Abdijsiroop Waarom rondt Gij blijven boesten? mj gij Uw hoest onmiddellijk ktiiit verdrijven met Akker's 0£ SPAARNEBANK W* J'"' De ontduiking van accijns cp gedistilleerd. De elecMfjcaiie van den snocrweg HaarlemIJmuiden. Faillissementen. Hooge waterstand. Bietencampagne. Een jeugdig dreigbrief schrijver gevat. TOONEEL. Rotkreupel. Verlegging Tramrails. „Jan, ben je daar?" Kennemer Lyceum. CoiUrole op gemeente-administratie. De gemeente Haarlem in 1925. Speeltuinvereeniglng „Flora". Spaarnwouderstraat-vereeniging. Jaarfeesten R.K. Volksbond. Een nieuwe heerenmode-zaak. Een aanstaand jubileum. De asphalteering van Haarlem's straten en pleinen. Wat er verbeterd werd. Herziening salarisregeling gemeente-personeel. Een kalme dienstdag. Geen faillissementen. De zwijntjesjager. Vcor de Missie van den Zeereerw. Pater N. Stam. J. L. N. te V. 5.— Programma BURGERLIJKE STAND. R. K. Schotensche Gymnastiek- vereenisfing „Leonidas". GEMEENTERAAD. 9W3 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59 51 59 52 LAATSTp NIEUWS. Een auto-ongeluk dat goed afliep. De inbraak t f St. Nicolaasga. Zeevrachtboot in nood. De 46ste Dies Natalis der Vrije Universiteit. Een sroot aannemersuierk. Behandeling voor het gerechtshof te Amsterdam. De hee. J. "K. L. S., wonende te Haarlem, doch thans ie Wiesbaden verblijf houdende, werd op 2 Februari l.i. door c Rechtbank te Haarlem veroordeeld lot 87 geldboeten tot een gezamenii,k bedrag var J 296.861.40, bij gebreke van betaing o verhaal te vervangen door 82 hecjlenisstraf- fen van tw2e dagen, wegens overtreding van art. 8 der wet vm 4 April 1S70 St.bl. 61, opleverende: het toelaten van accijns- goed hetwelk bij het vervoer met docu ment moet gedekt zijn in een bij beklaagde in gebruik zijnd pand, met da wetenschap dat het in strijd met de wet is vervoerd. Primair was den verdachte ten laste ge legd, dat hij als beheerend vernoot der handelsvennootschap J. A. de Haas Zoon te Haarlem, op verschillende tijdstippen (in 1922, 1923 en 1924} in zijn kantoor Apegang no. 32 heeft gekocht of doen koopen een totale hoeveelheid van 181 hectoliter 86 liter 9 deciliter en 6 centiliter gedistilleerd ad 50??, zulks met de wetenschap dat het gedistilleerd in striid met de wet was in gevoerd of vervoerd. Van deze telastletging werd verdachte vrijgesproken. Schuldig werd hij echter ver klaard aan de vermelde subsidiaire telaste- legging. Van dit vonnis kwam de veroordeelde gisteren bij het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep. Als zijn gemachtigde trad op mr. J. de Vrieze, terwijl als verde diger optrad mr, Pliester uit Haarlem. Niet minder dan 34 getuigen waren gedag vaard. Mr. de Vrieze verklaarde namens ver dachte, dat de,zen tenlastegelegde feiten ont kent Als deskundige werd gehoord de heer C. J, van Ledden .Hulsebosch, die verklaarde, dat zuiver gedistilleerd moet zijn een zui ver mengsel van alcohol in water, wr-^van het percentage door middel van den vocht- meter kan worden bepaald. Is het mengsel bijv. met andere stoffen, zooals foesel, ver mengd, dan kan het soortelrk gewicht en dus ook de verschuldigde accijns niet wor den bepaald. Verontreinigd gedistilleerd heeft een ander soortelijk gewicht dan zui- ytr gedistilleerd. Personeel, dat bij verdachte in dienst is of is geweest, verklaarde dat in de jaren 1922, 1923 en 1924 geregeld spiritus zonder geleibi'-'et in de zaak werd gebracht, nu eens in „Glim"-kisten met blikken bus sen, dan weer verstopt in manden appe len, en ook wel in een handkoffer; meestal had dit plaats in de schafturen en wanneer het donker was. De meesterknecht pedde het gebrachte en herleidde het tot alcohol van 50%. Van den aldus binnengebrachten spiritus genoten de boekhouder, een kan toorbediende en de meesterknecht ieder 5 cent per liter. De firma betaalde aan de leveranciers 5 cent. per 100, met een maximum van 4 per liter. Sommige getuigen verklaarden, dat ver dachte bij het binnenbrengen van den spiri tus tegenwoordig is gewenst en ook wel den leveranciers uitbetaalde. De leveranciers va', het ged:slilleerd, al- k-mstig van clandestiene branderijen, ver klaarden van suiker cf glucose te hebben gestookt. E-n getuige zei, dat hnt door hem ge'everde niet vrii van foezel was. Nadat aan den heer Van Ledden Hulse- Fo'ch nog verschillende vragen-weron Ge daan, schorste het Hof de behandeling der z»nk tot Vrjidaft 3 De-e"-bcr a.s., 's voorm. 