s SS Radio-Omroep ter waarde van De liefde van een kunstschilder. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 29 October 1926 Inzake de ontwapening van Dnitschland is overeenstemming bereikt tusschen de conferentie van Ambassadeurs en het Duitsche Rijk. Oostenrijk en de stabilisatie van den Beigischen franc. De Troons opvolging in Roemenië. Mogelijkheid op heropening der onderhandelingen in het Britsche Mijnconflict. Te Bern is een intern, verleniging' tot stand gekomen van Ambtenaren van den burgerlijken stand. De fascistische opmarsch naar Rome. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Staatscommissie voor het Lager Onderwijs. Verzoek van de Haagsche K. v. K. aan den minister van Justitie. Oud-gouverneur-Generaal D. Fock. Belangstelling voor het Kamerdebat over het Nederl. Belgisch Verdrag. 'Een sanatorium voor geestelijken. Prins Hendrik. De feestdag van Allerheiligen. Hei huwelijk van Prins Leopold van Bèlgië. De begrooting van Justitie. „Het onverwachte einde". Verzuim vooral niet deze extra bon geheel uit te knippen. Samen ingezonden met 20 of meer Pelikanen van onze onderstaande artikelen moogt U deze bon voor 20 Pelikanen rekenen. Wij helpen U dus vlug sparen, om kennis te maken met onze fraaie geschenken. FEUILLETON. De militaire relletjes te Ede De fabrieksarts en de ongevallen-aangifte. RECHTZAKEN: Het tramongehxk bij Bennekom. Het geschil in de Britsche mijnindustrie. t)rie leden van het kabinet, lord Cecil, Churchill en de lord-kanselier hebben gis teren een rede gehouden over den toestand der industrie. De lord-kanselier zeide, dat uit de jong ste gebeurtenissen was geHeken, hoe ern stig de nadeelen voor de arbeiders van zekere bepalingen der „trades disputes act" waren. De regeering was overtuigd van de absolute noodzakelijkheid im op te treden tqgen de misbruiken der vakbeweging, zooals ret posten met het doel om te in- timideeren. De vakvereenigingen maakten misbruik van de haar 20 jaar geleden ver leende voorrechten. Lord Cecil verklaarde, dat elke intimi datie een ernstigen toestand deed ont staan, 'welke de aandacht der regeering vroeg. Er moesten krachtige maatregelen worden genomen ten einde de vrijheid van het Britsche volk, om te werken wanneer het wilde, te waarborgen. Spr. verklaarde, Cat hij volstrkt geen aanval deed op het eigenlijke werk der, vakvereenigingen, Churchill betoogde, dat de kolenindustrie moest bestaan van hetgeen zij produceerde en dat het onderhouden yan een buiten sporig aantal mijnwerkers - met kunstmatig hooge loonen,- levende ten koste van de rest der gemeenschap, geen nut had. De aanbiedingen der regeering waren van de hand gewezen en zij had op het oogenblik geen ander aanbod te doen. Groote hotelbrand te Parijs. Gistermorgen vroeg heeft een groote fcrand gewoed in het hotel „Tunis" te Pa rijs. Het geheele hotel brandde af. Tal rijke hotelgasten moesten over de dtiken vluchten. Drie personen werden ernstig gewond. De materieele schade is zeer be langrijk. Volgens een nader bericht ontstond de brand door kortsluiting op een trap. Er werden nog twee gasten licht gewond. Ontwapening van Duitschlaud. De „Pctit Parisien" bevat een telegram eit Berlijn, waarin onder alle voorbehoud melding wordt gemaakt van een gerucht dat in politieke kringen loopt, dat er in beginsel overeensemming zou zijn bereikt tusschen de conferentie van ambassadeurs en. Duitsch- land nopens de dit'.wapening. De conferentie zou besloten hebben geen nieuwe nota aan cie Duitsche regeering te zenden; generaal Walsh zou binnenkort naar Parijs worden geroepen teneinde nieuwe instructies te ontvangen. Het compromis zou op de vol gende grondslagen berusten: De Duitsche regeering zal in volkomen duidelijken vorm het bevel van tijdelijke vrijwillige dienst nemingen herhalen. De wet tot vaststelling der militaire organisaties zal een scherper omlijnden en strenger vorm krijgen. De quaestie der regeling van den in- en uit voer van oorlogsmateriaal zal ter beslissing worden overgelaten aan de