KWATTA5 JA\4VREEP Feesten te IJmuiden, cp Beter dart 6oed: D£ BESTE YraagtKWATTA-SPECEAAS Schrijnende Handen na de Wasch (Tweede Blad NIEUWE HAARE. COURANT Dinsdag 2 November 1926 Het blijft echter 3-1. dfepyvs.V' 7 'wen IVIijnhardt's Zanuwtabletten UIT DEN OMTREK. DRIEHUIS. OVERVEEN. R. K. Volksbond. Als U zich Onwel gevoelt IVIijnhardt's Laxeertabletten LAATSTE NIEUWS Overstrooming te Venlo. Het spoorwegongeluk ts Creii De ambt&narenkivesüe. in Oostenrijk. Relletjes in Parijs. De aanslag op Mussolini Toekenning va. tie'Me. Het programma voor heden en morgen. Het programma voor heden ondergaat een wijziging, het vuurwerk zal hedenavond om 9 uur worden afgestoken, niet op het pant serfort, doch op den noordelijken oever f Van het buitentoeleidingskanaal. Voor morgen vermeldt het programma (een wedstrijd voor transportfietsen, enkel voor deelnemers boven de 16 jaar. De wed strijd begint om 10 uur v.m. en wordt gehouden in de Trompstraat. De Start heeft plaats bij de gasfabriek; de finish is bij de Frans Naereboutstraat. De wedstrijd wordt opgeluisterd door muziek. De volksfeesten, welke des middags zou den gehouden worden, gaan niet door, Negens de geringe deelname. De illuminatie. Dit nummer van het feestprogramma is tttker wel een der meest geslaagde, al was het dan ook jammer dat, op den bestem den tijd Vrijdagavond, niet alles gereed was, zoodat een bespreking naar dien .avond onjuist zou zijn geweest. Zoo was b.v. de Oranjestraat nog niet gereed en, nu Ee gereed is, moet erkend worden, dat die verlichting ontegenzeggelijk de meeste menschen trekt van al. Als groote, vurige ((kolommen staan de groote oranjezuilen daar en brengen den beschouwer in fees telijke stemming. Het kleurrijke spel van 'licht en warmte berijkt in de Oranjestraat wel het hoogtepunt. Wat niet inhoudt, dat de andere straten de moeite van het aan dien niet waard zijn. Integendeel, velen ■zullen b.v. de Prins-Hendrikstraat, met overvloed van wit licht, rustiger en voor namer vinden, evenals ook de Kanaal straat, die door particuliere illuminaties jfcovendien nog buitengewoon mooie effec- (ten geeft. Zeer aardig is ook de Amstel- pstraat, die dezen keer buitengewoon veel •tbeteekenis heeft als de hoofdvestingsweg jduschen de beide belangrijkste centrale „versieringen in dit stadsdeel; het Sluisplein !'«n het Willemsplein. De verlichting van den buitenkant, behalve door enkele par ticulieren, met inbegrip van de sluizen en 'bet sluiskantoor, zal niet voor hedenavond ibianden, daar gedurende dien tijd de kleine >luis buiten dienst gesteld wordt. Dat moet irfian een schitterend geheel vormen met de .eerepoort voor de Amstelstraat en de «kolommen terzijde, voor de Oranje- en de ^Vissering-straat. Het Willemsplein is gedu- rende deze avonden in een ware iichtzee 'herschapen; een ontelbaar aantal lichtjes czijn op of om de muziektent aangebracht. 'De woonstraten in het oudste deel van IJmuiden zijn, uitgezonderd één niet ver sierd en verlicht. Die uitzondering is de Zeestraat, waar gekleurde lichten en een mooie eerepoort werkelijk tooverachtig aandoen. De Keizer-Wilhelmstraat, met aanslui pende zijstraten naar het Oosten, de Bloem- straat, Krugerstraat, Steynstraat en En- schedestraat zijn alle weer, in aansluiting hunner versiering, verlicht. Wij voor ons, vinden de Steynstraat het mooist daarvan, daar verlichting en straat in volle overeen- •stemm.ng zijn. De Wilhelminakade is slechts eenvoudig verlicht, wat het beste past bij de beide groote illuminaties, waarop die straat aan sluit. Het is de illuminatie van het Stations plein en de betonbrug, waar zeker wel het zuiverste effect van lichtlijnen getroiien is. De betonbrug is buitendien zeer interes- sent, doordat men, die overgaande, komt voor drie verlichte eerepoorten, voor de Huygenstraat, de Julianakade en recht vooruit, voor de Kennemerlaan. Door laatstgenoemde, statig verlichte laai;, ziet men op den achtergrond op de gouden senijn van een groote eerepuort, op den hoek van de Rijpstraat. Ln dit stadsdeel zijn ongeveer alle straten geïllumineerd, zoodat 2-XTZe waard zijn daarheen te wandelen. Na een vrij groot eind, waar geen bijzon ders wordt, aangetroffen, komt men in het centrum van dat deel, dat sinds gisteren ■ook IJmuiden heet. Daar zijn de Frans Noereboutstraat, de ^.Villemsbeekweg, de straat feestelijk versierd en verlicht, straat festelijk versierd en Verlicht. Het meest statige punt is zeker wel op den hoek van het Verenigingsgebouw, waar een zeer groote cerepoort den toe gang tot groot-IJmuiden afsluit. Ook aan de zijde van Velsen, bij de tun nels is een dergelijk, schitterend verlicht ♦tuk Zaterdag. De Zaterdag was de dag van het feest, ge wijd