Btnr Binnenlandsch Nieuws. AND De Radicaal-Socialisten en de 4 Buitenlandsche politiek. f Het Engelsche mijnconflict. De Duitsche Rijksspoorwegmaatsckappij, Een spoorwegconferentie. De ordonnantiën in het bezette gebied. De Spaansche koningin naar Parijs en Londen. Het bezoek der Roemeensche koningin in New-York. De burgeroorlog in China. De ontploffing te Kioekiang. De personeele belasting. Nederlandsche Journalistenkring. Vrijhandel of protectie? De Nederl. Indische begrooting 1927. De opbrengst der W eldad igheid s-postzegels. Vit den duim gezogen. De wegenbelasting. Nederland's lidmaatschap van den Volkenbond. VERKEER EN POSTERIJEN. Pakketten van 510 K.G. GEMENGD NIEUWS. De typhus in ons land. De dikke dienstbode. Voor snoepgoed en bioscoop! Na de. ontsporing bij Ede. De moord te Heerlen. Een vermakelijke weddenschap. Ondeugdelijke rolmops. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De prijskanarie. Bezoek van Emir Feisal in de Hoofdstad. KERK EN SCHOOL. Pater P. Neijboer S.J. f Pref. Dr. Ginneken. Pater H. Padberg S.J. t MARKTNIEUWS. Het blad „Dresdener Neueste Nachrichten" publiceert een verklaring, welke het Fran- sche Kamerlid Bertrand, lid van de com missi» voor buitenlandsche aangelegenheden, uit naam van alle radicaal-socialistische ge delegeerden aan den correspondent van het Dresdener blad heeft overhandigd. In deze verklaring zegt Bertrand, dat zijn partij zich er van harte over zou hebben verheugd, als de Vereenigde Staten en En geland hadden besloten de annuleering der schulden, zoowel van Duitschland als van Frankrijk goed te keuren, „Wij zijn voorstanders van een onmiddel lijke ontruiming van den linker-Rijnoever en van teruggaaf van het Saargebied, onder voorwaarde dat Duitschland door de over dracht van gefundeerde waarden Frankrijk helpt zijn binnen- en buitenlandsche schuld- eischers tevreden te stellen. „Wij gelooven dat de Fransch-Duitsche toenadering slechts het voorspel is van een algemeene Europeesche pacificatie binnen het kader van den Volkenbond. Daarom streven wij ook naar een herziening van het verdrag van Versailles en zeer in het bijzon der naar de opheffing van den Poolschen corridor en den terugkeer van Danzig tot Duitschland, onder het voorbehoud dat Polen een eigen uitgang naar de zee kriigt «n dat de door Polen bewoonde gebieden bij de Poolsche republiek blijven. Deze herzie ning van het verdrag van Versailles dient te worden gecompenseerd door de verdragen van Trianon en St. Germain in overeen stemming te brengen met het zelfbeschik kingsrecht der volken. Thans is het de 25ste week van het stil liggen der Britsche steenkoleninduslrie. In een besch uwir* over den stand van taken wijst de Brits 3 radio dienst er op dat de pogingen der mijnwerkersleiders in de verschillende districten om de arbeiders, öie het werk hervat hebben, te bewegen, den arbeid weder neder te leggen, deze weck wellicht tot gevolg zullen hebben ,dat het aantal dergenen, die aan den arbeid zijn, {Vermindert. In Nottinghamshire heeft het bestuur for- tneel machtiging van de plaatstliike mijn- werkersvereemging: er is n.I. een referendum onder de leden gehouden met het gevolg, cat zich meer dan 14.000 stemmen uitspra ken ten gunste van een voortzetting der •topzetting en nog geen 3000 voor een her vatting van het werk. De beteekenis van deze beslissing wordt echter geheel ongedaan gemaakt door het feit, dat de federatie in Nottinghamshire meer dan 55.000 leden heeft en dat er in dat graafschap reeds 35.000 mijnwerkers aan den arbeid ziin. Dezen mochten niet aan de stemming deelnemen. *n"erf districten is de anomalie nau welijks minder groot. De „Manchester Guardln" acht het moge lijk, dat tegen het eind van de week het ijdele van de beslissing der conferentie aan den dag zaL treden en dat de tegenstanders ar van met inbegrip van den voorzitter Smith en den secretaris Cook in het gelijk zullen worden gesteld. Voor het oogenblik echter zijn de handen van het bestuur door de resolutie der conferentie gebonden. De rijkspresident heeft op voorstel van het rijkskabinet de benoeming van dr. Dorp- müller tot directeur-generaal der rijks spoorwegmaatschappij bekrachtigd. Naar het „Berl. Tag." verneemt zal er deze week te Berlijn een belangrijke spoor wegconferentie worden gehouden die zich in het bijzonder met de verbetering van het verkeer tusschen Europa en het Verre Oosten zal bezighouden. Men verwacht dat op deze conferentie zal worden besloten een directe verbinding tusschen Parijs, Berlijn, Moskou en Peking te openen. Naar verluidt is de Rijnlandcommissie voornemens het aantal der bestaande ordon nantiën in het