r ^tiS^Pbp KJmuiden's fcM De sluisbouw. De Jubileumfeesten. w.: - Derde Blad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Zaterdag 30 October 1926 Het Noordzeekanaal. De kade. Een der vele mooie .versierde straten te IJmuiden. Het Noordzeekanaai, vanaf den duinrand. Een overzicht van de werken van het binnensluishoofd. Men ziet de uitmondingen der geweldige riolen; midd ende z.g. deurkast, waarin de enorme sluisdeur wordt geschoven, in het Een Oud-gediende. De uitmondingen der riolen van nabij gezien. Zie voor vsrdere meriedeeiingen omtrent de feesten te IJmuider elders in dit blad. SOCIAAL LEVEN. R. K. Bahkerspatroonsbond. Een geweldig groote zonnebloem met 23 groote bloemen, te Noordwijk, nog gekiekt voor den vorst van verleden week. Deze plant is gezaaid en opge kweekt door Aat van Ruijten. s&rar&d -■> $tm&% Trouwens, de tentoonstelling is in zijn ge heel een bezoek waard, en wij zouden ieder willen aanraden een bezoek te brengen. Mer. ziet bier het oude IJmuiden nog in beeld; men ziet er ook den bouw van de oude slui zen afgebeeld en foto's van den nieuwen sluisbouw. Men kan daarbij een interessante vergelijking maken tusschen de methode van werken van vroeger jaren en nu, Een aardig stuk herinnering vormt ook een brok paal, afkomstig van de stelling, welke gebruikt is bij den aanleg der pieren. TX» tentoonstelling wordt tenslotte opge» EENIGE BIJZONDERHEDEN OVER DE WERKEN VAN HET BINNENHOOFD. Voor eenige weken schreven we, dat er teekening begint te komen in het grootsche sluiswerk te IJmuiden. Inderdaad, De bouw van het binnenhoofd is nu zoover gevorderd, dat men zich een voorstelling kan maken, van de geweldige afmetingen, welke de nieuwe sluis gaat aannemen. Een wandeling over het in aan- houw zijnd sluishoofd, is thans wel in staat worden naar de uitmonding toe trompetvor- mig verwijd, zoodanig, dat de opening daai 2% maal grooter is dan in het midden bij de schuiver. Hierdoor wordt verkregen, dat het water, dat ter hoogte van de doorlaat- schuiven zeer snel stroomt, zijn kracht ver liest naarmate het de uitmonding nadert, omdat het zich daar verspreidt. Bovendien wordt de uitmonding zoo ge richt, dat zij naar de deuren wijst. Het uit- stroomende water komt daar als secundaire golf (na tegen de sluitdeuren verkracht te zijn), in de kolk, verdeeld door grooter op pervlakte. De hefsnelheid der schuif wordt slechts 10 m.M. per seconde; de valtijd is dan bïj 4 M. verval 12 minuten en bij 1.40 verval 7 Er zullen er 3 komen, 1 in het binnenhoofd en 2 in het buitenhoofd. Over de afmetingen van deze enorme „schuifdeuren" volgen hier een paar cijfers. Ze zijn ongeveer me ter breed en 52 meter lang. De deur zal aan ijzer en staal wegen ongeveer 1175 ton. In de deur bevinden ziek luchtkisten, en drijfkisten, waarmee de deur in drijvenden toestand kan worden gebracht. Ze Worden in Rotterdam vervaardigd en zullen, wanneer ze gereed zijn, over zee naar IJmuiden ge sleept worden. Wat het geheele binnenhoofd betreft, her inneren wij er nog eens aan, dat alleen hiervoor 69500 M2 beton is te verwerken, waarvan ongeveer 7000 M3 aan gewapend betonpalen en damplanken. werk, haalden zij Piet uit zijn keetje, zetten hem in een Binken kuil en begroeven hem zoover, dat alleen zijn hoofd nog boven den grond uitstak, onder het uiten van allerlei „vleiende" woorden. De historie vermeldt niet, of Piet zijn af zetters practijk nog voortgezet heeft. Met de officieele opening der historische tentoonstelling en der winkelweek, welke gisternamiddag plaats hadden, kunnen de jubileumfeesten geacht worden te zijn in gegaan. Op oogenblik dat we dit schrijven, de eerste avond - schitteren de straten in het licht van duizenden lampen. Het is illuminatie overal en de rijke winkeletaiages dragen het hunne er toe bij. Versieringen en erepoorten overal en daaromheen de roe zemoezige drukte van menschen, die de feeststemming voelen naderen en zich nu al te goed doen aan het vroolijke schouw spel, dat de straten bieden, IJmuiden viert z'n