De liefde van een kunstschilder. f conflict in de Britsche Mijnindustrie. Opnieuw interventie der bisschoppen. De regeering zal geen nieuwe stappen doen. ïn Engeland hebben hevige sneeuwstormen gewoed. Loonsverhooging in de Belgische mijnindustrie. Geen verblijf van deri ex-keizer in Zwitserland gewenscht. Onder de Radio-berichten: Te Berlijn dreigt een algemeene .verkeersstaking. Minister Van der Velde over het internationaal inanifest. Actie van Chineezen te Brussel in verband met het Chineesch- Belgisch verdrag van 1865. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het nieuwe academische Ziekenhuis te Leiden. De Weggeldbelasting. Het spoorwegongeluk hij. de Vink. Malversaties te Woerden? Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. Uitvoering der bioscoopwet. R.K. Staatspartij. De Zuiderzeewerken. Het NederJ.-Belgisch Verdrag in da Tweede Kamer.- Forensen-belasting voor mijnwerkers. FINANCIËN. NOOrin.vfoLL A.NDBCHE LANDBOUWKREDIET ALKMAAR. In de Dinsdag gehouden vergadering van Commissarissen is besloten op de 6 pCt. cumulatief preferente aandeelen een interim-dividend ad 3 pCt. of 30.uit te keeren. Dit interim-dividend is van 2 November 1926 af betaalbaar op het divi dendbewijs Nr. 17 van die aandeelen. UIT ONZE OOST. De Nieuw-Guinea expeditie. STADSNIEUWS. C. L. W. van IJsendijk. Personalia. BILJARTEN. WIELRIJDER VOETBAL FEUILLETON. een nieuwe Kamervoorzitter moeten worden gekozen. De ex-keizer en het „Prin senhotel." De „N. Zilr. Z." wijdt ook aandacht aan het geen omgaat op den Monte Verita bij Ascona (in de buurt van Locamo en de omliggende noteis. Het blad vraagg of de ex-keizer wel- hcht van plan is het voorbeeld van keizer Karl te volgen en in Zwitserland wil komen wonen en merkt dan op, alsnog niet te geloo- ven, dat wilhelm II zoo iets voornemens zou zijn. Maar toch zou het blad wel graag eens de waarheid willen weten aangaande de gebeurtenissen op Monte Verita. „Want het mag niet gebeuren, dat daar iets wordt bekok stoofd, hetwelk Zwitserland politieke moei lijkheden kon bereiden. Wij hebben met het verleenen van asyl aan verdreven vorsten sinds den oorlog geen goede ervaringen op gedaan en wenschen ze niet te vernieuwen, allerminst met Willem II, die de wereld slechts één dienst kan bewijzen, ml. heel rus tig te blijven zitten waarheen hij gevlucht is." De Spaansche Nationale vergadering. De premier Primo de Riviera heeft aange kondigd, dat de regeering hoopt, dat de na tionale vergadering in November kan g vormd worden. De kardinaal-aartsbisschop van Toiei heeft aan het slot van het eucharistisch con gres aan Primo de Rivera een telegram ge zonden waarin om clementie wordt gevraagd voor de artillerie-officieren die na de muiterij van onlangs werden veroordeeld. De regee ring heeft de zaak in welwillende overweging. De reis van de Koningin van Roemenie. De Koningin van Roemenië werd aan de grens der Vereemgde Staten ontvangen door den plaatsvervan^enden gouverneur. De Oekrajiensche gemeente in Canada bood aan de koningin van Roemenië een petitie aan, waarin zij uiteenzet dat de toe stand der anderhalf nullioen Oekrajieners in Roemenië erger is dan vóór den oorlog. Een bom ontploft. Negen dooden. Temidden van een groote menigte, die een Hindoefeest vierde, is in Latrone een bom ontploft, waardoor negen personen werden gedood en een en vijftig gewond. De burgeroorlog in China. Tsjiang Kai Sjek f» Volgens een telegram uit Sjanghai is gene raal Tsjiang Kai Sjek aan zijn wonden over leden. Gemeld wordt, dat één der voornaamste Russische militaire raadgevers van het Kan- tonneesche leger ernstig gewond zou zijn. Het geschil in de Britsche Mijnindustrie. Het Dagerhuis heeft de resolutie om de noodmaatregelen opnieuw gedurende een Slaand te bestendigen aangenomen. Het Huis werd daarop tct 9 Nov. verdaagd. Een nieuwe bijeenkomst is belegd tusschen Be vertegenwoordigers van het Vakvereeni- gingscongres en de regeering, waarbij ook de Labour-leide s uit het parlement tegenwoor dig zullen zijn. Deze iaatsten zullen vooraf een bespreking hebben met de mijnwerkers- 'jeide.