aan de sport. Zij wordt de godin dezer eeuw, doch het bleek Zaterdag opnieuw dat dan de opvatting van het woord sport zeer eenzijdig opgevat wordt. Het eerst waren n.l. athletiekwedslrijden, doch er was maar weinig publiek bij. Meen nu niet dat die athletiek maar van weinig beftekenis was, lezer. Hoogstens zou men dat kunnen zeggen van het hardloopen over 400 M., uitsluitend voor IJmuidenaren. Toch waren de presta ties niet slecht, dat bewijzen de tijden. De eerste prijs werd behaald door A. Hoo- gerwerf, lid der H. A. V. in 57 1/5 sec. Tweede was W. Ejfein, in 62 2/5 sec. Deze was, evenals de opvolgende winnaars, J. H. Jonker, F. de Boer en J. Asjes lid van Olympia. Het hardloopen over 3500 M. werd ge wonnen door J. Zeegers, lid van A. V. A. L. in 11 min. 16 sec. Op hem volgden F. Goo- sens, lid van A. V. A. C. in 11 min. 48 4/5 sec. en J. Pennekamp, D. O. K. E. V., L. Alofs, A. V. 1923 en P. Gerbrans, A. V. A. C. Voor het estafette-loopen 4X100 M., wa ren 3 deelnemende ploegen. Die van H. A. V., bestaande uit Paulen, v. d. Berge, v. Welse- nes en Rinkel, droeg natuurlijk den le prijs weg, in 45.6 sec. De volgende der beide an deren was Olympia, Zaandam en Olympia, IJmuiden. In de Zweedsche estafette-Wedloop, (4óó, 300, 200 en 100 M.) was de volgorde dezelfde. (H. A. V. in 2 minuten 8 sec.l, terwijl Olym pia, IJmuiden, als vierde aankwam. Daarna kwamen de voetbalwedstrijden aan de beurt. V. S. V. bekampte Alcmaria .Victrix en Stormvogels de H. P. C. De gasten waren beiden slechts incompleet opgekomen, met het gevolg dat beide thuis clubs een sprekende overwinning wisten te behalen. De derde klasser V. S. V. sloeg de tweede klasser met 31, terwijl Je uitslag van den strijd tusschen beide eerste klassers 72 werd. Beide wedstrijden Waren tot het einde zeer interessant. Wethouder Tusenius reikte, met een aai- dige toespraak de prijzen uit. Op het terrein waren o.m. aanwezig de beschermheer van Stormvogels, Jhr, Boreel van Hogelanden, vele leden van het gemeen tebestuur en een talrijk publiek. STORMVOGELS—H. F. C., 7—2. De elftallen: Thijssen, Haak, Koster, Visman, Snoeks, v. d. elde, Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, v. d. Velde de Jonge. De Jong, v. d. Berg, Van Eek, Daniels, Besoeki, Baasbank, Adriaanse, Maarleveld, Renesse, Miezeros, Snouck Hurgronje. Beschikt Stormvogels dus vrijwel over haar complete elftal, H. F. C. is al zeer onvolledig. Niettegenstaande dat, heeft „the good old" geen slechten indruk ach tergelaten. Het incomplete H. F. C. doet den eersten aanval, maar Koster slaat af. Dan trekt de Jonge er tusschen uit, zet voor en Blinkhoff voltrekt het vonnis, 10. H. F. C. zit nu direct voor het St.-doel. Haar linksbuiten zet voor, de rechtsbin nen kopt in, maar Thijssen redt schitterend. Hij blijkt echter met een clubgenoot in botsing te zijn geweest, zoodat hij blijft liggen. Gelukkig echter neemt hij zijn plaats weer spoedig in. Het valt op, dat de jeugdige H. F .C.- ploeg zich nog lang niet gewonnen geeft. Er wordt vaak in 't veld aardig gespeeld, maar voor 't doel is 't mis. Zelfs wanneer haar midvoor alleen voor Thijssen komt, schiet hij nog naast. De Stormvogels nemen de zaken kalmer op, zoodat ook 't H. F. C.-doel voorloopig geen gevaarlijke momenten meer beleeft Een oogenblik komt H. F. C. nu stevig opzetten. Tot viermaal toe, vlak achter elkaar, weet Thijssen harde schoten on schadelijk te maken. Met een vliegend schot weet v. d. Velde dan den Storm vogels-voorsprong te vergrooten, 20. Ook dit doelpunt ontmoedigd de II. F. C.'ers niet. Hun midvoor stelt zich tac tisch tusschen de backs op, maar hij is met schieten niet fortuinlijk. Witte Jan ver staat die kunst beter, want als Houtkamp een goeden through-pass geeft, scoort hij keurig, 30. Even hierna breekt Olden burg in zijn eentje door, doch schiet rake lings naast. De laatste minuten valt H.F.C, nog hef tig aan. Thijssen moet er zelfs aan te pas komen, maar het blijft 30. Direct na de rust krijgt Bezoeki de kans van den dag, maar zijn schot faalt. Aan weerskanten wordt in een flink tempo ge speeld. Het is weer H.F.C., dat een kans krijgt. Daniels schiet hard in, maar Thijssen stopt. Bij Stormvogels valt het spel van den lin- kerwing op. Een der voorzetten van dien kant kanjert Blinkhoff juist over. Nauwe lijks is dit geschied, of Thijssen redt op wonderbaarlijke wijze. H.F.C. komt weer terug en 't is Van Eek, die op keurige wijze een voorzet van links benut {31). Stormvogels gooit er nu weer een schep je op. Na flink voorzetten schiet de Jonge eerst tegen een H.F.C.er en vervolgens te gen den binnenkant van den paal. Toch wordt het door toedoen van v. d. Velde 41 uit een voorzet van rechts. Thans is H.F.C. geslagen en Sormvogcls blijft sterker. Na fraai werk van den linker- wing scoort v. Velde wederom (51). Bij een der weinige H.F.C.