Uit de Pers. Plaatselijk Nieuws NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad. Dinsdag 19 October 192S Moeilijke Stoelgang f Mynhardt's Laxeertabletten Het toenemend ongeloof. Onrechtstreeksche schuld der S. D. A. P. Oorlogsschade van Nederlanders in België. Steun aan Middenstandsbanken. VELSEROQRD. HALFWEG. GEMENGD NIEUWS. Brand te Amersfoort. RECHTZAKEN. Vernietiging der gijzeling van commissaris Blok. KERK EN SCHOOL. De Chineesche Bisschoppen In Pauselijke audiëntie. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een nieuwe kunstmeststrooier. De heer van Breda, die na een 33-ja- rigen diensttijd als machinist aan het stoomgemaal te Spaarndam rust gaat nemen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL E.D.O. 3Haarlem 3 22. BILJARTEN. VRAGENBUS. De koningin van Roemenië in Nczv-York. De keizer van Japan. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. VAKVERBOND. Doodgedrukt. Congres A. N. V. Het geschil in de Britsche Mijnindustrie. Perstentoonstelling te Keulen. Amerikaanscke Arbeidershank gesloten. MARKTNIEUWS. Verstopping, onregelmatige of trage stoel gang wordt zonder kramp of pijn/ge regeld door de zacht en zeker werkende Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent, Het „Centrum" schrijft „Telkens weer verneemt men, dat nu deze dan die tot de Katholieke Kerk is toegetreden. Inderdaad, het is een verheugend verschijn sel. Mits men maar niet de oogen sluite voor dit andere feit het toenemend ongeloof in de groote massa des volks. Het is, helaas, een internationaal verschijn sel. Zelfs is het in ons land wellicht minder erg dan buiten onze grenzen. Maar wat daar geschiedt, moge cok voor ons een ernstige waarschuwing inhouden. Het gevaar is er ooi: ten onzent, vooral in de groote steden, dat breede volkslagen tot ongeloof vervallen. Bebel heeft eens in den Duitschen Rijksdag van de Sociaal-Democratie getuigd „Op godsdienstig gebied streven wij naar het Atheïsme." En de ervaring heeft bet geleerd, ook in ons land, dat arbeiders, die naar de S.D.A.P. overgaan, voor de Katholieke Kerk verloren zijn. Hoevele van huis uit Katho lieken treffen wij niet aan onder de leiders van de S.D.A.P. en van de moderne vakbeweging En wie becijfert het aantal Katholieken, die tot beide toetraden, en blijken ongeloovig te zijn Men begint met gesprekken in fabrieken en werkplaatsen men gaat dan de moderne vakbladen lezen dan komt het socialistisch week-, en daarna dagblad, in huis. Geen ar beider is op den duur tegen deze lectuur be stand. Een groote factor zijn voorts de gemengde huwelijken. Die ze sluiten, behooren al niet tot de besten, anders deden ze 't ook niet. Maar daarna, en na hen de kinderen, zijn zij grootendeels voor de Kerk verloren. Tenslotte, het slechte voorbeeld, door niet- arbeiders gegeven. Dit is niet steeds het voor beeld van ongeloof, maar van slap geloof. Het niet leven, het niet handelen, zooals een Ka tholiek betaamt. Katholieke werkgevers, bij voorbeeld, die arbeiders ontdaan, omdat zij lid eener katholieke vakvereeniging zijn, die als werkgevers optreden, erger dan hun niet-katholieke, liberale collega's, zij laden, ook in dit opzicht, een ontzettende verant woordelijkheid cp zich. Blijft het ongeloof in de groote volksmassa toenemen, dan zullen de gevolgen, niet alleen uit godsdienstig oogpunt, voor de zielen, maar ook op zuiver maatschappelijk gebied verschrikkelijk zijn. Als de massa des volks het geloof verliest, dan.beteekent dit, noodwendig, in Staat en Maatschappij, de klassenstrijd, de sociale oor log, de revolutie." Bij het antwoord van minister Lambooy op de vragen van het kamerlid Schaper nopens hef gebeurde te Assen toekent „De Tijd" o.m. het volgende aan: Terwijl het verband der communistische en socialistische anli-nrlitainstische propa ganda met de ongeregeldheden te Assen en Ede is komen vast te staan, zal het de S. D. A. P. moeilijk vallen, zich geheel vrij te pleiten van onrechtstreeksche schuld aan 't roenschenoffer, dat te Assen gevallen is. Indien zij zich door hat gebeurde heeft la ten beloeren, dan zal zij inderdaad haar po- lilieken eisch in zake'de ontwapening moe ten gaan losmaken van directe aanvallen op ons leger en de militaire bevelhebbers. Mogen zij, die in Den Haag wenschten „dat •duizenden en tienduizenden zullen we:geren een mobilisatie-bevel te gehoorzamen", een voorbeeld nemen aan him Belgischen par tijgenoot Minister v. d. Velde, die voor zijn land en