Gesprongen Handen Radio-Omroep ruwe huid De liefde van een kunstschilder. Er komt licht in de Engelsche mijnwerkersstaking. De Duitsch-na- tlonalen weer bereid in de regeering te treden? Maurras tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. KERK EN SCHOOIi Wie heeft nog iets te missen voor de arme St. Theresia-kerk te Maarn. KUNST EN KENNIS. DE METEOOR VAN 19 OCTOBER J.L. BOEK EN BLAD. IIJIMHARDT'S Zanuw-TabJetfce n 75 ct Laxeer-Tabletten69 Hoofdpljn-Tablett9n 69et- Doo^50-€0-90ct Tube 80ct. Bij Apotiien Drogisten Een jubileum-uitgave. FEUILLETON. INGEZONDEN. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Vereeniging Weldadigheid Allerh. Verlosser. De mijnwerkersstaking in Engeland. Er komt licht in de duisternis. Uit Londen werd gisterenavond geseind: De onderhandelingen van het vakvereeni- gingscongres lijn er in geslaagd concessies te verkrijgen, zoowel van de regeering als van de mijnwerkers. Men gelooft, dat de onderhandelingen tot bijlegging van de sta king gaan in de richting van hervatting van het werk op districtsregelen, die door een nationale overeenkomst vereenigd zullen worden. Ce besprekingen. Er was gisteren in het begin van den avond nog geen officieel communiqué verschenen omtrent de belangrijke Jbijeenkomst van de leiders van de mijnwerkers met het algemeen bestuur van het vakvereenigingscongres. Na afloop van die bijeenkomst hebben Thomas, Swarles, Ben Turner en Pugh zich echter tegen 6 uur naar Downing Street begeven, waar zij door Churchill te woord gestaan zijn. Voordien heeft Thomas een paar dingen losgelaten. Hij zeide, dat het bestuur der leiders van de staking er met nadruk op had gewezen, dat er geen kans bestond op nieuwe tusschenkomst van de regeering, ten zij Smith en Cook eenige van hun onver vulbare eischen lieten vallen en hun voL machten om te onderhandelen aan den raad overdroegen. Thomas zei voorts, dat hij den leiders een openhartig relaas had gegeven van het onderhoud met Baldwin in het begin van de week, waarin hem gebleken was, dat de premier onwrikbaar aan zijn houding van non-interventie vasthield tenzij het be et-ur, namens de mijnwerkers, met voor- s len aankwam, waarover te spreken Sv i vallen. Op de vraag of Cook zulke voorstellen ge daan had, zei Thomas „wij zaten elkaar al heel gauw in de haren maar later konden de wederzijdsche meeningen tamelijk rustig ontwikkeld worden. Als resultaat kan ik slechts zeggen dat het mogelijk is, dat we op den ingeslagen weg zullen voortgaan, maar dat het evenzeer mogelijk is, dat wij onze pogingen zullen opgeven en de onder handelingen weer moeten afbreken. Na het onderhoud met den minister zal ik allicht iets positievers kunnen zeggen", Het onderhoud van Churchill met de be stuursleden van het vakvereenigingsverbond heeft ruim 40 minuten geduurd en men is én zeer optimistische stemming uiteenge gaan. Baldwin was al naar Chequers ver trokken, maar dat wisten Thomas c.s. en Screen, de secretaris, zeide, dat de bedoe ling van het onderhoud met Churchill in hoofdzaak geweest was het belangrijker onderhoud met den premier voor te be reiden. De ondrhandelaars zijn van Downing Street naar de mijnwerkers teruggekeerd en hebben verslag van hun onderhoud uitge bracht. Daarop zijn besprekingen gevolgd, die tot 9 uur geduurd hebben. Screen zeide, na afloop, dat het den bemiddelaars gelukt was concessies, zoowel van de regeering als van de mijnwerkers los ta krijgen. De sta kers hebben toegestemd ia een proef neming met districtsregelingen in het voor uitzicht, dat deze later toch door een soort nationale regeling vervangen zal kunnen worden. Tevens willen zij het werk her vatten, zoodra de regeering haar onder, handelingen met de eigenaars weer zal op vatten. Churchill heeft toegezegd, dat de regeering op deze voorwaarden de onder handelingen met de eigenaars weer zal heropenen. Er is nog een moeilijkheid ten aanzien van de leiders van de mijnwerkers, die ge bonden zijn door het besluit van hun jongste congres van districtsafgevaardigden, dat de regeeringsv oorstellen verworpen heeft. Deze moeilijkheid hoopt men te ondervangen door het uitschrijven van een nieuw congres van gedelegeerden tegen het midden van de volgende week, dat dan de voorstellen van de bemiddelaars kan aannemen en daarmee zijn eigen leiders hun vrijhe'd van handelen zal hergeven. In arbeiderskringen werd het vooruitzicht op bijlegging van het conf'ict gisteravond als beslist verbeterd beschouwd. Het kwantum kolen voor huiselijk gebruik Is gister verdubbeld voor een periode van 14 dagen, maar cokes zijn nu ook in de rant soeneering