UTTEM HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG IN DE TWEEDE KAMER Radio-Omroep (2^1 ^ex>an \kc/d op laaA ^scAmAa/x. De liefde van een kunstschilder. De Engelsche gemeenteraadsverkiezingen wijzen tot nu toe op een be- langrijke winst der Labour-partij. Een verklaring van het Mexicaan- sche episcopaat inzake poging of aanzetten tot revolutie. Onder de Radio-berichten: De Britsche mijnwerkers ontvangen een millioen roebel uit Rusland. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. Voorstel tot verhooging der ondersteuning aan werk lozen in Duitschland. Het vermoeden wordt geopperd, dat bij den aanslag op Mussolini de verkeerde zou zijn gelyncht. De familie Zamboni gearresteerd. Revoiiitiomiaire samenzwering tegen Spanje. Een Fransch consul door bandieten in China gedood. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Het Verdrag met België. KERK EN SCHOOL. De Chineesche Bisschoppen te Rome. \w die bij onze artikelen zijn verpakt. (|5 g Bovendien hebben wij zeer 1 "jzondere geschenken. Vraagt Uwen winkelier maar eens naar ons geschenkenlijstje. Hst zal U verrassen! A Mgr. Alph. Ariëns. Mgr. J. A. S. van Schaih. Dr. P. H. van Moerkerken. FEUILLETON. i Het conilict in de Britsche mijn industrie. In een in Nottinghamshire gehouden ver gadering deed de meerderheid der mijn werkers den bestuurders van den Mijn- werkersboöd het verzoek, schikkingen te treffen voor een onderhoud met de mijn eigenaars in het graafschap met het doel tot een plaatselijke overeenkomst te ko men. Spencer en Varley, de voornaamste bestuurders van den plaatselijken boni, beiden lid van het Lagerhuis, waren aan wezig. De gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. De uitslagen der gemeenteraadsverkie zingen in ruim 00 boroughs en cities in Engeland en Wales, met uitzondering van Londen, waren gisterennacht te half één: Labour wint 147, verliest 8 zetels. Conserv. winnen 18, verliezen 87. Liberalen winnen 7, verliezen 56. Onafh. winnen 13, verliezen 34, Labour won 8 zetels te Birmingham, 5 te Nottingham, twee te Bootle. In de nieuwe borough van de Londen- ▼oorstad Twickenham kregen de conserva tieven 19 en de onafhankelijken 5 zetels, terwijl de 14 Labourcandidaten werden Verslagen. Het huwelijk van Prins Leopold. De koninklijke famiiie is Zondag te 2 lire te Gothenburg aangekomen. Het fort van Alfsborg loste 21 kanonschoten; de geheele haven evenals de stad was ver sierd met Zweedsche en Belgische vlaggen. De gasten die luide werden toegejuicht, zijn te 9 uur per soécialen trein naar Stockholm vertrokken. Op den weg van de haven tot het station waren triomfbogen (opgericht, Het Oostenrijkscke staatsbudget over 1927. De minister van Financiën Dr. Kienbock, heeft in de nationale vergadering het bud get voor 1927 gebracht, het eerste budget, dat Oostenrijk, na bevrijd te zijn van de buitenlandsche controle, onder eigen ver antwoordelijkheid heeft opgesteld. De mi nister van Financiën heeft in zijn exposé over de budgetcijfers er bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat het budget voor 1927 zich streng aan de principes houdt, waarmede de Oostenrijksche staathuisnou- ding, toen ze nog onder controle van den volkenbond stond, rekening moest houden. Het budget staat in het teeken der be zuiniging. De door Dr. Kienbock geëxpo seerde cijfers laten echter duldeliik blijken, dat Oostenrijk zich zeer zal moeten inspan nen om in de eerstvolgende jaren een evenwichtig budget te behouden. Volgens de verklaringen van den Minister van Fi nanciën toont de geraamde aanslag een te kort van 135 millioen Schillingen, dat ech ter te verklaren is door de productieve investituren van 180 millioen Schillingen, terwijl er dus in werkelijkheid een actief van 45 millioen is. Het tekort van 45 mil lioen wordt bestreden uit hetgeen nog over is van de leering van den volkeren bond, waarbij men moet constateeren, adt deze leening volgend jaar volkomen ver bruikt zal zijn. De minister van Financiën Dr. Kienbock wees er reeds op, dut voor de investituren van 1928 aan het nemen van een crediet moet worden gedacht. Ge wichtig