In en om Haarlem F. TUPKER, V erkeersongevallen Uit den Omtrek. vu DAMES! DE SPAAI3NEBAN& ZIJLSTRAAT 73. HAARLEM Tegen de tram gereden. Aanrijding. Het doodelllk auto-ongeluk. De feestweek in de Gierstraat. Pater Borromaeus de Greeve over St. Franciscus. Een gestorven liefdewerk. Broche verloren. Excursie. Plotselinge dood. Personalia. Collecte Santosfonds. Door een spiegelruit. Meisjes uit openbare dancings verwilderd. Het Triduum van den R. K. Volksbond. Fond fer bestrijding der Vivisectie. DE DANCINGS EN DE JEUGD. BURGERLIJKE STAND. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Vergadering hoofdbestuur „Hanze". Gemeentelijk Waschhuls te Haarlem? Een Lunapark te Zandvcort. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HOCKEY. Concordia IBioemendaal 3 H.B.S. 2Bioemendaal 4 22. Hilversum 3H.B.S. 1 12. HOCKEY. Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten." Berichten uit onze vorige oplage In het Huis van Bewaring overleden. Algem. vergadering N. V. V. EEN GESTORVEN LIEFDEWERK. Dezer dagen heeft een liefdewerk opge houden te bestaan, dat wij onder de oorlog.s- werken zouden kunnen rekenen. Wij bedoe len den Kring „Haarlem van het R. K. Huis vestingcomité.Na een met succes gedu rende zeven jeren gevoerde actie voor de noodlijdende buitenlandsche kinderen is het werk thans stopgezet en is de slot-of liqui datievergadering gehouden. Laten we uit het op die bijeenkomst uit gebrachte verslag allereerst eenige feitelijkfe gegevens lichten, welke het best spreken van het vele werk, dat in dien tijd door het Haarlemsche comité is verzet. Op 5 December 1919 werd de eerste ver gadering gehouden in het St. Vincentiusge- bouw, alwaar in het geheel 44 bijeenkom sten plaats hadden. Op 20 December kwamen de eerste 40 Weensche kinderen te Haarlem aan, terwijl op 17 Mei 1970 voor Se eerste maal 101 kinderen uit München werden aangebracht en op 15 Juni 1921 19 van de allerarmste Hongaartjes hun intrede deden. Het was in deze jaren een geregeld komen en gaan van kinderen, verzendingen van goederen en ve'zamelen van gelden. Op 19 October 1920 werd de „Kring" uit gebreid, door toetreding der omliggende ge meenten, zcodat hij 24 leden telde. Veel moeite en zorgen werden aan het Liefdewerk besteed, welke bun hoogtepunt bereikten, toen op 13 September 1923 125 Hcngaarsche kinderen hier aankwamen, op 25 Juni 1924 wederom 73 en op 20 Juni 1925 nogmaals 71, waaronder er vele waren van 3 tot 6 jaren, Resumeerende zij gemeld, dat in het ge heel in Haarlem en omstreken zijn verzorgd 193 Oostenri-ksche kinderen, 270 Duitscbe en 326 Hongaarsche, totaal 789 kinderen, terwijl aan geld is verzameld en uitgegeven 16.338.22 en meer dan 100 kisten levens middelen en kleeding werden verzonden. Op deze slotvergadering, alwaar dit alles nog eens werd gememoreerd, werden door den voorzitter hartelijke woorden van dank gesproken. Dank aan Gcd, die het werk zoo zeer zegende, dank aar. de pleegouders van Haarlem en Omstreken, die dcor hun lief devolle, soms herhaalde opnamen van kinderen zoo groot en kostbaar bewijs ga ven van naastenliefde en medeleven in het leed van anderen; dank aan medebestuur deren en leden en meer in 't bijzonder aan den secretaris van het comité, voor hur. ijver en toewijding. Ten slotte werd besloten om het beschei den voordeelig kassaldo te bestemmen ten gunste van het Liefdewerk der „Stille Ar men" van de St. ViiScentius-Vereeniging er door middel van de Haarlemsche Katho lieke Pers namens het Comité dank te bren gen aan allen, die, op welke wijze ook, het Liefdewerk hebben gesteund. Tot zoover de sobere gegevens, welke ons werden verstrekt. Laten wij er onzerzijds nog iets aan toevoegen. Het werk van het Huisvestingcomit' wordt een stukje geschiedenis van Roomsch Haarlem, een stukje mooie Roomsche cba- ritas en daarom dient daarvan nog het een en ander meer te worden bewaard. Aller- De 66-jarige G. v. B„ wonende Zuidpol derstraat 58, reed Zondagmorgen 11 uur per rijwiel uit de Poortstraat naar de Am- sterdamsche Vaart, toen een trein der E. S. M. juist passeerde. B. was zijn stuur niet meer meester en botste tegen de tram; hij viel en kreeg een treeplank tegen zijn