liri'ivi".;'rJ:zrJS£, I -u** - Voornaamste Nieuws Jan Hus en zijn werk. Woensdag 20 October 1926 DAGBLAD VOOR NOORD- A«ar&cjïl^e reaoet, op s2raf£e van verMes -van alle rechten, geschieden uiierlïfk driemaal vier en twintig uren na het ongeval ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16384 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. De waarheidsliefde van „Het Volk". Ruim f 1400.- en Reclame voor groenten en fruit. De electrifies tie van den spoorweg HaarlemIJmuiden. TOONEEL. Stormschade. Faillissementen. Hooge waterstand. Bietencampagne. Een jeugdig dreigbrief- schrijver gevat. Rotkreupei Verlegging Tramrails. „Jan, ben je daar?" Kennemer Lyceum. in dit nummer. .1. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegranhisch Weerbericht MOTORSPORT. MARKTNIEUWS. Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week J 0.25 Per kwdrtaal3.25 Fianco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13856 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. t^enbo°ne7v^°ePndt^ f 3000 --Le^nslange geheele ongeschiktheid tot werken door 7 n bij een ongeval met f 0^0 bij verlies van een hand, 4 103 bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f /.fl bij verlies v.eea •='en e Ultkeeringen J verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; f wUj doodelij ken afloop ^30. een voet of een oog; 1 1^3» duim of wijsvinger3U. been of arm; I andere vinger. Aaveriennen Jo cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel mee: 15 ct., bii vooruitbetaling Een Tsjechische Bisschop over den afgod der Tsjechische Nationalisten. Zooals bekend hebben de leiders van de jonge Tsjechische Republiek de anticleri- caliteit tot een nationalen karaktertrek van alzoo de gedachtenis willen benutten van den Tsjechischen, afvalligen priester, Jan Hus, die de afkeeringheid tegen Rome en bet Boheemsche volk willen verheffen en het ongeloof met een gloeiende Tsjechische vaderlandsliefde zou hebben verbonden. De ruwe wijze, waarmede de Tsjechische godsdiensthaat de Husfeesten in de laatste jaren tot een officieele borlogsverklaring aan de Kerk en het geloof aan God gemaakt heeft, leidde, gelijk iedereen weet, tot het plotseling vertrek van den pauselijken Nun tius, van Praag, en tot de nederlaag der regeering bij de laatste parlementsverkie zingen. Voor kort nu publiceerde de bisschop Karei Kaspar van Königgratz een opzien barende studie over „Jan Hus en zijn Succes",' die in vele punten de in het land heerschende opinies over Hus, grondig heeft vernietigd. Uit zijn geschrift komt vooral naar voren, dat de moderne helden van het Tsjechische ongeloof ten onrechte Jan Hus voor zich opeischen. Het is juist, zoo. voert de bisschoppelijke schrijver aan, dat de kerkelijke toestanden in Bohemen bij het optreden van Hus, alles behalve geruststellend waren, waarbij in- tusschen niet vergeten mag worden, dat de in het kerkelijke leven ingeslopen mis bruiken voor een goed deel aan het ingrij pen der wereldlijke macht in de benoeming der bisschoppen en andere kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders moeten worden toe geschreven. Juist is verder, dat Hus niet slechts met zijn vlammende, verscheurende woorden, maar ook door een priesterlijk reinén levenswandel tegen het heerschende zeden bederf te velde trok. Zijn verdiensten voor de Tsjechische Orthografie en Literatuur kunnen evenmin betwijfeld worden, ofschoon deze verdiensten toch niet zoo groot en fundamenteel waren, als men ze in den laat- sten tijd om nationale redenen voorstelt. Wat echter over het hoofd gezien wordt is het feit, dat Hus met zijn goede eigen schappen een ongelimiteerden hoogmoed, een ziekelijke onverdraagzaamheid en kan- kerzucht met een agitatorisch leerarend optreden verbond, welke noodzakelijker wijze niet slechts hérétiek was, maar ook tot de omwenteling van elke staatkundige en maatschappelijke orde moest voeren en, voorzoover ze doordrgng, ook daadwerke lijk daartoe leidde. De veroordeeling van Hus. fus leerde, zooals bekend, de dwalingen Van den Engelschen ketter Wicleff, en niet slechts in tegenspraak met de katholieke leer, maar ook in tegenspraak met de meer derheid der professoren de Praagsche uni versiteit. Wanneer