a Geen nieuwe Masting a ui! Voornaamste Nieuws V erkeer songevallei Stadsnieuws. MUZIEK. Dinsdag 19 October 1926 50ste Jaargang No. 16384 Dit nummer bestaat uh 12 bladzijden - Eerste blad Agenda 20 October Ruitersport ten platteiande. R.-K. Staatspartij, Kieskring den Helder. R.K. Propaganda-club „St. Jan". Met „Haerlem" naar Lindenheuvel. Oneerlijke kantoorbediende. De heer Verkruijsen over beeldhouwkunst. in dit nummer. REUZE POMPOENEN. Hierboven ';i foto van een drietal in de Zilk ge kweekte reuze pompoenen. De bo venste weegt 64 pond. De grootste der twee onderste 60 pond en de laatste 53 pond. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haariem. Teleur? r»hïsch Weerbericht Aanrijding. Goed afgelcopen. Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Angustinus" Een groep leden van „Sint Raphael'', te Haarlem, die verleden week eeii goed geslaagde retraite te Amersfoort meemaakte. Pè abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenj. Postrekening No. 5970. COURAHT Advertentiên 35 cents per reget Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiên, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. voor een dor'f 2000 Le\pnslange geheele ongeschiktheid tot werken doo: bi> een on8eval me: f 9^0 bi' verlies van een hand, f IOC bij veriies van een f'Kfl oij 'n breuk van ft I) h!j verlies v. een u' neringen: u. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I/UU. 'nodelijken afloop 1 ZnJU. een Voet of een oog 1Z3. duim of wijsvinger tfU. been of arm: vli. andere vinger. Op de agenda van de Tweede Kamer, Welke vandaag haar werkzaamheden in openbare zitting weer aanvangt, staan de belastingontwerpen van Minister de Geer. Zooals men weet, gaat het nu eens niet om belastingverhooging, maar om verlaging. Een zeldzaam geluid, dat echter meer dan dringend noodig is. In behandeling komen drie ontwerpen: een voorstel tot afschaffing van de 25 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting (voor het Verdedigingsfonds); het voorstel tot verlaging van het successie- en schen kingsrecht, welke beide zonder meer als belastingverlaging kunnen worden aange merkt en waarvoor in de Kamer wel een meerderheid zal te vinden zijn. Dan is er nog het voorstel tot verlaging van de personeele belasting voornamelijk ten be hoeve van de kleinere inkomens. Dit laatste ontwerp brengt niet direct een verlaging, omdat er een nieuwe verteringsbelasting, n.m. het zegelrecht op de verteringen in hotels en restaurants tegenover staat. Op het ontwerp tot verlaging van de Perso neele belasting is door de vrijzinnig-demo craten, de heeren Van Aalten en Oud een amendement ingediend, strekkende om voor de gemeenten de gelegenheid te openen een eigen Gemeentelijke Personeele belasting in het leven te roepen. In het jongste nummer van „De Vrijzinnig- Democraat" komt een toelichting op dit amendement voor. Daarin wordt er op ge wezen, dat de minister het onbelastbaar minimum van de Personeele belasting wil verhoogen en zoodoende dus meer kleine inkomens dan tot nu toe buiten die belasting wil laten vallen en vopr de andere, die er nog onder vallen den Iruk wil verminderen. In de toelichting van „De Vrijzinnig-Demo craat" wordt dan verder gezegd: Als gevolg van dezen maatregel zouden alle aangeslagen en in die belasting minder gaan betalen; daarbij zouden de kleinste aan slagen naar verhouding het meest worden ontlast. In beginsel was deze maatregel uitmuntend. De aanslagen in de personeele belasting drukken op de kleine beurzen veel te zwaar. In onze algemeene vergadering werd dan ook reeds in 1922 op de thans voorgestelde wijziging aangedrongen. Alleen, men kan die wijziging niet op zichzelf be schouwen. In