M 7 JÉM De Kleeren maken den man Ruwe Huid Kieltjes uil Canada. ïhmjM ROLLUIKEN PUROL De leidende bankiers en zakenmenschen van Europa en de Ver. Staten over het harstal van den internationalen handel. Ni^üvvE HAARLEMSCHE COURANT. 1 v ede BladWoensdag 20 October 1926 tegen INBRAAK en STOR1Y! Verbeterde constructie. HAARL. JAL0EZIEËNFABR1EK NA8SAULAAN 76 - TEL. 10743 UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. JA, iVSAAR HET DRUKWERK MAAKT DE ZAAK. Onderhoud MussoliniBriand en MussoliniStresemann. BLOEMEND AAL. LAATSTE NIEUWS. Ambtsaanvaarding van Prof. K. de Snoo. De Artsencursus te Amsterdam. Het Internationaal Congres voor Anthropologic. Actieve roodvonkbestrijding. Von Hoesch naar Parijs. Emir Feisal. Het Internationaal Manifest. De vermoedelijke samenstelling van het nieuwe Oostenrijksche kabinet. Beperking verkoop wodki Magda Janssens Het Noorsche plebisciet. De kwestie met „De Lotus". Verduistering. Grof wild, -f* 1 aapam Terug naar de vrije v'i wlssqlln^ van producten Geen scheidsmuren in gen vorm van tarieven, veibods- en andere beperkende bepalingen. Leidende bankiers en zakenmenschen in Europa en Amerika, waaronder met de klin- kendste namen in de handels- en geldwe- reld, hebben een oproep samengesteld, waarin zij de aandacht vragen voor zekere ernstige en verontrustende toestanden, die raar hun oordeel een sta-in-den-weg zijn voor den terugkeer der algemeene wel vaart. Men kan niet zonder bezorgdheid aan zien, aldus bedoelde oproep, in welke mate tarief-slagboomen, bijzondere licenties en verbodsbepalingen sinds den oorlog zich in den interationalen handel hebben gedron gen en zijn natuurlijke ontwikkeling ver mochten te verhinderen. In geen enkele pe riode der nieuwe geschiedenis is het voor den handel noodzakelijker geweest dan nu van dergelijke schommelingen bevrijd te zijn, teneinde den handeldrijvenden in staat te stellen zich aan de nieuwe en moeilijke omstandigheden aan te passen, In geen tijd hebben zich de beperkingen van den vrijen handel op zoo bedenkelijke wijze vermeer derd, zonder dat de daaruit voortvloeiende economische consequenties behoorlijk wa ren overwogen of nagegaan. De instorting van groote politieke ge- biedseenheden in Europa was een zware slag voor den internationalen handel. In uitgestrekte^gebieden, welks bewoners tot nu toe hunne producten in den vrijen handel brachten, werden nieuwe grenzen aangebracht,welke door tariefrechten angst vallig werden bewaakt. Oude markten ver dwenen. Rassentegenstellingen konden ge meenschappen uit elkaar 'rukken, wier be langen onscheidbaar met elkaar waren ver bonden. Er werd een situatie geschapen, ge lijkend op die, welke zou ontstaan, als een statenbond de banden zou afleggen, welke hen samenbond en beginnen zou den we- derzijdschen handel te remmen en met boe ten te bezwaren, inplaats van hem te bevor deren. Het behoeft geen betoog, dat onder dergelijke omstandigheden de welvaart van zoo'n land snel zou achteruitgaan. Om deze nieuwe grenzen in Europa af te bakenen en te verdedigen, werden licenties, tarieven en verbodsbepalingen ingevoer' waarvan de resultaten voor alle betrok kenen reeds als zeer nadeelig aan den dag traden. De eene staat verloor zijn --d- koope voedselvoorziening, de andere de goedkoope levering van gemaakte goederen; Industriën leden onder gebrek aan kolen, fabrieken door 't ontbreken van grondstof fen. Achter de tolmuren werden, zonder werkelijk economisch fondament, nieuwe plaatselijke industrieën opgericht, die tenge volge der concurrentie slechts in leven konden worden gehouden, doordat de tol muren nog hooger opgetrokken werden. Spoorwegtarieven, die onder den invloed, van politieke overwegingen zijn