a Kapitaalvorming. Voornaaüiste Nieuws Vrijdag 22 October 1926 50ste Jaargang No. 16386 moet, op sSraffe van verlies van alle recEilem, cjeseE&Sedeiï viiierltjli driemaal vier en Iwiaiig uren na irel ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. PLAATSELIJK NIEUWS. DE GRENSREGELING VAN HAARLEM. De Commissie van Rapporteurs wenscht nader overleg met de Regeering. De Gemeente Zandvoort en de golfbanen der Kennemer Golfclub. De verongelukten met de K.W. 152. ZWARE BRAND TE ZAANDAM. Lijk aangespoeld te Castricum. VAN ONZE RECHTBANK. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Tegen verdachte wordt 3 maan den gevangenisstraf geëischt. Vcor onze eigen R. K. Weesjes. De straatverlichtin te Zandvoort Gas of Electriciteit? Een mooie schenking te Bïoemcndaal. St. Franciscus Liefdewerk. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. reïegnraoMseh Weerbericht Onbestelbare Stukken. Ce aDonnementsprijs Dearaagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Fianco per post per kwartaal bij ^vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. A.dvertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tnsschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën. 14 regels 6C ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling t^n ^o^evalle^verieke^'vifnr27018'2 f6 ver?:eke^cgsY°orw?arden f 31100 levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 72fl bij een ongeval met fOSrt bij verlies van een hand, lOlï bij verlies van een fEfl bij'n breuk van f FM bij verlies v.een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende mtkeenngen I verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I U." doodelijken afloopI LZ een voet of een oog; I MJ." duim ofwijsvingerI been of arm; I 4U.- andere vinger. Ü)e debatten, welke deze week in de JTweede Kamer gehouden zijn over de be lastingvoorstellen van minister de Geer, hebben onder veel meer ook de aandacht 'gevraagd voor het belangrijke vraagstuk der kapitaalvorming. Voornamelijk omdat de eerste woordvoerder bij de algemeene be schouwingen een Katholiek algevaardigde Was en deze nagenoeg zijn geheele betoog aan de kapitaalvorming wijdde op een tot nu toe in onze kringen ongewone wijze, willen wi; nog even op dit deel van het Kamerdebat ingaan. De rede, door prof. Veraart gehouden dien n.m. bedoelen wij had tot strekking de voorgestelde verlaging van de successie- en personeele belasting af te wijzen, niet, omdat hij tegen de verlaging van die belas tingen op zich zelf iets had, maar, omdat hij in het algemeen de stelling wilde bestrij den, dat hooge belastingen een kwaad zijn. Zooals men weet lag het in de oorspronke lijke bedoeling van minister de Geer om tegenover de verlaging van de successie, •n personeele belasting een compensatie te •tellen door de invoering van twee nieuwe belastingen, n.m. een weelde-vertcrings- en een hotelbelasting. Maar tijdens het schrifte- j lijk debat over de ontwerpen werd de eerste nieuwe belasting geheel losgelaten en de tweede verschoven met het uitzicht, dat ze I ook begraven wordt. Er zal dan komen I verlaging van successie- en personeele be lasting (de laatste hoofdzakelijk ten gerieve van de menschen met kleine inkomens) zon der dat daar nieuwe belastingen tegenover staan. De gunstige uitkomst der Rijksmidde len schijnt dit te veroorloven. Nu zou men meenen, dat een ieder daar over zou juichen. Neen, zei prof. Veraart en enkele vrijzinnig- en sociaal-democratische sprekers zeiden dit na hem hier is aller minst een reden tot vreugde. De stelling n.m. dat het staatsbudget veel te hoog is, dat de zeer drukkende belastingen voor een groot deel onzen cconomischen opbloei belemme ren, is volgens deze sprekers foutief. Even verkeerd is het volgens hen te beweren, dat minder belasting meer kapitaalvorming en «en intensiever bedrijfsleven met grooter welvaart zal geven. Er is eer te veel dan te weinig kapitaal