waren de mededeelingcn van den minister van Financiën over het stadium der Voor Oostenrijk zoo gewichtige ambtenaren- kwestie. De minister van Financiën deelt mede, dat Oostenrijk voor een leger van rond 200.000 ambtenaren zorgen moet, met een kostenaanslag van 1.0881 millioen Schilling. Dit getal is inderdaad ontzettend hoog, al zijn de salarissen van die ambte naren, die in productieve staatsonderne mingen werkzaam zijn ook daarin inbegre pen, Dr. Kienbock stelde vast, dat, on danks de misère in bet zakenleven en het verminderen van vele belastingen, dc in komsten van den staat zoo gunstig uitval len, dat de geraamde inkomsten uit de be lastingen 90 millioen en uit de monopoliën 24 millioen hooger worden getaxeerd. Het eindcijfer der inkomsten bedraagt circa 860 miilioen, dat der uitgaven ongeveer een milliatd. Dr. Kienbock heeft er in zijn ge wichtig exposé op gewezen, dat Oostenrijk tegenover het buitenland het bewijs moet leveren credietwaardig te zijn, daar men alleen dan in staat zal zijn de in afzien- baren tijd noodige credieten voor dit land cp t« nemen. Internationale verkeersconferen tie te Agram, Tusschen de BGkanstaten (In de ee-ste plaats Joegoslavië) eenerzijds en Italië verhooging van het gebouw beteekent en anderzijds, wordt^ bij het vaststellen der spoortarieven de concurrentie steeds feller, met bet doel, het goederentransport tus schen Europa en Klein-Azië in handen te k'-ijgen. Joegoslavië is tegenwoordig reeds een ernstige concurrent voor Italië, of schoon de bouw der groote Joegoslavische sjmorlijn nog voorloopig niet plaats zal vinden. Door het houden van eene groote internationale verkeersconfe-entie te Agram in de eerste dagen van November, waarbij de spoordirecties van Belgrado, Agram. Hamburg, Altona, Weenen, Dresden, Mün- chen, Praag, Boedapest en ande-e benevens dc Noordelijke havensteden van Duitsch land vertegenwoordigd zullen zijn, zal men trachten tot een gemeenschappelüke tarief basis te komen. Onder anderen zal men ook ten formulier trachten te ontwerpen voor dc ta iefberekeningen in de munteenheid van alle deelnemende staten. De ambtenarenstaat Oostenrijk. Naar aanleiding van de door den. Minis ter van Financiën in de Nationale Verga dering gedane mededeelingen over het aan tal ambtenaren in Oostenrijk publiceeren dc bladen berekeningen volgens welke hot aantal staatsambtenaren en gepensionnee*- den 350.000 bedraagt, terwijl het aantal overige ambtenaren, pensioen betrekken- den, werldoozen enz. 4ÖO.OOO bedraagt. Oostenrijk m0et dus 750.000 staatsburgers uit openbare gelden bekostigen. Rekent men per hoofd en per .ambtenaar een familieaanhang van anderhalf hoofd, dan komt men tot een getal van 1.839.000 per sonen. De andere staatsburgers, die in Oostenrijk nog wonen en een beroep uit oefenen worden geschat op 1.850,000. Men Iran dus zeggen, dat iedere niet in staats dienst werkende» arbeider, behalve voor zijn eigen familie nog voor een persoon te zor gen heeft, die dus, hetzij direct, hetzij indi rect, bekostigd wordt uit openbare gelden. De aanslag Op Mussolini. Mussolini heeft Maandag voor den rech ter van inst-uctie getuigenis afgelegd. De grijs-groene tuniek, welke Mussolini droeg en die door het projectiel werd gescheurd, is verzegeld. Dc dader. Gemeld wordt nog omtrent Zamponi, den jeugdigen bedrijver van den aanslag op Mussolini, dat deze deel uitmaakte van de fascistische jeugdorganisatie, doch later daaruit verwijderd werd. Zijn vader be hoorde eertijds tot anarchistische kringen. Betoogingen te Rome. Op de Piazza Colonna heeft Dinsdag avond een grootsche betooging plaats gehad, waarbij een ontzaglijke menigte den Duce toejuichte. Turati, de secretaris-generaal der fascis tisch partij, hield een rede, waarin hij ver klaarde dat het fascisme de doodstraf wenscht voor dffgenen, die tot den aanslag opgewekt hebben. Hij voegde er aan toe, dal hij in den Grooten Raad der fascisti sche partij zal vragen dat dc doodstraf onverwijld op verschillende anti-fascistische leiders zal worden toegepast. Kerk en Staat in Mexico. Het Roomsch-Katholieke Episcopaal heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het ontkent dat het episcopaat Ooit machtiging heeft gegeven tot opstand of een poging beeft gedaan tot opstand in Mexico. Men beschouwt: deze ve klaring als een ant woord op een regeeringscommuniqué, dat, wijzende op de vernietiging van een kléine bende fanatici in den staat Durango Zater dag, beweert dat de regeering het bewijs beeft, dat door het episcopaat een revolu tie wordt georganiseerd. VOOR DE NEGERS. Het Comité teV Verdediging van het Negerras te Parijs heeft Zondag in dc zaal der Hautes Etudes Sociales vergaderd. Verschillende quaestics, de rechten der negers betreffend, werden besp'oken. Een g( delegeerde van de afdeeling der Cóte d Azus wees erop dat de trailleurs, die tot het negerras behooren, in hun regimenten vaak jJ-of worden bejegend en zelfs mis handeld. Het Comité telt thans 12.210 leden. HET EINDE DER LICHTRECLAMES. Aan de ontsiering van de Avenue de 1 Opera en de Place de l'Etoile te Parijs ooor de geweldige lichtreclames boven op de dakep der gebouwen, zal een einde komen. De raad van den prefetuur der Seine heeft beslist dat op de plaatsing van lichtinstallaties boven op de hulzen een dus In strijd Is met de desbetreffende wel, volgens welke degene, die .een huis bouwt te Parijs, van te vo'en de plannen moet voorleggen en zich aan de geldende voor schriften moet onderwerpen. Het achteraf wijzigen van het uiterlijk en van de aanvankelijk opgegeven maten en omvang van een gebouw kan dus niet worden toegestaan, EEN VERLIEFDE PARÏSIENNE, Toen de Prins van Wales, die in Parijs het Canadeesche Huis heeft ingewijd, Zon dagavond aan de Gare du No-d in zijn trein wilde stappen om naar Engeland terug te kceren, trad eensklaps een jonge vrouw op hetti toe met de duidelijke bedoeling hem te omhelzen. Haast was het haar gelukt, .ware niet de krachtige arm van een commissaris van politie tusschenbeidc gekomen. De vrouw werd in een „état lamentable", aldus een Fransch blad, naar het politiebureau geleid. De Prins stapte lachend zijn salon wagen binnen! MEDISCHE HULP IN BERLIJNSCHE HOTELS. Naar het „Berl. Tag," meldt, hebben de groote Berlijnsche hotels, met het oog op cventueele plotselinge ziektegevallen, onder hun gasten, besloten zekere afspraken te niaken met bepaalde doktoren. Het is n.l. gcwenscht gebleken, voor vreemdelingen in zulke gevallen de beschikking te hebben over een hoteldokter, In enkele der grootste hotels is zélfs een lokter's kamer ingericht, voorzien van het noodige materiaal voor de verleening van eerste hulp. De betrokken arts moet iemand zijn, die zijn talen spreekt. EEN KRANKZINNIGE? De politie waarschuwde Zaterdag alle New-Yorksche bankinstellingen om op haar hoede te zijn voor een blijkbaar krank zinnig man, die een fleSch bij zich had, waarin zich, naar men meende, nitro glycerine bevond. Deze man verscheen Za terdagmorgen in een filiaal te New-York van de National City Bank en zeide: „Ik heb zoo juist met God gesproken en u moet Hem het geld, dat zich in de bank be vindt, ove-geven," Terwijl de klerk, tegen wien hij dit zeide, trachtte tijd te winnen, duwde de vreemdeling een vies stuk papier met een boodschap er op door het loket. Deze boodschap bevatte den eisch tot uitleve ring van alle duizend- en honderddollar biljetten in de bank en ging vergezeld van de waarschuwing geen hulp in te roepen, onder de bedreiging, dat een flesch nitro glycerine naar binnen zou worden gewor- nen en het gebouw zou opblazen. De boodschap zeide verder, dat de schriiver ervan aan een ve-schrikkelijke ziekte leed en geld noodig had om zijn dokters te be talen. Voordat de politie kon worden geroe pen, kreeg de vreemdeling achterdocht. Hij stopte de flesch in zijn zak en verliet het gebouw, om in de menigte te verdwijnen. VERGADERING OP DINSDAG 2 NO VEMBER. De voorzitter deelt mede, dat hij voorne mens is voor zoover de algemeene be schouwingen morgenmiddag n e-r zullen zijn beëindigd Woensdagavond te vergaderen, opdat de minister van Buitenlandsche Zaken Donderdag zal kunnen antwoorden. Bij het zien der groote gapingen op de Gereserveerde tribune