opgenomen en het is strafbaar verklaard voor handelaren om meer dan het toegestane maximum af te leveren. Bij een mijn te Radstock (Somersetshire) hebben werklieden een verdacht individu verjaagd, die onmiddellijk op de v'ucht eloeg. Zij ontdekten toen een hoeveelheid ontplofbare stoffen met lonten en detona tors, verstopt onder een windas. In een zak vlak erbij vond men een groote bus met ont plofbare sloffen en lonten, met het adres „Norton Hide Collindp" dat is een mijn in de buurt. Naar aanleiding van deze ontdekking wor den alle mijnen in Somerset door extra- politie bewaakt. Het agentschap Tass meldt, dat het be stuur van den sowjet-bond van vakvereeni- gingen heeft besloten, aan den Engelschen mijnwerkersbond een millioen roebel te zen den, welke is bijeengebracht door de Russi sche vakvereenigingen ten bate van de En gelsche mijnwerkers. De collectes worden voortgezet. Er waren gisteren 269.557 man aan het werk, een toeneming van 7175 vergeleken bij Donderdag. Men schat de opbrengst van de mijnen deze week op ongeveer 1.100.000 ton. De vorige week was het 980.000 ton en in de I eerste weken van de staking gemiddeld slechts 58.000 ton. Een groote fabriek van nikkelen artikelen bij Swansea, waar ruim 1000 man werk vin den, is gister gesloten als indirect gevolg van de staking. EEN REDE VAN HERGT. De Duiisch-Na'ionalen willen deelnemen aan het regeeringswerk. Dr. Hergt, de bekende leider van de Duitsch-nationalen in den Rijksdag, heeft gisteravond in een rede te Liegnitz gezega, dat de Duitsch-nafionalen cr naar veriao gen weer op productieve wijze aan de rc- geeringswerkzaamheden deel te nemen. Het is het ncodlot van het Duitsche vo'k, dat de partij 8 jaren lang, afgezien van enkele ui zonderingen, niet daaraan heeft kunnen medewerken. De gang van zaken van de laatste traanden toont aan, dat politieke samenwerking nationale kracht beteekenen kan. Locarno heeft deze samenwerking ver. broken Thciry mag d t echter geenszins doen. Thoiry moet juist de vereischte sa menwerking tot stand brengen. Uit het manifest van de bankiers en handelsmannen blijkt, dat de Duitsch-nationa'en bijdragen kunnen tot de oplossing vn alle problemen, die verband houden met het verdrag van Versailles. MAURRAS VEROORDEELD. Tot 1 ic-ar gevangenisstraf en 100 Ir. boete. Verleden week hebben wij melding ge maakt van de behandelng voor de 10e Ka mer van de Parijsche rechtbank van het verzet van Maurras 'egen het vonnis van dezelfde Kamer, waarbij hij veroordeeld was tot twee jaar gevangenisstraf en 1000 frank boete wegens zijn open brief in de Action Fran?aise in Juni van het vorig jaar, waarin hij Schrameck, den toenma'igen minis'er van b'nnenlandsche zaken o.a, beloofd had „hem als een hond te zullen neerschieten". De rechtbank heeft gisteren uitsp-aak ge daan en Maurras veroordeeld tot één jaar gevang-niss raf en 1000 fr. boete, onvoor waardelijk. Een vakvereenigings- secretaris vermoord. Royer, de secretaris van de vakvereeni- ging van de Fransche koks, is op zijn bu reau te Parijs yermoord. Terwijl hij zat te werken, trad plotseling iemand binnen, die 'ei: „Daar heb je.wat van mei" Daarbij stak de man den secretaris een més tusschen de schouderbladen. Royer wist het me^ nog uit de wond te halen, doch viel toen in zwijm en gaf spoedig daarop den geest. De moor denaar ontkwam. De politie verdenkt van de daad een kok, die herhaaldeliik bedrei gingen tegen de kok geuit moet hebben, omdat hii dien verantwoordelijk achtte voor zijn verwijdering ui de vakvereeniging. De Potemkinfilm te Praag. Bij de eerste vertooning van de film Po- temkin,* welke uitging van de communisti sche „Proletkult", hebben de fascisten, die cxpresselijk daartoe verschenen waren, zoo'n lawaai gemaakt, dat de aanwezige politie ambtenaar zich genoodzaakt zsg de verdere vertooning van de film te verbieden. Razzia in den Tiergarten. De Berlifnsche politie heeft gistermiddag met motorbrigades en bereden manschappen een groote razzia in de Tiergarten onder nomen, waarbij 49 personen gearresteerd zijn. E is reeds vastgesteld, dat zich onder ben verschillende door de politie gezochte :ieen bevinden. Prins Joachim Albrecht v. Pruisen. Prins Joachim Albrecht van Pruisen heeft "en uiinoodiging voor een concertreis door de Ver. Staten aangenomen met de uitdruk- keli'ke verklaring, dat hij op deze wijze ''oopt bij te dragen tot versterking van de betrekkingen tusschen beide landen. De wrijving met China. Miniser Vnndervelde maakt bekend, dat de onderhandelingen betreffene 't Belgisch- Chineesch verdrag worden voortgezet. Van de aangehouden Chineesche studenten