Gemengd Nieuws. Handwondjes marktnieüwsT" Ui! de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. Aanranding op de Baarnsche hei. Een gevaarlijk mensch aangehouden; Flesschentrekker geknipt. Opgepast. Schoener gestrand. Het geldkistje te Alkmaar terecht. Met een vrachtauto aan den haal. Bloedvergiftiging. Messensteher aangehouden. 128 Jaar oud. Brand in eeri krankzinnigen gesticht. Er van door, maar weer gepakt. Paradijsvogels in de Rotterdamsche Diergaarde. Tragische redding. Een verwarring stichtende zonderling. Oplichters te Venlo met stillen trom vertrokken. Dagelijksche Dingen. Waarschuwing; Weer tongblaar op de Rotterdamsche markt. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. De ^Wegenbelasting. LUCHTVERKEER. Vliegongelukken en de Vliegers. Nieuwe Fokker vliegboot. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Nederlandsch vee naar Mexico. AH O Het geschil in de Briische mijnindustrie. Dreigende verheersstaking te Berlijn. Loonactie in de Duitsche Rijnscheepvaart. Vandervelde over ket Intern Bankiers-manifest. Actie der Chineezen te Brussel. <Nt//// Zondagavond j.l. omstreeks negen uur heeft op 't fietspad, dat van „Groot Kievits dal" naar „Groenevcld" te Baarn leidt, nabij de spoorlijn BaarnHilversum een brutale aanranding plaats gehad. Een boerenmeisje dat daar per fiets pas seerde, werd door een onverlaat aangeval len, van haar fiets gerukt en o.a. van haar tasch'c beroofd. Woensdagmiddag heeit de Baarnsche po litie te Laren iemand aangehouden, die door bet meisje pertinent als de dader werd hcr- kend. De man is nu in arrest gesteld. Door de marechaussee te Oldenzaal is ec persoon uit Enschedé gearresteerd die ervan verdacht wordt de laatste drie jaren in de omgeving van Enschedé tal van aanrandin gen van meisjes ie hebben gepleegd. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd en is ter beschikking van den Officier van Jus titie te Almelo gesteld. Zekere Z. gaf dezer dagen aan een auto garage te Arnhem opdracht om hem een auto met chauffeur te*verhu~en voor eenigc reizen tusschen Arnhem en Apeldoorn. Toen de rekening reeds een flink cijfer aanwees, gaf hij op dat zijn compagnon, zekere D, te Apeldoorn zou betalen. Deze D. was daar echter niet te vinden en de politie hield Z, aan, die een bekend fles schentrekker bleek te zijn. Wellicht had hij nog grootere plannen. In Apeldoorn had hij tenminste een winkel gehuurd en aan ver schillende personen reeds leveranties opge dragen. Sinds eenige dagen schijnt een als pater terkleed man te Nispen (N.-B.) rond te zwerven, meldt het „D. v, N.-B.". Kij biedt beeldjes van de H. Theresia te koop aan en schijnt zich op sommige plaatsen nogal brutaal aan te stellen. Als opsratieterrein schijnt hij bij voorkeur de buitenwijken fe kiezen. Men zij op zijn hoede. Woensdagmorgen strandde op Terschel ling op de Noordergronden een viermast- schoener. De reddingboot „Brandaris", als mede de bergingsboolen, vertrokken ter assistentie, Woensdagmorgen vonden een begrafenis ondernemer en een familielid van de omge komen vrouw te Alkmaar bij een nader onderzoek in het huis, waar de gasverstik- king heeft plaats gehad, het vermiste geldkistje in een kist bij de steenkolen. De vermiste papieren werden daarin ook ge vonden, zoodat thans het raadsel is opge lost. De firma v, O., kaashandelaren, wonende aan de Pietterijkade in Den Haag, heeft aan. gi.te gedaan van diefstal van een vrachtauto, welke onbeheerd stond in de Gouwer straat Eenigen tijd later kreeg de politie be licht, dat de auto in Sassenheim aange houden was. Het bleek, dat de mannen in Sassenheim een kindje hadden aangereden, waardoor zij genoodzaakt waren te stoppen. Zi) vonden het toen maar veiliger te ver- dwijnen en lieten den auto in den steek, Te Schalkhaar bij Deventer is de 27- farige landbouwer J. S. aan bloedvergiftiging overleden. Gp verzoek der Duitsche justitie is te éilvolde (Geld.) aangehouden de 23-jarige J. M,, uit Gendringen, die Zondag op een danspartij te Spork (Duitschiand) in een twist over een meisje zijn medeminnaar met 17 messteken hoogst ernstig verwondde. Nu