Radio-Omroep De liefde van een kunstschilder. Nadere bijzonderheden over het revolutionnaire complot In Spanje. Auto-botsing te Toulouse. Vijf dooden; drie gewonden. De voor- foopige uitslagen der verkiezingen voor Representantenhuls en Senaat. In de V. S. wijzen op winst der democraten. Onder de Radio-berichten: In de provincie Luik zullen dringende maatregelen worden genomen ter voorkoming van overstroomingen. Francqui, de Belgische Minister van Financiën, zou nog deze maand af treten. Uitspraak in het veeramoordproces-Gröschke. Het moet vaststaan, dat Zamboni niet de bedrijver is van den aanslag op Mussolini. AMSTERDAMSCH NÏEUWS. Een belangrijke schenking. Brandkasten geforceerd. „P ctroleumbranden" in de Hoofdstad. KERK EN SCHOOL. De levensduur van den Missionaris in China. Mgr. J. A. S. van Schaick. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman. De Paters Montfortanen te Meerssen Unie van R. K. Studenten- vereenigingen. Uitbreiding Rolduc. Prof. Dr. Jac. van Ginneken S. J. RECHTZAKEN. Een Aartsoplichter. De brand op het s.s. jagers fonteini." „Uit het evenwicht geslagen kinderen". 5IMNEMLANDSCH NIEUWS. Een handig gidsje. Waarschuwing voor wachtgelders. Het Kon. Paleis te Amsterdam. Het vergaan van den loodsschoener. UIT ONZE OOST. Koeliemishandeling op Poeloe Mandi. FEUILLETON. V De aanhouding der Buitenland- sche Anarchisten. Gisterenmiddag zijn nog meer arrestaties gedaan in verband met het revolutionnaire complot in Spanje. De gearresteerden zijn bijna allen Spanjaarden, het aantal Italianen is tot dusver onbeteekenend. Het gerucht wint veld, dat op verschillende plaatsen munitie- en wapendepóts zouden bestaan, vooral in de streek La Cerdana (in de Pyreneeën ten z. o. van Andorra). De treinen naar Spanje worden aan een scherpe controle onderworpen. Franschc politiebeambten bewaken de grensposten. Zij hebben een zeer streng consigne. De autoriteiten waren sedert twee dagen op haar hoede. Haar aandacht was getrok ken door het groote aantal cijfertelegram men. Zij bewaren echter de grootste geheim houding. De plannen der revolutionnalren. De commissaris van politie der eerste mo biele brigade heeft in het station van Millas zeventien Spanjaarden, Eagelschen en Italia nen gearresteerd, behaorend tot een bende revolutionnaire samenzweerders. De Span jaarden, die bommen bij zich hadden, ver mochten te vluchten. Het hoofd der bende is een zekere José Carillo, die in 1902 te Barcelona is geboren en te Boulogne s. Seine woonachtig is. Hij stond in relatie met Fran cesco Macia, een oud-kolonel van het Spaan- sche leger en oud-pa riem entslid, die verban nen is. Voor zijn vertrek uit Parijs ontving hij 27.000 francs en een enveloppe met de instructie haar pas aan de grens te openen. Carillo vertrok van het Gare d'Austerlitz, via Bordeaux, terwijl in Toulouse, Carcas sonne en Guillac zich nieuwe contingenten bij hem voegde. Het plan was het volgende: De revolu tionnaire bende zou zich in Estagel verza melen, zich daarna naar het station van Millas begeven, waar zij den trein naar Vil- lefranche zou nemen om onder leiding van een gids de Spaansche grens te overschrij den. In Spanje aangekomen zou zij een revo lutionnaire beweging ontketenen. Veertig andere individuen, die in het de partement werden gearresteerd, werden naar Perpignan gedirigeerd, waar zij 's-nachts zou den aankomen. Britsche Officieren gearresteerd. De „Evening Standard" deeli mede, dat ■Vijf te Duxford gestationeerde officieren van de luchtmacht zijn gearresteerd en zich voor een krijgsraad zullen te verantwoorden heb ben in verband met beweerde onregelmatig heden, gepleegd bij het beheer van eskader fondsen. Deze fondsen behelzen gelden, toe- 'behoorende aan ondergeschikten. Ernstig auto-ongeval. In Toulouse is een postauto in botsing ge komen met een auto, waarin zeven personen zaten. De personenauto viel van den weg in de diepte. Vier personen werden gedood, de drie anderen gewond. De Chineesche betooging te Brussel. Van Chineesche zijde wordt een manifest verspreid, waarin wordt betoogd, dat de le zing door de regeering gegeven omtrent de 'botsing tusschen Chineesche manifestanten en de politie het publiek verkeerd voorlicht. Volgens het manifest ligt de schuld bij de politie en berust de verantwoordelijkheid voior het gebeurde bij de regeering zelf. Herziening alcoholwet in België. Woensdagmorgen heeft de griffier der Ka mer drie pakken in ontvangst genomen, in houdende een petitie tot herziening der Alcoholwet, de petitie bevat 250.000 hand- teekensngen. De Europeescbe toenadering. De Bond voor Europeesche