Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder» Het congres der radicale partij te Bordeaux. Maurice Sarraut tot voorzitter gekozen. De Belgische minister van financiën wederom op bezoek bij Poincaré. Scheidemann dringt in een rede te Hamburg aan op meer actieve deelneming der sociaal democraten aan de Regeering. Het ontslag van het Qostenrijksche kabinet aanvaard. De staking der Oostenrijksche ambtenaren uitgesteld. De raad van beheer van het Intern. Arbeidsbureau zal een commissie instellen tot onderzoek van de wetgeving op den arbeidstijd in de verschillende landen. Onder de Radio-berichten: Hindoefeesten verstoord. Ernstige botsingen met Mohsmedanen. Brutale overval en berooving te New- iYork. Complot tegen Sjan'gkai tijd g ontdekt. GEM. BUITENL. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. Behandeling van de zeeziekte. Luchtfoto's maken op 350 K.M. afstand. KERK EN SCHOOL. Naar de Missie. Pater Dr. B. Kuhlmann O. P. De Paters Jesuieten te Nijmegen. FEUILLETON. Maurice Sarravl voorzitter der radicale partij. "Uit Bordeaux wordt gesemd: Senator 'M aurice Sarraul 13 tot voorzitter van het nieuwe bestuur der radicale partij gekozen. Het congres der radicale partij, te Bor deaux bijeen, heeft een voorstel van Bau'- zin aangenomen inzake dc hervorming der financiën, waarin gezegd wordt, dat de spil van het financieele herstel des lands niet moet worden gevormd door buiténlandsche j credieten. Voorts behelst het voorstel de stabilisatie - an de munt door terugkeer tol den gouden standaard en gedeeltelijke af lossing der schuld door een buitengewone belasting van alle vormen van vermogen en kapitaal en ten slotte de instelling van een suiker- en petroleum-monopolie en con- irole op de mijnen. Omtrent de nieuw gekozen voorzitter ■wordt nog gameid: Senator Maurice Sar raut, broeder van den tegenwoordigen mi nister van binnenlandsche zaken, Albert, js directeur van het invloedrijke radicale orgaan, de „Dépêche de Toulouse", een man, die, zonder veel op den voorgrond te treden, altijd een groote rol in de partij heeft gespeeld, zeer bekwaam en algemeen geacht is. Zijn zwakke gezondheid en de wensch zich vooral aan het directeurschap van zijn blad te wijden, deden em lot dus verre het presidentschap afwijzen. Zijn loc geven dient om de eenheid der partij te handhaven. Ten leeken daarvan bestaat het plan om Ilerriot en Caiilaux beiden tot ecre-voorzitter te benoemen. Het incident met dc „Lotus". Een telegram uit Genève aan de „Matin" meldt dat er na acht dagen onderhandelen met betrekking tot het incident met dc „Lotus", tusschen den Turkschen minister van justitie en Fromageot een arbitrage compromis is geteekend. Het Internationale Hof te 's-Gravenhage zal niet voor over vijf of zes maanden kennis nemen van dit compromis. Het aftreden van Lord Oxford. Onder Engelsche liberalen heeft men er zijij verwondering over geuit, dat lord Ox- fird eerst vijf maanden nadat hij 'zijn be- faamden brief heeft geschreven, waarin hij de verdere samenwerking met Lloyd George opzegde, het leiderschap van de liberale partij neerlegt. De. „D&dy( News wijst er op, dat men de verklaring'hiervan heeft te zoeken in den laatsten zin van een brief, dien lord Oxford 1 Juni richtte tot Sir Godfrey 'Collins, den chief-whip der liberalen. Lord Oxford had met het schrij ven van' dezen brief ten doel, zich publie kelijk te rechtvaardigen voor de reeds vroeger door hem uitgesproken veroordec- ling over Lloyd Georges gedrag gedurende de algemeene werkstaking. Bedoelde zin nu luidde: „Ik wil de leiding geen dag lan ger behouden wanneer ik er niet van over tuigd ben dat ik ten volle het vertrouwen van de partij behoud." Lord Oxford is nu sedert lot de overtuiging gekomen, dat hij niet ten volle het vertrouwen van de libe rale partij genoot en dat het oordeel van de groote massa der leden niet vóór hem Was. Het is wel waar, dat bij enkele gele genheden moties van vertrouwen in l ord Oxford zijn aangenomen, doch het meeren- deel van deze moties verried een sterk verlangen naar een compromis en verzoe ning tusschen de tegenover elkande- staan de groepen. Naar de meening van lord Ox ford's vrienden waren deze moties moties Van vertrouwen naar den vorm, doch niet naar den inhoud. En lord Oxford wenschte niet slechts moties, doch actieven steun van Volgelingen, die in hun hart de houding, die bij tegenover Lloyd George had aangenomen goedkeurden en zijn overtuigingen deelden. Dezen steun kreeg hij niet. De groote massa der leden van de liberale partij wenschte eeriheid. De vergadering der Liberale Federatie van Schotland heeft met algemeene stemmen een resolutieaangenomen, waarin zij haar spijt betuigt over het aftreden van Lord Oxford cn haar grooten dank en hartelijke waar- decring uitspreekt voor de langdurige dien sten, door