bezette gebied van ca. 40 terug te brengen tot ongeveer een dozijn. De Koningin is voor een bezoek aan Parijs en Londen vertroken. Koningin Marie van Roemenië, prins Nikolaas en prinses Illeana zijn te New-York aangekomen. Zij werden door de menigte toegejuicht. De poging van generaal Hsiatsjao (den burgerlijken gouverneur van Tsjekiang, die zich van Soer Tsjoean Fang heeft afgeschei den) om zich van Sjanghai meester te maken, is niet gelukt, zoodat de gouverneur van Sjanghai thans gelegenheid heeft de verdediging van de stad voor te bereiden. Het bericht, dat bij de ontploffing aan boord van een Chineesch stoomschip in de haven van Kioekiang twaalfhonderd Chinee- zen omkwamen, wordt tegengesproken. De ontploffing vernielde alleen het schip, doch maakte geen slachtoffers, Een adres uit S:\iedam. r H»t gemeentebestuur van Schiedam heeft inzake de aanhangige belas.ingont- werpen opnieuw tot de Tweede Kamer ge wend met een betoog, dat in den tijd, toen geen sluitende Staatsbegrooting werd ver- ikregen, voor en na maatregelen zijn ge nomen, waardoor aan de gemeenten zeer belangrijk nadeel is toegebracht, zoodat bet niet anders als v«n zelf sprekend kan ■worden genoemd, dat, nu er weder gelden over zijn, m de eerste plaats dit nadeel voor het vervolg weder wordt goed ge- «nuakt. 6 Het gemeentebestuur doet uitkomen, dat oit nadeel niet moet worden verward met net oplossen van het vraagstuk der finan- cieele verhouding. Het adres wijst er op, dat de wijziging van de personeele belasting weder voor de gemeenten belangrijk nadeel zal brengen voor Schiedam geschat op 45.000 en dat eventueele opvoering der opcenten tot d'ekking van dit verlies, voor hen die van de wijziging het minst profiteeren, we der een aanzienlijke verzwaring der ge meentelijke lasten zou medebrengen. Het gemeentebestuur durft het vertrou wen uit te spreken, dat men, nu de finan ciën daartoe weder in staat stellen, het rtadeel voor de gemeenten zal compen- «eeren, en hoopt dat aan de herziening van het belastingstelsel een algemeen karakter zaj worden gegeven, als wanneer men van zelf komt tot de tijdelijke verhooging van de uitkeering van de wet van 1897 gelijk in 1921 en 1922 heeft gegolden, gewijzigd of ongewijzigd. Zaterdag en Zondag is de Nederlandsche Journalistenkring te 's-Gravenhage in alge- meene vergadering bijeen geweest onder voorzitterschap van den heer D. Hans. Aangenomen werd Zaterdag het voorslel ▼an het bestuur, tot wijziging van de artt. 5 en 6 der Statu'en van de vereeniging. Doel van deze wijziging is, voortaan de directeuren van bladen, die tevens hoofd redacteur zijn, weder tot het gewone lid maatschap toe te laten. In de Zondag gehouden vergadering wijdde de voorzitter eenige woorden aan het ju bileum van Johan Braakensiek te Am sterdam. Door de heeren A. J. Lievegoed, oud- hoofclredacteur van de Locomotief en jhr. Jan Feith, hoofdredacteur van De Indische Post werden inleidingen gehouden over het onderwerp „de Indische journalistiek". Uiteenloopende meeningen. Onder voorzitterschap van den heer G. H. Hintzen heeft Zaterdag in Pulchri Studio te 's-Gravenhage, de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en Statistiek haar ge wone algemeene vergadering gehouden. Aan de orde was o.m.: de bespreking ran de onlangs verschenen praeadviezen van de heeren prof. mr. P. A Diepenhorst, mr. A. C. Josephus Jitta en mr. B. J. M. van Spaendonck over de vraag: ,Is toepas sing van eenig letsel van bescherming, of Zijn maatregelen van verweer tegen bui- landsche protectee, bijv. in den vorm vat> re orsie in het algemeen belang van land bouw en nijverheid hier te iande gewenscht? Is toepassing van zoodanv; stelsel mogelijk, zonder schade voor de in hei be'ang van Europa's econom'ich herstel noodzakelijke verkeersafwikkeling?" De heer J. van Dusseldorp betoogde in ket bijzonder ten opzichte van het praead- van meening Is, dat de regeering zich wel tweemaal mag bedenken alvorens zij gehoor geeft aan den aandrang van hen die op «rond van buitengewone omstandigheden, tijdelijk de toepassing van beschermende maatregelen bepleiten en dat, mocht zij tot een bevestigende conclusie komen, zij zich dan nog een derden keer dient te beden ken dat eenzijdige vrijhandel een on ding 1». De heer F. M. Wibaut verklaarde het niet eens te zijn met de argumenten van de heeren Diepenhorst en Van Spaendonck, die een stelsel van safe-guarding hebben bepleit. Die safe-guarding is een zacht klinkend woord voor protectie, Doch men noeme het kind gerust bij den naam en erkenne, dat wat die praeadviseurs aanbe velgn niets andier» dan protectie is. De conclusie van den heer