-uitvalien slaat Haak den bal uit 't doel. Penalty! Miezerus vol trekt het vonnis. (52). Terwijl de duisternis al begint te vallen valt Stormvogels weer heftig aan. Houtkamp en Blinkhoff passeeren met harde schoten ieder nog eenmaal SnoecK Hurgonje, zoodat Stomvogels met 72 den beker wint. Na afloop reikte Wethouder Tusenius met eenige welgekozen woorden den voetballers en athletiekers hun gewonnen prijzen over. V. S. V.Alcmaria. De elftallen: Schut, Burger, Doeschot, v. d. Pol, Roozendaal, Bos, Homan, Schuyt, Peetoom, Mulders, Bos. Baunig, Horeman, Zwaneburg, Bakkers, Glas De Witte, Wev, Böhm, Pieterman, v. d. Griendt, v. d. Wint. V. S, V. begint met 10 spelers. Den eer sten aanval onderneemt Alcmaria, waarbij de linksbuiten van dichtbij overkopt. Bij een V. S. V. aanval geeft Bakker aan Glas den bal slechts vóór. het inkoppen, wat deze in al te grooten ijver, verzuimt. Ondanks haar nummerieke minderheid weet V. S. V., het spel vrij gelijk te doen opgaan. Ze komt zelfs in de meerderheid, als haar elfde speler, op het groene tapijt verschijnt. Zwanenburg krijgt een mooie kans, doch ook hij verstaat de edele kop- kunst slecht. Kort hierop mag de Alcmaria- keeper zijn capaciteiten toonen bij een vrije trap door Böhm genomen. Hij stompt fraai weg. Het is Alcmaria aan te zien, dat zij met invallers speelt, want haar spel is verre van 2de klas. Het verwondert ons dan ook niet, dat V. S. V. door Bakker de leiding neemt: 10. Alcmaria geeft niet op, doch haar voorhoede is vrij tam en kon dan ook Pie terman c.s. niet passeeren. v. d. Wint krijgt dan ook slechts enkele verrr schoten te sloppen. Kort voor rust ontsnapt het Alc- maria-doel tweemaal als kopballen van Zwanenburg rakelings, naast en over gaan. Na de rust beschikt V. S. V. over haar complete voorhoede, daar de gebroeders Heyermans gearriveerd zijn. Zwanenburg krijgt op enkele meters voor open doel den bal vrij, nadal eerst tegen den onderkant van dc lat is geschoten. Hij schiet echter over. Alcmaria, dat haar opstelling gewijzigd heeft, valt nu meer aan dan voor de rust. Een vrije trap word hard ingeschoten, doch v. d. Wint redt fraai. Meteen doet V. S. V. een aanval. De uitioopende keeper mist, waarna Heijermans via den paal scoort 2-0. De derde klassers blijven in den meerder heid, maar de uitvallen der Alkmaarders zijn gevaarlijk. Bij een dier uitvallen komt de links-binnen voor open doel, maar hij schiet nog naast. Na zoo'n uitval is het woord weer gerui- men tijd aan V. S. V. Door gevaarlijk uitloo- pen van keeper Schut, verkeert het Alcm.- doel vaak in gevaar. Doeschot en Burger verdedigen echter goed, doch ze kunnen niet verhinderen, dat Heijermans met een vliegend scoot scoort. 3—0. Dit moedigt Alcmaria weer aan en het spel gaat vrij gelijk op met V. S. V. echter veel gevaarlijker voor 't doel, dank zij 't goede spel vooral van den rechtsbinnen Heijermans. 't Wordt in Kennemerland gewoonte bij belangrijke feestdagen ook van het publiek aandacht te vragen voor onze Olympische sport, de athletiek. Te verheugen is dit om twee redenen, ten eerste getuigt dit voor de populariseering van de sport der sporten en ten tweede beschouwen wij ze als „po pulaire" wedstrijden, waaruit bij ruimere toepassing en meer plaatseiijke beperking stellig krachten voor den toekomst naar voren komen. Daarom juichen wij deze eerste pogingen tot navolging van de Bloe- mendaalsche Koninginnedagwedstrijden ten zeerste toe. Toch zou er, propagandistisch nog beter gewerkt kunnen worden, als meerdere nummers alleen tot IJmuidenaren beperkt hadden kunnen worden, terwijl daarnaast enkele le klas vereenigingen ge ïnviteerd waren. Nu waren de estafette nummers spanningloos door het groote Haarlem-overwicht, al was het meeloopen van Paulen en v. d. Berge op zich zelf een attractie, die door het publiek zeer gewaardeerd werd. ïÜfJ 'ié '4ÖÖ M. voor TJmuïJenaVen, Jïep rA Haogerwerf (Haarlem) een klasse beter dan z'n tegenstanders, van wie verschillenden lang niet onverdienstelijk liepen, 't Zijn taaie knapen, met ijzeren wil, die IJmuide naren. 