MARKTNIEUWS. "SINNENL ANDSCH NIEUWS. Het Ned. - Belgisch Verdrag. VERKEER EN POSTERIJEN!" Snellere spoorweg verbindingen. Internationale Katholieke Vereeniging tegen het Alcoholisme. LUCHTVERKEER. Een nieuw Duitsch Luchtschip. KERK EN SCHOOL. De Wijding der Chinsesche Bisschoppen. Moed houden. De verhouding tusschen Openbaar en Bijzonder Onderwijs. GEMENGD NIEUWS. De malversaties aan het Centraal Magazijn van militaire feleeding en uitrustingen te Woerden. Een leugenachtig meisje. Weerbericht. - INGEZONDEN. v PLAATSELIJK NIEUWS. VRAGENBUS. j EDANi MQORDWUK NIEUWER-AMSTEL. EUPENMALMéDY EN HET MOERDIJKKANAAL. •*et FranschBelgisch geheim militair accoord. De N.R.Crt. deelt het volgende mede in verband met het in het Beigisch verdrag geprojecteerde kanaal Antwerpen—Moer dijk „Zooals bekend is, heeft België onder handelingen gevoerd met Duitschland over een teruggave van Eupen en Malmcdy aan t Duitsche rijk. Het tot stand komen van een regeling is slechts mislukt doordat Poincaré om onbegrijpelijke redenen zijn veto uitbracht tegen de reeds getroffen schikking. Bij die onderhandelingen nu heeft België den Duitschers voorgesteld, om een gedeelte der tegenprestatie te laten bestaan in 'n grootscheepsche bevoordeeling van de haven van Antwerpen. Wij kunnen voor de juist heid van deze tnededeeling instaan; en zou den haar zelfs moeten handhaven tegenover een mogelijk Belgisch dementi. Dat de voor loopige schikking dit punt niet omvatte, ligt daaraan, dat de Duitschers terugschrik? ten voor de vergaande strekking van het voorstel, dat zij als een zoo sterk aai banden leggen van hun,bewegingsvrijhei 1 bes 'touw den, dat zij de voorkeur gaven .v. zuiver financieel? offers. Dit voorstel is gedaan, nadat het Belgisch Nederlandsch verdrag reeds geteste,ad was. Dit was toen blijkbaar de opvatting der Belgen van de „vrije en loyale mededinging" tusschen Antwerpen cn Rotterdam, dié het verdrag zou moeten inluiden." Het onderstaande schrijft het blad in verband met de opheffing van het verbod van Antwerpen-oorlogshaven „Omtrent dit accoord is evenwel de grootste geheimzinnigheid betracht. Het stuk zelf schijnt zoo achter zeven zegelen ver borgen te worden gehouden, dat niemand er een afschrift van bezit. Het Belgische exemplaar van de overeenkomst berust in een ultra-geheim archief onder den koning, en slechts bij bijzonder besluit van den ministerraad kan het aan de „ministers van State" ter inzage worden verstrekt, cn dan nog slechts aan drie daartoe benoemde ministers, die daartoe in bijzondere com missie worden vereenigd. 7ct heden schijnt van deze mogelijkheid geen gebruik te zijn gemaakt, a! moeten sommige ministers wel met de grondlijnen va i het accoord in kennis zijn gesteld. Zoo sehiint er e;n brief van minister Van- develde aan de Br mek ere te bestaan, waarin Vandevelde. die intusrehen den tekst van het accoord zelf niet onder oogen gehad heeft, omtrent voorname punten van de overeen komst eer.it; licht verschaft. Uit dezen brief moet, naar wij vernemen, op te maken vallen 1. Dat reeds ten tijd: van de totstand koming van het accoord Frankrijk, in geval van een gewapend conflict, niet meer op den bijstand van Engeland meende te kunnen rekenen. Dit punt is voor ens wellicht van minder belanr. 2. Dat ia geval van mobilisatie de Belgische kust door of tnet hulp van de Fransche vloot zal worden bezet. Hierdoor komen de bovenvermelde quaes- ties in een heel ander licht te staan, dan daarover tot nu toe gevallen is. Zoo Frank rijk in geval van oorlog, het voorbeeld van de „Breslau" en de „Goeben" indachtig, een smal deel aan België overdoet, ligt de Belgi sche vloot pardoes bij ons voor de deur. Casus-belli verklaring, Wielinger kwestie, doorvaart van Belgische oorlogsschepen, Antwerpen oorlogshavcn, zij krijgen alle acute beteekenis, in een tijd, die voor op lossing van kwesties allerminst aeschikt moet worden geacht." Resultaten voor ons land der Int. conferentie. AmsterdamSoiia in 5214, naar Parijs ia TA uur. De voornaamste verbeteringen, welke op de Europeesc'.ie Dienstrcgelingsconfereniie, welke van 11 tot 16 dezer te Baden-Baden gehouden is, voor zooveel Nederland betreft, tot stand kwamen en welke op 15 Mei 1927 in werking zullen treden, zijn dc vol gende: De Miinchcner daglrein. welke in den at- geloopen zomerdienst om 7.0S v.m. van Hoek van Holland vertrok, wordt 40 minuten ver sneld, De reisduur Londen.München wordt daardoor op 25 uur gebracht. (Amsterdam München op 14 uur). Bovendien komt in aansluiting van dezer trein een nieuwe verbinding van Wiirzburg naar Sofia, over WeenenBoedapest Belgrado, met doorgaand rijtuig lc en 2e klasse Hoek van UoiandBoedapest tot stand. Van Weenen tot Sofia loopt eveneens in deze