j.Ccfch<al:Sj .roccn S. Zaterdag 23 Oetober, fluburn en Citroen tSTStSSE Ir 14. V. V.h. Cebp. F. Kimman m. 3 pup Rondom de Grenswijziging. DE SPAARNEBA N3C Berichten uit onze vorige oplage HEEMSKERK. Haaflem, October 1926 Hiermede hebben uiij de eer mede te deelen. dat uuij i/oopnemens zijn op te heropenen onze geheel verbocitude Shouiroom, ouaardoor txiij in ruimere mate dan voorheen de verschillende modellen van onze automobielen kannen exposeeren. Belangstellenden beleefd tot een bezoek uitnoodigend, verblijven uuij Hoogachtend, IXlagenoueg 8-10 De Direetie IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. •'h.uIh.VSS^ OOcb. per doos ct IS ccrckeL IC3 s* es 1 HÏLLEGQM. ZANDVOOkT. HOE ZAL DE RAAD VAN VERGROOT HAARLEM ER UITZIEN? l-H /-* a-Q 8 3- ir 2 8 a. g 3166 107 615 219 181 46 4334 V. y Kiesdeeler 1077.84. O 1901 3444 93') 149 1303) 3124 2. S-g a F ;o g w If 655 353 163 214 171 157 157 360i/a 136 77/s I69V, 160 inl/, 421 4073/4 4351/j 3301/2 340 117 158 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. R. K. Universiteit. Prof. Dr. J. van Ginnehen. Onderhandelingen tusschen België en Portugal. Een politieke moord? Eugene Debt, f De stabilisatie van den franc. De politiek van Thoiry in de Duiiecke Rijksdagcommissie. De verkiezingen in Griekenland. De orkaan cp Cuba. De Rijksregeering en de Britsche Dominions. Het internationale manifest. KERKNIEUWS. t Gemeenteraad. Woensdagmiddag ver gaderde de raad onzer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Wieg man. Aanwezig alle leden. De notulen worden ongewijzigd vastge steld. Ingekomen stokken en mededeelingen. a. De heeren Mek en Schoehuis bedan ken als leden der Commisie tot toezicht op het L. O., waarin zij zitting hadden resp. ais hoofd der ope-.b. schooi en ouder van 'n leerling der 0. L. Dit ontslag wordt onder dankzegging voor de werkzaamheden aanvaard. Op %'oorstel van B. en Vvwordt besloten in de vacatures niet te voorzien, aangezien de Wet niet voorschrijft hoe te handelen, als er geen 0. L. School in dc gemeente be slaat. b. De heer P. v. d. Bom verzoekt voor 3 kinderen vrij vei voer per autobus om de school in Beverwijk te kunnen bezoeken, zcoals dat geschiect met de vroegere leer lingen de- Openb. school, B. en W. stellen voor dit verzoek te wei geren, aangezien genoemde leerlingen steeds in Beverwijk hebben schoolgegaan en binnen de wettelijk gestelde 4 K.M. van de school af wenen. Tevens is men bang een precedent te scheppen. Na enkele besprekingen gaat de raad hiermee accoord. De heer Henneman heeft klachten verno men over het vervoer van de schoolkinde ren naar Beverwijk, De voorzitter zal dit onderzoeken. c. Volgens 't proces-verbaal van kas opname is alles in orde bevonden. In kas was ƒ1340, terwijl 't debet-saldo bij de Bank voor Ned. gemeenten bedroeg ƒ47.178.135 [thans /3Q.OCO), d Goedgekeurd wordt de verkoop der O. L. school en een besluit in dien zin ge nomen, ter goedkeuring door Ged. Staten. e. De N.V. Noorderbad vraagt in dc rechten te mogen treden van de vroegere exploitant, die thans ais directeur der ven nootschap optreedt. Zaoals de voorzitter cvpmsrkt, wordt thans de exploitatie van 't Heemskerksche strand zekerder. Z. h. st. goedgevonden, f. B. en W. stellen voor de veldwachters, die dienst hebben gec'aan met het j.l. ge houden Volksfeest, elk een gratificatie toe te staan van 4 per dag, totaal 48. Idem goedgekeurd. Deskundige voor gaslevering. B. en W. stellen voor een deskundige te benoemen voor bovengenoemde zaak. Uit de toelichting van den voorzitter blijkt, dat