't Aardigste nummer was de 3500 M. waar 20 athleten startten. J. Zeegers, die uit stekend liep, nam met Pennekamp direct den kop; dan kwamen zijn clubgenooten Goossens, die vlot en losjes liep, Na 8 ron- (1923); Peper, Haarlem, ging 4 ronden aan den staart, om langzaam in te loopen en door het uitvallen van enkele bekende loo- pers no. 6 te doen eindigen. Pennekamp kon Zegers niet volgen, liet los, ging slecht verder om nog gepasseerd te worden door Goossens, die vlot en lojes liep. Na 8 ron den had Zeegers al z'n tegenstanders gepas seerd; met 'n fraaien eindspurt eindigde hij in 11 min. 16 sec. In feilen strijd eindigde de no.'s 2 en 3 en 4 en 5. Vooral de verras sing van Alofs op Gerbrands was sensatio neel. Bij de estafetten deed Haarlem zeer goed werk; vooral de tijd op de 4 X 100 M. mag met 2 invallers onder deze na-seizoen en baanomstandigheden fraai genoemd worden. De IJmuidensche Feestcommissie kan met genoegen op haar werk terugzien. Enkele N. H. A. B.- en Haarlembestuurderen ver leenden bij de regeling hunne- medewer king. De volledige uitslagen luiden: 400 M. voor IJmuidenaren: 1. A. Hooger- werfHaarlem 57.2 sec.; 2. W. Effern Olpmpia 61.4 sec.; 3. J. H. Jonker, idem; 4. F. de Boer, idem; 5. J. Asjes, idem. 3500 M.: 1. J. Zeegers, A.V.A.C. 11 min. 16 sec.; 2. F. Goossens, idem, 11 min. 48.8 sec.; 3. J. Pennekamo, D.O.K.E.V.; 4. L. Alofs, „1923"; 5. P. Gerbrands. A.V.A.C.; 6. P. Peper, Haarlem. Zweedsche estafette (400, 300, 200, 100 M.): 1. Haarlem 2 min. 8 sec. (A. Paulen, R. v. d. Berge, G. Rinkel en A. v. Welse- nes); 2. Olympia, Zaandam 2 min. 44 sec.; 3. Olympia I, IJmuiden 2 min. 50.1 sec.; 4. Olympia II, idem, 3 min. 4 X 100 M. estafette: 1. Haarlem 45.6 sec. (A, Paulen, R. v. d. Berge, G. Rinkel en A. v. Welsenes); 2. Olympia, Zaandam 52.2 sec,; 3. Olympia, IJmuiden. De Gymnastiekuitvoering. Zaterdagavond gaven de gymnastiekver- eenigingen „IJmuiden", „Olympia", „Gra tia" en „Plato" een gemeenschappelijke uit voering in „Thalia". Ook dit gpmnastiekfeest vormde een on derdeel van het groote sportgebeuren van dien dag. De avond werd geopend door den voor zitter van het Alg. Comité, den heer J. C. Dunnebier, die er zijn vreugde over uil- sprak, dat zooveel vereenigingen zoo spon taan hadden willen medewerken. Het sport comité was dan ook de eerste commissie, welke haar plannen aan het Alg. Comité kon overleggen. Met den wensch, dat deze avond in alle opzichten mocht slagen, ein digde spr. Nu, deze wensch van den heer Dunne bier is vrijwel in alle opzichten in vervul ling gegaan. Wat deze uitvoering in de eerste plaats bewerkstelligd zal hebben, is de opheffing van de animositeit, welke tusschen eenige vereenigingen bestond, daar tal van oefe ningen door leden van genoemde vereeni gingen gezamenlijk werden uitgevoerd. Den dames werd de eer gegeven de avond te openen onder leiding van mej. van Eeke ren. Ze voerden op muziek op fraaie wijze een nummer vrije oefeningen uit. Dit was werkelijk een goed openingsnummer. Dc heeren, onder leiding van den heer Beets wilden voor de dames niet onder doen, We mochten heel wat goede hoogbrug-oefenin- gen aanschouwen. Aan het hoogrek bleken meerdere heeren minder goed thuis. De af werking liet vaak te wenschen over en meerdere mislukte oefeningen moesten we noteeren. Eenigermate werd dit vergoed, doordat een vijtal heeren werkelijk goed beslagen ten ijs kwam. De dames van T. V. Y. deden zich voor de niet gehouden pauze in de „Vlinder- dans" van hun besten kant kennen. De costuumpjes waren „snoezig" eh sierlijk en gracieus, de bewegingen en danspasjes. De dames hadden een geweldig applaus in ont vangst te nemen. De dames van „Gratia'' voerden een num mer Rythmische oefeningen uit. Door enkele foutjes en het minder gracicuse werken van eenige dames slaagde dit nummer niet zoo als het vorige. Het klassikaal brugturnen voor dames slaagde weer beter, al liet het achteruit zwaaien wel eens wat te wenschen over, Tusschen de verschillende nummers door demonstreerden enkele onderofficieren eenige nummers sabel-, floret- en degen- schermen, waarmee ze zeer zeker veel suc ces oogstten, 't Was voor velen waarschijn lijk de eerste keer, dat ze met schermen kennis maakten, waarom het zeer goed ge zien was, aan elk nummer een uitleg le doen voorafgaan. Voorts werden de gymiiastieknummers op zeer verdienstelijke wijze afgewisseld doot het symphonie-orkest Euphonic'Het or kest behaalde er geweldig succes. De avond werd besloten met enkele aar dige standen van de heeren van Olympia". Zij tenslotte nog vermeld, dat de uitvoe ring, ondanks de kermis, goed bezocht was. De herdenking in de R. K. kerk. Zondag, 31 Oct., werd in de parochie van den H. Gregorius te IJmuiden, samen met het feest van Christus Koningschap ook het 50-jarig bestaan van IJmuiden her dacht. Des avonds haÜ te 7 uur een plechtig Lof plaats, waaronder een missie-pater van het H. Hart een predicatie hield over het ont staan en dc herdenking van Christus Koningschap. Zijn Eerw. wist met zulke mooie woor den weer te geven, hoe de Missie-Paters, Broeders en Zusters, die naar dc roepstem van hun Heer en Meester luisterden: Vader, Moeder, vrienden en