TWEEDE KAMER. De Belastingonhverpen. Openingsredevoeringen op de Britsche Rghsconferende. Naklanken dc~ Britsche algemeen- staking. Het internationaal manifest. De reis der Spaansche koningin. Di Het Noorsche plebisciet. Eruptie in Japan GEMENGD NIEUWS. Aan den dood ontsnapt. Vijf maal f 100 meegenomen. Goed afgeloopen. - Hoog water in Overijsel en Gelderland. Nuttige energie uit de stampende beweging van schepen. Jeugdige dieveggen. Het lukt wel, het lukt niet? Doodeiyk ongeval. Ongeluk in een rijwielfabriek. Nieuwe motorpont in dienst. Bij een burenruzie. De kleinste man ter wereld gestorven. Van A tot Z gefantaseerd. RECHTZAKEN. Ztraatroof op klaarlichten dag. KUNST EN KENNIS. Avttómatisch dieplood. Een koninklijke onderscheiding voor mevrouw Mann. MARKTNÏEUWS. 1.80, jbia Ihe- Aan de orde zijn de volgende belasting- Ontwerpen: 1. Wijziging der Successiewet. 2. Wijziging van de wet op de personee- le belasting 1896, van de Prov, Wet en van de Gemeentewet; wijziging van ae artike len 33 en 35 ter der Leeiiingwet 1914, waar van de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij K. B, van 5 Aug. 1920; herziening der Verdedigingsbelasting II. 3. Heffen van een belasting cn treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land. De algemeene beschouwingen werden in gezet met een rede van den heer Veraart, waarin Minister De Geer werd duidelijk gemaakt, dat de instemming met zijn voor stellen in ieder geval niet onverdeeld is. Prof. Veraart nam vierkant stelling tegen het losmaken van de belastingverminderin gen van de Weeldeverteringsbelasting en de Ho.elbelasting; van belast.ngverlaging dus van een qompenseeretide verzwaring door nieuwe belastingen. De afgevaardigde wil derhalve voor belastingverlaging geen geld prijsgeven en is alleen te vinden voor een beiastmgverschuiv.ng, waardoor een billij ker belastingdruk wordt verkregen zonder vermindering van de totale belastingop brengst. De economische moeilijkheden, aldus deze spreker, vinden haar verklaring niet in abnormaal hooge belastingen, zooals de Min ster wil doen gclooven, maar wel in de overgroole moeilijkheden, door ons land ondervonden ten aanzien van zijn goede ren-export; moeilijkheden, waartegen belas tingverlaging ook niet helpt; moeilijkheden, •die zóó groot zijn, d^u kapitaalvorming ten aanzien van onze productie niet eens noo- dig is. Men zou niet weten wat men op dit gebied met meer kapitaal zou moeten ooen. Ons bedrijfsleven lijdt zelfs aan overkapi- talisatie. De kapitaalbezitters beleggen hun geld in buitenlandsche fondsen. En dat is niet de kapitaalvorming, dia het meest ge- wenscht is. Wel most de aandacht worden gevestigd op de zoogenaamde kapitaalvor ming langs een omweg, op de kapitaalvor ming voor de gemeenschap, op kapitaalvor ming ter voldoen'ng aan eollee ieve be hoeften, zooals bijvoorbeeld de invoering van het zevende leerjaar, de positieverbe tering der ambtenaren, de verbetering der kanaalverbinding tusschen Amsterdam en den Rijn, Daarvoor zijn groote bedragen noodig. En daarom is belas in gverlaging zonder compensatie verkeerd. De over schotten die de bestaande belastingen op leveren, moeten worden besteed niet aan vermindering van de totaalopbrengst, maar aan kapitaalvorming langs een omweg, aan groote belangen, die de volkskracht ver- hoogen. Wel moet de begrooting sluiten; wel er niet meer worden uitgegeven dan noodig is; maar daarbij is de vraag, hoe hoog de inkomsten en uitgaven op zichzell zijn, van minder beteekenis. De heer Oud, dc woordvoerder der Vrij zinnig-Democraten, ging in menig opzicht met den heer Veraart mee. Hij kwam na zijn lange rede evenwel niet tot een geheel gelijkluidende conclusie, Prol. Veraart wil wel belastingverlaging, mits er maar com pensatie tegenover staat, zoodat er geld beschikbaar blijft voor versterking der vokskracht. De heer Oud wil ook de over schotten der bestaande belastingen beste/d zien aan kapitaalvorming langs een omweg, maar daar hij in geen geval de compan- seerende heffingen (Wceldeverterngsbelas- ting en Hote'belasting) wil, komt hij van zijn standpunt tropwèns logisch tot de slotsom, dat er nog niet moet worden overgegaan tot belastingverlaging en dat men voor het oogenbiik niet veel inoet veranderen aan de belast.ngen. Wel zou 'ui, kunnen meegaan met een verlaging der Personeels be.asting. Maar dan toch weer in geen geval zonder een com pen sa ie voor de gemeenten, die anders in moei ij kh eden couuen kunnen komen. De heer Oud