In en om Haarlem Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws Kunstgebitten tot f 55.- te verlagen. Donderdag 4 Nov. 1926 50ste Jaargang No. 16396 Aangifte moet, op straffe van verlies van olie rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Uit den Gemeenteraad. DE FILM „POTEMKÏN"; CENSUUR EN VERANTWOORDELIJKHEID. LOSLIPPIGE AMBTENAREN. DE MOEILIJKE WETSFORMULES. sinterklAasdrukte en winkelbedienden. RECHTVAARDIGHEID EN VERLOFSLOKALITEITEN. MGR. G. H. F. STOFFELS VAN DE H.H. SACRAMENTEN DER STERVENDEN VOORZIEN. RONDOM DE GRENS WIJZIGING. De behandeling in de Tweede Kamer. STADSNIEUWS. Agenda ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE DE FEESTEN TE IJMUIDEN. De steenen paaltjes van de Groote Houtbrug en de mist. Huldiging nagedachtenis consul- generaal Merens. VOOR DE MISSIE VAN PATER STAM. in dit nummer GEM. ORGELCONCERT. Hinderwet. Gevonden dieren en voorwerpen. INGEZONDEN. t® J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem* WEERBERICHT. BERICHT! De Kliniek v. Tandheelkunde, Ged. Oude Gracht 84, 5* abonnementsprijs feedtaagt" vooe- Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. rtivertentfén 85 cents per reg<& Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- ad verten tien, 14 regels 60 c per plaatsing: elke regel mee< 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0009 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7fJ[) bij een ongeval met f ORfi - kij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Rf] n f 40." S! legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUÜU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; "U. doodeiijken afloop4 6«>u< een voet of een oog; duim of wijsvingerbeen of a ving bij verlies van een 1 een voet of een De heeren Peper en Van Liemt zórgden er voor, dat er bij de rondvraag eenige on derwerpen waren, welke de belangstelling trokken. Anders zou het een saaie middag zijn geweest. De communist wilde graag van den bur gemeester hooren, waarom de Potemkinfilm hier verminkt was opgevoerd. De voorzitter van den Raad begon met te wijzen op zijn opvatting omtrent de desbetreffende bepa lingen van de Gemeentewet, dat n.m. de Raad niets met zijn politie over openbare voorstellingen te maken heeft. Niettemin was hij bereid eenige inlichtingen te geven, onder voorwaarde, dat hij daarover verder niet zou dhcussieeren, Wij vernamen toen nog eens, dat de burgemeester met eenige leden van het college vqn B. en W. en andere door hem aangezochte adviseurs de film had laten afdraaien en daarin verschil lende smakelooze en revolteerende deelen had aangetroffen. Hij had daarom de op voering slechts toegestaan onder voor waarde, dat bedoelde passages werden ge coupeerd. Een aannemelijk standpunt, waar mee men het eens of onseens kan zijn. Maar hiermee had de zaak uit moeten zijn. De voorzitter, liet nochtans den heer Peper toe, op deze beschouwing critiek uit te oefenen en toen was het hek van den dam. De com munist schilderde de film als een meester werk en verkocht daarbij zijn bekende, op zich zelf niet onaardige sofismen. Hij somde een aantal literaire en muzikale kunstwer ken op, die z.i. evengoed verboden moesten worden, wanneer men de Potemkinfilm weerde; en betoogde, dat hij al deze arti stieke wijsheid veilig durfde debiteeren, om dat er toch geen tegenspraak zou komen! En hoe de heer Maarschalk tegen revolutie kan zijn, ontging hem evenzeer; de voorva deren van den burgemeester hadden immers indertijd den wettigen vorst, den Spaanschen Koning, afgezworen; een zuiver revolutio naire daad! Deze