imATms- <KA&2V-REEP De Kleeren maken den man KASSIER EN C0MMISS1ÖNNAIR IN EFFECTEN G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Beter dan Goed: DE BES1E GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. JA, IV1AAR HET DRUKWERK MAAKT DE ZAAK. BEVERWIJK. De eerste steenlegging van de nieuwe bewaarschool. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWCUDE. HAARLEM. BURGERLIJKE STAND. Haarlemsche Kegelbond. Gevonden. TOONEEL. Vraagt Kwatfa-Speculaas Ibsen's Peer Gynt. Schouwburg Jansweg. „Der Blauwe Vogel" DE INBRAAK TE BLOEMENDAAL. Een inbreker gearresteerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. BILJARTEN. De reorganisatie van den Gein. Geneeskundigen Dienst. Een winkel- slnitingskwestie. De animositeit tusschen leden der Roode Kruis Transport-Colonne en Snelverband. De Potemkin-film. Tentoonstelling. Onze Scheepsbouw industrie. Vergadering Brandstofwerkers. Dr. v. d. Berg. KRACHTSPORT. r Hedenochtend heeft de Hoogeerw. Heer Deken Lucassen de eerste steen gelegd van de nieuwe R.K. Bewaarschool, welke aan de Koningstraat gebouwd wordt. Om 9 uur werd in de parochiekerk van de H. Agaiha door een Deken een gezongen H. Mis opgedragen, waarna de plechtige eerste steenlegging geschiedde. Tegenwoordig waren de Weleerw. heer kapelaan van Bemmelen, leden van» de kerkbesturen der parochies van St, Agatha en O. L. Vrouw van Goeden Raad, het col lege van B. en W. der gemeente, met uit zondering van wethouder Pattes, de archi tect, de heer J. C. van Oyen, uit Haarlem, de aannemer, de Heer de Vries en voorts de werklieden en vele belangstellenden. Nadat de voorgeschreven ceremonieën waren verricht, legde de Hoogeerw. Heer Lucassen den eersten steen, om daarna de genoodigden toe te spreken en namens het kerk- en schoolbestuur een woord van dank te brengen aan de velen, die hebben mede gewerkt om de totstandkoming van deze R.K. Bewaarschool mogelijk te maken, Aanvankelijk hhd men gedacht het feit in alle stilte te laten voorbijgaan, doch wan neer wij het thans niet doen, aldus de De ken, de steenen zouden later gesproken heb ben van menschen met een ondankbaar en koud hart. Vandaar is besloten om het een plechtige eerste steenlegging te doen zijn. De steen moge een getuigenis zijn van dankbaarheid envreugde. Van dankbaarheid jegens degenen, die de behoefte aan de nieuwe bewaarschool in den .raad hebben kenbaar gemaakt en aan B, en W. die een regeling ontwierpen, waar door de stichting mogelijk werd. Met dankbaarheid memoreerde de Deken ,de loyale medewerking, welke ontvangen is van de zijde der gemeente. De Hoogeerw, spr. noemde het vervolgens een dag van vreugde, omdat men over tuigd is van het groote nut van dit onder wijs voor maatschappij en Godsdienst en dat nu in een naar de eischen des tijds in gerichte school gegeven zal worden. Het onderwijs, ir, de prilste jeugd op volmaakte wijze gegeven, is van grooten invloed voor later. De Deken bracht hierna dank aan den architect en den aannemer, alsmede aan den opzichter en de werklieden, die vol ijver en in de beste verstandhouding aan de voltooiing van het gebouw arbeidden. Hierna nam de burgemeester, Jhr. J. C. \V. Strick van Linscboten het woord. De burgemeester sprak namens het gemeente bestuur een hartelijke gelukwensch uit bi; den eersten stap voor een naar de eischen des tijds ingerichte bewaarschool. Spr. hoopte dat B. en W. weldra in de gelegen heid zullen worden gesteld om de inwijding bij te wonen en dan de definitieve geluk wensch van het gemeentebestuur te mogen overbrengen. Hierna werd door de leden van het ge meentebestuur en van de kerkbesturen, als mede door de Weleerw. heer van Bemme len, een steert* gemetseld. Ook twee leer- lingetjes van de bewaarschool werden in de gelegenheid gesteld om een steen te met selen. Zij maakten van deze gelegenheid ernstig gebruik. Muzikale rondgang. Gisteravond had de muzikale rondgang plaats, waarbij telkens halt werd gehouden voor iedere bekroonde étalage van de Schotensche winkelweek. Een uur voor den rondgang waren al vele nieuws gierigen ter been en toen om half 9 de har monie „St. Caecilia",dir. den heer Chr. Huij- boora, haar eerste toonen liet hooren, bij den inzet van een vroolijken marsch, was de Gen. Cronjéstraat geheel gevuld mei belang stellenden en jong en oud volgde het corps. De collecte, welke gehouden werd door het Roode Kruis zal geen groote opbrengst geno teerd hebben; het was ook niet mogelijk tusschen zoo'n joelende, opstuwende menigte te collecieeren. Terug te bekomen bij: Eger, Cheribon- straat 23, een hondenhalsband