ï?KARtEMMERMÉER; IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE. BEVERWIJK. f'érsónaÖSi ÖS Seer 'Jfc. fesper», «h HALFWEG. HILLEGOM. BENNEBROEK. HAARLEM. RONDOM DE GRENS WIJZIGING. De behandeling in de Kamer. LEEUWARDEH'&m Verbouwing Schoenmagazijn E. Franken. Een kasgeldleening van ii5.000.000. Onderscheiding. Douchebaden. GRAF. TOONEEI.VEREENIGING „AMICITIA". Parfumerie „Apoüo". Theater De Kroon. Auto tegen tram. „Achter de wolken schijnt de ïon* HOLLANDSCHE HANDELSBANK. OHy-Polly. Ouderavond Montessorischool. Concert door dc Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Weer een raadsvacature. Naaf wij Vernemen is de heer P, Borst lid van den Raad van deze gemeente, wonende te Hoofd dorp, voornemens zich te gaan vestigen te Soest. De heer Borst heeft gedurende vele jaren verschillende openbare betrekkingen in Haarlemmermeer bekleed. Hij is ook eenigen tijd wethouder geweest. Als raadslid zou in zijn plaats volgens de lijst van anti-revoliticnnaire candidaten in aanmerking komen de heer F. H, Bos, wonende te Zwanenburg. Personalia. De nachtbrugwachter Wesselius is van de draaibrug over de Ring vaart nabij Aalsmeer in gelijke betrekking overgeplaatst naar de brug bij Leimuiden. Aan den heer J. W. v. d. Aart, gemeente veldwachter ter standplaats Abbenes alhier, is door den heer Commissaris der Koningin als zoodanig eervol ontslag verleend met in gang van 1 November 1926. In de plaats van den heer W. Hagoort Is als kommies bij de directe belastingen te Zwanenburg alhier gestationneerd de heer J. Heerema uit Amsterdam. De bazar van ,,Het Witte Kruis." Vanwege de bazarcommissie is nabij het transformatiehuisje te Hoofddorp een mooie lichtreclame aangebracht als opwekking der ingezetenen tot deelname in de spoedig te houden „Witte Kruis"-bazar. Deze reclame, die den maker, den heer Emck, alle eer aandoet trekt veel belang stelling. Behalve de Witte-Kruisstands zullen er ook eenige van particuliere zijde worden aangebracht, waarmede dan „de Beurs" tot in alle hoekjes gevuld zal zijn. Verschillende omstandigheden wijzen er op dat de afdeeling Haarlemmermeer van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" met dezen grooten bazar een schitterend tucces te wachten staat. Burgerlijke Stand. Van 29 October 1 November. Geboren: Wilhelmina Jo hanna, d. v. H. J. Nouris en Th. A. Betz; Hendrik, z. y. J. H. Meilink en G. Amsing; Jacobus, z. j. Q A. van Workum en P. G. de Hollander; Lena v. P. T, Malipaard en Jacobui, j. Qi. van Workum en P. G. de Hollander; Lena d. v. P.T. Malipaard en A. C. Dol Lena Maatje, d. v. C.' Doele- man en C. M. Verburg; levenlooze z. v, J. de Vos en C. Vonk. Overleden te Haarlem s Trijntje Gijs- bertje Janzweerd, -8 mnd. d. v. M. Janz- weerd en G. Beets. 20-jarige trouwe dienst. Aan den heer C. van der Maarel, gemeenteveldwach ter te Hoofddorp is, vanwege den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, de zilveren medaille uitgereikt wegens 20-jarigen trouwen flenst. Wegverbetering. Het bestuur van den Haarlemmermeerpolder heeft besloten den Lisserweg vanaf den Hoofdweg tot aan den Lisserdijk, over een afstand van onge veer drie kilometer door uithakken, begrin- den, verharden en walsen weder in goede conditie te brengen. Met het oog op dit groote werk, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, zal genoemd gedeelte weg een drietal weken voor het ver keer afgesloten zijn. Verhooging melkprijs. Naar wij vernemen is de prijs van de melk op verschil lende plaatsen in Haarlemmermeer alweer met één cent verhoogd en thans gebracht op 15 cent de liter. Personalia. ?Door het polderbestuur is tot nachtbrugwachter aan de draaibrug over de ringvaart nabij Aalsmeer benoemd de heer J. W. van Gulik, wonende aan den Kruisweg alhier.. Zwijntjesjager gevat. Zaterdag 30 Oct. wist een zekere H. een rijwiel machtig te worden, toebehoorende aan K, te Velscr- oord. Met dit gestolen karretje peddelde hij naar Amsterdam, waar hij als verdacht spoedig werd aangehouden. Zondag j.l. is H. op transport gesteld naar IJmuiden, waar tij deze zaak zal motten verantwoorden ■oor de politie. Ongeluk. Toen Zaterdag een aantal oewoners van de Oranjestraat druk bezig waren om genoemde straat te versieren en te illumineeren, had een zekere W. het ongeluk met zijn ladder door het ruit te gaan van het perceel van den heer v, R echter «zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Nadat het Comité van de Oranjestraat hiermede in kennis was gesteld, werden de overgebleven glasscherven door een nieuw ruit vervangen. Personalia. Tot ambtenaar, belast met het uitvoeren der viscblosregcling, is door de commissie benoemd de heer Joh. Post, alhier. De heer Post is direct in functie getreden. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Mij, tot Exploitatie van Eerdiensten, alhier. ONZE PASTOOR. Onze pastoor, de ZeerEerw. Heer P, Cielon, gaat heen! Kern is door Z. D. II. den Bisschop eervol ontslag verleend. In zijn plaats is tot pastoor benoemd de ZeerEerw. Heer L. Ph. M. Snelders, voor heen pastoor der St. Agnes-parochie te Amsterdam. Da Ontbladerde Roos. Overeenkomstig de verwachting is de toeloop tot de voor stellingen van „De Ontbladerde Roos" bui tengewoon druk geweest. Zóó zelfs, dat Zon dag niet met één middagvoorstelling kon worden volstaan, doch nog een tweede ge geven moest worden. De avondvoorstellin gen van Zondag en Maandag waren reeds lang van te voren geheel uitverkocht. Over de film zelf valt zeer veel goeds te zeggen, en vooral bij die gedeelten, waarin het opofferend leven van St. Theresia werd te aanschouwen gegeven; daarna, bij het ontroerend afsterven, was het publick merk baar onder den indruk. Niet weinig werd deze verhoogd door den zang van het kna penkoor, onder leiding van den heer H. Trompert. Weer duidelijk werd hiermede bewezen, dat bij dergelijke films, onder be kwame leiding tot groote hoogte gebracht, dit niet gemist kan worden. Zaterdagavond en Zondagmiddag zong mej. Truus Out eenige nummers, en hoewel dit eerste op traden voor een groote gehoor, nog wel niet in alle deelen af was, dient toch erkend, dat mej. Out over een zeer goede stem beschiki die, bij gesthdige oefening, veel belooft voor de toekomst. Ook het vaste orkest, bestaan de uit leden van de Haarlemsche Orkest- vereeniging, illustreerde de film op uitne mende wijze. Alles te saam genomen waren het dus welverzorgde voorstellingen, waar voor het bestuur var. de K. S. A. groote er kentelijkheid verschuldigd is. EERSTE STEENLEGGING. Donderdagochtend, om 10 uur, zal door den Hoogeervtfc Heer Deken J. M. Lucassen, de eerste steenlegging geschieden van de nieuwe R.K. Bewaarschool aan de Koning straat. Tevoren, om 9 uur, wordt in de parochie kerk van St. Agatha een plechtige H. Mis jspgedragen. derwijzer aan de Bisschoppelijke Kweek school, alhier, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Tuin- dorpschool, te Rotterdam. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd t A. CoeLingh en G. Hilberts F. J. Kalfsvel en T. M. de Graauw N. Stammes en M. S. Gerritsen G. van der Meer en A. Wil- lems E. S. Postma en M.E. de Vreeze Getrouwd P. Nieman en G. E. C. Pollé E. A. Geldermans- en A. M. Nisten B. v. Beek en M. J. H. Assetna. Overleden M. Koorn, 9 mnd. Agnes Klaver, 22 jr., ongeh., (overleden te Haarlem) A. Buijs, 77 jr., gehuwd met M. de Rooij. Geboren z. van M. A. HergardenBak ker z. van T. Mei—de Reus d. van W. Th. Beermannvan Son. Prijsnoteering Gladiolenveiling Don derdag 28 October 1926. Flinke aanvoer. Hoewel de oogst slecht is, zijn de qualiteiten goed te noemen. Handel graag met stijgende prijzen. Besteed werd voor (maat 12 op en 1012) America 3.80.-Electra 5.50.-Orange Queen 3.60.-Rubini 3.501.30 Brenchl. 3.001.00 Panama 4.602.20 lTmma- cule 3.00—1.40 Peace 2.50—90 Lüy Leh man 2.50-*-1.00Roem. v. Kennemerland 2.1065; Pink Perfection 2.301.10 Princess Marianne 2.0080 War 2.0090 Foch 1.90—85 Hulot 1.90—85 Red Canna 1.8090 Johanna 1.70 Princeps 1.50 75; Wilbrink 1.6085 Schwaben 1.60; Empress of India 1.5070 Prince of Wales 1.4070; White Giant 1.6085; Odin 1.40—80. Voor goed plantgoed is hier steeds een goede markt. St. Gerardus Majelia, De tooneelver- eeniging St. Geradus Majelia gaf op Zondag avond ha^r eerste uitvoering in dit seizoen. Als stuk was gekozenn „Voor eer en aan zien". van Jan Grosveld. Zeer goed werd dit aardige stuk gespeeld en de spelers waren stuk voor stuk goed. Allen te noemen zou te veel wezen. Ge noeg zij het te weten, dat het talrijke pu bliek genoot en door luide instemming van haar medeleven met de spelenden blijken gaf. De regie was als gewoonlijk door den heer Vincent Berghegge uitstekend verzorgd. Wij kunnen allen, die een mooi tooneel- stuk op prijs weten te stellen, aanraden, dit stuk, dat a-s. Zonda nogmaaks wordt ge speeld,tc gaan zien. Zij zullen zich hun avond niet beklagen. R.-K. Spoormannen, Gisteravond hield St. Joseph, afdeeling v. d. Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Trampersoneel „St. Raphael" een ledenvergadering in Flora. Als afgevaardigden naar Tilburg (Raad van afgevaardigden) op 7 en 8 November, werden gekozen de heeren N. J. Tromp en N. Gharmann, zulks mede in verband met de volksbondkwestie, die daar behandeld zal worden. Nu kwam in behandeling het houden van een feestvergadering, waaróver nog al ver schillende gedachten werden geuit, beslo ten werd, wederom een gezelligen avond te organiseeren. Rondvraag. De heer Kennis informeert naar de keuring voor wachtgelders, die weder in dienst worden genomen. Het be stuur zal daarover inlichtingen vragen aan het Hoofdbestuur. Met meerderheid van stemmen werd het voorstel-Hoofddorp gesteund, om in het vervolg geen vergaderingen van den Raad van Afgevaardigden te houden op Zondag, en