a HamorisUsche lectuur. V erkeer songevallen Voornaamste Nieuws. Stadsnieuws. Vrijdag 29 October 1926 50ste Jaargang No. 16392 Aangliie moei, op straffe van verJles van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na kei ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad AGENDA. Agenda 30 October DE FEESTEN TE IJMUIDEN. RONDOM DE GRENS WIJZIGING. Een actie van de bewoners van Rampelaan, Tuindorp en Rolland te Overveen. DE FEESTEN TE IJMUIDEN. De moeilijkheden van Petten. I Tramontsporing bij Halfweg. DE OORZAKEN VAN DEN STANK DER GRACHTEN. Een interessant proefschrift. Nederl. Reisvereenfeing. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Weerbericht. Begrafenis J. A. Bakker. Muziekavond Christ. Lyceum Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij iVooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No. 13866 {3 lijnen), Postrekening No. 597C. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., Lij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflftfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfi bij een ongeval met f OCft bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f GO bij 'n breuk van f I[) bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen JUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 JU," doodelijken afloopAUU." een voet of een oog; LuiJ, duim of wijsvingerJU. been of arm; 1 andere vinger, In het dezer dagen gepubliceerde voor- Joopig verslag (algemeene beschouwingen) der Tweede Kamer over de Staatsbegroo- ting 1927 komt ergens de opmerking voor, dat de sombere voorspellingen indertijd door minister Colijn omtrent de Rijksin komsten en uitgaven gedaan, thans, bij het zien der groote overschotten in plaats van tekorten, een humoristische lectuur vor men. Wij zullen ons in deze overigens niet (onbelangwekkende opmerking niet verdiepen. We halen ze slechts aan om te vragen, of deze kwalificatie niet op het geheele voor- loopige verslag der Tweede Kamer kan worden toegepast. Van dergelijke lange staatsstukken neemt maar een zeer klein 'deel van het couranten-lezend publiek ken nis; we weten dat uit ervaring. Maar dit maal is het toch wel de moeite waard van deze algemeene beschouwingen in het [gedrukt verslag notitie te nemen. De positie, waarin de verschillende par tijen van de Kamer zich bevonden, was ditmaal ongewoon. Wanneer anders de heeren elkaar in de afdeelingen ontmoeten dan zijn er voor- en tegenstanders van de aan het bewind zijnde regeering en bijge volg wordt de critiek een aanval op en een verdediging van die regeering. Maar het kabinet-de .Geer is een intermezzo-regee ring, een regeering op den uitkijk, met ver langen wachtende naar een andere, die haar de zware taak van de schouders zal nemen. Zij heeft geen vrienden en eigenlijk ook geen vijanden. En waar dit zoo is, moest alle aanleiding voor een critisch de bat tusschen voor- en tegenstanders ont breken. Maar dat is geenszins het geval. Over het hoofd van deze regeering heen wordt nu de strijd gevoerd. De sociaal-de mocraten putten zich uit eerstens in vreug debetuigingen over de verdwijning van het laatste coalitie-kabinet en achten het de grootste verdienste van de regeering-de Geer, dat deze niet steunt op de rechter zijde, Overigens insinueeren zij, dat er door den heer Colijn en anderen nog altijd pro paganda wordt gemaakt om het vorige ka binet weer aan het bewind te krijgen. Maar dit, noch de vorming van een andere parle mentaire regeering schijnt in de naaste toe komst niet mogelijk. De Roomsch-Katholie- ken, zeggen zij, kunnen of durven nog steeds geen keuze vóór de democratie doen! Dus concludeeren zij zal dit kabinet het nog wel een tijdje uithouden, maar, dan moet het eens wat meer daden laten zien! De sociaal-democraten vinden dus deze