Binnsnlandsch Nieuws. Sociale Vereenigingen en de politiek. tiet Nsderl.'Belgisch Verdrag. De burgemeester van Leiden. Het collectief arbeidscontract, V/cJ dc practijk Hert. Reclames op de stations cf voor de S.D. A, P.? R. K. Staatspartij. Het rapport over het vergaan van den loodsschoener bij Terschelling. Het Jaarboek der St. Radboud stichting. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. VERKEER EN POSTERIJEN. Maximum-snelheid op het traject LeidenSchiedam. Electrificatie der Spoorwegen. UIT ONZE OOST. GEMENGD NIEUWS. Een wonderbare genezing. Geheime stokerij ontdekt. Ongeval in de mijnen. St. Bureaucratius in 't geweer. Oneerlijke concurrentie. Hij móest bok z'n woordje Aangename thuiskomst. Het ongeluk bij de brandweer- demonstratie te Eindhoven. Hoog water. Inbraken te Amsterdam. Waar is de VI. 25? *■- Een bisschoppelijk schrijven. In „De R.-K. Boerenstand" komt vol gend schrijven voor, dat gericht is tot de Standsorganisaties der Werkgevers, der Werklieden eer Middenstanders, van den Vv erknemenden Middenstand en van de Boeren. Mijne Heeren. z.ch hier en uaar ncigui^ei vertonnen, bm de politiek binnen te „halen bi» de Ka tholieke sociale vereenigingen, acht het Doorluchtig Episcopaat het gcwonrcht cu nuttig, nogmaals onder de aandacht der le den van genoemde vereenigingca - bren gen, de circulaire van d»r» 5-V r- -n 191S. „De Aartsbisschop en de Bissch.- -c.ss yaa Nederland brengen bij dezen ter kennis van alle Katholieke Sociale Organisaties, dat het overeenkomstig het meermalen uitgedrukte verlangen der Pausen hun ernstige en uitdrukkelijke v.-ensch is, dat de roc.ale organisaties, in uci algemeen de zun ere politieke actie steeds zulien houden buiten haar sociale werkzaamheid. In het bijzonder zullen zij zorg dragon, dat in en door de sociale organisaties, nim mer over te stellen candiiaten voor de vertegenwoordigende lichamen werde be raadslaagd, noch in welk verwijderd veroand ook op canaidaatsteliingen of op het verkieen van bepaaldfe candidaten eenige 'invloed worde gebeierd; dat in de Katholieke Liesvereenigirgm de leden der sociale organisaties zich niet gedragen als leden dier organisaties, maar als Katholieke staatsburgers, met allen medewerkend tot bereiking van het doel, dat de kicsveresni- fingen zich hebben geste'd; dat de leder der sociale organisaties aldaar er niet naar streven op welke wijze cn met welke middelen dan ook zelf zoogenaamde etands-candidaten te stellen, noch zullen eischen, dat door onderen bij het stellen van candidaten met het ledental der sociale organisaties worde rekening gehouden, maar, onder leiding der politieke bc-sturen zullen medewerken, die personen te bren gen in de vertegenwoordigende lichamen, welke or.gcach. tot weiken stand zij be- hooren, den meesten waarborg bieden, de door de Katholieken aldaa- te vervul len taak te zullen volbrengen." De Katholieken moeten overtuigd zijn, dat de Bisschoppen niets anderï beoogen dan het algemeen welzijn, de Katholieke zaak, liefde en eenheid, te bevorderen. De Katholieke organisaties, die altijd be reidwillig de leiding der Bisschoppen heb ben gevolgd, zullen eveneens bereid werden gevonden, om bovens'aand ernstig, maar welgemeend vermaan van haar Kerkelijke Overheid te volgen en zorgvuldig alle pol- tiek buiten haar werkzaamheid blijven hou den. Het Doorluchtig Episcopaat meende goed te doen, dat nogmaals meldden meesten aandrang te vragen. Met de meeste hoogachting, De Aartsbisschop van Utrecht., (w.g.) H. VAN DE WETERING. De Volkenbond op het tapijt? Een correspondent van het „Hbld." sein de gisteravond uit Genève: „In Volkenbondskringen loopt het ge rucht, dat de Belgische ragecring, ingeval van verwerping door het Nederlandsch Par lement van het Belgisch verdrag, 'voorne mens zou zijn stappen te clden bij enkele groote mogenheden om de kwestie van de Nederlandsch-Belgische verhouding voor den Bond te brengen. Krachtens art. 11 van het Pact heeft elk bondslid namelijk het .frienclv right" de aandacljt van de Assemblée cf den Raad te vestigen, op elke omstandigheid, die de goede verstandhouding tusschen de natiën zoc kunnen verstoren, waarbij volgens den Britsqhen tekst „the Legaue shall take any action that mey be deemed wise and ef fectual" (de Bond elke daad zal verrichten die verstandig en doelmatig geacht kan worden). In enkele kringen van het secretariaat wordt cle meening uitgesproken, dat even tueels Bondsinterver.tie in het onderhavig geval bijzondere moeilijkheden zou mee brengen, omdat het betrokken verdrag en de daarin vervatte betrekkingen veelal op zoozeer te.chnische grondslagen berusten, dat die het best door de twee naties direct kunnen worden gev.ogcn en opgelost. Ab solute bevestiging van dit gerucht was heden niet te verkrijgen, ai werd er in verschillen de bondr'-.ringen gewag van gemaakt. Dc manlijkheid bestaat natuurlijk, dat men te c'ci.