hoofd. Na ter plaatse verbonden te zijn, werd hij per auto naar het St. Elisabeths- gasthuis vervoerd, waar een ernstige her senschudding werd geconsta'eerd Zijn toe stand is evenwel niet levensgevaarlijk. Op den hoek SpaarneVaasmarkt werd Zaterdagmorgen de 9-jarige N v. D., wo nende Oudeweg 57, door een auto aange reden. Het ventje werd met een wonde aan de knieschijf bij Dr. Maurits binnenge bracht, die echter afwezig was. Nadat de eerste hulp was verleend door leden der E. H. B. O., werd v. D. naar het Gast huis gebracht. Den chauffeur der auto treft geen schuld hij reed kalm en gaf signalen, terwijl het ventje plo'seling hard uit de Damstraat kvam loopen. De wonde bleek niet van emstigen aard ie zijn. De begrafenis van het slachtofier. Onder zeer groote belangstelling is Za terdag het stoffe'ijk overschot van den bij het auto-ongeluk op den Rijksstraatweg omgekomen \V. A. de Bruin begraven. Een deputatie der St. Josephsgezellen- vereeniging I met het omfloerste vaandel ging den lijkwagen vooraf. De absoute werd verricht door den Weleerw. Heer Hentzen O. F. M„ pracses der St. Josephsgezellen- vereeniging. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, werd door de talrijke aanwezigen gezamenlijk voor de zielerust van den over ledene gebeden. De Gierstraat verheugde zich Zaterdag dagavond, dank zij ook het mooie weer, in een druk bezoek. De verlichting der firma Randoe deed het zeer goed, ook de vlaggen- versiering gaf de straat een aardig aspect. Wanneer nu ook de overige winkeliers er loe overgaan hun étalages op fraaier wijze te verlichten in den geest van de fa. Randoe en deze misschien blijvend kon zijn, zou willicht de Groote Houtstraat niet de eenige weg meer zijn, waar het verkeer zich gaarne be weegt, maar zouden de menschen er ook wel toe komen, den weg Koningstraat-Gierstraat te volgen. Het is het bestuur van den R. K. Volks hond gelukt den gevierden redenaar pater Borromaeus de Greeve voor de afdeeling Haarlem een spreekbeurt te doen houden over „St. Franciscus in het practische leven." Deze lezing, die verband houdt met de R. K. Volksuniversiteit, zou aanvankelijk'op 10 De cember gehouden worden, doch is nti vast gesteld op 28 December a.s. Onder hen, die zich in den Kring Haarlem van het R. K Huisvestingscomité zeer ver dienstelijk hebben gemaakt, moeten alsnog worden vermeld mevr. Rohde-Ledel en mevr Hojfmann-Huismans. Door een dame uit Beverwijk is aangifte gedaan, dat zij een gouden broche, bezet eerst de namen van de comité-leden. Het bestuur van het Comité bestond uit notaris R. C. A, v. Cranenburgh, voorzitter, Mevr. J. M. Sterck-Proot, vice-voorzitster, en den heer P. J. van Kessel, secretaris. Als penninfmeester fungeerde eerst de heer D. J. van Bemmclen en na diens overlijden de heer Joh. L. Holt. Verder waren de Haarlemsche leden van het comité, de volgende dames en heeren: Mevr. vau Cranenburgh-Westerwoudt; Mevr. van Cranenburgh-Westerwoudt; Huysmans; Zuster B. Prima-Vesi; de Wel- Ee rw. heer H. Wennen. J. W. A. Bcynes en J N. Hensen; en uit de buitengemeenten; Pastoor Saulenn te Haarlemmcrliede; mevr. Taas-Holt, Halfweg; Mevr. Droog en Mevr. °ouvy, te Heemstede; Mevr. Roozen-van Wijck en J. G. Jansen Hendriks te Benne- brock; Mevr. Nibering, te Hillegom; E. Schroers en Mevr. Grasktmp te Vogelen zang; Mevr. v. d. Steylen, Mej. A. Lindner, Mevr. Eldering-Roozen en Mej. F. Reinier- se, allen te Overveen; Mej. F. A. M. Pee- ters te Bioemendaal; C. A. Nelis en P. Wolff te Scoten. XJit deze opsomming blijkt tevens, dat de Kring Haarlem van het R.