KWATTAW Dot's KWATI4 Set adres der zestien notabelen. Verkeersongevallen DE SPAARNEBANK REEPEN A-vANrnKEriBURG-S-; LEYgRTR kerknieuws. ^laatste nTëüwsT Gijsbert Japicx Gruno en Zeeland. Als mijn jongen van de school komt.... MUZIEK. Programma Slechts een merk kan't beste zijn BURGERLIJKE STAND. De openbare dancings en het dans ver bod voor jeugdige personen. Een voordeeiige bezoeker. v Muziekavond. Auto tegen tram. Aanrijding te Aerdenhout. Ned. R.K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers en Behangers. lOOVxe Pastoor A. J. H. Wreesman. De Missieavond van den R.-K. Kring in den Stadsschouwburg. De Autobussen. De Werkloosheid. Aan de gevolgen overleden. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. DE BRANDKASTDIEFSTAL BIJ DE A. P. C. Het informatiebureau der R.-K. Middenstandsvereeniging heropend. De hygiënische toestanden in Haarlem. Een 40-jarig jubileum. Tentoonstelling Mevr. G. W. Dysselhof-Keuchenius. INGEZONDEN. Sneeuwstorm boven Weenen Prinses Maria Laeiitia. f, Men schrijft ons: 1 Het adres der zestien notabele Haarlem- taters aan de Tweede Kamer der Siaten- Generaal om bet aanhangige wetsontwerp tot •wijziging der grenzen van Haarlem niet aan te nemen, heeft natuurlijk waarde als uiting van een groep ontevredenen over den ver- .moedelijken gang van zaken. Veel indruk £al het op de Kamerleden echter wel niet. maken omdat men daar, beter dan waar ook, weet hoe dergelijke requesten en adres sen tot stand komen. Er wordt aan een bit- tertsfel over het onderwerp geboomd, waar bij öen der aanwezigen niet alleen de eenige ter >zake kundige is, maar ook zoo welbe- •praaüct dat hij de andere aanzitienden weet te overtuigen. De conclusie van het tafelge sprek is dan dat er een request aan de Tweed*; Kamer moet worden gezonden en het is ósn kleine moeite om dan het adres op te stelten en er eenige onderteekenaars voor te vindan. Te verwonderen is alleen dat er .slechts 16 onderteekenaars zijn. Zeker zou het geen moeite kosten om een adres samen te stellen, met precies den tegenovergestelden inhoud sVaarop zelfs zestien maal zestien handteekewingen voorkwamen van tot oor- deelen bewoegde Haarlemmers. Wij willen dit zeggen.dat de waarde van dergelijke adressen niet overschat moeten worden. Er behoeit maar één man te zijn die het initiatief neemt en de zaak doorzet en die eene man is ook alweer vlug gevonden als hij wat stevige vriendschaps- of familierelaties heeft in om- liggende gemeenten die met annexatie be dreigd worden. Dat. het zoo gaat is gansehe- iijk niet onmogelijk. In alle geval is het jam mer dat het adres niet door meerdere per sonen is geteekend, o.m. door personen die niet, zooals bijna alle onderteekenaars van het onderhavige adres, in de gelegenheid zijn om. worden de belastingen in Haarlem te hoog en dit vreest het Haarlemsche ge meentebestuur als er geen grenswijziging komt die hooge belastingen in Haarlem te ontvluchten, in de buitengemeenten te kaan wonen en Haarlem met den hoogen be lastingdruk te laten zitten. Zooiets 20U meer gezien zijn. De waarde van dat adres is dus betrekke lijk, alhoewel de goede trouw van ieder der onderteekenaars voor ons uiten kijf blijft. Hoogsr zou de waarde geweest z:'n indien adressanten zich gekant hadd en legen een grensregeling in den huidigen vorm, d.w.i. een absoluut onvoldoende uitbreiding, die de moeilijkheden maar verlegt én bovendien, wat zeker zoo erg is, Haarlem de belasting oplegt aan rijkere naburige gemeenten een tegemoetkoming, een cijnspenning te betalen van 2 millioen. Want waar is, wat adressanten schrijven, dat de inlijving van eén deel van Heemstede op den duur geen voldoende financieele ver goeding zal blijken te zijn voor de verhoo ging der lasten door de annexatie van Scho ten en Spaamdam; en wij deelen de vrees die zij uiten, dat vele van de kapitaalkrach tigste bewoners van het te annexeeren ge deelte van Heemstede die reeds het voor nemen te kennen geven deze buurt in geval van annexatie te zullen verlaten, dit ook zullen doen, daarbij de voor keur gevend aan het nemen van een direct belangrijk verlies op hunne vaste eigendom men boven de jaarlijksche hoogere belastin gen van Haarlem, terwijl het weinige bouw terrein, dat in dat deel nog beschikbaar is bi) annexatie stellig met door welgestelden za» worden in gebruik genomen. Wij gelooven ook met adressanten, dat de te verwachten uitgaven van Haarlem in de nieuwe stadswijken geducht zullen tegenval len, aangezien de inwoners dezer wijken, of schoon als ingezetenen van dorpsgemeenten volkomen met het tot dusver gevoerde be heer tevreden, na annexatie ongetwijfeld stadseischen