Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad Vrijdag 29 October 1926 r fe RECHTZAKEN. Lastige en gevaarlijke liedeix. Terrorisme in 't gebouw van het burgerlijk armbestuur. Onder confraters. t)Apothehzr" zonder diploma. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De wegenbelasting. UIT ONZE OOST. Dijkbreuken op Sumatra. Generaal La Lau's Program. GEMENGD NIEUWS. Na het Spoorwegbngeluk bij de Vink. Gevaarlijke helderziendheid. Het duizendste schip te Schiedam. Waarschuwing. Gevaarlijke vreemdeling. Diefstal in een politiepost. Geen fraude. Electriciteit in 't kleinste hoekje. Hoog water in Limburg. Het lot van de VI. 25. Door vallende luiken gedood. Het sluiten van huwelijken op zee. MARKTNIEUWS. LUCHTVERKEER. 250 Mijl per uur. Noodlanding in de Zuiderzee Het geschil in de Britsche mijnindustrie. De Britsche Rijksconferentie. Het conflict bij de Rijnscheepvaart. Een int. vereeniging van Ambtenaren van den Burgerlijke stand. De betooging der Chineezen te Brussel. De Belgische kroonprini vertrokken. De viering van den Fascistischen opmarsch naar Rome. Een Goudschip gestrand. $Mm i Op een Zondagavond bracht een winkelier ?amen met zijn vrouw een kennisje naar huis, toen zij, op de Elandsgracht, op het donkere gedeelte werden aangesproken door twee lie den, broers, bleek naderhand, van wie de een muzikant was en de ander los-werkman. Beide héeren waren min of meer pnder den invloed en zij maakten het den dames lastig door haar arm te nemen, mee te willen loopen etc. Zij spraken daarbij Duitsch, zoodat de winkelier in dezelfde taal den heeren, van wie er een 'n harmonica droeg, verzocht, het gezelschap rustig zijn weg te laten vervolgen. Hij zond zijn echtgenoote en het meisje vooruit en meende,door zelf de vreemdelingen kalmeerend toe te spreken, een incident te voorkomen. Nauwelijks echter waren de dames eenige passen vooruit, of beide mannen wierpen zich op hem, zij sloegen, trapten, stompten hem, waar zij hem raken konden en een hunner kwam bovenop te liggen, waarop de ander hem tegen het hoofd schopte. „Heeft hij upijn gedaan vroeg de politie rechter. „Ja, edelachtblre, mijn oog heeft vijf da gen dichtgezeten en mijn neus kwam heele- maal scheef te staan. Mijn heele lichaa .1 zat vol blauwe plekken. Mijn ja: was enen ge scheurd, maar mijn portefeuille had. ik nog. Toch geloof ik, dat het om een berooving te doen was. „Hebt u niet zelf den eersten slag gegeven, doordat u boos werd, bijvoorbeeld omdat men het uw vrouw lastig maakte „Neen, edelachtbare, ik zal wel oppassen, te gaan vechten. Ik ben aan den eenen kant heelemaal verlamd." Het bleek, dat getuige door een ongeval het gebruik van zijn linkerarm moest missen. De vrouw van den winkelier,- die als vol gende getuige gehoord werd, bevestigde het geheele relaas. Toen zij den man, die op haar man lag en hem bleef slaan tot hij buiten be wustzijn raakte, van hem wilde afhalen, kreeg Zij zelf een trap tegen den buik zoodat zij viel. Dit alles werd bevestigd door de juffrouw, die naar huis gebracht zou worden. „Ik heb zoo vreeselijk gegild, dat ik geen keel meer had." „En wat hebt u nu te zeggen vroeg mr. Servatius aan den eersten verdachte. „Ja, ziet u edelachtbare, ik ben nogal goed bespraakt, doordat ik met zooveel menschen omga. Nu en toen ging ik naar hen toe en vroeg den weg. In het Duitsch zoo, maar veel ken ik er ook niet van. En toen gaf-ie in het Duitsch antwoord en toen zei ik „spreek je moers taal." En tegelijk kreeg ik een stomp en toen heb ik mijn harmonica aan mijn broer gegeven en toen zijn we aan 't vechten ge gaan. Maar hij heeft me aardig toegetakeld." „Bent u soms ook uw bewustzijn kwijt ge raakt „Neen, ik val niet zoo gauw van m'n stok- kie. Van 1910 tot 1918 was ik kind van Hare Majesteit." Later bleek, dat hij hiermede doelde op zijn diensttijd. „En waarom bent u hard weggeloopen toen ter publiek kwam?" „Ik heb heel kalm mijn weg vervolgd." „Waar naar toe „Mijn broer heeft daar in de buurt duiven. Die moesten nog gevoerd