regeering, welke een rechtsch bewind te genhoudt, nog zoo kwaad niet. Voor zijn belastingpolitiek krijgt het kabinet-de Geer zelfs nog een pluim in tegenstelling met de regeering-Colijn. Dan komen de anti-revolutionairen aan het woord en vertellen ietwat zuur-zoet, dat de heftigste tegenstanders van het ka binet-de Geer al weer wat geluwd zijn. Zij ontkennen, dat er propaganda voor een nieuw kabinet-Colijn wordt gemaakt. De grootste voorstanders der coalitie gevoelen, dat daarvan op het oogenblik geen sprake kan zijn. Bij deze juiste uitspraak hebben zich blijkbaar ook katholieke leden aange sloten evenals bij het vervolg der beschou wing, waarin het heet, dat er evenmin sprake kan zijn van de vorming van een nieuwe parlementaire meerderheid door samenwerking van zoogenaamde democra tische groepen, bij gebrek aan een gemeen schappelijke overtuiging. Sinds Maart is er in den politieken toestand huns inziens geen verandering gekomen; dit intermezzo-kabi net heeft dus nog evenveel reden van be staan als bij zijn optreden. Zij verklaren er koel tegenover te staan en het te zullen steunen, zoolang hun dit wegens den aard van zijn daden en plannen mogelijk zal bliiven. Dan kan men in het algemeen verslag nog de liberalen erkennen, die het meest met de regeering zijn ingenomen, onder voorwaar de dat zij blijft bezuinigen en een „libe rale" (bedoeld is blijkbaar vrijhandels-) po litiek volgt; en de vrijzinnig-democraten, welke met de sociaal-democraten genoegen nemen met een regeering, die een „on waarachtige" coalitie-politiek tegenhoudt. Voor het overige gaat de strijd tusschen de groepen slechts schijnbaar om deze re geering; 't is een spiegelgevecht van demo craten io^en conservatieven, van bezuini- gers-doo-~'<ik-en-dun tegen optimistische beschouwers van 's lands financiën, die de meevallers voor de schatkist willen gebrui ken voor verhooging van ambtenaarssalaris sen en sociale doeleinden; van voorstanders eener christelijke politiek, die uitvoering van de bioscoopwet, bestrijding van het kwaad der dansgelegenheden, Zondagswet geving en de lijkverbranding willen regelen, tegenover degenen, die den Staat van dit terrein der „zedelijke waarden" willen af houden. Alles te zamen noemen wij dit in een staatsstuk als hier aan de orde, humoristi sche lectuur. Immers, toen minister de Geer dit alles las, moet hij wel de bekende regels gepreveld hebben: ich höre all dasz schwadronieren zu und streiche lachlend meinen Bart! Juist, zooals hij verlangen moet, gaat de critiek langs hem heen. Degenen, die hem en zijn kabinet in de politiek het meest paast staan, zeggen koel tegenover hem staan, een betuiging, dat hij geen rechtsche politiek voert. En zij moeten er aan toe voegen, voorloopig geen andere oplossing te zien, dan waartoe de heer de Geer in Maart gekomen is. En de linkerzijde: zij vindt nagenoeg geen politieke verwant schap met dit kabinet, maar wacht zich wel het een voet dwars te zetten, omdat geen der linksche groepen kans ziet aan het bewind te komen en een heengaan van deze regeering slechts den drang naar een nieuw rechtsch bewind grooter kan maken. En het ontbreekt niet aan getuigenissen dat men alles liever wil dan nogmaals een coalitie-kabinet. Het ministerie-de Geer verkeert dus in den zeldzamen toestand, dat het geen op positie tegen zich heeft. Eenig» der leden zijn zelfs zoo vriendelijk om nu al vast te verklaren, dat, ook al mocht een toevallige meerderheid in de Kamer straks een of ander van de ministers omkegelen, dit voor het ministerie-de Geer geenszins een reden behoeft te zijn om zich bezorgd te maken. Achtereenvolgens kunnen de ministers van Karnebeek, Slotenmaker, Lambooy, Was zink enz., genoopt worden ontslag te ne men, de heer de Geer heeft met anders tc doen. dan nieuwe functionarissen te zoeken en rustig verder te gaan. De partijen in de Kamer zullen vejder wel ah van ouds fel tegen elkander optrekken: de regeering heeft slechts toe te zian; haar kan mets raken. 