m mMvmm fJ5§ m te te te§si Voor Geest en Hart. Nagekeken Rerkberidhten. dan ZILK. UIT DEN OMTREK. DRIEHUIS. BENNEBROEK. HILLEGOM. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. HAARLEM. Aanbesteding. „Spaar en Hout." Gevonden. <T v.-' 7 Hierbij berichten wij dat met 1 November a.s. onze zaak/ is overgegaan aan den Heer J. J. DE RUIJTER, die haar onder den firmanaam GEBRS. VAN DEN BERGH, zal voorzetten. Hoogachtend, GEBRS. VAN DEN BERGH. Met v e r w ij z i n g naar bovenstaande Kennisgeving, deel ik hierbij mede, dat de zaak van de Firma GEBRS. VAN DEN BERGH, met 1 NOVEMBER a.s. aan mij is OVERGEGAAN. Het Kantoor zal worden gevestigd PIARKLAAN No. 36. Aanbevelend, Hoogachtend, J. J. DE RUIJTER, v/h. Gebr. v. d. Bergli. ras ZONDAG, 23ste Zondag na Pinksteren. Kwart voor 7 wordt de H. Communie uit gereikt, half 8 de Vroegmis; 10 uur de hoogmis; na de H.H. Missen oefeningen voor het verd;enen van den Jubilé-aflaat; 's namidd. half 2 catechismus; half 3 Lot met Rozenhoedje en Te Deum Laudamus, MAANDAG, feestdag van Alle Heiligen, te vieren als Zondag; kwart vaar 7 wordt de H. Communie uitgr.-c. 1 i 8 Vroeg mis; 10 uur de Hoogmis; na ua Hoogmis wordt het Rozenhoedje gebeden; na de H.H. Missen generale H .Absolutie voor de leden der Derde Orde. DINSDAG, Allerzielendag, de H.H. Mis sen zijn 5 uur 6 uur en 8 uur de plechtige Rouwdienst voor overledenen in het Zie- lenboek; 's avonds half 8 Lof met Rozen hoedje tot sluiting van de Octobermaand. WOENSDAG, 8 uur gezongen Requiem voor de overleden leden van de Broeder schap van O. L. Vr. v. Altijddurenden Bij stand. LONDERDAG, 8 uur gezongen Requiem voor de overledene leden van het Genoot schap van Jezus' H. Hart; 's namiddags van 58 uur gelegenheid om te biechten; half 7 de oefening van het H. Uur met uitstelling van het H. Sacrament. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand; des morgens 5 uur wordt de H. Communie uit gereikt; 6 uur uitstelling van het H. Sacra ment, uitreiken der H .Communie, waarna de lste H. Mis. De H. Communie wordt nog uitgereikt 7 uur en half 8; voor en onder de gezongen H. Mis van 8 uur voor de levende leden van het Genootschap van Jezus' H. Hart; 's avonds half 8 Lof ter eere van Je zus' H. Hart met Litanie en acte van toe wijding. "ATERDAG, onder de H. Mis generale H. Communie der schoolkinderen; 's namid- da 's van half 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten HOOFDDORP. ZONDAG ^eden Peest van Christus Ko- ni i schap. Half 8 de H. Ivlis voor het Gees- tel jk en tijdelijk welzijn der Parochie ha'f 11 de Hoogmis voor Wilhelmina Maria Geer- iing-Duin. 3 uur Lof en Rozenhoedje en Te Deum tot sluiting van het Feest. Na de H.H. Missen en na het Lof gelegenheid om te biechten z olang zich achtereenvolgens biech telingen aanmelden. MAANDAG feest van Alleheiligen te vie ren a's Zondag half 8 de H. Mis voor het Gee t I jk en tijdelijk welzijn der parochie half 11 voor de overleden familie Brook 3 uur Lof en Octoberce'eningen 7 uur Zielen- Vespers voor de overledenen met predikatie. Heden vanaf 12 uur en morgen den geheelen dag kan men een vollen aflaat verdienen om voor de geloovige Zielen, onder de bekende voorwaarden van kerkbezoek, biecht en H. Communie. DINSDAG Gedenkdag der Geloovige Zielen, de H.H. Missen om 7 uur, half 8, 8 u. en half 9 tot intentie van onzen H. Vader den Paus. Om 8 uur aan het Hoofdaltaar voor de overledene leden v.h. Br. der Gel. Zielen 9 uur gez. Fe i:mmis voor de overledene le den v.d. Broederschap der Geloovige Zielen. WOENSDAG kwart vóór 8 de H. Mis voor Joannes Jacobus Koeckhovenkwart over 8 voor Maria Bu~Koeckhoven. DONDERDAG kwart vóór 8 voor Cor nelia Vink-Dijtkwart over 8 voor Antoon van Leeuwen en Agatha van Leeuwen-Ver- de gaal. VRIJDAG le Vrijdag der maand toegewijd aan de Vereering van het H. Hart8 uur gez. H. Mis voor de leden van het Genootschap