worden." De tweede verdachte zei, dat-ie alleen maar de harmonica had vastgehouden. „Ik ben een persoon, edelachtbare, die er niks mee te maken had. Die twee hebben me kaar eventjes te pakken genomen." De Officier zeide, dat hier een misdaad van de ernstigste soort heeft plaats gehad. Er zijn aanwijzingen dat deze twee onverlaten niet alleen wilden mishandelen, maar ook be- rooven. Een dergelijk ergerlijk feit kan niet Zwaar genoeg gestraft worden, 't Zou wat moois worden als ze niet ernstig gestraft wer den. Het is onaannemelijk, dat deze half- verlamde man twee groote, sterke kerels zou hebben aangevallen. De officier aarzelde niet de maximumstraf, 6 maanden gevangenis straf voer ieder van hen te eischen. De politierechter uitspraak doende, veroor deelde ieder tot vier maanden gevangenis straf. Verdachte, die niet verschenen was, had op een ochtend in het gebouw van het Burger lijk Armbestuur een der ambtenaren aange vallen. Het bleek, dat hij zonder toestemming het kantoor was binnengegaan, terwijl gewoonte is, dat bezoekers zich eerst tot den portier wenden. Twee dagen tevoren had deze man den ambtenaar gedreigd Als ik geen poen krijg zul je wat anders zien. De ambtenaar had dezen „klant" een der lastigste van het B. A. gezegd, dat er nog geen beslissing genomen was ten aanzien van zijn steun en verdachte had geroepen „Daar dan" en den ambtenaar een vuistslag toegediend. „Was het erg?" vroeg mr. Servatius aan een anderen ambtenaar, die het geval gezien had. „Ja, edelachtbare, mijn collega heeft vijf dagen lang een blauwe neus gehad." „Met groote gestrengheid," zei de Officier, „moet tegen deze wijze van doen worden op getreden. Dat hier een slag in drift is gegeven, kan ook al niet betoogd worden, want de ver dachte had het voornemen, eerder te kennen gegeven. Men maakt het den ambtenaren bui tengewoon lastig en vooral deze verdachte staat bekend als iemand, die erg ongemakke lijk is." Dit is een vorm van terrorisme en de offi cier cïschte tegen verdachte een gevangenis- Straf voor den tijd van vier maanden. Overeenkomstig dezen eisch werd de ver dachte onmiddellijk veroordeeld. Er is een niet alledaagsch rechtsgeding aanhangig gemaakt tusschen twee repetito ren vdor het notariaat. De heer Ch. H.D.M.J. Russel, cand.- notaris te Groningen, heeft een leerboek ge schreven voor studeerenden voor het notaris- recht. Op dit boek is in het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registratie door een anderen repetitor, mr. J. Eggens te Utrecht, een felle critiek geleverd, in welke eritiek niet alleen het boek werd aangevallen, doch ook klaarblijkelijk de persoon van den «chrijver, en in het bijzonder diens bekwaam heid als docent in een slecht daglicht werd gesteld. In verband met dit laatste heeft de heer Russel nu door zijn advocaten mrs. Weersma en Rood te Groningen, den heer Eggens doen dagvaarden voor de Utrechtsche rechtbank, ten einde een vonnis te verkrijgen, waarbij de handeling van den heer Eggens onrecht matig wordt verklaard en laatstgenoemde tot Schadevergoeding wordt veroordeeld. De rechtbank te Almelo deed Dinsdag uit spraak in de zaken van mej. E. C. M. C., apothekers-assistent, en haar broer M. B. C., aan wie was ten laste gelegd, dat zij op het raam van hun drogistwinkel hadden doen schilderen: „Hoinoeoputische Apo theek" en „Ass.-Apothekers", terwijl zij niet in het bezit waren van het Apothekcrsdiplo- raa, Overeenkomstig-den eisch van het O. M. werd mj. E. C. M. C. vrijgesproken, daar niet bewezen is, dat zij opdracht heeft gege ven de woorden op het raam te schilderen. Haar broer werd veroordeeld tot 25 boe te, subs. 10 dagen hechtenis. Vergadering van Donderdag 28 October. Aan de orde is de voortzetting van de beraadslaging over het ontwerp tot het hef fen eener wegenbelasting. De Kamervoorzitter scheen j.l. Woensdag bij den aanvang der vergadering nog reke ning te houden met de mogelijkheid, dat het ontwerp-Wegenbelasting zóó spoedig afgedaan zou zijn, dat er vóór de vergade ring van Donderdag nog wel eenige tijd voor de militaire interpellaties zou over blijven. Het is echter anders geloopen. De heele, lange vergadering was noodig om dit ontwerp af te handelen en de laatste stem- m.ng over een amendement mislukte, door dat er nog slechts 43 leden van de 84, die de presentielijst geteekend hadden, present waren. Het begon met de rijwielbelasting en het' eindigde met de rijwielbelasting. Het leek a£ en toe veel op een wedstrijd om de wielrijders en wielrijdsters, d.w.z. om het grootste deel van de geachte kiezers en kiezeressen.