10 uur. Verdachte zal alsnog worden ot>- g"-oeoen om in persoon te verc,-h"nen. Mr. De Vrieze legde als gemachtigde over pen uitgebreid psychiatrisch t-qnrort van dr. BaV-er, die verdachte te Wiesbaden bezocht heeft. Er is thans een begin gemaakt met het «laatsen van de masten langs de spoorbaan van Haarlem naar Velsen. De werkzaam heden zijn bij het viaduct van den .Verspronkweg begonnen. Gisteren den 19sn October 1926 werden ïfgeheven de faillissementen van: B. Fyma, bloembollenhandelaar te Hil- legom, uitgesproken 5 October (1926. J. J. Lubbers, zonder beroep, wonende te Haarlem, Hagestraat 16, uitgesproken 24 Augustus 1926. Tj. Willems, sigarenfabrikant, wonende te Beverwijk, uitgesproken 5 Oct. 1926, Tengevolge van den zwaren regenval was de waterstand in den Haarlemmermeer polder zoo hoog geworden, dat het pol derbestuur besloot alle watermachines in werking te stellen. In aanmerking genomen dat de Lijnden, de Cruquius en de Leeghwater gezamenlijk in één minuut 1300 Kub. meter water kun nen verplaatsen en de Lynden, waarvan de capaciteit onlangs aanmerkelijk wérd ver groot, alleen in één minuut ruim 800 Kub. ter, is het wel te begrijpen dat in min der dan 24 uren het overtollige water uit dezen polder naar de Ringvaart was ver plaatst. De bietenrooiers hebben in den Haarlem- tnermeerpolder, doordat het land drassig was geworden, in de laatste dagen niet geregeld kunnen doorwerken. Het gevolg hiervan was, dat er voor de schippers geen voldoende aanvoer meer was en zij met hun vaartuigen weer naar de Hoofdvaart bij de geniesluis terug keerden. Dinsdag was men hier en daar weer tnet rooien en laden begonnen. In de laatste weken is te Velseroord verschillenden bewoners, waaronder een alleen wonende dame de schrik en angst op het iijf gejaagd door een dreigbrief welke thuis werd bezorgd. Deze brieven met roode inkt geschreven en voorzien van gruwelmerken hielden dan in dat roof cf moord zou worden gepleegd door een bende boosdoeners. Een brief hield in dat een som gelds op een aangeduide plaats moest worden gelegd of dat men anders kon rekenen op de gevolgen. De politie van Velsen werd hiervan in kennis gesteld, speurde alles af en mocht er in slagen den dreigbriefschrijver, zekeren K., oud 12 jaar juist te snappen toen hij een dreig brief in een woning wilde duwen in de Briniostraat. De angst zal nu wel verdwe/ nen zijn. In den Stadsschouwburg zal de N.V. „Het Nieuwe Rotterdamsch Tooneel", directeur F. H. Tartaud, op Donderdag 21 October a.s. opvoeren het nieuwste tooneelspel van Jan Fabricius: „De Koekoek." Hierin treden op de dames: Alida Tartaud- Xleyn, Sop 'e Strin, Anr.ie Follender en de heeren: Jules Verst/ale, Kans van Ees, Frits Tartaud en- Richard Flink. De regie is van mevr. Alida Tartaud-Kleyn, terwijl de décors afkomstig zijn uit de ateliers van M. v. d. Lugt-Melsert. DANSAVOND - STADSSCHOUWBURG Dat er zóó weinig belangstelling zou zijn voor den dansavond, door Madame Klawdii Gorewa met haar partner Ivan Kiréeff cn nog twee medewerksters gegeven_ hadden we riet verwacht. Zegt men'niet, dat onze tijd n het teeken staat van den dans? Of zou 't dart toch waar zijn, dat niet de dans op zich zelf ,als kunstuiting, als vertooning van gra tie, bedrevenheid, muzikaal begrip en ge voel, maar méér om wat d'r um und d'r an is, een naar afwisseling hakende wereld boeit? Aan dit laatste twijfelt geen verstandig mensch het opleven van een danslust, die vreemd is aan alle kunstliefde en d:e zich uit in een overdreven genotzockerij, strekt tot overtuigend bewijs maar tusschen ge- locven en erkennen ligt nog een stap. Toch zouden zij, die bevreesd waren weer nieuwe expérimenten, nieuwe strevingen naar een onbereikbaar ideaal, te moeten bij- wenen, gerustgesteld zijn geworden. Madame isjawdia Gorewa, die toch wel wat te geven heeft, reikte niet boven haar macht. Er werd gepoogd met sierlijk spel van wei-overdachte bewegingen muziek te interpreteeren, die binnen het perk der artistieke mogelijkheden lag. Aan het gezelschap den lof, dat het goede muziek koos Chopin, Brahms Saint Saëns leefden broederlijk naast Rimsky-Kor- sakoff, Rachmaninof en Drdla maar zich niet waagde aan composities, die door een er zeldzame kunstenares aanschouwelijk kunnen worden geheeld, doch die in een zwakke of