zijn cr enkele over de grens gezet. Een enkele Chinees werd herkend als derfenen, die de politie heeft gemolesteeid. Al de gearresteerden werden echter reeds gister avond weer op vriie voeten gesteld. Er was -*een reden, zei Vandervelde, om met de Chineesche studenten anders te handeier dan met de Belgische. Op 30 Sept. 1.1. is de kerk te Maara plech tig ingezegend en sindsdien in gebruik ge nomen. Dodh daarmee zijn wij niet klaar! Wij zijn zeer dankbaar voor hetgeen wij mochten ontvangen, doch men moet niet vergeten, dat, toen we in het voorjaar met den bouw begonnen, er reeds een schuld van duizend gulden drukte op de kerk van Maarn. Alleen de grond was erl Niettemin hebben wij gemeend met den bouw te moe ien begnnen, opdat de Katholieken van Maarn, Doorn en omgeving, zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid zouden worden gesteld, met hun geheele gezin des Zondags de H. Mis te kunnen bijwonen. Daarin zijn wij gelukkig geslaagd, doch nu staan wij voor de moeilijkheid, dat de schulden moe ten worden betaald, dat rentelooze voor schotten, die we zoo gelukkig waren tijde lijk te mogen ontvangen, langzamerhand moeten worden, terugbetaald of omgezet in leeningen tegen rente. Uit de kerkelijke inkomsten kan deze rente niet worden be taald, om de eenvoudige reden, dat deze er niet zijn! De bankenhuur is van dien aard, dat het bedrag nauwelijks voldoende is voor de gewone uitgaven voor kerkelijke benoodigdheden. Deze kerk telt ongeveer 300 Katholieken, zoo goed als uitsluitend spoor, of landarbeiders of minvermogenden. Daarom doe ik nogmaals een dringend be roep op de milddadigheid van alle Katho lieken en bijzonder van de vereerders van den H. Theresiia. Het is de eerste kerk, die haar in het Aartsdiocees is toegewijd. Wij mogen dan ook zeker vertrouwen, dat deze algemeen vereerde Heilige, de weldoeners van dit eerste Heiligdom aan haar toegewijd bijzonder zal gedenken, en zeker voor hen bij God zal vragen wat hun ziel en lichaam nuttig is. Wij waren zoo gelukkig van alle zijden oud en nieuw goud te ontvangen voor en monstrans en andere H. Vaten. Thans zijn wij aan het inzamelen van goud en zilver voor een ciborie. Wie heeft niet een of an der s.ukje goud ongebruikt liggen? Zendt het aan onderstaand adres. Denk niet dat het de moeite niet waard is, elk stuk",e heeft zijn waarde voor een arme Kerkl Men gelieve het aangeteekend te ver zenden, daar anders bij aankomst te Drie bergen driemaal het verschu'digd recht moet worden betaald a!s strafporto. Het goud en zilver dat binnenkomt voor 15 November, wordt werkelijk gebruikt aan de ciborie. Wat na dien tijd binnenkomt, wordt gesmolten voor andere kerkelijke doole nden en voor afkoopen van het zilve ren dek!! Wie voor dit laa'ste geen oud goud of zilver beschikbaar heeft, zal wel zoo vrien delijk willen zijn eens zijn beurs te raad plegen om te zien of er. niet iets over schiet voor een arme kerk, waar niet eens een pastoor kan worden benoemd wegens gebrek jan bes'aansmiddelen. Helpt allen mee aan het behoud des Ge loof*, ook in ens eigen land. Reeds enkelen kwamen door Gods genade tot de kerk terng, Ee'pt dit werk bevorderen door uw geldelijken steun. Prof. B. F. OVERMAAT, Gr. Seminarie Driebergen. Tevens tijdelijk belast met de zielzorg. Postrekening Driebergen no. 40889. MISSIE-NAAIKRING. We lezen in St. Bavo Wanneer de vele Missie-naaf kringen over het geheele land verspreid* die nu ieder op eigen gelegenheid werken, verband zouden willen zoeken rr.et de Vereeniging der Eeu wigdurende Aanbidding en van liet Liefde werk voor arma Kerken te Rotterdam, zou Zonder twijfel het werk meer productief kunnen gen aakt worden en meer ten nutte komen aan het algemeen belang van Arme Missiën. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat al de Missie-naaikringen, met behoud nogtans van eigen geldmiddelen, de staten hunner toezendingen aan Missiën, dooor tusschenkomst van den bisschoppelijken afgevaardigde in ieder bisdom, zouden over leggen aan bovengenoemde vereeniging te Rotterdam. Dat voorstel draagt de volle goedkeuring weg van het Doorluchtig Episcopaat, dat tot uitvoering daarvan de noodige hulp wil verleenen. Dienvolgens verzoeken de Bis schoppen al de Missie-naaikringen van ge heel Nederland, ieder door bemiddeling van den bisschoppelijken afgevaardigde (in het Bisdom Haarlem, den Hoogeerwaarden Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt) aan de vereeniging te Rotterdam jaarlijks de ver langde opgave te doen. Opdat die opgave jaarlijks trouw zou ge schieden, dragen Wij aan Onzen afgevaar digde voor de Vereeniging