8 Zaligverklaring der Martela ren der Fransehe revolutie. Voornaamste Nieuws. Stadsnieuws. f125.' Maandag 18 October 192të 50ste Jaargang No. 16382 Dit nummer bestaat imjlO bladzijden. - Eerste blad Agenda 19 October ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Zaterdag j.l. werd te Haarlem door den Burgemeester 182 gemeentewo ningen aan de Pijlslaan oificieel ge opend. De burgemeester (X). te midden van de genoodigden, met op den achtergrond eenige der gemeentewoningen. R.-K. Volksuniversiteit. Een belangrijke cursus. Vechtpartij te Beverwijk. De K. W. 103. De Noordzeekanaalfeesten. Goed gezien. DE HEER A. STOOP 70 JAAR. Een huldiging door het Gemeentebestuur van Bloemendaal. Stilstani J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. üc reeds door velen verloren gewaande K. W. 103, werd Zaterdag morgen met gescheurde zeilen IJmuiden binnengesleept. In medaillon de sympathieke kop van schipper Keur. „Och," zei hij, „de menschen maken zich zoo gauw ongerust. Wij lagen tijdens den storm voor de haver^ maar wij konden niet binnenkomen, en toen zijn' wij inaar een eindje omgevaren." Cè abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13366 (3 lijnen). Postrekening No 597C. Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct- per regel. Vraag- én aanbod, advertentiên, 14 regels 66 ct, per plaatsing; elke regel meel 15 ct., bij vooruitbetaling. Alie abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f levenslange gcheele ongeschiktheid tot werken <'oorf7RfI ^ij een ongeval met f <ÏCn bij verlies van een hand. ïgeu uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of heide ooger.- wil. doodelijken afloop I ZiïsJ.'o-r voet of een oo5 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij verlies van een fKjl duim of wijsvinger do. oij 'tl breuk van f JO 0 Seen of arm "xU. bij vérlies v. een andere vinger. j J°ncier het stelsel der E. V., in 1918 gehou MUllBlljK 08 00008 WGffll v.oor,rll?t eerst een. zuiver beeld J O van wat zij zelf kunnen mobliseeren, zonder hulproc-pen. Bat gaf ons 13 zetels te zién. Bij het optreaen van het ministerie-de Geer hebben wij dadelijk als onze meening te kennen gegeven, dat het nieuwe kabinet veel kans had het tot 1928 te halen, ondanks het feit, dat het zich zelf slechts een inter mezzo regeering noemde, ten allen tijde bereid heen te gaan, zoodra opnieuw een parlementaire meerderheid gevonden zou zijn. Die meerderheid zou, practisch gesproken, in de naaste toekomst 'alleen door een her nieuwd samengaan dér christelijke partijen kunnen ontstaan; en die mogelijkheid zagen Wij voor alsnog niet. Eenige maanaen geleden drong een mede werker in ons blad aan op het bespoedigen van het einde van deze regeering door een samengaan van Katholieken, anti-revolutio nairen, vrijzinnig-democraten en vooruit strevende liberalen voor te 1 stellen. Wij hebben toen in een artikel, getiteld „poli tieke oriëntatie"' deze idee practisch als niet te verwezenlijken afgewezen en opnieuw verklaard vóór 1929 geen uitzicht op een andere constellatie te zien. De laatste weken hebben deze vragen bij onze oude coalitiegenooten weer in het teeken der openbare belangstelling gestaan. De leider der anti-re v., ex-minister Colijn, beeft in een rede te Leeuwarden gehouden, de christelijke coalitie nog altijd de meest wer.schelijke politieke constellatie in ons land genoemd; maar ook hij zag op herstel voorloopig geen kans. Langzaam en voor zichtig, met goeden wil van den kant der drie partijen, zou dat herstel moeten wor-* ,den voorbereid. De heer Schokking, leider der christelijk- historischen, althans voorzitter dier partij, heeft daarna ook zijn meening over een mogelijk herstel der coalitie gezegd. Ook hij zag het opnieuw Samengaan der christelijke partijen voorloopig niet en uit het verslag van zijn rede zou men zelfs opmaken, dat hij daarover niet