Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Het Belgisch V or stenhuwelijk. Brutale overval met herooving. Complot tegen Sjanghai. Onderscheiding. Zondagviering van verplichte feestdagen. Het Ned. Belgisch Verdrag. Na het spoorwegongeluk by „De Vink". Koninklijke deelneming. Amsterdam of Delft? De nieuwe burgemeester van Hoogezand. Emir Feisal in ons land. Leiden krijgt zijn „Hout". Huldiging Johan Braakensiek. HANDEL EN NIJVERHEID. 16e Nederlandsche Jaarbeurs. Verstekelingen in massa. De „IJsseldijk" en „Schiedijk" verkocht. Een tegenvaller voor 3 inbrekers. Een krankzinnige Fransche vrouw aangehouden. Jeugdige boeven. Kinderverlamming. Tragische dood. Grond/werker doodgestoken. RECHTSZAKEN. Voor den Amsterdamschen 0 politierechter. Ontduiking van suiker-accijns. LEGFr "IN VLOOT. Marschprestatie veldleger. Legerpistool voor revolver. LANDBOUW EN VIS5CHERIJ Pluimveetentoonctzlling te Doesburg. Het kerkelijk huwelijk vin prins Leopold r et prinses Astrid zal te Brussel plaats vin den in Ste. Gudule, w4ar sedert 73 jaar geen vorstelijk huwelijk wérd voltrokken Rome heeft machtiging gegeven tot deze plechtig-» heid in een Katholieke kerk, hoewel prin ses Astrid protestante is. Men leidt hieruit af. dat zij na het huwelijk tot het Katholi cisme zal overgaan. Verstoorde Hindoe!eesten. Het Hindoefeest der Lichten, dat gevierd Vordt door het ontsteken van vuurwerk, werd te Lahore verstoord door een vuur- werkontploffing, waarbij 5 personen werden 'gedood ea< 30 ernstig gewond. Uit Calcutta wordt geseind, dat 't groote iaarlijksche Hindoefeest der godin ,,Durga Paaj dat gevierd wordt door het houden van processies van duizenden mannen, vrou wen en kinderen, die beeltenissen van de godin meedragen, verstoord werd door her haalde botsingen met Mohammedanen. Ilier- bii werden meer dan 20 personen gewond, ,van wie één in liet ziekenhuis is overleden ,Jn één geval heeft de politie over de hoofden 'der menigte 'moet enschieten, voordat de orde hersteld was. Talrijke arrestaties heb ben plaats gehad. Een van de stoutmoedigste beroovingen, Welke tot wusverre gepleegd zijn, vond gis teravond plaats, toen bandieten de vrouw van een gewezen senator, mevrouw Caldor, haar dochter en mevrouw Robert Lee ge schaakt hebben, die van een theatervoor stelling in Manhattan naar haar woningen in Brooklyn terugkeerden. De auto, waarin het gezelschap zich be- •Vor.d, had juist voor het huis van mevrouw Lee gestopt, toen plotseling drie mannen uit een anderen auio sprongen, die den eersten auto reeds geruimen lijd had gevolgd. Zij bedreigden het gezelschap met revolvers en bevalen het te zwijgen. Den chauffeur en diens vrouw dwongen zij achterin bij de overigen te gaan zitten. Een der bandieten ■plaatste zich aan het stuur, terwijl een der beide anderen de dames van haar juweelen ter waarde van 125009 dollar beroofde. De bandieten reden daarop met den auto naar een naburig park, terwijl de derde bandiet in den auto der roovers volgde. In een der meest verlaten gedeelten van hel park dwongen zij de dames en den chauffeur uit te stappen, waarna zij er met beide auto's in volle vaart van door gingen. De auto's werden later bij het station van den onder grond-spoorweg van Manhattan gevonden. Ernstige moeilijkheden zijn gerezen tus- schen de provincies Kiangsoe en Tsekiang. Het schijnt, dat de Cantonncezen eraan beginnen te wanhopen, dat zij Soen-Tsjoean- fang in Kiangsoe zullen verslaan en 'daar om -een revolutionnair complot op touw hebben gezet, dat heden te Sjanghai had moeten uitbreken. Een groote bijeenkomst van studenten, met tot voorwendsel een protest tegen het Wanhsien-incident, had het sein moeten geven voor een algemeènen opstand. Tege lijkertijd hadden de Cantonnezen ongeveer 40C0 man 1 sjekiang-troepen omgekocht, die naar Sjanghai moesten optrekken langs den Hangtsjau-spoorweg. Op het laatste oogenblik ontdekte de bur gemeester van groot-Sjanghai het complot. Hij sneed de spoorwegverbinding naar het Zuiden af, riep alle beschikbare troepen samen, 'om tegen de Tsjekiang-troepen op te trekken en deelde den studenten mede, dat, als zij zouden, probêeren onrust te verwekken, de politie zonder waarschuwing zou vuren. Deze maatregelen hadden hét geweensch- le effect en de stad is voor het oogen blik gered. Er zijn echter zooveel troepen noodig voor den oorlog ir, Kiangsi, djit de bedreiging door dc Tsjekiangtroepen nog steeds als ernstig moet worden beschouwd. Vrijdagmiddag ging het gerucht, dat Hsia- Tsjo, de civiele