deze te doen houden op in-de-weeksche dagen. De heer Van Dlest vraagt, hoe het staat met de loten voor de Monumentsactie; deze schenen uitverkocht. De voorzitter zegt, dat er nog wel voorraad is; hij zal er aan vragen. Nog komt In behandeling het betalen van contributie bij ziekte. Het bestuur zegt toe, in bizondere geval len en met goedvinding van het Hoofdbe stuur zes weken vrijstelling te verleenen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Zuidhoek en A. S. Ruigrok. P. C. v. d. Hulst en C. M. Balavres. A. W. v. d. Mei; en E. Schrama. W. Stroombergen en M. Jansen. Geboren: d. van E. C. Lommerse-Rugman. z. van G. Janssen-Vastenouw. d. van G. S. Steensma-Philippo. d. van J. J. van der Aar-Jasperse. z. van E, van der Pluijm-Oudshoorn. z. van A. van Telius- Beusekom. z. van A, G, Teeuwen- Verhaar. Overleden: J. J. Minck, 7 maanden. Aanbesteding. Maandag werd in Ho tel Sistermans aanbesteed het bouwen van een woonhuis, Wagenloods en Paardenstal aan de Patrimoniumstraat alhier voor rekening van den heer J. van der Kwaak Zn., onder Architect H. Kijne te Hillegom. De uitslag was als volgt ingeleverd 10 biljetten. W. Kromhout, Zwaneveld en Buys te Vogelen zang 11951 P. Bakker Zn. te Nieuw- Vennep 13333 Bouwonderneming Mole naar en Neuteboom te Schoten 14295 Firma J. en P. Willemse te Santpoort/18130 E. Schuit Hillegom 14700 Firma De Vries en Couzijn Hillegom 13435 K. Verrcey Zn. Hillegom 10340 C. Bo«l te Voorburg 14S90 Vergunst Daudey te Lisse 12149 G. v.d. Woude te Vogelenzang/15700. HEEMSTEDE. Diefstal.Door J. L. wonende alhier is aangifte gedaan dat zijn rijwiel is ontvreemd vanaf een tuin aan den Heerenweg. Wie is de eigenares Aan het bureau van politie, Boekenrodestraat 9, zijn inlich tingen te bekomen omtrent een davnesrij- wiel, dat onbeheerd is aangetroffen. Gevonden Voorwerpen.Terug te bekomen bij Peeperkorn, Geweerstraat 18, een rozenkrans. Meulman, Binnenweg 88, een etui met schrijfbehoeften. P. van der Werff, Leidschevaartweg 127, een grlijze jongensjas. D. Godijk, Dahliastraat 6 Haar lem, een nappa hanrschoen. EI. van Veen, Witstraat 24, drie planken. A. Leuven, Raad huisstraat 79, een blauwe duif. Desmeth, Laan van Bloemhoven 2, ecu rozenkrans. Floor, Eindenhoutstraat 17, een paar hand schoenen. W. Theewissen, Pieter Marits- straat 27, een rijqielbelastingmerk. B. van der Putten, Glipperpad 1. twee paar werk schoenen. N. Bank, Molenwerfslaaa 38, een Hol!, herdershond. Veldhuizen, Willem van der Veldekade 1, een klein bruin hondje. P. Zegwaard, Binnenweg 44, een paarden deken. Mevr. Vlugen, Bosb. Toussaint- straat 11, een zilveren penning. Leuven, Molenwerfslaan 68, een zwarte kip. Steijsel, Heemstedeplein 15, een struisveer. H. Kulk, Van egmondstraat 2, Schoten, een zak met drinkkruik. T. Saarloos, Gtipperweg 119, een leesboek. Bureau van politie, Raadhuis straat, kinderhandschoentjes, een ceintuur, van een regenmantel, en een huissleutel. Bureay van politie Boekenrodestraat 9, een paardenzweep, en een tramabonnement. Aanvaarding strook grond langs den Leidschevaartweg. B. en W. stellen voor hen te machtigen le. van de Naamloo^e Vennootschap Hol- landsche Cultuur Maatschappij te Benne- broek te aanvaarden voor wegverbreeding eene strook grond gelegen aan den Leidsche vaartweg, het meest oostelijk deel uitfnakende van de kadastrale perceelen* gemeente Heem stede, Sectie C uos. 2153, 1435, 1187, 1186, 1185, 1184, 1333, 1474, 147c en 1335, over Al geheele lengte van deze perceelen ter zoodanige breedte, dat den. weg vanaf de waterlijn der Leidschevaart bij een water stand van 0.60 M. beneden N.A.P. ge middeld overal ten minste een breedte kan verkrijgen van 14 Meter; een en ander op den grondslag van de bepalingen en voor waarden opgenomen in de betrekkelijke voorloopige akte 2e. om in de kadastrale aanduiding van deze af te stane gedeelten grond en in de redactie van de bepalingen en voorwaarden, waaronder deze afstand zal geschieden, zoodanige wijzigingen en aanvullingen aan te brengen, als zij noodig zullen oordeelen of wel door Gedeputeerde Staten wensche- lijk worden geacht. Verkoop grond van terrein „Rozen burg". B. en W. stellen voor hen te machtigen voor de gemeente te verkoopen aan den heer H. Brouwer te Heemstede, een perceel bouwterrein groot 1930 M2 gelegen aan de Zandvoorter Allee, hoek Zandvoortschelaan. no. 4648, tegen een koopprijs van 15.300. Gemeenteraad.Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donder dag, 4 November 1926, des avonds om 8 uur. De Agenda vermeld 1. Vaststelling no tulen vergadering 23 Seprember 1926, 2. Ingekomen stukken. 