Voor Gees t en Hart. .urococies iümiiLsie DE SPAARNEFANK Cvsekl wolken van) onderen-Menschen van ÏScavasfc 1 Jt Ingezonden mededeelmgen a 60 ceuts per regeL HAARD OF KACHEL? De nieuwe brand-alarmlnstallatle. Martha. Klndervoorste'Hng „DUc Trom." Statuten. Aanbesteding. Frans Hals-Museum. Tram ver tracing. Een parochiaal Armbestuur ts Bloemendaal. „Spaar en Hout." Nederlandsch Tooneelverbond. De vergadering der R.K. MlddenstandsvereesdgJng. Haarlemsche Kunstkring. BURGERLIJKE STAND. GASLEVERING DOOR HAARLEM AAN ZANDVOORT. Van een auto gesprongen. De begrafenis van wijlen den heer J. B. Lasschuit. Aanbesteding. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HEEMSTEDE. DRIEHUIS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. Wat „Holland" in het afgeloopen jaar presteerde. 99 aU 59 V, 813/xe 4lVa Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Gaai bij een vulhaard Teel warmte door den schoorsteen verloren? Het Rijksinstituut voor Brandstoffen Economie heeft vorig jaar in het tijdvak 16 Nov. tot 6 Dec. proeven genomen betref- ferme de kosten van het-gebruik van een kolenhaard. Deze proeven nu, hebben be wezen, dat de verwarming van een vertrek van 120 M3, met gebruik van Holl. anthraciet, gemiddeld 23 ct. per 24 uur had gekost, ildus niet meer dan ruim t cent per nor. Na bovenstaande proei is echter weer een encere proef genomen, niet minder interes sant; bierbij plaatsten de ingenieurs den haard geheel vrijstaand één meter vóór den schoorsteen, teneinde na te gaan, hoeveel warmte door de insluiting verloren ging. Het resultaat was echter, dat er zoo goed als geen verschil geconstateerd werd! Door bovenstaande officieële gegevens zul len degenen, die tot dusverre de theorie ver. dedigiei dat een kachel altijd meer warmte geeft als een haard, zich toch eindelijk ge wonnen moetjn geven! Het motief, dat een haard zuinig brandt is vanzelf sprekend, alleen van toepassing op een haard ven goede constructie en het daarom dat de firma ALINK alleen die haar den verkoopt, die aan deze voorwaarden be antwoorden; in haar mngazün Kruisstraat 17, vindt men daarom 'n volledige collectie E. M. Jaarsma, zoov.al als de haarden der firma Becking Bongers (Ulftscbe ijzergieterij). Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen zich van een goede, zuinigbrandende vulhaard te voorzien, levert de fa. ALINK de haarden desgewenscht ook volgens de Amer, Huurkoop voorwaarden. Voor hen, die hierom trent uitvoeriger wenschen te worden inge licht, raden wij aan zich te vervoegen tot het vakkunig adres: JOS. ALINK, Kruisstraat 17. In de nieuwe seinzaal van de Brandweer tn de school aan de Ged. Oude Gracht 121 werd, gisterenmiddag de nieuwe oproepe installatie gedemonstreerd voor B. en W, d- Staf en de vrijwilligers van de Brandweer. De commandant van de -Brandweer, de heer C. J. v. d. Broek leidde de genoodigden rond en gaf vooraf een overzicht van de vele zorgen -en moeiten en voorbereidingen, die de nieuwe inrichting heeft gekost. Reeds jaren koesterde de Staf plannen omtrent een wek-systeem, dat de zekerheid bood de brandweer in een minimum van tijd te waarschuwen, terwijl storingen uitgesloten waren. Een brief aan de autoriteiten in den Haag, leidde tot voorstellen van die zijde, die echter de verlangde zekerheid niet gaven. Na, overleg met B. en W. reisde men naar den Haag, waar men moest toegeven dat de gezonden plannen voor verbetering vatbaar waren. De besprekingen hadden tot gevolg dat de Staf van de brandweer uitgenoodigd werd eigen voorstellen in te dienen. Het eerste voorstel, een eigen net voor de brandweer, stuitte af op den tegenstand van het Rijk. Daarna werden langdurige onder handelingen gevoerd en besprekingen gehou den met de ingenieurs c-2. V2n de Western fabriek (die de telefoon te Haarlem heeft geautomatiseerd) en de Siemens Schuckert Werke. Tenslotte is men tot het thans toe gepaste systeem gekomen, het eerste van dien aard in Nederland, dat speciaal is inge richt voor een vrijwillige brandweer. Eij de tot standkoiring der plannen heeft de brandweer steeds de ruimste medewerking van B. en W. ondervonden. Thans heeft men nog plannen voor alle openbare gebouwen, ziekenhuizen, fabrie ken e.d. met de Centrale aan te sluiten, een druk op een knop zal dan voldoende zijn am brand te melden. Dit systeem rust dus ap hetzelfde beginsel als de straatmelders, maar heeft dit voor, dat geen loos alarm