BET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG IN DE TWEEDE KAMER VERGADERING VAN VRIJDAG 29 OCT. 1926, DES NAMIDDAGS EEN UUR VoorzitterJhr. Mr. RUYS DE BEERENBROUCK. Reeds veertien sprekers ingeschreven. Groote belangstelling. Regeling van Werkzaamheden. Stemming amendement-Drop. HET NEDERLANDSCH- BELGISCH VERDRAG. B1NNENLANDSCH NIEUWS. V i ce-A. dmiraal W. J. G. Umkgrove. t Zyn er schippers, die geen belasting betalen? Minister Slotemaker de Bruine. De brug bij Katerveer. Wijziging der Successiewet. Actie tegen opheffing van het Kantongerecht te Schagen. Oud-Minister Colijn over de Coalitie. R. K. Jonge Middenstand. De uithsorinnen aan de watersnood slachtoffers. POSTZEGELNIEUWS. Een Volkenbondszegel. Nieuwe zegels van Zanzibar. UIT ONZE OOST. Verkeersstremming in Deli. GEMENGD NIEUWS. De typhus in ons land. Knaapje overreden en gedood. Bedrog not brandstoffen Een pakhuis ingestort. Ontploffing in een kachel. Inbraak te Tegelen. Een provincie zonder misdadigers. De nieuwe Nederl. Gezant te Mexico. Auto door een tram gegrepen. Onverwachte vondst. Door de dorschmackine gegrepen en gedood. Door een trein geprepn. Een gevaarlijke dienstbode. Olifanten als politieagenten Geheime distilleerderij. Val-die tanden. Een mislukte smokkelaffaire. KUNST EN KENNIS. - De Potemkin-Film. De prijs van het Thieme-Fonds. AMSTERDAMSCH NIEUWS, Het Rokin-vraagstuk. SOCIAAL LEVEN. Ongevalsaangif. n bij de mijnen MARKTNIEUWS. Gelijk te verwachten w a», is de behande ling van het verdrag Vrijdagmiddag voor een uitverkocht huis begonnen. Reeds voor den aanvang der ritting kon men in het Kamergebouw die eigenaardige, cenigszms nerveuze stemming waarnemen, w elk a op naderende spanning wijst. De veert:g gelukkigen, die een kaart voor de gereserveerde tribune hebben weten te be machtigen, zijn allen present. Voor de pu blieke tribune zijn er natuurlijk meer gega digden dan plaatsen, vooral nu een deel daarvan voor journalisten, die op de volle perstribunes geen plaats hebben, gereser veerd ie. Te 1 uur 5 laat de voorzitter Ruys de Beerenbroudk den hamer vallen. De Kamer leden zijn in grooten getale opgekomen. Van de leiders ontbreekt a'lacn rur. Dresselhuys om gezondheidsredenen; d® voorzit.er van den Vrijheidsbond hoopt echter de volgende week te kunnen komen en was voornemens dan ook aan het debat ceel te nemen. Buiten was aan niets Vrijdagmiddag te merken, dat de Kamer samenkwam vcor een zóó gewichtige beradslag'ng als die over het Nederlandsch-Belgisch Tractaat. Het stemmige plein je was stil als altijd, sinds de geruchtmakende, moderne tram den historischea grond niet meer beroeren dag. Behalve den trouwen bezoeker van de ruimte, den i oekenverkooper met zijn s al- ietje, zag men slechts eenige fotografen, die het op minister v. Karnebeek hadden ge munt, en eer.ige journalisten, die de taak hadden om vast te stellen, óf er bijgeval <wat bijzonders mocht gebeuren. Alleen voor de publieke tribune was de belangstelling grooter dan haar vermogen van plaatsing. De Kamerleden drentelden even kalm en waardig als altijd aan en de ministers volg den hun voorbeeld van uiterlijke onbewo genheid. Om goed één uur wa9 alles binnen en fc'eef het pleintje alléén met den boekver- Jcooper, zijn klant en den schaarschen voor bijganger. Vrijdagmiddag waren de volgende spre- Jcers voor de algemecne beschouwingen Jpver het Verdrag met België ingeschreven: 1. Mr. KNOTTENBELT (V. D.) 2. Dr. LOVINK (C. H.) 3. KRIJGER (C. H.) 4. BRAUTIGAM (S. D.) 5. SCHOUTEN (A. R.) 6. TIL AN US (C. H.) 7. Dr. NOLENS (R. K.) 8. Mr. HEEMSKERK (A. R.) 9. Ds. KERSTEN (St. Ger.) 10. Mr. MARCHANT (V. D.) 11. VLIEGEN (S. D.) 12. Mr. KORTENHORST (R. K.t 13. Ds. LINGBEEK (Herv. Ger.) 14. Ir. ALBARDA (S. D.) Zooals gezegd, om 1.05 uur laat de Voor- hitter den hamer vallen. Aan de orde is de stemming over het fcraendement van den heer Drop op ar ik el 41 van het wetsontwerp Heffen van een be lasting en treffen van verdere voorzienin gen ten behoeve van openbare verkeerswe gen te land, houdende om het door de over neming van het sub-amendement ontstane tweede lid te schrappen. i De VOORZITTER stelt voor dc eir.d- «temnr-g over het /c'sont -rp tot wijzi ging der Successiebelasting te doen plaats hebben op Woensdag e.k. te 1 uur. Het amendement-Drop boven vermeld hverdt met 45 tegen 31 stemmen verworpen. Aan de orde is het wetsontwerp tot (WIJZIGING VAN HET OP 3 APRIL 1925 iTE 's-GRAVENHAGE tUSSCHEN NEDER LAND EN BELG IE GESLOTEN VERDRAG tot herziening van eenige bepalingen