ontwapenings conferentie, Ten aanzien der quaestie van de vestingwerken van Koningsbergen zal aar een Duitschland bevredigende oplossing worden gezocht. Nopens de bevoegdheden van het hoofd van de rijksweer zullen er nieuwe bepalingen worden gemaakt, waar uit duidelijk zal blijken, dat de eenige ver antwoordelijke persoon in ieder geval de minister moet zijn. De spionnagezaak. Volgens de „Matin" heeft de Zondag aan gehouden postbeambte Charton erkend, dat hij sedert drie maanden in relatie was ge treden met den agent van het Duitsche spionnage-centrum te Munser. Hof van Jusiiie en ontwapening. De federale kerkeraad der Vereenigde Staten verklaart in een mededeeling, waarin hij de fundamenteele beginselen uiteenzet voor de nationale politiek, dat de Vereen. Staten elk geschil, dat voor juridische rege ling in aanmerking komt, naar het Perma nente Hof van internationale Justitie zul len moeten verwijzen en dat het land zijn pogingen, zal moeten voortzetten tot het verkrijgen van een algemeene vermindering van de bewapeningen. Duischland's finantieele hulp aan Frankrijk. De „Neue Frcie Presse" publiceert eene mededeeling, uit Berlijn over het huidige stadium der Fransch-Duitscbe onderhande lingen en over dc finantieele hulp van Duitschland aan Frankrijk, waarin o. a. de volgende passages voorkomen: Duitschlands finantieele hulp, zooals in Thoiry was over eengekomen, zou, zooals bekend is„ bestaan in het mobiel maken fan een een deel der Dawesobligaties. Verder is bekend, dat Amerika verklaard heeft zijn onontbeerlijke markt voor deze obligaties alleen dan ter beschikking te zullen stellen, als Fsankrijk eerst de schuldovereenkomst met Amerika teekent. Poincaré, die aanvankelijk een. tegenstander der ratificatie was, zou thans bereid zijn ertoe over te gaan, en einde de moeilijkheden, die met het mobiel maken der Dawesobligaties verbonden zijn, uit den weg te ruimen. Intusschen zou deze ratifi catie in de Fransche Kamer geen, meerder heid vinden; uit betrouwbare Fransche be richten uit Pariis blijkt zelfs, dat minstens 300 afgevaardigden zouden tegenstemmen. Dat zou natuurlijk het einde van het kabi- net-Poincaré beteekenen en om deze reden alleen reeds is Poincaré's streven, de op lossing van dit vraagstuk zooveel mogelijk op de lange baan te schuiven. Het heet dan ook, dat de Fransche Kamer zich niet voor half Januari met de ratificatie van de Fransch-Amerikaansche schuldovereenkomsl kan bezig houden. Tot zoolang hangt dus ook de quaestie der Dawesobligaties in de lucht en de Fransch-Duitsche onderhande lingen kunnen dus voorloopig niet verder gevoerd worden. Men constateert dit ook duidelijk door bet feit, dat Lcmcheur, die naar Parijs zou komen, om de onderhande lingen, voor zoover zij zakelijke aangelegen heden betreffen, voort te zetten, tot nu toe nog niet in Berlijn gearriveerd is. Zoo wel van Fransche als van Duitsche zijde worden echter pogingen aangewend, om aan de stagnatie in de onderhandelingen een eind te maken. Daar het op de markt bren gen der Dawesobligaties moeilijkheden on dervindt. is van Fransche zijde het voor stel gelanceerd, dat Duitschland met Frank rijk eene leer.ing zou afsluiten, iets waarop de Duitsche regeering hoofdzakelijk om po litieke redenen niet in kan gaan. Dit vindt vooral zijne oorzaak in de houding van Rus land dat zeer nerveus reageert op de Fransch-Duitsche onderhandelingen en te vreezen schijnt dat ze tegen Rusland zijn gericht. Bovendien zou het Duitschland even onmogelijk zijn tegen den wil van Amerika met Frankrijk eene leening af te sluiten als het Frankrijk onmogelijk is, zonder de hulp der Vereenigde Staten de Dawesobli gaties mobiel te maken. Het aandeel van Oostenrijk aan de rcti«> ter n'abiliseering van den Belgischen Franc. De tijding, dat de Oostenrijksche Natio nale Bank deel neemt aan de actie ter atabiliseering van den Belgischen Franc trekt Weenen zeer de aandacht. Dc natio nale bank in Oostenrijk zal aan deze stabi liseering deel nemen met een bedrag van ten hoogste