Voornaamste Nieuws. Stadsnieuws 50ste Jaargang No. 16390 Woensdag 27 October 1920 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad RONDOM DE GRENS WIJZIGING. Agenda 28 October J. J. WEBER ZOON Erna Rubinstein. Goedkoope stroom. Kleine Hmitstraatvereeniging (Noordzijde). Jub'leum. Zilveren Bissehopsjubilé van Mgr. Odoricus Timmer, Vic. Apost. van Luanfu. Advertentiën 35 eents per re Bij contract belangrijke kortinj, Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 44 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Jpè abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij yooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Ze kunnen nu nog wat redden van hun geld en dat is niet mogelijk als de zaak ver volgd wordt. Van de zijde van den Officier is zulk een overweging heel menschelijk en dan ook zeer begrijpelijk. Daar dus niet van. Maar inmoreel moet het genoemd wor den dat menschen een steunfonds bij elkaar brengen, waaraan zulk een eisch verbonden is. Is het niet begrijpelijk, dat in een derge lijk geval de menschen gaan spreken over we herhalen het woord slechts aarzelend maar het wordt toch beweerd over klas- se-justitie? Familie en vrienden willen hel pen als de schuldige ongemoeid wordt ge laten. Het lijkt veel op een poging tot af- kooperij, onder het mom van het dienen van de crediteuren. Als die betrekkingen van de directie zich genoopt voelen hulp te verleenen en daarmede de belangen der crediteuren te dienen, wier belangen toch vóór alles gaan, moet die hult) verleend worden, onafhankelijk van welke factoren ook. En zeker mag niet geëischt worden het straffeloos uit laten gaan van ben, die een dergelijke catastrophe veroorzaakt heb ben, vooropgesteld natuurlijk, dat er straf bare feiten zouden zijn gepleegd. Wij hopen, dat de Justitie er in slagen zal een middel te vinden een slechten schijn van haar af te wentelen. Alles te zamen toont dit, hoever men af zakt, wanneer men in eigen wijsheid het wettig gezag los laat en gaat drijven op eigen kompas. Wij blijven nog altijd bij onze reeds meer uitgesproken verwachting, dat dergelijke daden van de leiders aan de volgelingen de oogen zullen openen en hun duidelijk zullen maken, dat zij in verkeerd gezelschap zijn. Men herinnert zich de tusschen onzen Bisschop en het Kieskringbestuur Noord- Holland van de R.-K. Volkspartij gevoerde correspondentie over de toelaatbaarheid ecner politieke organisatie van Katholieken naast de R.-K. Staatspartij. Na al wat wij daaromtrent hebben gepu bliceerd, meenden wij verder over deze zaak te kunnen zwijgen. Een verontwaardigd lezer te Velsen verzocht ons er echter nog maals op terug te komen. De verontwaardiging is begrijpelijk. In het jongste nummer van „Het Velser Weekblad, orgaan der federatie Velsen van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij in Nederland" komt n.m. onder een* kapitaal hoofd: „De R.-K. Volkspartij" een stuk voor van den volgenden inhoud. De redactie van het socialistisch orgaan deelt mee van de afd. iVelsen van de R.-K. Volkspartij het verzoek te hebben ontvangen het volgende te plaatsen: De gang van zaken. Volledigheidshalve publiceeren wij den laatsten brief van den Kieskring Noord- Holland aan Z.D.H. den Bisschop van Haar lem. Hij luidt: Amsterdam, 17 Sept. 1926. Monseigneur, Met innig leedwezen namen wij kennis van Uw schrijven, d.d. 17 Augustus j.L, waarbij U afwijzend beschikte op het verzoek, ver vat in ons schrijven, d.d. 10 Augustus te voren, beoogende het in audiëntie ontvangen van ons Kieskringbestuur, Wij constateeren: dat in Uw vorengenoemd schrijven en ock in Uwe daaraan vooi afgaande brieven, de toelaatbaarheid onzer Partij slechts wordt beoordeeld en afhankelijk gesteld van de z.g. „eenheid" in de Roomsche politiek; dat aan de beginselen, neergelegd in ons Program niet de minste aandacht wordt ge schonken; dat aan ons bezwaar met betrekking tot het samengaan met andersdenkenden in geen enkel opzicht wordt tegemoet gekomen. Daarentegen was het ons standpunt, ge zien de belangrijkheid der aangelegenheid zelve, juist in deze punten een afdoende en duidelijke uitspraak van U te erlangen. Daar dit echter niet zoo heeft mogen zijn, moeten wij blijven handelen volgens ons eigen geweten en onze eigen overtuiging. Ons Kieskringbestuur spreekt thans de hoop uit „nu de H.H. Bisschoppen zich nauwgezet onthouden van de politiek" dat deze vingerwijzing van U tot gevolg moge heben, dat onze R.-K. Volkspartii in den vervolge verschoond zal mogen blijven van daadwerkelijke tegenwerking van de zijde der R.-K. Geestelijkheid. Met gevoelens van ware hoogachting. Van Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid, De onderdanige dienaren in Jezus Christus. Volgen handteekeningen, Sociëteit „St. Bavo" Geloof en Weten schap kwart over 8 uur P. A. C. 8 uur Vioolonderwijs 6 uur Es peranto 8 uur Jonge Vrouwenbond 8 uur Ledenvergadering Spoor en Tram 8 uur Ledenvergadering Meubelmakers 8 uur Liefdebeurs 8 uur Propagandaclub Volksbond 8 uur, St, Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Ontwikkelingsclub „St. Jusïinus" half negen uur. Groote- c! St, Bavokerk Orgelconcert van 23 uur. Stadsschouwburg Het. Nieuwe Nederl, Tooneel „Blanke Ballast" 8 uur, OUD-SCHOTEN. Gebouw R.