Verkeersongevallen Nagekomen Kerkberichten. Levensverzekering DE SPAARNEBAN9C Feestavond „Utile Dulci". Besmettelijke ziekte. Tentoonstelling. Ook voor dc schilder H. v. steenwijk, die Een lezing van Dr. vait der Sleen. thans zijn schilderijen uit Noorwegert ex- poseert in de gastvrije zaaltjes van den Kunsthandel De Bols aan den Kruisweg, is het te hopen, dat er een Solvegj ach'er hem staat. Maar hij heeft nog niet de leef- BOTS'W TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Verknopingen. „Snelverband" en „Roode Kruis transport colonne." Ned. Bond van Technici. VOOR DE MISSIE VAN PATER STAM. BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE. BLOEMEND AAL. te éMIJOEGEN. Verzekerd kapitaal ruim f 21.300.000, Wiskundige reserve 31 December 1925 2.599.923,79 Extra waarborgen280.000,— Voor katholieken, die een Levensverzekering willen stuiten is dit de meest aangewezen maatschappij. 983/16 983/is •041/s 67 68 b 163 l 219 220 156i/2 157 158b 157 165i/4 715/i6 i3/8 >141 ft 400ex.d. 47/s VRAGENBUS. Vr. 2. En hoeveel Forensenbelasting? Anlw, I 59.15; 2. 17.—. Berichten uit onze vorige oplage Pastoor Th. J. F. Bergansius. t RKUniversiteit. ProfDr. Jac. van Ginneken. V erdronken. Inbraak bij een goudsmid te Rotterdam. Het huwelijk van Prinses Astrid met den Belgischen Kroonprins. De mijnwerkersstaking in Engeland. De crisis-ontwerpen in Denemarken. Clandestine emigratie naar Amerika. Mgr. Seipel confereert met de ambtenaren. Rantsoeneering van Steenkool in Zweden. Nieuwe onrust in Marokko. Venizelos naar Londen. De revolutie in Nicaragua. Men schrijft ons: Voor een welgevulde zral neeft de R. K. muziekvereeniging „Ut'le. Dulci" onderaid. der St. Joseph's Gezellen Vereeniging haarlem I, haar jaarlijkschen feestavond met goed succes gegeven, en wt mogen gerust getuigen, dat dit alleszins ver diend was. Deze vereeniing bestaat ruim negen jaar en zij heelt zich ih dien tijd een goeden naam weten te verschaffen. Voor een aandachtig publiek werd de avond met de Radio-Marsch van W. van Heeren ingezet, en een dankbaar applaus bewees dat zij aan dit nummer goede zorg had besteed. Hierna betreedt de Eerw-. Praeses Pater J. C. C. Hentzen, het podium en na de aanwezigen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, leg, Zijn Eerw, in eenige trekken uiteen het nutiige werk dezer vereeniging. Sprekei vraagt de aanwezigen, om Utile Dulci ook financieel te steunen en daardoor te helpen dat in 1927 hef 10-jarig bestaan luisterlijk kan worden gevierd. De Praeses brengt dank aan d<en heer Huijboom, die zoo welwillend is, voor dezen avond de leiding op zich te nemen, daar de directeur, de heer van den Burgh, door omstandigheden verhinderd was. oor Ut :e Dulci was dit natilnrlijk een tegenslag, dóch het dient direct erkend, dat het er zich kranig doorheen heeft geslagen, De nummers „Levres Roses" en .Kinder droom," werden keurig uitgevoerd. Voor dezen avond had Utile Dulci het duo Helleman en van Leeuwen geëngageerd, dat het vroolijke gedeelte van het programma op keurige wijze uitbracht.-Ook zij hadden, zoo- als we dat gewend zijn, een repertoir dot „klopt als een bus,' vooral de nummers „Cris en Bet naar de schouwburg", „De dikke en de dunne," en „Kruier Hennepzeel et: Co.," vielen bij het publiek zeer in de smaak. Na de pauze voerde U. D. o.a. nog uit ,.Marche de Gravoche," een heel mooi stuk, dat ook goed werd vrrtolkt. Aan de slotmarsch „Aux Bords du Phin,' haperde het nog even; dit nummer is echter buitengewoon zwaar, en zij herstelde zich spoedig. Den heer Huijboom komt zeker een woord van lof toe voor het vervullen van zijn zware taak. en wij kunnen getuigen dat hij de Utile Dulcianen volkomen in zijn macht had. Te Vijfhuizen en omgeving [Haarlemmer meer], heerscht, vooral onder de kinderen, heel erg de bof. Zelfs'in die mate, dat in de laagste klassen der R. K. School bijna de helft der leerlingen wegens deze ziekte thuis zijn. - Werken uit Noorwegen, door H. v. Steenwiik in de kunstzalen De Bois, Kruisweg. Noorwegen was het land van Peer Gynt. Hij leefde op de besneeuwde bergen, was vcl idealen, zocht overal, maar was zich zelf niet, de knoopengieter kwam om hem op te smel en en de liefde van Sd-lvegj Huis met Erf te Haarlem aan de Jans straat, Get. no. 68. 6300, W. F. H. de Wilde. Notaris N. J. Hoeflake: No. 4. Een Woon huis, Erf en Tuin te Haarlem aan den Ko ninginneweg. Get. No. 6. 