ons land een leger verlangt ook ten gevalle van een casus belli, waarin wij mochten worden betrokken. Neg gisteren heeft hij den eisch voor een algemeene en gelijktijdige ontwapening doen hooren in een opzienbarende redevoering, waarin hij onbewust de lo'kca volgde van de pauselijke vredes-encyclieken. Met een man als v. d. Velde zouden de volgelingen dier Encyclieken op liet stuk der vermin dering van bewapening kunnen samenwer ken, maa"r zoolang de S D. A. P. haar op ruiende actie ten koste van een politieleen 'eiioh blijft voortzetten, zal zij ons ook in dezen onder de leuze: „Wij zullen handha ven" geharnast tegenover zich vinden! Wij lezen in de „Maasb.": In de vergadering der Tweede Kamer werd Donderdag j.l„ zonder dat daarover gespreken of in het bijzonder van eenige zijde de aandacht daarop gevestigd is een hoogst belangrijke beslissing genomen, waar op wij nog eens even willen terugkomen. Het gaat bier om de belangen van onge veer 800 Nederlanders, die, in België ge vestigd door t en oorlog groote schade aan have en goed hebben geleden. Jaren lang is er voor de rechten van deze menschen ■waarvan er velen zijn die alles verloren hebben in de Kamer en ook daarbuiten gestreden. Bij de behandeling van de begrooting van Ruitenlandsobe Zaken voor 1926 is er door den R.-K. afgevaardigde Hermans nogmaals de aandacht 'op gevestigd en werd den mi nister verzrebt, stappen te doen tot het benoemen van een gemengde commissie die de aanspraken zou onderzoeken. Later zijn daarover ook vragen gestelt. De minister zou steeds overwegen. Thans waren weder een aantal verzcekcn tot de Kamer gericht, waarin om vergoe ding der geleden schade werd gevraagd. De commissie van verzoekschriften achtte het van groot belang, dat omtrent de aan spraken op vergoeding van Nederlanders, '"orheeu in België woonachtig, die schade hebben geleden ten gevolge van de oor logsgebeurtenissen in 1914, binnen redelij ken tijd een beslissing worde genomen. De aangewezen weg om tot eene billijke oplossing te komen, is de instelling, door de Duitscbe en Nederlandsche Regeeringen gezamenlijk, van eene gemengde commissie die de aanspraken zal moeten onderzoeken en daaromtrent uitspraak doen. Als gevolg hiervan heeft de Kamer over eenkomstig het advies van de commissie en zonder dat de minister daar bezwaar te gen heeft gemaakt, t'ien bewindsman uitge- noodigd, onverwijld bij de Duifsche Regec- ring slappen te doen ten einde tot instel ling van een dergelijke commissie te gera ken. Voor hen die nu 12 jaar geleden zoo zwaar door den oorlog getroffen werden een hoopvol besluit. Laten we hopen dat min:ster van Karnebcek, die tot heden steeds bezwaar had tegen een dergelijke commissie, nu ook onverwijld aan het werk gaat, om de instelling daarvan bij de Duit- sche regeering te bevorderen. Mogelijk dat hij bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken over 5 cf 6 we ken daar reeds een of ander over zal kunnen mededeelen. De slachtoffers heb ben waarlijk lang genoeg gewacht. De „Gelderlander" schrijft: „De A(lgemeenc) C(rediet) B(ank) voor den middenstand krijgt van Minister De Geer een crediet van tien millioen om op de been te blijven. Waarom wordt deze neutrale Midden- standsbank nu door den Staat geholpen, vroegen wij onlangs en zijn de katholieke M'ddenstandsbanken indertijd zonder steun gelaten? Het was dezelfde Minister van Financiën, die voorstelt tien millioen aan de neutrale Bank te geven, terwijl alle hulp is geweigerd aan de katholieke Banken. pc houding van Minister De Geer hebben wij onverklaarbaar genoemd. Maar „De Nederlander" tracht ze te ver klaren. Neen, dat zeggen wij verkeerd. „De Nederlander" tracht de houding des Ministers niet te rechtvaardigen waar het om te doen ia maar scheldt anderen, om redenen buiten de zaak gelegen, voor politieke draaiwinden. Met andere woorden: het blad tracht den Minister te verdedigen door anderen te beschuldigen. Een verdedigingsmethode, die geen baat geeft. Want hoe zwart degenen mogen zijn die, naar de meening van „De Ned." tegen „Minister De Geer, „een bitter verwijt rich ten", het is alleen de vraag, of het verwijt gegrond is. En „De Ned." verzuimt de ongegrond heid ervan aan te toonen. Wat betoogt zij? In 1923. bij de behandeling van het Han- zebanknoodwetje, heeft geen enkele katho liek steun aan de Hanzekanken gevraagd. Integendeel, de katholieke afgevaardigde Van Rijckevorsel verdedigde het spsteem van het Wetje, dat