vastgesteld, maken het transito-verkeer en vrachtver voer moeilijk en duur. Algemeen valt een prijsstijging te constateeren en een kunst matige duurte is in het leven geroepen. De productie als geheel genomen, is achteruit gegaan; de credieten zijn verminderd en de geld-circulatie is afgenomen. Te vele staten hebben onder het nastreven van valsche ideeën omtrent he^t nationale belang, hun eigen welvaart in gevaar gebracht en de gemeenschappelijke wereldbelangen uit het oog verloren, door hunne commêrcieele re laties te baseeren op de economische dwaasheid, dat alle handel als een soort oorlog moet worden beschouwd. Daarom kan geen herstel intreden in Europa, zoolang de politici in alle landen, de oude en de nieuwe, niet tot inzicht zijn gekomen, dat handel geen oorlog is, maar een ruil-proces en dat in tijden van vrede onze buren onze afnemers zijn en dat hun j welvaart een voorwaarde is voor onze eigen I welvaart.Wanneer wij hunn enhandel belem meren, verminderen wij daarmede voor hen ook de mogelijkheid hunne schulden af te betalen en onze producten te koopen. Be perkte import brengt ook beperking van den export met zich en het verlies van ex port-handel wreekt zich bij elk volk. Aan gezien wij allen van den in- en uitvoer van goederen afhankelrk ziin, alsmede van het proces der internationale goederen-uitwis seling, kunnen wij niet zonder ernstige be zorgdheid eene nolitiek beschouwen, die de verarming van Europa beduidt. Gelukkig zijn teekenen aanwezig, dat eindeliik de openbare meem'ng in alle lan den dit dreigend gevaar begint in te zien. De Volkenbond en de internationale han delskamer zijn bezig om alle formaliteiten, verbodsbepalingen en beperkingen tot een minimum te reduceeren. om ongelijkheid van behandeling in andere aangelegenheden dan tarieven te doen verdwijnen, om het vervoer van personen en goederen te ver gemakkelijken. In sommige landen pleiten invloedrijke stemmen voor volledige ophef fing der tarieven. Van andere zijde is het afsluiten van handelsverdragen op langen termijn voorgesteld, waarin de meestbegun- stigingsclausule is opgenomen. Enkele sta ten hebben in onlangs afgesloten verdragen dc noodzakelrkheid erkend, den handel van alle remmende beoerkingen te bevrijden. E" de endervinding leert langzamerhand ook nndcen, dat 't wegnemen der economische Comb. J. P. Senft - Erdtsieck Zn. Het nog niet bewerkte gedeelte van den grond zal dezen winter onderhanden geno men worden. Burgerlijke Stand van 10 tot en met 16 October 1926. Geboren; z. van B. Heuver- Bos. z. van J. van Eijk-Handgraaf. d. van H. Brongers-Onink. d. van G. van de Manakker-Lampe. z. van G. J. Dek- ker-Pomper. z. van A. A. M. Stein- hauser-Colnick. d. van L, J. Peters- Schurink. d. van M. van Veen-Verloop. 2d. van M. Lijn-Scholten. Ondertrouwd; W. M. J. Zonneveld en H. M. Burgers. G. W. Franken en M. E. - Spronk. B. J. Leeuwerke en M: M. W. Wildernissen tusschen de afzonderlrke vol- Roosenhart. N. J. Kloes en J. C. Cobe- ceren het bests geneesmiddel is gebleken f lens A. Aarts en J. de Vries. A. H. Gemeenteraad. B. en W. stellen voor, aan dr. P. K. T. Lens, op diens verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag te verleenen als lid van de Commissie van Toezicht op het M. O. B. en W. stellen voor, aan dr. P. K. T. Lens, op diens verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag te verleenen als schoolarts aan de openbare lagere scholen te Over veen en Vogelenzang. B. en W. stellen voor met ingang van 1 October te benoemen tot schoolarts aan de openbare lagere scholen te OverVeen en Vogelenzang, dr. W. H. Dippel. B. en W. stellen voor, den nieuwen weg, evenwijdig loopende aan den Dennen weg en gelegen in het verlengde