met penning der gemeente Schoten; B. van Gasteren, Regulierstraat 34, Haarlem, een ;asje. Bakkenhoven, Vroomstraat 10, Haarlem, een étui mei schrijfbehoeften, G. Steen bergen, Meidoornplein 39, een vot tb altrui. N. J. Buurman, ls!e Hoogerwoèrddwar;- straat 20, een Vulpenhouder. J. A. P. Meeuwenccrd, Haitsroa Mulicrstraat 63, een foto in lijst. Th. v. Mierlo, Plataanstraat 37, een nikkelen rozenkrans. E. J. W. Willemsen, Bankastraat 18. een vermoede lijk gouden armband. Hendriks, Gen de fa Reijstraat 68, een por^emonnais met inh. H. Mecuwi Fuhropstraat 20, een kin- derportemonnaie. Portegies, Rijksstraat weg, een rijwielbelastingmerk. J. Sunt, Pretoriaplein 6, een handschoen. P. Kos, Colensostraat 14, een kinderschoentje Landru, Borskistraat 19, een herdersnond. G. Brinkman, Archipelstraat 31, een huis sleutel. G. de Vries,, Elzenplein 6, een dop van een auto-as. Aan het Bureau van Politie: een rozenkrans, een stormlantaarn een kinderhandschoen, en een hondenpen ning der gemepntc Schoten. Besmettelijke ziekte. In dê^afgeioopen week is alhier één geval van roodvonk voor gekomen, Besmeitelijke ziekte. In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk voor gekomen. Ondertrouwd; 3 Nov,: J. C. J. v. Baren «n A. de Jong. B. de Jong en M. Garskamp, B. J. P. v, Leeuweti en W. C. v. EL'eren. C. J. de liegt en W. A. H. Reijjiders. L. D. Wiel der a en E. H. W. Scbultc. H. Deelen en A. M, Brinkman. G. P. de Leth en M. H. Terhoeven. Getrouwd; 3 Nov. L. Verwoerdi en C, A. J. Macquiné. H. Neuoer en M. A. L. Spietczack. J. v. d. Horst en P. M. Vink. K. F. v. d. Hoff -n G. v, Nimwegen. C. Lots en H. v. Dijk P. Vermeulen en M. Portgens. W. J. H. Janszen en H. J. Slot. Geboren: 1 Nov.: A, L, PlatePondaag, 8, 2 Npv.: C. Pesmanv. d. Raad, d. Op Zaterdag 13 en 20 November van 2 tot 7 uur .en op Zondag 14 en 21 November ■yan 2 tot 6 uur eh van half 8 tot half 12. nur, zijn er in het clubgebouw van den Haar lemschen Kegelbond verschillende wedstrij den georganiseerd. Op deze avonden wor den o.a. een kampioenswedstrijd, vrije baan ■Wedstrijden, paren wedstrijden en een vrije baanwedstrijü voor dames gehouden, waar- aag zeer fraaie prijzen verbonden zijn- Als kampioensprijs wordt een zilveren wissel- h-^er uitgeloofd en een tweetal gouden ke gels als len en 2en prijs. De 3e tot en met 20e prijs bestaan uit kunstvoorwerpen, tot een totaal bedrag van 75; de consolatie- prijs uit een zilveren medaille en de extra prijs ook uit een zilveren medaille. Tot sluiting van deze wedstrijden wordt op Woensdag 24 November een groote feestavond gehouden des avonds om -9 uur, waarop ook de prijsuitreiking zal plaats hebben. De verloren diamanten broche van 200 is gevonden. De vinder, die het sieraad bij de eigenares terugbracht, werd voor zijn eer lijkheid met 10 van de waarde der bro che beloond. Men schrijft ons; Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. v. d.vHorst en Jan Musch, de gelegen heid weten te vinden in Haarlem nog een derde opvoering te geven van het groote ar tistieke succes; Ibsen's „Peer Gynt." Deze voorstelling zal a.s. Zaterdag 6 November in den Stadsschouwburg plaats vinden en zeer vermoedelijk wel de laatste zijn, aangezien andere verbintenissen Het Schouwtooneel nopen de opvoeringen van „Peer Gyntte onderbreken. Doordat het stuk nu geheel is ingespeeld, kan als om half acht begonnen wordt, het einde op circa 11 uur worden gesteld, zoodat het nu ook voor omwo nenden doenlijk is van deze bijzondere gele genheid, een zoo grootsche vertooning in samenwerking met ons Haarlemsch Orkest te profiteeren. De N. V. Rotterdamsch Hofstad-1 ooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, geeft hier Zaterdag 6 November een herhaling van „De Spooktrein", het sensatieblijspel, dat overal volle zalen blijft trekken. DE MISSIE AVO ND O? 8 NOVEMBER. Voor den Missieavond van den R. K. Kring, welke Maandag 8 November a.s. in den Stadsschouwburg, voor de Missie van pater Staal in Noord Borneo en pater Leusen in Noord Transvaal wordt gegeven, is nog een aantal kaarten verkrijgbaar bij1 de boekhandel F. W. Brom, Paul Kruger- straat, sigarenmagazijn J. v. d. Pigge, Gr. Houtstraat, C. Pronk, Smedestraat cn J. P. Stam, Zijlstraat. De prijzen zijn 1.75, 1.25 en 0.75, plus belastingen. Men voerzje zich tijdig van plaatsen. Voor een geheel uitverkochten schouwburg, speelde Dinsdagavond het Duitsch-Russischc gezelschap „Der Blauwe Vogel" zijn af- scheidsvocrsTelling. De bijzondere bekoring die van dit „made in Germany'' gezelschap uitgaat, vond ook thans weder volle waardeering, bij