vrees er op, dat de finan- cieele toestand steeds te pessimistisch werd voorgesteld door minister Colijn en dat de uitkomsten steeds tientallen roiUice- nen beter waren dan de raming. En de af gevaardigde - schreef daaraan de bedoeling tce de indirecte belastingen le kunnen op voeren, ten einde later tot verlaging der direc.e belastingen le kunnen komen. Z.i. g ngen ook oe thans voorgeste.de ont werpen in die lijn. Verder bleek pok hij van oordeel, dat de kapitaalvorming te veel naar voren wordt geschoven. Het is een verkeerde voorstelling, dat ailcs wat door de burgers aan den Staat wordt opgebracht verloren zou zijn voor de kapitaalvorming, eu dat hetgeen dcor particulieren behouden word, door belasting verminderen, geheel ten goede zoudt komen aan kapitaalvorming. De Staat moet in ieder geval zorgen voor collectieve kapi aalvorming, voor verhoo ging van de volkskracht. Dat was de heer Oud volkomen eens met den heer Veraart. En nu vond de heer Oud in verband daarmede de moiiveering der belastingver laging van minister De Geer: de wcnsche- ujkhsid van vermindering van den druk op het bedrijfsleven, die de inkomensvorming kan tegenhouden, wel beter dan de moti veering van Minister Co ijn: de noodzake lijkheid van kapitaalvorming; maar de uit werking kon hij ook nu nog niet bewonde ren, Ofschoon minder dan dc voorstellen van Minister Cplijn, strekken de voorstel len van Minister De Geer toch nog te veel ter ontlasting van de groote inkomens. De vraag, of het gewenscht is de inkom sten van het Leeningsfonds te verminderen bij een overschot (er is er thans een van 25 millioen per jaar), beantwoordde do heer Oud ontkennend. Z.i. moeten de overschot ten worden gebruikt voor een snel'er af lossing van dc crisisschulden, welke zijn aangegaan voor improduc'ieve uitgaven, die kapitaalvernietiging beteekenden, zoo dat aflossing kapitaalherwinning beteekent, Wil men echter met alle geweld het over schot van het Leeningfonds bestreden voor belastingverlaging (waartoe de Vrijzinnig democraten echter niet zullen meewerken), dan is de voorgestelde afschaffing der op centen op de Inkomstenbelasting ook naar het oordeel van den heer Oud daarvoor de bcs'e vorm omdat dan de kleine inkomens het meest worden ontlast. In geen geval echter wil Mr Oud nieuwe belastingen. En daar hij de overschotten wil besteden aan algemeene belangen, wil hij ook de voorgestelde verminderingen vooralsnog niet. Behalve dan alleen de verlaging der Personeele Belasting; en dan alleen onder het voorbehoud, dat er een compensatie zal worden gevonden voor de gemeenten, die door de vermin dering in verband met de opcentenheffing in moeilijkheden zouden kunnen komen Moet het tot verdere verlaging komen, dan wil Mr. Oud aan de Successiebelasting toch nog doen voorgaan de indirecte be lastingen van de laatste jaren, met name de rijwielbelasting cn daarna de theebe lasting. De heer Vliegen dacht er vrijwel over als Mr. Oud. Alleen vond hij het beter, niet zonder meer te stemmen tegeh de vermin dering der Successiebelasting, doch wilde hij een poging doen om met handhaving van het bestaande tarief de onbillijkheid van het schenkingsrecht ten aanzien van pensioenen en dergelijke weg te nemen. Ter Rijksconferentie het woord voerend herinnerde Baldwin eraan, dat de vorige con ferenties hadden plaats gehad om de be trekkingen tusschen de volken van het Britsche Rijk te -ontwikkelen, en wees er op, dat de discussies zich thans geheel zou den bewegen op het terrein der rijks- en interimperialc politiek met bet doel midde len te vinden tot een nog nauwere vereeni- ging tusschen de Dominions en ook met het doel de verkeersmiddelen en den handt! te verbeteren. Er werden ook openingsredevoeringen uit gesproken door de premiers van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, den Ierscben Vrijstaat, en den vertegenwoordiger van Indië. Aan een verslag van Baldwins reden ont- leenen wij nog het volgende: Op geen enkel terrein zoo betoogde Baldwin bad de noodzakelijkheid om de betrekkingen tusschen de regeeringen van het rijk te regelen zich meer doen gevoelen dan op dat der buitenlandsche poiit'ek. Hij herinnerde eraan, dat cp dc Rijksconferentie van 1911 Sir Edward Grey voor den eersten keer een uitvoerige verklaring inzake de buitenlandsche politiek voor de vertegen woordigers der Dominions aflegde. Grey wees er toen op, dat de creëering van af zonderlijke vloten en strijdkrachten in de Dominions een gemeenschappelijke buiten landsche