6600, H. J. Bonfrer. Notaris T. Bruijn Pz., No. 6. Een Heeren huis Erf en Tuin te Haarlem aan de Jans straat. Get. no. 55. 9900, S. Olie. Notaris N. J. Hoeflake; No.'s 79; Drie Huizen en Erven te Haarlem aan de Ban- nesteeg, tezamen groot 1 Are, 82 c.A., als: No. 7. Geteekend no. 2; No. 8. Geteekend no. 2a. No. 9, Geteekend no. 2b. De perceelen no.'s 7, 8 en 9 gecombi neerd. 3335, G. Kraay. No.'s 10-TT. Twee Huizen en Eryen te Haarlem aan de Haasstraat, tezamen groot 69 c.A. als: No. 10. Geteekend no, 13. No. lï. Geteekend no. 15. De perceelen no.'s 11 en 12 gecombineerd 2050, G. W. de Jong q.q. Notaris D. W. van Niekerlt: No. 12. Een Huis en Erf te Haarlem aan de A. L. Dyse- rinckstraat, hoek Téylerstraat, Get. no 50 Niet gfeveild. Notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn. No. 13. Een Huis en Erf te Haarlem aan de Brouwersvaart, Get. no. 16a. No. 14. Een Huis en Erl te Haarlem, aan de Brouwersvaart, Get, no. 16. No. 15. Een Open Erf te Haarlem, aan de Brouwersvaart, naast perceel s.p. 14. No. 16, Een Huis en Erf te Haarlem aan de Brouwersvaart, Get. no. 16b. No. 17. Een Huis en Erf te Haarlem, aan de Brouwersvaart, Get, no. 16c. No. 18. Een huis en Erf te Haarlem, ai-n de Brouwersvaart, Get. no, 16d. No. 19. Een Huis en Erf te Haarlem, aan de Brouwersvaart, Get. no. 16e. No. 20. Een Huis en Erf le Haarlem aan de Brouwersvaart. Get. No. 16 f. De perceelen Nos. 13 lot en met 20 gecombineerd. G. A. Brongers, 13.780. No. 21. Een huis met schuur te Haarlem aan de Lourens Costerstraat. Get. No. 27, 3.925. Notaris D. M. Klijzing. No. 22. Een huis, waarin café met erf en afzonderlijke boven woning te Haarlem aan het Spaarne. Get. No. 80zwart en rood. J. A. v. Gerven, 16505. No. 23. Een huis met bovenwoning, erf en tuin te Haarlem aan de Tetterodestraat, Get. No. 2zwart en rood. J. J. Joósten, 8875. No.'24. Een huis met erf en tuin te Haar lem aan de Adriaan Loosjesstraat. Get. No. 5. H. J. A. Molenaar, 4000. No. 25. Een huis met erf en tuin te Haar lem aan de Aelbertsbergstraat. Get. No. 5, Walewijn, 6.75. No. 26. Het woon- en winkelhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Leidschestraat. Get. No. 14, met vrife póórt. J. Klabon, 5.840. No. 27. Het huis met schuur, erf en tuin te Haarlem aan de Velserstraat. Get. No. 87, 7.900. moest hem redden. Dr. van der Sleen die thans een onderzoe- kingsreis maakt door Hymalaya en Tro pisch Britsch Indië, heeft zich bereid ver klaard na zijn terugkomst de eerste lezing tijd v?.n den ongelukkigen Peer Gvnt en als i ovter ervaringen in die vreemde streken, hij zich weidra uitwerkt hoven zijn roman- Eek en zelfgenoegzaamheid in de schilde ring, die verwant is aan dc prentkunst der Etigelsche periodieken als tondan-Nëwé, dan bestaat er veel kans dat hij het ook zonder Solvegj klaarspeelt. Als je de berglandschappen van Steen- wijk beziet, heb ie het gevoel of je te wei nig te zien krijgt, te veel de oppervlakte van mooie kleuren, zooiets van het décor ■van een gced-gemoutteerde operette, dat je aandacht slechts voor eenige minuten vasthoudt, - Dat komt omdat je geest geeü stof tot rredjtatie krijgt- Seenwijk doet niet anders ck-n je vertellen dat de berglandschappen rn Noorwegen erg mooi zijn, dat Het opgaan v.-m de zon diar veelal gepaard gaat met prachtige kleureffecten cn dat een schi'der zonder 'n flink stel tube's oranje-cadmium er machtig weinig kan uitvoeren. Misschien lag het aan mij, maar ik voelde niets van de koele, verheven macht van het Noor- scbe land, zooa's Jbjen pn Grieg lieten aanvoelen. De zeegezichten lijden aan dezelfde op pervlakkigheid van de Engelsche illustra tiekunst e: waar de schTder romantisch wordt, beginnen de Duitsche elementen te «verheersehen. Indertijd zag ik eenige litho's, uitgegeven door Teubner in Leip zig, met de bedoePng, om het Duitsche landschap meer te verbreiden in „school en hu s". Onwillekeurig meest ik daaraan den ken toen ik „Vikingen" en „Roeier" zag. Steenwiik grijpt daarin naar een moment, m ar dat grijpen is s'echts een tasten, met alle onrust en Onzekerheid daaraan ver bonden. Zi»n „Hofies" etc. zijn heel goed, maar als je pas de tulpenvelden hebt gezien van A L. Koster in het Waaggebouw, dan rn I s ie zoo de tri'Iende warmte, het zonnige geink. Zijn beste dingen lijkt mij no. 13 IMolde) no. 17 [Lofoten v. d. winter) 