verbinding een doorgaand rijtuig, zoodat reizigers met bestemming voor ver der dan Boedapest, tusschen Weenen en Boedapest rijdende, in dit rijtuig kunnen overgaan. Te Sofia bestaat aansluiting naar Constantinopel, Door deze nieuwe verbinding wordt de reis-duur Londen—Belgrado—Solia, over Hoek van Holland, bijna even snel als die over DoverCalais met den Simplon-Oriënt Express. De reisduur Koek van HollandWeenen wordt 24 uur; Boedapest wordt bereikt in 30 uur en 45 min., Belgrado in 40 uur en Sofia in 53 uur. Voor Amsterdam C.S. zijn ceze tijden met een half uur te verminde ven. Nieuwe PuIIman-trefn A'dam— Parijs y.v. Nieuw ingelegd worden tusschen Amster damBrusselParijs één paar Pullman- treinen. Deze treinen zullen het genoemde traject afleggen in ongeveer TA uur en ge heel bestaan uit Pullman-rijtuigen te en 2e klasse. In deze treinen zal een bijzondere toeslag worden geheven. Van Amsterdam C.S, Wordt het vertrek 12.15 (van Dan Haag 13.06, var. Rotterdam 13.32), aankomst Pa kijs Nord 19.30. Van Parijs Nord wordt het vertrek lt.00 met aankomst te Amsterdam te 18.57 (te Rotterdam 17.36, te Den Haag 18,04). De beslaande verbindingen Amster dam—Parijs cn omgekeerd blijven gehand haafd, behoudens versnelling van sommige treinen, dofch slechts met geringe wijzigin. gen op het Nederlandsch parcours. De verbinding Maastricht—Luik wordt verbeterd, door het bij wijze van proef in leggen, gedurende het geheele jaar, van trein 131 MaastrichtLuik Guiilemins en van trein 94 van Luik Guiilemins naar Maas tricht, Mocht blijken, dat van deze verbin dingen een onvoldoende gebruik gemaakt wordt, dan komen zij met ingang van 15 Me: 1928 weder te vervallen. De treinen 83 en 13t> zullen, evenals in den afgeloopen zomer, van 1 Juli t.'m. 11 September 1927 weder-* om tot cn van Luik Guiilemins loopen. Nader zal worden heslist of de treinen D I ®n D 2 Hoek van Holland (Amsterdam)— Berlijn v.v. ,n Osnabrück een directe aan sluiting met doorgaand rijtuig zullen ver krijgen naar en van Hamburg. Hoewel de wentehelijkheid daarvan door de Duitsche Spoorwegen wordt erkend, kon van die zijde ®og geen definitieve toezegging gedann w"-- den, omdat voor het tot uitvoering bren gen van het door de N.S. gedans voorstel een nieuwe trein OsnabrückHamburg v.v. Jftoet-worden-ingelegd Tijdens het Internationale Congres te Dorpat kwamen ook de afgevaardigden van 12 katholieke drankbsstrijdersvereeni- gingen van verschillende landen in verga dering bijeen. De internationale samenwerking der Ka tholieke Drankbestrijding had in den oorlog en de daarop volgende jaren zeer veel te lijden. Nu echter de toenadering tusschen de verschillende volken zooveel verbeterd is, kan ook deze internationale drankbestrij dersactie wederom met volle kracht worden j aangevat. j Men besloot spoedig bijeen te komen, om de belangen der I. K. V. te bespreken en een program van actie op te stellen. Als plaats van samenkomst werd bepaald Haus H'ohe- neck te Heidhausen-Ruhr, een wel op 30 cn I 31 October en 1 November a.s. Deze vergaderingen zijn vooral gewijd aan j de bespreking van de vraag hoe is de ka- tholieke drankbestrijding in de verschillende j landen georganiseerd, hoe werkt zij, welke j propagandamiddelen staan haar ten dienste I Overwogen wordt de uitgave van een inter- nationaal katholiek tijdschrift. De Hollandsche .kath. drankbestrijding zendt 8 vertegenwoordigers. De vergadering staat onder voorzitter schap van Jhr. Ruys de BeerenbroUck. Ook de priesters houden in deze dagen een vergadering, teneinde de priesterdrank- bestrijders in nauwer contact met elkander te brengen. Onder voorzitterschap van Prof. Dr. Ude te Graz, zullen verschillende organisatie- vragen besprokei worden en eveneens ge tracht te komen tot oprichting van een inter nationaal tijdschrift voor priesterdrank bestrijders. Indien deze bijeenkomst slaagt, waarvoor gezien de talrijke opgave van deelname, bijna zekerheid bestaat, zoo gaat de Inter nationale Katholieke Vereeniging tegen het Alcoholisme een tijd tegemoet van intense activiteit. Het is zoo noodig dat ook de Ka tholieken de plaats innemen in de bestrijding van het Alcoholisme, welke zij moeten be zetten. Niet het werk van enkelingen, maar een massabeweging in alle landen zal noodig zijn om een volkskwaal als het Alcoholisme met blijvend succes te bestrijden. De Pausen moedigden dit'werk herhaalde maler. aan. Z.H. Pius XI stelde met vreugde vast, „dat die geweldige vijand van goede zeden, van welvaart en geluk met zoo doel matige en heilige middelen bestreden wordt," (10 April 1922). De gezamenlijke actie van geestelijken en leeken kome door de I.K.V. ten goede aan ieder land afzonderlijk en aan de geheele katholieke wereld in het