Voornaamste Nieuws. Vreemde manieren. Amerikaansche onthullingen over JV1exico. Kunstgebitten tot f 55.' te verlagen. Vrijdag 5 November 192€< 50ste Jaargang No. 16397 AaiïcjSüe moei, «©p» straffe van verMes van alle recMen, geschieden uSlerlafls. driemaal vier en fwinflg uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad STADSNIEUWS. Agenda 6 November eerste hulp bij ongelukken. DE FEESTEN TE UMUIDEN. VAN ONZE RECHTBANK. RONDOM DE GRENS- WIJZIGING. Een verweerschrift van Heemstede. Collecte „St. Elisabeth's Vereeniging" in dit nummer. Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. BERICHT! De Kliniek v. Tandheelkunde, Ged. Oude Grachi 84, VOOR DE MISSIE VAN PATER STAM. HET 50-JARIG BESTAAN VAN HET NOORDZEEKANAAL. De aankomst wan verschillende autoriteiten in IJmuiden. Links Mr. Dr. RöeU, (heer in midden), lamster Koningsb|rgen (da^naast) Burgemeester de yiugL (Jmuiden viert feest, Een overziehtskiek abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: 3Per week 0.25 er kwartaal 3.25 ïianco per post per kwartaal bi} Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. *V' '.it Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 cl per regel. Vraag- en aanbod', advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel me 15 ct., bij vooruitbetaling jüle abonné'sop dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f9000 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7jn bij een ongeval met f QSfl bij verlies van een hand, f {93 bij verlies van een f Ffl bij 'nbreukvan f M bij verlies y. eer i «iuitJiLP. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 uv<" doodelijkcn afloop 1 id'vist" een voet of een oog; I iZiw, duim of wijsvinger«JU. been of arm; ntU. andere vingen tgea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ^Men herinnert zich, dat wij de ergernis toverbrachten van abonné's uit Veisen, die in een nummer van het socialistisch „Velser Weekblad" den laatsten brief von den opgenomen, door de R.-K. Volkspartij 5n Noord-Holland aan den Bisschop ge zonden. Het heette, dat het roode orgaan idien brief op verzoek van de afd. Veisen der R.-K. Volkspartij plaatste. Het bestuur Van die afdeeling ontkende zulks in een ingezonden stuk in ons blad. Wij vroegen toen: wat zegt „Het Velser Weekblad" hiervan? Wij lieten ons het eerst volgend nummer Van het röode blad zenden en vonden daarin niets over de R.-K. Volkspartij en de bekende briefwisseling vermeld. Nu ontvingen wij gisterënochtend een ingezonden Stuk van den voorzitter der Vereenigde Kieskringen N. H. der R.-K. Volkspartij, Vaarin ons de huid wordt vol gescholden, tomdat wij opzettelijk verzuimden de rectifi- iicatie van het Velser Weekblad te ver- Snelden. Het leek een puzzle te worden, We lieten het laatste nummer van het lang zamerhand beroemd wordende weekblad iftpduiken uit een stapel paperassen en von den weer niets over de R.-K. Volkspartij. ^Tot ons oog viel op een mededeeling „aan 'de medewerkers," zoo iets als in iedere (courant regelmatig voorkomt: dat de abonné's hun geld moeten inzenden; dat (correspondenten hun copie aan één kant moeten beschrijven enz. Zoo iets slaat men (natuurlijk over, wanneer men zoekt naar leen voor een courant zoo belangrijke ver- «klaring, als waarom het hier gaat. Welnu, in die mededeeling „aan de mede werkers'' wordt dringend verzocht voortaan Sliet zelf artikelen naar de drukkerij te zenden. Volgt dan een verhaal welke (ongelukken hiervan komen; o.a. een verslag ■van een onderwijs-comité was zoodoende twee mhal afgegeven enz. En dan achteraan staat in het relaas plotseling dit zinnetje: i,En ook in ons laatste nummer staat een stukje over de R.