-ri heeft met een poging om op Nederland druk uit te oefenen door indi recte dreiging met Bondsintervenlie. In elk geval is de Bond volgens art. 11 compe tent om zijn tusschenkomst te verleenen, al behoeft verweroing van het verdrag geenszins van Nedcrlaidschen kant als een onvriendschappelijke daad jegens België te worden beschouwd. De Belgische interpre tatie zou echter voldoende zim om de zaak direct of via andere mogendheden in den Raad, waarin Nederland nu echter ook stem heeit, aanhangig te maken Inderdaad lijkt ons dc mogelijkheid bui tengewoon. evident, dat men hier te doen heeft met een "cgir.g, om op Nederland- druk uit te oefenen door een indirecte 'drcigmg. Het zou zelfs verwondering heb ben kunnen wekken, indien in dit stadium van de behandeling van het verdrag, een dergelijke poging niet ,we.s bep-oeid. Maar in elk geval kan met volkomen ge rustheid de verdere ontwikkeling der din gen, cn ook een eventueel optreden in de zen van Volkenbondsorganen, worden afge wacht. De Avondpost bericht, dat er ernstig sprake van kan zijn. dat tot burgemeester van leider» zal worden benoemd de oud- minister van Justitie mr. dr. J. Schokking. Wij laten dij bericht geheel voor reke ning van genoemd blad. (Red.) Dc Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot nadere regeling van de Collectieve Arbeids overeenkomst heeft tot haar voorzitter be noemd mr. Heemskerk, en tot ondcr-voor- zilter mr. v. 'Srs e v. Ysse't Tot Burgemeester van Hoogezand is be noemd de heer D. Bartols, een sociaal-demo craat. Uil de levensbeschouwing van dezen vierden sociaüstischen burgemeester knip pen wij het volgende: Bar'els ouders waren van Gereformeerden godsdienst er de zoon werd in die leer opge voed. In zijn jonge jaren heeft hij aan het vereenigingsleven als „christelijk jongeling" ijverig meegedaan.24 jaar oud, keerde hij de Gereformeerde kerk den rug toe en sloot zich aan bij de S. D. A. P. Op kerkelijk ge- Lied heeft Bartels van toen af geen belang stelling meer aan den dag gelegd. Zoo gaat het gewoonlijk. Hij sloot zich aan bij de S. D. A. P. cn keerde zijn kerk'den rug tce. Sindsdien gec.i belangstelling meer „op kerkelijk gebied." liet is cle praktijk van het leven. Het zijn cc feiten van een dag. En daarop stuit elke bewering omtrent de dogelijkheid, dat socialisme en godsdienst kunnen samengaan, af. „Het Volk" schrijft, dat hij de kerk den rug toekeerde en lid werd der S. D. A. P. 'hen kan net ook omkeeren: hij werd lid dei S. D. A. P. en keerde de kerk den rug toe, 'Die feiten loopen Jn elkander. Gaan samen. :i eenmaal in de handen van het socialisme, .is er geen belangstelling meer op kerkelijk Trein." Daar zorgt het socialisme wel vooi, 'at den geheeler. mensen aangrijpt en tot zich "rkt. Het is de economische leer van hei :c'al is rue niet, dat cie mcnschen verovert, t is de socialistische levensbeschouwing. I'aarcm riep de heer Van Eek dezer dagen vrouwen naar de S. D. A. P. opdat de ge- .'.r.csa socialistisch zouden worden. Niet en kel de individuen, vragen ze, maar de gezin nen, die dc maatschappij vormen. Deze inoe fen socialistisch worden, dat is de socialis tische levensbeschouwing aanvaarden. Waarmede de gezinnen den rug zul len hebben toegekeerd aan de Kerk. hu de godsc'ienstlooze maaatschappij ge sticht zal zijn. Op do grondslagen van het socialisme. - Daarom zei de vorige Paus zoo terecht, dat hel socialisme de grootste ijar.d is der christelijke samenleving. H. t beroemde vrageninstituui, dat reeds aan zoovele Kamerleden gelegenheid bood "i. hzelf naar veren te brengen of belache- 1: te maken, doet nu weer ecr.s van zich iprelSeti, hu de heer Schaper met een vraag komt, die minstens genomen ook een beeLje raar aandoet. De h-.er S. vroeg n.l. aan der. minister van Waterstaat: „1. Is de plaatsing van reclames aan dc spoorwegen en de gebouwen, tot de spooi- wegen beh'oorende, onderworpen aan hei toezicht van den minister? 2. Zoo ja, hoe kon dan toegestaan wor den, dat op het perron van het station Staatsspoor in Den Haag een groote, zeer in het oog loopende reclame werd geplaatst, voorstellende een gruwelijk en bloederig tafereel, 'namelijk een stierengevecht hl zijn meest afstootenden vorm? 3. Zoo neen, wil dan de minister overwe- .gen, of niet de plaatsing vair reclames in de toekomst zal moeten afhangen van zijn goed keuring?" Men zal ons wel niet verdenken kant- rekent de „Rsb." dat we warm ioopen voor stierengevechten, maar evenmin kun nen we ons druk maken voor reclames lei zake. We hebben de geïncrimineerde recla me niet gezien, maar nemen aan, dat ze erg gruwelijk en bloederig is. Maar zou liet zelfs in dat geval niet wijzer van den heer Scha per zijn, ais hij onzen sporiminister Kan eens vragen stelde nopens de bloederigheden die onze stierenvechters op menssüen ver tonnen bij de beruchte bokswedstrijden? Daar gaat het om bloed in natura en on, .Tenschenfcloed, zoodat een en ander toch wel heel wat „gruwelijker" is dan het plaatje der reclame bij mogelijkheid zijn lean. Als de heer Schaper zijn aandacht spe ciaal aan de stations wijdt, dan neg vinden wij zijn vragen erg exceptioneel. Daar va't waarlijk nog wel wat anders en wat gruwelij kers te reinigen dan stierengevecbtenplaatjes. Laat deze afgevaardigde des volks den mi nister eens intcrpeileeren over de gruwelen van den boekhandel, die niet alleen het ze delijk gif per plaat, maar ook per hoek ver spreidt. Een gif van heel wat bedenkelijker gehalte, dat reeds zoovelen van ons volk bedorven heeft. Maar 't is waar, aan dat oor moet men den heeren socialisten niet praten, 'mmers, ris een katholiek afgevaardigde daar zuive ring wil," dan volgt daar spot. En heeft eén S.D.A.P.