Plaatselijk Nieuws Ds Buiten-Kerkelijks ilerlng van het Zevende Eeuwfeest m St. Franciscus Voornaamste Nieuws, y De Donderdag 21 Oct. 1926 50ste Jaargang No. 16385 Aaragfiie ncaoei, op sirafËe vaisn verlies van a!le rechten, geschaleden ulierilfk driemaal vier en Iwinlig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Kaïholieken onder de Sovjets. VRAGENBUS. VAN ONZE RECHTBANK. beschikken, aangezien blijkens het laatste De feesten te IJmuiden. VELSEN. DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1927. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Haarlem. Telegraphisch Weerbericht INGEZONDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. SpartaNederlandsch Elftal 2—2. pe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per postper kwartaal bij \>oruitbetaling3.58 v Bureaux: NASSAULAAN 49. .Telefpon No. 138Ö6 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Advertentiën 35 cents per regdl Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 et. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f SO bij verlies van een hand, IOE bij verlies van een f Crt m bij 'n breuk van f Rft bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 wUlilP. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodelij ken afloop ÉjuÜ," een voet of een oog; I «v. duim of wijsvingerbeen of arm; andere vinger. Persoonlijke ervaringen van Mgr. d'Herbigny. Mgr. d'Herbigny, president van het pause lijk instituut der Oostersche studiën en ti- tulair-bisschop van Illion, die onlangs van zijn tffieieele kefkelijke zending onder de Katholieken van Rusland te Rome is terug gekeerd, heeft aan een medewerker van de Figaro, eenige bijzonderheden meegedeeld over zijn reis en over het Katholieke leven in Rusland. In heel Katholiek Rusland, zoo deelde monseigneur mede, zijn slechts twee Fran sche priesters, twee heldhaftige religieusen, die in heel de periode der troebelen op hun post bgebleven zijn pater Pius Neveu, Assumtionist, sedert 20 jaar pastoor van een Fransch-Belgische parochie in het Donets bekken te Makiewka, en pater Atnoudru, Pominicaan, sinds 9 jaar kapelaan der Fran- tche kerk te Leningrad. Deze twee vrienden van Rusland hebben geweigerd hun kudde n te verlaten in de dagen der beproeving. Pater Atnoudru is her haald; malen den dood nabij geweest, ten gevolge van ernstige ziekten. Pater Neveu heeft, om een uitdrukking van St. Paulus te gebruiken, honger en naaktheid geleden, hij heeft zich genoodzaakt gezien, gras te eten en op bloote voeten te loopen tijdens den barren Russischen winter, terwijl zijn lichaam slechts met de lompen van een toog kon bedekken. Beide paters zijn rid ders van het legioen van eer. Pater Amoudru bevindt zich altijd te Le ningrad. Pater Neveu bevindt zich sinds eenigen tijd te Moskou, waar hij pastoor is van Saint-Louis-des-Francais. Hij kan in het Fransch, Russisch, Poolsch en Duitsch preeken, na vïoeger in het Grieksch en Bul- gaarsch gepredikt te hebben. Hij heeft, een mooie bibliotheek van 3000 deelen over Slavische en Oostersche kwesties, enz. De sovjets, zoo "vertelde mgr. d'Herbigny verder, traden op, alsof zij mij wilden be letten, pater Neveu te ontmoeten. In den van 3 op 4 November gaf men mij bevel, onmiddelijk te vertrekken en in den -zelfden nacht werd pater Neveu, op weg naar Mos kou, gedurende twaalf uren opgehouden. De ontmoeting had niettemin plaats en ik kon op Zondag 5 September den pater als pastoor te Moskou •installeeren. Er zijn te Moskou drie Katholieke kerken twee voor de Polen de St. Petrus en Pau- luskerk, de oudste en een tweede, nog on voltooide kerk de derde, die het meeren- deel der niet-Pjolsche Katholieken tot haar parochianen telde, is de kerk St. Louis-des- Francois, waarvan pater Nev^u thans de her der is. Sedert zijn voorganger, mgr. Vidal, Rus land ia 1920 moest verlaten, waren er otft den Katholieken eeredienst te Moskou te verzorgen slechts twee Poolsche priesters meer, die slechts Poolsch en Rususch ken den en die voor de geestelijke b 1 .ngen van 25.000 a 30.000 Katholieken moesten zor gen, zoowel van Fransche, Duitsche en I- taliaansche, als van Russische of Poolsche nationaliteit. Verscheidene malen hebben de sovjets Saint-Louis-des-Franpais willen sluiten. Door de heldhaftige toewijding der parochi