ernstige mate komen hier de belangen der gemeenten in het gedrang. De gemeenten toch heffen opcenten op de aan slagen in de personeele belasting. Wordt de hoofdsom der belasting verlaagd, dan ver mindert ook de opbrengst van die opcenten. Voor verscheidene gemeenten beteekent dit een aanzienlijken achteruitgang in inkom sten, waarin zij maar niet zoo door aanboring van andere bronnen kunnen voorzien. De moeilijkheid is hier vooral, dat, wil men de opbrengst der gemeentelijke opcen- tenheffing gelijk doen blijven, zoodat de be lastingplichtigen aan de plaatselijke schat kist hetzelfde bedrag blijven betalen als voorheen, het aantal opcenten op de kleine aanslagen veel hooger moet worden dan dat op de grootere aanslagen. Nemen wij eens aan, dat een aanslag volgens de tegenwoor dige wet 7.50 bedraagt en dat de gemeente daarop 50 opcenten heft. De gemeente ont vangt dan 3,75. Tengevolge van de voorge stelde wijziging zal het bedrag van den aan slag verminderen tot bijv, 1.50. Wil de gemeente nu haar bedrag van 3.75 be houden, dan zal zij dus op dien aanslag niet minder dan 250 opcenten moeten heffen. Men meene niet, dat dit een tendentieus voorbeeld is; er zullen tal van gevallen zijn, Waarin het aantal opcenten nog hooger zal moeten zijn, De onhoudbaarheid van een dergelijke regeling springt vooral in het oog, indien men bedenkt, dat bij de hoogere aanslagen een veel geringer aantal opcenten zal moeten worden geheven. Men zal er nooit in slagen den gemeentelijken belastingbetaler aan het verstand te brengen, dat deze regeling rede lijk is. Nu zal wellicht hier of daar de tegenwerping worden gemaakt, dat deze regeling ook niet noodig is. Immers men kan voor de kleine aanslagen ook het bedrag, dat zij aan de gemeentelijke schatkist beta len, verlagen en dez" dus dubbel ontheffen en dit bedrag terugvinden, door de hoogere aanslagen ten behoeve van de gemeente zwaarder te belasten. Dit denkbeeld, hoe mooi in theorie, is praktisch helaas onuit voerbaar. Het zou leiden tot een nieuwen uittocht van de meest gegoede ingezetenen uit de gemeenten met een hoog aantal opcenten naar de gemeenten, waar de be lasting lager is. Men moge dit betreuren, met het feit moet nu eenmaal rekening wor den gehouden. Toch zou het bitter jammc zijn, indien de op zichzelf zoo wenscheliike verlaging der personeele belasting op deze bezwaren moest afstuiten. Onze Kamerfractie heeft daarom gezocht naar een uitweg om de be zwaren, zoo niet geheel te ondervangen, dan toch tot een minimum terug te brengen. Zij hoopt dien uitweg gevonden te hebben in den vorm van een door de heeren Van Aa'ten en Oud ingediend amendement, dat den gemeenten de bevoegdheid verleent desgewenscht In nlaats van opcenten op de hoofdsom der rijksbelasting een tarief voor een eigen plaatselijke personeele belasting op te stellen. Op deze wijze kunnen de ge meentebesturen een zelfstandige progressie regeling ontwerpen, die geheel aan de eischen van hun gemeenten voldoet. Dit alles lijkt op het eerste oog zeer aanne melijk en toch hopen wij, dat de Minister het amendement afwijst en de Kamer het verwerpt, al moet men vreezen, dat er bij het groot aantal Kamerleden, welke tevens burgemeester, wethouder of raadslid eener gemeente zijn, veel sympathie voor deze gedachte zal bestaan. Er zijn tegen dit amendement twee ernstige bezwaren. Ten eerste lijkt het ons buitengewoon gevaarlijk aan de gemeentebe sturen een nieuw middel aan de hand te doen om aan geld te komen met belasting heffing. Men begint de hef" t als compen satie tegenover hetgeen men derft door de verhooging van het belastbaar minimum. Die aanleiding zal echter spoedig vergeten zijn. En wanneer de nieuwe bron er een