Toenadering hield gisterenavond in den Rijksdag een be tooging, waarbij een groot aantal ministers, parlementsleden, geleerden, letterkundigen en vertegenwoordigers der kunst tegenwoor dig waren. Het geschil in de Rijnscheepvaart, Ook de werkgevers bij de Rijnscheepvaart hebben de arbitrale uitspraak verworpen. De rijksminister van Arbeid heeft tegen heden te Berlijn een nieuwe bijeenkomst met het oog op de bijlegging van bet ge schil belegd. Op verzoek van den minister zullen de werkgevers zich tot dien dag van alle strijdmiddelen onthouden, terwij ook de vertegenwoordigers der werknemers hebben toegezegd, dat zij zullen trachter hun mannen te weerhouden van agressie optreden. De eisch van den achturendag. De Duitsche werkgeversorganisaties pu- öliceeren een antwoord op den eisch van dc arbeidersorganisaties om, ter bestrijding van de werkloosheid, over te gaan tot onmidde- lbke regeling van den achturendag door mid del van een noodwet (welke eisch ook de soc.-dem. partij stelt voor toetreding tot de groote coalitie). De werkgevers verklaren dat zulk een ingrijpen in de productievoor. waarden van het Duitsche bedrijfsleven tot een vermindering van de productie en daar door tot eenprijsverhooging met alle ge volgen van dien moet leiden en tevens de bestaande werkloosheid zou doen toenemen. De werkgeversorganisaties wenden zich daarom tot Rijksdag en politieke partijen met het dringend verzoek het het gehecle volk bedreigde onheil te voorkomen. Watersnood in Tyrol. In de Tiroolscbe rivieren staat het water sedert gisteren zeer hoog, waardoor vooral in het Zillerdal en het Wippdal aanzien ijke schade werd aangericht. Gister daalde het water weder eenigszins. De sedert gisteren woedende föhn, die de kracht van een orkaan heelt, veroorzaak te in geheel Salzburg groote schade aan de electrische ge eidingen en telefoonlijnen. Na den aanslag op Mussolini. Volgens de bladen poogden gisteravond twee groepen fascisten in Genua het huis van den socialistiscben advocaat Rossi, dal door douanebeambten en carabinieri be waakt werd, binnen te dringen. Op een be paald moment losten eenige douanebeamb ten, die weerstand boden, eenige schoten op de fascisten, van wie er twee werden gedood. Bij de betoogingen op de redactiebureaux van de „Lavora" in Genua en de „Gaze- tino" in Venetië werd een lid der carabinieri gedood. Het „Journal" verneemt uit Beau Soleil bij Nice, dat een stoet Fransche oud-strij ders, die van het kerkhof terugkeerden, in botsing kwam met een groep fascisten. Er werd hevig gevochten. Boschbranden in Algiers De „Matin" verneemt uit Constantine dat er langs de geheele kust boschbranden zü uitgebroken, welke aanzienlijke schade heb ben aangericht. Drie inlanders zijn omgekomen. De verkiezingen in de V. S Ofschoon >et resultaat van de Amcrikaan- sche verkiezingen, waarbii het Rzpreseratan- tenhuis geheel en de Senaat voor een derde wordt vernieuwd, nog niet geheel bekend is, is het zoo goed als zeker dat gouverneur Smith van den staat New-York is herkozen, De democraten wonnen verscheidene zetels, in het bijzonder in New-York, Massachu setts, Kentucky en Maryland, doch de eer ste resultaten uit de steden, waar de demo- craen het overwicht hebben, zijn nog niet definiief. De uitslagen in de plattelandsge meenten, waar de republikeinen het over wicht hebben, kunnen in het eindresultaat wijziigng brengen. De „natten" aan de winnende hand. De totnogtoe bekende verkiezingsuitsla gen wijzen uit, dat de democraten en „nat ten" groote winsten behaald hebben in dc oostelijke staten. De democraat Alfred Smith is voor den derden keer tot gouver neur van New-York gekozen. De democra ten wonnen ook de Senaatszetels in de sta ten Massachusetts en New-York. Het referendum, in den staat New-Yorl georganiseerd over het vraagstuk van net drankverbod, had met een stemmenverhou ding van drie tegen één een klinkende over winning voor de „natten" tot resultaat. brandschade, verbrandden het tonne- scherm en een gedeelte van de houten pui van de tapperij. Verzekering dekt dc schade. Dezelfde wagens van de brandweer spoed den zich des avonds circa negen uur naar de Jodenbreestraat 62, waar aan de achterzijde oplaaiende vlammen waren waargenomen, welke verschijnselen den omwonenden in deze dichtbevolkte buurt begrijpelijkerwijze schrik aanjoegen. Het bleek, dat achter het aangeduide perceel een ander huis staat, waarin de brand was uitgebroken. De slan gen werden bij aankomst van de brandweer via perceel 62, waarin de poelierszaak van J. Hamerslag gevestigd is, geleid en daar de uitbouw goed te bereiken was, was