anen werd dit steeds belet. Einde April 1922 wilde de niet-Katho- lieke metropoliet Antonius alle heilige vaten der kerk wegnemen én ze naar de smelterij zenden. De buit was wel bescheiden geen goud en iets minder dan 16 pond zilver. Maar, zoo dit bezit' verdween, dan kon de eeredienst niet verder in stand worden ge houden. De Katholieken vroegen dus, dat, over eenkomstig den tekst van de wet zelf, deze mood zakelijke voorwerpen hun gelaten zou den worden. Antonius weigerde, tenzij het dubbele gewicht aan zilver in plaats van de kerkelijke vaten, binnen drie dagen ingele verd werd bij de commissie, waarvan hij voorzitter was. Het was onmogelijk. De weinige Franschen en Belgen, die er nog waren, geruïneerde handelslieden, 'onderwijzeressen, ingeni eurs, konden nimmer 16 K.G. zilver bijeen brengen. Tenslotte vond men goed, dat 1 maal het gewicht der heilige vaten zou wor den opgebracht. Men was toen getuige van een ontroeren de offervaardigheid. Dienstmaagden kwamen haar oorbelletjes brengen, waarvan men voor haar oogen het poovere montuur afrukte. Zij hadden alles gegeven. „Twee gram", dicteerde men met een onverschillig gezicht aan een klerk. Op koffiekannen, theepotten, mooie be werkte suikerpotten en familiesouvenirs kwam de hamer neer en men schreef het bruto-gewicht op. Men bracht ringen, me daillons, die om de halzen der kinderen hingen, en de laatste souvenirs van overledene ten offeren het gewicht was tenslotte bereikt. Een kelk, een ciborie, een monstrans werden aldus gered en ook een zeldzaam wierookvat. Verder verhaalde mgr. d'Herbigny bij zonderheden over de indrukwekkende godsdienstoefeningen, onder zijn leiding in de kerk St. Louis-des-Fran?ais en in de twee Poolsche kerken te Moskou gehouden en die een groote troost voor de Katholie ken waren. Heerlijk was de processie, die den 5den September te Moskou in de openlucht ge houden werd en waarbij de zegen met het Allerheiligste over Moskou en heel Rusland gegeven werd voor net portaal der kerk, twintig treden boven den beganen grond. Er was een enorme menigte, die weende van voldoening. Toen de journalist zijn verwondering er over uitsprak, dat de sovjets deze plechtig heden toelieten, wees de prelaat er op, dat de constitutie van sovjet-Rusland een arti kel bevat, volgens hetwelk godsdienst en ongodisme vrij zijn. Dat is het beginsel, zeide mgr. d'Herbig ny, Maar in werkelijkheid hebben de sov jets, ondanks de enkele betrekkelijke vrij heden, hier of daar verleend, tot nu toe steeds verboden, dat er voor de Katholieken in Rusland een diocesaan bisschop aanwezig was. Zij verbieden, dat er ook maar één se minarie bestaat. Zij verbannen talrijke pries ters. Alleen in Augustus hoorde ik van meer dan twintig arrestaties en veroordeelingen spreken, o.a. van de ter dood veroordeeling van een priester te Kief, de arrestatie van den administrator van het diocees Jitomir, deken van Kief de arrestatie van den ex- aren Feodorf, die einde April uit een lang durige gevangenschap ontslagen was de arrestatie van den deken van Mohilev, Bie- logolovi, enz. Wat het verbod op de seminaries betreft, de Russische constitutie zegt woordelijk dit „Geen onderwijs over godsdienstzaken aan personen, die den leeftijd van 18 jaar niet bereikt hebben, is toelaatbaar. Speci ale cursussen in theologie, bestemd voor de vorming van priesters kunnen georganiseerd worden voor personen, die den leeftijd van 18 jaar overschreden hebben, op voorwaar den echter, dat de programma's dezer cur sussen zich zullen bepalen tot uitsluitend theologische aangelegenheden. De sovjets hebben den Duitschen Lu theranen toegestaan, een belangrijk thei- logisch instituut te Leningrad te onderhou den met Duitsche professoren, terwijl van den anderen kant orthodoxe academies haar poorten weer hebben kunnen openen. Hoe precair ook hun toestand is, zij bestaan niettemin. Daarentegen hebben Fransche Katho lieke theologie-professoren en Fransche pries ters zich aangeboden om de theologie in Rusland te gaan onderwijzen en om het be stuur der verschillende Fransche parochies, die van haar bedienaren beroofd zijn, o" zich. te nemen. Doch reeds van de tnaard Juli af aangezocht, heeft de sovjet-regeering nog niet het noodzakelijke visum voor deze professoren en priesters gegeven