V erkeersoügevallen Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. II Bh 1 Een wereldbond van Vrijmetselaren. Donderdag 28 Oct. 1926 50ste Jaargang No. 16391 Aangüle moei, op slralfe van verlies van alle recMem, geschieden ul£erllfk driemaal vier en iwlïïllg isremt na hel ongeval Dit nummer bestaat ait 8 bladzijden. - Eerste Blad Door P. PïRRI, Rome. DE FEESTEN TE IJMUIDEN. Een mooi gouden Zuster jubileum. DE FEESTEN TE IJMUIDEN. Gemeentelijke Ophaaldienst. in dit nummer. s- J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. A ij namen de gelegenheid waar om het kranige Heemsteedsche politiekorps op de gevoelige plaat vast te leggen en on2sen lezers voor te stellen. De foto werd genomen ter gelegenheid van het jubileum van den heer .W,. Zwartkruis,, hoofdagent. .Op de voorste, rij. de burgemeester, yan Heemstede,. Jhr. J. P. W. van Doorn. VOOR DE MISSIE VAN PATER STAM. N. Ni._ veerheen Kleine Vereeniging, KLEINE HOUTSTRAAT 79, met schitterend Spaansch Jazz-Band. W eerbericht. *smm Aan de Qarenkokersvaart wordt op het terrein der Spoor we n on- derstation gebouwd voor de electrificatie der spoorweg. H' een kiekje van den stand der werkzaamheden. Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 ?er kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE A'dvertentiën 35 cents per regfet Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 :t< per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f l (lj bij verlies y.cen tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen w w U Uverlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen; vlr," doodelijken afloopt Jeea Voet of een oog; ILti," duim of wijsvingervu, been of arm; 4 andere vingei De Wereldbond van Vrijmetselaren, die in het jaar 1921 tót stand kwam, kan terugzien op een lange periode van moeizame ver- eenigings-beslommeringen. De hindernissen schenen langen tijd onoverwinnelijk, wi'l de grondgedachte der vrijmetselarij in de latijn sche. landen zich sterk onderscheiden van die in de ang'elsaksische landen. Nog in het jaar 1848 probeerde een zekere „broeder" Blanchet het de Fransche vrijmetselarij op denzelfden grondslag terug te voeren als de Engelsche, nl. de erken ning van het Godsbestaan ook in de Fran sche Loge verplichtend te maken. Men bood hem echter hevigen weerstand en in het jaar 1876 werd het streven van Blanchet als een onverdragelijke „dwaling" door de Grand-Orient in Parijs verworpen. Niet slechts het geloof aan het bestaan van God werd door de Fransche Loge-Broeders afgewezen, maar men nam zelfs tegen de oude en verwaterde formule van den „Wereldbouwmeester" stelling. „Daar Frankrijk voor de hersens der menschheid moet worden aangezien, zoo is het voorbeeld van dat land voor alle kringen een norm geworden van beslissende gestalte, dat door Italië, België en andere landen werd nage-aapt", bericht de vertegenwoor diger van België op het vrijmetselaarscongres van Genève in 1925. De Grootloge van Enge land vertrouwde in 1878 een eigen com missie de bestudeering van het vraagstuk toe: of men menschen als vrijmetselaars kon beschouwen, die niet aan God geloofden. De commissie, waarvan de beroemde histo ricus Gould voorzitter was, gaf een ont kennend antwoord en verklaarde, dat dc (door Frankrijk) voorgeslagen vermoderni- seeringen in lijnrechte tegenspraak waren met alle vrijmetselaarsoverwegingen en gezind heden van den oudsten tijd tot op heden toe. Daarop verbraken de grootloges van Engeland en Ierland eiken broederband met de Fransche loges en verboden aan de respectievelijke loges menschen als leden cp +e nemen, die op eenigerlei wijze met de Fransche loges in verband stonden. t Cousin, de grootmeester van den Franschen „Hooge Raad" deed in 1884 weer een po ging tot bemiddeling tusschen Engeland en