maal is, dan is de verleiding groot om er ook spoedig voor andere doeleinden uit te putten. Tot nu toe spant men vaak helaas te vergeefs! al zijn krachten in om de zoo sterk sprekende en daarom zoo gevreesde verhooging van het percentage der Gemeentelijke Inkomstenbelasting tegen te gaan. Maar al te dankbaar zal de nieuwe Gemeentelijke Personeele Belasting als een redding in den nood worden aangegrepen. Het tweede bezwaar is, dat de zwakheid van heel de voorgestelde wijziging in de belastingen door aanneming van het amen dementVan Aalten zou worden gecamou fleerd. Herhaaldelijk hebben wij er al op gewezen, dat het gepruts nu al eenige jaren lang eerst door Minister Colijn, nu weer door de talrijke gewijzigde voorstellen van Minister de Geer een grondige en deug- degeiijk belastinghervorming tegen houdt. Zoolang niet een betere verhouding tusschen de Rijks- en Gemeentelijke lasten gevonden wordt, valt er niet te juichen. De meeste burgers immers voelen den zwaarsten be lastingdruk van den kant der gemeenten. Wanneer nu het Rijk iets gaat verlagen en de gemeenten krijgen weer de gelegenheid een nieuwe belasting te heffen, dan blijven wij in den benauwenden cirkel ronddraaien. Neen, de bestaande band tusschen Rijks- en gemeentefinanciën moet blijven en hoe meer blijkt, dat de gemeenten niet met de verlaging van het Rijk mee kunnen, hoe sterker de drang wordt tot een afdoende regeling. Nu er voor het Rijk gelegenheid komt om over ruimer middelen te beschik ken, nu kan de eerst volgende stap zijn: verlichting van de lasten, welke ten onrechte op de gemeenten drukken. Nu de middelenstaat over September zulk een gunstig beeld toont en aan het einde van 1926 vermoedelijk zal blijken, dat de Rijksmiddelen de raming met misschien wel 30 millioen overtreffen, nu is er geen reden om de verlaging der Personeele belasting te verschuiven, tot een eventueele behande ling van de hotel-zegelbelasting in het voorjaar van 1927. Die Verlaging van het Personeel kan veilig zonder de hotelbelasting worden doorgevoerd. Deze laatste kan dan bij de weeldebelasting begraven worden, Durfen de Staten-Generaal dit aan, dan komt er eenige verademing. Maar men be derve de dankbare stemming dan weer niet door een nieuwe belastingschroef in de han den der gemeentelijke overheid te geren! Sociëteit „St. Bavo" Haarlemschc In koop Combinitie half 9 uur Viool- onderwijs 3 uur Jonge Vrouwenbon - 8 uur Bestuur Volksbond half 8 uur Jaarfeest Volksbond 8 uur Ledenvergadering Bouwvakarbeiders 8 uur Repetitie Haarlemsche Kerk koren 8 uur. St. Jozcisgczellengebouw Jansstraat 59 Cursusavond - Zaal voor de gezellen ge sloten, Leden van „Utle Dulci" kunnen hun repetitie houden in 't Patronaatsge bouw, aan den Zijlsingel. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad salf 2 uur. Gem. Concertgebouw Schooljeugdconcert kwart over 7 uur. Stadsschouwburg Het Vereenigd Tooneei „Bouwmeester Solness" 8 uur. „Luxor" Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straal 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraai tl. Eiken Donderdag van 8914 uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo". Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van Ql4 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m i012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsburean Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzurgirg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in Het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef :'5151 ec verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dei huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electrictetsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE .Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Federatie van landelijke rijvereenigingen. Het bestuur van de onlangs opgerichte Nederlandsche vereeniging van landelijke rijvereenigingen heeft zijn eerste ver gadering gehouden te Utrecht. Als voorzitter fungeerde de heer Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer; de overige bestuursfuncties werden ver deeld als volgt: vice-voorzitter Jhr. R. Coe- j hoorn van Sminia, te Brummen; secretaris H. Keppel Heeselink, kapitein der veld-ar- tillerie te Ede; penningmeester L. A. Bom, dierenarts e Zevenbergen; overige bestuurs leden: R, van den Hoek, dierenarts te Ba- rendrecht en J. G. Addens, landbouwer te Ballingwolde. Besloten werd dat deze combinatie van rijvereenigingen zal optreden onder de be naming van Nederlandsche federatie van landelijke rijvereenigingen, en trachten in de komende wintermaanden op groote schaal propaganda te maken voor aanslui ting van reeds bestaande ruitervereenigin- gen en oprichting van nieuwe vereenigin- gen. Alle bestuursleden hebben zich beschik baar gesteld, om op verzoek hier en daar door persoonlijk bezoek of het houden van een propaganda-rede of het geven van advies en voorlichting mede te werken tot de stichting van meerdere afdeelingen. Voorts zal getracht worden, dat vele vrienden van de paardensport als begunsti ger tot de federat'e toetreden en de uitga ve worde bevorderd van een beknopte handleiding voor de beoefening van de rui tersport door zoons en dochters van land bouwers op het platteland, waarbij op een- i voudige en populaire wijze de voornaamste regelen van de rijkunst worden uiteengezet en behandeld. In de j.I. Zaterdag gehouden bestuursver gadering van den R.K. Rijkskieskring-orga- nisatie „Fielder'' is met de stemgerechtigde partijraadsleden van onzen Kieskring een bespreking gehouden over de door de Rijks kieskring-organisatie „Fielder" ingediende voorstellen voor de a.s. Partijraadsvevgade- ring. Tevens is behandeld en goedgekeurd het Ontwerp Reglementswijziging en besloten het bedoelde „Ontwerp" nog in den loop dezer week aan de plaatselijke kiesveree- nigingen ter behandeling in een algemeene ledenvergadering toe te zenden. De secretaris van de met zooveel succes werkende Propagandaclub „St. Jan", welke momenteel reeds 50 leden 'elt, schrijft ons o m. het volgende over de wijze, waarop de club werkt: Voor ontwikkeling dor leden wordt door onzen Geestelijken Adviseur bijzondere zorg besteed, wijl hierdoor de grondslag wordt gelegd voor een dieper godsdienstig leven, waarvan ook in onze statuten ge sproker wordt Na eerst in korte lezingen te hebben onderhouden over eenige voorname geloofs waarheden, heeft Z. Eerw. gelegenheid ge opend voor het stellen van vragen, welke dan ter vergadering worden beantwoord, onder groote belangstelling ^ler aanwezigen Voor den komenden winter is nu een nieuwe regeling getroffen en zullen de le zingen in den vorm eener cursus worden gehouden op afzonderlijke avonden, waar door aan alle parochianen een uitnoodiging gezonden is en waar zelfs andersdenkenden toegang hebben. Aan alle zusterafdeelingen zijn uitnoodi- gingen gezonden, waarvan we hopen, dat een druk gebruik zal worden gemaakt. We laten hier den tekst volgen van de uEnoodiging, zooals die verspreid is, opdat welicht nog belangstellenden zullen worden opgewekt om een of meer cursusavonden te komen bijwonen. Het bestuur van de Algem. R.K. Propa gandaclub, afd. St. Jan, noodigt u voor den kemerden winter uit, den Godsdienstcursus te velgen, te geven door den Weleerw Heer C Vis, Geestelijk Adviseur onzer vereeni ging- Onderwerp: De ongeziene wereld of het leven na den dood. Deze cursus-avonden zijn voor iedereen boven 18 jaar toegankelijk, dus ook voor niet-Katholieken. Aanvang der cursus op Vrijdag 22 October a.s. 