-sch Kamerlid nog niet pas juist het omgekeerde gevraagd, toen het te keer ging tegen het verbieden van vuile lectuur aan de stations?!...." Eerste algemeene vergadering van den Partijraad te Utrecht. Vrijdagavond werd in de zaal van hotél ['Europe te Utrecht om 8 uur de eerste ver gadering aangevangen van den Partijraad der R K. Staatspartij. De voorzitter, Jhr. mr. Ch. Ruys de Bee renbrouck opende de vergadering met den Christelijken groet en zegt ter inleiding, dat hij volgens art. 24 van het nieuwe reglement als aftredend voorzitter is aangewezen de eerste vergadering van den Partijraad te presideeren. Spr. heet allen welkom en hoopt, dat men de agenda van dezen avond spoedig zal hebben afgewerkt, opdat om 10 uur de ge zellige bijeenkomst kan aanvangen. Spr. verzoekt hierna den secretaris de na men der stemgerechtigde leden af te roepen. Van de 88 stemgerechtigden blijken 81 oi hun plaatsvervangers aanwezig te zijn, zoo dat al de 18 kieskringen vertegenwoordigd waren. De voorzitter doei,,mededeeling van inge komen berichten van verhindering en brengt verder ter kennis van de leden van den Par tijraad, dat zoolang het nieuwe secretariaat of het Partijbureau nog niet georganiseerd is, de beide in functie zijnde secretarissen zich op verzoek van het aftredend bestuur bereid hebben verklaard het - voorioopig werk te blijven verrichten. Meegedeeld wordt, dat een schrijven is ontvangen van de R. K. Kunstenaarsvere niging met verzoek alsnog te worden op genomen onder de advisecrende leden. Op voorstel van den voorzitter wordt dit schrij ven ter behandeling aangehouden voor het toekomstig Partijbestuur. Eveneens wordt op voorstel van den voor zitter gehandeld met een schrijven van het R. K. Werkliedenverbond betreffende een sociale kamer en van de motie-Amsterdam met het amendement van den heer Bart, waarin wordt voorgesteld samenwerking te zoeken met R. K. partijen in het buitenland. Hierna wordt gepauzeerd, om den stemge rechtigden leden gelegenheid te geven van gedachten te wisscien over de bestuursver kiezing. Het presidium bij de bespreking van de bestuursverkiezing wordt opgedragen aan dên len secretaris mr. F. Teulings, Nadat de stemgerechtigde leden ongeveer een uur in comitc-generaal hebben verga derd, wordt de bijeenkomst heropend. Verkiezing Dagelijkse!» bestuur. De voorzitter stelt aan de orde de verkiezing van het Dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij overeenkomstig dc artikelen 17 en 24 van het Partijregiemenl. Eerst v/orden gekozen twee leden uit het bestam- der 14. K. Staatspartij. Uitgebracht werden 81 stemmen, waar van 57 op prof. cir. J. A. Veraart, 50 op mr. J. N. J. E. Hcerkens Thijssen, 23 cp mr. T. J. Verschuur, 22 op mr. C'. K. I Goscling, 4 op Pastoor W. F. O. Ovenneer, 3 op mr. dr. A. v. Rijckevorsel en i op J. P. Mcnlink, zoodat de heeren prof. Veraart» en mr. Heerkens Thijssen gekozen zijn. Vervolgens heeft de verkiezing plaats van de drie overige leden. Gekozen worden Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck met 81 stemmen, A. C. de Bruijti met 64 stemmen en M. v. Hout met 46 stemmen. Op de heeren Jos. Meyring werd uitge bracht 1 stem, prof. mr. dr. J. v. d. Grin ten 1, A. v. Rijen 3, 'mr. Goseling 6, prof. mr. Aalberse 7, Mr. v. Koeverden 13 en mr. T. J. Verschuur 19'stemmen. „Verschenen is het rapport der commissie, ingesteld door den minister van Marine a.i. ter zake van den bij Terschelling vêrganen loodsschoener. Met zekerheid kan worden aangenomen, aldus het rapport, dat de schoener op 25 November of in den nacht van 25 op 26 No vember 1925 met de geheele bemanning is vergaan. Een uitvoerig overzicht wordt vervolgens gegeven van de pogingen, die zijn gedaan om den schoener en later het wrak te vinden. Hierbij wordt o.m. opgemerkt, dat geruchten, die later veerden, verspreid, alsof door ver keerde leiding en gebrek aan samenwerking .tusschen den luitenant ter zee 2de klasse A. J. H. baron van Lijnden, die dc leiding had bij het afviaschen van een strook zee, loo pende van halfweg Terschelling tot nage noeg de helft vrn Ameland, en dc kapitein eer twee onder zijn leiding stamde sleep, booten, en den c'uiker, ondoelmatig werk is verricht, 'cesiist onjuist zijn. De commissie is voorts van oordeel, dat na aiioop van het onderzoek, waartoe de minister nog nader heeft besloten, in deze gedaan is, wat naar redelijkheid kan worden geëisch*. Wat ver der den bouw, toestand en ge