grapjes verwekten nogal hi lariteit. Ten slotte stelde de spreker een motie voor, waarin de Raad, overwegende, dat de vertooning van de Potemkinfilm op ongemotiveerde wijze was bemoeilijkt, de be slissing van den burgemeester betreurde. De voorzitter zeide deze motie met in stemming te zullen brengen. En daarop brak opeens een staatsrechterlijk debat los. De heer Peper zag hierin een zich zelf voor on schendbaar verklaren door den burgemees ter, wat mr. Heerkens Thijssen later be streed. Wie met (leze weigering van den bur gemeester geen genoemen nam, kon in be roep gaan bij autoriteiten, die boven den burgemeester staan. De Raad zelf kan geen rechter spelen. Van onschendbaarheid ;s echter geen sprake. Aldus mr. Thijssen. De heer Joosten nam het geval hoog op en trachtte de wettelijke bevoegdheid, welke de burgemeester meende te hebben, te ont kennen door er op te wijzen, dat het hie> ging tusschen den voorzitter en den Raad. Hier moest dus het reglement van orde beslissen. Welk artikel geeft u de macht voor uw weigering, vroeg de heer Joosten, een vraag, die te voren ook de heer de Braai al had gedaan. De heer Joosten kon er bovendien op wijzen, dat de burgemeester indertijd een motie over zijn weigering van optochten met muziek op Zondag in stem ming had laten komen. Het werd een interessant debat, vooral door de deelname van de Wethouders Bruch en Slingenberg. Mr. Bruch zette de zaak staatsrechterlijk zeer scherp op. De wet bepaalt, dat een burgemeester in den Haag Wordt benoemd, buiten de gemeentenaren om; de wet geeft den burgemeester het uit sluitend recht om te beslissen of de opvoe ring van een tooneelwerk enz. toelaatbaar is. Men kan het daarmee niet eens zijn, zooals b. v. de anti-revolutionairen indertijd het betreffende wetsartikel bestreden hebben. Maar de wet is er eenmaal en de Raad heeft zich daaraan te houden. Strijd tegen dezc bepaling kan alleen met succes in de Tweede inhoud van de motie. Een verdediger van het standpunt om de motie zelfs niet in stemming te brengen was er nagenoeg niet. En nu moge het waar zijn, dat het weinig zin heeft een motie aan te nemen, waarvan te voren vast staat, dat de betrokkene ze naast zich neer legt, formeel gelooven wij, dat stem ming over een motie, waarover nota bene nog wel zoo lang was gediscussieerd, niet geweigerd kan worden. De burgemeester zag dit blijkbaar ten slotte ook in en bracht ze in stemming. Ze werd verworpen met enkel de stemmen van de S. D. A. P. en de heeren Peper en Boes vóór. Een tweede interpellatie werd gehouden door den heer Van Liemt. Het betrof een heel eigenaardig geval. De heer Van Liemt deelde mee, dat door Publieke Werken aan een aantal firma's in Haarlem prijsopgave was gevraagd voor gordijnen en andere meu belstoffen voor scholen. Toen dit was ge- s hied en de levering aan den laagsten in schrijver was gegund, werd telefonisch nog aan een andere firma gevraagd in te schrij ven. De heer Van Liemt vond dit terecht onbehoorlijk en vroeg, wat B. en W. tegen over de gedupeerde firma dachten te doen. Wethouder Reinalda ontkende, dat de gun ning al was geschied, toen aan één vergeten firma naderhand nog om prijsopgave was gevraagd. Toen dit laatste geschied was is de beslissing eerst genomen. En de laagste inschrijver was toevallig in de eerste groep. De eenige fout die begaan werd was, dat een ambtenaar aan een der firma's meedeelde, dat zij de laag: ie was, vóór dat B. en W. een beslissing hadden genomen. Aan den Direc teur van Openbare Werken is hieromtrent geschreven. De heer Van Liemt liet echter niet los. Het