een half millioen pond. Dit bedrag zou echter beduidend lager wor den, indien nog andere bankinstellingen, als die welke tot nu toe in aanmerking komen aan deze actie zouden deelnemen. Een vaste lentestandaard werd met de bankinstellingen der verschillende landen niet afgesproken. De rentekoers hangt af van de toestanden die te dien opzichte in cie verschillende landen heerschen. In de Oostenrijksche pers wordt het feit, dat de nationale bank reeds vier jaar na het sla- biliseeren van 't Oostenrijksche geld actief deel neemt aan de stabiliseering van de va luta van 'n ander land, als 'n feit van betee- kenis begroet. Het is voor dc gunstige reputatie, die het Oostenrijksche geld tegenwoordig weer geniet, nuttig en wen- schelijk, dat de nationale bank mede kan werken bij de hulpverlcening aan België. De troonopvolging fn RoamcnW Terwijl koningin Maria haar triumfen viert in de Vereenigde Staten, blijft de quaestie van de troonopvolging aan de orde in ver band met den wankelenden gezondheidstoe stand van koning Ferdinand (geboren in '65) en het aftreden van den kroonprins (in Dec. •25). Telkens gaan er weer geruchten over een verzoening (zooals nu onlangs, toen koningin Maria op haar reis naar Amerika te Parijs een onderhoud had met haar oudsten zoon, terwijl het ook heette, dat de liberale oud premier Bratianoe, onder wiens bestuur de geschiedenis met kroonprins Carol is voor gevallen, met een oiiicieele missie naar de Fransche hoofdstad zou zijn gezonden om een verzoening te bewerken). Maar geregeld ook worden zij weer tegengesproken. In de laatste officieele tegenspraak werd met nadruk verklaard, dat de afstand ver leden jaar door prins Carol definitief is ge weest .Niettemin, zoo meldt de correspon dent van de „Frankf. Z" te Boecharqst, blijft men in zekere kringen, waar men prins Carol gaarne als troonopvolger terug zou willen hebben, van meening, dal de quaestie nog niet voor goed is geregeld en dat zij, niet tegenstaande den wensch van toonaange vende personen, binnen niet al te langen tijd weer aan de orde zal komen. Komt de koning thans te overlijden, dan ontstaat een toestand, dien velen veront rustend achten. De in '21 geboren zoon van prins Carol en prinses Helena van Grieken land is dan de aangewezen troonpovolger. Met den afstand van Carol is een regent schap ingesteld, waarm o.a. ook prins Nico la, Carol's jongere broer, zitting heeft. Velen vreezen nu, dat zulk een regentschap zich sterk in een bepaalde richting zal laten be ïnvloeden door de politieke partijen. 4 Onder deze omstandigheden worden met nog grootere belangstelling dan anders het geval zou zijn, de berichten over 's konings gezondheidstoestand gevolgd. Een opzienbarende begrafenis. Dezer dagen, zoo meldt de correspondent van de „Köln. Z." te Warschau, had in de hoofdstad een merkwaardige begrafenis plaats, die veel opzien baarde. Een groote menigte misdadigers n.l. begeleidde het lijk van een door de politie bij een ontvluch tingspoging, doodgeschoten moordenaar naar de begraafplaats. Telkens moest de politie optreden om de orde te handhaven. De be grafenis verwekte in de stad buitengewone ergernis; zij droeg het karakter van een betooging der misdadigerswereld. De politie ontdekte in den stoet niet minder dan 30 reeds lang gezochte boosdoeners, die zij arresteerde. Welke wijzigingen moeten er worden aangebracht? Dinsdag j.I. hield de Staatscommissie voor het Lager Onderwijs, in het gebouw van de Tweede Kafner, haar derde vergadering. Naar verluidt zat de commissie beginnen met een onderzoek in te stellen naar de verlangens en wenschen ten opzichte van wijzigingen in de L. O.-wet. Een verzoek, in verband met een en ander, zal gericht worden tct de colleges van Ged. Staten en verschillende corporaties, zooals de Vereeniging van Nederl. Gemeenten, de Schoolraden, het R.