ook het pleit betrekkelijk snel beslecht. Een slaapkamer op de eerste verdieping waar de brand ontstond brandde geheel uit; langs de trap en door een gat, dat in het pla fond gebrand was, baande het vuur zich een weg naar de vliering, die dan ook eveneens schade heeft gekregen. Gelijkstraats had van het bluschwater te lijden. Ook deze brand is een zoogenaamde petro- leumbrand geweest, want vermoedelijk is een bed, tijdens afwezigheid van de bewoners in brand geraakt door een defect of door de uitgestraalde hitte van een petroleumkachel. Verzekering dekt de schade. Collectie Sibmacher Zijnen. Door de goedgunstige beschikking van mevrouw de weduwe W. N. F. Sibmacher Zijnen is de Openbare Leeszaal en Biblio theek te Amsterdam in het bezit gekomen van de met oordeelkundige zorg samenge stelde collectia musicalis van wijlen haren echtgenoot, die als muziekrecensent eerst aan de „N. Rott. Courant" en daarna aan het „Alg. Handelsblad" jarenlang werk zaam is geweest. De heer Sibmacher Zijnen behoorde tot de oprichters van de vereeni- ging „Openbare Muziekbibliotheek" te Am sterdam en heeft van den aanvang af als voorzitter hare belangen met groote toewij ding behartigd. Toen de muziekbibliotheek een onderdeel van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd, beschouwde de ver- eeniging haar taak als volbracht en werd zij ontbonden. De heer Sibmacher Zijnen heeft echter ook daarna nog menigmaal van zijn belangstelling voor de inrichting blijk gege ven. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft het geschenk dan ook dankbaar aan vaard als een blijvend getuigenis van de nauwe relatie, welke haar muziekafdeeling met den vroegeren eigenaar verbond. De ge schonken collectie bevat naast practische muziek een keurverzameling van boeken en geschriften op het gebied van de toonkunst. In de Hoofdstad heeft men 7t~h door open sluiting toegang weten te ve c affen tot de magazijnen der firma Vlaanderen Doets, in peulvruchten, Haarl. Houtt. 183. De be zoekers hebben de brandkast opengesloten. Vermoedelijk is hierbij van een valschen sleutel gebruik gemaakt. De brandkast, die van oud model was, was gemakkelijk te openen. De daders hebben het aanwezige geld in totaal bedragende f 2780.27 uit de brandkast medegenomen. Merkwaardig is, dat in den regel geen geld in de brandkas werd achtergelaten, en dat dit juist dezen avond wel was gebeurd. McnSjvermoedt dan ook, dat de daders met de situatie der zaak goed op de hoogte waren. Tevens hebben onbevoegden zich toe gang verschaft tot een kantoor in een perceel aan den Nieuwendijk. Een brandkast is geopend en een bedrag groot pl.m. f 300 ontvreemd. Het gebeurt den laatsten tijd nog al eens, dat tengevolge van het omgooien van een petroleumstel of -kachel een ernstige brand ontstaat. Zoo was dan ook Zondag om bij drieën het geval in perceel Oostenburger gracht 67, Amsterdam, alwaar de sigaren winkel is gevestigd van Bierenbroodspot. De familie bevond zich achter, terwijl in den winkel een petroleumkachel brandde. Ook was daar een hond, die zeer dartel deed en plotseling het petroleumkacheltje omgooide. Door den slag kwam de familie naar voren geloopen, doch toen was het te laat. De bran dende vloeistof had den vloer en de toon- oank reeds aangestoken en spoedig stond de geheele winkel in lichte laaie. De familie leden wisten zich in veiligheid te brengen; ook de bewoners der boven gelegen verdie pingen namen de vlucht. De winkel, de achterkamer en de zg. op kamer brandden geheel uit, de eerste verdie ping kreeg zware brandschade aan de voor zijde. Het aangrenzende huis beliep eenige Volgens statistieken verzameld door Pater L. Hermand SJ., uitgegeven door de missie drukkerij van Zi Ka Wei, bij Shanghai, leven de missionarissen in China tegenwoordig veel langer dan hun voorgangers 70 of 80 jaar ge leden. De gemiddelde levensduur der missiona rissen in de Kiang-nan missie was in de periode van 1842 tot 1852 slechts 38 jaar en 8 maanden. De laatste jaren was hij daarentegen 57 jaar en 8 maanden. Pater Hermand toont aan, dat met een wei nig voorzichtigheid een missionaris lang kan leven, ook al was hij allesbehalve sterk toen hij zijn missie-arbeid begon. Toen de Kiang-nan-missie in 1923 ge splitst werd, bleek het dat zes missionarissen over de tachtig jaar waren en dertig over de zeventig. Vier hunner hadden meer dan vijftig jaar in China doorgebracht, terwijl er twintig veertig jaar in het hemelsche rijk hadden gesleten. De toestand van Mgr. J. A. S. van Schaik, President van het Klein-Seminarie te Cu- lemborg, heeft opname in een ziekenhuis noodzakelijk gemaakt. Mgr. wordt thans verpleegd in het St, Barbara Gesticht te Culemborg. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, president van het G'oot Seminarie Driebergen, reeds eenigen tijd ziek wegens een ingewandslij den, heeft zich ter observatie naar de Ma- jellastichting te Bussum begeven. 6 November a.s. herdenken de Z.Eerw. Paters van het Gezelschap van Maria te Schimmert den dag, waarop zij zich 25 jaar geleden, (voor de tweede maal) te Meers sen kwamen vestigen. In 1881, toen de Montfortanen uit Frankrijk moesten vluch ten, kozen zij als eerste toevluchtsoord het landelijke Schimmert. In 1887 vestigden ze zich ook te Meerssen tot het jaar 1894, toen ze het weer waagden het noviciaat in Frankrijk te vestigen. In 1901, toen een nog meer verwoede vervolging tegen de Congregatie in Frank rijk uitbrak, werd het klooster te Meerssen op 6 November van dat jaar voor goed betrokken. Jaarvergadering te Leiden. De Unie van R. K. Studentenvereeni- gingen in Nederland heeft in het Eigen Huis van de R. K. Studentenvereeniging St. Augustinus te Leiden haar jaarvergadering gehouden, welke zich kenmerkte door een groote opkomst. Nadat de verslagen van het secretariaat en het questoraat waren uitgebracht, werd de heer ir. Feber ontslag verleend als Unie-secretaris, waarbij de praeses hem, onder luide instemming der vergadering, hartelijk dank zegde voor alles, wat hij jaren lang voor de Unie heeft gedaan. Hierna droeg de heer F. Teilegen (Delft) zijn praesidiaat over aan den heer F. Coe- bergh (Utrecht), waarbij hij het dagelijksch bestuur en den leden dank bracht voor den grooten steun bij het vele werk, vooral in verband met de reorganisatie ondervonden De nieuwe praeses, de heer Coebergh, hield hierna een toespraak, waarin hij de heeren J. Visser (Leiden), Uniesecretaris en C. ten Hagen (Nijmegen), Unie-questor, installeerde als leden van het dagelijksch bestuur. Hij sprak verder als zijn overtui ging uit, dat de moderator, prof Groenen, ook in het vervolg zijn steun aan de Unie niet zal onthouden. Na eenige besprekingen van huishoude- liiken aard sloot de praeses op de gebrui kelijke wijze de vergadering, waarna men zich vereenigde aan een gemeenschappe lijken maaltijd in „Zomerzorg", gevolgd door een gezelligen avond in Eigen Huis, aangeboden door het bestuur van Sanctus Augustinus. De bekende, aloude onderwijs-inrichting Rolduc, is de laatste jaren belangrijk uit gebreid. Voor enkele jaren is o.m. in gebruik genomen de nieuwe H. B. S., gebouwd naar plannen van den architect Jan Stuyt. In den loop van dit jaar werd het geheele gebouwen' complex van electrisch licht en centrale ver warming voorzien. Thans is weer de imposante nieuwbouw, bestemd als verblijf voor de heeren profes soren, als studie- en ontspanningslokalen voor de studenten, reeds in zooverre gereed gekomen, dat op 15 November a.s. de plech tige inzegening zal plaats hebben. Het nieuwe verblijf voor de talrijke Eerw Zusters die met de keuken en andere be zigheden belast zijn, is eveneens in aanbouw, evenals de kapel voor de Eerw. Zusters. Al deze laatste werken, die in beton, veld brandsteen en Nievelsteiner-zandsteen wor den uitgevoerd, worden gmaakt onder toe zicht van het technisch bureau „Ons Lim burg" te Heerlen. Rolduc herbergt op het oogenblik ongeveer 450 zielen. Bij de plechtige inwijding van de nieuwe gebouwen, 15 November a.s., wordt gere kend op de tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, Z. D. H. Mgr. Schioppa, Nuntius in Den Haag. Z.Exc. mr. M. A. M. Waszink, Minis ter van Onderwijs, den Commissaris der Koningin mr. Baron van Höveil tot Wester flier. Des morgens zal in de adbdijkerk een plechtige Pontificale Hoogmis worden gecele breerd. In den toestand van prof. dr. Jac. van Ginneken S.J. te Nijmegen is de laatste da gen veel verbetering getreden, zoodat het gevaar als geweken mag beschouwd wor den. Tal van menschea gedupeerd. Voor de rechtbank te Maastricht werd bij verstek behandeld de zaak tegen P. M. H., die zich naar België uit de voeten heelt gemaakt. In Augustus was l ij bij mej. S. te Schaesberg gekomen en had haar onder voorwendsel, dat hij een zwager was, die over een erfenis kwam spreken met haar man, eenig geld afhandig gemaakt. Het O. M. door mr. Kneepkens waarge nomen, zei, dat verdachte reeds tien maal wegens oplichting is veroordeeld. Eerst heeft hij tal van R. K, geestelijken opge licht onder allerlei voorwendsels: daarna rijn eenige predikanten er ingevlogen en den laatsten tijd heeft hij zijn geluk be proefd bij de kleine luiden. De man is hevig asthmatisch en als hij in voorarrest zit, weet hij, door zijn mondholte met zijn nagels te bewerken, een bloedspuwing te simuleeren. Thans is hij naar België uitgewèken. Nog tal van aanklachten wegens oplichting liggen in het dossier. Gezwegen nog van de schaking van een minderjarig meisje, dat hij meegenomen heelt over de grens. Het is een zeer gevaarlijk individu, dat nu waarschijn lijk in het buitenland zijn partktijken voort zet. Wegens oplichting eischte spr. ten slotte 'wee jaar gevangenisstraf met bevel tot gevangenneming. 