Radio-Omroep Ds liefde van een kunstschilder. i&sm Tc Brussel ?»ccft een tjroote brand de gebouwen der Belgische P'iar- macle verwoest. Het water der Satnbre stijgt voortdurend. De eerste betaling van Pruisen aan de Hohenzoilerns is gisteren geschied. Een nieuwe aanslag op Mussolini. De dader door de menigte gelyncht. De Dtice ongedeerd. Onder de Radio-berichten: Het water van de Maas in België stijgt elk uur. Nadere bijzonderheden omtrent den aanslag op Mussolini. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNEMLAMDSCH NIEUWS. J. M. H. Merchelbach. t Belastingvermindering voor landgoederen. Organisatie van Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Nederland en dsn Volkenbond. October een natte maand. De kwestie der Poriugeesche bankbiljetten. Roode Kruis Conferentie te Bern. Een démenti van den Belgischen minister Vandervelde. VERKEER EN POSTERIJEN. HANDEL EN NIJVERHEID. INGEZONDEN. FEUILLETON. -M Het geschil in de Britsche mijnindustrie. De ge .1legeerdenconferentie der mijn- irsrkers kor.it waarschijnlijk Donderdag a.s. bijeen. Gemeld wordt, dat haar zal wor den gevraagd, het executief comité mach tiging te yerleenen om de onderhandelingen roet de mijneigenaars te hervatten op den grondslag van districtregelingen met betrek king tot loonen en arbeidstijd in het kader van een nationale regeling. Den laatsten keer, dat de gedelegeerden bijeenkwamen, verzochten zij den anderen vakvereenigingen een bijdrage van haar leden te heffen om de mijnwerkers te hel pen en een verbod tot het vervoer var. vreemde steenkool uit te vaardigen. De be trokken vakvereenigingen overwegen dit verzoek heden en morgen, zoodat cie mijn werkers, wanneer zij Donderdag bijeen komen, het antwoord op hun verzoek ken nen. Het staat zoo goed als vast, dat de vak vereenigingen dit verzoek zullen afwijzen, zoodat men mag aannemen, dat de gedele geerden meer geneigd zullen zijn toe te stemmen in de bemiddelingsvoorstellen, die irun zullen worden aanbevolen. In een brief over het geschil in de steen koolindustrie aan majoor Carver, den con servatieven candidaat voor het Lagerhuis in een aanvulüngsverkiezing voor het dis trict Howendea in Yorkshire, wijst de pre mier er op, dat de steenkoolindustrie evenals andere industrieën op haar eigen beenen moet staan. Alle voorstellen, door de regeering gedaan, waren, hetzij door de eene, hetzij door de andere partij, verworpen en de hoop op verdere tusschenkomst van de regeering eidt slechts tot verlenging van het geschal. Hij z:~t verder „Wij zouden slechts den weg erfenen voor verdere misverstanden, zoo wij pretendeerden dat wij 't in onze macht hadden, hetzij partijen tot een regeling te nopen, hetzij, bij de bestaande stemming in het bedrijf, een overeenkomst tot stand te brengen. Wij hebben alles gedaan wat wij konden, en geen verstandige regeering kon meer hebben gedaan. Wij zijn steeds bereid geweest, en wij zijn nog steeds bereid, te luisteren naar redelijke denkbeelden hetzij van de mijneigenaars, hetzij van de mijn werkers." Een nieuwe mijnwerkers- bond in Nottinghamshire. Gisterenmorgen is de meerderheid van het bestuur van den Mijnwerkersbond van Not tinghamshire, die een districtovereenkomst niet de werkgevers weuscht, bijeen gekomen tot het organiseeren van een nieuwen mijn- v. srkersbond met het deel van een algeheele hervatting van den arbeid in de mijnen. Het huwelijk van den Bel gischen Kroonprins. De koninklijke familie is Vrijdagavond van het Noordstation naar Stockholm ver trokken. Jaspar en Vandervelde hebben de koninklijke familie te Ostende uitgeleide gedaan. Groote brand te Brussel. Door een grooten brand zijn Zaterdag de gebouwen van de Belgische Pharmacia ver woest. Twee brandweer.'eiders werden ge wend. Dc schade wordt op 121 millioen 200.000 francs geschat. De uitvoer van Belgische steenkool. Mahlman, de leider van het syndicaat der transportarbeiders te Antwerpen, heeft, naar de JLibre Beigique" meldt, aan minister Wautters een telegram gezonden, waarin met staking der dokwerkers werdt gedreigd, indien de steenkool nog in zoo groote hoeveel heid wordt uitgevoerd en niet eerst in den nood der bevolking wordt voorzien. Boven het bericht schrijf, het blad als titel Drij verijen van een Hejlandschen stakingenver wekker." Mahlman is een geboren Hollander. Wassend water in Berlijn. De Sambre stijgt voortdurend en reeds worden de keiders van Charleroi overs- stroernd. Vanaf de grens is de scheepvaart gcstreind. Een aanslag op den snel trein Parijs-Berlijn ver ijdeld. Twee personen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepoogd een aanslag te plegen tegen den sneltrein