Radio-Omroep De R.-K. Landbouw-huishoudschool te Bergen (N.H.) De liefde van een kunstschilder. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 19 October 1926 ui. De Fransche radicale partij legt een verklaring af omtrent haar algemeene politiek. Berichten over een verijdelden aanslag op Koning Alfons van Spanje. De Oostenrijksche Kabinetscrisis. Een regeering- Seipel te wachten? Onder de Radio-berichten: Het Kamerlid Bertrand over de buiten- tenlandsche politiek der radicaal-socialistische partij. De benoeming van Dr. DoopnuiHer tot directeur der Duitsche rijksspoorwegmaatschappij bekrachtigd. De Spaansche Koningin brengt een bezoek aan Parijs en Londen. GEM. BUÏTENL. BERICHTEN. GEEN BRUG OVER DE SCHELDE. SOCIAAL LEVEN On toepassing der arbeidswet. Het „Heemaf"-conflict. De toestand in de mijnindustrie. Het 3de Congres van het Internationale Spoor- en tram wegpersoneel. FEUILLETON. In ons eerste artikel betreffende boven staand onderwerp hebben wij veriiaald hoe de inrichting dier school was in het tweede deelden wij mede het program dier school, zoodat men wist welk onderwijs daar zal worden gegeven, rest ons thans nog een woord van opwekking te schrijven tot onze R.K. Boeren en Tuinders om hun dochters toch naar deze school te zenden. Wanneer wij die aansporing doen, dan berust die niet enkel op het feit, dat, nu die school er is er toch ook leerlingen moeten zijn, neen wij sporen onze boeren en tuinders aan hun dochters als leerlingen te laten in schrijven omdat de ontwikkeling ook voor onze katholieke boeren- en tuinderstneisjes van zoo groot gewicht is. Dit laatste nu baseeren wij op het feit, dat de beteekenis van de boeren- en tuinders vrouw van zoo geweldig grocte beteekenis is voor haar gezin, haar bedrijf en haar stand. Hetgeen ons staat te bewijzen. Wij gelooven gerust te mogen schrijven zonder vrees voor eenige tegenspraak, dat in den boeren- en tuindersstand de vrouw wel degelijk onderricht noodig heeft. Im mers in dien stand heeft de vrouw een heel wereldje onder hare hoede zij is daar niet alleen huismoeder, huishoudster en huis vrouw gelijk de vrouwen in de stad (aange nomen dat die allen dat zijn) maar zij is bo vendien ook nog boerin en tuindersvrouw en gis zoodanig, vooral in het eerste geval, krijgt tij van allerlei onder haar handen. Als moeder dient de vrouw onderricht te worden over al wat de opvoeding aangaat. Een geweldig uitgebreid veld. Goddank wordt het voornaamste doel van het huwelijk in den boerenstand nog niet uit het oog ver loren. Ir dezen speelt de boer, Godlof, nog niet zijn eigen voorzienigheid. Een groot kin dertal wordt in dien stand nog steeds be schouwd als een zegen van Boven en vrees, dat hij „armoe lijden zal om een mondje meer" kent de boer gelukkig niet. Maar het is niet voldoende om kinderen te hebben, de kwestie der opvoeding speelt hierin vooral een groote rol. En voor die op voeding is kennis noodig. Reeds op moeders schoot moet het kind zijn eerste Godsdienst onderricht ontvangen en de moeder moet dus zelf bekwaam zijn om het deze kennis, de noodzakelijkste van al, aan te leeren. Hier staan we voor een hoogst ernstig feit. Ver geten we niet, dat in vroeger dagen, toen de dorpen meer geïsoleerd lagen men ook veel minder met de buitenwereld in aanraking kwam, De gevaren, ook op godsdienstig ter rein, waren veel en veel minder. Maar in onze dagen, nu door alle mogelijke middelen van vervoer, die dorpen uit hun isolement verlost zijn, komen vooral de jongeren veel meer in aanraking met het groote stads-leven. Maar dat brengt zulke geweldige gevaren mede voor geloof en zeden, dat alleen een diepe godsdienstzin, die moeder het kind van jongs-af-aan moet inprenten, en kennis van het geloof in staat zullen zijn voor on dergang te behoeden. Echter ook op het terrein der lichamelijke opvoeding valt veel nog te leeren. Laten we ons bepalen tot de zoo noodzakelijke gezond heidsvoorzorgen en vooral tot de nog veel noodzakelijker reinheid bij het verzorgen der kinderen. Ten slotte moge niet vergeten worden de opvoeding of beter gezegd de ontwikkeling van het verstand. Hiermede doelen wij niet zoo zeer op het feit, dat de moeder haar kin deren in de jonge jaren de dorpsschdol moet laten bezoeken, maar wel, dat zij erop aan- dringe, dat ook daarna de studie worde voort gezet. Hoe zal zij haar kinderen er toe kun nen aansporen een cursus of een landbouw school te gaan bezoeken wanneer zij zelf niet heeft ondervonden, hoe noodig en nuttig het is in een voortgezet onderwijs nog meer dere kennis op te doen wanneer zij zelf niet ondervindt, dat meerdere kennis niet is een ballast, die men door het leven draagt, maar wel is een kapitaal, waarmee kan gewerkt worden en dat honderdvoudige rente af werpt Ook als huishoudster moet de vrouw de noodige kennis opdoen. Wat meer kennis van kookkunst kan haar altijd dienstig zijn, omdat zij daardoor weet met de minste kos ten de voedzaamste en smakelijkste spijzen te bereiden. Eenige kennis van gezondheidsleer zal haar nooit schaden, wijl zij dan geleerd heeft, dat licht en lucht twee onontbeerlijke voorwaarden zijn voor de gezondheid aller huisgenooten. Ook in haar bedrijf heeft de boeren- en tuindersvrouw een groote rol te vervullen. 