's avonds kwarte over 8, in het Patro naatsgebouw aan het Teylerplein, achter de R K. Kerk St. Jan, en vervolgens om de twee weken op Vrijdagavond, eventueele wijziging wordt op de voorafgaande cursus avond en, of in de N H. Ct. bekend gemaakt. Bij het einde van iedere les, gelegenheid tot hts tellen van vragen betrefende het op dien avond behandelde onderwrp. Vragen over andere Godsdienstige onder werpen kunnen schriftelijk worden ingezon den' bij Kap. C. Vis, Amsterdamstraat 59 en worden dan op de eerstvolgende cursus avond behandeld. gebruikt, de welgevulde goed Verzorgde bloemenschat daar in de open lucht. Treffend was op het hooge duin het uit zicht over park Kweekduin, richting Zand- voort en over de stad met zijn vele torens en den koepel van den nieuwen Sint Bavo. Na zoo een vijfkwartier over 'angs tal van kronkelpaden te hebben gedwaald, werd even halt gehouden. Het grootste gedeelte van het gezelschap ging toen nog met de gastvrouw mee voor een wandeling „door dik en dun," beter gezegd langs onbegane paden door het duin naar den Zeeweg. Daar werd afscheid genomen, na een har telijk woord van dank en ieder toog weer naar de stad. Een ding willen we nog zeggen. Op onzen tocht kwamen we in een klein duindal, dat door zijn omwalling deed denken aan een Germaansche gerechtsplaats. Daar stond een groot wit bord, dat met zwarte letters, 1 dat in het Latijn verhaalde van David van j der Hoop, die dezen grond met volharding en overleg dezen grond van een woeste plek tot een heerlijk oord had gemaakt. Jan Messchaert van Vollenhovcn erkende 's mans verdiensten door in November 1795 dit gedenkteeken op te richten. Aranyi-Grosz. Zijn de grillen van het publiek onbere- Veertien dagen reeds had Pluvius ge- heerschi. Geen wonder dus, dat de leden, die met hun dames deze herfst wandeling wenschten deel te nemen, met zorg den Zaterdagmiddag van 16 October tegemoet zagen. Het viel mee, een bleek zonnetje brak in den namiddag door en zoo stapten een veertigtal aan het Ver wuift in en wan delden daarna van den overweg door Kweekduin naar het Lindenheuvel. Voetgangers en fietsers sloten zich voor den ingang Ter Hoffstedeweg aan en na ver welkoming door den heer A, Burdet en me vrouw O. Burdet-Van der Vliet, trok een vijftigtal de plaats op. Al gauw werd de hoofdweg naar het huis, bouwwerk van 40 a 50 jaar in nieuweren stijl, verlaten om langs kronkelpaden, begroeit met gras en mos plotseling voor het huis te staan. Daar werd bewonderd eerst de beek, waarover een breede steen leidt, de rotspartij en vlak vóór het huis den Franschen tuin. De meesten zagen dat huis voor het eerst van hun leven. Zoover bekent is het nóch van den Bloeinendaalschen Straatweg, nóch van den Ter Hoffsteedeweg, nóch van den Midden Duin en Daalschen weg te zien. Op merking werd gemaakt dat Lindenheuvel veel op Elswoul lijkt. Geen wonder, want we zijn hier in Hollands duinzoom en de duinflora wordt hier gehandhaafd en wegen en paden mogen er niet het park achtige aanzien hebben. Niet noodig te zeggen, dat ook deze wan deling lan 's hoog en laag, door dal en over heuvelkling voor allen een genot was/'Met verwondering werd gadegeslagen de tamme uil, die de gastheer gewoon in de hand:mam, het specktennen, de oude gieter als nestkast kenbaar of heeft het een redelijke oor zaak, dat de Wiener Abend maar 'n hon derd menschen trok, terwijl vorig jaar 't succes dezer kunstenaars zoo overweldi gend was? Wij gelooven aan de redelijke oorzaak. Wij hebben ons 't vorig jaar, hun concerten besprekend, niet zeer ééns verklaard met de knusse geestdrift am