-K. Huisvesting comité ook de gemeenten Schoten, Bloemen dal, Heemstede, Haarlemmerliede, Halfweg, Ber.nebroek en Hillegom omvatte. Wij hebben den onvermoeiden secretaris van het nu o"ntbonden liefdewerk nog ge vraagd, welken indruk hii van de huisves ting der buitenlandsche kinderen had over gehouden. Het is toch inderdaad geen klei- -ngheid, welke hier is gepresteerd. Bijna 800 kinderen hebben een liefderijke verpleging gevonden en meer dan 16000 werd bijeen gezameld. De heer Van Kessel was vol lof over de pleegouders. De comitéleden heb ben de gezinnen, waarin een kind was ge plaatst herhaaldelijk bezocht. Nooit is er reden geweest om in te grijpen of aan merkingen te maken. Wel was er overvloed van gelegenheid om de liefderijke zorgen te bewonderen en de groote opofferingen, welke de pleegouders zich voor de vreem de kinderen getroostten. Over het algemeen kan worden gezegd, dat voor eigen kinde ren niet meer kon worden gedaan, dan wat aan de Duitsche, Oostenrijksche en Hon gaarsche kinderen werd ten laste gelegd. De heer van Kessel, die geregeld dc transporten voor deze streken heeft geleid, vertelde ons menig roerend staaltje van aanhankelijkheid der pleegouders voor hun pupillen. Sterke, stoere Volendamsche vis- chers, zei hij ons, heb ik bij het afscheid te Utrecht zien schreien als kinderen, als r.gen zij bij het vertrek van hun plecg- 1 ind zen eigen kind door den dood ver liezen. Die aanhankelijkheid was regel, het tegengestelde was uitzondering. Herhaalde- ,1: gebeurde het dan ook, dat dezelfde pleegouders het zelfde kind terugvroegen. In dezen kring Haarlem zijn er zelfs 17 voor goed achter gebleven door de pleeg ouders als kinderen aangenomen. Alles bijeen heeft de Haarlemsche Kring van het R.-K. Huisvestingcomité zegenrijk werk gedaan, waarvan de resultaten ver over de grenzen nog lange jaren in een opgroeiend geslacht zullen te zien zijn en waaraan hier de aangenaamste herinnerin gen bewaard blijven. met diamanten, ter waarde van ongeveer 109 heeft verloren. Zaterdagmiddag is door de Nederlandsche Arbeidersreisvereeniging een excursie ge maakt naar de Automatische Telefooncen trale alhier. De heer H. werd, op den Kinderhuissingel loopende, plotseling onwel. Hij werd in een woning binnengedragen, waar hij spoedig overleed. In de plaats van wijlen den heer M. Merens, werd tot voorzitter van den Raad van Commissarissen der Mij. Apollo gekozen Jhr. A. W, G. van Riemsdijk. De collecte voor het Santosfonds beeft opgebracht in de parochiekerken te Over veen 104,52/4, Bioemendaal 84,42, van de H.H. Elisabeth en Barbara 84,20 en van de H. Liduina 52,88, totaal 326,03. Dit maakt met de opbrengst van de stadsparo- chies totaal 1399,15. Zaterdagmiddag 3 uur liep de 15-jarige D. V„ wonende te Schoten, bij ongeluk door een spiegelruit van de firma Brenninkmeyer. Hevig bloedend aan de knie werd hij bij de firma binnengbracht, waar leden der R. Kr. Transportcolonne een verband legden. Daar na werd V. ter verdere behandeling naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Zondag zijn door de politie uit een tweetal dancings ia Haarlem meisjes ver wijderd, die kennelijk nog niet den 18- jarigen leeftijd hadden bereikt. Terwijl de politie hiermede bezig was, glipte er nog andere de deur uit, die blijkbaar ook nog geen 18 jaar oud zijn. De houders van die dancings is door de politie aangezegd, dat het met het handhaven van dat verbod ernst is en dat zij zich onherroeplijk bloot stellen aan het verlies van hun clansvergun ning als zij de personen beneden 18 jaar niet uit hun inrichtigen weren.n De politie is van plan streng de hand aan het verbod te houden! Het Triduum van den R. K, Volksbond is Zondag gesloten. Des morgens kwart vóór 7 werd in de kerk van den H. Joseph een H. Mis gelezen voor de leden, waaronder dezen in grooten getale tot de H. Tafel naderden. Rector Kok bewees, mede te leven met de leden, door zelf de H. Communie te komen uit reiken. De Weleerw. beer kapelaan A, J. Boks hield een treffende predikatie. Het zang koor „St. Caecilia" van den R. K, Volks bond zong op zeer verdienstelijke wijze verschillende liederen. Na het H. Misoffer vereenigden ruim 150 leden zich aan een gemeenschappelijk ont bijt, waarbij door den voorzitter, de heer J. P H. Castricum en rector Kok hartelijke woorden werden gesproken. Ook thans liet „Caecilia" zich weer van haar besten kant zien en voerde fraaie num mers uit. Des avonds vond in de St. Josephkerk een ulechtig Lof plaats, gecelebreerd door recior Kok, waaronder k ipelaan Vis de slotpredi- katie hield, welke waarlijk een treffend slot was van dit Triduum, dat door zeer velen is medegemaakt De afdeeling Haarlem van den bond ter bestrijding der vivisectie zal op Donderdag 21 October a.s. een dierenfilm vertoonen. De