25» immers heeft de voornaamste taak in al wat het op kweeken, voeden en verzorgen van het vee aangaat, het onderhoud der stallen, de meikverzorging, de verzorging van het kleinvee, 't berust ten slotte alles bij haar Ook kennis van verzorging van groenten en fruit zal haar uitstekend van pas komen. En nu moge men opmerken, dat de doch ter dit alles toch ook thuis kan leeren, doch dan antwoorden wij daarop, dat nieuwe tij den ook nieuwe eischen stellen. Ook op het terrein van veeverzorging en zuivelbereiding van bemesting en teelt heeft de wetenschap niet stil gestaan en wie in deze de theorie van grootmoeder zaliger nog wil toepassen komt verkeerd uit. Ziedaar dus hoe het boeren- en tuinders meisje zich kan bekwamen voor de toekom stige taak, die haar wacht in gezin en bedrijf. Maar ook voor haar stand heeft zij veel te leeren. Op de eerste plaats zal zij haar stand zeer veel verheffen, wanneer zij de uiterste zorg besteedt aan gezin en.bedrijf. Maar vergeten wij niet, dat op het terrein van politieke en sodale actie ook de belangstelling der vrou wen op het platteland moet gewekt worden. Daar moeten leidsters komen voor de boe rinnen-organisatie. (I) Daar ligt nog een geweldig veld van actie op het terrein van ziekenverpleging ten plattelande en bestrij ding van zuigelingensterfte. De boerenstand is altijd geweest het sie raad van Kerk en Maatschappij. Maar om dat te blijven is het noodig, dat de reinheid van zeden en het groote mooie boerengeloof, dat erfdeel der vaderen, bewaard worde on gekreukt. Daar loeren vijanden en vooral het Socialisme tracht meer en meer zieltjes te winnen, ook op de dorpen. In den strijd daar tegen kan de man niet alleen staan, ook hier moet de vrouw hem een hulpe zijn. Maar dat kan zij niet als zij niet weet waarom het gaat. Ook hier is ontwikkeling een eerste fac tor. Ook op de dorpen moeten er vrouwen ko men, die een officieele plaats innemen in de rijen der ijveraars voor het wek van sociale en economische versterking van den boeren stand. Ziedaar wat wij meenden te mogen schrij ven over de zoo gewichtige taak der boeren- en tuindersvrouw voor haar gezin, bedrijf en 1 stand. Inderdaad een hoogst gewichtige taak Maar dan blijft het woord waar, dat jaren geleden de Secretaris van den R.K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond schreef „Wij kunnen voor onze boeren doen wat wij wil len, alles zal slechts half werk rijn, indien wij er ook niet voor zorgen boerinnen te vor men, die in elk opzicht voor die geweldige taak berekend zijn." Ziedaar dus de reden waarom onze jonge meisjes uit den boeren- en tuindersstand de R.K. Landbouwhuishoudschool te Bergen moeten gaan bezoeken. Immers op die school worden zij voor die gewichtige taak voorbe reid. Wij willen deze artikelen eindigen met een woord van dank en een mededeeling. Op de allereerste plaats brengen wij een allerhartelijkst woord van dank aan de hoog geachte Redactie van dit orgaan, die steeds zoo bereidwillig is geweest hare kolommen voor onze artikelen af te staan. En op de tweede plaats eindigen wij met deze mededeeling en wij hopen dat die goed zal gelezen worden. De officieele opening van de R. K. Land bouwhuishoudschool te Bergen zal plaats vinden op 21 October a.s. Tot dien datum dus kunnen de leerlingen zich nog aanmelden. En nu hopen wij, dat op dien dag der plech tige opening aan onzen beminden Bisschop, die de inwijding van dit nieuwe gebouw per soonlijk zal verrichten, zal kunnen gezegd worden, dat veel dochters uit den boeren- en tuindersstand in zijn diocees als leerlingen voor deze school zijn ingeschreven. Dat zou niet alleen een voldoening zijn voor Monseigneur, die van deze school zoo hooge verwachtingen heeft het zou niet alleen een voldoening zijn voor hen, die ten koste van zoo veel moeite en offers deze school tot stand hebben gebracht maar het zou ook een groote voldoening en nog meer een groote eer zijn voor onzen katholieken Boeren- en Tuindersstand zelf. H. J. GANZEBOOM. 