-K. Bureau voor Onder wijs en Opvoeding, „Volksonderwijs", den Centralen Ouderraad, de Onderwijzersvef- eenigingen e. a. Na binnenkomst van de bedoelde gege vens zal de Staatscommissie haar werk zaamheden hervatten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Den Haag heeft aan den mihister van Justitie een adres gezonden, houdende ver zoek het daarheen te leiden, dat spoedig een nieuw wetboek van Burgerlijke Rechts vordering tot stand kome, gegrond op de beginselen, aangegeven in 'net ontwerp der Commissie-Gratama. Voorts wordt gevraagd bij de benoeming van rechters, meer dan tot heden placht te geschieden, mannen te willen benoemen, geschoold in de practijk en ten slotte een wijziging in de wet op de Rechterlijke Organisatie te willen voorstel len, waardoor de competentie der kanton gerechten in burgerlijke zaken wordt ver ruimd. De quaestie der Roemcensck- Hongaarsche pcrsoneele Unie. Volgens mededeelingen der „Pesti Naplo" uit Boekarest wordt de quaestie der wen- schslijkheid van het sluiten eener perso- i tt;# tt. neele unie tusschen Roemenië en Hongarije j" en 1'' a e Ée"c— daar druk besproken. De Boekarester cor-Z1?1 oud-gouverneur-generaal mr. respondent van het blad wendde zich om j Omtrent fijn terugkomst in Den Haag kan derhalve nb gedeeld. g niets naders worden mede- („Vad: opheldering tot minister Graza van Zeven burgen, die het volgende mededeelde: In principe was ik steeds voor eene vriendschap tuschen Roemenië en Honga rije. Indien deze vriendschap bevorderd zou kunnen worden door de gedachte aan een gemeenschappelijken vorst, dan ben ik daar zonder twijfel voor. Als practisch politicus zie ik echter de moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden, alleen dit probleem is opgelost. In de eerste plaats moeten beide volkeren trachten hunne interne aangelegenheden te ordenen en bare kaarten voor hedenmiddag reeds door eerst dan. wanneer daar zoowel als hier da Griffie der Tweede Kamer uitgegeven. Een geeelte van de publieke tribune wordt gedurende de debatten over het Verdrag ter beschikking van de pers gesteld, tenein de ook buitenlandsche journalisten in dc gelegenheid te stellen de debatten te volgen. Donderdagochtend te 10 uur waren de 40 voor de gereserveerde tribune beschik volkomen geconsolideerde toestanden heer schen en bij de breede massa des volks de gedachte aan een gemeenschappelijken vorst zich baan breekt, kan er sprake van zijn, dat deze gedachte verwezenlijkt wordt. Nabij het sanatorium van het Limburg- sche Groene Kruis te Horn, ligt de prachtige villa, oorspronkelijk bestemd als woning voor den directeur. Daar deze echter van die woning geen gebruik maakt, is er om gezien naar een nuttige bestemming ervoor. Onder hooge goedkeuring en bijzondere waardeering van de Nederlandsche Bis schoppen is besloten de villa in te richten als sanatorium uitsluitend voor reguliere en saeculierc geestelijken. Er zullen alleen tu berculose lijders worden verpleegd. Het nieuwe paviljoen biedt voorloopig plaats voor 10 bedden. Het is in de onmiddellijke nabijheid van de andere paviljoens gelegen en gebleken wel geschikt te zijn voor het nieuwe doel. Het Hornsche herstellingsoord neemt snel in bloei toe. Thans worden er 140 patiënten verpleegd uit alle deelen des lands. („Limb. Koer.") Z. K. H. Prins Hendrik wordt Vrijdag 5 November a.s. van zijn Duitsche reis te 's Gravenhage terug verwacht. Gemeld wordt; R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" heeft in zijn vergadering van den 27cn Oc tober j.I. besprekigen gevoerd over de twee bijzondere Katholieke feestdagen. Aanleiding in 't bijzonder biertoe was 't communiqué van Z.D.H. den Aartsbisschop van Utrecht en van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem, waarin den Katholieken gewezen wordt op den plicht om deze feestdagen te vieren. In dit verband doet het bestuur een be roep op het publiek, andersdenkenden als geloofsgenooten, om met dit feit rekening te willen houden en terwille van den eer bied voor ieders godsdienstige overtuiging, de inkoopen zooveel mogelijk op dezen dag achterwege te laten. Ook dc Ned. Koninklijke Familie uitgeuoodigd. Naar dc „Tel." uit Brussel verneemt, is ook de Nederlandsche Koninklijke Familie uitgenoodigd het huwelijk van prins Leo pold van België met prinses Astrid van Zweden bij te wonen. Het beleid van minister Bonrer. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk IV der Staatsbe- grooting 1927 (Justitie) is het volgende Ontleend: 7 "Tn verband met de mededeellnjj in de Troonrede, dat voorzieningen op het ge bied der justitieels wetgeving worden voor bereid, wenschtf men omtrent s ministers definitieve plannen gaarne nader te worden ingelicht. Van verschillende zijden werd gevraagd, wat de voornemens van den minister zijn ten aanzien van het wetsontwerp betreffen de de N&amlooze Vennootschappen, dat sinds eenigen tijd bij dc Kamer voor open bare behandeling gereed ligt. Men zou n.l. gaarne vernemen, of de regeering een biieu- we regeling van de N. V. s beschouwt als een dringende aangelegenheid, waarvan zij zoo spoedig mogelijk de totstandkoming wil bevorderen. Zijn, zoo werd van de andere zijde gevraagd, de geruchten juist, dat de minister voornemens is, in het gewijzigd ontwerp van wet eenige ingrijpende wijzi gingen aan te brengen? In de tweede vraag vroeg men naar de plannen en inzichten van den minister ten aanzien van het vraagstuk der administra tieve rechtspraak, mede in verband met de reeds vele jaren bij de Kamer aanhangige wetsontwerpen. Heeft de overweging, welke de minister bij de schriftelijke behandeling der vorige begrooting in dezen toegezegde reeds tot een bepaalde uitkomst geleid? Dezelfde vraag werd gesteld met betrek king tot het wetsontwerp tot regeling van den. rechtstoestand van de ambtenaren. Tal van leden oordeelden een spoedige toistand- koming van de regeling zeer gewanscht. Vele leden drongen aan op een spoedige uitvoering van de Psychopaten wet. Gevraagd werd voorts naar de voorne mens der regeering met betrekking tot de ratificatie van de in 1922 te Brussel geslo ten internationale conventie in zake de be perking van de reedersaansprakelijkheid. Huwelijkswetgeving. Verschillende wenschen werden geuit me' betrekking tot de huwelijkswetgeving en de rechtspositie der vrouw. Gevraagd werd o. m. of de voorstellen in zake de herziening der huwelijkswetgeving, door de commissie-Limburg voorbereid, en of hij deze tor inzage van de leden der Krmer wil leggen. Verscheidene leden drongen aan op een wettelijke voorziening ter besttijding van den woeker. Een behoorlijke zoowel civiel- als strafrechterlijke wettelijke regeling werd r.oodig geacht. Aangedrongen werd wederom op kracht dadige bestrijding der pornografie. Misverstand over Jhr. Ruys' mededeeling. De woorden van den voorzitter van de Tweede Kamer, gesproken bij de regeling van de werkzaamheden in de zitting van Woensdag, blijken op de perstribune mis verstaan te zijn. In zooverre n.l., dat er uit begrepen schijnt te zijn, dat bij een nadere beantwoording van den heer Ter Laan de voorzitter het tractaat met België op het wzz O O CCC (Dt Ui f 5 ai n i aöZ iÜ Z O GELDIG TOT 1 JUL! 1927. KSSSflH •MiLLlL'f'Miiii vraagt Uwen winkelier naar ons gescheukenlijstie. 3 Zuivere \,s>" frdalfa %rrrrr% 15 Het scheen mij toe, als wilde hij niet bepaald antwoord geven, ten minste be- gieep ik dat mijne liefde steeds een trouwer en sterker steun voor haar zoude zijn, dan de nniren van Tannensee. In één ding was hij openhartig, nu hij geen mede minnaar meer in mij zag en bleef hij ook steeds eeuigszins terughoudend ten opzichte van de personen, zoo schilderde hij toch het huiselijk en maatschappelijk leven zoodanig, dat ik eenigszins bekend geraakte met de neigingen en karakters van eenige familie leden. De gravin schijnt eene dame te zijn, wier trotsch men niet kwetsen mag. Dolfler Wan" gen liet doorschemeren, dat zij geheel bc- lieerscht en geleid wordt door haren eenigen zoen, aari wiens carrière, hartstochten, ja dwaasheden zij alles ten offer brengt, zelfs hare betere overtuiging. Hij moet hoogst begaafd zijn en van een allerinnemendst uiterlijk, maar woont niet in bij de familie in Tannensee