men dus als een ver tegenwoordiger der Universitaire opinie, wier Rector hij elk geval was, voorstelt, zoo is dat reeds een verdraaiing der ge schiedenis. Alle welgemeende pogingen hem zijn dwalingen te doen inzien, bleken vruchte loos. Reeds begonnen fanatieke leerlingen van den hardnekkigen prediker voor de onrust en de omwenteling op kerkdijken en maatschapeplijken bodem te arbeiden, toen het Concilie van Constanz hem ter verantwoording riep. Met een vrijbrief van Keizer Sigismond ondernam hij de reis naar Konstanz. Dat de vrijbrief hem ook de on strafbaarheid voor hét Concilie zou gewaar borgd hebben, is onjuist. Het Concilie trachtte Hus eerst met het grootste geduld van de innerlijke onhoudbaarheid zijner dwalingen te overtuigen, en eerst toen,alle middelen faalden, werd hij, als onverbeter lijk tot ketter verklaard. Vervolgens werd hij door het wereldlijk gerecht, dat ketterij en de omwenteling nog strenger bestrafte dan hoogverraad, ter dood veroordeeld. Dat dus Hus door de Kerk veroordeeld zou zijn, is een kras staaltje van geschied- vervalsching, hetgeen echter tegen alle tegenspraken in door zekere kringen van gesch'èdkundigen aller richtingen hardnek kig verder gepropageerd wordt. De waar heid is echter, dat het Concilie is opge komen voor een verzachting der straf. Hus werd niet ter dood veroordeeld Wegens zijn ijver om de Kerk te verbeteren, in welk streven het Concilie hem gaarne zou ondersteund hebben, maar omdat hij uit matelooze eerzucht en haat in zijn e'schen en dwalingen bleef volharden, die met de misbruiken tegelijk elke kerkelijke en staatkundige autoriteit dreigden te ver nietigen. de schaduw gesteld. Dat Hus de rechten der Prager Universiteit beschermd heeft, is juist; maar ook Nïcolaus Lobkowitz heeft daar minstens evenveel groote „verdiens ten" aan. Daarna bleek echter dat juist die overmatige bescherming der Universiteit met politieke rechten het wetenschappelijke leven tot verval bracht. De vruchten der Hus-beweging voor Bohemen. Men prijst heden Hus in Tsjechisch-natio- nale kringen veelvuldig, als den voorvechter en voorlooper der Tsjecho-Slowaaksche eenheid. De geschiedkundige feiten echter staven deze voorstelling met geen enkel bewijs. Integendeel! Als ooit iemand en ooit iets schade geleden heeft door Hus en zijn volgelingen, dan was het 't Boheemsche volk. Hus heeft de innerlijke eenheid van het Boheemsche volk, gelijk later Luther de eenheid van het Duitsche volk, versoheurd en de natie daardoor in een betrcurens- waardrgen toestand van zwakte en onmacht gebracht. Husheeft den burgeroorlog niet gewild, maar zijn leer en zijn wijze van doceeren moesten vroeg of laat er toch toe leiden. Spoedig laaide de vlam van den burger oorlog op en de aanhangers van Hus stre den daarbij niet louter tegen hun katho lieke broeders, maar voor een groot deel ook tegen elkaar. Zirka doodde meer Tsjechen dan vreemden en verwoestte meer nationaal den vreemd eigendom. De daden der Hus-aanhangtrs in de Boheemsche steden en zelfs in Praag, de verbranding der kloosters, de verwoes ting van waardevolle Tsjechische cultuur goederen, de gruwzaamheden, die zelfs aan weerlooze' kinderen en vrouwen begaan werden, zijn slechts met het woord vanda lisme nader aan te duiden. Toen in 1434 de Kclkbrociftrs de Tabo- ricten sloegen, was het met de eenheid en de inerlijke sterkte van het land voor lan gen tijd gedaan. Niemand anders dan de zeer antikerkelijke Tsjechische geschied schrijver Palacky beweert, dat Bohemcn's eenheid niet slechts in godsdienstig, maar ook in nationaal opzicht ten gevolge van de leer van Hus verbrijzeld is. Bohemen werd daadwerkelijk tot een half verwoest land, er kwam geen einde aan de innerlijke onlusten. Vaak worden de „Boheemsche broeders" soms als eigenlijke protestanten, soms als Hussieten voorgesteld. Beide voorstellingen zijn echter onjuist. De Boheemsche broe ders zijn ouder dan het protestantisme, terwijl ze van den anderen kant juist door de eigenlijke .Hussieten vervolgd worden. Wie bekommert zich echter in het leger der Hetze-apostelen van heden om de ge schiedkundige waarheid? Hus en zijn moderne navolgers. Buitengewoon leerrijk is de wijze, waarop Bisschop Kaspar den geschiedkundigen