Bet juists midden. Voornaamste Nieuws H Verkeersongevallen i f3000.- Stadsnieuws. Dinsdag 26 October 1926 50ste Jaargang No. 163S9 Aangïüe moet, op straffe van verlies vaa alle recïrtesn, geschieden uilerlïjk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Eleclrische Spoorwegdiensten. 27 October Agenda Het nieuwe gebouw van den gemeentelijken dienst der Werkloosheids bestrijding. De officieele ingebruikneming. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 - Haarlem. Een foto van de groep genoodigden )ij de opening van het begouw van de Werkloosheidsvoorziening aan de ïoofmanstraat, die gisterenmiddag p Waarschuwing. Paard op hol. aats had. Ontheffing Winkelsluiting. Dirk Schafer. Een 40-jarig jubileum. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 L Bureaux: NASSAULAAN 49. j Telefoon No. 13856 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEIWSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting* Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeUng 60 et* per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Aüe abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Sfl bij een ongeval met f OKfl bij verlies van een hand, f JOS bij verhes van een f Eft bij 'n breuk van f tfl verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; wU. doodelij ken afloopcveen voet of een oog; luti," duim of wijsvinger1 dU." been of arm; 1 vli, bij verlies v. een andere vinger. De Partijraad, het nieuwe orgaan van de R.-K. Staatspartij, welke Zaterdag j.l. zijn eerste bijeenkomst heeft gehouden, geniet onder de Roomsche kiezers al meer belang stelling dan hij zelf wellicht vermoedt. Her haaldelijk is ons den laatsten tijd schriftelijk en mondeling gevraagd: kan de Partijraad in dit geval niet eens optreden; kan de Partij raad niet dit of dat doen? De georganiseerde Katholieke kiezers zijn blijkbaar dankbaar, dat er eindelijk boven de groote massa leden, los van elkander staande Kiesvereenigingen en Rijkskieskringorganisaties een centraal lichaam is gekomen, waarin ieder zich zelt als kiezer, maar ook aks groeps- en stand genoot vertegenwoordigd ziet; een lichaam vooral, waar gezag van uit kan gaan. De Voorzitter van het partijbestuur heeft daarom terecht Zaterdag j.l. al zijn aandacht aan de beteekenis van den Partijraad gewijd, met bijzondere dankbaarheid melding ge maakt van de groote belangstelling allerwege betoond bij het kiezen van afgevaardigden voor dien Raad en de gelukkige wijze, waarop men in een veelzijdige samenstelling is geslaagd. Maar, al dat werk zou niets beteekenen, wanneer niets anders was bereikt dan het scheppen van een nieuwen partijvorm, zei de Voorzitter zeer juist. Alles zou afhangen van den geest, welke dien Partijraad zal bezielen; de reorganisatie wordt een totale mislukking, wanneer die geest er niet een is van broe derlijkheid, de echt Christelijke geest om door samenwerking en met terzijdestelling van alle persoonlijke Rechthaberei te stre ven naar wat het beste is niet voor een be paalde groep of klasse, maar voor de geheel." partij. 't Is ons echter niet enkel te doen om déze wijze lessen nogmaals naar voren te brengen, al zijn zij de overweging tier: dub bel waard. Waarvoor wij voornamelijk de aapdacht willen vragen, is dat deel van de rede van den voorzitter, waarin op een aan den Partijraad verbonden gevaar gewezen wordt, het gevaar n.m. van te worden een Roomscb Parlement. Dat idee van een opbouw, onzer posjtieke organisatie uit al de gelederen van ons Katholiek-openbare leven tot een machtig Partijorgaan, dat met den wijdschen titel van Roomsch Parlement zou kunnen worden be stempeld, heeft inderdaad menigeen langen tijd voor oogen gestaan. Over den vorm er. de ei'ndvolmaking onzer Partij is lang gestrr- den. We hebben nu bereikt, wat ons nog altijd het beste lijkt: als hoogste lichaam in onze Pa;tijorganen, waarin de door de politieke organisaties aangewezen leden de bestuurs functies vervullen en het stemrecht uitoefe nen, terwijl in het hoogste orgaan, den Partij raad, de vertegenwoordigers van de sociale, religieuse en charitatieve vereenigingen naast de stemgerechtigde vertegenwoordigers der politieke kringen slechts een adviseerende stem