gouverneur van dc provin cie tsjekiang zich onafhankelijk had ver klaard van Soen-Tsjoean-fang, doch heden heeft Hiia een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij met krachtige bewoordingen zijn trouw aan Soen bevestigt. Een Cbineesch vaartuig met munitie voor Soen-Tsjoean-fang aan boord, dat te Kioe- kiang was aangekomen, is in de lucht ge vlogen, waarbij meer dan duizend solda len den dood hebben gevonden en velen werden gewond. Daar et schip ook dienst deed voor het transport van troepen, ge looft men, dat hier eveneens sprake is van een complot. De Rijksmiddelen. Het eindcijfer op de Rijksmiddclenstaat tot er September van de gewone bronnen van in aomsten ten beloope van 41.552.300, is niet minder dan 4,070.500 höogcr dan een jaar geleden. Ditmaal heb ben de ontvangsten een hoogte bereikt, die nog nimmer in September was waargend men. Het één twaalfde der raming is met nut minder dan 33'1 ton overschreden. De oorzaak is voor een groot gedeelte v-an toevalligen aard en te zoeken bij de dividend- en tantièmbelasiing, waarvan het vetste brok van het heele jaar ditmaal aan September is ten goede gekom'en. Het to taal dezer belasting is echter sedert 1 Jamt- Y.ri nog 486.G0Ö ten achter bij de eerste negen maanden van 1925. r De dividend- en tactièrticbelasting buiten de rekening latende, komt men tot een stij ging :n het totaal der overige middelen van J 1.415.000. Zuiverder nog wordt de ver gelijking. indien men ook de wisselvallige successierechten, d'.e den staat met ecu ^vooruitgang van 475.000 flatteeren, uit schakelt, Er blijven dan een 22-tal middelen over, die te zamen ongeveer 9 ton meer hebben opgebracht dan een jaar geleden. De verschillen, die de afzonderlijke mid delen vertoonen, zijn niet van opmerkelijk grooten omvang. Het belangrijkste nog is dc stijging van 427(000 bij den tabaks accijns. Daarbij is evenwel in aanmerking te nemen, dat Augustus voor dit middel een decres had opgebracht van ongeveer 31-• ton. Als volgende in de rij komt dan de suiker- heraccijns met een stijging van 264.000, die de oribrengst op 4.012.000 stelt. Of schoon op zichzelf zeer bevredigend te noe men steekt deze bate toch wel sterk af bij de overigens bijzonder hooge opbrengst van Augustus, toen met 4.730.800 een re cord werd behaald. Ook het gedistilleerd komt voor Sepfem- ber met een stijging voor den dag, zij het ook slechts met 177.000. Deze toevallig hoogere opbrengst wordt Volkomen teniet gedaan door den achteruit gang van I' 178.600 b-j den bieraccijns. Tegenover de althans in vergelijking met verleden jaar kleinere baten van bier en van jenever staat een vermeerdering bij den wijn. waaruit de ontvangst 0 589.000) dit maal van beteekenis is, nu 'n laatste maand Van een kwartaal verantwoord wordt. Van dc andere accijnzen gaf die op h'el geslacht teleurstelling door 94.000 min der op te brengen dan een iaar geleden, twee betrekkelijk aanzienlijke dalingen: Weinig behoeft gezega te worden ove' 'f 265.000 bij de grond- en 479.500 bij dc personecle belasting. De snellere invorde ring er de scherpere aanslagregeling had den in vorige mamden reeds tot een zoo danig hoogere opbrengst geleid, dat er nu. endanks de natuurlijke reactie, nog een voorsprong van resp. 115.000 en 2.313.000 tegenover verleden iaar valt op Ie merken en het drievierde der raming nog met onderscheidenlijk 2.596.000 en 2.240.000 is overtroffen. Met de inkom stenbelasting is zulks zelfs tot een bedrag van 4.304.009 het geval, terwijl de op brengst van een jaar geleden met 3.165.5C0 te boven is gegaan. De verschillen zijn bi' de meeste midde len niet van opmerkelijk grooten omvang, evenmin als bet verschil in het eindcijfer, nadat dit tot bescheidener verhouding was teruggebracht dan de staat aanwijst. Dat niettemin de uitkomsten over September alleszins tot tevredefiheid kunnen stemmen, is dar. ook niet zoozeer gelegen in den omvang van de stijging der ontvangsten over het geheet, beschouwd, dan wel in den vooruitgang, inzonderheid bii die midde len. welke gemeenlijk als betrouwbare ba rometers ven algemuene welvaart worden aangemerkt. Zoo vindt men bii de zegel en de registratierechten stijgingen van resp. 239.900 en f 259.600, terwvit in beide gevallen 12 der r: n' ng aanmerkelijk werd rvé'schrèt'en. De invoerrechten, thans in vcri.'elühin'; met een maand, toen hel nieuwe tnriet r?cds een I wartaal in wer king w-s, geven e- v -J'!nê van 120.009 te zien en overtroffen 1 12 der raming, met 3ton. Dn 119TOO hoogere opbrengst