van het op 19 April 1839 te Londen tusschen beide Staten gesloten verdrag en tot het treffen van eenige regelingen ten behoeve van de wederzijdsche belangen, alsmede van de bij het verdrag gevoegde overeenkomst ncpens de procedure met betrekking tot de (daarin voorziene scheidsrechterlijke oplos sing van geschillen, alsook van het op 18 Mei 1926 te 's-Grsvenhage onderteskend protocol tot nadere omschrijving van eenige bepalingen daarvan en voorts van het op 22 M*i 1928 te Parijs tur-schoft België, Frank rijk, Groot-Brittannië en Nederland gesletën verdrag tot erkenning van het verval'en.van de collectieve verdragen van 19 April 1839, eu van het bij dat verdrag behoevende pro tocol van onderteekeirné. De heer VAN VUUREN (R. K.] brengt tia-nens de commissie van rapporteurs ver slag uit. De discussies van den eersten dag hebben Uitgewezen, zooals trouwen» niet anders te verwachten was, dat het verdrag met België, scherpe criiiek moet ondergaan. De sprekerslijst begon met niet minder idan zes tegenstanders, van wie de heeren SCHOUTEN en TIL ANUS Dinsdag a.s. aan het woord zullen komen. Daarna zullen de eerste voorstanders, mr. HEEMSKERK en Dr. NOLENS, het voor het verdrag, althans ycor aanvaarding daarvan opnemen. Dan eerst zal het een debat worden, daar Vrij dag uitsluitend tegenstanders van het trac- taan in zijq huidigen vorm aan het woord waren. Hun critiek was niet weifelend, krachtig, doch niet onwelwillend. In geen der afwij zende redevoeringen ontbrak de uitdrukke lijke verklaring, dat men een goede ver- s andhouding met Bc'glë begiert, dat men overtuigd is van hot groote belang van een goede regeling der aanhangige vraagstukken en daarvoor concessies over heefi. Neder land en Belfië zijn aldus de socialist, de lieer BRAUTIGAM in zijn rede op elkaar aangewezen; dit verdrag geeft echter geen rede'i/ke op'ossing. Een verdrag gaarne, maar niet dit verdrag, dat tezeer, gelijk mr. KNOTTENBELT het noemde, in onge rechtigheid geboren is. Het Antwerpen iMcere ijk-kanaal in te willigen, naast het ka naal AntwerpenRuhrort, was een gevolg van Belgische bedreiging met steun van Frark-j was, om met wijlen prof. Struyrka te spreken, moreele chantage. Met e. - herziening van het verdrag van 1839 he/ft dit niets 'e maken; het is de ma.- A van Beig e, om met behulp van ons grorA bied zich te verritken en zich te verti n ten onzen koste. Is het onredelijk den MHs'cr van Buitenlandsche Zaken er een grief van te maken, dat hij réi 1920 te ver is >ann; wel verweet de liberate spre ker den bewindsman zijn houding in 1924 en 15. België was in 1920 vrij om zich tert trekken; het deed dit in de hoop, jat er meer (nóg. meer), te Lullen bus!.rijgen. Hoe zou dan België ons land hebben kun nen euvel duiden, als wij vier jaar later hadden verlangd, dat meer met onze be langen zou worden rekening gehouden? Mr. Knottenbelt legde hierop in zijn rede den vollen nadruk. Ons land is dus vrij. Minister van Karnebeek, destijds gedreven door de uiterste inschikkelijkheid en wel licht ook door vrees voor erger, moge zich gebonden hebben geacht, de Staten-Gena- raal waren en zijn vrij om het Verdrag zakelijk en uitsluitend op zijn inhoud te beoordeelen. De voorstanders mecnen nu een goede verstandhouding met België te kunnen verkrijgen door dit uitèrst eenzij dige verdrag te „slikken" en wie zou niet, om tot opklaring der atmosfeer te komen, zoo ver mogelijk willen gaan? Mits men dan ook dit doel werkelijk zou bereiken! En nu meenen juist de tegenstanders, dat dit verdrag, passend in de sfeer van Ver sailles, zóó eenzijdig is, zóó onrechtvaardig en zelfs krenkend en zóó vele vragen van delicatcn aard onbeantwoord latend, aller minst gesch:ict is om een geest van ver zoening op te roepen. De Belgische eischen zijn trouwens, gelijk o'.a. de heer Krijger uit eenzette, gebaseerd op wantrouwen van Belgische zijde, op geheel ongemotiveerd wantrouwen, gelijk niet moeilijk valt aan te toonen en dat men geen vriendschap „koopt" is nu reeds gebleken uit merk waardige Belgische uitlatingen van recenten datum; men gelooft zijn ooren niet, wan neer men hoort, dat er nu nog een Belgi sche groep is, die de Belgische Kamer „schuldige inschikkelijkheid" verwijt, door dit Verdrag goed te keuren en wanneer een Belgisch xheepvaartblad, de „Neptu ne", de verdachtmaking lanceert, dat Ne- derlandsche loodsen accidenten zouden ver oorzaken om Rotterdam te bevoordeelen, dan stellen wij ons van de Belgische dank baarheid voor de zeer vergaande Neder- landsche concessies, in