het groote auditorium. Naast de sobere, doch pakkende décors en costuums, werkten de eigenaardige droevige Russische melodieën, waarin men veelal een soort geknechtheid of verborgen onstuimig heid bespeurt, zeldzaam suggestief. Een der nieuwe scènes die waren inge- iaschi de „Wolga-steppen" verplaatste de aanwezigen in die Russische vlakten waar gevangenen en verbannenen tot stervens toe werken en arbeiden. In „de keuken," vond de Hollander weer zijn eigen hart terug in de melodieën van bananen en Augustijn. Het zijn de liederen die je nooit meer vergeet, en, het Blauwe Vogelenspel direct tot een Hollandsche re vue terugplaatste. Het bijzondere karaktei van de diverse scènes, dat juist op onze nuchtere naturen zoo sterk inwerkt, maakte een zwenking naar het eigen-kunnen terug. Grootvader enkleindochters met de nieuwe scène van de mariohetteu ziin wel een der prettigste gedeelten. Het laatste werd zelfs gebisseerd, zoozeer droeg dat de waardeering weg. Een schitterend effect had men ook weten te bereiken mét „Een compagnie soldaten" Dit nummer werkte als een verkilling op de warm gemaakte gemoederen. Het was met de wolga-steppen het eenig ernstige, dat in het programma te vinden was. Toch schuilt o.i. de groote kracht van het gezelschap, in het' sterk uitbeelden van kleine momenten uit het werkelijke leven en het 'zonder overdrijving te serveeren. Dat e.a. door een speciale bril bezien wordt, waardoor men het publiek weet te boeien, is duidelijk. Met een kleine parodie op het bekende gezegde, zouden wij willen opmerken: „Let wel óp mijn daden, maar niet op mijn woor den." De harmonie van kleur en lijn is echter zoo voortreffelijk, dat men ruimschoots met de daden kan volstaan. De Russische taal klinkt voor velen dan ook „Russisch". Het inleidend smoesje voor ieder nummer, loopt als een smeuïge lijn de geheele revue door en maakt den kost licht verteerbaar. Bijzondere vermelding verdient de viooï- solo van de concerlmeesteres; deze was ge woonweg .subliem. Daar in Holland reeds ruim 81 voorstellin gen zijn gegeven, die alle een sncces waren, meenen wij dat het overbodig is bij deze at- scheidsvoorstelling nog eens deze woorden te herhalen. van den Centralen Bond van Transportar beiders, onder voorzitterschap van den lieer Wallenburg. Na een kort openingswoord werd het woord verleend aan den heer A. Mars, die mededeeling deed van de in het werk ge-_ stelde pogingen om door overleg met de Gem. Dienst der Werkloosheidbest rijding en de werkgevers te komen tot centrali satie van het walbedrijf. Van werlfnemers- zijde bad men de verwachting, dat de werk gevers prijs zouden stellen op rust in het bedrijf zelf, zoodat de regeling ook door hen zou worden aanvaard. Het is evenwel zoo, dat men in dit bedrijf wel praat over rust, doch als het er werkelijk op aan komt, dan wil men nergens van weten. De werkgevers heben een bespreking over dit voor het bedrijf zoo belangrijke punt niet noodig geacht, en willen den te- genwoordigen toestand handhaven. De ver gadering ging na de pauze geheel met de door het bestuur aangegeven richting ac- coord. Nader meldt men ons nog omtrent de arrestatie van den dader van de inbraak te Bloemenaal het volgende: De Centrale Recherche te Rotterdam iernam Dinsdagmiddag dat eenige Duitschers bij een opkooper in de fjelmerstraat waren geweest, aan wien zij een pfartij zilver te koop hadden aangeboden. Daar in het Po litieblad de Opsporing was verzocht van 'n hoeveelheid zilver, die in den nacht van 26 op 27 October te Bloemendaal was gesto len, werd onmiddellijk een onderzoek in gesteld. De opkooper had niet gekocht en kon ook geen inlichtingen geven, waarheen de Duitschers zich hadden begeven. In de omgeving werden alle café's afge zocht en ten slotte vond men in een kleine kroeg 2 Duitschers, die in 't bezit waren van een actetasch en een valies. In dit valies bevond zich een groot aantal in elkaar ge slagen zilveren bekers, waarop nog enkele opschriften te lezen waren. In de tasch wa ren nog 8 Jdeine bekers, die geen opschrif ten droegen. De Duitschers werden met hun zilver naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Het bleken te zijn de bouw kundigs J.