Hus zijn moderne aanbidders en „navolgers" voorhoudt. Deze mogen dan al hun volledig ongeloof en hun vrijdenkerij met Hus' naam sieren, natuurlijk om de nationale gevoelens van het Tsjechische volk voor het wagentje der kerkvijanden te spannen, zij moeten echter bedenken, dat Hus, afgezien van zijn dwa lingen, een zeer streng geloovig Christen is geweest! Van hem stamt b.v. het woord: „Ieder Christen moet aan de heilige algemeene Kerk gelooven, want ieder moet Christus, den stichter van deze Kerk liefhebben". Waarom kiezen de Hussieten van heden dit woord van hun meester niet tot hun leuze? De geschiedkundige over Hus. Hus leerde, dat het ongeloof de grootste misdaad is. En verder leerde hij, dat alle ongeloovigen- de leerlingen van den duivel zijn. Hij leerde het gebed en de onderhouding der geboden. Hij las zelfs de H. Mis en wel in het laliin en niet in het Tsjechisch en hij ver langde, dat allen des Zondags de H. Mis zouden bijwonen, ja, dat de openbare macht de lauwen tot het hooren der H. Mis moest dwingen. Hij leerde de biecht en de H. Communie en gebruikte daarbij voor de leeken nooit de kelk. Hij hield het huwelijk voor een sacrament en veroordeelde dc echtscheiding ten scherpste. Hij verdedigde de priesterlijke en kloosterlijke geloften. Hij verdedigde de vereering der Heiligen en met name die der H. Maagd. Van de scheiding van Kerk en Staat wilde Hus niets weten. Integendeel ijverde hij voor innig samengaan van de geestelijke en de wereldlijke macht, en voornamelijk betreffende het vraagstuk van het gods dienstig schoolonderricht Alet welk recht voeren hem dus de apos tels der moderne vrijdenkerij voor hun I atheistische strevingen in het strijdperk? Natuurlijk weet het eenvoudige volk van eugen g0jjemen van dit alles niets. Het beeld van Hus werd vervalscht, en Een geheele reeks van wijdvertakte op-' in de hedcndaagsche Tsjechische scholen Vattingen over Hus en over 'zijn werk, ont- j wordt een volledig ongeschiedkundige Hus der studeerende jeugd voor oogen gehouden. Het is derhalve, zoo besluit Bisschop Kaspar zijn werk, een plicht der Boheem sche Katholieken de leugenachtige legende van Hus te vernietigen en zich er voor te hoeden, dat hun Staat, hun nationaal ideaal, hun cultuur en hun toekomst op een ge schiedkundige onwaarheid gebaseerd wordt. popten zich in het licht der geschiedkundige waarheid als met klompen voelbare ver- valschingen. Zoo is hst bijv. absoluut vaisch, dat Hus de leekenkelk heeft willen in voeren. Desalniettemin prijkt heden op de zoogenaamde Husvaan der kerkvijanden de lcelk. Zijne leerlingen wierpen zich reeds tijdens zijn leven en nog meer na zijn dood, op het vraagstuk van de kelk. Nooit heeft Hus er aan gedacht zich van de Roomsche Kerk als zoodanig los te scheuren en een Tsjechische „nationaalkerk" te stichten. Het huidige „Hussitische" slagwoord: Recedamus a Rome! (I os Var Rome) stamt niet van Hus, die dit woord* nooit gebruikt heeft. Wanneer men van Hus' verdiensten spreekt op het gebied der Orihographie, dan mag men niet" vergeten, dat hij in dit punt zeker riet alleen staat (overigens wordt zijn orthographie juist door zijn ijverigste ver eerders vaak genoeg verlaten!) dat zich veel meer anderen ook op ditzelfde gebied groote verdiensten hebben verworden, dié echter niet genoemd worden, wijl deze menschen katholieken waren en katholieken bleven. De katholieke geloofsverbreiders Cyrill en Method, verder de Heilige Wen- zeslaus en vele anderen, en mede de katho lieke kerkelijke scholen droegen minstens even zooveel tot de ontwikke.mg der Tsjechische taal en der Tsjechische !il2ra" tuur bij als Hus. Wie spreekt echter heden Totaal f 1411.65 I daarom werden ze naast Hus vlijtig in nog bij - wegens de H M.ssie kon ze al daar op 17 October j.l, niet plaats hebben en dan blijven we niet ver van de 1500. Een vorige maal deeldeji wij u mede, dat wij dit middel (collecten) niet zoo somber konden bekijken, zij kunnen wel eens f 1000.of 1500.