politiek voor het rijk noodzakelijk had gemaakt. Dit probleem was reeds tot zekere hoogte opgelost. Baldwin herinnerde aan het Rijkscorlogskabinet van 1917, aan de Rijksdelegatie op de vredesconferentie er. aan het feit, dat op de twee vorige rijks conferenties niet alleen een gemeenschappe lijke opvatting tot stand kwam betreffende de beginselen, die de voornaamste kwesties der buitenlandsche politiek dienden te regee- ren, doch ook overeenstemming was bereiki wat betreft de administratieve betrekkingen in zaken van voorname beteekenis. Voorts herinnerde Baldwin aan de cemerentie van 1927, die de Washingtonsche cntwapenrr.gs conferentie voorafging, aan de conferentie van 1913 in zake het schadevergoedings- vraagstuk en de kwestie van het smokkelen onder de kust der Vereen'^de Staten, en aan een aantal internationale conferenties sedert den oorlog, waar de Dominions ver tegenwoordigd waren en een voorname ro! speelden, buiten en behalve de vergaderin gen van.den Volkenbond, waar onverandcr lijk een nauw contact heeft bestaan tusschen de onderscheidene vertegenwoordigers. Hiernaast stond zoo betoogde Baldwin verder, een voortdurende verschaffing aan de D'ominicnprcmiers van telegrafische et schriftelijke inlichtingen over alle belangrijk gebeurtenissen en stroomingen in Engelen Australië had dit stelsel aangevuld ccor d benoeming te Londen van een ambt na a die in nauwe aanraking verkec-d? met r verantwoordelijke autorite'1 !n Frr'n'un Na hetgeen The* de leider van de Spoorwegarbeiders, i de conferentie der Arbeiderspartij, heeft medegedeeld omtrent het aantal spoorwegarbeiders dat nog altijd zonder werk is als gevolg van de alge meene staking, verwacht men na afloop van de mijnwerkersstaking in arbeiderskringen nog meer onthullingen, zoodra Thomas zich niet meer verplicht zal voelen, zich stil te hoyden over de politiek der leiders van de staking. De algevaardigden der spoorweg arbeiders hebben in een geheime vergade ring van Juli al een voorproefje gehad van wat Thomas zal zeggen, als hij het blad voor zijn mond wegneemt, Aan een redacteur van de „Star" heeft hij verslag gedaan van zijn toen gehouden rede en gezegd, dat na de staking de oorspronkelijke eischen der spoorwegmaatschappijen warén: een door dén nationalen bond van spoorwegarbeiders te betalen boete van 50000 pond sterling wegens contractbreuk en een boete van een week loonsverlies voor alle mannen, die hadden gestaakt. Als men dit leest, zegt het blad, kan men niet toegeven dat Thomas en Bromley zwak zijn geweest bij het vaststellen van de voorwaarden, onder welke de spoorwegarbeiders ten slotte het werk weer hebben hervat. Naar aan de bladen nopens het internatio nale economische manifest woj-dt medege deeld, ontstond het denkbeeld om te ge legener tijd zich in een manifest tot het publiek te wen;'en ten einde den ecmomi- schen toestand uileen te zetten ongeveer zes maanden geleden tijdens het verblijf van dr. Scbacbt te' Londen. De „Kreuzztg." doet inzake het manifest opmerken, dat het open deuren intrapt Zelfs a! zou men de beperkingen van Ver sailles uit den weg ruimen, dan blijft nog steeds het voor de wereldmarkt zoo belang rijke probleem van de Russische markt on opgelost. De „Berl. Börsen Courier" schrijft: Het manifest der leidende personen op econo misch gebied zegt niet, maar allen, die het lezen, weten, dat het verdrag van Versail les en de daaruit voortgesproten nationali- leitskwcstie de hoofdoorzaak zijn van den dcsolaten toestand, waarin bet economische leven van Europa sedert het einde van den oorlog verkeert. De 7'ag'l Rundschau" ziet in het mani fest den eersten stap, die ons uit de diepte van de se-'ert het verd-ag van Versailles op economisch gebied hecrsch -i;de vrrdwazing naar het gezond versland terugvoert. De „Germania" schrijft in denzelfden geest, t Dc koningin "V-komen. ZU dan naar L. Bij da volksstemming inzake het brande- wijnverbed werden tot gisterenmorgen ca. 297.C90 stemmen vóór en 296.000 tegen uitgebracht. De uitslagen te Oslo en Bet- gen zijn nog niet bekend. De be*g Hokkaido, in het district Tau- maje, is uitgebarsten, met het gevolg dat de steden Tomakomai en Horcbstsa werden bedekt met een ascnlaag tér hoogte van vijftien c.M. Verscheidene uitbarstingen van weinig beteekenis en aardbevingen volgden. Totnogtoe wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Bij een onbewaakten overweg. Een meisje passeerde te Wychen (Geld.) een onbewaakten overweg, toen een trein