-s. Dè interventie der bis schoppen. Het hernieuwde beroep van de bisschop pen in een ingezonden stuk in de „Times", is een antwoord op het beroep van Arthur Pugh, dm ondervoorzitter van den raad van het Vakverbond, op alle manpen van goeden wille ten behoeve van een algemeenen vrede in de steenkoolindustrie door middel van onderhandeling. De bisschoppen verklaren -onder aa' z ding", dat de mijnwerkersfede- xa it ia Juli oereid was het rapport der Steen- fco kommissie te aanvaarden, doch dat de ere nier naar aanleiding van het verzoek om fiaancieelen steun gedurende een bepaalden rijd, het voorstel der mijnwerkers, zooals het door de bisschoppen werd gedaan, van de hand wees. Nu Pugh r.iet meer terugkomt op het verzoek om financieelen steun, meenen de bisscnoppen.dat de regeering gebruik dient te maken van de thans geboden gelegenheid tot het hervatten van de onderhandelingen. De bisschoppen voegen hieraan toe, dat zij ge- looven dat bij den tegenwoordigen stand der ontwikkeling van de Britsche industrie de vak organisatie dient te worden in stand gehouden cn wat tie mijnindustrie betreft uitdrukking dient te krijgen via haar eigen nationale or ganisatie. Het nationaal belang, besluiten gij, noodzaakt de regeering, tot een onver wijlde en ernstige poging om de laatste kans aan te grijpen tot het sluiten van een recht vaardigen vrede. Dwingt men de mijnwerkers tot overgave door uithongering, dan is het zefcer, dat de onrust voortduurt en in de toe komst opnieuw en industrieel conflict uit breekt. Balduin heeft verklaard, dat van de tegeering geen bemiddeling meer is te ver- Wachten. Sneeuwstormen in Enge land. »- ïn het grootste deel van Engeland hebben Maandag sneeuw- en hagelstormen gewoed. In het Noorden van Wales waren de sneeuw- stormen zoo zwaar, dat telegraaf- en telefoon- draden in het ongereede raakten, de treinen vertraging ondervonden en op de heuvels veel verloren ging. Het westen der Hooglanden en het noorden van Schotland zijn tengevolge van de sneeuw geïsoleerd. In verscheidene kerken in Schotland sloeg de bliksem in. De veemmoorden. Het Pruisische ministerie van Binnenland- •che Zaken heeft geen rapport ontvangen van den gep. luitenant Schulz. Men weet er ook Verder niets van. Verder is onjuist, dat de door Schulz ge leide „Arbeitskommandos" met medeweten van den Pruisischen minister van Binnenland- Sche Zaken zijn gevormd of aangevuld, V. Pruisen en de Hohenzol- ierns. De communistische fractie uit den Prui sischen Landdag heeft een voorstel ingediend, waarbij zij de Pruisische regeering verzoekt de afkondig in" "in de wet inzake de regeling met de H .cnzollerns in te trekken en het ontwerp nogmaals door den Landdag te doen behandelen. Loonsverhooging in de Belgische mijnindustrie. Gisterenmorgen hebben de vertégenwoor- digers der mijnindustrie een bijeenkomst ge houden met de vertegenwoordigers der ar beiders. Besloten werd, dat het loon dezer Iaatsten met 5% zal worden verhoogd van 1 Nov. af. De arbeiders hadden 10% ge vraagd. Het Spionnage-geval. In verband met de aanhouding aan het Gare de l'Est van dan postbeambte Char ton, bes h ildigd van spionnage, meldt de „Ma- tin", dat zijn vrouw verklaarde dat haar man, tervvijl hij in het Ruhrgebied werkte, een „liaison" aanknoopte met een Duitsche. Charton's vrouv/ ge loof J, dat haar man'het slachtoffer werd van een machinatie, mis schien wel omdat hij van deze Duitsche af wilde. Volgens de „Matin" is het aan de po litie bekend dat Charton aan een agent van het spionnage-centrum Munster belangrijke stukken heeft ter hand gesteld nopens de Fransche spoorwegen, de uitgevoerde en Voorgenomen electrificatie daarvan en de wij zigingen welke daardoor in de bewegingen der Fransche troepen zouden kunnen worden gebracht in geval van mobilisatie. Peret Senator? De „Volonté" bevestigt het gerucht, dat de Ka nervoorzitter Raoul Peret 'zich candidaat zal laten stellen voor den Senaat voor het de partement Vienne. Wordt hij senator dan zal Binnenkort zal de kliniek van het Oude Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht naar de nieuwe gebouwen. De voorbereidende werkzaamheden daartoe hebben zeer veel tijd in beslag genomen Verlaging van het tarief voor vrachtauto's en autobussen. Bij de voortgezette behandeling van hel wetsontwerp in zake de weggeldbelasting zeide minister De Geer, dat de regeering, in verhand met het bevredigend accres van het aantal auto's sinds 1 Januari 1923, tot de conclusie is gekomen, dat hei mogelijk is om speciaal ten aanzien van de vrachtauto's tot een beduidende verlaging van de belas ting over ie gaan. Daarom stalt de regiering voor, om voor vrachtauto's de belasting te bepalen op 6.in plaats van 10,per 100 1C.G. eigen gewicht en voor personen auto s voor meer dan 7 personen (autobus- sen) op 8in plaats van 12.50 per 100 K.G. eigen gewicht. Ten slotte deelde de minister mede, dat de regeering bereid is een bepaling in het ontwerp op te nemen, waarbij de Kroon de bevoegdheid krijgt om in bijzondere geval len geheelc ol gedeeltelijke vrijstelling van belasting te verleenen. Openbaar onderzoek op 10 November a.s. De voorzitter van de door den minister van Waterstaat ingestelde commissie in zake het spoorwegongeluk bij De Vink tus schen Voorschoten en Leiden op 9 Sept. 1926, maakt bekend, dat het onderzoek in het openbaar zal worden gehouden te Den Taag in een der lokalen van bet Ministerie an Waterstaat op Woensdag. 