1) Wanneer zullen we toch eens krijgen de organisatie der katholieke vrouwen ten plattelande De a.s. Rijksconferentie, regeerende dominions en Indië volledig; dit .'let de komst van den Canadëeschen pre- j gezelschap is aldus gereed voor de heden te mier Mackenzie King is het gezelschap pre- j openen Rijksconferentie, welke naar ver- miers en andere ministers der Britsche zelf- wacht wordt zes weken zal duren. De eigen lijke vergaderingen van wat in wezen een rijkskabinet is, zullen huishoudelijk zijn; er zullen alleen officieele communiqué's worden verstrekt. O.a, komen aan de orde de handel en de verbindingen tusschen de verschillende deelen des rijks en de vestiging overzee, maar de voornaamste belangstelling concen treert zich toch op de verschillende kwesties die waarschijnlijk ten berde zullen worden gebracht in verband met het aloude vraag stuk, hoe de onafhankelijkheid als natie van de samenstellende deelen des rijks in over eenstemming is te brengen met een gemeen schappelijke rijkspolitiek en rijksverdediging. Er zullen den gedelegeerden tal van feeste lijkheden worden aangeboden. Een rede van Jaspar. Minister Jaspar heeft bij de onthulling van het standbeeld, opgericht ter eere van Char les Woeste, verklaard, dat de maatregelen, genomen tot het financiecle herstel, snel ten uitvoer worden gebracht. De stabilisatie van den franc was zeer nabij. De atmosfeer van zelfvertrouwen komt langzamerhand terug. Maar geen enkele on voorzichtigheid of oneenigheid mag dit suc ces in gevaar brengen, zei hij. Jaspar wees nog met nadruk op de nood zakelijkheid om de productie op te voeren. Het congres te Bordeaux. De algemeeue partij-politiek. De radicale en radicael-socialistische par tij heeft aan het slot van het in Bordeaux gehouden congres, de volgende verklaring gepubliceerd: De loop der gebeurtenissen na de verkie zingen van 11 Mei wijst op de versnippering van de meerderheid, daar deze niet vol doende eensgezind was en de socialisten er in toestemden mede te werken, zonder nochtans de verantwoordelijkheid voor het gezag te willen aanvaarden. Na de opeen volgende crisis ruimde de partij haar plaats in voor een combinatie van nationale een heid. De verklaring legt den nadruk op de con- - titutioneele nauwgezetheid van president Doumergue en de republikeinsche overtui gingen van Poincaré. Zij is van oordeel, dat de radicale ministers, die tot het kabinet- Poincaré zijn toegetreden, geen blaam mag treffen, daar zij slechts hun plicht hebben gedaan. De radicalen meenen echter, dat de partij, na den huidigen wapenstilstand, niet op sleeptouw mag worden genomen in een combinatie, waarin zij geen leidende rol zou vervullen. De partij is van oordeel, dat zij met, het oog op den buitengewoncn toestand geen verantwoordelijkheid zou kunnen aanvaar den zonder een échec te veroorzaken van de pogingen, waarmede het kabinet van natio nale eenheid begonnen is. De partij kan de schuldovereenkomsten niet ratificeeren, zon der tegelijkertijd op loyale wijze de Amerika nen en EngeLchen in kennis te stellen van dc reserves, welke zij bij de aanvaarding maakt. Voorts is de partij van oordeel, dat som mige bezuinigingsdecreten geamendeerd die nen te worden; zij gelooft, dat het financieel herstel onafscheidelijk is van een beroep op het in den oorlog verworven fortuin en var de grondige hervorming van 't productiestel sel. Zij bepleit een internationale entente om de belastingfraude en de kapitaal vlucht te bestrijden, behandelt vervolgens het econo misch landbouwprogram op den grondslag der overweging dat de voornaamste econo mische kracht van Frankrijk de landbouw is. De verklaring betuigt de volledige solida riteit der partij met de pacifistische politiek van het protocol van Genève, Locarno en Thoiry. Zij eischt het herstel van het arron- dissementskiesrecht en vraagt dc regeering daartoe et initiatief te nemen. Zij besluit met het doen van een beroep op de eenheid en dicipline van alle gedelegeerden. Het congres keurde de verklaring met al gemeene stemmen min drie goed. De zaak-Barmat, Naar de „Franlcf. Ztg." verneemt, staat het thans vast, dat het proces tegen de ge broeders Barmat op 31 Januari 1927 te Moabtth, onder voorzitterschap van Landgerichtsdirektor dr. Neumann zal be ginnen. De akte van beschuldiging telt niet minder dan 600 bladzijden, de dossiers om vatten 65 deelen. Daar vele autoriteiten bij het proces belang hebben, heeft men de ak te van beschuldiging laten drukken, het is een boek geworden van het formaat van een deel eener encyclopaedie en is slechts voor de miniseriën enz. tegen betaling ver krijgbaar gesteld. t Een bond van ambtenaren van den Purgelijken Stand. Van 28 tot 30 Oct. wordt te Bern een congres gehouden tot oprichting van een in tern. vereenniging van ambtenaren van den burgelijken stand, welker voornaamste taak zal zijn een grondslag te vormen voor een gemeenschappelijken arbeid, die dus zoo snel mogelijk en vlottte behandeling ten ge volge heeft van de belangen der eigen land- genooten in een ander land. De Oostenrijksche Kabinetscrisis, De Groot-Duitschers beraadslaagden over den toestand, ontstaan» door het af treden van Ramek, over de onderhandelin gen met dr. Seipel en over diens bedoe