dit Verdrag gedaan, niets meer voow Mr. Knottenbelt, die het stuitendst voor ons land acht de atmosfeer, waarin dit Verdrag is tot stand gekomen en de on zeker! id, welke vele bepalingen adertien, wilde, i /onmin als de andere sprekers, een botte afwijzing van het Verd ag. Hij gaf nu reeds te kennen, zoo noodig dat ba- teekpnt in casu indien niet van andere zijde (het senioren-convent?) het initiatief geno men wordt met een motie te willen ko men, waarin op duidelijke wijze aan België onze inschikkelijkheid wordt kenbaar ge maakt, Dr. LOVINK, die de instelling van een commissie in overweging gaf, cm na te gaan in hoever aan de Belgischb wenschen nopens het Schelde-rcgiem wa-e tegemoet te komen, terwijl eveneens zou onderzocht kunnen worden, of de bestaande waterweg AntwerpenRijn aan de eischen voldoet, achtte niet minder dan de andere spre kers de Nederlandsche b"Ion<5er> aan spre ker allereerst na, dat hij de tot standkoming van het verdrag geénerlei compensatie is betracht; de „do ut des" politiek is niet betracht, het element van .ruil dat bij trac- taicn voor moet zitten, ontbreekt. Het ware, aldus spreker, aan België te be wijzen geweest dat er rechtmatige grieven tegen ons land waren. Spreker zegt dat het tractaat alleen op wederzijdschen grond van belangen mag worden aanvaard. De mentaliteit der Belgen besprekend, merkt spreker op, dat deze is tot stand ge komen door den ovcrwinnigsroes, toen men het land wilde uitbreiden en naar nieuwe bronnen van inkomsten uitzag. Een tractaat onder dergelijke omstandigheden tot stand gekomen, kan niet een gezonden grond voor overleg opleveren. De regeling van den loodsdienst in het verdrag kan spreker niet voldoen waar om is de regeling stroomopwaarts anders dan stroomafwaarts? Waarom is de concur rentie in het laatste geval i vrij? Dit Is zui ver bevoordeeling van België. Tot de kwestie van ds Schelde zelve ko mend, concludeert spreker, dat er angst is in Antwerpen, dat de Schelde-verbinding niet meer aan eischen van schepen met be hoorlijken. diepgang zal voldoen ca wan trouw: 'dat oris land v; el handje mee zal helpen om te zorgen, dat die rivier niet meer aan de gestelde eischen zal beant woorden. Wat het baggerwerk aangaat, ook dit brengt offers mede en in het algemeen kan spreker zeggen, dat Nederland zulke groote offers doet, alsof Antwerpen een Nederlandsche havenstad was. Spreker bespreekt voorts de bevoorrechte positie die Antwerpen betrekkelijk in neemt tegenover Rotterdam, wanneer man de cijfers van 1913 en thans van beide ha vens vergelijkt. Moeter, wij dan thans me dewerken aan nog verdère bevoordeeling van Antwerpen? De compensaties, die België toch zeer zeker had kunnen doen, was een nerzicning van het spoorwegtarief en het aangaan van een overeenkomst gebaseerd op vrijhandel. Het Moerciiik-Antwerpe:.-kanaal bespre kend, merkt spr. op, dat dit ook zeer zeker zal medewerken tot een grooten bloei van Antwerpen; een groot gedeelte van de Rijn vaart zal aan ons land worden ontnomen ten bate weer van Antwerpen, Wat de toelating van Belgische oorlogs schepen in de Schelde aangaat, is spreker door een artikel ie dien aanzien in de cou ranten verschenen, in zijn vertrouwen, dat hij in dezen in de regeering had, geschokt. Aan het slot zijner rede gekpmeu, vindt spreker aan hef tractaat, zooals het daa, ligt, zoodanige bezwaren verbonden, dat het niet voor aanneming vatbaar is, waarmede hij echter geenszins zeggen wil dat er geer. tractaat moet komen. Nederland kan echter wachten; er moet een tractaat komen op dei» grondslag van billijken ruil op grond van wederzijdsch belang. Zulk een tractaat zal in waarheid kunnen strekken tot verbetering der internationale verhoudingen, speciaal die tusschen Nederland en België. De Voorzitter sloot de vergadering om 6.30 en verdaagde deze tot Dinsdagmiddag 1 uur Naar het Corr, Bur. verneemt, is te Hil versum op 6I-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde vice-admiraal W. J. G. Ümbgrove, oud-commandant van de Zee macht in Ned.