OnzeTrauwennihritk ONZE KLEEDING Verloren oogenblikjes. Wat de beste echtgenoot is? Practische wenken. Kachelverzorging. Paarlen. Een „Mascotte Onderjurkjes voor meisje van 3 jaar. Recepten. Patronen naar Maat j. Msg MAAGrUEPUTSL. het behoeft zeker geen nieuwe ver melding, dat een huisvrouw, iedere huis vrouw zonder uitzondering, moet woe keren met haar tijd. De jaren zijn voorbij, zelfs voor de meer gegoeden onder ons, dat we voor iedere huishou delijke branche e-n aparte dienstbode hadden. De meesten moeten zich tevre den stellen met één meisje, of een dag hitje, of zich zelfs heelemaal alleen behelpen. En dan spreekt het vanzelf, dat er eigenlijk ieder oogenblik van den dag iets te doen valt, dat er telkens nog even aan het een of ander dient gedacht te worden. Van een uitgebreiden „vrijen tijd" is bij verreweg de meesten geen sp-ake. Maar toch, bij een geregelden gang van zaken bemerken we toch we 1, dat er hier en daar op een bepaalden tijd zoon dagelijks terugkeerond kwartiertje opduikt, waar we heelemaal vrije be schikking over hebben. Zoo tegen een uur of twaalf, wanneer voor de koffie tafel alles in orde gebracht is; of 's avonds na het dessert en vóór het danken. Zulke oogenblikjes hoeven vol strekt niet „verloren" te zijn, zooals de geijkte uitdrukking dat wil; ze kunnen Integendeel mee tot de nuttigste van den heelen dag gerekend worden. Meestal brengen we ze in 'n beetje hangerige houding door, voo-tpxekerend over bezigheden die we juist verricht hebben of vooruit bedenkend, wat straks gebeuren moet. En wij konden ze zoo veel beter besteden! Heusch niet altijd, door dan maar weer gauw 't een of ander ie gaan bezo'gen; dat meen ik heele maal niet! Maar juist door verstandig en doelmatig uitrusten, volgens de regelen der kunst Om goed en met resultaten van verkwikking te rusten, zelfs in gewoon-zittende houding, is het vol doende, maar dan ook noodzakelijk, zich ten volle zijn rust te realisecren, zich e-jn te verbeugen, en zichzelf aan te moedigen 'ter nu eens echt „van te nemenkortom, te willen rusten. Alle beredderingen-in-den-geest en ontwerpen dan verdere dagverdeeling moeten onbarmhartig gebannen worden. Wanneer men frissche, koele handen heeft, werkt het heerlijk rustgevend, ze beide plat tegen het gezicht te leggen over de oogen, en langzaam met de vlakke palm en de vingers naar links en rechts van het midden weg te masseeren. Het lang met gesloten oogen zitten is niet altijd aan te raden, daar de vermoeidheid dan dikwijls overgaat in slaperige «tierig heid. In zoo'n verloren ochtendkwartiertje kan het ook bepaald opmonterend wer ken, eens rustig en omstandig en 'n beetje luxueus te manicuren. Je voelt je wezenlijk een ander mensch na zooiets, en ook onder het dagwerk is het veel prettiger en opwekkender, voortdurend op een paar goed-gesoigneerde handen te kunnen neerzien, dan bedrukt te moeten constateeren hoe 'n sloofjes- aanzien ze toch langzamerhand wel krij gen. Wanneer we Werkelijk in zulke ver loren oogenblikjes onmogelijk met de kanden over elkaar kunnen zitten een verblijdend teeken overigens, want 't laat niet toe, él te hopclooze uitputting te veronderstellen en eigenlijk wel verlangden naar zoo'n klein werkje dat je „oppakt en neergooit", maar zonder goed te weten wét dan liggen er aller lei prachtige bestedingen van zulke vacantie-snippertjes klaarl 't Heeft ons misschien dikwijls gespe ten, dat we nooit eens, zooals onze moe ders en. grootmoeders met hun veel rus tiger en minder jachtige dagindeeling, tijd vinden voor dat oud