treurde. Het niet parle mentaire kabinet onder een christehjk- historisch premier scheen hem nog zoo kwaad niet. Wij zien hiermee onze aanvankelijke meening bevestigd; de eenmaal te onzaliger ure verbroken rechtsche coalitie zal niet zoo gemakkelijk weer le restaureéren zijn. Maar, wie gelooven, haasten niet. En wie een herstel eener christelijke regeering; zij het dan ook over eenige jaren, wil bevorde ren, die moet den tusschenliggenden tijd niet ongebruikt laten. Wij, Katholieken, dienen op de eerste plaats te letten, op wat er in de andere chris telijke partijen omgaat. Want, het afstemmen van den Gezantschapspost bij het Vaticaan door de christelijk-historischen moge de directe aanleiding tot de breuk zijn geweest, 't was slechts de laatste slag, die de veel gebeukte en verzwakte keten eindelijk deed springen. Reeds bij de voorbereiding der verkie zingen in 1925 en onmiddellijk na den uitslag daarvan, hebben wij herhaaldelijk geschre den, dat er voor voortzetting eener christe lijke regeering twee noodzakelijke voor waarden waren: 1ste de erkenning en eer lijke aanvaarding door de twee protestantsch christelijke partijen van het numerieke over wicht der Katholieken; 2de de opstelling, uitwerking en doorvoering van een stevig sociaal program. Doordat aan het eerste punt niet werd voldaan en het tweede zoo maar niet opeens te vervullen was, kon het kabinet-Colijn, ondanks de eerstc-rangs figuren, waaruit het bestond, niet sterk staan. Wij zullen nu hebben af te wachen, welken licers de oude coalitiegenooten nemen, om te kunnen beslissen, of en zoo ja hoe snel er «en nieuwe rechtsche regeering mogelijk is. In „de Standaard" van Zaterdagavond komt een merkwaardig artikel voor, dat Voor de gewenschte ontwikkeling gunstig lijkt. Daarin wordt uitgegaan van de ge dachte, dat „de vraag omtrent het herstel der coalitie voorloopig kan blijven rusten" en wordt onderzocht, wat de anti-revolutio naire partij in afwachting daarvan te doen heeft. Dat is volgens den schrijver herstel der partij, welke van 16 zetels in 1922 tot 13 in 1925 terugviel, Daarbij wordt dan de vol gende merkwaardige bekentenis gedaan: Natuurlijk moet men niet het heden ver gelijken met den tijd van 1901, toen Kuypers ministerie optrad, noch ook met 1909. Dat we eenmaal met 22 vertegenwoordigers »n de Tweede Kamer roor den dag kwamen, dankten we niet aan eigen kracht, maar aan hulp van anderen. Vooral aan stemmen van R.-K., die, al? gevolg van stembusafspraken onder het districtenstelsel op onze candidaten overgingen. De eerste verkiezing Nu wordt hier wel niets nieuws verteld, maar het is lang niet overbodig en voor de toekomst zeer heilzaam, dat in het anti revolutionaire kamp zeer duidelijk door- dringt, dat de glorieuze tijd van Kuyper, waarop de A. R. terecht groot gaan, enkel mogelijk was doordat de Katholieken bij de stembus de colatie-groep van 13 tot een partij van 22 Volksvertegenwoordigers maakten. Wat ons echter nog meer belang inboe zemt is een tweede erkenning. Naast de principeele grensafbakening tegenover de Staatkundig en de Hervormd Gerefor meerden moet, schrijft de Standaard vooral de sociale vraag naar voren worden gebracht. En het blad vervolgt dan; Men doet het wel gaarne voorkomen, alsof dc A.R. Partij de geïncarneerde reactie is, wijl zij de laatste jaren op de bres stond voor een doelmatig beheer van de publieke geldmiddelen, maar daarmee zijn hare sociale opvattingen niet getypeerd. Voor vele moderne democraten bestaat de demo cratie in weinig anders dan in trekken uit de publieke kas. Dat is onze opvatting echSer niet. Er is in sociaal opzicht ve e 1 werk te doen, dat buiten de publieke geldmiddelen omgaat en daaraan vooral willen we nu en in den eerstkomenden tijd onze aandacht wijden. De kracht eener partij zit in hare eensge zindheid.