in onze Nederlandsche ondernemingen, zegt prof. Veraart. Het Ne derlandsche geld zoekt afzet in het buiten land. En is dit een kapitaalvorming, welke wij moeten toejuichen? Wat wij moeten hebben is volkskapitaal in den ruimen zin n.m. werkverschaffing door openbare licha men, graven van kanalen en heideontgin- ïiing; beter volksonderwijs b.v. door invoe ring van het 7de leerjaar en verhooging der ambtenaarssalarissen. Daarvoor is geld, dus belasting noodig. Hoe hooger dus de belas ting hoe beter, mits het geld maar goed besteed wordt. Deze redeneering zal, vooral bij de bezit- looze klasse heel gemakkelijk inslaan. Wan neer het betoog juist was, dan zouden wij ook althans binnen zekere grenzen geneigd zijn het te onderschrijven. Maar er zijn twee fouten en de redeneering; een prin- cipieele en een materieele. Op de eerste plaats kunnen wij, Katho lieken, zoo maar niet zonder meer onder- •chrijven, dat de Staat gerechtigd is tot het heffen van ongelimiteerde belastingen. Gee' den Caesar, wat des Caesar's is beteekent, dat ieder verplicht is naar vermogen in de gemeenschappelijke lasten bij te dragen. Maar die lasten moeten dan ook beperkt blijven tot de noodzakelijke uitgaven voor het staats- of stadsbestuur en kunnen zich bij ruime en gemakkelijk te verkrijgen mid delen ook tot meer nuttige ofschoon niet onvermijdelijke uitgaven uitstrekken. Anders komen wij bedenkelijk in botsing met dt eigendomsbegrippen. Gevallen, die zich in Engeland hebben voorgedaan, dat iemand door een opeenstapeling van publieke las- fen, meer dan 100 procent van zijn inkom sten aan de openbare kassen moest betalen en zijn vermogen moest aanspreken totdat de verarming dreigde, zijn zeker immoreel te noemen. En tot zulke uitersten komt men, wanneer men bij belastingheffing geen begin sel meer stelt. Maar ook practisch gesproken is de stel ling onhoudbaar. Dat de Nederlandsche welvaart onder de te hooge belastingen heeft geleden en nog lijdt is onbetwistbaar. Men kan er niet mee af te zeggen: er is kapitaal genoeg in de ondernemingen. De vraag is maar, of er energie genoeg is om de be staande bedrijven uit te breiden en nieuw geld voor nieuwe ondernemingen te vragen ten einde aan de sterk wassende bevolking Werk te verschaffen. En of, voor geval er nog ondernemingslust is, bij het beleggend publiek voldoende vertrouwen in de Neder landsche nijverheid bestaat, om zijn geld daarin te steken. Welnu, de laatste jaren hebben geleerd, dat noch die voldoende energie, noch dat voldoende vertrouwen bestaat. Wat waarlijk niet behoeft te verwonderen. Na den tijd der oorlogswinst :n waarop de Staat voor een goed deel beslag legde is een voor het zakenleven 'eer moeilijke periode gekomen. Naast de fnuikende valuta-concurrcntie stonden de hooge eischen van den fiiscus. Menig handels'- an en industrieel kwam. wanneer hij zijn boeken opmaakte, tot de conclusie, dat de publieke kassen gingen strijken met de matige winst, welke hij nog met groote moeite kon halen. Kapitaalvor ming was nagenoeg uitgesloten en voor zoo ver dit nog mogelijk was, bestond de weten schap, dat later de successiebelasting nog een groot deel ten bate der gemeenschap annexeerde. Zeer juist heeft een der spre kers het deze week opgemerkt; thans vraagt de successiewet in de zijlinie tot 47 procent. Bij de voortdurende stijging kon dit in de toekomst wel 57, wel 67 worden. Waarvoor had sparen dan nut? Wanneer nu de belas ting verlaagd wordt heeft dit ook het psy chologisch effect, dat men althans voelt, dat aan de verhoogingen een einde is gekomen; dat sparen in de toekomst weer zin heeft. Maar niet alleen heeft belastingverlaging voor de bezittende klasse beteekenis. Wan neer de publieke kassen weinig offers vra gen en het loon van den arbeider nagenoeg niet aantasten, heeft dit op de welvaart zeer grooten invloed. Een der redenen van de stroefheid in het zakenleven is de weinige koopkracht