in aantocht was. Haar fiets werd verbrij zeld. Grooter ongelukken werden voorko men door het buitengewoon krachtige repi- men van den machinist. In den nacht van 18 op 19 Oct. is inge broken in de woning van den schoenmaker P. Z., aan den Coolsingel te Rotterdam. De dieven hebben zich waarschijnlijk door mid del van een valschen sleutel toegang ver schaft. Uit een kistje, dat onder een werk bank was geplaatst, zijn vijf bankbiljetten van 100 gestolen. Te half twee werd in den nacht van Maandag op Dinsdag te Dieren dè assisten tie van de politie verzocht bij C. aan "de Hoogestraat, omdat diens woning vol gas stond en hij de hoofdkraan niet kon af sluiten. C. was even te voren in zijn slaap gestoord door het rumoer van twee katten in de keuken. Hij bemerkc toen een ster ke gaslucht, gevoelde zich onwel en wekte zijn vrouw en de buren, die de slaapkamer boven zijn keuken hebben. Ook die gevoel den zich onwel, veroorzaakt door het uit- stroomende gas. De gasslang van het toe stel was lo» geraakt en het uitstrcomende gas had reeds een kat gedood. De bewoners ondervonden geen verder nadeel en hebben vermoedelijk aan de katten hun leven te danken. De Dinkel, zoo wordt uit Losser gemeld, is thans weer sterk gestegen. Honderden hectaren, zoowel wei- als bouwland staan blank. De buitengewoon hoog estand van het water schijnt toe te schrijven aan het feit, dat het geen voldoende afvloeiing heeft. Reeds zijn verschillende boerderijen geïso leerd en soms kon het vee slechts met moeite gered worden. Door den aanhoudenden regen der laatste dagen is de waterstand der rivieren en beken in den Achterhoek weer zeer hoog, De kade langs de Bolksbeek aan den Gelderschen kant is doorgebroken, waardoor uitgestrekte weilanden onder water staan. Naar de Sumatrapost schrijft heeft de heer Bunk, technisch employé van de Deli-Maat- schappij een octrooi-aanvraag ingediend bij het Bureau voor den Industrieelen Eeigen- dom, voor een waterkrachtinstallatie, ten doel hebbende de stampende beweging van een schip in nuttige energie om te zétten welke ^energie dienstig moet worden ge maakt aan het voortstuwen van het schip. Met dezelfde installatie, op een vlot ge monteerd, dat in de branding verankerd is, zal het mogelijk zijn electrische energie op te wekken, welke langs een kabel op den bodem der zee naar het strand kan worden geleid voor het verlichten van kustplaatsen Door de politie te Schiedam is Maandag middag in den winkel van den goudsmid B. aan de Hoogstraat aangehouden een tweetal meisjes, die een gouden ringetje hadden on<- vreeoid. Zij gaven op te^zijn A. O. en W. S., beide wonende te Vlaardingen. Het meisje O. bekende een gouden ringetje ter waarde van 3 in den winkel van B. te hebben ontvreemd, toen zij een ringetje te koop vroegen, haar vriendin S. wist van den dief stal af. Tien S. het ringetje vermiste, liet zij het op den grond vallen. Tijdens de overbrenging van de meisjes naar het hoofd bureau van politie liet het meisje O. een paar nieuwe zijde dameskousen van onder haar mantel op straat vallen. Een hoofd agent, die dit zag nam de kousen in be slag; het meisje B bekende, dat zij die kou sen even tevoren in een haar onbekenden wipkel op de Hoogstraat had ontvreemd Nog bleek dat het meisje O. twee nieuwe gouden ringetjes aan den vinger had waar van zij verklaarde deze te hebben ontvreemd Ifl twee goudsmidwinkels te Vlaardingen, in gezelschap van haar vriendin. Ten overvloede bekende het meisje O. een valschen naam te hebben opgegeven en gaf zij op genaamd te zijn L. P. M. Proces- verbaal wordt van een en ander opgemaakt, waarna de meisjes ter beschikking zullen worden gesteld van de politie te Vlaardin gen. Velen zullen zich nog herinneren, hoe ruim een jaar geleden een tramwagen van Den Haag naar Leiden rijdend op de brug tegen over de Haarlemmerstraat in plaats van de Steenstraat in te gaan uit de rails sprong en met het voorbalcon door de leuning heen juist' boven het water terecht kwam. Gelukkig heelt zich tot heden een her haling van dit wonder boven wonder goed afgeloopen ongeval niet meer voorgedaan, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de trams deze brug sindsdien zonder meer passeeren bunnen. Dank zij een prachtig werkende electrische 'nrichting is het mogelijk de brug binnen zeer kort tijdsverloop te openen ten grieve van het ter plaatse vrij druk schuiten-ver keer. Het openen van de brug heeft echter ten gevolge, dat de electrische bovenleiding van het electrische