zal de Hollander niet worden uitgele verd, maar hier wo-den berecht. De toestand van het slachtoffer is hoogst bedenkelijk. Een Bosnisch bergbewoner, Mato /rantcfiich geheeten, is dezer dagen in den g'ezegenden leeftijd van honderd zes en twintig jaren overleden. Uit de geboortere gisters van zijn dorp moet met zekerheid zijn vastgesteld, dat de man werkelijk in het jaar 1800 was geboren. Zijn heergaan was plotseling, terwijl hij met een vriend zat te praten, bleef hij dood. Te Doo-nik (Bclrië) heeft Zaterdagmiddag /en groote brand gewoed in een krankzinni gengesticht. Het vuur greep snel om zich heen en een oogenblik vreesde men, dat net heele gebouw in asch gelegd zou worden. De brand, ontstaan.in-de afdeeling, waar de gevaarlijke k-ankzinnigen zijn onderge bracht, werd het eerst door een broeder- verpleger ontdekt. Direct werd alles in het werk gesteld om de 91 gevaa-lijke krankzinnigen in veiligheid te brergen. De ongriukkigen, die bijna allen te bed lagen, werden in dekens gewikkeld doer den tuin gevoerd. Gelukki* kon de redd'ng van al de ver pleegden zonder ongevallen geschieden en kon het blusschingswerk aanvangen, dat echter vertraagd werd door gebrek aan water. Het gebouw, dat een duizendtal krank zinnigen herbergde, brandde grootendeels af. Het bedrag der schade is onbekend, even als de oorzaak van den brand. Dinsdag werden vier gedetineerden uit de gevangenis te Arnhem op t-ansport ge- st ld naar Breda onder geleide van twee rijksveldwachters. Het viertal wachtte op het tweede perron van het station Arnhem ongeboeid met de veldwachters op de komst van den trein Plotseling zette een 't op 'n loopen, stak de rails over en wist over de afsluiting op den Am-terdamschen weg te komen. Hii werd tersfond nagezet door een reiz'g-r, die 'ulst uit Zutf>n was aangekomen en die c in slaagde na over de omheiniti-' te zijn -on«ten, den v!"rhtel'ng te Urünc" en vas* te t'o-'den D" veldwa-Mer. die 7!:n geven-* - pvp-pprc acht"rvo,'tdp1 had het cn«te'- r--e" de re*i- te ctn-P--Ip gp rïïn knie t To-h trwim hii ove- sroo-v-fl-M.ét-'nrt heen en kon toen den arresirn" van den -piei-ter oi-ememen, hoe;en ea naar het station brengen, vanwaar men nm den volgenden trein naar Breda ging. De diergaarde te Rotterdam is, naar de directeur dr. K. Kuiper mededeelt, verrijkt met twee mooie kernegezonde exemplaren van den Grooten Paradijsvogel,Paradisea apoda, de drager van de beroemde veeren die jaarlijks in zooveel duizenden huiden uit Indië naar de „beschaafde" landen van heel de aarde worden uitgevoerd. In de eerste groote koci rechts bij den in gang van het Vogelhuis zijn deze beide hee- icn,. cf liever Leer en jent el.eer, gehuis vest. Het overbrengen dezer vogels is een zeld zaamheid en het slagen daarvan mag met nadruk toegeschreven worden aan de zorgen en de jarenlange ervaring van kapt. Ter fj'srsch van den Rott. Lloyd, onder, wiens hostie de reis naar het kille Noorden ge maakt werd. Het lichaam van den Groeten Paradijs vogel, de .vleugels en de staart zijn warm chocoladebruin. Cp de borst gaat die kleur over in purperbruin. De kruin is bekleed met korte en dicht opéén geplaatste stroo- gele veertjes, die. den indruk van fluweel ma ken. De nekveeren zijn langer en eveneens geel van kleur. Aan de keel hebben de vee- ren meer een geschubd uiterlijk en zijn sma ragd-groen gekleurd. Op de flanken zijn de beroemde sierveeren ingeplant, die van oranjegeel tot wit varieeren en tot circa 60 cM. lang worden. De twee middelste staart- pennen zijn tot lange buigzame schachten verworden. De snavel is stevig en zwart, lijkt wel wat op een kraaiensnavel. Ook de poo- ten zijn zwart en hebben vrij krachtige na gels. Ofschoon geen wijfje aanwezig is (het eene exemplaar mist nog de prachtige lichtgele sierveerbundels aan beide flanken, n.aar bezit de kopteekening van het mannetje), nemen beide vogels telkenmale die eigenaar dige houding, Balzstellung zeggen de Duit- schers met een bijna onvertaalbaar woord, aan, waarbij het lichaam ver naar voren en de kop omlaag gestrekt wordt. De vleugels werden daar naar voren uitgebreid