van de nog niet verharde Krullenlaan, te noemen Krul- lenlaan. B. en W. stellen voor, in te willigen, het verzoek van het Fonds voor zieken- huisverpleging „Voorzorg", om de voor 1926 verleende subsidie voor 1926 ad 500 met 400 te verhoogen. B. en W. vragen machtiging van mevr. de Wed. J. A. Vermeulen-Sigmond aan te koopen 200 M2 grond, gelegen aan den Zandvoorterweg, tegen 4 per M2. B. en W. stellen voor van de Binnen- landsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen voor den prijs van 1 een strook zltfer zijn functie nïeï langer kan waarne men, De leden werd verzocht opgave aan het bestuur te doen van candidaten voor de voorzittersfunctie. Naar aanleiding van de ie houden ten toonstelling verzocht de heer van Bueren den inzendeas nog, te zorgen, dat de zaal van .Vreeburg Maandag vóór t2 uur weer ontruimd is, Verder deelde hij nog mede, dat door een familie uit Aerdenhout 25. was geschonken voor een kunstvoorwerp, als prijs bij de tentoonstelling. Vragenbus. Gevraagd werd naar den juisten naam van een paar ingezonden ROME, 20 Oct. In politieke kringen juisien naam wan cbu pont .u6v«v««— j u j i appels. Geen der aanwezigen wist den jui- verluidt, dat binnenkort een onderhoud zal sten naam plaats hebben tusschen Mussolini en Bnand. Verder werd gevraagd naar ondervinding Mussolini ontving gister den Italiaanschen van bespuiting met loodarsenaat tegen; gezaM in Frankrijk, die uit Parijs alhier a worms! ekigheid bij appels. Geen der aanwezigen had dit middel toe gepast. Alleen wist de w.n. voorzitter mede te deelen ,dat zijn genomen proef dit resul taat had gehad, dat wormstekigheid aan merkelijk minder voorkwam, maar dat z.i. de appels veel minder groot van stuk werden. Bij de rondvraag vroeg een der leden, of bij het verzetten der ledenvergaderingen naar den 3deir Woensdag der maand (in plaats van op den 3den Dinsdag) de leden geraadpleegd waren. De heer Van Bueren deelde hierop mede, dat dit gebeurd was, om enkele leden, die nooit op Dinsdagavond de vergaderin gen bezoeken, tegemo.et te komen en dat voor deze maatregel de leden (reglementair) voor de stagnatie in den handel, welke over al valt waar te nemen. De waardevolle, politieke resultaten, welke uit een dergeli:ke tactiek zouden voortspruiten, die kwaadwil zou doen wij ken voor eensgezindheid, exclusivisme voor samenwerking, zullen wij niet onder de cogen zien. Maar wij wenschen als onze vaste overtuiging te verkondigen, dat her stel der eceomische vrijheid de meeste ze kerheid biedt voor 't herstel van den wereld handel en 't wereldvertrouwen. Bij dezen ooroep sloten zich aan: Oosten- ijk, België, Tsjecho-Slowakiie, Denemar ken, Frankrijk, Duitschland. Engeland, Hon garije, Italië, Noorwegen, Polen, Roemenië, Zweden, Zwitserland, de Vereenigde Staten en Holland. Bij elk land wordt een groep van voor aanstaande personen in handel of geld wezen vermeld. Wij zullen die niet alle op sommen, doch alleen vermelden de Holland- sche groep, waaronder de volgende namen voorkomen: Dr. C. J. K. van Aalst, President Nederl. Handel Maatschappij, Amsterdam; S. P. van Eeghen, Bankier. Amsterdam; F. H. Fpntener van Vlissitigen, fabrikant, Utrecht; E. Hel dring, President Kamer van Koophandel Amsterdam; Dr. A. J, van Hengel, Directeur Rotterrlamsche Bankvereeniging, Amster dam; Dr. P. Hofstede de Groot, Directeur ómsterdamsche Bark; Paul May, Lippmann. osentha! Sr Co., Bankiers; Dr. W. A. Mees. d. Mees Zonen, Bankiers, Rotterdam; A F. Philips, Directeur „Philips Gloeiianmpen- fibriekeh", Eindhoven; D. W. Stork, Gebr Stork, Hengelo; C. E. ter Meulen, Hope ST Co., ankiers; Dr. BQ, J. Terpstra, scheeps bouwer, Rotterdam; Professor Dr. M. W. F. Treub, Ex-Minister van