1 1 Th. KORT SIMON DE WIT. EIGEN HAARD" Stadsnieuws, WOLLEN ONDEÜKLEEDINË JfEEOS HET TESTLTEOE! itfuAGSIii fllMü!" I Th. H. Broekhuizen. Afscheid K. Bakker. Schoten II AR. C. H. III: 44 Nederlandsche visschers in Bulgarije. VI5SCHEN. ATHLETIEK. WIEÜRÏJDEN. H.S.C. Excelsior. INGEZONDEN. SCHOTEN. De Gemeentebegrooting. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een nieuwe export-aardbei. imi 1/EERSIflAAr HAARLEM STER» VcALAASJE PRIJZEN UIT DEN OMTREK. MEER VET lil HET ETEÜ EXTKA VERLAAGDE PRIJZEN. L, S. Wij bsbbea het gesoegea U de OPE3I iG Vierldh vaa ïmze - MEUBiLEEMtëféeeriNG - 97 GED. OUDE GRACHT SO Op Woensdag 3 November K JJ 's avonds 6 uur X dién het eerste werk „Le Roi David" Psaume symphonique van Arthur Honegger, een I zeer bizondere plaats inneemt op het gebied I der moderne toonkunst. GEMEENTEZAKEN. Honeger is onder de jongere compo- en w- bieden ter vaststelling aan een nisten, die in Europa van beteekenis geacht -rli» iiflnt TrAor A LlA i reglement voor den huishoudcursus voor maatschappelijk ongeschikte en onhandige meisjes, oud leerlingen der scholen voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem. B. en W. stellen voor goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening per 31 Dec. 1925, betreffende de 139 arbeiders woningen voor den bouw waarvan aan de woningbouwvereniging „Rosehaghe" een voorschot is toegekend. B. en W. bieden ter Vaststelling aan een §taat van in 't najaar 1926 te vellen boomen, worden, wel degene die zijn roem het snelst verworven heeft. Hoewel eerst 34 jaren oud, geniet hij reeds een internationale vermaard heid en met zijn tijdgenooten Ravel, Schön- berg, Strawinsky, Manuel de Faila en Serge Prokofieff behoort hij tot de weinigen, die een nieuwe beweging op het gebied der toon kunst representeeren. Honegger werd 10 Maart 1892 te Havre geboren. Zijn ouders waren afkomstig uit Zürich. Hij studeerde te Havre, daarna aan het conservatorium te Zürich en tenslotte B. en W. stellen voor medewerking te t aan het Parijsche conservatorium o.a. onder verleenen ten behoeve van de St. Theresia- leiding van Widor en d'Indy. School te Haarlem tot toekenning van een" vergoeding als bedoeld in art. 84 der L. O. wet 1920, voor de kosten van aanschaffing van 5 nieuwe banken voor het eerste leerjaar der bijzondere school voor gewoon L. O. aan den Kleine Houtweg 22. B. en W. bieden de volgende voordrach ten aan ter voorziening in 2 vacatures aan school 32 1. Mej. C. J. Sangster, Beverwijk, 2. Mej. J. E. C. Vernout, Haarlem, 3. Mej. E. C. M. P. Wijntjes te Santpoort (2e voordracht 1. Mej. J. E. C. Vernout, Haarlem, 2. Mej. E. C. M. P. Wijntjes, Santpoort, 3. Mej. M. C. Heitlager te Lutje- winkel. B. en W. stellen voor een bedrag van f 760 beschikbaar te stellen voor het bestuur der vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met den bijbel te Haar lem voor de aanschaffing van werktuigen voor het onderwijs in de lichamelijke oefe ning voor de school voor gewoon L. O. aan de Leidschestraat 59. B. en W. stellen voor aan de gemeente lijke avondschool voor handelsonderwijs te benoemen, voor den cursus 19261927 tot tijdelijk leeraar den heer B. Buis te Beverwijk, J. P. van Hofwegen, J. G. Teer en P. Bakker, allen te Haarlem. B. en W. stellen voor het gebouwtje ten Noorden van de Groote Houtbrug terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf tegen f 3000, zulks met ingang ya.n den da tum, waarop dat gebouwtje door ce bewoners zal zijn ontruimd. In druk zijn hans verschenen het voor stel M. H. Groenendaal om het „bierdrin- ken" aan de Waag te verbieden het voorstel J. Joosten c.s. tot verlaging van de electr ci- teitsprijzen het voorstel W. G. v. Vlieten M. Maarschall-Kom.in tot instelling ban een gemeentelijk waschhuis in het Slachthuis kwartier en het verzoek van de Midden standscentrale inzake de zakelijke belasting op het bedrijf. HET SLUITINGSUUR OP DE DAGEN VAN ONBEPERKTE WINKEL SLUITING. Bij den raad is ingekomen een adres van den Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Francis- cus van Assisië", Afd. Haarlem, en