Parijs-Berlijn. Tc Flémalle (bij Scraing) bemerkte de onder stationschef een man, die op de spoorlijn gebukt zat en bezig was de schroeven van een rail los te maken. De spoorbeambte greep her* vast en wierp hem op den grond. Een tweede persoon kwam toen te voorschijn, die een revolverschot loste in de richting van den spoorbeambte. Beiden vluchtten daarop in de duisternis. Hun signalement i3 bekend. De spoorbeambte werd niet gekwetst. Een nader bericht meldt nog, dat de boos-' doeners werden ontdekt even voor het voor bijkomen van den sneltrein. Verondersteld wordt, dat zij den trein wilden doen ont sporen om de reizigers te berooven. De Franschc buitenland- sche politiek! De „Mafin" betoogt, dat de Fransche diplomatie, in verband met het feit, dat de politiek van Locarno zich niet verder over Europa uitbreidt en met het oog op de hou ding van Rusland en Hongarije, zich bezig houdt n et de consolidatie van het Rijnpact. Indien de economische belangen van Frank rijk en Duitschland nauw niet elkaar wor den verbonden, indien de schadevergcedings- bëtah'ngen vermeerderen en indien de Gezan- tenraaa voldaan is over de rapporten der militaire commissies, komt de quaestie eener vervroegde ontruiming van het Rijnland logisch aan de orde. Het is meer dan ooit wenschelijk, dat Italië ten volle deelneemt aan de Europeesche pacificatie. De a.s. onderteekening van de Italiaansch-Duit- sche arfcitiageovereenkomst bevestigt vol komen de te Parijs goedgekeurde beginselen van den Volkenbond. Als hem dc gelegen heid wordt geboden, is Briand bereid naar Italië te gaan om met Mussolini over alle vraagstukken overleg te plegen. Pruisen en de Hohenzoilerns. In de overeenkomst tusschen Pruisen en de Hohenzoilerns wordt bepaald, dat Pruisen aan het vroegere koningshuis eeif bedrag in contanten van 15 millioen mark zal betalen. De eerste termijn van 5 millioen mark is gisteren aan den vertegenwoordiger van de Hohenzollers, den heer von Berg, te Berlijn uitbetaald, de tweede termijn van 5 millioen mark zal bp 1 Februari en de derde even groote termijn op 3 Mei 1927 worden uit betaald. Wederinvoering van titels. Het rijksministerie van binnenlandsche zaktn heeft medegedeeld, dat het binnenkort bij den rijksdag een we tont werp zal indienen, dat het moge.ijk maakt weer zij het ook in geringe mate titels te verleenen. Een rede van den Rijks kanselier. Naar uit Erfurt gemeld wordt, heeft de rijkskanselier in de rijkscommissie van de centrumpartij o.a. verklaard, dat thans ook de D.-nafionalen zich neergelegd hebben bij de resultaten van de verzoeningspolitiek en hun politiek na toetreding van Duitschland tot den Volkenbond op dien grondslag wil len voeren. Inzake Thoiry verklaarde dr. Marx, dat het nu vaststaat dat Duitschland de ontrui ming van het bezette gebied kan verlangen, zoodra de juiste financieeie weg gevonden wordt. In gemeenschappelijken arbeid moet echter nog zeer zorgvuldig onderzocht wor den, op welke wijze de financieeie tegen prestaties van Duitschland kunnen worden geregeld. De onderhandelingen te Thoiry kunnen niet meer te niet worden gedaan. De kwestie zal eerst rusten, wanneer de ontruiming van het bezette gebied bereikt is. Het nieuwe Oostenrijk- sche Kabinet. Het kabinet-Seipel heeft zich aan den Bondsraad voorgesteld. Bc- heid der zuivering van liet openbare leven, en van de openbare meening omtrent het e verder, dat het de regeering voort durend bemoeiingen eischte om met de landen het juiste contact tot stand te brengen en betoogde, dat het noodzakelijk was spaar zaam te zijn en bij de verhooging der be lastingen eenige reserve in acht te nemen. Wederom een aanslag op Mussolini. Zaterdagochtend had te Bologne de plech tige opening plaats van een gebouw, dat voor dc sport is bestemd en 50.000 toeschouwers kan bevatten. Mussolini, in de uniform van comman dant der fascistische militie, reed te paard door de straten der stad, gevolgd door zijn staf, en werd luide toegejuicht. Voor het sportgebouw, dat gevuld was met fascistische miliciens, betoogde Musso lini in een rede, dat de betooging beteekende, dat het gewapende volk r.ijn goedkeuring aan het fascistisch regime hecht. Hij voegde er aan toe Het fascisme wordt de civiele godsdienst van alle Italianen, die dezeti naam waardig zijn. „Zwartheinden," aldus Mussolini, die zich in de stijgbeugels op richtte, „heft uwe geweren hoog op, opdat de gcheele wereld het woud van bajonetten ziet en het kloppen voelt van onze harten, welke onoverwinnelijk zijn." Om 5.40 uur verliet Mussolini het gym nasium, waar hij een congres voor weten- schappeiijken vooruitgang had ingewijd, en begaf zich naar het