thans den tijd gekomen is een plan te ontwerpen inzake gaslevering door Beverwijk. De bedoeling is Beverwijk con cessie te verlesnen, alhier gas te leveren tegen nader overeen te komen voorwaar den. Als deskundige wordt benoemd de heer H. D. Sevsner, directeur der gasfabriek te Krommenie. De kosten van deze voorloopige plannen lullen ten hoogsle 500 bedragen. Nog komt in behandeling het vervolg onderwijs, hetwelk gegeven wordt door het Patronaat. Indertijd is door den Raad het standpunt ingenomen, dat hoezeer 't groote belang ■ook werd ingezien, de gemeentekas niet toeliet subsidie te verleenep. Thans blijkt, dat 'net lager onderwijs niet kan aansluiten bij het onderwijs, welk ge geven wordt op den gemeentetuinbouw- cursus. De schakel hiervoor kan wezen het vervolgonderwijs. Daarom verzoeken B. en W. den Raad z'n standpunt te wijzigen in het belang van het tuinbeuwonderwijs en hun college te mach tigen overleg te plegen met het Patronaats- ijestaur, omtrent de te geven subsidie. Nog kan de voorzitter meedeelen, dat ook al wordt de tuinbouwcursus late> ge geven door 't Patronaat, deze tgch toegan kelijk zijn voor niet-Xatholieken. Met 't vervolgonderwijs is dit natuurlijk niet 't ge val. Nadat de heer de Wilde z'n voldoening over dit voorstel heeft uitgesproken, wordt de gevraagde machtiging verleend. De voorzitter doet mededeeling, dat ter gelegenheid van 't 1214 jarig ambtsjubilé van den gemeentewerkman Bloedjes, dezen in couvert is overhandigd. De oud-werkman der gemeente H. de Jong vraagt z'n jaarlijkscbe 50. voor \ir.terprpvisie. Wordt toegestaan. Begrooting Gemeente., dienst 1927. De commissie van onderzoek brangt bij monde van den heer de Wilde verslag uit. Deze zegt allerperst 'n woord van dank jegans den secretaris, den heer V. Bejithem, voor de groote bereidwilligheid, waarmee hij de commissie bij haar onderzoek heeft terzijde gestaan. De co.,uplssie stelt vcor, 't salaris van den gemeenfebode te verboogen met 150., in dien deze zich ook des middags beschik baar moet stellen voor evontueele wetk- zaamheden, zoo niet, dan wilde de com missie 't tegenwoordige salaris gehandhaafd zien. De voorzitter verklaart slechts hij uit zondering z'n diensten 's middags noodig te hebben en vindt daarom 'n verhooging niet noodig. Nu volgt een haast eindelooze en vaak heftig en verwarde discussie, waarbij 't voorstellen „regent". 't Slot is, dat 't salaris blijft zooals 't is en slechts bij uitzondering den bode middag diensten zullen worden opgedragen. De post, onderhout meubelen, groot 500 zag de commissie graag gebracht op 100. Weth. Duivenvoorde verklaart, dat de laatste jaren zeer weinig hiervoor is uitge geven, veel is daardoor verwaarloosd. Dit wreekt zich natuurlijk cn daarom is uit voor zorg 'n badrag "uitgetrokken van 500. Men wordt 't eens over een bedrag van 250. Onderhoud brandkranen, groot 250, acht de commissie ook te 'nfcog De voorzitter zet uiteen, dat dit 't alge- meene tarief is, 5 per kraan en per jaar. Hiervoor worden ze nagezien en heeft de ge meente bij brand gratis gebruik. De plaat sing var brandkranen heeft dan ook de open. bare veiligheid ten zeerste bevorderd. De post straatverlichting, groot 2000, kan ook geen genade vinden. De voorzitter legt uit, dat dit slechts een raming is; ook zit1 hierin 500 voor onder houd van de straatverlichting, welk bedrag dus ten goede komt aan 't electrisch bedrijf. De commissie stelt vóór, de post voor Schoonheidscommissie, groot 10 te schrap pen. gezien de vele la3t, welke de „bou wers van genoemde commissie