de Ned. Ver. v. Christelijke Kantoor - en Handels bedienden, afdeeling Haarlem, waarin de aandacht er op wordt gevestigd, dat op de dagen waarop de verordening op de Winkel sluiting niet van kracht is, de winkels nog Zeer laat open zijn Redenen waarom zij verzoeken, hierin te willen voorzien, door b.v. het sluitingsuur voor die dagen te willen bepalen als op den Zaterdag, gelijk zulks in de meeste Gemeente lijke verordeningen hier te lande het geval is. Naar aanleiding hiervan schrijven B. en W. aan den raad het volgende Dor een tweetal vereenigingen van han dels- en kantoorbedienden wordt in boven afgedrukt adres de aandacht gevestigd op het bezwaar dat naar hare meening gelegen is in de mogelijkheid om op de dagen, waarop volgens de verordening de winkelsuiting niet van toepassing is, de winkels ongelimi teerd open te houden en wordt gevraagd op die dagen het sluitingsuur te bepalen 'op 10 uur n.m. B. en W. hebben te dier zake de meenihg van andere belanghebbenden gevraagd. Daaruit blijkt, dat werkgevers en werkne mers het op dit punt niet eens zijn. Kunnen B. en W. eenerzijds de bezwaren der werknemers begrijpen, daar inderdaad de volkomen vrijheid om in winkels te ver- koopen tot een overmatigen arbeidsduur aanleiding kan geven, anderzijds is niet te ontkennen, dat de winkeliers schade kun nen ondervinden van een voorgeschreven sluiting te 10 uur n.m., vooral op de dagen voor het St. Nicolaasfeest. Ten einde aan beide bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen zouden B. en. W. het stellen van het sluitingsuur op 11 uur n.m. het meest gewenscht achten. Het per soneel mag volgens de bepalingen der ver ordeningtot 11.15 in dienst worden gehouden. Een uitzondering zouden B. en W. wen- schen te maken voor de z.g. „Luilakmarkt", welke door het bepalen van een sluitingsuur het eigenaardige karakter zou verliezen. In het orgaan van de afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Volksbond worden deze week de volgende woorden gewijd aan de na gedachtenis van wijlen den heer Th.H.Broek- huizen. Nog zoo geheel onverwacht is onze vriend en werker, de heer Th. K. Broekhuizen van ons heengegaan, om, naar wij vurig hopen, een beter leven in te gaan en zijn loon te ont vangen, hetwelk hij, ais werker in den Wijn gaard des Heeren, heeft verdiend. Wij wisten wel, dat zijn gezondheid niet meer zoo was als vroeger, maar wanneer wij de robuste openhartige figuur weer voor ons zagen, was het niet mogelijk te bevroeden, dat dit zoo vruchtbaar leven zoo spoedig zou eindigen Met den heer Broekhuizen is wederom een onzer veteranen heengegaan. Hij was een man, die onze organisatie met veel liefde en met veel opoffering van zijn eigen persoon, als huisvader, heeft gediend. Dat hij daarin goed gesteund werd door Zijn dierbare vrouw, hebben wij menigmaal kunnen constateeren, en brengen dan ook gaarne een woord van oprechten dank aan haar, voor den steun, welke zij indirect aan onze organisatie heeft bewezen. Als secretaris van onzen Volksbond, als Penningmeester van de Spaarkas als Se cretaris van Arbeid-Adelt en in hoevele meer dere functies heeft hij ons niet bijgestaan 1 Zijn rusteloos werken was een wegwijzer voor het thans opkomend geslacht en zijn liefde en ijver moge de jongeren onder ons tot voorbeeld dienen en in hen blijven voortleven. Vriend Broekhuizen, Uw leven v. as gericht op het groote doe! dat wij allen als Katholie ken nastreven n.l. God dienen en daardoor in den Hemel komen. Daarom hebben wij wel aan Uw graf ge staan en,afscheid genomen van Uw stoffelijk omhulsel, maar in den geest riepen wij uit bij het verlaten van den aoodenakker Tot weerziens, dierbare vriendRust zacht. In or.ze gebeden zullen wij U gedenken en Uw naam in eere houden in onze organi satie. CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING. Een belangrijk concert. „Le Roi David" Psaume sym phonique van Arthur Honneger. „Ode on St Cecilia's Day", va:i G. F. Handel. Eerste uitvoering van een koorwerk van Handel in de Engelsc'ne taal. De Christelijke Oratoriumvereeniging heeft