net op de brug man keert, waardoior de trams met lossen beugel er over heen moeten. et komt nu den kan, staat bopefoos stil evenals de twee of drie volgwage'ns. Een sladstrammetje duwt de blauwe trant een eindje vooruit, tot er weer contact van beugel en leiding tot stand komt en de groote storing, die de stilstaande tram ver oorzaakte is opgeheven. Naar het Vad. verneemt, worden er door de vele nieuwsgierigen, die zich steeds bij de brug ophouden weddenschappen aange gaan cf het een aankomende tram wel >1 niet gelukken zal ongestoord de brug le passeeren. De kansen van wél staan tegenover die van niet als 3 iot 10, maar het kan ook wel het omgekeerde zijn. De SS.jarige landbouwer R, Oltwater in de buurtschap Klein Dochteren bij Lochem zou met een paard een zaaimachine van hei land halen. Korten tijd later kwam het paard mei de machine zonder den boer thuis. De man werd niet ver van zijn woning met een ern stige hoofdwonde cp den weg gevonden, Hij overleed spoedig. Een ontploffing in de mofielkamcr. Dinsdagmorgen is in de rijwiellabriek van den heer J. Cortus te Scherpenzeel een ern stig ongeluk gebeurd. Op een gegeven moment scheen de moffei- inrichting niet goed te werken, waarom de knecht zijn patroon riep (n de moffelkamer, die met gas gestookt wordt, wilde men daai- cp de branders weer aansteken. Waarschijn lijk heeft nu in den tijd, dat de knecht den patroon riep, de kraan opengestaan, war,t ei volgde onmiddellijk een geweldige ontplof fing, die tot ver in den omtrek gehoord werd. Het geheele gebouwtje werd totaal ver nield. Van een dicht bijstaande kerk werden de pannen en ruiten weggerukt. De knecht bleek levensgevaarlijk gewond te zijn en werd onmiddeÜiik naar het hospi taal te Amersfoort overgebracht. De heer Cortus zelf kreeg een ernstige hoofd- en armwonde. Groote verbetering aan het Katerveer bij Zwolle. Dinsdag is te Delfzijl door de firma Niestern voor rekening der gemeente Zwolle gebouwde motorpont op den IJsel gearri veerd en onmiddellijk in dienst gesteld. D" totale breedte bedraagt acht meter, ter vil: de kleppen vijf meter breed zijn. De pont springt dus aan lederen kant der klepper, IK meter uit. Het dek is door hekjes over langs in drie deelen gesplitst. In het midden is een breedte van vijf meter beschik baai voor voertuigen en auto's, terwijl langs de kanten gangen van 1K meter breedte be stemd zijn voor fietsen en voetgangers. Voor *1e kleppen zijn flinke iizeren hekken aange bracht om te ver doorrijden te vei hinderen De beweegkracht wordt geleverd door een ruwoliemotor. Buiten aan dc pont zitten twee vliegwielen, waarover de kabel loopt. Aar de eene zijde bevindt zich een cabine met den motor. De duur van de overvaart zal slechts eenige minuten korter zün dan thans, het groote voordeel zal blijken bij ruw weer, terwijl natuurlijk het laadvermogen zeer vee; grooter is. In den nacht van Zondag op Maanda* trachtte zekere de Gr. aan de Voorstraat te Roosenda-1 tiidens een burenruzie door over schutting le klimmen bij v. D. binnen te drin gen. Na sommatie bet erf te verlaten, waar aan de Gr. niet voldeed, heeft een zoon van v. D. met 'n stuk hout den indringer eenige slagen toegebracht. Den volgenden dag in de Gr. zoodanig on gesteld geworden, dat hij op medisch advies "aar het ziekenhuis moest worden overge bracht, waar hem de H, Sacramenten der Stervenden moesten worden toegediend. De politie heeft de zaak in onderzoek om "ast te stellen in hoever hier van mishande ling sprake kan zijn. Dinsdag was de toestand van den getrof fene iets beter. Esn dwerg van 42 cM. Te Oak'.horpe in Engeland is op 71-farigi-i leeftijd Alfred Bradford gestorven, die de kleinste man ter wereld moet zijn geweest. De dwerg was maar 42 c.M, hoog. Dat wil zeggen: hij kon zonder het hoofd te buigen onder den buik van een paard door. Hij was een uitstekend wandelaar, had eer. fraaie stem en trad langen tijd op als voor zanger van zijn gemeente. „Door Nederlanders uit den trein geworpen.' Destijds werd gemeld hoe op 26 Septem ber 1.1. de 25-jarige Adriann Castcrloo, tui nier op een buitengoed nabij Antwerpen, in een avondtrein twist had gekregen met vier Nederlanders, die hem na zijn geld le heb ben geroofd, uit den trein zouden hebben geworpen. De marechaussee had vruchteloos een on derzoek ingesteld. Herhaalde ondervragin gen van den tuinman leidden echter tot menigerlei tegenspraak in zijn verklaringen. In het nauw gedreven heeft Casterloo thans bekend het verhail te hebben ver