- IT. S. en de koopman IC W. G. De bouwkundige S. legde een volledige bekentenis af en zeïde de inbraak te Bloe mendaal gepleegd te hebben. De koopman G. ontkende echter met de zaak te maken te hebben. Het tweetal is op ransport ge steld naar Bloemendaal. Vermoedelijk heb ben ze nog me.er op hun kerfstok (Vervolgd Even nadat het ongeluk gebeurd was de mare ging aanvankelijk dat er vier zwaar gewonden waren kwamen wij op de pjaats des onheils. De immer actieve veldwachter, de heer v. d. Vioet, hield in den drenzenden regen de wacht, totdat de auto's, waarop -beslag was gelegd voor het justitieel onder zoek door de firma Kimman zooden zijn weg- gesleeot. De Fordwagen, waarvan het voorste gedeelte geheel ingedeukt was, stond rechts van den weg, dus aan den goeden kant Er was te zien, hoe het ongeluk had plaats gehad. Langs den weg ligt nog het onooglijke smalle rijwielpaadje, dat in vroeger jaren al aan vele fietsrijders 'n ernstig ongeluk heeft bezorgd. Het was nu moddervet en zao smal, dat het meer op een geul geleek en heel be grijpelijk is, dat de wielen van een auto, die er eenmaal in verdwaald zijn, niet zoo ge. makkelijk op den hoogen steenkant terug komen. Slippen moet daar herhaaldelijk het gevolg zijn van den onvoldoenden toestand van den weg. Keulen en Aken zijn niet: op één dag gebouwd en zoo kon de Rijksweg niet één twee, drie in orde zijn, maar aan beveling verdient het toch wel om de ge vaarlijke punten zooveel mogelijk al vast v eg te nemen. De „Minerva" is, ontsnappende uit de geul, schuin tegen den Fordwagen aange raden. De botsing was zeer hevig. Het stuurrad is geheel ontzet, zoodat de be stuurder een geweldigen stoot heeft moe ten opvangen. Mevrouw Schmidt werd per tram naar Haarlem vervoerd; de heer Schmidt met den juist passeerenden auto van den heer Vogelsang uit Haarlem. De inzittenden van den Mmerva-wagen wer den slechts licht gewond, De heer en me vrouw Schmidt, die in het gasthuis ver pleegd worden, hadden een rustigen nacht Hun toestand is, naar omstandigheden, redelijk goed. Bij het ter perse gaan van de krant hoorer. wij nog een andere lezing van het ongeval. Even tevoren was een vrachtauto gepasseerd, waarvoor de Minerva moest uitwijken. Deze wagen was weer bezig rechts van den weg te komen, toen de- Ford ui groote vaart aankwam, niet tijdig f tweede en "derde prijs, met twee extra- tend, dal een zïfner tennissen „die zijn naam 'M IE UWE GRACHT 57, T£L£F 1206- prijzen, wel een bewijs dat „Haarlem" een keurstel athleten bezit. De voorzitter was er trotsch op, zooveel prijzen aan zijn athleten te mogen uitreiken en had voor ieder een passend woord. Hierna vroeg de heer B. Kenzen, eere-lid der H. K. V. „Haarlem'' het woord, bracht dank aan liet bestuur voor het vele werk dat zij hebben verricht voor de vereeniging en bood een nieuwe ledenlijst aan, welke geheel eigenhandig door genoemde heer was geteekend en ingelijst. Dit teekenstuk is werkelijk het bezichtigen waard en is een sieraad voor ons clubge bouw. Het was het bestuur niet onbekend dat den heer B. Kenzen weer menig uurtje had gfespandeerd voor de H, K, V. „Haarlem" en daar hij zich de drie wedstrijddagen ook ge heel had gegeven voor de vereeniging, bood het bestuur hem een koperen vaas met bloe men aan voor zijn offervaardigheid. Verder wist het Duo Le grand met piano begeleiding van den heer Strien de gasten gezellig bezig të houden. De heer F. A. A. Moseman maakte be niet genoemd wilde," de H. K. V, „Haarlem een gift deed toekomen van 25 en bracht het bestuur dank voor het groote feest wat zij leden, donateurs en -trices's had bereid. De feestavond zal voor de H. K. V. „Haai- lem" een prettigen herinnering blijven on. reden, zich niet minder dan 16 donateurs en 2 werkenden leden opgaven. H. B. C.—D. O. S. (KLASSE B.) De eenigste competitie-wedstrijd voor de hoogere klasse vindt deze week plaats in café Metz aan de Barteljorisstraat op Donderdag 4 Nov. a.s. Beide 4-tallen boek ten in de vorige wedstrijden nog niet veel succes, doch ook geen van beiden zal waarschijnlijk zin hebben om de laatste plaats in den competitiestand te bezetten, zoodat we een pittige match verwachten. Aanvang 8 uur. bezwaar verbonden is aan het verzoek van mevr. Van Looy, op de betreffende kaart te vermelden, dat in de daartoe noodige ge- vallen hulp van een dokter mag ingeroepen worden. Spr. gelooft niet, dat er verschil van meening zal ontstaan door de vaststel ling dezer verordening tusschen het Burger lijk Armbestuur en Jen Gem. Gen. Dienst. Deze toestand blijft, zooals hij altijd ge weest is. Aan den heer Kcesen antwoordt spr-, dat er geen bezwaar is de instructie voor ge meentelijke geneesheeren ter inzage van den raad te leggen. De heer KEESEN blijft er zich tegen ver zetten, dat men nog meer wil tornen aan de toch al beperkte vrijheid der on- en minvermogenden tot het kiezen van een ge neesheer. De heer KOPPEN meent, dat de veran dering van geneesheer moet onderworpen