aan het Gemeentebestuur vai. Haarlem zullen stellen, zooals uitbreiding van politie, aanleg van plantsoenen enz. Adressanten hadden echter daaraan de conclusie moeten verbinden dat dus de voor gestelde grensregeling absoluut onvoldoende is en dat slechts een afdoende regeling is t» treffen door het heele gewest rondom Haar- lem onder cén bestuur te vereenigen,hetzij dat men de nieuwe gemeente dan Bloemen - daal noemt, of Heemstede, of Spaarndam, ol Schoten of Haarlem. Dat alles zou gelijk zijn, als het maar één gemeente werd. Laat Bloe- mendaal desnoods Haarlem maar annexeeren. ^.dressanten concludeeren echter tot ver werping van de aanhangige grensregeling en dringen aan op een wet die samenwerking van de gemeenten in dit district mogelijk maakt. Wij gelooven niet dat deze wensch het ■welzijn van Kennemerland, waarvoor adres santen ook opkomen, dekt. Want niet alleen zou daarmede een oplos sing den moeilijkheden ad calendas Graecas verschoven worden, maar de mentaliteit van gemeentebesturen als Bloemendaal en Heem- stede zijn niet van dien aard, dat daarop een gezonde samenwerking is te bouwen. Een gezonde samenwerking, d.w.z. een samen werking, die voor Haarlem tot resultaat heeft dat het lucht krijgt in zijn kwellende finan cieele lasten. Inderdaad heeft Haarlem als moeder- of centrumgemeente uitgaven ke doen, waarvan de omliggende gemeenten profiteeren, maai om in de lasten te deelen daar bedanken de omliggende gemeenten voor. Wel wen- schen zij oogenblikkelijk met Haarlem samen te werken in de exploitatie van onze goed rendeerende gasfabriek en electriciteit. Zie, zoolang gemeentebesturen zulk een averechtsche samenwerking voorstaap, doet men beter bij den Minister daarop maar niei aan te dringen. Eens kan men het met adressanten zijn, waar zij de stelling poneeren, dat de voor gestelde grenswijziging onvoldoende is. In den Stadsschouwburg aan het Wilsons- plein werd Zaterdagavond door boven genoemde vereenigingen een gemeenschap pelijke feestavond gegeven, die in alle op zichten uitstekend geslaagd mag heeten, Voor deze gelegenheid was een uitgebreid programma samengesteld, dat, behoudens den langen duur, welke het vorderde (circa half een was het schouwburg-gedeelte af- geloopen) uitstekend geslaagd mag heeten. Het was een bijzonder interessant gezicht deze vérzameling van Provincialen, waarvan vele in origineele kleederdracht, in den grooten schouwburg vereenigd te zien. Hier was het een: „Alle Menshcen werden Bru- der"; men voeldo zich onder elkaar en amu seerde zich volkomen, vooral ook, omdat men ieder in zijn eigen taal op het tooneel een stuk zag voorspelen. Zoo waremde Frfe- zen uitgekomen mei „Ho koe 't sabryk" (Hoe komt 't zoo mal), de Groningers met „Noathan de Wiene" en de Zeeuwen met „Twee tegen een". Iedere klucht of blij spelletje werd voorafgegaafi door het Pro vinciale Volkslied van de Provincie, waar- tee de spelers behoorden. Voor den aanvang sprak de voorzitter van de commissie van uitvoering, de heer R, Hartema, eenige woorden va-n welkom en herinnerde er aan hoe men, blijkens dc statuten, allemaal hetzelfde doel beoogde, n.l, om er voor te waken dat zijn eigen taal gaat verdwijnen. Alle drie de vereenigingen hadden nu eens met elkaar een gemeen,, schappelijken avond en spreker sprak den wersch uit, dat men zich hooglijk mocht alruseeren. Dr. J. B, Scheepers huldigde hierna na mens de vereenigingen den heer Harkema met een fraaien krans als dank voor her vele werk, dat hij voor het inelkaar zetten van dezen avond gehad had en als blijk van erkentelijkheid voor het initiatief van de combineering, hetwelk van hem afkom stig was, (Applaus.) Hoewel alle <trïê 3e vereenigingen htm beste beentje hadden voorgezet, was naar o. i. de „Verainen* „Gruno" toch ongetwij feld het beste wat spel betreft. De opvat ting van de rol van een: raiziger ien vaarl- waaren (Nahan de Vos), was in een woord kostelijk en werd mooi strak aangehouden tot het einde toe. De heer, die hierna speelde, was zijn rol gehel en al meester en als we niet beter wisten, zouden we zeggen, dat een man van 't vak aan het woord was geweest. Een gelijksoortige ster in een ander genre bezat ook Gysbert Japicx met zijn Schaap als aannimmer. De stramheid van beweging (iets waaraan de meeste dilettanten chro nisch lijden) was hem geheel vreemd, ter wijl zijn gestes en gebaren nèt echt waren. De Zeeuwen, die het laatste aan. de beurt waren, met hun drie-acter klucht, hadden de aardigheid een Zeeuwsche dans in hun stuk in te lasschen, wat wel het meest in teressante gedeele was. Lange, vaak buien het sluk omgaande dialogen, maakten een en ander nog al „schever zu verdauem". Als men hetzelfde gegeven in twee acten zou lijsten, zou het aanmerkelijk in waarde stijgen. Dat de spelers aan deze fouten geen schuld hebben is duidelijk; integendeel. Zij gaven zich geheel aan hun rol en dat maakte heel veel goed. -Vooral de beide landbouwers Lien en Pieter Louten met de meid-huishoudster Leuna waren lang niet onverdienstelijk, terwijl Pieter door zijn lauwspel vele malen de lachers op zijn hand had. Had men zich in den Schouwburg koste lijk geamuseerd, nog vroolijker ging het er toe in het H. K. B.