békenden verlieten, om dan hier door de haven van IJmuiden varende, een blik te werpen op alles wat hen dierbaar is, het dierbaar Nederland aan de pieren vaarwel te zeggen, om dan in de verre onbeschaafde landen Christus' Koningschap te gaan verkondigen. Diep ontroerd volgden alle parochianen den gewijden spreker, waarna het feestlof geslo ten werd met een Te Deum Laudamus. Koninklijke onderscheidingen voor trouwe werkers. Het waren niet dc hoogstgeplaatste amb tenaren, aan den dienst van het Noordzce- kanaal en bij 'de onderhoudswerken van de firma Volner en Bos, die gisteren bevel kregen om zich aan het havenkantoor te vervoegen. Niet bijzonder hoog in rang, maar wel de werkers die mede het groot ste aantal dienstjaren hebben bij den rijks waterstaat of bij de firma, reeds zoolang belast met het onderhoudswerk. Dc oorzaak van het bevel was hun onbe kend, doch het werd dringend gegeven en dus voldeden ze daaraan. Ze stonden op het Sluisplein, voor de trap van het kan toor en zagen daar den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat W. G. C, Gelinck te Haarlem, hoofdingenieur G. Rederker uit Amsterdam, B. Brutel de la Rivière, havenmeester en eenige ambtena ren van den technischen dienst. kalmeeren en Woeden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 c{. Bij Apoth. en Drogisten Verder waren aanwezig directeur en be- drijfchefs der firma Volker en Bos. Zoo stonden voor hunne chefs de hee ren J. Blom, le gezagvoerder-pontwachter te Velsen; G. Nieuwbuurt, havenwachter te IJmuiden en J. L. G. Ahaus, sluisknecht te Schellingwoude, van den Rijks-kanaaidienst en W. Wijnders, bankwerker; B. Olden burg, dekknecht en G. K Kuypers, beton werker, allen te IJmuiden in dienst der firma Volker en Bos; bijna allen zeer een voudige mannen. Daar, op de openbare straat, nam hoofdingenieur Gelinck het woord en las een brief voor van den Mi nister van Waterstaat, waarin stond, dat bij besluit van II. M. de Koningin, de zil veren medaille der Oranje-Nassau-orde is toegekend aan de heeren Blom, Nieuwbuurt en Wijnders en de bronzen medaille der zelfde OTde aan de heeren Ahaus, Kuppers en Oldenburg. Ir. Gelinck reikte daarop, namens H. M. de medailles uit, waarop bij de gedecoreerden in een hartelijk woord gelukwenschte. Hij wees op de groote be- teekenis van de trouwe plichtsvervulling door allen die betrokken zijn in het on derhouden van den dienst van 't Noordzee kanaal, voor het thans jubiïeerende werk. Zoowel zij die in Rijksdienst zijn als bij de firma Vclker en Bos, In deze mannen, waarin die trouwe bediening al die vijftig jaren gehuldigd wordt thans op Ko ninklijke wijze de eenvoud naar voren geplaatst. Spr. eindigde met den wensch, dat het allen nog lang vergund moge zijn hunne borst te sieren met dit eere-metaal. Deze treffende huldiging eindigde daar mee, dat de aanwezige autoriteiten, stuk voor stuk, de gedecoreerde mannen geluk kwamen wenschen, In- de Protestantsche keerken van verschil lende richting, werd in de morgen-gods dienstoefening de gemeente „bepaald" bi; het» jubileum van IJmuiden. In de Chr. Gereformeerde Kerk gebeurde dit des avonds. Over het algemeen waren de kerken voller da» gewoon. De historische tentoonstelling. De kleine tentoonstelling in school 1, in derhaast bij elkander gebracht, wordt een der succesnummers van het feest. Het aan tal bezoekers was gisteravond al gestegen tot 1735. De officieele ontvangst. De officieele ontvangst door het gemeen tebestuur van Velsen, van het bestuur der gemeente Amsterdam, de Kamer van Koop handel te Amsterdam, eenige ministers en verdere autoriteiten, op Donderdag a.s. in Thalia, waarbij tevens de Ode aan Amster dam ten gehoore gebracht zal worden, zal door middel van loudspeakers, tevens hoor baar zijn op het Stationsplein, het Willems- plein e,M het Sfttieeiland. VOORZORGSMAATREGELEN. Wanneer wij den bouw van den Kermis op het terrein Oosterduin in oogenschouw nemen dan valt direct op; ten 1ste, dat alles dicht aaneen gebouwd is en men in tijd van nood de zware transport en woon wagens zoo maar niet uit het zand heeft getrokken; ten 2e, dat door het groote aan tal stoommachines en werktuigen, welke voor alle doeleinden gebezigd worden, het brandgevaar is toegenomen. Door den Opper-Brandmepster den heer C. Hin, zijn thans maatregelen genomen om in tijd van nood spoedig ter plaatse te zijn. Daarom gelieve men indien er begin van brand ontstaat dit te melden aan de R.