onjuiste interpretatie met al hun subtiliteit worden gedanst. Liever dan een vermoeienden en vergeefschen tocht naar te hooge sferen aan het publiek op te dringen, hebben deze artisten ons meegenomen in een licht gebied, waar de blijheid van de dade- lijl -treffende bekoring heerschte. Daarom ook is er door de aanwezigen oprecht ge noten, de dankbaarheid daarvoor werd wel eens met te veel applaus-herhalingen geuit Er waren enkele dansen, die beneden de verwachting bleven. Zco was Olga Kirowa niet sterk in haar Danse Hcngroise van Erahms dat bleef beperkt tot uiterlijk ge baar en uitsluitend dansen op de muziek. Evenmin kon Lydia Karpowa ons voldoen in den Zigeuner Tanz van Ocki-Albi uit die driftige bewegingen bleek meer technische bedrevenheid dan innerlijk temperament. Aan die bedrevenheid mankeerde het hij deze Russen allerminst. In menigen dans kwam een acrobatische vaardigheid tot uiting, die wellicht een zeer gemengde bewondering zou hebben opgewekt, als ze niet met veel sierlijkheid van lijnenspel was gepaard ge gaan. Was Ivan Kirééff als Italiaansche be delaar grof waar Saint Saëns hem toch geen reden toe gaf tot een mooie, zij 't niet innerlijk-sterke, uitbeelding bracht hij 'f 'n zijn samenspel met Klawdia Gorewa in de Romance van Drigo en de Eantais-e van Drdla, terwijl zij beiden, ook met de Kleine Russische dans van Puggy terecht succes oogstten. Aan de piano begeleidde Mevr. Oosfdam zeer goed, al was.een enkele maal het tempo zelfs voor de vliegensvlugge danseres te kras. In een piano-solo kreeg zij gelegenheid zich zonder afleiding te doen hooren en zij won veel bijval. Het geheele programma wa^met een half uur vóór en nog een half uur na de pauze afgewerkt, maar het kleine auditorium was zeer voldaan, S. Bij den veehouder v. D. te ZuidiSchalk- wijlt komt een geval van rotkreupel onder zijn schapen voor. Vanwege de E. S. M. is men begonnen met het in orde maken van dé nieuwe trambaan op het onlangs gedempte gedeel te vaart nabij de suikerfabriek te Halfweg. Als het najaar gékomen is en dè vraag naar wild en 'gevogelte onder het publiek steeds grooter wordt, is Beverwijks duinrijke omgeving een waar dorado voor de stroopers, aan wie menig konijn, fazant of patrijs ten prooi valt. Jachtopzieners en koddebeiers doen al het mogelijke den wildstand op peil te houden en het den stroopers zoo moeilijk mogelijk te maken, vertelt de „Tel." Rijks- en gemeentepolitie, alsmede de marechaus see helpen hieraan zooveel mogelijk mede. Twee politieagenten zagen nu op een nach telijke ronde een wielrijder met eenige fazan ten aan het stuur rijden. Achter hem reed een collega, die een geweer droeg. Niet zoo dra had de eerste peddelaar de agenten ge zien, of hij riep zijn metgezel toe: „Jan, bei. je daar?" wat. voor Jan blijkbaar het afge sproken sein was zijn geweer weg fe werpen Naar de herkomst der fazanten onder vraagd, verklaar''en zij, dat deze door hon den waren doodgebeten, waarna zij hun weg konden vervolgen. De politiemannen gingen evenwel zoeken en spoedig was het geweer ontdekt. Bekend met de omstandigheid, dat een strooier zijn geweer al heel ongaarne in den steek laat, stelden de politiemannen zich verdekt op. Het duurde niet lang, of beiden keerden terug om het geweer te zoe ken. Het volgende oogenblik waren zij ge knipt. Het slot van hun avontuur zal zich voor de Haarlemsche rechtbank afspelen. Het bestuur van het Kennemer Lyceum had tegen Zaterdagmiddag j.l. de Gemeen tebesturen, die ten behoeve van hunne in gezetenen schoolgeldovereenkomsten geslo ten hebben met het bestuur van het Lyceum uitgenoodigd tot een bezoek aan en bezich tiging van het schoolgebouw. Een groot aantal leden der Gemeentebesturen van Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Velsen, Beverwijk, Schoten, onder wie de Burgemee ster van Heemstede en Zandvoort en ver scheidene wethouders, had aan de uitnoo- diging gevolg gegeven en werd welkom geheeten door den 'voorzitter van het Schoolbestuur, mr. D. E. Lioni, die in zijn begroetingswoord o.m. zeide, het op prijs te stellen dank te kunnen brengen aan de Ge meentebesturen, die het door de schoolgeld verordeningen hunne ingezetenen mogelijk maken, hun kinderen het Kennemer-Lyceum te doen bezoeken. Het Lyceum is daardoor een „standenschool" in dien zin. dat de school door leerlingen uit alle standen