algemeen. „God zégent al wat Rome zegt." De L. Z. 127 met een inhoud van 70.000 M3. In Duitschland is op het oogenblik een nieuwe Zeppelin in bewerking, welke be stemd zal zijn om als proefexemplaar dienst te doen voor een in het leven te roepen transatlantische luchtlijn. De kosten van constructie zullen bestreden worden uit een fonds, dat door het geheele Duitsche bijeen is gebracht. Het luchtschip, de L. Z. 127, zal een in houd hebben van 105.000 M3., hetgeen an zienlijk meer-is dan de L. Z. 126 (Los rr.gelos). die een capaciteit heelt van 70.000 M3. Het zal worden voortbewogen coor vijf Mavbach-motoren van 420 P. K. Dc chef-chemist van de Zeppelin Co. heeft een nieuwe brandstof samengesteld, welke bij verbranding 25 pCt. meer calorieën op levert dan een gelijke hoeveelheid benzine. Men hoopt het luchtschip eind 1927 gereed te hebber.. De plechtigheid in de Sint Pieter. Op den zevenden verjaardag van zijn eigen bisschopswijding heeft de H. Vader, naar'et ,.Msb." uit Rome verneemt, Donderdagmor gen aan het altaar der cathedra in de Sint Pieterskerk dc zes Chineesche bisschoppen geconsacreerd. Om 8 uur kwam de Paus, gezeten op de sedia gestatoria, omgeven van alle te Rome aanwezige kardinalen en alle leden van het Pauselijk hof en gevolgd door de nieuwe bisschoppên naar de baselitk. Onmiddellijk nam de plechtigheid een aanvang, waarbij aartsbisschop mgr. Cremonesi en de aposto lische dclegaat in China, mgr. Costantini, als mede-consccranten fungeerden. De Chinee sche leerlingen van het college der Propa ganda Fide namen den dienst aan het altaar wttar. Op bijzonclercn wensch des Pausen hadden de nieuwe bisschoppen reeds daags te voren in handen van kardinaal van Rossum den geloofseed afgelegd, terwijl zij vóór do plech tigheid zelf den eed van trouw aflegden aan den Paus van Rome. De Paus las een stille H. Mis, ondeir welke volgens c'en voorgeschreven ritus, de conse cratie plaats vond. Het zangkoor en de ge- loovlgen zongen gezamenlijk het Veni Crea tor en het Te Deum. Na de traditioneele overhandiging der gt# schenken aan den H. Vader, trekken de nicuwgev, ijde bisschoppen voorafgegaan door bussolanti en begeleid door pauselijke cere monie.;-» door de geheele baseliek om de menigte hun eersten bisschoppeliikcn zegen te geven. Na de beëindiging der H. Mis- zong iedei der nieuw-gewijde bisschoppen van het al taar der cathedra af den zegen, waarop de Paus op de sedia gestatoria, begeleid door öt leden van het Pauselijk bof en de nieuwe bisschoppen, zich naar het altaar der aposte len Simon en Judas begaf, wier graf zich in bet middenschip van de Sint Pieterskerk be- vindt, en wier feestdag het heden is. Vervolgens begaf de Paus zich met gevolg te voet naar liet graf van den H. Petrus, om er met de nieuwe bisschoppen te bidden. Daarna gaf de Paus van het Pauselijk al taar boven de confessio plechtig den zegen. Bij de plechtigheid waren onder meer te genwoordig alle bij hét Vaticaan geaccredi teerde ambassadeurs en gezanten, verschil lende familieleden van de nieuwe bisschop pen, talrijke missionarissen en Ooslersche prelaten cn geloovigen uit allerlei landen. De postboden uit de Missieën van China brengen, grootendeels tengevolge der re» geeringsverwarringen en het zich weder- zijdsch beoorlogen der partijen, zware tij dingen voor de Misrie-Ccr.gregaties, de families en de Missievricndcu, hetgeen wij eigenlijk allen zijn of ten minste behooren te zijn. Lang*, de- grensstreek van China- en Mon golië, waar. vijandige troepen elkander voortdurend bevechten, vluchtende solda ten en losgelaten of losgebroken gevange nen zich in -talrijke rooverbenden omzet ten, is plundering en brandstichting van Kerkjes en Missieposten onophoudelijk werk, Verschillende Missionarissen van Scheut-Sparrendaal werden gevangen ge nomen en medegevoerd, twee werden er gedood. Het ligt voor de hand, dat de Mis- siearbeid hierdoor zeer wordt gestremd, dat vele Missie-insteliingen, zooals scho len, wees- en ziekenhuizen hierdoor zeer zijn gedrukt en nog met ondergang be dreigd worden. De Missionarissen verliezen echter den moed niet en zij blijven vertrouwen, eer stens op de geestelijke en ook op de stof felijke hulp hunner vrienden in het Vader land. Een Missionaris, die 6000 missie-apostelen in het Vaderland telt,, dat zijn zij die hem toezegden, geestelijken, leeken, kloosters, kostscholen, enz., wekelijks met eene H. Communie en dagelijksch met drie Wees Gegroetjes zijn Missie-arbeid steunen, schrijft aan hen als volgt: Ik voel mij vol moed ook voor de toekomst, die voor on zen Missie-arbeid wel dreigend schijnt. Ik ben een geestelijk milhonnair. Gij schenkt mij jaarlijks een geestelijk inko men van 312 duizend communies en 6 rcillioen 570 duizend Wees Gegroeten. 