Josephus Jitta, waarmede spreker zich beter vereenigen kan, had hij intusschen nog wat sterker gewenscht. De heer Van Lanschot achtte in tegen stelling met den vorigen spreker bescher mende maatregelen noodzakelijk. Do heer Van Gijn verklaarde, dat men als vrijhandelaar op een veel breederen grond slag staat dan de protectionisten, die tot het buitenland moet zeggen: „Wij nemen maat regelen in ous belang, doch tegen u," De heer L. Regout achtte het voor geen tegenspraak vatbaar, dat onze handelspo litiek afhankelijk behoort te zijn van de handelspolitiek van het buitenland. De heer Kortenhorst gelooft, dat bet een onmogelijkheid is om een theorie op te zetten, die in alle opzichten aan de econo mische wetten der practijk beantwoordt. Wat het „stelsel" van handelspolitiek of van het sluiten van verdragen betreft, is spr. van meening, dat verandering niet wensche- lijk is. In zóóverre zou men hem vrijihan- deiaar kunnen noemen. Prof. Van Embden gelooft niet, dat door allerlei beschermende maatregelen of door re.orsie en contra-retorse de beoogde ver keersvrijheid het beste wordt verkregen. Prof. Verrijn Stuart Jr. kan zich wat de hoofdstrekking betreft, het beste ver eenigen met het prae-advies van den heer Josephus Jitta. Met vechtlarieven acht spreker bezwaarlijk gunstige resultaten verkrijgbaar. De heer ir. C. F. Stork zeide O'.a.: Wij vrijhandeiaars weten, dat we niet in de allereerste plaats voor ons eigen land wer ken, maar juist daardoor worden we ge baat en daarbij moeten we er naar stre ven zooveel mogelijk internationalen vrij handel te verkrijgen. Prof. N. J. Polak verklaart van het woord af te zien, omdat, naar gebleken is, zijn naam tot tweemaal toe op de sprekerslijst naar onderen is verschoven. De Voorzitter antwoordt dat dit geens zins opzettelijk kan zijn geschied. Hij stelt echter den heer Polak in de gelegenheid het betoog, dat deze had willen houden, in het fficieel program van het congres te doen plaatsen. De heer Polak zal dit nader overwegen. Hierna is het woord aan den eersten prae-adviseur, prof. Diepenhorst. Spr. be streed het betoog, dat de welvaart door absoluten vrijhandel het beste wordt ge diend. De heer Josephus Jitta, als tweede prae- adviseur de sprekers beantwoordend, advi seert zijn tegenstanders zich niet te laten leiden door de theorie, doch vooral reke ning te houden met de werkelijkheid. Tot protectie over te gaan, omdat het buiten land zu'ks deed, acht spr. bijna zoo dwaas als in den oorlog te gaan, omdat andere landen zulks deden. De derde prae-adviseur, de heer Van Spaendonck, bepaalde zich bij de beant woording van zijn beslrijders tot enkele punten. Een tegenstelling tusschen produ ces van den heer Josephus Jitta die centen en consumenten aanvaardt spreker niet, daar afl» producenten tevens consu ment zijn. Wat spr, wil is een dubbel- tarief, waarbij beide landen gelegenheid vinden, elkaar tegemoet te komen. De Voorzitter komt nog even terug op de critiek van den heer Polak op sprekers beleid ten aanzien van de sprekerslijs-, te meer daar dit de laatste vergadering is, welke door spreker wordt geleid. Welnu, wanneer spreker de volgorde niet heeft gehandhaafd zooals ze aanvankelijk was genoemd, dan kan dit uitsluitend aan een misvers.and te wijten zijn geweest. De vergadering werd daarna gesloten. Verschenen is de begrooting van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1927. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De begrooting voor 1925 geeft de volgende bedragen aan voor den geheelen dienst: uitgaven J 705.817.000, ontvangsten 652.155.000, tek. ƒ52.662.000. Wat de uitkomsten van het jaar 1925 be treft, worden de volgende voorloopige ge gevens verstrekt: uitgaven 683.469.000, ontbangsten 745.392.000, overschot 62.923.000. De uitkomsten zijn voor den geheelen dienst 115.600.000, voor den gewonen dienst 113.200.000 en voor den buiten- gewonen dienst 1.900.000 gunstiger dan de raming. De meevaller van 113.700.000 van den buitengewonen dienst is te danken aan een besparing van 13.500.000 op de uitgaven en een vermeerdering van inkomsten net bijna 100.200.000. Evengemelde besparing op de uitgaven is verkregen dank zij de ook in 1925 voortgezette bezuiniging. De vermeerdering van de gewone ont vangsten met bijna 100.200.000 is te dan ken aan een hoogere opbrengst dan de ra ming van de belastingen ad 69 700.000, van de monopolies ad 2.500.0C van de producten ad 18.800.000 en vau allerlei middelen ad 7.000.000 van de ontvang sten, rechtstreeks tegenover uitgaven staan de ad 2.700.000. Daarentegen bleven de ontvangsten uit de bedrijven met ruim 500.000 bij de raming ten