uitbrengen. De organisatie behoudt dus haar zuiver politiek karakter, doch zorgt er voor bevrucht te worden met alle goede ideeën, welke de Katholieke politiek noodig heeft, om in den vollen zin des woords de belangen van heel het Katholieke volk te kunnen behartigen. Op den duur wij twijfelen er niet aan zal deze vorm de juiste blijken,» mits natuur lijk de goede geest heersehe, welken de Partijvoorzitter de noodzakelijke voorwaar de voor slagen heeft genoemd. Voldoende is dit echter natuurlijk niet. riet karakter der samenstelling van een college kan volmaakt zijn; de beste geest van samenwerking kan voorzitten en toch kan het resultaat der werkzaamheid in de practijk onbevredigend wezen. Over dat gene, wat wij van den Partijraad al dan niet te verwachten hebben, moet nog een vaste meening onder ons groeien. En het was daarom zoo goed, dat de Partijvoorzitter al vast in de eerste zitting van den Partijraad wees op een fout, waarin de Raad gemak kelijk zou kunnen vervallen. Dit nieuwe lichaam moet niet probeeren het werk uit de handen der Kamerleden te nemen; het moet geen parlementje gaan spelen; en ook geen klachten- en verlangenbus worden voor de Roomsche kiezers, waartoe ieder, die op politiek gebied wat te vragen, voor ie stellen, te klagen of te eischen heeft zich kan wenden. Al dit detailwerk en ook de groote taak van voorlichting der kiezers be hoort bij de Kiesvereenigingen, de R.-K. Kieskringorganisaties, bij de propaganda en de pers. Aldus is de meening van den Partij voorzitter en wij gelooven, dat hij gelijk heeft. Maar, wanneer er gezegd wordt, wat de Partijraad niet moet doen, dan willen wij daarnaast weten, wat dan wel zijn taak is. En de omschrijving daarvan schijnt niet zoo heel gemakkelijk. Werd gewezen op een ernstige fout, waarin de Partijraad kan ver vallen door zich te begeven op het terrein van anderen, wij zouden willen waarschuwen voor een andere fout, dat n.m. dit nieuwe college een ornament wordt, of een acade misch instituut, waarin zware theoretische beschouwingen worden gehouden, maar van welks invloed de kiezer In de practijk niets 'ziet en niets voelt. De Partijraad zal, wil hij aan de hooge verwachtingen beantwoorden, over alle groote vraagstukken, welke het politieke leven beroeren, een leidende mecning moe ten geven. Het zal de zware taak van hel bestuur zijn om alles wat op politiek terrein kan geacht worden het kiezersvolk in zijn geheel bezig te houden, in den Partijraad te brengen, opdat daar de actueele vraag stukken van landsbelang, waarbij de R.-K Staatspartij een principieele houding heelt aan te nemen, aan de orde komen. En nu zien wij tusschen de Katholieke Kamer fracties in het parlement en den Partijraad alleen dit verschil, dat de Kamerleden in laatste instantie het juiste oogenblik voor het a! of niet indienen van een wetsontwerp, het houden van een interpellatie enz., moe ten kiezen. Zij hebben de opportuniteit van politieke daden te beoordeelen. Zij hebben bovendien, ieder voor zich, naar eer en ge weten uit te maken, hoe zij in een bepaald geval zullen stemmen. De Partijraad voere niet de politiek van den dag, noch geve den Katholieken Kamerleden een mandaat. Maar overigens moet de Partijraad een leiddraad zijn voor de openbare meening. De Katho lieke kiezer moet uit de verhandelingen in den Raad te weten komen, hoe de verschil lende „denkrichtingen" onder ons staan tegenover de groote politieke vraagstukken Uit de debatten dient zich dan ten slotte een helder besluit te kristaliseeren, waarna gezegd kan worden: ziedaar nu na rijp be raad d e meening van de R.-K. Staatspartij over deze of gene zaak. De eerste proeve, Zaterdag gehouden met de behandeling van het oude art. 123 Indisca regeeringsreglement over de belemmeringen van de zending, heeft o.i. niet volkomen vol daan. Al mag men dankbaar zijn voor de verkregen inlichtingen, het resultaat was niet geheel bevredigend. De zaak was onvol- - 1 emplacement te Amsterdam binnenkort toch doende voorbereid; te weinig Kamerleden j VQOr eleclrjSche tractie in gereedheid wor- namen aan de discussie deel; de inleider gaf aan liet debat een veel ie persoonlijk karak- sloten, Leden van „Utile Dulci" kun nen hun repetitie houden in het Patro naatsgebouw aan den Zijlsingcl (ingang Brouwerskade). Theater „De Kroon" „De ontbladerde Roos" 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Van 104 uur Tentoonstelling van Beeldhouw kunst. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Tentoonstelling van werken uit Noor wegen. door H, van Steenwijk. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen ran 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 1 f.671. R.K. Bevollringsburean Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van !012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St, Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V- Maan dag va» 23 uur, Donderdag van 1—3 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscas. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergb, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseerings vereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTF. HULP HIJ ONGELUKKEN. SNEL VERB AND. Centrale Post Telef. »15151 en verder bij de leden, te kennen aan bet zwart schild met wit kruis aan de» huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikking?- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). De directie der Nederlandsche Spoorwe gen zal thans ook de lijn HaarlemZand- voort-bad spoedig gaan electrificeeren, •ueldt de „Tel," Naar men weet, zou hiertoe voorloopig -liet worden overgegaan. Aangezien even wel, nu verschillende sporen op het stations ter; vaag bleef de stemming hangen: „in theorie is afschaffing van het beruchte artikel heel mooi, maar in de practijk komt er voor loopig niets van", zonder dat deze opge wekte meaning door voldoende gezagheb bende stemmen werd aannemelijk gemaakt. Natuurlijk zegt een eerste proeve niets Maar zij kan voor de toekomst toch een vingerwijzing geven. Moge deze er eene zijn om in den vervolge de beraadslagingen van den Partijraad deugelijk voor te bereiden en voor alle vaagheid te behoeden, opdat de groote Roomsche kiezersmassa in dit hooge college moge zien en gevoelen, wat wij zoo zeer noodig hebben: een lichaam, waar ge zag, leiding en invloed van uitgaat! Sociëteit „St, Bavo" Repetitie Haarl. Kerkkoren 8 uur Jaarfeest R.-K. Volksbond 8 uur Hoofdbestuur R.-K. Volksbond 8 uur Vioolonderwijs 3 uur Bevolkingsbureau 8 uur Haarl. Inkoop Combinatie half 9 uur Jonge Vrouwenbond 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59. Cursusavond Zaal voor de gezellen ge- voor eleclrische tractie in gereedheid wor den gebracht, een aanmerkelijke besparing op de uitvoeringswerkzaamheden zou kun nen worden verkregen, is dit plan wederom in studie genomen. Wordt tof electrificatie van laatstgenoemd baanvak besloten, dan zullen gelijktijdig de nieuwe (Noordelijke) viaduct achter de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam en de sporen onder de nieuwe overkapping van het C.S. te Amsterdam onder handen worden genomen. In dat geval zou de elec trificatie van de lijn AmsterdamZaandam Uitgeest voorhands worden uitgesteld. Op 15 Maart 1927 hoopt men met het tra ject HaarlemRotterdam D. P. gereed te zijn. Met ingang van dien datum zullen de lokaaltreincn HaarlemRotterdam v.v. (treinnummers 800 en hooger) zooveel mo gelijk uit eleclrische rijtuigen bestaan. Ech ter zal, in verband met de overige dienst regeling, nog met de snelheid der gewone treinen worden gereden. Ingaande 15 Mei d.a.v., dus met de nieu we dienstregeling, zullen alle lokaaltreinen op genoemd baanvak electrisch zijn en met de voor eleetrische treinen bepaalde snel heid rijden. Indien de inrichting daartoe tijdig gereed is, hetgeen echter zijn wij goed ingelicht niet het geval zal zijn, zullen alsdan ook enkele eleetrische treinen tusschen Amster dam en Rotterdam worden ingelegd, die dan zouden rijden met de normale stoomtrein- snelheid. Van 15 Mei 1927 af bestaat voorts het voornemen, ook het traject HaarlemIJ- muiden electrisch, met de daarvoor bepaal de snelheid, te doen berijden, alsmede dan of later één forensentrein Amsterdam IJmuiden v,v. te l»lén l#open. Bij den aanvang van den winterdienst 1927 (aanvang October) zal het aantal eleetrische treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam zooveel mogelijk