22 (Oud- H.iarlemi 23 (Nieuwe winter). Toeva'lig zag ik in een ander zaaltje eenige goede reproducties van V'rtcent v. Gogh. Als ik mocht kiezen nam ik die Fr. M. Aan het Spaarne, ter hoogte van de Ged. Oude Gracht, werd gistermorgen de auto van den bo'erhandelaar B. Serné door de tram aangereden. De bestuurder van de vrachtauto had niet voldoende aandacht geschonken aai: het feit, teen hij de au!o van den walkant in de richting Gcd. Oude Gracht wildt sturen, of er een tram aankwam. Dit laat- sie was juist het geval en deze greep de auto, waardoor hij tusschen de tram en een geleidingsdraadmast bekneld raakte. De mast werd ernstig verbogen en knapte af, doch bleef aan den geleiddraad hangen. Zoowel de auto als de tram werden ernstig beschadigd, doch persoonlijke on- ge'ukken kwamen niet voor. Van de vrachtauto geraakten eenige va ten boter in hét Spaarne, doch deze kon den later opgevischt worden. Goed ftfgeloopen. Op den Schotérweg werd Donderdag een handwagen, komende uit de Regulierstraat, door een tramwagen der N. Z. H. 1aan gereden. De bestuurder van den handwa gen had de tram niet hooren nadeden. De kar werd door de tram meegesleurd en kantelde daarna op het trottoir. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Uitslag van de percselen verkocht in ,,'t Notarishuis", B'ilderdijkstraat 1, bij de Zijlweg, te Haarlem, op^Donderdag 21 Oc tober 1926, des avonds na 7 uur. Notaris N. J. Hoeflake: No. 1. Een Woon huis met Erf en Tuin en vrije Poort, te Haarlem aan de Schouwtjeslaan, Tiet. no. 27. 10.000. P. Duys. Notarissen Mr. M. Slingenberg cm J. van Munrier van Heuven,. No. 2. Fen 1 litis an Erf met Bovenwoning, te Haarlem aan de Burgwal, Get. no. 13 zwart cn r.>od 3000, H. J, A Molenaars. Notaris T. C. Daey Oitwens: No. 3. Een te houden voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging. Als voorloo- pigen datum is hiervoor vastgesteld 5 Janu ari. In de vergadering van den gemeenteraad, Woensdag j.l„ stelde het lid, de heer Roo- denburg, aan het college van B. en W. vra gen omtrent een minder goede verhouding ttisschen de leden van de vereeniging „Snel- vërbahd" en de leden van de „Roode Kruis Transportcolonne," waarop door den voor zitter werd geantwoord, dat deze kwestie behandeld zou worden tegelijk met de reor ganisatie van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst. Velen zullen Wellicht met eenige verwon, dfering van deze minder goede verhouding hebben kennis genomen. Wij hebben ons, teneinde omtrent deze kwestie te worden ingelicht, gewend tot den heer W. Saeijs, voorzitter van de vereeni ging „Snelverband," die ons het volgende mededeelde: Van eenige verhouding tusschen de leden van „Snelverband'' en Roode Kruis Trans port Colonne," aldus de heer Saeijs, kan geen sprake zijn. Een Eerste Hulp-vereeniging, die sedert 17 jaór haar werk op uitstekende wijze heeft verricht en van welke vereeniging ieder fat soenlijk persoop lid kan worden, wenseht niet door de een of andere groep persohen voor de voeten te worden geloopen. Uitvoerig legde de heer Saeijs ons het ont staan der „Roode Kruis Transport Colonne uit, waarvan Wij het yolgende releveereu: Ongeveer 4 jaar geleden bevonden zich onder de léden van de vereeniging „Snelvei. band" eenige personen, die een eigen kring in de vereeniging vormden als „Roode Kruis Transport Colonne." De vereeniging „Snelverband" wenschte echter" zooveel mogelijk samenwerking te behouden met deze personen en te dien einde hadden verschillende besprekingen plaats. In een conferentie met Dr. J. v. Konijnen burg té zijnen buize werd besloten, dat de „Roode Kruis Transport Colonne" zich aan haar eigen taak zou houden en „Snelverband' zich bij haar taak zou bepalen, ».l. de be- drijfs- en straatongevalien. Verder zouden de leden der Roode Kruis Transport Colonne gratis de lassen van „Snelverband" kunnen volgen en zouden de meest onderlegde leden vart „Snelverband lid kunnen zijn vatt de Roode Kruis Trans port Colonne, zonder contributie te betalen. Gevolg van deze bepalingen zou dus zijn, dat daardoor Snelverband meer leden zou krijgen en dc Roode Kruis Transport Colonne beter onderlegde leden zou gaan tellen. Echter nadat deze bepalingen waren aan vaard, werd toch door de Roode Kruis Transport Colonne een Eerste Hulpdienst Opgericht, welke 't eerst optrad bij de In ternationale Bloemententoonstelling