zonnen. Terwijl hij op vroolijke wijze te Antwerpen zijn vrije uren sleet was hem zijn portefeuille ontfutseld. Hij had het locn maar beter gevonden het verhaal van de Hollanders te vertellen. De man zal worden vervolgd. Twee -dames wande'den eenigen tijd ge- leden*1 in het IJ-bosch, toen zij een jonge man op een fiets ontmoetten, die haar voor bijreed Eenigen tijd later zagen zij bet zelfde jongemensch nog eens en zelfs nog een derde maal. De dames, die ntet dach'cn dat het wel eens niet heelemaal toeval'ig kon zijn dat dc wielrijder zoo om haar heen draaide, vroegen hem naar den weg, waar op hij antwoordde: dan moet u maar steeds recht door loopenl Dit deden de dames dan ook en de jon geman ging heen, maar even later kwam hij plotseling van achteren weer te voorschijn, ontrukte, zittend op zijn rijwiel, een der dames haar taschje en reed weg. Ik dacht eerst dat het een grapje was, verklaarde de beroofde dame heden voor den politierechter, want zoo bijzonder hard reed hij niet, maar toej Is en hiL Het ho<j 'leeft tot pel het vl heidspartijd inzake de j zij riep „houd den dief" maar ik voelde dat I ik iets verkeerds had gedaan, verklaarde i de jongeman. Ja, zei mr. Servatius, en bovendien merkte U dat er geen ontkomen meer aan was. Neer., ik wist heelemaal niet Jat er al een agent in de buurt was. Hoe kwam U er zoo toe dat te doen? Edelachtbare, dat weel ik zei! niet. Ik had naar 't visschen zitten kijken en toen bea ik de krant gaan liggen lezen en toen schijn ik in siaap te zijn gevallen en toen schijn ik gedroomd te hebben of zoo iels en iets voorgesteld te hebben? Moest U niet.'den vo'gcnden dag in dienst? Jawel, «edelachtbare. En wilde U niet daarom vrtit peld hebben? Neen edelachtbare, toen ik het deed had ik neg 1.50 in mijn zak. De Officier zcice het gebeurde zeer ern stig te vinden. In Re vallen van straat-ooi «i dit was een straatroof c-p klaarlich ten dag wordt de dader a'tijd preventief gevangen gezet en er wordt steeds gevangc- n'sstrat voor gegeven. Dat deze verdach'e niet p-evenlief in hechtenis is genomen, komt doordat een zeer gunstig rapport van hem is uitgebrach', maar de Off. kon toch niet meegaan met de conclusies van dit rapport waarin voorwaardelijke, straf wordt aanbevolen. Al is het waar dat cr slech's een pa?- gulden in het tssch e waren, dit verandert niets aan d« misda digheid van verdachte. De Officier cist hte ten slotte een Re,vangen'sstraf voor den lijd van drie maanden. De verdediger van verdach'e zeide le gelooven dat deze man gehandeld had on der een zekeren dwang, in een ekerc waan. Verdachte was in de war, hij wist niet wat hij deed, ander3 was hij niet mét fiets en a' de struiken ingedaan. Als ver dachte de gevangenis in zou ,»aan, zou hem dat zeker zijo betrekking koeten. Na lang werkloos te zifn geweest, heeft hij nu juist weer iets gevonden. P). drong aan op een voorwaardelrke vercordeeling. Mr. Scrvati""- echtte een derve'ijk feit cn e-n vco-waarde'ijke veroordeling n'et me' elkaar in overeenstamnrn#. Het gebeurde acMte de politierechter buitengewoon ern stig. Verdachte werd veroordeeld (ot een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Geslaagde proeven in Zeeland. In de iongste vergadering van „Water bouwkundige ambtenaren in Zeeland" heelt de her Warren uit Borsele een demonstratie gehouden met een door hem uitgevonden peiltoestel voor het onderzoek der diepte van den onderzeerschen oever, waatbii de genummerde leertjes zün vervangen door een klok, die elke gepeilde'diepte in Meters en decimeters aanwijst, terwijl de aanraking met den bodem door een electrische bel wordt aangegeven. De man aan het toestel roept de diepte af. die hij van de klok af leest, door een wijzer aangegeven. Wil de ambtenaar, met de peiling belast, dit con troleeren, dan kan hij een tweede klok inschakc'en en vlak bij zich plaatsen. Het demonstratieloestel was keurig in metaal afgewerkt op een derde der ware groette. Een toestel van normale afmetingen, is reeds in bewerking, waarmede men in het aanstaande voorlaar proef-peilingen zal verrichten op verschillende plaatsen, aan boord van een motorvaartuig. Naar de Tel. uit de kringen van het Amsterdamsche huldigingscomité verneemt, is de afwezigheid van een vertegenwoordiger der Regeering bij de huldiging van mevrouw Mann-Bouwmeester in den Stadsschouwburg te Amsterdam, toe te schrijven aan 't feit, dat de ondernomen stappen voor een even tueel aan haar te verleenen onderscheiding, te laat waren ingewst