station, temidden van de uitbundige toejuichingen der menigte. Op het oogenblik, waarop de stoet den Onaf hankelijkheids weg opreed, loste een indi vidu, oogenschijnlijk in der. leeftijd van 13 jaar, een revolverschot op Mussolini, die niet getroffen werd. De dader werd onmid dellijk door de menigte omsingeld en ge lyncht. Mussolini vervolgde zijn weg naar het station, waar de garnizoensofficieren, die op het plein bijeen waren, toesprak. Daarna vertrok hij per extra trein naar Fordi. Het is nog niet mogelijk geweest het lijk Bondskanselier Seipel .hield een lange de, waarin hij wees op de noodzakeiijk- id der zuivering van hi en van de openbare mei parlement. Hij verklaard federalistische stelsel van •van den dader te identifiveeren. Volgens een later ontvangen telegram is het liik van den jongen man, die een aanslag op Mussolini gepleegd heeft, geïndentifi- ceerd. Het is Antonio Zammoni, de zoon van een bekend drukker uit Bologna. De vader had zijn jeugdigen zoon verboden zich na vijf uur op straat te begeven. Wijl de jongen na dien tijd echter niet teruggekeerd was, begaf de vader zich naar de politie. Op het bureau herkende de ongelukkige man in het lijk van den gelynchtcn jongen zijn, zoon. Mussolini is te Fordi aangekomen, met geestdriftige betoogingen begroet. In Rome en in alle Italiaansche steden zijn betoogingeu ter eere van Mussolini gehouden. De Koning heeft Mussoklini telegrafisch hartelijk inet zijn behoud gelukgewenscht. Z. H. de Paus beeft, onmiddellijk na van de droevige gebeurtenis in kennis te zijn gesteld, Mussolini zijn leedwezen betuigd over den aanslag en hem gelukgewenscht met zijn behoud. Het gestrande goudschip. Het Japaftsche s.s. „Tenyomaroe", dat bij Yokohama is gestrand (het schip had vier millioen yen aan goud aan boord), zal waar schijnlijk binnen drie dagen weer vlot komen. De lading en de passagiers zijn op een ander schip overgebracht, doch het goud blijft aan boord onder bewaking. EEN MODDERREGEN. Gedurende een paar minuten viel gisteren te Cerbère een roodachtige hevige modder regen, nadat geweldige koperkleurige wol ken waren gezien. In de vlakte van Ampur- dan, even over de grers, is ook modderregen gevallen, terwijl een vrij hevige aardschol werd gevoeld. DE WET OP HET WEDDEN. Gisteren is in Engeland de belasting op het wedden in werking getreden. Bij de races te Birmingham en Wye, die gisteren gehou den werden, werd de belasting voor het eerst toegepast. Drie politie-ambtenaren met uit gebreide ervaring op het gebied der wedren nen zijn aangewezen om de belastingamb tenaren bij te staan bij het toepassen van de wet. EEN CAMPAGNE TEGEN DE RATTEN. Gisteren is in Engeland „Rat-Week," be gonnen, een campagne tot het verdelgen van de ratten, die naar schatting per jaar vooreen bedrag van meer dan 55 millioen pond schade aanrichten. Naar verwacht wordt zullen 60 plaatselijke autoriteiten aan deze verdel- gingscampaene deelnemen, die o.a. de schooljeugd daarvoor «uilen mobiliseeren. BRAND IN EEN CIGARETTEN- FABRIEK. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in de fabriek van de British Tobacco Company te Southampton. De brand woedde Zondag den geheelen nacht door. In drie uren tijd was 100.000 pond tabak, die in de fabriek aanwezig was, verbrand. De brand ontstond naar men meent ten gevolge van het smelten van een elcctrischen draad. De schade wordt op 150.000 pond sterling geschat. Door de zen brand werden vijfhonderd arbeiders werkloos. EEN KERK OPGEBLAZEN. De Fransche bladen bevatten een telegram uit San Francisco meldende, dat een katho lieke kerk, de Heilige Pieter en Paulskerk, enkele minuten voor haar opening door een dynamietontploffing is vernield. De aange richte schade is groot. Er zijn geen slacht offers. Op het perron te Arphem, toen hij zich met den trein naar Maastricht wilde be geven, is plotseling overleden, de heer J. M. H. Mevckelbach, oud-lid der Tweede Kamer, oud-notaris te Maastricht en lid van den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te Roehmond. De overledene bereikte den leeftijd van 66 jaar. Het stoffelijk overschot is naar het St. ERsabethsgasthuis te Arnhem overgebracht en zal a.s. Woenslag te Wittem in den familiegrafkelder worden bijgezet. Onderzoek naar de geldelijke offers van den Staat. Waar gebleken is, dat van verschillende zijden belangstelling bestaat voor verminde ring van belasting voor landgoederen, die in het belang van bet natuurschoon be houden moeten worden, meldt men het Corr, Bur., dat eenige dagen geleden bij gemeenschappelijke resolutie van de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en van Financiën een commissie