te Heemstede. Toen is in een vergadering van „Snejver- band" een wijziging van het reglement voor gesteld, waarin bepaald werd, dat een per soon slechts lid kon zijp van één vereent- gihg van gelijke strekking eh met gelijk doe! in Haarlem, Déze wijziging werd met óvet- groote meerderheid van Stemmen aangeno men en daarmede was de scheiding lusschei. „Snelverband" en „Roode Knd3 Transport Colonne" begonnen. Van een verhouding tusschen de twee vet- eenigingen, aldus besloot dc heer Saeijs, kar- dus geen sprake meer zijn en de leden van de Roode Kruis Transport Colonne zijn verde: door Snelverband nooit anders geqtiaüficeerd dan als persohen, die de vereeniging in den weg loopen, terwijl „Snelverband" reeds 17 taar haar werk goed verricht en de hulp van de Roode Kruis Transport Colonne niet noo- dig heelt. De vereeniging is feitelijk reeds een half gemeentelijke instelling, daar zij staat onder controle van den directeur van den gemeen telijken geneeskundigen dienst en de exa mens ter verkrijging van het diploma ondei leiding van den directeur van den gemeente, lijken geneeskundigen diénst.worden afge nomen. Ook hebben wij ons licht opgestoken bij een der bestuursleden van de „Roode Kruis Transport Colonne", die zijn naam liever in de courant niet vermeld zag. Wat de verhouding betreft tusschen „Snelverband" en „Roode Kruis Transport Colonne", zoo meende het bestuurslid, deze Is van de zijde van de Transport Colonne steeds goed. Door de Transport Colonne wordt de hulp der vereeniging „Snelverband" steeds er kend. Van de zijde van „Snelverband" ech ter niet. Wat het verleenen van eerste hulp bij ongelukken betreft, wgs het bestuurslid der Roode Kruis Transport Colonne van mee ning, dat de leiding hiervan bij een cen traal punt moet berusten, waarbij ieder zich kan aansluiten. Niet aan één vereeniging moet het monopolie in handen gegeven worden om personen aan te nemen en te weren, die zij wil. Het algemeen maatschappelijk belang wordt met een centraal beheer gediend. In dit centraal beheer kunnen alle Eerste Hulp-vereenigingen worden opgenomen. Donderdag hield dé Nederlandsche Bond van Technici in het gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat, een filmvoordracht over het vervaardigen van kogellagers in de fa brieken der Soenska Kullager Fabriken te Gotenburg. Onder deze filmvoordracht be sprak de heer Jacobson de verschillende voorgestelde bewerkingen Mej M. b J. L. N. te V. 1— 5— Geboren: 21 Oct. M. W, Neijenhuisv. d. Veldt, d. A. Kortde Jeng, z. M. Huizo—Mulder, d. 22 Oct.: S. T. M. OuwerkerkOpdam, z. BEVERWIJK. Witte Bioscoop. „Zwoegers van de Zee" boeiend drama met Lucy Fox in de hoófdrol. Inhoud: In het Italiaansche dorpje Amara woont Kapitein Jean. Zijn vertrouwde schipper, André keert terug van de reis en bericht den kapitein dat hij een plaats heeft ontdekt, waar nieuwe schepen goedkoop gekocht kunnen worsen. Hiermede zal hij zijn zaak kunnen uitbreiden en grooté win ster) maken. De kapitein heeft niet. genoeg geld om dit erin te steken en nu worden de dorpelingen opgewekt om hun spaarpennin gen te offeren. Alleen Sandro weigert, een jonge visscher die verliefd is op Helena, de dochter van den reeder. André vertrekt met het geld. De tijd gaat voorbij en eindelijk - komt het schip terug maar André is er niet bij. De bemanning beweert dat hij waarschijnlijk over boord is gevallen en verdronken. De woedende dorpelingen geven kapitein Jean de schuld en trekken naar zijn huis op om hun spaargelden terug te eischen. Slechts door de tusschenkomst van den pastoor wordt erger voorkomen. Sandro die de zaak niet vertrouwt, gaat op onderzoek uit en begeeft zich naar het Vulkanische eiland Formosa. Hij deelt dit plan mede aan Helena en belooft haar bin- nep 7 dagen terug te komen. Op het eiland aangekomen zet hij zijn onderzoek voort tot aan den rand van den vulkaan waar de kokende lava borrelt. Daar ontdekt hij André en het geld. Na een ver schrikkelijk gevecht in de holen der vuur spuwende berg, te midden van kokende bron nen en gloeiende zwaveldampen weet hij eindeli k' André te overmeesteren en hem het geld afhandig te maken. Daarmee keert hij terug naar Amara, juist op tijd om den ouden kapitein te reefde uit de handen der opgewonden dorpelingen. Hij geeft het geld aan den kapitein die ieder het zijne geeft en sluipt daarna stil naar zijn