en zal wellicht dezen winter naar Londen gaan. Den opperjachtmeestcr schildert Wangen als iemand van uiterst beschaafde vormen, iie. nog in bet geheel, niet gebroken, heeft met dc genoegens des levens. Hij is niet rijk, maar toch moet hij zich, in de zekere hoop op de groote erfenis van een ouderen broeder, welke zich sedert langen tijd er gens in de wereld ophoudt, alle genoegens van den rijkdom verschaffen en onbekom merd over zijne omstandigheden leven." Signora Lorenza stoof op, als van een tarantula gestoken, maar eene bijna beve lende beweging met de hand van den lezer deed haar bedaard blijven. Een bitter spot lachje vertoonde zich voor een oogenblik op de ernstige lippen, vervolgens las hij op denzelfden bedaarden toon verder: „Het leven der grafelükc familie schijnt dan ook weelderig en hoogst rijk te zijn, want glans en verstrooiing zijn dagelijksche behoeften. Geduretlde den winter in de re sidentie gaat het zeer gezellig toe; in den zomer wordt de zoogenaamde landelijke af zondering in Tannensee door immer wisse lend bezoek verlevendigd, wat dagelijks aanleiding geeft tot verstrooiing. Welk een rol speelt Magdalena in dit huis? Neemt zij deel aan de genoegens, die vcor haar niet van duur kunnen zijn,1 wordt die weelde haar eene behoefte, waaraan bij ons toch niet voldaan zal kunnen worden en neemt zij uit dit leven een nutteloos ver langen mede naar eigen huis? Of lijdt zi: dorst aan de bron, treurt zij vergeten en onopgemerkt in de ledige schoolkamer over het genot van anderen? Ik weet niet, wat mij erger toeschijnt, dokter Wangen raadt mij met sterken drang aan, in verband met. den- wensch. mijner- moeder, niet al te streng van geweten te zijn, en dat zou ik eigenlijk moeten toe geven, want bij is een bijzonder bedaard en verstandig man, die dén gunstigste# in vloed op mij gemaakt heeft, zoo gunstig, dat ik hem met betrekking tof Magdalena mijr geheele vertrouwen geschonken heb. Lach niet en berisp mij niet; ik ben nu eenmaal niet zoo terughoudend als gij en wiens hart voelt zich niet verrukt, als hij harer gedenkt in de betoovering van goedheid en schoonheid, die van haar afstraalt! Werner, Werner, hoe lief heb ik haar, hoe gelukkig zal ik haar maken! Als ik daaraan denk. dat zij de mijne zal worden, niet alleen als mijn afgod, maar inderdaad en in waarheid als mijn aardsche vrouw, als ik mij het tehuis voorstel, dat ik haar wil. aanbieden, mij de liefde zoo geheel bewust ben, die haar beschermen zal en behoeden, dan dunkt mij iedere dag verloren, die nijj zoo lijdelijk doet smachten naar de ure der beslissing en met dit gevoel, met den aan drang mijner ziel om ook, zij het dan lang zaam te naderen, heb ik den wandelstaf °P" genomen en trek langzaam huiswaarts. Denk niet, dat ik door mijn smachtend verlangen een droomer geworden ben integendeel, ik ben meer practisch en be dachtzaam geworden, dan gij mij ooit ge kend hebt. Ik ben zeer vlijtig geweest, heb veel geld verdiend en verbaas u, mijn ion gen, ik heb het overgelegd! Gij ziet, ik heb alle mogelijke gelijkenis met de vogelen, die een- nestje- maken,, ik- wil- ons ook- eon- ge lukkig tehuis bouwen. Gij moogt niet met mij twisten, omdat ik Rome verlaten heb, daar ik het voorloopig nog niet met Duitschland zal verwisselen Rome is niet de eenige plaats, waar de kunstenaar aanbidt, ook Florence en Vene tië hebben hare openbaring. En had mijn eigenbelang Aij niet voortgedreven, dan toch had mijn plicht mij bevolen te gaan, miin plicht jegens de kleine Theresa. Door Wangen opmerkzaam gemaakt, zag ik plotseling, dat zij, ten minste lichamelijk, geen kind meer was en daardoor beschouw- de'ik ook hare steeds toenemende genegen heid voor mij. waarvan dit jong, argelooze wezen zelve het karakter zoo weinig kent, uit een geheel ander oogpunt. Ik weet toch, dat ik deze toegenegenheid nooit kan be antwoorden en wil ten minste handelen als eerlijk man." De lezer hield een oogenblik op en keek signora Lorenza a"an, die met zichtbaar on geduld met hare van ringen