-— opbrengen. En al ben ik dan hoogstens een profeet, die krenten brood eet, mijn willekeurige schatting is raak geweest. Het zal dan ook duidelijk zijn, dat ik erg gelukkig ben met dezen uitslag. Er is mij overigens gebleken, dat men van het middel (collecte) nu juist niet af- keerig was. Slechts een enkele maal heb ik gehoord; „het is een schande, dat er voor onbemid delde tuberculeuze middenstanders gecollec teerd wordt. De middenstanders moesten dat onderling opknappen!" Verder is er niemand geweest, die mij per telefoon (No. 22519) ontboden heeft om een stevige gift in ontvangst te doen nemen. Niemand, die mit per giro geld heeft gezon den. Niemand, die mij persoonlijk bezocht heeft ter versterking van het Santos-fonds. Uit een en ander heb ik dc conclusie ge trokken, dat men vrijwel algemeen gesym pathiseerd heeft met het beproefde middel. Ik neem dan ook verlig aan, dat alle katho lieken van Haarlem cn omstreken zich met mij verheugen en verblijden over den bekend gemaakten uitslag. Ik ben verder ook van meening, dat er geen termen aanwezig zijn van dit middel te moeten afzien en mij te .gelegener tijd niet te wenden tot de goede Herders van Haarlem en omstreken, met apostolische vrijmoedigheid kunnende wijzen op de gegeven feiten. En nu ten slotte nogmaals hartelijk dank aan de ZccrEerw. heeren Pastoors en alle Katholieken van Haarlem en omstreken, aan het bestuur van de R.-K. Middenstandsvcr- eeniging, aan het bestuur van den Kath. Kring, aan de Middenstanders en kringle den, die zich zoo welwillend beschikbaar hebben gesteld voor het collecteeren, aan de hoeren die een auto disponibel stelden om binnen den korist mogelijken tijd al het geld bij den penningmeester in huis te krijgen, aan de heeren geldteilers, aan mijn trouwen secretaris en dito penningmeester, de heeren H, Holt en G. Lampe, aan den heer G. Nie- len en tenslotte aan de Redactie van dc N. H. Crt., voor de hartelijke medewerking die wij mochten ondervinden bij onze po gingen 4>m te kunnen verlccnen Steun Aan Nederlandsche Tuberculeuse Onbemiddelde Standgenooten. J. P. J. KOK, Pr. Voorzitter van het Santos- Comité. Bloemendaal, 19 October 1926. Weer een fantasterij. In „Het Volk" stond de vorige week een humoristisch verhaal van den Haarlemschen correspondent, dat bedoelde den milifair- geneeskundigen dienst in een belachelijk daglicht te stellen. Een milicien, die voor herhalingsoefenin gen was opgeroepen, was verward met een ander wiens naam bijna gelijkluidend was en volstrektgezond 17 dagen in bed gestopt, terwijl de bijna-naamgenoot met een ernsti ge maagkwaal al dien tijd dienst zou hebben gedaan. De maag van den gezonde zou zijn uit- gepompt, er zouden Röntgenfoto's zijn ge nomen, enz. enz. Het geval Zag als het waar was er zeer bedenkelijk uit. Wij hebben, aldus het „Handelsblad", daarom, en omdat wij we ten, dat „Het Volk" dingen, waardoor het leger in minder aangenaam licht komt klak keloos opneemt, ook onzerzijds de zaak on derzocht. Na eenig zoeken zijn wij er in geslaagd de woonplaats van den bedoelden onvrij- willigen patiënt te ontdekken. In een on derhoud dat wij met hem hadden, verklaar de hij ons, door het verhaal in „Het Volk" buitengewoon verrast en ontstemd te zijn geweest, omdat het geheel gefantaseerd is. Wat was dan wel geschied? Hij was inderdaad voor herhalingsoefe ningen 17 dagen onder de wapenen geroe pen. Toen hij zich bij de genietroepen te Utrecht, waar hij zijn dienstplicht heeft ver vuld, aanmeldde, deelde hij mede, dat hij een ongeval aan een zijner beenen had ge had en dat hij op het oogenblik lijdende was aan een darmaandoening. De officier van gezondheid, bij wien hij zich melden moest, achtte het niet gewenscht, dat hij dadelijk gewonen dienst deed en liet hem ter observatie opnemen in het militair hos pitaal. Dit was op een Zaterdagochtend. De patiënt werd onderzocht niet met Röntgenstralen en evenmin werd zijn maag uitgepompt met het resultaat, dat hij den daarop volgenden Maandag, des ochtends 9 uur ontslagen werd en dat hem tevens voor den verderen tijd der herhalingsoefe ningen (dus ongeveer 15 dagen) vrijstelling werd verleend van alle militaire diensfen. Toen den betrokkene de vorige week hel verhaal in „Het Volk'1' werd voorgelegd, waarvan hij natuurlijk met groote verba zing kennis nam, is hij daarmee naar zijn huisarts gegaan, wiens verbazing niet min'- der groot was, daar hij den heer B. nooit voor een maaglijder behandeld heeft. De