vertooning heeft plaats in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat, des avonds om 8 uur. Met groote vreugde hebben wij 't vermeld en zullen velen hebben kennis genomen van ons bericht, dat de burgemeester van Haar lem en de commissaris van politie hebben besloten voortaan geen vergunningen meer te verleenen voor openbaar dansen, dan onder voorwaarde, dat geen personen onder de 18 jaar worden toegelaten tot die gelegen heden. Ook in andere kringen heeft die maatregel instemming gewekt. In de „Opr. Haarl. Crt." schrijft b.v. deVrijzinnig-democratische jeugd leider, mr. L. G. van Dam, een ingezonden stuk, waaraan wij o.m. het volgende ont- leenen: „Met groote instemming zal ieder, die zich bezig houdt met jeugdwerk en ieder, die op eenigerlei wijze tot taak heeft jongeren te leiden of op te voeden, hebben kennis ge nomen van de, in de bladen opgenomen be slissing van onzen Burgemeester, waarbij aan personen beneden 18 jaar verboden is zich in de dansinrichtingen te begeven. Er wordt den laatsten tijd in één der groote dagbladen een actie gevoerd tot op heffing van het dansverbod op Zondag te Amsterdam. Inderdaad is het verbod op Zon dag samengaand met onbeperkt toelaten in de week willekeurig en niet te verdedigen. Maar bij de actie van het betrokken dagblad blijkt, dat men twee zaken verwart; nl. het dansen als zoodanig en het openbare dancing. Het dansen als zoodanig is volkomen on schuldig, het openbare dancing daarentegen een ernstig gevaar. Het samenhokken van minder gunstige jongeren gepaard met de sfeer, die in publieke dansgelegenheden pleegt te heerschen, rechtvaardigen vol komen de door den Burgemeester getroffen maatregel." Ondanks de gemaakte reserves, getuigt dit stukje van instemming met den getroffen maatregel en vooral de Katholieken zullen dit weten te waardeeren. Maar er dreigt gevaar, dat aan de overigens zoo sympathieke bepaling veel kwaad zal worden gedaan om een bijkomstige reden. Dezelfde heer, mr. Van Dam, vervolgt dat ingezonden stuk als volgt; „Kan ik dan ook den maatregel als zoo danig niet anders dan krachtig toejuichen, de consequentie moet ernstig bestreden. Ik lees; „Vereenigingen, die uitvoeringen geven met kaartverkoop, vallen, wat hun nabe trachting betreft, onder de nieuwe bepaling van den Burgemeester". Het gevolg hiervan zou o. a. zijn, dat de bals van schoolvereenigingen, waarbij kaar ten aan introducé's worden verkocht, on mogelijk zullen zijn Indien de besturen der betrokken schooivereenigingen bij den kaart verkoop eenige omzichtigheid toepassen en meestal is dat wel het geval is een schoolvereenigingsuitvoering met na afloop gelegenheid tot dansen, volmaakt onschuldig. Het verbod hiervan wordt door geen enkel jeugdbelang gevorderd. Op 23 October zal een jeugdvereeniging, waarvan ik voorzitter ben, waarvan een lid van onzen Gemeente raad adviseerend Bestuurslid is, een intro ductie-avond geven met na afloop gelegen heid tot dansen, waarbij bij het uitreiken van introductie-kaarten de scherpste controle zal worden uitgeoefend, zoodat „minder-gunstig bekende" types der Haarlemsche jongeren worden geweerd. Welke grond Is er om dit te verbieden, indien de introducties niet kos teloos, maar tegen betaling zouden worden uitgereikt? En het schoolvereenigingsbal, waar meestal eenige leraren aanwezig blijven en waar zeker niet dé ongunstige sfeer van het open bare dancing pleegt te heerschen? Alle ge varen van het publieke dancing ontbreken hier: het dansen zelf is een volkomen onschul dig vermaak" Tot zoover de heer v. Dam, Men zou nu natuurlijk hierop kunnen ant woorden; dan maar geen dansuitvoeringen voor de schooljeugd of de schooivereenigin gen; de jongelui hebben later nog zooveel gelegenheid om hun nachtrust aan dansen op te offeren, dat zij hun schooljeugd niet aan aparte vergaderingen, uitvoeringen en bals behoeven te geven. Wij denken er niet aan dit standpunt direct of zijdelings in te nemen of te verdedigen. Wie practisch werk in deze wereld wil doen, moet zich met beide voeten op den beganen grond houden en dus denken wij er niet aan een overheids- bepaling te bepleiten, waarbij in dezen tegen- woordigen tijd, in dit