- Bij stemmingen hierover ver zetten vrijzinig- en sociaal-democraten zich beurtelings tegen het tijdbesparende stem men bij zitten en opstaan, blijkbaar om el- kaars stemmen te kunnen uitspelen tegen den tijd dat het om de gunst van de wiel- rijdende en kiezende landgenooten te doen is. In art. 31 van de Wegenbelastingwet worden de inkomsten van het wegenfonds opgesomd. Het zijn: een uitkeering uit 's Rijks middelen; de opbrengst van de we gen- en rijwielbelasting; vergoedingen we gens overneming van wegen door het Rijk; voorschotten van het Rijk aan het fonds en het batig saldo vaii de laatste rekening van het fonds. Hierbij had de eerste strijd plaats, ingeluid door een amendement- EBELS tot schrapping van de rijwielbelas ting als bron van inkomsten voor het We genfonds. Een herhaling dus goeddeels van het debat over de bij de algemeene be schouwingen verworpen motie-HIEMSTRA tot afschaffing van deze heffing. Nu is de Rijwielbelasting ingesteld tot 1 Januari 1930 Het ware dus aangewezen, om voor dien tijd, dus in 1929, over de al-darf-niet ver lenging van deze belasting te discussieeren. Verschillende sprekers adviseerden in de zen geest, anderen wezen op het groote belang, dat ook de wielriiders bij verbete ring van het wegennet hebben. De REGEE RING mocht ef al op wijzen, dat de inkom sten uit de rijwxelbelasting een der pijlers van Jiet wegenfonds vormen, een der beide vaste inkomsten, die aan de primaire wegen zullen ten goede komen het mocht niet baten. Dr. VAN DER WAERDEN was wel eveneens van meening, dat thans de rij wielbelasting aan het wegenfonds moet ten goede komen, maar in de socialistische partij was Donderdag de eenheid en de lei ding verre te zoeken en zoo kreeg het amendement-Ebels nog 17 van de 84 stem men. Inmiddels was een nieuwe motie-HIEM STRA geboren; verlaging van de kosten van het rijwielplaatje van 3 op 1.50. Deze motie werd ten slotte ingetrokken, nadat minister De Geer herhaaldelijk ver zekerd had, dat le de vrijstellingen van de rijwielbelasting zullen worden uitgebreid, en dat een verlaging tot 2 zal plaats heb ben zoodra de middelen van het fonds zulks maar eenigszinsl zuilpn toelaten. Eerst daar na zal* er, zoo mogelijk, nog iets voor de vrachtauto's afgaan. Daarmee was de kwes tie voorloopig van de baan. Voorloopig, want bij een der slotbepalingen kwam zij terug, namelijk bij het artikel, waarin voor gesteld werd de bepaling te schrappen, dat deze belasting 1 Januari 1930 vervalt. Be halve de sociaal- en vrijzinnig-democraten waren er ook Katholieken en Vri-heidsbon- ders, die deze bepaling weg wilden heb- teneinde in 1929 den Staten-Generaal de Volle vriiheid te laten. De MINISTER VAN FINANCIëN wilde echter niet langer van een tijdelijke fiet- senbelastir.g weten; hij wilde op vaste in komsten voor het wegenfonds kunnen re kenen, al moest hij erkennen, dat de Sta ten-Generaal vrij bleven om later de Rij wielbelastingwet te herzien. Intusschen vond mr. De Geer het van zóóveel belang, dat deze belasting thans permanent werd ver klaard, dat hij het amondement-EBELS on aannemelijk verklaarde, een bedreiging, waarvoor dr. v. d. WAERDEN, die de wet niet in gevaar wilde brengen, uit den weg ging, anders dan 9 zijner geestverwanten, die met de vrijz.