der Eeuwigduren de Aanbidding en het Liefdewerk voor de arme kerken op, een lijst aan te leggen van de Missie-naaikringen, die in Ons Bisdom be staan, en in het begin van-elk jaar, aan Missie-naaikring te vragen, welke kerkelijke gewaden, kerklinnen, kleederen en andere voorwerpen de Missie-naaikring heeft uit gedeeld en aan welke Missie. AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, den 7 October 1926. Marine-beweging. Dan volgt een lange reeks van medewerkers, vooraan Mgr. Evers, hoofd aalmoezenier van leger en vloiot en minister Ltmbooy, die allen in 't kort bespreken, wat „St. Chrisophorus" voor de katholieke mannen tot stand bracht. Een afzonderlijke bladzijde is gewijd aan de drie pioniers Alink, Moester en Angenent. Zeer vele mooie foto's sieren den tekst, Prof. Nijland te Utrecht deelt mede Omtrent dit luchtverschijnsel zijn bij. mij als gevolg van het bericht van het Kon. Ned. Met. Instituut tot nu toe over de 100 waar nemingen ingekomen en elke post brengt er nog nieuwe. Het is natuurlijk uitgesloten, dat ik aan alle inzenders persoonlijk zou schrijven en zij moeten dus met een bericht in de dag bladen genoegen nemen. Het grootste deel der ingezonden waar nemingen heeft, voor de baanbepaling van den meteoor weinig of geen waarde, en het is neg niet te zeggen of de bescl ikbare gegevens voldoende zijn, om tot een eerigszins be trouwbaar resultaat te geraken. In ieder ge val is daar nog eenigen tijd mee ge; o id. Het staat wel vast, dat het verschijnsel een bolide geweest is, een meteoor van de soort die men in vele gevallen op de aarde ziet neervallen en die dan uit ijzer of (en ge steenten blijken te bestaan. Het is rog steeds echter niet iitg:maakt, of er scherp onder scheid gemaakt moet worden tusscnen deze boliden en de eigenlijke vallende sterren. EEN DOODGEWOON MENSCH. Vertaald uit het Engelsch door J. P. M. Vlëkke. Geïllustreerd door Herman Moerkerk. Uitg. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Percey Brandeth Smith, zoon van een dokter in een Londensche voorstad, zelf kantoorklerk, gaat cp verzoek van een vriend luisteren naar de preek van een beroemd katholiek redenaar Hij wil katho liek worden. Na korten, hevigen strijd legt Zijn familie er zich bij neer. Hij voelt zich sterk, beginselvast, bijna een martelaar voor de goede zaak zijn enthousiasme is onbe grensd, maar zijn wilskracht gering. Lang zaam maar zeker naderen de beproevingen/: de mooie actrice, waarop hij verliefd wordt en die een gescheiden vrouw is als hij katholiek wordt, kan hij er nooit mee trou wen de erfenis die zijn moeder te beurt valt en die hem eens tot landgoedbezitter zal maken de zwijgende, maar sterke tegen werking van zijn moeder, die hem gehuwd wil zien met een anglicaansch buurmeisje van adellijke familie. Waar zijn enthousiasme niet door wilskracht wordt gesteund, volgt hij gaandeweg de lijn van den geringsten weerstand en wordt hij een willoos volger van zijn moeders wenschen een doodgewoon mensch, die den moed zijner overtuiging frist. Daartegenover de onbeholpen hulp predikant, die trots armoe en hoon zijn ïoe- ping volgt. In zijn omlijsting van sappige, geestige, sarcastische milieu- en persoons beschrijvingen een diep indringende ont leding van een gewone ziel, een zeldzaam verschijnsel in de psychologische romanlite ratuur. Bij Apoth. en Drogisten. Ct. Maar nu ook moeten alle zeilen worden bijgezet. Wij hadden propagandisten op vele plaatsen van ons land. Zij leverden prachtig werk, en doen het nog. Alle hulde Maar nu vragen wij, dat er in ieders plaats van eenige beteekenis zich een klein comité van actie vorme om de propaganda ter hand te nemen. Welke pastoor, of kapelaan, welke enthousiaste particulier neemt daarvoor het initiatief In Leeuwarden, Schiedam, Deven ter en Zierikzee is men begonnen. De resul taten zijn prachtig. Over de wijze waarop gewerkt moet worden, geeft de K. R. O. inlichtingen. Op verlangen komt onze sec retaris alles bespreken. Er stond in het Handelsblad van Dinsdagmorgen, dat wij bi me kort zouden beginnen met eigen zen- der.Ook wist men al wat wij gingen uitzen den. Maar zoover is het nog nietdoch als men van linksche zijde zoo door blijft gaan, dan zal alle samenwerking in een moge lijken Nationalen Omroep uitgesloten zijn en zullen wij voor het feit komen te staan zelf te gaan zenden met degenen, die als wij op geloovigen bodem staan. Wij hopen dat men aan de overzijde tot andere gedachten kome, echter, helaas, ge- looven doch wij het niet. L. H. PERQUIN, Voorzitter van den K.R.O. Van St. Christophorus verscheen eeh jubi