lingen. Besloten werd tot voortzetting van de coalitie met de christ. soc. en twee ministers aan te wijzen in de nieuwe re geering. Een regeering-Seipel verwacht. Voor heden is de nationale raad bijeenge roepen in verband met den toestand en de regeeringscrisis. Als de voorteekenen niet bedriegen, staat Oostenrijk aan den voora vond van een nieuwe regeering-Seipel. Door een eigenaardige speling staat thans deze beproefde staatsman, de leider der chr. soc. partij op het punt weder het be wind over te nemen van dr. Ramek, die twee 'aar geleden de leiding aanvaardde, toen dr. Seipel deze in Nov. 1924, in verband met de looneischen van het spooA*'egpersoneel, meende te moeten overdragen. Thans ziet dr. Ramek zich tot een dergelijke handelwijze verplicht ten gevolge, dit keer van de loon eischen van het P. T. T.-personeél en andere ambtenaarsbonden, dus tengevolge eveneen:» van de economische moeilijkheden. Reeds geruimen tijd heei'schte de overtui ging,, dat de regeering Ramek ambtsmoede was; reeds herhaaldelijk liepen geruchten over haar a.s. aftreden. Thans is dit een feit geworden onder druk van de dreigende sta king dar ambtenaren. De regeering wilde niei langer de verantwoordelijkheid tegenover het land en den Volkenbond dragen, dat het evenwicht der begrooting door volledige in williging der gestelde eischen zou worden verbroken, hoewel zij ten heel eind mee ging met de eisch ender ambtenaren tot loon- en pensioenverhooging. De aangeboden con cessies, welke de begrooting met SO milliocr» schilling zouden belasten, bleken voor de ambtenaren echter niet voldoende, wiet eischen een 100 millioen op de begrooting zouden brengen. Algemeen wordt de meening gekoesterd, dat alleen de oud-bondskanselier dr. Seipel het gezag heeft, noodig om de velerlei moei lijkheden, waarin de Oostenrijksche repu bliek verkeert, meester te worden. Op buitenlandsch politiek gebied heeft dr. Ramek het werk van dr. Seipel voortgezet. Tijdens zijn bewind is Oostenrijk bevrijd van de Volkenbondscontrole. De voorstanders van aansluiting bij Duitschland zagen in hem geen medestander, en ook onder dr, Seipel zal het vraagstuk wel niet op den voorgrond worden geschoven. Veeleer zal waarschijnlijk de kwestie van centralisatie of federalisme op het eerste plan komen. Dr. Seipel heeft den naam meer dan dr. Ramek voorstander van den eersten regeeringsvorm te zijn. Dr. Seipel aanvaardt zijn taak niet onder gemakkelijke omstandigheden. Al dadelijk staat hij weer midden in het oude probleem, hoe aan de eischen der eigen landgenooten te voldoen binnen bepaalde financieele e:- economische grenzen, welker overschrijding opnieuw gevaar voor den chaos zou doen ontstaan. Verder heeft hij o.a. te kamper- met moeiliikheden in de eigen partij. Hij zal, zoo schrijft de „N. Fr. Presse", het ge zag moeten vernieuwen, het geloof aan cte eerlijkheid der politiek. ..Dr. Seipel en dr. Keinbock. die waarschijnlijk weer minister van financiën wordt zullen voor een bijna bovcnmenschelijke taak staan. Wij begroe ten hen als mannen van smettrlooze recht schapenheid. Of zii sucos zullen hebben, ligt in den schoot der goden." Fen verr'dek'e aanslag op den Ko ning en Primo? Naar gemeld wordt, bevat dp Parüsche edi tie van de „Chicago Tribune" het aan stonds tegengesproken verhaal, dat bet blad den 'en Oct. van een koerier aan den Fransch-Spaanschen grens bij Prrpignan heeft ontvangen, volgens hetwelk vijf anarchisten in den slottoren van Barcelona zouden zijn 'evangen gezet, beschuldigd van een com plot te*en het leven van koning sifons en rfeneraal Primo, naar aanleiding van hun aan komst in de Catalaansche hoofdstad. Zij wa ren voorafgegaan door een honderdtal agen ten van den veiligheidsdienst, terwi'l de orde door een duizendtal burgerwachten werd be waard. De verdachten werden eentje uren vóór de aankomst van den koninldiib er trein ge arresteerd. Zij waren tot de tanden gewa pend cn ofschoon zij in geen enkel opzicht, bekend hebben, verondersteld men dat zij voornemens waren op den tre'n te schieten zoodra deze. bij het naderen der stad, zijn ■rang zou hebben vertraagd. Honderd officieren, die onlangs het voor werp van regeerings-sanrt'cs zijn geweest, vormden een groep bij het station. Zij iuichten den koning toe, toen deze verscheen doch uitden vijandige kreten bij het zien van Primo de Rive.ra. Hetzelfde 'blad verneemt uit Madrid dat r, aan tacht'g artillerie-officieren amnestie is verleend. Zij zullen den 22en October in vrij heid worden gesteld. Uit gezaghebbende bron wordt tegenge sproken, dat er in Barcelona verscheidene syndicalisten zouden zijn gearresteerd wegens een complot tegen den koning en Primo de Rivera. De bevolking van Barcelona heeft den koning en den minister-president een geest driftige ontvangst bereid. De koning en Primo de Rivera woonden de