van het publiek; publiek hier bedoeld als de groote massa. Men vergeet te veel, dat onze nijverheid zelf in het eigen land een wassende bevolking van zeven millioen menschen heeft. De koopkracht daarvan verhoogen beteekent vermeerdering van welvaart. En nu is naast de te hooge woninghuur de belasting voor de meeste burgers met vaste inkomens een eeuwigdu rende zorg. De huisvader met een matig in komen, betaalt jaarlijks een paar honderd gulden aan de publieke kassen, juist het geld dat hij zou kunnen gebruiken om zich iets meer dan het allernoodzakelijkste te veroor loven. De te hooge belastingen sluiten den noodlottigen cirkel, waarin wij blijven rond draaien; loonen, die tegenover het buiten land betrekkelijk hoog zijn en de concurren tie bemoeilijken; woninghuren en zeer hooge belastingen, welke aan de loonen de koop kracht ontnemen; gebrek aan koopkracht doet de nijverheid verkommeren, den omzet inkrimpen en noodwendig de bedrijfskosten ■verhoogen. Hooge bedrijfskosten maken weer dure verkoopprijzen en zoo blijven wij draaien in den noodlottigen cirkel, de ma- laisestemming, die iedereen dagelijks nog voelt. Belastingverlaging kan dien cirkel breken; wanneer er maar eenmaal verrui ming komt op één punt, verdwijnen ook langzamerhand de moeilijkheden elders. Daarom is de vraag om een hoog staats budget, om hooge belastingen, theoretisch een dwaling en practisch een onding. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzilter medegedeeld, dat de Commissie van Rapporteurs tot onderzoek van het wetsontwerp betreffende de grens wijziging van Haarlem niet tijdig gereed is kunnen komen met haar verslag en ver zocht heeft, den haar toegestanen termijn te verlengen tot 3 November, in verband met het feit, dat de commissie nog overleg wenscht te p'egen met de regeer'ng. Het verzoek om uitstel tot 3 November werd toegestaan. B. en W. van Zandvoort deelen aan den Raad hunner gémeente mede, dat het be sluit, dat in de laatst gehouden vergade ring is genomen ten aanzien van de kosten, die de N. V. Zandvoortsch Duin aan de gemeente terug zal moeten betalen voor den aanleg van den weg v.;n de Zandvoort- schelaan naar de golfterreinen, voor ver schillende uitleggingen vatbaar is. Wat valt er b.v. onder bestratingskosten en zal de N. V., wanneer er op eenige meters van de Zandvoortschelaan langs den weg een huis gebouwd wordt, dadelijk de bestra tings- of aanlegkosten van den geheelen weg moeten terugbetalen? In verband daar mede stellen B. en W nu voor van de N. V. Zandvoortsch Duin. voor een totaal prijs van 1.te koopen den grond, ter breedte van 12 meter en van eene lengte, als zal noodig zijn. om eene verbinding tusschen dc Zandvoortschelaan en het door de Kennemer Golfclub te stichten club huis tot stand te brengen. De gemeente bekostigt den aanleg van een klinkerweg over bovengenoemden ai- stand, en wel ter breedte van 5 meter. De N. V. Zandvoortsch Duin moet zich ver plichten bij eventucele bebouwing aan meer genoemden weg, dezen weg op eene breed te van 12 meter te brengen, de wijze van verbreeding ter beoordeeling van B. en W. en verder bij bebouwing aan dien weg van het meest noordelijk punt van het terrein, 'oehoorende bij die bebouwing, af, cot de Zandvoortschelaan, te betalen de kosten van rioleering, gasleiding en wa terleiding in dien weg aan te leggen, be nevens de door de gemeente Zandvoort over dien afstand betaalden prijs der bestrating onder bestrating te verstaan den kost prijs der klinkers. Tot den aanleg van den weg moet niet worden overgegaan, alvorens de totstand koming van een complex tennisbanen ver zekerd is. konden we, jn ons nummer van gisteren, nog melden, dat vóór den middag, om streeks 11 uur te IJmuiden een lijk was gevonden, vermoedelijk afkomstig van de verongelukte K.W. 152, na den middag bracht een andere hopper nog het lijk van een jongen binnen. Ook dat lijk werd naar de begraafplaats