van het H. Hart 8 uur voor Clara Petronella van Schooten-Heemskerk. ZATERDAG kwart vóór 8 H. Mis voor Gerardus Vertegaal kwart over 8 voor Cor nells Simon Ra De gebeden worden verzocht voor Maria Strem van Rande-Croon, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voor zien en voor Jacobus Joannes Jansen, die in den heer is overleden. In den ondertrouw zijn opgenomen Ni- colaas Weyers van Heemstede en Catharina hameterman van deze Parochie. BEVERWIJK. H. Agatha. ZONDAG. Plechtige viering van het Feest van het Koningschap van Christus. Te half 7 en 8 uur de stille H.H. Missen, te 10 uur de plechtige Hoogmis. Geen kate- chismus geen H. Familie. Na de Hoogmis, te 3 uur en onder het Lof oefeningen om gezamenlijk de Jubilee-aflaat te verdienen. Te 6 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur Lof met predikatie en Te Deum. MAANDAG, Allerheiligenfeest. De H.H; Missen te half 7, 8 en 10 uur. Weer na de Hoogmis, te 3 uur en na de Zielenvespers de oefeningen voor het gezamenlijk ver dienen vaft den Jubilee-aflaat. Je 7 uur Zielenvespers met predikatie van 67 utr gelegenheid om te biechten. DINSDAG. Gedachtenis van alle geloo- vige zielen. Te 6 uur, half 8 en kwart voor 9 tel :ens na elkander drie H.H. Missen. Te .half 10 plechtige H. Mis van Requiem, waarna Rozenhoedje, 's Avonds te 7 uur oefening van den H. Kruisweg. WOENSDAG-avond half 8 Maria Con gregatie voor de jongens. DONDERDAG te half 12 en 4 uur biecht- hooren voor de kinderen, van 6 tot 8 voor de volwassenen. Te 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, lste Vrijdag der maand. Te 6 uur en half 7 uitreiking der H. Communie. Te 7 uur gezongen H. Mis, te 8 uur gezamen lijke H. Communie der kinderen. Te 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met Li'tn en akte van eereboete. ZATERDAG te 8 uur gezamenlijke H. Communie der jongens, van 4 tot 8 uur ge legenheid om te biechten. Dagelijks te half 7 uitreiking der H. Com munie de H.H. Missen te 7, 8 en 9 uur. ZONDAG a.s. te half 7 algemeene H. Communie der jongens van de Maria Con gregatie en voor de leden van den R.K. Vrouwenbond. BEVERWIJK. O.L.Vr. van Goeden Raad. ZONDAG feestdag van Christus' Koning schap tevens Euchar. Zondag geen Cate chismus 3 uur gezamenlijke kerkbezoeken voor den jubilé-aflaat, tevens uitstellen van het Allerheiligste om 6 uur plechtig Lof met preek en Rozenhoedje en schaalcollecte H'. Uur. MAANDAG, Allerheiligen te vieren als Zondag, schaalcollecte voor de sieraden van het Altaar na de Hoogmis vergadering zeletricen Euchar. Bond 3 uur gezamenlijke kerkbezoeken voor de jubilé-aflaatvan 5 uur tot half8 Biechthooren om 6 uur Lof voor de overledenen met preek en Rozenhoedje. DINSDAG Allerzielen. Om kwart over 6 wordt.de H. Communie uitgereikt, half 7 eerste drietal H.H. Missen, om 8 uur het tweéde drietal'H.H. Missen, om 9 uur gez. H. Mis voor alle overledenen, daarna Rozenhoedje 7 uur Kruisweg voor de over ledenen. WOENSDAG om 7 uur Vrouwen-con gregatie. DONDERDAG van 68 uur Biecht hooren en om 7 uur Lof. VRIJDAG, lste Vrijdag der maand om half 7 wordt de H. Communie uitgereikt om 7 uur gezongen H. Mis voor de leden v.d. Euchar. Bond4 uur biechthooren voor de kinderen7 uur Lof ter eere van het H. Hart. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 Biecht hooren om 7 uur Rozenhoedje. a.s. Zondag lste Zondag der maand, feest-, dag van St. Willibrord, schaalcollecte voor de schulddelging dezer kerk. WIJKEROOG. ZONDAG. Om 7 uur de Vroegmis, om half 9 de Kindermis. Om 10 uur de Hoog mis. O.n 1 uur Catechismus om 7 uur Lol met preek en Te Deu n tot sluiting van het feest van Christus' Koningschap. MAANDAG, Feest van Allerheiligen, te vieien als Zondag. O.n 5 uur de eerste H. Mis O.n acht uur de Kindermis en om hall >ien de Hoogmis. Gelegenheid tot biechten van 5 tot 7 uur Om 7 uur plechtig Zielenlof met Rozen- .