-K. Jongensschool, gelegen aan het Oos- terduin, waar gedurende de kermis het noodige brandweermateriaal, en tevens twee brandweerlieden aanwezig zijn. Ook een afd. Politie heeft in hetzelfde school gebouw een wachtpost. Het is echter te hopen, dat geen van beiden handelend zal moeten optreden. EEN EXTRA TREIN TIJDENS DE FEESTWEEK TE IJMUIDEN. Van 1 November tot en met Zaterdag 6 November zal een extra-trein loopen op onderstaande dienstregeling: Aank. Vertrek IJmuiden 11.40 nam. IJmuiden Opst stopt Velsen 11.48 Driehuis W. Santpoort 11.56 Bloemenidaal 11.59 Haarlem 12.03 Druk bezoek. Tijdens de Zondagen kwamen stroomen van bezoekers uit de omliggende plaatsen naar IJmuiden, om de iubileerer.de haven plaats in haar feestkleed te zien. De autobussen hadden 't zeer druk. Voor al de dienst op Beverwijk kreeg een onge kend aantal passagiers te vervoeren. Langs den kanaalkant heerschte des mid dags en des avonds een gezellige drukte. Vooral des avonds, toen de illuminatie der schepen en van de sluis beproefd werd. De verlichte trawler vóór de sluis en de ge denknaald met haar schitterende illuminatie gaven alvast een voorproefje van het prach tige schouwspel, dat IJmuiden vanavond te wachten staat. Niet doorgegaan. De rondgang der herauten te paard, welke gistermorgen zou plaats hebben, is om ver schillende redenen afgelast. De bekendmaking hiervan geschiedde nog al laat, zoodat nog velen Maandagmorgen de herauten stonden op te wachten. Natuur lijk tevergeefs, helaas. Ministrieel bezoek. Naar wij vernemen zullen bij de officieele herdenking van het 50-jarig bestaan van IJmuiden, Donderdagmiddag in „Thalia" hunne Excellenties, de Ministers van der Vegte en Koningsberger, tegenwoordig zijn. Vermoedelijk zal ook minister Lambooy tegenwoordig zijn. DINSDAG, De ^jibvangst van genoodigden op het s.s. „Rembrandt." Nadat van het pantserfort de 51 salut- schoien hadden gedaverd, had hedenmiddag om 2 uur de ontvangst door het Algemeen Comité plaats van zijn genoodigden, nan boord van het s.s. „Rembrandt", van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". Dc „Rembrandt" was vanochtend om omstreeks 9 uur aangekomen en had ligplaats genomen aan een der steigers in het buitenkanaal. Op dezen steiger was een aardige versiering aangebracht, welke een mooi entree vormt tot het statige schip. Het comité, onder voorzitterschap van den heer J. C. Dunnebier, ontving hier een uitgelezen gezelschap dames en heeren, die vanaf den stoomer getuige zouden zijn van de vlootrevue en den roeiwedstrijd voor vletlerlieden. Men had er een mooi uizient ever de bedrijvigheid op het water. Rond om het kleurrijke vlaggenvertoon der sche pen en te midden daarvan de kampende roeiers, die naar de mooie prijzen dongen. Er heerschte een opgewekte stemming, zooals dat bij een waterfeest altijd het geval is en die hier, meer dan ergens anders, uit gelekt werd door het levendige schouwspel in het buitenkanaal. Daarbij kwam nog, dat '3e Stbomvaart'ma'atscffappïf „NederTamP" ie' genoodigden een „tea" aanbood, een atten- tie, welke ten zeerste op prijs werd gdsteld en die niet weinig bijdroeg tot het genoegen dat hier dezen middag werd gesmaakt. Dit geldt ook ten aanzien van de voorr drachten van den heer en mevrouw Speen hof. Op de welbekende manier zorgde het echtpaar Speenhof voor prettige afwisse ling en hun kunst wist het gezelschap te waardeeren. De roeiwedstrijden. Deze namen om twee uur een aanvang. De start had plaats bij het westelijk flap- licht op het S^uiseiland, vanwaar de deel nemers een baan van 2 maal 700 meter moesten roeien met een keerpunt op 200 M. ten Oosten van de Semaphore. Er werd geroeid in 4 groepen in 3 vlet ten, waarna de eerstaangekomenen nog eens een enkele baan roeiden om den len, 2en, 3en en 4en prijs. Uitgeloofd waren: le prijs; 2 gouden horloges; 2e prijs: 2 zil veren horloges; 3e prijs: 2 barometers en 4e prijs, 2 zilveren sigarettenkokers, allen met inschrift. De winnaars der ^prijzen zullen we mor gen vermelden. Aan boord van een gepavoiseerden log ger, welke bij het westelijk flaplicht lag gemeerd, bevond zich het muziekcorps '„Concordia", en deed tijdens de wedstrij den vroolijke muziek over het water klin ken. De vlootrevue. In tegenstelling met gisteren, toen de zon het feestvierende IJmuiden in kleur zette, was bet hedenochtend een grauwe tries tige nevel, die over het kanaal en de ha ven hing. Sommige weeraptimisten bewe ren, dat een kouden ochtend de komst van de zon voorspelt, doch zij konden dit op timisme vanmorgen niet deelen. Voor de vlootrevue en -illuminatie had den we op ander weer gehoopt, Intusschen gingen de vporbereidingen in den loop van den ochtend hun gang. Ver schillende booten lagen Maandag al ge meerd en lieten des avonds hun verlich ting reeds over 't water schitteren. Aan den zuidkant van 't buitenkanaal ligt eerst de „Zieten", een Duitcsh politie- vaarluig, dat vermoedelijk echter niet aan de revue