hem aan den lande bewezen. Lord Oxford was diep geroerd. De tranen stroomden hem over het gezicht toen de vergaderden zongen: „Will he not come back again?" Francqui opnieuw bij Poincaré, De Belgische minister van dc schatkist Francqui bevindt zich sedert Donderdag te Parijs om opnieuw met Poincaré over de stabiliseering besprekingen te voeren. Vol gens „L-'Ocuvre" wil Francqui den frank stabiliseeren tegen een koers van 175 in het Pond. De sociaal-democtaren en de Rxjksregeering, Scheidemann heeft in een te Hamburg gehouden sociaal-democratische vergadering een krachtig pleidooi voor de deelneming der sociaal-democraten aan de rijksregee- ring gehouden. Hij noemde het een fout, dat de scciaal-dejmocraten slechts gedurende 37 van de 93 maanden, welke sedert de revo lutie zijn verloopen, deel van de regeering uitmaakten. Hadden ze cr voor gezorgd, dat ze voortdurend een actief aandeel in de regeering hadden genomen, dan zouden ze veel hebben kunnen voorkomen. Scheide mann achtte het daarom hoog tijd dat de sociaal-demccraten eindelijk weer een ac tieve politiek beginnen te voeren, teneinde de republiek weer in handen der republi keinen te brengen. Het ontslag van het Oostenrijk sche kabinet aanvaard. De president heeft het ontslag van het kabinet aangenomen en de afgetreden mi nisters belast met de voorloopige leiding der zaken. De staking der Qostenrijksche ambtenaren uitgesteld. De ambtenaren organisaties besloten de staking uit te stellen en de opheldering van den binnenlap.dschen politieker, toestand af te wachten, Internationaal Arbeidsbureau. Enquête inzake den achtursndag. De Raad van Beheer van het Internatio naal Arbeidsbureau heeft besloten de vraag stukken van de voorziening inzake ongeval len, van de werkloosheidsverzekering en van den arbeid door inboorlingen aan te houden en daaruit een keuze te doen in zijn zitting van Januari voor de agenda der con ferentie van 1928. Vervolgens hield de Raad zich bezig met het voorstel van Sokal (Polen), waarbij de vorming wordt gevraagd, van een commissie van drie leden uit elke groep om vast te stqller., welke de feitelijke toestand in de verschillende landen is ten aanzien van de wetgeving op den arbeidstijd en aan den Raad de middelen voor te stellen, waardoor de voortgang der ratificatie van de conven tie van Washington kan worden bespoedigd. Albert Thomas vroeg aan de werkgevers- groep te zggen wat hu eigenlijk haar stand punt is ten aanzien van den achturendag cn wat nu precies dc moeilijkheden zijn, welke' beletten volledige en onmiddellijke godkeu ring te hechten aan de ratificatie der con ventie. Hij vroeg den Raad het voorstel-Sokal goed te keuren. De Raad van Beheer machtigde Albert Thomas de onderhandelingen met verschil lende instellingen voort te zetten, teneinde te komen tot de stichfing van een internatio naal instituut tot rationeelc organisatie der producie. De terugkeer van den Bulgaarschen ex-kroonprins. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de koning den vroegeren minister-president Bratianu, die binnenkort naar Parijs ver trekt, opdracht heeff gegeven om den ex- kroonprins naar Roemenië terug te brengen. Onmiddellijk na de opening van van het parlement zullen Kamer en Senaat gezamen lijk als Nationale Vergadering bijeenkomen, ten einde de terugkomst van den ex-kroon prins te sanctioneeren. In welken vorm de terugkeer zal geschieden, is nog niet bekend en eveneens tast men nog in het duister omtrent de vraag, of de troonafstand van den ex-kroonprins eenvoudig geannuleerd zal worden. Een Britsch opleidingsschip naar Hongkong. Dc Britsche Admiraliteit ontving het ver zoek om in het midden van het jaar 1927 een kanonneerboot naar Hongkong te zenden, in verband met het plan een corps vrijwillige mariniers in het leven te roepen. De kanon neerboot zou aan het bestuur van Hongkong worden, geleend, dat zich zou belasten met de kosten van het onderhoud en de oplei ding van het personeel. De marine-autoritei- ten te Hongkong zijn vaq meening dat een dergelijk vrijwilligerscorps het bestuur der kolonie in moeilijke tijden aanmerkelijk zou steunen. Het succes van het plan hangt af van de mate, waarin zich vrijwilligers aan melden. DE SPOORWEGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Met het oog op het veelvuldig voorkomen van spoorwegongelukken heeft de minister van openbare werken Tardieu naar aanlei ding van krachten van het personeel der 'poslrijluSgcn Depaal^, 3at deze rijtuigen niet he-Temaal vóór- ot achteraan den trein mogen worden geplaatst omdat ze bij een evcntueele botsing dan het meeste gevaar lcopen vernield te worden, maar dat er tus schen den tender en het postrijtuig steeds een goederenwagen moet zijn of .wel, dat net postrijtuig, wanneer het achteraan den trein is geplaatst, steeds nog door een goederen wagen moet gevolgd worden. Deze maat regel is Vrijdag in werking getreden. Op den Paris-Orlcans-spoorweg heeft dit tot eenige vertraging aanleiding gegeven met den post trein van Parijs naar Saint Nazaire. Aan het station van den Quai d'Orsay, het eindsta tion der lijn, is geen ruimte voor het behan delen der oost; daarom wordt het postrijtuig cr aan het Gare d'Austerlitz aangehaakt. Daar de betrokken postbeambten weigerden mee te rijden als er geen goederenwagen bij wijze van buffer aan den trein was toege voegd, moest er gerangeerd worden, hetgeen tot de vertraging aanleiding gaf. KARDINAAL-FILHACTEUR. Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs, heeft Vrijdag, begeleid door zijn secretaris en een prelaat, aan een film meegewerkt, welke naar een roman van Hervieu te Parijs wordt opgenomen. ONVEILIG PARIJS. In den nacht van Donderdag op Vrijdag snelden tv/ee personen naar de op de boule vard de Clichy te Parijs dienstdoende poli tieagenten toe met de mededeeling dat zij door een troep individuen waren aangerand. Inderdaad zagen de agenten in de verte een vijftal mannen de vlucht nemen. Zij renden ze achterna en slaagden er in zc bij de impasse de la Défense te achterhalen. Dit straatje was niet verlicht en de bandieten poogden zich te verweren. Twee van hen Gokken hun messen, waarop een der agen ten, die zijn leven in gevaar waand, een schot loste. 'Zijn tegenstander stortte ernstig gewond neer. ïntusschen waren andere agenten toege sneld. Zij wisten de bandieten te arrestee- ren: Spaansche deserteurs, die pas den 12en October de Fransche grens hadden over schreden. DE GESGLEI GESLOTEN. Zaterdag is de Gesolei te Dusseldorf na zes maanden open te zijn geweest, gesloten. In dien tijd is ze door TA miüioen personen bezocht, het hoogste aantal, dat ooit door een Duitsche tentoonstelling is bereikt. EEN LEVENSVERZEKERING VOOR EEN LEGER! In een Duitsch blad komt het bericht voer, dat de Hongaarsche minister van landsverdediging cnlangs aan vijf van de grootste Hongaarsche verzekeringsmaat schappijen verzocht heeft oni mededeeling van de voorwaarden, waaronder zij bereid zouden zijn het geheele Hongaarsche leger te verzekeren tegen ziekte, ongelukken en dood., Of de verzekering ook het resico van oorlog zou insluiten, is niet bekend! Van verzekering tegen ziekten wilden de maatschappijen niets weten, daarentegen gaven zij echter wel voorwaarden voor ver zekeringen in geval van overlijden en in geval van ongelukken. DE KOLENSCHAARSCHTE. Naar gemeld wordt, heeft het kolensyn- dicaat volgens een bericht uit Essen de verzending van kolen naar Rotterdam en Antwerpen beperkt wegens toenemende schaarschte. EEN MISLUKTE OVERVAL. Onlangs wandelden twee Berlijnsche da mes 's middags tusschen zes en zeven uur in hel Grunewald. Zij kwamen een jongen man tegen, die den weg vroeg naar Pots dam. Na de gevraagde inlichting te hebben gegeven, diep het tweetal door. Spoedig be merkte zij echter, da! de man volgde. Op hun vraag of hij den weg niet gevonden had, gaf hij geen antwoord. Inplaats daar van wierp hij zich op een der dames en beet haar in de lip. Hierop volgde echter de verdiende straf: in een oogenblik lag dc aanvaller op den grond en werd door een der dames duchtig afgeranseld met een van zijn eigen schoenen, die zij hem bij ge brek- aan een ander wapen had uitgetrok ken. De kastijding hield pas op, toen het heerschap om genade smeekte en beloofde de menschcn niet meer te zullen aanranden. Zijn schoen wierpen de dames echter weg, zoodat hij op slechts één schoen een goed heenkomen moest zoeken. DE A.S. RAADSZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Gemeld wordt, dat, ofschoon het wel eenigszins waarschijnlijk is, dat de April- vergadering van den Volkenbundsraad te Berlijn zal worden gehouden, een desbe treffende uilnoodiging nog niet is verzon den. HET SCHEERMES VAN DEN ENGELSCHEN SOLDAAT. De Engelsche regeering verschaft aan iedcren Engelschen soldaat bij zijn indienst treding kosteloos een veiligheidsschcermes. De messen, die tot nog toe werden uitge reikt, v/aren echter niet erg gewild en ble ven ongebruikt. Onlangs stelde de regee- ring daarom fabrikanten van veiligheids scheermessen in de gelegenheid, voor de levering van een nieuw model veiligheids scheermes in te schrijven. Twintig Engelsche firma's, alle opgegeven door de Federation of British Industries, namen aan de in schrijving deel, doch allen schreven aan zienlijk hooger in dan enkele Amerikaansche fabrikanten. Het resultaat was, dat de regeering het leveringscontract gunde aan dc bekende grootendeels met Amerikaansch geld gedreven Gilette Safety Razor Ltd., onder beding echter dat 87 pCt. van de scheermessen in Engeland zelf, 13 pCt. in Canada zouden worden vervaardigd. De Engelsche fabrikanten zijn over deze levering zeer