be zocht wordt, in meerderheid zelfs door kinderen uit niet-geïoriuneerde kringen. Onder leiding van dep Rector en den Conrector werd een rondwandeling gemaakt door de school, het bezpek aan verschillen de lokaliteiten gaf aanleiding tot belangstel lende vragen en geanimeerde gesprekken. Behalve de Aula en de verschillende eigen aardige vaklokalen trok o.a. de aandacht de werkkamer voor de groep leerlingen van de aparte klasse voor hoofdelijk onderwijs; het experiment met dit enderwijs lokte veel vragen uit. De heer W.. J. B. van Liemt heeft inder-' tijd een voorstel ingediend, om B. en W. uit te noodigen, maatregelen te treffen tot het instellen van een proefijd van drie ja ren van een accountantsbureau, bestaande uit twee ambtenaren der Gemeente onder leiding en toezicht va,n een daartoe aan te wijzen accountant. In hun prae-advies cp dit voorstel, thans door B. en W. uitgebracht, zeggen deze o.m.: De Commissie van bijstand in het beheer der gemeepte-financiën heeft, na kennis making van de wijze, waarop thans de con trole cp de administratie van gemeente bedrijven en -diensten, alsmede van wo- ningbouwvereénigingen plaats vindt, als haar meening te kennen gegeven, dat die controle op bevredigende wijze wordt ver richt. Bovendien acht zij evenwel wensche- lijk een regelma'ig onderzoek bij alle tak ken van dienst, ten einde te kunnen vast stellen of de econon)'e en bedrijfshuishoud- kunde voldoende in toepassing worden ge bracht. De beoordceling hiervan en het geven van advies om in de gewenschte richting werkzaam ie kunnen zijn, zal h.i. moetan worden toevertrouwd aan een ter zake zoowel wetenschappelijk als pracHsch gevormd persoon. Zij vragen daarom machtiging tot het ne men van zoodanige maairege1cn, als noo- dig zullen blijken, om, met voortzetting van de thans gebruikelijke controle op de gemeen'e-bedrijven en -diensten, te komen tot het toezicht op het toepassen van de oeccnomie en bedrijfshuisboudkunde aan al'e takken van dienst en het op willekeu rige tijden ui'oefenen van controle door een accountant buiten een'g dienstverband met de gemeente staande. Verschenen is het verslag van den toe stand der gemeente Haarlem over 1925. 31 December 1925 telde Haarlem 80.554 inwoners, waarvan 38.146 mannelijke en 42.408 vrouwelijke personen. Dat jaar werden geboren 813 jongens en 804 meisjes. Er overleden 516 mannen en en 541 vrouwen. 23.543 personen behoorden tot den Ned. Herv. Godsdienst, 223 tot de Fransche of Waalsche Hervormden, 2428 tot de Evan gelische Lutherschen, 197 tot de Hersteld Luthcrschen, 3382 tot de Doopsgezinden, 775 tot de Remonstranten, 623 tot de Chris telijk Gereformeerden, 3745 tot de Gerefor meerde Kerken; 28.755 tot de Roomsch- Katholieken, 195 tot de Oud-Bisschoppelijke -Cleresie, 80 tot de Gemeente van de Ze- vendedags-Baptisten, 885 lot dé Ned.-Is- raclieten; 24 tot de Portugeesche Israëlie ten, 47 tot de Moravische Broeders, terwijl 1566 tot een ander kerkgenootschap of an dere gezindte behooren cn 14086 tot geen kerkgenootschap of gezindte behooren. 15 ?<lei 1925 telde de kiezerslijst 43.748 kiezers voor de Tweede Kamer, 42.821 voor de Prov, Staten cn 41,163 voor den gemeen teraad. Onder hoofdstuk „Gemeente-inrich tingen" staat o.m. vermeld, dat aan de mestverzamelplaats 146,445 tonnen vuil e.a. aangevoerd werden. Het aantal slachtingen in het Slachthuis bedroeg 25.897. De woningvoorraad bestond 31 December 1925 uit 19.674 woninger tegen 19.030 wo ningen óp 31 December 1924. Het aantal gé- zinnen was op die data resp; 19.692 en 19.412. In het' St. Elisabeth's Gasthuis werden in 1925 1509 personen opgenomen, in het Diaconessenhuis werden 1291 patiënten verpleegd, in de Mariastichting 2153 zieken; in het ziekenhuis St. Joannes de Deo waren 475 tijdelijke en 12 blijvende verpleegden en 77 pensionairen. Zaterdag 23 October a.s., des middags te 2.30 uur zal de speeltuin „Flora" geopend -worden, gelegen aan de Papaverstraat van het woningcomplex van Centraal Woning- beheer. De kinderen worden om 2 uur dien mid dag opgesteld in de Resedastraat, waarna ze in optocht met muziek naar de speel plaats gaan. Het politie-muziekkorps verleent dien middag zijn welwillende medewerking. Gisterenavond hield de Spaarnwouder- straatvereeniging een ledenvergadering, welke vrij goed bezocht was. Door den voor zitter werd een verslag