't Is een gouden schat.... 'f Is een fortuin .Millioeneu keeren dank.... Gij ver richt hier onzeglijk veel goed. Dank zij uwe hulp heb ik tot nog toe voor geen enkele moeilijkheid moeten terugschrikken; heb ik reeds talrijke zielen voor den Hemel gewonnenheb ik dit jaar bijna 100 doopen van heidenen mogen boeken.... Uw geestelijke weldaden zijn mij oneindig kostbaarder dan uw stoffelijke. Die ook nochtans mocht ik reeds ontvangen. Ik zeg het zonder omwegen: die ook heb ik noodig, broednoodig. Ik maak U dagelijks een Memento onder de H. Jlis. Ik bid voor U en zal voor U blijven bidden hier en hier namaals. God zal verder nog veel meer voor U doen. Dierbare Missie-apostelen, blijft ge bouw aan uwe verbintenis, dan hopen wij getrouw te kunnen blijven aan onze Missie werken." Het Comité tot steun der zwaar beproefde Missiën van China en Mongolië: ANT, DE WIT, Arnhem, Alg. Penningm., giro 63S79. Het blijft steeds interessant de lotgevallen onzer scholen na te gaan, vooral de verhou ding tusschen Bijzonder en Openbaar On derwijs. Dat laatste was volgens de liberale verkiezingspoliliek zoovele jaren de school voor heel dc natie. Het gaat er op lijken, dat spoedig slechts 1/3 der Natie nog naar de openbare schoei taalt. Men leze de volgende interessante cijfers, door de „Standaard" thans bijeengebracht: Van 1921 tot 1923 beloopt de toeneming van de bijzondere lagere school 48.550 leer lingen. In die jaren nam het totaal aantal leerlingen aller scholen toe met 22.506; zoo- dat de openbare haar leerling-aantal met een 26.044 zag achteruitzaan. Van 1 Januari 1923 tot 1 Januari 1926 nam het aantal leerlingen der Christelijke en Roomsch Katholieke scholen toe met 24.677 en 37.655, dus 62.332. En daar in die jaren de totale schoolbevolking niet of nau welijks toenam, is deze toeneming der con- fessioneele scholen bijna geheel ten koste der openbare school geschied, In ronde cijfers staat het dan zoo, dat op 1 Januari 3923 de bijzondere school 327.000 leerlingen telde en de openbare 534.000; op 1 Januari 1926 is het cijfer der bijzondere school gestegen tot ongeveer 500.000, waar tegenover de openbare school vermoede lijk tot belangrijk beneden de 500.000 terug liep. 590.000 tegen 500.COO. Een belangrijke meerderheid voor de bijzondere school dus, Vergelijk nu daarmede den toestand aan het begin dezer eeuw. 15 Januari 1900 teide de bijzondere school 231.354 leerlingen, te- genengover 508.276 leerlingen der openbare school. In 1900 31 pCt. voor de bijzondere school; in 1925 plm. 54 pCt. In 1900 69 pCt. voor de openbare school; m 1926 pl.m. 46 pCt. En deze verschuiving gaat nog voort, In de memorie van toelichting bij de be grooting voor zijn Departement deelt Minis ter Waszink mede, dat in 1926 tot 1 Juni 56 bijzondere scholen zijn geopend. Ontzettende wantoestanden in* het beheer. ons van zeer betrouwbare zijde, „en 1ïet is diep te betreuren, dat een der hooge ambtenaren, met het onderzoek In deze zaak belast,, of de vraag, of er gestolen was, moest antwoorden: er is niet gestolen maar geroofd en verbrast." Met de betaling van het personeel was vreemd omgesprongen: er werd betaald voor overuren, die in het geheel niet ge maakt w&ren. Er was geen sprake van eenigerlei controle en het blijkt duidelijk, dat ook de controle van hoogerhand te ontving en waarop 'ik "belaaide) heb ik ge reclameerd, Op 1 Dec, 1925 heb ik mij tot den Raad van Beroep gewend, deze deelde —3.60; 1700'Kg, "Wéten 'f 1.10;'200"Kg. ran* menas 3.70: 80.000 Kg. roode kool 1.90-?r 3.80; Rale idem 0.60—1.40; 45.000 Kg. gele onmiddellijk mede, niets te kunnen doen, kool 1.503.70; 68.000 Kg. witte kool gc- Uit Woerden wordt aan het U. D. schreven: Dinsdag zijn hier ter stede twee per sonen op last van den officier van Justitie te Utrecht in arrest gesteld, verdacht van frauduleuze handelingen len nadeele van het Centraal Magazijn van militaire klee ding en uitrustingen, dat alhier is gevestigd. De controleur van de militaire administratie heeft in verband hiermede tegen den 51- jarigen aannemer en een 60-jarigen bureel- amotsnaar arrestatiebevelen uitgevaardigd; beiden zijn naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht. De directe aanleiding tot deze arrestatie i» een fraude, ontdekt in de houtleverantie. Na een voorloopig onderzoek is gebleken, dat er gelden zijn uitgegeven voor hout, dat nimmer is geleverd. Het hout werd door den aanemer steeds volgens een zeker bonnenstelsel geleverd; vanwege het Maga zijn werd een bon verstrekt, waarop de leverancier dan later het geld inde; nu is aan het licht gekomen, door vergelijking van het aantal bonnen met het in de laatste jaren geleverde hout, dat er bonnen zijn geschreven èn geld is