slotzittng bij van het Internationaal Verkeers- congres. De koning, die het woord voerde, sprak den weosch uit, dat het verrichte werk in de practijk positieve voordeelen zal op leveren. Noodlottige ontploffing. De correspondent te Sjanghai van de „Sunday Express" meldt, dat er 1200 per sonen werden gedood en dat bovendien tal van anderen door brandwonden of verdrin king om het leven kwamen bij een ontplof fing te Kioekiang van duizend granaten aan boord van het Chineesche s.s. „Koeang- foeng", dat 1500 troepen van generaal Soen Tsjoean Fang en een groote hoeveelheid ammunitie vervoerde. (Zie verder de radio berichten.) Na de laatste zitting der commissie van Grooter-Antwerpen, staat 't wel vast, dat de verbinding der beide Schelde-ocvers door middel van een brug practisch niet goed uit voerbaar is. De commissie kwam tot de con- woord aan de werkgevers De bedenkelijke redactie der wel, welke bij de instelling van controlebureaux de in voering eener politieke en literaire censuur langs "omwegen niet buitensluit, aldus de „F.°Z.\ kan door zulk een verklaring van be voegde zijde niet worden gerechtvaardigd. \NTI-SEMIETISCHE GEWELDDADEN TE BOEDAPEST. Vrijdagmiddag zijn 30 a 40 onbekende in dividuen de universiteit te Boedapest oin- nengedrongan, waar zij de Joodsche toe hoorders op schandelijke wijze molesteerden. De andersdenkende studenten wilden de Joodsche toehoorders beschermen, maar zij stonden tegenover de bende machteloos. Geen der indringers kon worden gearresteerd, LOCARNO, 16 OCTOBER 1926. Ter gelegenheid der feesten, georganiseerd te Locarno ter herdenking van den jaardag der onderteekening van de naar die plaats genoemde verdragen, heeft bondskanselier Motta een rede gehouden, waarin hij wees op het belang van den datum 16 Octobei 1926. DRIE TYPISCHE MEXICAANSCHE BISSCHOPPEN. Het Indianen-triumviraat in de kerk vervolging. L. G. Speers ontwerpt in de „New-York- l'iines" een beeld van eenige der vooraan staande Mexicaansche bisschoppen. Bisschop Pascal Diaz. Zelfs tegenstan ders der kerk geven onomwonden toe dat bisschop Diaz buitengewoon bekwaam is. Hij is 52 jaren oud, waarvan hij er 28 in den priesterlijken stand heeft doorgebracht. In 1922 werd hij lot bisschop benoemd. Bis schop Diaz heeft echt Indiaansch bloed in de aderen. Hij is hoog van gestalte, kracht'g ge spierd, altijd vriendelijk en men zegt dat hij een der beste kanselredenaars is. Men be schouwt hem als een volksleider die zegt wa: hij zeggen wil, zonder zich om de gevolgen tq bekommeren. Berichten die hij openbaar maakte, dragen hiervan den stempel. Hij kent personnlük vele leden van het Ameri- kaansrhe Episcopaat. Tegenover mij was hij vol lof over den steun der Amerikaansche k; n, chop Jose Zarate u:t den staat Hilalgo, Ook bisschop Zarate is een volbloed In diaan en gaat door voor een van dc invloed rijkste mannen onder de Indianen, die 85 pet. der Mexicaansche bevolking omvatten. Kor ten tijd geleden werd hij gevangen genomen wegens een schrijven aan zijne diocosanen, dat als een overtreding der wet beschouwd werd. Men bracht den bisschop over naar de gevangenis van Pachura. Duizenden demon streerden voor de gevangenis. De prelaat werd vrijgelaten en ging voort een der mede helpers van bisschop Diaz te zijn. Aartsbisschop Ruiz y Ff ores van Jclfso. Deze vormt met de bisschopnen Diaz en Zarate 'het inboorlingen of Indianen-trium viraat in den strijd der kerk. Als rasechte Indianen st-ijden deze drie prelaten, schouder" aan schouder, tegen de anti-religieuse wetten en veror leningen, die thans doorgevoerd worden. Bij elk dezer drie prelaten kan men nawijzen dat zij af stammen van hooggeel ïatste Indianen, die voor eeuwen aan het hoofd var, hun s!ar: stonden, nog voor de Spanjaarden nnMr Cortez en Mre volgelingen naar Mexico kwamen en het land veroverden. Ve L.eidsche Vereeniging van industrieelen heeft zich tot den minister van Arbeid H. en N. gewend met het verzoek om een soepeler toepassing der Arbeidswetgeving, daarbij den nadruk leggend op het verleenen van vrije overuren zonder nader verzoek aan de arbeidsinspectie. Zulks vooral in verband met de concurrentie van het buitenland. Adr. is van oordeel, dat het voor elk bedrijf gewenscht is de beschuikking te hebben over 250 overuren met de beperking, dat de arbeidsweek niet langer dan 56 uur mag zijn en dat aan de arbeidsinspectie periodiek het aantal gemaakte overuren wordt opgegeven. HET BEMIDDELINGS-VOORSTEL ONAANNEMELIJK GEACHT. Naar verluidt, heeft de heer Engels van den- voorzitter van den Metaalbond bericht ontvangen, dat zijn voorstel naar de meening van den heer Goedkoop onaannemelijk is, zoowel voor „Heemaf" als voor d'n Metaal- bond, doch dat het officieele antwoord eerst gegeven zal worden na de op Maandag a.s. te houden vergadering van den Metaalbond. HET ANTWOORD