schiktheid van den sshoener betreft, wordt medegedeeld, dat de gehoorde deskundigen- scheepsbouwers. P. H. Bos en P. Boot Jr., ia hun schriftelijk uitgebracht rapport ver klaren, dat de leedsschoener no. 2 voldoen de sterk was gebouwd. Ook zijn zij overtuigd dat de schoener voldoende zeewaardigheid heeft bezeten voor de diensten, die er van werden gevergd. Dit rapport onderschrijft dc commissie ien volle, ook na de te dien aanzien voor haar afgelegde getuigenverkla ringen er, na inzage van de teeksningen en het bestek. Er zijn bezwaren gemaakt, met betrekking tot de manpeuvreerwaarekgheid van he; vaartuig. Intusschen, wat daarvan waar zi), op de ramp zelf kan dit nagenoeg geen in vloed hebber, gehad, omdat de toestand van wind en zee zoodanig was, dat voor vrijwei c-lk zeilschip, van welken houw ook, wen den een onmogelijkheid, halzen een gevaai- lijke manoeuvre was. Verkiezing voorzilteï- van het Partijbestuur. De hierop volgende verkiezing van voor zitter van het Partijbestuur heeft tot resul taat dat op Jhr. mr. Ch. Ruys dc Beeren brouck 80 stemmen werden uitgebracht en 1 stem op den heer M .v. Hout. Jh-, Ruys de Beerenbrouck verklaart de benoeming aan te nemen en zal met hulp van de andere bestuursleden en de beide secretarissen het werk doen, dat God hem te doen geeft. Spr. zegt dank voor het vertrouwen in hem gesteld en hooit in de vergadering van morgen weinig gelegenheid te zullen hebben om met den voorzittershamer te zwaaien. Hii vertrouwt, dat men van de gezellige bijeenkomst een prettigen avond zal maken en schorst de vergadering tot morgen kwart vóór tien uur, (Voor de rede van den vooorzifter, den heer Ruys de Beerenbrouok, verwijzen we naar 'een'andere plaats in dit no.) Voor de derde maal is thans verschenen het jaarboek der. St. Radboudstichting. Het keurig verzorgde boek vangt aan met een afbeelding van den H. Petrus Kanisius naar een buste. Verder schrijft in den aanvang Dr. Jac. van Ginniken over deze heilige en de Nijmeegsche universiteit, terwijl Prof. W. Pompe een artikel wijdt aan „Universiteit en Volk." Vergadering ven Vrijdag 22 October. Aan de orde is de voortzetting van de be raadslaging over het ontwerp tot wijziging der Successiewet. Wij zullen hier het resultaat der 4 laatste vergaderingen over wijziging van belasting wetten resumeeren. Het resultaat er van is dan geweest: le. dat de wijziging van de Leeningwel (de afschaiiing per 1 Januari a.s. van de 25 opcenten op de Rijksinko.mstenbelasting) er met één hamerklopje, schier ongemerkt en zonder één stem tegen, is goedgekeurd. Zelfs de vrijzinnig-democraten zwegen, hoe wel hun scherpe verzet tegen opc ten-af slag anders had doen verwachten. Oud had in zijn repliek j.l. Woensdag reeds aange kondigd, dat er voor zijn meening geen meerderheid was te vinden en hij zich daarom niet „tot het uiterste" zou verzet ten, maar sinds wanneer wordt de stem van deze groep bepaald door cle vraag, of een warm verdedigd systeem een meerderheid zal vinden? Neen, wien zóó principieel ageert, gelijk mr. Oud deze week deed, voor snellere allossing van de crisisschuld en daarom liet Leeningfonds op volle kracht wil behouden, had hier fier het „tegen" moeten laten hooren. 2e. dat de herziening van de wet op de Successiebelasting is afgedaan. De eind stemming is tot later uitgesteld, jloch schijnt njet twijfelachtig. Bij de stemming over de verlaging van de Personeele Be lasting stemde van de katholieken alleen mr. Veraart (dus zelfs door zijn mede-Mi- chaëlisten in den steek gelatenj tegen. Hij zal dus wel de eenige zijn, die niet com munist, socialist en vrijzinnig-democraat tegen de gewijzigde Successiewet zal stem men. de. dat de verlaging van het tarief van de Personeele betasting (kinderaftrek, huurwaarde en meubilair; aangenomen is met slechts 3 stemmen tegen: alleen de heer Veraart, die de inkomsten van het Rijk niet wil zien verminderen en twee anti-revolu tionairen, mr. Heemskerk en De Wilde, heb ben bij de eindstemming overwegend be zwaar gehad om met deze verlichting van den RiiKsbelastingdruk mee te gaan. Van de wijziging der Successiebelasting heeit alleen de quaeslie van de schenkin gen Vrijdag nog de aandacht van de Kamer gevraagd, in de bestaande wet behoudt de Kroon zich voor, in eenige gevallen kwijt schelding of vermindering van sucessie- en schenkingsrecht te verleenen. Een van deze gevallen is verkrijging van voorwerpen van kunst en wetenschap door hier te lande ge vestigde vereeuigingen oi stichtingen, die de in haar bezit zijnde voorwerpen als regel kosteloos ter bezichtiging van het publiek stellen. Hier is thans aan toegevoegd: „of tegen een matigen toegangsprijs". Voorts werd opgenomen de mogelijkheid van kwijt scheiding of vermindering van recht, voor schenkingen voor studie aan personen bene den 25 jaar. En ten slotte heeft de Minister van Financiën Vrijdag, ter tegemoetkoming aan de 'bezwaren, daags te voren door de heeren Oud en Snoeck Henkemans te berde gebracht, een nieuw lid aan het