-K. Volkspartij, dat den indruk geeft, als betrof het een verzoek van 'die partij, aan den betrokken corres pondent, om opname, terwijl ons achteraf blijkt, dat dit verzoek gefingeerd was; het- jgeen overigens niet wegneemt, dat wij gaarne ruimte gaven aan bet artikel. Een ieder denke daar nu maar het zijne van! In ieder geval blijkt wel, dat men er bij „Het Velser Weekblad" en deszelfs cor respondenten rare manieren op na houdt! Bovendien stond in bet voorlaatste num mer niets over een verzoek aan den cor respondent, maar aan „ons, dat was dus de redactie. Wie nu het verzoek gefingeerd heeft en hoe men aan den brief^ gekomen is, wordt ons niet meegedeeld. Vast staat nu, dat het besuur der afd. Veisen van de R.-K. Volkspartij door het „Het Velser Week blad" valschelijk is beticht. Maar ook blijkt, hoe gevaarlijk het is om correspondentie, welke voor Katholieken nu juist niet erg verheffend is, niet goed op te bergen. Het Velser Weekblad zelf zegt, dat het „gaarne ruimte aan het artikel heeft gegeven. Én wie in de treurige noodzakelijkheid verkeert om geregeld bladen als „Het olk en dergelijke te moeten lezen, die weet, dat 'de roode redacties alles doen, om de (Volkspartij en allen, die de eenheid in het Katholieke kamp verstoren, te stijven en haar zich toe te halen. Laat de R.-K. Volkspartij aan al dat ge 'haspel een einde maken en den weg volgen, 'dezer dagen door de N. p- ingeslagen: terug te keeren tot de R.-K. Staatspartij. Door deze daad van gehoorzaamheid aan 'de Kerkelijke Overheid zal zij heel wat meer nut stichten dan door de gelegenheid, welke zij nu voortdurend aan de tegen standers der Katholieke Kerk biedt, om met leedvermaak te wijzen op x de „strubbelin gen" in de R.-K. partij! Waar de gansche beschaafde wereld de oogen gericht heeft naar den godsdienstoor log in Mexico, treft men eerst nu bepaalde onthullingen in Amerikaansche katholieke bladen aan over de voorgeschiedenis van de Mexicaansche onlusten. Gedurende den oor log werden deze dingen begrijpelijkerwijze weinig bekeken. Reeds gedurende en voor den oorlog wa ren er in Mexico revolutionnaire Staatsge- welddaden tegen de Kerk en hare vertegen woordigers. Reeds in 1915 wendden zich de Katho lieke vereenigingen der Vereenigde Staten, met hun algemeen voorzitter, R. H. Tier- ney, aan de spits, tot de Amerikaansche re geering, om bescherming te zoeken voor de vervolgde geloofsbroeders, De minister van Buitenlandsche Zaken, Bruyan, gaf destijds den kathloieken bonden de verzekering, den toestand te zullen on derzoeken en afdoende maatregelen te zullën treffen. Daadwerkelijk telegrafeerde hij aan de Amerikaansche consuls in Mexico en ver langde nadere bijzonderheden over de aan gebrachte gruweldaden der Mexicaansche regeering. Die berichten kwamen in en stel den de aanklagers volkomen in het gelijk. Desalniettemin geschiedde er van Washing ton uit niets ter bescherming der Katho lieken. Tien consulaire berichten vertelden van de willekeurige gevangennemingen en uitwijzin gen van priesters1 en ordezusters, van neer geschoten geestelijken, van de schaamte- looze ontheiliging der kerken. De vice-consul Sladden berichtte uit Man- zillo de volgende gebeurtenissen: „Toen de revolutionnaire troepen Guarda- lajara ingemarcheerd waren, werden de Salesianerpriesters. die hier een kweek school leiden, en andere vreemde priesters die in Weldadigheidsinrichtingen, ziekenhui zen en scholen gewerkt hadden, in het ge heel 47 in getal, verder alle kloostervrouwen die aan meisjesscholen werkzaam waren, uit het land gejaagd. Ze werden door Manzanillo naar het Engelsche schip „City of Mexico" gesleept. Onderweg werden de priesters en de non nen op de geme ste wijze mishandeld. Alle priesters van Mczicaansche afkomst, met den bisschop van Tehuantepec incluis, die toe vallig in Guadalajara