is ingesteld, welke tot opdracht heeft een onderzoek te verrichten naar1 den aard en den omvang van de geldelijke offers, welke voor den staat zouden zijn gemoeid met de invoering van een of meerdere maatregelen door den Beschraad in zijn Advies van 12 Maart 1925 aan eerstgenoemden minister aanbevolen. Die commissie beslaat uit de heeren E. Kleyn, directeur van de registratie en do meinen te Leeuwarden, lid en voorzitter; E. D. van Dissel, directeur van bet Staats- bosc'nbeheer; J. P. van Lonkhuysen, dir. van de Ned. Heide Mij. te Arnhem; K. I. B. A. de Coster, bezuinigingsinspecteur bij het Dep. van Financiën; L. A. Ruys, rentmeester van de goederen Middaehten en Kernhem te Be Steeg, leden en A. J van Soest,-ont vanger der registratie en domeinen, werk zaam aan het Departement van Financiën, secretaris. Thans is aan deze commissie mede opge dragen de voorbereiding van het in dc Troonrede voorgestelde wetsontwerp be treffende zekere fiscale verzachtingen, die verbonden zullen worden aan een vrijwillige beperking van bet beschikkingsrecht over- bepaalde landelijke eigendommen. Een commissie benoemd. Evenals voor de departementen van Marine en Oorlog is door den Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers een commisie ingesteld, welke de organisatie van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, zal onder zoeken en daarover rapport zal hebben uit te brengen aan de Bezuirugingscommissie. In bedoelde commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter W. F. Pop, voorzitter van de Bezuinigingscommissie; tot leden; ir. J. A, Kalff, lid van de Bezuinigingscommissie; mr. J. Woltman, voorzitter der Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg in Ambtenaarszaken; jhr, mr. C. Feith, secre taris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; D. Visser, Chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van Onderwijs, K. en W.; G. Pippei, hoofd commies bij het departepient van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Bepaald is, dat het adviesbureau Hymans en Van Gogh in deze commissie zal zijn vertegenwoordigd en daarin een stem zal uitbrengen, terwijl de heren W. F. Pop en ir. J. A. Kalff zich van het deelnemen aan de stemmingen zullen onthouden. De commissie is heden tot liet aanvangen der werkzaamheden bijeen gekomen. In verband met dc verkiezing van Neder land in den Volkengondsraad heeft de Ne- derlandsche Regeering als vertegenwoordi gers in de permenente raadgevende commis sie, welke overeenkomstig art. 9 van het Vcikcnbondsverdrag den Raad van advies dient in militaire aangelegenheden, aange wezen luit.-gen. b. d. C. van Tuinen; schout bij nacht H. G, Surie; luit. ter zee te kL D. Vreede, reap, voor zoover betreft de vragen van de weermacht te land, ter zee eft in de lucht. Het filiaal van het K. N. M. te Amsterdam meldt o.m.: De regenval in de afgeloopen maand October bereikte met 105 m.M. een hoog bedrag; nog natter waren dc October- maanden in de jaren 1917, 1911 en 1923, toen 'in dsn Hortus 197, 139 en 112 m.M. werden afgetapt. De droogste Octobermaand wa» die van 1920 met 10 m.M. De waarnemingen in den Hortus zijn in 1909 begonnen. Thans is de dagvaarding uitgebracht in de strafzaak tegen den heer Marang van IJssei- veere, die terecht zal staan in verband met de bekende kwestie der Portugeesche bank biljetten. De behandeling der zaak blijft be paald op 23, 24 en 25 Novembre. Vanwegt. het O. M. zijn 37 getuigen gedagvaard. Mr, Dresselhuys vertegenwoordiger. Bij ministeriecle beschikking is aangewe zen als vertegenwoordiger der Nederlanit- sche Regeeriug op de bijzondere Rcode Kruis-Conferentie, welke op 16 November e.k. te Bern zal aanvangen: mr. H. C. Dres selhuys, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Minister Vandervelde heeft te Brussel gisterenmiddag aan journalisten een ver klaring afgelegd met het Nederlandsch- Belgisch Verdrag. Ge weet, zei hij, hoezeer ik v/ensch, dat het door het liollandsche Parlement zal worden goedgekeurd en ik verklaar, dat het wellicht minder is om de economische voordeelen van het verdrag, dan wel om het standpunt dat mijn Hol- landsche collega van Karnebeek zoo goed heeft uiteengezet in zijn memorandum, Vandervelde voegde er aan toe „ik ben het volkomen met hem eens, behalve op het punt dat volgens hem het verdrag voor- deelig voor België zou zijn. Zoo er voor deelen voor België in zitten, worden ze ge compenseerd en Rotterdam en Antwerpen worden op denzelfden voet behandeld. Inderdaad kan men toestemmen dat er behalve redenen, van goede buurschap en economische redenen, ook redenen van internationale entente tusschen Holland