't Is een bekende toestand .vrij weten het. Maar dat de Kamerleden zclt in het voorloopig verslag zoo openliik de onmacht van het parlement zouden bloot leggen om staatkunde naar een vaste lijn en in het werkelijke landsbelang te voeren-, dat is toch het komische nabij Men had zich kun nen denken, dat het parlement, gezien den nu eenmaal geschapen toestand en voor loopig geen uitzicht speurend op eenige verandering, de onderlinge geschillen niet zoo ostentatief naar voren had gebracht en gezocht had naar een compromis, waardoor het landsbelang althans zoo goed mogelijk te behartigen zou zijn. Wanneer uit alle partijen b.v. de aandrang tot de regeering was gekomen, om, nu geen scherp algetee- kende, principieele politiek mogelijk is, te sturen naar een beleid ter verheffing der algemeene volkswelvaart, door, vermijdend een politiek van protectie en eene van vrij handel, door tijdelijke maatregelen —waar niemand zich tegen behoeft te verzetten handel en nijverheid te steunen; door het zoeken van middelen tot bestrijding der werkloosheid, vereenvoudiging en versobe ring in den staatsdienst in een woord door een algemeene welvaartspolitiek dezen tus- schentijd te gebruiken tot economische ver heffing en versterking van ons land wan neer aldus gezocht was naar een middel om van den ongewenschten toestand het beste te maken wat er van te maken is, dan had de Tweede Kamer in de oogen van heel het volk haar positie als voornaamste parlementaire instelling versterkt en het oogenblik verhaast, waarop het volk weer terug verlangde naar een tijdperk van een gezonden politieken strijd met een stevige regeeringspartij en een loyale oppositie. Maar deze uitstalling van onmacht en deze lust om straks bij de behandeling der begrooting weer allerlei kleine politieke kibbelarijen te gaan opzetten, welke in de gegeven omstandigheden tot geen enkel re sultaat knnnen voeren, versterken hoe lan ger hoe meer diegenen in hun meening, die beweren, dat zulk een niet-parlementaire regeering toch nog zoo kwaad niet is! Sociëteit „St. Bavo" Vioolonderwijs 3 uur „Geel-Wit" 5 uur Gewone zittingen 7 uur Feestavond R.-K. Spoor- en Tlrampersoneel 7 uur Christelijke Oratoriumvereeniging 9 uur, St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Museum van Kunstnijverheid Van 104 uur Tentoonstelling van Beeldhouw kunst. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Tentoonstelling van werken uit Noor wegen door H, van Steenwijk. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat tl. Eiken Donderdag van 89K uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van halt 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van Q?4 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal e» Uitleenbibüotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens- te dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorgipg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged- Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd, Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in bet gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. r'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgeveL REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). OP 29 OCTOBER: Umuiden en Omstreken Vliegtocht waar onder strooibiljetten van 2.50 worden uitgeworpen van 12 uur. Gymnastieklokaal van school C. Bree- saapstraat Opening Historische Ten toonstelling 4 uur. Opening Winkelweek door den Burgemees ter van Velsen en rondgang muziekcorp sen kwart voor 5 uur. OP 30 OCTOOBER: Athletiekwedstrijden van 1 uur—half 3 uur. Voetbalwedstrijden