ondervinden. De voorzitter verkle.art uitdrukkelijk, dat het advies van de cpmmissie nooit wordt opgevolgd, als hiermee een verhooging dei bouwkosten gepaard gaat. De bezwaren zijn dan ook werkelijk van geen beteekenis. Na deze verzekering blijft de post gehand haafd. Van de post Werkverschaffing wordt een memoriepost gemaakt, eVcr.ccr.s die vooi onderhoud toren, groot 10.000. Dejjost onvoorziene uitgaven wordt 1000 lager geraamd. De rapporteur verzocht namens de com missie of B. en W. geen pogingen in 't werk willen stellen 't wachten op de autobus in de kom der gemeente minder onprettig te maken, b.v. door het maken van een een voudig wachtlokaal';e of iets dergelijks. De Voorzitter zegt overweging toe. Hieronder velgen eenige cijfers uit de gfemeentebagrooting, w"at betreft uitgaven onderhoud wegen 12.275; onderwijs 37.260 (hiervan moet afgetrokken worden 't schoolgeld); openbare veiligheid 5503; oninbare belasting 10.000. Enkele ontvangsten zijn: strandverpach- ting 1000, hoofdei, omslag 61.000, G. E. B. 8000, opcenten vermogensbelasting 1500, idem op grondbel. 2C01. Subsidie wordt o.a. verleend aan het R.-K. Be waar school onderwijs 1000, Ver- eeniging voor Glascultuur 150, St. Gerar- dus-Majellavereeniging 150. De totaal cijfers der gemeen ebegrooting zijn 106.443.99K in ontvangsten en uitgaven gewonen dienst, 103.141 buitengewonen dienst. Hierna volgt goedkeuring. Begrooting Algemeen Armbestuur. De geraamde inkomsten hiervan bedra gen 0708, uitgaven idem. Het nadeelig saldo bedraagt 478. De commissie vindt de huren van lande rijen, eigendom van het Algemeen Armbe stuur, te laag en stelt daarom vóór, ge noemd bestuur te verzoeken voortaan de verhuring in 't openbaar te doen geschie den. Wethouder Schuijt, levens voorzitter van het Algem. Armbestuur, wijst er op, dat vele landerijen zich in erfpacht bevinden, tegen een natuurlijk zeer lagen huur. Spr. is tegen publieke verhuring van tuinderij, aangezien dit meestal voor huurder en verhuurder nadeelig is. Dit jaar zal er heel wat weiland vrij ko men en hiervoor zijn de nadeelen van een publieke verhuring zoo groot niet. De bedoeling is dan ook het op boven- genoemdp wijze te verhuren. Nadat de heer de Vries nog de nadeelen heeft opgesomd van. openbare verhuring, wordt ook deze begroating goedgekeurd. Begrooting Gem, Elcrjtr, Bedrijf. De inkomsten en uitgaven worden geraamd op 31.562,60. De commissie heeft slechts één aanmer king, n.l. op de post onkosten, groot 1000. Ze wilden gaarne weten, wat hieronder werd gebracht. Een antwoord zal gekeven worden in de volgende vergadering. Ook deze begrooting ontvangt de goed- Uouring. Begrooting Woningbedrijf. De ontvangsten en uitgaven worden be groot op 'n bedrag van 16.724.88, De schuldenlast der huizen bedraagt 256.083.50, wat natuurlijk de waarde ver te boven gaat. De heer de Wilde noemde dan ook zeer terecht dit bedrijf 't zwarte schaap der gemeente. Aan achterstallige huur moet nog binnen komen 500. Na nog 'n aanmerking gemaakt te heb ben op de groote kosten verbonden aan 't accountantsonderzoek, waaraan niets te veranderen is, heeft de goedkeuring plaats. Reglement G. E, B. Bij 't leggen van den ondérgrondschen kabel en 't aansluiten daarop van parti culieren, zijn moeilijkheden gerezen. Uit 'n pogpunt van zuinigheid wordt een ,.blck" huizen aan den zijkabel verbon den. welke kabel dan van 't eene in 't an dere huis wordt geleid. Hierin mennen en kele stroomgebruikers een bezwaar te zien. Ze vreczen voor „gehoorigheid" tus- schen de perceelen, beschadigen bij 't leg gen der