'Uitspraak 9 November. De Raad voor de Scheepvaart stelde Vrijdag een onderzoek in naar aanleiding VR'JDAG 5 NOVEMBER van het ongeval, overkomen aan het stoom- HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politiebef. sclip „Jagersfontein" van de Holland-Zuid- m a nr, r Afrika Lijn, op welk schip op 29 Augustus j.l. brand is uitgebroken in bunkers en lading. Als eerste getuige werd gehoord de gezag voerder van de „Jagersfontein", de heer H. v. Otterloo. Getuige verklaarde als volgt s Wij voeren door het Suez-kanaal rond Afrika. Op 28 Augustus, te 3 uur 's middags, waren wij uit Port-Elisabeth vertrokken. Om 9 uur des avonds werd op het brugdek een lichte gaslucht geconstateerd, komende uit den bakboordluchtkoker van ruim 2. Eens per dag werd de temperatuur in de bunkerkole opgenomen. In den middag van 28 Augustus was een temperatuur van 36 C. waargenomen, welke temperatuur des avonds was gestegen tot 46 C. Het vak tusschen de schotten noemden wij ruim 3. Op 29 Augustus, om half drie 's-middags kwam er zooveel rook bij, dat de kolen uit ruim 3 niet meer konden worden verwerkt. Het bleek toen dat er brand was, maar het lukte niet de vuurhaard te bereiken. Er zijn daarop gaten in het schot van ruim 3 gehakt om op de kolen te spuiten. In ruim 2 bleek nog weinig rook te zijn. Ook de lading werd verwerkt en geconstateerd werd dat ook deze brandde. Daarop werd besloten naar Mosselbaai terug te keeren. Door de koersverandering kreeg de „Jagersfontein" de wind van achter, zoodat ruim 2 vol rook kwam en ruim 3 vrij. De luiken van ruim 2 zijn daarop gesloten. Al spoedig was ruim 3 ook niet meer toeganke lijk, waarop de stoomleiding werf! aangezet. Mosselbaai v e d 's avonds tusschen 10 en 11 uur bereikt. Een sleepboot kwam langszij. Na scheepsraad is besloten ruim 2 onder water te zetten. Den volgenden morgen (30 Augustus) omstreeks 6 uur was alles onder water. Lading en kolen zijn in lichters gelost. Ongeveer 3 uur 's-middags was alles ge- bluscht. De kapitein was van meening dat de brand in de kolen was ontstaan. Een lid van den Raad, de heer Hooikaas, wees den kapitein op de aanmerkelijke teni- peratuursstijring van 25 C. op 39 C. in ruim 3, welke sturing door den hoofd machinist te Port-Elisabeth is geconstateerd. „Wanneer is u dit medegedeeld?" aldus genoemd lid. Kapitein „Dat wist ik 's avonds pas, toen we op zee waren en ik het journaal van den machinist inkeek." De heer Bakker (lid van den Raad) „Is de machinist niet dadelijk naar u toege komen om u te waarschuwen Kapitein „Neen." De heer Bakker „Dat vind ik erg vreemd.' De hoofdmachinist van de „Jagerfontein", de heer Zevenhuizen, die eveneens gehoord werd, verklaarde op èen vraag van den heer Hooikaas dat hij eerst gewaarschuwd zou hebben bij een temperatuur van 50 tot 55 C. Verschillende leden van den Raad en ook de voorzitter, prof. Taverne, waren van mee ning, dat; de machinist den gezagvoerder dadelijk van de temneratuursstijging in kennis had moeten ste len. De Raad zal later uitspraak doen. Kampeeren op de Gorsselsche hei. Voor het kantongerecht te Zutphen heeft zich een aantal jongen en meisjes uit Apel doorn, Enschedé, Borculo en Kampen moe ten verantwoorden, omdat zij op Zondag 20 Juni 1.1. op de Gorsselsche hei hadden geloopen (dit is verboden terrein). Van de gedagvaarde jongelui waren 4 jongens en 6 meisjes verschenen, onder wie twee min derjarige jonge meisjes. Er werd gekampeerd op grond van een landbouwer, doch de jongens en meisjes liepen op dien Zondag op genoemd verboden terrein. De meesten vluchtten weg, toen de sergeant der militaire poiitie B. Jonkers, ver scheen en om er den schrik in te brengen, schoot hij in de lucht, waarna eenigen bleven staan. Bij onderzoek bleek, dat in twee ten ten jongens en meisjes tegelijk den nacht hadden doorgebracht. Het O. M., mr. Speyart van Woerden, wees erop, dat op de Gorsselsche hei streng wordt gesurveilleerd, juist om dingen, als er nu gebeurd zijn, te voorkomen. Een troep kinderen was daar bijeengekomen onder het motto „geheelonthouding." In hoever ge heelonthouding