-gebouw, waar men! na afloop reünie hield. Hier werden alle in vroeger tijden zoo geliefkoosde) dansen. zooals de Quadrille Lanciers, de Polka Mazurka, Wals e.a. weer eens opgediept en gedanst, plus de gebrui kelijke provinciale dansen, die steeds voor den buitenstaander zoo'n groote bekoring hebben. Wij zouden ons zeer moeten vergissen, indien deze gemeenschappelijke feestavond niet aan de leden van alle drie de vereeni gingen uitstekend bevallen is. Van de firma Figee te Haarlem ontvangen wij een brochure, ditmaal niet getiteld „Wat moet mijn zoon niet worden?", maar met het opschrift„Als mijn jongen van de school komt". In deze brochure wordt o.m. gezegd Als mijn jongen van de school komt.'.. gedachte, die eiken Vaaer en iedere Moeder bezig houdt, wanneer hij op het punt staat de school te verlaten, voor goed, om het leven in te gaan. Want de jongen moet wat worden, maar „wat" hij moet worden, dat is meestal moeilijk te zeggen. Of omdat jongelief zelf niet zoo precies weet, wat hij wel zou willen gaan doen, of omdat zijn ver langens uitgaan naar een beroep, dat onbe reikbaar is, óf omdat de jongen, van de school zoo gauw mogelijk wat moet gaan verdienen geen cent inbrengen gaat nietEn toch staat de wijde wereld ook voor Uw jongen open, als hij van de school komt, toch is er nog altijd in verschillende vakken vraag naar een flinken jongen, met werklust, met ijver en nauwgezetheid. Nog zijn er vakken, waar wat te verdienen, maar ook tevens te leeren valt, waar geleidelijk hoogere spor ten op den ladder bereikt kunnen worden, waar deugdelijke arbeid en beroepservaring gewaardeerd en beloond worden. Een dezer vakken is de Metaalindustrie, een vak waarin werkeloosheid onder de ge schoolde vaklieden bijna niet voorkomt, waar in voor ieders talenten en krachten een veel zijdigheid van bedrijfstakken is, die overal de mogelijkheid opent tot bereiken zelfs van leidende posities, door de besten. Welnu, de bedrijven, waar een goed leerlingwezen bestaat, zijn leerschool en fabriek tegelijk. Er zijn dikke boeken en lange verhande lingen geschreven in alle landen over het leerlingwezen, over het vóór en tegen van deze of van gene methode, maar daarover Zijn alle bevoegden het eens, dat men een vak het beste leert als leerling in een bedrijf. Als de. jongen als leerling begint, is hij ver plicht een Avondschoolcursus te volgen, waardoor hij zich enkele theoretische vakken en het teekenen eigen .kan maken. Van de bedrijven, waar zoo'n leerling stelsel bestaat, is er een te Haarlem, nl„ de Haarlemsche Machinefabriek, voorheen Gebr. Figee, meer bekend als „Figee", die werkplaatsen heeft aan de Leidsche- vaart en aan het Spaarne, waar de leerlingen worden te werk gesteld bij het vervaardigen van hefwerktuigen, als kranen, lieren en transporteurs, onder beproefde vakleiders achtereenvolgens in verschillende aftieelingen, of naar aanleg en vermogen geplaatst worden. Zooals gezegd de jongen leert wat op die manier, maar hij verdient ook tevens een loon. Terstond bij het aangaan van een leerlingencontract wordt zijn uurloon voor dé leerperiode vastgesteld, en het eenige geld dat het Vader of Moeder kost is, dat zij eenigen tijd afscheid moeten nemen van Vijftig Gulden, die bij de fabriek als waar borgsom worden gedeponeerd voor het na komen der verplichtingen volgens contract. Hierover wordt echter rente vergoed, hooger dan dbor de Spaarbank. (Er zijn ook nog wel eens gevallen, waarbij hierin op andere wijze wordt voorzien). Is de leerlingtijd afgeloopen, dan is de jongen vrij om te gaan waar het hem lust, of zooals Vader of Moeder goeddunkt. Blijft hij bij de fabriek, dan komt hij voor een goede plaats in aanmerking, en is er zeker van, indien hij zijn best blijft doen, dat hij opklimt. Zoo klommen leerlingen van Figee op tot monteur, aan wien zelfstandig werk op buitenlandsche en. Indische mon tages kon worden opgedragen, zoo werden Figee-leerlingen constructeur-teekenaars, bazen en afdeelingschefs, of ontwikkelden Zich tot uitnemend# draaiers, bankwerkers, constructiewerkers e. d„ voor wie het als een aanbeveling gold, dat zij leerling bij Figee geweest waren. Zoowel in Moederland als in de Koloniën zijn er zoo velen te noemen. Nog altijd is het woord van den Franschen dichter waar al is het erg oud (1668) dat „arbeid een schat is" (La Fontaine). „Dat kapitaal heeft iedereen", maar, „wer ken en zich inspannen". Of wilt ge liever hooren hoe iemand van dezen tijd het zegt, dan Henry Ford, de bekende autofabrikant: „de man, die gezond en sterk is en een vak vaardig kan beoefenen, is een kapitalist", (Het groote Heden en de grootere Toekomst, 1926). „Dolly". Hoewel Hugo Hirsch, in de operette, waarvan de naam hierboven staat, mee streeft naar de bekoorlijkheid van melo disch oppervlak, die in dat genre gebruike lijk is, vervolgt hij toch in rhythme en inter val niet 't slappe Wiener of Berliner soort, dat wij al zoo 'ang kennen, maar toont een zekere pittigheid, met lichte maar toch stel- tige plastisce en dramatische accenten, die van Zijn talent een goeden dunk geeft, Des te meer valt het te betreuren, dat naast die goede elementen, waartoe ook 't guitige en beschaafde spel van Emmy Arbous te rekenen is, zóó grove smake loosheid in sommige rollen voorkomen, dat wij ons van uitvoeriger bespreking en van aanbeveling moeten onthouden. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 26 Oc tober 1926 des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1, Ach Gott erhör mein Seufzen, J. L. Krebs. 2. Praeludium et Fuga f. kl. t, J S, Bach. 3. Variaties op Psalm 107, C. F, Hendriks. 4. Pastorale uit de 1ste Sonate, A. Guilmant. 5. Eerste gedeelte uit de So nate d. kl. t., A. Mailly. 6. Grand Choeur Th. Salomé. Ondertrouwd: 25 October. J. Kool en A. C. Klaje. Geboren: 22 October, z. van J. E, Koppen Kleuser. 23 October, d. van S. Zandstra v. d. Pieterman. 24 October, z. van A. J. Overdamv. Duijn. d. van J. S. L. de WitDingjén. z. van P. 5. HuisWarmer dam. d. van G. E, A. Hubertv. d. Bijl- laardt. Overleden: 21 October. H. Oderkerk Hopman, 72 j„ Brouwerskade. A. L. Pouw Arends, 52 j., Kruistochfstraat. 22 Oct. J. Sckrama, 60 Tulpenstraat. E. Hesse- ling, 75 j„ Schotersingel. A. Behagev, Duinhove, 78 j„ Kamperlaan. J. H. Rem- me, 47 j„ Kamperlaan. 23 October. F. G. 8 mnd., d. van M. Janzweerd, Kamperlaan. J. BrouwerPlaatsman. 62 j„ A. L. Dyse. rinckstraat. N„ 8 mnd., d. van H. Stein- gröver, Reguliersstraat. A. Beumerde Ruiter, 34 j„ Kleverparkweg. 25 October. A. H, ten Brink—Tork, 49 j,, Hazepaters. laan. Bij de door de politie gehouden controle in de dancings hier ter stede, bleek dat in twee inrichtingen reap. 1 en 2 personen be- nedeni den leeftijd van 18 Jaar waren. De bedoelde personen werden verwijderd, Zaterdagavond werd de groote spiegelruit ter waarde van 150 van het café van den heer D. aan den Jansweg, verbrijzeld. De vernielzuchtige dader is vermoedelijk een bezoeker, die mét den caféhouder oneenig- heid had gehad over de betaling. Een onderzoek wordt ingesteld. Dc orgelcommissie van het Christelijk ly ceum heeft een tweeden muziekavond ge organiseerd op Donderdag 28 October a.s., avonds 8 uur, in de aula van 't lyceum Het programma, de tekst der liederen be nevens een korte toelichting der uit te voeren werken zijn afgedrukt in het num mer van 20 October van het schoolblad „Janus' WINKELVEREENIGING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat iri het Leidsche kwartier een voorloopig be stuur gevormd is, met het doel een winke liersvereniging op te richten. Morgenavond 9 uur zal de definitieve oprichtingsverga dering plaats hebben, welke gehouden wordt Oranjestraat No, 10, ten huize van den heer v. d. Koelen, voorloopig secretaris. vf1® sympathiebetuigingen, welke reeds bij het voorloopig bestuur binnen kwamen, doen vermoeden, dat er sedert ian£ gemis is geveeld aan een dergelijke vereeniging. Het zal dan ook voor velen een aansporinga zijn de oprichtingsvergadering bij te komen wonen. HET PENSIOENFONDS VOOR HET PERSONEEL DER N. Z. H. T, M. Men schrijft ons: Onlangs maakten wij melding van eenige oneenigbeid, welke bestond 'lusschen het Hoofdbestuur en afdeelingsbesfuur Haarlem der Ned. Vereeniging. Wij schreven toen, dat in een ochtendvergadering het hoofd bestuur van meening was om niettegen staande ook een (ongeorganiseerd) ambte naar als vertegenwoordiger van een deel der ongeorganiseerde ambtenaren, dus geen zijnde der erkende vakbonden, zitting nam jn 3e Commissie van Bijstand van het Pensioenfonds, toch ook een vertegenwoor diger der vereeniging te doen zitting nemen zij het dan niet, evenals bij St, Raphael met sympathie, aldus werd besloten. In een'middagvergadering, waar