3. Aankoop strook grond aan den Glipperweg voor wegverbetering (96), 4. Voorstel tot het aangaan van een 2de kasgeldleening voor 1926 (97), 5. Voor stel tot verkoop van terrein behoorende tot „Rozenburg" (98), 6. Algemeene herziening Strafverordeningen (99), 7. Aanvaarding strook grond aan den Leidschevaartweg (100), 8. Voorstel tot het verleenen van een derde voorschot aan de Woningbouw vereniging „Tuinwijk"' (101), 9. Vast stelling Herziening XLV van het uitbrei dingsplan, betreffende terreinen ten Noorden van de Oosterhoutlaan (102), 10, Compta- biliteitsbesluit, 11. Aanbieding der be- frootingen voor 1927, 12. Ontheffingen 'laatseiïjke Inkomstenbelasting en school- geld. BLOEMENDAAL. Filmavond. Zaterdagavond werd in hötel Vreeburg" de aangekondigde film avond door de „Vereeniging voor Jeugd werk" gehouden. x De groote zaal was dicht bezet. In den aanvang maakte de heer W. 1. G. Dankbaar bekend, dat de aangekondigde film over „Oost-Indië" niet vertoond kon worden, daar de heer Tillema, die de film Zou expliceeren, verhinderd was. Gelukkig beschikte de heer J. C. Mol nog over genoeg andere films, om den aanwezigen een genoeglijken avond te bezorgen. Bij deze waren er, die bij het nog niet verwende jeugdige publiek groote vroolijkheid te weeg brachten. Een storm van toejuichingen ging op, toen de film over de Jubileumfeesten in 1923 werd geannonceerd. En toen verschil lende bekende personen op 't doek ver schenen, ontbrak het niet aan bewijzen van herkenning. Zeer mooi waren de natuur opnamen. We kregen een kijkje op den bodem der zee, waar de wondere wereld der diepzee zich aan onze oogen ontrolde. Iets zeer bizonders was ook een tocht per vliegmachine over en door de Groote Canon van de Rio Colorado, de geweldige afgrond Zoo breed als van Amsterdam naar Leiden, ruim 1600 M. diep en met allerlei wendigen en kronkels zich uitstrekkende over een lengte van 300 K.M. i Een gaping, groot genoeg om er het Thüiingcr Woud, het Schwarswald en het Harz Gebergte in te begraven. Over deze spleet, El canon grande, de Grand Canyon van Arizona zweefde de vliegmachine, van waaruit we dit aardrijks kundig wonder konden beschouwen. Na de vertooning betuigde o.m. predikant v. Roos aan den heer Mol den hartelijken dank der aanwezigen voor de prachtig ge slaagden en genotvollen avond. Missieavond, Zondagavond gaf Pater Brouwer voor een overvolle zaal van dén R.-K.- Volksbond een Missieavond. Omstreeks 7 uur zet de Mandolineclub Koning David uit Heemstede den avond in met een vroolijken marsch, waarna de Zeer- eerw. Heer Pastoor F. J. HA Wassen, met den Chr, Groet opent en eenj hartelijk wel komstwoord spreekt. Daarna is het woord aan Pater Brouwer. Op de eerste plaats dankt Pater Brouwer den Zeereerw. heer Pastoor voor den vrien- deiijken ontvangst en de bereidwillige hulp voor het houden van deze tentoonstelling. Op de tweede plaats uit pater Brouwer een oude schuld, n.l. zijn oprechten dank te betuigen voor de verleenden financieele hulp bij zijn geleden schipbreuk. Dit heeft hem ten zeerste getroffen en toen heeft Pater Brouwer gevoeld, dat hij niet Pater was voor zich maar Pater van de Parochie Bennebroek, In korte trekken is de strekking van deze lezing. Bidden voor het missiewerk, een finan cieele steunen. Waarom bidden? Bidden is een noodzakelijk iets wat een missionaris loodig heeft, en vooral voor verlichting der ongeloovigen. Bidden voor den missionaris Ook is het noodig het gebed voor de inladnsche priesters en de geloovigen van dat land. Leert Christus ons niet „Gaat en onder wijst alle volkeren", en ligt daarin niet opgesloten, dat allen, dus ook de niet- priester moeten helpen. Er wordt veel ge geven voor de Missie maar is dit voldoen de? Nog lang niet. Als slot spoorde Pater Brouwer allen aan veel te bidden, en vooral op het feest van Christus Koningschap eens goed in de beurs te pakken, en daardoor de missie eens flink financieel te steunen. Met een luid applaus werd Pater Brou'- wer's lezing bekroond. Hierna' werd na eerst even 'n stukje mu ziek te hebben gehoord met de verkooping een: aanvang gemaakt, Omstreeks elf uur was nog lang niet alles verkocht en toch lag er Paters hoed al ruim f 7C0. Het overschot werd opgehouden en kon den er koöpers komen koopen bij Pater Brouwer aan huis. Als slot werd nog een taart, met opschrift „stennt de Missie" Amerikaansch verkocht. Deze bracht 12.50 op. Kapelaan Warmenhoven bracht aan het slot van den avond dank aan de aanwezi gen voor hun betoonde belangstelling, waar na de Missieavond werd gesloten. Nog zij vermeld, dat de baten van deze tentoonstelling en verkooping over de 1000.heelt opgebracht, en dat Pater Brouwer ten, zeerste evreden is. Nog steeds prijkt de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der grenzen van Haarlem niet op de agenda van een der zittingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Gewoonlijk weten de Kamerleden een dag of acht te voren, uit de agenda, welke punten op een bepaalden dag in be handeling zullen komen. Dat het wetsont werp nu nog niet op de agenda staat, be- teekent dus, d&t het waarschijnlijk niet bin nen acht dagen in behandeling komt. Deze