aanwezig was, werden in de gevangenis geborgen; men moest hon derdduizend Pesos betalen om ze weder in vrijheid te krijgen. Alle kerken werden door de militaire overheden gesloten. De kathe draal, de bisschoppelijke residentie en de meisjesschool werden als kwartieren voor de troepen bestemd, Tien dagen geleden kwamen de soldaten naar El Gruello, in den staat. Jalisco, om den priester Simon Cobian gevangen te nemen. Hij redde zich door de vlucht. Daarvoor staken de soldaten zijn huis met al zijn be zit in brand. Als motief der vervolging werd aangegeven, dat de priesters de aanwezig heid van versterkte villa s op de plaats niet medegedeeld hadden aan de troepen van Carranza. In Tonaya, Jalisco, werd de priester Adol phc Moto van Platancillo gevangen genomen; evenzoo de pastoor Cisto Mitchall. Beiden werd een strik om den hals gelegd en zoo voerde fnen hen door de straten der stad. Men bood ze te koop aan en verkondigde, dat wanneer niemand hen kocht, ze binnen het uur werden doodgeschoten. Men dwong de priesters te dansen. De of ficier die dat beval, heet Tenorio, Eersi door tusschenkomst van de bevolking gaf de of ficier toe en stelde de priesters in vrijheid. Den derden Januari werden de priesters Quintero, Gemez, Salazar, Morales in Sayala en de priester Acosta van Chihualan gevan gen genomen en vandaar naar Manzanillo gebracht. Men liet hen tien dagen lang in den kerker en deelde hen vervolgens mede, dat ze met het eerstvolgende schip uit het land zouden worden gezet. Den 16den daaraanvolgende diende zich bij mij de commandeerende hoofdman der troepen aan en vroeg mij wanneer de stoom boot „Peru" afvaarde en of het noodig was dat de priesters, die men in San Francisco wilde afzetten, daar ook geld bij zich moes ten hebben. Ik verklaarde hem hierop de daarop betrekking hebbende artikelen van onze emigrantenwet. Daarop bemerkte de hoofdman dat bij hel dan maar beter achtte de priesters eenvoudig Ineer te schieten, dan ook nog geld voor hun reis uit te geven. Hedennamiddag kwamen twee priesters bij me en vertelden, dat ze zoo juist van den hoofdman bescheid, hadden gekregen, dat de militaire overheden in geen enkel opzicht bereid waren ook maar een centime ,voor de priesters uit te geven om ze uit het land te zetten en dat men ze, wanneer men hen niet toestond het stoomschip te verlaten, eenvou dig neer zou schieten, zoodra het schip de haven verlaten had. Het volk zamelde nu geld in, om het vaar- en landingsgeld voor de vijf priesters op te brengen. De kapitein van de „Peru" had in gewilligd om inplaats van hedenavond eerst morgen in zee te steken, opdat de menschen den tijd zouden vinden hun priesters uit het gevaar van doodgeschoten te zullen worden, te redden. De menschen die hier heden regeeren, zijn even bloeddorstig als de Apachen-Indianen, terwijl ze slechts op twee dingen belust schij nen te zijn, op moorden en op geld.' Tot zoover de Amerikaansche vice-consul in 1915 rapporteerend aan zijn regeering in de Vereenigde Staten. Men ziet intusschen dat de mishandeling der Mexicaansche Katholieken niets nieuws is. De gruwelen van een duivelsch despo tisme hebben zich in den laatsten tijd alleen maar wat openlijker en brutaler vertoond. Het fs een schande, de beschaving der ge heele wereld aangedaan, niet slechts dat zulke dingen tientallen jaren lang ongestraft mogen geschieden, maar nog meer dat er in alle landen der wereld kringen zijn, die de pers in dienst stellen om deze ruwste gods dienstschending .en overweldiging van mil- lioenen Katholieken te verdedigen en goed te praten. Sociëteit „St. Bavo", Zorgvliet's Bloei 8 uur Vioolonderwijs 3 uur „Geel-Wit" 5 uur Gewone zittingen 7 uur, St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. j( Stadsschouwburg. „Peer