uitgebracht van het onderhoud, dat de voorzitter en de secreta ris hebben gehad met den weihouder van O W, omtrent het plaveisel der Spaarn- wouderstraat. Over deze mededeelingen is bijna niemand tevreden, want daaruit kon men opmaken, dat er vooreerst nog geen verbetering, laat staan asphalteering te verwachten is en deze straat buiten de belofte van October 1924 bet laatst aan de beurt van asphalteering zal komen. De belofte van toen hield in, dat door een circulaire aan de bewoners der Spaarnwouderstraat mededeeling werd ge daan, dat zij grondwerk, zooals gasleiding of electrisch kabelwerk zoo spoedig mogelijk moesten laten in orde brengen, aangezien ei dan over eenige weken aan de keibestrating zou worden begonnen. Eenige weken zün nu reeds 2 laren gewor den en in al dien tijd is het plaveisel er slech ter en niet beter op geworden. Een dezer dagen zal over dit onderwerp met klem worden aangedrongen bij den ge meenteraad. Was de stemming niet bijster optimistisch na dit onderwerp, evenmin was dit het geval bij de bespreking van het houden van een winkelweek. Na h'erover flink gedebatteerd te hebben werd besloten vooreerst geen étalageweek "f iets dergeli-'ks te houden, althans niet in dit naiaar nog, omdat men alrtemeen van rreening was, dat bet publiek thans over- stroomd wordt door winkelweken, terwijl het de bedoeling is van de Spaarnwouderstraat- veree"i<fin<5, om na riip beraad eens met iets gobcel origineels voor den dag te komen. Na eenige huishoudelijke besprekingen 'verd deze zeer rfeannimeerde vergadering ongeveer half twaalf gesloten. Gisteravond ziin in rfebouw ,.St. Bavo" de jaarfeesten van den R, K. Volksbond be gonnen. De zaal was wel niet zoo goed bezet, maar dit moet meer geweten wor den aan het feit, dat er zooveel te doen was riisternvond. Want vandaag liep het met bet plaatsen bespreken reeds veel dr"kke'. Ter afwisseling in dp reeks jaarli'ksche oon-'.lvoorstellmg'.'n heeft de R. K. Volks bond thans iets ande-s gearrangeerd. Haarlem's Klein Cabaret" hoi'dt thans de menschen op aangename wiize bezirt en bet -"cces dier heeren was werkelijk groot, ''enigeen betuigde na afioo.p aan de admi nistrateur zijn tevredenheid over den feest avond. Ook „The Funny Fellows", die hun mede werking verleenden, oogstten veel succes. Bij het begin van den avond sprak de voorzitter, de heer P, F CastrHira een kort openingswoord, waarin hij o.m. de on- derafdeelingen in aller belangstelling aanbe-< val en hen aanspoorde, lid te worden van het Rctraitefonds. Vanavond is de tweede feestavond en verder worden uitvoeringen gegeven op Vrijdag 22, Zondag 24, Dinsdag 26, Woens dag 27 en Zondag 31 October 27 October is de donateursavond. In het in- en uitwendig verbouwde en uitgebreide perceel Groote Houtstraat hoek Verwulft, heeft de heer Goossèns een zaak geopend, die, naar ons hedenmorgen bij een bezoek bleek, de beste en mooiste winkels op dit gebied evenaart. De 140 M2 groote winkel,, de toonban ken, etalagedeuren, kasten, meubels, enz. zijn alle in een lichte grijze tint met een zwart randje geschilderd, wat een frisscjien, lichten en gedistingeerden indruk maakt. Voor de etalages is deze kleur bovendien de beste, daar alle artikelen, ook de bonte kleuren dien tegenwoordig in de heeren mode zijn doorgedrongen, hierop het voor- deeligst uitkomen. De electrische verlichting in de zeven etalagekasten, aan de Groote Houtstraat en Verwulft, is zoo aangebracht, dat de licht bron voor het kijkend publiek onzichtbaar blijft. De muur achter de toonbanken wordt geheel ingenomen door kastjes met roldeur- tjes, waar de verschillende artikelen zinde lijk en stofvrij kunnen worden opgeborgen. Aardige meubeltjes, toonkasijes en spiegels verlevendigen nog het aanzien. In een der hoeken is door een gordijn een kleedkamer afgeschoten voor het verwisselen van boorden. Boven is een lokaal ingericht als paska mer voor de kleermakerij, terwijl een trap, door een balustrade omgeven, naar de kelder leidt, die reminiscenties opwekt aan 17e-eeuwscfie huizen. Hier is de installatie der centrale verwarming en de pakkamer. Naast de coupeurskamer is het kantoor tje, vanwaar men den geheelen winkel kan overzien. riet geheel is een staaltje van modernen winkelbouw, onder architectuur van den heer D. van Zetten uitgevoerd door de aannemersfirma N.V. B. Hagen, terwijl be timmering, beschildering, stoffeering, eta lages, enz. uitsluitend door Haarlemsche fir ma's geleverd zijn. 17 Juni 1927 zal de heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar tot ird van den Haarlem- schen gemeenteraad werd gekozen. 