verontwaardigd en zijn nu een actie begonnen (tegen het Amerikaansche scheermes. Tij meenen dat de regeering de Safeguarding of Industries' Act., die ook de scheermessenindustrie bedoelt te bescher men, geweld heeft aangedaan Hun ont stemming geldt niet alleen dc leverings gunning, doch ook de gevolgen daarvan: de soldaat, vreezen zij, wordt nu ook van zelf er toe gebracht bij het vernieuwen van de scheermesjes, ten nadeele van de Engelsche industrie, bekende Gilettemesjes (made in U. S. A.) te koopen. The Auto-Shop Safety Razor Company biedt nu aan eiken soldaat uit het staande leger die daarom vraagt een door haar vervaardigde auto-shop-veiligheidsscheer mes, één scheermesje en een scheerriem aan.' Sir L. Worthington-Evans, de minister van Oorlog, verdedigt de houding der regeering door er op te wijzen dat lic,t doel van Ge Safeguarding of Industries Act is, buitén landsche fabrikanten aan te moedigen in Engeland fabrieken op te richten om de Engelschen aan werk te helpen, en door te zeggen dat indien buitenlandsche firma s dié in Engeland fabrieken hebben opgericht, worden achtergesteld, de Safeguarding- politiek zou worden miskend, in ieder gei a gedwarsboomd. Verder wijst de minisner er op, dat indien hij maatschappijen, die ge deeltelijk onder buitenlanders behooren, zonder geldige reden achterstelt, andere landen reprcsaTlemaatregelen zouden ne men tegen de BrRsche belangen. In het- parlement komt de kwestie dezer dagen vermoedelijk ook aan dc orde. DE ZIEKTE VAN DEM SPAANSCHEN KROONPRINS. De „Matin" verneemt uit Hendaye: De ge zondheidstoestand van den prins van Asturie blijft steeds zeer precair. Hij herstelt zich langzaam van de laatste instorting, welke Je ongerustheid deed toenemen; hij zal echter nog eenigen tijd geïsoleerd moeten blijven in het chalet te Prado bij Madrid. Het voor uitzicht van nieuwe bloedingen stelt 3tic hoop op volledige genezing voor bet oogen blik terzijde. EEN JAWOORD, DAT M1LLIOENEN BETEEKENCE. Een „ja" gestameld van dc liepen van een „ardig mannequintje uit Chicago heeri een 20-jarigen jongeman aldaar niet alleen geluk kig (naar men wel moet aannemen) maar ook multi-niillionnair gemaakt. Dat zat zóó: zijn stiefmoeder had hem een groote bezitting in Texas, ter waarde van 36 millioen gulden in Nederlandsch geld vermaakt onder het be ding, dat hij binnen zes maanden trouwde. Te middernacht van Woensdag op Donder dag v/as de fatale termijn verstreken en Woensdagavond klonk het „ycs waarom oe jongeman haar al zoo vaak gevraagd had. Het naartje kon nog juist vóór het midder nachtelijk uur in den echt worden verbonden. DE POSTKOOF TE ELIZABETH. Naar aanleiding van den roof, die Donder dag te Elisabeth gepleegd is door met ma chinegeweren gewapende mannen, die uit een postwagen zakken met aangeteekende stukken stalen, heeft het kabinet besloten de postwagens te voorzien van met machine geweren gewapende bewakers om ze tegen roovers te beschermen. De staatssecretaris van Posterijen verklaarde, dat indien het ooodig was de heele marine en het heele leger zouden worden gebruikt ter bescher ming van de Amerikaansche postmannen en dat strenge straffen en masse een goede uit werking zouden kunnen hebben. De ministei voegde hieraan toe, dat men met veel min achting spreekt over de wetten en hel ban- dictismc in bet buitenland, doch dat er geen enkel land bestond, waar een dergelijke toe stand grooter omvang had aangenomen dan :n de Vcreenigde Staten. Met atropine. Ieder jaar bijna komen er berichten in de medische pers, dat nu eindelijk het middel tegen zeeziekte is gevonden. Maar nog altijd lijdt een aantal menschen aan deze kwaal, ondanks het feit, dat het aantal middeltjes bijna den geheelen artsenijschat beval, Vandaar dat men ieder nieuw bericht met wantrouwen begroet en met bijzonder scher pe critiek beziet. In de Munch. Med. Woche deelt dr. Weiss mede, dat hij goede resul taten heeft gezien tegen de zeeziekte door het inademenen van zuurstof. Nu is dit zeker een volkomen onschadelijk middel, als men 't niet langer dan 35 minuten achter elkaar doet, zooals de schrijver aanbeveelt. Men moet het middel echter telkens herhalen; om het half uur of om het uur en dat lijkt nogal bezwaarlijk. Een zuurstoffabriek heeft speciale apparaten geconstrueerd, die ge makkelijk in bed kunnen worden meege nomen. Ook in de „Presse Médicale" komt een overzicht voor over de behandeling van de zeeziekte van dr. G. Schok. Alleen uit de laatste drie jaar haalt hij 14 verhandelingen aan, waaruit blijkt, dat de oplossing van het vraagstuk nog niet definitief is gevonden. Het artikel is te uitvoerig om geheel ge refereerd te worden maar de slotsom ervan is, dat atropine het beste middel is tegen zeeziekte. Atropine is een alkaloid uit de belladonnastruik, dat zeer giftig is. Maar men heeft slechts