achter. De hoogere opbrengst van de producten is hoofdazkelijk te danken aan een hooge re tinbate van 21.700.000 waarvan bijna 900.000 voor rekening van het winstaan deel in de Billiton Maatschappij. Naar verwacht wordt zal de geheele dienst van 1926 in stede van een tekort van 55,700.000 een overschot van ruim 4.500.000 aanwijzen. Ook de gewone dienst zal, in plaats van het geraamde tekort van 900.000 waarschijnlijk een oversrhot op leveren van 55.100.000, Daarentegen zal het tekort op den bui tengewonen dienst naar verwachting de ra ming met ruim 2.800.000 overtreffen. De aangeboden ontwerp-begrooting voor 1927 wijst de volgende cijfers aan: uitga ven totaal 754.422.338, middelen 701.093.25, aldus een tekort van 53.328.413. Uitgaven in .Nederl.-Indië 580.196.771, middelen 689.061.825 aldus een overschot van 108.865.054. Uitgaven in Nederland 174.225.567, middelen 12.032.100 aldus een overschot van 108.865.054. Uitgaven in Nederland 174.225.567, middelen 12.032.100 aldus een tekort van 162.193.467. Het definitieve ontwerp wijst 2.185.296 minder aan uitgaven en 1.975.000 meer aan middelen dan de voorloopig vastgestelde begrooting, waar door het eindresultaat 4.160.296 gunsti ger wordt. Waarom de vlootrekening wordt opgeheven. Met het instituut eener afzonderlijke vlootrekening is gebroken omdat de plan nen tot vormen van een vlootfonds, die de aanleiding tot de instelling vormden, geen verwezenlijking hebben kunnen vinden. Het tekort van den geheelen dienst van het tijdvak 1912 tot en met 1927 ten be drage van rond 1.164.000.000 is tot een beioop van rond 1.083.000.000 gedekt door de opbrengst van leeningen. Dekking vereischt dus nog een bedrag van 81.000.000. Na aftrek van het bedrag van ruim 15 millioen, dat in 1926 en 1927 uit achterstallige belastingen ontvangen zal worden, alsmede van rand 35 millioen aan voorloopig nog in omloop te houden munt- papier (te samen 50 millioen) zal derhalve op ultimo 1927 aan rente eischende vlotten de schuld vermoedelijk een bedrag uitstaan van 31 millioen. Het restant van de vaste schuld zal op uit, 1927 circa 105814 millioen bedragen. De opbrengst der Weldadigheidspostze gels die van 15 Dec. 1925 tot 15 Januari 1926 werden verkocht, en welke 77356.77 bedroeg, is na aftrek der onkosten en re serveering voor de actie voor de a.s, uit gifte als volgt verdeeld: aan 6 vereenigin- gen voor achterlijke kinderen tezamen 8.542.57; aan 54 vereenigingen voor kin- der-vacantiekolonies en herstellings teza men 9.664.50; aan 149 vereenigingen voor verwaarloosde en misdadige jeugd tezamen 48.330.03; aan 7 vereenigingen voor blinde, doove en doofstomme kinde ren, tezamen 2900.70 en ten behoeve van kinderen van het postpersoneel 1000, to taal 70.437.80. Aan reserve en kosten tezamen is mits dien nog geen 9 pCt. van de opbrengst besteed. Het crediet voor de Alg. Centr. Bank- vereeniging voor den Middenstand, De „Tel." meldde Maandagavond, „uit goede bron" te hebben vernomen, dat de directie der Algemeene Centrale Bankver- eeniging voor den Middenstand op eene vergadering van rayon-directeuren de me- dedeeling gedaan, dat minister De Geer de portefeuillekwestie stellen zal ten aanzien van den in de begrooting 1927 opgenomen memoriepost, strekkende tot het verhoo- gen der ten behoeve der Algemeene Cen trale tegenover de Nederlandsche Bank verstrekte regeeringsgarantie met tien mil lioen gu'den. Naar het Haagsch Corr. Bureau van de meest bevoegde zijde verneemt is dit uit den duim gezogen. Deze memoriepost staat reeds sinds 9 jaar op de begrooting en heeft door een maatregel van den vorigen minister van financiën, in December 1925 genomen, een ruimere draagwijdte gekregen, die bij de indiening der begrooting voor 1927 uiter aard aan de S'aten-Generaal moest wor den meegedeeld, ten einde daarop hun goedkeuring te verkrijgen. De beslissing daarover zal door de Ka mers in vrijheid kunnen worden genomen. Ook de directeuren van de Algemeene Centrale Bankvcreeniging spreken het be richt categorisch tegen, Een adres van de autobusondernemers. De Ned. Bond van Autobusdienstonderne- mers heeft een Tweede Adres gezonden aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het ontwerp-wet Wegenbelasting. Ook ditmaal verzoekt adressant de Kamer, het voor de gemeenschap meest economische openbare middel van vervoer, door middel van Wegen belasting liet te do-~ verdwünen. doch het tarief tiaar billijkheid te bepalen, rekening houdende met den last van bepalingen en belastingen, die thans reeds drukken op het bedrijf. Voorts verzoekt de Bond autobussen, in gebruik op wegen, waarop geheel of gedeel telijk tol wordt