worden uitgebreid. Over de snelheid dezer treinen is nog niets bepaald. Deze treinen zullen uit tien rijtuigen be staan, die op het baanvak HaarlemIJmui den uit twee, n.l. één motor- en één aanhang- rijtuig. Deze treinen zullen ook van den aanhang wagen uit bestuurd kunnen ^worden, zoodat rangeeren aan de eindstations niet noodig is. De bovengenoemde forensentrein tusschen IJmuiden en de hoofdstad zal vijf rijtuigen tellen, meer mogen op het baanvak Haar lem—IJmuiden niet rijden. Volgens bovenstaand plan zat de volledige eleetrische dienst eerst 15 Mei 1928 in wer king treden, dus een jaar later dan aanvan kelijk was bepaald. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten had gistermiddag te half vier de officieele ingebruikneming plaats van het dienstgebouw van den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsbestrijding aan de Hoof- manstrant 17. Onder degenen, die zich tegen het aan gekondigde uur in het gebouw vereenigden, bevonden zich o.m. de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, de wet en dat onder de leiding van den bekwamen directeur en, zijn ambtenaren het publiek tevreden za! zijn. Moge den dienst en 't gebouw voor Haar lem zijn van groot nut en een voorbeeld voor Nederland. Daarna sprak de burgemeester, de heer C. Maarschalk. Spr. sloot zich in alle op zichten aan bij de woorden van wethouder Heerkens Thijssen en hij hoopte, dat het gebouw goed werk zal doen. Daarbij wilde spr. den optimistischen wensch voegen, dat het zou mogen gebeuren, dat de economi sche positie in de, maatschappij zoodanig verbeteren zou, dat bet gebouw voor den dienst te groot wordt en eindelijk niet meer noodig zai zijn en werknemer en werkgever eikaar zullen vinden 'buiten de bemiddeling van de gemeente om. Met deze woorden opent spr. het gebouw. De heer Th. van Lier, referendaris van den Rijksdienst van Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling sprak namens zijn directeur en wees er op, dat de Rijks dienst gaarne heeft willen medewerken tot de goede huisvesting van de arbeidsbemid deling in het district Haarlem. Spr, hoopt, dat het gebouw aan de verwachtingen zal beantwoorden en dat de betere huisvesting van den dienst aan de bevolking van het district ten goede za! komen. De heer C. de Pauw sprak namens den R. K. Volksbond en feliciteerde directeur en ambtenaren met het nieuwe gebouw en hoopte dat de dienst nog vele jaren den steun van alle belanghebbenden zou mogen oudervinden. De heer Klein Schiphorst, voorzitter van de samenwerkende patroonsvereeniging in de bouwvakken te Haarlem, zeide zich te. houders, de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens I verheugen met de tot standkoming van het Uiiglite Ln 6 waarden van Olympiade-po»? zegels. De „Vlaardingen" 25 vergaan. 12 Scheve Dingers om het leven gekomen. Verkeersregeling in de lucht. Veiligheids, voorschriften voor Schiphol. De modern taal op de Lagere School. Voorgesteld wordt lessen in Fransch, Duitscb ci Engelsen mogelijk te maken in 't 5e en 6e leerjaar. Overwerkvergunning aan bakkerijen in verband met de viering van Allerheiligen. Beschouwingen over het tweede kabinet- Seipel. Dreigende scheepvaart. staking bij de Duitsche Rijn- De benoeming van Mgr. van Roey tot kardinaal kan in December a.s. tegemoet worden gezien. Debatten in het Engelsche Lagerhuis over de mijnwerkersstaking. Zie verder laatste nieuws Thijssen en M. A. Reinalda, verder de direc teur van den dienst der Werkloosheidsbe strijding., de heer Vader; de directeur vau Kout en Plantsoenen, de heer Bouwer; de heer Th. van Lier, referendaris van den Rijksdienst van werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling: eeltige raadsleden en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties. Het woord werd allereerst gevoerd door den wethouder der werkloosheidsbestrijding mr, J. N. J. E. Hee'kens Thijssen, die allen welkom heette, in de eerste plaats den bur gemeester en wethouder Reinalda, verder de raadsleden, de leden van verschillende com missies en den vertegenwoordiger van den directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, vérder de correspondenten in het district Haarlem van den dienst, de besturen