UTfÉOTsND; m T/kr$ch Cekf&ncC 7j Radio-Omroep 30 cen' Da liefde van een kunstschilder. Een politieke moord te Lemberg. Regeeringscrisis in Denemarken? De terugkeer van Prins Carol naar Roemenië tegengesproken. Eijzonderheden over de orkaan op Cuba. Onder de Radio-berichten: Crediet tot versterking van de Fransche troepen in Indo-China door de Commissie van financiën goedgekeurd. De werkloozenondersteur.ing in Duitschland. Nijpend gebrek aan steenkool in Argentinië. BLUE BAND IS UW BESTE FINANCIER jbe/° /utf FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Het huwelijk van Prins Leopold van België. In verband met de geloofsbelijdenis van de Banstaanae gemalin van prins Leopold, schrijft de katholieke „Standaard", dat hij meent te weten, dat vooral de koningin dit huwelijk van den kroonprins met de protes- tantsche prinses heeft gewild, en dat de koning onder dien stand van zaken lijdt. Den „ciandaard" is het verder opgevallen, dat dit huwelijk aanleiding, geeft tot betrekkelijk weinig blijken van instemming van de zijde der bevolking, ofschoon de gebeurtenis van ingri'penden aard is voor de toekomst voor het land. Naar het blad verder zegt, heeft het vooral de aandacht getrokken, dat de Belgische bisschoppen geen felicitaties heb ben gezonden; zelfs zou de aartsbisschop van Mechelen naar het paleis zijn gegaan, om zonder omwegen zijn meening te zeggen. 7 'e Belgische bisschoppen, gaat de „Stan daard" verder, zouden te Mechelen dezer dagen zijn bijeengekomen en zouden hebben besloten het paleis van Brussel te vragen, dat zij niet tot de huwelijksplechtigheid oitgenoodigd zouden worden. Zelfs zouden Z j van Seghers hebben afgekeurd, dat hij als voorzitter der federatie van katholieke krin- ken een telegram van gelukwensch aan den kroonprins heeft gezonden. De koning zou ten slotte aan den aartsbisschop hebben be loofd, dat prinses Astrid zich onmiddellijk na het huwelijk tot het katholicisme zal be- keeren, doch de katholieke bevolking vraagt zich, volgens de „Standaard" af, of de pro- testantsche invloed daarmee radicaal uit het paleis geweerd zal zijn. Pri-ses Astrid zou hebben beloofd eiken Zon3ag met prins Leopold naar de mis te gaan. Aanvankelijk zou de geestelijkheid geweigerd hebben de inzegening van het huwelijk in Sinte Gudule plaats te laten hebben, doch op aandringen van den koning zou zij op haar besluit zijn teruggekomen. De zegening zal nu wel ver- r'cht wo-den door den aartsbisschop, maar geen ander lid van het episcopaat 'al daa- fcij aanwezig zijn, terwijl de pauselijke nun tius alleen als deken van het corps diploma, tique de jong getrouwden op het paleis van Brussel zal gelukwenschen. Het artikel van de „Standaard", dat zeer zeker de aandacht zal trekken, drukt misschien de meening van sommige katholieke kringen uit; dat de gan- sche bevolking zich zoo scherp inlaat met de zaak is echter zeer twijfelachtig. Men merkt er weinig of niets van. het welzijn der republiek geschaad wordt, dopr hunne aanwezigheid. Verder verlangl dit wetsontwerp dat het betreden van rijks gebied aan den voormaligen keizer verbo den wordt, en de Pruisische staat het recht krijgt, het vermogen der leden van hel vroegere koningshuis te confisceeren, zoo dra de keizer zich vijandelijk gedraagt tegenover het rijdt of tegenover den vrij staat Pruisen. Met uitzondering van dit laatste punt, waarbij alle leden dr Hohen- zol'ernfamilie verantwoordelijk worden ge steld voor even'ueele wandaden van het zich in het buitenland bevindende hoofd der familie, wandaden die moeilijk te defi- nieeren zijn, kan men zeggen dat de wet ter bescherming der republiek reeds vol doende rechtsmiddelen aan de hand geeft, 'egen eventua'iteiten. ■Nadat de volksstemming de eisch alle Hohenzollernbezittingen te confisceeren ten gunste van den Staat'hid afgewezen, en het gerecht geen m'ddel bad om de loo- pende processen ten gunste van den Staat te beëindigen, is het accoord, als men de vroegere stadia dezer aangelegenheid in aanmerking neemt, nog betrekkelijk gunstig voor den staat