zeer weinig noodig; eiyi inspuiting van 1 mgr. is voldoende om de onaangename gevoelens bij de ziekte te doen verdwijnen. Het werkt, ofschoon iets minder goed, ook als het door den mond wordt ingenomen; men kan dan echter later op den dag een paar keer een geringe hoeveel heid nemen. Een van de bekende en meest gebruikte geheimmiddelen tegen zeeziekte bevat inder daad atropine en het is dus wel waarschijn lijk, dat deze stof in vele gevallen zal hel pen, te meer omdat men op physiologische en (Jus ralioneêi» gronden er toe gekomen is, dit gift aan te raden als middel tegen de zeeziekte. Ook met atropine moet men daarbij alles doen, wat de ziekte kan ver minderen; in ernstige gevallen te bed blijven en verder de ziekte ook psychisch bestrijden, want de psyche is een machtig moment bij de veroorzaking van de onaangename ge voelens. De Amerikaansche legervlicgdienst is reeds geruimen tijd doende proeven te hemen met het maken van luchtopeningen op groote afstanden. Nadat op korte af standen alleszins geslaagde opnemingen werden gemaakt, zal thans een poging wor den gedaan, om op een afstand van 350 K.M. de stad Detroit te kieken, welk doel gekozen werd om de vele witte gebouwen en monu menten. die een markant object vormen. Om deze opnemingen mogelijk te maken, zal het foto-vliegtuig moeten vliegen op een hoogte van 10.000 M. Gebruik wo-dt ge maakt van een speciaal objectief van 228,5 m.M. De kamer van het foto-toestel zonderen filter, waardoor het mogelijk zal zijn dwars door de mistlaag, die boven de aarde hangt, het gekozen doel op de ge voelige plaat vast te leggen. De te gebruiken platen hebben een grootte van 223,5 bij 2228,5 m.M. De kamer van het foto-toestel zal, met het oog op de zeer lage tempera tuur, die heerscht op de grootte, waarop ge vlogen moet worden, zoowel electrisch als door uitlaatgassen van den motor verwarmd worden. De opnemingen zullen gemaakt worden door den vlieger Goddard, die van zijn bestuurderszitplaats uit tevens dc ge heele foto-installatie kan bedienen. RADIO EN ESPERANTO. De Radio-Telefonie kan internationaal het maximum van effect slechts bereiken docr uitzending in de internationale taal, „Espe ranto". Aan de waarde dezer uitspraak moge door Esperantisten niet getwijfeld worden, voor hen, die wel van de radio gebruik maken, doch tot op heden geen voldoende kennis van Esperanto namen, moge eenige toelichting hierbij dienen. Allereerst dan de bewering ge staafd, dat Esperanto werkelijk internationaal is. Wij mogen de internationaliteit eener zaal: zeer zeker niet afmeten naar den omvang die deze in onze eigen naaste omgeving heeft weten te bereiken deden wij dit, het oordzel ware fataal. Hoe zeer ons land ook moge uit blinken in meer dan een opzicht boven zijn buren, inzake het zich aanpassen aan inter nationale bewegingen als die van Esperanto er een is, komt het vaak een beetje al te kalm achteraan en zoo zien wij gebeuren, dat, in dat geval, Esperanto in vele groote alswel kleine naties een min of meer oiïicieele steun en erkenning ondervindt, terwijl in ons va derland 't begrip omtrent de inderdaad groo te waarde van de wereld hulptaal idee nog niet in de regeerende kringen heeft vermo gen door tc dringen. Een betoog hier, waarom juist Esperanto, gesteld dat de noodzakelijk heid eener intern, hulptaal algemeen werd erkend, zou ons te ver voeren noch wen- schen wij te spreken over de gemakkelijkheid waarmede bedoelde taal door haar 16-regelige, geen uitzondering kennende grammatica, kan avorden aangeleerd. Doel is hier slechts te wijzen op het ver band dat er bestaat tusschen deze taal en de thans de geheele wereld veroverende radio telefonie, alsmede op het gebruik, dat zeer velen reeds van beiden maken. Dat het een onbetwistbaar feit mag ge noemd worden, dat bij de juist door de radio naar voren tredende universiteit der over de geheele wereld gesproken talen, van belang is, één taal te bezigen, in plaats van meerdere, vrage geen nader'betoog, waar het toch een ieder duidelijk moet zijn, dat niet elke radio gebruiker bereid of in staat is om buiten zijn moedertaal, een of meerdere vreemde talen te leeren op een wijze, dat hij er practisch nut van kan trekken. En toch, welk een genot zou het voor'velen niet zijn, het in zoo diverse spraken door de radio uitgezonden onmid- aellijk te kunnen opnemen en te verwerken wat al schoons gaat er in de aethergolven ver loren, waar maar al te vaak voor doovemans ooren wordt uitgezonden, niet omreden die ooren niet luisteren', maar omdat zij niet ver staan kunnen. En welk genot zou het niet geven, indien de voor een internationaal ge hoor gegeven redevoeringen, lezingen e.d. ook internationaal verstaanbaar zouden zijn Dat wij die richting niet alleen in moeten, maar ook ingaan, vinde een bewijsgrond in de energieke pogingen