tusschen Stormvogels en H. F. C. en V, S. V.Alcmaria Victrix van 3 tot 5 uur en daarna prijsuitreiking. Thalia-Theater Gymnastiekuitvoering half 8 uur. Uit de bewoners van Rampelaan. Tuindorp en Rolland te Overveen heeft zich een groep personen gevormd, die een voorloopige be raadslaging hebben gehouden om te komen tot een gpzamelijke actie tegen de voorge stelde grenswijziging van Haarlem, waarbij Tuindorp, Rolland en Rampelaan zouden ge annexeerd worden. Op het hierbij afgedrukte schetskaartje is aangegeven de grens van groot-Haarlem, zooaTs in het wetsontwerp wordt voorgesteld. Achter de huizen' van den Korte Zijlweg omloopend, buigt de lijn af naar de Rampelaan, steekt die over en volgt dan de Elswoutslaan. Deze regeling van de grens achten de be woners van Rampelaan en omgeving onge motiveerd en fnuikend, zoowel voor de be woners van het complex zelf als voor de ge meente Haarlem. Om de voorgestelde grens wijziging te voorkomen, zullen zij thans een actie gaan ontplooien. Reeds heeft, zooals wij mededeelden, een voorloopige bespre king plaats gehad; naar men ons mededeel de, zal een tweede bijeenkomst, waarop nog meerdere belanghebbenden zullen worden uitgenoodigd, spoedig gehouden worden. Het zal dan in de bedoeling liggen o.m. een adres aan de Tweede Kamer te zenden, beoogende om de Rampenlaan en omgeving buiten de annekatie te houden. In dit adres zullen verschillende bez,wareti tegen de voorgestelde annexatie van het complex worden aangevoerd, o.m. de vol gende: Adressanten zullen er op wijzen, dat Ram pelaan, Tuindorp enz. bijna hoofdzakelijk bewoond wordt door ambtenaren en werk lieden der gemeente Bloemendaal. O saO O» a -v nOvT vA C.Ïj 1 XGA£-/rj OCR R£GC o AO*£&SAffTS//' Indertijd is Tuindorp juist voor dat doel gesticht. Waar nu de meeste dezer ambte. naren en arbeiders, ook na de grenswijziging, in dienst der gemeente Bloemendaal zullen blijven, zal Tuindorp dus noodzakelijkerwijs ontvolkt worden en zal de gemeente Bloe mendaal noodwendig moeten overgaan tov stichting van een andere huisvesting voor haar ambtenaren en werklieden. Een ander bezwaar doet zich voor met de scholen. De bewoners van Rampelaan en omgeving halen daarbij aan, dat ongeveer deel der bevolking van de scholen te Overveen ge schiedt door kinderen der bewoners var. Rampelaan enz. en wanneer straks Rampe laan en omgeving Haarlem zou worden, zon voor al deze kinderen, die dan een school in een andere gemeente bezoeken, een bijdrage moeten worden verleend door de gemeente Haarlem. Verder meeneh de bewoners, dat het niei aangaat om een grondgebied te annexeeren, dat men niet anders kan bereiken dan gaan de over grondgebied van Bloemendaal. Om deze en meerdere redenen meenen de bewoners dat het noodzakelijk is, een krach tige actie te ontplooien. Als menschelijkë grens voor de annexatie zouden zij willen volgen een lijn, loopena achter Rolland om. zooals op het schets kaartje is aangegeven. Tot zoover de meening van adressanten. Wij kunnen ons deze actie heel goed in denken en steunen zelfs het verzoek. De Tuindorpers zullen ons wel willen ge- looven, als wij vastleggen, dat wij van de grensregeling alleen aan de groote lijnen vasthouden en 't komt er voor ons absoluut niet op aan, hoe op een bepaald punt die grens loopt. Als bewoners van een of ander grondge bied, in casu Tuindorp, Rampelaan en om geving meenen, dat zij bij Bloemendaal be- hooren, dan wenschen wij dat verzoek har telijk te steunen. Hoe of precies de grens zal moeten loo- pen, zooals de adressanten dat aangeven, laten wij in 't midden en het zal ook adres santen wel koud laten, mits Tuindorp, Ram- pelaan en Rolland buiten de annexatie blijven, De aangevoerde motieven zijn in alle ge val de overweging waard. Openingsconcert in Thalia. Gisteren zijn