Financiën, Den Haag; Dr. F. G. Waller, Directeur Neder- landsche Gist- en Spiritusfabriek, Delft; Th. van Weldercn Baron Rengers, Landbouwk econoom, Oenkerk, Friesland; Dr. G. Vis sering, Piesident Nederlandsche Bank, Am sterdam Boots en A. Neuteboom. W. van Gaste ren en A. C. Hartdendorp. Getrouwd; E. P. Diependaal met M. P. Maas. G. M. van Soest met IJ. van Tongeren. Overleden: H. C. van Schie, 4 maanden. T. van Beekhuizen, 70 jaar. P. C. Mallée, 50 jaar. Straatverlichting. B. en W. stellen voor een nieuw contract aan te gaan met het P. E. N. betreffende de straatverlich ting. De totale lichtsterk'e zal hierdoor met 14 pCt. verhoogd worden. De lantaarns en wandarmen worden door de gemeente van het P. E. N. overgenomen. In totaal zal, bij betere verlichting, de gemeente 900 minder onkosten hebben. grond te koopen, gelegen aan de Acacialaan d heh~oMcn te worden. - In verband met de vaststelling van het 8 deH tarief voor waterverbruik met ingang van 1 October 1926 op 0.20 per M2 stellen B. en W. voor een wijziging in artikel 8 en 9 der „Verordening regelende de voorwaar den voor de levering van duinwater". B. en W. stellen voor ontheffing van de bepalingen der bouwverordening te verlee nen aan G. G. E. P. Egger, H. M. Schiefer- decker; J. Reinalda; D. Vader; A. J. H. Bar; E. H. Bodel Bienfait; af te wijzen het verzoek van W. Koek; en goed te keuren de beslissingen van B. en W„ die afwijzend beschikten op de verzoeken om bouwvergunning ingediend door L. D. Walraven en B. Stoffer. VAKONDERWIJS. B. en W. stellen voor te bepalen, dat met 'ngang van 1 Augustus 1927: 1. aan de openbare lagere school A. door vakonderwijzers(essen) les zal worden ge geven in: Vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek fc.q. lichamelijke oefening) gedurende vier uur; handteekenen gedurende 7 uur; zingen gedurende 1 uur; boekhouden en handels- rekenen gedurende 4 uur en nuttige hand werken gedurende 4 uur; - 2. aan de openbare lagere school B. in: Aangezien in de vacature van voorzitter Vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek nog steeds met voorzien is en de waarne- - - r P 1 tilJ - L X_J AvmnrAln /1 AAP c. q. lichamelijke oeienmg) gedurende 6 uur; nuttige handwerken gedurende 4 uur Waterleiding aan de Houtvaart. Naar aanleiding van het verzoek der heeren A. van Emmerik en N. A. Kuenen om naar de Houtvaart waterleiding te leggen en de daaraan verbonden kosten geheel voor re kening der gemeente te nemen, stellen B. en W., in overeenstemming met het advies der Waterleidingcommissie voor, om daarop afwijzend te beschikken en het besluit van 15 Juli 1926, dat met algemeene stemmen werd genomen, te handhaven. Het besluit luidt: de gemeente trekt de waterleiding door tof de Houtvaart, mits belanghebbenden 25 pCt. van de aanleg- kosten voor hunne rekening nemen. Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat adressanten door het slaan Van; norton- pompen goed drinkwater kunnen verkrij gen, welk advies reeds eenige bewoners van de Houtvaart met succes hebben op gevolgd. Vergadering „Tuinbouw- en Plantkunde". Gisteravond hield de afd. B.oemendaal- Velsen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde een ledenvergadering in Hotel Vreeburg, alhier. De vergadering was slecht bezocht. Prof. K. de Snoo, benoemd tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in Verloskunde en Vrou wenziekten, zal 8 Nov. zijn ambt aanvaar den met een rede in 't grootauditorium der Universiteit. Men seint ons: De artsen-cursus, die onder de auspiciën van de Faculteit voor Geneeskunde der Universiteit van Amsterdam, aldaar gehou den wordt, onder leiding van prof. van Lochum, ter opleiding van hygiënisten, beantwoordt niet aan 'de verwachtingen. Slechts 5 artsen hebben zich daarvoor aangemeld, 2 Amsterdamsche gemeente artsen, 2 vrouwelijke assistenten van de betrokken hoogleeraren, 1 Officier van gezondheid en 1 Indisch arts met verlof hier te lande. De leiding van het Internationaal congres voor Anthropologic dat '1 volgend jaar in ons land zal worden gehouden, zal berus ten bij prof. Dr. Kleiweg de Zwaan, Voor zitter en Dr. Brugman uit Groningen, secretaris. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30. Tube 80 ct. 3. aan de openbare lagere scholen C, D en E in de vrije- en orde-oefeningen (c. q: 1:chamelijke oefening) gedurende respectieve lijk 6, 4 en 4 uur. Najaarstentoonstelling. De afd. Bloemen- -laalVelsen van „Tuinbouw- en Plantkun de", zal 22, 23 en 24 October een onderlinge najaarstentoonstelling van „Alles wat groeit en bloeit" houden in „hotel Vreeburg" al hier, We twijfelen er niet aan, of deze ten toonstelling zal evenals verleden jaar, weer een druk bezoek trekken. De Jeugdtuintjes. Nu de oogst van de jeugdtuintjes binnen is en 't met de b'oemen- kweekerij gedaan is, zijn de tuintjes voor dit jaar gesloten. Het bestuur heeft de vol doening, dat de proef van 't eerste jaar uit stekend geslaagd is. Voor een goed deel is dit mend voorzitter, de heer Horschfeld, door treurige familie-omstandigheden verb nderd was, werd de vergadering gepresideerd door den secretaris, den heer P. L. van Bueren. Na lezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, werden de ingekomen slukken behandeld. Hieronder was een schrijven van het Hoofdbestuur, mededeelende, dat het II. B. een zilveren medaille beschikbaar stelt voor >de te houden Najaarstentoonstelling van 22—24 October. Verder de beschrijvtngs- brief van de te houden Algemeene Verga dering. Ten slotte een schrijven van den ex-voorzitter Dr. Posthumus-Mcyes met beste wenschen voor het welslagen van de Najaarstentoonstelling. Na de ingekomen stukken werd de Be schrijvingsbrief behandeld en werd bepaald, hoe de 'afgevaardigde bij de verschillende punten zijn stem heeft uit te brengen. Vervolgens deelde de heer van Bueren mede, dat 't bestuur cr nog niet in geslaagd toe te schrijven aan den ijver en de toewij- cling van de leiders, de heeren Bleeker en is, een candidaat voor de functie van voor- Puister. zitter te vinden en ook, dat de w n. voor» Men meldt ons: Het plan bestaat onder leiding van het staatstoezicht op de Volksgezondheid en den Directeur van het Rijksserologisch Instituut te Amsterdam, voorloopig op beperkte schaal over te gaan met actieve brandewijnverkoop, die aan jeugdige perso. roodvonkbestrijding door voor deze ziekte nen geheel zal zijn verboden, terwijl de plaat- vatbare kinderen onvatbaar te maken door selijke autoriteiten den verkoop op de dagen aangekomen. Verder verluidt, dat binnen niet te lan gen ti'd een onderhoud tusschen Mussolir5 en Stresemann zal plaats hebben, BERLIJN, 20 Oct. Van Hoesch vertrekt heden naar Parijs. Het Rijk spreekt tegen dat het zou voorstellen een internationale, financiëele conferentie te houden. PARIJS, 20 Oct Emir Feisal is alhier aangekomen. Coolidge verklaarde, nog niet den tijd te hebben gehad het manifest te bestudeeren, maar het kwam hem voor, dat men niet veel kon doen om den handel in Europa te stirnu- leeren door middel van een herziening der tarieven in de Vereenigde Staten, zonder den levensstandaard in Amerika te verlagen. De importeurs wenschen natuurlijk een vrijen handel, terwijl loontrekkenden en fa brikanten beschermende tarieven verlangen. Hel manifest heeft in hoofdzaak betrekking op de Europetsche staten, waartusschen geen verschil in levensstandaard bestaat. Elke algemeene wijziging in de politiek moet ter