Frankrijk, Doch ook dit bleek vergeefsche moeite. De hertog van Wales, Eduaid Albert, verklaarde als grootmeester van Engeland, dat het verzaken aan het geloof in h«t Gods bestaan „de grondsteen van het gansche vrijmetselaarsgebouw zou vernietigen". Desalniettemin gelukte het den voor vechters der vereenigingsgedachte vn 1921 «én „Wereldbond der Vrijmetselarij" in het leven te roepen. De grootloge van New- York had zich niet slechts bereid verklaard tot den bond toe te tre.den, maar daar naast zelfs tot de uitvoering der organisatie van de eerste algemeene vergadering. In de aan het program toegevoegde „principieele de strijdvragen vermeden. Ie strijdvragen vermeden. De Wereldbond kwam aldus tot stand, maar al spoedig werd de grootloge van New-York zelf zijn heftigste tegenstander, die cle toetredingsratificatie tot den Wereld bond bij het Assemblee Générale der Amerikaansche loges onmogelijk maakte. Er werd eenvoudig verklaard, dat de Angelsaksische vrijmetselarij stond of viel met de stemming over het al of niet geloo- ven aan God, daar dit een grondwet was. Deze grondwetten hebben in de vrijmetse larij een zeer bijzondere beteekenis. Velen willen hun oorsprong tot in de grijze oud- beid terugvoeren. Anderen bekennen, dat ze hoogstens van het jaar 1859 staramen. De geschiedschrijver Findel erkent slechts zes zulke grondwetten; anderen, zooals Mackev in de „Encyclopaedia of Free masonry", spreken van 25 grondweHoi. De meest onbestredene onder deze zijn de pun ten 19, 20 en 21. Punt 19 handelt over het geloof aan het Godsbestaan; punt 20 over het geloof aan de verrijzenis des vleesches en aan het leven hiernamaals; punt 21 over den plicht om den Bijbel of het Wetboek- van Mozcs op het altaar der vrijmetselarij te laten openliggen. Het was een harde noot voor de vrij metselarij der latijnsche landen om deze formule te moeten onderteekenen. Immers de latijnsche vrijmetselarij onderscheidt zich essentieel van de Angelsaksische hierdoor, dat deze laatste niets anders is, dan een protestantsche geheime bond, ter wijl de leidende gedachte van de latijnsche vrijmetselaarsloges er een is van volledig ongeloof en van haat tegen eiken godsdienst. De Fransche grootmeester Quartier-la- Tente was uit opportuniteit voor een schip peren met overtuigingen wel te vinden. Want ofschoon hij de aanneming der grond wetten als zoodanig verwierp, meende hij dat men ter wille van den vrede voor de de Angelsaksische vrijmetselarij moest buigen, VjHnt, zoo zeide hij, „deze is machtig, telt een groote menigte van loges en wij hebben alle reden ons haar gunst te vferwerven." Op grond van een dergelijke berusting onderschreef de aanvoerder der Italiaansche vrijmetselaars, Torrigiani, de Amerikaan sche formule. De Fransche en de Belgische gedelegeerden waren bevreesd den Ameri- kaanschen gedelegeerde tegen te spreken, namen alles aan en vergenoegden er zich mede nadrukkelijk te verklaren dat de op 't Geneefsche congres 1921 eenstemmig aan genomen grondwetten voor hen niet ver plichtend waren. Het is leerzaam in het „Bulletin" dei- Belgische Vrijmetselarij de vertwijfelingen na te gaan, die men nu maakt om den zin van die^ lastige grondwetten op een echt ma?on- nieke wijze weg te interpreteeren. Zoo veralaarde de Belg, Jules Lempereur, hetgeen men onder het voorgeschreven ge loof aan God moest verstaan; „De vrijmet selarij verstaat onder den naam van den grooten Wereldbouwmeester de erkenning van een <*ppronkelijk principe, een laat ste grond van een wereldoorzaak, zij laat echter ieder vrij om over de natuur van dit principe naar believen te denken. De vrijmetselarij onthoudt zich van elke gods dienstige belijdenis." Aan de verrijzenis des vleesches en het eeuwige leven geeft de latijnsche vrijmetse laar den volgenden uitleg: „De vrijmetselaar