om bij de Amsterdam sche huldiging nog effect te hebben. Wij kunnen echter niededeelen dat bij de huldiging te 's-Gravenhage die verwachte en door allen gewenschte onderscheiding van onze grootste Nederlandsche actrice niet zal uitblijven. ALPHEN, 18 Oct. N.V. Tuinbouwveiling „Alpen aan den Rijn''. Spinazie 10.20 11, kleiperen 7.908.10, bergamot-peren 7.20—-8, louwtjesperen 8.90, spruitkool f 17, alles per 100 k.g.; peen 6.207,10, kroten .5103.40, andijvie 12, per 1C0 bos; bloemkool I 16.5018, id. II 2.303, savoyekool 58.50, roode kool 5.105.30, witte kool 46,30, per 100 stuks. BODEGRAVEN. Kaas- en varkensmarkl 19 Oct. 1926. Kaas. Aanvoer 369 partijen, waaronder 341 rijksmerk, 14809 stuks, we gende pl.m. 118472 K.G. Prijs; Goudsche kaas met rijksmerk le soort 5258, 2e soort 4650, zwaardere tot 63, zonder rijksmerk 46—55. Handel matig. Koeien. Aanvoer 7 stuks 210275, han del matig. MEDEMBLIK. 19 October 1926. R. K. Marktvereeniging „St. Jozef". Aardappelen blauwe 1.551.75 per baal. Kool. Bloemkool 0.50—20 per 100 stuks witte- 0.701.10 per wagon, roode- 1.50 3.00 per wagon. Uien: groote gele 1.35 1,55 per baal, kleine gele 0,60—0,95 per baal, bieten 1.402.89 per wagon. Peren nep. 0.600.95 per baal. AMSTERDAM, 19 Oct. (Noteering v. h. Veilinggebouw De Jong Koene). Sol dat Laboureur 1421, William Duchesse extra 2636, idem I 1824, Br. Hardy extra 2632, Bonne Louise d' Avranches extra 3238, idem I 2228, herfst- maagdeperen 12—14, Br. Lebrun 12 18, Nouveau Poiteau 1014, Conseiller de la Cour 1218, Transparant de Cron- sel 3240, goudrcinetten extra 30—38, idem I 2228, bellefleur extra 2632, idem I 2226, Jaap van Dirk 1216, Bloemé zoet 1420, Hollemans 1418, Benderzoet 1418, Dijkman zoet 14 18, Peasgood Nonsuch 2230, roode Cal- vüle 16-28, duiven blauw 6072. alles per 100 K.G. Kassnijboonen 46—56, en kele kasspercieboonen 4456, idem kas- sperciobóonen 3446, tomaten 2844, komkommers geel I 8.5012 per 100 st. Peen 6"14, selderie 3, peterselie 12 per 100 bos. Postelein 0.450.70. spinazie 0.50i.10. per lóg^^Kfrggjcc )1 st. Iper l.ui- (.70, 17 rank. Eiketakken 2.50—3.50 per 100 tak ken. AMSTERDAM, 19 Oct. A a r d a p p e len. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche konten 3.70—3.90, id. blauwen 4.10— 4.30, id- bl. eigenh. 3.754, id. juin per 60 k.g. 2.25—2.30, id. blauwe poters 2—2.10, id. bene poters 22.10, id. roedstar poters f 2.30—2.40, id. bravo po ters 2—2.10, id. bi. eiger-h. poters f 2.40, Drentsche cigenh. 33.25, Anna r su- lowna Zand 4.50—4.90, Beverw. Zand- anrdappe'en 4.50—4.90, Hiilegommer Zandaardappelen 4.605, Friesche rood- bonten 4—4.10, alles per h.l. HULST, 18 Oct. Granen. De aanvoer ter markt was heden gering. Genoteerd werd voor: tarwe 14, rogge 11.50, gerst 11.50, c wten 20, bruine boonen 17, lijnzaad 15. GROMINGEN, 19 Oct. Vee. Kalf- en melkkoeien le scórt J 350390, 2e srt. 275—303, 3e srt. 175—203; vroegmelk- kceien le srt. 325375, 2e srt. 250 3CC; kalfvaarzen le crt. 3CO320, 2e srt. 175209; varekoeien le srt. 103325, 2e srt. 25C270; stiren le s't. 7476 ct., 2e srt. 5860 ct., slachtvee le srt. 84 86 ct., 2e srt 78—80 ct. per kg. slachtge- wicht; meikschapen 4059, vette schapen le srt. ef 3539, 2e srt. 2332, weide- schapen le srt. 35—38, 2e srt. 2528, weidelammeren f 1014, vette lammeren le 'srt. 1.15—1.70, 2c se-t. 1.05-1.10: vette lammeren 17—19; lcopvarkens j 1720, vette varkens le srt. 6467 ct., 2e srt. 6062 ct., Londensche varkens, zouters le srt. 6062 ct., biggen 1013, 1.50 per week. Aanvoer 128 vette koeien, 224 kalve ren, 285 melk- en kalfkoeien, 49 stieren, 1313 schapen, 654 vette en Londensche varkens, 464 magere varkens en bigden. Met kalf- en melkvee werd bij kleinen aanvoer traag en nauwelijks prijshoudend verhandeld. Voor slachtvee, stieren, vette en nuchtere kalve-en bleven prijzen gelijk aar, die van de vorige week. In wclvee bad de handel over het geheel een iets vlugge: verloop, prijzen waren voor alle soorten iels honger. Vette varkens bij kleinen aan voer vlug en hoogte. Zoulc-s daarentegen iets lager. Biggen prijshoudend. ROTTERDAM, 19 October. Eieren. (Rot. lerd. veiling). Aanvoer 73,000 stuks. Prij zen: kippen- ƒ8.1510.35, id. kleine 5.50 —6.95; eenden- 5.607.85. Vee. Ter markt waren aangevoerd 264 paarden, 24 veulens, 1993 magere runderen, 320 vette runderen, 923 vette en graskalve- ■en, 609 nuchtere kalveren, 366 schapen of lammeren, 8 varkens, 460 biggen. De prijzen waren als vclgt: koeien te cjual. 