NURKS OP DE FEESTEN TE IJMUIDEN Radio-ömroep 3 TREKJES. Derde Blad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Zaterdag 6 Nov. 1926 Einstein en de autobus Rembrandt tn de kou Hoe ik mij blameerde Hoe een lampepit die uitging, uitging als een nachtpit. No. 470. HANDEL EN NIJVERHEID Invoerrecht op het vleesch. SOCIAAL LEVEN. Kostelooze rijwielplaatjes. I Dinsdag ben ik naar IJmuiden geweest om feest te vieren en ik ben teruggekeerd met een pleuris (van de Rembrandt) en een driedeeli- ge breuk (van het Shimmy-huis in het Luna park.) Zooals alle naïeve geesten had ik gehoopt tnij dien dag te amuseeren. Toen ik mij echter 's avonds met den moed der wanhoop in een coupé had gewrongen, had ik reuzénvorde- ringen gemaakt in het geen de Chineezen Tab no mm en misschien het beste vertaald Wordt door „Boeddhistische gelatenheid." Blijkbaar had.hij zich vergist, want de au tobus reed kalm het pontje op en er gebeurde, helaas, niets. Aan de overzijde van het kanaal werd onze bus met veel belangstelling nagestaard, wat klaarblijkelijk hieraan te danken was, dat de wanden hier en daar uitpuilden, tengevolge van de hoogspanning ontstaan door den al te hevigen druk van vele min-welriekende men- schenlijven. De meergemelde dikke dame achter mij was een ware crime en ik kon mij slechts met hoogstderzelver aanwezigheid troosten bij de gedachte aan een eventueel ongeluk daar mij alsdan niets kon gebeuren. Bij een aanrijding van achteren immers zou zij een buffer vormen en bij een ongeluk van voren, wachtte mij van achter een zachte massa, die voldoende elasticiteit zou bezitten om mijn armzalig gebeente tegen fracturen te beschermen. Bij het viaduct werden de eerste symptonen eener feestviering duidelijk merkbaar en de den we de aangename ervaring op dat we thans minstens een kwartier eerder in IJmui- den waren, dan vroeger het geval placht te zijn. Tusschen mijn collega en mij ontspon zich een discussie of de paaltjes op den Sta tionsweg geverfd of geschilderd waren. Door de duizelingwekkende snelheid van de.auto bus echter was betreffende deze kwestie niet voldoende zekerheid te verkrijgen, en weldra werd onze aandacht geheel afgeleid door de versiering van de Willebrordstraat waar de zeer willekeurige verdeeling der vlaggetjes duidelijk den onevenwichtigen geest van de bewoners dier straat kenmerkt. Nadat we ons verlustigd hadden aan de beschouwing van Jam Vlessing vervaardigt de Ode aan IJmaiden. Veel heb ik er indertijd vor t over gehad om Ei sstein te begrijpen, verschillende werke i heb ik doorgezwoe: d maar nooit heeft de betrekkelijkheid van numte en tijd mij zóó duidelijk voor den geest' gestaan als op dien on /ergetelij ken dag. Het lot voerde mij namelijk dien morgen naar Beverwijk, waar ik eemgen tijd op een collega moest wachten. De griezeligheid van de atmosfeer deed mij ten ei ide raad de nieu we koepelkerk aan de Breestraat invluchten, waar ik dus tegen wil en dank eenige zieltjes uit hetVagevuur probeerde te halen. Findelijk konden wij mijn collega en ik onzen tocht beginnen na een stevig maal bij den heer Jansen. Er is natuurlijk in heel Kennemerland maar één Jansen, zoodat een vergissing buitengesloten kan geacht worden. We stapten in een autobus en zagen in deze autobus de relativiteitstheorie van Einstein dubbel en dwars bewezen. Zoolang de bus na melijk zoo góed als leeg was hing er een bord je „Vol" dat alle wachtenden probeerde te misleiden, maar