vervoerd. Naar men ons mededeelde, brengt de her kenning dezer lijken moeilijkheden mee, tengevolge van den toestand, waarin ze zich bevinden. Zeer waarschijnlijk is het nu, dat er dezer dagen nog meer lijken worden aangebracht. Hedenmorgen omstreeks 4 uur is te Zaan dam een zware brand uitgebroken, welke het gebouw van den R. K. Volksbond geheel in de asch heeft gelegd. De brand is ontstaan in een bovenlokaal, aan den achterkant van het gebouw gelegen en is waarschijnlijk ontstaan doo- het gloeien van een kachelpijp, welke eerst sinds kort aan gelegd was. De concierge en zijn gezin van zeven kinde-en konden zich nog juist bijtijds redden. Dank zij het actief optreden van de brandweer kon de belendende Mariastich- ting behouden blijven, doch zij bekwam ernstige waterschade. De zieken en ouden van dagen werden overgebracht naar het St. Josephgesticht. Voor enkele zieken, ging die overbrenging met moeilijkheden gepaard. De verwoesting biedt een hoogst troos- teloozen aanblik. Nader wordt gemeld: Deze brand ontstond van nacht omstreeks 4 uur. De pijpleiding van een kachel was vermoedelijk niet in orde, waardoor de zol dering heeft vlam gevat. Met 4 a 5 spuiten en slangen op de waterleiding werd het vuur bestreden en tegen 7 uur was men den brand meester. Het g-oote gebouw, dat gelegen is aan de Oostzijde, werd grooten- deels in de asch gelegd. Verzekering dekt de schade. Te Castricum is op het strand aange spoeld het lijk van een onbekend mans persoon. Signalement: oud ongeveer 30 jaren; haar donkerblond, groot ongeveer 1.60 M., flink gebouwd persoon, gekleed in blauwe zeemanstrui, bruin manchester bovenbroek, licht baaien hemd, witte kepe- ren onderbroek. De kleedingstukken zijn ongemerkt, geen merkbare teekenen, geen taluecringen. Het lijk heeft een wond aan het gezicht, waarschijnlijk ontstaan bij het overboord vallen. Het lijk is van het strand vervoerd naar het Irkenhuis. De beaarding zal geschieden na bekomen machtiging van de rechterlijke macht. (Zitting van Donderdagmiddag.) M/oor de Haarlemsche Rechtbank werd gistermiddag voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 35-jarigen J. H, H. te Overveen, wien ten laste was gelegd, dat hij in 't laatst van 1925 met de wetenschap, dat een aanstaand faillissement onvermijde lijk was, verschillende geldsbedragen aan eenige schuldeischers had uitgekeerd, waar door hij op bedriegelijke wijze de rechten zijner andere schuldeischers bekorte. Thans werden de getuigen a décharge gehoord. Getuige M. C, J. H., broer van den ver dachte, verklaarde, dat eenige dagen na het faillissement, verdachte kon beschikken over een bedrag van ongeveer 25 k 30.0CO gulden, welk bedrag hij aan verdachte had kunnen verstrekken. De tweede getuige a décharge, H. J. H., de vader van den verdachte, legde een ge lijkluidende verklaring af. Van de overige getuigen legde rar. J. W. F. Donath uit Amsterdam verklaringen af omtrent de conferentie ten kantore van mr. N. Groen ewegen, bij welke conferenie hij tegenwoordig geweest waS. Op deze conferentie was, nadat verdachte pertinent verzekerd had, dat geen andere schuldeischers benadeeld zouden worden, overeengekomen, dat een bedrag van 18000 onder de daar vertegenwoordigde crediteuren verdeeld zou worden en een vordering van 10.450 verpand zou worden, terwijl aan verdachte de beschikking werd gegeven over 6000 om zijn bedrijf voort te zetten. Toen echter korten tijd later weder van andere zijde een faillissementsaanvrage kwam en het bleek, dat wel degelijk andere crediteuren benadeeld zouden worden, is onverwijld tot het aanvragen van een fail lissement bij de Haarlemsche Rechtbank overgegaan. Mr. Donath was bij de behandeling voor de rechtbank daarvan tegenwoordig. Even tevoren had verdachte hem nog verzocht de aanvrage uit te stellen, omdat hij (ver dachte er voor zich van overtuigd was, dat hij binnen enkele dagen over voldoende actief