bovengeöoemden kabel, terwijl bij 'n mogelijke storing, weike plaats heeft in 't huis van 'n afwezige, de overigen van licht verstoken zijn, aangezien 'n lierstel ling dan niet mogelijk is. In 'n adres van enkele belanghebbenden werd den Raad dan ook verzocht, de wijzi ging in 't reglement, wat betreft de levering van clectriciteit, welke B. en W. voorstel len, niet goed te keuren. Deze wijziging bevat de bepaling, dat degenen, die 'tegen 't leggen van bovenge noemde kabel bezwaar rraken, van 't net kunnen worden afgesneden, Nd enkele besprekingen komt 't voor- siel van B. en W. in stemming en wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmern, die van de heeren de Wilde, Henneman, Been tjes en Schuyt. Rondvraag. De heer Klaassen vraagt wat ar dit jaar gedaan wordt voor noodlijdende tuinders. Dc voorzitter antwoordt, reeds pogingen in d:e richting gedaan ie hebben, echter met weinig resultaat. ïn besloten zitting zal hij hierover nog mededeeling doen. De heer Baltus klaagt over openliggende Helen en wijst op 't gevaar daarvan. De voorzitter zal trachten hierin verbete ring te brengen. De heer Henneman uit z'n verwondering over 't feit, da het leggen van 't onder- grondsch net zonder prijsvergelijking tnet andere solide firma's gegund is aan de Heemaf. De voorzitter spreekt dit tegen# en ver klaar inlichtingen daa-omtrent te hebben ingewonnen. Bij aanbesteding waren mogelijk de kos ten lager geweest, maar dan wordt altiid 'n goede winst gezocht door gebruik te dit laatste te kunnen beoordeelen, staat ons geen deskundige ter zijde. Dezelfde spr. vraag hoe of B. en W. staan tegenover een gemeentelijke ophaaldienst voor belastingen. De voorzitter zegt nadere overweging toe. De heeren Beentjes en Wentink vragen eenige verbetering resp. van Marelaan en Noorderlaan, welke wordt toegezegd. Hierna sluiting. Besmettelijke ziekte. In de atgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk voor gevallen. „St. Franeiscus van Assisië". Dinsdag avond hield de afdeeling Beverwijk en IJmuiden een ledenvergadering in de St. Jozefgezellenzaal, aan de Kerkstraat te IJmuiden. De voorzitter heette de nieuwe leden van harte welkom. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedge keurd. Door den secretaris werd verslag, uitgebracht van de feestvergadering bij ge legenheid van het 7de Eeuwfeest van St. Franeiscus, waarmede hij een welverdiend applaus opgstte. In verband met de yinkclsluiting zal aan den gemeenteraad een verzoek worden ge richt, teneinde voor de bedienden onge- wenschte toestanden te dezer zake te ver beteren. Het bestuur werd met 2 leden uitgebreid, n.l. de heeren W. Marcusse en P. Caminade, beiden te IJmuiden., Aan de Propagandaclub werd de heer Marcusse nog toegevoegd. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik werd gemaakt, sloot de voorziiter onder dankzegging vqor de opkomst, deze zeer geanimeerde vergadering op de gehruike- lijke wijze. Het feestdiner. Wij zijn thans in staat uit olficieele bron, mede te deelen, dat het feestdiner, dat de feestcommissie voor dé herdenking van het 50-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal, op 2 No vember a.s. aan genoodigden zal aanbieden, plaats zal vinden in een der lokalen van de Nijverheidsschool. De levering is opge dragen aan den heer D. Geus, van het Augusta-hotel. Statuten. De „Staatscourant" bevat de Statuten van de Conserven Import- en Export-M-„ alhier. Grasgewas en hoornen. Tot Maandag 1 November a.s. zal er gelegenheid zijn om bij de gesloten briefjes aan het adres van