nauwelijks was de bezetting compleet of het bordje „Vol" werd weggeno- men. Dit geschiedde vlak voor het kleine pontje. Bij mijn bemerking of het pontje de autobus zou kunnen dragen, stapte er een zeldzaam Zwaarlijvige dame binnen, hetgeen mijn col lega lakoniek deed antwoorden „Nu niet meer." Herinneringsbeeld in de Conversaties?,Ion v. d. Rembrandt. van dankbaarheid, die in een ieders oog schit terden, was het héél erg mooi geweest. Met engelengeduld wachtten we op de langver beide Ode aan IJmuiden van Sam. Vlessing. Het Jtoor stelde zich op aan het eind van een dek, en we waren in de gelegenheid 0111 te overdenken hoe mal eigenlijk onze tegen woordige hoedenmode is. Zoo'n collectie van gedeukhoede mannen biedt over het alge meen genomen weinig moois, terwijl ook de lange slobberpijpen van de verschillende broe ken minder schoon geacht mogen worden dan b.v. een Largo van Handel. Ook was de aan blik van den heer Pielage, die het koor leidde niet zoo hartverheffend als de beschouwing van het Joodsche Bruidje. Voor een deel mag dit geweten worden aan het uniformhoedie, deze kinderwasch, die daar te drogen hing, dat men tegenwoordig pleegt te dragen en de lieten we ons willig meevoeren over den Hoo- verdere vrij prozaïsche kleeding, bestaande genberg die tusschen twee haakjes niet zoo uit bonkertje met een pantalon er onder uit, ontstellend hoog is naar het oude entrée Hoeveel schooner zou het geweest zijn als we van IJmuiden, waar de oliebollenstank de den heer Pielage hadden mogen bewonderen vischgeuren verving. Hier had men voor de j in een hemd met blanke zijde, overgoten met versiering gebruik gemaakt van een uitge- 1 gulden glanzen, en daarboven een hooge pun- Zochte collectie lampekappen, althans voor- j tige muts van kostelijke stof. blauw als het werpen, die alle eigenschappen eener lampe- firmament en bezaaid met tallooze starren, kap bezaten en in den frisschen Westenwind Maar helaas, het heeft zoo niet mogen zijn, heel gezellig heen en weer zwabberden, het- Nadat men het Noordzeekanaal bezongen had geen vooral bij avond tot zeer fantastische ef-werd er nog een lied aangeheven ter eere van fecten moet leiden. een of andere grijs bemoste roren, waarmee men klaarblijkelijk den stompen toren van Klaas van Kieten te Spaarnwoude bedoeldel Wat die toren echter met het Noordzeekanaa. uitstaande heeft is mij niet recht duidelijk ge worden Na een rede van een ol ander spookachtig Commissielid je kunt die lui met hooge hoeden bijna nooit uit elkaar houden die bestond uit de veelzeggende woorden „De heeren worden bedankt" en waarmee natuur lijk bedoeld werd „We gaan gauw naar huis" verlieten we de schuit en stapten met onze zeebeenen naar Hotel Nummer Eén, waar de zaal vol en het bier lekker was. Hierna ben ik naar het Lunapark gegaan, waar het zóó geweldig sneeuwde, dat ik een Russisch, gevoel over mij kreeg en daar lie er van houd mijn gevoel in iedere richting zoo sterk mogelijk te ontwikkelen nuttigde ik eeni ge oliebollen zóó maar uit het zakje zon der onderscheid te kunnen maken of ik sneeuw of vanille opslokte en hief een lied aan op de veelbezongen Sonja, die ondanks alles toch geen katje is om zonder handschoenen aan te pakken. Als men mij verteld had, dat we een ker- Nadat we eenige zwenkingen hadden ge-1 mis in Moskou meemaakten, had ik het stel- maakt, die voor de rest van den dag mijn plei- lig geloofd. dergaan, maar tot mijn groote ontsteltenis