AAN DE DIRECTIES Zaterdagmorgen vergaderde te Heerlen het Comité uit de samenwerkende arbeiders organisaties, om het antwoord der directies in zake den 6-urigen dienst op Zaterdag onder de oogen te zien. Er werd tusschen de ver tegenwoordigers der vakbonden overeen stemming bereikt omtrent het te geven ant- clusie, dat slechts een tunnel geschikt is om een snelle verbinding tusschen beide oevers te verkrijgen. DE BESTRIJDING DER PORNOGRAFIE IN DUITSCHLAND. De protestbeweging tegen het bij den Rijks dag ingediende wetsontwerp ter bestrijding der pornografie is volgens de „Frankf. Zgt." den laatsten tijd veel sterker geworden. De regeering, zoo wordt te bevoeder plaatse verklaard, blijft niettemin op haar standpunt staan, dat de wet in haar tegenwoordigen vorm absoluut noodzakelijk is om de jeugd tegen den invloed van onzedelijke geschrif ten te beschermen. De vrees, dat ook andere werken door de wet zouden worden getrof fen, is ongegrond. Dit antwoord zullen zij echter eerst in hun resp. organisaties moeten bespreken, waarna zij Vrijdag a.s. weer in vergadering bijeen komen. Op 20 en 21 October a.s. wordt te Keu len het 3e internationale congres gehou den van Spoor- en Tramwegpersoneel. De vergadering, waarin de voorbereiden de maatregelen genomen werden, vond plaats in den Haag. Het oprichtingscongres werd in Luzern en het 2e congres te Wee- nen gehouden. Waren de twee eerstge- WOENSDAG 20 OCTOBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie ker. 4.30—6.15 Concert door het H.D. O.-orkest. 6.15—6.45 Lezing door den heer Land, over Onder boefjes. 6.45— 7.45 Duitsche les voor meergevorderden en conversatieles. 7.45 Politieker. 8.10 Christel, radio-avond. Uitzending uit de Parkkerk te Amsterdam. 1 Zang Ps. 1, 7, 2. Lezen Luc. 19 1—10. 3. Gebed. 4. Opening door den voorzitter v. h. radio- comitê. 5. Orgelspel door den heer W Toornvliet Priére, Boëllmann. 6. Toe spraak door Ds. J. G. Geelkerken, over t Christus onze Heiland. 7. Zang Ps. 72 3, 8. Zang door Mej. F. Mooy a. De Goede Herder, Bach, b. Als de Heer mijn leven, Breidenstein. 9. Toespraak van Ds. J. J. Buskes Jr., over Christus onze Herder. 10 Zang door Mej. F. Mooy a. Hope, Franck. b. Kom, Heere Jezus, Bach. 11. Toespraak van Ds. H. C. v. d. Brink, over Christus onze Hope. 12. Zang Gez. 189 4 en 6. 13. Orgelspel door Hr. W. Toornvliet Fantasie, Hooft. 14. Sluiting door Ds. v. d. Brink, met Gebed. 10.00 Persber. Daarna Hans Mossel en zijn Indian dance orchestre. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Concert dcor het radio-kwartet en so listen (piano, cöntra alt, bariton). 1.20— 2.20 Concert van restaurant Frascati. 3.20"Sci ccilezing English composition and reading. 4.20 Lezing Merrie England. 4.35 Bespeling van het con cert-orgel van de New Gallery Kinema. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek doof de band van H. M. Royal Air Force. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.30 Lezing Climate. 7.50 William Eaines, dooc R. Dawson. 8.15 Liverpool Civic week- concert. Orkest en K. Winter, sopraan» W. Widaop, bariton. 9.50 Lezing dcor Sir Oliver Lodge, over Atoms and worlds. The atom of matter now. 10.05 Com posities van A. Bax, door G. Bryan, piano. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Concert door de band van H. M. Grenadier, garde. 10.55 Variëtê. J. Bull, banjo. Twee schetsen „Four s company", en „Trio for two". 11-20 12.20 Dansmuziek van Hotel Cecil. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Concert, Orkest Smet, A. Magniez viool, Hr. Bonafê zang, Kr. Germain cello. 5.05—5.55 Concert door de Radio-Jazz symhonie 8.5010.30 Galaconcert, Orkest en solisten, Radio declamatie. KONINGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIN 554 en 571 M. L50 Werken van Beethoven, Orkest en Frida KwastHcdapp piano 9.5011.50 Dansmuziek door de Kermbachkapel. BRUSSEL 487 R}. en ANTWERPEN 265 M. 8.20—10.20 Operfragmenten, Orkest en solisten 10.20 Nieuwsber. MUNSTER 4.10 M. 12.50—1.50 Orkest- concert, Werken van Wagner 3.20—5.20 C tconcert A. en G. Jencen 5.20 5.50 5.50—6.20 6.40—7.20 7.20— 8.00 Lezingen 8.C0—9.C0 Concert Fran, v. Assïsië, 'Orkest, W. Wanl declamatie 9.0010.20 Voorlezing. noemde congressen zeer belangrijk, dit zal het 3de nog beter worden. De agenda voor het derde congres bewijst, dat er leven zit in de Internationale organisatie. Behalve meerdere zaken van huishoude- lijken aard, prijken op de agenda een drie» tal inleidingen, waarin geheel het spoor wegpersoneel levendig belang stelt No. 1. Inleiding oover; De Bedrijfs- en Beamblenraden bij de Duitsche Rijksspoor wegen. Deze inleiding zal ..et Congres een kijld geven op de wijze waarop deze Raden Duitschland werken en ook op de resul taten welke er voor bedrijf en personeel door bereikt worden. Dit belangrijk en in teressant