haar eerste concert in dit seizoen bepaald op 23 en 24 November a.s. Deze uitvoering zal een belangrijke ge beurtenis op muzikaal gebied worden, aan gezien twee werken op het pogramma staan, die voor Haarlem nieuw zijn, terwijl boven- Zijn eerste Werken dateeren ongeveer van het begin van den oorlog zij werden anno 1917 uitgevoerd. In dfr volgende jaren 19181921 compo neerde hij verschillende nieuwe werken, waarvan de uitvoering zijn naam steeds grootere vermaardheid gaf. Anno 1921 schreef hij de muziek voor „Le Roi David" en het was met dit werk, dat hij zijn roem als componist voor goed vestigde en waarvan de uitvoering hem de grootste triumphen bezorgde. „Le Roi David" is zoowel om zijn inhoud, als om de wijze waarop het tot stand kwam, een zeer bizonder werk. Honegger com poneerde het in 63 dagen op bestelling voor het „Théatre du Jorat." In 1921 vond de première plaats in de buurt van Lausanne. De oorspronkelijke partituur is voor de omstandigheden ingericht een harmonie-orkest en een muziek, die tijdens de handeling moest worden gespeeld, en dus een tot op seconden nauwkeurig be paalden duur mocht hebben. Later is het geheel omgewerkt, er zijn ge deelten geschrapt, andere zijn verlengd, en het is in deze tweede gedaante, dat men het te Parijs, bij de eerste uitvoeringen in Maart 1924 lang en enthousiast heeft toegejuicht. In denzelfden definitieven vorm beleefde het werk reeds in November d.a.v. zijn Nederlandsche première. Het werd uitge voerd te Den Haag onder leiding van Jo- han Schoonderbeek en in tegenwoordig heid van den componist. Het succes was zoo groot, dat in het vol gend seizoen een herhaling werd gegeven. Inmiddels had de tweede uitvoering in ons land in April 1925 te Rotterdam plaats ge had. Ook hier werd het werk geestdriftig ont vangen en moest op algemeen aandringen, nog geen 7 maanden later, een tweede uit voering worden gegeven. „Le Roi David" is in ons land dus nog slechts in 2 plaatsen, Den Haag en Rotter dam, uitgevoerd, zoodat Haarlem de derde plaats zal zijn, waar het publiek gelegenheid krijgt met dit belangrijke moderne werk kennis te maken. In „Le Roi David" worden, naar volgorde van het bijbelverhaal, zooals dat is opgetee- kend in de boeken van Samuel, vanaf hoofd stuk 16, eerste boek, tot het 23ste hoofdstuk van het tweede boek, verschillende tafreelen uit het leven van Koning David, in proza vorm voorgedragen, niet door een zanger, maar door een spreker „récitant", wiens de clamatie wordt afgewisseld door solopartijen (sopraan, alt en tenor) alsmede door ver schillende koren (vrouwen-, mannen- en gemengde koren). Het geheel is in drie deelen verdeeld. Het tweede deel van den avond is bestemd voor de „Ode on St. Cecilia's Day" of „Ce- cilia-Ode" van G. F. Handel. De Cecilia Ode behoort, althans hier te lande, niet tot de meest bekende Handel- w erken en werd dan ook te Haarlem, voor zoover ons bekend is, nog nimmer uit gevoerd. De tekst van dit werk, geschreven ter verheerlijking van df schutspatrones der muziek, moet wel bizonder geschikt zijn ge weest, om Handel te inspireeren. De Cecilia-Ode is dan ook een prachtig stuk muziek geworden, waarin Handel zijn breede muzikaliteit uitzingt in liefelijke aria's en pompeuze koren. Hoewel Handel bijna al zijn koorwerken op Engelsche tekst schreef, werden ze hier te lande steeds in Duitsche vertalingen ge zongen. Herhaaldelijk werd door vooraan staande musici en recensenten (b.v. Herman Rutters in het Algemeen Handelsblad) op deze fout gewezen en werd er op aange drongen Kandel recht te doen en zijn werken in de oorspronkelijke taal te zingen. Alles tevergeefs. 