kwam ik tpt de ontdekking, dat je alles mee moest maken wilde je op een fatsoenlijke ma nier de tent verlaten. Achtereenvolgens werd ik voortgesleurd over een stuk lint, maakte een Sint Vitus dans op een monsterachtige trap, werd verma len in 'rrbak, die niet vast op z'n beenen stond werd door eenige draaiende schijven schier verpulverd en bereikte eindelijk het laatste, maar grootste torment, de glijbaan. Hier zag ik eer.ige vaders, die blijkbaar veel werk had den gemaakt van paedagogie en dus wanhopi ge pogingen aanwendden om eenige gillende kinderen in de worstmachine te wringen, die in dit geval den naam van „glijbaan" droeg. Onwillekeurig vroeg ik mij af, wat m'n vrouw wel zou zeggen als straks mijn lijk werd thuisgebracht. Het menschelijk opzicht ech ter zegevierde en ik legde mij terneer met een gevoel, dat SintLaurens gekend moet hebben toen ze hem op een gloeiend rooster 'egden. Eerst gleed ik langzaam naar omlaag, werd toen overgenomen door een lint dat mij vlie gensvlug naar een ijzeren schot voerde en in ook kunt spreken van Amsterdamsch en Hoog Haarlemmerdij ksch. Het vuurwerk was zeer mooi, maar mooier nog vond ik het, als de zoeklichten door de grijze duisternis gleden. Fijn silhouetteerden de vletien met toeschouwers tegen den grijzen neveligen achtergrond en het leek alsof deze bootjes in den nevel gleden. Een zeldzame bekoring ging er ook uit van de fijne ranke lichtlijnen der geïllumineerde booten, die langs de kade lagen, weggedoken in de som bere grijsheid, die alles omhulde. En boven IJmuiden lag een rozen gloed, telkens opnieuw doorsneden door het cirke lend licht van den vuurtoren, die onvermoei baar den weg blijft wijzen aan hen, die op zee zijn. Om tien uur was ik weer op het station, maar daar ik uit principe met dring of vecht, kon ik eerst gebruik maken van een der extra treinen, met bet gevolg, dat de klok twaalf slagen deed hooren, toen ik mijn eigen erf weer barrad. Typen aan boord van de Rembrandt. Iemand die zijn best doet zich op de Rembrandt te amuseeren, een ondeelbaar oogenblik bliksemde nog even mijn geheele verleden aan den géést voorbij, zooals het gebeurt bij menschen, die tor de plotselinge ontdekking komen dat „ze 'm ge- piept" zijn Want dat mijn ribben tegen dien I schok niet bestand waren was vooi mij een onomstootelijk feit. Gelukkig was er door den i gérant van het zaakje rekening mee gehouden, dat bloedvergieten nie' aanbevelenswaardig was, zoodaf ik aan het eind werd overgeno men door een soort rouleau, dat mij dubbel gevouwen als een dagblad op een tamelijk onzacht matje deponeerde. Toen ik eenmaal met zekerheid wist, dat er verder niets meer j te vreezen was, heb ik de inrichting eenigen tijd staan bekijken en moest onwillekeurig denken aan onzen nieuwen diepdrukpers, Henri Pielage dirigeert de Ode aan IJmuiden De geleerde Nazei van achteren. nenïge duizenden Katholieken van Haar lem en omstreken hebben tijdens de zeven achtereenvolgende feestavonden van bet Sint Franciscus Liefdewerk kunnen gade- slaan wat door de beschermelingen van deze pracni-instelling op de tooneelplanken is gepresteerd. En velen van deze toeschouwers fu*len zich met verbazing hebben afgevraagd hoe bet mogelijk was, dAt door jonge, °néel.et- terte snuiters zóó iets kon worden Degenen, die zichzsjjf deze vraag stelden, hebben echter alleen nog maar de moon voorzijde gezien.... een fantastisch spe in stijlvol decor, in kleurige