artikel, dat deze materie regelt, toegevoegd, ten gevolge waarvan ook vrijstelling kan worden ver leend „wegens een schenking ten algemeenen nutte, die aan een bepaald tijdstip of aan. een bepaalde gebeurtenis verbonden is." De Minister verduidelijkte deze niet overduide lijke formuleering, door in zijn toelichting te zeggen, dat daaronder vallen schenkingen bij persoonlijke jubilea en voor de stichting van een kerk, ziekenhuis, vacantiekolcnie e.d., na welke ruime uitlegging 3e lieer Snoeck Henkemans zijn amendement terug nam. Mr. Oud bleef echter sirijden voor zijn for muleering, waarbij overtuigend moest worden aangetoond, dat de schenking niet is geschied om het successierecht te ontgaan, een redac tie, v.aartegert Minister Dc Geer voorname lijk aanvoerde, dat afwijzing van vrijstelling een blamage voor den schenker zou zijn. Öe bewindsman oordeelde dit bezwaar zóó over. wegend, dat hij bij aanneming het ontwerp zou terugnemen, na welke bedreiging slechts degenen, die tegen het geheeie ontwerp zijn, hun stem aan het amendement gaven. Aan- teekening verdient nog, dat de in 1923 in- de wet gebrachte mogelijkheid om kwijtschel ding of vermindering van verschuldigde rechten te verkrijgen „in bijzondere geval len", niet vallende onder de hiervoor be doelde, gehandhaafd blijft. Tegen de verlagingen in de tarieven van de Personeele belasting op zich zelve - dus afgescheiden van de gevolgen voor de gemeenten heeft niemand bezwaar ge opperd. Het debat heeft zich bij deze herziening geconcentreerd op het amendement-Van Aalten, dat den gemeenten de bevoegdheid wilde geven een eigen tarief voor een plaat selijke Personeele belasting vast te stellen. Scherp heeft de heer J. ter Laan dit amen dement, dat hij kleineerend als „wetgeving uit de vrije hand" qualificeerde, bestreden. Vooral vreesde de socialistische woord voerder, dat van gemeentelijke vrijheid inzake de Personeele'belasting de arbeiders het slachtoffer zouden worden. En de Minister van Financiën zette de technische feiten van, het wijzigingsvoorstel, dat eigen lijk gen wetsontwerp was, dat vooraf in de afdeelingen behoorde onderzocht te zijn, uiteen, terwijl hij het óf overbodig óf camouflage achtte. Intusschen bleven ook de heeren De Wilde en Van Gijn van hét ge- wüzigde wetsontwerp moeilijkheden voor vele 'gemeenten vreezen, weshalve op uitstel van behandeling, althans op indiening van een wetsontwerp in den geest van het amendement-Van Aaltea werd aangedron gen, hetgeen ter eer mogelijk was, nu deze verlaging ingevolge het door den Minister aanvaarde amendement van de Commissie van Rapporteurs eerst op 1 Januari 1928 in werking zal treden. Mr. De Geer, die het amendement onaannemelijk verklaarde, weigerde echter een positieve toezegging, volhoudend, dat de regeling van het ontwerp goed was, dank zij de vrijheid, welke de gemeenten krijgen om voortaan hetzij een uniform aantal opcenten te. heffen, hetzij de progressie, al dan niet gewijzigd, te hand haven. Wel heeft hij zich bereid verklaard «.poedig een regeling te overwegen, welke aan de technische er, principieele bezwaren tegemoet komt, waarbij levens zal worden overwogen, of een plaatselijke Personeele belasting, dan wel overlaten van deze be lasting geheel aan de-gemeenten mogelijk zal zijn. Mocht het resultaat van deze studie de Kamer niet bevredigen, dan kaji zij altijd nog een initiatief-voorstel behandelen. Na deze toezegging verdween het amendement- Van Aalter en ging de wetswijziging er, gelijk gezegd, met nagenoeg algemeene stemmen, door. Hiermee is de belastingverlaging (op de eindstemming over de Successiewet na) be ëindigd. Dinsdag a.s. gaan wij met de Wegenbelasting weer in eenigszins tegen- overgesteldcn koers. Vele overtredende machinisten- Naar dc „Tel." verneemt, is bi} een con trole, vanwege deir Dienst van Tractie der Nederigndsc'ne Spoorwegen, op de snelheid, waarmede gereden wordt op het baanvak LeidenSchiedam, gebleken, dat vele ma chinisten zich niet houden aan de maximum snelheid van 75 K.M., welke, zooals men weet, voor dit traject lijdelijk is voorge schreven. Het machinepersoneel is in verband hier mede nogmaals aan het desbetreffende voor schrift herinnerd en tevens is een staat uit- geif'kt, waarop zijn aangegeven de aantal len minuten, dat telkens minstens gereden meet worden over den afstand tusschen twee opeenvolgende stations. Het trajejet RotterdamDelft in Januari a.s. gereed. Wegens een geschil tusschen het gemeente, bestuur van Delft en de directie der Ned. Spoorwegen konden indertijd d« in verband met de electrificatie uit te voeren werken aan het gedeelte van de spoorlijn langs den Spoorsingcl alhier niet worden voltooid. Thans is men met de afwerking van dit deel van het baanvak aangevangen. Op de lijn RotterdamDelft is het werk zoodanig ge vorderd, dat, naar de Tel. verneemt, in Januari a.s. proef kan worden gereden. DRAMA IN DE OPERATIEKAMER. Bij een der te Soerabaja gevestigde artsen heeft zich dezer dagen een drama afgespeeld, dat