rapport zal worden aangevuld door vertegenwoordigers der verschillende or ganisaties, welke een uiteenzetting zullen geven van den stand der medezeggingschap in hun eigen land, zoodat een op dit punt interessant geheel verkregen wordt. Een der vertegenwoordigers van de Fe deration des Syndicats professionals des Cheminots de France et des Colones te Paris, zal een rede houden over iets, wat momenteel in de volle belangstelling vara het geheeie spoor- en tramwegpersoneel staat, n.l. over „De regeling van de Ar beidstijd bij de Spoorwegen. Ook dit referaat wordt aangevuld met de gegevens uit eigen land. De vertegenwoordiger der Gewerkschaft Christlicher Eisenbahnner Oesterreiche, zal een Inleiding houden over „Het goederen vervoer op Zon- en feestdagen. Ook dezo inleiding wordt weer aangevuld door an dere, Op deze wijze krijgen de organisaties een betrouwbaar overzicht omtrent deze voor hars leden belangrijke zaken en kun nen dus daarmee haar voordeel doen. Voor het eerst zal aan het internationaal congres een z.g. Tramconferentie verbon den worden. Het internationale Bestuur had «en dergelijk plan reeds eenige jaren terug, maar kon daaraan nog geen uitvoering ge ven. Op deze conferentie zullen de verschil lende afgevaardigden verslag uitbrengen omtrent de positie van het tramwegperso neel in hun eigen land. Met Nec'erlandsche trampersoneel zal ongetwijfeld benieuwd zijn naar de positie zijDer collega s in an dere landen. Afgevaardigden zullen aanwezig zijn uit Duitschland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Hongarije, Joegó-Slavië, België, Luxemburg en Nederland. De afgevaardigde der Nee. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael zullen zijn de heeren J. Hellemans, Bondsvoorzitter; Hoofdbestuursleden Do;»- ne en Geers en Bondsambtenaar J. Horvers» Prachtige oude boomen omringden het huis en zijwaarts zag men stallingen, die nog nieuw schenen te zijn. Ook de tuin, die zich achter het huis uitstrekte, was niet grootsch genoeg van aanleg, om den naam van park te verdienen, maar hij was met bijzondere zorgvuldigheid onderhouden, de broeikast bevatte zeldzaamheden, de smaakvol aangelegde bloemperken waren weelderig en 'rijk. Men had van het niet zeer groote terrein al gemaakt wat kunst en smaak vermochten, mei een verstandig gebruik van de prachtige boomgroepen, die veel ouder waren, dan de schoonheidszin van den tegenwoordigen heer De tuin werd begrensd door een kristalhelder meer, aan welks oevers donker den. Hieraan had 'r: zijn naam te dai Schoon gelegen kinderspelen wa langen tijd niet met. ■n o zich spiegel- 1 ongetwijfeld daats zijner d toch sedert door zi:n eigenlijken heer bezocht en diende zijn broeder, den apperjachtmeester Von Wangerloh tot zo merverblijf. Wie het evenwel niet wist, dat deze hier slechts het recht van gastvrijheid genoot, zou hem wel voor den rechtmatigen bezitter hebben aangezien, zoo vrij handelde hij en de verfraaiingen, die hier en daar waren aangebracht, waren zijn eigen werk. Heimelijk was hij wel aan zekere bepa lingen onderworpen Het bosch moest hij laten zooals het was en dit was aan de zorg van een houtvester toevertrouwd, die den gevolmachtigde van den werkelijken be zitter verantwoording doen moest. Hypotheken kon de opperjachtmee.ster niet op het landgoed nemen. Maar de ma tige opbrengst van het landgoed was voor hem en die vormde eene niet te verachten bijdrage tot zijn inkomen, daar hij groote behoeften had en zijne kostbare neigingen gaarne vrij spel liet. Of zoowel deze nei gingen, als de verfraaiingen en veranderin gen die huis en hof bijna ieder jaar in een of ander opzicht ondergingen, werkelijk uit eigen middelen bestreden werden, of dat dt opperjachtmeester, zooals de booze wereld beweerde, vaak stormachtige tooneelen met zijne schuldeischers had, dat bleef duistar. In allen gevalle was hij aan eene inschik- keliike beoordeeling onderworpen, al ware dit laatste het geval geweest, want ofschoon de opperjachtmeester, graaf Erich, een jon gere zoon was, uit een tweede huwelijk ge sproten, en de bezittingen echter deels de huweliiksgift der eerste vrouw waren, deels van haar vermogen aangekocht, zoo had men zich toch gewend, hem te beschouwen als den toenmaligen bezitter van Tannensee. Niet dat graaf Wolf, dé rechtmatige erfge naam, zijne rechten had opgegeven, integen deel, hij had ze met vuur verdedigd in een opzienbarend proces, toen door een testa ment van den vader beproefd was, hem op ongehoorde wijze te benadeelen. Dit proces was bij iedere uitspraak ge wonnen en had den opperjachtmeester, die toen nog jachtjonker met een gering trakte ment was, benevens zijne moeder in- een bedenkelijken toestand gebracht. Maar de oudere zoon was een grootmoe dig overwinnaar nadat hij de gerechtigheid verkregen had, liet hij de goedheid hande