geëindigd. Bij beschouwin gen over de verp'ichtingen die de Staat ten opzichte van de Hchenzollems op zich neemt, moet men niet verbeten, dat een belangrijk deel dezer verplichtingen door de afgifte van realiteiten aan de Hohen- zoPerns reeds sedert jaar en dag vervuld is, terwijl anderzijds een belangrijk deel van het voormalige vermogen der Hohen zollerns ter vrije beschikking aan den 'Staat overgaat. De stabilisatie van den Fran- schen franc. Het „Journal" meldt dat Poincarê den al- gemeencn rapporteur der begrooting er van in kennis heeft gesteld dat aan het parlement na zijn weder bijeenkomen in Januari een wetsontwerp zal worden voorgelegd, strek kende tot de stabilisatie van den franc, waarvoor een onmiddellijke stemming wordt vereischt. Het nieuwe New York, Duitsche s.s. Gisterenmiddag vond de doop van het s.s. „New York" plaats op de werf van Blohm en Voss te Hamburg. Dit schip, een weelderig ingericht twee- huisvrouw, die met een bescheiden inkomen moet tevreden zijn. Laat BLUE BAND U helpen, en ge hebt een middel gevdn Jen. om veel te besparen, zonder dat U zich iets behoeft te ontzeggen /t>0/2Cf De beteekenis van bet met ie Hohenzollerns getroffen accoord. Da Duitscbe diplomatieke correspondent publ'ceert een opmerkelijke verklaring over de opvattingen die het bui'.enland huldigt, ten opzichte van het met de Hohenzollerns getroffen accoord. In eene uiteenzet'ing, die de opvattingen van buit^nlandsche zaken in Berlijn weer geeft heet het: De door den Pruisischën landdag met 258 tegen 37 stemmen, bij 60 blanco stemmen, aangenomen wet, die het vermogen der Hohenzollerns regelt, wordt xocwel in binnen- als in buitenland zeer verschillend beoordeeld. De talrijke regee- rende familien wenden zich weliswaar min der tegen het feit hunner finantieele be vrediging, en de bij accoord vas'.gestelde hoogte dezer bed[agen dan wel tegsn een aantal biybepalingen en bijomstandigheden. Daarbij heeft het buitenland zich vooral bez'g gehouden met par. 7 van het ac coord, waarbij de keizerlijke fami ie he', recht heeft in het kasteel Homburg v. d. H. te wonen. Het is daarom misschien niet overbodig hier nogmaals vast te s ellen, dat het hier gaat om een theoretische kwestie, die weliswaar voor het pres ige van het huis Hohenzollern niet zonder be lang is maar geen practische gevolgen als nas eep heeft. Want in de eerste plaats bes aat de wet ter bescherming der repu- b'iek, die in par. 23 het middel biedt om eventueel een ongewenscht verblijf van den vroegren keizer in Duitschland te verhin deren. Weliswaar is deze wet ua Juli van het volgende jaar niet meer van krach', maar tot het zoo ver is, heeft men vol doende tijd om in deze tegenwoordig wei nig urgente kwes'ie nieuwe besliss ngen te nemen. Als men de Nederlandsche be richten gelooven mag, moet de keizer geenszins van plan zijn, van zijn hierboven aangeduid verblijfsrecht, dat natuurlijk de mogelijkheid van het nemen van staa srech- terlijke maatregelen tegenover zijn persoo.. in geenen deele verkort, gebru'k te maken. Ook in de kringen der riïksregeering heeft men zich met deze vragen bezig ge houden. Op grond der bovengenoemde fei ten is men daarbij lot de overtuiging ge komen, dat het rijk, zoo'ang de wet ter bescherming breekt dat men het asylrecht misbruiken wil, geen bijzondere aanleiding heeft zich met het geval voorloopig te be moeien. Intusschen heeft de sociaal-demo cratische fractie van den rijksdag een we s- ontwerp ingediend, waa-bij aan leden der vroeger regeerende familiën het verblijf in Du'tschland verboden wordt, hetzij geheel of gedee'telijk zoodra gevaar bestaat dat 9 Zij slaakte een zucht van verlichting en liet het onaangename onderwerp varen, daar haar dochtertje rcet een prachtiger grooten hond uit een zijgang kwam aange sprongen en hare ouders tegemoet snelde* Het kind was in haar spel nu eens voor. dan weer achteruit gegaan, tot 't vooruil huppelend de trappen der veranda bereikte en door de onene glazen deuren van der salon verdween. Het kleine meisje wilde haastig het