en het geringer aantal aanwezige Tweede Kamerleden, is men 'eneigd zich af te vragen, of de belangstel ling reeds vermindert. Bijzondere belangstel ling mag nu misschien nog alleen verwacht worden voor de rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken (die Donderdagmid dag aan het woord komt) en voor de beslis sing, welke de Kamet daarna zal nemen. Voortdurend gespannen aandacht is voor eet, 'ebat, dat anderhalve week zal duren, niet te eischen, en dan, de fijne puntjes in dit tournooi mogen interessant zijn, in een groote zaal met lang niet uitsluitend muisstille toe hoorders komen deze niet steeds tot hun -echt. De tweede dag heeft wel iets meer teeke. ning in den stand van zaken gebracht. Wij denken daarbij niet zoozeer aan de rede- Voeringen, welke de open'ng en hét slot van deze vergadering vormden. WcFswaat was het betoog van den heer TILANUS over !c militaire zijde van het Verdrag het aan- hooren waard cn de mededeeling dat ds. KERSTEN en zijn clubgenoot dit Verdrag als onaannemelijk verwerpen, is natuurlijk voo, het lot van het wetsontwerp evenmin van belang ontbloot, maar het lag voor de hand, dat met nog meer belangstelling werd uitge zien naar de redevoeringen van de leiders Ier Katholieke en anti-revolutionaire frac ties, van welke nog niemand zich had laten hooren. Welnu, in Mgr. NOLENS heeft de Regee ring een warm vriend. Wij hoorden echtev niet, dat de Katholieke leider namens zijn -lub of ook maar namens het grootste deel "laarvan sprak. Blijkbaar zijn er in dezen hock van de Kamer nog weifelaars. Mgr. Nolens zelf behoort daartoe niet. Hij mocht al een enkele vraag hier of daar plaatsen, zijn stem staat bij voorbaat vast en Vanneei 'lij aan het slot van zijn rede den Ministei vroeg om het wantrouwen te verdrijven, dan zou dit hem slechts kunnen bevestigen in zijn voornemen om zijn stem aan d»i tractaat te Geven en werd deze aandrang slechts uit geoefend om „anderen" tot eenzelfde besluit te brengen. Zelden sprak Mgr. Nolens zoo gedecideerd, met zoo veel verheLingen van zijn helaas niet zeer welluidende stem zijn overtuiging uit. Tegenover sommige critici, die het er misschien te dik opleggen, stelde mgr. Nolens de zaak heel eenvoudig en heel mooi voor. Reeds aanstonds de schildering ran de drie plaatsen van het verdrag: angst onverschilligheid, fel nationaal egoisme, was voor den Katholieken leider ongewoon scherp. Sprak niet éen voorzichtig staatsman al: Mr. riEEMSKERK uit, dat dit tractaat gebo- en is in 1919 toen wij bedreigd werden door het Belgische annexionisme, door het onrecht lat onze buurstaat toen nastreefde, door het stellen van onrechtvaardige eischen en het vragen om ontoelaatbare waarborgen? „Men ';an nu gerust in vriendschap tot de Belgen zeggen: wat toen gebeurd is, was in ieder op zicht zeer verkeerd", merkte de woordvoei- ter der anti-revolutionairen op, na dat alles nog eens precies in herinnering gebracht te hebben. Dit gevaar was bezworen (ook de zritici brengen den Minister daarvoor telken» 'epaste hulde) en toen België zich terugtrok en de kwestie op dood spoor was gekomen, trad inderdaad in Nederland, dat wachten kon, een periode van rustig afwachten,wil nen van onverschilligheid, in. En dat de belangstelling en daarmede het verzet opkwam, toen België jaren la ter het Verdrag weer wèl wilde teekeren en Ie inhoud van het Verdrag bekend werd, kan toch waarlijk memand verwonderen. De regeering deed indertijd een vergaande toezegging. Zij was in 1924 vrij, maar zekei zijn de Staten-Generaal vrij, welke nimmer ;en:"ge toezegging deden, ook al hebben wel licht enkele leden in de Commissie voor Bui tenlandsche Zaken hun medewerkjng toege zegd, waardoor zij zich gebonden kunnen achtten. Verstaan wij mgr. Nolens wel, dan noemde hij als contra-prestatie van België, als vooi- deel voor Neder)and: het laten vallen dooi België van eischen van territoriale!