Gynt hall uur- Schouwburg, Jansweg. „De Spooktrein kwart over 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigolingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van hel Sint Franciscus Liefdewerk Zoe testraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en Jon gens. Sociëteit ..St Bavo", Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 014—12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vronwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond. Tel 11671. R K. Bevolkingsbureao Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.tn. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerdc Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. SNtüi-VERBAND, Centrale Post Telef. tflSl en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dei huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Op 5 November. Thalia-Theater. Kinderfeest en tractatie, R, K. Patronaatsgebouw, Velseroord. Kin derfeest met tractatie. Thalia-Theater. Opvoering „IJmuiden Vijf tig jaar", 8 uur. „Tivoli". Concert door „Polyhymnia", 6 uur. Geref. Kerk. Concert door „Halleluja". 8 uur. „Flora" Concert „Kunst na Arbeid", 8 uur. Chr. Belangen". Concert door „Excelsior", 8 uur. Op 6 November. Sluiting Winkelweek en Tentoonstelling. 11 uur n.m. Een mislukt voordeeltje Een oude man uit Noordwijkerhout had eens een briefje thuis gekregen, waarin stond, dat er te Lisse bloembollen geveild waren en dat hij daarvoor geld kon komen halen. Het briefje kon echter voor hem niet be stemd zijn, omdat hij in 't geheel geen bol len had geveild jof had laten veilen. Des ondanks had hij zich naar het Veilingsge bouw begeven met het briefje en hem werd toegezegd, dat men hem het geld zou zen den. Het bedrog werd echter tijdig ontdekt, doordat de werkelijk rechthebbende die een naamgenoot van bekl. is, zich bij het bureau van de veiling aanmeldde. De man vertelde, dat hij het briefje ge kregen had en wist dat het voor hem niet bestemd kon zijn. H. heeft het briefje ech ter voorloopig bij zich gehouden, en zou trachten den werkelijken eigenaar te vin den. Dat was hem niet gelukt, zeide hij, en daarom was hij maar naar het veiling gebouw gegaan om het geld te innen. Hij zou het dan op een spaarbank vastgezet hebben tot tijd en wijle de ander het zou komen opeischen. Verder beweerde bekl. dat het volstrekt niet zeker was, dat de bloembollen niet voor hem geveild waren; elkeen kan bloembollen voor een ander la ten veilen, men krijgt ook wel eens een erfenis, waarvan men niets weet. De man legde erg den nadruk op zijn goeden naam waar hij zich op kon beroemen. Uit de ge tuigenverklaringen bleek echter, dat het daarmee niet zoo schiiterend is. Een vast beroep heeft hij niet, zoo zei men, maar drinken doet hij flink. De Officier van Justitie achtte de po ging tot oplichting bewezen en eischtte een gevangenisstraf van 6 weken, Door het gemeentebestuur van Heemstede is aan de Tweede Kamer der Staten-Gcne- raal een verweerschrift gezonden tegen de memorie van antwoord in zake het wets ontwerp betreffende de grenswijziging van Haarlem. Op de bekende, reeds meermalen aange voerde gronden, wordt daarin betoogd, dat annexatie aan de zijde van Heemstede vol komen verwerpelijk is. Er wordt in gezegd, dat met diepe te leurstelling en groote verbazing kennis ge nomen is van de memorie van antwoord. Van teleurstelling, aldus het adres, omdat wij verwacht hadden, dat de tallooze nadee- lige gevolgen, die voor onze gemeente nood zakelijk uit het in werking treden van dit wetsontwerp zouden voortvloeien, den Mi nister genoegzaam aanleiding zouden heb ben gegeven, van grenswijziging aan de zijde van Heemstede af te zien; van verbazing, omdatnu in het wetsontwerp