kamer. Helena volgt hem echter en weet hem te overtuigen dat zijn liefde beant woord wordt. BEVERWIJK. Aanbieding vaandel K. S. A. Zoo men weet heeft er zich een commissie ge vormd, die ter gelegenheid Van het 12,%-jarig bestaan van het plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie aan genoemd Comité een vaandel zal aanbieden. Reeds is daartoe een flink bedrag aan vrijwillige giften bijeengebracht en velen hebben nog toe- zeggirig gedaan, doch dat is niet voldoende om een behoorlijk vaandel aan te schaffen. Daarom is om te beginnen een feestavond georganiseerd op Dinsdag 9 Nov. als. Ver schillende persoenen en vereenigingen heb ben daartoe hun belanglooze medewerking toegezegd, terwijl dien avond Kapelaan Looijaard uit Rotterdam, de oprichter van de K. S. A. alhier, als spreker zal optreden. Dit laatste vooral zal, naar we hopen, velen dien avond tot een bezcek aansporen Ook wordt er een loterij georganiseerd, waarvoor bereids toestemming van B. en W. is verkregen, erl zullen deze loten binnen kort tegen lagen prijs worden aangeboden. Tal van fraaie prijzen zijn beschikbaar, welke prijzen zullen worden tentoongesteld in de etalage van deii heer Wesselingh, hoek Peperstraat. Giften worden alsnog gaarne ingewacht bij een der commissieleden Mej. L. Hoog land, mej. T. Zurlohe, mej. L. Koelman en de heeren C. Poncin en J. Timmer. Een derde Winkelweek. Donderdag avond waren de leden der beide winkeliers, vereenigingen bijeengeroepen om te trach ten vasteren vorm te geven aan de plan nen tot het houden van eene winkelweek, het eenige punt van deze vergadering. Dat er wel animo is voor deze goede en goedkoope reclame, bleek wel uit de tamelijk goede opkomst. De heer D. Glas, die de leiding dezer ge combineerde vergadering op zich had geno men, heette de aanwezigen welkom, den wensch uitsprekend, dat de besprekingen dezer avond een succes mocht wezen voor deze gecombineerde vergadering. In'behandeling kwam daarna het voorstel der besturen betreffende de te houden win- Welweek. De heer E. v. Lent zet daarna* uiteen de besprekingen, gehouden in de gecombi neerde bestuursvergaderingen en het resul taat daarvan. Hieruit bleek, dat het in de bedoeling lag winkelweek te houden in de maand No vember en op eene wijze die de vorige winkelweken verre zou overtreffen. De bestuursvoorstellen werden daarna in volgorde behandeld. Het meest besproken punt, n.l. de be strijding der kosten, lokte uitvoerige be sprekingen uit, maar algemeen kon de ver gadering zich vcréenigen met de geitiaakte begroeting, waaraan de deelnemers door een hoofdelljkcn omslag zullen bijdragen. Dan ligt het in de bedoeling, behalve keurige etalages, de winkelweek op te luisteren met muziek, een wedstrijd voor het publiek, waarbij door een interessante puzzle getracht zal worden fraude te voor komen en waarvoor verschillende prijzen worden beschikbaar gesteld, en zoo moge lijk als bijzondere attractie iets voor de kinderen in den vorm van een bioscoop- uitvoering of goochelaar, waarvoor dan de medewerking van de hoofden der scholen gevraagd zou worden, Een vporstel om de winkelweek tot het voorjaar uit te stellen, kon geen meerder heid vinden. De overgroote meerderheid was voor November, en werd als voorloó- pige datum van openen vastgesteld V5 November, terwijl het gecombineerde be stuur opdracht kreeg de ge'neele regeling op zich te nemen. Bij de rondvraag werd voorgesteld een verzoek te richten tot verlaging der kosten van verlichting tijdens de winkelweek. Algemeen was men echter van oordeel, dat dit voor één week ondoenlijk was, wegens de groote bezwaren, verbonden aan de groote verandering der leiding. Ook kwam ter sprake „het Vastrecht- tarief' waarbij de opmerk ng van het be stuur gemaakt werd, dat dit reeds bij de gascommissie in behandeling is. Daarna sluit de voorzitter de vergade ring, de aanwezigen aansporend reclame bij de niet-aanwezigen te maken, opdat de winkelweek niet alleen een feit moge wor den, maar ook dat de winkelweek een succes worde voor de Heemsleedsche mid denstand. 