ïoedje en preek. Na het Lof biechthooren zoolang er achtereenvolgens biechtelingen tullen zijn. DINSDAG, Allerzielendag. De I ,H. Missen om 5, 5.30, 6, 6.30. 7 uur de ge zongen Requiemmis om 8 uur. Dien morgen wordt er niet biechtgehoord. Des avonds om 7 uur Rozenhoedje met Kruisweg voor de Geloovige Zielen. WOENSDAG. De stille H.Mis om 7 uur Om 8 uur de gezamenlijke H. Communie der kleinen, die dus om 7.45 uur in de erk moeten zijn Om 8 uur gezongen Requiem Mis. DONDERDAG. De stille H. Mis te 7 uur. Gezongen Requiemmis te 8 uur Gele genheid om te biechten 's avonds van 6 tot 7.30 uur. VRIJDAG, lste Vrijdag van de maand Om 5 uur wordt reeds de H. Communie uit gereikt. Om 7 uur stille H. Mis. Om 8 uu; gezongen H. Mis. 's Avonds te 7 uur Lol ter eere van het Allerh. Hart. ZATERDAG. Om 7 uur stille H. Mis Om 8 uur gezongen Requiemmis. Biechthooren voor de kinderen van 4 tot 5 uur en voor de volwassenen van 5 tot 9 uur HEEMSKERK. ZONDAG, Feestdag van Christus Ko ningschap, algem. H. Communie voor de Parochie tot sluiting van het Triduum. Om kwart over 6 wordt de H. Communie uitge reikt De H.H. Missen te 7 uur, 8% en 10 uur plechtige Hoogmis; half 3 Vespers tr.et feestpreek en Rozenhoedje. Om half 5 Maria- Congregatie, jongenspatronaat Om half 7 ,T. Familie. Na iedere H. Mis en te half 5 en half 7 gemeensch. gebeden voor het verdie nen van den aflaat Biechthooren van 4 tot ïalf 7. MAANDAG feestdag van Allerheiligen, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag, 's Middags te half 3 Vespers met Rozenhoedje, daarna gelegenheid om te biechten. DINSDAG gedachtenis Allerzielen. De H.H. Missen beginnen te 6 uur.Om half 9 gezongen H. Mis van Requiem, 's Avonds om half 7 H. Kruisweg. WOENSDAG-middag om 3 uur Maria- Congregatie. DONDERDAG-avond te half 7 Lof ter eere van het IT. Sacrament met Rozenhoedje VRIJDAG, algemeene H. Communie voor de kinderen voor het verdienen van den aflaat ZATERDAG-mtddag van 4 uur af gele genheid om te biechten, 's Avonds te half 7 Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje Catechismus volgens gewoonte behalve Maandag. Biechthooren Donderdag voor dt 'e. 3e en klasse Men meldt ons: Het 50-jarig Jubilé van „Betje Alders" als Kerkwerkster op Zondag 31 Oct. a.s. zal met eenige feestelijkheden worden her. dacht. De H. Mis van dankbaarheid te 7 uur zal te barer intentie worden opgedragen. Na de Hoogmis ongeveer te 12 uur zal het Kerkbestuur te haren huize den dank, de gelukwenschen en het geschenk van de Parochie aanbieden. Zooveel de ruimte het toelaat, kan ieder daaibij tegenwoordig zijn, of anders daarna tot half 2 de gelegen heid vinden, haar persoonlijk te feliciteeren. Dan gaat Betfc eten. 's namiddags na het Lof zal zij tot half 5 wederom de gelegen heid geven, haar geluk te wenschen. Betje vindt het wat al te deftig klinken, om te zeggen, dat zij dien tijd „receptie" houden zal. Te half vijf ongeveer zullen vertegen woordigers van het Kerkbestuur met aan het hoofd de Pastoor, de Jubilaresse naar net Pension „De Voorzienigheid" brengen, alwaar haar in een der kamers en onder de goede zorgen van de niet genoeg te prijzen Zusterkens een welverdienden rus- tigen ouden dag wacht. Missietentoonstelling, Gisterenavond is in de groote zaal van het gebouw van den R. K. Volksbond de Missietcntoonstelling geopend. Reeds de eerste avond bleek een succes te zijn, want den geheelen avond is er volop belangstelling geweest, zoowel van inwoners van Bennebroek als van in woners uit de omliggende gemeenten. De tentoonstelling is van den ZeerEerw. Pater Brouwer, die in geheel den omtrek zeer bekend is. Toen wij gisterenavond even vóór de opening een kijkje kwamen nemen, was alles reeds geëxposeerd. Het geheel gaf een schitterenden aanblik. Op het tooneel wa ren verschillende kleeden en nijlpaardenhui den opgehangen; vóór het tooneel stonden eenige tafeltjes, waarop