16 November 1926 en zoonoodig op daarop volgende dagen. ieder, die meent inlichting of voorlich ting te kunnen geven, wordt uitgenoodigd tot schriftelijke opgave van naam en woon plaats vóór den 2den November 1926 Tevens wordt er op gewezen, dat ieder, die wordt opgeroepen om als getuige of des kundige te verschijnen op straffe verplicht is aan dien oproep gevolg te geven en ge tuigenis van de waarheid af te leggen of voorlichting te geven Bij het Rijks Centraal magazijn .van kleeding. Dinsdag zijn, in verband met vermoede lijke malversaties bij het Rijks Centraal Magazijn van kleeding te Woerden, naar Utrecht overgebracht, om voorgeleid te worden voor den rechter-commissaris, de ambtenaar S. en de aannemer W. fTel, I Het seniorenconvent. Het Senioren-convent, gevormd door de voorzitters van de groote fracties der Twee de Kamer, heeft Dinsdag een tweede ver gadering gehouden, gewijd aan het Belgisch- dederlandsch verdrag. De wenschen der Vereeniging van bioscoop commissies. In een waarschi;nlij"k binnenkort te Am- terdam te houden vergadering van deVer- eeniging van gemeentelijke en particuliere bioscoopcommissies in Nederland, zal, vol gens „Het Volk", aan de orde worden ge steld het rapport, uitgebracht door de in ie algemeene vergadering van dit jaar be noemde commissie, die in opdracht had de wenschen der Vereeniging te formuleeren, wat de uitvoering der bioscoopwet betreft De commissie heeft zich in haar rapport grootendeels bij de reeds thans beoefende oractijk aangesloten. Zoo is zij, wat de Rijks filmkeuring betreft van oordeel, dat waar ie tegenwoordige keuring door particulieren in het algemeen geen reden tot klagen heeft rfegaven. het gevvenscht is, ook de in te stellen Rijkskeuringscommissie niet te doen bestaan uit ambtenaren, maar evenzeer uit particulieren. Dat eerlang de keuring za! worden uitgebreid tot films, ook voor vol wassenen bestemd, is daarvoor geen be zwaar. Daarom adviseeren zij tot de in stelling van rijkswege van een centrale keu ringscommissie, samengesteld uit b.v, een 10 a 40 personen van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging. Afwisselend icuden dan telkens vijf leden zich met het keuren van films, in Amsterdam, dienen bezig te houden. De commissie zal in haar advies aan de regeering vaststellen, dat het h. i. onge wenscht is, dat belanghebbenden, al dan niet met adviseerende stem, in de rijkscom missie zullen worden opgenomen. Daartegen over zal den belanghebbenden zeer ruime gelegenheid moeten worden geboden, hun be- 'angen te bepleiten, speciaal ook wat be treft de gelegenheid om van een door de commissie van viif genomen beslissing in iooger beroep te komen. Teen vertegenwoordigers van de Seminaries Op de Zaterdag te Ut-echt gehouden ver gadering van den Parti'raad van de R.-K "tsatspartij, is meegedeeld, dat de profes- -oren als vertegenwoordigers van de Semi naries voor den Partijraad nog niet warer aangewezen. Naar de „Msb." verneemt, zullen dezen ingevolge een besluit van H.H. D.D. H.H de Bisschoppen, ook niet worden aange wezen. Blükens het driemaandelijksch berich' betreffende de Zuiderzeewerken is het af- waterings- en scheepvaartkanaal tusscher Van Ewijckssluis en 'dc uitwateringssluis b:' Dostover thans geheel gereed en zal bin- enkort in gebruik worden genomen. In de Woensdag gehouden zitting van de Tweede Kamer, is het voorstel van der voorzitter, om Vrijdag a.s. te beginnen met Ie behandeling van het Verdrag met België, -langenomen. Dc Nederlindsche mijnwerkersbond te Heerlen, heeft zich met een request tot den minister van financiën gewend, met het verzoek de mijnwerkers vrij te stellen van foren sen-belasting, althans de inkomens beneden 2500 gulden. .Transport door Papoea's beschoten. Een 200-tal Papoea's bsechoot, naar Aneta meldt, een transport Baja&s van de Ned. Amerik. Expeditie in Nieuw Guinea met pijlen, zoodat het genoodzaakt was terug te trekken. Een volgende tocht kon ongestoord geschieden, FEESTAVOND DER R.K. DRANKBE STRIJDING. Kruisverbond, Mariavereeniging en Red dingsbrigade hadden het feit, dat de heer H.B. v.d. Sande, voorzitter van het Kruisverbond, BRAND. Als Je zóo'n gehelmde kerel door de stad Ziet snellen, clan krijg je een eigenaardige ge waarwording en zonder te denken aan moge lijk groot leed wat anderen hebben te door staan, wordt je sensatie-lust en nieuwsgierig heid dermate geprikkeld, dat je je Fordje meer gas geeft, je tweewieler extra hard „be trapt" of je beenen in de grootst mogelijke versnellingplaatst en je spoedt je naar de plaats des onheils, waar je bevrediging van bovenge noemde lusten hoopt te vinden. 