en België bestaan. Hij constateerde intusschen, dat op het oogenblik dat het Hollandsch- Belgisch verdrag in behandeling in de Twee de Kamer komt, belangrijke organen der openbare meening in Holland een houding aannemen, welke van Belgische zijde een zeer krachtig protest noodig maakt. Vandervelde zinspeelde met name op het artikel van de N.R.Ct. van Donderdag avond, wat betreft de passage waarin wordt bevestigd, dat in de Belgisch-Duitsche be sprekingen over de teruggave 'van Eupen en Malmcdy, België aan Duitschland heeft voorgesteld onder hun contraprestaties op te nemen een zeer vérstrekkende regeling ten vcordede van de haven van Antwerpen. Het blad voegt erbij, dat het zoo noodig deze mededeeling zal handhaven tegen een Belgisch démenti. Vandervelde protesteerde tegen de handel wijze van het blad dat enkel maar zegt, dat het geen rekening zal houden met een eventueel démenti. Hij verklaarde, dat er nimmer openlijke besprekingen tusschen België en Duitschland zijn geopend over E.-Malmédy. Zoo ook, is er officieel noch officieus sprake geweest van een preferentieel stelsel ten voordeele van de haven van Antwerpen. Nimmer, zelfs niet tijdens de besprekingen en nooit is er ook maar gezinspeeld op iets dergelijks. Mijn démenti is categorisch en ik kan niet genoeg protesteeren tegen een handelwijze, welke op het oogenblik, dat het verdrag in behandeling komt, strekt om een atmosfeer te scheppen, welke on gunstig is voor het verdrag. We zijn eerlijke menschcn en een dergelijke handelwijze, welke ons tegen de borst stuit, vroeg abso luut een démenti onzerzijds. Dit is geen polemiek, besloot hij, maar ten overstaan van een zoo flagrant valscbe voorstelling van zaken heb ik gemeend dat 't mijn plicht was tegen deze beweringen protest te laten hooren. ONTDUIKING VAN DE POSTWET. Door of vanwege firma's die handel drijven in bloembollen, worden prijscouranten, cir culaires en dergelijke drukwerken naar België verzonden, om vandaar per post naar andere landen te worden gezonden. Veron dersteld wordt d?.t dit geschiedt door druk kerijen te Amsterdam, den Haag en Leiden. Ingevolge art. 30, le lid sub 6 der Postwet, is strafbaar hij, die stukken vervoert of door den dienst der posterijen, dan wel door derden doet vervoeren, al dan niet tegen genot van vracht, indien die stukken bestemd zijn om in het buitenland per post te worden verzonden. In verband hiermee heeft de directie der Nederl. Spoorwegen het personeel opgedra gen, orr., wanneer het vermoedt, dat derge lijke zendingen worden aangeboden, de af zenders te waarschuwen en hen uit te noo- digen, de zending terug te nemen 'oij niet voldoen daaraan zal worden gebruik ge maakt van het recht tot onderzoek volgens roigens :t Ver- art. 49 van het Algemeen Reglement voer op de Spoorwegen. Indien hiertoe wordt overgegaan (alleen bij ernstig vermoden), zal de politie worden uitgenoodigd hierbij tegenwoordig te zijn, ten einde proces-verbaal op te maken. Is dit geschiedt, dan zal de zending niet wor den vervoerd. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Ambtelijke waardeering. In „de Financier" is deze week een metaal- industrieel aan 't woord. Hij vertelt het vol gende staal van ambtelijke waardeering van het Nederlandsche fabrikaat „In den oorlog kreeg een Metaalindustrie bezoek van enkele autoriteiten van het Ministerie van Oorlog. Het doel was bezich tiging van de fabriek, om eventueel met den Nederlandscken fabrikant van gedachten te wisselen over de vervaardiging van ar tikelen, welke tot nu toe door het Ministerie van Oorlog in Duitschland bij de firma Krupp waren besteld. Zeer verwonderd waren de heeren, toen zij zagen, dat de fabriek waar van zij nog nooit gehoord hadden, de artike len; welke zij wenschten aan te schaffen, serie-gewijze vervaardigde.De fat rikantdzelde toen den heeren mede, dat hij tallooze malen vergeefs beproefd had zijn artikelen aan dén Nederlandschen Staat te verkoopen. Hij kreeg als regel ten antwoord, dat zulke artikelen, in Duitschland werden besteld, waar men er varing had. Nog vreemder keken de liceren echter op, toen de fabrikant bestellingen toonde van buitenlandsehe regeeringen Onder deze wginige waardeering heeft de Nederlandsche metaalnijverheid steeds te lijden gehad. Misschien is deze weinige waardeering en de weinige sympathie his torisch te verklaren. Toen Nederland nog niet door overbevolking gedwongen werd te industrialiseeren, d.w.z. niet gedwongen werd arbeid in den vorm van exportgoederen naar het buitenland te verkoopen, kon Neder land van handel en landbouw bestaan. Die dagen zijn voorbij maar nog steeds hoort men de naklanken van