en beproefd vrouwelijk liefdewerk: het naaien van kledingstukken voor armen. We zijn eenvoudig niet in de gelegenheid voor zooiets, en al heel dankbaar als we de boognoodige verstellerijtjes voor ons eigen gezin zelf klaarkrijgen, om nog te zwiigen van het zoo economisch thuis- maken van nieuwe kleedingstukken. Welnu, er zijn genoeg werkelijk niet te prutsige en zeer nuttige en welkome dingen voor arme kinderen b.v., te maken uitsluitend in die ve-loren oogen blikjes van ons. Ik ken iemand die per jaar minstens 'n twintig zware wollen bouffantes haakt, heel alleen in de minuten vóór het opstaan van tafel, En zoo kunnen we allen wel iets vinden, dat ons het vlotst en gemakkelijkst afgaat, zooiets dat we pratend en schertsend en bijna zonder er naar te kijken, verder brengen. Natuurlijk moet zoo'n werkje vlak voor de hand liggen, in de tafclla of ergens anders in de buurt, 't Geeft een ongeloofelijke voldoening aan 't eind van *t jaar, zoo tegen de Kerst-bedeeiing van een of andere arm en-vereniging een heel stapeltje werk af te ^leveren dat er zéker niet geweest zou zijn, Vanneer we ons, ongetwijfeld heel nauwsluitend dag program hadden afgewerkt zonder dat ietsje vindingrijkheid-der-licfdef Het oude, slakkige begijntjes-spreek woord: „iederen dag een draadje maakt een hemdsmouw in een jaar." li»kt ons •werkelijk nog zwak van uitbeelding, wanneer we zien wat 'n waarlijk niet te onderschatten resultaten we bereiken bij heel kleine vleugjes tijd en moeite tege lijk! En misschien zal 't ons nóg meer verras sen, wanneer we later zien, hoe onze „verloren" oogenblikjes vati hierbene den, stuk voor stuk met zorg zjjn opge zocht en gevonden door onzen Engelbe waarder, en hoe ze mogelijk mee tot de verdienstelijkste van ons heele leven zullen behooren! Alles behalve verlo-en voor de eeuwigheid, die nietige, nederige na-tafel-momentjes, doorgebracht met 'n haakpen of 'n kluwen gele breikatoen! MACHTELD. Wie is de beste ech!genootf de idealist of de realist? vraagt zich. een Engelsche schrijfster af en zij laat er eeuige beschot-win gen op y^'fen, welke uitwijzen, dat zij voor zich zeker den idealist zou verkiezen. De idealistische echtgenoot heeft fan tasie en dat is van veel gewicht in het huwelijk, want hij zal zich in h;t gevoels leven der vrouw kunnen indenken en zich bij de beoordeeling van a'Urlei zaken op haar standpunt kunnen stellen. Mannen zijn fijngevoelig éf dikhuidig. De idealist behoort tot de eerste soort Zijn grootste gebrek, in het 00jj zijner vrouw, is daarin gelegen, dat hij aan de alledaagscbe dingen niet de noodige aan dacht schenkt. Hij zal brieven, welke hij voor zijn vrouw meeneemt, dagenlang in den zak houden en wanneer hij een boodschap voor haar over te brengen heeft, zal hij doorgaans de grootste ver- Warring teweeg brengen. Er is op het oogenblik een groote tegenstelling. Onze meisjes welke men zich eigenlijk altijd denkt In lente, in lente-sfeer, omgeven van zonnig blauwe luchten en stralende voorjaarsbloesem, ziet u thans tegen een wolkige herfst lucht. Toch kunnen ook nu de costumes mantels, jurken en hoeden van een ele gance zijn, welke de jeugdige figuurtjes op haar voordeeligst doen uitkomen. Fig. 11 is het voorbeeld van een schoolju-kje van donkerblauw serge. Het rokje verwijdt zich door 2 holle plooien, in het Voorpand, die in drie hoekige zakjes eindigen. Het kraagje, de sluitbies en de manchetten van de korte mouwen zijn roode zijde. Een ceintuur van rood lakleder voltooit dit eenvou dige jurkje. Fig. 12, is een raglan manteltje