aanwijzing wint aan beteekenis( als men weet, dat na de volgende ^veek de debat ten beginnen over de Staatsbegrooting en deze gewoonlijk geruïmen tijd in beslag ne men. Weliswaar kan de voorzitter andere wetsontwerpen ter behandeling in de agenda schuiven, maar liet is niet waarschijnlijk, dat dit nu gebeuren zal met 't wetsontwerp grensregeling, zoodat het December zal worden alvorens de behandeling een aan vang neemt Ook dan is het nog mogelijk, dat de grenswijziging met 1 Januari ingaat, want wij hebben er vroeger al eens op ge- wezen, dat Amsterdam in 1920 pas op 31 December bericht kreeg van de grenswijzi ging, die dienzelfden dag om 12 uur's nachts zou ingaan, Amsterdam was echter gereed en ook voor Haarlem zou zooiets geen moei lijkheden opleveren. Ook dat hebben wij reeds vroeger uiteengezet, Onmogelijk is hel intusschen niet dat de datum, waarop dc nieuwe toestand intreedt, verschoven wordt tot na 1 Januari 1927. De Haarlemmers mogen echter bedenken, dat de huid van den beer niet verkocht moet worden, voordat het beest is gescho ten en voor de bewoners der buiten gemeenten doet in dit geval hoop nog leven! en daarom moeten wij op bovenstaande niededeeling laten volgen: gesteld dat de grenswijziging er door gaat. Wij hebben in kringen Van Kamerleden eens geïnformeerd naar de kansen van aan neming of verwerping, die het wetsotwerp maakt en wij hoorden daar de niet onjuiste opmerking maken, dat niemand zich herin nert, dat ooit 'n voorstel tot grenswijziging, wanneer 't eenmaal de Kamer had bereikt, verworpen is. Inderdaad is dit, volgens de regelen der kansberekening, een reden om te verwachten dat het wetsontwerp er wel door zal komen. Maar toch willen wij niet verhelen, dat het geenszins zoo zeker is en dat het wetsontwerp ook nog de moei lijke barrière der Eerste Kamer moet pas- seeren. Er zijn in de Kamers politieke par tijen, die uit beginsel weinig ol niets voor grenswijziging voelen, b.v, de anti-revolu- ionairen en vele christelijk-historischen. Die uilen zeer waarschijnlijk tegenstemmen. vVat de andere politieke partijen betreft, b.v. de sociaal-democraten en Katholieken, de leden van deze partijen laten zich in dergelijke voor de Kamers betrekkelijk wei nig belangrijke wetsontwerpen voorlichten aoor die leden der Kamer, die door hun positie of woonplaats meer van dc zaak afweten. Voor dit geval zullen zij zich dus vooral verlaten op de voorlichting van de in Haarlem en omgeving thuisbehoorande leden der Kamers. Dit zijn voor de Tweede Kamer o.m. de heeren Mr. Bomans, Loer akker, v. d. Bilt, v. d. Heuvel en Gerhard" en in de Eerste Kamer de heeren Mr. Heer- kens Thijssen, Mr, Slingenberg en Prof. Anema, Dat het wetsontwerp nog niet op de agenda staat, zal hem niet verwonderen, die zich ons bericht herinnert, dat aan de com missie van rapporteurs voor het uitbrengen van het eindverslag uitstel is verleend tot 4 November, Dat eindrapport moet natuur lijk worden afgewacht, alvorens een datum ken worden vastgesteld voor de behandeling. Het schijnt, dat er eenige aanmerkingen zullen gemaakt worden op het wetsont werp. De sluis ie Spaarndatn wordt weliswaar Haarlemsch gebied, maar slechts tot tegen den walkant aan. Deze toestand kan natuur lijk aanleiding geven tot moeilijkheden. Men denke slechts aan mogelijk uit te voeren werken of reparaties aan de sluis of aan huisvesting voor de sluiswachters. Ook loopt de grens midden door het water aan de sluis, wat dit ongewenscht gevolg kan heb ben dat schepen, die geschut moeten wor den, buiten Haarlem's gebied gaan liggen en alzoc niet zouden vallen onder door Haarlem te maken verordeningen. Zijn wij wel ingelicht, dan is van Elaarlemsche zijde op die inconvenient gewezen. De bewoners van „Tuindorp" in Bloe- mendaal zullen ook niet nalaten tijdig hun wenschen bekend te maken, om bij Bloc- m end aal te bh.jven en zij zullen goed doen dit zoo spoedig mogelijk althans vóór 4 November ter kennis van de Commissie van rapporteurs te brengen. Dit verhoog' hun kansen. Wat de grens van de meenen wij, niet zooveel prijs gesteld op bezit van „Tuindorp". Wat de grens van de zijde van Heemstede betreft, zijn er twee strocmingen. In het wetsontwerp loopt de grens tusschen de villa „Bosch en Hoven" en de voormalige tuinmanswoningen van dit buiten. In het oorspronkelijke wetsontwerp dat van minister Ruys de Beerenbrouck liep de grens ter hoogte van de Adriaan Pauwlaan, dns een paar honderd meter zui- delijicer, Nu zijn er, die meenen, dat dit een verslechtering van het wetsontwerp is en dus de grens uit het eerste wetsontwerp willen handhaven; zelfs zijn er, die de grens nog meer naar !de Koediefslaan willen ver leggen, een denkbeeld, dat overeenkomt met de allereerste plannen. Maar ook zijn er, die de grens willen verleggen naar de grens van „Bosch en Hoven" aan den Ilaarlem- schen kant of naar de Spanjaardslaan. In