om zich in Rusland te kunnen vestigen. Aan het slot van zijn onderhoud wees mgr. d'Herbigny er op, dat de sovjet-re- geering herhaaldelijk het levendig verlangen heeft kenbaar gemaakt, dat Z. H. de Paus haar officieel zou erkennen. Maar haar po gingen zijn vruchteloos gebleven. Hoe zou de H. Stoel eën atheïstische regeering kun nen erkennen, wier grondslag is de strijd tegen den godsdienst, tegen alle godsdien sten en vooral tegen het Katholicisme Ondanks de enkele betrekkelijke vrijhe den, ondanks de vrijheid, in de grondwet neergeschreven, is het onderwijs, op de of- ficieele scholen gegeven, een anti-gods dienstig onderwijs. Men leert openlijk den haat tegen God en tegen allen godsdienst. Op zuiver moreele en religieuse gronden kan de H. Stoel dus de sovjet-regeering 'niet er kennen. terrein, het Oosterduin. In verschillende wanneer het aanhangige wetsontwerp, strek- werkplaatsen, pakhuizen en schuren is men bezig, ieder naar zijn vermogen, voor het herdenkingsfeest. Zeer prachtige werkstiTk- kende tot verlaging der pefsoneele belasting, wet mocht worden, den gemeenteraad een zoodanige verhooging van het tariel' der op- ken hebben we reeds bekeken. Zoo kon centen voor te stellen, dat de geraamde men in de werkplaats van-de heeren Cupido j opbrengst wordt verkregen, en Dalmeijer des avonds vaklieden bezig O.m. worden de volgende subsidieën voor zien de „RembrandC' van de Mij. Neder- gesteld: 1 m j)e vereeniging tot bestrijding der tuber culose 5500; het centraal Drankweercomi- té 250; het Kruisverbond te Velseroord land, dat voor 50 jaar geleden als éérste door de sluizen voer, na te maken. Uit zeer mooie stuk werk wordt on' er leiding van den heer Slikkerveer geheel volgens oude teekening vervaardigd, en heelt een kiel- 75; de afd. Vets en van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- :ngte van circa 5 Meter. De veelbesproken t cantiekolonics 500; de centrale commissie feesthal zal worden geplaatst op het terrein voor uitzending var. I'ïederlandsche kinderen van den Rijkswaterstaat aan de Kanaal- naar buiten 400; Het Witte Kruis 4048; straat. Op Dinsdag 2 Nov. zal hier een diner Het Wit-Gele Knus te Beverwijk 400. aangeboden worden door het Hbofdcomilé B. en W. stellen voor op het verzoek om aan een aantal genoodigden. subsidie van de com uissie voor de Malaria bestrijding in Noord-Holland afwijzend te De berooving. verslag dezer vereeniging, bijna geen werk- Met gesloten deuren werd de vorige week zaamheden in deze gemeente zijn verricht, voor de Haarlemsche rechtbank behandeld de zaak tegen J. HM C. S. O. en J. K. ter zake van de berooving van een persoon op 31 Augustus j.l. De Oiiicer van Justitie eischte tegen de eerste verdachte J. H. 1 jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis en tegen de tweede en den derden ver dachte l'A jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hedenmorgen deed de rechtbank uit spraak en veroordeelde S. O. en J. K. bei den tot 1 jaar en J. H. tot 9 maanden ge vangenisstraf, allen met aftrek der preven tieve hechtenis. Het gestolen ccstuum. Wegens hem ten laste gelegden diefstal van een costuum en een overhemd, had te rechtgestaan J. C. A. R. en waar verdachte reeds 15 maal veroordeeld was, vroeg de Officier van Justitie 8 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. K. A. FJ. Pliester, De kerkelijke viering vin het St. Fran- ciscus-feest, heeft ook te Haarlem met grooten luister plaats gehad. Na een drie- daagsche oefening, in de St. Antonius-kerk gehouden, heeft Z. D. H. Monseigneur Callier zelf een plechtige Hoogmis opge dragen en de aanwezige geloovigen toege sproken, hen gewezen op het voorbeeld van Liefde en Versterving, door St. Franciscus tijdens zijn Jeven gegeven, hen dringend aangespoord dit voorbeeld na te volgen, en het lidmaatschap 'der Derde Orde aanbe volen. Nu staat op het programma der feestvie ring, een grootsche feestelijke bijeenkomst Deze zal plaats hebben op Donderdagavond 13 Januari 1927 en een herhaling daarvan op Vrijdagavond 14 Januari, en wel in del groote Gemeentelijke Concertzaal. De viering zal bestaan in het uitspreken j van een feestrede, door een begaafd spre ker en het uitvoeren van Religieuse mu zieknummer# door de gezamenlijke R.