ondergeteekenae in te zenden of te bezor'en ten raadhuize te Hoofddorp, in te schrijven naar: a. het grasgewas voor het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp; b. '7 iepenboomen, staande op het School plein der openbare school (hoek Hoofdweg Spaarnwouderweg). Voorwaarden en inl chtingen zim te be komen op het bureau van den gemeenté- opzirbter Dinsdags- en Donderdagsavonds van 10—12 uur in het kantoorgebouw naast het raadhuis. M.elkvePvalschSng. Bij rechterlijk vonnis is veroordeeld wegens he'. verkoopen van veile melk van ondeugdelijke samenstelling: Jan Leijen, veehouder, wonende aan den Zwanenburgerdijk no. 123 '*e Zwanenburg, tot 14 dagen hechtenis. Gevonden en vcT en voorwerpen. Gevonden: een rmvie'belastingplaat;e. een katoepen boodschappentasch, een zaknaes, een damesooctemonnaie met inh., eenige mptoronderdeelen, een lederen riem, een armbandhorloge, een portemonpaie m. mh„ een damestasehje met inh., 2 houten ramen Verloren: een nieuwe regenjas, een gou den zegelring met groene steen en mo- „Mrpn R. K„ een aktetasch m. inh., een rliwiclhandpomp, een achterkrat van een auto. Tusschen de brug bekneld. Terwul de brugwachter de oren geweest zijnde King- vaartsbru<» nabü Aalsmeer weer dicht draai de bemerkte hii niet dat eenige schoolkin- de-en door de afsh'iiboomen naar het einde van het bruggehoofd waren gegaan. Toen het losse gedeelte- der brug ongeveci het vaste einde bereikte, wilde een doch tertje van der hec J. B-, wonende aan oen Aalsmeerderdük alhier, reeds haar voet o.p de brug plaatsen, met hot gevolg, dat ze be kneld raakte. De brug liep vast, doordat de schoen van het me'sje een beklemming veroorzaakte. Met behulo van eenige personen werd de brud teruggeduwd, waardoor het meisie haai voet kon loskrijgen. Gelukkig bleek, dat al leen de schoen vernield was; de voet was negeneed niet beschadigd j.l 'l Ma* wel een wonder heeten, dai net meisje er zoo afkwam. OngevaL De heer N. R. wonenue aar, maken van minder goed materiaal. En om den Aalsmeerderdijk alhier had het ongeluk M met zijn hand in een punt van een ijzer hek te vallen. De hand werd zoo verwond, dat hij. zich spoedig onder dokters behandeling moest stellen. Personalia. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is voor het tijdvak van 19 Octobci 1926 tot 1 Oetober 1927 benoemd tot leeraai aan de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer de heer J. Nijdara te Hoofddorp, dus niet J. Nijland zooals in verschillende bladen staat vermeld. Paardenmarkt. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden groote najaarsspaarden- markt waren aangevoerd 50 werkpaarden, Waarvan de prijzen varieerden van t' 200 tot 300; verder 12 slachtpaarden, prijs 60— 200; 10 veulens, prijs 4090; 12 hitten 100—200 en 30 koeien, prijs 130—2.60. De handel in koeien was redelijk die in paarden echter traag. Bedankt. Naar wij vernemen heeft me vrouw J. H. Nijssen-geb. Hart te Nieuw- Vennep alhier bedankt als lid van de plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente. Witte Kruis, Verschillende menschen zijn van meening, dat zij de goederen, die zij bestemd hebben voor de Witte Kruis- bazar te Hoofddorp moeten brengen. Dit is evenwel niet het geval. Heel gaarne wor den deze aangenomen aan de desbetreü- fende wijkgebouwen in deze gemeente. Het is wel al de moeite waard wat er ai zoo binnen komt voor dit mooie doel. Wij waren in de gelegenheid om het een en ander te bezichtigen, wat de wijkzuster van Vijfhuizen met haar trouwe helpers alleen uit Haarlem binnen hebben weten te