de heer Visee aangewezen commissielid zijne mee ning uiteenzette, werd besloten geen zitting te nemen. Thans wordt medegedeeling ge daan dat in de lpaats van den heer Visee aangewezen werd da heer Wardenburg, Con ducteur. Wij gelooven dat -voor de N.V. en hare leden deze kwestie nog niet is opge lost en er wel meer uit volgen zal. In ieder geval mag zulks niet gaan ten schade van het personeel,want dit zou ten slotte het geval zijn met al die oneenigheden in den kringen der N.V, als een commissie als be doeld nog langer op zich liet wachten. De commissie is dus thans definitief vast gesteld en wel als volgt. Voor St. Raphael: de heer L. Geers; P.C.B.; de heer Stiets- kamp; voor de Nederl. Vereeniging: de heer Wardenburg en voor de niet aangesloten Ambtenaren de heer Vroom. Auto in de Ringvaart, Een auto, waarin 4 personen gezeten wa ren, geraakte wegens een defect aan de stuurinrichting, aan den Aalsmeerderdijk in de ringvaart. Door den auto chauffeur S. M. werden alle personen uit hun benarde po sitie bevrijd, zoodat zij er met den schrik en een nat pak ongedeerd afkwamen. De auto werd met behulp van een takel uit het water op den beganen grond ge bracht. Op den Kruisweg bij de Nieuwe Gracht botste Zaterdagmiddag 3 uur een auto tegen een tramwagen der N.Z.H., die uit de rich ting station kwam; de bestuurster die meen de dat de tram zou stoppen, wilde den weg oversteken. Zij botste echier met het lin- kerspotbord tegen de tram. De linkerbanden van de auto sprongen; de tram bekwam geen schade. Zondagmorgen kwam de motorrijder B. D. uit Zandvoort op den Zandvoorterweg, hoek van Lennepweg in botsing met een auto, bestuurd door den heer M. E. uit Amster dam. De motorrijder kwam te vallen en werd naar dokter Deppel vervoerd. Daar blek, dat hij twee wonden aan zijn knie had bekomen, die door Dokter Dippel werden verhonden, waarna hij naar zijn woning werd vervoerd. De voorvork van zijn motor was geheel vernield. Op den schulpweg kwam een wielrijder mt een auto in botsing. Het liep echtr be trekkelijk goed af. Alleen werd het rijwiel 'beschadigd. In beiden gevallen was de oor zaak, dat het uitzicht was belemmerd, door struikgewas, waardoor beide bestuurders elkander te laat opmerkten en een aanrij ding onvermijdelijk was. In verband met een bespreking over de meeningen omtrent Let al of niet opzeggen van de Collectieve Arbeidsovereenkomst in 5% Nederland 1919 101 101 6% Nederland 1923 1025/3 1025/8 4M Nederl. 1917 1001/xe 4K N. L 1926 B 983/ie 98 »/ie t% N.-L 1923 D.. 1043/16 1043/16 33 Oude Vaart 671/2 dito Gem. Eigend. 593/4 Mij. „Nederland".. 178 1 Scheepvaart-Unie I8OI/4 180 160 b 160 b Paketvaart 2173/, 218 Oude Boot 1011/2 102i/a 3 Holl. Stoomboot 621/4 H. V, A. 660 660 1 Java Caltuur 360 366 Jurgens gew 1661/2 166l/2l Koloniale Bank 2163/4 2183/4 Indische Bank 171 1711/a Cert. Handel Mij... 157 57l/2 Reso dito 157»/4i 157l/2 Phoenix 124 Geconsolideerde 167 Kon. Olie 3611/s 3611/2 U. S. Steel 1371/, 1391/2 Marine 9 9l/4 Vorstenlanden 72l/4 172 Actions id 161 Comp, Merc, Arg. l7/l6 Poerworedjo 117 4261/4 427-8 Senembah 404 405 Deli Batavia 436 436 /^'dam Rubber 334 3391/2 Serbadjadi 3403/, 347 Silau 180 Wai Sumatra 299i/3 Dordtsche Petr. 3461/4 Southern Rails 119i/2 1 1181/2 160 b 1621/j Anaconda 973/4 Vabash 403/16 403/4 Comm. Maxwel 49/16 het meubel- en behangersbedrijf, houdt de Ned, R.K. Bond van Huotbewerkers, meu belmakers en behangers a.s. Donderdag des avonds te 8 uur ren vergadering in de so ciëteit St. Bavc, waar als spreker zal op treden de heer D. Groot, bondsvoorzitter. Het bestuur vertrouwt op een groote opkomst ter vergadering. Naar wij vernemen, zal de zeereerw. heer pastoor A. J. H. Wreesman uit Rotterdam, die sinds eenigen tijd in de Mariastichting te Haarlém wordt verpleegd, Woensdag 27 October a.s. het ziekenhuis verlaten. Allerwege blijkt voor den grooten mis sie-avond, die de R. K. Kring op Maandag 8 November a,s. in den Stadsschouwburg geeft, groote belangstelling te bestaan, Zooals men weet wij hebben het meer malen beridht geeft de Kring dien avond een looneeluitvoering voor de missie van pater Staal in Noord-Borneo en van pater Leusen in N, Transvaal. Opgevoerd wordt het bekende, altijd even grappige blijspel „Pension Büller", ditmaal met den bekenden tooneellist Gerard Nic- len als gast in de hoofdrol, terwijl tevens een gastrol wordt vervuld door den niet minder gevierden Alberdingk Thijm-acleur Jan van Dijk. Een uitstekende opvoering van dit aangename stuk, dat niet verveeld, als ziet men het voor den derden of vierden keer, is gewaarborgd, De verwachting is, dat ook een financieel