-En al schijnt het wel eens, dat er onder ons tegenstellingen op sociaal terrein bestaan. zoodra men wat dieper op de dingen ingaat, gelijk op het jongste Centra- len Convent geschiedde, dan blijkt toch tel kens weer, dat zulks inderdaad maar schijn is; dat de verschillen onbeduidend zijn; ge ringer b.v. dan zich bij de S.D.A.P. voor doen; dat die verschillen meer formuleerin gen betreffen dan grondgedachten; dat we mitsdien ook in deze vragen, in den grond één zijn. En in een driestar onder hetzelfde hoofd artikel lezen we nog: Het was een goede inzet voor het politiek bedrijf in den komenden winter, waarin allerwege met moed en blijden ijver ge werkt zal worden tot goede propaganda onzer beginselen en innerlijke sterking van het partijleven. Ook het Christelijk Nationaal Vakverbond geeft blijk van opgewektheid en kracht. Wij verheugen ons daarin. In onzen tijd van revolutionaire actie in den vorm van een z.g.n. democratisch stre ven moeten de beginselen, die het leven in den Staat en in de Maatschappij dragen en bij welker eerbiediging en sterking alleen heil voor het politiek en sociaal leven te verwachten is, in haar rijke beteekenis wor den gezien, in haar zegenende kracht wor den getoond, De politieke en sociale actie behooren hierin krachtig saam te werken. Wij vernemen thans, dat vanwege het Christelijk Natiofcaal Vakverbond in de weken van 1828 October een zeventig propaganda-vergaderingen over heel het land zullen worden gehouden, op elke ver gadering waarvan een tweetal sprekers de beteekenis der Christelijke vakbeweging en de roeping varf onze Chr werknemers zal uiteenzetten. Deze onvoorwaardelijke instemming van „de Standaard" met de christelijk sociale actie was de laatste jaren nu juist niet een alledaagsch verschijnsel. Toch zal het deze erkenning met de daaruit voortvloeiende consequenties, dat n.m, geen christelijke regeering op stevige basis mogelijk is dan eene, die aan het diep geschokte sociale leven nieuwe richtlijnen weet te geven, moeten zijn, welke in de naaste toekomst een nieuwe coalitie mogelijk zal maken. Eerst dan immers zal voor de groote Katholieke partij de „uiterste noodzaak" van een samengaan met niet christelijke demo craten geheel komen te vervallen. Onze Romeinsche correspondent seint 17 Oct.; Heden werd met groote plechtigheid in Sint Pieter de Zaligverklaring gehouden van 191 Martelaren der Fransehe Revolutie of van het Schrikbewind. Deze slachtoffers der Fransehe Revolutie hadden geweigerd den eed aan dp Constitu tion civile du Clergé. eed door den H. Stoel veroordeeld, af te leggen. Onder hen bevinden zich de Aartsbis schop, Mgr. du Lau en de twee Bisschoppen- broeders de la Rochefoucault, zeer talrijke priesters en kloosterlingen, behoorend tot verschillende kloosterorden en congrega ties, o.a. tot de Benedictijnen, Minderbroe ders Conventueelen, Minderbr. Capucijnen, Jesuiten, Picpussen,. Minimen, Sulpicianen, enz., enz. Het proces ,Uer Zaligverklaring heeft zeer lang geduurd en geschiedde voor een ieder afzonderlijk. Om 10 uur werd het dekreet der Zalig verklaring voorgelezen in tegenwoordigheid van dé Kardinalen-leden der Congregatie der Riten, van talrijke Bisschoppen, van andere genoodigden, waarna het „Te Deum" werd gezongen en de H. Mis werd gepontificeerd van de nieuwe Zalige Mar telaren. In den gloriekrans boven het Hoofdaltaar was de beeltenis van de groep martelaren aangebracht, evenals aan het buiten-balkon van Sint Pieter.' In den namiddag kwam, gelijk gebruike lijk, de H. Vader de nieuwe Zalige Marte laren vereeren. Het H. College der Kardi nalen begeleidde den H. Vader naar het priesterkoor der Basiliek, waar op het hoofdaltaar het Allerheiligste werd uitge leid en de lofzang gezongen ter eere van de nieuwe Zalige Martelaren, Na het Tantum Ergo werd de Zegen gegeven met het Aller heiligste en ontving Z. H, de Paus dé ge bruikelijke geschenken van den Postuiator der