n paar Strauss- walsen, en ons over de hybridische samen stelling der programma's verbaasd. Nu vreezen wij, dat ee,n deel van 't publiek de heeren niet geheel au sérieux neemt (er werd gisteravond weer gejengeld om toe tjes, en wel zóólang tot de schóne blaue Donau kwam!) terwijl een ander deel óf om de eene, óf om de andere helft van 't program wegblijft. Naar ons inzicht v^-dient dit Wiener tweetal „ni tant d'ignominie, ni tel excès d'honneur." Aranyi is een knap violist, Grosz heeft recht op een plaats aan 't concert-klavier. De eerste gaf blijk van zijn kunnen en zijn muzikaliteit in de solo-sonate van Reger (op. 42 no. 2), waarin hij klaar en sprekend maakte de polyphonische lijnen (of lijntjes), die ook hier Reger typeerden en met niet meer koelheid tot ons kwam, dan het acro batische dezer techniek vanzelf meebrengt. Grosz liet zich als solist hooren in zijn eigen sonate op. 16, die hem als componist (en als pianist) typeert als een zeer begaafd mensch met fijne maar cerebrale gevoelig heid. Zijn compositie lijkt ons op wel ge lukkige wijze de voordeelen der oudere methoden (behalve dan den strengen vorm bouw) te vereenigen met nieuwere nervo siteit, klankenpraal, Schönbergschen durf wel een frisschere kamermuziek, maar meer pikant dan ontroerd, geliik sinds Debussy en Richard Strauss gebruikelijk is. Nu eerst kunnen wij het eerste nummer van het program, de Mozart-sonale, bespre ken, Wij hadden die liever in andere tint gehoord, wijl wij in Mozart toch altijd even veel ontroering als pikanterie en bevallig heid zoeken. In beeld: 't Mozartsche hemel blauw is nooit strak, maar nu eens door wolkpartijen, dan weer door het rood en geel en paars der zonnespeling beleefd. Die elementen vonden wc niet kleurig weer slechts de scherzo-achtige finale kwam (ook weer typeerend voor de uitvoerders!) met volle overtuiging tot ons, terwijl 't diaphane allegro moderato ons te uiterlijk, het innige andantino te koel bleef. Boven dien matigde zich in die deelen de vleugel een zeker overwicht aan, achtten wij de klankgeving alleen in 't derde deel even redig. Na de pauze drie Strauss-walsen, één toe, nog een polka toe gn nóg een wals. Na 't kaleidoscoop van Grosz' sonate 't genocge- lijk drie-kwarts-maten in de genoeglijke dur- en moll-toonaarden! 't Stak mat af, maar deed 't samenspel waardeeren toen we er weer in waren en onthulde dat de kracht dezer musici is: mét groote techni sche vaardigheid en klarè expositie niet de ontroering, maar wél het temperament. Dit moge hen richten bij de samenstelling van een volgend program. Wij zouden ad- viseeren daarop slechts werken van echt Weener karakter, èn de meer verstaanbare jongere werken te plaatsen, terwijl van de oudere muziek scherts en humor 't best mee zullen optreden. Dan komt er lijn in zoo n avond, en zullen de kunstenaars, hun eigen aard uitvierend, in volle zalen gezonde waardeering vinden. E. U. Gem. Orgelconcert, Op het concert van Vrijdag a.s., te geven door Tilly Koenen en George Robert, zal de zangeres liederen zingen van: Bach, Handel, Grotschaninofï, Reveil, Hüe, V.n Rennes en. Turner, terwijl de organist werken ten ge- hoore zal brengen van Bach, Handel, de Pauw, (Rêve d'Amour) en Bonnet, (varia tions de concert.) Vertalingen van de Fransche "6n Duilsche tekst der liederen zijn in het programma op genomen. Door de Bloemendualsche poliiie werd gisteren aangehouden de 20-jarige W. A. D., die bij een boekhandelaar te Bloemendaal in betrekking was en zich schuldig had ge maakt aan diefstal van kantoorbenoodigd- heden ten nadeele van zijn patroon. Na ver hoord te zijn, werd hij op vrije voeten ge steld. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Zaterdagmiddag hield de heer PI. C. Ver- kruysen, oud-directeur van de School voor Kunstnijverheid te Haarlem, aldaar een cau serie over: „Moderne Beeldhouwkunst" De otonde van het „Paviljoen", waar de lezing werd gehouden, was vrij goed gevuld. Tegenover een kunstwerk staande, zal men rak in strijd komen met zich zelf. Men kan vragen ofwel hoe pas ik dat in de historie ofwel wat leeft er in de kunste naarsziel, dat dit gebeuren kon? En men gaat na of er beeldhouwkundige dualiteiten, zijn in het werk dat men ziet. Er is een wisseling van gedachten: de beschouwer voelt zich in een onrustige sfeer gevangen en hij kan geen volstrekt bevredigend ant woord geven op de vragen, die zich opdrin gen, wanneer hij 'n tentoonstelling bezoekt. remMrilfe Spr. zou met zijn toehoorders de expositie kunnen gaan beschouwen, doch hij acht dit ongewenscht. Het critiseeren van kunstwer ken is maatschappelijk noodzakelijk, maar het is een gevaarlijk werk als het de pro ducten van levenden betreft. AI wat in onze dagen gebeurt is in zekeren zin experiment, toch gaan de hedendaagsche kunstenaars allen één kant uit. De moeilijkheid is een beeldhouwwerk te beonrdeclen als beeld houwwerk. Plet verstand wil natuur of ge dachte, maar het komt nooit uit die twee spalt, Daarom verstaat het verstand een kunstwerk rooit, d(aar dit geen natuur of :dce is. Bij het hoek gaat het om de idee; in het beeld, dat in de ruimte oprijst al- een stuk materie, leeft een eigen wereld Daarom gaat voor velen de beteekeris van de gedachte voorbij. Muziek, bouwkunst bestrijken cc- veel groocer gebied en wor den gemakkelj'per aanvaard dan een beeld, dat in zijn kou "o •ra'e'ie ons niet meeneemt in onze verbeeld': P'et beeld staat iilweg in de ruimte, heeft <reen natuur om zich heen. De natuur is middenstof. Als we nu eer beeld geven met natuur, dan spreekt dit veel meer tot ons dan het alleenstaande beeld, In het stuk steen kan het geheele mysterie worden saamgetrokken, zoodat men voelt: dit is het mysterie van het beeld De natuur is dan niet weg of genegeerd, maar is op een hooger plan gebracht. Om een beeld te beleven zijn meer qualiteiten noodig, dan om een boek te begrijpen. Dit is, zegt spr., geen principieele maar een categorische uitspraak. De realiteit doet wel degelijk mee in het beeld, misschien wordt daar in de beeldhouwkunst we! wat weinis' op gelet, doch de kunstenaarshand, gericht door het gelouterd gevoel, doet zoo als het gebeuren moet. Spr. roemde die uiting het mysterie van den kunstenaars geest, die gestalte kan geven aan de ge dachte. Degenen, die het experiment tot een rijpheid kunnen brengen, blijven. De werkelijke kunstenaar draagt iets van hoo gere waarde uit dan de tijdelijke waarde van het aanzien van het ding. Plet echte beeld is eigenlijk rustig, vast en jedeger van vorm, omdat het in zijn beslotenheid al die spanning moet dragen, die het in zijn harde materie rpoet uitdrukken. Maar het alledaagsche peil is niet geschikt om het te genieten. Het beeld, dat in een bepaalde handeling betrokken is. is niet het ware beeld. Daarmede veroordeelt dus spr. feite lijk de groep en spr. wijst op de Egyptena- ren, die aan de groep geen voorkeur gaven. Wel plaatsten zij soms twee beelden naast elkaar met als eenige aanraking het leg gen van de handen in elkander. Wanneer het beeld te veel handeling geeft, gaat het meer naar het schilderachtige. Zoo b.v, het relief. Dit wekt de illusie, dat het volledig is; daarom gaat het relief veel meer den kant uit van de verbeelding dan het vrij staande beeld, In de beeldhouwkunst, zoo vervolgt spr., krijgt de ideeën-wereld ge stalte. Het beeld is het koele, de mensch, zooals hij is als drager van den geest, de