met kampeeren te maken heeft, kon spr. niet beoordeelen. De J. G. O. B. beoogt ook den vrijeren omgang van jongens en meisjes. Daar het publiek een ongunstigen indruk van die kampeerderij gekregen had, heeft de bondsvoorzitter ge tracht dien indruk weg te nemen, door te zeggen, dat de ouders niet wisten, dat door jongens en meisjes samen gekampeerd zou worden. Men heeft hier, meende spr., te doen met kinderen, die een beetje uit het evenwicht geslagen zijn. Een teeken van den tegenwoor- digen tijd Misschien is het een poging om Russische toestanden na te bootsen, waar rren de eerbaarheid der vrruw niet meer ont ziet. Dergelijke feiten kunnen niet worden geduld, en daarom vroeg spr. veroordeeling tot f 10 boeten of 10 dagen hechtenis, subs, tuchtschool voor de minderjarigen. Eenige verdachten protesteerden namens den J. G. O. B. er tegen, dat de kwestie vari de zedelijkheid er bij werd gehaald, terwijl zij gedagvaard waren alleen wegens het loo- pen op verboden grond. De plaatsverv. kantonrechter, mr. Wilder- vanck de Blécourt, noemde het misdadig, dat er minderjarige kinderen waren geweest in een tent, waar jongens en meisjes sliepen. Hij veroordeelde tenslotte alle verdachten overeenkomstig den bovenvermelden eisch. Fen hanrig gidsje is het als no. 13 der 4.306.00 Concert door het H.D.O.-or- kest. 6.C56.45 Orgelbespeling door den heer Ferd. Kloek in het Vereenigings- gebouw te Hilversum. 6.457.45 Ver- volgles en conversatieles Fransch. 7.45 7.45 Politieber. 8.10 Nutslezing. Spre ker Prof. Dr. J. Boeke, hoogleeraar te Utrecht, over Het ontstaan van het leven op aarde. 9.00 Kamermuziek door het trio „Pro Arte." G.J. Haalebos (piano) G H. Boudijn (viool). B.B. Sombroek (cello). 10.00 Persb'er. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Concert door het radio kwartet en solisten (sopraan viool-bariton) Volksmuziek. 12.50 Or gelconcert uit de St. Mary-Le-Bow-kerk. 1.202.20 Lunchmuziek van hotel Metropole. 3.40 Schoollezing Elemen tary French. 4.05 School kinderconcert. N. Robinson (contra alt). F. Woodhouse (bariton). K. Cooper (piano). Werken van Tschaikowsky. 5.35 Kinderuurtje. 6,20 Orkestconcert. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Causerie Seen on the screen. 7.50 Wagner-avond. Sym- phonieconcert en R. Morton (sopraan). H. Williams (bariton). Uit Tannhauser en De Meesterzangers. 9.50 Vertelling door Mr. Geoffrey Moss. 10.05 Sonate in B- moll op. 58 van Chopin, door Solomon (piano). 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Variété. Scovell en Whel- don (zang) syncopatie. Vladimov's Bala laika-orkest. Mabel Constanduros. 11.20 Dansmuziek. 12.501.50 v.nu Dansmuziek uit de Studio. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert door het orkest Ga- yina. Mile. Dmonthy (zang) Radiolo-de- clamatie. Mile. Longuet (viool). 5.055.55 Concert. 8.50 Orkestconcert. 10.30 Sluiten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 504 en 571 M. 7.20 „Nor- ma", tragische opera in 2 acten van Romani» Speelt in Gallic 100 jaar na Christus. 9.5011.50 Dansmuziek door de Kerm- bachkapel. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.509.20 Orgelconcert. 9.30 9.50 Orkestconcert. 9.50 Voorlezing uit „La faute de Mme. Charvet", roman 10.0010.50 Orkestconcert. MUNSTER 410 M. 12.50—1.50 Muziek- novellen en schetsen van W. Möller. 1.50 Rijkspostreclame. 3.35—4.20 Keuken praatje. 4.204.50 Pianokwartet C- moll op. 1, Mendelssohn. 4.505.50 Werken van Lehar-Fali-Strauss. 5.50— 6.20, 6.40—7.20 Lezingen. 7.20—8.35 „Die Condottierre", klucht in 4 acten. 8.4010.20 „Sylvia", tooneel. k Deutsche Verkehrsbücher verschenen ..Win ter in Deutschland," uitsluitend gewijd aan de wintersport in het Beiersche hoogland, het Zwarte Woud, den Harz, Thüringen, Silezië, Saksen, enz. Het is bij aile reis- eu verkeersbureau! en ook op schriftelijke aanvrage bij de Genc- ralverlretung der Reïchszentrale für Deut sche Verkchrsv.