Zaligverklaring, Mgr. Hertzog, Procura tor van Saint Sulpice te Rome. Met de gewone plechtigheid onder het gezang van het „Tu es Petrus" en het ge- uich der duizenden aanwezigen keerde de H. Vader, uitgeleide gedaan door de Kardi nalen, naar het Vaticaan terug. Bij de ochtend- en avondplechtigheden waren tegenwoordig talrijke Franschen, en met Z. Em.. Kardinaal Luqon, Aartsbisschop van Reims, ongeveer twintig Fransehe Bis schoppen, waaronder de Fransehe leger bisschop Mgr. Rémond. Ook waren tegen woordig ongeveer tweehonderd nabestaanden van de Zalige Martelaren, waaronder de schoonste namen van Frankrijk, als du Lau, familieleden van den nieuwen Zaligen Aarts bisschop van Arles, da Rochefaucault, na bestaanden van de Zalige gebroeders de Rochefaucault Bisschoppen van Sainte en Beauvais, de hertogen Salviati van Italië en anderen. Sociëteit „St. Bavo". Eerste jaarfeest avond R.K. Volkshond, 8 uur. Cursus R.K. Bond van Groote Gezinnen, 8 uur. Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur. Bestuur Bouwvakarbeiders, 8 uur. „SI. Caecilia", 8 uur. Rechtskundig bureau, half 9 uur. St. Jozeisgezellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie Rederijkers „St. Genesius", 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Vergadering Provinciale Staten van Noord Holland, half 12 uur. Groote- of St. Bavokerk. Orgelconcert, van 2 tot 3 uur. Luxer" Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur; Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 trbeidsbemiddelingsbureao van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R K. Arbeidsbeurs yoor mannen en jon gens. Sociëteit .,St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van Q,<4 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat i. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. tO12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. .Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenpn van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens dagmiddag ruilen van kindérboekefl. st Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V, Maan dag van 23 uur, Donderdag van 1-2 R.K. Kraamverzorgirg van de Derde Orde SL Franciscus. Aanvragen ook voor □iet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereaniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. INt'i.VERBAND, Centrale Post TeleL /5151 en verder bij de leden, te kennen aan aet zwart schild met wit kruis aan dei huisgeveL REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electrictetsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Wij vestigen nog eens de aandacht onzer lezers op den cursus van de R.-K. Volks universiteit over de medischehulp in het gezin voor en na bet huwelijk. Deze lessen, die morgenavond beginnen, zijn voor ouders van groot belang. De cursus zal drie avonden duren. Zaterdagavond heeft een vechtpartij plaats gehad, waaraan het mes te pas ge komen is. Zekere T. L. en J. G., beiden te Beverwijk woonachtig kregen een woor denwisseling, welke op een hevige vecht partij uitliep. J. G. trok een mes en bracht daarmede zijn tegenstander een decimeter' lange snede toe achter het oor, waardoor de schedel kwam bloot te liggen en de wonde den indruk gaf van een begin van scalpeering. De gewonde. werd onder dok ters behadeling gesteld en kon daarna naar huis gebracht worden. Tegen J. G. is door de politie proces verbaal opgemaakt. Bi} een behouden thuiskomst. Het is Zaterdagpchtend om vier uren. Te IJmuiden, op den kop van de visscners- haven staat een groepje mannen in de ijle morgenlucht. Ze zijn al vroeg van huis ge daan om op den h'avenkop naar binnenko mende visschersschepen uit te zien. Mis schien valt er wat te verdienen met het los sen van de vangst. Het zijn losse arbeiders en ze moeten er vlug bij zijn. De hooge vuurtoren schiet met langzame regelmatigheid zijn stralen in de wijde ruimte, en wehkt hen, die