van dc loodsgelden bevestigen hetgeen reeds bekend was over verlevendiging in het scheepvaartverkeer, det gepaard gaat niet 4e (zij het ook nog bescheiden! verbetering in den omvang van den handel. De vermeerdering van nagenoeg 111 ton voor het statistiekrecht sluit zich daarbij aan, al vindt men van dit middel sedert het begin des jaars nog altijd een achterstand van 67.000. In het geheel heeft de schatkist in de eerste drie kwartalen van dit jaar uit de gewone bronnen 364.924.000 ontvangen, of J 24.328.000 méér dan verleden jaar. Iets meer dan de helft van dat accres, n.l. 12.400.000, was afkomstig uit de invoer rechten, bij welke de vergelijking grooten- deels nog gemaakt werd met den tijd waarin het oude tarief met zooveel be scheidener opbrengst nog. van kracht was. Voor hc[ overige is 31» millioen te danken aan de tabak, f 3.16 millioen aan de in komstenbelasting, 2.3 millioen aan het personeel, 1.24 millioen aan de suiker en nagenoeg 9 ton aan de zegelrechten, om ens tot de voornaamste verschillen te bepa len. De ontvangsten waren 21K millioen hocger dan 9/12 der raming, een vergelij king, die weliswaar eenigszins onzuiver is, doordat de baten uil de rijwielbelasting (welke tot dusver 6.63 millioen opleverde, tegen 6.47 millioen in 1925), hoofdzakelijk in Januari binnenkomen maar toch' wei globaal een denkbeeld geeft van de stij- gèntle lijn, waarin zich de opbrengst der rijksmiddelen beweegt. Dr. Si varing, die heden zijn 40-jarig ju- ileum in Rijksdienst vierde, is benoemd tol Commandeur in de Orde van Orauje-Nassau. De jubilaris is momenteel waarnemend directeur-generaal van Landbouw. EEN BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN. Wij, Aartsbisschop van Utrecht en Bis schop van Haarlem, xneencn dé in Ons Aarts bisdom en Bisdom gevestigde katholieke eigenaren van bedrijven, kantoren, winkels en zaken er op' te moeten wijzen, dat de bedrijfsschade voortkomende uit de ver plichting om op uitsluitend katholieke feest dagen te sluiten, eertijds als geldige reden kon worden aangevoerd voor ontheffing van die verplichting. Nu echter door een gun stige beschikking van Z. H. den Paus het aantal verplichte feestdagen voor ons is terug gebracht tot vier, te weten Kerstmis, 's Heeren Hemelvaart, O. L. Vr.-ten-Hemel opneming en Allerheiligen waarvan dc twee eersten, als algemeen christelijk erkend, l hier verder buiten beschouwing blijven, omdat sluiting op die dagen door de wet is gewaarborgd meenen wij, dat er geen reden meer bestaat tot bestendiging van de gewoonte, welke althans in de grootere steden ingang heeft gevonden, om op de beide laatst- l genoemde feestdagen geopend te blijven. Wij vertrouwen daarom, dat alle in Ons Aarts bisdom en Bisdom gevestigde katholieke bedrijven, kantoren winkels en zaken voor taan op de feestdagen van Maria-ten-Hemel- opneming en Allerheiligen zullen sluiten. f H. VAN DE WETERING* Aartsbisschop van Utrecht. f A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. HET OVERLEG MET MINISTER VAN KARNEBEEK. De „Tel-" verneemt, dat de enkele punten, welke de commissie van rapporteurs in zake het Nederlandsch-Belgisch verdrag nog wenscht ter sprake te brengen, besproken zullen worden in een binnenkort plaats hebbend onderhoud tusschen de leden der commissie van rapporteurs en minister, van Karnebeek. i HET ONDERZOEK VAN DEN PERSO- NEELRAAD. In café restaurant Zomerzorg te Leiden, hield de personeelraad van de Ned. Spoor wegen Zaterdag een bijeenkomst, in verband met het spoorwegongeluk bij „De Vink". Een aantal personen werd gehoord. Het resultaat van deze conferentie zal later wor den medegedeeld. Het „Vad." meldt nog De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van den Raad den heer Molt- maker. Noch de algemeene, noch de vak pers werd tot deze bijeenkomst toegelaten, terwijl de grootst mogelijke voorzorgen voor geheimhouding der besprekingen waren getroffen. Ook hun, die waren opgeroepen, was geheimhouding opgelegd. Toch vernamen wij uit de beste bron, dat deze vergadering was belegd als gevolg van de afwijzing der regeering'en van de directie om een lid van de arbeidersorganisaties in de commissies van onderzoek op te nemen. Op onze vraag waar deze geheimzinnig heid bij de besprekingen vandaan kwam, kregen wij ten antwoord, dat het personeel in verhouding tot de directie een geheel andere plaats innam. Ditzelfde werd ons ook nog bevestigd toen wij een onderhoud hadden met een der opgeroepenen. Nu wij door onze eigen organisatie gehoord