gestalte aan alle kanten schouwbaar. Spr. kwam vervolgens tot de bouw-beeld- houwkunst. Dit beeldhouwwerk draagt na tuurlijk een ander karakter dan het vrij staande beeld. Het gebouw doet mee aan het beeldhouwwerk, is er de achtergrond van. De beeldhouwer moet dus meegaan in de gedachte van het gebouw. Het ware beeldhouwwerk blijft besloten binnen het gebouw. De architect is intusschen wel de domineerende, maar de beeldhouwer moet vrij blijven in de gedachte. Beiden zullen zóó in elkaar opgaan, dat men niet meer spre ken kan van beeldhouwwerk, maar van een twee-eenheid. In onzen tijd komen er echter zulke rijke kunstwerken niet meer voor. We' werken soms veel beeldhouwers aan één gebouw, maar dan krijgen we een interessant samen spel van gedachten, doch geen eenheid. Gebruik, zou spr. willen zeggen, bij het zien van het werk der tegenwoordige beeld houwers eèn groote mate van lankmoedig heid, Het is voor den leek tot verwarrens toe om te kiezen uit hetgeen men thans ziet. Er gebeuren vreemde dingen, die raar doen,, omdat men het nog niet vinden kan, maar toch zal er ten slotte iets uit voort komen, omdat er goeds bij is. Er is Iets Vrijhcndel of protect'e, Uiteenloopenda meeningen in de Ver. Staathuishoudkunde en Statistiek. Een uit den duim gezogen bericht om trent de Algem. Centr. Bankvereeniging voor den Middenstand. De Nederl, Indische begrooting 1927. Bij een felle brand te Amersfoort, ver dween op mysterieuze wijze een kistje met 730. De Fransche radicale partij legt een ver klaring ai omtrent haar algemeene politiek; Bertrand over de buitenlandsche politiek der partij. Berichten over een verijdelden aanslag op den Spaanscben koning Alfonso. Dr. Dorpmüller bevestigd in zijn benoe ming tot directeur der Duitsche Rijksspoor wegmaatschappij. De Spaansche Koningin maakt een reis naar Parijs en Londen. De Russische vakvereenigingstaad heelt een half millioen roebel aan de Britsche mijnwerkersfederatie overgemaakt. Het voornemen zou bestaan aan prins Windisch-Gratz, Nadossy en de andere valsche munters met Kerstmis gratie te verleenen. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand hedenmorgen 9 uur v.nu 772. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen opgestoken om 5.24. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 19 October. Hoogste barometerstand 773.88 m.M., te Craydon. Laagste barometerstand 755.5 m.M., t« Haparanda. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 October: Matige tot zwikken N.W. tot Z.W. wind, licht tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regen- of hagelbuien, nachvorst in 't O. en Z., overdag iets kouder. groeiende, al kunnen wij niet beoordeelen en niet voorzien, wat daaruit groeien zal, maar dat er iets leeft, valt niet te ont kennen. Op den hoek KruiswegParkaan had Zaterdag een aanrijding plaats tusschen e:n wielrijdster uit Heemstede en den motor rijder H. Beide vielen op straat. De mo tor werd tot een nader onderzoek naar het bureau van politie gebracht. Op den hoek AnegangLange Veer- straat werd Zaterdagmiddag een 7-jarig meisje B. door een wielrijder aangereden en tegen de straat geslingerd. In „De Faam werd de eerste hulp verleend door leden van de R.K. Transport Colonne en Snel- verband. Het meisje had alleen een buil opgeloopen, zoodat zij onder geleide loo pend naar huis kon gaan. Naar wij vernemen heeft het Bestuur van bovengenoemde afdeeling onder afdee- ling „St. Raphaël" een feestavond belegd op Zaterdag 30 October a.s. Deze feestavond zal gegeven worden len bate der Monument-actie. Medewerking is toegezegd door de Tooneelclub ,St. Gene- sius" en de keurclub van „Ursus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1