gouden feest en heel de bevolking doet mee. Het kanaal, waar omheen IJmuiden is gegroeid tot een stad, schijnt in de vreugde te deelen, als de feestverlichting der sluizen en schepen zich spiegelt in het water. De echte IJmuidenaar voelt ook, dat er reden is voor een waardig feest. Hij heeft zijn woonplaats zien uitbouwen en worden tot een belangrijk punt van scheepvaart, handel en industrie. De sluizen vormen de inzet. De havens, met hun hallen, de bloei ende vischhandel, de daaraan verwante in dustrie, het Hoogoven-bedrijf en het mach tige nieuwe sluiswerk, het werd alles in den loop dezer 50 jaren geboren en tege lijkertijd groeide IJmuiden, groeide Velser- oord totdat in het jubileumjaar 1926 beide plaatsen één verklaard worden. Men gaat thans herdenken en wij twijfelen er niet aan, of men zal het waardig doen. Er zal ieest zijn, dagen lang. Doch daarbij zullen zeer zeker oogenblikken gevonden worden om te gedenken, dat IJmuiden een plaats is van de zee, dat er in zijn geschie denis donkere dagen zijn van zeemansleed en rouw. En dan, met het oog hoopvol op de toe komst gericht, herdenken we het jubileum van IJmuiden en haar kanaal. Gistermiddag begon het programma met een Vliegtocht. Het eerste nummer der feestelijkheden die aangekondigd waren, was de vliegtocht boven IJmuiden en de naaste omgeving. Nu is het gezicht van een vliegmachine op zicb- zelve wel geen attractie, doch het aardige was, dat er strooibiljetten in greote getale werden uitgeworpen. Tusschen die strooi biljetten bevonden zich een aantal, door de commissie speciaal gewaarmerkt, die inwisselbaar waren tegen een blanke rijks daalder. Die wetenschap wekte natuurlijk de ijver van de jeugd, en ook wel ouderen, op. Wij zagen de jongens het duin inhollen, naar de plaatsen, waar ze biljetten zagen vallen, Do'ch ook op gevaarlijker punten, als aan en boven het water en op het sta tionsemplacement. Van het succes, of liever geluk, hoorden we enkele aardige staaltjes. Zoo was er een klein ventje van omstreeks 5 jaar, die op het plein eer geldbon vond. Een ander meisje kwam thuis om te vertellen, dat ze er een gehad heeft, doch een grootere jon gen nam het haar af en heeft het ver scheurd. Een dame op Velseroord' vond er wel 4 tegelijk. Zelfs op daken, enz., zag men de menschen klimmen om naar het begeerde papier te zoeken. Het was een attractie, die in elk geval succes had. De opening der historische tentoonstelling. In het gymnastieklokaal van de O) L. school C. (ingang Breesaapstraat) wordt een tentoonstelling gehouden van platen en teekeningen, foto's, geschriften en voor werpen, betrekking hebbende op het graven en de opening van het Noordzeekanaal, het ontstaan en de groei van IJmuiden, Daar naast worden ter opluistering geëxposeerd, modellen van handels- en visscherijsche- pen, benevens een interessante verzameling beenderen, gevonden bij de uitgraving van den bouw van de nieuwe sluis en afkom stig van dieren uit den voorhistopischen tijd. Deze collectie is welwillend ten ge- bruike afgestaan door den hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, den heer J. A. Ringers. Voorts zijn de resultaten van den door „IJmuiden's Bloei" georganiseerden fotowedstrijd te bezichtigen. Bovendien wordt er een verzameling scheepsmodellen geëxposeerd van visschers- en koopvaardij schepen, welke buitengewoon interessant is om te bezichtigen. luisterd met draperieën, gevormd uit vlag gen der verschillende scheepvaartmaatschap pijen. Gisterenmiddag om 4 uur had de officieele opening plaats. De secretaris der gemeente, de heer J. Kostelijk, sprak allereerst een kort woord ter inleiding. H ijdeelde mede hoe deze expo sitie tot stand was gekomen en bracht daar na dank aan den gemeenteraad, die een lokaal beschikbaar stelde. Hartelijk dank bracht spr. ook aan allen, die hun medewet- king hebben verleend door het inbruikleen afstaan van stukken, op de historie van IJmuiden en het Kanaal, en op de scheep vaart betrekking hebbende. In 't bijzonder aan H. M. de Koningin, die de gouden medaille, welke Koning Willem III bij de opening van het Kanaal is aange boden, ten gebruike afstond. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat velen de tentoonstelling zullen bezoeken, want het is goed te gedenken, dat in het ver verleden het heden ligt en in het nu wat worden zal. De wethouder der gemeente, de heer J. C. Dunnebier, voorzitter van het algemeen co mité, sprak Hierna het openingswoord. Spr. noemde deze tentoonstelling een zeer rustig onderdeel der feesten, doch dat te vens toch zoo duideïijk spreekt door alles, wat zij te zien geeft. Spr. bracht dank aan de commissie, die haar organiseerde. Hij noemde het een goede gedachte, om de fo to's uit den wedstrijd van IJmuiden's Bloei te combineeren met zijn tentoonstelling. Hierdoor wordt a. h. w. een brug gelegd van de historie naar het wakeden. Spr. hoopte dan, dat dit bescheiden on derdeel der feesten veel belangstelling zal trekken. Met dezen wensch verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Onder de genoodigden merken wij op ver schillende raadsleden, alsmede vele voor aanstaande personen uit de gemeente. De tentoonstelling zal tot 6 November ge opend zijn. Uitgezonderd op Zondag en Maandag, zal zij in den regel van 39 urn- te bezichtigen zijn (op 4 November van 4.30—11 uur). De opening der Winkelweek- In het R.K. Vereenigingsgebouw had de opening plaats van de winkelweek, door den burgemeester der gemeente Velsen, den heer R. G. Rijkens. Een groot aantal winke liers woonden deze opening bij. Op het fraai versierde podium had de burgemeester met zijn echtgenoote, bene vens het dagelijksche bestuur der gemeente en het comité voor de winkelweek plaats genomen. Ook hier waren vele raadsleden aanwezig. De voorzitter van het comité, de heer M, van Praag, sprak een kort welkomstwoord, waarna de burgemeester de openingsrede hield. Zijn Edelachtb. zeide het verzoek van het comité met groote ingenomenheid en zon der aarzelen te hebben aanvaard, omdat de winkeliers bewezen hebben dat zij eigenbe lang op zij willen zetten om het algemeen belang te dienen. Dit blijkt, wanneer er een comité voor een of ander liefdadig doel op gericht wordt en de winkeliers steeds be reid gevonden worden om te offeren- Het heeft spr. voorts getroffen, hoe de winkelstand ook in Velseroord op de hoogte van zijn tijd is en dit temeer, waar men hier geen bijzonder koopkrachtig publiek heelt. Dan voelt men dat er werkelijk geen reden is, om in andere plaatsen te koopen. Spr. meent tenslotte dat wanneer de ju bileumfeesten zullen slagen en daaraan twijfelt hij niet dat dit voor een niet ge ring deel te danken is aan den winkelstand. En deze zal er ongetwijfeld ook wel pro fijt van hebben. De heer van Praag dankte den burge meester, waarna ververschingen werden ge serveerd. Intusschen had het muziekkorps „Wilhel mus" zich buiten opgesteld, waar het onder om onder den indruk te geraken. Het is buitengewc on interessant tevens, omdat nu het nieuwe riool-systeem, hetwelk hier toe gepast wordt, en dat de vrucht is van een zeer nauwgezet onderzoek in een Duitsch laboratorium voor water- en scheepsbouw- kunde, in werkelijkheid kan aanschouwen. Volgens dit systeem namelijk, geschiedt de vulling der schutkolk door riolen, in het sluishoofd en niet door riolen, welke door de geheele lengte van de kolkmuren loo- pen, met gelijkmatig verdeelde zijspruiten, zooals dit toegepast is in de bestaande groote jluis. Zulk een doorloopend riool echter ver oorzaakt een ongelijkmatige verdeeling van het water in de kolk, met als gevolg, dat het schip, hetwelk geschut wordt, niet rustig bgt. In het meergenoemde laboratorium nu werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat bij het thans toegepaste systeem een voldoend rustige ligging van het schip ver kregen wordt, terwijl voorts een belangrijke besparing werd bereikt, omdat het nu niet uoodig werd om het riool door dien ge- heelen schutkolkmuur te laten loopen, en ie constructie hiervan