zou kunnen beschikken. Doch mr. Donath achtte daarvan geen voldoende zekerheid aanwezig en zette de aanvrage door. Verdachte werd bij verstek failliet ver klaard. Een aantal getuigen legde verder nog verklaringen af omtrent de credietwaar- digheid van verdachte. Ten slotte bleef verdachte bij zijn ver klaring, dat hij niet met opzet de rechten van andere crediteuren bedriegelijk be nadeeld heeft. Hij had voor zich de zeker heid, dat hij binnen zeer korten tijd weder over voldoende actief zou kunnen beschik ken. De Officier van Justitie, mr. Pardekoper Overman requisitoir nemend, wijst er op, dat deze zaak door hem van zijn voorgan ger is overgenomen, reden waarom de be handeling eenigszins vertraagd is. Om het wettig en overtuigend bewijs te leveren, had spr. het noodzakelijk geacht 18 getuigen te dagvaarden, waartegenover de verdediger had gemeend 22 getuigen a décharge te moeten oproepen. Thans de dagvaarding nagaande, meent spr., dat daaruit de qualificatie „koopman" wel kan vervallen. Wat echter wel bewezen is, is, dat de betalingen en het in pand geven van de vordering van ruim 10.000 geschied zijn kort vóór het faillissement. Blijft dus over de vraag: „Wist verdachte, dat een faillissement niet meer kon worden voorkomen?" Volgens spr. moet beklaagde dit geweten hebben. Daarvoor zijn verschillende aanwij zingen te vinden. Ten eerste zijn daar de herhaalde aan maningen tot betaling; verder de leeningen die verdachte aanging; ten tweede is ver dachte verschillende malen mot een faillis sement bedreigd, want door 3 persom' is tegelijk het faillissement aangevraagd. Wel heeft verdachte met twee ervan een over eenkomst weten te treffen, doch de derde heeft de aanvrage doorgezet met het be kende gevolg Verder acht spr. het van belang te wijzen op de eigenaardige verhouding tusschen het actief en het passief van verdachte bij diens failliet, 1S0Ö actief, 50.000 passief. Daaruit moet de gefailleerde toch wel voe len, dat hij zwak stond. Daarenboven heeft verdachte door verschillende gedeeltelijke verklaringenen bekentenissen dit beves tigd en heeft hij de ac e van verpanding geteekend, waarin nadrukkelijk vermeld staat, dat daardoor de betrokkene crediteur boven de andere crediteuren bevoordeeld wordt. Bij het onderzoek heeft verdachte aan vankelijk bekend, maar nu krabbelt hij weer terug Nu zegt hij, dat 't faillissement hem overvallen is, omdat hij dacht neg een 2de hypotheek te kunnen krijgen. Maar dat gaat niet op, meent spr. En van ernstige bedoelingen bij verdachte om aan de noo dig actieva te komen, gelooft spr. niets. Wanneer hij. er voor zich dan zoo vast vri'. overtuigd vzas, dat hq binnen enkele dagen voldoende geld zou hebben, waarom teekende hij dan geen verzet aan tegen het faillissement, dat bij verstek was uitgespro ken. Met dergelijke mogelijkheden en voor uitzichten op geld, waarvan verdachte nu spreekt, behoeft de rechtbank volgens spr. geen rekening te houden. Het wettig tn overtuigend bewijs is geleverd, de rechten van sommige schuldeischers zijn roekeloos bekort en wegens overtreding van artikel 346 W. v. S. eischt spr. drie maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. W. S. Dullemond, be gint zijn pleidooi met erop te wijzen, dat de heele kwes'-ie eigenlijk in hooge mate een waardeeringskwestie is. Zeer veel hangt ervan af hoe men de factoren beschouwt en hier moet men speciaal aandacht geven op het karakter van den persoon, den aard van het bedrijf enz. Voor den een zal in hetzelfde geval een voldoende waarborg voor ge'd aanwezig zijn,, vpor den ander niet en dit, klemt hier des te meer, waar het hier gaat om schul dig of onschuldig Het is maar de. vraag: In hoeverre kan men apprecieeren de voldoende zekerheid welke verdachte om trent het geld voor zich had? Is verdachte in dit geval hier strafbaar, dan is volgens spr. zekervan de aanne mers strafbaar. De bewijzen voor deze stelling