leum-uitgave, welke geopend wordt met een schrijven van kardinaal Van Rossum, waarna een artikel: Haarlem's Bisschoo en de R-K. Fqoi. den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. MEDEDEELINGEN VAN DEN K. R. O. Het loopt goed met onze propaganda. Dank zij de niet genoeg te waardeeren hulp, welke door de tegenpartij verleend wordt. Het gaat er op los tegen ons. Groote stukken in de linksche bladen tegen de sec- tarische verdeeldheidzaaiers, spotprenten, die met dichterlijk onderschrift ons beschul digen van aanslagen gepleegd te hebben op de hooggeroemde en welbekende neutrali teit protesten, die met gefigneerde namen de bijzondere omroepingstellingen (namelijk alleen de Christelijken en de Katholieke en let wel op niet de socialisten en vrijzinnigen belachelijk maken j ellenlange redeneeringen om te bewijzen, dat wij den strijd begonnen zijn. Wij de scheurmakers zijn. Wij de onwil- ligen, die maar niet wilden toehappen als ons van de overzijde een brokje radio werd toegeworpen uit de zoo goed gevulde schotel. Kortom, 't is of wij weer leven in de dagen van den schoolstrijd en het heeft er alle schijn van of; nu de furies in de lucht zijn losgelaten, hij nog heviger zal worden als toen. 't Was te verwachten, en velen, die het groote gewicht van den radio begrepen, hadden het ons reeds gezegd, en omdat wij het zagen aankomen, hebben wij maahden achter elkaar iedere week in al onze Katho lieke dagbladen onze inededeelingen ge schreven, waarvan de inhoud steeds op het zelfde neerkwam. „Katholieken, het gaat hier om de begin selen en niet om bijkomstigheden, misleidt u zelf niet, neemt de zaak niet te licht op vereenigt u, maak uw K. R. O. groot. De tijd zal leeren dat het noodig is." Onze propaganda loopt goed, want wat wij met ons schrijven nog niet geheel bereik ten, wordt thans door anderen voor ons ge daan, zonder dat wij er om gevraagd hebben. Geen betere propaganda, dan die stukken, die portretten, die spotprenten, die verwijten. Nu begrijpen de Katholieken, waar het om gaat. 1 Nu worden de oogen geopend. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van de damesafdee- ling van de Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligslen Verlosser te Am sterdam (H. Gerardus Majella) den Wei- eerw. Heer G. L. Hogeman. ZONDAG, 31 OCTOBER. HILVERSUM, 10.25 Uitzending van den dienst in de St. Dominicuskerk. Het zangkoor van de St. Annakerk te Amster dam: Missa in henorem Sanctae Mariae Magdalena, van Ph. Loots, onder leiding van Joh. Kroese, Orgelbegeleiding van den heer H. J. Tolhuys. Predikatie door den Zeereerw. Hooggeleerde Heer Prof. Dr. W. van Albach, over het Koningschap van Christus. Voor d H. Mis speelt de organist: Toccata van Th. Dubois. Na de H. Mis Jesu, dulcis, rremoria, van Bern. Grasjeean, a capella Marche solemnelle, Mailly; 2.30 Matinee te geven door de Amsterdamsche Orkestverceniging, onder leiding van Kapelmeester Frans van Die penbeek, in „Artis", te Amsterdam. 5.20 Uitzending van den dienst in de Geref, Kerk te 'Bussum, Voorganger: Ds. A. J. Mulder, Votum en Zegen. Zingen: Ps. 33 vers 10. Lezen: Geloofsbelijdenis, waarna gezongen wordt: Ps. 48 vers 6. Lezen; Jesaja 63 vers 19, Gebed. Tekst- voorlezing: Jesaja 63 vers 9. Zingen Ps. 118 ver 3 en 4. Preek. Tuschenzang: Ps. 89 vers 7. Vervolg Preek. Dankgebed. Slotzang: Ps. 126 ver 1, 2, 3 en 4. Zegen. 8 uur Pers- en Sportberichten. 8.10 „Carmen", opera van Bizet. Algemeeene leiding Chris de Vos. Het versterkte H. D. O. orkest, onder leiding van A. van 7eldenrust, le dirigent van de Fransche Opera in Den Haag, Ro'verdeeling: Car men: Greta Fanthagene'Manders; Micaëla: Jeanne Bacilek; Frasquita: A. Harms. Idzerda Mercedes: Annie Ho'man; Don José: Fvért Mirderaa; Escam'llo: Anton Dirks; Zuniga: Anton Dirks; Remendado: Herre de Vos; Dancaire: M. van Reen; Morales: J, Hendriks. Hét H. D. O.- koor. U VENTRY 1600 M. 3.50—6.20 uur Palladen-ccncert. E. Hook, cont-a-"lt; J. Coates, tenor; E. Eaeston, bas; Solloway, viool; Socias, piano; 5.50,,All Hallowe" en schets van L. Thornber; 8.15 Klokken gelui; 8.20 Dienst in de Roebes- ter Kathedraal; 9.15 Causerie The Ypres League; 9.20 Weerbericht, nieuws; 9.3510.50 Orkestcpvcert van M. Herbert, sooraan, O. a. Ouverture Co-'o'an, Beethoven. PARYS „Radio Paris" 1750 M. 10.20 12.20 Concert; 12.204.20 Concert; 5.05 Concert door de Radio Jazz Sym phonic; 8,20 Favaspcrsberichten; 8,50 Concert tot 10.35. T»trz>r/.TN 504 en 571 M. KÖN'C-S- WÜSTFRHAUSEN 1300 M. 10.50— 12.10 Militaire muziek; 7.50 Hervor mingsfeest Dom knapenkoor. P. Schmidt, orgel; A. St.einrück, voorlezing; E. Vilmar- Hansen, alt; 