-democraten, 3 Katholieken en 3 Vrijheidsbonders, die niettemin hun stem aan het amendement gaven, dat met 44 tegen verworpen werd. Nog eenmaal zou de Kamer over een rijwielbelastingkwestie moeten stemmen.De Wegenbelastingwet verbiedt naast de Rijks wegenbelasting andere (provinciale) motor rijtuigheffingen, behoudens de heffing van tol. Een amendement-VAN DER WAER- DEN-DROP wilde nu provinciale rijwielbe lasting naast de Rijksbelasting aansluiten. Naast het verbod van provinciale autobe lastingen vond de Regeering dit logisch en zij nam daarom het amendement-Drop over tegelijk met een amendement-VAN RIJCKEVORSEL om de eenige bestaande provinciale rijwielbelasting, in Noord-Bra bant, het leven te laten. Toen dit geschied was en de socialistische afgevaardigde tot de ontdekking was gekomen dat hij nu zijn doel niet bereikt had, zocht hij eerst een uitweg door tegen het artikel te gaan stem men, een zonderlinge wraak, omdat hij ver werping daarvan overal provinciale auto- en dito rijwielbelastingen zouden kunnen ko men. Dies stelde de heer Drop een nieuw amendement voor oni de Brabantsche rij wielbelasting te verbieden, waarvoor zich 15 van de 43 aanwezigen uitspraken. Hier over zal dus opnieuw gestemd worden. Van een Wegenraad komt niets. Samen stelling en werkwijze van den Raad zouden bij algemeenen maatregel van bestuur wor den geregeld wanneer het amendement-van der Waerden c.s. tot instelling van zulk een raad ware aangenomen. En dit ging in te gen de grondwet, welke regeling daarvan bij de wet eischt. Toen probeerden de voor stellers door een wijziging hun amende ment aan den eisch der Grondwet te doen beantwoorden, doch het slot was, dat het amendement werd teruggenomen en dat wij de kwestie bij de in uitzicht gestelde We gen wet terugkrijgen. Minister VAN DER VEGTE wil trouwens met en zonder grond wettelijke bezwaren van een Wegenraad niet weten. Spoorlijn bedreigd. Ten gevolge van dijkbreuken is de ver binding tusschen Medan en Asahan ver broken op twee plaatsen in de onde-afdee- ling Batoebahra, welke thans is geïsoleerd. De dijk tusschen Kisa an e~ Tandjong. Bale} dreigt te bezwijken. De spoordijk wordt bedreigd. De Deli Soporweg Mij. zond werklieden naar het bedreigde punt. In principe geen troepenversterking in Atjeh. De „Javabode" had, naar Aneta uit Batavia meldt, een interview met den nieuw benoemden legercommandant, luit.- generaal H. L. La Lau, die het blad mede deelde, dat, voor zoover de situatie in Atjeh thans overzien kan worden, principieel ver sterking van de troepenmacht op Atjeh of nadere aanvulling daarvan niet noodzake lijk is. De kwestie is reeds in behandeling genomen en er is opdracht gegeven, een nota daarover te doen samenstellen en eventueel de kwestie nader te bestudee- ren. Generaal La Lau is een voorstander van het door zijn voorganger doorgevoerde stelsel, dat het leger in de buitengewesten moet worden aangewend voor politiek- politioneele doeleinden. Of hiervan nog verder uitbreiding gegeven moet worden, dient nader te worden beschouwd. Mili taire vereenigingen zijn als teeken des tijds te aanvaarden, doch zij kunnen nimmer het karakter dragen van de vakvereenigin- gen in de burgermaatschappij. De verbe tering van de promotiekansen voor officie ren zal nader worden bestudeerd. Vergoeding voor geleden schade. Het dreggen in de sloot, waarin de ver ongelukte wagens van den bij de Vink ont- 1 spcorden trein zijn terecht gekomen is thans, naar gemeld wordt, geëindigd. Dit dreggen heeft goede resultaten op geleverd, want het grootsie gedeelte van de als verloren opgegeven voorwerpen zijn op deze wijze teruggevonden. Onder deze voorwerpen, die allen naar Utrecht zijn gezonden, bevond zich ook een beurs met een inhoud van 85 (de vermiste beurs van mevr. LoboBraaken- siek?) en een gouden ring. De controleur bij de Nederlandsche Spoorwegen, de heer Marchand, is belast met het onderzoek naar de zeer talrijke aanvragen tot schadevergoeding, die bij de directie der spoorwegen binnenkomen. Het is bekend, dat kleinere schadereke ningen, na dit onderzoek, uitbetaald zijn. Iemand uit Delft heeft 47 ontvangen we gens schade bij het vervoer der gewonden aan zijn auto