ver trek doorloopen, maar bleef plotseling air aan den grond genageld stilstaan. Voor de schilderij van Ariadne stond, in aanschouwing verdiept, een jong meisje, zoo wonderschoon als het portret zelve er zoo treffend op gelijkend, dat men mee- nen zou, het was vleesch en bloed gewor den en nedergedaald uit de lijst. Alleen dc uitdrukking verschilde, de trekken der schouwster waren meer onbevangen, meer onbewolkt en een onmiskenbare verrassing gaf ha^ar naieve bekoorlrkheid. Ook het kleine meisje keek getroffen, toen Magdalena door het gerucht harer schreden opir"**-kzacm gemaakt, h-T livt gelaat toekeerde en bleef staan. Ach Ariadne! riep zij uit met kinder lijke verwondering de handen in elkander slaande. Nietwaar, ge zijt toch Ariadne? Magdalena lachte vroolijk en de opper- (achtmeester, die juist met zijne gemalin de deur bereikt had, trad hiermede in. Maar de gravin onderbrak hem. H<jrtei5se, hor ongepast, riep zij uit, terwijl zij groetend naderde, De dame is ongetwijfeld juffrouw Göring, en gij geeft dadelijk een proef, hoe veel moeite gij haar nog zult veroorzaken eer zii een bescheiden klein meisje van u femaakt heeft Maar voor dit oogenblik gehoorzaamd 'e levendige kleine gravin nog aan geen leugel. O, zijt ge de nieuwe gouvernante zeide zij op teleurgestelden toon, dat is jammer voor Herbert: want die wil de wereld door zoeken, tot hij Ariadne ik meen de le vende vindt. De gravin wierp hare kleine dochter een bestraffende blik toe, die haar deed ver stommen en Magdalena schoot het licht bewogen bloed in een purperblos naar de wangen; nooit was haar schoonheid onbe- wimpelder en onbewuster hulde gebracht. Wees welkom, in Tannensee, waarde dame ze^de opperjaclitmeester, het kinderlijk ge snap snel afbrekend.' Ik denk dat uw in vloed spoedig de kleine ondeugden en over tredingen zal doen verdwijnen, waaraan Hortense zich, door haar al te levendig temperament, wel eens schuldig maakt. \Vii zeilen, beiden vel goede vrienden schroefsturblne stoomschip, is het 4de In de Albert-Ballin klasse en is gebouwd voor den dienst HamburgNew York. Het is 193 M. lang, 24 M. breed en 17 M. diep; de ruimte bevat 21.000 ton. Zocwel door zijn vorm als door den bouw der tanks behoort het tot de schepen, die zeer vast liggen en waarop zee ziekte weinig voorkomt. Een politieke moord te Lem berg. Dinsdagmiddag om zes uur is te Lemberg de inspecteur van het onderwijs, dr. Sobins- ki, op straat met twee revolverschoten ge dood. Hij stierf in de armen van zijn vrouw, die hem vergezelde. Onlangs heeft dr. Sobinski een brochure uitgegeven, waarin hij de eischen der Oe- krajieners op het gebied van het school wezen bestreed. Slechts kort geleden ontving hij een Oekrajiensche commissie, waarna hij zich beklaagde over het uittartende op treden van den leider daarvan, waardoor hij zich gedwongen had gezien de conferentie af te breken, Hoewel na den aanslag een sterke poli tiemacht de omgeving afzette, heeft men de daders, twee jonge mannen, niet kunnen ar resteeren tot dusver. Vermoed wordt, dat het Oekrajieners geweest zijn. Het heet, dat het doodvonnis over Sobinski is geveld door dezelfde geheime Oekrajiensche strijdorga nisatie, welke indertijd den aanslag pleegde op den vroegeren staatspresident Woycie- chowski, waarvan toen later de Joodsche student Steiger werd beschuldigd. Sobinski had reeds eenigen tijd geleden dreigbrieven gekregen, zoo wordt verder gemeld, en wel uit hét Oekrajiensche kamp, waar men met hartstocht strijdt" voor de schoolbelangen en men zich voortdurend door de Polen onderdrukt gevoelt. In ver band met die dreigbrieven werd hij door de politie' bewaakt. Enkele dagen geleden ech ter is die bewaking op verzoek van Sobinski opgeheven. Enkele uren vóór den aanslag heeft hij weer dreigbrieven gekregen, even als zijn doodvonnis. Regeeringscrisis in Denemarken? Het Folketing heeft het debat voortgezet over de crisisvoorstellen der regeering tot steun aan nijverheid, scheepvaart, visscherij, landbouw enz. door leeningen en crediet- v/aarborgen tot een