9.5011.50 Dansmuziek, ""USSFL 487 M. en ANTWERPEN 8.5010.50 „De 28 datfen van Clairette", onerpft" van Ro^er. 1 d. p'auze: T ering. MONSTER 410 M. 8.20—9.20 Con cert 10 2011.20. Pianoconcert 1L20 12.20. Concert door het cted Strnkkwar- tet; ,2.353.20 Madchenkriinzchen 3.204.40 Koorzang; 4.505.50 Werken van Schubert; viool-piano; 5.50 6.20 Liedjes bij de Luit; 6.206.50, fr,307;20 Lezingen; T.208.50 Grkeit- concert; 8.5010.50 Robert Koppel avond. MAANDAG 1 NOVEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politieben, 56 uur Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 66.45 Concert door het H. D. O,-orkest (solisten). Kamermuziek, N. Treep, viool; Bouberg-Wilson, alt-viool; Andersen, viool; R. Brinkman, cello. 6,45—7.15 Tuinbouwpraatje 7.157.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Po- litieber. 8.10 Alkmaarsche avond. Het Stedelijk Muziekkorps, dir. H. A. Haas, Strijkorkest Toonkunst, dir. J, H. Ous- hoorn. Doopsgezind zangkoor „Alkmaar" en gemengd koor Harmonie Heiloo, dir. J. Brands. Mannenkoor Orpheus, dir. Nico Hoogerwerf. Mej. Meeuwse, viool; Begel. Mej. J. Hoekstra. De heer G. Grondsma, declamatie. Joh. Brands, volkszang-de monstratie, begel. Mevr. G. Ohlen-Bos- man. Duo: Mevr. Ruck-Krens, sopraan. De heer J. Hogervorst, tenor. 10 uur Pers berichten. DA VENTRY, 1600 M, 11.20—1.20 Balladen- concert door het radiokwartet cn solisten, (contra alt, tenor, piano). 122,20 Lunchmuziek van het Holbom-restaurant. 3.20 Schoolezing: Important Foodfishes. 4.20 Concert door de R. A. C. -band. —1 4.35 Lezing: Makers of Modern Europe. Napoleon 111. 4.50 Dansmuziek door de R. A. C.-band. 5.35 Kinderuurtje. 1 6.20 Dansmuziek door de radio-dansband. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.48 Muziek. 8 uur Causerie of mu ziek. 8.20 Concert door het Symphonic orkest van New Castle, A. Sammons, viool, G. Bryan, piano; Rosa Burn, con tra-alt, 9.50 Lezing: The preventinon of imported disease. 10.05 Piano-sona tes van Chopin, door Soloman. Sonate in C-mol op. 4. 10.20 Tijdsein, weerber,, nieuws. 10.35 Variété, De Revellers, de Singing sophomores en de Merrymakers. Ch. Kidd, komiek. Claph.am en Dwyer, humoristen. 11.2012 20 Dansmuziek van café de Paris. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. Mme. Daumas, zang; Mile. Longuet, viool. 4.50—5.35 Concert. 8.5010.30 Conceit. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 504 en 571 M. 7.20 „Paradies und Peri", oratorium van Schumann. Or kest, koor en solisten. 9.5011.50 Dans muziek door het orkest Ette. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN, 265 M- 8.5010.50 Galaconcer t.MUe. Mergan, zang; Hr. Bonneel, fluit. MUNSTER, 410 M. 10.50—11.50 Concert- 12.501.50 Concert, Werken van Vin- cenzo Bellini. 3.203,50 Radio-praatje. 3.504.50 Kamermuziek uit 1700 en 1800. 4.505.50 Marialiederon voor koor. 5.50—6.20, 6.50—720, 720—7.50 Lezingen. 7.5010.30 Concerlwerken van Georg Traki, August Stramm en Gerrit Engelke. Declamatie. DINSDAG 2 NOVEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber.: 3.004.00 Knipcursus voor dames, o.v, het modehuis de Leeuw van Rees. 4.30— 6.15 Concert docr het H. D. O.-orkest. 6.15 6,45 Volksliederencyclus v. Vlaamsche liederen, door Wies Defresne, a. d. vleugel Willem van Warmelo. 6.457.15 Engesche vervolgcursus. 7.157.45 Engelsche con versatieles. 7.45 Politieber. 8.10—10.30 R. K. Radioavond. Mej. Joseph. Boelen, alt en de heeren Th. v. Houten, cello; Evert Haak, organist. 1. Allegro, Guilmant (op. SIorgeL 2. Benediction auf Nuotiale, Du bois, orgel. 3. Litanei auf das Fest Aller- seeleis, Schubert, alt.4. Ave Maria, Schü,- bert, orgel, b. Romance, Scarlatti, orgë.L 5. Sarabande, Bach, cello, 6, Prelude en fuge in A-mol, Bach, orgel. 7. Andante con moto, u, d. 5e symphonie van Beethoven, orgel. 8, Naar Egypte. Uit twaalf Maria- liederen, Hub, Kuypers. b. Jezus verloren, alt. 9. Marche funèbre et ch'ant seraphi- que, Guilmant, orgel, 10. Grave uit het D.-dur concert, Tartini, viool de gamba. 11a. Chant sans paroles, Tschaikowsky; b. Barcarole, Tschaikowsky; c. Scherzino, Cui, orgel. 12. Agnus Dei, Bizet, alt, 13. Prière op, 158, St. Saëns, cello, 14, Alle gro cantabile en toccata, u, d. 5e orgel- symphonie, Widor, 10.00 Persberichten, DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten, bariton, viool, Schotsche komiek. 1,20—2.20 Orgelconcert van de St. Lawrence Jewry. 3.20 School- lezing: Music for schools, 4.05 Speech door Rt. Hon. Sir Joynscn Hicks. 4.20 Tijdsein, lezing. 4.35 Muziek van het Marble ach pavillion. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmu ziek door de radio dansband. 7,20 Tijd sein in Big Ben, weerber., nieuws, Spaan- sche les. 7.48 Muziek. 8.00 Vertelling: De vonshire stories. 8.20 Liederen in twee toonzettingen door Tom Goodey. 8.35 Ita- liaansche Kamermuziek. Het Venetian Strijkkwartet Kathleen Lafla, zang. 9.50 Lezing; Music and the ordinary listener, 10.05 Sonate in C-moll op. 4 van Chopin, door Solomon, piano. 10.20 Tijdsein, weer ber., nieuws. 10.35 Musical consequences. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS, „Radio Paris", 1750 M.12.50— 2.10 Concert door het orkest Locatelli. Mile. I.aloué, zang. L. Radisse, cello. 5.05 —5.55 Concert Mme. Joly, viool; L. Rc- disse, cello; M. Camot, piano. 8.50—10.30 Concert. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 504 en 571 M. 8.20 Populair Orkestconcert, Agnes v. Bonkowska, so praan. 10-00 Sluiten. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN, 265 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.5010,:50 Gala. concert, M. B-acony, zang, MONSTER, 4.10 M. 12.50—1.50 Concert. Allerzielen. c.zO4.20 Bijbelscbc gezangen. 4.205.05 Kinderuurtje. 5.26—6.20 Decla maties, Allerzielen. 6.35—7.20 Beroemde licder emvan BrahnTs. 7.20—7.45 Lezing, 7.509.40 Fluit-concert door Hermann Zcnke. 16 Haasf u, haasf u, signor, haar leven ver vliegt als een zandlooper Tomasso is zijn rinnen geheel kwijt, redt gij het kind! Dit woord gaf hem al zijne beradenheid terug, hij was reeds bij haar, toen ik no1' verder vroeg. En toen vernam ik het vol- ge-de: Signora Lorenza en haar echtgenoot had den zich tamelijk laat ter ruste begeven, nadat de oude vrouw in hare moederlijke bezorgdheid Theresa op hare slaapkamer gebracht had, daar hare bediende verlof had. Het echtpaar had reeds vast geslapen en werd gewekt door bet onoohoudeli"- builen en jammeren van den hond, die in scboone nachten buiten blijft Het was zulk een ongewoon, zoo aanhoudend geluid, dat de heer des buizes reeds was opgestaan, om te gaan zi aan de kamc on'elvk ge! In den tr' huis lag Th een hloc1- handgewricht ook de knecht reeds zeide, dat er een 'rant van het levenloos in - srede aan h-' nel schijnsel van de lantaarn dadelijk zien dat de polsader ge kwetst was en toen men haar opnam, be merkte men ook een wonde aan het ach terhoofd. Hoe lang zij zoo gelegen had was niet te bepalen. Zij werd oogenschijnüjk le venloos binnengedragen en Tomasso be proefde met bevende handen de aderen af te binden. Maar onzekerheid en ontroering deden zijn pogingen schipbreuk lijden en wij vonder hem, terwijl bü in hulpelooze vertwijfeling alleen krampachtig de vingers op de wonde drukte, om het hoog opspui tende h'oed tegen te houden. Nog een kor te tijd, en die lieve oogen zouden zich nim mermeer geopend hebben; wij kwamen op het laatste, in het juiste oogenbük. Zelden heb ik een man bewonderd, zoo als ik Wangen bewonderde; hoe bedaard en helder, hoe beraden bij een zoo- vreese- lijk ongeluk! Alleen het hart heeft hem ge sidderd, niet de hand. In ohgeloofüjk kor ten tijd was datgene volbracht, wat den ar men Tomasso nooit gelukt zou zijn en toch werd zijn blik al droever en droever, toen hij de pols voelde. En toch is zij nog verloren, zeide bij met 'offe stem, als niet spoedig op andere wijze hulp komt, het bloedverlies fs te groot geweest. Hoe gelukk'g zou ik mij ge voelen, mijn eigen 'even voor haar te kun nen geven; maar ik zelf moet de operatie 'oen. was-bij ik bovendien slechts zwakke hulp aan sigjior Tommaso zal heb ben. Wie w'l, wie mag haar redder zijn 'iet bloed dr.t ik Overbreng moet gezond zijn en onbedorven. ik bad mijn jas reeds ui'getrokKen er mijn hemdsmcuw opgestroopt. Werner, hoe dankbaar was ik op dat oogenb'.ik, dat ik kon zeggen: Dat mag ik, ik ben gezond naar lichaam en ziel. Hoe wonderbaar licht en zeker, hij die gevaarlijke operatie deed, is niet te zeg gen. Geen vrees noch zenuwtrekking, geen beweging in het bleeke gelaat, toen hij on afgebroken, met het horloge in de hand, Theresa's polsslagen telde. Het eerste zwakke lachje vloog over zijne trekken, toen ik hem toefluisterde: Neem, neem, wees om Godswil niet bescheiden. Ik neem de noodige voorzichtigheid in acht, die de plicht van mij vordert, her nam hij. Want Goddank staat naast de lief de het geweten van den dokter. Uw leven behoort niet meer aan u alleen. Nu eerst dacht ik aan Magdalena; bij den vurigen wensch, dit jonge, ontvliedende le ven te behouden, had ik alles, alles verge ten, ook haar! En het lot eiscktte ook volstrekt geen offer; ik heb een geduchte hoeveelheid blped kunnen missen, zonder het leven te