tegenwoordige Haarlem, met de heerschende moderne begrippen het geven of houden van schoolbals voor leden van welke denkrichting ook, onmogelijk zou worden gemaakt. In Haarlem kan men daar nu eenmaal niet buiten. Een anuer zou kunnen betoogen: dan ver koopt de heer van Dam maar geen introduc ties voor die uitvoeringen en deze vallen dan niet onder de beperkende bepalingen. Ongetwijfeld is voor dit standpunt veel te zeggen. Het zal nu eenmaal altijd wel zóó gaan in een maatschappij, dat bij het nemen van goede maatregelen, eenige leden dier samenleving zich misschien een opoffering moeten getroosten (in dit geval het niet ver- koopen van introducties) en misschien iets motten inboeten van hun geliefkoosde vrij heid. Maar misschien is die opoffering om voortaan geen introducties meer te verkoo- pen, te groot voor de vereeniging, die de heer v. Dam op het oog heeft. Wij weten niet met welk doel die introducties verkocht worden, misschien kan de kas der vereeni ging die versterking der geldmiddelen niet missen. Zelfs zouden wij ook deze vrijheid om introducties te verkoopen niet willen op offeren, uit vrees dat anders de heele goede bepaling en bedoeling van onzen burgemees ter in 't gedrang komt. Bovendien is het ook niet de bedoeling geweest om onschuldige kinderbals te verbieden. En nu dunkt ons dat het juist zeer tactisch gezien is geweest van onzen burgemeester om het verbod niet in het stijve corset van een bepaling in de politie-verordening te gieten, maar het verbod op te nemen onder de voor waarden, waaronder dansvergunningen wor den verleend. Dat maakt het mogelijk groote soepelheid te betrachten. De politie toch ver leent vergunning tot het geven van een bal of danspartij en doet dat onder het stellen van voorwaarden. Voor openbare gelegenheden en algemeene dansvergunningen wordt onder de voorwaar den natuurlijk opgenomen de bepaling dat er geen toegang mag gegeven worden aan per sonen beneden 18 jaar. Maar wellicht is het mogelijk dat de politie ook de beschikking heeft over nog een ander formulier met voor waarden, waarin de bepaling omtrent jeug dige personen verzacht voorkomt en wel in dezen vorm dat zij onder behoorlijk ge leide moeten zijn. Deze laatste vergunningen zouden dan kunnen verleend worden aan die vereenigingen en uitvoeringen, die, naar het oordeel der politie, daarvoor in aanmerking komen. Het is inderdaad juist wat Mr. van Dam zegt: het gaat vooral om de openbare dancings en wat daarmede is gelijk te stellen. De regeling van wat daaronder behoort, alsook de zorg dat openbare dancings door den maatregel niet van oneerlijke concur rentie te lijden hebben, kan gerust aan de oolitie worden overgelaten. Hoofdzaak is dat de politie twee soorten formulieren met voor waarden hanteert en dat zij den maatregel van den burgemeester toepast zooals ieder verstandig mensch dat zou doen. Waaraan wij nimmer getwijfeld hebben. Met op deze wijze den wensch van den burgemeester uit te voeren, loopen wij geen kans dat door spitsvondigheden het kindje met het badwater wordt weggegooid! Bovenstaande was reeds geschreven, toen v/ij over dit onderwerp nog een onderhoud hadden met den commissaris van politie. D.eze deelde ons mede dat het inderdaad de be doeling is om het afgeven van vergunningen te regelen, zooals in het laatste gedeelte van bovenstaand stukje verondersteld wordt. Er is dus geen reden meer om ongerust te zijn. Geboren: 14 October, d. van M. C. Rade- maker-Steffens. 15 October, z. van C. Fontijn-Kockelkoren. 16 October, d. van C. Kerkvliet-Schreurs. d. v. A. Hendriks- Siemens. z. van W. Zwiers-Klaver. z. van J. C. Meijs-Merks. z. van C. S. Kroon-ICuipers. d. van A. C, Kranenburg- Toren. 17 October, z. van A. Damen- Griffioen. d. van E. LuijkenStevens. 18 October, d. v. W. Koelemeijer-Schuchhard. Overleden: 14 October, C„ 9 j„ z. van K. Terstal, Saenredamstraat. 15 October: G. de Vries, 74 j„ Gortestraat. 16 October, H. v. Niel, 57 j„ Parklaan. D. Buijs, 57 j,, M. v. Heemskerkstraat. J. Holla, 61 j„ Groot Heiligland. 17 October, L. Tibboel, 69 j., KI. Houtstraat P. W. J. Klaassen, 70 j„ Oranjeboomstraat. 5% Nederland 1919 1013/t6 10!3/16 4H Nederl 1917 10215/16 I0215/10 6% Nederland 1923 'OO3/i8 '003/l6 7% N.