-crbung für die Niederlande, Parklaan 28, Rotterdam, kosteloos verkrijg baar. Volgens mededeeling van het Departement van Financiën is dezer dagen gebleken, dat een op wachtgeld gesteld ambtenaar gerui- men tijd, door hem voor arbeid in particulie ren dienst genoten inkomsten, had verzwe gen, waardoor hem te veel wachtgeld is uit betaald. Hij zal nu niet alleen het hem te veel uitbetaalde moeten terug storten, maar bovendien is zijn wachtgeld, op grond van de bestaande voorschriften, over den gebee- len verderen duur komen te vervallen Het Departement meent dat het een goede waar schuwing aan wachtgelders is hunne inkom sten naar waarheid op te geven. Blijkens het verslag van dc commissie vatl rapporteurs uit de Tweede Kamer, werd de vraag gesteld, of de toestand van het Paleis op den Dam thans van dien aard is, dat er geen gevaren voor ongelukken zijn. Eenige leden vestigden de aandacht op de gebrek kige bewaking; zij dronéen op verbetering ten deze aan. Gevraagd werd nog, of de quaestie van teruggave van het Paleis aan de gemeente Amsterdam van de baan is. Waar gebleken is dat velen in den inhoud van het rapport van den commissie in zake het vergaan van den loodsschoener No. 2, waarvan een uiltreksel in de pers gepubli ceerd is. belangstellen, is het niet ondienstig onder de aandacht van belangstellenden te brengen dat dit rapport thans tot een beperkt aantal exemplaren tegen den prijs van f.50 per stuk verkrijgbaar is gesteld bij de Alge- meene Landsdrukkerij. De Japansche assistent tot 2)4 fsar veroordeeld. De Raad van Jus itie te Medan veroor. deelde den Japanschen assistent, die optrad als administrateur van Poeloe Mndi wegem koeliemishnadeling tot 21 s jaar gevangenis straf. De eisch was 314 jaar 19 Want ook de familiekring had in de drie maanden van haar verblijf eene groote verandering ondergaan. Sedert zes weken vertoefde de eenige zoon van het grafelijke echtpaar in Tannensee en in de laatste dagen was ook de vriend zijner jeugd, Con- stantijn Wangen, er gelogeerd. De aanwezigheid der beide jonge, levens lustige mannen, gaf aanleiding tot een meer uitgebreid gezellig verkeer, want de moe derlijke trotsch der gravin vond geen bevre diging in een stil familieleven. Graaf nor- bert was de openlijke bevoorrechte lieve ling van hare beide kinderen en had zelfs toen nog de eerste plaats in haar hart be houden, toen de geboorte der zuster gelijke rechten vorderde. De gravin vergoodde hem niet alleen met moederlijke teeder- heid maar ook met moederlijke ijdelheid en inderdaad waren er lieden die beweer den, dat dit laatste gevoel meer recht van bestaan had, dan het eerste. Graaf Herberts schitterende eigenschap pen waren werkelijk van uitwendigen aard en zijne geestesgaven vr.n veel grooter be- taekenis dan zijn karakter. Hij was evenals zijn vader een schoon man, vol innemende beminnenswaardigheid daar, waar hij bevallen wilde en vol behen digheid en schitterende redeneerkunde. Maar zijne vrienden hadden nu en dan gelegen heid gehad, zich daarover te beklagen, dat men zich op hem niet kon verlaten; waar heid was een rekbaar begrip voor hem en zelfs zijne moeder noemde hem menigmaal schertsend een egoïst, zij hel dan ook een beminnenswaardige. Niettegenstaande dat alles werd hij be voorrecht in de meest verschillende levens omstandigheden; door zijne meerderen we gens zijn schitterende eigenschappen, door de adellijke familiën, wegens zijne prachtige vooruitzichten, daar hij voor den erfgenaam zijns ooms doorging, door de vrouwen ein delijk, wegens zijne persoonlijke eigenschap pen. Hij had zijne kindsheid niet eenzaam doorleefd; de makker, dien men hem gege ven had, bleef ook de onafscheidelijke ge zel zijner rijpere jongelingsjaren en was van eene natuur, die zoo geheel en al van dc zi;ne verschilde, dat een dnartusschen staand karakter beider nader zou geweest zijn Maar de oprechte aard, dien de jonge Constant™ Wanden uit het ouderliike huis had medegebracht, was niet te buigen de hoeken en oneffenheden van zijn wezen, sle ten wel af, de vorm veranderde wel maa* de sterke zuivere geest bleef ci.aai.geroerd. Hij bezat een ongewone Va-theid en onaan tastbaarheid van karakter, die hem in de kinderjaren menige onrechtvaardige beoor deeling op den hals haalde, welke hij zwij gend verdroeg. Hij zou om de geheele we reld niet verraden hebben, dat hij de on edele beweegredenen kende, die Herbert bad met betrekking tot een of ander plan, waartegen hij zich schijnbaar eigenzinnig verzette; maar niets zoude hem ook hebben overgehaald, om er aan deel te nemen. Nochtans bestond eene onloochenbare toe genegenheid tusschen beiden; voor zoover als Herbert eene ware aanhankelijkheid kon gevoelen, koesterde hij die voor Con- stantijn en dit gevoel was des te duurzamer daar de jonge graaf de goede en groote eigenschappen van zijn makker voor zich- zelven niet gering schatte, hoe ijverig hij die ook in dc schaduw zocht te plaatsen. Aks er iemand was, die invloed op Herbert hod, dan was het voorzeker Constant™ er waar Herbert zich daar aan onttrok, zocht hij zich ook te onttrekken aan zijne beris pingen, ja zelfs aan zijne stilzwijgende af keuring terwijl hij zijne handelwijze zorg vuldig verborg voor het oog zijns vriends. Verschillend van karakter