ontstaan, terwijl iemand uit Leiden, die zijn bril vermiste geheele scha devergoeding hiervoor gekregen heeft. Dat er ook getracht wordt schadereke ningen in te dienen, indien hierto geen aanleiding bestaat, bewijst het volgende verhaal: Bij de directie der spoorwegen kwam een aanvraag om schade binnen van iemand uit Bonn. Een imponeerend brievenhoofd moest aantoonen, dat men hier niet met den eer sten den beste te doen had. Onder meer werd een addes vermeld in Amsterdam met opgave van een telefoonnummer. Reclamant'9 zenuwen zijn door het on geluk geschokt om welke reden een ver blijf te Bonn tot herstel van gezondheid noodzakelijk was. Voor informal ie werd' verwezen naar een zenuw-specialiteit al daar. De directie is op onderzoek uitgegaan met het volgend resultaat: Het te Amsterdam opgegeven adres bleek te zijn van een huis, dat reeds meer dan twee jaar leeg staat. Het telefoonnummer behoort aan iemand anders, die er erns ig over denkt een aclie tegen reclamant in te stellen wegens misbruik van zijn telefoon nummer, terwijl het te Bonn ingestelde on derzoek uitwees, dat genoemde specialist niets anders wist dan dat reclamant geheel normaal is. Doch n:et alleen op financieele vergoe ding, ook op de „eer" wordt misplaatste aanspraak gemaakt. Bij de redding der gewonden heelt onder anderen ook iemand een rol gespeeld, die „lang en dik is". Een schrijven kwam bij de directie binnen van iemand, die beweert die lange en dikke heer te zijn geweest. Tot staving zijner bewering geeft de schrij ver drie personen ais getuige op. Ook hier naar werd een onderzoek ingesteld, dat tot resultaat opgeleverd heeft, dat niet de schrijver van den orief, de redder, maar dat dit een der drie door hem genoemde ge tuigen is goweest. De reden waarom de ernstige gewonden nog niets vernomen hebben, zal gelegen zijn in het feit, dat binnenkort voor de recht bank te Amsterdam een vordering aanhan gig gemaakt zal worden voor een bedrag van 100.000 door iemand die beweert door het spoorwegongeluk bij Weesp een hartkwaal gekregen te hebben. Een alleszins betrouwbaar man geeft in „Het Vaderland" het volgende verhaal: Hoewel het niet mijn gewoonte is oude koeien uit de sloot te halen, meen ik toch goed te doen, het onderstaande aan de ver getelheid te ontrukken, opdat het velen tot waarschuwing zal strekken, In November 1923 diende ik als gouverne- ments-marine-officier op de Gemma. Dit schip geraakte in die maand, terwijl het in het marinebasis te Soerabaja aan de kade lag, in zinkenden toestand, of zooals dit in vaktermen heet, „het maakte water." Hierbij vielen gelukkig geen slachtoffers le betreu ren, maar dit stond niet vermeld in de be richten, die hierover indertijd in de Neder landsche bladen verschenen. Het is dus te begrijpen, dat de familieleden van de t opvarenden zich zeer ongerust maakten, toeri zij van dit ongeval hoorden. Zoo ging het ook met mijn ouders. Ik zelf had, traag schrijver als ik ben, over het voorgevallene niet geschreven. Daar berichten uitbleven en mijn ouders steeds meer ongerust begon nen te worden, besloot mijn tante, ten einae raad, een der bekendste Nederlandsche helderzienden, in de residentie wonende (laten we hem mijnheer X. noemen, zijn naam wil ik om verschillende redenen liever verzwijgen), van wien zij reeds zooveel ge- 1 hoord had, te consulteeren. Het was de avond vóór Kerstmis, dat zij hem in zijn woning qpzocht. Men verzocht haar den volgenden morgen terug te komen, hetgeen zij ook deed. Zij heeft den heer V. toen een portret van mij getoond en hem gevraagd: „Kunt u mij ook zeggen, hoe deze persoon het maakt?", waarop de helderziende, na het gedurende eenigen tijd bekeken te hebben, haar vroeg, of zij soms de moeder was. Mijn tante antwoordde hierop natuur lijk ontkennend. De helderziendheid van den heer X. uitte zich toen, nadat mijn tante hem verzekerd had, zich sterk genoeg tc voelen om alles aan te hooren, als volgt: „Dezen persoon zult u niet meer terugzien, hij is al lang dood." Thans na drie