-Indië. Het Tweede Kamerlid, de heer Braat, heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Financiën gericht: Is het den minister bekend, dat er, onder schippers, die geen domicilie gekozen heb ben, velen zijn, die een groot inkomen genieten, en niet in de Rijksinkomstenbe lasting worden aangeslagen? ïg de minister "bereid, deze onbiïlikheid tegenover andere belastingbetalers op te heffen? Minister Slotemaker de Bruine heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de mijnstreek in verband met het woning vraagstuk, 's Avonds confereerde hij ten sladhuize te Heerlen met de afgevaardig den der mijnwerkersorganisaties over dit onderwerp. Vrijdag bracht Z.Exc. een bezoek aan de Vroedvrouwenschool en het St. Joz,efsziekenhuis. Vrijdag is op het bureau van den Rijks waterstaat te Zwoüe het maken van tien boogbruggen en bijbehoorende werken over den IJssel nabij Katerveer aanbesteed. Laagste inschriifster i« de N.V. Nederland sche Aannemings Maatschappij voorheen firma H. F. Boersma, alhier, voor 535.000.' Donderdag a.s. eindstemming. Bij den aanvang van de Vrijdag gehouden Tweede Kamerzitting heeft de voorzitter medegedeeld, dat a.s. Donderdag de eind stemming over het wetsontwerp tot wijzi ging der Successiewet zal plaats hebben. Tegen het wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, om het Kanton gerecht te Schagen op te heffen, wordt een actie gevoerd. Alle gemeentebesturen tot het kanton behoorende, zijn tot een ver gadering opgeroepen om maatregelen te bespreken, ten einde dit verlies voor Schagen en omgeving af te wenden. In een te Papcndrecht gehouden rede over „De Christelijke grondslagen van ons volks leven", wees oud-minister Colijn er op, dat men over de verbreking der coalitie niet te zeer moet jubelen. Wel is er zeer veel, dat de A. R. partij zich ten doel stelt,- niet tot stand gebracht, maar aan den anderen kant zijn er toch ook een aantal wenschen in vervulling gegaan, hetgeen zonder de coalitie zeker niet zou zijn geschied. Nu ecSier de vrijheid der A. R. partij een feit geworden is, moet er niet gezocht worden naar andere politieke verbindingen. Zulke verbindingen moeten uit zichzelf groeien. Op 't oogerblik moet de A. R. partij zich met zichzelf bezighouden en den geestelijken ondergrond van het Christelijke politieke leven ernstig nagaan, vooral wat betreft het vraagstuk van scheiding tusschen kerk en stiat. De critiek van de anders gezinde Christelijke broederen moet hierbij met ernst worden overdacht. De verdere split sing op Christelijk politiek gebied moet worden tegengegaan, wil deze politiek niet ten ondergaan. Een diocesane bond in het Bisdom Haarlem Te 's-Gravenhage is Donderdag een ver gadering gehouden van de commissje van voorbereiding voor een samenwerkende organisatie voor plaatselijke R. K. vereeni- gingen van Jopge Middenstanders in het bisdom Haarlem. Deze commissie was benoemd op de eerste bijeenkomst van belanghebbende vereeniging, in Juni, te Rotterdam ge houden. De vergadering stond onder leiding va« Pater Adrianus O. M. C„ van Kateudrecht, Rotterdam, moderator der R. K. Jonge Middenstandsvereeniging te Rotterdam en werd, behalve door afgevaardigden van de vereenigingen uit Rotterdam, Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam, bijgewoond door de voltedlige commissie van advies, waarin, behalve Pater Adrianus, ook zitting hebben de het. Chris Jansen te Amsterdam, H. Jansen te Den Haag en L. van Doorn te Rotterdam. Breedvoerige en geanimeerde besprekin gen, welké werden gevoerd, hadden o.m. tot resultaat, dat zich een voorloopig bestuur constitueerde, bestaande uit de heeren G. van der Kamp, Rotterdam, voorzitter; H. J. de Graai, Leiden vice-voorzitter; J. Vermeulen, ?a-pathiestraat 87, Amsterdam, secretaris; II. N. Smits, Haarlem, 2e secre taris, en J. Vreeburg, Den Haag, commis saris. Pater Adrianus en de overige leden van de commissie van advies, zullen dit voorloopig bestuur tot de definitieve op richting van dc organisatie ter zijde blijven staan. De hoofdpunten voor ontwerp-statuten werden vastgelegd. In dit ontwerp, met welks redactie de hoer H, Jansen van Den Haag zich belastte, wordt voorgesteld voor de organisatie den vorm te kiezen van diocesar.en bond op federatieven grondslag, zoodat de aangesloten plaatselijke vereeni gingen haar volle vrijheid en volkomen zelfstandigheid behouden. Ook ten aanzien van de vraag,' welke grens men plaatselijk heeft aangelegd voor de categorieën aan te nemen leden. Duidelijk werd dit gestipu leerd, dat de bond wil omvatten de ver eenigingen van R. K. Jcnge Middenstanders, In den meest uitgebteklen zin van dit stand begrip, du3 werkgevende als werknemende middenstand, handeldrijvende en irdus- triecle evenzeer als „intellectueels" mid denstand. Op dit uitgangspunt blijft men plaatselijk vrij, maar dan zal ook in het algemeen maar één vereeniging uit elke plaats kunnen toetreden. Ook werd voorop gesteld, dat hoewel om den achterstand op dit gebied in te halen, krachtige actie