de feesten te IJmuiden begonnen met een concert in Thalia". Een sombere avond ,een druilerige regen en grauwe mist, dat is wat de stemming moest brengen toen we heengingen naar de eerste van de reeks feesten, die er gehou den worden ter gelegenheid van de her denking van het 50-jarig bestaan van IJmui den. Misschien zal men zeggen dat hoort er bij (we hebben wel eens hooren zeggen, dat het weer ook niet uitstak op dien Novembermorgen, toen Koning Willem III het kanaal opende) doch we hoopten toch dat dit Novemberfeest nog wat vroolijk weer zou brengen. Het heeft niet mogen zijn op den eersten avond. Miezerig was het buiten, de rechte gezelligheid ontbrak ook binnen, waar vele leege plaatsen de zaal hol deden schijnen. In deze zaal was het muzikale gedeelte voor Concordia, onder directie van den heer Sam. Vlessing. Haar programma bestond uit 6 nummers, waarvan 2 der grootste composities van den directeur zelvAls steeds, werd elk nummer met applaus beantwoord, het meest wel de „Marion" van den heer Vlessing. Een extra nummer was hiér dan ook wel geplaatst. Voor de zang was „IJmuiden's Mannen koor", dir. de heer H. Arisz, aanwezig. We hoorden verluiden, dat deze beide ver- eenigingen waren genood, omdat zij de oudste op hun gebied zouden zijn. Wat het mannenkoor betreft, is dat wel niet zeker, maar een der jarenlang bestaan de koren is het wel. Doch, sinds het laat ste optreden onderging het een metamor phose. De vroegere directeur trad af en werd vervangen door den heer H. Arisz. En dat was merkbaar. Deze jonge, veel belovende dirigent, weet zijn mannen te beheerschen en daardoor de noodige spirit in het geheel te brengen. Overduidelijk was dat bij de eerste num mers, die allen reeds vaker op het pro gramma van dit koor prijkten. Alleen de Jansen-cantate was een nieuw nummer en werkte natuurlijk vooral op de lachzenuwen der hoorders. Een gezellig samenzijn besloot dezen avond, die zeer goed zou zijn geweest, als er meer bezoek was. Concert in de RaK. Vereeniging. Zooals in het feestprogramma ter her denking van het 50-jarig bestaan van IJmui den was aangekondigd, heeft gisteren avond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan het Kennemerplein het concert plaats gehad, van de R. K. Harmonievereeniging „St. Fidelis" van Velseroord, directeur J. Heeremans en het R. K. Zangkoor „Zang en Vriendschap" van IJmuiden, directeur J. Nibbering. Na een kleine wijziging in het keurig saamgest,elde programma, nam even over achten het concert een aanvang en gaf de Harmonie „St. Fidelis" den marsch van Sam. Vlessing. Veral' Avenir ten gehoore waarna de nummers L. Emulation en La Vic Champetre, waarmede zij vooral bij het laatstgenoemde veel succes had te boeken. Als 2e deel van het programma gaf de zangvereeniging „Zang en Vriendschap" de volgende nummers ten gehoore: „Zondag morgen", „Lindeboom", „Maaierslied" en „Van een oud Vrijertje", welke op schitte rende wijze werden uitgevoerd. Na de pauze werden door beide veree- nigingen nog eenige nummers ten gehoore gegeven, waaronder het zeer mooie zang nummer „Haarlemsch Liedeke van Jac. Zwaan, hetwelk succesvol gezongen werd. Ook het prachtige nummer Loure de Noves van E, Marsal, hetwelk de Harmonie' „St. Fidelis" op keurige wijze uitvoerde, ont lokte een hartelijk applaus. Jammer was het voor de beide vereeni- gingen dat de zaal zoo slecht bezet was. De verwachting van een volle zaal had men niet gehad, daar in IJmuiden te veel be langstelling was voor de versiering, niette min hebben zoowel de R. K. Zangvereeni ging als de Harmonievereeniging getoond een plaats waardig te zijn, op het gebied van zang en muziek. Toch verwonderde het ons, daar het zangkoor zeer goede zangers bezit, zoodat zij kan bogen op een goede kern, dat er niet meerdere R. K. leden