slechts steun wilde aan de solicde debiteuren en geen steun aan de Banken. In 1923 wilde men dus geen steun aan de Banken. En in 1926 verwijt men den Minister, dat hij de Banken in 1923 niet gesteund heeft! Politieke draaiwinden! Wij vragen eenvoudig, wie een Minister in 1926 verweten heeft, dat hij in zijn Han- zebankpoodwetje de Banken niet heeft willen steunen. jt Dat fantaseert „De Nederlander Niemand heeft dat verwijt tot den Minis ter gericht. Toen het Hanzebanknoodwetje verscheen, was het al mis met de Ilanzebank. Had zij haar betalingen al gestaakt. Te voren had zij gesteund moeten wor den. Zooals nu de neutrale Bank wordt ge steund. Met een crediet als de Ned. Bank nu verleent aan de A. C. B. gewaarborgd door den Staat had ook de Hanzcbank gered kunnen zijn. En de Hanzebank heeft vóór haar val om gelijksoortige hulp gevraagd. Onze grief is, dat de val van den A. C. B. is voorkomen en dat de val der katho lieke Middenstandbank is toegelaten zon der eenige poging om deze te voorkomen, Het geld rler neutrale middenstands is daarmee gered, dat der katholieken is ver loren. De „Ned." spreekt nu wel van een ver wijt, maar zoover is het nog niet. Wij vra gen slechts een verklaring. Waarom de een wel en de ander niet? Zijn er verschillende burgers in Nederland? Wordt de een eer der en vlotter geholpen, dan de ander? Is het een landsbelang, dat neutrale midden standers op de been blijven en dat katho- 'ieke standgenooten ten onder gaan? Wi| verwijten nog niet, vragen alleen een ver klaring. De „Ned." zal ons daarmee ten zeerste verplichten, maar dan moet ,ie. ook een verklaring zijn. Artikeltjes oyer pol'tieke draaiwinden' doe:» hier niets ter zake. De „Ned." gelieve de werkelijke grief te weerleggen, niet eene, door haar gefantaseerd." viering le lustrum. Zondag, den 17cn October, herdacht de R.-K. Harmoniever- eeniging „St, Fidelis", van Velseroord, haar le lustrum. Des morgens te 7 uur werd voor de vereeniging een H. Mis opgedragen, waar onder alle leden ter H. Tafel naderden, waarna in het Patronaatsgebouw een ge- meenschappelijk ontbijt plaats had. Ook door den directeur, den heer Heezemans. Pater Alexander, het Patronaatsbesluur, den geestelijk adviseur en de eereledcn F. J. Ummers en M. Bruinenberg, werd hieraan deelgenomen. Van verschillende zijden had het bestuur van „St. Fidelis" een felicitatie in ontvangst te nemen, Ook de heer Ebbe- ling, als voorzitter var. de Harraonievereeni- ging „Kunst na Arbeid", kwam ziin felici tatie met een harte!1: woord aanbieden. Des avonds had <!c muziekuitvoering plaats, welke de jibi!: ende vereeniging als blijk van wr-.rdc.ring voor de mede werking, aan donateurs, kunstlievende leden en begunstigers aanbood Cck niet-leder hadden tegen kle.ne kosten toegang. Zij had zich voor deze gelegenheid voorzien var den overbckenden humorist Schrama, ui! Hillegom, die contractueel verbonden is aan het R.-K. Amusementsbureau te Rotterdam, welk bureau zich ten doel stelt het mon daine tooneel te bestrijden, door enkel en al leen die tooneelstukken op te voeren, welke Kerkelijk zijn goedgekeurd Om acht uur opende de voorzitter, de heer F, J. Beukers, de vergadering en heette het talrijk opgekomen publiek hartelijk welkom, Spr schetste in 't kort het ver loop van het vijfjarig tijdperk, het wel en wee der vereeniging, bracht hulde aan den ■minenten directeur Heeremans en hoopte, dat hij nog vele jaren den dirigeerstaf zou zwaaien tot grooten bloei en vooruitgang. Daarna werd een begin gemaakt met het orograrama, hetwelk een zevental nummers bevatte, welke alle keurig ten uitvoer ge bracht werden. Deze nummers werden beur telings afgewisseld door het repertoir, dat ie humorist afdraaide. Na iedere voordracht ging een stormachtig applaus c>p, Vooral het nummer „de Muzikale clown vond veel bijval. Tijdens de pauze werd door eenige dames met loten rondgaan, die totaal uit verkocht werden, aangezien er eenige prach- 'ige priizen beschikbaar gesteld waren Met dit al kan „St. Fidelis" werderom op een genotvollen avond terug:"'en en gaan z" weer met nieuwe levenslust het 2e lustrum 'Mdvak in. Verkeersregeling. Van 20 October af tot nadere aankondiging zal de Stationsweg, alhier, vanaf de tunnels tot de Ratelstraat, werden opgebroken, zoodat het verkeer hier gewijzigd moet worden, zeer ten on- gerievc van de autobusondernemers, die nu van IJmuiden over Driehuis naar Velsen moeten rijden of omgekeerd. Wat een