van vakcentrales en werkgeversorganisaties en de hoofdambtenaren der gemeente. Daarbij richtte spr. een woord van dank tot den dienst van Openbare Werken voor de doelmatige inrichting van het gebouw en tot den directeur van Hout en Plantsoe nen, onder wiens leiding de omgeving van het gebouw werd aangelegd, In het kort gaf spr. vervolgens een over zicht van het verloop van den gebeelen dienst, hoe" hij groeide en thans geworden is. Het begin dateert van 1903, toen op den 4den Juni de Kamer van Arbeid voor me taal- en houtbewerking aan den Haarlem- schen gemeenteraad verzocht een arbeids beurs te willen instellen. B. en W. achtten het toentertijd wcnsche- Üjk een bescheiden begin te maken en in gebouw. Namens het patronaat Haarlem verzekerde spr., dat de patroons sympa- tiek staan tegenover den dienst, want ook zij ondervinden van den dienst steeds de volle medewerking. Namens de Haarlemsche moderne arbei dersbeweging" sprak de heer C. v. d. Win den en namens den Christelijken besturen bond de heer Joh. Visser, Ten slotte dankte de directeur van den dienst, de heer Vader ook namens het per soneel, het gemeentebestuur voor de be schikbaarstelling van het gebouw en de sprekers voor hunne hartelijke woorden, die voor spreker en zijn ambtenaren een spoorslag zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Nadat vervolgens de thee was geserveerd, bezichtigden de aanwezigen het fraaie ge bouw. De huisvesting van den dienst is zeker een voorbeeld voor Nederland en kan voor Haarlem terecht als een ideale op lossing beschouwd worden. Het kapitale gebouw, dat reeds, zoowel in- als uitwendig in keurigen staat was, kon met weinig kosten tot een doelmatig bureau worden herschapen. De dienst is gevestigd op de étage, ge lijkvloers en op de eerste verdieping. Links van de hal, die men betreedt, ligt de directeurskamer, tevens vergaderkamer voor verschillende commissies; daarnaast bevindt zich de kamer voor de werkgevers, waar de werkgever den ambtenaar vindt, die hem ten dienste staat. Achter deze ka mer bevindt zich de werkkamer voor het personeel en van daaruit worden de werk nemers te woord gestaan, die zich in de Barometerstand 9 uur v.m.: 746. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden, opgestoken om 5.10. bedwang te krijgen, doch toen geraakte de zwingen los, waarna de paarden weer los sloegen. De wagen slingerde de tocht in, eveneens de bestuurder; deze wist echter zich zelf te redden. De hollende dieren werden nabij het café van J. tot staan ge bracht. De wagen had ernstig geleden. - De R.K. Mannen Zangvereeniging „St. Ca'e- cilia" met haar actief bestuur en voortref- felijken directeur, den heer Rooyakkers, wien zeker een woord van lof toekomt, voor de wijze waarop hij met zijn vereeniging het Triduum van den R.-K. Volksbond een feestelijke sluiting heeft bezorgd. Vooral de nummers na het gemeenschappelijk ontbijt mochten er wezen, zeker als men bedenkt, staat, Roomsch Haarlem leeft voor een goed deel met de vereeniging mee, iets wat ook moet, willen wij als R.-K. bereiken de grootst mogelijke eenheid, ook op gebied van den zang. Zij, die nog werkend lid wen sch en te worden, kunnen zich hiervoor lede ren Dinsdagavond tusschen 8 en 10 uur in het gebouw „St. Bavo" aanmelden, dan wel bij den secretaris, den heer Vogel, Harmen geven voor het lidmaatschap bij het bestuur van het gebouw „Sint Bavo". Men behoeft om lid te worden geen lid te zijn van den R. K. Volksbond. Wel is het een onderaf- deeling van den Volksbond, maar door do nateur te worden van den Volksbond tegen 1904 werd tot instelling van. het bureau, besloten, waarvan tot directeur benoemd werd de heer Sorgdrager, Op 1 Januari 1905 werd het bureau aan de Gedempte Oude Gracht geopend en was zoodoende de eerste gemeentelijke arbeids beurs in Nederland, In 1907 werd ingesteld een commissie van onderzoek naar den omvang der gedwongen werkloosheid, welke na een onderzoek een voorstel deed tot reorganisatie van het btt reau tot een gemeentelijke arbeidsbeurs met bestuur. Een verordening op de arbeidswet werd in 1909 ontworpen en trad in werking in 1910. In het jaar 1912 verhuisde het bureau naar de Nieuwe Gracht 3. Vanaf den aanvang heeft ook