de annexa tie van een gedeelte van Heemstede toch ge handhaafd blijft de Minister gemeend heeft het wetsvoorstel op deze wijze te kunnen verdedigen. Het adres waardeert vervolgens, dat de minister erkent, dat het wetsontwerp niet van willekeur is vrij te pleiten, doch het meent, dat dit inzicht tot andere gevolg trekkingen had moeten leiden. In de Memorie van Antwoord wordt de annexatie van een gedeelte van Heemstede om drie redenen noodig geacht: 1. ten einde Haarlem bouwterrein te ver schaffen; 2. omdat „het betreffende gedeelte der gemeente Heemstede is aangebouwd aan de gemeente Haarlem"; ten einde aan Haarlem een tegemoetko ming te gevep „in de verhooging van las ten, welke Haarlem verkrijgt door de an nexatie van Schoten en Spaarndam." Het adres van Heemstede gaat nu uit voerig na, dat voor uitbreiding der Haar- lemsche grenzen naar den kant van Heem stede 1 voormelde redenen niet kunnen gei den. Betoogd wordt nogmaals, dat in Noord- Heemstede geen bouwterrein meer te vin den is en de aansluitende bebouwing nooit aanleiding gegeven heeft tot wantoestan den. Wel is hier en daar nog open terrei n aanwezig, maar deze gronden hebben voor het grootste deel een andere bestemming Zoo is het terrein langs de Spoorbaan gere serveerd voor goederenstation, en zal van de terreinen tusschen de Leidschevjiart en den Heerenweg de bestemming als bosch en weiland wettelijk gehandhaafd worden. Ook wordt er op gewezen, dat de nieuw voorgestelde grens opnieuw en zelfs veel meer dan de tegenwoordige dwars door de bebouwing heen gaat. Verder wordt gezegd, dat iedere rchls- grond ontbreekt, annexatie om enkel finan- ciëele redenen te doen plaats hebben, waarbij o.m. aangestipt wordt, dat de te Heemstede wonende Haarlemsche forensen zoowel numeriek als in belastbaar inkomen een kleine minderheid vormen. Over de toekenning der schadeloosstelling wordt het volgende gezegd: Volgens art. 22 van het nieuwe wetsont werp zal aan de verkleinde gemeenten een bedrag aan schadevergoeding ter beoördee- ling van Gedeputeerde Staten kunnen wor den uitgekeerd „met dien verstande, dat het gezamenlijk bedrag der tegemoetkomin gen niet meer dan 2.000.000 zal bedragen," Er bestaat dus niet de minste zekerheid omtrent de hoe grootheid v ,n de vergoe ding, die aan Heemstede zal warden uitge keerd: derhalve is het ondoenlijk geworden na te gaan, welke gevolgen de annexatie voor de gemeente-financiën zal hebben en zoodoende vervalt de laatste waarborg, dat deze annexatie geen sprong in het duister zal zijn. Al werd echter aangenomen, dat tie uit te keeren schadevergoeding althans voor de eerstkomende jaren een aanneme lijke vergoeding voor de geldelijke verlie zen, door de gemeente te lijden, zou vor men. de scade, door kapitaalvernietiging en hoogere belasting toegebracht aan de bewo ners van het te annexeeren gebied, zal niet worden vergoed. Het is dan ook algemeen bekend, dat vele van de kapitaalkrachtigste bewoners van dit gedeelte in geval van annexatie hun huizen zullen verlaten en elders, niet in overblijvend Heemstede een woonplaats zullen zoeken, ten einde deze onbillijke lasten te ontgaan. Het is dus zeker, dat de verwachting van Haarlem een compensatie te zullen genieten voor de ver hooging van lasten, in rook zal vervliegen. Ten slotte wordt gezegd, dat de Memo rie van Antwoord eens te meer bewezen heeft, dat de annexatie van een gedeelte van Heemstede een unicum in de geschie denis der grenswijzigingen zou zijn. Immers thans zouden voor het eerst fiscale motie ven, die nooit te voren voor een zoo ingrijpenden maatregel als deugdelijk argu ment zijn aanvaard (zie Bijlage III van ons Verweerschrift) den doorslag bij de grens wijziging geven. Aan de vermeende belangen, van Haarlem