geval heeft zich als volgt toegedragen: toen de laatst bedoelde firma zich om in formaties aan het bureau van O. W. ver voegde, wist de concierge haar al mee te deelen, dat de gunning al geschied was. De laagste inschrijver had trouwens de mate rialen al besteld! Nu moge !het formeel waar zijn, dat B. en W. de eindbeslissing aan zich hadden gehouden, wat de heer Van Liemt hier meedeelde, is toch wel een ergerlijk géval! Zoo iets openlijk aan. de kaak te stellen, geeft de meeste kans het in de toekomst te voorkomen. De agenda zelf leverde weinig belangrijks op. Er werd lang en breed gepraat over de nieuwe verordening op de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden. En opnieuw bleek, hoe onmogelijk het is in een ollege van 35 personen wetsartikelen vast ie stellen. Daar was b.v. art, 3, dat volgens het ontwerp aldus luidde: „De geneeskundige hulp wordt verleend door een der geneeskundigen van den ge meentelijken geneeskundigen dienst, naar keuze van den belanghebbende, welke keuze voor den tijd van één jaar geldt, be houdens afwijking in bijzondere gevallen ter beoordeeling van den directeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst." De heer Keesen en anderen zagen in de vetgedrukte woorden een beperking van de vrije artsenkeuze en de heer Keesen stelde daarom voor die woorden te schrappen. De burgemeester en de heer Koppen bestreden dit. Men is vrij uit een lijst van vier genees kundigen te kiezen; wanneer men echter binnen één jaar van geneesheer wil veran deren, moet er iemand zijn, die de moti»»'£D daarvoor kan beoordeelen. Mén kon den zin ook anders lezen. En de heer Boes legde uit, dat „behoudens afwijking enz." zoowel kon slaan op de keuze zelf als op de keuze voor den tijd van één jaar. En mej. Berdenis zag hierin een taalkundige onjuistheid. De heer Reinalda deed een andere lezing aan de hand. Het werd een eindeloos en verward gekibbel, waarbij de heer Keesen hardnekkig aan zijn voorstel vasthield met het succes, dat hij de gewenschte wijziging aangenomen zag met 25 tegen 7 stemmen. Nog werd ge discussieerd over een motie van den heer Peper beweerde, dat B. en W. bakzeil haal den voor de winkeliers. De heer Van Liemt had een enquête in gesteld, waaruit bleek, dat bij zeven winke liers met 53 man. personeel, behoorende tot de branches, waarover het hier gaat, geen enkele winkelbediende was aangesloten bij de hier adresseerende organisaties. V/at den heer Keesen weer uit zijn tent lokte met de opmerking, dat ook de middenstandsorga nisaties zich niet ontzagen druk te re- questreeren, terwijl twee derde van den middenstand niet georganiseerd is. Wethou der Bruch bezwoer den storm door te ver zekeren, dat het enkel ging om een nader onderzoek naar de feiten, die bij de eerste beslissing niet «bekend waren. Toen werd de commissie benoemd, bestaande uit Wet houder Bruch, voorzitter, en de heeren Van Liemt, Kingma, Roodenburg en Boes, leden. Ten slotte was er nog een debatje over een verlofslokaliteit. Volgens de Drankwet is de minimumhoogte voor dergelijke lokalen 2.80 M. In een plaatselijke verordening is deze voor Haarlem op 3.50 M. bepaald, be houdens bevoegdheid van den Raad, om daarvan af te wijken in bijzondere gevallen. Deze doen zich voor, wanneer er een ge legenheid is, om een onoogelijk kroegje aan merkelijk te verbeteren en dit was volgens den heer Reinalda hier het geval bij een gevraagde vergunning tot verbouwing in een perceel aan de Botermarkt. De heeren Groenendaal en Joh. Visser waren daarmee echter niet tevreden. Hier was nu eens' een mooie