dokter schreef dus aan den bedoelden of ficier van gezondheid en vroeg of de pa tiënt inderdaad als maaglijder was onder zocht en behandeld. Het onmiddellijk ge zonden antwoord liet geen twijfel, of van een onderzoek, als waarvan in „Het Volk" wordt melding gemaakt, is geen sprake ge weest. Het geheele verhaaL is dus gefantaseerd. En de waarschijnlijke aanleiding tot die fan tasie is geweest het feit, dat boven de krib waarin het onderwerp van „Het Volk"-ver haal in het hospitaal twee dagen ter obser. vatie heeft gelegen, een bordje hing met het woord „maaglijder" er op. Men had blijkbaar verzuimd dit bordje, bij een vo- rigen patiënt opgehangen, weg te nemen. Niet gevonden, niet verloren, niet gesto len, maar de eerlijke totale opbrengst der Santos-collecten op Zondag 10 October en £)e jjjjJ jJgj. yersche haring, "ondag 17 October j.l. aan de kerken te' Haarlem en omstreken. Laatstleden Zondag bracht de collecte aan dc kerken buiten Haarem als volgt op: O. L. Vr. Geboorte te Overveen 104.52A H. Drievuldigheid, Bloemendaal 84.42'A St. Elisabeth en Barbara 84.20 St. Liduina 52.88 326.03 9 Oct, Haar!, gangmakers70.— 10 Oct. collecte in Haarlem 1003.12 Nagekomen 12.50 De meeste jaren komen in het najaar enkele dagen of weken, voor dat de vis- schèrshaven te IJmuiden een buitenge woon levendigen aanblik biedt. Gewoonlijk is er weinig drukte voor den outsider te be speuren. De schepen komen aan tegen den avond, meeren aan de hal en de men schen vertrekken. Slechts enkele wachts- lieden blijven in de buurt en staan samen Ie praten. Dan, in het holst van den nacht, wanneer de outriders slapen, komen de vischlossers en verrichten hu.n arbeid, die om ongeveer 7 uur in den regel gereed is. Als dus de gewone menschel ontwaken, is de betrek kelijke rust aan de haven teruggekeerd. Slechts aan de Zuidzijde is drukte, om de schepen weer reisvaardig te maken. Wij meenen tenminste dat de zichtbare drukte in de haven wei eens menschen tegenviel. Hoe geheel anders is dat die paar we ken in October. Als de haring, die in den zomer in de buur' van de Shetlandsche eilanden zwom, haar tocht naar het Kanaal in 'het Zuiden volbracht heeft tot den 52en breedtegraad. Dan komen de Engelsche drifters te IJmuiden binnen. Deze soort schepen hebben een geheel eigen bedrijf en, hoewel in Nederland het laatste tiental ja ren zeker wel een 40-tal schepen als drif ter gebouwd zijn; de mogelijkheid cm ze behoorlijk als drifter te cxploneeren schijnt nog niet bewezen te zijn. Waarbij opge merkt moet worden dat die Nederlandsche z.g. drifters veel zwaarder zijn dan hunne Engelsche collega's en dus bet.er voor het irawlbedrijf in aanmerking komen, waar velen zeer goed voldoen. Het bedrijf van die Engelschen is geheel anders dan dat van de Nederlandsche ha- ringvisschers. Laatstgenoemden varen van hun thuis haven naar jde vangpiaats, kaken en zouten daar de haring, zoo mogelijk, en keeren, a's ze voldoende gevangen hebben of an derszins de reis „uit" is naar de thuis haven terug. Het bedrijf der Engelschen is anders. Dezen varen in het voorjaar uit, tot in de nabijheid van Lerwick. Ze visschen dan een of twee nachten, waarbij ze hoogstens wat droog zout tusscben de haring in het ruim gooien en gaan dan naar de naastbij- zijnde haven, om dc visch te verkoopen en de scheepsvoorraden aan te vullen. Die haring wordt dan op de wal gekaakt, doch blijft m'nderwaardig aan de Hollandsche pekelharing. Met de haring mes gaan die visschers :'an Zuidwaartsch, de heele Engelsche kust langs en hebber, steeds een meer duidelijke operatie-basis. Tot, als de Noordzee, bij de Hollandsche kust nauwer begint te wor den, ze zoowel de eene als de andere kant van het vischterrein wil uitgaan. Daarom duurt hunne -komst hier ook altijd maar ecnige weken; uitzonderingen natuurlijk daargelaten. Het is wel gebeurd, dat het aantal van die drifters op een dag steeg te: 50 a 60. Doch niet in de eerste plaats hun aantal brengt die groote levendigheid, het is vooral de geheel andere werkwijze. De schepen komen hier binnen elk uur van den dag en beginnen direct te lossen. Tot des avonds 7 uur wordt dan die haring di rect verkocht. Zoodat men dan bijna de geheele dagen de drukte van het lossen