-K. Kerkzangers van Haarlem. Op een uitnoodiging van het feest-comité, waarvan aan het hoofd staan: de HoogEer- waarde heer L. A. A. M. Westerwoudt,, Deken en Plebaan der Kathedraal St. Bavo, de ZeerEeriv. heer J. P Reynenberg, Pas toor der St. Antonius-kerk, de ZeerEerw. heer J. F. G. Sandfort, Pastoor der kerk van het H. Hart en de WclEcrw. heer A. J. Boks, kapelaan van de St. Jozefkerk, zijnde allen Directeuren der respectievelijke Derde Ordc-afdeelingen, hebben zich alle leden der Haarlemsche Parochiale kerkkoren, be reid verklaard, hunne medewerking te ver- leenen, zoodat een koor van ruim 180 zan gers is gevormd, hetwelk onder leiding van den heer P. J. van Kessel met de voorbe reidende repetitiën is begonnen. Voorzeker mogen wij verwachten, dal deze feestavonden er toe zullen bijdragen om luister en roem van St. "Franciscus te verbreiden. Moge de uitwerking zijn, dat zeer velen zich geroepen gevoelen den Grooten Heilige in zijn schoonc deugden na te volgen. De versieringen. Het begint thans op de straten zichtbaar te worden, dat IJmuiden zich gereed rnaakt voor het feest. Men is begonnen met de versieringen. Gistermiddag om 4 uur passeerden wij de Bloemsiraat, bij het Koningsplein, Daar waren eenige besluurs- en gewone leden van de buurtvereeniging bezig palen te •slaan en een enkele vroeg ons er op te letten, dat zij de eersten waren. Evep er na kwamen wij echter in de i Oranjestraat en zagen daar hetzelfde, ja hoorden hetzelfde verzoek. Met het gevolg, dat wij geen uitspraak doen. Wat de versiering zelve betreft, deze schijnt in beide s'raten te bestaan uit rijen vlaggemasten, door guirlandes verbonden, In de Bloemstraat komen bovendien drie eerepoorten, een bij het Koningsplein, recht voor de belonbrug; een bij de De la Reij- straat en een bij de Keizer Wilhelmstraat, Aan de vlaggemasten worden overal wa penschilden verbonden. Het aardige der versiering van beide stra ten was, dat geen betaalde arbeiders, doch bewoners der slraat zelve, he! werk deden. Er begint nu teekening te komen in de voorbereiding voor de feesten. De vergade ringen zijn gehouden, de plannen worden nu uitgevoerd. De eerste paal voor de illumi natie is geslagen en meerdere volgen elkan der al op in de Bloemstraat. In de Oranje straat is men reeds begonnen een eerepoort te bouwen. Een aantal wagens met kermis- materiaal is gearriveerd en heeft staan plaats genomen op het daarvoor bestemde f 97.500. B, en hadvrijspraak gepleit, omdat geen vol doende bewijsmateriaal was aangevoerd. Verdachte werd thans door de rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis veroordeeld. De vorige week hebben wij eenige cijfers uit de gemeenlebegrooting voor 1927 gepu bliceerd. Thans, nu de memorie van toelich- ting verschenen is, kunnen wij nog 'iet vol gende mededeelen. Het batig slot van den genionen dienst volgens de laatst vastgestelde rekening, voor zoover daaraan niet reeds een be stemming is gegeven, wordt geraamd op 51.024.14/4. De post: kosten der ccmmissie belast met het toezicht op de frchbèeldën vertoonin gen (bioscoop commissie) komt 'op deze begrooting niet meer voor. B. en W. stellen voor, in 'verband met het inwerkingtreden der bioscoopwet, deze commissie op te heffen. Aan keurloonen ten behoeve van het Rijk geheven bij invoer van vleesch, wordt 33500.geraamd. Gerekend wordt dat in 1927 ruim 660.000 K.G. za! worden inge voerd, waarvoor aan keurloon zal worden geheven 5 cent per K.G. De gemeente ontvangt, hiervoor van het Rijk een vergoe ding, die op 10.000.geriiamd is. Voor onderhoud van straten en pleinen wordt een uitgaat van 85.000.geraamd. Tot de straten, welke geheel af gedeeltelijk worden vernieuwd behooren o.m. de Kanaalstraat, Willebrordstraat, Tromp straat, Stationsweg (voortletting keibe strating richting Vels'en) en voorts vernieu wing van der Driehuizerkerkweg, de Ka- naaikade, te Wijkeroog en het Kerksplein voor het raadhuis. De commissie voor Openbare Werken kan zich met verschillende onderdeden r.iet vereenigen. Met name. het aanbrengen van een geruischlooze bebarding in de Wille brordstraat acht zij vooralsnog niet nood zakelijk De .moeilijkheid is echter, om reeds thans aan te geven welke werkzaam heden in het komende jaar het meest nood zakelijk moeten worden geacht. Het komt de commissie daarom