^ en mi litairen aard. Het laat zich verstaan, dat nu. Heemskerk deze opvatting van compensatie verwierp en ook tegenover het advies van dr. Nolens om ons toch vooral los te maken van al'e officieuze en niet-ofiicieuze inter pretaties en verdragsbepalingen, in de Bel gische volksvertegenwoordiging gegeven, stelde de heer Heemskerk zijn vierkant daar tegen ingaande meering. Met nadruk heeft dr. Nolens ten slotte verklaard, dat hij geen wan rouwen koes tert: van afschrijving van de thans te incas- seeren concessies op een rekening, welke later nog fiee! andere eischen zou blijken te bevatten, gelooft hij niets en hij waar- schuwt tegen verwerping, waarvan opleving van het Belgische annexionisme het gevolg zou zijn. In zooverre ging mr. Heemskerk met den Roomschen aanvoerder mee, dat ook hij een tractaat met België wil, dit ver drag, al dan niet met eenige wijzigingen. Ook hij. acht oplossing van de Belgische kwestie van Eurcpeesch belang en aanne ming van een verdrag zou den voedings bodem door verkeerde neigingen in som mige Belgische groepen wegnemen. Wat mr. Heemskerk over den inhoud van het Verdrag zei, was echter zeer critisch en anders dan dc Limburgsche afgevaardigde zal de leider van de anfrev. frac'ie als_ hij eventueel voor dit, ongewijz'gde, verdrag zal stemmen, zonder eenig enthousiasme, eer met bezwaard hart, het „voor' uitbren- Inzake het Moerdijkkanaal vindt mr. Heemskerk, dat België „overvraagd heet en hij zou willen, dat aan dit kanaal met begonnen wordt voor men het over dc kos- t en verdeeling (waaromtrent de grootst mo gelijke onzekerheid bestaat) in enden ng overleg eens is geworden. Voorts zaten hem de versclr'llendc inte-pretaties van de heeren van Karnebeek en van Cauwe aer. dwars. Op dit punt kwam de anti-revolu- tiennaire leider geheel in t vaarwater van den heer Tilanus, die de Uevaren van de el- g'sche opvatting ten deze voor ons land in den breede heef1: uiteengezet. En ten slotte betoogde mr. Heemskerk lat de veelbesnroken BcMische reserve ba v. de doorvaart van Ee'gische oorlogssche pen over de Schelde en haar toegangen m oor'ogstijd, behoorde te verdwijnen. Deze moet z.i. niet kunnen rijzen en hij riep onzen zuiderburen op gemoedelijke wijze toe: Mijne vrienden, gij moet die reserve terugnemen! Maar hoe zal dat kunnen gaan? Blik baar hoopt mr. Heemskerk op nieuw over leg met België vóór de stemm tig over het Verdrag. 7rn slotverklaring Vees hierop 'en duidelijkste. Verwerping van het trac taat zonder wijziging daarin nagestreefd te hebben, zou een bron van onrust, duge stopt scheen, opnieuw doen vloeien. N aa' wel vroeg de anti-rev. s'aastsman, of er- indien Bc'gië iets zou gevoelen voor de bezwaren, die hier te lande bij velen be staan, niet een weg zou te vinden z,m om eenige wijz'gingen aan te brengen althans aan eenige bezwaren tegemoet te komen. De vorming van ee» inlandsche geestelijkheid. Vrijdag brachten, naar de Msb. uit Rome ve neemt, de Chineesche bisschoppen, in gezelschap van Mgr. Costantini, den apos- tolischen delegaat in China, op uitnoodi- ging van het „Collegium Cultorum Marty- tum" een bezoek a-n de catacomben. Mgr Costantini las de H. Mis in de basiliek van de H.H. Ner^us en Achilleus, de zes Chi neesche Bisschoppen in de aansluitende crypte-kapellen. Na de H. Mis wérden de nieuw Gewij den door den prefect der Pauselukc cere moniën, mgr. Ca-lo Respighi en den secre taris van het „Collegium", mgr. Belvederi. in de catacomben rondgeleid. Mede werd een bezoek gebracht aan het nabij de catacomben gelegen klooster der zusters van de II. Calharina, welke zich met de verzo-ging van armen en dc opvoeding van verlaten kinderen bezig houden en aan de basiliek van den H. Sebastianus, met name aan dc crypten daarvan, waar zich het eerste graf van de apostelen Petrus er Pc vlus bevond. Op 'uitnoodiging van den prefect der Pro paganda, kardinaal van Rossum, maakter Zatc-dag de bisschoppen een uitstapje naar het zomerverblijf der kardinalen te Castel Gandolfo. Daarna zouden de bis schoppen, van wie vijf tot een orde behoo ren alleen mgr. Tchao ii wereldpriester zich in de kloosters hunner orde terug trekken. .sTcnc. V DONDERDAG 4 NOVEMBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 4.45 6.45 Concert door het H.D.O.