gewenscht is de opzet van den bond eenvoudig zal zijn, ten einde de vereeni gingen. vocrai financieel niet zwaar te be- lestan en van den aanvang af een sobere huishouding te voeren. ,Op sympathie en medewe-king der sociale organisaties, als R K. Middenstandsbond, Arka, D. V. van Onderwijzers e. d, wordt gerekend. Contact met deze organisaties der volwassenen stelt me», zich voor reglementair vast te "'ggvn in den vorm van een advies- of rnntact- comm'ssle. Vele practische middelen 'er bereiking van het gestelde doel werden genoemd en besproken. Besloten werd, op 12 December te Leiden de definitieve, oprichtingsvergadering te houden en d"ar de statuten te behandelen, een definitief bestuur te kiezen, enz. De daarvoor in aanmerking komende en bekende vereenigingen zullen tijdig de ontwerp-statuten ontvangen. Plaatselijke vereenigingen in het Bisdom Haarlem, welke bij bet streven van den bond belang hebben, nog niet bij het voor loopig bestuur bekend zijn en topb voor het lidmaatschap in aanmerking komen, worden aangespoord zich te wenden tot den secre taris van het voorloooig bestuur, den heer J. Vermeulen, Sarpathiestraat 87, Amster dam, die tot het geven van alle inlichtingen bereid is. Een wetsontwerp fn verband met den wederopbouw van Maas en Waal. Door den heer Braat waren aan den Mi nister- van Financiën eenige vragen gesteld betreffende het nemen van maatregelen tot dekking van een deel van bet tekort der uitlceeringen van het w->tcrsnoodcomltê aan de slachtoffers van dc: iaatsten watersnood uit de Staatskas. In zijn antwoord verwijst minister De Geer naar zijn antwoord op de vragen van den heer van Voorst tot Voorst. De vraag, of de minister bereid is mede te deelen, of hij voornemens is maatregelen te nemen, om dat tekort tot op ongeveer 80 pCt. van de totaal geleden schaden uit de Staatskas aan te vullen en te zorgen, dat dit bedrag spoedig worde uitbetaald in dien zin, dat de mindar kapitaalkrachtige daarvan 100 pCt. van zijn geleden schade ontvangt, wordt ontkennend beantwoord. Wel zal, naar de minister mededeeltt eer lang een wetsontwerp worden ingediend met het oog op den wedropbouw in het land van Maas en Waal. Het internationale aibeidsbureau te Ge nt /e heeft een postzegel uitgegeven, dat op de identiteitscertificaten der Russische en Armeensche vluchtelingen gebruikt zal wor den. Het zegel draagt de beeltenis van den Noorschen poolonderzoeker Fritjof Nansen, die in samenwerking met het internationale arbeidsbureau 'de oppercommissaris en leider is van de hulpactie voor de vluchtelingen. Het zegel wordt ter waarde van 5 francs uitgegeven; de opbrengst komt ten goede aan de vluchtelingenkas. Zanzibap heeft een serie nieuwe post zegels uitgegeven, dragende de beeldenaar van den tegenwoordigen sultan. De zegels zijn bedoeld als een „artistieke" verbetering van de oude teekening. De baanhreuk vergroot. De baanbreuk in de onderafdeeling Batoe- Barah is vergroot en vormt thans een gat van 30 Meter breed en 5 meter diep. De opening is moeilijk te overbruggen. De stremming van het verkeer zal vermoedelijk zes dagen duren. De kennis te Breda uitgesteld. In de raadsvergadering van Breda werd besloten, wegens den heersc'nenden typhus, de kermis uit te stellen tot 24 April a.s. Het aantal typhusrfevall-n voor Breda en omgeving bedraagt thans 52. Vrijdagmorgen werd door den auto G 47634 uit Amsterdam, bestuurd door den chauffeur J. C. Jansen, een vier-jarig zoontje van den heer Maarten Lelie te 'Scharwoude overreden en op slag gedood. De auto- is door de poktie in bes'ag geno men en de chauffeór voorloopig aangehou den. In de Donderdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Overiise', werd mede gedeeld, dat, naar aanle'ding van een klacht over bedrog, gepleegd door een brandstpffenhandelaar te Zwol'e -door anthraciet van minder goede kwliteit te verknopen voor bekende goede kwaliteit het Bureau van de K. v. K. zich gewend heeft tot den D'recteur van het Rijksinsti tuut voor brandstoffen, met verzoe.k, inlich- lingen te will»n geven, omtrent eventueele plannen betreffende uitvaardiging van een kolenbesluit. Ten antwoord is gegeven, da' autoriteiten reeds in contact zijn getreden met den Bond van Détai'handelaren in brandstoffen en diat het resultaat daarvan afgewacht moet worden. Donderdagnacht is het achtergedeelte van een pakhui» in de Molenstraat te 's-Hertogcnbosch ingestort. Daar het per ceel onbewoond was, hadden er geen per soonlijke ongelukken plaats. De voorgeve! is ernstig gescheurd en de