1 Elk jaar een deel van de asphalteering van Haarlem's straten, pleinen, grachten enz. Zona's wie gisteren reeds mededeelden, staan voor' het volgend jaar op het pro gram het nog niet geasfalteerd deel' der Groote Markt, zoodat dan de geheele Groo'.e Markt geasfalteerd zal zijn, het Klokhuisplein, de Lange Veerstraat, de Oude Groenmarkt, de Spekstraat, dé Jansstraat en de Jansweg. I Wanneer dat alles is uitgevoerd, is 't Centrum van de oude stad geasfalteerd. Het is bekend, dat het in de bedoeling ligt, de geheele oude s'.ad in het asphaltcomp'.ex op te nemen, a'thans wat betreft de hoofd straten. Over blijven thans nog de vesten en de Wdhelminastraat. Wat het Spaarne, betreft, liet is niet onmogelijk, dat daar geen a|phalt ge'egd zal kunnen worden niet het oog op het zeer drukke en zware verkeer langs de Kaden. Men komt thans intusschen al aardig in de rich ing. Want ('t blijft natuurlijk niet tot de onmogelijkheden behooren, dat het lijstje van te asfalteeren wegen het volgend jaar nog zal worden aangevuld. Zoo denken we bijvoorbeeld in dit verband aan het Houtplein qn de kop van de Groote Hout straat, wanneer eenmaol de brug van de Groote Houtstraat gereed komt. Da zul niemand kunnen ontkennen, dat er een aanzien'ijke verbetering tot stand is gekomen en dat slechts in enkele jaren. Wat een verschil hij enkele jaren gele den. Wie herinnert zich niet met schrik dc bestrating met kinderhoofdjes, de hob belige keien in de Groote Houtstraat. Nu kan men vanaf „Bosch en Hoven" te Heemstede met een kleine onderbreking op den Schoterweg over een fraai asphalt- dek rijden van Heemstede naar de Jan Gij zen vaar t. Een verbetering dus, die mag meespre ken, wanneer men het heeft over een wegverbetering van Den Haag over Was senaar, Ka wijk, Noordwijk, de Zilk naar Vogelenzang, waarvan wij verleden week een beschrijving gaven. Wie herinnert zich niet de talrijke klach ten en verzuchtingen, die er uit de burgerij opstegen om betere bes rating, totdat een der hooge ambtenoren van het sadhuis, die, zooals he noodlot het wilde, jfet meest met Openbare Werken (dat de bestratingen aan legt) te maken had, op de Nieuwe Groen markt door zijn rijwiel zakte en zich deer lijk verwondde. Een ondeugende burger heeft toen opge merkt, dat van dat oogenblik af, de ver betering van de bestrating met kracht ter hand genomen is. Ingevolge toezegging bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor het jaar 1925 werd door het college van B. en W. ender het oog gezien de wenschelijkheid van een herziening van de salarisgrenzen van de beide laagste groepen van ambte naren. B. en W. bieden thans een voorstel aan tot wijziging van de betreffende Verorde- ning. Daarin wordt voor de ambtenaren, in de salarisgroep van 1700 tot 2100 geplaatst, eenzelfde jeugdaftrek voorgesteld als voor ambtenaren van de eerste groep zal gelden; zulk een aftrek komt bij deze groep slechts bij uitzondering voor. Ten aanzien van een afzonderlijke rege ling van de salarissen der incasseerders, thans in de tiveede groep opgenomen, waar voor in het rapport der Commissie de aan dacht wordt gevraagd, merken B. en W. op, dat het hun in het algemeen niet aanbeve lenswaardig voorkomt, om voor een groep van ambtenaren, anders dan bij hooge uit zondering een bijzondere tusschengroep te vormen», evenmin om voor hen een extra toelage vast te stellen, Mocht het in de practiik blijken, dat er inderdaad gegronde aanleiding bestaat, om voor de genoemde categorie zulk een uit zonderingspositie te scheppen, dan zal een verandering te dien opzichte nader kunnen worden overwogen. Ook naar meening van B. en W. zal bil lijkheidshalve een wijziging van de salaris- regeling als hier voorgesteld slechts voor nieuw aan te stellen ambtenaren, niet voor de thans in functie zijnde, moeten gelden. B. en W. stellen daarom voor: I. Art. 1 van dc Verordening, regelende den rang en de bezoldiging van ambtenaren, op wie het ambtenaren-reglement van toe passing is, te wijzigen als volgt: Het minimum van de rangen, onder 1, 2 en 3 genoemd,, wordt gesteld op 1500, het maximum op 