deze vervlogen tijden. Als er propaganda gemaakt wordt in het bui tenland voor Nederland dan komen geregeld op de proppen Marken, met Marker boeren en boerinnen op klompen, Nederlandsche koeien, bloembollen en jenever. Men vind; ook in de wetgeving weinig waardeering voor de Industrie terug 1 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb niet aansprakelijk. HET DRENTSCHE VEENK1WD. Op 15 September j.l. waren in het mooie .koloniehuis „Het Noorderhuis" te Ruinen bij Hoogeveen, verschillende autoriteiten en belangstellenden bijeen, om de eerste arme, zwakke kinderen der venen le ont vangen. Het was een mooie dag. Woorden van hoop en vertrouwen werden gesproken door den lieer Commissaris der Koningin van Drente en anderen. Er viel een lichtstraal over de ongeveer 3000 stumperds, die daar ginds in de verarmde veenstreken wachten op hulp en steun, om den langen, hangen winter door te komen. Inmiddels zijn ook een aantal kinderen naar de huizen der Roomsch-Katho- WOENSDAG, 3 NOVEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12 u. Politie- ber. 2.30—5 u. Jeugdvoorstelling ter herd, van het 50-jarig bestaan van het Noordzee kanaal. Opvoering door het too- neelgezelschap „De Speeldoos, V2n „De Katjangs." blijspel in 5 tafreelcn naar het boe,r van J. B. Schuil, bewerkt door Dom. dc Gruyter, Regie van C. v. Kerckhoven Jr. In de pauze muziek door 't d llettan- ten-orkest „Door Vriendschap Verecnigd dir. G. J. Kingeman. 56.45 Geneer door het H.D.'O.-orkest. 6.45—7.15 Vcrvolgles Duitsch 7.157.45 Con versatieles Duitseh. 7.45 Polidcher. HILVERSUM, 1050 M. Woensdag 3 Novem- ebr. 8.10 Christel. Radio-avond. Spreker: Ilr. A„ L. V. Hulzen, ever: Dc waarheid in de literatuur (te ged. De waarheid m dew lyriek; 2e ged. De waarheid in de roman Dubbel Mannenkwartet „Onderling Kunst genot" te Nieuw-Vennep, Dir. Hr. N. G. v. Staveren. 1. Ecce luo medo, Handel; 2. De avond, Jacobs. 3. Landsknecht, Di LassiO. 4. 't Kerkklokje, Roeske. 5. le ged. rede van Hr. v. Hulzen. 6. Onze Vader (baritonsola), Versloot. 7. Op hef Kerkhof, Andriesse. 8. Beati mor tui, Mendelssohn. 9. Nimmer nacht, Andriesse. 10. Gloria in Excelsis Deo, v. Wamel. 11. 2e ged. rede van Hr. v. Hulzen. 12. Haarlem's liedeke, Heste. 13. Salve Rcgina, Obbenhoffer. 14. Ave Maria (tenor- en baritonsolo!, Beltjens. 15. Meiliedje, Ohlman. 16. Die Vesper, Beethoven. 17. Herders Zondagslied, Kreut- ser. 18. Spreekwoord Quod Libet, IClaes sen. 10.00 Persber. DAVENTRY, 1600 M. 11.20-1.20 Concert door liet radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, cello) 1.202.20 Min ziek van restaurant Fraseati3.20 Schoof- lezing Reading and writing 4.20 Lezing: Merrie England 4.35 Orgelconcert van de New Gallery-Kinema (concertorgel); 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek door de radiodansband 7.10 Tuinpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing The travellers at the tabard Inn.; 7.48 Muziek 8.00 Causerie of muziek 8.20 „My programme," opgesteld door Margaret Bannernian, de beroemde ac trice 9.50 Lezing door Sir LOüver Lodge, over Atoms and worlds. The atom of radiation 10.5 Sonate in B-flat op. 35 van Chopin, door Solomon, piano 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws 10.35 Or kestconcert. Het orkest speelt werken van Eric Coates o.l.v. den componist, V. Chatterton, sopraan; 11.2012.2; Dan* muziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 12.502.10 Concert door het orkest G. Smet-Delmais, zang, Hr. Germain, cello; 5.055.55 Concert door de radio jazz symphonic 9.0510.30 Galaconcert. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 504 en 571 M. 7.50 „Polniscbe Wirtschaft," klucht met zang m 3 acten van Kraatz en Okonkowski9.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.50—10.50 „De Regiments dochter," opera-comique in 2 acten van Donizetti. MUNSTER, 410 M. 12.50—1.50 Or kestconcert, St. Hubertus 3.505.IC Vroolijk orkei tconcert5.506.20, 6.10-- 7.20, 7.20—8.00 Lezingen; 8.00 „Wiene Blut," operette van Strauss. lieke en Christelijke vereenigingen gezorw den; zoo zijn er nu, allen te zamen, 160 in verpleging. Het leek alles zoo schoon: een Land,Juk Comité, dat vertrouwen inboezemt! Vak- menschen voor de verpleging! Innige samen werking tusschen Neutrale Katholieke en Christelijke vereenigingen voor kinderver pleging en van de onderwijzers van elke kleur en gezindte! Steun van provinciale autoriteiten en van de Inspectie voor de Volksgezondheid en ten slotte: de steun van de Pers, die algemeen de fusie toejuicht. Kon het mooier als begin van een al mcene Nederlandsche beweging? Wat is dc uitkomst geweest? Ontmoediging en