succes niet zal uitblijven. Daartoe hebben vele jongedames, met geestdrift kaarten verkoopend, reeds veel bijgedragen, maar, heelemaal uitverkocht is de schouwburg nog met. En dat moet toch. Wie nog geen kaart heeft, helpe de laatste loodjes wat minder zwaar maken. Wie onverhoopt geen bezoek krijgt, wende zich even tot den Kring-penningmeester, den heer Hoog, KL Houtstraat 57. Voor een bij uitstek goed doel wordt deze avond, waaraan heel Katholiek Haar lem weer eens kan meewerken, gegeven. Nog onlangs werd er in een hoofdartikel in dit blad op gewezen, dat, hoewel er ontzettend veel ook in materieel opzicht voor de Roomsche missie wordt gedaan, men toch niet moet denken, dat het al genoeg is. Boveniden hoewel men niet altijd voor alles even warm kan loopen is het een feit, dat het missiewerk niet meer die belangstelling heeft, als een paar jaar terug. Men herinnere zich daarom de woorden van Mgr. Biermans, op het Katho liek congres te Manchester, dat de buiten landsche missie geen „vrome" liefhebberij van enkelen is, maar het plicht is voor ,,?ren Katholiek, de missie te steunen! foone Haarlem op 8 November, dien plicht te verstaan! Zware straffen voor teveel passagiers hebben. wij ontvingen de volgende mededeeling: Meer en meer wordt door de politie van j151 z^er s'ren£ opgetreden tegen de be stuurder van autobussen, die zich niet hou- ®n, aan 3e verschillende bepalingen gesteld bij het verleenen van een standplaats. Zaterdag ontving één der ondernemers die °P °e gemeente Haarlem een autobus-dienst heeft loopen, het volgende schrijven van het gemeentebestuur van Haarlem: •jm heeft op 11 October j.l. des na middags plm, 6 uur geconstateerd, dat in de aan toebehoorende autobus, rijdende op den Wagenweg binnen deze gemeente, en bestuurd door....; 23 personen aanwezig waren, terwijl het bij de keuring van de autobus vastgesteld aantal was bepaald op 21 personen niet inbegrip van den chauffeur. ij° 'S st"'d gehandeld met het be paalde onder 28e. der Algemeene Voorwaar den, waaronder aan u tot wederopzegging» vergunning ls verleend tot het innemen van tv.ee autobusstandplaatsen binnen deze ge meente. Aangezien genoemde bestuurder op 27 Juni i-h voor een dergelijke overtreding door de politie reeds is gewaarschuwd, is door on» bes.oten, u op grond van het bepaalde onder 12e van genoemde voorwaarden te verbieden hem als chauffeur te laten rijden op een autobus, waarmede de dienst op Haarlem wordt onderhouden, en zulks voor den tijd van 3 maanden, ingaande 23 October a.s. Naar wij Vernemen is er een kleine toe name van werkloosheid te constateeren, n.L in de bouwbedrijven, de metaalindustrie en in de sigarenlndustrie. Bij de werf Conrad werd o. a. Zaterdag JJ, een groot aantal on- Nr-Eicsy LEEUWARDEN-L geoefenden onts|ager.V welk ontslag, naar men verwachtte, echter van tijdelijken aard zou zijn. Eenige weken geleden bekwam de wed. B., te Heemstede, bij een aanrijding met ex auto op den Heerenweg aldaar, ernstige verwondingen. Dezer dagen is, naar men ons mededeelde, mej, de wed, B. in de Mariastichting aan de wondkoortsen over leden. 25 OCTOBER EERSTE KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN t 59.50 59 50 PARIJS 7.62 7.60 BRUSSEL, S .1 7.15 6 95 VVEENEN S 1 35,— 35.30 LONDEN 1 '"S 12 128/4 12.121/2 STOCKHOLM i 66 88 66.85 KOPENHAGEN 66 50 66.50 OSLO s 'i 60.— BAZEL 1 S 48 46 48.25 NEW-YORK "4m s 1 2.50i/4 2-50x/16 ROME s 10 95 11 PRAAG s 7 45 7,40 WARSCHAU i 25.— 26.— De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatie-beroep van C, A, K., te Haar lem, die in hooger beroep door het Gerechts hof te Amsterdam tot 4 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens den bekenden dief stal der brandkast bij de American Petroleum Company. Indertijd is, zooals bekend, het Informatie bureau der R.-K, Middenstandsvereeniging tijdelijk opgeheven. Met ingang van heden is het bureau weer opengesteld voor de leden, Het is gevestigd Nassaustraat 14, terwijl tot directeur is be noemd de heer H. Th. Fibbe. Blijkens de thans geregeld om de 3. maan den verschijnende statisiische gegevens der gemeente Haarlem, hebben zich in de eerste 9 maanden van dit jaar hier ter stede slechts 4 gevallen van typhus voorgedaan en wel 2 in Februari en 2 in April. Dit wijst wel op de goede hygiënische toestanden in de gemeente, welke vooral te danken zijn aan het goede waterleidingbedrijf, v/aari wij ons mogen verheugen. Mej. T. Besse herdacht hellen den dag, dat zij vóór 40 jaar in dienst trad bij de familie Kroon, toen wonende te Jisp, thans Anegang lórood alhier. Dat die dag niet onopgemerkt voor haar voorbij zou gaan, was wel