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat je bij zoo'n gelegenheid een stelletje vrijwilli gers zag hollen voor en achter een slangen zijn koperen huwelijksfeest vierde, als een wa8entie> °°k wel smalend „melkwagentje gunstige gelegenheid aangegrepen, om hem te huldigen voor het vele goede, dat hij op het gebied der drankbestrijding gedaan heeft. Per auto werd de jubilaris met zijn echt- genoote van zijn woning gehaald en naar het gebouw der Militairenvereeniging gebracht. Aan den ingang van de fraai versierde zaal werd mevr. v.d. Sande een bloemstuk aange boden, waarna het jubileerende echtpaar een feestlied werd toegezongen. Daarna sprak de heer Drost, secretaris van het Blauwe Maand-comité, den heer v.d. Sande en diens echtgenoote hartelijk toe, schetste, wat de heer v.d. Sande voor het Kruisverbond gedaan heeft en bood hem na mens de vereenigingen, op het gebied der drankbestrijding werkzaam, een fraaie fruit mand aan. Dan nam de geestelijk adviseur, de Wel- eerw. Heer A. J. Leesberg, het woord, die den heer v.d. Sande als schrijver roemde en wees op het vele en goede werk, dat de heer v. d. Sande verricht heeft. Hij wenschte vervolgens het jubileerend echtpaar hartelijk geluk en uitte den wensch, dat de drankbestrijding, zooals zij door bei den beoefend wordt, rijke vruchten moge af werpen. Beide redevoeringen vonden veel bijval. In den loop van den avond werd nog ge sproken door den heer Kamerbeek. Allereerst gaf deze uiting aan de sympathie en waardeering,welke de drankbestrijders, den heer v.d. Sande toedragen. Spr. schetste ver volgens de ernstige levensopvatting van het echtpaar, die leidt tot het katholicisme van de daad. Na een hartelijk woord van gelukwensch, wees spr. er op, dat beiden reeds een 20-ja- rigen staat van dienst in de drankbestrijding hebben en ging dan bijzonder na dezen staat van dienst van den heer v.d. Sande. Hij roemde den aangenamen omgang, goede leiding en groote bezadigdheid van den jubilaris en wees er op, dat daarom de vereeni gingen en commissies, waarin de jubilaris zit ting heeft, wel geluk te wenschen zijn met het bezit van zoo'n groote werkkracht. Aan het einde van zijn hartelijke, kernachti ge rede wenschte spr. het jubileerende echt paar nog vele gelukkige jaren toe, Hartelijk applaus der aanwezigen gaf aan, hoezeer zij met het gesprokene instemden. De avond werd verder opgeluisterd door muziek en tooneelspel, waarbij de tooneel- vereeniging „Victoria" menig verdiend ap plaus inoogstte. Aan het einde van den avond dankte de heer v.d. Sande op welgemeende wijze voor de hulde, hem en zijn echtgenoote gebracht. JAARFEESTEN VAN DEN R.K. VOLKS- JBQND. Gisteravond werd wederom een feest avond gegeven en wel voor de donateurs van den R.K. VolKsbpnd. De voorzitter de heer Castricum sprak de aanwezigen in hartelijke woorden toe, in het bijzonder de Dona teurs van den R.K. Volksbond. Spr. me moreerde den toestand van de verschillende onderafdelingen, en sprak ten slotte den wensch uit, dat alle leden, zooveel mogelijk gehoor zullen geven, aan de roepstem van net bestuur om de geestelijke en stoffelijke belangen van de leden te oehartigen en daar door den R.K. Volksbond te maken tot een krachtige stands-organisatie. Na dit kernachtig openingswoord trad voor het voetlicht het bekende humoris tische Jazz-band orkest „Tue Funny Fel lows", leider Tonny de Vogel, en het Haar- lemsche klein-cabaret. Wij kunnen volstaan met te zeggen, dat ook op dezen avond ge noten is van de muziek en van het optreden' van Let klein-cataret. Ook ce conferencier Theo Versteynen wist de aanwezigen steeds te vermaken. Alles bijeen genomen heoberi de donateurs en leden gisteravond een ge- zelligen avond gehad. Een ieder ging voldaan huiswaarts, en nog lang zullen de gezellige jaarfeesten van den R.