dat met een dubbele rij knoopen sluit. Het is vervaardigd van licht bruine fantasie stof. De ingeknipte Zakken zijn evenals de kraag en manchetten met stiksel ver sierd. Fig. 13. Een elegant „Dcux-pièces" van wollen crêpe. De blouse is in over- hemdvorm. Ze bloust een weinig over een breede ceintuur, waarin een zakje is geknipt. Het rokje is aan een katoe nen lijfje gezet en heeft aan de voorzijde twee holle plooien. Fig. 14, toont u een meisjesjurk van amandel groene wollen crêpe. Het lijfje is geheel recht en wordt op de borst op- gevroolijkt door okergeel wol borduur sel. Het rokje heeft aan de voo-zijde een groep platte plooien, die de bewe ging vergemakkelijken. Fig. 15, is een aardig costuum van don kerblauwe drapella. Het jasje sluit op twee roode knoopen, en wordt gegar neerd door twee fantasie zakjes van het roode laken Dit laatste kan eveneens dienst doen om den kraag en de onder einden der mouwen te voeren. Het rok je is geheel geplooid en aan een dun katoenen lijfje gezet Een met rood en zwart bedrukte das en een hel rood hoedje voltooien het toilet van deze jeugdige elegante. MARGUERITE De idealist heeft meestal een zeer ver anderlijk temperament: „himmelhoch jauchzend, zum Tode betrübt". Op zijn stemming valt dus nooit te vertrouwen en zijn vrouw weet dikwijls niet wat ze eigenlijk aan hem heeft. Maar tegenover dit gebrek staat een eigenschap, welke er ruimschoots tegen opweegt, namelijk het vertrouwen en de bewondering, welke de idealist voor zijn vrouw koestert. Terwijl bij door de hooge eischen, welke hij aan de menscbheid stelt, dik wijls teleu-gesteld wordt, is hij in staat, zich in gedachten een ideaal rijk op te bouwen en hij zal dit land zijner droomen doorgaans in zijn eigen huis vinden, waar zijn vrouw als de goede fee regeert. De idealist trouwt uit liefde en hij beschikt over zulk een sterke liefdes kracht, dat hij ook dan nog het huwelijks geluk erkent, als de realist al lang door de alledaagsche beslommeringen tot de werkelijkheid teruggeroepen is. Daar hij niet alleen in déze wereld leeft, is de idealist gauw tevreden en zet zich gemak kelijk over aardsche moeilijkheden heen. Hij weet, dat niet slechts lekker eten en een aangenaam leventje de menschelijke verlangens bevredigen en daa-door vindt hij zijn geluk in die hoogere genoegens, weifee religie, kunst en natuur bieden, terwijl de realist van zijn vrouw, die nu eenmaal voor keuken en huishouden te zorgen heeft, op dit gebied zware offers vergt. De idealist bezit den talisman, die ook de kleinste hut nog een glans van schoon heid ve-leent. Hij is in staat in zijn vrouw allerlei bekoorlijkheden en volmaaktheden te zien, welke zij nooit bezeten heeft. Daarmee echter versterkt hij haar levens moed en schenkt ook haar een geluk, dat de grootste weelde de vrouw van den realist niet kan bieden. Liefde, toewijding en begrijpen zijn de grootste rijkdommen in het huwelijksleven en slechts door een wei-overwogen levenshouding en een gezond idealisme kan men deze schatten verkrijgen. Op brandwonden legge men dadelijk lappen in lijnolie en eierdooiers gedoopt en de pijn zal bedaren. Bij het wegen van stroop bedekke men de schaal met een laagje meel. De st-oop zal dan niet aan de schaal vast kleven. Voor een heldere huisvrouw zijn de groene vochtvlekken op tegels of stee- nen een doorn in het oog. U moet over de groene vlekken heenschuieren met een borsteltje, gedoopt in heet water, waarin een beetje ebloo-kalk is opge lost; dan verdwijnen die vlekken dade lijk. De ijzeren kachels, die bedekt