goedkeuring aan het Congres wor- den voorgelegd en het manifest zal in de ag, zitting stellig een stormachtige discussie te- weeg brengen. Men hecht in Amerika geen speciale waar* de aan het „tariefmanifest", dat door een leidend bankier wordt gekenschetst als een „onschadelijk en vroom pleidooi." John Mitchell, een der onderteekenaars, verklaart, dat vele in Europa bestaande be perkingen van den handel voor de welvaart van Europa buitengewoon nadeelig zijn en reeds lang hadden moeten worden opge heven. Wat het Amerikaansche tarief betreft i dat was een andere zaak, waarover Mitchell niet in discussie wenschte te treden. Naar in parlementaire kringen verluidt zal dr. Seipel de volgende ministerslijst indie nen: Seipel, bondskanselier en buitenl. zaken. Dr. Dinghofer (Gr. DJ, justitie. Dr. Kienböck (chr.-socj, financiën. Dr. Sschnitz (chr.-socj, onderwijs. Dr. Schürff (Gr. DJ, handel. Thaler (chr.-socj, landbouw. Vaugoin (chr.-socj, legerzaken. Dr. Resch (chr.-socj, soc. voorzorg Öe raad van volkscommissarissen heeft eew wet gepubliceerd ter bespreking van den inspuiting van stijgende hoeveelheden rood vonkgijt in hel Rijksserologisch instituut door prof. Aldershof bereid volgens dc Amerikaansche methode. AMSTERDAM, 20 Oct. Naar wij ver nemen, is mevrouw Magda Janssens voor dit seizoen verbonden aan de Tooneelschool om les te geven in 't tooneelspel. OSLO, 20 Oct. Volgens de hedenmor gen vroeg bekende resul'aten, hebben 504.000 personen tegen en 393.000 vóór het drankverbod gestemd. De Regeering zal direct een wetsontwerp indienen tot af schaffing van het drankverbod. van de uitbetaling der loonen en tijdens een economische crisis kunnen verbieden. PARIJS, 20 Oct. De Echo de Paris meldt uit Genève, dat tusschen Frankrijk en Turkije een overeenkomst is gesloten inzake de Lotus-kwestie, waarbij Frankrijk afziet van een schadeloosstelling. BERLIJN, 20 Oct. Dc ochtendbladen melden, dat in 't postkantoor aan de Gentheimerstrasze ernstige verduisteringen aan 't licht zijn gekomen. De met de leiding der hoofdkas belaste beambte Wölke heeft de telefoongelden grootendeels ten eigen nutte aangewend. Canada slaat bekend als een land waar eich, ondanks het jaarlijks groeiend aantal emigranten, nog duizenden vierkante mijlen bosch- en prairiegronden bevinden, waar tot op heden slechts trappers en Indianen of goudzoekers waren doorgedrongen. Een paar honderd jaren verder en ook deze plaatsen zullen hun oorspronkelijke bewoners: beren, lynxen, poema's, enz., hebben moeten prijs geven voor de „civilisation". Men zegt, dat er in deze onbewoonbare Wildernissen nog mammouth's voorkomen, de laatste van hun geslacht; dat er in de bergmeren waarvan sommigen onpeilbaar Zijn nog geheimzinnige hagedisachtige dra ken leven, en zoo af en toe hoort man het verhaal van een rondtrekkenden kampeer der of trapper, die het dier „zelf" gezien beeft. Veel waarde behoeft men aan deze ge schiedenissen niet te hechten, 't Zijn fabels, die hun oorsprong vonden bij de Indianen, Welke nu eenmaal een fabelachtig volk zijn en hun fantasie gewoonlijk den vrijen loop laten. Dit was het onderwerp en tevens de con clusie waar we toe kwamen, dat ons bezig hield den 7en Augustus, toen we ons gepakt en gezakt op marsch bevonden in de oer wouden, die zich rondom het dorp Cran- brook in B. C. uitstrekten. We hadden het stadje al een tiental mij len achter den rug, en van „beschaving" was niets anders meer te ontdekken als afge zaagde boomstompen en geknakte jonge boomen, die als in wanhoop hun groene toppen weer van den grond trachtten op te richten. De gevolgen van een dollars-maken de nieuwe manier om de, voor de zaagmolen geschikte stammen, bij dozijnen tegelijk, met behulp