daartoe aangewend door vooraanstaande particuliere personen in de Esperanto beweging, als wel door officieele instituten. Een eigen zendstation van de U.E. A. te Genève, draagt reeds zorg voor ver spreiding der wereld hulptaal gedachte. Spe ciale radio-tijdschriften, als b.v. de Argen- tijnsche Radio-Revue, stelt hare kolommen wekelijks open ter opname van vaak zeer in teressante Esperanto-artikelen. Reeds zijn er Radio-Tijdschriften in Esperanto o.a. Radio- Revue (Parijs). Radio-stations, als het zendstation „Bar- ivcelona", „C.Y.L." in Mexico gevenEsperan tisten gelegenheid over door dezen gewensch- te onderwerpen te spreken het station der te legrafische school in Parijs, dat met toestem ming van den Minister van Post cn Tele grafie door prof. Bart, van de Parijsche School voor politieke wetenschappen, een cursus geeft in Esperanto annonces worden o.a. verspreid door het machtige radio-station „W.C.C.O." te Minneapolis (U.S.A.) alsmede Esperanto liederen en redevoeringen. En dat de door de radio gegeven Esperan- to-cursussen in den smaak van het radiolie- vend publiek vallen, moge blijken uit de meer dan 1200 leerboeken, die alleen reeds in Koningsberg en Oostelijk Pruisen werden ver kocht, naar aanleiding van de door het station Koningsberg gegeven Esperanto-cursus ook Munster bracht het op dezelfde manier tot ruim duizend verkochte leerboeken. Over het belang van Esperanto voor de radio-liefheb ber dus hier niet meer, of moeten wij' hier nog aanvoeren, dat gelukkig in ons land reeds tal rijke amateurs, juist dank zij de radio, Espe ranto gingen leeren. DINSDAG 19 OCTOBER. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politie- ber. 34 uur Eerste knipcursus vcor dames, door Mevr. De Leeuw van Rees. 4.306.15 Concert door het H.D.O.- orkest. 6.15 tot 6.45 Lezing door den door den heer Diks, over Calculatie-syste men. 6.457.45 Engelsche les voor meergevorderden en converaatieles. 7.45 Pclitieber.. 8.10 Uitzending van de Openbare vergadering in het hotel „De Twee Steden" Den Haag, belegd door het Nartionaal comité van actie tot wijzi ging van het verdrag met België en gepre sideerd door zijn algemeenen voorzitter Mr. J. Ludeh uit Overveen. Ie spreker: Prof. F. de Vries, hoogleeraar a. d. Han dels Hoogcschool te Rotterdam, die de economische zijde zal belichten, 2e spre ker Oud-Opperbevelhebber van land- en zeemacht Generaal Snijders „Verdedi ging van Zeeland en de Zeeuwsche wate ren. in verband met de Scheldekwestie, 3e spreker Prof. Dr. E. Moresco, oud- vice president van den Raad van Neder- landsch-Indië De Internationale polit- tieke kant van het verdrag. Daarna debat. 10 uur Persberichten. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het radiokwartet en solisten, (sopraan, bariton, banjo.) 1.202.20 Orgelconcert door S. Blizard van de St. Lawrence Jewry. 3.20 Schoollezing Music for schools. 4.20 Causerie. 4.35 Concert van het Marble Arch pa vilion. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek door de radio-dansband. 7.20 Tijdsein Bi? Een, weerber., nieuws.— 7.30 Spaansche lezing. 7.48 Muziek. 8.00 Lezing Dover's Hill. 8.20 Kamer muziek door het Modern Chamber or chestra. 8.50 Plunket Greene, over Phrasing and style, met illustraties door hem zelf en pianobegel. 9.20 Het Mo dern Chamber Orchestra. 9.50 Lezing Music and the ordinary listener. 10.05 Composities van Cyril Scott, door G. Bryan, piano. 10.20 Tijdsein, weerber., Hall-ster. 10.50—12.20 Dansmuziek van hotel Metropole. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert. Orkest en Hr. Lo- catelli, viool. M. Briclot, piano. L. Radisse, cello. Melle Cabanis, zang. Radiolo-ge- dichten. 5.05—5.55 Concert. Mmes Joly, viool. L. Radisse, cello. M. Camot, piano. 8.50—10.30 Orkestconcert. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 504 en 571 M. 7.50 Lezing over Typhus. 8.20 Tho mas Mann-avond. Voorlezing uit zijn eigen werken, o.a. uit de roman „Zauber- berg". Daarna nieuwsber. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.206.20 Concert door het radio-orkest. 8.20 Concert. 8.50— 9.00 Causerie. 9.0010.20 Orkest concert. Populair programma. MONSTER 410 M. 12.50—1.50 Dans muziek door orkest. 3.505.20 Kamer muziek uit de 17e en 18e eeuw. 5.20— 6.20 Sprookjesvertellen. 6.407.00, 7.20—7.50 Lezingen. 7.50—8.50 Voor lezing In Ewigkeit Amen. 8.509.40 Orkestconcert. 