ginder met hun schip door de golven ploegen, naar een vei lige haven. De mannen turen naar de buitenhaven. Wanneer het licht van den vuurtoren over het water strijkt kunnen ze soms het num mer van het schip onderscheiden en no<1 meer bijzonderheden, welke ze weten wil len. Daar duiken lichten van een schip op. Een stoomtrawler. Als de boot de bocht invaart gaan de handen naar den mond en klinken de vragen ei) antwoordeV naar zeemansgebruik. „Ahoi!" „Anphtudo"!" Er is echter bereids ontdekt, dat de trawler een sleep heeft. En belangstellend wordt geinformeerd: „Wat sleep je?" „De K. W. 103." Dat Werkt als een schok. ,Alles wel aan boord? De woorden vliegen rond. Ze is binnen! „Ja!" Allés wel! Eenigen loopen mee om er bij te zijn als de logger meert. Anderen hebben een neiging om te roepen, doch de stemming is er niet naar. Er zijn er nog zooveel gebleven, daar gin der, op de zee. Zoovelen hebben tevergeefs gewacht.... Maar er is vreugde, doch geen rede om te juichen. Intusschen vliegen de woorden verder. Van de seinpost der kustwacht, langs de telefoondraad naar IJmuiden. Van mond tot mond langs de straten. De K. W. 103 is binnen. In de haven gaat de logger aan den kant. Na dagen van doodsgevaar weer veilig aan wal. Handen worden uitgestoken en vragen en antwoorden klinken dooreen. De schepelingen staan op den wal, ver weerd door storm en regen, door vermoeie nis en ontbering op hun schuit, waarop ze hun leven gestreden hebben. En nu naar huis? Neen, er moeten nog scheepsverklaringen Worden afgelegd en de lading wacht op los sing. Toch zijn er enkelen, die een plaats vervanger stellen om zoio vlug mogelijk naar familie en ouders te kunnen trekken. Het wordt later: En steeds gaat het be richt van deze behouden thuiskomst verder. Als de stad IJmuiden ontwaakt, wordt er tiic.' aangebeld en daar aangeklopt. Die het weten kloppen hun buren binnenshuis en roepen het nieuws verder. De telefoon en telegraaf beginnen hun jagend werk. Natuurlijk! Wie bekommerde zich niet om het bestaan van dezen logger? De zeelieden op den havenkop te IJmuiden niet aléén. Heel IJmuiden en wat daarachter ligt. Zij, die op zee hun brood vinden, die de gevaren kennen, ze hebben met spanning naar de Katwijksche logger uitgezien. Maar ook zij, dies van de zee niets weten en- des avonds in de gezellige huiskamer 61 het ge riefelijke café-restaurant de krant lezen, zij sloegen de bladen om en zochten naar een bericht met vette opschriftenvam de K, W. 103. Maar Zaterdagochtend kon je het overal hooreil, dat ze behouden was teruggekeerd. In IJmuiden. en Velsen hoorde je het van de jongens op straat, en de menschen in de autobus en den trein vroegen elkaar of ze 't al gehoord hadden. De opvarenden waren thuis te midden van hun verheugde familie. Ook de schipper, die te IJmuiden woont. Maar deze kwam vast niet onverwacht, hoe vreemd dit moge klin ken. Van aleer hij gereed was met zijn plichten te vervullen, waren twaalf mannen aan zijn huis geweest om het blijde nieuws te vertellen. Ze konden niet wachten. Ieder wilde de eerste zijn en zoo vond de schipper, dank zij zijn dozijn boodschappers, een verheugd gezin. En toen kwamen de verhalen. Hoe slecht het weer was geweest en hoe stormachtig. De meeste zeilen aan vlarden en weg, de lichtbak van de kombuis, die telkens weg sloeg en de verraderlijke kust, met haar zandbanken, waarop het schip reddeloos ten onder zou kunnen gaan. Maar gelukkig: het vischzeiltje was niet verloren en daarmede moest zee gehouden worden, En ze hielden zee, al was hat ook met wanhopig werken. Ze dreven tot op de 56, dat is 120 mijl uit c«z haven. Eenmaal behouden en met een bedaarden wind, moest het huiswaarts. Doch toen dreigde een ander gevaar. Met enkel een vischzeil op, ging het heel langzaam en het voedsel-gebrek deed zich gelden. Het drink water was brak, tengevolge van de stort zeeën, welke