zou de welvaart en bloei van één der dichtst bevolkte streken van ons land op geofferd worden. De alsdan gewekte ge voelens vain verbittering zwuden de zoo wenschelijke samenwerking tusschen de gemeenten in dit gebied bijna tot een on mogelijkheid maken. Spoedig, en dit wordt in Haarlem reeds openlijk aangekondigd zouden nieuwe verdere annexatieplannen hunne verlammende werking doen gevoelen en daarmee den thans zoo fnuikenden toestand van onrust en rechtsonzekerheid weder voor lange jaren bestendigen. Wij blijven ons derhalve ten sterkste verzetten tegen dit annexatieplan, in de zekerheid, dat practisch de geheele be volking Onzer gemeente achter ons staat en in de overtuiging, die wij met een steeds groeiend aantal tegenstanders van het ruwe annexatie-systeem deelen, -lat op geheel andere wijze in de ontwikkelingsmoeilijk heden van aangrenzende gemeenten moet worden voorzien. Door het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gem»ente-Ambtenaren en van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren in Nederland, is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin gevraagd wordt wijziging van eenige arti kelen betreffende de grenswijziging van Haarlem. Gevraagd wordt, in het ontwerp op te nemen een bepaling voor het schep pen van garantie voor de ambtenaren en niet slechts voor burgemeesters, 'secretaris sen en ontvangers, zooals het ontwerp beoogt. Ook wordt wijziging gevraagd van het artikel, regelende de toekenning van wacht geld. Gevraagd wordt, den termijn voor het in tijdelijken dienst zijn van ambtenaren van 10 tot 2 jaar terug te brengen voor de beoordeeling van toekenning van wacht geld. In de kerk van de H.H. Elisabeth en Bar- I bara aan de Paul Krugerstraat houdt Kape- I laan Vis, van de parochie van den H. Joan nes de Dooper, Zondag a.s. een liefdadig- Sterke val van de Maas. Verbetering den algemeenen toestand. Het verdrag met België in de Tweede Kamer. Minister Van Karnebeek aan he> woord. Brutale muntdieistal op het Prinsenhof te Delft. Program van actie van den algemeenen R.-K. Middenstandsbedrijfsraad. Lord Beatty afgetreden als eerste lord der Britscbe admiraliteit. Ontbinding van het Deensche FoIketin< te verwachten? Schlcsinger en Weber, de aanstichters van de spoorwegramp bij Leilerde, ter dood ver oordeeld. In België worden van regeeringswege de voorraden der mijnen opgeëischt, ter' voor ziening in den kolennood. De Oostenrijksche ambtenaren dreigen met staking, indien hnn eischen niet heden worden ingewilligd, i Wapenstilstandsdag in Italië plechtig her dacht. Zie verder laatste nieuwv Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Achteruit J. J. WEBER ZOüi\ OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.51. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 5 November 1926. Hoogste Barometerstand 762.6 m.M. te Zürich. Laagste Barometerstand 717.9 m.M. te Malinhead. Verwachting van de'n avond van 5 tot den avond van 6 November: Aanvankelijk krachtige, tot stormachtige, later afnemende Z. W. tot W. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regenbuien, vooral aanvankelijk zachter. heeft besloten vanaf 1 November tot nader aankondiging de tarieven der Een ieder, zoowel Ziekenfonds- als niet-Ziekenfondsleden kunnen van deze tarieven gebruik maken. Spteekuur: Eiken morgen 'van 9-11 Maand.- en Dond,avond van 7-9 heidspredikatie. Na deze predikatie word! een collecte met open schaal gehouden voot de door de St, Elisabeth's Vereeniging be zochte gezinnen. Zje verder de advertentie in dit nummer. Ingekomen is bij den heer W„.—.oorg. Postgiro 69730, Frans Halsstraat 19: Vorig bedrag 87. Fam. P, tot lafenis der gel. zielen 2.50 Totaal 89.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1