verstaat onder hel symbool der verrijzenis des vleesches het bestaan van een wet die de instandhouding van het leven in het heelal uitspreekt en in de geheimvolle gebeurte nissen van de geboorte van den dood en van het huwelijk werkzaam wordt". De beteekenis van den bijbel bij de raapon- nieke plechtigheden wordt tenslotte aldus verklaard: „Wanneer de vrijmetselarij een maal booger staat dan alle kerken en alle geloofsbelijdenissen, <-aarom zal ze dan niet den eed op het bekendste boek der zeden wetten, d.w.z. op het boek der wetten en geboden van Mozes bevestigen? Geen vrij metselaar loochent, dat dit boek de ware bijbel der menscheid is, of beter gezegd dat het de eenige wettentafel der menschelijke en burgerlijke plichten vertegenwoordigt". De Fraaschman Magnotte schrijft daar ech ter woedend tegenin; Moeten we werkelijk bewust en dwaling en de fout begaan, de vrijmetselarij met het protestantisme te ver warren? Dat ware hetzelfde als de groote en algemeene opvatting der vrijmetselarij prijs geven". Bij de jaarvergadering van 1923 kv/am dui delijk naar voren, dat men toch niet bij een dubbelzinnige formule dorst blijven staan en daaromtrent in het onklare blijven wat tot het wezen der vrijmetselarij behoorde en wat niet. New York, Holland en Philippiijnen brach ten namelijk telkens weder deze moeilijk heden naar voren. New York dreigde met het uittreden uit den wereldbond, wat dan ook in het jaar 1924 daadwerkelijk gebeurd is. Naar het internationale congres van den Bond :n Brussel zond de Amerikaansche grootloge het volgende telegram op 2 Aug. 1924: „Heb van Grootmeester van New York de opdracht de# president van inter nationalen vrijmetselaars bond en zijn college de volgende ambtelijke boodschap te doen. j de Grootloge van New York trekt zich op grond van de grondwetsvraagstukken van den vrijmetselaarswereldbond terug en zal j zich op het Congres te Brussel niet meer j laten vertegenwoordigen. Brief volgt. Ken- worthy". In den daarop volgenden brief werd als grond van dit uittreden opgegeven de niet- erkeniiing der grondwetten van bepaalde andere loges. Het gevolg was een groote consternatie te Brussel. Men had van New York een mach tige aansporing verwacht tot het toetreden van meerdere staten. Het tegendeel geschied de: het voorbeeld van Amerika werd ook nog' door de Phïlippijnen c-n Holland nage volgd. Bij Hofland speelde namelijk ook nog het Duitsche vraagstuk een rol, want de Fransche en Belgische loges hadden name lijk verlangd, dal bij de toelating der Duit sche loges tot den Bond deze eene voor hen vernederende verklaring zouden afgeven, waarin de schuld aan den wereldoorlog in verbloemde woorden aan Duitschland zou worden toegeschreven. Het uittreden van Holland beroerde de Fransche en Belgische broeders des te smar telijker, daar ze in de Hollandsche vrijmet selarij een overbrugging zager tusschen de angelsaksiscbe en de latijnsche vrijmetse larij. Zoo is de wereldbond een eigenaardig fiasco geworden, waar ze heden slechts 26 van de 119 Grootloges bevat. Deze 26 Groot- loges omvatten in het geheel 1269 loges en 140.330 broeders. Naar de officieele vrijmet selaarskalender zijn er echter in het geheel 27.065 loges en 3.861.444 logebroeders, waar van 17.008 loges en 3.091.100 broeders alleen reeds in Noord-Amerika Uit een en ander blijkt intusschen dat, niettegenstaande allen goeden wil, de beheer- sching van de gansche wereld den Fransch- Belgischen loges niet al te best afgaat, terwijl overigens de macht der driepunt-broeders. toch niet zoo groot is als ze zelf wel willen doen gelooven. De kracht der vrijmetselarij bestaat echter slechts in de vrees van hen, dieer bang voor zijn. Sociëteit „St. Bavo" Metaalbewerkers 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Bestuur „A. R. K. A." 