deelneemt. Op dc volgende plaats ligt een aardig versierd jacht, van de roei en zeilvereeniging „Het IJ", waarop volgt de loodsboot no. 3. Aan de steiger verderop ligt een motorkotter gemeerd., de „Noord- Holland", dat dienst doet als inspectie vaartuig op de Zuiderzee, De laatste stei ger draagt een feestelijk entree met het oog op de „Rembrandt", welke hier zal aanleggen. Aan de noordzijde van 't buitenkanaal ligt de sleepboot „Gelderland", van het bureau Wijsmuller, terwijl aan den kop van 't sluiseiland een keurig versierde logger gemeerd ligt, de groote motor-logger Mar ten Berdardus 2, IJM. 406, van de V. E. M. Achter de „Rembrandt" ligt de stoom trawler „Flora" IJM. 501, eveneens van de V. E. M. Aan den overkant tegen het pantserfort gemeerd, liggen dc 4 torpedobooten en een onderzeeër, die met hun schitterende illu minatie des avonds een prachtig lichteffect over het water brengen. Eveneens aan den overkant ligt do groote bok van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, die met z'n hoogen versier den kop een imposanten aanblik geeft. Vóór de groote sluis liggen een paar gepavoiseerden hoppers. Achter de kleine sluis bevinden zich de sleepboot van de Gebr. Goedkoop en verder een schitterend verlichte zandzuiger en een kraan van de Steenkolenvereeniging (een z.g. „kolentip"). Tenslotte ligt daar nog het opleidings schip voor de binnenvaart, de „Prins Hen drik", In den loop van den ochtend werden verschillende schepen verwacht. De „Rcm- brandi", arriveerde, schitterend versierd, om over negenen in de groote sluis. De ,.Ek", een Noorsche boot, was toen reeds onderweg. De „Lingestroom", van de K, N. S. M., zou volgen, evenals een der booten van de Alkmaar Packet. Verwacht worden nog de „Astarte" en „Concrakc", respectievelijk een Duitsch en Engelsche boot en liet Zweedsche ss. „Freja". Ook de stoomtrawler „Deria" 14, Um. 271, van de-V. E .M., lag gereed voor deel te nemen aan dc revue. Het geheel staat onder leiding van de haven- en sluismeester, die voor de ver deeling der ligplaatsen zorgen. De oude sluis afgesloten, Hedenochtend was de groote kolk van de oude sluis afgesloten. De kleine kolk zou in den loop van den dag gesloten worden. De geheele dienst moet dus door de nieuwe sluis verricht worden. Jubileum van Besje Alders. Onder zeer groote belangstelling heeft „Betje Alders" de werkster der parochiekerk op Zondag 31 October den dag herdacht, waarop zij vóór vijftig jaar als zoodanig werd aan gesteld. Ter harer intentie werd om zeven uur een II. Mis van dankbaarheid opgedragen. Na de Hoogmis, was er gelegenheid! „Betje" te feliciteeren, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. De Z.Eerw. heer Pastoor sprak namens het kerkbestuur een hartelijk woord van dank voor haar goe de zorgen altijd besteed aan Gods huis voor de eer van God. Steeds, aldus de eerw. spreker, zijt gij voor ons geweest een voorbeeld in nederigheid en eenvoud, in waren godsdienstzin en trouwe plichts vervulling. Ook namens alle parochianen brengt spr. haar hartelijk dank voor de goede zorgen, die zij steeds aan kerk en parochianen heeft bewezen. Het kerkbe stuur had gemeend, dat thans de tijd voor haar is aangebroken een welverdien- verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct, PUROL den rust te gaan nemen en haar werk over te dragen op jongere krachten. Over baar toekomstige woning in ge sticht „De Voorzienigheid", onder de goe de verzorging der eerw. zusters, is zij reeds hoogst tevreden, naar spr. vernam, en hij wenschte haar toe dat ze daar nog vele jaren zou mogen verblijven. Hierna bood Z.Eerw. dc jubikiresse het geschenk der parochie aan, dat bestond uit een enveloppe met inhoud. Ook werd haar een stoel aangeboden. Diep geroerd door zoo veel medeleven met haar, dankte „Betje". Door de harmonie „Soli Deo Gloria", werd een serenade gebracht wat ook zeer in den smaak viel van de velen, die Betje kwamen feliciteeren. Des namiddags half vijf werd de jubilaresse door den Pastoor en den heer Uitendaal, lid van het kerk bestuur, per auto van haar versierde wo ning gehaald en een tocht gemaakt door de parochie en het feestelijk versierde IJmuiden. Daarna ging het weer naar Drie huis, waar „Betje" naar haar nieuwe wo ning werd gebracht. Donderdagavond had in de St. Alovsius- school de eerste vergadering plaats in dit seizoen, welke wegens de belangrijkheid der agenda flink was bezet. De voorzitter opende de vergadering met gebed, heette allen welkom, in bijzonder den nieuwen Geestelijken Adviseur, eveneens den WelE. Gestr. Heer Ch. L. van den Bilt die zich bereid had verklaard als Centraal bestuurs lid den Geestelijken Adviseur te installeeren. Voor de zielerust van een