politie nam maatregelen om Ongelukken voor het ver keer te voorkomen. In dc woning van den heer v. K. te Urmond (Limb.) had in de kachel een ont ploffing plaats; verschilleside kleine kinde ren zaten om de kachel. Een vierjarig dochtertje kreeg een stukje kool in het oog, de kleine werd naar de oogenkliniek te Maastricht overgebracht. Het oog wordt als verloren beschouwd. Donderdagmorgen tusschen 9 en 12 uur is ti'dens de afwezigheid van de bewoners te 1 egeien ingebroken ten huize van den handelsreiziger R., wonende aan den Kal- denkirchenrweg. De inbrekers hebben huis gehouden als vandalen. Alles in het huis werd ondersteboven geworpen en gedeelte- Ii'K vernield. Ontvreemd werd 36 in con tanten, benevens een aantal waardevolle gouden en zilveren voorwerpen en een dia mant. De inbrekes waren ten getale van drie. Eén van hen i3 aan de politie bekend. In de provincie Lavaca in Texas wonen een oO.OOO menscheu, die allen zoo onbe rispelijk van levenswandel zijn, dat de pro vinciale gevangenis reeds verscheidene maanden zonder Jogê's zit. De Scheriff, een practisch man, heeft nu het besluit genomen, het vacante gebouw maar als bergplaats voor katoen te doen bezigen gedurende de periode van den oogst. Thans is bij Koninklijk besluit benoem: tot Hr. Ms. Gezant te Mexico, de heer R. C, T. Roosemale Nepven, gezantschapsraad bij het Nederlandsch Gezantschap te Parijs. Donderdag om ongeveer 6 uur is bij i Abcele op den weg VlissingenMiddelburg, een auto uit Groningen, die had moeten uit- wijken tusschen de rails en niet tijdig meer op den weg kon komen ,do.or de electrische tram aangereden cn geheel vernield. De in zittende wist zich tijdig te redden. Uit Onderdendam ts naar het gemeente- li k woonhuis te B-dVim overgebracht de 75-;arige weduwe F, S., die sedert jaren door het burgerlek armbestuur wed onder steund Toen nu Woensdag een werkvrouw haar kamertje, een w'a-en Augiusstal, reinig de, vond zij in een orde kast tusschen veel rommel bankbiljetten, guFens, kwartjes, enz., tot een gezamenlijk bedrag van 540, dat door den armmeester in bewaring is ge- nomen< Het 5-jarig dochtertje van den pachter Kasper op het Kampereiland werd bij het dorschen gegrepen door de koppeling van de as der dorschmachine. Het kind werd op slag gedood. Nabij den overweg aan den Leijensche dweg te de Bilt, geraakte de heer Hinlopen, directeur van de electr. app.-fabrie)c „In- ventum", lid van den gemeenteraad aldaar, onder een trein. Hij was op slag dood. Een 17-jarig kamermeisje, Marie Thérèse Reboux, in dienst bij den heer en mevrouw Villèle, die een kasteel bewonen te St. Charles la Forét, Mayenne, kreeg eenige maanden geleden enkele aanmerkingen van de vrouw des huizes te hooren. Ze hoorde ze schijnbaar in alle nederigheid aan, maar besloot zich op het zoontje van de familie, een kind van veertien maanden, te wreken. Ze liet den kleine naalden en spelden in slikken. Een week lang leed het kind ver schrikkelijke pijn-in, waarna een braakmid del het van zijn kwellingen verloste. Twee weken later herhaalde de ontaarde dienst bode haar poging met een naald, die zij, om ze dieper te laten doordringen, met den vin ger in het keeltje van het kind duwde. Op het hartverscheurend geschrei van den klei ne kwam de moeder toeloopen en nu werd de afschuwelijke daad van de wreede meid ontdekt. Het kind is thans, dank zij de voortdurende zorgen er aan besteed op weg naar beterschap. Woensdag had de dienstbode zich voor de rechtbank te Mayenne voor haar euvel daad te verantwoorden. Hoewel zij bekende met voorbedachten rade te hebben gehan deld en volstrekt geen berouw toonde, werd ze niet tot gevangenisstraf veroordeeld op grond van het feit dat haar geestvermogens niet geheel normaal bleken. Tntusscben zal zij tot haar meerderjarigheid naar een streng opvoedingsgesticht worden gestuurd en 2000 francs boeten hebben te betalen. De politie van Corwen,, een plaats in N. Wales werd dezer da^en bij haar pogin gen, oni de orde te handhaven, op zonder linge wijze versterkt. Corwen genoot het bezoek van Bron^hr Bill's circus, dat in een Groote tent druk be zochte voorstellingen gaf. Zaterdagavond, teen eën liefdadigheids voorstelling werd gegeven, was het buiten gewoon druk. Duizenden menschen uit alle deelen van het district waren naar Corwen gekomen. Velen hadden zich zelfs een lange -eis getroost, om de voorstelling te kunnen bi! won en. Groot was dus de teleurstelling toen hon derden mannen, vrouxven en kinderen de" toegang geweigerd moest wo-den, omdat de "Ircustent reeds' tot in alle hoeken bezet was, Dit was den afgewezenen riet naar den zin en velen hunner besloten zich niet zon-'e- meer te laten afpoeieren. Zii begonnen eer aanval op de tent en dreigden de steunpa len weg te rel ken. Toen nam de eigenaar een kloek besluit. Hii gaf een aantal van zijn artisten-cowbovs opdracht, op hun mustangs te springen, de Jrie olifanten, waarover het circus beschik te werden, eveneens bemand, en dit zonder linge corps begon de verdediging der bele gerde veste. De volhardendsten onder de "■>enirfte verde-M^den zich nog met stokken, doch na. een half mrr hadden d® cowboys met hun paarden en olifanten samen met de "olitie, de naaste omgeving vrij gemaakt. rcnige vrouwen vielen flauw, maar er werd niemand gewond. Bij een gewezen hotelhouder te Zeist, heeft de politie in vereeniging met de Rijkskommie- zen, Zondagnacht een onderzoek ingesteld, waar wel niets meer werd gevonden, doch voldoende aanwijzingen werden verkregen om alle benoodigdheden even later in een woning aan de Krugcrlaan in beslag te kun nen nemen. Kort "te voren was de installatie naar dit perceel overgebracht. Proces-verbaal is opgemaakt. Ter gelegenheid van de internationale tand heelkundige tentoonstelling, welke te Londen wordt gehouden, hebben deskundigen ver klaard dat voor de bevolking van Groot- Brittanië alleen jaarlijks ongeveer 200 mil- lioen valsche tanden noodig zijn. Onder de dertig jaar draagt een op de drie personen in Engeland valsche tanden en onder de vijf tig jaar de helft. Er zijn thans in Fngaland veertien duizend gediplomeerde tandheelkundigen. 4463 stok speelkaarten fa een groentsnkar! Woensdatftniddaii verscheen aan het grens- kantoor te Goirle de Beli?isch% g-oent""boe- J. N, die geregeld met groenten in Tilburg vent. Hij kwam op het kantoor om eenige arti kelen aan te geven. De ontvanger gaf echter 'ast, ook zijn kaf af te laden, toen bleek, dat de achterwand, met schroeven was vas1- ged-aaid. Toen de ontvanger aanstalten maakte om deze schroeven los te drr.aién, we.rd de man zeer zenuwachtig en zei: laa die schroeven maar zitten! Natuurlijk ging de ontvanger daar niet op ia en toen de plank was losgeschroefd, ble ken ér 4463 stok onges'empelde speelkaarten achter te zitten! Deze werden in beslag ge nomen, terwijl de man door de marechaus see werd gearresteerd en naar de kazerne te Tilburg werd overgebracht, De spee'kaar'.ensmokkelaar, die te Lier woont, is Donderdag op vrije voeten gesteld, nadat procesverbaal te^en hem was opge maakt. De man beweerde niet te weten, da' deze enorme hoeveelheid kaarten in zijn kar verborgen was. De in beslaggenomen kaar ten beslaan een ontzaglijken ruimte in he' kleine Grenskantoor. Het ons toegezonden bericht over de-Po- tëmkin-film, die door meerdere burgemees ters in 't Zuiden des lands gekeurd en goed gekeurd zou zijn, was onvolledig en ver- eischt daarom aanvulling. Het bericht meet als volgt luiden; Be sloten werd dat de Potemkin-film in hc.t Zuiden zal mogen draaien, mits zij worde gecoupeerd volgens de aanwijzing van e :n '.oor de vergadering pan te wijzen commis- 'e in overleg mot den directeur van het "mkemingsbureau, den heer de Wolf ui' mstere'-'m. Bedoelde commix-ie zal bestaan uit hel estuuf der vereeniging. Nadat de coupures zullen zijn aangebrach' zal de film opnieuw proef moeten draaien, alvorens voor het publiek té mogen worden vertoond. Tevens is bij dc vertooning «en explica- tie-ve-boi t pgeLgd Aan J. W. F. Werumeus Buning. Naar de „Tel." meldt is de prijs van he Thieme-londs door de jury toegekend aa:; J. W. F. Werumeus Buning voor de verzen bundels „In Memoriam" en „Dood en Leven' (verschenen bij Em. Querido) en „Enkel Verzen" (Palladium), „De Wereld van de Dans" en „Dansen en Danseressen' (E- Querido) en „Tooneel en Dans" verzamelde opstellen (Boosten en Stols.) De prijs van het Thieme-fonds bestaat uit een gouden medaille ter innerlijke waarde van 300 of 300 in geld. Zij werd bij vorige gelegenheden o.a. toe gekend aan Louis Couperus (1890), Willem Kloos (1896), Dr. A. Pit (1905), C. S. Ada- ma van Scheltema (1911) en Prof. Huizing* (1920). De Verkeerscommissie voor demping. Naar aanleiding van de laatste nota van het raadslid mr. Van den Bergh, in zake het Rokin-vraagstuk, waarin hij uiteenzette, dat z.i. met nagenoeg geheel behoud van het water een zeer goede oplossing mogelijk was, hadden B. en W .het advies van de Verkeerscommissie ingewonnen. Naar de Tel. verneemt, is deze commissie, na op nieuw de zaak overwogen te hebben