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Damclub „T. en P." 8 uur in de bovenzaal. Stadsschouwburg Concert door Erna Ru binstein 8 uur. Schouwburg - Jansweg Het Vroolijk Tco- neel „Olly Polly" kwart over 8 uur. Theater „De Kroon" „De ontbladerde Roo 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Van 104 uur Tentoonstelling van Beeldhouw kunst, Kunstzaal J, H, de Bois Kruisweg 68 Tentoonstelling van werken uit Noor wegen door II. van Steenwijk. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddeüngsbnrean van het Sint Franciscas Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89Vt uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mauncn en jon gens. Sociëteit ..St Bavo", Smeöestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9hall 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Blpemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbcreau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag-, en Vrijdag- aond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek, Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhof straat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraaruverzorging van de Derde Orde St. Frenciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3 uur R.K. Reclasseeringsvereenigïng, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Tclef. «*5151 en verder bij de leden, te kennen aan bet zwart schild met wit kruis aan des buisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciieitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). OP 28 OCTOBER: Thalia-Theater Uitvoering door het IJmuiden's Mannenkoor en de Harmonie- Verceniging „Concordia" 8 uur. W.i'te Bioscoop Uitvoering van het R.-K. Zangkoor en St. Fidelis 8 uur. OP 29 OCTOBER: IJmuiden en Omstreken Vliegtocht waar onder strooibiljetten van 2.50 worden uitgeworpen van 12 uur. Gymnastieklokaal ven school C. Bree- saapstiaat Opening Historische Ten toonstelling 4 uur. Openin-7 Winkelweek door den Burgemees ter van Vel sen en rondgang muziekcorp sen kwart voor 5 uur. Naar we vernemen, zal Zaterdag 30 Oc tober in het Xaveriusklooster te Halfweg liet 50 jarig jubilee gevierd worden van de Overste Rev. Mere Xavicr. Voordien was zij meer dan 30 jaren (18791911) aldaar werkende, waar zij ver- bonden was aan de lagere scholen en vooral aan den Normaalcursus tot oplei ding van onderwijzeressen voor Java. Haar vele oud-leerlingen |n HplJaftd zal het zeer zeker aangenaam zijn de gelegenheid te hebben haar op den dag van haar gouden feest erkentelijk te kunnen zijn, en al dege nen, die de altijd zorgende en bedrijvige en ijverige Rev. Mère Xavier kennen, zul len haar toewenschen nog vele jaren om voor het Missiegebied op Java nog vele arbeid sters voor ie bereiden te Halfweg. Groote auto over den kop In het water geslagen. De inzit tenden aan een groot gevaar ontsnapt. Woensdagmorgen kwam de heer J. P. uit Oegstgeest met zijn chauffeur uit de richting Nieuw-Vennep langs den Sloterweg over de werking van den dienst geuit. Ons werden verschillende brieven getoond, die allen den lof van deze gemeentelijke instel ling zongen. Langzamerhand wordt nu ook de Ophaal dienst meer bekend, en tegelijkertijd meer bemind. Bij de oprichting telde men 5500 aange slotenen, die door verhuizing en andere oor zaken verminderden tot 4850. Thans echter komen per maand ongeveer 100 nieuwe aan vragen binnen. Begrijpelijkerwijze is dit ge tal niet constant en zijn er bijv. in den tijd, dat de aanslagbiljetten worden rondgestuurd meer aanvragen, maar gemiddeld wordt het tal deelnemers maandelijks met honderd uit gebreid. Men begint dus blijkbaar in Haar lem te begrijpen, dat men slechts voordeei van deze practische instelling geniet. Misschien kan de populariteit van den Dienst nog worden verhoogd Zou