totaal van 99 millioen kronen en rechlstreekschen steun ten be drage van 23Vt mib'loen kronen, welke laat- see som zou werden verkregen uit een bui tengewone vermogensbelasting. Het debat duurde tot gisterenmorgen 2 uur, toen de ontwerpen naar de commissie werden ver wezen. De premier Stauning verklaarde, dat de regeering niet kon toestemmen in een ver zwakking van een essentieel deel van het plan en voegde er bij, dat iedere poging om de voorstellen uit te stellen of te verv/erpen, politieke gevolgen zou hebben. De regee ring zou niet toestemmen in nieuwe maat regelen op douanegebied. Uit het debat is gebleken, dat het alge. meen bezwaar tegen het plan in hoofdzaak den voorgestelden recthstreekschen steun aan noodlijdende industrieën en het heffen eener buitengewone vermogensbelasting betreft. In politieke kringen loopen geruchten nopens de mogelijkheid van een regeerings crisis en van een eventueele nieuwe ver kiezing. „Politiken", het voornaamste blad der radicale partij, die der egeering tot dus ver over het algemeen heeft gesteund, zegt worden, antwoordde Magdalena, en ik zal mijn best doen, uwe excellentie en mevrouw de gravin tevreden te stellen. Zij had zich bii de laatste woorden tot de dame des huizes gewend, maar het was een eenigszin3 gedwongen lachje, waarmede deze het trotsche hoofd toestemmend boog. Het kon Magdalena niet ontgaan, dat zii heime lijk onderzoekende vergelijkingen maakte tusschen de schilderij en de gouvernante en dat de uitslag een merkbaar mishagen op haar gelaat te voorschijn riep. Maar de ge lijkenis was zoo verrassend, dat de opper- 'achtmeester, nadat men een en ander be sproken had over Magdalena's1 reis en over hare toekomstige betrekking, weer daarop terugkwam. Gij moet Hortense maar vergeven, zeide hij, een meer volwassen beoordeelaar zal hetzelfde ondervinden, als hij u naast het portret ziet. Gij zijt het, trek voor trek, men zou denken, dat gii er als model voor gé- diend had. Dat heb ik niet excellentie, maar toch ben ik het, hernam zij met vroolijke open hartigheid, die haar bekoorlijk stond als een kind. Hier beneden op de schilderij be wijst de naam van den kunstenaar het mi' en daarom stond ik zoo verheugd er voor De schilder die het vervaardigd heeft, is een der menschen, die mij het naast en dier baarste ziin op aarde. Ik heb er zoo weini gen, voegde zij er met lichte treurigheid bi', want ik sta geheel alleen. En daar de kun steraar in z'jne weikcn leeft, daar die een deel uitmaken zijn ik, daarom groette zelfs dat men In kringen van den Deenschen Rijksdag deze mogelijkheid beschouwt als niet geheel vreemd aan de gedachten van de regeering en de soc.-dem. partij zelf. De behandeling der crisiswetten in commissie en het begrootingsdebat in het Folketing wor den met bijzondere belangstelling tegemoet- gezien. De terugkeer van Prins CaroL De premier ontkent, dat prins Carol her steld zou worden in zijn rechten en naar Roemenië zou terugkeeren met toestemming van den koning. De gevolgen der affaire der Francsvervalschingen in Hon garije. Zooals de bladen mededeelen, moet de regeering van plan zijn diplomatieke stap pen in Parijs te ondernemen, ten einde eene eventueele in vrijheidsstelling der Francs- vervalschers te bewerken, door middel van een algemeene politieke amnestie. Deze geruchten wekken ste-ke bevreemding. De minister van Justitie Pesthy heeft deze geruchten over eene politieke amnsti in zooverre bevestigd, dat hij in een interview verklaard moet hebben, dat hij het vraag stuk eener amnstie rijp voor discussie acht. Intusschen werden de Francsvervalschers bij de drie rechterlijke instanties die plaats vonden niet als politieke misdadigers ge- qualificeerd, en men acht het twijfelachtig of de regeerifig het in de hand heeft hun op deze manier annestie te kunnen verlea- nen. In ieder geval is de agitatie ten gunste der Frapcsvervalsche-s buitengewoon krach tig en staat de regecring Bethlen onder een zwaren druk. In de nationale vergade ring heeft de leider der oppositie Rassay heftige aanvallen