voorziene vin gers op de tafel trommelde. De gek, zeide zij, waarom kan bij dan de üefde van het arme kind niet beantwoorden laar hij zelve zegt, dat zij schoon is en goe-1 Verdiend is die liefde niet en het zou geer bespreken waard zijn, als Theresa geen ver driet had. Gij zijt onverstandig, Lorenza, zeide dc heer Stcia toornig, heb ik dan aan doove noren iets voorgelezen, beg>-f)pt gii niet, dat deze man zijn liefde reeds heeft wegge schonken en, zijn karakter spreekt mij daar borg. voor,, voor immer? Gevoelt- gij met#1 hoe mannelijk on openhartig hij gehandeld heeft? Het is hoog tijd hem ter hulpe te komen en Theresa's gevoelens, die ik niet kende, eene .-.ndere richting te geven, wi' miin eigen hoop daardoor geen schipbreuk lijden. En nu, hoor verder. Hij nam den brief weder op en ging voort: „Van dat oogenblik af heb ik Theresa ver meden, haar opzettelijk gekrenkt en ben, toen zij dit alles met roerend geduld ver droeg, hard tegen hard geweest, want een angstig voorgevoel zeide mij, dat ik de op flikkerende vlam in dit kinderhart niet zou kunnen verstikken. Ik was niet schuldig en toch scheen het inii toe, als bezondigde ik mij aan beiden, aan Magdalena en aan haar, als ik geen heerschappij verkreeg over haar gevoel. Deze mij opgedrongen schuld ver bitterde mij inderdaad en in waarheid in plaats van hard te blijven, werd ik kwetsend en geraakte steeds verder van mijn doel. Nu gebeurde er iets, dat mij diep trof, en dat het hart, hetwelk ik leeren wilde rus tiger te kloppen, bijna voor immer had doen stilstaan. Dit gebeurde toen ik met dokter Wangen -n een der schilders een ver uitstapje makte en ik, geprikkeld door hare volhar- 'ing, met stommen en achteloozen groet 'mar verliet, zonder een woord tot haar te preken. Doodstil en beweegloos bleef zij '>p haar plaats staan, maar hare oogen, die rich strak en vol verwijt op mij vestigden en die zich vulden met tranen van toorn, volgden mij den geheelen dag, over berg en dab ZATERDAG 30 OCTOBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Pol»- ber. 4.00—4.30 Fluitconcert door Paul Loewer met toelichting en a.d. vleugel Willem van Warmelo. 4.305.00 eert door het H.D.O.-orkest. 5.00—5.30 Duitsche taalles voor beginners 5.30 6.00 Fransche taalles voor beginners. 6.006.45 Concert door het K.D.O.-or kest. 6.457.45 Cursus vcor boekhou den en handelskennis, door der. heer J. Pelser Jr. 7.45 Poütieber. 8.10 V.A.R. A.-avond. Het mandoline-orkest „Excel sior" te Velsen. Mej. Marie Polak, viool. Hr. A. de Swarte, cello. Hr. M. Kapper, piano. Spreekster Mej. Suze Groeneweg, lid v.d. 2e kamer, over Vrouwen ont waakt la- Arts et labor. Kok. b-Gavctte printan- tière, Polman. c-Valse mystique, Kok. (mandoline 2 Sonate G-mol (le ged. Handel (ceflo en piano 3 Impromptu, Beethoven (piano 4 Sonate D-dur (le ged Schubert (viool en piano 5 Toespraak van Mej. Suze Groeneweg. 6a-Feuille d'Al- bum, Seyffardt. b-Canzone d'Amer, Hein- richi. c-Vive la mandoline, Jacovacci (man doline 7 Trio voer viool, cello en piano, 9 Spaansche dans, Granada-Kreisier (viool en piano 10a-Barcarolle. b-Dulcio recuer- dos, Kok. DAVENTRY 1600M. 3.20 Orkest- concert. J. Hcrdern, sopraan. D. Kordy, cello. 5.20 Lezing The English, as seen bij Bourget. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio danscand. 6.50 Causerie Next week's music. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing Peking The water dragons. 7.48 Muziek. 8.00 Muziek of causerie. 8.20 „My programme", samengesteld door Rt. Hon. J. R. Clynes, M. P. 8.50 Lezing Has rugby football improved 10.05 Liederen van Strauss, door V. Cnat- terton, sopraan. 10.20 Tijdsein, weer ber. nieuws. 10.35 Vervolg „My pro- gramme"10.50—12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. PARIJS „RADIO PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert door het orkest Lo- catelli. Radiolo-gedichtenvoorlezing. Gi- sèle Rismo, zang. 2.204-.50 Concert 4.50—5.55 Concert door de Jazz sym phonic. 