het niet de Haarlemmermeer, de brug over het ge-1 mogelijk zijn b.v. eens een onderzoek in te stellen naar wenschen die aangeslotenen bij den Ophaaldienst hebben Wij hoorden «een dezer dagen als een on aangenaamheid van dezen Dienst vermelden dat de aangeslotenen geen afrekening ontvan gen alleen maar de betaalde aanslagbiljetten en kwitanties. Het zou op prijs worden gesteld indien regelmatig b.v. maandel. of bij terug zending van een quitantie tevens een afre kening werd bijgevoegd, zoodat men dus kan nagaan hoe de stand van zijn rekening is. Feeststemming. Er heerscht thans te IJmuiden aangaande het 50-jarig herdenkingsfeest een zeer groote bedrijvigheid. Was men verleden week in het water konden' opkomen. Zij hadden f£ke,e. stralen bc«onncn me' c,e versiering, geen ander letsel bekomen dan enkele an!' niekanaal oprijden, toen plotseling van ach ter den dijk een dame per rijwiel ver scheen, die den Sloterweg wilde oversteken. Om een aanrijding te vermijden haalde de chauffeur zooveel mogelijk uit, met het ge volg dat een der voorwielen door den slap pen modderigen grond van den berm sleepte en de chauffeur z'n macht over het stuurrad verloor, waarna de auto tegen de houten brugleuning aanbotste, over den kop sloeg en van een hoogte van bijna drie meter in het water neerplofte. De beide inzitten den werden ais door een wonder, door den schok achter in den grooten wagen gesme ten en wisten zich door groote tegenwoor digheid van geest te redden, doordat de een het portier openmaakte en de ander met zijn voet de ruit verbrijzelde, zoodat beiden uit ander letsel bekomen schrammen aan handen en hoofd. De iirma van Niel en Kalmthout te Hoofd dorp werd' spoedig ontboden om den groo ten wagen te lichten, welk werk echter veel tijd vorderde, omdat de wagen met de wielen omhoog ;n het water was terecht gekomen en diep weggezakt in de slappe modder. Een autobus tegen de spoorboonen. Gisterenmiddag reed de Brocwway-auto- bus van Haarlem naar IJmuiden, over den is men in alle straten druk in de weer tot des nachts 12 uur zelfs. Gisteren tegen den avond hebben wij een rondgang gemaakt en het beloofd een schit terend stuk werk te worden, daar een ieder wedijvert voor den mooisten aanleg. Op het Sluisplein en op de sluizen is men bezig een speciale verlichting aan te leggen langs zuilen en masten met een groote eere poort als ingang. Bij den heer Joh. de Waard heeft men een lichtkroon in den gevel aan gebracht, die aller bewondering afdwingt. Op hel Stationsplein is een zuil geplaafsi, waar- Zeeweg nabij Driehuis bij de spoorboomen. °P e®n wereldbol; een prachtig stuk werk Plotseling werden dc boomen, vlak voor de wa' 's vervaardigd onder architectuur van autobus neergelaten. Een botsing was onver- de heeren ten Broeke en Cramer. Het stadje rnijdelijk, waarbij de bus licht beschadigd IJmuiden wordt op deze wereldbol aange- werd. Met groote tegenwoordigheid van duid door een vlaggestok, waarvan de punt geest wist de chauffeur onmiddellijk achter- verlicht is. Ook de Noordster is hierbij aan- uit te rijden, waardoor grootere schade en, gebracht. Het zou ondoenlijk zijn, alle stra- bovenal, gevaar voor het leven der passa- feu en pleinen hier te beschrijven, daar men giers voorkomen werd. Volg ens de verklaring van den chauffeur ging alles zeer snel in zijn werk, doch waren er nog eenige oogenblikken verloopen alvo rens de afsluitboom was gezakt, dan was een groot ongeluk gebeurd. De politie stelt een onderzoek in. op het oogenblik niet eens kan zeggen hoe veel eerepoorten er geplaatst zuilen worden Het aantal eerepoorten in het nieuwe ge deelte van IJmuiden is 13, waaronder zeer groote. Ook de Betonnen Brug is zeer fraai bewerkt, ja zelfs heeft men aan de hoofd ingangen van Velseroord, wat zeer spoedig IJmuiden zal