9.40 Nieuwsber. De heer Ir. J.R.G. Isbrucker, die in Juli 1924 reeds door het radio-station van den heer Middelraad te IJmuiden sprak, zei het zoo juist „Wat voor nut heeft het als mijn woor den verder gedragen worden, als zij straks uiteenvallen als onverstaanbare klanken als de aethergolven, hoe goed ook gemoduleerd, die door geen grenzen worden tegengehou den, straks doodloopen tegen den ondoor- dringbaren muur van het taalverschil." Radio en Esperanto zijn eigenlijk zoo iets als zuster en broeder. Het jonge zusje is echter den ander ras over het hoofd gemoeid. De tijd zal echter leeren, dat het een r.ut zonder het ander gaat en zoo zullen wij het mogelijk nog beleven, dat Es peranto de achterstand ten opzichte van al gemeene toepassing en verspreidheid, tegen over de Radio inhaalt en zullen wij nog eens in de gelegenheid zijn, waar te nemen, aat het bezit der kennis van Esperanto eën evenzeer gevoelde behoefte uitmaakt, als het bezit van een eigen radio-toestel. Een toestel op de juiste golflengte inscha kelen was tot voor kort voor velen nog een kunst thans gaat het hen vaardig af,het in gebruiknemen van Esperanto, dus het Zich verschaffen van de noodige kennis daartoe zal misschien voor even zoovelen in den be ginne minder gemakkelijk vallen, maar is ook hier (thans figuurlijk) de juiste golf-lengte ge vonden, dan wordt ook dit een „weet en zal het gebruik van de internationale wereld hulptaal Esperanto, dat van de radio spoedig evenaren. Met liet s.s. „Zeelandia" zijn naar d« Missie der Paters Redemptoristen vertrok» ken de E E. Pat.ers L. van Baar, uit Volen- dam er. F. Wuts uit Swalmen, en de E.E. Broeders Germanus (Ch. Loos) van Rotter dam en Alexius (J. Alves) van Zieuwent. De Zeereerw. Zeergel. Pater Dr. B. Kuhl mann O.P., professor in het Kerkelijk Recht cn secretaris van den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal te Huissen, is benoemd tot assistent van den Hoogw. Generaal der Dominicanen te Rome. In verband met de overplaatsing van het Philosophisch Instituut der E.E.P.P. Jesuie ten van Oudenbosch naar Nijmegen, is, naar de Msb. verneemt, is, onder St. Anna ia laatstgenoemde gemeente een deel van het bekende landgoed Heyendaal aangekocht. 5 Hare natuurlijke neigingen, in verecniging met de zorgvuldige opvoeding haar gegeven, (ieten haJir dikwijls onbevredigd in gen schap van de vriendinnen van haar leeftijd en Richards schilderingen van dc kleurenrijk tooverachligc wereld, die hem omgaf, Wer ners vertellingen over het leven der grafe lijke familie, waar hij onderricht gaf, gaven hare wenschen steeds nieuw voedsel. De predikantsvrouw kende dc lieidc van haren zoon en eene verbinding tusschen de beide kinderen, die haar zoo dierbaar waren, zou baar wel alle ro- - .r MagdaWs toe- komst ontnomen verbinu.ng rijper en duidelijke- in -nschcn en willen geweest was. Van boxen zoon was de moe der zeker; te midden eener nieuwe omge ving, onder eene me-rigfe van indrukken, als daar de ziel eens kunstenaars bestormen, was ziine liefde sterk en machtig gebleven. Maar Magdalena kende nog te weinig van de wereld en van de menschen, kende nog te weinig haar eigen hart, dan dat zij zich- zelve helder bewust zou kunnen zijn van Lare wenschen en van haar levensdoel. Geheel zonder middelen moest zij alles ontvangen uit de handen van hem aan wien zij zichzelvcn schonk en haar kinderlijke zin streefde naar meer, dan de jonge kun stenaar voorloopig kon schenken. Nooit nog was zij in de gelegenheid geweest om te beproeven, of het liefde was, dan wel zus terlijke genegenheid, die haar aan hem ver bond, zij kende niemand buiten de beide broeders die haar jeugdig gemoed belang had den ingeboezemd. De weinige jongelieden in de kleine stad, die zoover stonden beneden die beiden, zouden- nimmer voldaan hebben aan hare aanspraken. Dat alles overwoog de predikantsvrouw» ernstig, en bezorgd over het lot harer dier baren, dat zij in gevaar zag door een on- overlegden stap, streefde zij er naar, Mag- dalena tijd en gelegenheid te geven, om zichzelve te beproeven, eer zij besliste over de toekomst van Richard en haar zelve. Toen zij haar einde voelde naderen, deelde zij haren oudsten zoon hare bedenkingen mede en toen zij zag, dat deze die ten volle deelde, Het zij haren ververwijderden-Üijve- ling haren laatsten wensch achter in de bede dat hij Magdalena niet hinden zou, voordat zij iets meer van de wereld gezien had. Het zou niet edel van u zijq, aldus sloot zij haren brief, voordeel le trekken «/an hare jeugd en onervarenheid ten gunste var. uw eigen hartstocht, of hare dankbaarheid, ai was het in nog zoo gferinge mate, invloed te doen uitoefenen op de vrije keuze van haar hart, dat zij zelve nog zoo weinig kent. Zij is toevertrouwd goed, waak daarover, mijn z< on! Wel zou mijn innigste wensch vervuld zijn, als ik haar geborgen wis', in uwe liefde, maar niemand mag zich hare verlatenheid len nutte maken, om hau een besluit le doen nemen. Geen angstig hopeloos, neen een jubelend hart moet mijnen lieveling de vervulling zijner wenschen schenken. Zij is nog zoo jong, nog geen achttien jaar en daarbuiten lokt en lacht het leven, dat zij zich zoo geheel anders droomt, dan het is. Laat het haar zien van nabij, of hare fan- tasiën blijven bestaan; laat haar de