-orkest. Willem Zonderland (piano) 6.457.45 Beginselen van het burgerlijk recht en van het handelsrecht door Mr. P.J. van Dam. 7.45 Politieber. 8.10 Concert door het Dresdener Strijkkwartet (le viool, 2e viool, altviool, cello). 10.00 Persber. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door het radio kwartet en solisten (Con tra alt-tenor-piano). Operamuziek en zang. 1.202.20 Grammofoonmuziek. 2.50 Lezing Geographical discoveries. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.20 Lezing Books to read. 4.35 Tro- cadero theemuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio dans- band. 6.55 Landbouwberichten. 7.00 Padvindersbulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing The mind of insects, 7.48 Muziek. 8.00 Lezing, 8.20 „Dc bruiloft van Figaro", Bou doirscène, 2e acte, door de British National Opera. 9.05 Gertrude Mayo's vroolijk gezelschap (contra alt-bariton-humorist- comedienne-piano). 9.50 Causerie. 10.05 Sonate in B-moll op. 35, Chopin, door Solomon (piano). 10.20 Tijdsein weerber., nieuws. 10.35 Liederen in het Duitsch, gezongen door F. Kelsey (bari ton). 10.5012.20 Dansmuziek v.h. Savoy hotel. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert door het orkest Loca- telli. Hr. Cousinou (zang). Radiclc-de- clamatie. 5.055.55 Klassiek program ma. 8.5C10.30 Orkestconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. cn BERLIJN 504 en 571 M. 8.20 Vroolijke avond. Orkest en R. Koppel (bariton). E. Thomas (negerliedjes) Dore Leer (piano- begel.). 9.5011.50 Dansmuziek door het orkest Ette. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.206.20 Kindermatinee. 8.50 10.55 Gala-avond. Klassieken „Sophocle- Europide" „Antigone" le scène v.d. 3e acte; Sophocle. „Oreste." scène. Euripide. MUNSTER 410 M. 10.50—11.50 Con cert. 12.501.50 Concert. Westfaalsche harptrio. 3.004,20 Kinderuurtje. 4.205.00 Orkestwerken van Beethoven. 5.055.50 Loederen van Schuiert. 5.50—6.20, 6.40—7.20, 7.20—7.50, 7,50— 9.20 Lezingen. 9.2010.20 Werken van Mendelssohn-Bartholdy. Orkest en solisten Kiespijn- Hoofdpijn- Maag- Hoest- Griep- t:« Influenza- Rheumatiek- Zenuwhoofdpiin- Verkoudheidspoeders. In doosjes van 6 tfuks 45 ct. Bij de goede drogisten.t Op elke poeder staat A. M. Let j hierop. Losse poeders j In de bekend De heerlijke zuivere wrijfwas voor Voorftelijrr GeimUtCjku {-Iet Ideale reinigingsmiddel prima kwaliteit Vloeren en Meubelen Veel beter houdt alles proper Vrijdagmorgen heeft de H. Vader de zes bisschoppen in part'cul'ere audiëntie oni- vangen, waarbij ook mgr. Constantini te genwoordig was. Het is volstrekt niets bijzonders dat de Pausen zich om de vorming en de aanstel ling van een inlandsche geestelijkheid bc- kemme-en. In de archieven der propagan da vindt mén tal van documenten, welke aantoonen, dat de Pausen steeds met groote zorg zich met het aankweeken van een degelijke inlandsche geestelijkheid heb ben bemoeid. In 1658 zond Paus Alexander VII mgr. Jallu en mgr. de la Motte, de stichters van het Parijsche instituut voor de buitenland sche missies, naar hel verre Oosten met dc bedoeling in het missieland iongclieden uit te zoeken die roeping gevoelden voor liet priesterschap en hen daarvoor op de beste wijze op te leiden. Hel was ook in dezen tijd dat een Chinees, mgr. Lopez, en een Siamees, mgr. Perez, tot bisschop werden gewijd. Met betrekking tot de vorming van een inlandsche geestelijkheid zijn onder meer documenten gepubliceerd van de Pausen Clemens I'X, Clemens X, lnnocentius XI, Clemens XI, Clemens XI!, Benediclus XIV, Pius VI en Gregorius XVI. Het is nog niet vergeten hoeveel aandacht die beide laat ste overleden Pausen aan deze aangelegen heid wijdden. In de encycliek, welke Bcne- dictus XV ter gelegenheid van hel eeuw» feest der Propaganda uitgaf, sprak hij In ernstige bewoordingen over de noodzake lijkheid en de groote be teekenis van een uitstekend gevormden inlaudschen cicru;; terwijl Pius XI dc missiepaus bij uitne mendheid mag worden genoemd, wiens hoogste zorg het is, dal het katholieke geloof wordt uitgebreid onder alle volken, tot aan de uiterste grenspalen der aarde. Mgr. Dr. Alph. Ariëns, pastoor te Maars- jen, die, gelijk wij melden, om gezondheids redenen emiritaat heeft aangevraagd, zal zijn 'ntrek nemen in het Moederhuis der St. Jo seph Concregatie tc Amersfoort". In den langzamen achteruitgang van Mgr. /an Schaick is eenige stilstand gekomen. Bij K. B. is benoemd tot hoogleeraar aan ie Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, dr. P. H. van Moerkerken, Ihans buitengewoon hoogleeraar. 