-K. Volksvbend in het geheugen blijven. Tenslotte verdienen de i-Ieeren Pot, Versteynen en den heer Koe ben Jr. een bijzonder woord voor de uit stekende begeleiding. Te Aerdenhout, waar hij woonde, is op genoemd, die dan dat wagentje in den kortst mogelijken tijd moesten rijden b.v. van de Groote Markt, naar de lakfabriek van de fir ma Sarry, om maar een beetje in de buurt te blijven En dan ontstond er een wedloop, want nauwelijks waren de menschen van „de Tien" aan 't hollen, of daar kwam luid klinkelend aangesneld een vurig ros, Jetje geheeten, die de vrijwilligers meestal in de bocht „nam", om als eerste aan te komen en als derde sjokte dan na eenigen tijd een aantal zwaar gehelmde schoorsteenvegers naast een zware ladder, en ook zij „spoedden" hun materiaal in de richting,-waar een helle gloed zichtbaar was (of niet natuurlijk). Aangezien Haarlem een vooruitstrevend? gemeente is, kon die toestand niet blijven, alhoewel dient erkend, dat de menschen van de „longenheeren-spuit" 't 'm altijd maar best lapten. Edoch, c-k Haarlem moet met z'n tijd mee en toen we gisterenavond zoo'n gehelmd? ke rel zich per motor richting gem. concertzaal zagen spoeden werd zijn verschijnen spoedig opgevolgd door een fraaie automateriaalwagen en even later door een reusachtig gevaarte, dat men motorspuit noemt. We gingen op onderzoek uit. Een rookko lom achter de „Vereeniging" deed ons ver moeden, dat 't „wat" was. De Bagijnestraat was grootendeels afgezet door politie, ook al per motor gearriveerd en overigens werd genoemde straat in beslag genomen door het materiaal. In de Wijde Appelaarsteeg, waar een gara'ge is gevestigd van de firma Enschede had een Fordje, vermoedelijk door kortsluiting vlam gevat en 't vuur deelde zich ook aan auto's mede. Inmiddels was na 't eerste' alarm het materiaal van de vereeniging in gebruik ge nomen zoodat het gevaar spoedig was bezwo ren. Een auto verbrandde, terwijl twee andere werden aangetast. Ook de zoldering der ga rage vatte vlam, doch dit werd spoedig ge doofd. De staf der brandweer en veel menschen waren aanwezig, welke Iaatsten zooveel inte resse voor het nieuwe materiaal hadden dat velen zich naar de garage in de Smedestraat spoedden om de thuiskomst van de wagens af te wachten. HET DOODENLIED DER GOLVEN. Van tiid tot tijd worden we te IJmuiden onverwachts, ook ai zitten we midden in het gereedmaken der versieringen en verdere voorbereidingen van de feestweek, weer plotseling geplaatst voor de wetenschap, dat het lied van de zee maar gl te vaak een doodenlied is. Telkens weer is er een oogen- blik, dat ons verplaatst in het lijden van zoo menig gezin. Reeds zijn er twee en een halve week voorbij, sinds de wreede storm de oogen van ons gansche volk nog eens op het visscherleed richtten en nog trillen de na klanken steeds door. Zoo weer gistermiddag om ruim 2 uur, toen de aandacht van velen, die bezig waren voor het a.s. feest, en anderen, werd getrok ken door een botter, die met de vlag half- stoks binnenkwam. Een decoratie die men, gelukkig, op dit soort schepen, niet zoo heel vaak ziet. Zij maken de ongelukken niet. Het was de Vrouw I-Iarmpje, U.K. 95, die zoo treurig binnen kwam. Bij informatie bleek, dat de botter gister, omtrent den mid dag, ter hoogte van Kamperduin, aan het visschen was. Daar zag men een lijk in zee drijven, van een zeeman, gekleed in bruin pilow breek en kiel, met zeelaarzen aan. Het gezicht was verminkt, zoodat het niet te herkennen was. Nadat het binnenboord was gehaald, werd koers gezet naar de haven. Hier zag men aan de kleeding.weidra voor zich te hebben het stoffelijk overschot van 'den 22-jarigen stuurman Marinus Ouwe hand, uit Katwijk aan Zee, een der mannen, die op den logger K.W. 152, in het gezicht der haven, vergingen. Tot de definitieve her kenning door de fartjilie werd het lijk eerst naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Daarbij was het weer ergerlijk, zoolang men moest wachten, eer de gemeente-kist, uit Velseroord kwam. Het is ons in den Iaatsten haalde een totaal van 79. Zij vermeldt, daf Je bezoekers zeer gehandicapt waren door net gemis van \V, Kobus. Over de partijen het volgende: ln de le partij tusscneji Boerwinkel ,Vr. Kr.) en Braakman (D. E. S.), was laatst genoemde in het begin geweidig in vorm en Jcoorde o,a, een iraaie 44. Zijn partner daarentegen presteerde vrijwel niets en na 15 beurten was de stand 17101. Van stonde af aan echter kwam een ommekeer in dc partij en Boerwinkel speelde voor wat hij waard was, 10, 20, 37, 12 en tenslotte nog 14 car., brachten zijn totaal nog op 131, 'och de overwinning kon Bransiunan echter liet meer ontgaan. De partij No. 4, werd goed gespeeld en Schrama bleek een aanwinst voor Vrienden- kring te zijn. Ook Lubbers speelde voor