toetreden, waar door de mogelijkheid op nog grooter succes voor de zangvereeniging zou toenemen In verband met de moeilijkheden van fi- nancieelen aard van de gemeente Petien, hebben Ged. Staten de vraag onder de oogen gezien, of vereeniging van Petten met Zijpe soms wenschelijk is. Het zelfstandig beslaan van Petten zou op den duur slechts door subsidieering mo gelijk blijken. Aan de gemeentebesturen van Petten en Zijpe is het oordeel gevraagd van een even- tueele vereeniging. Zijpe zou dan de wacht gelden moeten betalen aan de op wachtgeld gestgjde ambtenaren van Petten. Aanrijding. De motorrijder D. reed met een flinke vaart op den Cruquiusdijk tegen een drie- wielige kar aan, die niet verlicht was en be stuurd werd door v. d. R. De gevolgen ble ven niet uit. Behalve dat het motorrijwiel flink beschadigd werd, bleek dat D. zijn been ernstig gekneusd had. Met den auto van den'landbouwer R. werd D. naar zijn kosthuis vervoerd. Door tot nu toe onbekend gebleven oor zaak is gisterenavond half negen bij Half weg een motorwagen van de E. S. M, ont spoord. Door werkzaamheden van den Rijks waterstaat daar ter plaatse, moeten de trei nen gedeeltelijk over verkeerd spoor loo- pen. Terwijl de van Amsterdam komende tram gisterenavond den wissel passeerde, ontspoorde een der motorwagens. Om kwart over elf was de wagen door den materiaal- wagen weer in de rails gebracht. De passa giers hadden geen oponthoud, doch moes ten tijdens de werkzaamheden overstappen. Heden is mej. J. H. Korswagen aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd op een dissertatie over: „De oorzaken van den stank der Leidsche grachten." Het belang van dit onderwerp is zeker niet tot Leiden beperkt, maar strekt zich over meerdere Nederlandsche steden uit vooral ook voor Haarlem is het van belang. De schrijfster geeft eerst een zeer uitvoe rig overzicht over de geschiedenis der leid sche grachten sinds 1250 eu alles wat er ter verbetering van den nu en dan zeer slech ten watertoestand is gedaan. De slotsom van die beschouwing is, dat Leiden eigen lijk nooit behoorlijk water heeft gehad. En nu is het zoover gekomen, dat Leiden zelf er niets meer aan doet. De verversching van het Leidsche grachtwater hangt nu hee- lemaal af van de verversching der toe- en afvoerende wateren om de stad, die zoo doende deel uitmaakt van den grooten boe zem van Rijnland. De Rijn is eigenlijk de zoetwaterbron, waar Leiden zijn verversching van hebben moet. Hierna bespreekt schrijfster aan de hand van tal van onderzoekingen, de oorzaken van den stank. Eigenaardig is het periodiek optreden; het water kan weken lang totaal reukloos zijn en dan door de een of andere oorzaak onder overigens uiterlijk gelijke omstandigheden opeens gaan stinken. Die vervuiling, veroorzaakt door het loozen in de grachten van de afvoerstoffen, van de industrie in de eerste plaats, is in aanvoer en hoeveelheid vrij constant. Er moeten dus, zegt de schrijfster, nog andere factoren zijn, die het optreden van den stank beïn vloeden. Het resultaat van de verschillende door schrijfster verrichte scheikundig- en an dere önderzoekingen, vat zij samen in de volgende conclusies: 1. Het chloorgehalte van het grachtwater te Leiden bereikt nooit een concentratie, die de stankvorming ook maar in de gering ste mate kan beïnvloeden. 2. De geringe bijmenging van zeewater, die in de Rijnlandsche boezemwateren naar het Noorden toe aan het hooger chloorge halte is waar te nemen, kan (ten Zuiden van de meren, dus ook) te Leiden chemisch en biologisch niet aangetoond worden. 3. De stank der Leidsche grachten is primair te wijten aan de verstoring van het biochemisch evenwicht, doordat tengevolge van verandering in de waterstofionencon- centratie colloidale stoffen in oplossing gaas, welke verstoring secundair veroorzaakt, dat er hoe langer hoe meer slib van den bodem wordt opgewoeld. 