1 Thans zal de C.O.V. de eerste vereeniging zijn, die met de oude sleur breekt, want zij zal de Cecilia-Ode in de Engelsche taai ten gehoore brengen. Een woord van hulde aan den energieken leider der vereeniging George Robert, die den durf gehad heeft, de uitvoering van een dergelijk programma met zijn koor op zich te nemen, mag hier niet achterwege blijven. NAAR DE MISSIE. de vangst een 'groote haal, die zijn weg van uit de Middellandsche Zee door de Bosporus naar de vangplaats moet hebben gevonden. Als bijzonderheid werd ons nog medege deeld, dat de haai in zijn maag een Turksch geldstuk van ongeveer honderd jaren gele den had. Men verwacht in Bulgarije van deze pogin gen zeer veel, waardoor een kans temeer geboden wordt, om het volk een rijke bron van inkomsten te openen. Het was Zaterdag j.l. de laatste dag, dat de heer K. Bakker, eerste chef de bureau aan de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegen, wien, zooals eerder gemeld, met ingang van 1 November eervol ontslag is verleend, zijne functie uitoefende. Op ondubbelzinnige wijze is wel tot uiting gekomen de achting, die men hem toedraagt. De heer A. G. de Koningh, chef van de Centrale- Werkplaats, sprak den scheidende toe. Hij stelde in het licht zijn groote werkkracht en zijn tact om met personeel om te gaan en gaf vervolgens een lisumé van de gebeurtenissen uit den langen dienst tijd van den heer Bakker en bood hem daarna, namerus de ambtenaren, een eiken schoorsteenklok en een zilveren wandelstok met zilveren knop aan, waarbij gevoegd een fraaie oorkond^, vervaardigd door den heer G. Mes, ass.-werkmeester le kl. Nog had hij als souvenir een „Evershzrp" ootlood in ontvangst te nemen, hem bij mon de van den heer O. Weys, namens de por tiers-nachtwakers overhandigd met eenige van waardcering getuigende woorden. Zichtbaar onder den indruk bedankte de heer Bakker in welgekozen woorden voor de hem gebrachte hulde. n.l. W. Sleutel,- C. de Nijs; G. H. Stouten; H'. de Wit; H. de Haas; C. Wijers; J. Willem- se; P. Eggink; W. v. Dok,- P. Passant; W. J. Scheffer; G. Makkelie; J. v. Tol; J. II. Kips- hagen; J. Westbroek; F. de Nijs; C. v. Veen; K. Piet; B. Piet en E. W. Klos. De uitslag was: le prijs G. H. Stouten; 2e prijs H. de Wit; 3e prijs H. de Haas; 4e prijs C. v. Veen; 5e prijs W. J. Scheffer, 6e prijs C. Wijers; 7e prijs C. de Nijs; 8e prijs F. de Nijs, Rijtijd was 3 uur 12 min. A.s. Woensdag 3 Nov. vertrekt de Eerw. Zuster Christophoris (Mej. A. Warmerdam te Schoten) per s.s. „Slamat" naar de Mis sie te Java. Eenigen tijd geleden vertrok van IJmuiden naar Djeddah de hier thuisbehoorende mo torboot „Knikker", eigenaar dezer motorboot de heer de Beer, weike te Bolnes gebouwd en van motoren voorzien werd, om op geheel moderne wijze naar paarlen te visschen.* Voor dit doel was dit schip verhuurd aan -een voormaligen doch later genaturaliseerden Nederlander. Thans is het schip verhuurd aan de Bul- gaarsche regeering, zoo wordt aan het Hbld. bericht, welke een hedrag op de begrooting heeft uitgetrokken ter bevordering van de visscherij. Het Nederlandsche vaartuig, dat gedeeltelijk met Nederlanders bemand is, onder bevel van kapt. Bakhuyzen, die vele jaren hier als treilerkapitein voer, vulde de bemanning aan met Bulgaren. Deze laatsten moeten nu van onze landgenooten leeren op welke moderne wijze de visscherij moet worden uigeoefend met eenige kans om gel delijke voordeden te behalen en de daar wo nende visschers uit hun kwijnend bestaan te verlossen. Naar wij van particuliere zijde uit Bourgas vernemen, zijn de resultaten van de proef nemingen, welke uitteraard de volle be- belangstelling van de inwoners trekken, tot heden vrij goed. Deze proefnemingen ge schieden in de Zwarte Zee. Op een van zijn reizen bracht het schip een groote vangst kabeljauwen, tarbotten, muossds enz. aan. Zelfs bevond zich onder Schoten II A is volledig. R. C. H. III brengt een zeer sterke combinatie in 't veld. Scheidsrechter is de heer Metz. Bij den aftrap neemt de R. C. H.-voorhoede den bal mee, maar stranden op het goede backstel van Schoten. Beide partijen spelen heel goed en zijn aan elkaar gewaagd. Het is R. C. H. III dat door een keurig schot van Maarse de leiding neemt. Schoten gaat ten aanval en het is Cats die de partijen op ge lijken voet brengt. 1-1. Met dezen stand wordt van doel gewisseld en spoedig heeft Wisker succes, door stevig doorzetten, 2-1. Nii: lang heeft Schoten er pleizier van, want spoedig maakt de rechtsbuiten van R. C. H. v/eer gelijk. Dan is het weer Schoten, die door toedoen van v. d. Meulen Radsma pas seert. 