ziet. Maar niet alleee het lossen van die sche pen en het voortdurend door de havfcn manoeuvreeren van die vlugge vaartuigen brengen extra drukte, ook het verwerken dezer massa's visch. Een deel wordt, in ijs, naar het buiten land geëxpor'eerd, soms in kisten of man den ,ook we! los ip den wagon gestapeld. Ze wordt dan als bakvisch genuttigd. Een ander deel gaat naar de ropkerijen, zoowel aan de Zuiderzee als bier. En tenslotte, de groote aanvoer in een bepaald moment doet de menschen vin- d'ngrijk zijn, wordt een deel hier in ton nen gezouten. Soms als steurharing, anders weer op Engelsche wijze aan den wal ge kaakt. Dit alles gebeurd dan voor, in of achter de bal of in de kelders daarvan. Zoo was het ook de laatste dagen weer bijzonder levendig want, sinds den storm van den vorigen week, is die tij'd van het jaar thans aangebroken. Eerst kwamen er 4 of 5 daags, Maandag waren er wei 20 en gisteren weer 10. Dc maxima van andere jaren zal dit jaar wellicht niet bereikt worden, daar een groot deel van de Engelsche visschersvloot, in verband met de mijnwerkersstaking nog steeds stil ligt. Echter voldoende om aan menigeen een aardig buitenkansje te verschaffen. „De Tuinderij," het officiëcl orgaan van h-ri Centraal Bureau voor de veilingen, ontleent aan ons blad de mededeelingen van het Cen traal Bloembollen Comité over de aangeno men voorstellen, betrekking hebbend op de onpersoonlijke reclame voor bloembollen Het blad is zeer vriendelijk in zijn oordeel over de wijze waarop het blocmbollenvak deze taak uitvoert. Het noemt de opzet van het fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek en Onpersoon lijke Reclame origineel en een succes voor de organisaties. „Het zijn geen halve maat regelen," zoo concludeert het blad, na eer» opsojnming te hebben gegeven van hetgeen op dè jongste vergaderingen van het C. B. C. is bcrioten. „Daar mag en moet men voelt dit als buitenstaander zelf aan een gun stig resultaat van worden verwacht. De Tuinderij gaat dan voort: „onwillekeu rig trekt men een vergelijking tusschen het geen t.o.v. de reclame door de bloembollen. kweekers geschiedt en de resultaten van de actie voor reclame, die wij nu enkele jaren geleden voor groente en fruit zijn begonnen En dan moeten wij billijk zijn. 3 k 4000 men schen met vrijwel ''olijke belangen laten zich gemakkelijker in beweging, zetten voor een bepaalde actie, welke ten algemeene nutte moet worden gevoerd dan pl.m. 50.000 tuin ders met bovendien veel meer uifloopendc belangen. De bollenkweekers lokken door 't demonsjreeren m^t hun mooi product tot koooen uit. Dit product is in vergelijking met hetgeen hun concurrenten e.v. hebben aan te bicden werkelijk superieur. Zoo handhaaft men zijne positie en opent men de mogelijk heid den afzet te vergrooten. Met onze groenten en ons fruit staat het er althans voor een belangrijk deel ervan veel slech ter voor. Daarom, tuinders, let op uw zaak." Tot zoover De Tuinderij. De groenten- kweekers onder onze lezers, die voor de on persoonlijke reclame vo'or de bloembolle»» zijn gewonnen, zullen deze opwekking toen niet van noode hebben. Er is thans een begin gemaakt met het ulaatsen van de masten langs de spoorbaan van Haarlem naar Velsen. De werkzaam heden zijn bij het viaduct van den Verspronkweg begonnen. In den Stadsschouwburg zal de N.V. „Het üeuwe Rotterdamsch Tooneei", directeur F. H. Tartaud, op Donderdag 21 October a.s. opvoeren het nieuwste tooneelspel van Jan Fabricius: „De Koekoek." Hierin treden op de dames: Alida Tarlaud- Kleyn, Sophie Stein, Annie Follender en dc heeren: Jules Verstrate, Hans van Ees, Frits Tartaud en Richard Flink. De regie is van mevr. Alida Tartaud-KIeyn, terwijl de décor» afkomstig zijn uit de ateliers van M. v, d. Lugt-Aïelsert. Nog steeds komen er schepen binnen, die in den hevigen storm van de vorige week, schade hebben opgeloopen. Zoo kwamen gisteren binnen- de Derika XV, IJ. AL 272 en de Zeemeeuw IJ. M. 32, beide schepen hadden de boot stukgeslagen. Gisteren den 19en October 1926 werden opgeheven de faillissementen van: B. Fyma, blocrrbolknbandclaar te Hil- legom, uitgesproken 5 October ti926. J'. J. Lubbers, zonder beroep, wonende te Haarlem, Hagestraat 16, uitgesproken 