tegen de regeering gericht en verklaard, dat de Francsaffaire bezien vanuit het perspectief der politieke verant woordelijkheid nog niet achter den rug is. Wat de geheime politieke vereenigingen betreft, stelt Rassay vast, dat de eerste Hongaarsche fascistengroepen zich tegen woordig onder de oogen der regeering, onder den naam Ador constitueeren. Onver- ntwoordelijk is het, als een minista- beweert, dat zich in Hongarije bolchewis- tische stormtroepen geconstitueerd hebben. Niets is geschied, wat deze bewering een schijn van bewijs geeft. Zelfs de politie is niet in actie gekomen. De spreker der sociaal-democratische partij Peyer ve klaarde eveneens, dat de regeering de ver- antwoordclijksvraag in de Francsaffaire nog nicl als afgeloopen kon beschouwen. De orkaan op Cuba. De gevangenen, die hoofden zijn van gezinnen, zijn vrijgelaten, om hen in staat te stellen hun gezinnen in veiligheid te brengen, Indien de omgeving wederom dobr den orkaan zou worden geteisterd. Zij zijn vrijgelaten op hun woord, dat zij zullen terugkeeren zoodra het gevaar voorbij is. Door den orkaan zijn een honderdtal personen gedood en driehonderd gekwetst, terwijl duizenden dakloos zijn. Politie en soldaten patrouilleeren door de straten en hebben bevel gekregen om zonder waar schuwing op alle plunderaars te schieten. Het gederkteeken voor de slachtofferr van de ramp van de „Maine" is vernield. In de haven zijn tal van schenen gezonken. In den loop van den middag kwam de orkaan tot bedaren en trok over dc golf van Mexico naar Florida. De schade door den orkaan veroorzaakt, wordt op 15 millioen dollar geschat. ik de schilderij als een Heven trouwen vriend in de vreemde omgeving. Zoo. dus is het toch zoo, riep de opper- iachtmeester verrast uit en. bestaat de kunstenaar u zoo na? Is het een jonge man? Er was niets in toon en blik van den graaf, dat haar in verwarring bracht en zij bloosde hevig, toen zij antwoordde, Ja ex cellentie, hii is nog jong en toch reeds be roemd. Gii zelve hebt hem wel de eer aan gedaan, zijn schilderij hier een plaats te geven. Ik ken hem niet persoonlijk, hernam de opperwachtmeester; toen ik de schilderij door bemiddeling van een handelaar kocht, was de kunstenaar niet in Rome. Maar hoe na bestaat hij u, als ik vragen mag; is hij u verwant? Het werd haar eenigszins onbehagelijk te moede onder dit verhoor, zij gevoelde, dat zij op een gevaarlijk terrein gekomen was, waarop misduidingen en verkeerde gevolg trekkingen bare, nog geheel onbekende per soonlijkheid, licht in een valseh daglicht konden stellen. Hare zachte oogen zochten angstig de blik der gravin en zij chepte eenigszins moed toen zij bemerkte dat het rustelooze gelaat der dame geen ipcor van mistrouwen toonde, maar ziel had opgeklaard. Hij is mii niet verwant, excellentie, maar wij staan elkander nader dan twee broeder en zusters, want zijne ouders namen mij ir huis, toen ik alleen als wees in de wereld achterbleef. Ik heb müne kindsheid en mijne jeugd doorgebracht in bet huis zijner ouders, Het Cubaansche kabinet heeft een groot bedrag gevoteerd voor den wederopbouw. Men gelooft, dat de orkaan over zee zal verder trekken. De bewoners, die in scho len en andere stevige gebouwen gevlucht waren, hebben bevel gekregen naar huis terug te keeren, daar het gevaar voorbij is. De barometer blijft stijgen. EEN FAMILIEDRAMA. In het dorp West Burton dn Yorkshire heeft men Woensdagmorgen m een land huis de bewoners, kolonel Edmund Wray, zijn vrouw en zijn 21-jarigen zoon doodge schoten "gevonden, terwijl er een poging bleek te zijn gedaan om het huis in brand te steken. Men vermoedt, dat de kolonel zijn vrouw en zijn zoon heeft doodgescho ten en daarna getracht heeft brand te stich ten en zichzeit doodgeschoten heeft. De ontdekking werd gedaan door een tweeden zoon, die zijn vader wilde bezoe ken, De trap leidende naar de slaapkamers bleek verbrand te zijn; er was stroo in de woning neergelegd dat blijkbaar met paraf fine besprenkeld was. Deze zoon waar schuwde de politie, die met een ladder naar de slaapkamers klom en er den bewo ner, zijn vrouw en zijn zoon doodgeschoten vond. De bewoner bad in zijn val de vlam men gedoofd. Er werd geenerlei aanwijzing ontdekt die eenig licht op het drama kon werpen. Er werd slechts weinig voedsel in het huis aangetroffen en een kleine som geld (voor een huishouden 'van dezen aard. in een tasch in een auto, die in de garage stond, vond men eed testament uit 1923, waarbij de kolonel zijn bezittingen aan zijn zoon en zijn vrouw naliet. Kolonel Wray deed veel voor de oud gedienden eh ook zijn vrouw was populair in de omgeving. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN VAN ROEMENIË. In een bericht uit New York wordt gemeld, dat koningin Marie van Roemenië en haar gezelschap geen bezoek zullen brengen aan California om de prozaïsche reden dat de spoorwegmaatschappijen geweigerd hebben voor het vervoer van het gezelschap per extra-trein over haar lijnen genoegen te nemen met een nominaal-tarief gelijkstaande met drie guldên per persoon. Ook wordt gemeld, dat aan journalisten niet meer zal worden toegestaan de konin gin op haar reis te vergezellen. Misschien noudt dit laatste wel verband met het feit, dat de koningin haar Amcrikaansche indrukken hij voorbaat aan een perssyndi caat heeft verkocht. Vermelding verdient ten slotte nog, dat bij de regeling van dit Amerikaansche bezoek de danseres Loie Fuller, die met de koningin bevriend is, haar bemiddeling heeft ve leend, wat weer niet naar den zin schijnt te zijn geweest van den Roemeenschen gezant in de V. S. JE CONCQRDAATSONDERHANDELINGEN IN DE ROEMEENSCHE PERS. De concordaatsonderhandelingen met Roemenië zijn nog niet geëindigd, toch bespreekt de Roemcensche pers breedvoe rig de verschillende bepalingen van 't con cordaat. Deze berichten hebben ten doel in katholieke kringen verwarring en gejaagd heid te veroorzaken. Zoo verscheen dezer dagen het bericht dat minister-president Avareson tijdens zijn oponthoud te Rome den H. Stoel zou bewo gen hebben, den Roemeenschen koning het recht der bisschopsbenoeming toe te ken nen, De H. Stoel heeft echter tot dusver geen een der successiestaten het recht van den apcstolischen koning van het oude Hongarije toegekend: bisschoppen te benoe men. Even onjuist is het bericht dat de H, Stoel zijn toestemming zou gegeven hebben alle bischoppen van Zevenbergen te ont slaan en ze te doen'vervangen door ande ren, die „persona grata" zijn. Zoo zou Mgr. Majlath, bisschop van Alba Julia en Mgr. 1'ibor Boromissza, bisschop van Statu Mare, onvoorwaardelijk moeten aftreden. Dergelijke berichten worden van compe tente kerkelijke zijde tegengesproken, daar zij slechts de bedoelingen van eenige ambi- tieuse heeren verraden. DE TRAGEDIE VAN EEN HONGAAR- SCHEN DIPLOMAAT IN CONST ANTINOPEL. Een paar dagen geleden is de 28-jarige legatie-secretaris van het Hongaarsche gezantschap Nikolaus von Terasy te Con- stantinopel onverwachts gestorven. Hij werd den Men October begraven. Thans eerst worden de omstandigheden, waaronder hij oveTeed nader bekend. Terasy heeft zelf moord gepleegd. De Oostenrijksche gezant schapssecretaris Hornbostl vond hem dood geschoten in zijn hotelappartementen. Over de motieven van dezen zelfmoord wordt het volgende vermeld: Terasy had In Kon- stantinopel kennis gemaakt met een Rus sische avonturierster van het soort, dat een groote rol speelt in het nachtleven van Konstantinopel. Deze beeldschoone jonge dame werd de beminde van den Hongaar. Het salaris van Terasy was echter lang niet voldoende om de eischen van zijne vriendin te bevredigen. Hij verkocht daarom alles v/at hij bezat aan tapijten en ande-e voorwerpen van waarde, cm de dame van geld te kunnen voorzien. Hij maakte enorme schulden én toen niemand van zijn vrienden hem meer helpen wilden trachtte hij zich door hazardspel te rartgeeren. Met een bed_ag van 3000 Turksche ponden, dat hij op een wissel geleend had, reisde hij met de/ dame in quaestie naar Yildis. Het geluk keerde hem echter den rug toe. Binnen twee uur verspeelde hij het geheelc