met een dun laagje vet, waren weggeborgen, moeten voor het stoken begint, eeyst flink gewreven en gebo'steld. Bovendien verdient het aanbeveling om zoo n eersten dag te stoken met open ramen Dan zal de onaangename vetlucht allicht niet meer te bespeuren zijn. Mochten, om welke reden dan ook, roestvlekken ontstaan zijn, dan kan men deze met puimsteen afwrijven, en met een poetsmiddel schoonmaken. Hiervoor kan men nemen een half pond beenzwart- poeder en het wit van drie eieren, dat samen een kwartier lang gekookt wordt in een achtste liter bier. Nadat het mengsel geheel afgekoeld is, doopt men er een borstel fn en '«rijft daaunee de kachel la. Uitwrijven met een drogen borstel. Het poetsen van kachels geschiedt in no-male gevallen met potlood, graphiet of ijzerzwart. Bij het inkoopen van dit materiaal moet men opletten, dat het glanzend is, vettig en gemakkelijk in te drukken. Dof en stoffig ijzerzwart is onbruikbaar. De heele kachel moet vóór het poetsen met een groven doek afge wreven worden. Het met water, koffie of bier aangelengde kachelzwart dient met een wollen lap te worden aange bracht en na het indrogen zóó lang en stevig uitgeborsteld, tot de geheele kachel mooi glanzend is. Stalen kachelranden worden glimmend gehouden door ze in te wrijven met een papje van terpentijn, zoete olie en amaril. Een gelakte kachel moet, na het stof vrij maken, met spons en lap afgenomen en met wat was opgewreven. Nikkelen randen met nikkelpoede' of geheel droog opwrijven, Een kachelplaat van tegels wordt met zeepsop afgewasschen, de rand moet met was gewreven. Zinken plaat wascht men af met zeepsop, als ze goed droog is. met poetspommade in-, met krijt nawrijven. Ook kan zoo'n plaat worden afgewreven met geest van zout en fijn zand, daarna met spons en lap afgenomen en met een schoonen doek weer opgewreven. Men kan de plaat ook schu-en met zand, of mosterd en azijn, daarna weer aflappen met schoon water en opwrijven met een schoonen doek. Voor paarlen worden zeer hooge prij zen besteed, afgemeten naar het gewicht en de waarde, naarmate zij zijn geregen aan een snoer of gezet in een of ander metaal, in ring of hanger. Het mooist tot hun recht komen de paarlen als collier in drie of meer snoe ren of als halsband in drie of meer korte snoeren, die evenwijdig gereden zijn. Zulk een snoc verhoogt de blank heid van den hals door de heerlijke kleur van de meestal ronde paarien. De peervormige worden gebruikt als hanger of in dasspelden. Rondom de beroemde paarlsnoeren hebben zich geschiedenis sen en avonturen afgespeeld, waarmee we heele kolommen zouden kunnen vul len. Verschillende familiefortuinen zijn belegd in dergelijke snoeren. Veelal worden dan niet de echte snoeren gedragen, doch namaaksnoeren, die alleen kenners van de echte weten te onderscheiden. De echte worden dan bewaard In de safe van de een of andere g-oote bank. De Perigrina is een der beroemdste parels, die 34 karaat weegt en toebe hoorde aan Philips den Tweede. Die parel was 14000 ducaten waard. Later zijn er prijzen van 80.000 ducaten en 350.000 francs voor betaald. De groot ste is nog altijd de Sefi, eigendom van den Sjah van Perzië, die geschat werd op 1.400.000 francs. Lang heb ik geaarzeld, alvorens u de geheimen van mijn „gelukspoppetje" te ontsluieren. Het komt'omdat iedereen het mijne zoo bijzonder aardig vindt en altijd Vol Benoodigd: 154 el katoen van 70 c.M breed, of el van 100 c.M. breedte, 2 'A el borduursel van 2 c.M., 1 el borduursel van 1 c.M. Dit aardige onderjurkje met vierkant uitgesneden