-l 1921 A. '001/16 '0Qi/16 k% N.-l 1923 D. '0315/lö '031S/1g Hloll. Lloyd 281 2 Oude Vaart 60 x/0 61-62 dito Gem Eigend 523/4 53 Mij „Nederland". 178 178 Scheepvaart-Unie 178i/4 Rotterd Lloyd 1601/, 2191/, 220 Oude Boot 67 97 Holl. Stoomboot 58 H. V. A. 656 658-9 Java Cultuur 354 353 Jurgens gew 165 1641/, Koloniale Bank 2l3!/4 2164/3 Indische Bank 172 172 Ccrt. Handel Mij 1571/2 I571/4-5 158 1 1571/4-5 Phoenix 117 Geconsolideerde 173 Kon Olie 3713/4 3694/3 U. S Steel 395/8 137l/2 Marine comm. 715/io 79/l6 171 Vorstenlanden '711/a Actions id 161 1614/, Comp Merc. Arg Poerworedjo 115 114 b 420 424 412 415 4341/, 439 A'dam Rubber 3351/2 331-2 340 340 183 183 Wai Sumatra 299 Dordtsche Petr. 356 3581 Southern Rails "9l/2I 1184/2 '00i/16 160 Anaconda 99 984/44 Wabash 4'U/ie 4'3/47/8 Comrr Maxwel 43 4 - 19 OCTOBER EcKoU LAATSTE KOER^ KOERS BERLIJN 59 55 PARIJS 7.30 BRUSSEL 7.15 v'EEN EN 35 ONDEN 12 131/, STOCKHOLM 66 90 KOPENHAGEN 66 60 OSLO 61.90 BAZEL 111 48 30 NEW-YORK 2.504 ROME 10.55 PRAAG 7 45 WARSCHAU 27.— Gisterenmiddag vergaderde ten huize van den voorzitter der R.-K. Middenstandsver- eeniging, den heer P. J, M. van Tetering, het hoofdbestuur van den Bond van R.-K. Middenstandsvereenigingen „De Hanze" in hef bisdom Haarlem. Aanwezig waren het voltallige hoofdbe stuur, de bondsadviseur, de Zeereerw. Heer Rector J. C. Jansen te Amsterdam, de Rechtskundige Adviseur, de oud-Minister Prof. Mr. P. J. M. Aalberse te 's-Graven- hage, de voorzitter der Commissie van Toe zicht, het Amsferdamsche raadslid, de heer J. Th, Peters en de directeur van het Centraal Hanzebureau, de heer Ch. M, Jan sen. De vergadering stond onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer G. J. Struijcken. De vergadering was te Haarlem belegd met het oog op de installatie van 't nieuwe lid van het hoofdbestuur, den heer P J. M. van Tetering, welke gisterenmiddag plaats vond. Na de vergadering waren de heeren de gasten van den heer Van Tetering, Aét'rt den maaltijd zouden mede aanzit ten de Zeer Eerw. Heer Rector J. P. J. Kók, Geesfelijk Adviseur, en de Heeren W. J. B. van Liemt, Joh. F. Lamp en H. J. L. Klein Schiphorst, leden van hei Dagelijksch Bestuur der Haarlemsche Afdeeling. Een sociaal-democratisch voorsie'. De Haarlemsche raadsleden mevr. Maar- schallKomin en mej. v. VLet hebben een vcorste! ingdeiend, waarin zij B. en W. uit- noodiqen bij den raad plannen en een kostenbereken;ng in te dienen, om te ko men tot oprichting van een gemeentelijk waschhuis in het Slachthuiskwartier. Wij vernemen dat zich te Zandvoort een commissie uit de navolgende heeren heeft gevormd: Alph. Sprengers, Brokmeier, Tijs- sen, L. J. Rinkel, Wolff en Cohen, Deze commissie stelt zich voor om gedurende he seizoen van 1927 een Lunapark te stichten Ie klasse. VICTORIA (3—2). Vrij laat stellen de elftallen zich onder lei ding van Ockhuizen en Visser op. De thuis club verschijnt volledig met deze opstelling: doel: Katte; achter: Mingels en Deenik; midden: Brand, Modlich en Vunderink; voor: Visser 't Hooft, Lohrnan, Hubrechts, Jhr. v. d. Poll en v. Citters. Victoria neemt het eerste offensief ter hand, maar de aanval loopt op corner uit. Dan eenige wederzijdsche aanvallen, waarbij het zenuwachtige spel der thuisclub ongun stig afsteekt tegen het vrij behoorlijke samen spel der Rotterdammers. Keeper v. d. Does maakt een goed schot van Visser 't Hooft on schadelijk, maar de Musschen houden de bal steeds in de buurt van het Rotterdam- sche doel. Dan wordt een schot van Jhr. v. d. Poll de Victorianen noodlottig als de bal via keeper's voet en de bovenlat in het net verdwijnt (10). Victoria valt onmid dellijk aan en nog geen halve minuut later brengt Coppens de partijen weer op gelijke voet (11).Het samenspel der thuisclub wil niet erg vlotten daarbij komt dan nog dat de achterhoede nog al onsafe doet, zoo dat het geheele team een zwakke indruk maakt. De Rotterdammers combineeren lang niet kwaad, beschikken over een aardige bal-controle, zoodat zij wel het beste van den wedstrijd hebben. Niettegenstaande dat is het geheel geen mooie partij. Er wordt steeds te hard geslagen, zoodat