krijgen. Deze hebben alle eer van hun werk, want het is enorm wat er al is, be halve wat hun nog is toegezegd. Burgerl, stand van 1921 Oetober 1926, Geboren; Laurens, z. van A. H. van Bent- heim en M. J. Klein. Jacoba Zwaantje d. van J. Witte en A. J. Bosman. Pie- ternelle, d, van R. Heikens en M. C. Jagt Geertruida, d. van C. Verwer en J. van der Laan. Johanna Catharina Hendrika, d, van J. Goes en C. G. Zwart. Ondertrouwd; Hendrik Johannes Voor- derhake, 28 j., en Catharina Brouwer, 25 jaar. Hendrik Geurt Weijers, 22 jaar en Margarelha Peters, 24 jaar. Willem Zui derduin, 28 jaar en Johanna Jacoba I.oog- man, 23 jaar. Overleden: Elize Kornelis Uijl, 74 jaar, geh. met N Wcndergem. Te Amsterdam: Hessel den Boer, 44 jaar, geh, met C Com- bee. Statuien. De „Staatscourant" bevat de statuten van dc N.V. van Zanen en Co.'s Bloembollenbedrijf, alhier. Burg. Stand van 1421 Oct. Geboren: Johanna Catharina Maria, 4. van E. Ko per en A. J. M; D. C. Blom, Gehuwd: J, C. C. Zijnen en J. A. Voskuil. C. J. Mulder en S, H Keur Overledene Willem Groen, 62 j Leen- dert Terol 87 j. Gemeente-woningen, Vroeger werd er aan twee agenten van politie, die aan den Parallelweg woonden, een toeslag verleend op de huur van de door hen bewoende gemeentewoning, Nu die twee agenten den gemeentedienst hebben verlaten, wordt er geen toeslag meer verleend* voor de wo ningen, aan den Parallelweg. B. en W. stel len nu den raad voor aan M, Doornekamp, rechercheur van politie, wonende in een gemeentewoning aan den Parallelweg, eer- toeslag op zijn inkomen te verleenen van 1.per week. Aankoop grond, Tegenover het perceel Zandvoortsche laan 2 ligt in het voetpad naar de Zandvoortsche laan een stukje grond, groot ongeveer 6 M2. Daar de grond reeds gebruikt wordt voor openbaren weg, wodt het noodzakelijk geacht dat de ge meente dien grond in in eigendom krijgt. Daar de eigenaar genegen is dien grond te verkoopen, stellen B. en W. aan den Raad voor A. L, D. Damen aan te koopen die 6 M2. grond tegen een prijs van 20 per M2 en dien grond te bestemmen voor open bare weg. Kohieren. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan het kohier voor gebruik van gemeentegrond tot een bedrag van 132.15; het le suppl. kohier van aanslui tingen aan de rioleering over 1926 lot een bedrag van 345 en het 3e suppl. kohier van aansluitingen aan de rioleering over 1925 tot een bedrag van 186. 4, 5 of 6 Wethouders? In de rubriek „Rondom de grenswijziging" hebben wij Vrijdag reeds verteld, dat de Raad van Vergroot Haarlem 39 raadsleden zal tellen, gesteld dat de grensregeling wordt vastgesteld, zooals in het wetsontwerp wordt aangegeven. Vandaag willen wii onze lezers een be- ekeningetie voorleggen van de vermoedelijke samenstelling van den Raad van Vergroot Haarlem, wat de politieke partijen betreft. Natuurlijk is deze berekening maar een fantasietje, een zeer globale raming, een ruime schatting en geen enkele politieke partij, moet er ons leelijk om aankijken, als de uitslag van de verkiezingen in het voor jaar van 1927 haar een of twee zetels meer of minder geeft. Want het is moeilijk van te voren over den uitslag eener raadsverkie zing voorspellingen, te maken. Onderstaande berekening is dus niets anders dan een zeer globale raming. Zij is gebaseerd op den uitslag der raadsverkie zingen in 1923. Het totaal der uitgebrachte stemmen op eik der politieke partijen is bijeengeteld voor wat de gemeenten Haarlem, Schoten en Spaarndam betreft. Deze gemeenten zullen geheel Ineenvloeien, van Heemstede, van Bloemendaal en van Haarlemmerliede komt echter maar een deel in Vergroot Haar lem. Slechts de stemmeneijfers van de stem bureaux, die dat deel der gemeenten be strijken, dat geannexeerd wordt, en voor zooveel het geannexeerd wordt, hebben wij laten meetellen. Ten bate van de R.