van lange kabels uit het bosch te sleuren naar een op zeker punt opgestelde locomotief. Daar we op weg waren om onze vacantie in de ongerepte natuur door te brengen, be sloten we om er, op z'n Hollatidsch gezegd, „nog een schepje op te gooien". De schemering begon te vallen, toen we de smalle, snelstroomende kreek bereikten, die op den platten grond stond aangemerkt als Goudkreek en besloten werd om hier onzen eersten nacht te kampeeren. Bill, een Canadees, die al zoovele keeren zijn vacantie in de bosschen hjd doorge bracht, dat we hem beschouwden als een „oude gediende" had de leiding en was be zig om een vuur aan te leggen, wat, te oordeelen naar de harde geluiden die uit zijn lichting kwamen, hem dezen keer niet zoo gemakkelijk scheen te vallen. Waarschijnlijk was het regenachtige weer van de Jaatste weken hier wel aansprakelijk voor. John en ikzelf vermaakten ons met het openen van ingemaakte groenten en een 2 ponds bus ingemaakte aardappelen. Dit laatste was een nieuwtje voor ons en een proefneming van een nieuwe fabriek Een proef die echter bij het publiek niet erg in den smaak viel. Althans niet bij ons. Zeeuw- sche blauwen of Koninkjes waren hier ech ter niet voorhanden en dus behielpen we ons maar. Een uur later lagen we heerlijk opgerold in onze slaapzakken, rondom een knappend vuur onzen pijp te rooken en het gesprek liep over onze werkkringen, onze kosthuizen Met een schok zaten we alle drie opeens overeind. Van vlak bij kwam een oorver- doovend getrompetter. Zelfs Bill zat te bib beren van angst. En daar hij een „vete raan" was in onze oogen, behoeft het geen verder betoog, hoe het met ons zelf gesteld was. Zouden we gedroomd hebben, doch indien zoo, dan zou het toch wel toevallig wezen als we alle drie dezelfde nachtmer- (Vlak voor ons stond een groote olifant. Foto V. C. Russell, Crenbrook Trilby en Tony. en alle mogelijke dingen, die we voor een week uit onze gedachten wilden verban nen. 't Varieerde van kruidenierswaren op apothekersdrankjes en vandaar op drukkers- inkt. Hiermede brak onze conversatie echter plotseling af. Vanaf de Oostelijke heuvels klonk een langgerekte kreet, eindigend in een paar korte gillen, Heel in de verte, zoodat het klonk als een echo, kwam het antwoord. Het wilde leven was ontwaakt. Uilen zuchtten hun „Oeh, oeh," een vos die rond sloop bij den zoom van het kort geleden door ons gepasseerde moeras, kefte jankend en een troep wilde eenden in zijn nabijheid verhief een waarschuwend gesnater. Een konijn vlak bij de kreek maakte een sner pend geluid, kwam met groote sprongen naar ons vuur, zat op een koddige manier voor een paar seconden op z'n achterpooten, boog rijn ooren voorover, snopf verdacht zijn neus op en sprong in angst terug naar de kreek, waar een mink of een marter dezen keer haar prooi beter hoopte te bespringen. Doode takken rondom ons kraakten en de v-erbeelding begon ons parten te spelen. Nu moest het toch eer.s werkelijk waar zijn dat er nog mammouth's bestonden en dat we zoo een voorhistorisch beestje op visite k.vgen. Foto V. C. Russell, Cranbrook rie hadden gehad en alle drie tegelijk waren gewekt door dat vreemde trompettende ge snuif. Besloten werd, om ons vuur te vergroo- ten. Een paar stukken van een doode po pulier verlichtte ons kamp in een wijde om trek en we waren al weer zoowat op streek j dat Bill reeds begon grapjes te maker, j over onze doorgestane angsten en juist wil- j den we onze gestoorde nachtrust weer in gaan, toen we er met zekerheid van over tuigd werden, dat er onraad in onze omge ving was; Takken kraakten bij massa's tegelijk en het kwam regelrecht in onze richting. Zou het een grisley-beer wezen? Dit was onze eenigste hoop en het vuur