worden, aldus onze zegsman, kunnen wij veel vrijer onze meening kenbaar maken. In onze eigen bladen hebben wij meer dan eens verkondigd waaraan door ons de oorzaak' van het ongeluk te wijten is, Doch zonder gevaar „voor onze boterham" kunnen wij than s precies zeggen wat wij op het hart hebben, zegt het blad. Van andere zijde vernemen wij nog, dat als resultaat van deze vergadering een rapport zal worden samengesteld waaruit een com munique aan de pers zal worden verstrekt, terwijl een adres tot den minister zal worden gezonden waarin ook zal worden gewezen op het onjuiste van een niet opnemen van een personeelsafgevaardigde in de commissie van onderzoek. De burgemeester van Marken ontving een telegram namens H.M. de Koningin, waarin wordt gezegd, dat H.M. met groot leedwezen kennis nam van de verschillende berichten betreffende de noodlottige gevol gen van den jongsten storm. De Koningin verzocht de door de Marker visschers nage laten betrekkingen haar oprechte deelne ming over te brengen. De kwestie over den zetel der R. V. B. Indertijd is gemeld, dat in den minister raad een sterke strooming bestaat, om de Rijksverzekeringsbank van Amsterdam naar Delft te verplaatsen, hoewel de minister van Arbeid de bank in de hoofdstad gevestigd wil laten. Kort geleden is in den ministerraad deze aangelegenheid weer besproken, waarin op nieuw de minister van Arbeid gepleit heeft voor het behoud van de R.V.B. te Amster dam. Eeri beslissing is echter nog niet geno men. Wel is nu aan curatoren van de Tech nische Koogeschool een schrijven gezonden met het verzoek hun oordeel, te zeggen over een eventueele mogelijkheid van vestiging van de T.H. in het gebouw, dat men bestem men zou voor de R.V.B. Een socialist benoemd. Bij K.B. is- met ingang van 15 Nov. a.s. benoemd tot burgemeester van Hoogezand, dc heer D. Barteis. De benoemde is lid der S.D.A.P. lid der Prov. Staten van Gronin gen. Hij is 43 jaar. Hoogezand heeft een bevolking van 11.000 zielen en 15 leden van den Gemeenteraad, waarvan 7 socialisten- Aan het noenmaal, dat de regeering Zater dag te 's-Hage aan Emir Feisal aanbood, namen behalve de Emir en diens gevolg ook deel de ministers van Buitenlandsche Zaken en Kolopiën, leden en de secretaris van de Commissie voor buitenlandsche Zaken van de Tweede Kamer, de burgemeester van 's-Gravenhage, Prof. Snouck Hurgonje, de directeur van de Ned. Handel Maatschappij. Mr. J. C. A. Everwijn, de secretarissen-gene raal, eenige hoofd-ambtenaren van het dep. van Buitenlandsche Zaken en het Dep. van Koloniën. Reeds f 25.000 geschonken, In het begin van dit jaar schonk de in dustrieel de heer D. J. J. Koster te Leiden aan het gemeentebestuur een bijdrage groot f 11.500 met bepaling van dit bedrag zou worden gestort in een fonds bestemd voor aanleg en onderhoud van een wandelpark in deze gemeente. In de vergadering van den gemeenteraad van 13 Februari werd deze gift onder dankbetuiging aan den schen ker aanvaard en aan B. en W. opgedragen een vorm te vinden, waaronder dit fonds waarvan men verwacht dat het gestadig zal groeien, zal worden beheerd. Zoo is tot stand gekomen de stichting „Fonds voor aanleg en beheer van wandelparken", aan het hoofd waarvan zal staan een Raad van Beheer waarin de burgemeester en alle Wethouders ambtshalve zitting hebben en voorts nog twee ingezetenen door B. en W. te benoe men. Voor de eerste maal zijn daarin be noemd de heeren ir. A. Bosman en B. J. Krantz, industrieel, die voor vier jaar zitting hebben genomen. Het Dag. Bestuur wordt gevormd door den burgemeester jhr. De Gijselaar en de heeren Bosman en Krantz, waarvan de laat ste als secretaris-penningmeester fungeert. De Raad van beheer ontving reeds een twee de schenking van ienand, -die onbekend wenscht te blijven tot en bedrag van f 13.500 zoodat het fonds nu e 's groot is f 25.000. De Raad van Begeer heeft thans een beroep gedaan op de burgerij om door groote en kleine giften het fonds te versterken, opdat binnen afzienbaren tijd ,,'t Leidsche Hout" kan worden aangelegd. Officier in de orde van Oranje Nassau. In de feestzaal van Maison Couiurier te Amsterdam is Zaterdagniddag Johan Braa kensiek ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als teekenaar aan de Groene Am sterdammer gehuldigd. Behalve de leden van de feestcommissie, de hoofdredactie en medewerkers van de Groene waren hierbij tegenwoordig tal van vrienden van den jubi laris uit politieke-, handels- en kunstenaars kringen. De oud-min(ster van O.K. en W. Dr. J. uh. de