teleurstelling! Er is wat geld ingekomen, met v ,t hel onderwijzerscomité en het Centraal Genoot- schap reeds verkreeg samen slecht-" genoeg voor enkele weken verpleging. Met hangen twijfel vragen wij ons af: „Wat nu?" Moeten straks na slechts enkele weken de kinderen weggestuurd, de huizen weer ge sloten worden? Moet het heerlijke werk gestaakt om 3000 Nederlandsche kinderen de gezondheid weer te geven? Moet de economische arbeid stopgezet om het land voor tallooze komende non-valsurs te be. hoeden? Dat mag niet, nietwaar, dat kan niet! Het Nederlandsche volk kan en zal dil niet dulden. Laat het geld voor deze omvangrijke chro, nische ellende nu eens toestroomen, zooals dat steeds geschiedt bij acute rampen. Wie direct helpt, helpt dubbel, nu meer dan ooit! En laat liet niet blijven bij giften van 1 en 10 en 25 gulden, doch iaten, die groote giiten geven, het ook doen met spoed en niet wachten tot het laatst. Eerst dan wordt het gevaar voor stop zetten afgewend. Namens de Landelijke Vereeniging, fusie van onderwijzerscorporaies en vereenigin gen voor gezondhcidskolonies voor alle ge zindten, de Propagandacommissie: Th. M. KETELAAR, van het Centraal Ge. nhotschap, Vcorzitler; Ds. H. C. HÓGERZEIL, van dc Chr. Gezond heids- en Vacantiekclonies in Nederland, Vice-voorzltter; Mr. A. J. M. LEESBERG, van de R. K. Vereeniging voor Kindervacantiekolo- nics en Herstellingsoorden, Alkmaar, giro no. 44i 13, Penningmeester; A. C. BOS, Egmond aan Zee, Secretaris. 17 En zoo ging ik, om Theresa niet te doen ontstellen, met een vluchtigen handdruk keen, als tot een wandeling. De goede sig- nora Lorenza moet hare lievelinge wel in het hart gekeken hebben, want zij zeide u eenend: Signor, gij hebt haar het leven weergegeven, behcud haar nu ook hel le ven. Kom weder, spoedig, spoedig anders komen wij tot u. Dit klonk mij als eene bedreiging in de ooren. Toen ik den volgenden dag weder in mijn atelier te Rome zat, gevoelde ik mij- zalven onbeschrijfelijk e2.1z.aam. De onver- dragelijke hitte ontnam mij lust en opge wektheid tot den arbeid en deed mii ook des nachts geen rust vinden. Mij overviel een verlangen cni heen te gaan een ver- tangen, dat aan heimwee grensde. Dat staat vast, Werver, twaalf vol'c maanden geef ik nog toe »sn den lazlstsi' "wensen enzer moeder, maar langer niet. Naar huis komen kaa ik iret, zonder mi;n woord te breken, want' al zwegen ook mijne lippen, da ge.vickfige vraag, die moe der wijde verschuiven, zou in mijne oogen Sr lezen staan, zoodra Magdalena tegen over mij stond, de gedachte haar te bezit ten, vervult mijn gcheele leven! In Rome, dat gevoel ik duidelijk, zou ik de rust en bedaardheid niet meer vinden, die mij volstrekt noodzakelijk zijn tot scheppen, ik moet nieuwe indrukken heb ben, om aan mijne gedachten een andere richting te geven en de smart van het wachten te lenigen. Daarom ben ik naar Venetic gekomen, denk hier 4 tot 5 maan den te blijven, even zoolang in Wcenen en Munchen en dan tot baar! Gij ziet, ik neen nog steeds plotselinge besluiten, buitensporige invallen noemde gij ze vroeger, als zij uwen bedaarden geest overrompelden. Vandaag gedacht, morgen gedaan; zoo ook ditmaal. F.n nu ben ik ai acht dagen hier en baad mij in verrukking r.ver ai die heerlijkheden. Ik heb een ate lier naar mijn behoeften, met een goede i.emcr er naast en zend u hiernevens mijn nieuw adres. Want gij zult vurige kolen op mijn hoofd verzamelen, oude jongen, zoo als het past in uwen geestelijken stand, die zocveel goede lessen verspreidt. Schrijf mij vóór alles, hoe Magdclena zich tegenover u uitlaat over haar nieuw even; gij waart* steeds de vertrouwde ba rer kleine bekommernissen, met mij deelde zij slechts haar geluk. Maar vergeet ook vu. el ven niet, noch uw vooruitzichten. Ik hoop, dat gij ons ia uw eigen parochie zuH inzegenen. Hoe ol beloften ligt de toekomst voor ach. Werner, ik ben een gelukkig, mehsch. En nu, vaarwel; ik ben het, als ik het aantal velletjes beschouw, u .en mijzelven verschuldigd, eindelijk tc sluiten. Uw trouwe broeder RICHARD. De heer Stein vouwde den brief naden kend toe cn legde hem voor zich op lafel Gij ziet, Lorenza, dat het vuur in There sa's hart reeds dreigend om zich heen ge grepen heeft, zeide hij peinzend, want de man, die in dezen brief van haren harts- tech t spreekt, heeft gewis het recht van zichzelvcn tc zeggen, dat hij geen ijdelc gek is. Nu komt het er opaan het vuur te blusscben goed te maken wat een luimig toeval bedierf en haar zoo spoedig moge lijk te verwijderen, uit de gevaarlijke na bijheid van den schilder. Zullen wij vertrekken? vroeg de dame verschrikt op dil oogcab'.ik nu liet