heeten, eenige eerepoorten ge plaatst, en is men druk bezig met de straat versiering. Wat betreft dc te houden kermis is men reeds gedurende vier dagen bezig aan het slation met het ontladen der kermiswagens. Deze worden door zware sieep-au'to's en tractors naar het Oosterduin gebracht, wat als kermisterrein is uitgekozen. Jammer, dat onze straten het zoo moeten ontgelden door deze zware vrachten, want de wegen worden er ten zeerste mee vernield; maar niet alleen Lier, ook in het duinzand zitten deze wagens tot de assen in den grond. De groote drukte gang, zoodat alles is gebaseerd op vooruit gang, en naar het moment waarop het feest wordt geopend. Gedurende de ongeveer twee jaren dat de Gemeentelijke Ophaaldienst bestaat hij dateert van 1 Januari 1925 heeft de onder vinding geleerd dat deze instelling van groot practisch nut is, en zooal niet in de klassieke, „dringende behoefte" voorziet, dan toch voor1 de Haarlemmers, die er bij aangesloten zijn, een groot gemak is, zoodat, indien de Ophaal dienst zou worden opgeheven, de behoefte wel zou worden gevoeld. De Ophaaldienst is, zooals bekend, inge steld om de belastingbetalers te vrijwaren voor de vele zorgen en ellende, die de voor komende plotselinge noodzakelijkheid om de belasting in eens te betalen, kan veroorzaken. De aangeslotenen kunnen langs dezen weg alle belasting, gemeentebelasting, erfpacht, schoolgeld, straatbelasting, Inaar ook vermo gens- en Rijksbelasting enz., zonder eenigen overlast van lang wachten bij het belasting kantoor e.d. Zij stellen zelf de som vast, die zij wekelijks of maandelijks wenschen te be talen en die dan door de beambten aan huis wordt geïnd. De faciliteiten van dezen dienst voor de aangeslotenen springen in het oog de aan slagbiljetten geven zij aan den bode, die de „contributie" haalt, zorg over foutieve of ver keerde aanslagen hebben zij niet, terwijl mei de wekelijksche of maandelijksche uitgave va; bijv. resp. 8 en 50, niet in die mate voelt, dan wanneer men plotseling de geheele be- Het echtpaar J. A. H, Lipmann- lasting moet voldoen. Kosten van aanmanin- De weggeldfcefesting. minister Be Geer, Een concessie vaa Openbaar onderzoek in zake het spoor wegongeluk bij de Vink op 10 Nov. a.s. Malversaties bij het Rijks G.-ntrsa! roaga. zijn van kleeding te Woerden. De Tweede Kamer zal Vrijdag a.s. een aanvang maken met de behandeling van hg! Verdrag met België. Tot commandant van het leger en hooid van bet dep. van Oorlog in Ned. Indië, is be noemd de gcneraal-majoor der infanterie H. L. La Sau, geboren te Haarlem. Dc staking bij „Hcemsf' opgeheven. In Engeland hebben in het begin der weet sneeuwstormen gewoed. Het verblijf van ex-keizer Wilhelm ii Zwitserland niet gewenscht. De loonen in de Belgische mijn-industri) worden verhoogd. Minister Vandervelde over het internatio nale manifest. Bcioogingen van Chineezen te Brussel r verband met het Chineesch-Belgisch verdrag van 1865. In Berlijn dreigt een algemeene verkeers- staking. Zie verder ook Laatste Nieuws. Baromeerstr.nd 9 uur v.m.: 753. Achter Licht op, De lantaarns moeten morgei» worden opgestoken om 5.06. die hier heerscht valt niet te beschrijven, V jjdagmSÖdag 3 UUr herOpCniltg V8« - opbouwen in „H,„ ggjg Jg P3F3dlUljSl" -M. gen en dwangbevelen zijn uitgesloten, behalve natuurlijk wanneer de aangeslotene verzuimt zijn aanslagbillet aan den bode op te geven, zoodat de Ophaaldienst zijn belasting niet kan behandelen en de Ontvanger na verloop van tijd bericht stuurt dat het Rijk zijn pen ningen nog niet heeft ontvangen. Het voor deel voor de gemeente is vooral dat nu be- tinggeld wordt ontvangen, dat anders onin baar wordt verklaard of slechts na velerlei last en moeite voor beide partijen geïnd kan worden. De organisatie van den dienst vraagt bovendien, door de