8.5010.35 Galaconcert. Or kest jazzband en vocale solisten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 504 en 571 M. 7.20 Gerhart Hauptmann, leest uit eigen werken voor. I Baubo. 2 Kentaurenrite, uit,, Til! Eulenspiegel". 9.50—11.50 Dansmu ziek. BRUSSEL 487 M. en ANTWER PEN 265 M. 5.20—6.20 Concert, Or kest en Mme. Theueels, zang. 8.20 Con cert. Mme. Cornelis, zang. 8.50 Le zing .9.00 10.20 Orkestconcert. 10.20 Nieuwsber. MüNSTER 410 M. 12.50—1.50 Or kestconcert. 3.20—4.20 „Immensee"- novelle-voorlezing. 4.204.50 Gram- mofoonmuziek. 4.505.20 Radiopraat je. 5.20—6.20 Dialect-voorlezing. 6.407.20 Engelsche les. 7.2010.20 Gedichten van Gerhart Hauptmann. Daar na Robert-Koppel avond. Tot slot dans muziek (Electro-grammofoon). oog had, toen hij opmerkte, dat de beraad slagingen missahien onverwacht een einde zouden kunnen nemen. De voorzitter doelde hier echter, naar nu aan het Corr. Bureau gemeld wordt, op het ontwerp-Wegenbc- lasting, daar hij woordelijk het volgende zeide: „Gelet op den ijver, waarmede de Kamer haar* zaken pleegt te behandelen en ook in dit geval de Wegenbelasting behandelt is het riet onmogelijk, dat op een, voor den heer Ter Laan onverwacht oogenblik de behandeling van dit wetsontwerp ein digt". Eea tcvredenbeidsbctirigirg. De Commandant van het Veldleger heeit namens den minister van. Oorlog zijn tevre denheid betuigd aan den reserve-kapitein van het 22ste Reg. Infanterie, A. N. M. dc Bruine te Nijmegen, voor diens optreden tijdens de op 20 September jl. te Ede voorgevallen ongeregeldheden. „Het Vad." verneemt, dat het in het voornemen van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ligt om naar aanlei ding van de kwestie der ongevallen-aangif ten bij de mijnen onder voorzitterschap vau dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Steten-Generaal. een commissie in te stellen met de opdracht advies uit te bren gen betreffende de beteekenis van het in stituut van den fabrieksarts voor de onge valsverzorging van door een ongeval ge- r off en arbeiders en betreffende een even- tueele wijziging der wettelijke voorschrif ten nopens ongevals-aangifte voor onder nemingen, waaraan een fabrieksarts is ver bonden. De machinist veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, Dc rechtbank te Arnhem, 'heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 57-jarigen machinist L. K. uit Wageningen, tegen wien de Officier van Justitie één maand hech tenis had geëischt terzake, dat het aan zijn nalatigheid te wijten is geweest, dat op 7 Mei 1.1. een bo'sing heeft plaats gehad tusschen twee trams nabij Bennekom, waarbij een meisje werd gedood. De rechtbank veroordeelde verdachte tot veertien dagen gevangenisstraf. Ik nam mij voor bij onze thuiskomst vriendelijk tegen haar te zijn en mijn ver blijf bij den goeden dokter te verkorten, om nimmer weder te keeren; want het volge-id jaar het volgend jaar ben ik lebuis bij Magdalena. Eerst Iaat in den nacht kwamen we terug en reeds van verre zag ik een onge wone beweging in huis, want aan de ven" slers werden lichten heen en weer bewo gen en toen wii naderbij kwamen, onder scheidden wij een groep menscben, die pra tend en gesticuleerend in den voortuin stonden. Ik weet niet, waarom een zoo bang voor gevoel mij bekroop, zoo zelfs, dat het adem halen mij moeilijk viel; de dokter kon bij een zieke geroepen zijn en zich gereed ma ken tot een nachtelijke uitgang en het Ita" liaansche volk spreekt bovendien steeds mét de levendigste "gebaren .Juist toen Wangen afscheid van ons wilde nemen, kwam de knecht van den dokter de deur uitgevlogen, maar hield stil, toen hij mij bemerkte. O, heer dokter, heer dokter, welk een, ongeluk riep hit uit, kom toch spoedig, sig nora Theresa sterft, als het bloed niet op houdt te vloeien. Dc schrik sloeg mij om het hart. maar ik vermande mij en duwde Wangen voort, den armen, Wangen, die gehce' verstiifd daar stond. Van boven af riep Signora Lorenza's angstige stem, want zij had ons gehoord: Wordt vervolgd»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5