in de tank waren geslagen. De koflie werd muf en om ze nog eenigszins drinkbaar te maken, werd er met een gloeiende pook in geroerd!.... Scheepscakes was nog het eenige waarop men, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, met smaak kon kauwen. Het ging zoo niet langer en hoewel zij er Anders nog niet over gedacht zouden heb- Zondagsviering van verplichte feestdagen. Een bisschoppelijk schrijven. Botsing van 2 goederentreinen. Groot» materieele schade. De nieuwe burgemeester van Hoogezand, Een lid der S. D. A. P. benoemd. Soldaten-relletjes op Oost-Java. Aanval met klewangs op een kazerne. Johan Braakensiek te Amsterdam gehul digd. Na hetspoorwegongeluk bïi „De Vink". Het onderzoek van den Personeelraad. Moord op een grondwerker te Heerlen. Op het Congres der radicale partij ie Bordeaux wordt Maurice Sarraul tot partij voorzitter gekozen. De Belgische minister van financiën op nieuw bij Poincaré. In een rede te Hamburg dringt Scheide- mann aan op een meer actieve deelneming der sociaal-democraten aan de Regeering. Het ontslag van het Oostenrijksche kab!- net-Ramek aanvaard. De staking der Oostenrijksche ambtenaren uitgesteld. De raad van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau zal een commissie instellen lot onderzoek van de wetgeving op den ar beidstijd in de verschillende landen. Brutale overval en berooving te New« York. Complot tegen Sjanghai tijdig ontdekt. Zie verder ook Laatste Nieuws. ben om,hulp te vragen, het voedselgebrek maakte het noodzakelijk. Toen verscheen de Amplitudo in 't zicht, en na eenigen tijd lag de logger op sleep, terwijl de bemanning der stoomtrawler ge rustgesteld werd door de bemanning van den logger. En nu zijn ze thuis. Gelukkig! Ze zijn ge ïnterviewd, hun schuit is door tallooze fo tografen gekiekt, en door nog meerderen van den kant af bekeken. Het leed is gele den en niet lang zal het duren of ze gaan- weer naar buiten op hoop van een voor- spoedigen reis. Een oud-gediende. Naar aanleiding van het op 1 November a.s. vijftig jarig bestaan van het Noordzee- kanaal, vertelt de een-en-negentigjarige heer Woltering, gepensioneerd gemeenteveld wachter te Santpoort het volgende: Onze koning, Willem de derde, kwam toen op een boot, „De stad Breda," naar Velsen en werd door den heer burgemeester En schede vader der tegenwoordige bewoon ster van „Vlugthoven" alhier, verwelkomt. Een uitnoodiging, den tocht naar IJmuiden mede te maken volgde, en daar ik dien tijd gemeentebode was, moest ik als ordonnance van den burgemeester mede. Ik was in uniform en droeg de onderscheidingsteeke nen, welke mij verleend waren in Indischen diénst. De koning onderhield zich eenigen tijd met mij en vroeg o.a. waar ik gediend had, vooi welke feiten ik de medailles ontvangen had, enz. Zoover mij bekend is ben ik de eenigst nog in leven zijnde van hen, die den tocht VelsenIJmuiden op de „Stad Breda" dien dag meemaakten. De koning is al zes-en- derfig jaar dood voegde hij er aan toe. De^ „N. H. Cri. vermeldde reeds, dat B en W. ter vaststelling aanbieden, een aantal verordeningen betrcl ~nde den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst. Het is zeer ver standig om deze verordeningen nog maar voor twee jaar vast te stellen, want inder daad is het moeilijk nu na te gaan of de voorgestelde bepalingen in de praktijk zullen voldoen. Zoo op t oog zien ze er goed uit, maar het H alweer moeilijk voor de Raads leden om in vier dagen tijd een stel veror deningen critisch le bekijken, waar B. en W. een paar jaar over deden om ze. in elkaar te zetten. (Wanneer zal men leeren be!on«- rijke raadsstukken eenige weken vóór d( raadszitting aan de raadsleden toe te zen den?!) Intusschen mag met genoegen gecor- stateerd wgrden, dat de uitmuntende Eerste Hulp bij Ongelukken in onze stad jn plaatsje in de organisatie heeft gekregen en daarvoor dus geen duur