geheven, van wegenbelas ting vrij te stellen, naar verhouding waarin de weg, waarop tol wordt geheven, staat tot de geheele lengte van het betreffende auto- bus-traject, Door het hoofdbestuur van „Volkenbond en Vrede" is een commissie geïnstalleerd, welke de vraag in studie zal nemen, of en zoo ja welke richtlijnen voor de Nederland sche buitenlandsche politiek voor de naaste en een verder verwijderde toekomst kunnen worden vastgesteld in het kader der tegen woordige omstandigheden en in verband met Nederland's lidmaatschap van den Volken bond. Met ingang van 1 November a.s. zullen oakketten van een gewicht van 510 K.G. worden toegelaten in het verkeer met die landen buiten Europa, waarmede door mid del van de stoomschepen van Nederl. stoom vaartmaatschappijen rechtstreeks verkeer wordt onderhouden. Met de Ver. Staten van Noord-Amerika is een definitieve overeenkomst aangegaan tot uitwisseling van pakketten van genoemd gewicht op 1 November. Sedert de vorige opgave zijn te Breda weer 3 typhuspatiënten ontslagen. Het totaal te Breda bedraagt nog 37. Te Princenhage werden eveneens 3 patiën ten ontslagen; het aantal daar is nog 27 typhusoatiënten en een geval van paratyphus. Te Terschelling bedraagt het aantal 3; het totaal voor Breda en omgeving is thans 68. Verdaging der najaarskermis te Bergen op Zoom. De raad van Bergen op Zoom heeft met 14 tegen 3 stemmen besloten tot verdaging van de najaarskermis. In een op 29 October of 5 November te beleggen raadsvergadering zullen de typhusgevallen nader onder het oog gezien worden. Zoo het aantal zich niet uit breidt, zal de najaarskermis worden gehouden van 14 tot 21 November. Een voorstel van het raadslid Scheffelaar (A.R.) om de kermis dit jaar niet te laten doorgaan, werd gesteund door mevrouw Pol dermans Gerritsen (V.D.) Een dame uit de Zaagmolenstraat te Rot terdam had de 18-jarige M. N. F. als dienst bode in haar huis. Den laatsten tijd vermiste zij herhaaldelijk kleinigheden. De verdenking viel op de gedienstige. Toen zij gezien had, dat de meid een theelepeltje had gestolen, waarschuwde zij de politie, die tot arrestatie overging. De dienstbode bleek weldoorvoed en gezet, doch een nader onderzoek wees uit, dat haar welgedaanheid gefingeerd was. Zij droeg n.I. verscheidene stellen ondergoed van haar mevrouw over elkaar en had ook nog een broche, een paar schoenspanners, als mede eenige lappen stof, alles toebehoorende aan haar mevrouw onder haar overkleeding verborgen. Als een magere dienstbode werd zij in arrest gesteld. De politie heeft te Roosendaal een paar jongens aangehouden van 11 en 12 jaar, die bij een bewoner van de Bredasche baan, door verbreken van een ruit tijdens af wezigheid der bewoners hebben ingebro ken en die ook schuldig zijn aan een dief stal in een café aan de Bredasche baan. De bedoeling van hef veelbelovend duo was, geld te krijgen voor snoepgoed en bioscoop. Schade en schuld nog niet vastgesteld. De schade, veroorzaakt door de botsing, Zaterdagmiddag, van twee goederentreinen op het emplacement te Ede, is nog niet vast gesteld. Men weet ook nog niet, of de half- gekantelde locomotief van den Arnhemschen trein, welke Zondagnacht overeind gezet is, nog te repareeren is. Gebleken is reeds, dat o.m. de voorassen geheel ontzet zijn. De ver sperde lijnen zijn nu gedeeltelijk vrij gemaakt, zoodat binnenkomende treinen langs de vee lading naar de Noordzijde van het perron kunnen worden geleid. De schuldvraag Is nog in onderzoek. De aangereden trein was, naar gebleken is, niet een van de lijn EdeNijkerk, doch een rangeerende goederentrein met de locomotief van de lijn EdeWageningen. De dader aangehouden. Maandagmiddag Is in Heerlen aangehou den de 22-jarige C. de V., mijnwerker, af komstig uit Oost-Friesland, Verdacht van den moord op den 41-jarigen mijnwerker V. v. V. De man heeft voor den commissaris van politie bekend v, V. te hebben gestoken. Het was, zoo verklaarde hij, samen met het slachtoffer van de kermis te Hoens- broek gekomen. Zij hadden toen woorden gekregen .waarbij hij door v. V. was be dreigd. Hij trok daarop een mes, waarmede hij den doodelijken steek toebracht. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. Op de Bossche veemarkt werd een verma kelijke weddenschap aangegaan. Slager W. deed op de veemarkt een bod voor een koe beest van een boer uit Veldhoven. Deze ging hierop in de verste verte niet in, dat was geen bod voor een beest, dat 700 pond haalt. „700 pond? Nog niet met jouw erbij!" was het bescheid. Het liep zoover dat deze ge wichtskwestie onder getuige geleidde tot een weddenschap: Als de koe met den eigenaar 700 pond haalt, betaalt W. het dubbele van de gevraagde som, in het andere geval ontvangt de boer geen cent. Begrijpelijker wijze trok een en ander veel belangstelling, vooral toen na aankomst van de veetram het beest naar de weeginrichting van het slachthuis werd geleid. Uitslag weging: boer 122 pond, koeteest 274 kilo, te zamen 670 pond. Daar stond ons boertje te kijken, maar toch nog maar eens over wegen en wel op de stadswaag. Natuurlijk weer groote belang stelling. Ook op de stadswaag klopten de cijfers precies. Het boertje kon platzak naar huis en W. heeft deze week goedkoop vleesch, aldus de „Meier. Crt." Te Arfthem heeft zich een geval van para typhus voorgedaan in het gezin van den con verge van de R.K. Kookschool. De inan is in het gemeente-ziekenhuis opgenomen en zijn gezin wordt daar in observatie gehouden. De school is gesloten. Daar men voedselvergifti ging vermoed, wordt door de familie genut tigde rolmops onderzocht. Twee mannen kwamen op hel Rembrandt- plein op de tram; twee mannen en een zes jarig jongetje. Een der mannen had een vo gelkooi in zijn hand en over de kooi was een groote roode zakdoek gespannen, zooals acht uur per dag werkende menschen piegen te gebruiken. Met punaises was de zakdoek vastgemaakt, en van achter het doek en de tralies was waarneembaar het gefladder van ten gevederd dier. „Wat hebbe d'r sitte?" vroeg de conduc teur. ,,'n Prijskanarie. Hij singt as 'n lier, as-ie sin heb. Maar hij het niet altijd sin. Heb jij altijd sin, conducteur?" „Ik sing nooit," zei de conducteur. „Nou, hij wel as-t-ie-sin het. Hij 's fan me baas, die het reusegeld over voor soc'n prijskanarie. Mot hij wete." Het jongetje, tegenover den man met de kooi, keek strak naar het mysterie achter den rooden zakdoek. „Faader, mag 'k 'n niet 's sien?" vroeg hij met een langgerekt stemmetje, en keek schichtig naar het groezelig gezicht van zijn vader, die onverschillig in een krantje zat te lezen, „Mot ie an die meneer fraage," zei deze en las verder. „Nee jongeheer, dat sal niet gaan," zei de man met de kooi. ,,'t Kooitje het geen deur tje, da's in de reparaasi, en daarom sit 'r die doek over gespanne, 't Is 'n kanarie van seve guide, mot je suinig op weese!" ,,'k Wou 'm toch zoo graëg 's sien...." iengelde het jongetje en keek weer schichtig in de richting van den groezel'gen man met het krantje. „Hou je hand voor 't deurtje, dan ken die nooit de beene neme," moedigde de conduc teur aan. De overige passagiers waren nu allen ge- interresseerd in de prijskanarie. „Hij most 's een moppie gèèfe," grinnikte een Jordaansche, en een dame met 'n bont mantel aan scheen onder hypnose van den vuurrooden zakdoek en had er geen oog van af. „Nou," zei de man met de kooi, dan zal 'k uwes een plezier doen, ióngeheer. Een reusebeest, maar hij singt alleen as-t-ie-sin heb." Voorzichtig peuterde hij de punaises los en nam den doek weg. Zijn linkerhand hield hij voor 't openingetje waar het deurtje be hoord» te zitten, dat in de reparatie was. En aan de oogen van het belangstellend pu bliek vertoonde zich 'n volslagen kanarie met schitterende kraaloogen en helgele vee- ren. „Hij singt as 'n lier a-t-ie sin heb...." Tersluiks keek het jongetje naar het flad derende beest. „He b'.e-nou gesién, jongeheer?" vroeg de man met de kooi en maakte aanstalten om den zakdoek weer over de tralies te ploiten. Maar op dit oogenblik nam het spel een dramatische wending. „Au!" riep eensklaps de man met de kooi en bracht zijn linkerhand naar zijn mond. „Soo'n fuiiik hij pikt," bromde hij, en alsof het beest die taal niet langer wou aan- iiooren, fladderde het schielijk door de vrij gekomen opening en was, vóór iemand tot oezinning kwam, door de deur verdwenen. „hij is nèt an 'n halte," meesmuilde de conducteur. Maar de ongelukkige torser van de nu leege kooi had geen ooren naar onkiesche grappen. „Uat kost me m'n baantje," jammerde hij. Me baas is gek met prijskanaries. Dat kost me me brood...." De groezelige vader van het nieuwsgierige jongetje vond het geval penibel. ,,'k Heb niet feel te misse," zei hij, „maar hier hebbie van mijn 'n guide. Dan leg-ie d'r zelf ook maar wat bij en dan koop-ie 'n nieuwe kenarie. A1U kenaries benne het zelfde." De dame met den bontmantel gaf óók 'n gulden en de andere passagiers gaven een kwartje of een dubbeltje.en de man met de kooi kreeg tranen in de oogen bij zooveel menschlievendheid. Een uur later ontmoette de vader en het zoonte den man met de kooi op een hoek van 'n straatje, „Hebbie 't knippie uitgezet?" vroeg de laatste. „D'r sit 'r al één in! zei de ander triom fantelijk. Bijna vijf guldentjes foor 'n geelge- verfde mosch, da's best