uitgetrokken voor hout, dat eenvoudig nergens te vinden is, omdat het nooit werd geleverd; zoo zou er bijv. een groot bedrag zijn uit gegeven voor houtleveranties in verband met het bouwen van een schuur. Het geld is wèg maar de schuur is nergens te vinden, noch' het materiaal. Dit is een directe oorzaak van de arres taties, waardoor evenwel een zaak aan het rollen wordt gebracht, die een ongekend schanddaal zal verwekken en waarin op zienbarende mededeelingen omtrent de ergrlijke wantoestanden, die er in het Ma gazijn 'reeds jaren en jaren heerschen, bekendheid zullen krijgen. Van de zijde der autoriteiten is men voorloopig nog niet zeer geneigd, alle licht over deze duistere kwestie te laten vallen; na een uitgebreid onderzoek zijn ons echter feiten ter oore gekomen, feiten die vaststaan en die iemand in verbazing zullen doen uitroepen, hoe het' mogelijk mag heeten, dat dergelijke misstanden zoo geruimen tijd verborgen hebben kunnen blijven. „Het lijkt alsof men aan het ministerie van Oorlog met blind heid geslagen is geweest"* vvrzekerdo men. klaagde niet dan wepd men eenvoudig ontslagen; dat ging buitengewoon gemak kelijk. Ook de geheele exploitatie van het magazijn deugde niet; het was mogelijk geweesthet tot een rendabel bedrijf te maken; de machines in de waschafdee- ling b.v. stonder er, het personeel was aanwezig, doch er werd geen moeite gedaan om het geld binnen te krijgen, het werd slechts met volle handen over de balk gegooid. Na de thans gedane arrestatie is het onderzoek met volle kracht, zoowel van justitoneele als van militaire zijde voort gezet; dit zal ongetwijfeld nog eenigen tijd in beslag nemen; eiken dag wordt all'es nauwkeurig gecontroleerd; en de commis sie, die de zaak in handen heeft, wordt overstelpt met anonyme brieven. Men is infusschen ijverig doende in deze ingewik kelde malversatiegeschiedenis meer licht te ontsteken. Hoe meer het onderzoek, dat reeds eenige maanden gaande is, vordert, hoe ont stellender feiten aan het licht komen en het schijnt raadselachtig, waar al het geld gebleyen is. Reeds in 1918 moet het beheer van het Magazijn uiterst slecht zijn geweest en kenmerkend mag het heeten, dat mr, Gerlings, in zijn pleidooi van 1924, toen een stoker van het Magazijn tot negen maanden gevangenisstraf zou worden ver oordeeld, ,dan wel hen moest straffen die boven dien man staan en die zich aan heel wat ernstiger frauduleuze handelingen schuldig maken. Een half jaar geleden is kapitein Eggink uit Den Haag opgedragen het Magazijn te reorganiseeren en onder diens leiding zijn eigenlijk pas verschillende malversaties ontdekt. De nieuwe leider stond voor een chaos, een warwinkel van financieel be heer en met energie heeft hij zich op de taak geworpen in dit chaotische tafercel eenige orde te scheppen. In de laatste zes maanden kon er plotseling dertigduizend gulden bezuinigd worden. Dertigduizend gulden, die uitgetrokken stonden op de be grooting, bleken in het geheel niet noodig te zijn. Waar zijn zij die andere jaren ge bleven? Het is een raadsel. Wat er anders in één jaar voor houtleverantie 25.000 noodig bet laatste halfjaar is gebleken, dat 300 ruim voldoende was. Dezer dagen vertelt het „U. D." kwam een 12-jarig meisje uit de buurtschap Harselaar bij Barneveld wat over tijd ter school, zonder dat de onderwijzer naar de reden hiervan informeerde. Tijdens het speelkwartiertje vernam het hoefd dier school gelegen in de Schoutenstraat te Barneveld, echter van de andere kinderen, dat naar zij hun had verteld, het bewuste kind door een landlooper van de fiets was getrokken, ten gevolge waarvan zij was gevallen en enkele -verwondingen had bekomen. Zeer terecht achtte het schoolhoofd het noodig zich "met bedoelde leerlinge naar de politie te begeven, om van een en ander tnededeeling te doen. Heel uitvoerig vertelde het kind nu ook aan den Burgemeester en de -politie, hoe deze aanranding zich had toege dragen. Zelfs verhaalde zij, hoe haar wonden door een in die omgeving wonende vrouw met azijn waren uitgcwasschen. Niettegen staande al deze bijzonderheden, kwam het den beambten toch voor, dat het meisje slechts fantaseerde, waarom zij in tegenwoo digheid van bedoelde leeriinge, een onder zoek ter plaatse instelde. Zonder eenige aar zeling wees zij echter de plek aan, vanwaar de landlooper op haar was toegesprongen, doch dc vrouw, die balsem, in den vorm van azijn, op haar wonden zou hebben gego ten, was onvindbaar, wat den twijfel der politie nog vergrootte. Nogmaals werd het meisje dus op de onwaarschijnlijkheid van haar verhaal gewezen, doch steeds bleef zij bij haar afgelegde verklaringen. Hoe verder de politie haar onderzoek uitstrekte, hoe meer feitenmateriaal zij zich vergaarde, dat