blijven aan de beoordeeling van den direc teur van den Gem, Gen. Dienst, De vrije keuze blijft echter beperkt tot een viertal geneesheeren, omdat hier nog bestaat de be perkte vrije artsenkeuze. De heer KEESEN bepleit overleg over deze zaak tusschen den directeur van den Gem. Gen. Dienst en dea patiënt. De Voorzitter antwoordt, dat dit overleg bestaat. (Dr. Kuenen komt ter vergadering). De heer JOOSTEN vraagt, hoe B. en W. zich de verzorging denken van de zieken, die in gestichten buiten de stad verpleegd worden. De VOORZITTER antwoordt, dat die verzorging geheel voor verantwoordelijkheid van het Burgerlijk Armbestuur geschiedt. De heer BOES vraagt, of het woord „ver pleging" in de verordening voor het verlee- nen van geneeskundigen dienst aan on- cn minvermogenden moét veranderd worden in „opneming". Spr. is verder van oordeel, dat de keuze van een geneeshee* aan belang hebbenden moet v/orden overgelaten. Dr. ADRIAN wijst er op, dat hier aan te wijzen personen werkzaamheden moe ten verrichten, welke in groote steden onder verschillende personen verdeeld worden. In bijna iedere gemeente geschiedt de be noeming van hen, die mei de armenverzor ging belast zijn, door den raad. De VOORZITTER meent, dat het woord „verpleging", waarop de heer Boes doelde, niet veranderd moet worden. Waarom moet de zaak zoo scherp opgezet worden? De verzorging hoeft toch niet op te hoeden bij de deur van het ziekenhuis. Wethouder REINALDA stelt voor, het door den heer Keesen bedoelde artikel in twee zinnen te splitsen, zoodat duidelijk blijkt, dat de tusschentijdsche verandering van geneesheer blijft' bestaan behoudens afwijking naar beoovdeeling van den direc teur van den Gem. Gen. Dienst. Het amendement-Keesen wordt aangeno men met 257 stemmen. Tegen de leden Adrian, De Braai, Loosjas, Slingen'oerg, J. Visser C, H., Miezerus en Roodenburg. Bij de behandeling van de verordening op den Gem. Gen. Dienst bepleit de heer J. H, VISSER R.-K. een betere redactie-vast- stellir.g van het artikel betreffende de ver zorging van personen door 'net Burgerlijk Armbestuur aangewezen. Dr. KUENEN vraagt, of de Gem. 'Gen. Dienst het ziekenvervoer in eigen beheer neemt. De VOORZITTER antwoordt, dat de kwestie, door deii heer Visser nader onder Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van de burgemeester, den heer C. Maarschalk. Afwezig de heeren Kuenen, Keerwolf, Ger- ritsz en De Zeeuw. Gem. Gen. Dienst. Hierna worden dg voorstellen betreffende den Gem. Gen. Dienst behandeld. Dr. ADRIAN heeft als lid van de Com- voorstel kunnen zeggen. Spr. wil echter wat zeggen over de benoeming van ge meente-geneeskundigen. Hij acht zoo'n be noeming belangrijk genoeg, om die door den raad te doen geschieden in plaats van door B. en W. Spr. stelt een wijzigings voorstel in dien geest voor. De heer KEESÈN vraagt eenige inlichtin gen over de hu lp verleening aan on- en minvermogenden. Deze personen hebben de keuze tusschen 2 of 3 dokters. Waarom moet deze maatregel nog meer beperkt worden? Spr. vraagt of door den raad geen instruc tie moet vastgesteld worden voor den ge neeskundigen. De heer VAN DE KAMP heeft tegenstrij dige zaken in de verordeningen met de Ar menwet bemerkt, waarvan hij een enkel voorbeeld aanhaalt en wel over het ver- voer naar en verpleging in gestichten of gezinnen van personen, die wegens geeste lijken of lichamelijken toestand worden uit besteed. De heer KLEIN stelt mevr. Van Looij ge rust, die inlichtingen gevraagd had over even tueel specialistische hulp bij geboorten. De liter ROODENBURG vraagt antwoord op de door hem gestelde vragen over de kwestie tusschen Roode Kruis Transport colonne en Snelverband. De VOORZITTER zal dit bij de rondvraag doen. Aan dr. Adrian antwoordt spr., dat de hoofden van takker van dienst door den raad benoemd werden, maar de onderge schikte ambtenaren door B. en W. Waarom zouden we hier dan een uitzondering maken. Wat de verandering van geneesheeren door patiënten betreft, hiervcoi is noodig het oordeel van het hoofd der Gem. Gen. Dienst, hoewel soepelheid ten opzichte van de patiënten betracht zal wo'den. Aan den heer v. d. Kamp antwoordt spr., dat degenen, die bij het Burgerlijk Armbe stuur behooren, daar dit ook zullen behan deld worden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt, dat, wanneer het over zieken gaat, ook het Burgerlijk Armbestuur eerst de vraag heeft te beantwoorden, of gemeentelijke hulp noo- dlig is. Daarna zou dan de Gem. Gen. Dienst hulp kunnen verleenen. Reorganisatie dige Dienst. Gem. Genceskun- Voortgezet worden de besprekingen