18 Houdt gij u zoo natuurlijk en onwetend mogelijk Lorenza, ontwijk iedere bekente nis, maar geen enkel gesprek, dat den jon gen sch'lder betreft. Men mag haar niet het geloof ontnemen, dat hij eens zal weder- keeren; hare belangstelling in hem mag geen droev'ge, noch angstige inmenging hebben, die geestelijken troost noodig maakt. En nu zal ik gaan, eer nog Theresa ontwaakt ik hoop dat wij het eens zijn, «nime vriendin? De dame stond langzaam op. Zooals gij dat alles overlegd hebt, zeide zij treurig, (kan het niet anders, of gij neemt Theresa 6pcedig voor immer met u mede. Een straal van jeugdig vuur vlamde op in zijne ooged. En is dat niet mijn recht! Berispt gij mij omdat ik op mijn hoede ben? Zij drukte haren zakdoek vo<*r de oogen opdat hij hare tranen niet zien zoude. Ik dacht aan mij zeiven, hernam zij, en dat zij zoo ver en voor immer zou gaan en mij zou kunnen vergeten. Nu trok hij met snel'e, bijna onstuimige beweging haren zakdoek weg en greep ha re beide handen. Nooit, Lorcn-.a, .«oit! Eert zoo gruwzaam verloochenen van alle dankbaarheid, een zoo vö ledig losrukken van aardsche gevoelens en liefde verlangt alleen een strenge k'oostergelofte. Het warme menschenhart, dat z'ch niet eigen machtig losrukt van de plichten en vreug den dezer wereld, versteent niet. In de eenzame kloostercel gaat zij voor u verlo ren; in de wereld, hoe groot die ook zij, Blijft Theresa voor eeuwig uw kind, uw cankbaar kind ZESDE HOOFDSTUK. De eerste verandering in de jeugd, niet alleen de diep ingrijpende, die het gemoed Cn zijn teederstc en heiligste gevoelens aantast, maar ook die verandering, welke de omgeving, de gewoonten cn bezigheden ondergaat, blijft voor het geheele leven een grenssteen voor de herinnering, een nieuw tijdperk waaruit niet zelden onvergetelijke ontgoochel'ngen en bittere ervaringen, als- ctk ontmoediging en vervulde hoop tot wegwijzer worden voor ons toekomstig le- en. Wat Magdalena en hare kinderlijke be schouwing betrof was het toeval haar gun stig gezind; Tannensee deed in de wérke lijkheid niet te kort aan hare hooggespan nen verwachtingen De natuurlijke beschroomdheid ii. het eerst, een 1i:ht i eimwee en de vrees, of zij hare plaats wel waardig zou vervu'len, '•aren reeds lang geweken voor hare aan geboren Vroolljkheii cn vertrouwen, en zonder haar vroeger tehuis te vergeten, noch al de liefde die dit sierde, was Tan nensee haar, nu wij haar weder ontmoeten, reeds niet vreemd meer. Onmerkbaar en zich zelve onbewust bad zij den stand ingenomen, die door de vrouw dês huizes niet scherp begrensd was en dien het dienstpersoneel niet durfde aantasten. Haar aangeboren takt, die niet te veel eischte, maar ook niet te veel gaf, beschermde haar voor iedere oneenigheid. De dienstbewijzen, die zij verzocht, werden niet achter den rug der gravin nu eens schuchter, dan weder gebiedend gevraagd en daardoor in hunne rechten verkort. Magdalena vroeg ze openlijk en onbe vangen met vriendelijke bedaardheid, als 'ets dat haar toekwam. Niemand zoude haar hebben kunnen be schuldigen van lauwe plichtvervulling met betrekking tot hare kweeke'inge, maar hare vrije uren beschouwde zi» als een kostbaar eigendom, zij bleef steeds de trouwe opvoedster van het kind, zonder ooit de dienares der moeder te worden. Daarin lag geen berekenmg, het seas het natuurlijk uitvloeisel van haar wezen, dat met de omgeving in overeenstemming trachtte te zijn en overal het schoonc even wicht zocht te bereiken, dat in haar eigene ziel zich bevond. Tnderr'aad kwamen gunstige omstandig heden haar Zeer te hulpe; in de vr'-ondi"" tot de graMijke fam'lie bevonden zich niet van die klippen en ondiepten, waarop de betrekking oer gouvernantes zoo vaak schipbreuk