costumeermg en met een zóó rijke afwisseling van belich ting, dat menig gezelschap er jaloersch op zoi. kunnen zijn. Ook de sympathie voor dit mooie lietae- werk brengt ondergeteekende er toe iets 'e vertellen van zün kiikie achter de schermer, waaruit móge blijken hoe er vóór en tijdens die avonden is gezwoegd, om te bereiker •rat er werd geboden.... om de begunsti gers iets terug te geven voor hun financ- eele hulp. zier dreigden te bederven, belandden we veilig en wel op't Willemsplein, waar we in de gele genheid werden gesteld een prachtig ver sierde muziektent te bewonderen. Maar de tijd drong en met gezwinden spoed gingen we naar de Rembrandt, waar we ontvangen wer den door een commies ter gemeente-secre tarie, een vriendelijk blozend jongmensch met jonkvrouwelijke allures. Aan boord hebben we gewacht. Eerst op thee, dan op de Ode De^ thee had, ondanks de aanbieding door een Soen- danees, wel eenige eigenschappen had, dat men denken kon dat dit het aftreksel was van de bladeren eener plant, die tnen alleen in het verre Oosten vindt. Menigmaal is mij reeds opgevallen, dat de lieftallige beminnelijkheid eener vriendelijke gastvrouw den smaak van spijzen en dranken verhoogt. Zoo ging het ook hier. De meer dan hoffelijke bediening aan boord ging waarlijk alle perken te buiten en de gedachte rees in mij op, dat een reis met een boot der Mij. Nederland iemand ongetwijfeld tot een aarts luiaard moet vormen. Er gingen geruchten dat er ook een zekere mijnheer Speenhoff aan boord was, die zijn best deed de aanwezigen te amuseeren met eenige liedjes. Op mijn speurtocht door deze boot die eindelooze mogelijkheden biedt voor menschen, die verstoppertje willen spelen belandde ik eindelijk in een salon, waar ik den bewusten Speenhoff alleen maar hoorde met zag. Ik was luist in de gelegen heid de laatste twee regels op te vangen, waar na de muzikanten naar huis gingen en de lich ten aan bleven. Te oordeelen naar de tranen Ook hopen we hiermede zoo mogelijk nog v-at meer daadwerkelijke belangstelling te wekken voor deze vruchtbare instelling. Ge hebt, waardeerende toeschouwer, vanaf uw zitplaats het stemmige, boogvor mige decor gezienen onwillekeurig ontsnapte U het goedkeurende mompeltje: ,,Dat is mooi, knap gedaan Het waren vellen bordpapier, mevrouw... lappen bordpapier op latten gespijkerd. Ge ebt gevraagd welke eLectro-kunstenaar die schitterende licht-installatie aanlegde en be diende Allemaal eigen werk, meneer. Geld om akmenschen te betalen kon er niet at Avond aan avond is er geplakt, gespijkerd, geschilderd, gesjouwd mei „op zn goed koopst uitgerekende" hulpmiddelen. Ge hebt alleen maar resultaten gezien... niets van wat er gedaan moest worden om die resultaten te bereiken. Het geheel was een werk van ongeveer vier maanden.... reken maar niet uit hoeveel vrije uurtjes er aan zijn besteed, uren waarin w ij genoten van concerten, lezingen, bioscope- en schouwburgavonden! Ge hebt de hwaardeering gegeven van bet oogenblik, zonder te vermoeden, dat er tienmaal zooveel te waardeereiï viel ik was er op de zesde avond. De jeugdige hoofdrollen-spelers waren moe en heesch De een leunde tegen n hoop jassen, hoeden, broeken, lappen, pa- Maar „a la kermesse comme a la kermesse en ik besloot een der tenten met 'n bezoek tc vereeren. Het ongeluk had mij echter gevoerd naar een zoogenaamd lachhuis, waar meer ge gild dan gelachen werd. Voor deze gelegen- Roeiwedsfrijd voor vlettcrmannen, (tijdens den wedstrijd) heil echter heette het geval Het Shimmy huis, hetgeen m.i. beter vervangen kan wor- alleen met dit verschil, dat daann alleen week- den door Charleston-huis Ik offerde m'n bladen bedrukt, gemangeld en opgevouwen kwartje en besteeg onder uitbundige hilar»- worden. i Dien avond heb ik mij getracht een plaatsje te bemachtigen in het meergemelde hotel No I BERLIJN, 504 en 571 M. ZONDAG 7 NOVEMBEk. HILVERSUM, 1050 M. 10.00 v.m. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Bussem. Voorganger Ds. A. J. Wormgoor. Zin gen Ps. 42 1 en 3 Votum en zegen Lezen de Wet des Heeren en zang Ps. 51 1 Lezen Marcus 9 1429. Preek. Inleidend woord Tekst Marcus 9 :24 b Gebed Zingen Ps. 27 5 en 7 1ste ged. preek Zingen Gez. 58 2 en 7 2e ged. preek Gebed en Dankzegging Zingen Ps. 73 :12 en 13 Zegen 2.30 Concert door de Amsterdamsche orkestvereeniging 0. 1. v. Frans van Diepenbeek, in „Artis". 7.00 V. P. R. O. uitzending uit het Gebouw v.d. Ned, Prot. Bond te Hilver sum. Spreker Ds. A. de Kat Angelino, Ned. Herv. Pred. te Gorinchem, over Akkers waarin schatten verborgen liggen. Texst Matth. 13 :44. Votum Voorlezing van een gedeelte van Mattheus 13 Gebed Psalm 116 1, 7. Preek le deel. Zang 194 4, 5. Preek 2e deel Nagebed Gezang 11 1 Zegenbede. De liederen worden gezongen door het V. P R. O.koortje. 8.00 Persberichten en sportuitslagen. 8.10 Concert door het H. D. O.sym- phonieconcert, o. 1. v Willem van Warmelo. Solist Nico Treepviool Werken van Mendelsohn, Svendsen en Grieg. DAVENTRY, 1600 M. 3.20 „Walden- sian. Walloon and Huguenot service'!, uit de Crijpt van de Canterbury Kathe draal. Orkest, koor en preek. 4.20 „Messias" van Handel. Symphome-orkest. Het Sheffield koor en vocale solisten. 6.206.35 Lezing Livingstone's country to-day. 8.20 Klokkengelui. 8.25 Kerkdienst in de studio. 9.00 Het Streafham Singers-dameskoor. 9.15 Causerie The British Legion- Poppy Day. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Balladen-concert. Het Casano Octet. E. Schumann alt. D Smit bariton. Pouishnoff piano 11.05 sluiten PARYS „RADIO-PARIS", 1750 M. 1.052.10 Concert door het orkest G. Smet. Hr. de Buxeuil zang. 5.05 6.10 Concert door de Jazz sijmphonie. Dansmuziek. 8.5011.00 Orkestcon- cert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en 7.20 Voor- Genoegen", Dir. C.G. Govaarts. Man dolinever. „Apollo", Dir. P. C. Oorschot. [Gemengde zangver. „Looft den Heer' Dir. Theo Höfelein. |®Vlissingsch mannenkoor „Door oefening |tjf ontspanning", Dir. J.A. Hollaers. The Flushing band (dans-orkest), Dir. Corns, v. Beers. p.C. Oorschot Guitaar solist. Mien Kuipers Mandoline soliste. Lezing door den heer Houtekimer, over Mooi Zeeland. De heer C.J. de Ruiter humorist 10.00 Persber. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.21 Het radiokwartet en solisten (basbariton, mezzosopraan, piano. 1.202.2' Lunch muziek. 3.20 Schoollezing Fis hes of sport. 3.50 Dansmuziek door de R.A.C. band, 4.35 Lezing Makers of modern Europe-Cavour. 3.50 Dans muziek door de R.A.C. band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Balladenconcert. v. Lambelef sopraan. E. Owen viool. V. Carne tenor. 7.00 Padvindersber. 7.10 Causerie National Wireless week. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber, nieuws 7.50 Concert door de versterktfe militaire band. S. Robertson bas. le deel Engelsch programma. 