te voorzien, want er had zich zelfs een buurt- comité ter harer huldiging gevormd. Verschillende bewoners der Anegang had den heden de vlag uitgestoken en in den loop van den morgen begaven de heeren F, Joh. Rohlfs en J. H. v. d. Eisen zich naar de jubilaresse, om haar namens de bewoners van de Anegang te complimenteeren. De heer Rohlfs voerde het woord, huldigde de jubilaresse om hare trouwe plichtsbe trachting en wees er op, dat een dergelijk zeldzame jubileum alleen kan voorkomen door die juiste plichtsbetrachting en door een goede verstandhouding tusschen en, een medeleven met elkander van werkgever en werknemer. Dan bood spr. haar het geschenk der Anegangbewoners aan, bestaande uit een fraaie fruitmand en een geschenk onder couvert, waarvoor zij zich een ol ander aan- denkeif kan aanschaffen. De jubilaresse dankte ontroerd voor de betoonde belangstéllig. Ook haar patroon schonk haar een stoffe lijk blijk van waardeering, terwijl zij nog verblijd werd met de toekenning van de zil veren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Verder ontving zij het diploma voor trouwe dienstbetrachting van de Mij. tot Nut van het Algemeen en vele blijken van belangselling, vooral bloemstukken. In de kunstzaal op „de Waag" aan het Spaarne wordt van Donderdag 28 Oct. a.s. tot en met Woensdag 10 November een tentoonstelling gehouden door Mevr. de Wed. G. W. DijsselhofKeuchenius van de door haar hand vervaardigde bloemen en landschappen. De tentoonstelling wordt 28 October des middags om 2 uur geopend en is alle dagen van 104 uur geopend. Redactie zich niet aansprakelijk. Voor den inbond van deze rubriek stelt de JETJE EN HARE GEVOLGEN, Mijnheer de Redacteur. Ik verzoek u beleefd opname van het on derstaande, in uw blad, waarvoor bij voor baat mijn hartelijken dank.' In het Zaterdagavondblad van onze N. H. C. verschijnt in de laatste weken een pe riodiek van den hand van den heer Frans Meyer. Wanneer mijn inziohten, omtrent de geste van deze rubriek, juist zijn, dan wordt deze bedoeld als een satire, of spotternij op verschillend gebied, ofwel nog liever ge zegd, stelt zij zich ten doel het stellen in een belachelijk licht van diverse personen en of zaken. Men kan in het algemeen bewonderaar zijn van soortgelijk geschrijf, men kan zelfs wel eens smakelijk lachen om dergelijken onzin, die in deze rubriek wordt verwerkt. Wat echter m. i. een niet te onderschat ten factor is bij het al of niet genieten van dezen kost, is wel deze, dat vele lezers en lezeressen van deze rubriek het een of ander meer serieus opvatten, dan zeer vermoede lijk door den schrijver zelf werd bedoeld. I Gevolg hiervan tan en «1 zelfs !n ver schillende gevallen zifn, dat personen of zaken, in deze rubriek bespottelijk voorga-, steld, hiervan een ernstig nadeel onderis vinden, wat dan toch niet, althans m.i. dej opzet van den auteur geweest zal zijn. Om hiervan een zeer urgent voorbeeld to geven diene het volgends: In het Zaterdagavondnummer van 23 Oc-< tober 1.1. komt weer een soortgelijke spot* temii voor getiteld „Over Jetje en haar voorbeeldig leven", In dit satiretje wordt o.m. bet fnstituuf politie in het algemeen en de politieman in» het bijzonder op een wijze aan het publielc voorgesteld, die voor de politie zelve niet' anders, dan als een groot nadeel kan wor« den beschouwd. Ik voel terstond, dat men mij zal tegen^ werpen: „Maar vriend, wanneer ge zelf ter* stond voelt, dat het een satire, een fanta* sietje of een spotternij is dan kunt ge u hierdoor toch niet gekrenkt gevoelen", maar dan M. de R., moet ik hier terstond tegen aanvoeren het navolgende: Ten eerste kan ik wel verklaren mij per* soonlijk niet in het minst beleedigd of gekrenkt te gevoelen door den onzin in di® rubriek naar voren gebracht en wel om de eenvoudige reden, dat het van een alge* meene bekendheid mag worden geacht, dat precies het tegenovergestelde waar is, dau hetgeen door den heer Meyer geschetst. Wat dan echter wel de reden is waarom door mij hierop wordt geageerd, vermeen ik even nader te moeten belichten. De politie stelt zich op het standpunt, daf zij behoort te zijn een instituut, dat het volle vertrouwen geniet van de bevolking, dat een agent van politie is een ambtenaar! tot wien men zich ^teeds in moeilijke gevallen kan wenden en wel met de groote zeker» beid zoo eenigszins mogelijk ook geholperi en bijgestaan te worden, een standpunt wat* dit diént eerlijkheidshalve gezegd, helaasf voor een tiental jaren terug dikwijls door dé politie zelve nog al eens werd verwaarloosd, tengevolge waarvan men in een politieman eerder een vijand dan een vriend zag. Mede als gevolg