gemaakt kan worden hetgeen bij de straat- melders herhaaldelijk voorkomt. Ter controle van het personeel zijn contro leklokken aangebracht, terwijl de Staf bo vendien met haar toestellen ten allen tijde controle kan uitoefenen. Een beschrijving der alarm-inrichting vindt men in ons blad van gisteren. A.s. Zondag 31 October wordt in 'den Stadsschouwburg ean opvoering gegeven van „M a r t h a", de bekende en in langen tijd hier niet opgevoerde opera in 4 bedrijven van F. von Flotow. De „Nederlandsche Opera Zangers" onder leiding van Jules Moes zullen deze opera in zijn geheel op voeren met begeleiding van klein orkest onder leiding van den Kapelmeester Kreeft, De costumes zijn van A. Serné en het kap- werk van de firma Michets uit Amsterdam. De hoofdrollen worden vervuld door Lotti Aussel, Gusta Scheepmaker, Willy Hendriks Joh. de Man, Jules Moes, E. van der Ploeg, Frits Meyerse en F. Haringsma. A.s. Zondag middag 2 uur zal wegens liet succes bij de vorige kindervoorstelling nog een voorstelling gegeven werden van „Dik T r o m", door het Genootschap voor Jeugd Amusement onder leiding van Pedro Beuk- man. De „Staatscourant" bevat de statuten ven de N.V. Credietbank „Marjan" alhier. r -*■" EEN MUZIKAAL PROBLEEM VAN AUiSTOTELES*) Het is een feit, dat onweersproken zal blijven, dat noch letterkundige, noch bouw kundige vorm'ntf, noch de oolcidiag tot schilder oi beeldhouwer, de princiepen en de modellen van Grieksche kunst ongestraft buiten haar leerplan zouden kunnen ban nen. Welk beschaafd menscb zal er nu lachen om den jongen, die een gipsafgietsel van een mödel van Griekrcha kunst zit ne te teekenen? Kan men zien een letterkundige denken, die nooit modellen van Homerus of Sophccies zou hebben bestudeerd? Oi neg krasser: denk u de moderne vazen- kunst, de hoogst bloeiende ceramiek- of terracotfenkunst zonder de wonderen van Grieksche vazenkunst, die het Louvre te Parijs en de musea van Londen, Kopenha gen, Rome en Napels bevatten. Lacht men met den beginneling ia de architectuur, die het Parthenon, of een Dorischen oi soni- scben tempel zit te bekijken en imzijn ver houdingen zit te bestudeer en Kan men zich Plato en Aristoteles wegdenken uit de rechtswetenschappen en de wijsbegeerte? Nietzsche, de wijsgeer, die jammerlijk in eigen geest zoo hopeloos verdwaald is, hee't niettemin met recht eens geschreven: „Nar von einem Volke solist du 'lernen, von den Grie-hgn," Dat staat vast. In één kunst echter de.' aen juist, alsof het Grieksche volk nooit bestaan had, en dat is in de muziekkunst Hedenmorgen werd onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, door of vanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland in het bureel Kruisstraat 3, aanbe steed: Het onderhouden van de diepte vóór den mond van en in de Noordzeehaven en in de kanaalgedeelten en havens buiten de sluizen te IJmuiden en van de havenhoof- 'dea en verdere werken van de Noordzee haven, gedurende 1927, 1928, 1929 en 1930. Raming 574,000 per jaar. Eenigste inschijver was: L. Folker en A. Bos te Dordrecht voor a 547.000 en b 508.000. Het eerste bedrag is gerekend naar 48 uur per week en b naar 55 uur per week. De a.s. Tentoonstelling van onde kunst werken uit particulier bezit te Haarlem. Men bericht ons, dat het gemeentebestuur van Haarlem goedgunstig heeft beschikt op het verzoek van de Haarlemsche Afdeeling van het Nederlandsch Kunstverbond om eenige zalen van het Frans Hals-Museum beschikbaar te stellen voor de tentoonstel ling, die zij van 15 Dec. tot 15 Jan. zal in richten. Verder vernemen wij, dat weer eenige belangrijke toezeggingen voor inzendingen door verzamelaars gedaan zijn. Op het Stationsplein ondervond het tram verkeer gisterenavond twintig minuten ver traging door een defect aan een wissel. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft opgericht een R.-K. Parochiaal Armbestuur in de parochie van Bloemendaal en be noemd tot leden de Heeren J. Bouarius, Th. Klauwers, B. Stals en J. Veldhoven. De Atgemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur wachtte nog altijd op een ant woord van het Haarlemsche Gemeentebe stuur op haar vraag of het subsidie van 100.000.ook geldt voor het betrekken van „Spaar en Hout", Dit antwoord is een dezer dagen verzonden. Noch het gemeentebestuur van Haarlem, noch Bloembollencultuur vonden vrijheid om mede te deelen, wat de inhoud van het schrijven is. Echter deelde Bloembollencul tuur ons wel mede, dat de inhoud niet overeenstemt met wat in een gtnder plaatse lijk blad daarover is gepubliceerd. Begrijpen wij de zaak goed, dan is de kwestie nog niet geheel opgelost en duren de besprekin gen voort. Gisteravond werd door de afdeeling Haar lem van het Nederlandsch Tooneelverbond een algemeene ledenvergadering gehouden, onder leiding van den heer A. D. Huysman. De voorzitter dezer vergadering wijdde in zijn openingswoord een kort woord van nagedachtenis aan den heer M. Merens, in leven voorzitter der afdeeling. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat het batig taldo 2SS bedroeg. Inplaats van den heer Merens werd tot voorzitter der afdeeling bij acclamatie ge kozen jhr. A. W. G. van Riemsdijk. In een tweede vadature in het bestuur, ontstaan door het vertrek van dr. Ketting naar el ders, werd gekozen de 'heer C, Th. J. van den Bcrgh. Beide heeren aanvaardden hunne benoeming. Bij de rondvraag vroeg de heer B. de Kanter. wat de plannen der afdeeling voor het volgende seizoen waren. De secretaris, dr. Francken, las als antwoord op deze vraag het concept cener propaganda-circu- laire voor, die dezer dagen zal verspreid worden en waarin b.a. werd gesproken over de Tooaeelscbool en over de voordeelen, die het lidmaatschap van het Tooneelver bond b'edt, n.l, het bijwonen va» tooneel- voorstellingen tegen zeer gereduceerden prijs of gratis. Dit jaar zullen- de leden bo vendien tegen verminderden prijs toegang hebben tot de eerste voorstelling van het schimmenspel Don Qujchotte van Pieter van Gelder, bij een tekst van Charivarius. Daarna werd ter sprake gebracht de vie ring van het koperen jubileum van Annie van Ee», die te Haarlem op 13 November zal optreden. Het bestuur van het verbond is voornemen* mevr. Annie v. d. Lugt Meisert-Van Ees op dien avond te huldigen en haar een stoffelijk blijk te geven van de groote waardeering, die mevr. Van der Lugt Melsert.Van Ee» bij de léden der afdeeling ven het Verbond geniet. De heer De Kanter wensdhte in de ver gadering een blijden toon te doen hooren over het feit, dat het H. M..de Koningin behaagd heeft mevr. Mann-Botiwmees cr re begiftigen met het officierskruis der Orde van Oranje.Nassau. De heer De Kanter sprak als zijn wensch uit, dat het Tooneel verbond bij de huldiging van mevr. Mann hier ter stede op 12 Januari, de leiding zal nemen. De voorzitter deelde mede, dat zulks in een bestuursvergadering reeds be sproken en besloten is. De secretaris deelde voort mede, dat de heer C. Maarchalk het eere-voorzilterschap der buldigingscommissie op zich genomen heeft. Op voorstel van den heer De Kanter werd tenslotte besloten aan mevrouw Me rens het gratis-lidmaatschap der afdeeling yoov het leven aan te bicden. Gaarne vestigen wij nog eens de aandacht cp de vergadering der>R, K. Middenstands- Ongetwijfeld, elk handboek over muziek geschiedenis bevat eenige historische gege vens omtrent de muziekbeoefening bij de oude Grieken, maar voor bijna alle vak musici is de Grieksche kunst nagenoeg een gesloten boek. Ter eene zijde is dit hieraan te wijten, dat over het algemeen degenen, die de mu ziek als vak studeeren en beoefenen, niet die vereischte voorontwikkeling genoten hebben, welke voor andere kunstvakken noodzakelijk vereischt wordt. De leiders onzer conservatoria zullen daarover ge. no eg te klagen hebben en dat is me zeer goed beker.3. Ter andere zijde is de grond voor het gemis aan bestudeering der Grieksche mo dellen hierin gelegen, dat de eenige ons restende modellen te vinden zijn in een mu ziek, die, daar zij het eigendom is eener Kerk van een z.g. sectariach karakter, in onzen tijd a priori niet ter hand genomen wordt. En toch, wanneer men de princiepen der Grieksche muziek niet. over het h'oofd wil zien, dan zal men zich te richten hebben tot de antieke melopée, die alleen te vin den is in het Gregoriaanseh der R.K, Kerk. 't Mag spijtig zijn, maar het feit staat niet temin vast.... Voor de toepassmg en het model van Aristoteles' muzickni inriepen zijn we aangewezen op. het kerkelijk reper toire. Toch is er één probleem, dat men in bijna alle muzieken tot op heden terug kan vinden. Aristoteles schijnt nooit prac- vereeniging, welke hedenavond gehouden wordt bij Érinktnann. Deze vergadering toch is belangrijk en in teressant, niet alleen om de lezing, welke de bekwame spreker, rector Jansen, zal hou den, maar ook o.m. om dc bespreking van het voorstel der vrouwelijke S. D, A. P.