aardige center partij tijen onmogelijk zijn. Het vele en ook wel onnoodige fluiten van de scheidsrechters is hier echter ook wel debet aan. Bovendien beginnen de referee's de fout om ook te fluiten voor fouten buiten hun speelveld, zoodat er nog al eens een misverstand ont stond. Bij de Musschen geven Brand en Modlich een goede partij; na een slecht begin heeft Deenik zich eenigszins hersteld. Eenige corners op het Victoria-doel leveren eindelijk resultaat op als Jhr. v. d. Poll met een keihard schot (ie Rotterdamsche keeper geen kans geeft (2—1). Met deze stand breekt de rust aan. Het spel zal nog geen paar minuten aan de gang zijn of uit een alge meene Victoria-aanval komen de partijen ten tweede male op gelijke voet (22). Voor Victoria een aanmoediging om vol te hou den, voor de M.H.C. een teeken om wel eenigszins te zwaar te gaan spelen. De Mus schen worden echter sterker en langen tijd is nu het Rotterdamsche doel ingesloten. De finishingtbuch ontbreekt echter. Of de keeper redt goed of een Victoria-stick of been houdt den bal tegen of de Musschen Zelf slaan sticks of mis, maar het net wordt niet gevonden. Het wedstrijdpeil is eerder gedaald dan gestegen. De Victoria aanvallen worden nu op voldoende wijze onderbroken. De achterhoede heeft weer zelf vertrouwen verkregen. Jhr. v. d. Pol. en Modlich hebben van plaats gewisseld. De Musschen zetten er alles op om den wedstrijd toch nog te win nen. Eerst tegen het einde komt de winning goal als Hubrechts kan scoren, mede dank ij een misverstand in de Rotterdamsche achterhoede. Als het einde werkelijk komt (de scheidsrechters vergissen zich eerst in de tijd, zoodat de wedstrijd tenslotte nog even verlengd moest wordenl) heeft de M.H. C. op het kantje af gewonnen. 2e klasse. BLOEMENDAAL II—HILVERSUM II (2-2). De jonge Bloemendalers leverden een Zeer goede prestatie om tegen Hilversum II een gelijk spel te bewerkstelligen. Zelfs hebben zij twee maal de leiding gehad. Bravo, Bloemendalers 1 Reeds vrij kort na het begin kan Dunlop aan de oranjehemden de leiding geven. Doch de vreugde is van korte duur; direct daarna maakt Hilversum gelijk (11). De partijen wegen goed tegen elkaar op, docgh de achterhoedees kunnen meerendeels de voorhoedes den baas blijven. De rust gaat met gelijken stand in. Ook na de rust weer een evenwichtig spel. Ca. 15 minuten na de hervatting geeft Gunning aan Bioemendaal de leiding, doch ook nu maakt Hilversum weer spoedig gelijk (22). Wel verkeeren beide doelen enkele malen in gevaar, doch geen der partijen lukt het meer het net te vinden. De puntjes worden alzoo broederlijk gedeeld. De uitslag geeft de ver houding volkomen weer. BUITEN DE COMPETITIE. AMSTERDAM—BLOEMENDAAL (1-2) Amsterdammers en Bloemendalers be nutten hun eerste vrije Zondag door het spelen van een friendly game. De beide clubs kunnen elkaar bovendien niet in de competitie ontmoeten, daar zij ieder in een andere afdeeling zijn onder gebracht. Am sterdam is met 10 menschen waaronder twee invallers; Bioemendaal telt twee plaats vervangers voor Mr. Carp en Kop. Direct na de bully gaan de bezoekers tot den aanval over en bewerken een corner op het Amster- damsche doel. Amsterdam blijkt tegen de wel in buitengewoon goede vorm zijnde achter hoede niet opgewassen en heeft v. Breemen daarom ook vrijwel niet te doen. Helm in de Amsterdamsche voorhoede geniet een speciale bewaking van v. Beugen Blik en struikelt dan ook telkenmale. Op het juiste oogenblik wordt de bal hem door den Bloe mendaler ontnomen. Uit een der vele Bloe- mendaalsche aanvallen geeft Heybroek met een hard schot Hardebeck geen schijn van kans (01). En telkens weer keeren de Oranjehemden terug. Hardenbeck redt eenige malen schitterend een paar harde schoten van Westerman en Heybroek. Even vo»r half-time echter benut v. d. Veen een kans tot scoren (11). Ook na de rust is Bioemen daal steeds in de meerderheid. Een door braak van links wordt Hardebeck nood lottig, want invaller Ruitinga passeert hem op keurige wijze (12). Amsterdam komt heftig opzetten en krijgt eenige corners op het Bloemendaalsche te nemen, doch steeds wordt de bal op solide wijze door de achter hoede in