gelegenheid om een verloflokaal minder te krijgen, zeiden zij. Er zijn toch al zes drankgelegenheden op de Botermarkt, zei de heer Visser. Maar Wet houder Reinalda zei, dat de strijd om be perking der drankhuizen op andere wijze moest gevoerd worden, n.m. door wijziging van de Drankwet en propaganda voor plaat selijke keuze, waarvan hij zelf groot voor stander is. Ook een drankbestrijder echter moet rechtvaardig blijven en de rechtvaar digheid gebood z.i. hier om het verzoek toe te staan. Dit deed de Raad met 23 tegen 9 stemmen. R. K. Patronaatsgebouw, Velseroord. Kin derfeest met tractatie. Thalia-Theater. Opvoering „IJmuiden Vijf tig jaar", 8 uur. „Tivoli". Concert door „Polyhymnia", 8 uur. Gerei. Kerk. Concert door „Halleluja", 8 uur. „Flora" Concert „Kunst na Arbeid", 8 uur. Chr. Belangen". Concert door „Excelsior", 8 uur. De Hoogeerw heer Mgr. G. H. F. Stoffels, oud-deken van Haarlem en kanunnik van het Kathedrale Kapittel, die sinds het ne men van emeritaat verblijf houdt in het St. Bavo-gestichl te Heemstede, is hedenmorgen door den Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A, M. Westerwoudt van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien De toestand van Mgr. is zeer achteruitgaande. Ongeluk te IJmuiden. Woensdagavond heeft alhier op 't Stations plein een ernstig ongeluk _plaats gehad, bert speelt werken van Mendejssohn, Bar- tho'ldy, Arthur Honegger, Wider en César Franck. Aan de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer, inzake het ontwerp grens wijziging van Haarlem, is wederom uitstel voor het eindverslag verleend tot 3 Decem ber a.s. Reeds vroeger was er uitstel ver leend tot 4 November. Uit kringen der leden van de Siaten- Generaal deelt men ons mede, dat de reden van het verleenen van dit uitstel gezocht moet worden in eenige bezwaarschriften, die zijn ingekomen van Heemstede, Spaarn- woude en ingezetenen van Bloemendaal. Deze bezwaarschriften worden in de commissie van rapporteurs thans onderzocht en dit onderzoek vraagt natuurlijk eenigen tijd. Door belanghebbenden wordt aangevoerd, dat de practische uitvoering van de grens wijziging voor wat betreft het Noordelijk deel van Heemstede moeilijk is. In verband met een en ander, heeft de minister zich weder tot Gedeputeerde Staten gewend, om over enkele van de gevraagde wijzigingen advies in te winnen. Wanneer op 3 December het eindverslag van de rapporteurs verschijnt, zou feitelijk het wetsonwerp in behandeling genomen waarbij een zekere D, uit Enkhuizen, ern- kunnen worden. Echter is het de bedoeling stige inwendige kneuzingen bekwam. Een Brockway-Autobus, die den dienst Haarlem— IJmuiden .onderhoud, vertrok om 6 uur van IJmuiden. Ter hoogte van het station ge komen gaf, naar getuigen verklaren, de chauffeur voldoende signalen. Een zekere D., die aldaar stond te praten, werd door een kameraad ter zijde geroepen. Juist, dat D. den weg wilde oversteken, gaf nogmaals de chauffeur een stoot op den hoorn, doch D. liep recht op de autobus in. van den voorzitter der Tweede Kamer, de begroooting 1927 nog vóór 1 Janauari 1927 geheel af te handelen, zoodat dus op 3 Dec. de Tweede Kamer volop in de behandeling der begrooting zit. In den bégrootingstijd komen ontwerpen, die discussie uitlokken, gewoonlijk niet aan de orde en waar het ontwerp grenswijziging waarschijnlijk discussie zal vragen, is het zoo goed als zeker, dat de behandeling niet vóór 1 Januari 1927 zal. kunnen geschieden. De chauffeur, die direct de handrem over- Daarom zal de datum der grenswijziging, trok en de voetrem intrapte, voelde