en de beide anders onder de vleugels samengevou wen, lichte, losse sierveerbundels worden gespreid, zoodat ze zich in al hun pracht vertoonen. Een bijna 3-iarig meisje liep Maandag met haar poppenwagen langs een vijver in Abing don Park te Northampton (Engeland) teen het wagentje kantelde en het kind bij haar pogingen om het te grijpen met speelgoed en al in den vijver viel. Een 73-jarige vrouw, die de kleine verge zelde, sprong het kind in het ondiepe water na, greep het en hield het stevig tegen zich aangedrukt. Op een gegeven oogenblik ech ter zag men de vrouw wankelen en voorover vallen. Een toeschouwster liep naar haar toe en wist haar op den kant te halen. De blijkbaar bewustelooze redster hield nog steeds het kind in haar armen geklemd. Inmiddels toegelocpen personen pasten kunstmatige ademhaling op haar toe, doch tevergeefsch. Het kind was echter spoedig bijgebracht. Men vermoedt dat het bejaarde slacht offer bij het doorwaden van het ijskoude water een hartdefect gekregen heeft, waarna ze voorover gevallen is, het hoofd onder wa- j ter. Eentge weken geleden is te Rotterdam een brandstichter gesignaliseerd die het hoofd zakelijk liad gemunt op opslagplaatsen van emballage.. Het schijnt dat deze zonder'ing zijn bezigheden heeft gestaakt, maai' thans is iemand aan den siag gêgaan, die fclijktaar enkel voor z'n genoegen eens wat anders heeft uitgedacht, dan het gewone gedoe, waar mee dadelijks de politierapporten gevuld zijn. De dader is onbekend, maar de slachtoffers korren hun beklag doen. Ér verschijnen bloe misten, banketbakkers, sigarenwinkeliers, schoorsteenvegers enbegrafenisonder nemers, dupen van den onbekende, die geen enkel voordeel lieêft van z'n streken. De zonderlinvste verhalen laten die klavers hooren. Ze hebber, bestellingen afgeleverd vob ens telefonische opdracht, ze hebben re- kei "nren gepresenteerd bij adresssen, welke kun werden opgegeven, en ze hebben geen I geld weten f innen te krijgen, omdat niemand I iets van een bestelling wist. Ook komen er m ensch en, die op de zon- j derlir.vst» wijze verrast zijn ->eworden, op het j politiebureau vol ontsteltenis hun ervaringen vertellen. Zoo is er een m eneer geweest bij wien op één dag gekomen waren een koste- lij kb leem stuk, twee doezen n et de sm akelijk ste gebakjes, daarna een schoorsteenveger en tensictte een b ep-rafenisondernem.er, die heel kiesch kwam inform eeren naar het sterfgeval in de familie. Het bloemstuk en de gebakjes werden met. verbazing ontvangen, de schoor- j steenveger ring ontstemd heen toen hem ver- teld werd dat hij niet noodip was, terwijl hij toch was opgeheld, om aan dat adres te ver schijnen. De b errafenisendernerr er kon ge lukkig ook teleurgesteld werden heen ge- zenden. Een andere familie heeft de rekening ge presenteerd gekregen van de bloemen en van het rebak waarvan onbekende rrederr enschen hadden genoten. De Rotterdam sche politie waarschuwt nu alle winkeliers en hen, dis.daar verder voor in aan- erkin" kbrr en, telefonische bestellingen eerst rrendi" te controleeren vóór ze er in bun begrijpelijke arrelooskeid gevolg aan ge ven Te Verro hadden drie onbekenden zich schu'dig gemaakt aan oplich'ing in verband waarmede de commissaris van politie al daar hun opsporing en aanhouding heeft verzocht. De bedoelde personen logeerden van 27 September tot 1 October in een hotel te Venlo waar zij zich inschreven als Mazer, Geboren, te Antweroen 20 Oct. 1907, koop man, wonende 'e Borgmont en C. Stui en- tenbe-g, geb. te Antwerpen 10 Juni 1899, koorman, wonend aldaar Bij een steenko'enbandelaar 'e Venlo l ebben zij z'ch uitgegeven als leden van de firma Waas, steenkoHntfroothandel te Rot terdam. 7ij dreven in Venlo een steenko- 'enhandel, verkochten aan tal van personen steenkolen, terwijl zij met een sleeperswa gen langs de huizen ventten Zij gaven daarbij voor, dat een schip met' stemnko'en van hen in de Maas lag, 'erwijl zij in wer- keliikheid de steenkolen bij een handelaar m Venlo koekten. Het ;s bovendien gebleken, dat de zak ken steinko'en, welke zij verkochten, met al'e even zwaa- waren. Er waren er bij van 40 en ook van 50 K.G. Die van 50 K.G. bevatten goede an'hraciet en stonden aan de buitenzijde van den wagen, die van 40 (C.G. oeva"~ doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergif tiging.Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90- ct. PUROL z.g, Smeedkolen en die stonden zoo opge- ste'd, dat niet zichtbaar was, dat zij slechts gedeel elijk waren gevuld. Ten slotte zijn zij spoorloos uit Venlo verdwenen, zelfs zonder den voerman te betalen. Hij had bazaritis. Dat wil zegren hij was dol op bazars, ik bedoel liefdadigheidsbazars. Er was er weer een, voor het Roode Kruis. Glunder loqpt hij rend, en goed gevuld was zijn beurs, en scheutig zijn hand. Hier had hij een bloemetje gekocht, daar met ringen geworpen. Kij kwam aan een champagne-tentje. Een aardig jodinnetje zat erin. „Sara geef mij een glas champagne zegt hij met guitigen glimlach, terwijl hij een rijksdaalder dokte. „Pardon, mijnheer 1 U vergist u. 't Was niet Sara, maar Rebecca, die de kameelen te drin ken gaf." Kij vond 't maar half aardig en de champag ne smaakte hem niet erg. Verzocht wordt mede te deelen, dat op het oogenblik hier te lande aanwezig is de heer Christian Smith, die mededeelt aan het hoofd te staan van een kolonisatiebureau te Saska toon (Canada). In het alge neen is Canada een land, dat gunstige levensvoorwaarden biedt aan Ne derlanders, die, aan bepaalde voorwaarden, voldoende, na juiste voorlichting zich aldaar vestigen. Liet is echter uitermate gewenscht, niet op de aanbiedingen van den heer Smith in te gaan, alvorens ook van andere zijde inlichtin gen te hebben ingewonnen. De Nederlandsche Vereeniging voor Land verhuizing gevestigd te 's-Gravenhage Bezui- denhcutscheweg, verstrekt deze. Op de. Veemarkt te Rotterdam zijn Dins dag in beslag genomen 1 os, 1 koe, 1 gras- kalf en 22 schapen, waarvan vermoed wordt, dat zij lijdende zijn aan mond- en klauwzeer. De dieren zijn voor een nader onderzoek naar het abattoir vervoerd. Vergadering van Woensdag 27 October. De VOORZITTER stelt voor om overeen komstig het vorige weck te kennen gegeven voornemen, a.s. Vrijdag 1 uur te beginnen met de behandeling van het Verdrag met België. Aldus wordt besloten. Voorts stelt hij voor, wanneer op dat tijd stip de aangekondigde interpellaties niet zijn afgeloopen, die verder te behandelen na de besprekingen in eersten termijn van de cdgemeene beschouwingen over het Ned.- Belgisch Verdrag. liet voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen. Aan de orde is de voortzetting der alge- meene beschouwingen over het ontwerp tot heffing eene- wegenbelasting. De MINISTER 'VAN FINANCIËN gaf een verdediging ten bes>te, welke niet naliet indruk te mak an; zijn ambtgenoot van Waterstaat nam daarna een deel van de gemaakte opmerkingen voor zijn rekening en deed dit op de bekende humoristische wijze. De om de regeerir.gstalel geschaarde afge vaardigden amuseerden zich zeer en een grief tegen mr. van der Vegte is, dat zijn stem zoo weinig verdraagt en er daardoor veel ontgaat aan de Pers. Niet ten onrechte merkte MR. DE GEER op, dat dit soo t belastingen begeerd zijn zoo lang zij.... er niet zijn. Met de weel- dew .riten heeft men hetzelfde gezien. Nau welijks zijn sympathieke belastingdenkbeel den in wetsontwerpen omgezet, of de storm steekt op. De Minister van Financiën ver keerde echter ditmaal in een gelukkige po sitie: niet alleen is de overtuiging vrijwel algemeen, dat er zonder de instelling van een wegenfonds van afdoende verbetering van ons zee- gebrekkige wegennet in af- zienbaren tijd niets komt, maar de Re geering-kon bovendien de oppositie tegen het hoogc tarief den wind uit de zeilen ne men, Het wetsontwerp moge slechts vijf maanden geleden ingediend zijn, de gege vens waarop men zich gebaseerd had, wa ren van 1 Januari 1925 en sindsdien hadden nadere berekeningen zulk een toeneming in het aantal meto wagens aangetoond, dat het tarief aanmerkelijk verlaagd kon wor den, zonder de geraamde opbrengst (ruim 6 millioen) in gevaar te brengen. Was het tarief in het wetsontwerp aan vankelijk: voor