wat iij waard was en tot de 100 ging de strijd vrijwel gelijk op. 99 tegen 101 in 22 beurten, foen maakte beide spelers echter eenige poedels. Scbrama herstelde zich het eerst en won tenslotte met 150 tegen 122 ia 30 beur ten. Een zeer goede prestatie leverde ook. Mienis (D. E. S.) door in de volgende pariij Verheijde te kloppen. In het bcin reeds nam de D. E. S.'er de leiding met een mooie 26, doch Verheijde stelde er 9 cn 19 tegen over. Daarna bleven de totalen vrijwel steeds gelijk. Met een stand van 120—113 voor Verheijde, scheen het of deze ging winnen, doch een kleine inzinking was vol doende voor Mienis om de partij in de wacht te sleepen. De eindstand was 150123 in 29 beurten. De Foeljeeger was er direct goed in, in de laatste partij, en beantwoordde 2 poedeis van P. Kobus met 14 en 12. Toen kwam deze even oo, doch zijn scces Dieven laag. De D, E, S.er maakte in de volgende beu-ten echter 21, 28 en 27 car. en zoo werd de stand 11435 in zijn voordeel. Een kleine opleving van de bezoeker bracht zijn totaa! nog cp 79. De Foelja/er maakte toen met 2 X 12 car. de partij uit. De gedetailleerde uitslag is als volgt; D. E. S. Vriendenkring. 1 de FoeljaegerP. Kobus 15079 eatv 2 P. MienisW. H, Verheyde 150123 car. 3 A. Braakman—Boerwinkel 150131 car, 4 A. Lubber#Schrama 122-150 car. 57-jar.'gen leeeltijd hedenmorgen overleden tijd ai meer gebleken, dat het beslist nood de heer C. L. W. van IJsendijk, sinds het zakelijk is een dergelijke kist in de onmid- overhjden van Graaf Van Lijnden, dus nog delijke nabijheid der haven gereed te houden, slechts korten tijd, - (sedert Maart) voor zit er van de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen". Daarvoor was hij reeds 8 jaar secretaris geweest der vereeniging. Ook is hij bestuurslid geweest van dc Kweekschool van ,,'t Nut van het Alge meen", van de afd. Haarlem van „Het Witte Kruis", van de Vereeniging tot be hartiging van de geestelijke en stoffelijke belngen der armen, van de Ned. Vereeniging tot Zede'ijke Verbetering van Gevangenen van de Haarlejnschc Hulpbank, terwijl hij penningmeester was van de afd, Haarlem van het Roode Kruis. GEVONDEN, De gouden dasspeld, die indertijd alhier verloren was, is terecht, Een buurman van den eigenaar heeft het sieraad gevonden. Als onderwijzer 2c'e klas bij het meer uit gebreid lager onderwijs in Ned. Indië is be stemd C. J. R, Ran, alhier. D. E. S, wint van Vriendenkring. In café Monopoal aan het Stationsplein, won D. E. S. met hink verschil van Vrien denkring voor de A klasse. Aan deze ver dienstelijke prestatie hee.t de heer de Foeljar.ger het leeuwenaandeel gehad. Hij beëindigde zijn partij in slechts 14 beurten, P. Kobus was er slecht in tegen hem en be- To'taai 572—483 car. De thuisclub bleef dus met 89 car. in de meerderheid, CRISIS IN DEN N. W. B. Naar verluid', zal het Bestuur van den N, W. B.. nu de ntef-verkiezing van den heer Fokkinga als secr.-pannningm, vrij) zeker is, waarschijn1 ijk en-bloc aftreden. Reeds maakten wij me'd'ng van het af treden van voorzitter Kolfschoten per 1' Nov. a.s. DE ZESDAAGSCHE TE GENT. G'steravond zijn de onders'aa~',e koppeii gestart: Van Nek-Marde! Bnysse; Persyn-Ver^ schelden; De Baets-Thollemebek: 'ermanr del-Standaert; Vermeerbergen-Alb. Mee#; De Waele-Van Hyfte; Delbeaue-De C'ereq; Haesendonc-Roels; Al. Maes-Van Aken; Verhagen-Orolé; Mechant-Louis Maes; Fon. teyne-'S eenhout; Hellebout-Decorte; De Groot-Van Bruane; Thpsman-Van Pysel- berghe; Van den Bogaerd-Ranschaere Klas v. Nek vormt dus een koppel met den bekenden Belg Mareel Buysse, v. d. Bogaerd en Ranschaert zijn beide Ho1 la ri ders. De sprinfs van Woensdagavond 10 uur hadden het onderstaande resul aat: le sprint: 1. Van Nek, 2. Debael, 3 Stan- daert, 4. Declercq. 2e sprint; 1. Roels, 2, Mechanl, 3. Hel» lebout, 4. Verschelden, 3e sprint: 1. Orolé, 2. Dewaele, 3. De- baets, 4, Van Nek. 4e sprint: 1. Verschelden, 2. VermandeL 3. De Groote, 4. Verhaegen. 5© sprint: 1, Alb. Maes, 2. 3* Van Nek, 4. Roe's. De algemeene k'asseering is dan voor de eers'e koppels: 1. Standaert-Vermandet, 10 pnt; 2. Van Nek-Buysse, 9 pnt.; 3. Per- seyn-Verschelden; 4. Roels-Hasendonckk; t>. Verhaegen-Orolé, ieder 7 pnt.; 6. Debiet— ThoUcmbeek, 7. Albert Maes-Vermeerbcr- gzn, ieder 6 pnt: 8. Dewaele-Van Ilyfte en Mechant-Louis Maes, ieder 4 pnt. H. S. C. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging houdt Zon dag a.s. een wedstrijd over 100 K.M. Dit belooft een spannende wedstrijd te wordenj ac'nt prijzen zijn hier voor disponibel ge steld, o.a. voor de drie eerstaankomenden een fraaicn beker. De start heeft plaat 8.JO uur. Bijeenkomst 8 uur in het Roomhuis, te Overveen. HAARLEM—SCHOTEN UITGESTELD. ALLEEN BLOEMENDAALHOLLANDIA'j Was reeds bekend dat hier Zondag a.s. in verband met den interlandanwedst ijd HollandDuitschland geen eerste klasse wedstrijden zouden worden gespeeld, thans vernemen wij, dat ook de ontmoeting Haarlem—Schoten om die reden is uitge steld. De Haarlemsche voetballiefhebbers zuilen echter niet geheel verstoken blijven van koning voetbal, gezien te Bloemendanl de wedstrijd. BloeroendaalHollandia wel door. gaat. Waar Hollandia in dc laatste wed strijd an weer uitstekend op dreef is en ook Bloemendaal zeer verdienstelijke re sultaten boekt, belooft deze ontmoeting zeer spannend te worden. Voor de niet verwende Bloemandaal- sche penningmeester is vooral het^ uitstei- van den thuiswedstrijd der roodbroeken een aardig buitenkansje. 14 Daarom kunt gij nu reeds bijna raden, wie <ie afzender is, zonder den inhoud te kennen «n ik zoude mijzelven niet voor gemachtigd gehouden hebben ont u nader met den brief bekend te maken, als hij geen zaken bevatte, die u en ons allen helaas slechts al tê goed heugen. Slechts een enkel punt is voor mij nieuw en' ook onaangenaam, Lorenza; het is niet. zooals men mij d,eed gclooven, een kinderlijke vriendschap; die mijne dochter voor den jongen schilder gevoeld, het is )mt ontvlammen van een ontwakend hart en als Theresia nog te jong is, om kinderdroomen en werkelijkheid te kunnen onderscheiden, dan moeten zij, die ik haar tot hoeders ge geven heb, voor haar zien en oordeelen. Signora Lorenza stond op en schikte met een snelle beweging der hand de plooien van haar kleed, om haar houding indruk- wekkerder te maken. Ik heb u de verhouding voorgesteld, zoo als ik ze beschouwde, heer graaf, antwoord de zij gekrenkt. De harten doorgrond ik niet, noch neig die, dit Iaat ik over aan den Hemel; ik hecht geen waarde aan brieven, die op straat gevonden zijn, en gij zult niet |erlangen keer jjraaf, dat ik mij yerdedig tegen een verborgen aanklacht, die mijne zorg en waakzaamheid voor het kind be lastert. Neen, mijn goede Lorenza, dat verlang ik niet, ofschoon de plechtige aanspraak die gij houdt, wel lijkt op een begin daartoe. Hoor slechts bedaard naar den brief, gij zult dan vernemen, wat bij bevat en tegelijk met mij overleggen, welke maatregelen wij nemer zullen. Hij vouwde het eerste velletje open en vertalend begon hij: V/aarom ik sedert zoo langen tijd niet ge schreven heb ja, mijn goede jongen daar moet ge mij niet naar vragen, als ge mij niet in verzoeking brengen wilt uitvluchten te zoeken en nietige verontschuldigingen te maken. Laat mij dit voorbijgaan, denk slechts hij heeft het verbruid e:i open uw christelijk hart' ora het mij te vergeVen. Het is zeker lang genoeg geleden, sedert ge een teeken van leven meer van mij ontvangen hebt, veel is er veranderd in de plannen voor mijn naaste toekomst en in mijn tegenwoordig leven en een der gewichtigste gebeurtenissen vindt gij daarboven in den datum van mijn brief. Venetië! Ja, ik was volkomen van hsar verzadigd, van bet heilige Rome, ik -machtte aan de vuile Ti^erstroom naar der frisschen Rijn, onder Italië's gloeiende zon naar Duitschiand's koele donkere wouden en ik heb den wandelstaf opgenomen en trek langzaam naar huis toe, nog vele en lange tusschenpoozen rust nemend, eer ik het doel zal bereikt, den prijs zal gewonnen hebben. Onze moeder heeft op mijne toegeeflijk heid zoo vast gebouwd, zij zal zich niet vergist hebben, ofschoon het de vraag is, tot wiens heil de vertraging van ons geluk dienstbaar is. Waar Kan een vrouw zekerder en beter geborgen zijn, dan in de trouwe en sterke liefde van een eerlijk man. Eer eerlijk man ben ik gebleven, trots alles, al heeft ook de beker eens overgevloeid. Voor een zoo jong, levendig wezen, vol verbeel dingskracht, als Magdalena is, zoo zacht en vatbaar voor indrukken, zie ik er geen den minsten winst in zonder steun en zonder raad te verkeeren in zoo geheel vreemde omgeving, voor welke haar iedere beoordee ling ontbreekt. Het is in het geheel geen waarborg voor mii, als bitterheid oi ont goocheling daarbuiten de gelukzaligheid vooraf gaat, die eigen haart geeft. j Het ware mij ook liever geweest, als zij 'n betrekking gevonden had in een burgerlijke familie; als zij dan volstrekt den vreemde inmoet, in plaats van bet gelukkig tehuis, dat ik mijn geliefde bereiden wil, ik zie niet duidelijk in, waarom zij moet bekend gemaakt worden met aanspraken en