van den arbeid der ver* schillende politieorganisaties, echter in het bijzonder door de gedragingen en zienswijze van den politieman zelf, gaat het publiek: hem thans tegemoet wendt zich tot hem, wetende, in den tegenwoordigen politieman een ambtenaar aan te treffen, die zich steeds beijvert het publiek terwilie te zijn, een gedragslijn, die de verhoudingen tusschen publiek en politie een aanmerkelijke ver betering hebben doen ondergaan. Wat is nu echter m.i, het gevolg van het geschrijf van den heer Meyer? V.' anneer we even belichten de diversa uitdrukkingen, die hij zich veroorlooft ten opzichte van den agent van politie, in het' laatste Zaterdagavondnummer z.a. het belemmeren van het verkeer door verkeërs- agenten,.... het bij voorkeur steken van hun neus in zaken die hun niet aangaan het niet ontmoeten van agenten des nachts.... (m. a. w. ze zullen zich wel ergens hebben opgeborgen)het sleepen, door de agenten, naar hun hol van men- schen, die iets zouden gedaan hebben, wat zij beter met hadden moeten deen.dé goudgebiesde torren (Inspecteurs?) die in sommige gevallen gevaarlijk zouden zijn voor dames.... juist wanneer je een agent noodig heb, zijn ze niet te krijgen, enz., dan kan het niet uitblijven of het prestige en: aanzien van de politie krijgt hierdoor wee? een aardigen drukker in benedenwaartsch® richting, omdat het rioorsnee-publiek nog steeds gaarne zich deze en meer derge'"" e uitdrukkingen ten opzichte van de po'"/.ha veroorlooft en hiervan nog altijti een belang rijk deel als juist en serieus aanvaardt. Ik mag dan ook niet verhelen, dat onze., P°ktiemannen door vorenbedoeld ge schrijf hoogst onaangenaam zijn getroffen, ja zelfs eenige warmibloedigen voornemens zijn den Commissaris van Politie te ver zoeken, Ier kennis van de Redactie N. H. C, te brengen, dat gratis verspreiding van dat blad aan bureau en posthuizen niet langer op prijs zal worden gesteld. Of dit standpunt juist is, betwijfel ik ten zeerste, omdat een zoodanige maatregel als wapen, ten eenenmale als geheel on vruchtbaar kan worden beschouwd. M.i. dacht ik het juister, dat ofwel de Redactie van de N. H. Crt. ofwel de heer Meijer zelf hun zienswijze omtrent deze materie en dan meer serieus in het openbaar kenbaar maakt, waardoor de in* druk, gewekt door „het verdwijnen van Jetje en de daarin gemaakte caricatuur van de politie, tot haar ware serieusa proporties wordt teruggebracht. Nogmaals hartelijk dankend, EEN KORPSLIE Mijnheer 'Spae, Met belangstelling las ik uw ingezonden stuk en ik ben blij dat u mij daardoor in de gelegenheid stelt een orariotje pro do- motje te houden en iets te zeggen over da beteekenis van de satire. In tegenstelling met Franschen en En* gelschen, is een Hollander geneigd om humor alléén te waardeeren, wanneer heb ten koste van een ander gaat en hij kan een mop op zichzelf alieen verdragen aan de bittertafel of op een verjaardag en bruiloft, als het ongeveer 2 uur in den nacht geworden is. Een aardigheidje op overheids-personen of handhave van zijn gezag zou natuurlijk misplaatst zijn in een hoofdartikel of in een gewoon journalistisch verslag, maar ik zie niet in dat de politie van mijn geschrijf eenig nadeel ondervond, omdat een verstan dig lezer (en in bedoeld artikel heb ik al gezegd dat al onze lezers verstandig zijn) onmiddellijk inziet, dat de door mij voor gestelde situaties met opzet verwrongen ea overdreven zijn. Menschen van geest en met een bree- •eiL if weten ook een caricatuur van zichzelf te waardeeren, Dr, Kuyper werd door nemand meer en scherper gehekeld u j or Alb, _Hahn, Toch schreef Kuyper zeL de voorrede bij de uitgave van Hahn's werk. Van alle menschen, ook de hoogstge- plaatste, is een caricatuur te maken, om dat het menschen zijn en diegenen, die zich voor oen caricaturist veilig wanen, zijn juist ae beste sujetten. Om echter allen grond voor verwijten weg te nenym, beloof ik, dat ik bij gele genheid van mijn 50-jarige edlhtvereenlgin» 231 mak£a Overigens sans rancune. 7. FRANS MEIJER. Ziezoo.... nu j3 jjet wac^en anee„ maar op een ingezonden stuk van de com missie van schoorsteenvegers. ICOZr;,.nDj, lL 3e Bisschop van Haarlem zal morgen geen audiëntie verleenen. vj™*' Oct. In de ochtenduren van gister woedde een sneeuwstorm boven Weenem De temperatuur was zeer laag. Uok uit het Alphen gebied wordt sterkei» sneeuwval gemeld. ROME, 25 Oct. Prinses Maria Laetitia, zuster van prins Victor Napoleon en Louis Bonaparte, is heden morgen op 59 jarigen leeftijd overleden, Zij is gehuwd geweest met den hertog van Aosta, die in 1870 over leed,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2