deni oorspronkelijk vastgesteld op 1 Januari 1927, schok van de aanrijding en dacht niet anders J veranderd moeten worden, dan het ergste. De bus was door zijn gang Kamer gevoerd worden. En mr. Slingenberg I Adrian, om de gemeentelijke geneeskundigen trok uit deze onaanvechtbare redeneering de I door den Raad en niet, zooals voorgesteld eenig juiste consequentie. Persoonlijk, zei was, door B, en W. te laten benoemen. Ook de heer Castricum verdedigde het voorstel deze vrijzinnige Wethouder, zou ik waar schijnlijk vóór toelating van de film in haar geheel zijn geweest, wanneer ik ze gezien had. Maar, daar gaat het hier niet om. De ■wet legt de verantwoordelijkheid op den burgemeester; die moet ze dus alleen dragen. Een motie, waarin een beslissing van den burgemeester uit dien hoofde wordt betreurd, heeft dus geen zin. Want de Raad heeft ten deze niet de minste verantwoorde lijkheid. Men kan dus niet voor zulk een motie stemmen. De heer Peper trachtte toen nog zijn stel. ling te redden, door er op te wijzen, dat hij met zijn motie niets te kort deed aan het recht van den burgemeester om een be paalde opinie te hebben. Maar mr. Bruch wees er terecht op, dat een Raadslid moei lijk de beslissing over een filmopvoering kon betreuren, terwijl hij zelf bij de oorspronke lijke opvoering niet tegenwoordig was ge- .weest. Met dat al was alleen gepraat over den met klem, dat tenslotte eveneens met 25 te gen 7 stemmen werd aangenomen. Er was nog al discussie verwacht over het voorstel van B. en W. omtrent de wijziging van de winkelsluitingsverordening, aanhan gig gemaakt door de christelijke organisaties van handels-, kantoor- en winkelbedienden. Wethouder Bruch deelde echter mee, dat B. en W, voorstelden, de behandeling uit te steilen en eerst nog eens een Raadscommis sie tot nader onderzoek te benoemen. Het bestuur van de middenstandscentrale was n.m. met nog eenige winkeliers in luxe-arti kelen en banketbakkers, bij den Wethouder geweest en had een aantal technische be zwaren tegen de voorgestelde wijziging aan gevoerd, welke nader onderzocht dienden te worden. Het beste was geweest, dat het bij deze mededeeling was gebleven en de commissie zonder meer was benoemd. Nu ontspon er zich een vrij onaangename discussie. De heer Thalia-Theater Kinderfeest en tractatie, Sociëteit „St. Bavo". Haarlem's Gemengd Koor., 8 uur. „Alberdingk Thijm", 8 uur, R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. -- Too- neelclub „Amicjtia",, 8 uur, R. K. Pet- soneel Gasfabriek, 8 uur. St. Jozefsgezeüengehouw, Jansstraat 59. Damclub „Ten P." in de bovenzaal, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Concert Diete Bloo ker, 8 uur. Theater „De Kroon!' Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresïa Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89% uur. f .K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van QH 12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v m. i012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel 11671. R.K. Bevolkingsburean Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibüotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 2—3 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEL VERB AND, Centrale Post Telef. i'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dei huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Op 4 November. Historische. Allegorische- Reclame-Optocht, van 9 tot 12 uur. Kinderoptocht en Zangcantate. Terrein tusschen Kennemerlaan en R. K. Jongens school, 1012 uur. „Thalia-Theater", Ontvangst door het ge meentebestuur