zet spr. uiteen. Daar is eerstens de zeer groote concur rentie, die maakt dat de goede aannemers er langzamerhand uitgewerkt worden, om dat sommige andere aannemers onder den prijs inschrijven; vervolgens de groote ri sico, waaraan een aannemer bloot s aat, zooals door stijging van materiaal, stakin gen en zoovele precaire omstandigheden. Er behoeft maar 't nnnste te gebeuren en de aannemer staat voor een deficit, In dat geval zal een aannemer zijn cre diteuren bijeenroepen e» met hen ove# be- lalingsmogelijkheid spreken. Doet hij dit, dan zou hij feitelijk reeds bankbreuk ge pleegd hebben, omdat hij kon weten, dat er voor hem geen uitweg uit de moeilijkhe den was, tenzij vrienden of familie hem redden. Zoo is de toestand tegenwoordig in het aannemersbedrijf. Dat een aannemer door zijn crediteuren gemaand wordt, vindt spr. een zeer ge woon verschijnsel, De aannemer wordt practisch altijd gemaand. Wa' moet nu de aannemer in zulke omstandigheden doen? Betaalt hij niet, dan heeft hii geen recht <p crediet meer en zal zijn faillissement wor den aangevraagd. Met dit al wil spr. niet zeggen dat een aannemer maar straffe'oos bankbreuk mag plegen, maar voor hem geldt zijns inziens toch een andere maats'af, omdat een aan nemer altijd in een precairen toestand verkeert. Uit dat oogpunt beschouwt, acht spr. het ju:st, dat voor verdachte in deze omstan digheden, waar zijn broer en zijn vader, benevens een vriend hem hadden toege- zeigd met con'anten te zu'len helpen, vol doende gegevens aanwezig waren om met zekerheid te kunnen veronderstellen dan een faillissement niet onvermijdelijk was. Dan gaat spr. na, hoe verdachte in ziin tegenwoordige oms'andi-'heder. is gekomen. Verder hebben verschi'lende getuigen gunstige verklaringen afgelegd omtrent verdachte» credietwaardigheid en ten slot'e stelt spr. de vraag: „Is het de bedoeling van verdachte geweest, om andere schu d- eischers door zijn handelingen te bevoor- deelen? Dat ontkent spr. !>'e bedoeling is bij ver dachte niet aanwezig geweest. Ten slotte vraagt spr. vrijsoraak. De tii'spraak wordt bepaald op Donder dag 4 November. Uitspraken van Donderdag 21 October 1926. 1. J. E„ arbeider, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande. 2. Ch. S. E„ koetsje', zonder bekende woon- en verblijfplaats hier te lande, bei den thans gedetineerd Huis van Bewaring, Haarlem. No. 1. voorw. hechtenis van 3 dagen en plaatsing in een Rijkswerkinr. voor den tijd van 1 jaar, met een proeftijd van 3 jaar en bijzondere voorwaarden. No. 2. 6 dagen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaar. P. R„ huisvrouw van A. J. den E., te Heemstede, thans gedetineerd Huis van Bewaring Haarlem, overtreding art. 251 bis Wetb. van Strafrecht, 4 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. M. G. v. S., loopknecht, te Haarlem, thans gedetineerd Huis van Bewaring Haarlem, verduistering, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van prevent, hechtenis. F. J. C. S., schilder, te Amsterdam, thans gedetineerd Huis van Bewaring Haarlem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. J. H., huisvr. van J. H.. te Schoten, thans gedetineerd Huis van Bewaring Haarlem, diefstal, 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. C. S. O., huisvr. van J. K., te Haarlem, J. K., bloemistknccht, te Haarlem, beiden thans gedetineerd Huis van Bewaring Haar lem, heling, ieder 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. A. J. B., timmerman, te Haarlem, appèl vonnis kantonrechter Haarlem. Vrijgesproken. J. C. A. R., los-werkman, zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, thans gedetineerd Huis van Bewaring Haariem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis. J. G„ los werkman, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, thans gedetineerd Huis van Bewaring Haarlem, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Het wordt weer koud