verschillend hand werk. Hier en daar lagen verschillende soorten horens gereed om de een of andere vestibule te versieren. Eén tafeltje trok onze bijzondere aan dacht. Dit lag vol schelpen, zeldzame exem plaren in groote verscheidenheid. Ook toonde Pater Brouwer ons eenig snijwerk van nijlpaard-ivoor. Eenige nijlpaardtanden lagen nog onbewerkt, afkomstig van een nijl paard, dat Pater Brouwer kort voor zijn vertrek heeft geschoten. Verder is er te bezichtigen prachtig Ara bisch handwerk, echte Perzische tapijten, Oostersche gobelins, enz. Al deze artikelen zullen Zondagavond verkocht worden. Nog trok onze aandacht hetgeen door ver schillende winkeliers was cadeaux gedaan aan Pater Brouwer, waarvoor hij ten zeerste erkentelijk was. Hedenavond zal de tentoonstelling opge luisterd worden door pianomuziek van eenige parochianen, die zich belangloos voor dit doel hebben beschikbaar gesteld. Zondagavond houdt Pater Brouwer een le zing over zijn missie in Oost Afrika, en over de missie in-het algemeen, waarvoor zeker groote belangstelling zal zijn. Dien avond zal zeer waarschijnlijk het bekende mandoline gezelschap „Koning Da vid" uit Heemstede den avond opluisteren. Na afloop komt het voornaamste nog, ri,l. de verkooping. Pater Brouwer sprak den wensch uit dat Zondagavond de zaal te klein zal blijken te zijn; hoofdzakelijk volwassenen worden verwacht. Veiling. Gisteravond werd in Hotel Sistermans bij afslag geveild het Burger woonhuis met schuur en erf, staande aan de Wilhelminalaan en toebehoorende aan den heer J. Stammes te Bgnnebröék. Het perceel was in hoogste bod gebracht op 4500, werd niet gemijnd en niet gegund. De spits er op. De spits s'aat op den toren der nieuwe St. Josephkerk. De vlag wappert er vroo'ijk. Ook de verbinding van de Pastorie met de Kerk is bijna gereed, terwijl het voegwerk vordert. Alles wijst er cp, dat de bouw voorspoedig gaat. Neg eens de Winkelbeurs. Naar aan leiding van een dezer dagen door ohs ge plaatst bericht, moeten we het volgende dienaangaande mededeelen: Ons eerste bericht is in dit geval tot ons genoegen onvolledig en onjuist ge weest. Toegegeven wordt, dat enkele win keliers te Heemstede onprettig gestemd waren over hun afrekening van de daar ge? houden Winkelbeurs; daar staat tegenover, dat vele tiental'en andere winkeliers daat zeer tevreden zijn over de zaak en de suc cessen. Degene, die ons eerst het geplaats'e bericht gaf, schijnt omdat hij zelf n et aan die bewering wil deelnemen en zelfs geen lid van zijn eigen organisatie is anderen bang te willen maken en te bewe gen, niet mede te doen. Mooi is dit nret en het heeft alleen zijn goede zijde, dat ve'e winkeliers zijn saamgekomen, om te beraad slagen, wa' hun te doen staat. Zij hebban een vergadering belegd, daarop den organi sator der Wmkelbeursen genoodigrl en zich op de meest zakelijke wijze met hem ver staan, Bij ons komen dus geen narekeninge- tjes of iets van dien aard en de le:ding der zaak is bij het op dien avond gevormde comité in zeer goede en Vertrouwde han den. Bedoe'd comi'é bestaat uit de heeren G. J. W. Mathot, H. Poeland, Jos, Lampe, J. C. Groot en L. Schoonderbeek, allen vooraanstaande winke'iers, die ook de be langen van hunne collega's n et uit het ocg zullen verliezen, zoodat ieder voor propa ganda van zijn eigen zaak zich' voor deel name bij een der <~omité-leden kan opgeven. De za'en van Flora leenen zich voor het organiseeren van het beoogde uitnemend. Ook heeft het comité zich gewend tot B. en W. der gemeente en heeft de waarne mende Burgemees'er (burgemeester Went- holt is ongeste'd) zich gaarne bereid ver klaard, de winkelbeurs te openen, terwijl een pog'ng wordt aangewend, om voor het electrisch licht reductie voor die dagen te erlangen. Het doet ons werkelijk genoegen in dit artikel een ander geluid te kunnen doen hooren dan voor enkele dagen en we be treuren he', dat men ons ongevraagd ver keerd inrichtte. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij; Oerlemans, Ooster straat 8, een trekveer; P. Kraakman, Dusart- straat 4 te Haarlem, een broche; P. Koe nen, Scheepersstraat 35, een vermoedelijk gouden oorbel; W. de Jong, Hodsonstraat 8, een hond; J. v. d. Werf, Ged. Schalk- fcu-gergracht 80, een damesportemonnaic met inhoud; M, Maas. Bankastraat 12, een Engelsche sleutel; W. v. Galen, Gen. de Wetseraat 44, een jenge hond; J. de Vries, Pres. Steijnstaat 61, een medaillon met ketting; J. Donders, Fuhropstraat 8, een vermoedelijk gouden speld; W. J, Schut- terop, Laurierstraat 6, een brander van een lamp; A. Zijlstra, Elzenplein 45, een zwarte kinderschoen; J. v. Baase, Middenweg 215, een damesportemonnaie met inhoud; Herwaarden, Dr. Leijdsstraat 5, een kin- ders choentje; G. W. H. de Korte, Kweek tuinstraat 32, een wollen dameshandschoen; G Dingsdag, Scendastraat 32, een zak aardappelen; J, C. Philippo, Lindenstraat 12, een sleutel; E. Mulder, Hulststraat 20, een handschoentje; W. v. Wegeningen, Vin- kenst-aat 35, een nieuw overhemd. Aan het Bureau van Politie: een motor- oees (ketting), een kraansleutel, twee Lips- oleutels, een nikkelen rozenkrans in étui, eèn militair wetboek, een kinderportemon- naie, een rozenkrans, een kinderwet",'.ie, een roode uniformpet, een gummi regenjas en eenig rijwielgereedschap, een ijzeren 1 K.G. gewicht, een studentenbuts en een broche. Gevonden voorwerpen Terug te be komen bij: J. P. van Schaagen, Oosterdtuin- weg 16, Aerdenhout, een herdershond; H. ■Jochemus, Spoorwegstraat 28 rood, Haar- 'em, een beursje met inh.; H. v. d. Klugt, floordertuindorplaan 8, Overveen, een gou den broche; J. Tullenaar, Jijlweg 10, Over veen, een verm» gouden ring; J. Kuurstra, Tuindorplaan 4, Overveen, een belasting- -nerk 1926; E. Rouwens, Verbindingsweg 5, Bloemendaal, een kindertaschje; Hoffschlag. Hospeslaan 4, Overveen, een grijslederer portcmonnaie met inh. en een verm. gouden meaillon; H. v. Loevestijn, Lange Hofstraat 3, Haarlem, een trajectkaart t.n. v. 4, Horst; Time, Alberdingk Thijmlaan 12, Bloemen- daal, een rijwielbelastingmerk 1926; W. J. dessels, Huijgen Backerslaan 1, Bloemen daal een kinderceintuur; Kranenburg, Berg weg 6, Bloemend a-al, een sleutel; F. Hekker MFitaireweg 14 Overveen, een duimstok; J. Balk, Lange Lakenstraat 12, Haarlem, eer damesparapluie; Verweij, Vinkenbaan 25 b, "antpoort, een hand-motorpomp; aan het bureau van politie Overveen, een wollen heerenhandschoen, een rood kindertaschje, een bruin damestaschje, een paar gymnas tiekschoenen, een kinderportemonnaie met tienrittenkaart N. Z. H. T. M.; Wiersma, Kleverlaan 41a, Bloemendaal, een kluwen witte wol; Pelgrim, Schroeder v, d. Kolkweg 14, Bloemendaal, een vulpen. Het Kruisverbond „St. Jozef". Donderdag avond had de jaarlijkscbe hernieuwing plaats van de intronisatie van het H. Hart, welke avond een feestelijk karakter droeg. Omstreeks 8 uur opende de voorzitter de vergadering met gebed. Spr. spoorde ook de leden aan de vergaderingen trouw te bezoe ken, De notulen werden onveranderd goed gekeurd. De heer Chr. v. d. Erf vroeg naar aanleiding van de oprichting der Propagan- daclub het woord. Spr. vreesde voor een propagandaclub, omdat dit zeer gemakkelijk tweedracht en splitsing in de vereeniging bracht, vooral nu deze propagandaclub groo- tendeels uit jeugdige drankbestrijders be stond. De voorzitter en de heer Turkenburg bestreden dit. Besloten werd dit punt op een volgende vergadering af te handelen. De heer Zwart kruis meende echter nog te moeten opmer ken dat hef wenschelijk is, dat er oudere personen zich bij de Propagandaclub aan sluiten. Het 25-jarig jubileum van het lid Zwart kruis bij de politie werd door den voorzitter even herdacht, Spr. feliciteerde den heer Zwartkruis met zijn zilveren jubileum en wenschte hem nog vele