3-2. Ook dit is van korte vreugde, want Maarse maakt gelijk. Beide partijen werken hardnekkig om de leiding, en hei gelukt Schoten door Cats. 4-3. Één minuut voor tijd is het Maarse, die den stand ge lijk maakt. Het was een prettig gespeelden wedstrijd. De heer Mets leidde heel goed. „DE RUISCHVOORN Dit college hield j.l. Zondag haar slui tingswedstrijd voor dit seizoen op baars in de Ringvaart tusschen Lisse en Sassenheim Daar het nogal koud was, werd met alge- meene stemmen goedgevonden, om 2 iu- plaats van 3 uur te vissollen. De vangst was nihil. Na afloop was de uitslag als volgt: le Prijs S. Inpijn met den grootsten visch. Voor de meeste kwamen 2 man in aanmerking en wel P. de Jong en J. M. Stoof. Daar door den heer v. a Wouden een mooie kanarievogel ten geschenke was gegeven als 2e prijs, was dat voor beiden een angstige loting. De uitslag was ten gunste van P. de Jong; 2de prijs J. M. Stoof, 3de pr. D. Ubink, 4e pr A v. d. Wouden, 5e pr. M. J. Scheffer, 6e pr. J. Kessens. 7e pr. P. Out, 8e pr. P Kruijcr, 9e pr. D. Haan, 10e pr. C. Spaargaren, 11e pr. A. Kruijer, 12e pr. M. v .Norden, 13e pr. H, Stauder, 14e pr. H. v. d Berg, 15e pr. de heer Kessens, voorzitter van „De Ruischvoorn" reikte in het clubgebouw bij T. A. A. Mozeman de prijzen met een toepasselijk woord uit en hoopte bij den vol genden kaswedstrijd weer zulke prijzen uit te kunnen reiken, want het was gewoon weg een pracht collectie prijzen. R. K. V. V. „HOLLAND". Secr. L. Margarethastraat 1. In vervolg op ons artikel van eenige weken geleden, kunnen wij thans mededee- len, dat a.s Woensdagavond de massage- cursus onder leiding van den heer Gceting, een bekend masseur hier ter stede, begint. Er wordt maar een uur les gegeven en wel van 1011 uur. De Junioren kunnen aan dezen cursus niet deelnemen en moe ten zich dus om 10 uur uit de zaal ver wijderen. Moge het practische nut van dezen het volgende seizoen tot uiting ko men. Voor het volgend seizoen staan groot- sche plannen op touw. „Holland" gaat n.l. naar Duitschland. Door de Deutsche Ju- gend Kraft worden aihletiekwedstrijden uit geschreven en onze vereeniging zal daar aan deelnemen. Wij willen de leden daarom één raad geven;, spaart, zoodat gij het volgend jaar mede naar den Rijn kunt gaan. De kosten aan deze reis verbonden, zullen zoo laag mogelijk gehouden worden, doch zullen voor iedereen in z'n bereik zijn, mits men zich eenige spaarzaamheid getroost. Stouten wint de 106 K.M. Zondag hield „Excelsior" een belangrijken wedstrijd over 100 K.M. op den Zeeweg. Voor dezen wedstrijd waren acht prijzen dis ponibel gesteld, o.a. drie fraaie bekers voor de drie eerst-aankomenden. Ook was voor dezen wedstrijd animo wat de deelneming der toeschouwers betrof. Wat de renner? betreft, dezen hebben een zwaren wedstrijd gereden, daar de sterke wind krachten eischte. Daar kwam bij, dat er veel wegloo-- pogingen gedaan werden. In de zevende ronde lukten het een„vijftal voorsprong te nemen en waardoor de koppel uit elkaar raakte. Aan den start kwamen 20 renners, Voor den inhoud van deze rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. POTEMKIN. Uit industrieelfoogpunt is het nog niet zoo verschrikkelijk dat Moskou gaat concur- reeren tegen Hollywood, dat „Boisjewickies" geplaatst worden tegenover „Yankees", dat tegenover het verleidelijk oogengelonk van Amerikaansche „sterren", de Russen het fanatiek oog-bliksemen stellen. Uit politiek- propagandistisch oogpunt is het lanceeren van de Potemkin-film de grootstezeer zeker wel de allergrootste flater in de reeks van stommiteiten, door de Russen sinds 1918 begaan. De Potemkin in zijn historische op zetting kan als verontschuldiging, als billijking dienen voor de chaos van troebelen, muite rijen, onlusten en militaire relletjes in 1905 hij kan ons nog weer eens in de herinnering terugroepen de diepe ellende, waarin de Russische marine tijdens den Russisch-Japan- sche oorlog verkeerde, tenminste wat betreft het scheepsvolk. De felle aanklacht tegen het