Visser deelde mede, dat H.M. de Koningin den Jubilaris benoemd heeft tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Van 15 tol en met 24 Maart 1927. In de Donderdag gehouden vergadering van den raad van beheer der Nederland- sche Jaarbeurs is besloten, de 16e N^der- landsche, Jaarbeurs te Utrecht te houden van 15 tot en met 24 Maart 1927, Zondagmorgen is in de_ Rofterdamsche haven aangekomen het Estlandsche s.s. „Liro" met een lading hout uit Reval, Aan boord bevonden zich niet minder dan 17 verstekelingen die zich te Reval onder het hput verstopt hadden en die te Kiel te voor schijn waren gkomen. Zij zijn allen ter be schikking van den vreemdelingendienst ge steld en met hetzelfde schip zullen zij naar hun land teruggezonden worden. De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappijen Den Haag hebben van de Holland-Amerikalijn gekocht de s.s. „IJseldijk" en „Schiedijk". Beide vaartui gen meten 7CÖ9 ton en werden in 1916 ge bouwd. Zij zijn thans van Britsch Indië op de thuisreis en zuilen onmiddellijk na aan komst door de Ver. Ned. Scheepv. Mij. wor den overgenomen om dienst te doen op Britsch Indië. Reeds eenige dagen had de politie te 's-Gravenhage het vermoeden, dat er een inbraak werd voorbereid in een perceel aan den Lutherschen Burgwal, waarin gevestigd is een zaak van Underwood" schrijfmachi nes, toebehoorend aan den heer G. In den afgeloopen nacht poogden de die ven inderdaad hun slag te slaan. In het perceel hadden zich echter een aantal rechercheurs verdekt opgesteld en wachtten hun komst af. Er waren drie personen; een daarvan wrong zich met groote behendighei door een tuimelraam en verschafte zich op deze wijze toegang tot den winkel. Een zestal schrijfmachines zette hij gereed om mee te nemen. Vervolgens wilde h'ij de deur openen om zijn makkers binnen te laten. Een der gren dels kon hij echter niet verwijderen, waarop hij zich naar een der achter den winkel gelegen vertrekken begaf. Hier hadden zich 3 rechercheurs verstopt achterbeen kast en onder de lessenaars. De dif doorzocht met een zaklantaarn ol er zich nog iets van zijn gading bevond. Juist toen hij zich weer wilde verwijderen, werd hem door een der rechercheurs, die tó voorschijn sprong, een revolver voorgehou- den, waarop dc man zóó hevi£ schrok, dat hij zich zonder verder verzet overgaf. Door eenige andere rechercheurs waren mtusschen de beide handlangers, die buiten stonden te wachten, gearresteerd. De eerste gearresteerde bleek een 25-jarig lijstenmaker te zijn, zonder vaste woon plaats. De beide anderen zijn een 25-jarig timmerman en een 2S-jarige bankwerker, eveneens zonder vaste woonplaats. Uit een nader onderzoek bleek nog, dat de dieven de z®s schrijfmachines reeds aén ahderen verkocht hadden, op voorwaarde, dat zij het begin van de volgende week gele verd zouden worden. Door" de gemeente-poütie van Waalwijk is in de akkers achter voormalig Baardwijk aangehouden een vrouw, die door haar vreemde manieren de aandacht trok. Naar het politiebureau overgebracht, bleek de vrouw uit Frankrijk alkomstig en daar voor 'eenige weken uit een krankzinnigengesticht ontvlucht te zijn. Bij de landbouwers heeft ze al dien tijd voedsel zien te bekomen, en don nacht bracht ze in de bosschen 'door. Ze is moeder van twee kinderen. Door de politie is de ongelukkige vrouw naar Roosendaal overgebracht voor verder vervoer. De politic te Hoensbroek (Limb.) verbali seerde een 4-tal knapen van 12 tot 16 jaar, die zich schuldig hadden gemaakf aan dief stal van een horloge uit een auto, van ruim 30 uit een bakkerswagen, van verschil lende artikelen uit een winkel, en zich nog aan talloos vele delicten schuldig maakten. In een brievenbus stichten zij brand. In het gezin G., aan de Zwolschestraat te Deventer komt een geval van acute kinder verlamming voor, Vrijdagavond was de 15-jarige ijzerwer- kersmaat, A. Middelburg uit Schiedam op het werk aan het bij de Rotterdainsche Droogdok-Mij in reparatie liggende Engel- sche stoomschip „Firpark" te Rotterdam. Toen hij en zijn kameraden met het werk gereéd waren, wilde M. die veel vuil aan zijn schoenen had gekregen, deze afspoelen. Hij |in£ daarom aan den kant van het water zijn schoeisel afspoelen, doch gleed uit en zonk in de diepte. Zijn kameraden, die niet wisten waar hij gebleven wa's, gingen hém zoeken. Zij zagen juist hoe' hij nog voor het laatst boven kwam en zijn hand uit- het water stak. Helaas was het hen niet moge lijk die hand te grijpen Het lijk werd eenigen lijd later