gewenscht voor, de- post tot een zeker bedrag uit te trek ken en later te bepalen waarvoor dat zal worden besteed. Bedoeld bedrag zou de commissie dan willen stellen op rond 100.000, waartoe zij adviseert. Wel is deze som belangrijk hooger dan de ten vorige jare geraamde, doch naar het oor deel der commissie is deze verhooging al leszins te motiveeren. Ten aanzien van den post onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, stelt de commissie voor het bedrag 500 voor af rastering plantsoen Koningsplein, te doen vervallen. Zij stelt voor het plantsoen open te stellen voor het publiek- en de 500 te bestemmen voor het maken van een roetaf- rastering. Voorts werd door een der leden in over weging gegeven de betonbrug te IJmuiden te versterken, opdat ook deze het zwaar dere verkeer /.al kunnen dragen. Hij acht dit niet alleen gewenscht, teneinde ten aanzien in de verhuisbelemmering, welke wordt verooi zaak t door den spoorwegover gang nabij de halte IJmuiden oost, doch hij acht her zelfs voor hei minder zwaar verkeer, dat thans de brug, passeert, niet verantwoord den toestand zoo te laien. De commissie stelt verder voor om de kosten van het buitenverfwerk voor gebou wen in Velserbeek, ad J 245Umet de helft te verminderen. Tenslotte adviseert zij den post van 3000 voor het betegelen en eventueel veranderen van de speelplaats van school F te Santpoort, pro memorie uit te trekken, daar de plannen ten opzichte van deze school nog niet vaststaan. Bij het hoofdstuk: openbaar voorbereidend lager onderwijs, heeft de onderwijscommissie voorgesteld een bedrag van 6000 te ramen voor uitbreiding van dit onderwijs. B, en W. zijn echter tot de cónclusie gekomen, dat de begrooting voor 1927 geen verhooging van uitgaven te dezer zake mogelijk maakt. De post kosten voor schoolbioscopen wordt pro memorie geraamd, in afwachting van nadere voorstellen der onderwijscommis- Deze heeft medegedeeld, dat zij, overtuigd als zij is voor het nut van aanschouwelijk onderwijs, de aanschaffing van schoolbiosco pen wenschelijk acht. Daaromtrent is een rapport uitgebracht door drie hooiden van scholen, welk rapport thans bij de commis sie in studie is. Onder het hoofdstuk belastingen wordt aan opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting geraamd een bedrag van Vr. 1: Ik ben aangeslagen in de Rijks- Inkomstenbelasting over het belastingjaar 19261927 naar een inkomen van 1500 en heb van 1 Januari 1925 tot 31 Dec, 1925 verdiend f 1463. Werd dit laatste getal nu afgerond tot 1500? II: Ik heb in October 1925 een minderja rig kind verloren. Heb ik daar nu nog kin deraftrek van? III: Wordt het inkomen gerekend over het volle jaar 1925 of van Mei 1925 lot Mei 1926? Anttv. I: Neen, tot 1450. II, Niet meer voor het belastingjaar 1925. In uw geval ever 1925. Vr. van C. B. te Z. Antw.: Wij vreezen dat er, wat de be lastingsschuld betreft, niets aan te doen zal zijn. Maar u kunt probeeren eens te gaan praten met den ontvanger en te zien of hij voor uw bezwaren wat voelt. De ontvanger kan het beslag opheffen of lièhter maken. Lukt dal niet éan is er niets te doen aan uw geval. Vr. I. Hoeveel moet ik be'alen aan Rijks inkomsten-, Verüedig'ngs- en Gem.-Inkom sten belasting als ik 30 g'd. per week ver dien, te Haarlem werk en te Schoten woon? Vr, II. En hoeveel aan forensenbelasting? Antw.: U deelt niet mede of u getrouwd of ongehuwd bent en of u kinderen hebt altijd toch nog de theorie, dat je wel weet wat je hebt, maar niet weet wat je er voor terugkrijgt. Je weet wat je hebt aan Gielens, Buitenweg, Krom, Sigmond, en nog ettelijke anderen, die immers nog nooit hopeloos hebben gefaald, maar Joost mag weten wat voor risico ons te wachten staat met mensehen als Massy, Elfring, Van Gelder, kerels, die in hun club en in allerlei onbe langrijke oefenwedstrijdjes mogelijk goed voetballen, maar die nog nooit zijn onder worpen aan de ontzettende zenuwen-test van een interlanden-ontmoeting. Er zijn er maar zeer weinig, die zich door de belang rijkheid van den kamp en door allerlei franjes daaromheen ontvangst American- Hotel door heeren met Lintjes, 2385 wenken één uur voor den wedstrijd (dit niet eten en dat niet eten, op die letten en op die), speciale lunch met opwekkingswoorden; etc. etc. niet van dc wijs laten