25 Jaar bij dc politie. Dinsdag 26 Oc tober hoopt-de heer W. Zwartkruis, Hoofd agent van politie, zijn 25 jarig ambtsjubileum te herdenken. Op 26 October 1901 trad de heer Zwart kruis in dienst bij de le divisie der Konink lijke Marechaussees- te 's Bosch, werd op 22 Mei 1908 benoemd als gemeenteveld wachter te Oeffeit, en werd op 1 April 1912 aangesteld als agent van politie 2e kl. te Heemstede. Na op 1 Januari 1914 als agent vati politie le kl. te zijn' benoemd, volgde op 16 Dec. 1919 zijn bevordering tot hoofd agent. Brigadier Zwartsluis heeft zich doen ken nen als een zeer ijverig, tactvol en voorbeel dig politieman, met veel practische erva ringen en veelzijdige ontwikkeling en mede door zijn eenvoud een vraagbaak voor ve len zijner ondergeschikten Niets is hem te veel, altijd werkzaam tot verheffing van den politiestand Aan deze pionier in cfen politiestand zijn de jongeren veel dank verschuldigd voor zijn aanhoudend streven om meerderen eerbied en ontzag voor den politieman in te boeze men. Bij zijn superieuren staat de heer Zwartkruis hoog aangeschreven evenals bij de burgerij, en wij twijfelen dan ook niet of 26 October zullen superieuren en colle ga's hem een onvergeielijken dag bezorgen. Moge het hem gegeven zijn, nog- vele ja ren het politiekorps te Heemstede te sie ren, zooals hij dit voorheen heeft gedaan. Burg, .Stand, Geboren: z. van J. D. van Zonneveldvan Galen. z. van A. M Kennisvan Delft, d. van Chr. Zorge Hooghuis. z. van A. M, A. van 't Hof Vóllaerts. Oftdertrouwd: J. C. Dirks en C. N. J. Pons. P, Stroo Clocck en M. Perfors. Getrouwd: P. C. C. Engelbregt met A. S. van Overvast. S. F. J. B. Fehle met I E. I. Meves. H. J Toebes met N. de Koning. Bloempjesdag. Morgen zal in deze gemeente een bloempjts^ag gehouden wor- denMen. bate van de Vereeniging voor Jeugd werk." Personalia. Vcor het ingenieursexamen voor electrotechnisch ingenieur slaagde te Delft aan de Technische Hoogeschool de heer H. v. Suchtelen, alhier. BLOEMENDAAL. ZONDAG de H.H. Missen te 7, 9 uur en half 11 de Hoogmis 7 uur Lof, waaronder het Rozenkransgebed, gepsaln odieerd zal worden., Boekjes zullen voor het lof bij de misdienaars verkrijgbaar zijn. Ook verkrijg baar St. Jacobus Godshuis, Antoniestraat Haarlem. MAANDAG half 8 Lof met Rozenhoedje. DINSDAG half 8 Lof met Rozenhoedje 8 uur Mariacongregatie. WOENSDAG half 8 Lof met Rozenhoed je 4 uur gelegenheid om te biechten voo de kinderen. DONDERDAG Triduum tot voorbereui- ding van het feest van Christus Koningschap. Onder de H. Mis van half 8 Algem. H. Com munie der kinderen. Des avonds half 8 Lof met preek over de Encycliek van Paus Pius XI over Chr. Koningschap. VRIJDAG half 8 H. Mis met algem. H. Communie der kinderen half 8 Lof met preek over de Encycliek. ZATERDAG half 8 H, Mis met algemeene H. Communie der kinderen half 8 Lof met preek over de encycliek van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. ZONDAG a.s. Eucharistische dag. HOOFDDORP. Parochie van den H. Joannes den Dooper. ZONDAG half 8 de H.Mis voor het Gees telijk en tijdelijk welzijn der Parochie half 11 de Hoogmis voor overledene ouders 3 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG bij de Zusters voor Lourens Pronk. Om 8 uur voor Joanna Henrica Spigt. DINSDAG. Om half 8 voor Gijsbertus van Egmond. Om 8 uur voor Bernardus Vork. WOENSDAG. Om half 8 voor Bastiaan Henrica Looyaard. Om 8 uur voor Vin- centius Beers. DONDERDAG. Om 8 uur voor de over ledene families van Schoten en Heemskerk. Elders voor de Geloovige Zielen. VRIJDAG. Om 8 uur voor Elisabeth BeemsterboerGranneman. Elders overl. familie Doeswij k. ZATERDAG. Om half 8 voor Antonius Voortman. Om 8 uur voor Cornells Simon Ran. De gebedèn worden verzocht voor Maria Strem van Rande-Cron, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voor zien en voor Jacobus Joannes Jansen, die in den Heer is overleden. BEVERWIJK. H. Agatha. ZONDAG. De H.H. Missen te halt 7, 8 en 10 uur. Om 12 uur Catechismus te kw. vóór 6 H. Familie. Om 7 uur Lof met Ro zenhoedje. MAANDAG en volgihde avonden om 7 uur Lof en Rozenhoedje en de gebeden van den Ociobermaand. DINSDAG-avond half 8 Maria-Congre- gatie Voor de meisjes. WOENSDAG-avond 7% uur Maria-Con- gregatie voor de jongens. DONDERDAG Om-half 10 Veni Creator en gezongen Huwelijksmis. DONDERDAG-avond en ook VRIjDAG- avond.te 7 uur Lof met predikatie ter gelegen heid van het plechtig Triduum ter voorberei ding van het Feest van Christus Koning schap. op a.s. Zondag. Dien avonden van 6 tot 7 uur en na het Lof gelegenheid om te biechten. DONDERDAG. Te 12 en 4 uur biecht- hooren voor dé meisjes. Vrijdag te half 12 en 4 uur voor de jorlgens. ZATERDAG. 