1700; het minimum onder 4 tot en met 6a op het 'f 1700, hei maximum op 2100. II. De slotalinea van art. 1 te lezen als volgt: Het bedrag der minimum-jaarwedde van de rangen, onder 1 tot en met 6a wordt ver minderd; voor den 21- tot den 23-;arigen leeftijd met 100, beneden 21 jaar met 200 per jaar, met een minimum-jaarwedde van 300, resp. 500 op 16-jarigen leeftijd. De wedde van hen, die den 16-jarigen leeftiid nog niet bereikten, wordt door het hoofd van den tak van dienst of den directeur, beneden deze minima voor elk geval afzon derlijk geregeld. III. Te bepalen, dat de onder I en II voor gestelde wijzigingen niet zullen gelden voor ambtenaren, die op den datum van het in v/erking treden van dit besluit in functie zijn. Dinsdag zijn door de Haarlemsche Arron- dissements-Rech'.bank geen faillissementen uitgesproken. Dat mag wel met een streepje aan den balk, want een dergelijk feit heelt zich in de laatste 2 jaar niet meer voorgedaan, Voor een slijterij in de Koningstraat is gisteren een rijwiel ontvreemd. Van de Orgelbespeling in de Groote ol St. Bavökerk tc Haarlem, op Donderdag 21 October 1926, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Salmo iXlX B. Marcello. (1686—1739) 2. Kleines harmonisches Labyrinth J. 'S. Bach. 3. Variationen über: „the harmonious blacksmith" Handel Karg. Elert. 4. a. Angelus b. Ave Maria E. Boss:. 5. Morceau de Concert A. Guilmant. Ondertrouwd: 20 Oct.: J. C. v. Santen en A. Welp, G. J. J. Valkenburg en M. A. Müller, W. J. H. Janszen en E. J, Slot. K. F. v. d. Hoff en G. v. Nimwegen,. P. Vermeulen en M. Fortgens, C. Lots en H- v. Dijk. Getrouwd: 20 Oct.: C. B. v. Osenbruggeu en A.. Hovius, W. Ineke en E. A, Rutjes. J. W. den Otter en K.- Moore. S. J. Schuitemaker en P. C. Janssens. G, Jan sen en M. Geutskens. H. J. Lensen en A. J. v. d. Berg. R. Rosbach en J. A. v. d. Broek. H, J. Möring en. A. Zwiersen. J. A. André en M. M. C. Poot. J. Rietman en Z. Koning. J. Lambooij en P. J. Roggeveen. A. v d. Schoot en J. A. Mulder. Geboren: 16 Oct. z. van K. Staalv. d. Veekens. 13 0ct. z, van A, C. van, Leu venKrom. 19 Oct. d. van M. Engeman Houthuyzen. d. van H. C. Biesbrouck Stemmes. Overleden: 19 Oct. W. S. v. Bockhöoven, 75 j„ .Spaarnwouderstraat, G. Markman, 22 j., Kamperlaan. A, Klaver, 22 j., Kam perlaan. 20 Oct. A., 5 j., d. van F. Rus man, Kamperlaan. 50-JARÏG BESTAAN VAN HET NCORBZEEKANAAL. De vcreeniging tot Veredeling van het Volksvermaak deelt ons mede, dat het be stuur van den Bond van Amsterdamsche Speeltuittvereenigingen, in wiens handen de leiding en de regeling van de feestelijke her denking voor de jeugd is gesteld, het na- vólgend programma heeft samengesteld voor kinderen van 12—15 jaar: 1. Stadsschouwburg. Tooneelgezelschap „De Speeldoos," onder leiding van Constant van Kerkhoven Jr, Opvoering van „De Kat jangs" naar het bekende boek van B. J. Schuil. 2. Paleis voor Volksvlijt. Onderwijzers Tooneelvereeniging, onder leiding van den heer Fred. Berends: „De zieke Prins," kinder- tooneelstuk in 3 bedrijven door Fred. Be rends. 3. Hollandsche Schouwburg. Tooneelver eeniging „De Vrije Club," onder leiding van mevr. Jo. M. de JongePloegman. „Toch Timmerhout," tooneelspel in 3 bedrijven door Jan Ligthart, gevolgd door „Hagenaars met vacantie." Kinderblijspel in twee bedrijven van H. P. 4. Grand Theater: Tooneelgezelschap „De Schouwspelers," onder leiding van den heei F, J. W. Sandel. „De wonderlijke avonturen van Prikkebeen, tooneelspel in drie bedrij ven, door E. Gilhuys. 5. Gebouw van den Werkenden Stand: In stituut voor Arbeidersontwikkeling met films over de visscherij, sprookjes, enz. met expli catie en gezamenlïjken kinderzang, ondei leiding van den Heer Jef. Last. 6. Bellevue. fTooneelzaal.) Instituut voor Arbeidersontwikkeling met leerzame en ont- snanningsfilms met explicatie en gezamen- ïijken kinderzang onder leiding van den heer Jan Soederhuizen. Verder zal voor kinderen van 812 jaar in Bellevue (kleine zaal) eén voorstelling getfe- ven worden, waar „Opa" (de heer Cor .Smits) sDrookjes komt vertellen en „Ma- rietje" liedjes zingt. Sec.: C. B. A. Goemans, Rijksstraatweg 20. Aan de leden onzer vereeniging. Deze week zullen ide gymnastiekoefe- nigen voor de leden op Woensdag tusschen 810 uur in de St. Canisiusschool gehou den worden; voor 'de asp'irantleden 'zijn deze op Donderdag van 78 uur. Tevens wordt hierbij medegedeeld, dat voortaan de ingang aan de zijde der Rijksstraatweg zal gebruikt worden, dus niet meer de hoofdingang. En thans het laatste waar ge speciaal op moet letten: Komt allen a.s. Woensdag op en brengt tevens een nieuw lid mee. Voor het Bestuur, De Secretaris, C. B A. GOEMANS.' Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren Boes, Loosjes, Kuenen én Dc Zeeuw. Eervol ontslag. Aan dr. A. E, ten Oever wordt, met in gang van een door B. en W. te bepalen da tum, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van gemeente-geneeskundige, ondei dankbetuiging voor de langdurige diensien, in deze betrekking aan de gemeente be wezen. Aan J. H. Weterman wordt, met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan. de openbare la gere school no, 19. Goedkeuring balans. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 December 1925, betreffende dc com plexen van 23 en 58 ééngezinsarbeiders- woningen van de Haarlemsche Woning stichting „Vooruitgang." Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1925, betreffende de complexen van 182, 41 en 70 ééngezinsarbeiders- woningen van de Woningbouwvereniging „St. E'avo." Goedgekeurd. Vrijstelling Bouwverordening, B. en W. stellen voor, aan de fa. Gebr. Van Rijswijk vrijstelling te verleenen van het bepaalde bij art. 10, 2a der Bouwver ordening ten behoeve van den bouw van 10 woonhuizen op een terrein aan de Zonne» bloemstraat, De vrijstelling wordt verleend. 5% Nederland 1919 1011/2 101V2 4H Neder] 1917 1021 ö/l6 10215/16 6% Nederland 1923 100!/2 1061/2 7% N.-I. 1921 A.. 1001/16 1001/16 6?? N.-l. 1923 D.. 104 104 Hoil. Lloyd 28 Oude Vaart 63 65 dito Gem. Eigend 58 581/a Mij. „Nederland".. 176 178 0 Scheepvaart-Unie 180 179 Rotterd Lloyd 160 2191/a Oude Boot 97l/2b Holl. Stoomboot 58 tL V. A. 664 651-2 Java Cultuur 350 Jurgens gew 1651/2 Koloniale Bank 215 »/4 215 Indische Bank 173 171 Ccrt. Handel Mij «581/4 157 157 157 Phoenix 117 Geconsolideerde >711/2 - Kon Olie 3623/4 360 U. S. Steel 139 1^6 Marine eornm 73/4 Vorstenlanden 170 170 Actions id 160 160 Comp. Merc. Arg l5/16 1141/4 Oude Dell 419 4181/2 4071/g 4071/2 Dtli Batavia 440 438 Adam Rubber 3341/2 berbadjadi 338. 336 Silau 179 178 Wai Sumatra 302 Dordische Petr. 358 r bouihero Rails 119 160 159 Anaconda 99l/2 Wabash 00 l—f 403/g Comm Maxwel 20 OCTOBER Ei-tec 11_ KOERS fx. LAAISTE Koers BERLIJN t PARIJS 7.35 7-401/3 BRUSSEL 7 08 7.10 VEENEN 35.— 35 30 LONDEN 1 12 121/a 12.123/g bTOCKHOLM 1 66 871/2 66-871'/2 KOPENHAGEN 66 521/2 66 52i/a OSLO 61.60 61 65 dAZEL 48 31 48.29 NhW-YORK 2.50 2.501/18 ROME 1 10 67 10 70 PRAAG 7 45 7,401/j VARSCHAU 72.— 27.— ROERMOND, 20 October. Op den overweg Echt te Roermond aan den Maas- trichtschen weg had gisteravond een auto ongeluk plaats, dat wonder boven wonder zonder persoonlijke ongevallen is afgeloo- pen. Aan den een en kant van den overweg stond een auto, die de lichten niet gedoofd had, terwijl aan den anderen kant uit de richting Roermond in volle vaart een auto kwam aanrijden. Door het verblindende licht van de andere zijde reed de auto uit Roermond door de afsluitboom en en kwam midden op den spoorweg tot Staan, juist toen uit Roermond da sneltrein Roermond- Maastricht naderde. De auto werd totaal versplinterd; de inzittenden konden de au to nog juist bijtijds verlaten en hun leven redden. De trein stopte onmiddellijk. LEEUWARDEN, 20 Oct. De Rechtbank alhier veroordeelde de verdachten J. M. L. en I. P, de K, kooplieden te Rotterdam ter zake van inbraak te St. Nicolaasga in een zuivelfabriek tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis overeen komstig den eisch. SCHIERMONNIKOOG, 20 October. - Ten N. van Schiermonnikoog drijft een on bekende, kleine zeevrachtboot en vraigf sleepboothulp. Jdet weer en de zee zijn kalm, AMSTERDAM, 20 October. Ter gele genheid van den 46 ste Dies Natalis der Vrije Universiteit werd heden middag in 't gebouw van den Werkenden Stand door den rector-niagnificus Prof A. Goslinga' een rede gehouden getiteld: de beteekenis der omwenteling van 1795. GRONINGEN, 20 October. Het leggen van de persleiding voor afvoer van faccaliën van Groningen tot de laatste brug in 't Eemskanaal bij Relfzijl is gegund aan den laagsten inschrijver van Dijk Janssen t< Amsterdam voor 912.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2