van Velsen van zijn genoo- digden, 2 uur, „Thalia-Theater," Concert door den Kunst kring „Looft c'en Heer," 7 uur. Gereformeerde kerk. Concert door O. K. Zangkoor „Wilhelmina", 8 uur. Gebouw Chr. Belangen. Concert door het Velser Mannenkoor „Zanglust," 8 uur. Op 5 November. en gewicht doorgegleden. Men haalde den man onder den wagen vandaan, geholpen door Roode Kruis-sol- daten, die tijdens de feesten hier gestation- neerd zijn. Het was voor vele inzittenden een op luchting toen men vernam, dat de man nog leefde, daar men niet beter wist, dan dat de wielen over hem heen waren gegaan, het geen echter niet is gebeurd. De chauffeur, die zijn kalmte en tegen woordigheid van geest goed wist te bewaren, S November 'vervoerde den ongelukkige, die ernstige won- den aan zijn handen had bekomen, naar dr. Rutte. Deze constateerde, dat de ruggegnad ge- ki. ausd was, zoodat men D. naar het Diaco* nessenhuis te Haarlem vervoerde. Volgens getuigen en den kameraad van D., treft den chauffeur absoluut geen schuld. AANRIJDING. Gisteravond reed een autobus van den dienst HaarlemIJmuiden op de Koningin- Wilhelminakade te IJmuiden, toen, vlak voor den auto, de 18-jarige I. D. de straat wilde oversteken. De chauffeur remde uit alle macht, doch vermocht met een ernstig ongeluk te voorkomen. De jongeman werd aangereden en vrij ernstig gewend. Na een voorloopig onderzoek werd hij naar een zie kenhuis te Haarlem overgebracht. Gisteravond omstreeks 8 uur reed een luxe auto van de Gasthuisvest met een groote bocht de Groote Houtbrug op en kwam daarbij Tn botsing met een der steenen paaltjes op de brug, die door de mist niet te zien waren. Door de botsing geraakte de stuurinrichting van den auto geheel defect, het rechtervoorwiel brak. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De auto werd naar de garage der firma Bos aan het Houtplein gesleept. Een aanrijding op den Kcudenhorn, Woensdagmiddag werd op den Kouden- born een 4-jarig knaapje door een wielrij der omvergereden. Binnengedragen in het brugwachtevsHuisje werd de Eerste Hulp verleend door inmiddels gewaarschuwde leden der Roode Kruis Transport Colonne. Hét bleek, dat het ventje, buiten eenige wondjes, een gebroken onderbeen had. Na voorloopig verbonden en nadat het been gespalkt was, werd het knaapje ter verdere behandeling vervoerd naar het St. Elisabeths Gasthuis. Tramvertraging. Te half twee gistermiddag ondervond het tramverkeer 20 minuten vertraging, omdat op het traject BaanKleine Houtweg de mo tor van een der wagens der E. S. M. defect was geraakt. R.K, BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Uit het verslag van de vergadering van het Bestuur van den R.K. Bond van Melk veehouders ter bespreking van de actie om een hoogere melkprijs, te verkrijgen, ont kenen wij het volgende Mededeelingen werden gedaan over de melkprijzen, die in de verschillende dis tricten zeer uiteenloopend zijn, zelfs worden melkprijzen genoemd van 7)4 en 8 cent. Het Bestuur acht dergelijke toestanden on houdbaar in aanmerking genomen, dat de consumptieprijs voor melk in de verschillende steden 16 en 17 cent bedraagt. De inkoopprijs (.grondprijs) der melk is voor Amsterdam 12 cent (consumptie) 11% cent (inrichtingen) Haarlem 12 cent (franco stad geleverd) Leiden 10 cent (af boerderij) Den Haag 10 cent (af boerderij), terwijl helaas bleek dat Rotterdam de laagste prijs betaalt voor de melk n.l. 9 cent (af boerderij). Het Bestuur acht ingrijpen zeer noodzake lijk en zal de kringbesturen adviseeren al het mogelijke te doen om een hoogere melk prijs te verkrijgen. De uitkomsten van de melkveehouders- bedrijven zijn dit jaar ver beneden het nort male en indien omstandigheden zich nie- wijzigen zullen ontegenzeggelijk groote ver liezen worden geleden. Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter van Haarlem een verzoek ontvangen van het gemeentebestuur van Bad-Ems, om na mens die gemeente uiting te geven aan hare gevoelens van hoogachting voor wijlen den heer M. Merens, consul-generaal van het Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slavenen, die tijdens zijn leven 33 jaren achtereen in genoemde gemeente eenigen tijd verblijf hield. Dat de heer Merens in die gemqenfe een zeer beminde persoonlijkheid was, bewees wel de huldiging, welke hem ten deel viel bij zijn 25e en 30e bezoek aan genoemde plaats. Hedenmorgen half elf ,he,eft de burge meester namens de gemeente Bad-Ems, in tegenwoordigheid van MeVr, de Wed. M Merens, een krans gelegd op het graf van wijlen haar echtgenoot. Vorig bedrag 43.— Vereenigde vrienden 2.5C Ingekomen bij den heer Willenborg, Frans Halsstraat 29. Postgiro 69730: Vorige opgave 79.50 N. N., ter eere van de H. Theresia 2.5C N. N., ter eere van de H. Lidwina uit dankbaarheid voor een genezing 5. Het hooge water in Limburg. In Roermond en Venlo nog stijgend. De 6-urige Zaterdag in de mijnen, wordt op 24 Dec. a.s. ingevoerd. De oud-gonvernenr-generaal van Ned, Indië, Mr, D, Fock, is in 't vaderland terug- gekerd en in Den Haag verwelkomd. De eerstvolgende Nederlandsche Katho liekendag zal in de Pinksterweek van 1928 te Maastricht gehouden worden. De voorloopige uitslagen der verkiezingen voor Representantenhuis en Senaat in de V. S. wijzen op winst voor de democraten. Uitspraak in Gröschke. het veemmoord-proces» Op het 2de Gemeentelijk Orgelconcert Vrijdag 5 Nov. a.s. zal de zanger Jac. Ph. Care met het oog op de Beethoven herden king diens Geistliche Lieder von Gollert ten gehoor e brengen: voorts liederen van Diepenlbrock en C. Andriessen, George Ro- Totaal 87.— Burgemeester en Wethouders van Haar lem doen te weten, dat bij hunne beschik king van heden aan de Ba'.aafsche Import- Maatschappij (v.h. N.V. „Acetylena") te 's Gravenhage, vergunning is verleend tot oprichting van een benzinebewaarplaats, maximum 200 Liter, in een kluis op de open plaats van het perceel aan het Floraplein. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, en deè Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 8 November e.k. des voormiddags ten 11.45 ure, ter gemeente secretarie, 7e Afdceling, ter inzage is neder gelegd het verzoekschrift met de bijlagen van H. Wiardi, om een definitieve vergun ning tot oprichting van eend inrichting voor machinale houtbewerking in het perceel aan de Gravinnesteeg no. 8, kad. sectie D. no. 7649; gedeeltelijk, waarbij 4 electromo- toren zullen worden gebezigd met een ge- zamelijk vermogen van 14.4 P.K. voor het aandrijven van verschillende werktuigen. H. M. Koster, Korte Poellaan 25, bus van auto, W. Loerakker, Zuid Brouwersstraat 25 beige dameshandschoen: Politiebureau Sme destraat, 1 paar handschoenen; P. Roozen, Zijlweg 86, bruine dames handschoen; H. Jo- chenius, Spaorwegstraat 28 rd., gele hand schoen; J. Boerkoel, Wijde Geldeloozepad 9, wollen dameshandschoen; C. Sevenstein. Zuid-Polderstraat 48, R.