24 Augustus 1926. Tj. Willems, sigarenfabrikant, wonende te Beverwijk, uitgesproken 5 Oct. 1926. Tengevolge van den zwaren regenval was de waterstand in den Haarlemmermeer- polder zoo hoog geworden, dat het pol derbestuur besloot alle watermachines in werking te stellen. In aanmerking genomen dat de Lijnden, de Cruquius en de Leeghwater gezamenlijk in één minuut 1300 Kub. meter water kun nen verplaatsen en de Lynden. waarvan de capaciteit onlangs aanmerkelijk werd ver groot, alleen in één minuut ruim 800 Kub. ter, is het wel te begrijpen dat in min der dan 24 uren het overtollige watër uit dezen polder naar dc Ringvaart was ver plaatst. De bietenrooiers hebben in den Haarlem- mermcerpolder, doordat het land drassig was geworden, in de laatste dagen niet geregeld kunnen doorwerken. Het gevolg hiervan was, dat er voor de schippers geen voldoende aanvoer meer was en zij met hun vaartuigen weer naar de Hoofdvaart bij de geniesluis terug keerden. Dinsdag was men hier en daar weer met rooien en laden begonnen. In de laatste weken is te Velseroord verschillenden bewoners, waaronder een alleen wonende dame de schrik en angst op bet lijf gejaagd door een dreigbrieï welke thuis werd bezorgd. Deze brieven met roode inkt geschreven en voorzien van gruwelmerken hielden dan in dat roof of moord zou worden gepleegd door een bende boosdoeners. Een brief hield in dat een som gelds op een aangeduide plaats moest worden gelegd of dat men anders kon rekenen op de gevolgen. Dc politic van Velsen werd hiervan in kennis gesteld, speurde alles af cn mocht er in slagen den dreigbriefschrijver, zekeren K., oud 12 jaar juist te snappen toen hij een dreig brief in een woning wilde duwen in de Briniostraat. De angst zal nu wel verdwe nen zijn. Bij den veehouder v. D. te Zuid-Schalk wijk komt een geval van rotkreupei onder zijn schapen voor. Vanwege de E. S. M. is men begonnen met het in orde maken van de nieuwe trambaan op het onlangs gedempte gedeel te vaart nabij de suikerfabriek te Halfweg. Als het najaar gekomen is en de vraag naar wild en gevogelte onder het publiek steeds grooter wordt, is Beverwijks duinrijke omgeving een waar dorado voor de stroopers, aan wie menig konijn, fazant of patrijs ten prooi valt. Jachtopzieners en koddebeiers doen al het mogelijke den wildstand op peit te houden en het den stroopers zoo moeilijk mogelijk te maken, vertelt de „Tel." Rijks- en gemeentepolitie, alsmede de marechaus see helpen hieraan zooveel mogelijk mede. Twee politieagenten zagen nu op een nach telijke ronde een wielrijder met eenige fazan ten aan het stuur rijden. Achter hem reed een collega, die een geweer droeg. Niet zoo dra had de eerste peddclaar de agenten ge zien, of hij riep zijn metgezel toe: „Jan, be:, je daar?" wat voor Jan blijkbaar het afge sproken sein was zijn geweer weg te werpen Naar de herkomst der fazanten onder vraagd, verklaarden zij, dat deze door hon den waren doodgebeten, waarna zij bun weg konden vervolgen. De politiemannen gingen evenwel zoeken en spoedig was het geweer ontdekt. Bekend met de omstandigheid, dat een strooper zijn geweer al heel ongaarne in den steek laat, stelden de politiemannen zich verdekt op. Het duurde niet lang, of beiden keerden terug om het geweer te zoe ken. Het volgende oogenblik waren zij ge knipt. Het slot van hun avontuur zal zich voor de Haarlemsche rechtbank afspelen. Het bestuur van hel Kennemer Lyceum had tegen Zaterdagmiddag j.l. de- Gemeen tebesturen, die ten behoeve van hunne in gezetenen schoolgcldovercenkomsten geslo ten hebben met het bestuur van het Lyceum uitgenoodigd tot een bezoek aan cn bezich tiging van het schoolgebouw. Een groot aantal leden der Gemeentebesturen van Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Velsen, Beverwijk, Schoten, onder wie de Burgemee ster van Heemstede en Zandvoort en ver scheidene wethouders, had aan de uitnoo- diging gevolg gegeven en werd welkom geheeteil door den voorzitter van het Schoolbestuur, mr. D. E. Lioni, die in zijn begroetingswoord o.m. zeide, het op prijs te stellen dank te kunnen brengen aan de Ge meentebesturen, die het door de schoolgeld- verordeningen Bunne ingezetenen mogelijk maken, hun kinderen het Konnemer-Lyceum te doen