Czarisme, die „Potemkin" ons brengt, kan bij ons óók nog door den beugel. Im mers, hoe kon een Czaar, die zich (zonder eenige geestelijke voorbereiding) het opper hoofd der Russische Kerk achtte, regeerings- fahig zijn? Dat alles kunnen wij aannemen. Maar als wij dan hooren, dat de Potemkin bedoeld is als propagandistische film, als een opwekking voor het internationale pro letariaat tot de wereldrevolutieneem ons niet kwalijk, maar dan moeten wij toch even lachen. Immers, de muitende matrozen streden toch voor geen ideaalde ontevre denheid, ontstaan door het eten van bedor ven vleesch, ontstaan dus door ga.t onomi- sche beroeringen en niet door politiek inz:cht, uitte zich in verzet bij het hardhandig st li- fen dezer ontevredenheid. Na den eersten stap moesten meerdere volgen ergo, de officieren overboord gegooid. En toen Ja, de film laat ons nog meer zien, behalve het werkelijk historische einde, n.l. dat de ma trozen met hun zoo handig in eigendom ver kregen pantserkruiser niet gingen vechten voor de wereld-revolutie of voor de dictatuur van het proletariaat, niet opkwamen voor hun broeders in verdrukking, maar.... met bekwamen spoed naar een neutrale Roemeen- sche haven stoomden, zich daar lieten inter neeren en in echt-Russische indolentie kalm een baas gingen zoeken. Potemkin laat ons óók zien, dat onder het Czaristisch regiem geen vrijheid des woords bestond (getuige de kozakken- charge op de menigte geschaard om de volks redenaars) Als dit een opwekking tot bolje- wisme is, is het een farce. Immers is onder het bosjewistisch regiem, dit jaar alle dis cussie officieel verboden. Dit staat zoo on geveer gelijk met te zeggen „Mijne heeren volksvertegenwoordigers, ik heet u welkom in het Parlement. Alles wat jullie te doen hebben is je muil te houden en ja te knikken als de hoogst-geplaatste Bolsjewiek met een voorstel komt." Potemkin toont ons, dat matrozen onder Vadertje Czaar veel te langen arbeidstijd maakten. De stakkers slapen dan ook van vermoeienis in de meest nonchalante hou dingen. En hoe is het nu, onder de Sovjets Schrijver dezes weet, dat, toen omstreeks Mei de Generale Raad der Int. Roode Hulp bijeen kwam en de secretaris-penningmeester van het hoofdkwartier zijn werkopgave kreeg iemand de opmerking maakte, dat de Russen hun Hollandschen geestverwant wel wat te veel werk opdroegen, waarop een der Russische gedelegeerden ten antwoord gaf „Nichts zu vielWir haben auch kein 8-ührigen Arbeitstag da. Um solchen Unsinn kümmern wir uns nicht." Het Sovjet-be wind schijnt dus voor korten arbeidstijd óók niet veel te voelen. Potemkin wijst ons verder op de onge zonde regeeringsverhouding t/o. het prole tariaat. De kleine minderheid aristoraten die de groote meerderheid van deeh.... rest regeert. Onder het tegenwoordig re giem is het.... al net eender. Alléén de communisten hebben zeggenschap, al moet je niet vragen hoeveel. Elke andere politieke partij wordt verboden of genegeerd. Een poging om de geheele Russische Arbeiders partij in de communistische op te laten ne men (opdat arbeiders, die geen communisten waren, óók eenigen invloed op den gang van Staatszaken konden uitoefenen) leed schip breuk op de hardnekkigheid van de bolsje wieken zelf. En aangezien ajles, wat in Rus land wat te regeeren of dicteeren heeft, communistisch is, en de communisten nog geen 10 van de geheele bevolking uit maken, is óók dit de kleine minderheid, die haar wil oplegt aan de groote meerderheid. Als dus de Potemkin bedoeld is als pro paganda-film is hij een fiasco. Als historie- film onvoldoende, want in het geheele ver loop van den Russisch-Japansche oorlog neemt de Potemkin-geschiedenis slechts de plaats in van een relletje. Als echter de pro- duceurs van Potemkin bedoeld hebben het revolutionaire vuur in den boezem van het proletariaat te doen ontgloeien, handelen zij evenals de man uit het sprookje, die het vuur in zijn haard wilde doen oplaaien met het stoken van Amsterdamsche korstjes. H. GIESELING. Aanvaarding strook grond langs den Leidschevaartweg. B, en W, stellen voor hen te