door de „I. C." op de volgende wijze wordt beschreven: Bij dezen arts vervoegde zich op een mor gen een dame, afkomstig van een der suiker fabrieken in den omtrek van Soerabaja, welke dame een operatie in de keel moest ondergaan. Zij werd vergezeld van haar echt genoot en een andere dame, bij wie zij ge logeerd was; haar gastvrouw dus. Bij den dokter aangekomen ving deze de behandeling aan. Na ongeveer een half uur werd de deur van de spreekkamer plotseling door den dok ter opengeworpen en riep hij in hoogst zenuwachtigen toestand de hulp in yan me vrouw Y. Deze ging naar binnen, en het tafe reel dal rij daar te aanschouwen kreeg, moet in cén woord ijzingwekkend geweest zijn. De spreekkamer van den dokter vertoonde meei liet aspect van een..slachtplaats dan van iets anders; dokter en verpleegster waren geheel met bloed bevlekt; vloer, deurknoppen, kort om alles was met bloed besmeurd, en op de operatietafel lag in een grooten bloedplas hel Hjk van mevrouw X. „Er is niets meer aan te doen; zij is over leden," zei de dokter. Als doodsoorzaak gaf hij op: een „hartschok... De geneesheer verzocht toen mevrouw Y. een taxi te nemen en met den echtgenoot, die nog volkomen onkundig was van hetgeen zich binnen had afgespeeld, „een half Uurtje rond te rijden om hem voor te bereiden." Deze dame was eYhter niet in staat deze z-Cvare taak op zich te nemen. Zij verliet daar op de spreekkamer, waarop zij zich weer bi; den nog in de voorgalerij wachtenden echt genoot voegde. Deze was inmiddels zoo ongerust gewor. den, dat hij op de deur was beginnen te bon- sen, roepende een anderen dokter er bij te halen. Van den operateur, die niet open wilde doen, kreeg hij door de jaloezieën heen slechts ten antwoord „dat hij nog niet klam was." De doodelijk verontruste man rende daar op naar het huis van een daarnaast wonenden geneesheer, doch trof dien niet thuis aan. De echtgenoote van dezen arts, die eveneens dokter is, ging met hem mede, doch zij wern 'eveneens niet tot de overleden patiënte toe gelaten. Na e enigen tijd verschenen twee andere doktoren, door den behandelenden arts ont boden, ter plaatse, en deze konden niet an ders dan den dood constateeren door een „hartschok" werd er gezegd. Toen eindelijk de echtgenoot bij het lijk zijner vrouw werd toegelaten, bleek dal reeds te zijn overgebracht naar een kamei in de bijgebouwen. Van bier uit werd de on gelukkige lajer begraven. In 't R. K. Artsenblad doet dr. A. V7. Au- sems te Utrecht mededeeling van oen merk waardige genezing. Mevr. Gr. K. te W. die sinds eenige maanden ongesteld was, kwam hem op advies van haar huisdokter raadple gen. Het onderzoek wees uit, dat de patienle leed aan een ernstige ziekte waarbij ook haar longen waren aangetast. Dr. Boekclman, die de patiente eveneens onderzocht consta teerde., dat beide longen zeer ernstig waren aangedaan. Van alle pogingen om de patiente te genezen moest dan ook worden afgezien, terwijl met volstrekte zekerheid kon worden verwacht, dat binnen enkele weken, hoog stens een paar maanden, de fatale aiioop eei» feit zou zijn. In betreurenswaardigen toestand vertrok de patiente tenslotte naar huis, waar de eerste week, de toestand dagelijks bleef te ruggaan. De familie was omtrent de hoofd zaak ingelicht en het scheen alsof het nood lottig einde steeds sneller naderde. Eenig geneesmiddel of voorschrift werd begrijpelij kerwijs niet verstrekt. Toen dc patiente acht dagen thuis was werd een novene begonnen ter eere van de H. Theresia van Lisieux. Nadat de negen dagen waren verstreken, leek het alsof net sloopingswerk eenige neiging tot vertraging toonde, hetgden de familie aanleiding gaf een tweede novene te beginnen. En voordat deze- ten einde was, was het duidelijk, dat dc pa liente begon te beteren. Een of twee wéken later kreeg dr. Ans>»m» van den, niet-Katholieken, huisarts een schrijven, dat de toestand van de patiënte steeds vooruitging. Hij begreep er niets van en of dr. A. eens wilde schrijven, wat hij van het verloop dacht of wellicht de patiënte zelf nog eens wilde onderzoeken. Dit onder zoek werd eenige weken uitgesteld, doch teen het geschiedde zag dr. A. wederom vooi zich een blozende, frissche gezonde jonge vrouw, zonder eenige klacht; zli gevoelde zich gezond en krachtig, deed al haar bezig heden en was belangrijk in gewicht toegeno- noiüert. Een röntgenfoto gaf het beeld te zien van twee volkomen gave iongen en dr. Boe- keiman kon geen enkele afwijking meer con stateeren. Dr. A. wijst er dan nog eens op, dat de ziekte van de patiënte een fatalen afloop binnen korten tijd met de meeste stelligheid deed verwachten en vraagt dan of dit geval is op te vatten als een wonderbaarlijke gene zing, als een merkwaardige gebedsverhooring of Jat men het niets bijzonders vindt en slechts een toevallige coïncidente van twee onsamenhangende onbeteekenende feiten? Men kan, zoo besluit dr. A., ook als katho liek medicus, sceptisch staan tegenovei „wonderbaar' genezen maagzweren, twijfel achtige t. b. c.'s, jarenlange