-K. lijst hebben wij o. m. laten meetellen 33 stemmen, die op de dissidentenlijst der R.-K. in Heemstede (in het deel dat nu geannexeerd wordt) waren uitgebracht. Ten bate van de vrije lijsten hebben wij laten meetellen de lijst-v. d. Kamp in Haar lem, de lijst-Bornwater in Bloemendaal en de lijst-de Wilde in Heemstede. Of deze op vatting juist is, kan wellicht betwist worden, maar om een vergelijking mogelijk te maken leek ons deze maatstaf de juiste. Ten bate van den Vrijheidsbond brachten wij, behalve de lijst-V. Loosjes in Haarlem, ook de lijsten-Laan en Otto te Bloememdaal en v. Unen en baron van Hardenbroek f* Heemstede. Wat de lijst der Communisten betreft, merken wij cp dat deze alleen in (het oude) Haarlem was gesteld, zoodat deze bij de a.s. verkiezingen een veel grooter gebied zal bestrijken. Het cijfer van 1088 voor de Communistische lijst lijkt ons dus niet ge flatteerd, tenzij de moeilijkheden in de Comm. Partij het cijfer aanzienlijk zou doen dalen. Op de lijst van de Vrijz.-Dem .te Schoten brachten wij niet alleen de stemmen van de lijst-Pruschen, maar ook die van de lijst- Box. Ten slotte de opmerking, dat aan de eerstvolgende verkiezingen veel meer kie zers zullen deelnemen, dan in ons staatje vermeld slaat. Vooral door de toename dar bevolking. Doch als basis van vergelijking heeft enze berekening, die een raming is, toch wel eenige waarde. Totaal aantal uitgebrachte stemmen: 42036 2 C/5 p W 3* 0 0 2 pr 0 - Haarlem 9087 Bloemendaal 498 Schoten 1548 Heemstede 283 Spaarndam 102 Haarlemmerliede 211 Totaal 11729 <1 cn '~t Cr:: O er 0 3 O I""*1 1 Lijst-Bornwater, 2) Lijst-de Wilde. Aantal zetels bij le indeeling 10 4 1 Rest. 949 22 1046 Restant zetels 1 1 Totaal aantal zetels 11 722 27 4342 4 30 10381 67 17' 1 A 112 175 12638 11 780 1 1967 824 29 2S20 2 654 1Ö8S 1088 1 -e 2 V" 2465 51 293 98 44 2951 2 795 1 12 :oodat, naar deze berekening de Roomsch- I Eindelijk memoreeren wij, dat voDens art. .'..iL.l: l...i.l. J tiii - i Katholieken 11 zetels zouden bezetten de Christelijk-Historischen 4 zetels; de Vrije lijsten 2 zetels; de Vrijheidsbond 4 zetels; de S, D. A. P. 12 zetels; de Vrijz. Dein. 2 zetels; de Communisten 1 zetel; de Anti-Rev. 3 zetels. 79 van de Gemeentewet in gemeenten met een bevolking van over de honderdduizend zielen, het aantal wethouders, naar goedvin den van den Raad, kan zijn 4, 5 of 6, Het zou dus mogelijk zijn dat Vergroot Haarlem 5 of 6 wethouders kreeg. 5% Nederland 1919 10!3/16 6% Nederland 1923 10 2 7/8 4'A Nederl 1917 lOO1/^ 4% N. I. 1926 B 933/18 b% N.-l. 1923 D.. 1041/g Holl. Lloyd 301/ 2 Oude Vaart 651/^ dito Gem. Eigend 583/8 Mij. „Nederland".. 178 Scheepvaart-Unie 180 1 Rotterd Lloyd 161 Paketvaart 2171 /2 Oude Boot 1003/4 Holl. Stoomboot 58 A. 654I/2 Java Cultuur 353 Jurgens gew1631/2 Koloniale Bank 2141„ Indische Bank 1713/, 4 Ccrt. Handel Mij,.. j57X/g Reso dito 157 Phoenixjj7 Geconsolideerde j 7Q Kon Olia 363!/4 u- s Sl«el 135l/4 b Marine comm. 77/ Vorstenlanden l691/2 Actions id159 Comp. Merc. Arg 17/j# Poerworedjo1131 /4 Oude Deü 421 Senembah 409 Heli Batavia4371 A'dam Rubber 3291/2 Serbadjadi 3 361/g Silau 1801 Wai Sumatra 2951/g Dordtsche Pelr. 3511 a Southern Rails H91/2 1 Union 1587/g Anaconda 971 2 Wahash ...7.2 Comm Maxwel 43/4 101s/i6 1027/8 1001/g 983/ie 1041/, 178 180 391/, 22 OCTOBER EcKilL LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 59 48 PARIJS 7.49 BRUSSEL 7.03 iVEENEN 35 25 LONDEN 9 12 125/ STOCKHOLM 4 66 90 KOPENHAGEN 66 55 OSLO 61.90 iAZF.L 48 26 NEW-yORK 9 2.501/ ROME f 10 90 PRAAG 7 42 WARSCHAU 27.