brengen. Als dat nu per ongeluk met onze spil en onze vleugelvoorwaartschen gebeurt is het leed niet te overzien. Die kans is zeer gelimiteerd bij verkiezing van kerels," die het klappen van de zweep al kennen. Dit kan den lezer nu ulfémaal overdreven klinken, maar ik heb er zoovelen gesproken, die me een en ander persoonlijk hebben verhaald. Is dit alles niet een van de oor zaken, dat alle Haarlem-spelers zonder uit zondering in het Oranje-hemd failures zijn gebleken. Was er destijds een betere links binnen dan Jur Haak? Kon voor een jaar of wat terug Nederland een betere club- spil aanwijzen dan Tekelenburg, een betere rechtsbuiten dan Houtkooper Was te be. stemder tijd de keuze van Bieshaar in het Oranje-hemd niet volkomen gerechtvaar digd? Nauwelijks staan echter de kerels in een volkomen bewapperd Stadion in andere broek dan de roode of het is hopeloos mis. Jochies als Van Heel. van wien voorzitter Weber me drie jaar terug zelf getuigde, dat mte hem in het eerste elftal niet wilde heb ben, speelt als invaller te Tilburg tegen de Springbokken en sindsdien is zijn plaats ver overd! Krom dito dito in de Vastenavond- ontmoeting tegen de Diables Rouges te Brussel. En wie garandeert nu de familie Hirschman dat de heden nieuw gekozenen zijn van het genre Van Heel-Krom en niet van het genre Haarlem! Het spelletje van gisteren had een aan wijzing kunnen zijn in de goede richting, maar het was het niet. Over het achter-trio bestond geen verschil van meening en de heeren zullen het den laatsten van October ook wel bolwerken. Daaraan doet het feit, dat Van der Meulen gisteren een tam schot van Weber uit zijn handen liet vallen en in het doel verdwijnt, liet niets af. Maar Massy deed gisteren naast vele goede zoo- Adres aan de Tweede Kamer van den Landelijken Bond van Confcctiefabrikanter tegen de wegenbelasting. Ongeluk bij de Eysink-fabriek te Amer foort, 7 schoolkinderen gewond. Verbeterde regeling van het personen» verkeer NederlandDuitschland. Ds opera-gebouw-plannen te Amsterdam Onderhandelingen met het gemeentebestuur. Een wetsontwerp tegen de kapitaalvlucht. Schending der auteurswet. Huiszoekingen te Amsterdam, Met ingang van 1 Mei 1927 wordt de tijd vaan 24 uur voor het spoo. wegverkeer ii) ons land ingevoerd. Nadere berichten omtrent de stabilisa'*' van den Belgischen franc. besluit voor het vasteland den 24-uur tfr in te voeren. De regeeringsverklaring van het kabinet Seipel. Cuba door een orkaan geteisterd. Zie verder Laatste Nieuws. in het eerste geval. Aannemende dat u ge huwd bent en geen kinderen hebt. be'aalt u vcej verkeerde dingen. Als het niet zoo gek Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achteruit klonk, zou ik zeggen, dat hij kopt als een kip zonder kop. En hij verdedigt wel, maar valt niet aan. Men kan nu zeggen, dat hij enthousiast is, maar voor mij leekdat jKoningstraat |0 enthousiasme meer dat van een dolle slier, j die rondrent in een aarde en glaswerk- De fen, morgen winkel En ook Verlegh t.ppelde m«ar ^stoken om 5.20. steeds van t kastje naar den muur op zoek naar een bal. Slecnts Van Heel was goed, uitnemend zelfs. Voor was het waarlijk geen lijn vdn vijf. Vleugjes van combinatiespel vielen wel te bewonderen, maar ze waren te tellen. Tap was eigenlijk nog de man, die er het meeste van terecht bracht, verder de beide vleugel spelers Lash (remplacant voor Van Gelder) en Elfring. Zoowel Vis als Ruysch zijn lichte spelers, die het ongetwijfeld tegen de stevige Duitschers, die immers hun menschen schij nen gerecruteerd te hebben uii de heavy weights, zeer zwaar zullen krijgen. te Schoten I 61.95; aan forensenbelasting f 21.66. Vr.: Hoe komt het, dat wij zoo weinig van Pater Staal lezen? Antw.: De brieven van pater Staal wor den geplaatst, zoo spoedig wij hen ontvan gen. -Misschien heeft de pater het té druk met zijn werkzaamheden, om brieven te schrijven. Vr.: Wie was Kardinaal Richelieu, die in de Fransche geschiedenis genoemd wordt? Antw.: Armand Jean Duplessis, hertog de Richelieu, was een Fransch staatsman. Hij werd 5 September 1585 te Parijs geboren, Op 22-jarigen leeftijd werd hij bisschop van Lu#on. In 1622 werd hij kardinaal en 2 jaar later werd hij in het Fransche ministerie opgenomen. 18 jaar lang is hij minister ge weest. Later werd hij nog pair, hertog en gouverneur van Bretagne. 