over het volgende voorstel; B. en W, bieden ter vaststelling aan een verordening op de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden te Haarlem, een verordening op den Gem. Geneeskundigen Dienst te Haarlem, een instructie voor den directeur van den Gcm. Geneeskundigen Dienst te Haarlem, een wijziging van het reglement op het beheer der Stads-Apo- theek en een wijziging op het raadsbesluit bepalende, welkfc ambtenaren door den Raad en welke door B. en W. worden be noemd. Verder stellen B. en W. voor, de jaar wedde van de geneeskundigen bij den Gem. Geneeskundigen Dienst te bepalen op 3000 Gedurende de maand November 1926 zal bij J. H. de Bois, Kruisweg 68, geëxposeerd worden door W. A. van der Colk met schilderijen, teekeningen en studiej. Zaterdagmiddag 1.1. vertrok van de N.V, Werf „Hubertina", voorh. W. H. Jacobs te Haarlem, met bestemming naar het buiten land, de baggermolen „Poseidon". De afmetingen van het schip zijn: lengte 45 M„ breedte 8 M„ holte 3.10 M. De hoofdmachine is een liggende compound stoommachine, welke bij 120 omwentelin gen per minuut 250 l.P.K. ontwikkelt; lucht- en circulatiepomp worden door een afzonderlijke compound-machine bewogen; eene electrisclie licht-instailatie. een voe- dingwater-voorwarmer en een lierconden sor zijn aangebracht. De ketel is van het gewone zoogenaamde „Scbotsche" type met een verwarmd oppervlak van 110 M2. de stoomspanning 10 K.G. £er c.M2. De inhoud der emmers bedraagt 600 Liter, de baggerdiepfe normaal ruim 15 M. en die met afgestoken ladder ruim 17 M. Schip, ketel, machine en verdere werk tuigen werden aan genoemde werf vervaar- digd. Maandagavond vond in De Centrale een buitengewoon druk bezochte vergadering plaats van de vakgroep Brandstofwerkers meer remmen kon en de Minerva toen aan den linkervoorkant aanreed. Intusschen blijft het wenschelijk het vooral bij regenweer gevaarlijke rijwielpad op te mimen. f Naar wij vernemen, heeft dr. Van den Berg een onrustigen nacht doorgebracht. De toe stand blijft zorgelijk, 28 October hield de H. K. V. „Haarlenj" een feestavond in de keurig met groen ver sierde zaal 14 van „Oiympia", waar wel tot uiting kwam, hoe hecht de vriendschapsband is tusschen bestuur, leden, donateurs en do natrices. Aanwezig varen: de heer J. v. Moppes, ex-voorzitter van den districtsbond Amster dam en Omstreken, onderafdeeling van den Nederlaudschen Krachtsportbond. De heeren A. v. d. Burg en fabek, be stuursleden van de Beverwijksche Krach l- sportvereeniging „D. O. K." en de meeste dames en heeren welke waren gei'ntrodu-. ceerd, vereerden de vereeniging met hun be; zoek. De heer N. W. Vierwind, voorzitter van de II.K.V. „Haarlem," opende te 8Vs uur den feestavond en memoreerde waarom 'dezen feestavond direct na de groote Nationale Wedstrijden werd gehouden. Verder had de uitreiking plaats van de prijzen, die de eigen athleten hadden behaald op de Nationale wedstrijden. Er waren niet minder dan 5 eerste prijzen, 3700 en van de verpleegster bij dien j het oog gezien kan worden met de be- dienst op 18002300 en in afwijking staande instituten. hiermede de jaarwedde vanden thans in j Op de vraag van dr. Kuenen 'antwoordt functie zijnden geneeskundige in verband met i spr., dat die kwestie later aan de orde liet waarnemen van de leiding bij ontsten-1 komt. tenis van den directeur, vast 'te stellen op1 Een voorstel-Koppen, ora geneeskundige 37004400. j hulp te verleenen aan personen, die deze Ten slotle stellen B. en W, voor, op te! noodig hebben en tc laten vervallen de woor heffen de Geneeskundige Armencommissie den „die geen medicus hebben,' wordt door en het instituut der gemeente-vroedvrou- B. en W. overgenomen, wen met ingang van een door B. en W. te Het amendement-Adrian wordt aangeno- bepalen datum en met ingang van dien da- men met 25-7 stemmen. Tegen de leden De turn wegens opheffing hunner betrekking Braai, Heerlrens Tbijssen, Bruch, Loosjes, eervol ontslag te verleenen aan A. v. Dam, Slingenberg, J. H. Visser R.K. en Wolzak. A. C, ten Oever. G, Adrian, M. Mauritz De voorstellen van B. en W. worden uit hun betrekking als gemeente-geneeskun- verder aangenomen. digen; C. Jonges, uit zijn betrekking van Bestrating, gemeente-heelkundige; G. W. Brongersma, B. en W. stellen voor, te bepalen, dat de uit zijn betrekking van gemeente-oogheel- bestrating van de Hooimarkt, de Friesche kundige en J. Schenk-dê Visser, A .H. J. Varkensmarkt en den Spaarndamscheweg Stelte, H. (v. Tijn-Oostra en G. Smit-Jong- zal bestaan uit keien. bloed-Terbach, uit haar betrekking van ge- Aldus