opgevischt en naar de begraafplaats vervoerd. Ben jij een. Grönninger? Dan heb je daar wat van me! Op den Passartweg bij dc Staatsmijn Em ma te Heerlen, is Zondagavond de 45-jarige grondwerker Vedde van Vondel, in dienst van de Bruinkool-onderneming „Karisborg" en wonen/de in de Anjelierstraat te Heerler- heide, door een onbekende doodgestoken. Het drama beeft zich als volgt toege dragen: Het slachtoffer kwam in gezelschap var juffrouw M. van de kermis te Hoensbroek. In hun onmiddellijke nabijheid liepen nog een man en een vrouw, van wie echter niet zeker is, dat. zij bij elkander behoorden. Juffrouw M. wandelde enkele meters voor Vi.n Vondel uit, ontstemd als^ij was over het feit, dat deze naar haar meening te veel had gedronken, toen zii plotseling een man- nestem hoorde zeggen: „Ben jij een Grönninger? Daar heb je dan wat van me!" Op hetzelfde oogenblik riep Van Vondel: „Ik ben gestoken". Wankelen kwam hij naar juffrouw M. toe. Ontsteld riep deze aanstonds om hulp. De caféhouder Van Bus, nabij wiens wo ning aanslag gepleegd werd, snelde na derbij en ving den gewonde op, toen deze in elkaar zakte. Men merkte op, dat zoo wel de man a's de vrouw,, die te gelijk met het slachtoffer em diens gezellin uit Hoens broek waren gekomen, doorliepen, alsof er niets gebeurd was. De caféhouder waarschuwde de politie er riep geneeskundige hulp in. De geneesheer uit Treebeek kon slechts den döod constr. tecren. Van Vondel had een meksteek ge kregen in de linkerzijde van de borst. De slagader was geraakt ten gevolge waarvan de man na %enige oogenblikken moet zijn doodgebloed. Oadcr leiding van den burgemeester van Heerlen en de commissaris van politie werd een onderzoek ingesteld. Juffrouw M., die van het vreeselijk gebeuren zeer onder den indruk was, wist niet den naam van den man. clie tijdens den aanslag in 'de onmid dellijke nabijheid van het slachtoffer was geweest, doch meende hem wel van gezicht te kennen. Zii was in staat een vrij duidelijk signalement te geven en voegde er aan toe, dat hij In een van de koloniën in de om geving zijn woning moest hebben. Hetgeen zij mededeelde bracht de politie aanstonds op het spoor van den vermoede- liiken dader. Per auto zijn enkele recher cheurs naar diens woning gegaan om den man zoo mogelijk aan te houden en naar Heerlen te brengen. Het lijk van Van Vondel is naar het hos pitaal overgebracht. ER KONDEN SLECHTS WEINIG MEN- SCHEN IN Z'N SCHADUW STAAN. Een koopman had van een kapper een pakhuis gehuurd, maar cp zekeren dag kwam iemand van de gêïheentereüiigifig den kapper zeggen, dat er bij het pakhuis een deur op straat stond, die opgeruimd moest worden. De kapper nu zei, dat de deur behoorde tot het pakhuis en de koopman werd toen aange maand de deur binnen te halen. Dit beviel hem in geenen deele. Hij ging naar den kap per toe en zei tot de bedienden, de patroon was er zelf niet op dat moment „Die baas van jullie is een ploert, een oplichter, een schooier. Ik heb nog nooit zoo'n schoft ge zien." Hij had zelfs nog meer gezegd, maar deze woorden kwamen vast te staan door het getuigenverhoor, toen deze zaak hedenmid dag voor den politierechter kwam. „En wat hebt u nu zelf te zeggen vroeg mr. Servatius den verdachte. „Ik heb alleen gezegd, dat ik niet wist, dat er' nog zooveel schoften in Amsterdam j rondloopen. „En hoe kwam u daar zoo toe V' Verdachte, die een groot aantal papieren heeft meegebracht, begint met een huur contract voor den dag te halen. „Ziet u maar dat ik alleen een pakhuis heb gehuurd en dat er van geen deur gesproken wordt." „Ja, daar hebben wij hier niet mee te ma ken. Bepaal u nu tot de zaak." Verdachte begint ddn een breed-opgezette redevoering over de menschheid in 't alge meen. Negen tiende van de menschen, me neer de rechter, zijn laaghartige menschen „Bepaal u alleen tot de zaak zelf. En staat u ook niet met uw hand in uw zak. Dat ben ik hier niet gewoon. Verdachte vangt opnieuw aan met een niet te stelnen woordenvloed uiteen te zeiten, dat hij belastingbetalend burger is en dat hij „zijn rechtvaardigheid mag verdedigen." „Ik ben ook letterkundige, edelachtbare en ik dring in de psyche van de menschen. Ik zal dat nog wel eens publiceeren in een brochure. Ik heb ook een tooneelstuk ge schreven en toen heb ik de critiek aangevallen, die onrechtvaardig was. De politierechter dringt er nogmaals op aan, dat verd. zoo kort mogelijk zegt wat hij tot zijn verdediging kan aanvoeren. „Ik heb recht om alles te zeggen wat ik wil." „Voor zoover ik dat noodig