deze aanranding slechts kan bestaan in het vruchtbare brein van het kind, dat blijkbaar slechts eea reden ver: o.inen had, om haar te laat in school komen te vergoelijken, en dat nu op haar eenmaal afgelegde verklaring niet terug wilde komen. Ten slotte ging echter het schoolhoofd nog eens gemoedelijk praten met de ouders der leerlinge en na ook haar nog eens gevoelvol te hebben toegesproken, kwam haar eindelijk de bekentenis over de lippen, dat van de aanranding geen woord waar was. Slechts zii was van de fiets gevallen en had zich dientengevolge een weinig ver wond. Later heeft het meisje haar beken tenis ook voor den Burgemeester herhaald, die het leugenachtige kind met nadruk het slechte van haar handelwijze qjider het oog bracht waarmede dit onware verhaal van kinderaanranding, dat vooraf de ouders van schoolgaande meisjes zoo zeer had ver ontrust, voorgoed uit de wereld was geholpen. alvorens de inspecteur een bcajissing heeft genomen. 2. Thans na zeventien maanden heb ik mijn bovenbedoelde brieven bevestigd eft de inspecteur geeft taal noch teeken, Antw. I. Een bepaalde termijn staat daar niet voor. 2, Wij raden u aan te beginnên met een persoonlijk onderhoud met den U kunt zich ook wenschen heeft overgelaten. Het personeel £*Pec^r ^«Jenden totden Raad van Beroep. Vr. Wanneer men dahliaknollen 's winters onder zand bewaart, veranderen de dahlia s dan van kleur? Antw.: Dat in den a.s. zomer de bloemen uwer dahlia's een andere kleur aannemen, omdat gij de knollen onder zand vorstvrij hebt overwinterd Is geheel onjuist. Vr.: Wat moet men aan zijne behoeftige familie betalen als ondersteuning, als men respectievelijk 1500 3000, en 4000 verdient pe jaar? Antw.: Wettelijk is men verplicht, bloed verwanten in rechte lijn te steunen. De hoe grootheid der ondersteuning wordt bepaald door den rechter, waarbij deze rekening houdt met den stand, waarin degene, wien onderstand verleend moet worden, verkeert en met de maatschappelijke positie van dengene, die steun verleenen moet. Vr.; Ik heb 5 mud Barticon gekocht voor f 100 per mud. Half October ben ik gaan planten. Toen viel er een half mud Kalk- bollen uit. Nu eisch ik daar f 50 voor of Vi mud bollen ter waarde van f 50. Heb ik daar recht op? Antw.: Dat hangt af van de condities, waarop u de bollen gekocht hebt. Wij ken nen deze niet. Zijn die condiües niet na geleefd, dan hebt u recht op schadevergoe ding, Vr.: Waar kan ik mij vervoegen, om filra- artist te worden? Antw.: Wend u eens tot den heer A. Benno, Duvenvoordeelraat p4, Haarlem. Vr.: Mag men, wanneer men op familie bezoek naar Duitschiand gaat, koffie, thee en sigaren meenemen? En hoeveel van, ieder? Antw.: Van elk dezer artikelen mag u een kleine hoeveelheid meenemen, in totaal ongeveer 5 kilo. 2 Vr.: Tot welke taal behoort het woord „senza" en welke beteekenis heelt het? Antw.: Het woord „senza" is een Itali- aansch woord en beteekent: zonder. Vr.: Hoe kan ik een olievlek uit een lich te gabardine regenjas verwijderen? Antw.: Probeer het met benzine, Vr.: Hoe kan men uit een lila japon (wol len rips traversstof) vlekken van motor olie verwijderen? Antw.: Met petroleum-aether. hd,iano,gp tlu(zteftijiuenenen z z Vr.-. Welke strekking heeft het toonecl- stuk ,,De Dood a's Peet"? "Anlw.: Dit stuk is ons niet bekend. Vr,: Hoe moet ik de vlek van abrikozen- likeur uit een japon verwijderen? Antw.; De vlek kunt 11 verwijderen met een watje, gedoopt in alcohol van 90 pel. (niet te nat maken). Daarna met benzine zoo noodig nawrijven. Vr.: Hoe moet ik anijsmelk uit een mantel verwijderen? Antw.i Probeer het met een watje, niet te naf gemaakt met zuivere spiritus. Vr.: On welke dagen en uren is Z. D. II. de Bisschop van Haarlem te spreken? Anlw.: Z. D. H. de Bisschop van Haar lem verleent audiëntie eiken Dinsdag van 101 uur. Wanneer Mgr. verhinderd is, audiëntie te verleenen, wordt dit tijdig in onze courant bekend gemaakt. AMSTERDAM, 28 Oct. (Bericht v.d mak. Jac.fjjKtioop Zeeuwsche Bonten f4.805.10, Blauwen f4.404.50, Bravo's 160—2,30; Deensche witte kool f 2.40—r 3.70; 10.400 Kg. uien 4—4.60; drielingen 2.40—2.80. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorol. Jnstituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 29 October. Hoogste barometerstand 769.2 m.M., te Isafjord. Laagste barometerstand 740.5 m.M., te Leranes. Verwachting van den £vond van 29 tot den avond van 30 Octobeq-; Zwakke tot matigen, mdpst O. tot N, wind; zwaar bewolkt tot betrokken; waar? schijnlijk eenige regen; weinig of geen ver? andering in temperatuur. Voor den inhoud van deze rubriek stelt dg Redactie zich niet aansprakelijk. DE R, K. VOLKSPARTIJ Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekenden verzoeken u beleefd onderstaand in uw vee] gelezen blad te willen opnemen, naar aanleiding van het stuk, op aandrang van een verontwaardigd lezer uit Vclsen, in uw blad van heden, 27 October, ten opzichte der R. K. Volkspartij, werd ge» plaatst. Nooit of te nimmer werd door het bestuur onzer af deeling aan het Velser Weekblad verzocht bedoelden brief te plaatsen of op te nemen, waar tegen wij in dat blad zullen opkomen. Derhalve komt dit valsch bericht en de beschouwingen daaraan vastgeknoopt geheel ten laste van dien verontwaardigden lezer, die niet eens met zijn naam onderteekend heeft of wel daarvoor den moed mistte* Dankend voor de verleende plaatsruimte* Namens het bestuur der R. K. Volkspartij* aid. Velsen. W. DE REUS, voorzitter, JAC. ZUURBIER. Velsen, 27 October 1926. Naschrift, Het Velser Weekblad zal zfcü nu hebben te verantwoorden. Het schrijft, dezen brief op verZoek van de afd. Velsen van de R. K. Volkspartij te hebben opge nomen! Hoe komt het roode orgaan aan dezen brief? Wat wij intusschen over den in houd schreven blijft hiermede natuurlijk on aangetast. Wij ontvingen ook nog een ingezonden stuk van den voorzitter der ver. Kieskrin gen in N.-H. der P.-K. V. P., waarin pven- eens ontkend wordt, dat het R.-K. Volks partijbestuur verantwoordelijk is voor het plaatsen van den bedoelden brief in het Velser-weekblad. Dit stuk is na publicatie vaji het bovenstaande overbodig, te meer, waar het terugtreedt in de polemiek over het recht eener organisatie om zich tegen het verlangen van den Bisschop in te hand haven. Wij blijven inmiddels vragen; hoe komt het Velser Weekblad aan het laatste schrij ven, door de R. K. Volkspartij aan den Bisschop gezonden, met de vermelding, dat die brief op verzoek der afdeeling Velsen van de R. K. Volkspartij is geplaatst?! REDACTIE „N. H. CT." Vr. 1. Ik woon te Schoten en werk in Haanem, heb 4 minderjarige kinderen en heb een zuiver inkomen van 2400. Nu word ik in de belasting aangeslagen voor 102.30. Is deze aanslag juist? Vr. 2. Moet ik nu nog forensenbelasting betalen? Zoo ja, hoeveel? Antw. I. Die aanslag is niet juist, omdat u als forens behoorde te worden aan geslagen en u nu voor den vollen aanslag daar in aanmerking komt; 2. U moet foren senbelasting betalen, maar als u dat aanslag biljet ontvangt, moet u daarfegen reclamee ren. Het gevolg zal dan zijn, dat u vermin dering krijgt van den aanslag ad 102.30, die u nu ontvangen hebt. Vr. Het woord „socialist", is dat het zelfde als „sociaal" (b.v, Katholiek sóciaal of Katholiek socialist). Heeft het dezelfde be teekenis? Zoo neen, wat is het verschil? Antw. Sociaal beteekent maatschappe lijk, wat met de Maatschappij in verband staat; socialist beteekent echter aanhanger, aanklever van het socialisme, dat is de rich ting, welke als een uitvloeisel van de Fransche revolutie in de eerste jaren der 19e eeuw te voorschijn trad. Socialist is dus niet hetzelfde als sociaal. „Katholiek sociaal" beteekent dus: Iets katholieks dat met de maatschappij, of maatschappelijke toestan den in verband staat, b.v. Katholiek sociale actie; „katholiek socialist" bestaat niet, is onzin, omdat de begrippen katholiek en socialist elkander uitsluiten. Men kan niet katholiek zijn en tegelijk socialist, evenmin als men tegelijk zwart en rood kan zijn. Vr. 1. Is een inspecteur der directe be lastingen gehouden om binnen zeker lijd- nerk besF«.lng te nemen on een reclame. Van bMf Mei tot einde Juni 1922 verbleef ik te Amsterdam zonder werkkring en zon der inkomsten. Amb-halve ben ik ove' het belastingjaar !9?2/'23 aangeslagen. Dit biljet ontving ik 29 Mei 1925. Op dezen datum, alsmede op 31 October 1925 en 10 November 1925 (dp data. waarop ik een aanmaning f 44.25, BI. Eigenheimers f 3.503.80, Juin per 50 Kg. f 2.102.20. Bonte Star f 4.10—4.25, Eigenheimers f 3.403.50, Eigenheimer Poters f 2.102.20, Blauwe poters f2.10—2.20, Bonte poters f2.10 2.30, Roodstar poeters f2,102.20, Bravo poters f 2.102.20, BI. Eigenheimers poters f 2.40—2.50; IJp older Eigenheimers f 3, Bravo's f 3.75—4, Drertsche Eigenheimers f 3—3,20; Anna Pauiowtta Zand f 4.505, Roodstar f3.503.60, Beverw. Zandaard- appelen f 4.505; Hiilegommer Zandaard- appelen f 4.404.60; Flakkeesche Eigen heimers f 3.403.50, BI. Eigenheimers f3.80 Juin 50 Kilo f 2.102.20; Spuische Eigen heimers f 3,403.50. Blauwe Eigenheimers f 3.50, Bravo's f 44.2.5, Graafjes f 2.50 2.60, Friesche Blauwe Borgers f 3.50—3.80 Bravo's f 4—4.25, Roodbonten f 4.104.20 per Hl. DELFT, 28 Oct. Boter. Aanvoer 25/8 en 3/16 v., te zamen 530 Kg. Prijs f 2.10 2.20 per Kg. Handelvlug. HOORN. 