jaren, met verlof in Neder land, is het bovenstaande mij ter oore geko men. Mijn tante was indertijd zoo verstan dig, een en ander voorloopig voor zich te houden. Eerst later, toen bleek, dat van hetgeen de heer X. haar verteld had niets waar was, heeft zij het gebeurde aan mijn ouders verteld. Maar verbeeldt u, dat zij dit direct gedaan had! Het Donderdag binnengekomen Engelsche stoomschip „Darnholme" van Leningrad, Cargadoors, N.V. Waldhof, Rotterdam, is het duizendste schip dat dit jaar te Schie dam is aangekomen. Tot nog toe is het nog nimmer voorge komen dat het duizendste schip reeds in October binnenkwam. Dé commissaris van politie te. Sneek gee|t het publiek in overweging, om alvorens handelsrelaties aan te knoopen met het Internationaal Premie-, Obligatie- en Spaarkantoor te Assen, directeur de heer Tj. Broersma, bij hem inlichtingen in te Woensdagavond stal de 24-jarife Span jaard A. A. G., tijdelijk in een logement in de Atjehstraat te Rotterdam verblijf hou dende, van een eveneens in dit logement vertoevenden Chinees een jas waarin J 100 aan bankpapier zat. De politie werd ten spoedigste gealarmeerd. Deze slaagde erin den man in de gaten te krijgen. Toen de dader bemerkte dat hij gezocht werd, vluchtte hij en wierp ondertusschen een rr.et scherpe patronen geladen revolver weg. Na een wedloop wist men hem te arresteeren. Thans is hij in verzekerde bewaring gesteld. De 42-parige zeeman C. E., afkomstig uit Noorwegen, werd Woensdagavond door een agent te Rotterdam gearresteerd wegens het plegen van niet nader te definiceren handelingen. Hij werd naar den post Leu- vehaven gebracht, waar men hem fouil leerde. In dienzelfden post was even te voren een man ingesloten, die eveneens gefouil leerd was. Diens portefeuille en hetgeerj hij verder bij zich had, waren op een tafel ge legd. De zeeman wist van deze voorwerpen de portefeuille te stelen en bij zich te ste ken. Toen nu de eerste arrestant vrijgela ten werd miste deze zijn portefeuille, welke men bij den zeeman terug vond. Hij is daarom wegens diefstal in arrest gehouden. Naar aanleiding van het bericht betref fende d4 schorsing van den directeur van het Bureau van Advies voor den Midden stand te 's-Gravenhage, deelt de voorzitter namens het bestuur mede, dat de toedracht der zaak deze is, dat er tusschen den direc teur en het bestuur van het Bureau een ernstig meeningsverschil bestaat over de lei ding van het bureau. Van financieele scha de of van fraude is echter, zoo wordt ver klaard, geen sprake. Voorts wordt nog gemeld, dat een Mid- denstandsbank bij deze kwestie niet be trokken is. Katwoude, de kleinste gemeente van Noord-Holland, met 229 inwoners, krijgt thans ook electrischen stijoom. De gemeen teraad besloot, met het provinciaal electri- citeitsbedrijf een leveringscontract af te sluiten. Uit Venlo wordt gemeld: De Maas is in de laatste twee'dagen 3.45 Meter gewassen, de laagste kade is overstroomd, de schepen zijn van ligging veranderd en hebben bij en gedeeltelijk in de Oude Haven gemeerd, de rivier is uit hare oevers getreden. Rouwbeklag van den Burgemeester Na ingekomen berichten van den Water schout, dat de VL. 25 als verloren kan wor den beschouwd, heelt burgemeester Patijn van Den Haag, een schrijven van rouwbeklag gericht tot de achtergebleven betrekkingen van de omgekomen zeelieden. Ongeluk op een schip. Op een der schepen, die aan de Javakade te Amsterdam gelegen zijn, heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Dtiar verschoven plot seling eenige luiken, ten gevolge waarvan een 46-jarige bootwerker in het ruim vie) Bovendien raakten de luiken geheel los; de ongelukkige, die beneden in het ruim lag, kreeg deze zware voorwerpen ook nog op het lichaam en was bijna op slag dood. Het lijk ïs per ambulance-auto van den Genees kundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. In de laatste jaren hebben een groot aantal Amerikanen* de excentriciteit uitgehaald, van den burgerlijken stand, In den eebt te verbinden. Met name