jaren geluk en voor spoed toe om" met onvermoeiden ijver zfjn arbeid te kunnen uitoefenen. De heer Zwartkruis bracht eenige welge kozen dankwoorden voor het gesprokene. Een attractie van dezen avond was een duet van de heeren v. Tongeren en P. Kui pers (viool). De heeren Heten zich verschil lende keeren op zeer verdienstelijke wijze hooren. Een dankbaar applaus volgde steeds Het hoofdpunt was de hernieuwing van de intronisatie. De Weleerw. heer Kapelaan Witkamp sprak vooraf eenige woorden over de waarden van de opdracht der Vereeni ging aan het H. Hart. Vooral in deze dagen, nu door de geheele wereld het feest wordt gevierd van Christus' Koningschap, doet deze dag nog heerlijker aan. Het is voor een Kruisverbond, aldus spr., zoo noodig steun te ontvangen uit God's hand, omdat er zooveel gestreden moet worden. Z.Eerw. eindigde met de woorden: Wanneer gij de Christus in uw organisatie Wanneer gij den Christus in uw organisatie vloedigen zegen uitstorten over uw werk. Hierna werd de opdracht gedaan. Daarna bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. R.K. Volksbond. Dinsdag, 2 November zal in de zaal van het gebouw van den R.K. Volksbond. De aanvang is bepaald op n.m. 7.30 uur. De agenda luidt: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Bespreking centrale raadsvergadering. Toespraak van den Gees telijken adviseur over schismatiek en gods dienst. Bespreking St. Nicólaasfeest. Rond vraag en sluiting. In deze vergadering zal de Weléerw. heer Karelaan Warmenhoven voor het eerst een onderrichting geven, De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur wachtte nog altijd op een ant woord van het Haarlemsche Gemeentebe stuur op haar vraag of het subsidie van 100.000.ook geld' voor het betrekken van „Spaar en Hout". Dit antwoord is een dezer dagen yerzonden. Noch het gemeentebestuur van Haarlem. nech Bloembollencultuur vonden vrijheid om mede te deelen, wat de inhoud van het schrijven is. Echter deelde Bloembollencul tuur ons wel mede, dat de inhoud niet overeenstemt met wa'. in een ander plaatse lijk blad daarover is gepubliceerd. Begrijpen wij de zaak goed, dan is de kwestie nog niet geheel opgelost en duren de besprekin gen voort. De gouden dasspeld, die indertijd alhier verloren was, is terecht. Een buurman van den eigenaar heeft het sieraad gevonden. Heden overleéd in de Maria- Stichting, voorzien van de H. H. Sacramenten der Ster venden, mijne innig geliefde Vrouw, JOANNA VERDONK Geb. Willebrands in den ouderdom van 35 jaren Hare diepbedroefde Echtge noot JAN VERDONK. Haarlem, 29 October 1926. L. Berijnestraat 9 R. Heden overleed, voorzien van le H. H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Dochter Behuwd-dochter, Zuster, Be- huwd-zuster en Tante JOANNA VERDONK Gcb. Willebrands Haarlem: Familie WILLEBRANDS 's-Bosch: Familie VERDONK Haarlem, 29 October 1926 r.AfW «v- V- FA.'s-'l EEN MUZIKAAL PROBLEEM VAN ARISTOTELES*) Het is een feit, dat onweersproken zal blijven, dat noch letterkundige, noch bouw kundige vorm nri uoco ïg schilder of beeldhouwer, de princiepen en de modellen van Grieksche kunst ongestraft buiten haar leerplan zouden kunnen ban nen. Welk beschaafd mensch zal er nu lachen om den jongen, die een gipsafgietsel van een model van Grieksche kunst zit na te tee' enen? Kan men zich een letterkundige de. ken, die nooit modellen van Homerus of Sophocles zou hebben bestudeerd? O. nog krasser: denk u de moderne vazen- kunst, de hoogst bloeiende ceramiek- of terracottenkunst zonder de wonderen van Grieksche vazenkunst. die het Louvre te Parijs en de musea van Londen, Kopenha gen, Rome en Napels bevatten. Lacht men met den beginneling in de architectuur, die het Parthenon, oi een Dorischen of soni- schen tempel zit te bekijken en in zijn ver houdingen zit te bestudeeren? Kan men zich Plato en Arisloteles wegdenken uit de re'htswr - slappen en