en de sombere avonden brengen we in de gezellige warme huiskamer door. \J/ij worden herinnerd aan het St. Nicolaasfeest, dat door gezamenlijke opofferingsgezindheid het vorig jaar aati de weesjes kon worden aangeboden. De ver wachting heerscht in het weeshuis: wat zal St. N;colaas brengen? Toen werd vergeten dat men het liefde rijke ouderhuis miste, toen straalden de kinderoogen van pret, en in de zaal voor de ouden van dagen werd spontaan een liedje gezonden, 't Was een lied, dat ze nog kenden uit hun jeugd, toen vader en moe der geheimzinnig verborgen het lekkers, dat Sint 's nachts zou brengen en nu werd nog eens genoten van hetgeen dezelfde Sint weer aanbood. Hebben die goede gevers van toen niet gevoeld, welk heerlijk werk door hun midadigheid werd verricht? Komt kindervrienden, dezer dagen wordt u in de gelegenheid gesteld door ruime bijdragen te vermelden op de inteekenlijsten weer dien weesjes en ouden van dagen een genotvollcn avond te verschaffen. U moet er van overtuigd zijn, dat er geen dankbaar der geven is dan aan hen, voor wie de goede God zelf in verschillende gebeden van ons meer dan gewone zorgen vraagt. De vader van het R.-K. Weeshuis. Het P. E. N. heeft aan het gemeentebe stuur 'van Zandvoort bericht, dat het geen verband kan aannemen tusschen de opzeg ging van het geldende siraatverlichtingscon- tract en het sluiten van een nieuwe over eenkomst eenerzijds en het tarief voor klein verbruikers, in de gemeente wonende, an derzijds. Door Gedeputeerde Staten is on langs aan de Provinciale Stalen een nota overgelegd aangaande de bij het P. E. N. geldende tarieven, waarin ook eene even- tueele herziening der tarieven van verlich ting en huishoudelijk gebruik wordt behan deld. Daar deze aangelegenheid nu nog in studie is, is het in hooge mate ongewenscht ten aanzien van een bepaald gedeelte van het verzorgingsgebied cp de resultaten dier stu die vooruit te loopen, te meer waar in vet- band met de. eenheid in de Provinciale ta rieven maatregelen of toezeggingen op tarief- gebied in zulk een gedeelte ook in het ove rige daarvan in aanmerking komende ge deelte van het gewest toepassing of nako ming zouc'en moeten vinden. Bovendien maakt de koste termijn het ge heel onmogelijk eenigerlei medewerking te doen, waaruit voor de gemeente van belang zijnde gevolgtrekkingen zouden kunnen wor den gemaakt. Hieruit blijkt dus, dat het P. E. N. nog niet aan het verlangen van den raad, om de tarieven voor de inwoners aanmerkelijk te verlagen, kan voldoen. In de volgende raadsvergadering zal dus het voorstel van Burgemeester en wethou ders, om lot gasstraatverlichting o\ er te gaan, worden behandeld. Dezer dagen werd het bestuur van de „Vereeniging voor Jeugdtuintjes" te Bloe- mendaal, aangenaam verrast door een schen king van mej. Wickevoort-Crommelin, de eigenares van de buitenplaats „Wildhoef. Deze schenking bestaat uit een terrein, ge legen aan de Donkere Laan, groot 2000 M2., en is bestemd, om daarop een vereenigings- gebouw te stichten. Zondag a.s., 24 October, zullen de jongens van het S. F. L. het 2e gedeelte van hun Franciscus' eeuwfeest vieren. Wegens bij zondere omstandigheden is dit tot heden uitgesteld. Het programmma van dezen dag ver meldt o.a.: In de kapel van het St. Franciscushuis, Zoetestraat, 's morgens 8 uur de H. Mis voor de levende weldoener-s van het S. F. L. 9 uur plechtige Hoogmis, welke zal wor den opgedragen voor de zelatricen van het S. F. L. die allen tot bijwoning dezer plech tigheid dringend zijn uitgenoodigd. De Gre- goriaansche gezangen der H. Mis zullen worden gezongen door een koor uit de jon gens zelf voor deze gelegenheid gevormd. Onder beide H.H. Missen algemeene H. Communie voor alle jongens. Na de H. Mis wordt een feestlied ter eere van St. Fran ciscus gezongen. Vervolgens zullen de zela tricen een bijeenkomst houden in een der zalen van het gebouw. Vanaf half 12 tot 's midags 