0:n 8 uur gezamenlijke H. Communie der kinderen, 's Namiddags van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. E.R.K. 3% Nederland 1919 10 l1'/10 10 11/16 6% Nederland 1923 102l3/lfi 1021 l16 4Fj Neder! 1917 1001/16 1001/16 4>A N. I. 1926 B b% N.-t 1923 D.. >04l/fl HolL Lloyd "34 Oude Vaart dito Gem. Eigend 581 /2 Mij „Nederland". 178 1 178 1 Scheepvaart-Unie 180 180 Rottard Lloyd 163 1 Oude Boot 101 IOII/2 Holl. Stoomboot 59 H. V. A 656 657 Java Cultuur 357 355 Jurgens gew. 163X/2 165 Koloniale Bank .2141/8 216 Indische Bank 171 171 Ccrt. Handel Mij Phoenix 118 Geconsolideerde 361 3621/2 1361/j U8I/2 Marine comm 83/s Vorstenlanden 170 1721/2' Actions id. 163 >621/2 Comp. Merc. Arg 421l/g 424 4073/4 Deli Batévia 4351/2 438 A'dam Rubber 3343/4 332-1/, Serbadjadi 341 340 178 119 Wai Suuiptra 299 Dordlsche Petr. 3481/2 Southern Kails 119i/2 1181/, 4581/, 161 96I/4 Wabasb 397/8 401/2 Comm Maxwel Vr. Hoeveel belasting moet ik dit jiar be talen als ik in de gemeente Haarlermncrliedc woon en in Haarlem werk. Ik ben ontfehuwd en verdien 1560? Vr. Ik heb 17C0 verdiend. Hoeveel be lasting moet ik betalen in de gemeente Scho ten over het belastingjaar 1926— 1927aa Anlw. 91.70. Vr.: Kunt u mij zeggen, wat stabilisatie beteekent (stabilisatie van de frank bijv.)? Antw.: Stabiel maken beteekent- besten dig, duurzaam; stabilisatie beteekent: be stendigen, duurzaam' maken. Stabilisatie van de frank beteekent duurzaam maken van de frank, de waarde van de frank bestendigen Het zal u bekend zijn, dat de frank in ver gelijking met den gulden, bijv. de laatste jaren aanzienlijk steeg en daalde. De be doeling is nu deze waarde te stabiliseeren, zoodat de verschillen niet groot nteer zijn. Vr.: Ik ben in het bezit van loten R. K. Vroedvrouwenschool te Ginneken, welke verloting is aangekondigd door Dioc. R.K Vrouwenbonden in Nederland, te Utrecht. Heeft deze verloting plaats gehad, zoo niet, wanneer vindt deze plaats? Antw.: Wend u tot penningmeester(esse), wiens(r) naam op het lot vermeld staat. Mogelijk kan ook bet bestuur van de afd Haarlem van den R.K. Vrouwenboni u in lichten. Secretaresse is mej. Poelhekke, Huize „Duinrust", Overveen. Vr.: Ik heb een dochter van 17 jaar, die 3 maanden in Heemstede gediend heeft en daar 5per week verdiende. Nu krijg ik een belastingbiljet uit Heemstede voor haar ad 5.Is dat juist? Ik woon in Haarlemmermeer. Antw.: Zonder nadere gegevens b.v. om trent 't tijdstip, dat uw dochter in Heem stede werkte, kunnen wij u niet volledig antwoorden op uw vraag. Het schijnt ons echter toe dat uw dochter in alle geval een zeker bedrag kan terugvragen van die 5.belasting. Wij raden u dus aan tegen den aanslag te reclameeren. Zie daarvoor dén achterkant van uw aanslagbiljet Vr.: Zijn de loten serie 3021, No. 44, serie 3196, no. 002 en serie 3470, no. 058 van de Rotterdamsche Schouwburg al uitgeloot en is er nog een premie op gevallen? Vr. II: Is het lot serie 7937, no. vier-en- twintig van 's Lands Weerbaarheid al uitge loot? Zoo ja, is er een prijs op gevallen? Antw.: Niet uitgeloot. Vr.: Hoe kan ik een geel-zijden lampe kan reinigen? Antw.: Doop een schoon watje in Wa- terstof-peroxyde en wrijf daarmede de kap. Vr.: Wij hebben een appelboom, die steeds veel appelen voortbrengt, maar geeM goede. Alle zijn vol wormsteken. Sinds !wee jaar. Er komen zooveej appelen aan den boom, dat de takken ondersteund moe ten worden. Wat is hieraan te doen? Antw,: Wormstckigheid bij appels en peren wordt veroorzaakt door een rups n.l. de Carpocaspa pomonella. Aangetaste vruchten vertoonen bij de kelk of de steel een kleine opening, elders grootere openingen waaruit een bruine massa te voorschijn komt, hetgeen de uit werpselen der parasiteerde rups zijn. Deze maakt een gang, nadat vooral het klokhuis is aangevreten. De rups Is witachtig tof roodachtig geel, heeft een bruine kop en lijkt op een made. Aangetaste vruchten gaan reeds aan den boopi licht tot rotting over of doen dit tij dens het bewaren. Vaak vallen de vruchten ook noödrijp af en smaken meestal niet. Als de rups volwassen is, boort zij zich naar buiten en laat zich aan een spinsel draad op den grond zetten. Natuurlijk ko men ze ook met de afgevallen vrurhten naar beneden. Ze zoeken nu een geschikte plaats onder schorsschubben der stammen of in spleten van boompalen, muren, schuttingen, onder de boomb->nden om