eenvoudiger wordt. Het systeem komt hierop neer: de riolen, welke een doorsnede hebben van 26 M2, minuten (bij de bestaande groote sluis 10 minuten). Tenslotte krijgt de doorstroom-opening ter plaatse van de schuif een versmalling aan de onderzijde, waardoor de vrije opening bij de heffing der schuif eerst vrij smal is en daarna geleidelijk toeneemt. Heeft men hierdoor dus verkregen dat het schip in de kolk rustig ligt, daarenboven is ook nog een besparing op de bouwkosten bereikt van eenige tonnen. De beide foto's, welken we hierbij repro- duceeren, geven van deze riolen een duide lijk beeld. Wanneer men in de uitmonding staat, krijgt men den indruk van een groote hal te betreden. Van de afmetingen kan men eenig idee krijgen, wanneer we mededeelen dat de uitmonding 2 'A maal zoo groot is, dan de opening ter plaatse van de schuiven. En hier zijn de afmetingen als volgt; bo ven 214 meter breed; 'hoogte 7.35 M, Op de eerste foto ziet men de uitmondin gen van dichtbij. De tweede foto geeft een overzicht van de werken aan het binnenhoofd, noordzijde, waar de deurkant is gereconstrueerd. Zooals wellicht thans bij ieder wel be kend is, komen in de nieuwe sluis geen draaideuren, doch geweldige roldeuren, die de sluis over de geheele breedte afsluiten. Nu er tijdens de feesten te IJmuiden zoo veel uit de eerste jaren van deze plaats wordt verteld, is het niet onaardig een der eerste, ja men kan zeggen de eersie bewo ners van IJmuiden te hooren. Zoo was daar dezer dagen den heer R. Smakman, wiens portret wij hierbij afbeelden, thans wonende te Amsterdam, die reeds vóór het graven van het kanaal met zijn ouders woonde op „Paltserhof", een boerderij staande op de plaats waar nu het reddingsboothuisje staat recht over de oude sluis. Deze Smakman was van het begin af toen de eerste spade in den grond gestoken werd, tot aan den af bouw van de pieren werkzaam hieraan. Als machinist reed hij o.a. Koningin Sophia over het werk, toen zij dit kwam bezichtigen, Zijne zuster, mej. Alida Koe voet s'Smak man, ook nog wonende te IJmuiden, legde den eersten steen van IJmuiden. Een ge denksteen hieraan staat onder in den gevel van het huisje Sluisplein, hoek Amstel- straat. Toen het werk begon, werd Palster- hot door de Amsterd. Kan. Mij. in gebruik genomen als Directiegebouw en zorgde de bewoners voor de huisvesting van de In genieurs. De vader van den heer R. Smak man was de éérste ondersluismeester. Een broer van hem beeft voor eenige jaren den dienst als ondersluismeester verlaten, Een aardige episode uit die dagen van den sluisbouw is wel deze: Een onderbaas die veel geld van het werkvolk wist afhandig te maken of achter te houden, had zich den bijnaam Piet de Jood verworven, en de woede der polder vrouwen op den hals gehaald. Toen zij eten kwamen brengen naar hun mannen op het groote belangstelling van de zijde van het publiek eenige nummers ten beste gaf. De vlootrevue. Gisterenmiddag arriveerden hier in de haven 4 torpedoobooten. van de Z. klasse, welke deel zullen nemen aan de vlootrevue tijdens de jubileumfeesten. Het s.s. „Rembrandt" zal Dinsdagmorgen om 9 uur hier arriveeren. Gisteren vergaderde te Utrecht het Cen traal Bestuur van den Ned. R.K. Bakkers patroonsbond, gevormd door hel hoofdbe stuur en de gedelegeerden der afdeelingen. Namens den Ned. R.K. Middenstandsbond waren de heeren Dr. J. van Beurden, Mr. J. G. A. M. van Hellenberg Hubar en Chris Jansen op deze vergadering aanwezig. Met algemeene stemmen, waaronder mede de stemmen der afdeelingen Amsterdam en Arnhem, die eerder het voornemen hadden te kennen gegeven het lidmaatschap van den nationalen bond op te zeggen, werd besloten aan den Ned. R.K. Middenstandsbond op te dragen eene dusdanige reorganisatie van den katolieken bakkersbond voor te bereiden, dat daarin zonder zakelijk bezwaar door alle R. K. Bakkers kan worden plaats ge nomen. In verband hiermede werden een tweeteul hoofdbestuursvacatures niet aangevuld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9