een auto, ingericht voor niet meer dan 7 personen 6 per 100 K.G. eigen gewicht (minimum 48) voor meer dan 7 personen (autobus) 12.50 per 10' K.G. eigen ge\v'cht en voor een vrachtaut 10 per 100 K.G. eigen gewicht met ee minimum van 80 thans is de vrach auto evenals de personenauto met ƒ6 p. 100 K.G. belast, tot een minimum van 6 en behoudens de verhoogingen voor het ge bruik van cushion-, massieve rubber- ei metalen banden, terwijl de autobus afsla; kreeg van 12,50 tot 8 per 1C0 K.G., ver mindering dus met 40 pet. en 36 pet., welke :n de belanghebbende kringen zeker me' g oote ingenomenheid zullen vernomer worden. Voorts heeft de minister gehoo gegeven aan den wenk, hem door dzn her J J. C. VAN DIJK gegeven: ook in d Wegenbelastingwet is thans een bepalin opgenomen, welke de Kroon de bevoegd heid verleent in bijzondere gevallen gehee of gedeeltelijk kwijtschelding van belastin te verleenen. Overigens bleef de regeerin; op haa- stuk staan. Zij verdedigde deze belasting op grond van het motief, dat alle weggebruikers moeten betalen voor de wegen. Dat de middelen nu ruim genoeg zouden vloeien om deze heffing overbodig te maken, werd ontkend met een verwijzing naar het feit, dat de toen reeds zeer zware belastingdruk onder het bewind van 's mi nister's ambtsvoorganger nog met 35 mil lioen 's jaars verhoogd was; zoo lang deze 35 millioen er nog niet af is, mag men ni ri van ruimte van middelen spreken. Op dezelfde motieven als dnags te voren door MR. VAN RYCKEVORSEL ontwikkeld, wees de minister aantasting van de voe dingsbronnen van het fonds met k-acht af: in de eerste plaats natuurlijk de motie- Hicmslra tot afschaffing van de rijwiel belasting, welke heffing ook afgescheiden van de omstandigheid, dit zij tijdelijk mei een ander doel was ingevoerd, voor het wegenfonds zou zijri voorgesteld. Dezclfd- heeren, die er niets te-ten hebben, auto's 'n de ve-bet-ring van het wegennet te doer bijd agen, kwamen echter tegen de 3 voor een rijwiel in verzet. Met 47 tegen 28 stem men is de afschaffingsmotie verworpen. Drie sbciallsten zochten bij deze stemming uit komst achter het groene klapdeurtje; ir. van der Waerden blikbaar, omdat hij in de Com missie van Voorbereiding met vermindering van deze belasting tevreden was geweest, de twee anderen waarschijnlijk, omdat zij niet voor afschaffing waren en de in hun kring zoozeer bewonderende partij-disci pline hen verbooU opem.,k van hun aiwrj- kende meening te doen blijken. Op grond van de schoone theorie van de solidariteit der autogebruike s wilde de regeering geen algsmeene uitzondering in de wet toelaten. Het geheele motorverkeer heeft belang bij verbetering van het wegen net, welke verbetering immers volgens minister de Geer als een olievlek doordringt en hoe sneler gewerkt kan worden en minister van der Vegte kwam nog eens uit drukkelijk verzekeren, dat de geheele regee ring met kracht systematisch en economisch dit groote werk wil aanvatten hoe eer ook de tertiaire wegen, waarvoor sommige Kamerleden in de b es waren gesprongen, geholpen kunnen worden. Geen uitzondering dus ook voor de wagens, welke niet op Rijkswegen komen. Het betreffende amendement, met warmte door MR, KNOTTENBELT verdedigd, werd door de regeeriag vierkant afgewezen en bij de stemming waren het bijna uitsluitend Vrijheidsbom, ers en Vrijzinnig-Democraten, die door opstaan zich er voor uitspraken. Met het nog steker geschut ging de Minister van Financiën in tegen een amen dement-van der Waerden, dat bij algemee- nen bestuursmaatregel de mogelijkheid wilde openen om autobussen, welke reeds door een tol geplaagd worden, vrijstelling of ver mindering van weggeld te verleenen. De heer VAN BRAAMBEEK mocht al een onderneming ten tooneele voeren, die met 6 autobussen, rijdende tussiben Utrecht en Hilversum, niet minder dan een kleine 12,000 's jaars aan den tol moet offeren; minister de Geer achtte vrijstelling op o'ien grond in st rijd met het stelsel van de wet Het weggeld m-g z. i. niet wijken voor een tol, omgekeerd moet de tol voor het weggeld plaats maken en voor het groote woord „onaannemelijk" sloegen