besloten. meente-vroedvrouw. Goedkeuring balans. Mevr. VAN LOOY acht den te treffen B. en W. stellen voor. de balans met ver- maalregel voor het verleenen van specialis-lies- en winstrekening fier 31 December lische hulp bij geboorten op een te laat tijd- j 1925, betreffende de 139 arbeiderswoningen, shp ingevoerd. voor den bouw waarvan aan de Woning- De heer KEESEN is niet bevredigd door bouwvereeniging „Rosehaghe" een voor schot ingevolge de bepalingen der Woning wet is toegekend goed te keuren. Goedgekeurd. De Winkelsluiting. B. en W. stellen voor, de Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordenin gen, tegen wier overtreding straf is be dreigd, uit te noodigen, een verordening te ontwerpen tot wijziging der Verordening op de Winkelsluiting, waarin voor de dagen en tijdvakken, waarop de winkelsluiting niet geldt, het sluitingsuur voor winkels wordt bepaald op 11 uur n.m. Wethouder BRUCH deelt mede, dat B. en Is 'ie verzoekende organisatie wel een vereeniging, waar men rekening mee moei houden? Spr. heeft nog nooit iemand lal betrekking gehad, die bij die vereeniging aangesloten was. Hij heeft een enquête inge steld bij de 7 grootste luxe-zaken en van de 53 man personeel was er geen een georga« niseerd. De VOORZITTER stelt voor in de coma missie van onderzoek te benoemen de hee ren Van Liemt, Kingma, Roodenburg en Boes. De heer KEESEN betreurt bet, dat de heer Van Liemt aldus gesproken heeft over de winkelbedienden-organisatie. Zou men zich op dit standpunt stellen, dan moet men het adres der Middenstandsoentrale afwij zen, want bij een der middenstandsvexeeni- gingen wordt geregeld de klacht geuit, dat twee derden der middenstanders niet bij haar aangesloten is. De heer PEPER heeft geen waardeering voor het bakzeil halen van B. en W. Het voorstel van B. en W. beoogt slechts een. aanvulling der Winkelsluitings-verordering en daarom stelt spr. voor, dit nu te behan delen. De heer JOOSTEN had eerst bet adres der verzoekende organisatie overdreven ge acht, maar hij is daar op terug gekotmen, om dat daarna de Middenstandscentjralc zoo heftig is gaan adr sseeren. Want rau gelooft spr. dat er wet wat van waar kan zijn. Spr. wil wel medewerken een commissie in te stellen, maar alleen, als B. en W. ver klaren, niet gezwicht te zijn of bakzeil ge haald te hebben, zooals de heer Van Liemt beweerde. De heer KLEIN SCHIPHORST gelooft niet, dat B. en W. gezwicht zijn, majar alleen de kwestie nader willen onderzoeken. Wethouder BRUCH stemt dit toe. De ingebrachte technische bezwaren hebben B, en W. niet dadelijk overtuigd. Bij de monde» linge besprekingen zijn zij echter overtuigd geraakt, dat er wel iets meer aan vastzit. Er is dus geen kwestie van bakzeil halen of zwichten, maar een onderzoek moet nu vol gen. Het voorstel-Peper wordt verworpen met 257 stemmen. Voor de leden Peper, Maar schalk Koppen, Groenendaal, Kingma, Scholl en Van Vliet. De commissie wordt dan benoemd, zooals B. en W. voorstellen. Tijdelijke geldleening. Bij besluit van 25 November 1925 werden B. en W. gemachtigd, om voor 1926, al naar gelang de behoeften der gemeentekas zulks zouden vorderen, gelden tijdelijk op te ne» men, met dien verstande, dat het terzelfder tijd opgenomen bedrag nimmer de som van 7.000.000 zou overschrijden. Waar deze behoefte zich in 1927 ook zal doen gevoelen, zij het in mindere mate stel len zij voor om hun College voor 1927 eene dergelijke machtiging te verleenen tot eea maximum bedrag van 5.000.000. De machtiging wordt verleend. Te vellen hoornen, B. en W. bieden ter vaststelling aan een. staat van te vellen boomen. Aldus vastgesteld. Verhuur grond. B. en W. stellen voor, de huur van den grond, verhuurd aan E. van Diggelen, over te schrijven op J. P. Smit en A. Plessius. Goedgekeurd. Verhooging bouwcrediet. B. en W. stellen voor, het bouwcred'ct, verleend aan de Woningstichting „Ons Be lang" te verhoogén van 480.000 tot 530.000. t De heer PEPER merkt op, dat de huur verhoogd zal worden van 5.49 tot 5,69. De raad zou die huur vaststellen, maar dat is nooit geschied, Hoe moet die huur nu be paald worden? De heer CASTRICUM vraagt, of geen moeilijkheden kunnen ontstaan bij verhoo ging als b.v. bij het werk aan de Pijlslaan is geschied. Wethouder REINALDA antwoordt ont kennend. Na onderzoek is gebleken, dat het eerste bouwcrediet niet voldoende was en daarom moet het verhoogd worden. Omtrent den huurprijs zullen nadere voor stellen den raad bereiketi. Het voorstel wordt goedgekeurd. De Dobbelsleenen. B. en W. deelen den raad mede, dat thans tot slooping der gemeentelijke