de wijsbegeerte' NV de wüsgeer, d'e 'ammerlü' n ei"- zoo honeloos verdwaal is, h - 'i met recht eens geschre'en: „li V - einem Voll'e solist du Temen, von den Gri -hen." Da! staat va't. In één kunst echter doet men juist, alsof het Grieksche volk nooit bestaan had, en dat is in de muziekkunst. Ongetwijfeld, elk handboek over muziek geschiedenis bevat eenige historische gege vens omtrent de muziekbeoefening bij de oude Grieken, maar voor bijna alle vak musici is do Grieksche kunst nagenoeg een gesloten boek. Ter eene zijde is dit hieraan te wijten, dat over het algemeen degenen, die de mu ziek als vak studeeren en beoefenen, niet die vereischte voorontwikkeling genoten hebben, welke voor andere kunstvakken noodzakelijk vereischt wordt. De leiders onzer conservato-ia zullen daarover ge- noe1* te klagen hebben en dat is, me zeer goed hekend Ter andere zijde is de grond voor het gemis aan bestudeering der Grieksche mo dellen hierin gelegen, dat de eenige ons restende modellen te vmden zijn in een mu ziek, die, daar zij het eigendom is eener Kerk van een z.g. sectarisch karakter, in onzen tijd a priori niet ter hand grnomen wordt. En toch, wanneer men de princiepen der Grieksche muziek niet over het hoofd wil zien, dan zal men zich te richten h'bben tot de antieke melopée, die alleen te vin den is In het Gregoriaanscb der R.K. Kerk 't Mag spijtig zijn, maar het feit staat temin vast.. Voor de toepassing en h"t model van Aristoteles' muzieknrinciepen zijn We aangewezen op het ke-kelijk reper toire. Toch is er één probleem, dat men "1 bijna alle muzieken tot op heden terug I kan. vinden Aristoteles schijnt nooit prac- tisch als musicus te zijn opgetreden. De groote muziekgeleerde Gevaert is van meening, dat hij één compositie vervaar digde. Misschien kende hij de koorleiding, zooals blijkt uit eenige zijner opmerkingen, maar overigens heeft hij meer over de mu ziek gedacht dan muziek gemaakt. Op sommige punten zijn de opmerkingen van Aristoteles van onwaarde, als hij tot dan toe niet vastgestelde punten aanraakt, maar in wezen zijn zijn kunstprinciepen zóó diep en zóó sterk, dat de muzikale aest- hetica fin veel gevallen onbewust) meer op de grondslagen der Aristotelische princie pen dan wel op hun puinhoopen is opge bouwd. Aristoteles heeft de heele kunst van zijn tijd overzien, en er zijn in 't algemeen maar zeer weinig kwesties, die Aristoteles niet heeft gesteld, bedisseld en opgelost. Ook de muzikale problemen heeft hij doorvorscht. Onder de muzikale problemen nu van Aristoteles is er één, dat een algemeene wet is en die als formule nog steeds de goede muziek beheerscht heeft Hij vraagt zich het volgende af: „Waarom is het aangenamer een zang te hooren zingen, dien we reeds kennen, dan een volkomen onbekend gezang? Komt dat soms omdat de uitvoerende, als de toehoorder reeds van te voren de melodie kent, makkelijker ka.i worden ge volgd, gelijk iemand, die op een bepaald doel afgaat? Of komt het, omdat men liver -erdiept, 'in wel nieuws bii leert? De reden is, omd-t het in hc' laatste ge al meer gaat over het aan wei v r van g heel nieuwe begrippen, terw'ü m het eer ste geval het gebruiken van wa'. bekend is, gelijk staat met herken aen. Bovendien, hetgeen men gewoon is, schijnt verkieselijker dan het ongewone.' Wat ligt er een schat van waarheden in een aldus gesteld beginsel,. Dat is een na tuurlijke eigenschap, niet slechts van de muziek, maar van de menschelijke natuur in 't algemeen, „Men verdiept liever dan dat men nieuw bijleert." Wordt daarom een nieuw talent, een nieuw genie van nature tegengewerkt? Ziét daarom de oude gewoonte in een nieuw ideaal eer tegenspraak dan voortzetting van het oude? Ook de Grieken zijn menschen van tra ditie geweest. Vandaar dat zij wantrouwend stonden tegenover het nieuwe en ongehoor de en dat teekent hen als een wijs en be zadigd volk. De Grieksche muziek w.