machtigen le. van de Naamlooze Vennootschap Hol- landsche Cultuur Maatschappij te Benne- broek te aanvaarden voor wegver'oreeding eene strook grond gelegen aan den Leidsche vaartweg, het meest oostelijk deel uitmakende van de kadastrale perceelen gemeente Heem stede, Sectie C nos. 2153, 1435, 1187, 1186, 1185, 1184, 1333, 1474, 1473 en 1335. over de geheele lengte van deze perceelen ter zoodanige breedte, dat den weg vanaf de waterlijn der Leidschevaart bij een water stand van 0.60 M. beneden N.A.P. ge middeld overal ten minste een breedte kan verkrijgen van 14 Meter, een en ander op den gfondslag van de bepalingen en voor waarden opgenomen in de betrekkelijke voorloopige akte 2e. om in de kadastrale aanduiding van deze af te stane gedeelten grond en in de redactie van de bepalingen en voorwaarden, waaronder deze afstand zal geschieden, oodanige wijzigingen en aanvullingen aan. te brengen, als zij noodig zullen oordeelen of wel door Gedeputeerde Staten wensche- lijk worden geacht. Verkoop grond van terrein „Rozen burg". B. en W. stellen voor hen te machtigen voor de gemeente te verkoopen aan den heer H. Brouwer te Heemstede, een perceel bouwterrein groot 1930 M2 gelegen aan de Zandvoorter Allee, hoek Zandvoortschelaan. no. 4648, tegen een koopprijs van 15.300. Gemeenteraad.Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donder dag, 4 November 1926, des avonds om 8 uur. De Agenda vermeld 1. Vaststelling no tulen vergadering 23 Seprember 1926, 2. Ingekomen stukken. 3. Aankoop strook grond aan den Glipperweg voor wegverbetering (96), 4. Voorstel tot het aangaan van een 2de kasgeldleening voor 1926 (97), 5. Voor stel tot verkoop van terrein behoorende tot „Rozenburg" (98), 6. Algemeene herziening Strafverordeningen (99), 7. Aanvaarding strook grond aan den Leidschevaartweg (100), 8. Voorstel tot het verleenen van een derde voorschot aan de Woningbouw- vereeniging „Tuinwijk"' (101), 9. Vast stelling Herziening XLV van het uitbrei dingsplan, betreffende terreinen ten Noorden van de Oosterhoutlaan (102), 10. Compta- biiiteitsbesluit, 11. Aanbieding der be grootingen voor 1927, 12. Ontheffingen Plaatselijke Inkomstenbelasting en school geld. BLOEMEND AAL. Filmavond. Zaterdagavond werd in hotel Vreeburg" de aangekondigde film avond door de „Vereeniging voor Jeugd werk" gehouden. De groote zaal was dicht bezet. In den aanvang maakte de heer W. 1. G. Dankbaar bekend, dat de aangekondigde film over „Oost-Indië" niet vertoond kon worden, daar de heer Tiilema, die de film Zou expliceeren, verhinderd was. Gelukkig beschikte de heer J. C. Mol nog over genoeg andere films, om den aanwezigen een genoeglijken avond te bezorgen. Bij deze waren er, die bij het nog niet verwende jeugdige publiek groote vroolijkheid te weeg brachten. Een storm van toejuichingen ging op, toen de film over de Jubileumfeesten in 1923 werd geannonceerd. En toen verschil- i lende bekende personen op 't doek ver schenen, ontbrak het niet aan bewijzen van herkenning. Zeer mooi waren de natuur opnamen. We kregen een kijkje op den bodem der zee, waar de wondere wereld der diepzee zich i in onze oogen ontrolde. Iets zeer bizonders was ook een tocht per vliegmachine over en door de Groote Canon van de Rio Colorado, de geweldige afgrond zoo breed als van Amsterdam naar Leiden, ruim 1600 M. diep en met allerlei wendigen en kronkels zich uitstrekkende over een lengte van 300 K.M. Een gaping, groot genoeg om er het Thürjnger Woud, het Schwarswaid en het Harz Gebergte in te begraven. Over deze spleet, El canon grande, de Grand Canyon van Arizona zweefde de vliegmachine, van waaruit we dit aardrijks kundig wonder konden beschouwen. Na de vertooni ngbetuigde o.m. predikant v. Roos aan den heer Mol den hartelijken dank der aanwezigen voor de prachtig ge slaagden en genotvollen avond. Verschenen is de gemeentebegrooting voor 1927. Zij sluit over den gewone dienst met een bedrag van 1.313.804,47 'A en over den. kapitaaldienst met een bedrag van 1.640.684,36. De bijdrage van rijk en provincie aan de gemeente worden ieder op 100.000 