- raadsleden, om te besluiten tot stichting van een gemeentelijk waschhuis. Laat de inzet van het winterseizoen een goede opkomst der leden vertoonen. Wij ontvingen een circulaire betreffende een op te richten kunstkring voor Haarlem en omstreken, welke 'kunstkring zich ten doel stelt de kunst in allen vorm, doch voor al de beeldende kunsten tot het publiek tw brengen. De circulaire bevat de namen der leden van eere-comité en comité. Het eere-comité bestaat uit: C, Maarschalk. Burgemeester van Haarlem, Jhr. A- Bas Backer, Burgemeester van Bloe mendaal; J'nr. J. P. W. van Doorn, Burge meester van Heemstede; Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, Burgemeester van Schoten en H. van Alphen, Burgemeester van Zand- voort. Aanmeldingen voor het lidmaatschap kun nen geschieden tot 3 November a.s. bij den heer G. J. Reerink, Emmastraat 24. Geboren: 27 Oct 2 z. van H. 0. S. Voer manMansholt. z. van N, HageKlein. 28 Oct. d. van M. C. Dofferhoffv. Elk. d. van J. RoelfsemaNuman. 29 Oct. d. van G. C. Eenhoornde Braai, d, van C, A. Leeflang—v. Egmond. Overleden; 28 Oct. N. Gort—v. d. Tol, 39 j., Schotersingel. J. H v. Groningen, 9 j., Fiviervischmarkt. H,. Swaanswijk Oost, SI j., Jansstraat. I., 16 m„ z, van J. R. Kunst, Hazepaterslaan. 29 Oct. T. Voges.Walraven. 35 i.. Gasthuisvest. J. VerdonkWiilebrands, 35 j.. Kamperlaan. In de gisterenavond gehouden vergadering van den Zandvoortschen gemeenteraad is met 7 tegen 5 stemmen besloten het con tract met Ret P. E. N. betreffende de straat verlichting te verbreken en het gas, noodig voor de veranderde straatverlichting, te be trekken van de gemeente Haarlem. Gisterenmiddag, vier uur, wilde de 19- jarige G., Tulpenstraat, alhier, op de Lange- brug van een auto springen. Zijn rechter voet raakte daarbij bekneld tusschen het trottoir en een wiel, In het brugwachters huisje constateerde een lid van „Snelver- band" een wonde aan den enkel. Na ver bonden te zijn, brachten eenige vrienden C. naar het St. Elisabethsgasthuis, Op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan, had hedenmiddag te 12 uur de teraardebestelling plaats van het stoffelijk oVerschot van wijlen den heer J. B. Las schuit, in leven oud-raadslid van den Haar- lemschen gemeenteraad. Onder de talrijke aanwezigen, die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich ver schillende leden van het College van Ouder lingen van de Ned. Herv. Gemeente en eenige andere kerkelijke colleges; bestuursleden ven de vereeniging van kooplieden en indu- stricelen in het bouwbedrijf; bestuursleden van de Chr. Historische Kiesvereeniging; be stuursleden van de Christelijke Oratoriiun- vereeniging, waarvan de heer Lasschuit eere- lid was; de raadsleden W. v. d, Kamp, o. Visser, ?/liezérus en van Santé; verschillende ntidraadslcdcn en de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer Bouwer. Namens de vereeniging van koopHeden en industrieelen sprak de voorzitter, da heei van Santé enkele woorden van afscheid. De heer Lasschuit was gedurende 40 iaar lid va», de vereeniging en 12 jaar 'maakte hij deel uit van het bestuur. - Spr. roemde zeer de verdienstelijke wijze, waarop de heer Lasschuit steeds zijn taak vervulde; hij was een goed vriend, wien» woorden werden gewaardeerd. De heer J. H, v. Leijden sprak namens bet college van ouderlingen der Ned. Iierv. kerk ca namens de kerkelijke kiesvereeniging en de Chr, Historische kiesvereeniging in welke colleges de overledene jarenlang met euro plaats heeft ingenomen. Daarin heeft hij zich laten kennen als een ijverig en pliebtvoi wan, een man van beginsel en vasthoudend aan zijn principes. Zijn nagedachtenis zal in dank bare herinnering blijven. Prof. de Hartog herdacht den overledene als vriend en hulp. tisch als musicus te zijn opgetreden. De groote muziekgeleerde Gevaert is van meening, dat hij één compositie vervaar digde. Misschien kende hij de koorleiding, zooals blijkt uit eenige zijner opmerkingen, maar overigens beeft hij meer over de mu ziek gedacht dan muziek gemaakt .Op sommige punten zijn de opmerkingen van Aristoteles van onwaarde, als hij tot dan toe niet vastgestelde punten aanraakt, maar in wezen zijn zijn kunstprinciepen zóó diep *en zóó sterk, dat de muzikale aest- hetica (in veel gevallen onbe-.vust) meer op de grondslagen der Aristotelische princie pen dan wel op hun puinhoopen