4'. Kon men erin slagen, den bodem van de grachten schoon te houden, door de vaste zwevende en drijvende substantie bijtijds te verwijderen of tegen te houden, dan zou de stad zonder bezwaar de vloeibare afval op de grachten kunnen loozen. 5. Zoolang men er niet in slaagt den bodem der grachten schoon te houden, is het noodig alle drijvend vuil zooveel moge lijk uit het water te verwijderen, daar dit in hooge mate slibvorming in de hand werkt. Daarnaast moet geregeld en grondig gebag gerd worden. 6, Zoolang de bodem der grachten een sliblaag vertoont, zijn afmalen te Katwijk met niet te groote tusschenpoozen en inlaten van water uit den Hollandschen I-Jssel te Gouda de eenige afdoende midde len, om stankvorming te voorkomen. Het schijnt wel of dit proefschrift van mej. Korwswagen, wie wij eigenlijk dank mogen zeggen dat zij haar studie op dit onderworp geconcentreerd heeft, den gemeenteraad van Haarlem in het gelijk stelt voor wat betreft zijn besluit om intensief te baggeren en te spuien. Dit blijkt vooral uit de conclusies sub €n 6- Het is te hopen dat mej. Korswagen den spijker op den kop slaat, want daardoor zou Haarlem kunnen ontkomen aan een kostbaar nieuw riolennet, waarvan de afdoende ver betering nog problematisch is. Voor de afd. Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging werd gisteravond een lezing gehouden in den Schouwburg aan den Jans- weg. Na het gebruikelijke openingswoord van den voorzitter, den heer Sabel, werd door den heer M. Gerisch van Rotterdam tot on derwerp „Duitschland als toeristenland" be handeld. De heer Gerisch, wiens uitspraak reeds verraadde dat hij van onze oostelijke buren afkomstig was, gaf een overzicht van reizen, waarbij hij een terugblik wierp in 't begin van de vorige eeuw. Aan de hand van lichtbeelden werden ach tereenvolgens behandeld, de majestueuse bergen, de onvergelijkelijk schoone bosschen en de schilderachtige rivieren, welke zich als linten door de schoone landstreek heenkron- ke' Uit de oude Duitsche steden zagen we f o va i gothischen en modernen bouwtrant, bi... ttèn, die eens de trots van het land uit maakten. Ook de zoo rijke, drukbezochte badplaatsen werden niet vergeten. De kiek jes van Thuringen behooren zeker ook tot de mooiste. De film „Wintersport in het Schwarzwald" gaf een interessanten wedstrijd te zien op ski's De schitterende natuuropnamen maakten de film tot een mooi geheel. Aardige momenten kwamen er voor in „Een vroolijke Rijnvaart van Mainz naar Keulen", waarin behalve de tocht en de mooie natuuropnamen, een stukje „leven" niet was vergeten, wat het ge heel tot een film maakte, die op zoo'n avond zeker te waardeeren viel. De lichtbeelden vielen eveneens zeer in den smaak, waaraan de aangename causerie van den heer Gerisch, zeker niet vreemd was. Snellere spoorwegverbindingen in oa\ land. Inwerkingtreding op 15 Mei a.s. Het spoorwegongeluk bij de Vink. Vergoe. ding voor geleden schade. De malversaties aan het Centraal Maga zijn van militaire kleeding te Woerden Ontzettende wantoestanden in 't beheer. Ce wijding der 6 Chineesche bisschoppen te Rome. Het NederlandschBelgisch verdrag. EupenMalmédy en het Moerdijkkanaal. Het FranschBelgisch geheim militair accoord. Te Bern is een intern. Vereeniging van Ambtenaren van den Burgerlijken stand ge sticht, Het conflict bij de Rijnscheepvaart. De eerste onderhandelingen mislukt. De fascistische opmarsch naar Rome. De Belgische kroonprins naar Stockholm vertrokken. Zie verder Laatste Nieuws, Barometerstand, 9 uur v.ul, 7.42 Vooruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgei worden opgestoken om 5.04. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL' Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 29 October. Hoogste barometerstand 769.2 m.M., te Isafjord. Laagste barometerstand 740.5 m.M., te Lemnes. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 October: Zwakke tot matigen^ meest O, tot N. wind; zwaar bewolkt tot betrokken; waar schijnlijk eenige regen; weinig of geen ver. andering in temperatuur. Op het R. K. Kerkhof „St. Barbara" had hedenmorgen de begrafenis plaats van wijlen den heer J. A. Bakker, in leven oud-hoofd der St. Vincentius-school aan de Warmoes- straat. Te voren waren in de kapel van het zie kenhuis „St. Joannes de Deo" de H.H, Uit vaartdiensten gehouden. De plechtige Re quiemmis werd opgedragen door den Wel- eerw. Heer H. D. Kooper, geassisteerd dooi den Zeereerw. Heeren J. F. G. Sandfon O. F. M. en rector P. W. de Wolf. De Zeereerw. Heer J. W. B. van Iieel O.F.M., pastoor der Mozes- en Aaronkerk te Am sterdam, droeg een stille H. Mis op. Van het zangkoor dier kerk was de heer Bakked eerelid. De kapel was bijna geheel gevuld mef vrienden en bekenden van den overledene. Op het kerkhof waren o.m. aanwezig de heeren G. H. Weustink, inspecteur van her L, O. in de inspectie Haarlem. J. Ch. Vintges, vertegenwoordigende het bestuur der St. Vincentius-scholen te Amsterdam, W. Wit tenberg, na mens de Vereeniging van Hool- den van R. K. Scholen in het Bisdom Haar lem, leden van het zangkoor „Zelus pro domo Dei," der Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam, met pastoor Van Heel aan het hoofd, leden rer A. B. S.-club uit Amster dam, oud-leerlingen van den overledene, toen deze hoofd was der St. Vincentiusschool aan de Rapenburgerstraat te Amsterdam en ver dere vrienden en bekenden. Bijna allen hadden ook de plechtigheden in de kapel bijgewoond. De beaardingsplechtigheden geschiedden door kapelaan Kooper met dezelfde assistent tie als bij de plechtige Requiemmis. De droeve plechtigheid werd .besloten met het storten van een gezamenlijk gebed voor de zielerust van den overledene. Onder de kransen, die de baar dekten, was er een van het zangkoor. „Zelus pro domo Dei." Gisteravond had in de Aula van het Christelijk Lyceum de tweede muziekavond plaats. Als solisten traden op Jaap Stroomen- bergh, bariton en J. F. Rootlieb, organist der Ned. Herv. N.Z. Kapel te Amsterdam. Behalve Schumann, Bach, Guilmont, Hel ler en Wolf bevatte het programma werk van den organist nml. drie liederen, Talis- mane, uit „West-östlicher Divan" van Goethe, Abenstandchen van Clemens Bren- taux en Was nun van Ds. K. Bahr. Rootlieb ondergaat hierin nog sterk den invloed van Bacil hoe zou het ook anders kunnen? Dit mag ook allerminst als een verüespunt aangerekend worden. Bach is een basis, waarop nog steeds kathedralen opgetrokken kunnen worden en we achten deze houding secuurder en breeder dan het ijle zoeken naar een nieuwen vorm met alle gekunstel en dilettantisme daaraan ver bonden. Prachtig is de bewerking der orgelpartij, vooral in Abendstandchen, dat uitmunt door soberheid en innig gevoel. Als je pas de liederen van Rootlieb hoorde, waaruit een groot Godsvertrouwen je toe- golft en even later hoor je een paar slungels op de Dreef een lofrede zingen op Ouwe Keetje, dan vraag je je onwillekeurig af of O. L. Heer het met de schepping wel ernstig gemeend heeft en er komt een ontzaggelijk heimwee in je naar iets dat onbestaanbaar ij kt. De orgelwerken voor de pauze na de pauze riep de plicht ons elders vooral Fuga über den Namen B.A.C.H. van Schu mann, en de twee koralen „O Mensch bewein dein Sünde gross" en „Nun komm den Heider Heiland" van Bach, werden door een korte, voorafgaande explicatie voor de talrijk opgekomen toehoorders veel ver duidelijkt, zoodat de knappe vertolking veel waardeering genoot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1