geschat. De schuldenlast der schulden zal 1 Januari 1927 bedragen 1.176.290. De opbrengst aan opcenten op de rijks inkomstenbelasting wordt geraamd op 160.000, die der inkomstenbelasting op 290.000. Aan uitgaven volgens het hoofdstuk „Openbare Veiligheid" wordt geraamd 73.091,66, voor „Volksgezondheid' op 182.256,79, voor „Openbare Werken" op 52.728.10. Verder zijn verschenen de begrootingen van de bedrijven en het Burgerlijk Armbe stuur. De R. K. Coöp. Tuindtrsvereen. „Ken- nemerland" en de Coöp. Vrije Groenten- en Fruitveiling te Beverwijk hebben besloten proeven te nemen met diverse soorten aard beien, teneinde door kruising of andere mid delen een aardbeisoort te kweeken, die beter bestand zal moeten zijn tegen de koude Meimaand. Voor de in deze omgeving veelvuldig geteelde Amazone blijkt de tem peratuur in die maand te laag. De schooltuin „Kennemerland'' te Alkmaar heeft zich be reid verklaard verschillende soorten te kweeken en de resultaten daarvan nader mede te deelen. De kosten van dit experi ment worden door bovengenoemde veilingen gezamenlijk gedragen. - TEGEN - ZIET IN UW EIGEN BELANG ONZE ETALAGES E HEEMSTEDE. Diefstal.Door J. L. wonende alhier is aangifte gedaan dat zijn rijwiel is ontvreemd vanaf een tuin aan den Heerenweg. Wie is de eigenares Aan het bureau 'van politie, Boekenrodestraat 9, zijn inlich tingen te bekomen omtrent een damesrij wiel, dat onbeheerd is aangetroffen. Gevonden Voorwerpen.Terug te bekomen bij Peeperkorn, Geweerstraat 18, een rozenkrans. Meuiman, Binnenweg 88 een etui met schrijfbehoeften. P. van der Werff, Leidschevaartweg 127, een grlijzc jongensjas. D. Godijk, Dahliastraat 6 Haar lem, een nappa han:schoen. H. van' Veen, Witstraat 24, drie planken. A. Leuven, Raad huisstraat 79, een blauwe duif. Desmeth, Laan van Bloemhoven 2, een rozenkrans. Floor, Eindenhoutstraat 17, een paar hand schoenen. W. Theewissen, Pieter Marits- straat 27, een rijqielbelastingmerk. B. van der Putten, Glipperpad 1. twee paar werk schoenen. N. Bank, Moienwerfslaan 38, een Holl. herdershond. Veldhuizen, Willem van der Veldei.ade 1, een klein bruin hondje. P. Zegwaard, Binnenweg 44, een paarden deken, Mevr. Vlugen, Bosb. Toussaint- straat 11, een zilveren penning. Leuven, Moienwerfslaan 68, een zwarte kip. Steijsel, Heemstedeplein 15, een struisveer. H. Kulk, Van egmondstraat 2, Schoten, een zak met drinkkruik. T. Saarloos, Ghpperweg 119, een leesboek. Bureau van politie, Raadhuis straat, kinderhandschoentjes, een ceintuur, van een regenmantel, en een huissleutel. Bureay van politie Boekenrodestraat 9, een paardenzweep, en een tramabonnement. DEZE WEEK VAN 3 TOT EN MET 9 NOVEMBER SIMON DEWiT's PRIMA BAK- en BRAATVET.... 37 ct. p. table: SIMON DE WIT's PRIMA BAK. en BRAADVET, uitgewogen 38 ct. p. pond. SIMON DE WIT's ZUIVER RUNDER NIERVET 39 ct. p. beker. HOLLANDSCHE PEULVRUCHTEN. Uitsluitend HOLLANDSCHE peulvruch ten van den NIEUWEN oogst, alies BIJZONDER FIJN IN DEN KOOK GROENE ERWTEN, prima kwaliteit 1214 ct. p. pond. GROENE ERWTEN, extra gelezen16 ct. p. pond. GROOTE GROENE ERWTEN, hand gelezen 26 ct. p. pond. GELDERSCHE WORST, J. A. Zendijk, Twello 67 ct. p. pond. CAPUCIJNERS, prima kwaliteit 16 ct. p. pond CAPUCIJNERS, eerste kwaliteit 20 ct. p CAPUCIJNERS, extra kwaliteit 24' ct. p PLATTE CAPUCIJNERS, extra grove 33 ct. p NIEUWE SPLITERWTEN (gruis) 12 ct. p NIEUWE SPLITERWTEN (grove) 20 ct. p. GRAUWE ERWTEN, prima kwaliteit 23 ct. p. pond GRAUWE ERWTEN, eerste kwaliteit 30 ct. p. pond GRAUWE ERWTEN, extra kwaliteit 35 ct. p. pond. Simon de Wit's ZELFRIJZEND BAKMEEL, DIAMANT 18 ct. p. pak Simon de Wit's-PATENT TARWEBLOEM 15 ct. p. pak. BRUINE BOONEN, prima kwaliteit 11 ct. p. pond. BRUINE BOONEN, eerste kwaliteit 13 ct, p. pond. BRUINE BOONEN, extra kwaliteit - 15 ct. p. pond. NIEUWE BUITENLANDSCHE Bruine Boonen, puik van kook 814 cent per pond. FIJN VOOR DEN BOTERHAM GEKOOKTE WORST, J. A. ZENDIJK, TWELLO 15 cent per ons WINKELS DOOR DE. GEHEELE -TA pond. pond. pond. pond. pond. HAARLEM llJLLF ON 54711 j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 12