verliezen. De uitslag der operatie was on gemeen gunstig, ofschoon Theresa stil en doodmoe, bijna onafgebroken s'uimerde. Zij sprak in het geheel niet, als zij de oogen eens opsloeg; maar zoo vaak zij mij aan haar bed zag zitten, schitterde er tel kens iets in haar oogen, als een straal des levens Hoe het ongeluk gekomen was, daarover lag nog de diepste duisternis daar het sp-eken Theresa verboden was. S'echts dit stor.d vast, toen wij de plaats bezichtigden dat Theresa van boven nedergestort en met de hand in een sikkel gevallen was, die na latige arbeiders met andere tuingereed schappen bij het gras hadden laten liggen. Een otngeval'en ladder, die niemand den vorigen dag gebruikt had, versterkte ons vermoeden, en ik bracht dit op een of an dere wijze en wel met een duister gevoel van verwijt, met mijzelven in betrekking. Ik had destemeer reden daarvoor, toen Theresa's oude bediende, die den volgen den morgen van het klooster naar beneden kwam, in de eerste vertwijfeling uitriep: Haar bloed kome over u, want om u is het vergoten. Ik gevoelde diep berouw, dat ik niet lang reeds was heengegaan, mij brandde de grond onder de voeten. Een onbeschrijfelijk verlangen maakte zich van mij meester, een verlangen naar huis eu Baar Magdalena; naar het hart, waaraan ik mag rusten, naar de zoete rust en het vreedzame geluk, dat hare nabijheid schenkt. Maar men üet mij niet heengaan dokter Wangen en de goede signor Tom maso, die- zich ten eersten male hulde in aene doktorale waardigheid, die hem zeer Grappig stond, protesteerden ernstig daar tegen cn Signora Lorenza verpleegde mij zoo vol geestdrift, om mijne zoogenaamde verloren krachten weder te doen terugko men, dat Wangen vaak paal en perk daar aan moest stellen. Men had Theresa's vader, den heer Ste'n, vin wie tot dusverre opvallend weinig sprake geweest was, p«r telegram het on geluk bericht en den vijfden dag kwam hij uit Frankrijk aan. Nooit zal ik den indruk vergeten, dien deze man op mij maakte, toen hij, vijf da gen gefolterd door den doodsangst, dat hij zijn kind wellicht reeds verloren had, ver lost werd door het woord: Gered! I I ïk weet niet, wat hij tot mij zeide, in allen gevalle iets, dat ik niet verdiende, want hij weende aan mijne borst als een kind. Maar dit alleen was ihij duidelijk; had k werke'ijk iets daartoe bijgedragen, om Theresa's leven te behouden, dan verloor deze daad hare waarde, als ik haar ook niet den vrede teruggaf, en dat was alleen mogelijk, als ik spoedig heenging en wel zoo ver, dat zij mij uit het oog verloor en daar door, zooals dit bij kinderen altijd het ge val is, ook uit het hart. Ik zou dit aan nie mand kunnen zeggen, dan aan u, daar gij weet, dat ik geen ijdele dwaas ben. Na eenige dagen h'eld Wangen mij niet meer terug, hij vond het zeer natuurlijk, dat ik heenging, maar hij verbood mij. afscheid te nemen dan voor korten tijd, om iedere aan doening te voorkomen. Wat Theresia be trof, kon ik gerust gaan, zij was buiten alle gevaar en herstelde zichtbaar. Voor ik vertrok, ging ik ook naar haren vader om afscheid te nemen. Hij is een indrukwekkende persoonlijkheid, wien men met g-oote achting behandelt Waarom hij, Duitscher,, en protestant, zijn kind in een Italiaansph klooster laat opvoeden, is mij niet duide'ijk, |erwijl bovendien ook zijne oersoonlijkheid omgeven is door iets ge heimzinnigs, hoezeer ook signora Lorenza dat zoekt te loochenen. Mij boezemde hij nog meer belangstelling in door de omstandigheid, dat ook bij Tan- nensce kent. Want toen ik, om afscheid te nemen, zijne kamer binnentrad, zag ik op zi'ne tafel eene brievenporicfeuille op wier omslag zich van binnen een nette aquarel bevond, waaronder te lezen stond: Tan- nensee. Ik beschouwde de leekening oogen- schijnlijk s'echts met een kunstenaarsblik, maar inderdaad hoe gespannen! Ach, geen kunststuk! had mij meer belang kunnen in boezemen, dan het stukje grond, waarop zij leeft. Ik vroeg hem, of hij Tannensee kende en hij bevestigde dit kortaf en onverschillig en deed mij nu van zijn kant vragen, die mij beletten terug te komen op de betrek king, die hij wellicht op dit oord heeft, des te minder daar hij, in den loop van het gesprek, óf opzettelijk, óf toevallig de portefeuille gesloten had. Nogmaals dankte hij mij diepbewogen, zonder vee! woorden, volkomen zooals een man danken moet. Wangen beloofde tnij< na zijn terugkeer in Duiischland, die aan staande is, te schrijven, hoe hij Magda'ena bevonden heeft, of zij tevreden schijnt te zijn en in welke betrekking zij staat tot de familie. Wordl vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10