100110 c, 2e qua!. 90—80 c., 3e qual. 7069 c., os- qual. -95 c„ 2e qual. 8070 c., 3e qual. 6050 c., stieren le qual. 8590 c. ?e qual. 7565 c., 3e qüal. 5545 c. per K.G., vette kalveren le qua!. 175200 c., 2e qual. 150125 c., 3c quai. 11085 c., melkkoeien 195393, kalfkoeien 200 415, stieren 185385, pinken 150170 vaarzen 155180, werkpaarden 90 275, slachtpaardcn ƒ85140, hitten S0 150, graskalveren 90125, nuchtere kal veren 9—14, fok-kalveren 1628, -big gen 1222, overloopers 2238. Vet vee en vette kalveren in alle soorten redelijk verhandeld, prima qualitciten iets vaster in prijs. Melk- en kalikoeien met re delijken handel; voor prima soorten werden iets hoogere prijzen besteed. Nuchtere kal veren redelijk verhandeld. Graskalveren tot vastere prijzen maiig verhandeld. Big- en en overloopers met redelijken, paarden met matigen handel. GRONINGEN, 10 Oct. Granen. Da laagste en hoogste prijzen waren als volgt: Roode tarwe 12.50—13.60 12.00—13.30 12.50—13.65 12.00—13.35 Witte tarwe lal. rogge Wintergerst 9.75—10.85 9.75—10 85 9.50—10/5 9.50—11.00 Zwanenb. gerst 10.5011.40,, 9.5011.00 Zomergerst Wiitte haver Zwarte haver Gele haver Bl. peulvruchten 13.0024.00 Gr, erwten Paardeboonen Wierboonen 9.50—10.35 7.75— 8.50 8.00— 8.75 7.50— 9.00 13.00—25.9-0 11.50—23.00 11.50—22/0 11.00—12.00 11.00—12.00 9.75—10.65 8.00— 8.70 8.00— 8.75 7.50— 8.75 11.00—12.00 11.00—12.00 Waalsche b. 13.00—19.00 13.00—19/0 Karwijzaad 20.00—38.00 20.00—38.00 Koolzaad 16.00—22.50 16.00—21.50 G. mosterzcad 15.0027.25 16/028 00 Kanariczaad 10.00—13.70 10.00—13.40 31. maanzaad 25.0045.50 25.0048.00 De korfing en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewichl 7 ct., rogg?, boekweit, kanariezaad, Snlandscbe gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G. IJMUIDEN, 19 Oct. Maandag kwamen niet minder dan 21 Stoom treil ers (der plaatse lijke vloot) en 14 haringschepen (1 Nederl. •*n 11 Britsche stoomdrifters, alsmede 2 Katwijksche loggers) met resp. versche Noordzecvisch en haring aan den afslag. Door de stoomtreilers werd fezamen voor 70.458 aan versche visch aangevoerd, waarvan de hoogste besomm'ng was die van den treiler IJ.M. 168 (Odin) met 7456, terwijl meer schepen eveneens mooie be sommingen maakten. De haringschcnen voerden in totaal voor 30.194 aan pekel en versche hnring aan. Ook deze vaartui gen hadden flinke ladingen!1 vandaar even eens mooie besommingen Er kwamen dien dag 30 B-itsche stoomdrifters en 2 IJmuider 'oggers binnen, welke tezamen 11.350 man den versche. en 34 last pekelharing aan voerden. Deze ladingen worden later ver kocht. De totaalomzet bedroeg dien dag aldus 100.652. SNÈEK_ -19 Oct. Vee. Ter markt waren 670 melk- en kalfkoeien 180380, 69 vette koeien 200340, 12 vette kalveren f 3385, 113 nuchtere kalveren 717, 1556 graskalveren 30109, 280 schapen f 2034, 399 lammeren 1522, 604 var. kens 50—100, 107 biggen 8—15. Vette -underen 4045 c.,. vette kalveren 6070 o. per halve k.g. Eerste soort melkvee met goeden handel. Vette en nuchtere kalveren prijshoudend, araskalveren met pluggen handel tot lagerw prijzen. Wolvee met tragen handel, hoewel met meer vraag. Prijzen voor varkens la^er BODEGRAVEN, 19 Oct. Kaas. Ter markt waren 369 wagens. Prijzen 46—55, rijks merk le soort 5358, 2e soort'4650, zware 63. Handel matig. PURMEREND, 19 Oct. Kaas, Aanvoer 14 stapels fabrieks- f 44 met merk 50 50; 48 stapels boeren met merk 51, 3 stapel* Goudsche Boter. Aanvoer 636 kg. 22.10 per kg. Vee. Aanvoer 892 runderen w.o. 426 vetle koeien 0.700,95 per kg., melk- en gelde- koeien 120350; 62 vette kalveren 1.20 1.40 per kg.; 216 nuchtere kalveren 10 34, 24 stieren 27 paarden 100200; 1816 schapen en lammeren; vette schapen 2332, lammeren 1423; 488 vette varkens: slachtvarkens 0.660.70; zouters 0,640.68 per kg.; 60 magere varkens 22 44, 258 biggen 1121, 106 geiten. Han del in runderen en schapen stug, varkens an kalveren matig. Pluimvee. Jonge hanen 0.202, oude slachtkippen 0.702; 460 ganzen 46. Eieren, Kippen 9.5010.50, eenden 6.59 PURMEREND, 19 Oct. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 25.000 kippeneie ren 9.2011.10 en 21.000 eendeneieren 6.90—7.20. ROERMOND, 18 Oct. Eeieren. Aanvoer 875.000 stuks. Hoogste prijs 10.10, middel- prijs 9.65, laagste prijs 9.20. Kleine eie ren 6.208.70. Eendeneieren 7.397.50. VENLO, IS Oct. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 160 000 st. Kippen- 9.20 9.80, kleine 6.30—8.70, eenden 7.30— 7.40, ganzen- 15.40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7