-K. Volksbond Kerklaan Repetitie Tooneelclub Re derijkers 8 uur. FEESTELIJKHEDEN TE IJMUIDEN. Thalia-Theater Uitvoering door het IJmuiden's Mannenkoor en de Harmonie- Vereeniging „Ccncordia" 8 uur. Witte Bioscoop Uitvoering van het R.-K. Zangkoor en St. Fidelis 8 uur. Theater „De Kroon" „De ontbladerde Roos" 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Van 104 uur Tentoonstelling van Beeldhouw kunst. Kunstzaal J. H. de Bols Kruisweg 68 Tentoonstelling van werken uit Noor wegen door H, van Steenwijk. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8954 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 954—12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. iö12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbnrear. Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitieenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandschc meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraam verzorgirg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de üerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNÊLVERBAND, Centrale Post Telef. .*5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan de« huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROQDE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Zie verder Laatste Nieuws. BaromeBfrstand 9 uur v.m.: 767. Vooruii. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.08. Op het eerste abonnementsconcert van de Hollandsche Concertdir. Dr. G. de Koos, te Haarlem op Vrijdag 29 October a.s. om 8 uur in den Stadsschouwburg, zal de wereld beroemde violiste Erna Rubinstein optre den. Dien avond zal zij werken van Franck, Bach, Vieuxtemps, Pugnani-Kreisl'er, Hubay, Brahms te gehoore brengen. Zij zal aan den vleugel worden begelei4 door Dr. O. Herz. In Amsterdam zal binnenkort een nacht tarief van 2 cent per K. W. U. ingevoerd worden. Het was n.I. den laatsten tijd ge bleken, dat de Centrale Noord, 'savonds na 8 uur 55.000 K.W. tot een nachtbelasling van 10.000 K.W. daalde. Na 6 uur 's mor gens steeg de belasting weer. De directeur der Amsterdamsche Gem.- electriciteitswerken heeft sinds den aanvang van 1925 intensieve proeven genomen om na te gaan, met welke middelen de nacht- belasting der centralen kan worden ver hoogd. Een dier middelen is het gedurende den nacht bereiden van warm water voor huis houdelijke doeleinden. Na verschillende proeven is gebleken, dat zoowel gebruiker als centrale met een der gelijke inrichting is gediend, wanneer de stroom geleverd wordt tegen 2 cent per K. W. U. Volgens berekening van den directeur der Gemeente-electriciteitswerken zullen voor de verwarming van een reservoir van 20 L. voldoende voor het nemen van 5 douches, slechts 2.4 K.W.U. noodig zijn, zoodat bij een electriciteitsprijs van 2 cent een douche op rond 1 ct. komt, terwijl een kuipbad, waarvoor het gebruik van een grooter reser voir noodig zal zijn, rond 10 ct. zal kosten. Kan Haarlem het voorbeeld der hoofdstad niet volgen? Ongetwijfeld zou het verblij dend zijn geweest, als het idee in Haarlcm- sche kringen was geboren, maar nu dit niet het geval is, verdient het alleszins aanbe veling althans te onderzooken, of het plan cok hier uitvoerbaar is. Want ofschoon van. dc betrokken autoriteiten niet verlangd mag worden door allerlei technische uitvindingen het bedrijf te perfectionneeren, gesteld dat hef bedrijf voor verbetering vatbaar is, mogen de verbruikers der electrische centrale wel verlangen, dat, zonder schade voor de gemeente de prijs, waar lijk, verlaagd wordt. Twee cent per K, .7. 't klinkt verleidelijk en onwillekeurig koes tert men den wensch zelf van een dergelijk voordeelig tarief te profiteeren. De mogelijkheid van de nieuwe regel'ng in de hoofdstad kan in ieder geval onder de oogen worden gezien! Door de Kleine Houtstraatvereeniging (Noordzijde) was gisteravond in café Brinkmann een feestavond georganisec-d, waarbij medewerking werd verleend d or Stoekens Jazz-band en door de humori. -n Klare en Flora, die een uitgebreid prog en- ma ten beste gaven, zoodat de avond z er gezellig verliep. Ook was een steekspel ge organiseerd, waaraan verschillende prijzen waren verbonden, welke door de leden, der vereeniging zelf, ieder in bun eigen branche, beschikbaar waren gesteld. De op brengst van dit steekspel bed-oeg 51 60 en werd bestemd voor steun aan de nagela ten betrekkingen der in den jongster, storm omgekomen katwijker visschers. Den 7 den November a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer C. P. Ronde in dienst trad aan de Drukkerij van het St. Jacobs-Godshuis. Het zal den jubilaris, die als een ijverig en plichtvol-man bekend staat, dien da*wel niet aap belangstelling .ontbreken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1