de socialistische voorstellers ten slotte op de vlucht. Tevoren had de MINISTER VAN WATERSTAAT reeds betoogd, dat de tol len weg moeten, maar dat dit niet bij deze- wet thuis behoo t; deze quaestie komt bij de Wegenwet, die eerlang zal worden inge diend, aan de orde. De beer Koolhoven over de schuldvraag. De heer Frits Koolhoven schrijft in het „Vad.": Als president van de afdeeling Holland der League Internationale des Aviateurs, gevoel ik het mijn plicht, cm naar aan leiding van het vliegongeluk te Schelling- woucffc het voor de viegers op te nemen. Het gaat niet aan, na ieder vliegongeluk den piloot hiervan de schuld te geven, zoo als dat, naar het schijnt, hier tc lande een gewoonte is geworden. Verscheidene der laatste ongelukken wer den aan een fout van den piloot toege schreven, terwijl in geen dezer gevallen den vlieger eenige schuld trof. Het spreekt van zelf, dat, wanneer een firma haar pro duct doet voortvliegen, zij daarvoor de beste piloten ter beschikking neemt en wan neer gedurende deze demonstratie declen van het toestel breken, heeft dit allerminst iets te maken met de expert piloten, die het toestel voorvljegen. Het is zeer betreurenswaardig, dat de levens van zulke, meestal bij uitstek schit terende jonge mannen, zoo dikwijls ge waagd worden, om een goeden indruk te maken op een verzameling officieele per sonen, van wie verwacht wordt, dat zij de aanschaffing van luchtvaartmaterieel zul len beïnvloeden, naar aanleiding van wat velen hunner met leekenoogen hebben aan schouwt. Wanneer heden ten dage een vliegtoe stel veel beter stijgt of sneller vliegt, dan een ander toestel van een gelijkwaardigen concurrent, dan kan bijna altijd worden aangenomen, dat zulk een toestel een lager veiligheids-coefficient heeft, dus zwakker is en dus gevaarlijker. De waarde van dit veiligheids-coefficier.t moet dus zoodanig gekozen zijn, dat het vliegtuig alle evoluties, die voor zijn doel benoodigd zijn, zonder breuk kan verrichten, terwijl deze coëfficiënten voor militaire toestellen zoo hoog, moeten zijn, dat ook na gedeel telijke beschadiging door vijandelijk vuur, het vliegtuig niet zoo maar breekt, leder weldenkend mensch zal kunnen be grijpen, dat de vleugels van een toestel, die 10 maal het gewicht van de machine kun nen dragen, zwaarder zullen wegen dan die welke slechts 5 maal dit gewicht kunnen dragen en waar in de vliegtechniek elke K.G. meer of minder gewicht een enorme invloed op de verrichtingen van de machine heeft, zal natuurlijk een machine, welke lichter is, een beteren stijgtijd en snelheid hebben cn op leeken een beteren indruk maken. Maar dan zal ook iedereen kunnen begrijpen, dat het geen kunst is, op die manier een toestel oogenschijnlijk boven een ander te doen uitblinken. Breekt zulk een toesteL gedurende de de monstratie en proefvluchten niet, dan zal de piloot van den kooper, wanneer het vliegtuig ouder wordt, hiervan als slacht offer vallen en hem wederom de schuld worden aangewreven. Niet de vlieger moet verantwoordelijk worden gesteld voor dergelijke ongelukken, maar de aanschaffer, die de gave des onder scheids miste. Vooral bij toestellen van licht metaal moet zeer opgepast worden en komen met het oog op de weinige ervaring met dit ma teriaal zulke ongelukken nog veel voor, terwijl het risico nog grooter wordt, wan neer die lichtmetaal-machines in zout wa ter (zee) worden gebruikt. Woensdag werd op het Buiten IJ een nieuw type Fokker vliegboot dcor den „tes'-pilot" der N.V, Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek, ir. J. C. Grasé, met succes ingevlogen. Deze machine, type Fokker B, III, voort gedreven door een motor van 450 P.K., is een twee-dekker, waarvan onder- en bo- venvleugel door middel van diagonaaistijlen verspannen zijn. De bovenvleugel heeft een geprononceerden pij'- cn V-vorm. De vleu gels hebben een lotaal dragend oppervlak Van 56 M2. De boot zelf is geheel uit dural- lumin vervaardigd en heeft 2 steps. Zij kan zoowel voor verkeersdoe'einden worden ingericht, in welk geval het middendeel door een cabine wordt gevormd, a's voor