is opge bouwd. Aristoteles Heeft de heele kunst van zijn tijd overzien, en er zijn in 't algemeen maar zeer weinig kwesties, die Aristoteles niet beeft gesteld, bedisseld en opgelost. Ook de muzikale problemen heeft hij doorvorscht. Onder de muzikale problemen nu van Aristoteles is er één, dat een algemeene wet is en die als formule nog steeds de goede muziek bebeerscht heeft, Hij vraagt zich het volgende af; „^j/aarom is het aangename.' een zang te hopren zingen, dien we reeds kennen, dan een volkomen onbekend gezang? Komt dat soms omdat de uitvoerende, als dc toehoorder reeds van te voren de melodie kent, makkelijker kan worden ge volgd, gelijk iemand, dia op een bepaald doei afgaat? Of komt het, omdat men liver verdiept, dan wel nieuws bij leert? De reden is, omdat het in het laatste ge val meer grat over liet aanwerver, van ge heel nieuwe begrippen, terwijl ir. het eer ste geval het gebruiken van wat bekend ia gelijk staat met herkennen, Ten slotte sprak ds. Poot namens den kerkeraad van de Ned. Herv. kerk en na mens het bestuur der Ned. Herv. Gemeente, Wijk II. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Te IJmuiden is aanbesteed het maken van oeververdedigingen langs een gedeelte van den zuidelijken oever van het Buiten- toeleidingskanaal, behoorende tot de wer ken voor den bouw eener schutsluis c.a. te IJmuiden ingevolge de wet van 2 Januari 1917, Staatsblad no. 3. Raming 47.350. Laagste inschrijfster: N. V. Aannemersbe drijf H. W. 't Hoen, Helder, 39.900; met Belgischen steen 36.500. Burgerlijke Stand van Vrijdag 23 tot Donderdag 28 October 1926. Geboren, d. van van M. C. de Rood- Sunt leyeni. d, van A. M. HuijbensBckn. Getrouwd: G. J, len Wolbeek en P G. van der Heiden, R. Buimer en F. Tulp. Overleden; T. var drr 75 jaar, wi. nende te Hilversum, A. A, van der Esch, 5e jaar. G. it. P. Geerlings, 20 jaar Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van de R. K. Sportvereeniging, den WelEerw. heer J. B. Woesik, alhier. Gevaarlijk. Op den Heerenweg, nabij Bosch en Hoven, liggen in het asfalt van den weg een paar ijzeren deksels zoo ge vaarlijk los dat de politie gisteravond ter voorkoming van ongelukken twee roode lichten er op geplaatst heeft. Feestavond der R, K. Harmonie „Si. Michael". Als er ooit aanleiding geweest is voor eene vereeniging om feest te vie ren,^ dan was dit voor „St. Michaëi". Eers tens moest nog herdacht worden het groote succes behaald in Spaarndam, en vervol gens moest de nieuwe beschermheer geïn stalleerd worden. De groote zaal van het R. K. Vereeni- gtngsgebouw was in feestdos, zoowel door het groot aantal donateurs en genoodigden, als door de fraaie zaalversiering, en gratis geschenk van de firma v, Empelen Zn. Naast het keurige program der feest vierende vereeniging, had het bestuur zich ook van de medewerking verzekerd van het mannenkwartet „Euphonia" uit Haar lem. Te kwart over 8 uur wordt aangevangen met „Vieux Camerdes", marsch van E. Laruê. Na dit keurig uitgevoerde begin was de feeststemming er in. No. 2 van het program gaf aan de instal latie van den nieuwen beschermheer, Dr. E. A. M Droog, door den voorzitter, den heer W» Luiten. De voorzitter heette allen welkom, voornamelijk de heeren Geeste lijken, Eerw. broeders, en in het bijzonder den nieuwen beschermheer en dien? huis- gengöten. Spr. dankt den donateurs voor hun zoo onmisbaren steun. Deze steun heeft een goeden ondergrond noodig, en dat is de beschermheer. Vervolgens schetste spr. het werk van den nu ontslagen beschermheer, den heer J. Preijde, die 14 jaar laag als bescherm heer zijn beste krachten gaf, vooral tijdens de rooblisatie, toen hij het was, dia door woord en daad „St. Michael" op de been hield. In het yoorjaar van 1926 werd hij uit het leven weggerukt, en was de vereeni ging zonder den zoo noodzakelijken steun. De gedaahteo. gingen toen raar Dr. Droog, waarvan men wist, dat hij de man was, die de zaken der R. K. Vereenigingen vol belangstelling volgde. Spr. uit den wensch dat de nieuwe beschermheer, evenals de heer Preijde dit deed, mede zal werken otn St. Michael tot grootere bloei te brengen, niet enkel voor het corps, maar ook tot -bloei van het groot Heemstede. Onder ap plaus en fanfares spelt de voorzitter daar na. de insigne op de borst van den nieu wen beschermheer. Vooraleer Dr. Droog iets aangaande de vereeniging wil zeggen, wil hij ook her denken de persoon van den vorigen