personeel in dienst komt, zoo als n oogen'Mik dreigde. Nog meer dan tot nu toe zal de E. H. B. O. een instelling worden, die van goeden gemeenschapszin spreekt; zooals onze Vrijwillige Brandweer bijv. Ook wordt nog gelukkig geen duur zieken transport voorgesteld, maar zal tnen blijkbaar nog eens zien wat met den heer Mathot, die het transport nu in handen heeft, te berei ken valt. Moet dat van gemeentewege ge beuren, dan dreigt het een duur paard jete worden. Van huize „De Rijp" te Bloemendaal, wap perde reeds in den vroegen ochtend van daag de vaderlandsche driekleur, als be wijs van het groote feest, dat herdacht werd. Vandaag immers viert de heer Stoop ziin 70sten verjaardag, en zooals wij de vorige week reeds mochten releveeren, de heer Stoop is een man, die door het geheele land niet alleen, doch ook ver daarbuiten, en vooral in onze koloniën bekend is als een man van groote talenten,, van noesten ijver vooral, een man die door zijn eminente ga ven en zijn werkkracht geklommen is tot een hoogte, als het slechts weinigen gege ven is te bereiken. Het behoeft dus geenszins te verwonderen nat overtalrijke bewijzen van sympathie, erkentelijkheid en van dankbaarheid niet uitbleven. Reeds in den loop van den morgen wer den ontelbaar vele bloemstukken gebracht en deze kostbare schat vulde de kamers en zalen van het groote huis en maakte het interieur van huize „De Rijp'' tot één bloe menweelde. Schriftelijke en telegrafische geiukwen- scben waren er te ove Jn den morgen hai "je '-.Hiring pjaats door het personeel. De secretaris, de heer J. W. Kramqr, voerde het woord. Spr. herinnerde met enkele woorden aan het leven van den heer Stoop, rijk aan ar beidzaamheid, en hij memoreerde/-het vele door den jubilaris tot stand gebracht. Spr.. zou wel wenschen, dat alle verdiensten van cieele receptie plaats hebben. tllMflflfri v.m.: ome terstand Licht op, De lantaarns moeten morgei: worden opgestoken om 5.26. Stoop eens duidelijk in het licht 'esteld, vooral jegens ons land en den heer werden zijn Kc men. Hulde en dank bracht spr., voor al het geen de heer Stoop steeds voor zijn perso neel deed. Het personeel wilde een tast baar bewijs van zijn erkentelijkheid geven en spr. bood daarom een kunstig gedreven bronzen bureaulamp aan en hoopte dat dit sieraad nog langen tijd den heer Stoop ten dienst zou zijn. zeer ingenomen cn in hartelijke bewoordin- De heer Stoop toonde zich met deze hulde gen dankte hij het personeel. De kinderen van den jubilaris- boden een schilderij aan, voorstellende een gezicht op Dordrecht, geschilderd door Tholen. Omstreeks 11 uur kwam het college van B. en W. van Bloemendaal en een deputatie uit den raad, den jubilaris eomplimetneeren en den heer Stoop werd daarbij medege deeld, dat de raad van Bloemendaal, al. blijk van waardeering voor den verdienste lijken burger der gemeente, en als huldiging voor hetgeen hij voor Bloemendaal gedaan heeft, besloten heeft, het olein, gelegen vóór de overdekte bad- en zweminrichting Stoop's Bad, te O^erveen, met ingang van 18 October 1926 te noemen „Adriaan Stoop-plein." Daarbij werd een oorkonde overhandigd, waarvan wij hier den tekst laten volgen: De Raad der gemeente Bloemendaal; In aanmerking nemende de groote ver diensten van den heer Ingenieur Adriaa» Stoop, wonende huize „De Rijp'aidaar, als burger jegens de gemeente zijner in woning; Het op prijs stellende hem wegens deze verdiensten openlijk hulde te brengen ter gelegenheid van zijnen zeventigsten ver jaardag cp den achttienden OOctober ne gentien honderd zes en twintig; BESLUIT: het plein, gelegen vóór de overdekte bad en zweminrichting Stoop's Bad, te Over- veen, met ingang van 18 October 1926 te noemen; Adriaan Stoop-plein. Aldus gedaan in zijn vergadering van den 16cn September 1926. Hedenmiddag van 35 uur zou de offi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1