bezoeken. Het Lyceum is daardoor een „standenschool" in dien zin dat de school door leerlingen uit alle standen be zocht wordt, in meerderheid zelfs door kinderen uit r»iet-geforluneerde kringen. Onder leid'ng van den Rector en den Conrector werd een rondwandeling gemaakt door de school, het bezoek aan verschillen de lokaliteiten gaf aanleiding tot belangstel lende vragen en geanimeerde gesprekken. Eén moderne taal weer op de Lagere School. Binnenkort indiening van het wets, ontwerp. Besmettelijke veeziekten in ons lano. Meer dan 18.000 gevallen van mond. er klauwzeer in September. De Britsche Rijksconferentie te Londe geopend. Openingsrede van Baldwin. Thomas, de leider der spoorwegarbeiders, zou na beëindiging der Britsche mijnwer- kersstaking, onthullingen doen cmtfuit da algemeene staking. Mgr, Scipel Kabinetsformateur, De Spaanscbe Koningin §te Parijs aange. komen. De stand van het plebisciet omirfVjt he» drankverbod in Noorwegen. Zie verder ook Laatste Nieuws. mut muf Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Achteruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.22. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro. logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 20 October 1926: Hoogste Barometerstand 774.5 m. M. t« Jenmayen. Laagste Barometerstand 757.2 m. M. t« Hcrnoesand. Verwachting van den avond van 20 Oct. tot den avond van 21 October: Zwakke tot matiger, wind uit Westelijke richting; zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien; weinig verandering in temperatuur. BehalVe de Aula en de verschillende eigen aardige vaklokalen trok o.a. de aandacht de werkkamer voor de groep leerlingen van de aparte klasse voor hoofdelijk onderwijs; het experiment met dit onderwijs lokte veel vragen uit. J. J. VAN KOOTEN WINT DF. „KREEK"- PLAOUETTE OP HARLFY DAVIDSON. W STOELMAN WINT DE M C. H.-PLA- QUETTE OP NORTON. Zondag hield de Motorclub ..Haarlem" een strandrit van Overveen via Zandvoort near Noordwijk en. terug. Ondanks storm- weer was cr veel belangstelling, vooral daar waar de rilders bij het einde van den Zee weg naar beneden bet strand opreden en wel eens onder bun machine terecht kwa men. A. Wuring op B.S.A. onderscheidde zich door de snelle wüze, waarop hii door het mulle zand ioeg, evenals v. Kooten. Om 11.20 werden met tusschenpoozen van een minuut 2 amateurs en 4 handelrijdcrs gestart. Om 12.30 uur verscheen v. Kooten reeds weder aan den finish, hoewel hij het laatste was vertrokken, met een verschil van 6 minuten op den eerst vertrokken! rijder, hiermede voor den 2en maal in bril- lante stijl de „Kreek"-plaqnette winnende, welke nu definitief in zijn bezit komt. Dit als besluit vap een buitengewoon succesvol seizoen 1926, waarin hii op Harley David son in totaal 14 gouden medailles, 2 zilve ren bekers, 1 lauwerkrans en de „Kreek - plaquette won. Twaalf minuten later kwam T. Stoelman aan de controle op Norton, welke ondanks een geweldige buiteling op schitterende wijze de ALH.C.-plaquelte won van de arw teurs. A. Wuring had pech door een Iek« gesprongen benzinetank, waardoor hem ziin mooie kans op den 2en prijs ontging. H. W. Wijkhuizen op H. D. kwam slechts 38 se- runden na Stoelman binnen, doch had moei lijkheden met de beklimming dor laatste duin hoogte. P. van Rumpt op Ariel bad last vaa een verstopten sproeier. P. Smit was gehan dicapt door een wond, opgedaan door een val bii de training. Zondag 31 October beeft de prijsuitrei king plaats; om 11 uur in Hotel Roozendan' te Overveen. UITSLAG: G J. J. van Kooten, Harley D„ 48 m».^, Ie Prüs Kreek-plaquette. W. Sz-aclman. Norton, 1 uur, le prijs. M.C.H.-plaquette. H. W. Wiikbuizen, Harley D„ 1 uur 38 s„ 2e prijs medaille, F. P. van' Rumpt, Ariel, 1 uur 7 min., 2« prijs medaille. A. Wuring, B.S.A. P. Smit, Harley D. - BODEGRAVEN, 20 Oct. Kaas. Aangevoerd 532 partijen. Eerste kwal. f 5056, tweede kwal. 4348; zwaardere Rijksmerk 52 ''S, met Rrksmerk f 4550; zware 61, Han't'-I matig. AMSTERDAM, 20 Oct. Veemarkt. - 272 vette kalveren 1.101.20; 0.90— 1.10; 0.700.90; 23 nuchtere k'alveret 1418; 550 varkens; Holl. 8182; 81 —81; enkele boven noteering; vette van kens 7880.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1