overleden lid en een donatrice werden drie Onze Vaders gebeden. Alhoewel het bestuur in den zomer verband met de leden houdt, memoreerde de voor zitter een en ander waaraan de leden hadden deelgenomen, en aan de behaalde successen die de muziekvereeniging Euphonia had behaald. De notulen werden onveranderd goedgekeurd, bij de ingekomen stukken waren dankbetuigingen en verschillende mededeelingen van het centraal bestuur welke breedvoerig werden besproken. Hierna het kardinale punt. n.l. de installa tie van den Geestelijken adviseur. De keer van den Bilt nam hierop het woord over de taak van den Geestelijken Adviseur, en de taak der leden. Onze Duttsche naburen staan over onze samenwerking en eenheid verwonderd, en vroegen spreker tijn oordeel hieromtrent. De reden is, aldus spreker dat onze eenheid is verzekerd door den Geestelijken Advi seur, aan wien wij ons gaarne onderwerpen. De Geestelijke Adviseur kan nooit te veel op de vereenigingen komen, de leden zullen dit op prijs stellen. ïloe moet dit beloond worden Doof ook trouw op de vergaderingen te komen, waar men zijn meening kan uitspreken. De heer van den Bilt wenschte den Gees telijken Adviseur met de af deeling geluk en stak Zijn Eerw. het Insigne op de borst. Nadat het applaus was bedaard sprak de Geestelijk Adviseur een enkel woord van dank,. Boven de stoffelijke belangen aldus spr. gaat de ziel om op Allerhoogst bevel het Koningschap van Christus te verster ken de richdijn op sociaal en Geestelijk gebied moet zijn, dat Christus in ons mag leven. De voorzitter kon zich bij de woorden van den Geestelijk Adviseur aansluiten en bedankte nogmaals den heer van den Bilt. De heer Kerkvliet bracht hierna een keurig verslag uit als afgevaardigde van den cen- tralen Raad. Voor het winterprogram werd bijzonder aangedrongen op een propaganda-dub, en het stichten van een fonds voor ouden van dagen, en de bestaande onderafdeeiingen Hulp in Nood en andere onderafdeeiingen te versterken. Voor het aanschaffen van een Projectie lantaarn werd een crediet toege* staan. Daarna sluiting met gebed. is dit zeer dikwijls een tceken dat Uw stoelgang niet voldoende geregeld is, regelen dezen vlug, zender kramp of pijn- Bij Apoth. en Drogisten. Doos 60 cent. Men seinl óns hier uit Venlo: De kaden van de z.<f. haven van Venlo zijn vanmorgen overstroomd door de stij ging van de Maas. De schepen zijn uit de Maas in de haven getrokken. Voor i huizen bestaat geen direct gevaar. PARIJS, 30 Oct. Omtrent het spoorwe;'- ongeval bij Creil wordt nader gemeld: dc exprestrein ParijsLonden, kwam nab'j Clermont in botsing met den express Parijs; Rijssel, tengevolge van een verkeerden wisselstand; 2 menschen zijn gedood en i ernstig gewond, terwijl 30 reizigers lichte j wonden opliepen. WEENEN, 30 Oct. De onderhandeld jen tusschen de Regeering en de ambtenarci zijn op 't doode punt gekomen. ..PARIJS, 30 Oct. De hulp der pu;..".- moest gistermiddag worden ingeroepen om een einde te maken aan de relletjes c:i veroorzaakt werden door een groote vijan dige menigte welke zich verzameld had het Gallière-museum toen de verloop vaj buitenlandsche schilderstukken hervat we De opbrengst van den verkoop is best e voor de stabilisatie van den franc, dor om onbegrijpelijke redenen nam het pub'ic een vijandige houding aan en begon te flu" ten. Het kabaal bereikte z'n hoogtepunt toen het portret van Anatolc France ge schilderd door den Nederlandschen der Kees van Dongen werd ingezet vo» 50.000 francs. Het stuk werd verkocht vr 95.000 francs. Men veronderstelt hier doen gehad te hebben met ccn anti-vree. delingen-demonstratie. ROME, 2 Nov. „Niets kon mij overkom? vcor dat ik mijn werk voltooid heb," h -t Mussolini uit Forli getelegrafeerd aan Jr: afgevaardigde Aprenatie, leider der fase s ten te Bologna. Er bestaat hiér •twijfel, dat de aanslag te Bologna geins ri reerd is door politieke tegenstanders. Be ze'fde personen, die een zwakzinnige vrov. v gebruikten, hebben een 15-jarigen knaa; bewogen om den aanslag te plegen. D jonge Zamboni, die onmiddellijk na den aan slag gedood werd, kreeg 44 messteken. F) fascistische afgevaardigden eischen dc di recte bijeenroeping van het Parlement de doodstraf weer in te voeren. Mursolir keert heden naar Rome terug om de ices telijkheden op 4 No/, bij te wonen. tengewone voorzorgsmaatregelen worde genomen om een nieuwen aanslag te oor komen. Mussolini heeft geweigerd af t zien van zijn voornemen om cp 4 Nov. i het openbaar te verschijnen: Van dc Union intern, dc Radiofooie f Genève werd bericht ontvangen, dat al datum voor de toekenning van golflengte thans definitief is vastgesteld 14 Nov. a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5