be-, schermheer, zoowel als raadslid, als voor zitter van het R. K. Armbestuur en als par ticulier. Spr. schetst hem'als raadslid, steeds een gepast woord vindend, dat het aanhooren waard was, als voorzitter van het Armbe stuur, waarvan velen in de gemeente on dervinding hebben gehad, en als particu lier en waarvan vele arbeiders dér firma nu nog profiteeren; .meer bijzonder schetst spr. hem als minnaar der kunst, wat bleek uit zijn jarenlange beschermheerschap. In diens voetstappen wil spreker trachten te gaan. St. Michael is voor mij, zégt spr., geen vreemd gezelschap. Immers hoeveel successen heeft de vereeniging al niet ge oogst, eerst onder de leiding van den heer I eliings en nu onder de vakkundige lei ding van den heer Hofmeester. Spr. be sluit met den wensch, dat deze vooruitgang zoo voort moge gaan en eindigt met een „Lang leve St. Michael" wat met applaus en fanfares wordt beantwoord. Aan de echtgenoote van Dr. Droog brengt de voor zitter dank voor de medewerking tot aan vaarding van het beschermheerschap, waar aan een bloemstuk vergezeld gaat. Nadat de Harmonie ap zeer verdienste lijke wijze heeft uitgevoerd de ouverture Fantassique, wordt overgegaan tot het aan hechten der prijzen, behaald in Spaarn dam. Hierbij voerde het woord de geestelijk adviseur, kap. Witkamp. Spr. is verheugd adviseur te zijn, omdat hij nu ook mee mag feestvieren. liet succes is te danken aan de eensgezindheid die er in 't corps heersebt. Deze geest moet bewaard blijven. Bovendien, hetgeen men gewoon is, chiint verkieselijker dan het ongewone," Wat ligt er een schat van waarheden in een aldus gesteld béginsel.. Dat is een na tuurlijke eigenschap, niet slechts van de muziek, maar van de menschelijke natuur ia 't algemeen. „Men verdiept liever dan dat njen nieuw bijleert." Wordt daarom een nieuw talent, een nieuw genie van nature tegengewerkt? Ziet daarom de oude gewoonte in een nieuw ideaal eer tegenspraak dan voortzetting van het oude? Ook de Grieken zijn menschen van tra ditie geweest. Vandaar dat zij wantrouwend stonden tegenover hst nieuwe en ongehoor de en dat teckent hen als een wijs en be zadigd volk, De Grieksche muziek was eenvoudig, beschikte niet over de technische middelen of plotselinge effecten en liet haar invloed slechts geleidelijk op de ziel gelden. Geen plotselinge aandoening was in staat de ziel te overrompelen. En hiervan laat zich ook zelf» zeer goed als reden aangeven het wezen der antieke homophonie, gelijk dit bij een vorige gelegenheid onder deze rubriek betoogd is. „Een opvolging van ver schillende tonen heelt noch muzikale be- teekenis, noch uitdrukkingskracht tenzij hun harmonische waarde door den hoorder kan begrepen worden. In de polyphone muziek, waar elk melodisch accent verduidelijk' wordt door de begeleidende accoorden, gebeurt die zielewerking bliksemsnel. Maar bij een homophone melodie, wordt men zich slechts geleidelijk van de harmonische Juncties bewust en da totp!r harmonie is eerst duidelijk voor don aesthetisehen zin als de laatste noot der muziKaie periode t Er zijn groote offers gebracht, de grootste zeker dpor den heer Tellings, den stichtei; der vereeniging. Z, Eerw. uit den wensch dat de nieuwe beschermheer nog vele successen zal mogen medemaken. Onder applaus en fanfares spelt Z, Eerw. daarna de verschillende prijzen aan het mooie vaandel. Hiermede was het officieele gedeelte af- geloopen en werd dc avond verder aan de muzikale kunst gewijdt. Het is voor St. Michael als voor „Eu phonia" een succesavond geworden en de talrijke bezoekers zullen zeker met genoe gen terugzien op dezen avond en verlan gend uitzien naar een volgend optreden. Men meldt ons; Het 50-jarig Jubilé van „Beije Alders" als Kerkwerkster op Zondag 31 Oct. a.s. zal met eenige feestelijkheden worden her. dacht. De H. Mis van dankbaarheid te 7 uur zal te barer intentie worden opgedragen. Na de Hoogmis ongeveer te 12 uur zal het Kerkbestuur te haren huize den dank, de geiukwenschen en het geschenk van de Parochie aanbieden. Zooveel de ruimte het toelaat, kan ieder daarbij tegenwoordig zijn, of anders daarna tot half 2 de ge'.egen- tieid vinden, haar persoonlijk te feliciteeren. Dan gaat Bétje eten. 