onver wachte weerzien haar geheel bedwelmd heelt? Dat zal niet kunnen geschieden zonder den bitterstcn strijd, zonder den meest vertwijfelden tegenstand van hare zijde. Derhalve moet hij gaan, hernam Stein. cn wel zoo spoedig mogelijk. Ik zal der. jongen kunstenaar nog dezen morgen zij nen. brief teruggeven en hem mijn verzoek mededeelen. Theresa's jeugdige liefde mag ncch door tegenstand tot hartstocht ge dwongen worden, noch door hopeloosheid tol dweperij beiden zou even gevaarlijk zijn. De scheiding moet geheel onvoorbs- dachtciijk en natuurlijk geschieden en dit is alleen mogelijk, als de .jonge-man ver trekt, Hij spreekt in zijn brief van zijn voornemen om naar Florence te gaan aan een beloonde opdracht van mijne zijde zal het hem niet ontbreken en op mijn in nigste dankbaarheid kan hij staat malcen. En Theresa? vroeg hare moederlijke vriendin treurig. Theresa zal het vergeten, hernam hij,vol overtuiging. Een eerste liefde sterft als zij geheel onbeantwoord blijft, als zij door geen enkele ontmoeting, door woord noch bericht voedsel ontvangt. Maar dat mag in dit geval niet te snel geschieden, de wonde moet langzaam cn des te zekerder genezen en daarbij moet gij mij helpen, mijn goede Lorenza. Hij reikte Iiaar over de tafel heen de hand, die zij met warmte drukte en ging voort: Als Theresa's liefde aangroeit door den dagelijkschen en vrijen omgang met haren vriend, nu dankbaarheid en medelijden een inniger band om hen gesmeed hebben, ea hare hoop wordt al te schielijk den bodem ingeslagen dcor een of ander vertrouwelijk woord van zijn kant, dat haar verraadt, dat eene andere zijn hart bezit en dat zijne schoonste verwachtingen reeds der werkc- i.kb'Jd nabii zijn, dan. vrees ik, zal deze eerste wreede ontgoocheling aan de wan- schen en overredingskunsten der vrome zu'.ters eanen al tc vruchtbaren bodem be reiden. Het geluk harer jeugd mag geen schiobreuk lijden, eer zij is aanbeland in de haven mijner vaderlijke liefde, haar red dingsanker mag niet de kloostercel worden. Gij weet, dat ik nog bijna twee jaar wach ten moet, eer dc geestelijke voogden mij Je heilige rechten toekennen, die dc natuur mij gaf vrijwillig zal ik baar niet afstaan Als hoop en verlangen haar lokken, zal Theresa zonder dralen naar buiten treden in de zonnige wereld; maar als zij in dwaze onverstandigheid denkt alles verloren te hebben, als een nieuwe indruk het oude leed verdringt, dan zal zij het hoofd bui gen en den sluier doen vallen over de wee- nende oogen, voor immer! En ik wil niet ten tweeden male het dier baarste dat ik bezit begraven tusschen donkere kloostermuren, ging hij hartstoch telijk voort, Lorenza, ditmaal stel ik mij te weer. Er volgde een pauze, gedurende welke hij haastig het vertrek op en neder ging en de ontstelde blikken der oude vrouw hem volgden. Maar ik heb ook Theresa's beslissing niet tc vreezen zeide hij na een poos bedaar der, wanneer men haar de Ariadne-draden der hoop in de handen geeft. En als de onvermijdelijke ontgoocheling die toch verijdelt, zal zij dan niet terug verlangen naar dat verbijt, dat troost schenkt voor iedere smart? vroeg de oude vrouw twijfelend. Hij schudde het hoofd. Daar heb ik geen vrees voor, zij zal dan erkend hebben, hoe machtig en onvergankelijk de liefde eens vaders is; zij zal daarin troost vinden hem alles te zijn, lecren, dat het zoeter is zich t€ offeren aan kinderlijken plicht, dan aan zelfzuchtig verdriet. En dan bouw ik, ne vens de toenemende sterkte van ziel en vrijheid van geest op de macht der jeugd, op de schoonheid van Gods natuur, op de warme, hartelijke welwillendheid, die goe de menscben hecht aan elkander verbindt.. Alleen de rijp eener te vroege ontgooche ling raag niet nederdalen op het ontwaken de leven der ziel en dit leven vernietigen dan is de zege mijn, Lorenza. In gedachten verzonken keek hij vopr zich. God en de heiligen mogen u bijstaan om uw kind te .verkrijgen en het mij verge ven, als ciie wensch zondig is. En wat denkt ge nu te doen, signor? I hcresa zal zich in de noodzakelijkheid schikken, om haren vriend te laten ver trekken, daar ik hem niet beveel heen. te gaan, hernam hij. Het voorwendsel ecnet ontvangen opdracht, die hem naar Florence, roept, is haar voldoende. Daar ook mijn tijd knap beperkt is en Theresa's verlof bijna geëindigd, zal zij u zonder tegen spraak volgen als ook ik binnen eenige da gen vertrek en zoodoende ook dokter' Wangen van haar scheidt, die haar licht ongewenschte inlichtingen zou kunnen ge ven en wiens liefde ik niet zoek aan te moedigen hoe hoog ik hem ook schat. Wcrdt vervolgd, err

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6