toestand. Nadat een drietal weken niets gezien is van het hier zeer goed bekend staande type, genaamd Sneeuw witje (J. Visser), is men hem gaan zoeken in het lompenpakhuis van de W., alhier. Men vond hier den man ziek en in totaal vervuilden toestand, een pijnje rookend en een deken over den rug geslagen. Alles om hem heen wees er op, dat direct ingrijpen noodzakelijk was, hetgeen geschiedde. Van daag, 19 October, zal J. Visser naar het St. Joannes de Deogesticbt worden vervoerd, cm opgenomen te worden. De kanaaldijk beschadigd. In den kanaal dijk, alhier is, vermoedelijk ten gevolge van de zware regens, een gat geslagen, een paar meters diep cn breed. Door den dienst van Openbare Werken werd dit defect gisteren hersteld. Bescherming toegezegd bij nacht en on- tijdc. In den nacht van Zaterdag op Zondag was J. J. onder den invloed van vorst Alcohol. Daar kwa monvrede in de echtelijke woning en de beschonkene heeft toen zijn vrouw de straat opgejaagd. Buren ontfermden zich over haar voorloopig. Daar de dronkenman binnen rijn woning bleef, kon de politie niet aanstonds in grijpen. Eierveiling. Bij de gehouden eierveiling bedroeg de aanvoer: 5400 kippeneieren, 1300 eendeneieren. Kippeneieren 10.20 10.75; kleine eieren 9.10—9.75; eenden eieren 5.80—6.50. Handel matig. Herstelling omgevallen. De herstelling, welke gebruikt wordt bij de demping en het leggen van rioleering aan de Haarlem mervaart Oostzijde, viel door een noodlot tig toeval om. Persoonlijke ongelukken vonden gelukkig niet piaa's, hoewel juist een groot aantal schoolkinderen passeer den. Clok van vier woningen en een pakhuis in asch gelegd. Een kistje met I 730 verdwenen. Maandagmiddag ongeveer halftwee, werd gealarmeerd voor een brand aan den Lage- weg te Amersfoort. De politie van het post huis aan den Hoogeweg, was onmiddellijk tr plaatse en gaf spoedig water. Het bleek echter, dat ook de hulp van de brandweer noodig was, want een pakhuis en een blok van vier woningen, resp. bewoond door de gezinnen Berg, Pothoven, Te Kulve en Van den Hazel, stond in lichte laaie. De twee woningen, naast dit blok gelegen, bewoond dpor de gezinnen Van Nes en Van der Grint bekwamen veel waterschade en schade aanruiten, duren en vensters. Met tien stralen gaf de brandweer water. Haar actie bepaalde zich voornamelijk tot het beschermen van de naastbij gelegen huizen. De meubelen konden voor een groot deel worden gered. Omtrent de oorzaak kan nog niets met zekerheid worden vastgesteld. Twee per sonen hebben gezien dat de brand in het pak huis van den heer Van Pothoven, dat even eens geheel afbrandde, het eerst is ontstaan. Wegens schafttijd was hier niemand aanwezig Van twee families was niets verzekerd, van de andere alles laag. De woningen zelf waren wel verzekerd. Een der bewoners van het huis, waarin het gezin Van den Hazel woonde, deed na den brand aangifte van de vermissing van een sigerenkistje, waarin een bedrag van 730 aan geld. De Hooge Raad heeft Maandag arrest ge wezen in de zaak, waarin de procureur-gene raal optrad als eischer in cassatie in het be lang der wet, tegen de beschikking van de rechtbank te Tiel, waarbij de gijzeling is ge last voor den tijd van twaalf dagen van den commissaris van politie te Culemborg, deu heer Blok, die als getuige gehoord was door den rechter-coramissaris in de Tielsche recht bank, Mr. Hofdijk, gedurende het rechterlijk voor-onderzoek tegen eenige verdachten in zake de Culemborgsche moordzaak. De advocaat-generaal mr. Besier, had, ge concludeerd, dat art. 221 Wetboek van Straf vordering verkeerd is toegepast. Hij had ge vorderd, dat de beschikking der rechtbank in het belang der wet zou worden vernietigd, omdat z.i. de Tielsche rechtbank ten on rechte heeft beslist, dat getuige geweigerd heeft, op vragen te antwoorden. De Hoo4e Raad heeft Maandag de beschik king der Tielsche rechtbank vernietigd. De H. Vader heeft de zes eerste Chi neesche bisschoppen, die Zondag te Rome zijn aangekomen, in audiëntie ontvangen. Zooals men weet, zal hun bisschopswij ding den 28sten dezer plaats hebben en zal de H. Vader zelf hun die H. Wijding toedie nen. Zijne Heiligheid onderhield zich geruimcn tijd in het latijn met de nieuw-benoemde bisschoppen, die den H. Vader namens de Katholieken van China, een aantal geschen ken aanboden, o.a. een bronzen vaas, datee rend van 2000 jaar voor Christus. De H. Vader bewonderde deze kunstvoor werpen en uitte «ijn dankbaarheid jegens China's