behoef ten, die zii ziehzclve, tenminste vooree^s' nog, in spijt van alle moeite en zorg var mijne zijde, moet ontzeggen. Alleen terwilk van den ijdelen roem daarna, te kunnen zeg gen: Dal alles lijkt mij nietig toe, vergeleker bij uw liefde" „Mijn goede Werner, de prrs is den inzet niet waard. Ih ieder geval echter hebt gij met de beste bedoeling gehandeld en mi' blijft niets over dan u te danken en de ge volgen af te wachten." „Afwachten! dit woord, voorheen geban nen uit mijn woordenboek, welk een rol speelt het nu in mijn levenl" „In de gedwongen lijdzaamheid, waaraan ik mij moet onderwerpen, vernam ik buiten verwachting en getrouw aan de we- kelijk- heid zulke nauwkeurige inlichtingen omtrent de familie, bij welke Magdalena in betreklcn* is; het oord, de menschen en de toestanden zijn mij zoo nauwkeurig geschetst, dat ik mij in den geest kan verplaatsen te midden in het leven dat haar omringt Laat ik u vertellen, hoe dat geschiedde. Ik moet ver teruggaan, want ik heb het vas te voornemen, om mijne zonden goed te ma ken en denk, na zoo langdurig stilzwegen, u dezen gansohen langen avond te wijden pra alle gapingen cn stoornissen in mijnt mededeelingen aan te vullen. Zooals ook de beide vorige zomers ben ik ook dit jaar, om de ondragelijke hitte in Rome te ontvlieden, met andere schilders het land in getrokken en heb weder inge- voond bij dezelfde familie, waarbij ik m' ok vroeger bevond. In müne brieven hc' ik u dikwijls var. hen gesproken; signor Tom- •aso, de vroolijke, levenslustige dorpsartr •iine vrouw Lorsmza en de kleine Theresr het schuwe trotsche, zwartlokk'^e lrinr1 waarvan ik het vorige jaar den studieko' -rbilderde, die gij bezit. Zij behoort oi^er. t'k niet tot de familie, maar is haar, Geloei ■k. slechts van arre verwant en wordt op gevoed in het klooster van Onze Lieve Vrouwen van het H Hart. van Jezus, dat or ren kw'a-tier afstand van het derp zeer be vallig op eene hoogte ligt. De kleine gen'e! veel vrijheid, komt dikwijls weken lang in het dal om tante Lorenza te bezoeken, die zelve kin-'e-io'v" is en bevoelt voor mii ep- zoo hartstochtelijke toegenegenheid, als al leen mogelijk is bij kinderen uit 't zuiden Ik heb haar brzrnder lief, maar met een zoo volkomen rustig hart, dat ik den overgang van kind tot jonkvrouw nic.t eens bemerk' heb. Anderen maakten mij daarop opmerk zaam, dat zij een bloeiend, bekoorlük schoon meisje gewerden was. Dat viel mii in 't oog door de opkomende ijverzucht van een jonKen Duitschen arts, 'okfer Wangen, die zich onafhankelijk van ons, schilders, hier bevindt om eene hem verwante familie te bezoeken. Hij had van Rome uit, slechts een kort bezoek op het oog, des te meer, daar de geheele ;n har>rf genoten' Italiaansche reis van zijn doctorale tudiên in Weenen afgenomen is. Maar het scheen dat hij ten opzichte van dit laatste ->peeus oen ruim geweten had gekregen, zijn erlangen, naar de eeuwige schoonheden van inlië was spoedig bevredigd, want de wjin- ".arden zijner oude bloedverwanten werden ~or hem de toovertu'nen van A'mida. Het v/as een heminnc~swaardig wensch et "n lief karekte- en het ontstemde rei', at hij voor mij een böna onverholen weer- in Ucvoelde en ons '.och bestond):! vergs- "•'cle. Dat' kwam, omdat Theresa hew gehce! gevangen genomen had, en daar zij, evenals in hare kindsheid, mii als miin scha" duw volgde, kon hij haar zelden zien, of hij moest mij op den koop toenemen. Een toe val bewees hem pas, dat Theresa niets voor mij was als een bekoorlijk kind en deed zijn weerzin in toegenegenheid voor mij v< randeren. Eens. toen wii allen hem bii zijne familie gingen bezoeken, vonden wii hem schrijvend in den wijngaard. Mijn oog viel toevallig cp 'en brief, die zich reeds in eene enveloppe bevond en ik zag tot mijne verbazing op het adres het woord Tannensee. Dit is in mi'né gedachten zoo onafschei delijk aan Magdalena, dat mi'ne plotselinge ontroering hem niet kon ontgaan. Ook we d •i'ne nieuwsgierigheid opgewekt, want leen 'k de gelegenheid zocht, om met hem alleen te zijn, ontweek hij reii niet. Op mijne vragen verhaalde hij mij op zijns terughoudende manier, dat hij Tannensee z'n tweede tehuis noemde, daar hij met den iongen graaf als broeder was opgevoed ,n ooji nu nog kinderlijke rechten op de familie had.. Ik voor mij bad geen reden om zoo voorzichtig te zijn, ik vertrouwde hem toe, dat hét kleine kasteel al miin ri'kdom bg- vatfc en vroeg hem rendwerf of hij geloofde lat mijn geliefde daar goed i'cborgcn v/as. 'ig<M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6