bij haar oorspronkelijk advies gebleven daf n oplossing van het verkeersvraagstuk sL :.s is te verkrijgen bij demping van het over blijvende water. Arbcïdersvertcgorwoordlgcr» in de c<)m- missie van advies. De voorzitters van den Alg. Ned. Mijn- werkersbond en van de R.K. Mijnwerkers organisatie zijn, naar uit Heerlen gemeld wordt, uitgenoodigd zitting te nemen in do door den minister van Arbeid ingestelde commissie onder voorzitterschap van mgr. Nolens, om advies uit te brengen over dc beteekenis van het Instituut van den Fa- brieksarts, in verband met eventueele wijzi ging der wettelijke voorschriften nopens on gevallen-aangiften. Een en ander naar aaniei ding van het voorgevallene met bet Mijnart- sen-lnstituut. UTRECHT, 29 Oct. Kaas. Aangevoerd 96 partijen, tezamen 25.920 kg. Prijzen le soort f 47f 49, 2e soort f 44—46, rijksmerk f 5651, Zwaardere tot f 55. Handel matig. WOERDEN, 29 Oct. Kaas. Ter mark; waren 245 partijen. Prijzen Goudsche Ic soort f 5156, 2e soort f 4448, rijksmeri Ie s. f 5358, 2e s. f 4751, zware f 60 Handel matig. LEEUWARDEN, 29 Oct. Vee. Aan gevoerd 174 stieren f 160—480, 14 osser;, 619 vette koeien f 160340, per kg. f 0.70— 0.92 1240 melk- en kalfkoeien f 130—380 42 vette kalveren f 4085 345 pinke- f 70140 2097 graskalveren f 3090 181 nuchtere kalveren f 714 4Q0 Vett- schapen f 2335 308 weideschapen f 18— 30630 lammeren f 1423 1593 vett varkens f 50150, per kg. f 0.600.68 205 magere varkens f 2555 270 klein: biggen f 715 29 paarden, 46 bokken. Handel in goede soorten gebruiksvee en vette koeien tamelijk, overige soorten slce- pend. Stieren niet hooger. Graskalvercn slecht verhandeld. Goede soorten vette en nuchtere kalveren met vastere prijzen, overi gens met flauwel handel. Voor varkens waren prijzen eerst vaster, later teruggaande. Wol vee met kalmen handel. Lammeren met vastere prijzen. Zouters f 0.640.66 per kg. Eieren. Aanvoer kippen- 8000 St., f 8.5C 11.50, eenden- 350 st., f 88.50 per 1C0 st. AMSTERDAM, .29 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bont3n f 4.805.10, blauwen f 4.504.70, bravo's f 44.25, bl. eigenheimers f 3.50 3.80, Juin per 50 kg. f 2.102.20, bonte star f 4.10—4.25, eigenheimers f 3.503.60, eigenheimer poters f 2.202.30, blauwe poters f 2.202.30, bonte poters f 2.20 f 2.30, bravo poters f 2.202.30, bl. eigenh. poters f 2.402.50, Anna Paulowna zand f 4.505, Beverw. Zandaardappelen f 4.50 f 5, Killegommer zandaardapp. f 4.405, Flakkeesche eigenheimers f 3.503.60, bl. eigenheimers f3.80—4, juin per 50 kg. f 2.JQ 2.20, Spuische eigenheimers f 3.70 f 3.80, blauwe eigenheimers f 3.804, bra vo's f 44.25, Friesche blauwe bqrgers f 3.753.90, roodbonten f 4.104.25, Efrent- sche eigenheimers f 33.20, alles per hecto liter. ZWOLLE, 29 Oct. Boter. Aangevoerd 50/8 v., 10/6 en 380 stukken, samen 1290 kg. Prijzen per 1/8 v. f 37-41, per kg. f 2'10 f 2.30. Vee. Aangevoerd 1395 runderen, 2C8 gras- kalveren. 61 nuchtere kalveren, 89 schapen, lammeren, 183 varkens en 640 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.60C.86, idem kalveren f 1.301.80 idem varkens f 0.640.68 per kg.schapen f 1228. Handel ia neurende, versch gekalfde koeien en vaarzen traag beste soort vet vee redelijk, mindere soorten stug stieren eu kalveren minder gew ild pinken iets beter; schapen slecht. LEEUWARDEN, 29 Oct. Boter. Aanvoer 34/3 en 55/6 v. Mijn hoogste' prijs f 1.92, middenprijs f 1.90, laagste prijs f 147. Vei ling hoogste prijs f 1.83, laagste f 143. Notee ring van de commissie f 1.95. Commissie (Bond v Coöp. Zuivelf.) f 1.95. Kaas. Sleutelkaas f 0.3CC.57, Nagei- kaas f 0.170.36, Goudsche f C.23C.86, Edammer f 0.42—0.77. Aanvoer 32.026 lrg. ALKMAAR, 29 Oct. Kaas. Ter marl waren 180 stapels, wegende 147.CC0 kr. Fabriekskaas kleine f 50, commissie f 4'. middelbare f Handel ma; MEDEMBLIK, 2H Oct. - It. K: Morktv: „St. Jozef". Bloemkool h 31 100 stuks; witte kool f 1,60- 1.90 p wagon; rooo'e kool f LI-O2 60 por waf|o; Savoye kool 1.80 a 2.00 per wage:; Groote gele uien. 1.65 t.35 per helvi H. L.; kleine gele uien 0.8" Bic Ie t 2.a 3.90; peren O.9.; Ir 1.1 'J per halve H.L. BEVERWJK, 29 Oef •-rsver- "eniging „Kenceme-L10—30 ~t.; pë en 1040 ct.; ct. p. S 'na-ie f 1—r 1-lein '"590 ct.; sn !"v tcc en. ooi f 0.75—1.10 per t 10-13 ct.; raapstelen 45 et.; prei 816 ct.; sel- der ie 2'5 ct, per bos; pien 3— ct p. Kg.; bloemkool 12—28; roode ko8l 3 10; gele kool 36; groene kool 35 p. 100; spruiten 1128 ct,; aardappelen 4—-6 ct» per Kt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14