gebouwtjes ten noorden van de Groote Houtbrug kan worden overgegaan. Een der gebouwtjes is indertijd ingebracht in het gemeentelijk wo ningbedrijf. Daarom, opdat de afbraak van dit gebouwtje kan geschieden stellen B. en W, voor, te besluiten, dit terug te nemen uit bet gemeentelijk woningbedrijf tegen 3000 en zulks met ingang van den datum, waarop dit gebouwtje door de bewoners zal zijn ontruimd. Aldus besloten. De beer Joh. Visser (C.H.) is er tegen. bet antwoord van den voorzitter. Spr. stelt een wijziging voor van art. 3 der verorde ning op de geneeskundigs verzorging van on- en minvermogenden, met de strekking, meer vrijheid te laten aan de patiënten bij het kiezen en eventueel veranderen van geneesheer. Zijn voorstel bedoelt van de eerste alinea van art. 3 van de verordening op de ge neeskundige verzorging van on- en minver mogenden, welke luidt: „De geneeskundige hulp wordt verleend door een der genees kundigen van den Gem. Gen. Dienst, naar keuze van den belanghebbende, welke keuze I voor den tijd van i jaar geldt, behoudens W. contact hebben gehad met de Midden=\ afwijking in bijzondere gevallen ter beoor- standscentrale. Verschillende werkgevers deeling van den directeur van den Gem. uit enkele branches ziin daarbij geweest en Gum Dienst." de woorden „behoudens af- de bezwaren verdienen nadere beschouwing. wi;king, enz." te schrappen. B. en W. kunnen niet zonder meer toegeven, De heer KOPPEN antwoordt mevr Van dat die bezwaren zóó zijn, als requesiranten Looy, dat in de door haar bedoelde geval- voorstellen (sommige bezwaren zijn zelfs van len voldoende voorzien is en daaromtrent lichte romantische replicatie), maar ze zijn alle gerustheid kan heerschen. i toch een onderzoek waard B. en W. stellen Spr. gelooft niet, dat een conflict te ver- daarom voor, deze zaak aan te houden en wachten is, voortvloeiende uit het verschil het punt commissoriaal te maken, tusschen art. 29 eter Armenwet en de onder- De heer VAN LIEMT verheugt zich, dat havige verordening. De heer CASTRICUM steunt het voorstel van dr. Adrian, vooral ook, omdat aan de benoeming van die geneesheeren verant- •w vdelijkheid verbonden is. De VOORZITTER 'at er geen B. en W.. bakzeil gehaald hebben en ge zwicht zijn voor de naar veren gebrachte argumenten. Het eerste voorstel van B. en W. heeft den indruk gewekt van het sparen van de koel en dc geit. Dit halfslachtige zal nu iv Hce' v-dwünen. Afwijking hoogtebepaling. B. en W vrager machtiging, af te wijken van het bepaalde in art. 2 van de verorde ning, regelende de nadere eischen, waaraan verlofslokaliteiten moeten voldoen, ten aan zien van bet dcor S. de Vries gevraagde verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank in de bènedenlokaliteit van het perceel aan de Botermarkt no. 23. De. heer GROENENDAAL is hier tegen. Hij ziet het belang dier ontheffing niet in, het is niet noodig. dat die lokaliteit er .komt. De heer JOH. VISSER (C.H.] is er even eens tegen. De bepalingen ingevolge Je Drankwet zijn juist indertijd verscherpt. Spr. acht het niet noodig, dat op de Botermarkt nog zoo'n lokaliteit komt, want op die be perkte ruimte zi'n er reeds zes. De heer CASTRICUM is ook tegen ont- heifing-verleening. Hij acht het overbodig, alsnog een nieuwe gelegenheid op de Boter markt te schennen. Wethouder REINALDA zou zich gaarne persoonlijk aan de zijde van den heer Job. Visser stellen. De bepalingen van de Drank wet moetan echter recht vaardig nageleefd worden. Spr. wil éaarne medewerken tot verdwijning van de kleine, typische krocg'cs, maar zoolang dit nog niet mogelijk is, moet men medewerken, om ze zoo goed mogeliik te laten zijn. Dit vonrstpl bedoelt dit ook en om die verbeteringen aan te brengen, stellen B. en W. voor. ontbef'inrt te verleenen. De heeren JOH. VISSER (C.H.) en G O E - NENDAAL handhaven hun in eerste instan tie aangevoerde bezwaren. - Het vöorstel van B. en W. wordt aange nomen met 238 stemmen. Tenen de leden Peuer, Maarscball, Caslricum, Keeser., Joh. Visser (C.H,). Groenendaal, Scholl én Van Vliet. Vergoeding volgens de L.O.-wet 1920. Het bestuur der St. Théresiascbool aan den Kleine Houtweg 22 alhier deelt mede, dat bet bij den «aanvang van den cursus 1926-'27 wegens een tekortaan banken, overgegaan is tot aanschaffing van 5 nieuwe banken, waarvan de kosten bedragen 122.50. B. en W. stellen voor, de hiervoor volgens de bemalingen der L.O.-wet toe tc kennen jaarlijksche vergoeding te verleenen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, he bestujir van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2