de gemeen telijke arbeidsbeurs deel gehad in de inter communale arbeidsbemiddeling. De heer v. d. Pol, in wiens villa thans de dienst gehuisvest wordt, is 7 jaar bestuurs lid geweest van bet werkloosheidsfonds. Spr. wees verder nog op de commissie van advies inzake werkloosheidsbestrijding. Thans omvat de dienst de arbeidsbemidde ling, die werkloosheidsverzekering en straks de beroepskeuze en totnogtoe was de .huis vesting van den dienst verre van ideaal, waar deze in drie verschillende perceelen moest worden ondergebracht, waarvan do bezwaren zich telkens weer deden gevoelen. Door de huisvesting in het nieuwe gebouw is de dienst thans behoorlijk ondergebracht, Waar het gebouw in eigendom was bij de gemeente, waren dikwijls plannen be raamd voor de bestemming ervan, echter zonder blijvend verband, totdat de aandacht viel op de noodzakelijke verbetering van een contributie van 1.per jaar, kan men .de huisvesting van den dienst der Werkloos, lid van de onderafdeeling „St. Caecilia" zijn. ;heidsbestrijding. Het is misschien nog voorivelen een struikel- Spr. hoopt, dat dit gebouw voor tal van wachtkamer bevinden, welke achter de bal is gelegen. Een aparte cel is gebouwd om een der loketten, opdat vertrouwelijke be sprekingen met een der ambtenaren daar kan plaats hebben. Op de bovenverdieping bevindt zich links de arbeidsbeurs voor vrouwen en de wacht kamer voor de werkneemsters, verder het bureau der werkloosheidsverzekering en tenslotte een aantal vertrekken, die be stemd zullen worden voor het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze. Een der vertrekken daarvan is thans nog in gebruik voor de controleurs der werk loosheidsverzekering. De ligging der ver schillende vertrekken tenslotte draagt er toe bij, dat de huisvesting der verschil lende bureaux zeer overzichtelijk heeft kunnen plaats hebben. Wie zich den ouden toestand der huisvesting van den dienst herinnert, zal een gemeentelijken dienst, die zich zóó gevestigd ziet, als thans het geval is, benijden. De burgemeester van Broekhuizen geeft belanghebbenden in overweging, alvorens vergunning af te geven om te collecteeren aan Wilhelmus Jacobus Christiaan de Blé- court, boeienkoning, gedomicileerd te Arn hem, eerst inlichtingen bij genoemden bur gemeester omtrent genoemden persoon in te winnen. Terwijl men Zaterdagavond aan bet mest- "ijden was, bü den landbouwer V., aan den Yweg, te Vijfhuizen, sloegen op den Vijf- huizerweg de paarden op hol, die bestuurd werden door den knecht van V. Nadat de dieren een eind waren voortge- Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door het bestuur der Ned. Hervormde Wijkvereeniging „Wijk I" te houden bazar in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 79 ingevolge het be paalde bij artikel 14 subs b, der verorde ning op de winkelsluiting ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege dat die winkels op 26 en 27 October 1926 tot des namiddags 10 uur en op 28 October 1926 tot des nachts 12 uur voor het publiek mogen geopenl blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Het Concertbureau Vernout bericht, dat de bekende pianist Rirk Schafer, op J No vember a.s. in den Stadsschouwburg alhier, een piano avond zal geven. Hij zal dan. uitsluitend werken van Chopin ten gehoore brengen. Daar Hij een Chopin vertolker bij uit nemendheid is, staat den muziekliefhebbers weder een avond vol kunstgenot te wach ten. Op 1 November a.s. zal de bekende mu ziekhandel van de firma wed, H. Kogenbii], aan de Oude Groenmarkt 28, 40 jaar, 'be staan. Gedurende 38 jaar was de muziekhandel in hetzelfde perceel op den hoek van de Lange Veerstraat gevestigd en daar is de zaak aan vele Haarlemmers beken<k gewor den. Mevr. de wed. H. Hogenbijl driift thans sinds ongeveer 17 jaar zelfstandig de zaak en het zal op 1 November haar ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Op 1 Nov. zal des middags van 25 uur dat deze vereeniging pas sinds Maart be- tansweg 59. Ook kan men zich eiken dag op- blok geweest om zich als lid op te geven; Haarlemmers een bron van zegen moge zijn hold, wist de koetsier de beesten weer in receptie worden gehouden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1