militaire doeleinden, in welk geval de ma chine met een bemanning van drie perso nen vliegt en een totaal, last van 1000 a 1100 K.G. medevoert. Dit nieuwe type is ontstaan als een ver dere ontwikkeling van het vroegere type F, B. I, dat bij de Indische Mar'ne in gebruik is, en werd gebouwd met het oog op het gebruik bij de Nederlandsche Marine in Indië. Bij de eerste hedenmiddag gehouden proeven bleek de mach ne zoowel in het water a's in de lucht over uitstekende eigenschappen te beschikken. Per s.s. „Gaasterland" van de Holland Amerika Lijn is uit Rotterdam een zending vee naar Vera Cruz (Mexico) vertrokken, die bestemd is voor de tentoonstelling te Mexico City. Deze lading, bestaande uit tachtig koeien en stieren en één geit, is afkomstig van de Friesche firma Kuperus en Engelen. AMSTERDAM, 27 Oct. Vee. Ter vefr markt waren heden aangevoerd 235 vette kalveren, le qual. 110130, 2e. 881C8, 3e 7086 c. per kg. levend gewichtle. qual. weinig aangevoerd 61 nuchtere kal veren f 1218 460 varkens, Holl. le qual. 8485, 2e 8283 overz. en Geldersche le qual. 8485 vette varkens 7882 ct. per kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 27 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Kncop) Zeeuwsche bonten f 4.805.10, id. blauwen f 4.40 4.50, id. bravo's f 44.25, id. bl. eigenhei mers f 3.503.80, id. Bontenstar f 44.40, id. eigenheimers f 3.403.50, id. eigenhei mers poters f 2.IC2.20, id. blauwe poters f 22.25, id. bc.nte poters f 2.102.30, id. rcodstar peters f 2.102.20, id. bl. eigenh. poters f 2.402.50, Drentsche eigenheimers f 33.20, Anna Pauiowna Zand f 44.50, id. roodstar f 3.8C4, Beverw. zandaard- appelen f 4.254.90, Hillegommer zand f 4.505, Flakkeeschc eigenheimers f 3.40 —3.50, id. bl. eigenheimers f 3 753.80, id. bravo's f 44.25, Spuische eigenheimers f 3.253.60, id. blauwe eigenheimers f 3.80 4, id. bravo's f 44.30. Friesche bravo's f 4—4.25, id. rondbonten f 4.104.20 per hl. ASSEN, 27 October. Eieren, Op de heden gehouden eiermarkt van de V. P. N. waren aangevoerd 42.500 stuks. Prijs f 811. MAASTRICHT, 27 Oct. Bo termijn. Prijzen hoogste f 2.05, midden f 1.95, laag ste f 1.85. Aanvoer 123575 kg. GOjDA. Coöperatieve Tuiniersvereeni- ging „Gouda en Omstreken". Veiling van 27 Oct. Spruiten le soort 15.1020.30, idem 2e soort 4.8013.20; uien 2.104.9C; '■roten f 2—3.50; spinazie 6-^—13 oer 100 Kg.; andijvie 0.4C1.40; bloemkool f 1 18; groene savoyekool 1.106.10; gele 'dem 37.60; roode kool 28.10 per 10C rtuks; peen 2,507.60; kroten 2.90— 3.50; selderie 0.501.60 per 100 bos; boe. reckool 0.220.25 per kist. De leden van de deputatie van den alge- areenen raad van het Vakverbond, die den toestand in de mijnindustrie met den premier en eenige zijner collega's in Downingstreet hesprak, deden gisterenmorgen in een ver gadering van den algemeenen raad verslag, '/ernomen wordt, dat de ministers en de ge delegeerden den heelen toestand onder het oog hebben gezien, doch dat de ministers den gedelegeerden duidelijk maakten, dat weinig kon worden bereikt, zoolang laatst genoemden der regeering niet definitief de verzekering konden geven, dat zij met de volle goedkeuring van de leiders der Mijn werkersfederatie spraken. De premier ver klaarde, in antwoord op een desbetreffende vraag, dat hij volkomen bereid was, de ge- delegeerdan op elk gewild tijdstip te ontvan gen. Of er een verdere bespreking zal plaats hebben, hangt voornamelijk af van den loop der besprekingen, die naar men meent gaan de zijn tusschen de leden van den algemee nen raad van het Vakverbond, die aansturen op een hervatting van de onderhandelingen, cn de vertegenwoordigers der mijnwerkers. Te Berlijn drei«>t een algemeene staking van het personeel van alle rriddelen van vervoer (electrische tram, onderg.ondsche, autobussen), daar de looneischen van.het oersoneel dezer ondernemingen, die zich *n het bezit van de gemeente heeten te bevin den, van de hand zijn gewezen. Zaterdag a.s. zal er een stemming onder het personeel worden gehouden over de vraag, of de arbi trale uitspraak zal worden aangenomen, dan wel of dc staking zal worden