Katholieken voor hun blijken van liefde en trouw. (Msb.) Een groote verbetering. Naar „De Veldbode" schrijft, is een nieuwe kunstmeststrooier „Columbus", in den handel gebracht, welke in vele opzichten een ver betering is ten opzichte van hetgeen thans £9 bestaat. De „Columbus" zou den mest goed verdeelen en niet roesten. De nieuwe machine bezit twee aanvoer- walsen, nl. een bodem en een stclwals en een zich buiten den mestbak bevindende verdeelwals. Met de kleine stelwals, die in een bepaalden tijd evenveel omwentelingen maakt, en dus een korteren omloopstijd heeft, als de groote bodcmwals maar zich in tegenover gestelde richting beweegt, regelt men de groote van de gleuf voor het uitlaten der meststof. De afstand tusschen beide walsen, kan door een hefboom ge wijzigd worden. De kleine wals ligt niet vast, maar is met een sterk gespannen spiraalveer verbonden. Dientengevolge kan zij, als ze een toevallig in den mest geraakt hard voor werp ontmoet, wijken. Kluitjes in de mest stof worden niet platgedrukt, maar fijn gewreven. De meststof, welke tusschen de walsen is doorgegaan, valt op een uit vertind staal sterk gepersten komvormigen bak en wordt dan weggeslingerd door de snel wentelende verdeelwals, overlangs bezet met kammen, die aan de buitenzijde ta.ndvormiig ingesne den zijn. Op deze wordt door een eenvoudig stel van raderen enz. de beweging van de voorwielen overgebracht. De walsen zijn bestand tegen zuren cn roesten niet. Bodem en stelwals zijn volgens een bijzondere werk wijze vervaardigd uit hard, niet vpcht- opnemend hout. Door het gebruik maken van een hefboom kan met over dezelfde afstand verschillende hoeveelheden mest uitstrooien. Behalve door verandering van de breedte der aanvoer- glcuf kan men de uit te strooien hoeveelheid mest ook regelen door daarvoor bestemde kamraderen door andere te vervangen en wel op 6 manieren. De mogelijkheid om de aanvoer-opening door de daarvoor bestemde plaat 10 verschillende breedten te geven en de bijgeleverde wisselraderen scheppen dus de mogelijkheid om 60 verschillende hoeveel heden uit te strooien. Het werktuig is in Duitschland met groot succes toegepast. Men heeft daar met vrij vochtig Leuna-sa!peter_ met droog ureum, grof gemalen kaïniet en de bijtende kalk proeven genomen. Hierbij bleek, dat zelfs hoeveelheden van 60 K.G. per H.A. met opvallende gelijkmatigheid uitgestrooid kon den worden en dat het doelmatiger was een groote hoeveelheid per H. A. uit te strooien bij een snellere wenteling der assen dan door de uitstrooi-opening wijder te maken. De machine laat zich zoowel voor het uit strooien van kleine (2737 K.G.) als voor groote hoeveelheden kunstmest (5320 K.G.) per H. A. instellen en verspreid met een tot nu toe niet bereikte gelijkmatigheid zoowel vochtige, kleverige, kluiterige als droge, grof- en fijngemalen meststoffen. Uit deze beschrijving zou men mogen af leiden dat de „Columbus" een mooie aan winst is voor het landbouwbedrijf en het alle aanbeveling verdiend, er in ons land zoo spoedig mogelijk proeven mede te nemen. In een wedstrijd waar de partijen vrijwel tegen elkaar opwogen, zijn de punten ge deeld, hoewel E.D.O. wel meer kansen kreeg dan Haarlem. Voor rust nam Haarlem de leiding, waarmee de rust inging. Na de hervatting maakte Hansom keurig gelijk, waarna E.D.O. de leiding nam door Timmer mans. Kort voor het einde wist Haarlem gelijk te maken. VRIENDENKRING D. E. S. (Klasse A.) De kampioenen van verleden jaar ontvan gen Woensdag 20 Oct. a.s. het 1ste 4-tal van D. V. S. uit Velseroord. In de B klasse sloegen de Velseroorder een goed figuur, doch tegen 't sterke Vriendenkring-team zul len ze het wel niet kunnen bolwerken. Er wordt gespeeld in café Roodenberg in de Spekstraat, Aanvang 8 uur. Vr.: Waar moet ik mif vervoegen tot het afleggen van een examen voor een diploma chauffeur-monteur? Wat zijn de vereischtcn en wat zijn de kosten' Antw.: Een officieel diploma voor chauf feur-monteur bestaat niet. Om het vak te leeren, wende m enzlch tot een garage houder. Er zijn er wel, die van dat opleiden speciaal veel werk maken en aan hen, die voldaan hebben, misschien een diploma of getuigschrift verstrekken. Maar dat is toch geen officiee erkend diploma. Bedoelt u echter een rijbewijs, dan moet u zich daar voor wenden tot de politie ten uwent. Vr 1.: Welke is de beste beahndeling tot het opkweeken en instandhouden van cactussen? Vr, II: Welke die van Hortensia's? Antw. I: Om een goede raadgever te heb ben in het kweeken en behandelen van cac tussen, kunnen wii uaanbevelen het boekje „cactussen" no. 86 van de serie „Weten is Kunnen". Eiken boekhandel kan u dit le veren k 75 cent. Antw. II. Een hortensia wordt na den bloei teruggesnedenen in voedzamen grond opnieuw verpot of in den vollen grond ge- plaats. Des winters neemt men, die in den pot staan binnenshuis op een vorstvrije plaats, degene, die men in den vollen grond heeft geplaatst, beschermt men tegen stren gen vorst met eenige dennentakken, stroo, papier, of iets dergelijks, In de groeiperiode volop voedsel en water geven. Blpemcrines' van goede samenstelling is bijzonder aan te bevelen. Des winters verlangt een hortensia, indien dmn in rust is, weinig of geen water. Vr. 1 .Een mijner witte jonge leghorns heeft een bijna witte kam gekregen. Het zijn precies witte' schubbetjes. Wat is daar aan te doen? TI. Kan de ventilatieklep des nachts nog open blijven? Antw. I. Wij kunnen met deze enkele aanwijzing niet beoordeelen welke ziekte uw dieren hebben. Wij raden u derhalve aan ten spoedigste een veearts of een ken ner te raadplegen. II. Langzamerhand dient u aan sluiting te gaan denken. Vr. Ik ben aangeslagen in de Rijks ink.- bel. verd. Bel. II, en Gem. Ink.bcl. naar een inkomen van 2000, kinderaftrek 340, noodzakelijk levensonderhoud S50. Totaal f 98.30 bleasting. Is dit juist? Antw. Ja. Vr. Ik heb een roodbruine ribstofman- tel waarop regendroppels zichtbaar zijn. Hoe kan ik die verwijderen? Antw. Wij raden aan het eens te beproe ven door glycerine op de vlekken te bren gen en dan met spiritus na te wasschen, of wel een zeer schoone spons bevochtigen in zuiver koud water en daarmede den gehee- len mantel afsponsen. Vr. Hoe kan men inktvlekken uit een lila popeline japon verwijderen? Antw. Met zuiveringszout of citroenzuur. Ook kunt u bij den drogist een inktstift koo- pen, waar de gebruiksaanwijzing op staat en deze gebruiken om de vlek te verwijderen. Vr. Ik ben ongehuwd en heb geen kin- ren, bewoon een eigen buis, bezwaard met hypotheek in Schoten, Ik ben daarvoor aangeslagen over het belastingjaar 1926- 27 in de Rijks-, Vcrdcdigings- en Gemeen te-inkomstenbelasting voor een totaal be drag van 107.10. Er is mij afgetrokken 800 voor levensonderhoud. Is deze aan slag juist? Antw. Aangezien u niet opgeeft welk uw inkomen is geweest, kunnen wij niet na gaan of de aanslag juist is. De aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud is indien u ongehuwd bent, te hoog. De Inkomstenbe lasting wordt berekend naar het inkomen. Vr. Mijn zoon is aangeslagen naar een inkomen van 550 en moet j 2 belasting betalen. Aftrek noodzakelijk levensonder houd 500. Is dit juist? Ik woon te Schoten. Antw. Ja, die aanslag is juist. Vr. Ik ben gehuwd zonder voorwaarden en heb geen kinderen. Hoe gaat het nu met mijne nalatenschap, indien ik of mijne vrouw komt te overlijden? II, Wanneer wij beiden zijn overleden? Antw. I. De langst levende erft in dit geval alles, als er geen testament is dat iets anders bepaalt. II. Dan komen, als er geen testament is, de wettige erfgenamen aan de beurt. \Xrie dat zijn, kunnen wij zonder nadere inlich tingen niet zeggen natuurlijk. Vr. Hoe kan ik vetvlekken uit een licht groene crêpe de chine japon verwijderen? Antw. Probeer het met ontvette schoone watten of een schoon katoenen lapje met benzine De watten of het doekje mogen niet te nat gemaakt worden, anders blijven er misschien kringen achter. Vr. Wat beteekent Numeas boven de brieven van pater Slam? Antw.: Dat is de naam van de plaats, waar de pater verblijft. Vr. Ik ben jaren huurder van een huis. Mijn schoorsteen is nu stuk. zoodat het altijd lekt, De huisbaas wil niets meer aan de huizen doen en toch betaal ik elke week mijn huur. Nu wil ik het zelf laten ma ken. Heb ik nu recht om het van de huur af te houden? Antw. Indien u reeds tevergeefs aange drongen hebt op reparatie bij uw huisbaas, wendt u dan eens tot het Bureau voor Bouw- en Woningtoezicht in uw gemeente. Helpt ook dat niet, wendt u dan nog eens tot ons. NEW-YCF.X, 19 Oct. Koningin Marie van j Roemenië vergezeld van haar dochter en j haar zco:i Prins Nice.1'as, is gister te New- I York aangekomen. 