dit laatste geval zou o. m. de heer baron v. Hardenbroek tot Ammerstol op Heem- steedsch grondgebied blijven wonen. Mocht dit laatste denkbeeld verwezenlijkt worden, dan zou dit een mooie overwin ning zijn voor 't kranige Heemsteedsche ge meentebestuur, dat door zijn intensieve ex ploitatie van het terrein „Bosch en Hoven" in de laatste jaren er dan in geslaagd zou zijn de grenslijn, die eerst dreigde te wor den gelegd op eenigen afstand van de Koe diefslaan, terug te dringen tot aan de Span jaardslaan. Of eventueele amendementen op 't wets ontwerp intusschen eenige kans op succes hebben, zal de tijd en zuilen de Kamerzit tingen moeten leeren. Als je degelijk, hygiënisch en elegant wilt geschoeid gaan, dan zal elke Haarlemmer, die weet wat er in zijn stad te koop is, je verwijzen naar een vertrouwd adres; Ane gang 5. Ach, nee, we bedoelen daar zeker niet mee, dat ook andere adressen niet dege lijk en betrouwbaar zijn. Integendeel. Maar het is nu eenmaal zóó, dat 'n eens geves tigde reputatie nooit verloren gaat. Vooral niet als ze wortelt in de geschiedenis en in den loop der tijden werd hooggehouden door 'n zich steeds opnieuw aanpassen aan de veranderde omstandigheden Op deze twee hechte grondslagen berust het geheim van het succes waarin het nu weldra 90 jaar ou de schoen- en Iaarzenmagazijn E. Franken zich gedurende die kleine eeuw heeft mogen verheugen. Vooral in deze tijden, die voor den mid denstand over het algemeen zoo zwaar zijn en waarin zoo menige soliede zaak zelfs den strijd niet kan blijven volhouden, voor al nu doet het ons goed te kunnen wijzen op deze oude zaak, een der oudste zaken uit de Ar.egarlg en zeker niet een der minst be langrijke, Inderdaad, op 1 Nov. 1836 opge richt in de Frankestraat, ter plaatse van de tegenwoordige Doopsgezinde kerk, door den lieer A. J. Franken, bereikte ze spoe dig een hoogen bloei, binnen zoowel als bui ten Haarlem, 'door 3e be1ten3« K.-boof». De opvolger, E. Franken, moest In 1862 naar een ander, beter en ruimer gesitueerd per ceel uitzien en in Mei van dat jaar werd de zaak naar de Anegang overgebracht. De Franken's werden oud en een nieuwe, fris- sche kracht was noodig om de zaken ver- der te drijven met den noodigen durf en energie. Toen kwam, in 1890, de heer Ka- rel Bakker, als kleinzoon van den oprich ter, zijn krachtige schouders onder den last zetten. En óf het ging! Niet alleen wist hij de reputatie der oude firma te handhaven, maar die tevens te ver stevigen en uit te breiden. Hem was het ge. geven op 1 Nov, 1912 het 75-jarig bestaan der zaak te mogen herdenken. Dat hij toen van alle kanten bewijzen van hartelijke sym pathie heeft mogen ontvangen, hoeft geen verder betoog. En er zou met dat alles nog geen reden zijn daar thans op terug te komen, zelfs niet nu het op 1 Nov. a.s. 90 jaar zal zijn dat Franken's schoenmagazijn bestaat, ware het niet dat heden de laatste hand werd ge legd aan verbouwingswerken en de etalages, na zoowat zes weken achter 'n doode schut ting verborgen te zijn geweest, gisteravond verfraaid zijn te voorschijn gekomen, een sieraad voor onze Anegang! De heer K. Bakker wilde al lang verbou wen, maar de rompslomp, daaraan verbon den, hield hem steeds terug. Tot hij er ein delijk toch maar toe besloot. Dat hij gelijk had, bewijst de mooie, modern opgevatte winkelpui, die velen thans zullen bewonde ren. De talrijker wordende modellen en ar tikelen maakten een uitbreiding der eta lage-ruimte vooral noodzakelijk. Doch dat was geen peuleschil, gezien de beperkte plaats, die daartoe maar beschikbaar bleef. De Amsterdamsche architect v. d. Nieuwen Amstel echter vond een practische en toch aesthetische oplossing. De pui werd een stukje naar binnen in de zaak gebracht en langs weerszijden van den ingang met sier lijke hoekoplossingen uigebouwd. De etala ge-ruimte is hierdoor niet alleen haast ver dubbeld, maar het etaleeren zelf zal nu ook met meer smaak kunnen geschieden. De heer Bakker heeft het mooie ontwerp ter uitvoe ring in bekwame handen gegeven: de aan nemer Hulstman voerde de werken uit en leverde een prima-mahoniehouten pui. Het glas-in-lood is aangebracht door dc firma K. Trautwein, alhier. Het geeft de pui een voornaam cachet, terwijl de schilderwer ken werden uitgevoerd door G. Kapein en de electriciteitswerken door H. Lomans, Zoo is deze negentigjarige zaak, ongeveer dag op dag correspondeerend met hare stich ting, vernieuwd, verjongd en fleuriger dan ooit een nieuwe periode van haar bestaan ingetreden. De talrijke en vaste clientele zal zich hierin verheugen en voor wie de zaak nog niet mocht kennen is het 'n aanspo ring er spoedig kennis mee te maken. Aan het hoofd van deze soliede firma staat de heer Bakker, 'n sympathieke zakenman, correct en voorkomend, beschaafd en'met zijn uitnemende vakkennis steeds geheel ten dienste van zijn cliëntele. Hij moge zich in dezen