dat we aanla gen nam zulke afmetingen aan, dat het naar alle gedachten groot genoeg was om zelfs een wilde olifant op de vlucht te ja gen. JBij wijze van spreken, want olifanten zijn er immers niet in Canada. „Zeg dat maar zachtjes," zei Bill, „je weet nooit wat voor wangedrochten er rondspo ken," en verder verklaarde hij dat hij wilde dat hij veilig en wel in Cranbrook in zijn kosthuis in bed lag. Heerlijke troost voor een Hollandsche emi- j grant die voor het eerst kampeert in een j Canadeesch wqjid. De vlammen die nu hun schijnsel wierpen] De vlammen die nu hun schijnsel wierpen tot aan den vijftien meter verder gelegen kreek, over een plaats waar enkel het lage re kreupelhout in onregelmatige boschjes groeide, verlichtten een langzaam voortbe wegend gevaarte, 't Snoof en het stampte en het trok jonge boomen uit den grond als of het lucifers waren. We konden zijn vorm slechts onduidelijk zien doch 't was minstens drie meter hoog en af en toe blies het van woede, met een trompettend geluid in het zand zoodat we de zandwolken konden zien opstuiven. Langzaam doch zeker kwam het in onze richting, 't Was meer dan we konden ver duren en daar Bill ons het voorbeeld gaf zetten we het op' een loopen met onze haas tig opgepakte kampgereedschappen. We behoefden echter maar een halve K. M. te gaan of we kwamen bij een onver wacht verschijnsel. Vlak voor ons in het midden van ons pad een oude houthak- kersweg stond een groote olifant en daar deze voor ons op de vlucht ging kregen we ons zelfvertrouwen weer terug en be sloten om ons oude kamp weer in te ne men. Wilde olifanten in Canada nooit van gehoord en we besloten om er bij daglicht eenige photo's van te nemen, zoodat we de heeren natuuronderzoekers zouden kun nen bewijzen dat je niet in Afrika of Indië behoeft te zijn om olifanten te jagen. Wat zouden ze vreemd opkijken. In het kamp teruggekeerd was ons eerste werk om te zien of olifant nummer één ook voor ons op de vlucht wilde gaan. We naderden tot op een tiental meters doch hij begon bij onze komst zoo afgrijse lijk te stampen en te snuiven dat we besloten om hem verder met rust te laten in de hoop, dat hij ons als dank denzelfden dienst zou bewijzen. En dit deed hij ook. Doch het was een slapelooze nacht voor ons. 't Was pas tegen den morgen dat we be sloten om een paar uren te gaan slapen, de lange marsch van den vorigen dag zat ons nog in de beenen en de olifanten waren niet meer in onze onmiddellijke omgeving. DoHi ook dit plan viel in duigen. Een oude indiaan kwam ons kamp binnengaloppeeren, hielp zichzelf van onzen voorraad flensjes en boterhammen en vroeg of we soms ook „groote beesten" gezien hadden. „Wegge- loopen, gisteren van nieuw circus," verklaar de hij. Bom!!! Met één smak vernielde die ouw» Indiaan onze geheele roman.... Het duurde vijf weken voordat de 4 ont vluchte dieren weer waren gevangen geno men. En in hoofdzaak is het te danken aan het onvermoeide werken van de indianen dat de kolossussen per slot van rekening weer terug gingen naar California waar het cir cus haar winterkolonie heeft voor de tro pische dieren. Alleen de arme Myrtle, de negen jaar oude baby-olifant heeft het met den dood moe ten bekoopen. Ze is begraven op de plaats waar ze viel en.... een paar honderd jaren later, wan neer een farmer daar zijn land ploegt, en de verbleekte beenderen vindt dan staat de geleerdheid misschien wel even zoo perplex als wij waren op onzen eersten kampavond. Alleen met dit verschil, dat wij er nog een verschrikkelijken angst bij hebben uitge staan. g '-y ••Xs-..'. „Charjie Ed" wiens vriiheid hierpiede weer geëindigd is. Foto V, C. Russell, Cranbrook

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5