geproclameerd. Naar het secretariaat van de Internatio nale Transportarbeiders-Federatie mede deelt, heeft de bij haar aangesloten organi satie van Duüsch binnenscheepvaartperso- neel alle maatregelen getroffen, om de ge vraagde loonsverhooging van 10 pet, dooi middel van een stakingsbeweging ingewilligd te krijgen en zijn reeds vertrouwenslieden van de Duitsche organisatie naar Nederland vertrokken, teneinde tot een volledige neder- legging van den arbeid op de Duitsche Rijn schepen te geraken. Tegenover den vertegenwoordiger de» North American Newspaper Alliance heeft minister Vandervelde betreffende het inter nationale manifest der bankiers een ver klaring afgelegd, welke aldus kon worden samengevat: De internationale vereeniging der bankiers veroordeelt, evenals de Internationale der arbeiders, de theorieën, die tot het economisch nationalisme leiden en daarover moet ieder zich verheugen, België wenscht vurig, dat de oproep der inanciers gehoord worde; België immers hangt van het buitenland af vcor het grootste gedeelte van zijn voeding en voor schier al de grondstoffen zijner industrie. Het economisch nationalisme, aldus Van dervelde, is een der naweeën van den oor log. Omdat de staten zich toen bedreigd ge voelden in hun bestaan, hebber, ze van hun land een gesloten economisch geheel willen maken, zonder rekening te houden met een arbeid. Naarrra'e het gevoel van veiligheid zal stijgen, zal ook de economische solidari teit tusschen de volken versterkt worden. De politieke accoorden van Locarno berei den economische Locarno's voor. Mogen de magnaten der financiën en der industrie daaraan medewerken, zonder de regeeringen en de volken onder hun voogdij te plaatsen. Opnieuw hebben gisterenmiddag een 100- tal Chineezen een betooging gehouden in de Wetstraat. Zij strooiden biljetten uit, waar uit blijkt dat sedert 28 Oct. ie Brussel eer bestendig congres wordt gehouden tegen het Chineesch-Belgisch verdrag van 5865. Voor de bureaux van het ministerie van buitenlandsche zaken werden protestkrtten geuit. Na de „neutrale zone" te hebben door kruist, hetgeen in strijd is met de politie verordening, begaf een aantal Chineezen zich in optocht naar de benedenstad. Aan de Beurs weigerden ze dc voor schriften der politie op te volgen, waardoor het tramverkeer gestremd werd. Toen een paar Chineezen werden opgebracht, kwa men de overigen in verzet tegen de politie en poogden hun landgenooten te bevrijden. De politiemaakte daarop gebruik van de gummistok, waarbij enkele Chineezen wer den gewond. Tenslotte werden de deelnemers aan de betooging weggebracht en opgesloten waar na de o-dc hersteld was. Nummer 15. 13. „Ja maar," zei meneer Doolittlc ,als ik al die beesten in vrijheid ste), /erscheuren ze mekaar. De leeuw zal 'e hinde bespringen, de arend verslindt et teedere roodborstje, de marter be- ragt de woudduif en de wezel zwelgl et bloéd van de kleine veldmuis, 'ier zweeg meneer Dooüttle, omdat ij vond, dat hij genoeg gezegd had merikanen weten dat altijd precies. '4. „Meneer," antwoordde Cocquer- 'co, „u is vreeselijk ouderwetsch. Uw edachten zijn bij Columbus stil bli;- cn staan. Maar wij leven nu in dt 'rie-en-twintigste eeuw. Wij, d'eren ebben niet vcor niets jarenlang me' uenschen omgegaan. Wij hebben e nze dierlijke gewoonten afgelegd ei •e zijn net zoo vreedzaam als d lenschenkinderen. Dus wat dat be reft...." 15. „Ach, wat is dat lief," zei me /rouw Doolittle. Meneer keek op zij: \orloge. „Allright," bromd» hij. „D? s nog net voor mekaar te bokser lij wenkte een oppasser. „Breng r rij den Directeur van deze inrichting zei meneer Doolittle. „Erg gauw. Tin. 's money." En hij liet den oppasser 'i dollar zien. 16. Be Directeur, Don Estehan P ~ardo de Rabioso, boog als een kni -nes voor den Amerikaan cn r /rouw. „Waarmee zal ik het zcldzar /oorrccht kunnen deelachtig word/ nevrnuw en menner allerondc dan' /an dienst te zijn?" vroeg hij. Me deneer Doolittle bromde: „Spre 'och per vliegmachine, man, en ni per muilc-el1" 'Wordi vervolgd) yVH"" 1 Nummer 16.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7