4 uur zal het H. Sacrament op de kapel ter aanbidding worden uitgesteld. De Katholieken van Haarlem en vooral de vrienden en donateurs van het S. F. L. worden beleeft en dringend gevraagd alsdan het H. Sacrament te komen aanbidden. Uit de jongens van het S. F. L. is een eerewacht gevormd, die om beurten het H. Sacrament hun hulde en aanbidding zullen brengen. Een 70-tal hebben zich vrij willig daarvoor aangemeld. Ook de ouders onzer jongens zijn uitgenoodigd een half uurtje bij het H. Sacrament te komen bid- j den, welke uitnoodiging hier nog eens drin-1 gend wordt herhaald. De aanbidding wordt, besloten met een plechtig Lof voor al onzel jongens tegen 4 uur. 's Avonds zullen dan tot slot van dc St. Hef Nederl. Belgisch verdrag wordt 29 Oct. in de Tweede Kamer in behandelii, genomen. De Potembin-fTm op eenstemmig advies der autoriteiten niet toegelaten. Commissie benoemd tot voorberediing van het ontwerp Collectieve arbeidsovereenkomst De „Vereeniging voor Actieve Handelspo litiek" opgericht. Mr. A. R. Zimmerman breekt op me disch advies zijn tournée in Amerika ai en is op de thuisreis. Regeeringscriris in Denemarken? 1 De terugkeer van prins Carol van Row menie wordt tegengesproken. Bijzonderheden omtrent de ramp ob- Cuba. De wcririoozenondersteuning in Duitschr land. Zie verder Laatste Nieuws; Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgf worden opgestoken om 5.18. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 22 October. Hoogste Barometerstand 774.6 m.M. t» Jananmjayn. Laagste Barometerstand 742.8 m.M. ta Toulon. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 October: Matige wind uit oostelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer; later wellicht eenigen kans op regen. De» nachts lichte vorst, zelfde temperatuur over dag. Franciscusfeesten onze jongens nog een mooi avondfeest hebben door de opvoering van het fantastisch spel in drie bedrijven: „De geleerde Nazei", bewerkt door den stichter en len directeur van het St. Fran ciscus Liefdewerk te dezer stede, wijlen Pater fr. Theodosius van Eckeren o.f.m., welk stuk een 17-tal jongens van het S. F. L. onder leiding van eenige heeren met goed gevolg hebben ingestudeerd. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand October 1926. Binnenlandsche brieven: Bur. Nieuwe Haar!. Courant, Haarlem; Bur. Bolrek, Am sterdam; Bawelink M„ Haarlem; Comman dant Schoolcomp., Haarlem; E. D. v. Den Haag; Ger. Jongelingsblad, Amersfoort; Heij den, mej. W., Groningen; Mink, mej., Leiden; Modderman, freule, Bloemendaal; Nes, J. v. Den Haag; Poulie, Haarlem; Rindewaard, Den Haag; Rogerep, Amersfoort; Rotteveel Swart, D. Lisse; Schouten L., Haarlem; Schooten, M. v„ Lisse; Voorhoeve J. Den Haag. Binnenlandsche briefkaarten: Beverdam, mevr., Den Haag; Bremer, mej., Zandvoort; Halen, W. v., Haarlem; Hoven, J. Amster dam; Ringelberg, A., Rijswijk; Swarts, M., Amsterdam; Wolweber mej., Bilthoven; Zwa ger, S. Buitenlandsche brieven; Bakema, C„ Brus sel; Deutsche Gesellschaft, Berlin; Hooft, M, Washington, Sandberg H.( Cevele Nobbia; Trainer R., Italië. Buitenlandsche briefkaarten: Anderson. B. Stockholm; Hamel, mevr., Rocheforl; Meur, fam. D., Thun; Mendlelz C., Pcinambuw; Schoten J., Ohio. 4 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat, bij onbestel baarheid, deze kunnen worden teruggezon den. EEN DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Üp Uiw,u;. hopen Johannes Frederik Kipshagen en Maria Anna van Muijen wonende Heerenvest 56, den dag te herdenken, waarop zij vóór 60 jaar in den echt traden, De bruidegom telt 90 jaren en de bruid 85 jaren. De beide oudjes genieten gelukkig een goede gezondheid en hebben een onbezorgd leven. Hel aantal kinderen en kleinkinderen bedraagt 43, zoodat het op die'a dag aan belangstelling niet zal ontbreken. De bruidsdagen zullen 1 November ingaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1