dag verheugen en eens te meer on dervinden de waardeering en belangstel ling in zijnen arbeid. Onze gelukwenschen en hij houde zijn leuze hoog: „Distinction in style and Quality!" B. en W. stellen voor, hen te machtigen om in 1927, al naar gelang de behoeften d«i gemeentekas zulks vorderen, gelden tijdelijk op te nemen met dien verstande, dat het ter zelfder tijd opgenomen bedrag nimmer de som van 5.000.000 zal overschrijden en tegen eene rente van niet hooger dan 1 pet. boven het promesse-disconto der Nedei- landsché Bank. Bij Koninklijk Besluit van 27 October is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassatt de heer G. Veen, predikant bij de Nederduit^ch-Hervormde gemeente, alhier. In het douchebadhuis aan het Hofdijlk- plein zijn in de afgeloopen week 701 baden genomen, in dat aan den Koudenhom 489 en in dat aan het Leidschcplein 757. Bovengenoemde vereeniging is aangezocht eenige uitvoeringen te geven, ter gelegen heid van de jaarfeesten van den R.-K, Volksbond te Oud.Schoten en wel op 14 en 21 November a.s. Opgevoerd zal worden het door haar reeds 2 maal met groot suc ces gespeelde tooneelspel „Voor Eer en Aanzien". Voorwaar een mooi succes! Bij de 16 zaken, die deze firma reeds in Holland heelt, en de vele andere in Wec- nen en Budapest, heelt zij thans ook een filiaal geopend in het perceel Groote Hout straat 59, waarin voorheen de firma Lan ge,, meyer baar zaak had. Een wolk van geuren en een zee van parfumerie-artikelen zijn de eerste eigen schappen, die bij het betreden van der. zaak opvallen. De kleurcnschakeering van het groot aantal doozen en flesschen met de tiutrijkc etiketten, moeten vooral op het zwakke geslacht een sterken indruk maken eri onweerstaanbaar werken op haar koop- lustzin. Hel interieur van den winkel is geheel in mahonie uitgevoerd, terwijl tot aan den zolder rijkende stellingen den enormen voorraad goed herbergen. Ook gewone huishoudbenoodigdheden maken deel uit van den inventaris, zoodat ook de niet- geuren-minnende huisvrouw er voor haar zaakjes voordeelig terecht kan. Om een voorbeeld te geven van de wijze, waarop men deze zaak heeft aangepakt, diene, dat men eerst eergisterenavond het goed ontving en dat thans alles reeds behoorlijk geatangeerd tentoongesteld is. Van de kwaliteit der specialiteit van het huis, de Glfick-artikelen, hebben wij ons kunnen overtuigen en is zeer zeker uitste kend, Verder zijn de nieuwste artikelen van gerenommeerde buitenlandsche firma's voorhanden en verder veel, van wat men anders slechts in Drogisterijen vindt. Wij twijfelen niet of de „Parfumerie Apollo", die naar men ons mededeelde, de grootste zaak op dit gebied in Neder land is, mag als een aanwinst voor de Groote Houtstraat gerekend worden. Harold Lloyd is op het oogenblik in het Kroon-theater. Onderweg kwamep we hem al tegen, ten minste hij had een bril op, die sprekend geleek op die van den beroemden Harold. Naderhand blijkt, dat ook zijn overige kleedjj geheel en al vervaardigd is conform die van den komiek als lid van een Rugby- team. Er is wat gelachen gisteravond in de Kroonzaal, De film Harold Lloyd als student krioelt van de geestige vondsten en dito zetten, terwijl tegen het einde, 't heel even een tragie-comedie wordt, maar van de goede soort, niet storend, doch pakkend tot in de uiterste finesses. Men moet werkelijk deze film gezien hebben, om over de kwaliteiten ervan le kunnen oordeelen. Een groot voordeel is ook, dat de bijschriften, die veelal gewild- geestig zijn en bijna storend werken op het scenario, thans in volkomen tiarmonie zijn met de vertoonde grappigheid. Veel van het succes komt ook op reke- nittg wan 3en regls»«an 3f« «e»w£c«i4| voor gewaakt heeft om prettige gedeelte# tot vervelen» toe nit te buiten. 'i Een buitengewoon sympathieke film St ook de- comedie-2 acter „Houd vast". Oöfc hierbij overschrijdt de lach vaak de grenzenf van het normale, zoodat men zieh voor hoofdfilm van 7 acten gedurht kan oefancsui „Dc mode", speciaal voor de dame» en def| „Wereldgebeurtenissen" voor iedereen, ver»; volmaken het programma van deze week. Een bijzonder woord van waardeerfng vwaj dient het orkest, dat in zijn muzikale illuw tratie buitensporig opviel. v.... Op den boek KI. Houlwcg-GasthuisjïngeJ had gisteren een aanrijding plaats tusschen een auto en een tramwagen der Ceintuur* De auto wilde de brug naar den Kamper* singel oversteken, toen een tram naderde* die naar den Kleine Houtweg reed, Beidej bestuurders remden krachtig, doch konden een aanrijding niet verhinderen. De auta( werd licht beschadigd. De chauffeur ver klaarde ter plaatse onbekend te zijn en heti roode seinlicht niet gezien ie hebben. .Vrijdagavond' werd voor een! talrijk pu bliek de Nederlandsche Tuberculose-hln* vertoond „Achter de wolken schijnt de Zon".... Deze film, vervaardigd door de» heer Willy Mullens, in o-pdracht voor de Ned. Centrale