halsje, Is gemaakt van witte katoen, en afgewerkt met een kant;e. Maar nu het zoo naar den winter loopt, maakt Moeder het misschien liever van flanel, waa-voor nevenstaand modelletje, vooral omdat er geen ruimte of plooitjes in zijn, zeer geschikt is. Men kan het afwerken met een aardig gehaakt puntje, of met een dikken, wollen festonsteek, wat ook snoezig staat. De geheele lengte van het onderjurkje is 50 c.M. Koopt men katoen, dat 100 k 110 c.M. breed is, dan kan men voor- en achter kant naast elkaar knippen, een knip- wijze, die zeer voo'deelig, en daarom zeer aan te bevelen is. Is de katoen maar 70 c.M. breed, dan koopt men 2 X de lengte van het onderjurkje. en knipt voor- en achterkant boven elkaar. Mid den-achter bevindt zich een split, dat 2 c.M. breed, en 25 c.M. lang is. Het halsje wordt afgewerkt met een 2 c.M. het armsgat een kantje van 1 c.M. breed neemt. Voor versiering kan men zeer goed onderaan het onderjurkje een paar kleine plooitjes maken van 54 c.M., die later kunnen dienen om het iets te verlengen. Men bedenke echter, dat men in dit geval vóór het knippen nog 2 a 3 c.M. bij de lengte moet rekenen. DINY. bewondering zegt, „wat leuk! Hoe is net mogelijk dat zulk een grappige Chinees van „rpen-nootjes" kan worden ver vaardigd." 'k Loop nu de kans dat mijn myste- rieuse langstaart zijn „zeldzaamheid" gaat verliezen en massa's collega's zal gaan tegenkomen. Ik wil u echter het kunstje niet onthouden on weet zeker dat u succes zult hebben, indien u mijn raad volgt. Ge neemt 13 pinda's, welke ge met zorg bebt uitgezocht. 4 voor de romp, 2 voor de armen, 2 extra lange voor de beenen, 4 kleintjes voor handen en voe ten en één die geschikt is om als hoofd te dienen De nooten moeten vol gens bijgaande teckcning aan elkander geregen worden. Hierna bcteekent ge het hoofd met een fijn penseeltje en O.- I. inkt. Een lange afhangende snor en schuine oploopende oogen geven dade lijk een chineesch gezicht Nu rest u nog „monsieur" aan te kleeden. Zijn costuum bestaat uit twee broekspijpen en twee mouwen van geel satinet plus een hesje van gebloemde of gestreepte zijde. Voor den hoed neemt ge een stukje carton ter grootte van een gulden, het welk met satinet wordt overtrokken en tegelijk met de vlecht van zwarte wol boven op bet hoofd wordt bevestigd. Door mtaoei van een smal Hntje, dat aan de bovenzijde van den hoed wordt gehecht, kan mijn chineesche mascotte overal opgehangen worden tot in da auto toe. En .geluk" dat hij brengt, u zult el versteld van staan. MARGUERITE. Macaroni met tomaten. 200 gr. macaroni, 8 tomaten, 75 gl boter, wat peper en zout (1 eetlepc fijngehakte peterselie). Breek de macaroni in stukjes vai pl.m. 3 cM. lengte, wasch ze en kook ze gaar en bijna droog in kokend water met zout (54 uur a 3 kwartier). Wasch de tomaten, snijdt ze in schijven en leg er eene laag van in een met boter be smeerd vuurvast schoteltje. Strooi er wat peper en zout over en leg hier en daar een stukje boter op. Leg er dt gaargekookte en zoo droog mogelijk uit gelekte macaroni op en hierop lang» den rand de overige tomaten. Stiooi over de tomaten wat peper en zout, leg hier en daar een klontje van de overige boter, strooi er fijn paneermeel over, maak den rand van het schoteltje schoon en laat het in een matig warmen oven, af en toe bedruipend met he,t vocht, 54 uur zachtjes stoven. Strooi er dèsverkiezen- de vóór 't opdoen wat zéér fijngehakt» peterselie over. GEBAKKEN PISANG. 