— NIJMEGEN, 21 Get- Het bestuur der St. Radboudstichting heeft benoemd tot gewone hoogleeraren aan de R.K. Univer- siteil, de buitengewone hoogleerarcn Dr I G. Brom en Dr. A. Pompen O.F.M. Hd lectoraat van Grieksche en Romeinsch, Wijsbegeerte is omgezet in een buitenge, woon professoraat en in verband hiermede is lector Dr. P. Sormani benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar. NIJMEGEN, 21 Oct. De toestand van prof, Dr. van Ginneken is iets verbeterd. De pa tiënt bracht een rusiigen nacht door. BRUSSEL, 21 Oct. Op verzoek van de Portugeesche regeering heeft een Belgische delegatie zich naar Lissabon begeven om onderhandelingen te voeren over 't sluiten van een overeenkomst tusschen de Bel gische Congo en Portugeesch Angola. WARSCHAU, 21 Oct. In de nabijheid van Warschau is de leider der Russische emi granten in Polen ingenieur Zacknofski, cp een spoordijk vermoord gevonden. CHICAGO, 21 Oct. De leider de* Amerikaansche socialisten, Eugène De'ot, is overleden. In Januaria a.s. PARIJS, 21 Oct. Het „Journal" meldt dat Poincaré den algemeenen rapporteur der be grooting er van in kennis heeft gesteld dat aan het parlement na zijn weder bijeen komen in Januari een wetsontwerp zal wor-< den voorgesteld, strekkende tot de stabili satie van den franc, waarvoor een onmid- delijke stemming wordt vereischt. BERLTJN, 21 Oct. De zitting van de Rijksdagcommissie voor buitenlandsche aan gelegenheden vangt Dinsdag aan. Volgens de bladen za! dan aangevangen worden met de groote debatten over de politiek van Thoiry. ATHENE, 21 Oct, Nu de verkiezingen naderen, zijn aile partijen in actie. Gister avond hadden relletjes plaats tusschen com munistische en conservatieve arbeiders; één arbeider werd gedood en 4 arbeiders werden gewond. NEW-YORK, 21 Oct Uit Havana wordt gemeld, dat de tornado, welke Cuba geteisterd heeft, den dood van 6 personen heeft veroorzaakt, terwijl 17 personen ern. stig gewond werden. De schade wordt op 15 millicen dollar geschat. Het kabinet voteerde een groot bedrag voor den weder opbouw. NEW-YORK, 21 Oct. De tornado, die gisteren boven Cuba woedde, verwoestte honderden huizen. De straten zijn met puin- hoopen bedekt. Tramrails en telegraafpalen werden vernield, evenals alle electrische geleidingen te Havana. De bladen kunnen niet verschijnen. In Florida heerscht groote opwinding. BERLIJN, 21 Oct. Volgens de bladen wil de Rijksregeering met de Britsche Domi nions verdragen sluiten. LONDEN, 21 Oct. „Daily Tel." meldt, dat Pierpont Morgan tegenover de Ameri kaansche Persvertegenwoordigers verklaard heeft, dat het plaatsen van zijn naam onder het manifest, der bankiers, zonder zijn auto risatie geschied is. DE KERKCONSECRATIES VAN MGR. A. J. CALLIER. Dit jaar was de laatste Kerkconsecra'i* door den Bisschop van Haarlem verricht, die van den St. Martinuskerk, te Hillegom; het was de 75ste consecratie tijdens zijn Episcopaat. Als aan Monseigneur God het leven laat zal Z. D. H, het volgende jaar niet minder dan 13 kerkwijdingen verrichten, wat hel hoogste getal consecraties is, dat ooit ir één jaar door Hem bereikt werd. Als hel zoo door blijft gaan, zal Mgr. met ziin zil veren Bisschopsjujilé kunnen spreken van honderd kerkconsecratiec zegt „St. Bavo."*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2