neuralgiën, die r.och vóór, noch na de genezing door hun verborgenheid voldoend houvast ter juiste beoordeeling geven. Maar als men zichtbare "en voelbare kwaadaardige tumoren ziet ver dwijnen, als men beide longen, die blijkens physisch en röntgenlogisch onderzoek van ender tot boven door tumor-metastasen door-groeid waren, geheel en al gezond ziet worden, daarbij in denzelfden korten tijd ♦an weinige dagen de patiënte uit dreigend stervensgevaar ziet omtooveren in een staat van bloeiende gezondheid, dan is hier v.ooi ons slechts één conclusie mogelijk en deze kan geen andere zijn dan nederig en dank baar de knie te buigen voor de wonderdadige almacht van onzen Heer en God, Die ons door de tusschenkomst van zijn bevoor rechte Heiligen op zoo duidelijke wijze Zijn weldaden toezendt. Donderdag is te Zwammerdam een ge heime jeneverstokerij ontdekt bij den land bouwer J. G. S. De boer had zijn schuur ter beschikking gesteld van zekeren M. V., in deze gemeente, die, met medewerking van iemand uit Alphen, daar op primitieve wijze zijn bedrijf uitoefende. Rijksambtenaren uit Rotterdam en Bode graven hebben alles in beslag genomen. Een hulpopzichter overleden. In de Staatsmijn „Hendrik" të Heerlen is Donderdagavond de 38-jarige Duitsche hulp opzichter F. K. Reuther, onder een omval lend geladen kolenwageiitje gekomen. Hij werd zeer ernstig in den rug gekwetst naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, v>aar hij kott na aankomst is overleden. R. was gehuwd en vader van zes kinderen. Hij was woonachtig te Rumpen. Een ingezetene van Bussum deed Don derdag, luiden» mededeeling aan de „Msb.", een expresse-briet ter verzending aan het Bussumsche spoorwegstation aanbieden. Dc brief v^as bestemd voor het 'binnenland en gefrankeerd volgens de sedert 1 October j.l, geldende tarieven. De dienstdoende ambte naar weigerde echter het poststuk in ont vangst te nemen en eisc'hte behalve het recht van- 10 cents, dat de spoorwegmaat schappij voor hare bemiddeling verlangt nog een frankeering overeenkomstig aan 't tarief, dat vóór 1 October gegolden heeft.. Toen de aanbieder van het poststuk den ambtenaar er opmerkzaam opmaakte, dat het schrijven toereikend was gefrankeerd, overeenkomstig het reeds sedert drie weken geldend tarief, luidde het antwoord: „Daar heb ik niets mee te maken-. Wij Hebben nog geen officieefe aanschrijving ontvangen en eischen daarom nog frankeering volgens 't oude tarief!" Iedere poging, om den ambtenaar van het onzinnige dezer handelwijze te overtuigen, was vruchteloos. Het argument, dat de posterijen toch zeker geen aanmerking zou den maken op een frankeering, die reeds drie weken van kracht was, stuitte af op 's mans vrees, dat hij het dubbeltje er mis schien» zélf bij zou moeten leggen. Met dit al wordt het publiek maar de dupe van zulke dwaze chicanes. Een gang naar huis om het zoogenaamde „ontbreken de", doch in werkelijkheid „overdadige" port bij te plakken en ongewenschte ver traging in de expeditie zijn de gevolgen. Hopen wij dus, dat èn de Nederlóndsche Spoorwegen èn het Staatsbedrijf der Poste rijen deze controverse spoedig tot een op lossing zullen weten te brengenI Een inspecteur van politie te Amsterdam heeft, in samenwerking met de Leidsche po litie, bij een pakschuitendienst te Leiden in beslag genomen 1200 stuks muziek, af komstig van zekeren» L. uit Amsterdam en bestemd voor den, boekhandel S. te Leiden, zulks wegens oneerlijke concurrentie. Het recht tot uitgave van deze muziek behoort aan een Amsterdamsche firma, zij was ech ter in Duitschland nagedrukt en tegen veel lageren» prijs hier te lande in clen handel gebracht. A, P. v. M.. exnio'tant van een café te Steenbergen, ging vergezeld van zijn broer v, d. B, uil Nieuw Vossemeer, per auto Saai' Halsteren Waar hij al» eperalletetreü* koos het gemeentehuis, waar juist de com missie van onderzoek naar vermoedelijke onregelmatigheden, gepleegd door den secretaris, vergaderde, v. d. B. verschafte zich toegang tot de vergaderzaal en wei gerde na herhaalde somma'.ie te vertrekken. Toen de hulp van de politie werd ingeroe pen, verliet hij de vergaderzaal doch stak op de pui van het gemeentehuis zijn oratie verder af. Door het kabaal dat hij maakte kwamen de leden der commissie naar den uilgang, waar v. M. na den voorzitter der commissie verzekerd te hebben, dat hij een aap was, den leden der commissie, bene vens den deskundige toevoegde: jullie zija allemaal vuile menschen. Hierna sprong het gezelschap hals over kop in een auto om, achtervolgd door de politie, in razend tempo het dorp te verla ten. De uitgeschoLdenen hebben een aanklacht ingediend wegerts overtreding van art. 139 W, v. S. en beleediging. Toen Donderdagmiddag de familie G.» wenende in een alleenstaande villa aan den Parkweg te Vlaardingen, na een driemaand- sche afwezigheid thuis kwam, merkte zij, dat al het meubilair was opengebroken, en vernield. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. De waarde van het gestolene is nog niet bekend. De dief of dieven zijn door een kelderraam binnengekomen en hebben daarna op een vreeseKjke manier huisgehoisden. Alles is overhoop gehaald, nadat kasten enz. met breekijzers waren bewerkt. Vermoedelijk heeft de diefstal gedurende de laatste da gen plaats gehad, daar nog een natte hand doek werd gevonden. Het hoofdbestuur van de Kon. Neder!. Brandweervereniging meldt: Dc onder-voorzitter van de Kon. Nederl. Brandweervereniging, de heer P. M. Kusel- bos te Breda, is door een noodlottig onge luk om het leven gekomen, precies op den dag, waarop twee jaar geleden de toen malige ondervoorzitter van de Kon. Neder- landsche Brandweervereniging eveneens te Eindhoven om het leven is gekomen. In verband met het overlijden van den heer Kuselbos zijn de feesten ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der Ver- eeniging en de opening var het brandweer- museum op Woensdag a.s. voor onbepaalde» tijduitgesteld. Derde overstrooming binnen het jaar. Uit Twente schrijft men: De hoogwater-misère in het Noorden def Graafschap en in het Oosten van Twente is weer begonnen. Het vee was nog in de weide; vóór November wordt het onder normale omstandigheden niet gestald. En nu staan ineens bij Dinkel en Balksbeek honderden hectaren land blank. Zaterdag eir Zondag zagen we de koeien al tot de knieën in het water; op andere plaatsen konden ze op een eilandje nog droog blijven. Thans zijn ze gestald, daar het water door den grooten aanvoer van boven nog steeds was sende is. In de linkerkade der Balksbeek zijn twe® gaten geslagen, waardoor het woest stroo- mend water zich een weg baant. Een op zichter van het waterschap De Berkel is er dadelijk met een ploeg arbeiders op uit getrokken en slaagde er in, het gat t® dichten; met het tweede gat gaat het minder vlot. De zijdelingsche afvloeiing van het water bracht geen verlichting; het water bleef wassen. Weiden en bouwlanden zijm over een groote' uitgestrektheid onder ge- loopen. Het helfstvoet knollen en kool rapen staan op tal van akkers onder water; de aardapelen in dc kuilen zullen aanstonds weer voor den dag moeten ge haald worden, daar ze in het water staan. Landwegen zijn ondergeloopen, en eeniga boerderijen zijn slechts over vondertjes te bereiken. Dit is in één jaar tijds reeds de derde overstrooming. De oorzaak van de telkens wederkeerenda watervloeden is natuurlijk te zoeken in de sléchte afwatering. Op Duitsch gebied is deze in orde, met hel gevolg, dat Dinkel. Schipbeek en Berkel bij grooten regenval van boven af veel water krijgen. Dinkel en Bolksbeek zijn dan veel te smal. Voor 29.080 gestolen. Tijdens afwezigheid van de vrouw de» huizes schijnen insluipers zich Vrij dagmiddag door middel van valsche sleu tels toegang te hebben verschaft tot het perceel in de Andreas Bonnstraat te Am sterdam, bewoond door de familie P. De insluipers, die klaarblijkelijk met de situa tie in de woning goed op de hoogte waren, hebben uit de linnenkast in een zijkamer verschillende sieraden weggenomen. De sleutel stak op de kast. De sieraden hebben een waarde van circa 20.000 Uit een brandkast 2000 gestolen*. Bij het openen van het kantoor van d® European Import Compagnie, gevestigd aan de Prins Hendrikkade 135, te Amsterdam, deed het personeel Vrijdagmorgen de ont dekking, dat inbrekers zich in den afgeloo- pen nacht met de beide op de eerste ver dieping staande brandkasten hadden be moeid. Een der kaslen stond geopend en hieruit wordt een bedrag van 2000 ver mist. Men kon constateeren, dat deze door middel van een valsche sleutel was open gemaakt. De tweede kast was gehavend. Blijkbaar had inen getracht deze met geweld te fopenen, doch men was hierin niet ge slaagd. De inhoud, die uitsluitend uit boe ken bestond, bleef dan ook onaangeroerd. Daar de buitendeur geen sporen van geweld vertoont, wordt aangenomen, dat de da ders of dader zich hebben (heelt) laten in sluiten. Het vrecselijlc vermoeden wint veld.... Vrijdagmiddag liep te Scheveningen het gerucht, dat de logger Vlaardingen 25,- be- mand met 12 Scheveningers, tijdens de* jongs.ten storm met man en muis zou zijn vergaan. Bij een door ons ingesteld onderzoek bleek; dat men hieromtrent nog geen po sitieve gegevens had. Wel maakte men zich over het lot def bemanning zeer ongerust, daar men in geen ■keken iets had gehoord. Vrijdagavond vernam de Tel. van den reeder, den heer Knoester, dat zijn schip, een gewone Vlaardingsche logger, op de Noordzee visebte in de omgeving van de Doggersbank. Reeds vóór den storm was bekend, dat de logger haring aan boord had en dus op de thuisreis zou gaan. Veertien dagen ziin sinds den storm verloopen. Nadere berichten omtrent den logger zijn tot heden uitgebleven. Dat de logger een andere haven zou zijn binnengeloopen, wordt fiiet mogelijk ge acht, daar men dan al iets zou hebben ver nomen. Het vreeselijk vermoeden wipt veld, dat ook deze legger met haar bemanning aan den. storm ten prooi is gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10