's namiddags na het Lof zal zij tot half 5 wederom dc gelegen heid geven, haar geluk te wenschen. Befje vindt het wat al te deftig klinken, om te zeggen, dat zij dien tijd „receptie" houden zal. Te. half vijf ongeveer zullen vertegen woordigers van het Kerkbestuur met aan het hoofd de Pastoor, de Jubilaresse naar net Pension „De Voorzienigheid" brengen, alwaar haar in een der kamers en onder de goede zorgen van de niet genoeg te prijzen Zusterkens een welverdienden rus- tigen ouden dag wacht. (Vervolg.) Hoogspringen, zonder aanloop ging dit jaar sterk vooruit. Het clubrecord werd met. 1.25 M. gevestigd en kort daarna al door drie andere concurrenten verbeterd. J. Vogel nam 1.3t M. voor zijn rekening. Bakker en Voeke waren met 1.26 M. al tevreden. Polsstokhoog stond op 2.65 M., één der slechtste records. A, Verheem, die toch zeker wel beter kan, deed er dit jaar 5 c.M. bij. Volgend jaar komt de rest. Bij polsstokverspringen werden schitte rende resultaten geboekt. Het record stond voor 1925 op 722 M. Niet minder dan vijf „oranje-klanten" passeerden dezen afstand. Dit jaar werden genoteerd voor N. de Zwager 7.31 M. en 7.83 M.; A. Verheem, 7.73 M. en 7.99 M.l D. Ronde 7.51 M. en 7.28 M.j B. Ronde 7.46 M. en 7.34 M. en W. de Zwager 7 30 M, Toch is hier niet het uiterste bereikt. Bij het oefenen werd heel dikwijls de 8 M. gepasseerd. Dat de hinkstapsprong „voor de bijl" zou. gaan, niemand was er die daar aan twij felde. Een afstand van 1082 M. is dan ook voor ieder alhleet te bereiken. Het peil onzer springres ging beduidend omhoog. B. Ronde was het beit daarmee op dreef, achtereenvolgens Sprong liij 11.26 M„ 11.77 en 12.46 M, Het oude cln.brecord werd ver der nog „genekt" door W. Bakker 11.44 M.; D. Ronde 11.53 M.; N. de Zwager 11.28 M. Oolc het speerwerpen kon aan de record- jacht niet ontkomen. Het clubrecord werd van 33.78 gebracht op 36.21 M. door N. de Zwager, terwijl K. Lindström met 35.12 geen eervolle plaats inneemt. ■Het zwakste nummer van het vorige sei zoen, discuswerpen, werd dit jaar met groote animo beoefend. Na Zwager is momenteel titelhouder met 28.82 M. Oud record 21,73 M. Voor hem werd verder nog eens 25.82 M, genoteerd. Goed werd deed A. Verheen; met 26 45 M., K. Lind ström met 25.15 M., terwijl B. Ronde met 22.90 M. niet onverdienstelijk werk leverde. Een bijzondere vermelding verdient onze Hongaarsche maker.Julius Ha'vax, die zon der wedstrijdzenuwen goed is voor 30 M. en met wedstrijdangst 24.14 M, werpt. „Holland's" voorzitter vestigde in Zaan dam het clubrecord kogelstooten 8.75 M. K. Lindström kreeg de smaak te pakken ep liet voor zich aanteekenen 8.95 M. en 9.40 Meter, A. Vorheem wist met 9.20 M. ook het oude record voorbij te gaan. De 10 M. is niet ver meer weg. Ten slotte de estafette's. 4 maal 100 stond op 50.? sec. N. de Zwager, W. de Zwager, F Damen en D. Ronde. In Juni werd deze tijd gebracht op 50 secB. Ronde, Vrees wijk, W. de Zwager en N. de Zwager, De grootste verbetering werd bereikt op den derden athletiek-dag, 47.8 sec., met A. Verheem, C. Voeke, B, Ronde en D. Ronde. Olympische estafette 800, 400, 200 en 100 Meter, werd gevestigd met 4 min. 6.4 sec. Wijsman, de Zwager, N. de Zwager en D. Ronde, Bij de Sportpark-demonstratie maakten W. Bakker, N. de Zwager, B. en D. Ronde er 4 min. 2 van. Op den tweeden athletiek- dag zorgden J. Vogel, W, Bakker, D, Ronde en A. Verheem voor 3 min. 57.2 sec. Ook de 4 maal 400 M. werd dezen zomer wat sneller gedaan. Het kwartet dat er 3 min. 57,8 sec. van maakte, bestond uit C. Voeke, W. Bakker, «B Ronde en J. D. Ronde, 4 weggestorven is. De eerste indruk van een gpheel nieuwe compositie had dus voor 't groote Grieksche publiek iets onbe paalds en onaangenaams." Nu kan men dit Aristotelisch probleem1 ook zóó verstaan, dat de smaak om opnieuw te hooren, 't verlangen om iets ouds terug te vinden, sterker js dan de zucht om iets nieuws te ontdekken. Afgezien nu van het evolueerende in de muziekkunst, en dus daarboven uit staande, is deze natuurlijke eigenschap de basis van bijna alle muzikale vormen. In bijna alle muzieken toch vindt men de her haling en een terugkeeren van welluidende vormen en passages. De zestiende eeuwsche polvphonie is 'er vol van, dat zijn dikwijls muzikale bouwwerken van 5, 6 verdiepingen op één en hetzelfde thema. Die zelf-imita- tie is als 't ware de natuur en het leven der muziek. Vanaf de romance-coupletten tot het lelt- motief, in fuga, variatie, sonate en sym phonic, overal vindt men dit princiep terug. Het beginsel van Aristoteles heeft mis schien nooit glorieuser belijder gehad dan Beethoven in zijn Eroira en zijn