men schen leeren kennen en vergelijkingen ma ken en, als gij dan nog de ééne rijt tn de eenige, dan mijn zoon, leid haar dan naar uw huis en de zegen uwer ouders en de dank van haren vader zullen met u zijn. Ik verlang geen lang i /'-verloop, ik neem ooi; rekening met c'e irait uwer krachten cn mij dunkt, dat anderhalf tot twee jaar vol doende zijn, om haar en u zekerheid te ge ven. Gij zijt veraf, mijn zoon, maar ook zon der dat uwe lieve stem mij de vervuiling mijner bede verzekert, neem ik de vaste hoop mede, dat gij aan mijn wensch zult vol doen. Reeds rustte zij naast haren echtgenoot, de moederlijke vrouw, toen haar laatste groet den verwijderden zoon bereikte en Magdalena stond in het volle besef barer verlatenheid alleen met Werner aan haar SS'af- Richard was te veraf, om de begrafenis te kunnen bijwonen en daar hij, zij het ook inwendig weerstrevend, zich door den laat sten wensch zijner moeder verbonden ge voelde, nam. hij het besluit, niet weder te keeren, voordat hij handelen kon naar zijn eigen gevoel. Werner was in zijne afwezigheid verplicht, een onderkomen voor het jonge meisje te zoeken, dat nu voor het eerst op eigen kracht moest gaan steunen. Het was niet gemakkelijk een geschikt verblijf voor haar te vinden, 'zij was verwend door de liefde en door eene grootere onafhankelijkheid, dan verstandig was geweest, met betrekking tot haar armoede, De goede predikant, die zichzelven een lang leven had toegedacht cn haar steeds had beschouwd als zijne toekom stige schoondochter was flict bezorgd ge weest over hare toekomst en zijne vrouw had vol moederlijke zwakheid vele kleine behoeften ondersteund, die, zooals zij ver ontschuldigend zeide, alle haren oorsprong hadden in een meer verfijnd gevoel en in een bijzondere schoonheidszin. Magdalena's ongewoon muzikaal talent, hare kunde en hare aangename manieren beloofden haar wel eene goede plaats als gouvernante, maar hare licht kwetsbare ge voeligheid en de eischen, die zij 't leven stelde, en die reeds in hare kinderwenschen hadden doorgeschemerd, deden den wereld en menschkundigen Werner menige ontgoo cheling voor haar vreezen bij deze eerste trede de wereld in. Na lang zoeken en veel moeite vond hij eene betrekking voor het jonge meisje in het huis van den opperjachtmeester, graaf Von Wangerloh. Het was een oud geslacht, de betrekking van het hoofd des huizes was schitterend en invloedrijk en de familie leef de op grooten voet. Evenals een regenboog door de wolken, zoo schitterde door de treurigheid en ver latenheid van Magdalena glansrijk de verre toekomst heen. Niet dat zij dichtzinnig en ondankbaar zich afgewend had van de plaats, waar zij hare kindsheid had doorgebracht, van de duizend herinneringen aan de liefde en trouw die haar bijbleven, Magdalena bezat een teeder gloeiend hart, zij had haar te huis vurig lief. Maar nu was zij eenzaam geworden, niemand was daar, om haar te beschutten of te leiden en nu zij voor het eerst op eigen krachten moest leeren steu nen, nu dankte zij God, dat het pad het welk zij moest betreden, een pad zou zijn vol bloemen. Het afscheid van de dierbare graven, de laatste gang door huis en hof, waar zij ge speeld had en gedroomd en het eerste leed geleden, deden haar het hart wel bloeden van hevige smart, maar toen zij later aan Werners zijde door de bloeiende velden reed, den zoom van liet woud bereikte, toen de dag ontwaakte in al zijne jeugdige heer lijkheid, toen vielen ook langzamerhand dc nevelen van droefheid weg van hare ziel en glansrijk en schitterend steeg de hoop omhoog uit haar hart. HOOFDSTUK III. Een kasteeltje kon men het heerenhuis van den graaf Wangerloh tot Tannensee noemen, geen kasteel, daartoe kwam het te sierlijk en koket te voorschijn uit de boomgroepen, die het omgaven en men kon le duidelijk zien, dat het van een oorspron kelijk eenvoudigen vorm tot zijn tegenwoor- digen rang was opgeklommen. Het slechts eene verdieping hooge, ver uitgestrekte ge bouw was voorheen een zeer bescheiden landhuis - geweest en had weinig weelde, maar des te meer vriendelijke bevalligheid ten toon gespreid. Nu was dat veranderd en zooals het huis daar stond op de zachtglooiende helling, met de schitterende spiegelruiten, dc re- liefs, die tusschen de vensters ingelascht waren en het wapen, dat, voorzien van een uilgetande kroon, zich verhief te midden van de lange rij dakvensters en hunne een vormigheid verbrak, gaf het een sierlijk ele gant uitzicht. Een tapijt van graszoden, zacht als fluweel, door een breed kiezelpad orfigeven, strekte zich uit tot het vergulde ijzeren traliehek, dat het gebouw van den straatu eg afsloot en onder de vensters, aan beide zijden van de helling die naar den opgang leidde, schitlerde een veelkleurig bloemtapijt. Wordt vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7