bedrag. De Russin verklaarde nu, dat zij geen lust had langer bij haar geruïneerden amant te blijven. Terasy, die de dame hartstochtelijk lief had, reisde naar Konstantinopel terug en schoot zich daar den vólgenden dag dood. De couranten in Kontsantinopel beweren, dat Terdsy zelfmoord gepleegd zou hebben ik heb het innigste aandeel genomen in zijn streven en zijn roem is mijne eerzucht. De herinnering had haar jeugdig schoon gelaat verwarmd en bezield, de opperjacht- meester aanschouwde haar met onverholen bewondering. En dan hebt gij vele malen als model voor hem gezeten, vrccg hij. O. dikwijls, zij het dan ook niet voor deze schilderij. Hij "schilderde mij als kind en als iong meisje; hij moet nu eindelijk mijne trek ken zoo juist in zijn geheugen geprent heb ben, dat hii mij niet meer behoeft te zian, om die weer te geven. De gravin reikte haar snel en met zicht baar genoegen de hand. Ik versta u, zeide zi: en wensch u geluk. Maar met betrekking op mijn dochtertje verlang ik, dat aan deze zaak geen ruchtbaarheid za! gegeven worden. Het komt niet overeen met uwe betrekking dit publiek te maken. Voor uwe openhartigheid 'egens ons echter ben ik u dankbaar. Gij hebt met juisten takt gevoeld, dat uwe po sitie daardoor verheven en verzekerd wordt Magdalena zag haar verwonderd en ver- chrikt aan. Gii verstaat mij verkeerd, me- •ouw de gravin, zeide zii met een diepen los. hit is een rein zusterlijke genegenheid, en Ai genoeg, al genoeg, lachte de dame, ik vil den aard dier genegenheid niet onder zoeken, uw openhartig vertrouwen stelt mij borg voor de reinheid daarvan en onze wen- schen stemmen hierin overeen, dit onbeslist te laten. Daarom treft het goed, dat het bewuste schilderij wordt afgenomen. Gij zijt ZATERDAG 23 OCTOBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 3.005.00 Matinee door het H.D.O.-orkest. Operette-muziek. 5.00 5.30 Duitsche les voor beginners. 5.30 6.00 Fransche les voor beginners. 6.00 6.30 Pianosloo door den heer Eduard van Beynum. 6.306.45 Causerie door den heer Willem van Warmelo, over 17e en 18e eeuwsche muziek. 6.457.45 Cursus vöor boekhouden en handelsken nis door den heer J. Pelser Jr. 7.45 Politieber., 10.00 Persber. 8.10' V.A.R.A.-avond. De Utrechtsche metaal bewerkers Harmonie „Kunst en strijd". Dirig. Hr. P. v. d. Hurk. H'r. J. Stern- heim, declamatie. Hr. H. J. Meyer, Oude en nieuwe liedjes. Mej. Corry Oldenbroek, bij de piano. Spreker De heer P. Danz, voorz. v. d. Alg. Ned. Metaalbew. bond over Op ten strijd. 1. a. Socialistische liederen, aar P. v. d. Hurk. b. Libertê, Egalitê et Fraternitê (Vrijheid, gelijkheid en broederschap), concertouverture, Joh. Boers, (orkest). 2. Toespraak van den heer P. Danz. 3. a. Mooi Lievertje (mondelinge overlevering), b. Welopgevoed, Florst. c. Van 't Maseurken, Em. Hullebroeck. d. Truiken over 't deurken, JHatror, (zang). 4. a. Santiage, Corbin. b. Ballet antique, Guillerrant (orkest). 5. Frag menten uit „Het pantser", drama van Her man Heyermans, ingeleid en voorgedragen door J. Sternheim. 6. a. Les diamants d* la Couronne (ouverture), Auber. b. Ca» price sur un théme Allemand, arr. Bekker. (orkest). 7.a. Liedje van verlabgen, Dirk Witte. b. Hora Ruit (Troostzang), Dirk Witte. c. Poëzie en proza in de thee, Pisuisse (zang). 5. a. L' Africaine, Meyer beer. b. Socialistische liederen, P. v. d. Hurk (orkest). DAVENTRY 1600 M. 3.20 Concert. U. Bates, sopraan. D. Miller, tenor. F. Brough, viool. 5.20 Lezing A garden garden cbat. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio-dance band. 6.50 Een praatje over het muzik. program van de volgende week. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.30 Lezing 5 Brazil. 7.48 Muziek. 8.00 Lezing The 1926 Motor Show. 8.20 Program ma, samengesteld door den sportsman Pat Hendren. 9.50 Lezing Twenty- five years a billiards Champion. 10.05 Composities van F. Bridge, door G. Bryan, piano. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Conrad in zijn laatste succes nummers, piano. 10.5012.