lijdt. Er was geene volwassene dochter, die door de bekoorlijkheid van Magdlena in de schaduw werd gesteld, geen luimige overmoed ge heerschcres, die de opvoedster op ongenaakbaren afstand hield, geen eigenzinnig bedorven kind, dat haar de moeitevolle betrekking verzwaarde en de leerkamer maakte tot eene naakte vreugdelooze woestenij. De gravin was weliswaar niet vrij van aristocratischen Irotsch en vooroordeelen, maar zij waren niet kwetsend en Magda. lena, die de wenschen en plannen der dame niet in den weg stond, die haar volkomer onverschillig waren, ondervond die nimmer. De kleine Hortense was een teeder, goed hartig kind, wier aanhankelijkheid de jonge opvoedster slechts des te vaster aan den familiekring hechtte en de opperjachtmees- ter behandelde haar met die uitgezochte achting, die hij steeds betoonde aan schoone vrouwen. Men deed haar deelnemen aan de vroo lijke en toch in zeker opzicht schitterende gezelligheid van het huis, die op het land zooveel ongedwongener is en vrijer van vooroordeel dan in de stad en Magdalena's wonderschoon muzikaal talent, dat aan dc bekoorlijkheid der landelijke cehvoudighri ook kunstgenot vermocht tde te voegen, 'eidde haar van de bescheiden plaats waarop zij zichzelve gesteld had, niet zel den te midden der gezel'igheid. En het waren niet alleen de mannen, die dc bekoring harer schoonheid huldigend, haar plaatsten op de schitterende hoogten,1 die hartb kinderlijke wenschen met toover- macht hadden verworven, ook de vrouwen werden onwillekeurig aangetrokken door hare goedheid en beva'ligheid, die een ze keren kring om haar heen trokken, dien noch ruwheid, noch onbescheidenheid waagden te overschrijden. Haar zelve bood het nieuwe leven op wekking en genot; zij had met verrassende sne'he'd zich de verfijnende gewoonten van het grafelijk huis eigen gemaakt, die zoo zeer beantwoordden aan hare geheimste behoeften. De glans en de weelde die haar omgaven, oefenden eerder een vrijma kende, dan een drukkenden invloed op haar uit; haar verheven en bevredigd schoonheidsgevoel het bekoorlijke genot en de bezielende gezel'igheid werkten ver- f isschend en ontwikkelend op hare gecste Üjke krachten. Zij was als een schoone, buitenlandsche olant, die, ofschoon gevoed en verpleegd, toch gloed en kleurenpracht ontbeerd heeft, die alleen eene warmere zon zou verleenen, en nu, weder teruggeplant in de vaderlnndschen bodem, in schitterende •choonheid bloeit. De geheele huise'ijke omgeving in Tan nensee, dc van zilver en goud fonkelende 'afel. de prachl'g vers'erde vertrekken met '•unne voorwem-n van kunst en weelde, 4e spie^e's die bii den glans der kaarsen de pracht weerkaatsten, die zoo weinig '--- 'Vne'de aan dc eenvoudige Disto"'" alles vormde te zamen een passende lijst voor Magdalena's verschijning. Of het verstandig was van de moeder lijke vrouw, die hare jeu^d had geleid, om eene zoo gloeiende en prikkelbare meisjes ziel, a'leen steunend op eigen zedelijke kracht, juist aan zichzelven over te falen in een tijd, waarin het gemoedsleven een hoogerc vlucht neemt, waarin de aanschou wingen rijpen, mcening en oordeel z'ch vormen en daarmede het geheele daarzijn een meer bestemd wezen aanneemt, dat was zeer lwijfelacht:g. Wel teckende zich bij Magdalena de eigenschappen van haar karakter scherp af; maar denken en willen werden helder der te midden eener wereld, waarin zij eene zelfstandige plaats te vervu'len had, waar plichten en verantwoordelijkheid op haar rustten en haar beschutting steeds haar eigen stipt gedrag bleef. Maar haar gemoeds- en zinnelijk leven kon z'ch on- moGe'jjk verzetten tegen den invloed der naaste omgeving, de vele en wisselende indrukken werden tot eene bijna heer- schende macht, daar zij hare aangeboren neigingen voedden. Om aan haar hart vrijheid en zelfkennis te geven en hare keus geheel vrij van in vloed te doen zijn, ontnam men haar in te ver gedreven grootmoed'ghe'd den bescher mer en raadgever, dien zij zoozeer had noodig gehad, om menschen en verhoudin gen te leeren kennen en bcoordccien. Wordt vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7