21 kanonschoten werden gelost: de kor:"gin werd officieel ontvan gen door verte enwoerdmers der regeering j cn door een delegatie, ivc:::e de in Amerika wonende Roemenen vertegenwoordigde. Later werd zij tan sladhuize door den bur gemeester ontvangen. TOKIO, 19 Oct. Japan's keizer, die 47 jaar is, en hopeloos invalide, zal volgens den staf van genceshceren zijn paleis nimm'er weerzien. Vcor den inhoud van deze rubriek stelt (ïe Redactie zich niet aansprakelijk. HET CONGRES VAN HET NEDERL. In de voortgezette vergadering van het N. V. V. deelde de voorzitter Stenhuis mede, dat hij bet vraagstuk van den boycot der Italiaansche Nijverheid eerst in de daarvoor aangewezen bestuurs-instantie van het Ver bond aanhangig had moeten maken, alvorens in het publiek en in de pers te bespreken. Het ligt in mijn bedoeling, zoo zcidc hij, direct na deze vergadering in het dagelijks bestuur van het N. V V. tot een openhar tige bespreking te komen, om er aan mee te werken, dat al die maatregelen worden ge troffen, waardoor een collectief optreden van de leiding van het N. V. V. op den grondslag van de revolutie, aangenomen op de hoofdbestuursvergadering van 28 Mei 1926 in de toekomst in elk opzicht wordt gewaarborgd. De heer Kupers, secretaris van het N. V. V., deelde mede, dat het bestuur van liet Verbond met algemeene stemmen deze ver klaring heeft aanvaard, en gaf de vergadering in overweging, eenzelfde houding aan te ne men en verder over de kwestie-Stenhuis geen besprekingen meer te voeren. Hiermede ging de vergadering accoord. ENSCHEDE, 19 Oct. Toen gistermorgen de 27-jarige G. Weldink aan den Oostveerweg alhier, een jong paard, dat voor een wagen was gespannen uit den stal naar buiten wilde brengen, werd het dier plotseling wild en drukte Weldink tegen den muur. De onge lukkige kreeg een disselboom tegen 't onder lijf en werd zeer ernstig gewond. In zorg- ivekkenden toestand naar een der zieken huizen overgebracht, overleed hij in den loopi van den dag. Het stamcongres van het Algem. Ned. Ver bond zal Zaterdag 23 Oct. a.s. in 't gebouw de Ruyterstraat 67, te 's-Gravenhage wor den gehouden. Steun uit Rusland. De vakvereenigingsraad heeft een half mil- millioen roebel aan de Britsche mijnwerkers federatie overgemaakt. Het geld is bijeen gebracht door de sovjetvakvereenigingen, die 1 pet. van de loonen der leden hebben ge heven ten bate van de Britsche mijnwerkers Woensdag zal in het stadhuis te Keulen de constitueerendc vergadering van de inter nationale perstentoonstelilng „Keulen 1928", onder voorzitterschap van den eersten burge meester dr. Adenauer worden gehouden. Deze tentoonstelilng zal de geheele ontwik keling van het dagbladbedrijf en van de oudste tijden tot heden omvatten. NEW-YORK, 19 Oct. De Brotherhoor-Saving en Trust Compy van Pittsburg, een van de voonaamste arbeidersbanlcen welke in Amerika door de vakvereenigingen gesticht zijn, beeft op last van het Staatsdcparte- ment haar deuren moeten sluiten. Het te kort bedraagt 100.000 dollars; 3 bankbe- ambten zijn gearresteerd, verdacht van ver duistering van 650.000 dollar; tal van arbei ders zijn gedupeerd. ANARCHO-COMMUNISME IN PRAKTIJK. Voor arbeiders, óók zeifs voor sommige Katholieke arbeiders, lijkt de theorie: „geen eigendom, alles gemeenschapsgoed," nogal aanlokkelijk, omdat schijnbaar de arbeidersklasse daar beter van wordt, Dit schrijven is een klei j prise uit de partkijk. biet geval heeft zich voorgedaan, dat een bekende Anarcho-Communist, wiens haar- j ideur zijn ultra-linksche „principes" eer aandoet, een zekeren vrier.d van hem, die hem wekenlang voeding, kleeding ca onder komen verstrekt b.ae. een oude, lekke woonschuit ten geschenke gegeven hee.t. Als c.gecaar van ait hok, ging degene, die niet dit douceurtje vereerd was, er onmid dellijk inwonen en knapte den boel vaa bir.nen danig op. Toen dit geschied was, kwam de edele schenker terug en ver klaarde, da{ hij nu 80,voor de schuit incest hebben, en. indien dit niet onmiddel lijk belaald werd, 2,huur per week. 'levens doet bij op 't ooganblik stappen om de goedvertreüv. :ndc zie! gerechtelijk uit de schuit te laten zetten. De edele vent die dit deen laat is een der loonaangevers onder anarcho-coir.munisten, die voortdurend aan het hoofd staat van relletjes tegen woning uitzetting. Up bet oogenfclik gaat dit heer schap met zijn trawanten b.j de arbeiders in Schoten roud met een lijst voor zijn ge- meenteraadscandidatuur. Ia theorie is oe j communist anii-parlemer.tair. In praktijk blijken ze wel wat te voelen voor een zetel in den raad. Ook hier is theorie en praktijk centra. Dezel.de leider verkoopt in bri s bewerkte ontwapenings-broches. Deze heelt hij betrokken van een geestverwante orga nisatie i.i Duitschland, ir.aar betalen doet bij niet. Theorie: steunt cn helpt eikander; Praktijk: „llescht'' elkar.