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert. Orkest en Radiolo, declamatie. Hr. Cousinou, zang. 4.50— 5.55 Concert door de Radio Jazz Sympho nic. 8.5010.35 Galaconcert. Orkest ea band. KöNIGS WUSTERHAUSEN 1300 M. 7.50 Populair concert. Orkest en F. Zohsel, tenor. 8.50 Vroolijke Jacoby-avond. 9.5011.50 Dansmuziek door het or kest Ettê. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPENi 265 M. 5.2C6.20 Orkestmuziek en zang. 8.208.50 Concert. 8.50— 9.00 Causerie. 9.00—9.20 Orkest concert. 9.30—10.20 Dansmuziek, door de radio-jazzband. MüNSTER 410 M. 12.50—1.50 Con cert. Werken van Lortzing. 3.053.20 Kindervertellingen. 3.505.20 Orkest concert. 5.205.50 Voorlezing „Prof. de Iselmott". 5.506.20 Radiopraatje. 6.407.20 Engelsche les. 7.207.50 Lezing. 7.50 Vroolijke avond met Maria en Josef Plaut, luitzangers.9.3010.20 Concert. Gialdini, kunstpijper. omdat hij 'geheime documenten van Horna bostl verkocht zou hebben. Beide gezant schappen hebben dit bericht, dat uit da Tucht gegrepen is gedemonteerd. Een feit is het, dat de buitengewone schulden, dia Terasy gemaakt had en de nalatige wijza waarop hij zijn dienst uitoefende, er toa geleid hebben, dat hem eené terugroeping naar Boedapest en een disciplinaire bestraf fing boven het hoofd hing. Om deze redenen heeft hij hoogstwaarschijnlijk naar zijn revolver gegrepen. MEXICAANSCHE BISSCHOPPEN EN HET ZWÏTSERSCHE EPISCOPAAT. De bisschoppen der Mexicaansche repu bliek hebben aan den deken der Zwitser- sche bisschoppen op dezer sympathiebetui ging volgend antwoord gezonden: Monseigneur, Het door Uwe Excellentie aan Mgr. Mora y del Rio, aartsbisschop van Mexico en aan het Mexicaansch episcopaat gezonden schrijven en telegrabi hebben ons hart met warmen dank vervuld tegenover uw per soon en het gansche Zwitsersche episco paat, welks gevoelens van hartelijke toe- gedaanheid in de liefde van Christus Uwe Excellentie zoo juist interpretee-de. Het is waar dat de Goddelijke meester ons de eer aandoet Hem op den Konink lijken weg des kruises te volgen, maar in het midden der groote smarten, <lie onza gemoederen als opperherde~s vervullen, ia het onze sterkte en onze beste troost ta mogen steunen op de gebeden van Uwi Excellentie en het Zwitsersche episcopaat Wij koesteren het vaste vertrouwen dal uwe krachtige ondersteuning ons zal helper deze beproeving te doorstaan en de geze. gendc stonde zal ve-haasten, waarop hel den Goddelijken Herder zal bevallen, da dooa Hem aan onze hoede toevertrouwd! kudde de vrijheid en den vrede terug t« geven. Moge de patrones van Mexico, Onza Lieve Vrouw van Guadalupe, over het werk van Uwe Excellentie, haren moeder lijken zegen uitstorten. De secretaris der bischoppen- conferentie, PASCHALIS DIAZ, Bischop van Tabasco. Mexico, 12 September 1926. daardoor bevrijd van onaangename vragen van anderen en van onwillekeurige beken tenissen. Magdalena zweeg; het was haar als be roerde een vreemde hand onzacht een g8- voelvolle plaats van haar hart en als werd een sluimerende aandrang tot strijd en te-' genspraak wakker geroepen in haar. Zij ge voelde aan den stelligen toon der gravin, dat deze Magdalena's verhouding tot den jongen schilder zoo zou' weten te beschou wen als zii het zelve verkoos. Maar het kwetste haar jonkvrouwelijk ge voel, hare gevoelens voor Richard, die zij zelve nog nooit ontleed had, door een ander te hooren peilen en in woorden te brengen. Daarbij deed het haar leed, dat zijne schil derij verwijderd zou worden, het was haar als wees men daarmede hemzelven de deur en zii zou zichzelven toch zoo vrootijk en zeker gevoeld hebben in zijne beschermende nabijheid. Ziin werk had haar het eerst ge groet; met zijne stem, met zijne oogen had het tot haar gesproken en nu moest 't wegl Maar de gravin liet haar den ti*d niet, daarover na te denken, zij uitte het ver moeden, dat Magdalena, na eene zoo ver moeiende reis, wel zou verlangen zich eens af te zonderen en bevn' de binnentredende kamenier de jonge dame naar hare kamer te geleiden. 'W/ird! vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6