28 Oct. Kaas. Aangevoerd 7 stapels fabriekskaas f51, 11 st. boerenkaas f50, 2 st. fabriekscommissie f 4714, 13 st. boerencommissie f 49, tottaai 33 stapels, we gende 25.195 Kg. Handel goed. HALFWEG, 27 Oct. Eierenveiling. Aan voer 5350 kippen- 10.6011.30, 725 een den- f 6.907.35. Handel vlug. SCHAGEN, 28 Oct. Eierenveiling. Aan voer 2675 kippen, bruine f 11.7012, witte fll11.50, kleine f3.203.30; eenden- f 6.90—7.10. WIJK BIJ DUURSTEDE, 27 October. Fruit. Ter veiling besteedde men voor ijs- dëmerklumkes 1317 ct., 2e soort 6—10 c. goudreinetten 2027 ct., 2e soort 12 13 ct., bellefleur 1825 ct., 2e soort 1316 ct., goudreinet val 1318 ct., groenperen 68 ct., ijsbouten 76 jod.eperen 810 ct., 2e soort 4—6 ct., bergamotten 57 ct., 2e s. 4—6 ct., bergamotten 57 ct,, 2e sport 34 ct., zure blommee 1416 ct., 2e soort 810 ct., winterjannen 68 ct., 2e soort 3—4 ct., brederodes 1214 ct„ 2e s. 6—8 ct., 2e s. 34 ct., brederodes 1214 ct., 2e soort 68 ct., fokkeperen 69 ct., 2e s. 34 ct., fr. bellefleur 2528 ct., 2e soort 14—18 ct., sterappel 2739 ct., zoete reinet 1416 ct., 2e soort 79 ct., oranjebergamot 1216 ct., 72e soort 810 ct., 2e soort 79 ct., oranje bergamot 1216 ct., 2e soort 810, rib- belingen 1012 ct, 2e soort 810 ct., Ger- rit Roelof 1215 ct., 2e soort 5—10 ct., ko- ningspippelingen 1215 ct., 2e soort 6—10 ct., camp. zoet 1416 ct., 2e soort 78 ct., tulpappel 1618 ct., 2e soort 1012 ct., b.eurré elaso 1826 ct., 2e soort 1316 ct. per Kg. ALPHEN AAN DEN RIJN, 28 Oct, Aan gevoerd 62 wagens. Ie soort met Rijksmerk 5458, 2e soort 4753; zware 60. Handel matig. BODEGRAVEN 29 Oct. Kaas. Aange voerd 245 partijen. Eerste kwal. 5156, tweede kwal 44—48; zwaardere Rijksmerk 5358; met Rijksmerk 4751; zware 60. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE. 29 Oct. Aange- voerd 1800 Kg. aardappelen. Blauwe aard appelen 2.90; Bravo's 2.60; 1050 Kg. uien 4.50; grove uien f 4.50; 1600 Kg. peen 3—3,50; 1800 Kg. kroten 2,40; 51800 Kg. roode kool 1.603.50; 23.400 Kg, witte kool 2.10—2.40; 4400 Kg. Deen sche witte-kool 2.70; 11.800 Kg. gele kool f 1.20—4; 1100 stuks bloemkool 23,70— 28.60, 2e soort 2.104.60. BROOF.K OP LANGEN D'JK. 29 Oct Aan gevoerd 2900 stuks bloemkool. Licerf f 11 —26.70; Reuze le soort 18.70—27.60, ld. 2e soort -f. 8.30—14,50; 6000 Kg. peen 3.40 Burgerlijks Stand. Geboren 23 Oct. t Geertruida, d. v. Cornells Plat en Cornells Klepper. 24 Oct. Neeltje, d. v. Jacob Kwak man en Aagje Tol. 23 Oct. Cornelia Joanna, d. v. Willebrordus Adrianus Jacobus van Beek en Hillegond Sul. 26 Oct.Maria Christina, d. v. Dirk Bond en Stijntje Kwak man Willem, z. v. Bruin Buijs en Grietje Jonk. Overleden 26 Oct.Jacob Buijs, 79 j.» wedn. van Huibertje Plat. Ondertrouwd 28 Oct. Préter Bond eit Hilletje Veerman. Getrouwd 23 Oct. Klaas de Boer en Grietje Tuijp. Verzoek van een Raadslid. Het raad& lid Schagen heeft B. cn W. verzocht in de a.s. raadsvergadering van Vrijdagavond de volgende vragen te mogen stellen 1. Hoe staat het met het handwerkonder- wijs in Vclendam 2. Hoe staat het met de maatregelen in verband met de huuropzeg- ging van het locaal, waarin de openbare lagere school is gevestigd door het bestuur der R.K. Schoolorganisatie Wélke maat regelen denken B. en W., zoo noodig te nemen, om te voorkomen dat na 4 April 1927 de leerlingen der openbare lagere school Volendam tijdelijk van onderwijs worden verstoken Subsidie. Het fanfarecorps „Excelsior" heeft een verzoek tot den gemeenteraad ge richt om de gemeentelijke subsidie van f 50.— per jaar te verhoogen tot f 150. Koleaprijs. In verband met de stijging van den kolenprijs is op de gemeentelijke gasfabrieken de prijs voor geklopte cokes gesteld op f Lper H.L. en voor parel cokes op f. 0.70 per H.L. Wegverbetering. Naar wij vernemet zal nu spoedig worden overgegaan tot dc doortrekking van de Beeklaan naar den Heerenweg, waarmede de geheele weg verbetering van de grens van Katwijk tot die van Noordwijkerhout haar beslag zal hebben gekregen. Voor het park. Zccals wij reeds heb ben medegedeeld heeft de heer L. van Kla veren alhier aan onze gemeente geschon ken een plant „Agave Americana" voor het aan te leggen wandelpark. B. en W. hebben voor deze schenking die door hen op zeer hoogen prijs wordt gesteld, hunnen dank betuigd. De gemeente houdt zich dan ook ten zeer ste aanbevolen voor meerdere dergelijke be wijzen van burgerzin. Bekneld. Bij het verplaatsen van cei piano geraakte de heer J. C. aan de Oude Karselaan op dusdanige wijze met zijn hand bekneld dat hij vermoedelijk de pink van zijn rechterhand zal moeten missen.- Burgerlijke Stand. Geboren Nico*- laas, g. van H; Th. Roof en P. M. v. Kints, Petrus z. van P. Gaartman en C. van dek Genugten. Ondertrouwd Cornelis Rijswijk 25 j. en Sioukje dz Jong 24 jaar. Overleden Willem van Hilten geh. met M. de Boer, 75 j,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6