-er, zet.'s geestver wanten. Op het anti-militaristisch congres te Parijs sprak dezcl.de persoon de afge zaagde leuze uit: „breekt de wapens! Eenige weken geleden schoot hi; met een buks een knaapje het oog stuk. Laat het dan bij ongeluk wezen, wat doet hij, deze vuur wapen-vijand, met een buks? Alweer eenig verschil tusschen theorie en praktijk. \v e kunnen zoo doorgaan, maar te: wille van da plaatsruimte laten wc bet hierbij. Alleen dit nog. Deze roodharige anarcho-communist is jammer genoeg niet eerng in zijn soort. Met nog eenige van zijn slag wisten ze in zes maanden tijd voor de U. L. A. (Orde van Levenden Arbeid), dus met hun encrgisch werken voor dc gemeenschap, ruim 700Q zoek te maken. Arbeiders! Dit soort men schen a' eert op t oogenblik onder u. Hun theorie ;s schitterend, want.... als jelui hen op 't kussen helpt, (wat al tegen hun Üieorie is) krijgen jelui het een stuk beter- Als je vriend bent, geven ze je een ge schenk, dat je later, desnoods met wettigen dwang, betalen moet, Ben je geestverwant, dan wordt je door hen „geflescht". Breek je op hun aanraden je geweer aan stukken, weest dan voorzichtig voor hun buks. Wer ken zij met je in „gemeenschapsarbcid dan gaat het bedrijfskapitaal naar dc weerga. Nogeens, ze hebben steeds den mond vol over den zegen, dien ze jelui brengen met communisme, anti-militairisme, anarenisme, (die drie onmogelijkheden weten vooral de strijders van de „Santjpoortsche ploeg goed te combinceren), bet eenige „ismedat zij goed geleerd hebben cn tegenover jullie, ar- oeiders, beoefenen is „Egoïsme.'' Daarop komt Anarcho-Communisme in praktijk neer. HENK GIESELiNG, Eendjes,poortstraat 7. IS DAARAAN GEDACHT7 Mijnheer de Redacteur. Vergun mij eenige regels, naar aanleiding van de ingebruikneming door de gemeente van dc 182 woningen in en ora de Pijlslaan, Bij voorbaat mijn hartcliikcn dank. Met genoegen heelt ondergeteekende ge lezen de waardcerende woorden, die gespro ken zijn over de totstandkoming van de 182 woningen. Eén ding vind ik jammer en treu rig, dat er niet is gesproken over de schil ders, die daar gewerkt hebben in totaal ruim 30, en die daar hun arbeid een geheele week gepresteert hebben, zonder dat arbeidsloon is uitbetaald geworcfen. Zou nu de gemeente met waarachtige waardecring de woningen in ontvangst kunnen nemen, terwijl zij toch weet, dat dat arbeidsRon aan die schilders gezellen nog niet is uitbetaald? Wel had ik gedacht dat van gemeente wege maatregelen waren genomen, dat die schildersgezellen hun arbeid betaaid hadden gekregen, alvorens de gemeente de woningen had aanvaard. Wel mogelijk en dringend noodzakelijk is het, dat van gemeentewege eens die groote loonkwestie onder dc oogtn wordt gezien, dat zoo spoedig mogelijk een oplossing wordt gevonden, dat den schilders gezellen hun loon uitbetaald wordt. Gebeurd dat dan is tevens de vloek van de 182 wo ningen verdwenen, dan zijn bef 182 mooie woningen, maar zoolang als die betaling nog niet is geschied, dan rust daar nog altijd de gedachte 'aan die mooie woningen aan de Pijlslaan rast nog een weck arbeidsloon vaa ruim 30 schildersgezellen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik W. v. d. STEEG, Teylerplein 89, Haarlem PURMERF.ND, Dinsdag 19 October 1926. 14 stapels Kleine Fabriekskaas 44 peb 50 K. G.; met merk 50.50 per 50 K.G.; Kleine Boerenkaas 48 stapels met merk 51 per 50 K. G.; Goudsche Kaas 3 stapls. Dè handel op de kaasmarkt was matig. Boter 636 K.G 22.10 per K.G. Runderen, waaronder 426 vette 0.700.95 per K.G., handel stug; en 328 melk- en gelde- f 120350 per stuk, stug; Stieren 24 0.65— 0.80 per K.G., stug; Paarden 27 100—200 per stuk, stug; Vette Kalveren 62 1.201.40 per K.G., matig; Nuchtere Kalveren 216 10 34 per stuk, matig; Vette Varkens 488 0.660.70 per K.G., matig; Zouters 0.64 0.68 per K.G., matig; Magere Varkens 60 22 tot 44 per stuk, stug; Biggen 258 1121 per stuk, stug; Schapen 1816 23— 32 per stuk, stug; Ganzen 460 46 per stuk. Kipcieren 9,5010.50 per If* stuks'; Eendeieren 56.50 per 100 stuks. Appelen 50 zak 26 per zak. Peren 400 zak 1—2 per zak Jonge baren 0.153 per stuk. Cocp. Ccnlr. E'erveiling. 16853 Eendciereft 6.90—7.20; 19918 kipeieren 9.10—11.10, jonge kipeieren 5.806.20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11