-K, kerkboek, Ro- meyn, Roosveldstraat 7, poes, „Haerlem'b Politiebureau, Smedestraat, ladder; P. B. Ge ven, Papentorenvest 51, pakje met broek en handdoek; W. Zwart, Assendelverstraat 61, kinderschoentje; D. v. Mourik, Leidscheplein 24, gymnastiekschoen; Politiebureau, Smede straat, idem, J. J. v. Kleef, Kleine Hout straat 107, huissleutel: G. v. d. Veld, Jan Steenstraat 40, damestaschje met inhoud H. Burger, v. Marumstraat 66, tasch mei boeken: A. Wit, De Genesteistraat 26, rijwie1 belastingmerk in étui; C. Nachtegaal, Spij kermanslaan 19, idem; Bicsbrouck, De Ge- nesfetstraat 4, idem, G. v. Tienen, Graaf Willemstraat 6, idem, in étui. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. RECTIFICATIE NOODZAKELIJK. Geachte Redactie! In den Raad onzer gemeente heeft de heer Het proces tegen Schlesinger en Weber, die de spoorwegramp bij Leiferde veroor« zaakten, is begonnen. De Belgische minister van financiën, Francquj, zou nog deze maand aftreden. In de provincie Luik zullen dringende maatregelen worden genomen ter voor koming van overstroomingen. Zie verder laatste nieuws. Barometerstand, 9 uur v.m,, 7.61 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 4.52, Medegedeeld door het Ned, Kon. Ateteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 4 November 1926. Hoogste Barometerstand 761.8 m.M. te Maagdenburg, Laagste Barometerstand 737.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 November: Zwakke,: veranderlijke, later matige, Z.- O, tot Z.-W. wind, toenemende bewolking, later eenige regen, weinig verandering in temperatuur. heeft besloten vanaf 1 November tot nader aankondiging de tarieven der Een ieder, zoowel Ziekenfonds- als niet-Ziekenfondsleden kunnen van deze tarieven gebruik maken. Spreekuur; Eiken morgen van 9-11 Maand.- en Dond.avond van 7-9 F. Keesen dezen middag onbewust een on juistheid gedebiteerd. En deze dient on middellijk gerectificeerd te worden. Ik zeg met nadruk onbewust, want de heer Keesen staat bij ons als te eerlijk en te waarheidslievend bekend, dan dat hij niet ruiterlijk achteraf zou willen bekennen, dat hij zich vergist heeft. Nooit of nimmer is in onze Middenstands centrale verklaard, dat meer dan 2 '3 der middenstanders buiten hare organisatie staan, Dat moge een voorzitter eener plaat selijke standsorganisatie beweerd hebben, in de Middenstandscentrale, als zoodanig nooit. Dat zou ook onwaar zijn, want de Middcn- standscentrale representeert met hare vier standsvereenigingen, de winkeliers-, straat- en vakvereenigingen, op enkele uitzonderin gen na, wel degelijk den geheelen handel- drijvenden en industrieelen middenstand. En zou de heer Keesen bet tegendeel wil len beweren, dan zouden wij hem willen wij zen op een zeer recent bewijs, op onze vereende actie, toen onze middenstand, onder de hoofdleiding der Centrale, in het voorjaar vijf volle wagons, met het groot ste laadvermogen, naar het Oosten en het Zuiden des lands dirigeerde, niet voor eigen standgenooten alleen, doch grootendeels om de Standgenooten van den heer Keesen ter hulp te komen. Wij hebben toen niet gevraagd eerst: Wat doet gij? Wij hebben gezegd: dat doen wii. En daarbij getoond, ook wat voor de bel.T" 1 n niet-stand- genooten over te hebbc Zóó zijn onze manieren Dit is een veel hechtere saémhoorigheid, nietwaar, dan van de rekwesteerende Kalh, Kantoor-, Handels- en Winkelbedienden- vereeniging, voor welke de heer Keesen het pleit opnam, ten opzichte van den R. K. Volksbond. Immers, het is bekend genoeg, de eerste heeft jarenlang en rusteloos ge- trach, óók bij he Kerkelijk gezag, van den R. K. Volksbond af te komen, zich ervan af te scheiden, omdat zij, naar zij voorgeven.,, daarbij niet thuishooren. Dankend, P. J. M. VAN TETERING, Voorzitter der Middenstands centrale voor Haarlem en omli<V gende gemeenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1