8 pisangs; 60 a 70 gr. boter. Bereiding: Schil de v-nchten, snijd s» in de lengte door en bak de beide helf ten in de heete boter tot-ze slap en aan weerskanten lichtbruin zijn. Geef z» warm bij droge rijst. APPELGELEI. Voor de bereiding van appelgelei kun nen afgevallen appels gebruikt worden. De appels worden afgewassclysn, stuk gesneden en dan het aangestokene ver wijderd. Men zet ze dan een heelen dag op een hoek van de kachel, laat ze .'aar trekken, ze mogen niet koken. Den vol genden dag worden de appels in een uit- gespoelden doek gedaan om uit te lek ken. Het vocht, dat geheel helder moet zijn, wordt gewogen en met 54 gewicW aan suiker ingekookt. Nog een recept foor appelgelei: I. K.G. zure appelen, 2 citroenen, sa. ker. Schil de appelen, deel ze in vierei verwijder het klokhuis en leg ze dad<i~ lijk in koud water om blank te houdenj zet ze precies onder water, voeg er d» citroensap en de zeer dunne citroen schillen bij en kook ze goed gaar. Do» ze nu met hun vocht in een grof linnen doek en laat ze boven een kom uitdrui pen. Roer er niet in, wring de doek ook uiet, maar wacht geduldig totdat al het sap eruit geloopen is. De beste manier om al het sap goed op te vangen is: de doek aan twee stoel leuningen .vast te binden en het vocht zoo één nacht tc laten doordruppelen. Als het sap er uit geloopen is, weeg het dan en kook het met eenzelfde hoe veelheid aan suiker op de bekende m»' nier tot de vereischte dikte In. APPELMOES. 254 K.G. zure appelen; 150 gr. suikei\ 454 d.L. kokend water en een ei Snijd de aopelen in 4de partjes, en leg deze dadelijk in koud water om ze blank te houden. Wasch ze, zet ze dadelijk op met het kokende water en laat ze vlug zonder deksel gaar koken. Wrijf ze met een bouten lepel zoo warm mogelijk door een paardenharen zeef. Roer er de suiker door en desver- kiezende het ei, waarvan wit en dooie» apart geklopt zijn. Onze lezeressen kunnen van onz» mode-ontwe-pen nauwkeurig naar maat geknipte patronen ontvangen, tegen uiterst billijke prijzen, die voor elk mode! afzonderlijk worden opgegeven. Men neme daarvoor zorgvuldig de maat op de volgende wijze: Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taille, waar door men de juiste lengte van voorzij en ruglengte af kan meten. Bovenwijdte. De geheele bovenwijdt» wordt genomen over het breedst van den rug. (volg. voorb.) Taille wijd té. De taillewijdte wordt genomen strak om de taille. Hcupwijdte. De bcupwijdie wordt genomen' 15 c.M onder de taiiie, vooral niet te strak. Voorlengtc. De voorlengte wordt geno men vanuit den hals tot het bandje. Zijlengte. De zijlengte wordt genomen vanuit het oksel tot het bandje. Ruglengte. De ruglengte wordt geno men vanuit den rugwervel tot het bandje Schouder-, Elleboog- en Polslengte waarbij men steeds den centimeter bH den hals iaat liggen (volg. voorb.) Elleboogwijdlc. Hierbij houdt men den arm gebogen, daar anders de mouw te zwaar zou worden. Polswijdte. Vuistwijdte. Armsg twijdte. Heele lengte. De geheele lengte van japon of mantel wordt vanuit den hal» gemeten. Met het maat nemen gelieven men nauwkeurig op het voorbeeld te letten, De maten gelieve men bij een bestelling van een patrc/on met het nummer van het gewenschte model duidelijk op t« geven aan: „Het Patronen Kantoor, Post. bus no. 1, Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bed-ag in postzegels. Men verwijze daarbij naar den naam van dit blad. Binnen enkele dagen volgt dan franco toezending van het patroon. r RIJ ZEN DER PATRONEN. No. 11 0.60, no. 12 0.75. no. 13 0.85, no. 14 0.85 en no. 15 1^-,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11