len. Hij schonk moeder en broeder Tannen see tot vrij gebruik, alsook de opbrengst daarvan. Overigens bekommerde hij zich weinig om de zijnen, hield zich in het buitenland op, leefde bijna alleen voor de wetenschappen en liet dikwijls jaren voorbijgaan zonder naar huis te komen. En ook dan nog be zocht hij niet altijd het schoone Tannen see. De opperjachtmeester ging dan met zij- Tte familie steeds naar de hoofdbezitting Kattenstein, waar graaf Wolf zijn kort ver blijf hield. Deze laatste had niet veel behoeften, hij kwam weinig in de wereld en de oppecjjiqjjt- meester zeide bij zichzelven, dat hij scMl- ten moest verzamelen. Want graaf Wï>if gunde aan niemand een blik in zijn |pvc^, hij was van een gesloten natuur en de' ver houding. tusschen de beide broeders was tamelijk oppervlakkig, hoe ook de opper jachtmeester zijn best deed om zichzelven aangenaam te maken. Alleen zijn zaakwaar nemer, die zijne goederen bestuurde, was bekend met de grootte van zijn vermogen, wellicht ook met inniger aangelegenheden. Nu waren meer dan twaalf jaar verloopen sedert graaf Wolf in Duitschland geweest was en in de gedachtenis van den opper jachtmeester zou hij dood geweest zijn, als niet de erfenis nog steeds op zich had laten wachten. Hij wist op het oogenblik niet eens waar zijn broeder zich ophield, hij was deels te trotsch, deels te onverschillig om den zaakwaarnemer daarnaar te vragen en hij vergenoegde zich, met op Tannensee zuch tend voor heer te spelen. Zuchtend, want hij twistte met het noodlot, dat zijn vermo gen zoo weinig in overeenstemming met zijne neigingen had gebracht. Ofschoon na het verloren proces graaf Wolf de niet onbelangrijke schulden van zijn broeder grootmoedig betaald had, of schoon deze sedert den dood zijner moeder de inkomsten alleen trok, kwam hij toch niet toe. Want hij was jong gehuwd en zijne gemalin, al had zij hem ook geen vermogen aangebracht, was een leven op grooten voet gewend. Zij lieten een huis in de stad bouwen en deden Tannensee verfraaien op eene wijze, die meer overeenkwam met de gewoonten van het echtpaar, dan met de voornemens van den eigenlijken bezitter. Daarbij verslon den reizen- en onbekrompen gastvrijheid be duidende sommen en de eenige zoon wist weinig af van bezuiniging. Een reeks van jaren bleef de jonge graaf Herbert ook eenigst kind en de ouders, om hem niet eenzaam te laten opgroeien, gaven hem een speel- en leermakker in den zoon van een welgestclden opperhoutvester, die het zich tot eene hooge eer rekende, door zijn chef op zulk eene wijze uitgekozen te w;' len. Eerst na langen tijd, toen Herbert re s zestien jaar oud was, werd den opper jachtmeester nog een dochter geboren en ter wiile van dit kind. dat nu tien jaar was en eene andere gouvernante moest krijgen; was Magdalena naar Tannensee ontboden. Het was een schoone zomerdag, vol bloe mengeur en vogelenzang, waarop het jonge meisje haren intocht houden moest en bet landschap, in den purpergloed der avondzon zich badend, lag daar even schitterend en vreedzaam, als de beelden der toekomst, die Magdalena's ziel vervulden. De laatste zonnestralen fonkelden in de spiegelruiten van het huis en deden die schitteren als ijdel goud een verblindeiide en ondoordringbare hinderpaal voor den on derzoekenden blik. Maar naar de zijde van den tuin, aan den achterkant van het huis, waren de vensters en glazen deuren, die leidden naar een met steen bepleisterd en met standbeelden ver sierd terras, wijdgeopend en gaven de zoete I lucht van den laten namiddatf ongehinderd I toegang. A Een reeks min of meer kostbaar ingeriente vertrekken bevonden zich hier, alle uiterst smaakvol en elegant ingericht. Hier schenea zich de woonkamers en kleine ontvangka mers der familie te bevinden; de wijdgeopen de tuinsalon met de prachtige wandversie ringen, de schoone kleine marmeren stand beelden, die aan de purperzijden gordijnera een warmen levensadem ontleenden, diende zeker tot algemeen familiegebruik en als de inrichting eener kamer getuigt van het ka rakter der bewoners, dan kon dit vertrek gevoegelijk spreken van den smaak cn van de gewoonten der familie. Op eene met mozaiek ingelegde tafel lag een nieuwe Fransche roman opengeslagen en op de geopende concertvleugel lag een salonstuk zonder bijzondere waarde. Men zag hier een mengsel van schitterende op pervlakkigheid en werkelijke kunst, want het heerlijke portret, dat in het midden van den salon hing, moest aan ieder bekoren. Als een echt kunststuk sprak het onmiddellijk tot het hart en verrukte ook het oog van een leek voor kleur en teckening. Het stelde een Ariadne voor, die met eene uitdrukking van stomme vertwijfeling in de wonder- schoone trekken het schip nabükte, welks zeilen aan den verren horizont nog zicht baar waren, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5