4 December 1642 overleed hij. Vr.: Mijn inkomen bedraagt 1670. Ik woon in de gemeente Schoten en heb zes minderjarige kinderen. Hoeveel moet ik nu totaal betalen over het belastingjaar 1926- 1927? Antw.: 16.60, aannemende dat uw kin deren voor aftrek noodzakelijk levensonder houd voor de gemeente niet ouder zijn dan 18 jaar en niet zelf in de belasting zijn aangeslagen, Vr. 10 Jaar en 5 maanden geleden, is de broer van mijn vrouw overleden. Deze was op kosten van de gemeente in een krank- zinnigengesticht geplaatst. Nu is mijn 1 schoonvader overleden en er is ongeveer 1700 gulden voor mijn vrouw en nog een broer van haar, die werken kan. Nu wil echter de gemeente 500 gulden hebben voor de verplegingskosten, die zij 10 jaar en 5 maanden geleden heeft betaald voor mijn zwager. Heeft de gemeente daar recht op of is het recht verjaard? Antw. Voor zoover wij uit de door u verstrekte inlichtingen kunnen nagaan, heeft de gemeente niet meer het recht, terugbeta ling van de 509 e eischen. De Armenwet immers bepaalt, dat het recht, hetwelk de gemeente kan eischcn tol terugbetaling van het bedrag eencr door haar betaalde ver pleging in een geslicht, verjaart 5 jaar na afloop van het jaar, waarin de verpleging plaats had. Vr.: Weet u ook hoe men 'abdijsiroop maakt? - Antw,: Abdijsiroop bestaal uit aardappel siroop, een weinig kaneelzuur en een spoor tje salicyl. Vr.: Mijn zoon woont te Beverwijk en werkt in Krommenie. Hij wordt naar een zuiver inkomen van 1195 aangeslagen en moet in totaal 24.07 betalen. Is deze aan slag juist? Antw.: Ja. Vr.: Hoeveel Rijksinkomsten-, Verdedi gingsbelasting en Gemeenteliike inkomsten belasting is I men verschuldigd te Schoten voor een gezin met 3 kinderen resp. 19, 18 en 16 jaaar, bij een inkomen van I. 30C0.II 4000.en III ƒ5000.— oer jaar? Antw.: Als de kinderen niet zelf in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen, is de aanslag in totaal voor I. f 197.10, II. ƒ325.10, III 458.70. Medegedeeld door het Kon. Ned, Meteoro» log'sch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen 21 October. Hoogste barometerstand 767.6 m.M. Laagste barometerstand 750 m.M. Verwachtng van den avend van 21 den avond van 22 October: Zwakke tot matigen, N. tot O. wind; van tot Er was 1000 man schooljeugd en een vol-! vankeiijk nevelig tot zwaar bewolkt of be- doende quantum gewone menschen present! trokken; aanvankelijk weinig ol geen regen om het oefenwerk van de heeren „Denie" in 't N. In 't Z. toenemde kans op regen of is het ;,Deenis"? gade te slaan. Daar dit een oefen-wedstrijd was kon men bezwaarlijk van de Oranje-hemden (in tr blauw) verwachten, dal ze zich zelf zouden. Dagblad een goed werk deden, toen »j d« uitsloven, zoodat ze na afloop op apegapen! aandach: v^hgaen op deze kwesbe en zien kwamen te liggen. Dat gebeurde dan ook ?et belangstelling een prec.es antwoord van niet Sparta speelde echter met honderd üe" Raac! Ar.be,£ tfgemoet. u' u U, mijnheer dc Redacteur, dankzeggend procent vuur, waarmee hun capaciteiten ver]eende piaatsruimte echter niet rechtevenredig waren. lap Hoogachtend, scoorue in den aanvang met een goed schot, maar nadat Kramer de partijen op gelijken voet gebracht had gai Van der Naschrift der Redactie. De fout van de Meulen door het onhandigheidje voornoemd, Kamer vaI1 Koophandel en Haarlem's Dag» de leiding aan Rotterdam. Nederland werd biaci js geweest, dat zij bedoeld bericht klak» toen een beetje uit den doezel wakker ge- kci00s geplaatst hebben en niet te voren schud, maar de gelijkmaker kwam eerst na zicy, ora inlichungen gewend hebben bij den de rust alweer van 1 ap s voetbalschoen. Raad van Arbeid. Hadden zij dit wei gedaan, Daarmee is het heele feest vrijwel verteld. dan zou bedoeld bericht achterwege geble- De wedstrijd is vanwege de onverwacht vcn 2jjn en de ju;ste voorstelling van zaken groote volledigheid, waarmee Nederland ten; naar voren zijn getreden. Er zit geen enkele \V P, tooneele verscheen in ieder geval een goede oefening geweest en heeft aan haar doel beantwoord. Dat deze cdf kerels, die immers zoo jeugdig gekozen zijn „met het oog op de Olympiade", het tot acht-en.twintig uit houden, valt het toch in ieder geval mee. Ik houd me nog maar bij de mijnheer die op de achterste rij van de tribune met een omgekeerd gehouden! verrekijker het product van de heeren Hirschman en Co, gadesloeg. Hij wou het van zoo dichtbij niet zien. H. ROOZEN. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt tie Redactie zich niet verantwoordelijk.) ZEGELPLAKKEN. i De Raad van Arbeid vestigt in uw blad van 1 18 dezer de aandacht op een onjuistheid in de voorlichting van het publiek door Kamer van Koophandel' en Haarlem's Dagblad. En inderdaad is de argumentatie van bei den onjuist,, want het bewuste wetsartikel is op 23 Juni 1925 gewijzigd, maar toch werd door hen de vinger gelegd op een wonde plek, waar de Raad van Arbeid echter zeer voorzichtig overheengüjdt. Wat toch is de kwestie? Het overgrootè deel der navorderingen, waarover men reclameert, loopt iver weker van het eerste halfjaar van 1925, dus voqr het in werking treden der wetswijziging. Na vordering over deze weken mag niet meer plaats vinden, als er sindsdien één jaar var- looper. is, daar aan de wetswijziging geec terugwerkende kracht werd verleend, zoodat al deze navorderingen, wanneer zri b.v. in Elf Nederlanders, die het Nederlandsch elftal construeerden, hebben gisteren op Augustus, September, October 1926 uitge- een door dnzzel-regen glibberig gemaakt vaardi(!d zijn) werkclük ien onrechte zijn ge Spangen-vela twee maal drie kwartier tegen schisdr Toch ziin meerdere stadgenooten met een balletje geschopt en daarbij bdwezen tJc-rfelHke navorderingen verblijd, dat er nog heel vee! veranderen moet, willen Het zou interessant znn te vernemen van de heeren tegen stevig Gcrmanm te zijner den Raad van Arbeid, of hij niet vnn oordeel tijd succes hebben. Er zijn nu eenmaal over ;S| dat navorderingen, die door ziin voorzit- deze nieuw gekozen Nederlandsche man- jer Geschieden over weken van vóór de in- schappen verschillende oo'deelen cn al die werkingtrc'ing van meergenoemde wetswii- oordeelen zijn ten slotte gebaseerd op ver- Hging ten onrechte plaats vinden, indien „s onderstellingen en wc zullen-cens-zien. HeL sedert één jaar is verloopen. W. zijn voornemens om zijn grepen in het duister. jVoor mij geldt) Wij meenen, dat de Kamer en Haarlem's verdienste in het geven van onjuiste of on volledige berichten De inhoud van bovenstaand ingezonden schrijven hebben wij Ier kennis gebracht van den Raad van Arbeid. De voorzitter van den Raad antwoordt on» naar aanleiding hiervan het volgende: De geachte inzender vergist zich. De Raad van Arbeid is nergens voorzichtig over heen gegleden en er bestaat ook geen kwestie. Alles is helder als glas. Schrijver zegt dal de Wet van 23 Juni 1925 Slbl. No. 255, in werking getreden op 11 Juli 1925, geen terugwerkende kracht bezit en daarin heeft hij gelijk. Maar ik geloof dat de geachte schrijver zich vergist in de be- tcekehis van het begrip „terugwerkende kracht." Terugwerkende kracht zou aan de bepa ling worden toegekend wanneer navorderin gen uitgegaan vóór de wijzigingswet, daarna nog zouden worden verhoogd, maar dat ge schiedt niet. Op navorderingen, welke waren afgedaan, werd niet meer teruggekomen. Maar wel werd van 11 Juli 1925 af nagevorderd over ten hoogste twee jaar, want vanaf dien da tum geldt voor de navorderingen welke zou den uitgaan, de nieuwe bepaling. Ik ben geen jurist, maar toch is deze kwes tie voor mij zoo duidelijk, dat ik het oordeel van eiken jurist, in dit opzicht rustig af wacht. Hier bestaat geen grond voor redelijk mceningsverschil. Haarlem's Dagblad heeft dan ook intus- "•chen zijn leedwezen over de vergissing er kend en de juistheid van ons betoog inge zien. Nadat bovenstaand geschreven was, kwam Haarlem's Dagblad op de zaak terug en deelde mede, dat de Raad vajf Arnhem de opvatting van den Raad van Arbeid in Haar lem en Amsterdam niet deelt. Ik heb mij hedenmorgen in verbinding gesteld met den voorzitter van den Raad van Arbeid te Arnhem. Deze deelde mii mede, dat Haar lem's Dagblad glijkbaar onjuist is ingelicht. Ook de Raad van Arbeid te Arnhem heeft dezelfde opvatting als de R. v. A. te Haar lem en Amsterdam en het is m. i. wel zekT dat alle Raden van Arbeid in Nederland het zelfde standpunt huldigen. Het zou trou-x wens bijna onbegriioclijk zijn, indien het anders ware.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1