sonates op. 106, 109, 110, 111. In deze werken kan men ieeren, vat het zeggen wil „de eensvverwor ven wetenschap te verdiepen" en welke be koring er uitgaat Van een muziek, die bet bekende mei telkens nieuwe gewaden en f.anjes ons weet voor te stellen. In de meestervrerken der muziekkunst vin ten we inderdaad steed* een vaste eenheid, die op even vaste wijze tot in 't oneindige van gedaante verandert. Zoo is het the cv 'ar Beethoven, zóó is Je ..cc!" Ter nieuwe ..vunsehe werken, met dis'n ver Lande, dat de constante eenheid van örootgr belang schijnt dan haar vormverandering en ik zou zelfs Wat 3e aspiranten aangaaï, zaT vermoe delijk worden overgegaan tot het stichten van twee afdeelingen, een voor jongens tot 16 jaar en een van 1618 jaar.,-Het krachts verschil onder de jongeren, de practijk heeft het bewezen, is geweldig groot. Met bovengenoemde regeling zal ie animo onder Holland's hope" weer toe nemen. Voor de aspiranten werden dit jaar als clubrecords genoteerd. 80 M. 10.5 sec.; 1(W Meter 12.7 sec.; 200 M. 25.2 sec; 250 M, 33.3 sec.; 400 M. 57.2 sec.; 800 M. 2 min. .26.7 sec; 1500 M. 4 min. 47 sec.; versprin gen met aanloop 5.25 M.; verspringen zon der aanloop 2.47M.; hoogspringen met aanloop 1.45 M,; hoogspringen zonder aanloop 1.26 M.; polsstokverspringen 6.44; hinkstapsproag 10.67 M. en speerwerpen 28.93 M Wij willen dit artikel besluiten met de ver blijdende mededeeling dat door „Holland" dezen winter een serie lezingen gehouden zullen worden, door deskundigen, over actueele onderwerpen, waaronder op de eerste plaats de massage genoemd moet wor den. Een rijk verzorgde bibliotheek zal er niet weinig toe bijdragen, om ook in die rich ting de noodige ontwikkeling op te doen. Bij gelegenheid komen wij op dit laatste terug. 5% Nederland 1919 101 10! 6% Nederland 1923 1021/4 1021/4 4J4 Neder! 1917 993/, 4K N. I. 1926 B 983/16 98 »/j, b% N.-I. 1923 D.. J 035/8 10 3 5 8 Holl Lloyd 37 Oude Vaart 64 dito Gem. Eigend, 60-1 Mij. „Nederland".. 178 1 Scheepvaart-Unie 179 178 Rotterd Lloyd 1591/4 Paketvaart 215 215 Oude Boot 104 103-4 Holl. Stoomboot 60 H. V. A, 667 667 Java Cultuur 35&I2 357 Jurgens gew. 167 166l/2, Koloniale Bank 2161/4 2l6i/4 Indische Bank 1701/a 1717 a Ccpt. Handel Mij,.. 1561/4 1573/4 Phoenix 1221/, Geconsolideerde 171/2 b 171 b Kon Olie 368i/4 868!/, U. S. Steel 1411/3 Marine comm. Vorstenlanden 171 170 Actions id 160 '601/3 Comp. Merc. Arg. l3/8b Posrworedjo 117 Oude Deli 428l/4 4261/, 401l/2 40'1/ Dtli Batavia 435 433 A'daro Rubber 337 3371/, Serbadjadi 344i/a 345 Silau 182 180 Wai Sumatra 303 304 Dordtsche Petr. 3541/, 35! Southern Rails 1191/2 J 120 union 1621/, 1621/; Anaconda 973/4 Wabasb 42 Comm. Maxwel W16 mé 29 OCTOBER Ecfóii: KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN i 59 50 59 49 PARIJS 7.85 7.86 BRUSSEL 34,80 34.85 VEENEN 35.— 35 30 LONDEN 12 !23/4 12.123/, STOCKHOLM 66 85 66 821/a KOPENHAGEN 66 60 66 521/, OSLO 62 30 61.35 BAZEL 48 25 48.29 NEW-YORK 2.50l/4 2.50l/4 ROME t t 1 11 05 11 PRAAG 7 45 7.41 WARSCHAU t 26 27.— meencn, dat het opmerken van^een terug- keerend motief ons meer pakt juist door het terugkeeren dan wel door het verrassende van de nieuwe gedaanle, waarin het op treedt. Op zulke indrukken heeft Aristoteles en heel Griekenland met hem grooten nadruk gelegd. En zoo kon Aristoteles ook zeggen: >(,De jongelingschap moet derhalve, wijl ne muziek zoo op de ziel werkt, niet alleen muziek hooren, maar ook zelf leeren zingen en spelen, want om een kunst ,te beoordee- !en en goed te verstaan moet men daarin zelf geosfend zijn." Krachtens zulke beginselen zien wc. dus, dat instituten, zcoals die der Jcugdconcet- fen, geen surrogaat mogen zijn voor persoon lijke muzikale studies. Heo.'t de jeugd in onzen tijd van allerlei sport en dans nog tijd voor ernstige muziekstudie? En is in het eerste Aristotelische princiep geen absolute veroordeling geveld over hat moderne Jazz-orkest? In de meeste gevallen toch kan men er, zooals de populaire uit drukking luidt, geen touw aan vasiknorpe-. Zeker is, dat Aristofelis' muziekproblemen veel behartigenswaardigs bevatten voor de haoordeeling der werken van onzen tijd, J. VAN DE WiEL, pr. 1) De z.g, Problemata Sect. KIK zijn vol gens de nieuwste onderzoekingen vatt Alexandrijnschen oorsprong en werden in de eerste of tweede eeuw -'er Christelijke tijd rekening te boek gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2