oordeel. An ders zal ik u het woord moeten ontnemen." „Ik wil u wel zeggen, dat er zeer Weinig menschen in mijn schaduw kunnen staan. Hier hebt u een bewijs, dat ik in een commis sie zit met allemaal advocaten en professoren. Die man kwam me winkel in de Kalver- straat op stelten zetten, omdat de huur niet betaald was. Het was verschrikkelijk zooals, ie te keer ging. Mijn personeel vertelde het later. Ik heb hem neg willen aanklagen we gens schade veroorzaken. En ik wil den officier vóór zijn, want die zal wei zeggen hij is al driemaal veroordeeld Verdachte verhaalt dan uitvoerig, hoe hij aan andere vonnissen kwam o.a. een in Duitschland eveneens wegens beleediging. Hij eindigt met tc zeggen, dat hij altijd zal zeggen wat hij wil als hij met laaghartige menschen te doen heeft. De officier meende, dat voor dezen ver dachte de tijd van boete-betalen voorbij is. In verband met het feit, dat verdachte al drie maal veroordeeld is, vraagt hij vier dagen ge vangenisstraf. De politierechter meende, dat uit het hu moristisch betoog van verdachte was geble ken, dat hij anderen heftig kwalijk neemt wat hij zelf doet. Want hij was komen schelden in de Wijde Katersteeg ten aanhoore van ieder, terwijl de ander in verd. winkel was komen opspelen, omdat de huur niet betaald Werd. „Dezen man zit het beleedigen m het bloed en al zit hij in nog meer comité's met aan zienlijken in den lande, als 't weer gebeurt gaat hij de gevangenis in. Ditmaal wilde mr. Servatius nog geen ge vangenisstraf geven en verd. werd daarom gestraft met 100 boete. „U hebt veertien dagen om in hooger be roep te komen." „Dat zal ik wel doen ook," zei verdachte. Een worstelaar op de tram. Een conducteur van lijn 11 verwijderde op een avond een nacht eigenlijk en dron ken passagier en op last van zijn chef haalde hij er eén agent bij. Een meneer op het achterbalcon nam dat den conducteur kwalijk en in een oogenblik had de man dc geheele tram tegen zich. Ter verduidelijking diene, dat het de laatste tram was en dat op hetRembrandtplein de wagen volgeloopen was. Sindsdien kunnen de meneer en de con ducteur elkaar niet zien en bij een Volgen den keer maakte de meneer wederom ka baal. Maar ernstig werd het pas, toen eenigen tijd later de meneer op het Dnpperplein met zijn handen aan de signalen kwam. De conducteur zei, dat hij daar af moest blijven. Als er wat te signalen was, zou hij dat wél doen. De meneer nu, een worstelaar bleek ter terechtzitting, begon met den conducteur in een hoek. van zijn balcon te slingeren. Toen hielp hij zijn vrbuw uit de tram eri vervol gens gooide hij den conducteur van den wagen af, En nou ga jij met me mee baardaap, zei hij en den man in zijn kraag grijpend, sleurde hij hem voort na hem eerst nog eens flink door elkaar geschud en eenige malen heen en weer over de straat geworpen te hebben. Gelukkig stond er een politie-agent op het voorbalcon en deze kwam den conducteur te hulp. Hij bevestigde ook voor den politierechter de verklaringen van den conducteur en de worstelaar, die niet verschenen was, werd overeenkomstig den eisch veroordeeld fo§ drie weken gevangenisstraf. Het tramverkeer cn de openbare orde laten dergeli.ke dingen niet toe, zei rw Servatius. De Min. van Financiën contra de Jordan und Berger A. G. Het gerechtshof te 's Hage deed Woensdag uitspraak in de adminislratiezaak van den minister van Financiën tegen de Duitsche Jordan und. Berger A. G„ cargadoor en expe diteur, gevestigd te Hamburg, Het betreft hier een ontduiking van den suikeraccijns op groote schaal. De rijksadvocaat, jhr. Dc Brauw, had ge vraagd veroordeeling van de firma tot zes tien maal 50 boete en toewijzing van een civiele vordering van den ontvanger, ten be drage van ongeveer 110.000, zijnde de ont- duikte accijns. De adv.-generaal concludeerde tot toewij zing van deze vorderingen, welke bestreden werden door mr. Bongers uit Rotterdam, die voor genoemde firma optrad. Het Hof veroordeelde gedaagde om aan den ontvanger te betalen de som van ƒ95.000 met de rente ad. 5 pet. van 23 November 1925 lot aan de voldoening. EEN ONGEVAL OP DEN DREMPEL ZIJNER WONING. Dc Centrale Raad v. B. neemt geen ver band met de dienstbetrekking aan. Volgens de constante jurisprudentie van den Centralen Raad van Beroep wordt een ongeval, een werkman overkomen op den gewonen weg naar zijn arbeid, waarbij deze aan het normale straatgevaar bloot staat, ge acht te zijn geschied in verband met zijn dienstbetrekking. Maar een ongeval, dat hem treft nog veerdat hij de openbare straat heeft bereikt, b.v. bij het afdalen van de trap zijner wening, wordt geacht-zijn particuliere leven te betreffen De Centrale Raad van Beroep te Utrecht i;a:l een dezer dagen te beslissen of een werk man, co weg,naar zijn arbeid, die op den drempel van zijn huis was uitgegleden en voorover op de straat gevallen, daarbij een :r.iddeahandsbeèiitja brekend, al dan niet recht op sc!:ade!30s:JeiHng kon-doen gelden in evclze de Ongevallenwet. Hier deed zich 't reval voor, dat de man in zijn woning was estn'ikeid, doch de val op straat het letsel had veroorzaakt. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank had hierin geen aanleiding gevonden tot tocken- ni.i-' van schadeloosstelling. Doch anders stond de Raad van Beroep te 's-Gravenhage tegenover cla zaak. Deze cv/.stateerde, dat in den zin der wet eerst van een ongeval gespro ken kan worden, wanneer het schadelijk ge volg, Hier liet beschadigen der hand, is ver wezenlijkt. Dat was geschied op de openbare straat, zoodat overeenkomstig de evenver- tnelde jurisprudentie wel verband moest worden aangenomen met de dienstbetrek king. Neen besliste de C. R. v. B., het gebeuren Zelf, hier het struikelen, moet beslissend zijn. Dat gebeurde in de woning en of de man bij zijn val toevallig op de straat geraakt of niet, doet niet ter zake. Toen het ongeval hem trof,d.i. toen hij viel, bevpnd hij zich nog niet op den openbaren weg, weshalve geen scha deloosstelling kan worden toegekend, zcodat de uitspraak van den R. v. Bt te 's-Graven hage vernietigd werd en het Bestuur van de Rijksverzekeringsbank het bij het rechte eind bleek te hebben. Een aanschrijving tot de troepencom mandanten. De commandant van het veldleger hegft, naar wij in het „U. D." lezen, de volgende aanschrijving tot de troepencommandanten gericht Naar, aanleiding van, enkele gevallen van oververmoeidheid der troepen, welke zich hebben voorgedaan, bij zeer warm weder, vestig ik zij het ten overvloede uw aan dacht op de noodzaak om bij het vragen van meer dan gêwone marschprestatie, rekening te doen houden met a. het marschvermogen van den troep en b. de weersomstandigheden. Bij de bepaling van het marschvermogen moet rekening worden gehouden met het minst geoefende gedeelte, zoo b.v. tijdens de vervolgoefeningen, met de voorgeocfenden. Men moge het al betreuren, dat in o'en troep een gedeelte aanwetig is, dat mi de. ver is gevorderd en daardoor onder sommige c m- standigbeden bij de oefeningen belemrr erd kan werken, er moet niettemin toch rekening mee worden gehouden. Men moet niet af gaan op het feit, dat dergelijke militairen een maal in hun leven, soms vrij lang geleden onder niet geheel te controleeren omstandig heden een vrij aanzienlijke marschprestatie hebben geleverd, maar men moet rekenen met hun oefeningsgraad op het oogenblik. Wanneer verder een troep tijdens een oefe ning door onverwachte weersomstandigheden wordt overvallen, moét de commandant niet schromen zoo noodig zijn oefeningsplan dien overeenkomstig te wijzigen. Een troep kan niet worden geoefend zon der van hen inspanning te vragen, het ver moeid thuiskomen na een flinke oefening ij een noodwendig natuurlijk gevolg en ook in geer.endeele schadelijk. Maar oververmoeid heid kan voor een troep wel degelijk schade lijke gevolgen hebben en werkt als regel ook op ongewenschte wijze remmend op de oefe ningen der volgende dagen. Bij voortdurende oplettendheid, gepast initiatief en zaakkennis der troepencomman danten kan steeds een oefening zoodanig wor den gehouden, dat een maximum oefenings rendement worde verkregen zonder schade voor den norinail ontwikkelden man. De commandant van het veldleger wijst er uitdrukkelijk op, dat het bovenstaande in geenendeele tengevolge mag hebben, dat troepencommandanten zullen gaan schuwen van hun troep die inspanning te eischen zon der welke een behoorlijke militaire opleiding onmogelijk is. Zijn doel is te waarschuwen tegen overdrijving en op te wekken tot het betoonen van soepelheid en gepast initiatief. Bij het leger hier te lande wordt geleide lijk overgegaan, tot het uitreiken van het legerpistool M 25, ter vervanging vair de revolver. Naar wij vernemen, zegt de „N. R. Ct.", is dit pistool een verbeterd browning-model der F. N. fabriek te Herstal bij Luik. De PIuimveevereei'gii.g „Drusus" te Does-- burg, zal een groote tentoonstelling ven pluimvee, watervogels, konijnen, duiven ena< houden op 8 en 9 Januari 1927,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2