hef veld gezonden, waar de voor hoede klaar staat en onmiddellijk ten aantal tijgt. Dtison wordt dan van uit de halflinie in de voorhoede gezet, doch ook dit geeft niet het gewenschte resultaat. De achter hoede welke als een bus sloot (allen blonken daar uitwas en bleef een onoverkomelijk bezwaar. Als het einde wordt aangekondigd hebben de bezoekers een verdiende over winning behaald. Het uitstekend keepen van. Hardebeck voorkwam een groote nederlaag voor Amsterdam. Met spanning wordt de „big match" tegen Hilversum door Bioemen daal tegemoet gezien. Spelen zij zooals Zon dag tegen Amsterdam, dan kan een prachti ge wedstrijd verwacht worden en heeft Bioe mendaal lang geen slechte kans. UITSLAGEN. Ie klas. Amsterdam: Concordia IBI.'daal III 40 Hilversum: Hilversum IIIH.B.S. I 12 2e klas. Bussum: Kameleon IIConcordia II 40 Haarlem: H.B.'S. IIBioemendaal IV 22 le klas. Na een ruwen weds'.rijd heeft Concordia door fnrsch spel een overwinning behaald, die nog veel grooter geweest ware, indien niet keeper de Jong in het Bloemendaal- doel zoo uitstekend op dreef geweest was. De heer S. Dunlop van Bioemendaal kreeg een bal keihard in zijn maag en moest be wusteloos worden weggedragen Ook de enkels van de Bloemendaal-backs moesten het meermalen ontgelden, zoodat we verder over dezen wedstrijd, die alle9 behalve propaganda voor de hockeysport was, maar misschien wel duidt op popula- risearing dezer sport!!, maar zwijgen zullen, 2e klas. Dit was een genoeglijken wedstrijd. Voor de rust wist v. Ommeren H.B.S. de leiding te geven, welke kort daarna vergroot werd. Rust 20. Na de rust wogen de partijen geheel te gen elkaar op. Bioemendaal wist door een paar kapitale fouten in de H.B.S.-achter hoede gelijk te maken. Het einde kwam dus met ebn gelijk spel. Ie klas. Voor de rust domineerde H.B.S. Door Hoppe namen ze fraai de leiding. 01. Nadat v. d. Borden Sr. tegen de lat ge schoten had, wist H.B.S. nog voor de rust door v. d. Stadt de voorsprong te ver- grooten. 02. Na de rust begon Hilversum uit een ander vaatje te tappen en beide partijen wogen nu geheel tegen elkaar op. Na eenigen tijd verkleinde Hilversum dea ach'erstand tot 12. Hilversum deed nu hardnekkige pogingen gelijk te maken, doch de H.B.S.-achterhoede was niet te passeeren. Daar de Haarlem sche voorhoede er niet meer in slaagde Het net le vinden, kwam het einde met een magere, doch alleszki9 verdiende H.B.S.- zege. HOUTRUST II—M. H. C. II 0—3. 2e klasse. Met een niet geheel volledig team trok het tweede elftal der Musschen naar Den Haag om Houtrust II te ontmoeten. Direct reeds na het begin ïitten de Musschen voor het Haagsche doel. Het duurt niet lang of de bezoekers weten de leiding te nemen, 0i. Enkele Houtrust-aanvallen worden Op solide wijze door de achterhoede on schadelijk gemaakt. M. H. C. is steeds in de meerderheid en kon deze meerderheid in nog geen twee doelpunten uitdrukken. Met 60 in het voordeel der Haarlemmer» komt ten slotte het einde en heeft _M. H. C. II haar eersten competitiewedstrijd ver diend gewonnen. Met genoegen kunnen wit mededeelen dal de lange afstandzwemtner H. P. M. Caarls, winnaar van de 3 Kilometer wedstrijd, welke gehouden is te Amsterdam, lid is geworden van de H. Z, P. C. de Waterratten, zoodat hij het volgend seizoen op wedstrijden uit. komt voor bovengenoemde vereeniging. AMSTERDAM, 18 October. De commis sionair in diamanten, A. Chanania, die de vo rige week gearresteerd en Zaterdag j.l. ter beschikking van de justitie gesteld werd, verdacht van verduistering, is gisteren in het Huis van Bewaring overleden. UTRECHT, 18 October. Van morgen werd in de groote zaal van het Ned. Vak verbond-huis de 13de Algem. Vergadering van het N. V. V, geopend. Vertegenwoor digd worden 28 vakbonden met 214 afge vaardigden. Na een inleiding van den heer P Moltmaker nam de voorzitter van het N. V. V. de heer Stenhuis het woord voor het uitspreken der openingsrede. Iaat Uw baar vakkundig Knippen en Ononieercn naar bet stzieht in leder gewenmebt model. Haarwe«ken onzichtbaar voor ONokk en OVER bet baar te dra-ten. Tel 12784. Schuin tegenover Haarletüsche Bank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2