Vereeniging to* Bestrijding der Tuberculose, is inderdaad een interes sante film, die de belangstelling van eën' ieder zeker verdient. Na een korte aanleiding van den heer Géesink, die vertelde waarom deze filmt vervaardigd was, werd een aanvang geno men met de vertooning en aan de hand van de zeer duidelijke explicatie van deflt heer Geesink, was de film uitstekend t* volgen. Het filmbeeld, dat zeer fraai te noeme* is en technisch keurig is verzorgd, verraadt de zaakkundige hand van den vervaardig»* en het verhaal, op het doek aanschouwelijk voorgesteld, heeft een verloop, dat niet na laat de toeschouwers te boeien. Dankbaar applaus volgde aan het eind». Onder de genoodigden waren vertegen woordigers van het bestuur van de Alge» meene Tuberculosebestrijding, vele Docto ren, den heer J. v. Konijnenburg, Directeur van de geneeskundigen dienst; Bestuur van Herwonnen Levenskracht, Bond van Onder wijzers en vele Zusters. Het podium was smaakvol versierd doofl P. v. Norden, die een groenversiering wei- willen d bad aangeboden. Het jazz-band- orkest „The Jolly Fellows, wist het publieüé in een prettige stemming te houden, zoodat het i 'es bijeen genomen een avond was, niet alleen leerzaam, maar ook tevens ge zellig. Met trots kan de vereeniging tot B«« strijdipg der Tuberculose terugzien op dezen zoo goed geslaagden filmavond en zi| heeft daardoor weer eens getoond om mef energie haar taak voort te zetten, de tuber culose te bestrijden. Allen, die hiertoe medegewerkt hebbeif komt een woord van lof toe. De griffier der arrondissementsrechtbank ta Haarlem maakt bekend, dat bij beschik king dier rechtbank van 26 October 1926 de surséance van betaling, verleend aan de N.V» Hollandsche Handelsbank, gevestigd te Haar-' lem, verlengd is tot 23 Maart 1927. C. M. DE ROY f. Alhier is op 51-jarigen leeftijd overleden d- heer C.M. de Roy. in leven chef de bureau bij de cacao- en chocolade fabriek Union. CHRISTELIJKE DRANKBESTRIJDING De afd. Haarlem der Nationale Christen Geheelonthoudersvereeniging hield een le denvergadering. Aangenomen werden negea nieuwe leden, Medegedeeld werd, dat op 19 November a.s. een Vogelavond zal worden gegeven door den heer Burdet in den Schouw burg aan den Jansweg. Tot voorzitter werd herkozen de heer W.P. J. Overmeer en tot bestuurders de heerên At Mooyman en P. Schipper, die allen htm her benoeming aanvaardden. Tot afgevaardigden naar de najaarsvergade ring van het Provinciaal Comité op 6 Nov. t« Hilversum werden aangewezen mej. S. Vester en de heer C. ten Boom. Besloten werd de candidatuur van mej. M. Montijn voor bestuurslid van genoemd comi té in die vergadering te steunen. Voorts werd aan het bestuur opgedragen zoo mogelijk plannen te ontwerpen om de vroege Zaterdagavonden weer in te stellen voor mannen, die dan bij de straat ioopen en om aan de chauffeurs en koetsiers, die gedu rende de Bach-avonden op het Klokhuispleia moeten wachten, goedkoop koffie te verstrek ken. Ten slotte gaf de heer Overmeer een his torische overzicht in vogelvlucht van de drank bestrijding te Haarlem sinds ongeveer 1840. Daarna werd deze goed bezochte vergade ring op de gebruikelijke wijze geslot*»- In den schouwburg aan den Ja«»weg kwam Vrijdagavond „Het Vroolijk Tooneel" het publiek weer eens amuseeren met dé muzikaal onbeteekenende maar overigen» zeer genietelijke operette „Olly Pollp". Het publiek bestond uit een zeer ver spreid gezeten gezelschap, maar heeft zicfr best vermaakt en moedigde dan ook d» executanten meergpalen met hartelijk ap plaus aan. Over de verzorging van den zang kunnen we niet roemen, maar het-actecren was van een kostelijke vlotheid, die een prettige stemming gaande hield. Fientie de la Mar speelde haar transformatie uitstekend. Louis de Bree was weer genoegelijk-rap, e* Sylvain Poon, die 'n enkele maal Buziau imiteert, gaf eveneens 'n leuk type. Daar naast Annie de Bree-Bakker, Riek de 1» Mar-Kley, André Span en Joh. Valk t« samen 'n vroolijke club, die met lied en grap den avond aangenaam vult. Voor 'n vroolijk avondje-uit is deze operette wel geschikt. Men meldt ons dat op Donderdag 4 No vember 's avonds 8 uur een bijeenkomst zal plaats vinden van de ouders der leerlingen van de Gemeentelijke Montessorischool in de van Zompelstraat. Op deze bijeenkomst zal door Mevrouw Prins-Willekes Macdo- nald een lezing worden gehouden over liet onderwerp „De Montessorischool". Na deze lezing zal het Montessori-materiaal aan de aanwezigen worden uitgelegd. In de Gemeentelijke Concertzaal zal op Vrijdag 12 November a.»., des avonds om 8 uur een concert worden gegeven door de Kon. Liedertafel „Zang er, Vriendschap". Als solisten zullen dien avond optreden: Mevr. B. Mak van Waay-Door.'mans, so praan, Dordrecht; de heer Carel v. Leeuwen Boomkamp, cello, Amsterdam en m«j. Emmy van Eden, begeleiding te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2