8.50 „Con go night", melodrama van R. Hughes 9.20 Concert door de versterkte bande* 9.20 Concert van de versterkte militair band. 2e deel. 9.50 Lezing :JThe lea gue and the legion. 10.0 Zangcyclus Die Müllerin, van Schubert. S. Wilson zang. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Variëte. N. Kenyon Schotse komiek. Hedges Bros en Jacobson syncopatie. Ivy St. Heiier imitaties. Will Hay komiek. B. Milton en Mabel Marks liedjes a.d. piano. 11.35 Dansmuziek van café de Paris. 12.20—12.50 v.m. Nick Lueas- Amerik. humorist. PARYS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Concert door het orkest Gayina, Mme. Daumas zang. 5.C5— 5.55 Concert Mme. Joly viool. Lorin zang. Melle Bonhomme zang. 8.5010.20 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 504 en 571 M. 7.20 „Die Groszherzogin von Gerolstein", operette van Offenbach in 3 acten. 9.5011.50 Dansmuziek door het orkest Ette. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.20—10.50 Gala-avond. „Les pecheurs de perles", opera in 3 acten Bizet. „L'Enfant et les sortilèges", fan tasie tn 2acten. „Romeoen Julia", Opera MUNSTER, 410 M. 10.50—11.50 Or kestconcert. 12.50—1.50 Legermarchet door orkest. 3.204.20 Gedichten vat F. Reuter. 4.205.20 Zitherconcert. 5.205.50 Voordrachten. 5.506.21 Dieren geschiedenissen. 6.40 7.2< Lezingen. 7.20 8.35 „Hannele sHim melfahrt", Hauptmann. 8.3510.2' Wagnerconcert. j1, waar ik tengevolge van mijn beslagen bril eerst struikelde over een jazz-drummer, daar na over den heer Van Liemt en zoo met een 1 hoeratje belandde in de armen van eenige col lega's. Vervolgens ben ik weer tiaar de Rembrandt gegaan om daar niet een nat pak bibberend te genieten van het vuurwerk en de ervaring op te doen, dat het besturen van zoo'n schip hee- lemaai geen kunst is, als je maar weet wat ba k- boord en stuurboord 'is. De tweede ontdek king, die ik deed is dat de Javanen, Maieiers en Socndaneezen even sterk naar kruidnage- ,aA 1..1 I len rieken als matrozen naar de tabak en ver- J., o„w, ik k e.„ do„rgew,-n,„- den collega, die Maleisch probeerde te spre- teit de verzamelde menigte een griezelige trap, ken en op mijn vraag of hij in Indië vertoefd die in tegenstelling met een gewone trap er had antwoordde hij dat hij er alleen maar veel speciaal op berekend is je nek te laten breken, over gelezen had, hetgeen bij mij den indruk In dit geval brak ik echter niet mijn nek, 1 a versterkte, dat de menschen, die beweren dat zegevierde met een 3 deelige breuk omdat ik niet tijdig genoeg op een andere trede over- 'n journalist alleen maar over encyclopaedi- sche kennis beschikt, gelijk hebben Verder stapte. Daar ik er niet van houd mij in het gif hij een uiteenzetting, dat er verschil be- openbaar te blameeren lag het thans in mijn staat tusschen Hoog en Laag Maleisch het- bedoeling om geen enkel torment meer te cm- geen m.i. mets geen bijzonders is, omdat je pieren fronljes, gebruikt en nog te ge bruiken Maar hij was op z'n qui-vive. Hij kon z'n rol droomen en behoefde niet ge waarschuwd te worden, dat het z n tijd was, om op te komen. 