en gemoed ge leken zij ook in het geheel niet op elkan der, wat het uiterlijke betrof. Constant™ werd naast Herbert licht over liet hoofd gezien en er moest al gewichtige aanleiding toe zijn, om hem zoover te brengen, dat hij aan vreemdelingen een blik gunde in de de diepte van zijn groot, warm hart, of dat hij met den rijkdom zijner kennis of zijn helder oordeel de aandacht tot zich trok. Zij hadden niet alleen hunne jeugd te sa men doorleefd, zij waren ook niet geschei den toen zij de universiteit bezochten, waar Herbert de staathuishoudkunde bestudeerde. Tevergeefs had de opperjachtmeestir be proefd Constantijn over te halen om eer.e staatkundige loopbaan te kiezen, waarbij zijn invloed en zijne protectie hem van nut hadden kunnen zijn. De jonge man gaf de voorkeur aan eene vrije studie en kon zij ne begeerte om dokter te worden des te vrijer volgen, daar zijn bestaan verzekerd was door een toereikend vermogen. Ook op de universiteit leefden dc beide vrienden als broeders in dezelfde woning en met dezelfde bediening; eerst na de vol tooiing hunner studiën liepen hunne wegen uit elkander. Terwijl Constanlijn een vaak afwisselend verblijf hield in de groote ste den van het vasteland om beroemde kli nieken en hospitalen te leeren kennen, deed graaf Herbert in de residentie de eerste schrede, die leiden moest tot een staatkun dige loopbaan. Onder Constantijn's invloed, onder de gewoonte van bet samenleven met hem, werd Herberts weelderige en kostbare le venswijze eenigszins beperkt; maar in de residentie, in eene zelfstandige betrekking' en maar zelden bestrait door zijn vader, die zelve boven zijne middelen leefde, gaf bij zijne lusten ongehinderd den vrijen teugel. Men oordeelde het ook geoorloofd, dat de oppor jachtmeester zijn eenigen zoon, den erfgenaam van een uitgestrekt grondgebied, alle mogelijke vrijheid liet; ja, men hield het in zeker opzicht voor noodig, dal het Wan gerlohsche geslacht waardiglijk vertegen woordigd werd, daar graaf Wolf als ontoe gankelijk zonderling in het buitenland leefde en voor zoover men wist, aan geen enkel hof zijn ouden naam vertegenwoordigde Kwam er ooit twijfel of vrees in den op- perjachtmeester, dat zijn broeder, het on doorgrondelijke van zijn wezen in aanmer king genomen, anders over zijne bezittingen mocht beschikken dan de wereld dacht, zoo wist zijne gemalin dezen twijfel steeds te verdrijven. Wie ook bad nader recht op de bezittingen dar. de eenige broeder. En dat graaf Wolf zich bewust was van zijn familiepliehten, had hij getoond, door reeds liidens zijn leven Tannensee aan den opperjachtmeester toe wijzen. Wel bestond van deze schenking geen ver bindend document, geen bewijs, geen ver drag. Een eenvoudige brief had den toenma- ligen jachtjonkcr gemeld, dat hem en zijn moeder verblijf in en inkomsten van Tannen see verzekerd waren tot den dag, waarop rijne verdiensten voikomen toereikend en verzekerd zouden zijn. Maar het scheen, dat deze dag nooit geko men was, de opperjachtmeester had er niet over gesproken, graaf Wolf, vol groot moedigheid nooit naar gevraagd. In de grafelijke familie was men het er niet geheel over eens, of de voortdurende afwe zigheid van den ouden Wangerloh gunstig of ongunstig was voor het zekere vooruit- zicht op de erfenis. Nam de scheiding ook iedere aanleiding weg lot verschil in meening, zooals die in hunne jeugd tusschen de beide broeders be stond, cvenzoogoed ontnam ze de familie op Tannensee ook iedere gelegenheid om zich bij den oudsten broeder aangenaam, ja on ontbeerlijk te maken. In allen gevalle deed men zijn best, om zijn belangstelling op te wekken voor Her bert, dien hij sinds zijn kindsheid niet meer gezien had en die !e onderhouden, zoo vaak zich daartoe dc gelegenheid aanbood, door middel hunner zeldzame briefwisseling. Lens echter was de opperjachtmeester in ernstige ongelegenheid; men hoopte steeds tevergeefs op een ondersteuning voor Her bert's groote behoeften, een ondersteuning, die overeen zou komen met zijn rang en tand en die deslemeer noodig was toen hij attaché zou worden h:j het gezantschap in Londen en de vader zich niet kon bekrimpen ten behoeve van zijn zoon. Maar de opperi.ichimeester had eindelijk zijn wederstrevende gemalin getoond, dat het laatste reddingsmiddel bestond in een rijk huwelijk van Laar lieveling eri haar gunstig voor dit plan gestemd. Men liet Herbert komen, om met 'tem de noodzakelijkheid van dezen stap te bespre ken, alsook den spoed, die vereisebt werd tot het doen van een verstandige keuze. Wordt vervoigdf 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5