werk Dirk. Kr m mee, dan salie we de mosch uit 't knippie halen en 's op lijn 16 probeere. Hij vloog merakel best weg, Dirk, freiheid blijheid, docht-ie. Wullempie krijgt straks een stuiver foor too- verballe. Kompt 'm best toe wat jij Dirk?" „De Maandagmorgen." De Arabische vorst, Emir Feisal, zoon van den koning van Hedjaz, is Vrijdagochtend in de hoofdstad aangekomen. Hij was verge zeld van den minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Damluji, een secretaris, en den heer D. van der Meulen, die benoemd zal worden tot Nederlandsch consul te Djeddah. Op het derde perron, waar de trein uit Den Haag aankwam, bevond zich de stations chef, de heer Muller. Statig en onbewogen schreed de jeugdige Oostersche gast in zijn bruine burnous en met een witten tulband op, een figuur als in de Arabische „Vertel lingen van 1001 Nacht," over het perron. Zijn begeleiders waren gewoon gekleed; alleen droegen zij een zwart astrakan fez, welke eenigszins op een politiemuts leek. Vele nieuwsgierigen gaapten den vorst aan, die de trappen afdaalde, en door den hoofd ingang het station verliet. Eenige politie agenten zorgden, dat het publiek zich ook niet te veel tot het gevolg van Emir Feisal ging beschouwen. Buiten stonden twee auto's, welke het ge zelschap eerst naar de diamantslijperij der firma Asscher in de Tolstraat brachten. Daar hebben de firmanten A. Ascher en Lissauer den vorst ontvangen. Deze stelde als Oosterling natuurlijk zeer veel belang in de mooie collectie ruwe en geslepen dia mant, welke in vitrines ten toon gesteld was. Ook nam hij de bewerking van diaman ten in oogenschouw. Vervolgens is een bezoek gebracht aan het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Han del Maatschappij, waar de directie een dé jeuner aanbood. 's Middags bezichtigde Emir Feisal het Koloniaal Instituut, waar eenige leden van den Raad van Beheer hem rondleidden. Spe ciaal de musumzalen met koloniale producten, en Oostersche sieraden, welke weldra voor het publiek te bekijken zijn, hadden de aan dacht van den vorst. In de aula werden eenige films vertoond. In de bestuurskamer werd de thee aangeboden. Bijna 77 jaar oud, is na voorzien te zijn van Ie H.H. Sacrementen der Stervenden tc Maastricht overleden de Weleerw. Pater P. Neijboer S.J. Naar wij vernemen, is de toestand van Dr. J. van Ginneken, die in 't R. K. zieken huis te Nijmegen aan de blinde darm is ge opereerd, waarbij zich bulkvllesontstelclnj heeft geopenbaard, nog steeds zeer ernstig, De nacht was echter rustig. In den ouderdom van 45 jaar is, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden in het R, K. ziekenhuis te Ouden bosch overleden de Weleerw. Pater H. Pad berg S.J. ROTTERDAM, 18 Oct. Binnenlandsche granen. Tarwe tamelijk ter markt, puike f 14.5015, goede f 14.2514.40, voer f 13.25—13.50. Rogge f 11%—11.75, Gerst chev. vaster gestemd f 11.7512. Haver f 9.5010. Erwten kleine groene vaster f 1722, prima soorten daarboven. Schok kers vrijwel onveranderd f 2632%, soms iets meer. Bruine boonen met overstelpend aanbod en lager verkocht van f 16%17%, begin markt prima soorten daarboven betaald. Buitenlandsche granen prijshoudend. Rogge Western disp. f 1312.10, naar qual. Zuid-Russ. disp. f 1211.70, La Plata disp. f 12.30, 72/73 kg. Donau stmd. f 10, Canada No. III disp. f 227, stmd. f 219, 48 pd. malting stmd. f 210208, 60/61 kg. Donau dagel. verwacht f 212, 60 kg. La Plata stmd. f 205. Haver. Canada 2 disp. f 12.10, id. 3 disp. f 11.35, 37 pfd. clipped disp. f 9.45, Pommersche disp. f 10.10, Zuid- Russ. dr-p. f 9.65. Mais, Donau Gal fox disp. f 192194, stmd. f 188190, gele La Plata disp. f 180, aangek, f 176, stmd. f 175. Vee. Ter markt waren aangevoerd 489 vette runderen. 229 vette graskalveren, 1331 schapen of lammeren, 1125 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 1—1.05, 2e qual. f 0.90—0.80, 3e qual. f 0.700.60, ossen le qual. f 0.900.95, 2e qual. f 0.80—0.70, 3e qual. f 0.60—0.50, kalveren le qual. f 1.651.95, 2e qual. f 1.451.25, 3e aual f 1.10—0.85, schapen le qual. f 0.65—0.70, 2e qual. f 0.55—0.45, 3e qual. f 0.35, lammeren f 0.70—0 80, var kens le qual. f 0.640.71, 2e qual. f 0.67 0.64, 3e qual. f 0.62—0.58, export f 0.64 0.68 per kg. Vet vee en vette kalveren bij redelijken aanvoer in alle soorten zeer matig verhan- derd. Schapen en lammeren met tragen handel. Varkens redelijk verhandeld, prijzen iets lager dan vorige week. Aardappelen. Briclsche Eigenheimers f 33.60, Zeeuwsche idem f 2.803.20, Westl. poters f 1.752.25, blauwe Eigen heimers f 33.20, Zeeuwsche bonte f 4.20— 4.60, idem blauwe f 44.50, Bravo's f 3.70 4.20 per hl. Fijne Zaden. Lijnzaad-voer f 1618, id. zaai f 1921, karwijzaad f 3639, koolzaad f 2325, kanariezaad f fgeel mosterd zaad, f 2627, blauw maanzaad f 4547, Boekweit, Manchur per s.s. „Ouderkerk" geladen gestoomd gestort f 14. Sept. Oct. afl. gestort f 14. Vlas. Aangevoerd 5000 kg. Holl. geel f 0.85—1.05, 3850 kg. blauw f 0.85—1.06. 