'n Ander zocht iets in 'n berg van balon- netjes, hamers, verfpotten, doosjes, lappen, kwasten, baarden, snorren, pruiken en hield in z'n vrije hand 'n half snijkockje, waar van hij geweldige happen nam Het tweede bedrijf is begonnen. Ik baan me een weg door brokken hout, schotten, ijzeren „onweersplaten", stoelen, kisten, roeden, planken, verraderlijke snoeren cn bots op de Turksche trom, die straks het duivelen-lawaai moet bijstaan. De regisseur springt, in preciese gewoonte- vermijding van alle hindernissen, van de eene hoek naar de andere.. Hier helpt ie 'n speler bij 't aantrekken van n weerbar stig kleedingstuk, daar stopt ie n iiilpu1" lende das onder 'n kraag en wordt inmid- mels van twee kanten vastgegrepen voor het verleenen van ander soort bijstand. Dan opeens weer 'n schrikbeklemming bi) de tijding, dat 'n speler, die direct moet PÓ- komen, niet aanwezig is.... Geloop, ge schuifel, dringend gefluister, haastig op-en- smiiten van deuren.. en 'n algemecne zucht als de verlorene kalmpjes uit 'n deur schuift en met 'n gebaar van „maak je niet dik" bewijst, dat ie niet te Iaat is. Bij de. kaptafel wordt er een gemetamor- phoseerd tot z'n derde rol. Hoevelen van U, toeschouwers, zullen lezing van eigen werken door Heinrich Mann. 9.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.50—10.50 Galaconcert. Or kesten Hr. Thelma zang. 10.50 Persber. MUNSTER, 410 M. 8.20—9.20 Orkest concert. 10.3511.20 Lezing. 11.20 12.20 Volksconcert. 2.35 3.20 Madchenkranzchen. 3.204.20 Lie deren en duetten. 4.204.50 Theater- novellen. 4.506.20 Orkestconcert. 6.25—7.20 Lezingen. 7.20—8.50 Gedichten van H. Mann. 8.5010.520 Concert. Orkest en Dubbelkwartet (zang). MAANDAG 8 NOVEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12. Politieber. 5.00—6.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.006.45 Concert door het H.D.O.—orkest. 6.45—7.15 Tuin- bouwpraatje door den heer J.F.Ch. Dix, uil Heemstede, overBloembollen in den tuin. 7.157.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieber. 8.10 Vlissingsche avond. Harmonie-orkest „Ons De commissie van deskundigen voor d< samenstelling van de prijscourant ter bereke ning van het invoerrecht op versch of gekoelc vleesch heeft in hare vergadering van 23 de zer bedoelde prijscourant vastgesteld ah volgt rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 kg 80 paardenvleesch. versch of gekoeld 100 kg 45. Gedurende de maand November zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. var de hiervoor vermelde waarden. Her is bekend, dar degenen, die in aanmer king komen voor een kosteloos rijwiel-b.elas- tingplaatje, zich voor de aanvrage persoon lijk moeten vervoegen ten kantore der Ont vangers van de Directe Belastingen. '^Daardoor ging tot dusver voor verscheidene arbeiders veel van het voordeel yerlqren, wijl er «werkverzuim mee gepaard ging Het R.K Werkliedenverbond vroeg daar om onlangs aan den Minister van Financiën de verplichting tot persoonlijke aanvrage te doen vervallen. Hiertegen word' door Z. Exc. het bezwaar geopperd, dat dan de gelegenheid ontbreekt om de echtheid dei gestelde handteekening te constat eeren Ten einde zooveel mogelijk aan het be zwaar tegemoet te komen, heeft Z. Exc. even wel bepaald, dat de Ontvangers gedurende het tijdstip van 13 December tot 8 Januari a.s. wekelijks twee avonden en wel gedurende telkens twee uren op hun kantoor gelegenheid moeten geven tot het indienen der aanvrage. Belanghebbenden nemen hiervan wel goede nota. hebben bemerkt, dat de rollen van het Fran- sche opscheppertje, Hebniks, van de grieze lige duivel en van de „arm-geproceste Veldman vervuld werden door één persoon, die zich vijf tot zesmaal in jachterige spoed moest veranderen? En voelt ge nu meteen niet wat er van de kranige leider is moeten uitgaan, om deze volkskinderen te herschep