de kapitein van de „Leviathan", de vroegere „Vaterland" mocht zijn schip in den waren zin als 'n huwelijks bootje betitelen. Dergelijke huwelijken op het eerste gezich „vielen" bij de Amerikanen erg in den smaak, eerstens omdat ze volgens hun begrip van het woord erg romantisch leken en dan ook omdat familie en vrienden ver weg waren, men dus het huweiijksdiner kon ontberen en de plechtigheid goedkoop uitkwam. Intusschen het is met het sluiten van huwelijken op zee afgeloopen. De kapiteins der groote transatlantische schepen hebben aanzegging gekregen, dat zij dergelijke echt verbindingen niet meer mogen sanctionnee- en. De reden is, dat er in de Vereenigde Staten geen gelijkvormige huwelijkswetge ving bestaat. Iedere staat heeft daaromtrent zijn eigen bepalingen. En nu vreest men dat de echtverbindingen aan hoord tot allerlei juridische moeilijkheden aanleiding zullen geven, niet slechts voor wat de geldigheid in de verschillende staten betreft, maar ep dat wellicht nog meer, in hoeverre een der gelijk huwelijk op een schip van de „Union" gesloten, in een bondsstaat weer ontbonden kan worden. R. M. 4853, le kwal. zonder "R. M. 5055, id. 2de kwal. zonder R. M. 46— 59, id. Zware 63, handel matig. 113 partijen Eieren. Kippeneieren 1011 per 100, Eendeneieren 7.508 per 100, Handel vlug. 795 ponden Boter. Goeboter 11.05 pe» pond; Weiboter 0.951.00 per pond. Handel vlug. HOOFDDORP, 20 Oct. 1926. Tarwe, nieuwe 14.50—15.50. Rogge 11—12. Gerst Chevallier 1112 Wintergerst 1011. Haver 910. Witte Duivenboonen 14 15. "Paardeboonen 11.5012.50, Groene erwten 1523.50. Schokker 2535. Vale erwten 2025. Karwei 4044. Geel mosterd 2527. Blauwmaanzaad 4050. Koolzaad 2124. Kanariezaad 13.50— 14.50. GOUDA, 28 Odt. 1926. Veemarkt. Aan gevoerd in totaal 2543 stuks, waarvan: 170 vette Varkens 0.340.3554 per V» K.G. 649 magere Varkens 3050, 1749 biggen 1016, 3 Runderen 250350, 39 nuch tere Kalveren 814, 1 Graskaif 50—90, 9 Vaarzen 150—225, 136 Schapen 1619, 57 Bokken 414, per stuk. Handel: Vette Varkens vlug, magere Var kens matig, Biggen matig, Runderen matig, nuchtere Kalveren matig, Graskalveren ma. fig. Schapen matig, Bokken en Geiten ma tig, Vaarzen matig. Algemeene markt: 240 partijen Kaas, prijs le kwal. met R. M. 5459, 2de kwal. met Luit. Franck Conant heeft met een marine- vliegtuig, uitgerust met 700 paards motor, met een snelheid van 250 mijl per uur ge vlogen. (Tel/ Geen ongelukken. Donderdagmiddag heeft het Junker-vlieg- tuig E 946 van de Luft-Hansa, op reis van Hamburg via Bremen naar Amsterdam, waarschijnlijk wegens benzinegebrek, een noodlanding moeten maken. De machine geen watervliegtuig kwam onder Bun schoten in zee terecht. Daar hier slechts 1 meter water staat, slaagde de piloot er in, het vliegtuig zoo te doen neerkomen, dat vleugels en cabine droog bleven. Met een bootje werden de zes passagiert aan wal ge bracht en per auto naar de hoofdstad ver voerd. Vanuit Schiphol is hulp gezonden om dé machine weer op het droge te brengen. Be halve de zes passagiers bevonden zich d» piloot en een mecanicien aan boord. De politieke berichtgever van de „Star" hecht groote beteekenis aan de heden te houden vergadering van den Algemeencn Raad van het Vakverbond met het bestuur van de Mijnwerkersfederatie en zegt, dat dit wel het begin van het einde kan beteekenen. Ziel van de beweging is J. H. Thomas, die bij afwezigheid van Ramsay MacDonald en Ar thur Henderson den voorzitter Pugh bijstaat om een weg te vinden om de onderhandelin gen te heropenen. De Algemeene Raad achijnt den premier bij zijn woord te willen houden, die zeide, dat de leiding van de mijnwerkers in onbekwame handen is. De regeering heeft inlichtingen gekregen, dat in Zuid-Wales de houding van de mijn werkers verandert en dat uit dien hoek spoedig een beweging kan worden verwacht en gunste van districtsovereenkomsten. De Rijksconferentie is gisterenmorgen weer bijeengekomen ten einde de luchtverbindin- gen in hot Britsche Rijk onder de oogen tt zien. In verband