verbinding met den In casso-dienst van gas-, water- en electrisch- bedrijf, geen bijzondere bezwaring der be- grooting. Hoe het dan kwam, vroegen wij den lieer Barger, chef van den dienst die ons welwillend eenige inlichtingen gaf, dat er betrekkelijk zoo weinigen in Haarlem aangesloten waren. De heer Borger meende de oorzaak van de geringe deelname vooral te moeten zoe ken in het feit, dat velen denken dat de Op haaldienst ni^r in hun lijn ligt. Ambtenaren, middenstanders en beter gesitueerden den ken, dat de instelling hoofdzakelijk voor den arbeidersstand is, en arbeiders verkeeren in de meening dat alleen zij, die betrekkelijk hooge belasting betalen, van den Ophaal dienst gebruik maken. Beiden dwalen. Momenteel worden de meeste deelnemers gevonden onder den werkenden stand, hoe wel er ook belastingbetalers van f 1200 en meer, aangeslcten zijn. In alle kringen, waar bekend wordt, dat de Ophaaldienst voor iedereen bedoeld is, sluit men er zich bij aan. Natuurlijk behoudt men in alles volledige vrijheid, zelf bepaalt men de termijnen en de storting, terwijl men altijd de aangegane verbintenis kan verbreken. Het komt echter niet veel voor, dat aan geslotenen berichten niet langer van dezen tak van dienst gebruik te willen maken. Vooral onder den arbeidersstand voelt men de zegenrijke werking van den dienst. Terwijl daar vroeger het betalen van wat des keizers een ieder jaar terugkeerend pro bleem was, dat dikwijls noodlottig dreigde c worden en bijna altijd sterke inkrimping er overige uitgaven ten'gevolge had, baart mi de belasting niet den minsten zorg. Enthousiasten beweren zelfs dat zij het niet voelen in hun beur, dat zij b'l'.sting betalen en aldus bijna voortdurend in de Zi- lige meening leven, dat zij van dezen, dik wijls lastigen burgerplicht zijn ontslagen. Vele zijn de betuigingen van tevredenheid en sympathie die zij aan het bureau van den Ophaaldienst zenden. Niet alleen uit deze kringen, ook aangeslotenen uit den beteren stand, hebben meermalen hun tevredenheid' L. van Asseman, wonende Schotersiraat 27, dat 9 November a.s, den. dag hoopt te herdenken, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. Vorig bedrag 16.50 Eenige vrienden van pater Stam 2.50 E. G. 2.50 Uiy den spaarpot van Marjan, Tom, Grada en Anna Marie 1. Nieuw voor Haarlem. Specialiteit in Vollenhoven's Bieren. Aanbevelend, FRED. VAN DE VLIET tedegedeeld door hel Ned. Kon. Meteorot. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van c8 October. Hoogste Barometerstand 772.1 m.M. te Isafjorth. Laagste Barometerstand 742.8 m.M. te Brest. Verwachting van den avond van 28 lol den avond van 29 October: Matige wind uit O richtingen; zwaar be wolkt of betrokken; waarschijnlijk e enige regen; weinig verandering in temperatuur. Totaal 23.50 Ingekomen is bij den heer Willenborg, Frans Halsstraat 29, Postgiro 69739: N. N10.— A. S„ lot intentie der geloovige zielen W. T., ter eere v.d. H. Theresia H. v. E., ter eere v.d. H. Theresia C. E. W. ter eere v.d. H. Theresia Wed. K. v. D„ tot intentie der ge loovige zielen Vorige opgave 1.- 1- 0.50 4.— Totaal 18.50 LOOS ALARM. Woensdagmorgen werd bij de politie aan gifte gedaan dat in het bioscooptheater „Scala" een ruit was gebroken, zoodat 'mem aan inbraak dacht. Bij onderzoek bleek dit echter niet het geval, doch het bleek dat de portier omstreeks middernacht, aan een: meisje dat geen onderdak had, had toege staan tot den volgenden morgen in het ge bouw te blijven, 's Nachts werd het meisje echter bang en verbrijzelde, toen zij de deur niet kon openen, een ruit en ging langs dezen weg naar buiten. DE VERNIELDE SPIEGELRUIT. De recherche heeft alhier aangehouden H. F„ die de spiegelruit in het café van den heer D. aan den Jansweg had vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1