6000 kg. Groningsch f 0.82%1.05, 1000 kg. wit Zeeuwsch f 0.800.85. Stemming kalm. Grootendeels niet verkocht. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 9.50—11. AMSTERDAM, 18 October. Aardappelen, (Bericht v/'d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 4.905, id. blauwen f 4.40—4.50. id. bravo's f 44.25, id. bl. eigenh. f 3.80 4, id. bonte star f 44.10, id. eigenh. f 2.80 3.30, id. eigenh. poters f 22.10, id. blauwe poters f 22.20, id. bonte poters f 2.102.40, id. bravo poters f 22.10 Drentsche eigenh. f 33.25 Anna Paulowna Zand f 4.504.90 Beverw. Zandaardappe- len f 4.50—4.90 Hillegommer f 4.605 Flakkeesche Eigenh. f 3.103.50 id. bl. eigenh. f 44.10, id. bravo's f 44.25 Spuische eigenh. f 3.25—3.30 per hl. AMSTERDAM, 18 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 581 vette koeien, waarvan de prijzen waren le quali- teit 102110 ct., 2e qualiteit 84102 ct., 3e qualiteit 7084 c., mindere soorten 56 70 ct. per kg. slachtgewicht. 160 melk- en kalfkoeien '"f 250500 per stuk. 51 vette kalveren; le qual. 100—110 ct., 2e qual. 80100 ct., 3e qual. 6080 ct., per kg. levend gewicht41 nuchtere kalveren f 14— 18, 142 schapen f 2532 per stuk. 500 var kens. Holl. Ir qual. 8384 c., 2e qual. 82 83 c., enkele boven noteering vette varkens 7982 ct. per kg. slachtgewicht20 paar den f 100250 per stuk. AXEL, 16 Oct. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 14, rogge f 11, gerst f 11, haver f 10.50, erwten f 16. ALKMAAR, 18 Oct. Varkens. Aange voerd 570 varkens, vette f 0.07—0.70, zou ters f 0.630.65 per kg. APELDOORN, 13 Oct. Eieren. Aanvoer 20.000 st. Prijs f 911, middenprijs f 10.50. Handel gewoon. Floning. Op de honingmarkt waren aangevoerd 1250 pond, bijna alles le qual. Prijs le qual. f 1, 2e qual. f 0.80. NIJMEGEN, 18 October. Varkensmarkt. Aanvoer 101 vette varkens 3234 c. p. kg. 10 schottelingen f 32—38, 1444 biggen f 9—14 per stuk. Vee. Aanvoer 35 vette koeien 3845 c., 22 vette kalveren 4857 c. per kg.; 54 graskalveren f 65110, 132 nuchtere kalveren f 1226, 5 schapen f 1428, 7 geiten f 614 per stuk. Eieren. Aanvoer 55.000 kippen- f 10-10.50. PURMEREND, 18 Oct. „Aislagverceniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Slaboonen 25.25, per 15 K.G. Tomaten 0.21—0.36, Witlof 0.15—0.33 per K.G. Bloemkool 8.10—20.60, Roode Kool 1.60 4.80, Witte Kool 4.106.10, Savoy# Kool 3.203.60, per 100. Spruitkool 1.25 3.10 per 15 K.G. Spinazie 0.18— 0.21 per 5 K.G. Andijvie 0.303.30 per 100 krop. Selderij 1.101.90 per 100 bos; Rapen 33.40 per 100. Bieten f 59.50 per 1000. Wortelen 10.30—15.10 per 100 bos. Uien .580.75 per 25 K.G. Prei 9.309.80 per 100 bos. Druiven 0.49 0.74 per K.G. Appels: Westlandsche Belle fleur 0.140.16, Brabantsche 0.140,22, Bramley Seedling 0 090.17, Groninger Kroon 0.150.21, Kandijzoet 0.200.23, Present van Engeland 0.150.44, Rei- nette, goud 0.180.27, per K.G. Peren: Beurré Clairgeau 0.10—0.16. Beurré Su- perfin 0.080.09, per IC.G. Boerengroen 4.6011.80 per 100 K.G. Comtesse de Paris 0.080.10, Doyenné du Com ce 0.240.26, per K.G, Gieser Wildeman 8.30—13.20 per 100 K.G. St. Germain peer 4.206.50 per 100 K.G. Maagden peer 0.180.20, Nouveau Porteau 0.10— 0.18, Soldat Labourcur f 0.110.20, per K.G. Winterlouwtje 4.90—9.10 per 100 K.G. R. K. Coop. Tuindersvereeniging „Kenne- merland". Prijsnoteering van 18 Oct.: Ap pelen per K. G. 818 ct., peren 1030, to maten 1030, spinazie per kist 1.3.05, sla ƒ0.801.45, postelein 80100 ct„ an dijvie 3070, wortelen per bos 815, radijs 2 ct, prei 815, knol-selderie 614, uien 34 ct„ bloemkool 520 ct, roode kool 4 ct. gele kool 35 ct., groene kool 35 ct., suij» boonen per K. G. 1740 ct„ spercie boo< nen z. dr. per K. G. 1636 ct., spercie» boonen dik, 1825 ct„ spercieboonen tros, 4042 ct., spruiten 1221 ct. GOUDA, 18 Oct. Coöperatieve Tuiniers- vereeniging „Gouda en Omstreken", Tok maten A 12.50—15.50; id. C. 7.20—11.40; id. C.C. 2.807.40; per 10Ó pond. Snij- boonen 371, Stokboonen 1527, Stamboonen 142, Pronkboonen 26, Uien 310—4.50, Kroten 1.90—2.60. Pos telein 1015. Spinazie f 1423, Sprui ten I 12.10—15.50, id. II 3.40—9.80, id. Ill 13.30, per 100 K.G. Andijv e 0.20 0.90, Komkommers 0.607 80, Bloem kool 0.5018, Groenekool 1.704.80, per 100 stuks. Peen 1,205, K.olen f 0.50 2.50, per 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6