met deze discussies zuilen de gedelegeerden de tentoonstelling bezos- ken, welke georganiseerd is om de werk zaamheden op het luchtvaartgebied te dc- monstreeren. De conferentie zal heden de discussies over de verdediging van het Rijk voortzetten. De gedelegeerden zullen een bezoek brengen aan de Admiraliteit. Onder tusschen verzamelt de vloot zich te Portland en Zaterdag zullen de gedelegeerden een viootinspectie houden. De gisteren te Duisburg onder voorzitter schap van den arbiter gevoerde onderhan delingen nopens de looneischen der werkne mers bij de Rijnscheepvaart zijn mislukt. Het -ijksministerie van arbeid heeft de beide oartijen tot nieuwe onderhandelingen op 29 9ct. te Dusseldorf uitgenoodigd. Onder leiding van onzen landgenoot, den heer Bouscholte, ambtenaar van den Bur gerlijken Stand te Rotterdam, die eenstem mig tot congres-voorzitter gekozen werd, is zich op zee, voor den kapitein als ambtenaar gisteren te Bern opgericht de Internatio nale Vereeniging van Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, waarbij België, Duitsch- land, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en Zwitserland aangesloten zijn. 1 De Zwitsersche regeering verwelkomde het congres, terwijl verschillende diploma tieke vertegenwoordigers, onder wie de Nederlandsche zaakgelastigde, jhr. Van Lennep, van de belangstelling hunnef regeering deden blijken. Naar aanleiding van de botsing, Donder dagavond, tusschen dc politie en de Chi- r.eesche manifestanten, werden zeventien Chineezen aangehouden. Drie politie-agen- ten werden daarbij gewond. De Chinecsche gezant begaf zich Donder dagavond naar het Brusselsche stadhuis, om zich op de hoogte van den toestand ta stellen. Prins Leopold is gisterenavond naa< Stockholm vertrokken. In heel Italië is Donderdag de vierde verjaardag gevierd van den opmarsch der fascisten naar Rome. Ter gelegenheid daar van is door de leden der regeering en door de hooge fascistische autoriteiten een bood schap van Mussolini voorgelezen, waarin gewaagd wordt van „de geweldige machts positie" van het fascistische regime in het binnenland en van zijn prestige in de wereld. Het regime is in het afgëloopen jaar één geworden met de geheele natie, zoo wordt verder o.a. in de boodschap gezegd. Er wordt voorts herinnerd aan de aanstelling van een gouverneur voor Rome, „waardoor aan de hoofdstad definitief de eerste plaats werd verleend die haar hi^ torisch en nationaal toekwam." De pakketboot Tenyomaroe, welke voor een bedrag van vier millioen yen aan goud aan boord heeft met bestemming naar Amerika, is nabij Yokohama gest-and. Men hoopt het vaartuig, dat niet beschadigd is, weer vlot te maken. Nummer 17. Nummer 19< 17. „Wat moet U hebben voor al uw dieren?" vroeg meneer Doolittle. „Even uitrekenen," stotterde Don Estefcan Ricardo de Rabioso. „Geen tijd," zei meneer Doolittle. „Ik bied één miljoen dollar. Geld op tafel." De mond van Don Estcban ging open van verbazing. „Ja maar...." wou hij beginnen. t<~ 18. „Geen tijd," zei meneer Doolittle weer. „Ja of neen. In één woord alstublieft. Ik heb geen gelegenheid om romans in drie deelen te lezen." „Ja dan," zei don Esteban Ricardo de Ra bioso onverschrokken! Hij had zeven dochters en een klein sa laris. „Allright," bromde me neer Doolittle. En hij stopte den Spanjaard een cheque van een miljoen dollars in de trillende hand. 19. Meneer Doolittle stapte naar het telefoontoestel. „Hallo," riep hit. „Spaansch-Afrikaan- sche Stoomvaart-Maat happij?', „Jawel." „Doolittle hier. Moet morgenochtend acht uur dertig vrachtbooten hebben. Ieder minstens tien duizend tons. Moeten onder stoom liggen op de reede van Cadiz." 20. „Maar meneer," kwam 'n verbaasde stem „zooveel heb ben we er niet.„Dan huurt u schepen van andere lijnen." „Weet u wel, dat het een erg dure geschiedenis zal worden?" „Heb ik niet gevraagd. (Jw prijs?" „Vijftig duizend dollar." „All right." (Wordt vervolgd) Nun;me~ 18. 'W.IA-S' Nummer 20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9