-s eenvoudig, beschikte niet over de technische middelen of plotselinge effecten en liet haar invloed slechts geleidelijk op de ziel gelden. Geen plotselinge aandoening was in staat de ziel te overrompelen. En hiervan laat zich ook zelfs zeer goed als reden aangeven het wezen der antieke homophonic, gelijk dit bij een vorige gelegenheid onder deze rubriek betoogd is. „Een opvólging van ver schillende tonen heeft noch muzikale be- teekenis, noch uitd-ukkingskracht tenzij hun harmonische waarde door den hoorder kan begrepen worden. In de polyphone muziek, waar elk melodisch accent verdv'.delükt wordt Bot de headtid-ndi accoorden, 'ebeurt die zielewerking bH'cs'.msnel. Maar eer, homo^hon» melodie, wordt nen 'eh slechts geleidelijk van de ha'montrche metres en de to tie harmonie is eerst duidelijk voor den aesthetisehen zin als de laatste ne -1 der muzikale periode weggestorven is. De eerste indruk van een geheel nieuwe compositie had dus voor 't groote Grieksche publiek iets onbe paalds en onaangenaams." Nu kan men dit Aristotelisch probleem ook zóó verstaan, dat de smaak om opnieuw te hooren, 't. verlangen om iets ouds terug te vinden, sterker is dan de zucht om iets nieuws te ontdekken. Afgezien nu van het evolueerende in de muziekkunst, en dus daarboven uit staande, is deze natuurlijke eigenschap de basis van bijna alle muzikale vormen. In bijna alle muzieken toch vindt men de her haling en een terugkeeren van welluidende vormen en passages. De zestiende eeuwsche polyphónie is er vol van, dat zijn dikwijls muzikale bouwwerken van 5, 6 verdiepingen op één en hetzelfde thema. Die zelf-imita- tie is als 't ware de natuur en het leven der muziek. Vanaf de romance-coupletten tot het leit- motief, in fuga, variatie, sonate en sym phonic, overal vindt men dit princiep terug. Het beginsel van Aristoteles heeft mis schien nooit glorieuser belijder gehad dan Beethoven in zijn Eroi;.a en zijn sonates op 106, 109, 110, 111. In deze werken ':an men leeren, wat het zeggen wil „de eens verwor ven wetenschap te verdiepen" en welke be koring er uitgaat van een muziek, die het bekende met telkens nieuwe gewaden en f-anjes ons weet voor te stellen T.i _e r :estcrwr ken der muziekkunst vr - 'en we inderdaad sUe^s ee- vasteenheid, ie op even vaste wilze :ot in 't oneindiée van nte veran-'ert Zoo is hei 'heni „n Beethoven, zóó is de „cel" der nieuwe jFrar.sche erken, met dien verstande, dat de •constante eenheid van groote? belang tzhijnt dan haar vormverandering en ik zou zelfaJ ueenen, dat het opmerken van een te ug- keerend motief ons meer pakt iuist'door het -erugkeeren dan wel door het verrassende van de nieuwe gedaante, waarin het op treedt. Op zulke indrukken heeft Aristoteles en heel Griekenland met hem grooten nadruk gelegd. En zoo kon Aristoteles ook zejjgen; „De jongelingschap moet derhalve, wijl de muziek zoo op de ziel werkt, niet alieen muziek hooren, maar ook zelf leeren zingen en spelen, want om een kunst tc beoordee- len en goed te verstaan moet men daarin zelf geoefend zijn." Krachtens zulke beginselen zien we dus, dat instituten, zooals die der Jeugdconcei- ten, geen surrogaat mogen zijn voor persoon lijke muzikale studies. Heeft de jeugd in onzen tijd van allerlei sport en dans nog w;l tijd voor ernstige muziekstudie? En is in het eerste Aristotelische princiep geen absolute veroordeeling geveld over het moderne Jazz-orkest? In de meeste gevallen toch kan men er, zooals de populaire uit drukking luidt, geen touw aan vastknooper. Zeker is, dat AristoM'"' muzitknroblemen veel behartigenswaardigs bevatten voor de beoordeeling der we-keu vrn onzen tijd. .1 '7.'EL, pr. 1) De z.g. Probl 'f zijn vol- <605 de nieuw en van Alexandriinschen oc werden in de -erste of tw( ede eeuv er Christelijke lijd* ekening te boek gestold.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2