zich te verpoppen, waartoe ze zich in een taaien cocon bouwt, waarin ze den winter door brengt; eind April wordt ze tot pl.m. 1 c.M. lange bruine glanzende pop Eind Mei be gin Juni is 't insect volgroeid. Na de be vruchting legt het wijfje van 2080 eitje* op kleine appels en peren, telkens maar één eitje. De hieruit komende rupjes boren zich naar het klokhuis, om daarvan en van de zaden te genieten; na één vrucht aldu* te hebben mishandeld, tracht zij hetzelfde te doen bij een tweede, soms nog bij een derde vrucht, om zich daarna in te spinnen. Afgevalten fruit móet daarom spoedig worden opgeraapt en verwijderd. Het aan leggen van vangbanden in Juli is beslist aan te bevelen en een 7 pCt. carbolineurt (vruchtboom-carbolineum) bespüiting in den winter of vroege voorjaar zal veel tegen gaan, mits er geen vruchtboomen in de omgeving staan, die verwaarloosd worden. Hedennacht is plotsling overleden de Zeereerw. heer Th, J. F. Bergqnsius, pastoor te Roelofarendsveen. Z.Eerw. we.'d 4 Oct 1871 te Den Haag geboren en 15 Aug 1895 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Óegstgeest, Amsterdam (H. Bo- niiacius), Rotterdam (H. Joseph), Leiden (H. Petrus) en Ovcrzande (Zeelar.d). S tids 16 Mei 1925 was Z.Eew. pastoor te Roelof- Erendsveen. NIJMEGEN, 21 Oct. Geslaagd voor het Cahdidaats-examen in de Ge.maansche Ta il en Letterkunde mej. J. B. M. Koop, geb. te Amsterdam. NIJMEGEN, 22 Oct. De toestand van prof. dr. J v, Ginneken is langzaam vooruitgaan de; de patiënt bracht 'n rustigen nacht door. Temperatuur en polssag zijn gunstig. NIJMEGEN, 22 Oct. In hel meertje bi) Nijmegen is verdronken de circa 50-jarige Vrouw B. Zij is door de duisternis misleid, te water geraakt. ROTTERDAM. 22 Oct.Van nacht bemerk te een nachtwaker dat de buitendeur open stond van een pand aan den Coolsingel, vlak bij den Binnenweg. De waker waar schuwde de politie, die een onderzoek in stelde. Het bleek, da! de deur geforceerd was, zbodal het vermoeden rees dat Irt- brekers binnen waren of geweest waren. In 't pand en ook op 't dak trof men mets aan; wel vond de politic een raam van den zolder van pand 1 aan den Binnenweg, waar gevestigd is de goudsmidwirikel van II. S, open staan. I« dezen winkel stelde de po litie een onderzoek in en daar bleek dat de etalegekasten overhoop gehaald waren door inbrekers. Een groote partij gouden horlo ges, rijgen, diamanten enz. was gestolen. Het •testolene loopt in de duizenden. Van de daders is geen spoor gevonden. OSLO, 22 Oct. Koning Haakon en waar schijnlijk ook Kroonprins Olaf zullen 2 Nov, naar Stockholm vertrekken om daar de huwelijksvoltrekking van Prinses Astrid en den Belgischen Kroonprins bij te wonen. LONDEN, 22 Oct. Het aantal werkend» mijnwerkers bedroeg gister 234.730 of 3939 minder dan 19 October. KOPENHAGEN, 22 Oct. Het radicale b)ok heeft gistermiddag bdesloten tegen de crisis-ontwerpen der regeering te zullen stemmen. Hierdoor komt de Regeering in de minderheid. Waarschijnlijk zullen de nieuwe verkiezingen, als het tot een regee- ringscrisis komt, reeds in December plaat» hebben. ROME, 22 Oct. 123 Clandestiene emi granten naar de Ver. Staten, die 400 dol- 'ar hadden betaald voor vervalschte papie ren, zijn gisteren onder arrest te Palermo teruggekeerd. WEENEN, 22 Oct. Mgr. Seipel zal Ji®» den onderhandelingen voeren met de ver tegenwoordigers der ambtenaren. De Groot Duitsche ambtenaren-bond besloot d« eiSchen volledig te handhaven. BERLIJN, 22 Oct. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Zweedsche Regee ring overweegt een steenkolenrantsoenee- ring in te voeren in verband met het heer- schende kolen-tekort. PARIJS, 22 Oct. Uit Wezzan wordt ge meld, dat in Marokko nieuwe onrust heerscht, die de veiligheid van 't Spaansch- Fransche front bedreigt. Beni-Ahmed, ditf zich aan de Franschen onderworpen heeft, weigert de Spanjaarden te ontmoeten. ATHENE, 22 Oct. Venizelos heeft het aanbod aanvaard om n^ir Londen te gaan, ten einde de onderhanaelingen te herope en over de regeling der Grieksche oorlogs schulden aan Engeland. NICARAGUA, 22 Oct, Ofschoon de vre Htsconferentie te Corinto bijeenkomt, zijn de liberale revolutionairen in botsing geko men met de conservatieve regeeringstroe- pen nabij Santa-Rosa. Volgens de regcering van Nicaragua zijn de revolutionairen ver slager..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2