pen in beschaafde „luiden", wier uitspraak weinig of niets te wénschen overliet? Hebt ge gelet op het zeggen der Fransche zinne tjes en er bij gedacht wat het gekost heeft aan zweet en geduld eer alles in de puntjes was? Weet ge hoe lang het heeft geduurd eer de snaken correct konden eten met vork en mes en servet? Het geheel is een stuk arbeid geweest, om eerbied voor te hebben. Het derde bedrijf is in voorbereiding. Er wordt weer geloopen, gedraafd, ge sjouwd, gekleed, gegrimeerd, geroepen, ge schreeuwd om assistentie hier en daar, 't is een en al leven en bedrijvigheid. En als 't weer tijd wordt om te beginnen klinken er nog wat haastige bevelen, wen ken en aanwijzingen'n scheeve boord wordt rechtgesjord'n neus, die losliet, wordt van 'n verscbe klodder mastiek voor zienkous wordt uit de rimpel ge trokken'n gehavende schminklaag wordt bijgewerkten 't spel is weer aan gevangen. 't Gaat goed Achter de kartonnen schotten en zuilen staan de jongens met het spel mee te leven ,,'t Gaa! tof" grinnikt een van de dui vels,- die n zee van tijd heeft en daarom z'n zweet-produceerend pakje zoolang los knoopt Die op moeten komen staan rustig klaar. Geen zenuwachtig gezoek in de tekstboekjes naar hun momentze welen 't precies.. 't zit er lekker ingeheid. De souffleur heeft 'n taak die iedere andere souffleur hem be nijden zou.. om de minuut of vier, vijf, 'n woord of 'n gebaar.da s alles. De regisseur zorgt reeds voor de maaltijd, die straks in schijn moet plaats hebben Hij garneert de „gebraden patrijs" van in velge bakken watten met versche boerenkoolbla ren en haalt uit 'n kast, die 'n chaos biedt van alle mogelijke en onmogelijke requisites, alles wat er verder voor het „professoren soupeetje" noodig is. Dan nadert spoedig de groote slot-scène de strijd tusschen priester en duivel, om de ziel van de ongelukkige Nazei. De me neer van hef licht zit reeds op wacht bij 't schakelbord. De donder-mannen staan klaar bij ijzeren rammelplafen, Turksche trom, piano en orgelTwaalf klokslagen langzaam, onheilspellend... aankondigend het uur van Satan. Dan 'n geweldig lawaai en gebliksem en Mephisto komt als 'n drei gende schaduw naar voren De groote scène krijgt 'n spontaan open doekje. Mag je zoo'n uitvoering, waarvoor haast UJi bergen verzet moesten worden, door 'n critische bril gaan bekijken? Waarachtig, ik heb er de moed niet toe ook, omdat hier werkelijk is gegeven wat er maar met eenige mogelijkheid gege- ven kon worden Bewondering moeten we hebben voor de aanpak van 'n stuk als de Geleerde Nazei, dat technisch zulke hooge eischen stelt, waar het gespeeld moest worden door jongens bij wie bet planken- leven er „van onderen op" moest worden ingebracht, althans bij velen hunner. Be wondering voor de leiders, die aan deze knapen en aan de geheele voorbereiding meer werk hadden, dan tien collega's van „geschoolde" tooncelclubs, We nemen er de hoed voor af.... en zwijgen van de onvermijdelijke vlekjes En als we dan besluiten met de, eigen lijk overbodige, mededecling, dat dit nog slechts een heel klein onderdeel is var wat door het St. Fr. Liefdewerk word! gedaan, dan mogen we de buitenstaanders toch wel even in het oor fluisteren; „Menschen steunt dat werkhet is zoo heilzaam.... er gaat zooveel goeds van uil.... helpt die zwoegende, tijd- en vermaak-opofferende leiders met' een kleine donatie.... Het is zoo noodig óók! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7