Radio-Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Er in rrevlogen. Een tjalk overvaren op de Noord. Een revolutietje onder de krokodillen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ R. K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond. Bloemententoonstelling te Utrecht. Pluimveetentoonstelling te Barneveld. Vervoer aardappelen en suikerbieten. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Felle brand. LUCHTVERKEER. Vliegtuigen zonder bestuurder. Junkervliegtuig valt te pletter. VERKEER EN POSTERIJEN. Het viaduct bij het kruispunt Beugen. Ned. landbouwers in Canada. UIT ONZE OOST. W. Muurling. t Het communisme in en om Batavia. KUNST EN KENNIS. Eer e-doctoraat, prof. Snouck Hurgronje. Hollandsch Kunstweefhuis. Keurlijst der Roomsche Jeugdlectuur. Een bidprentje van Alex Asperslagh. Nieuwe Uitgaven. RECHTZAKEN. De inhoud van een getuigschrift. KERK EN SCHOOL. Mgr. J. A. S. van Schaik. De getuigschriften en het ingenieursdiploma der T. H. LEGER EN VLOOT. Voor geoefende lichting 1926. Inlevering van goederen. HANDEL EN NIJVERHEID. Glasfabriek Bouvy. J.imm waar MB gepUaM Turf naar Engeland. Herleving in de glasindustrie Een led er controle-station opgericht. SOCIAAL LEVEN. De 6-urendag in de mijn industrie. i UIT DE PERS. De rede van Minister van Karne beek over het Nederlandsch Belgisch Verdrag. Het Radio-onderwijs voor de Binnenvaart. Een firma aan de Wijnstraat te Rotterdam, vermiste den laar ten tijd herhaaldelijk kleine bedragen aan geld. De verdenking viel op een loopknecht, tegen wien men echter niets kon bewijzen. Toen nu dezer dagen een reiziger der firma bij een klant kwam om geld te incasseeren, was deze hoogst verwon derd en zeide, het geld al geruimen tijd gele den per postwissel te hebben verzonden. Bij informatie aan het postkantoor bleek dit inderdaad juist en tevens bleek, dat de post wissel reeds geind was. Men besloot nu den loopknecht zoo mogelijk er in te laten loopen, De postadministratie deed een formulier in de postbox der firma, waarin inlichtingen werden gevraagd over den uitbetaalden post wissel. De knecht werd uitgezonden om de post te gaan halen en natuurlijk hield hij het formulier achter. De jongen werd aangehou den en bekende ten slotte, zich den laatsten rijd herhaaldelijk aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Noord het met 82 ton aardappelen geladen tjalkschip „De Twee Gebroeders" uit Stavenisse aangevaren en gezonken. Het schip lag ter hoogte van Kinderdijk voor anker, toen schipper Dane, die zich met zijn vrouw en vijf kinderen reeds ter ruste had begeven, plotseling een schok voelde. De motorboot „Tijdstroom", schipper J. van Dam, was, door de duisternis misleid, op de tjalk geloopen. Schipper Dane, die haastig aan dek kwam, bemerkte aanstonds, dat zijn schip niet meer drijvende te houden was, en had nog juist den tijd, zijn vrouw en kin deren te redden, ki een leegstaand huis te Kinderdijk werd de familie voorloopig onder dak gebracht. Reeds Zondagmorgen zou de Wit's Ber gingsmaatschappij uit Rotterdam een aan vang maken met het lichten van het schip, daar het hinderlijk voor de scheepvaart ligt. Het gebeurt niet zelden, zoo schrijft men aan de N. Rott. Crt., dat de volkomen rust, die er heerscht in en naast en over elkaar heen liggende krokodillen en schildpadden den bezoeker van het Reptielenhuis in de Rotterdamsche Diergaarde, in den waan brengt, dat hij een zeer natuurgetrouw opge zette troep voor zich heeft. Toch is die rust maar schijn. Alles leeft hier in pais en vrede, alligators, krokodillen, kaaimannen en schild paddenzoolang het goed gaat, zoolang er een soort evenwichtstoestand heerscht. Nu en dan komen er ernstige kibbelpartijen voor, die meestentijds geen ernstige gevolgen heb ben. Het laatste halfjaar was er geen sprake meer van een internationalen vrede onder de rep tielen. Het begon met een gewoon heibeltje. Tommy kwam terug van zijn tournée langs de kermissen. Hij was na een circa vijfjarige logeerpartij in het bassin, met niet al te veel moeite opgevangen, vertrokken, maanden lang erg verwend en kwam nu dik en rond, maar in een alleronverdragelijkst humeur, terug na afloop van het seizoen. Hij scheen het gezelschap van zooveel soortgenooten, verwanten en vrienden ontwend, hapte en sloeg met zijn bek als hij maar even wat ih zijn nabijheid zag, maar na korten tijd had men hem zijn kuren afgeleerd. Een paar maanden later werd het ernst. Met gerechtvaardigden trots wees kapt. Ter Marsch aan boord van de Kertosono een 3 y2 M. langen Indischen kamkrokodil aan, dien hij ondanks het minder gunstige jaargetijde levend had weten over tre brengen. De buit werd naar huis vervoerd en zou te water ge laten worden. In het groote bassin natuurlijk. Al bij de eerete pogingen om dezen sinjeur, die tot de in Indië terecht gevreesde „man- eaters" behoort, uit zijn lange, smalle verblijf te trekken, sloeg hij met zoo ongehoorde kracht zijn kop heen en weer, dat men vei ligheidshalve den smallen zijwand van zijn kist afsloopte en hem daarop voorover te wa ter liet springen. Al spoedig begon hij te dreigen, en daarbij bleef het niet. Een schildpad van ruim dertig centimeter lengte werd als met 'n ijzeren knip tang dwars doormidden gebeten, een jonge collega zoo duchtig te pakken genomen, dat hij 't niet lang overleefde. Uit voorzorg werd de geweldenaar in arrest gesteld. Door een voorloopige vlechtdraadafscheiding werd hij van zijn medebewoners verwijderd, maar toen met het oog op het maken der afscheiding het bassin een nacht droog stond, wist hij zich tegen de kunstmatige rotsen omhoog te wer ken, zoodat hij den volgenden morgen de op passers verwelkomde, in het wandelpad lig gend. Vlug sloegen de timmerlieden een stevig krat in elkaar en met weinig moeite liep het monster deze val binnen. Nauwelijks was de rust teruggekeerd, of er kwamen twee nieuwe kamkrokodillen aan „slechts" 2 j4 M. lang. Op hoop van zegen werden ze in 't groote bassin gelaten, waar echter de eene spoedig zoo'n voortdurende bedreiging voor de overige bewoners bleek te zijn, dat deze samenhokten in het verst ver wijderde hoekje van 't bassin. Als een furie ging hij nu en dan te keer, zoodat het niet bij één slachtoffer bleef. Toen viel het besluit de ruimte zoo te verdeelen, dat de ruziemakers te zamen konden zitten met behoorlijke be wegingsvrijheid. Een flinke separatie midden door het bassin zou de vreedzamen van de amokmakers scheiden. Dat beteekende ech ter nog wat meer, n.l. een heusche krokodil- lenjacht in klein bestek, doch zonder vuur wapenen. Het water werd uit het bassin ge- Jaten er was een takel in de ijzeren kapspan- ten vastgemaakt en een keur van groote en kleine kisten naar binnen gedragen. Willem, de oudste en meest geroutineerde dierenop- passer, dirigeerde de klopjacht. Eerst werden de schildpadden en enkele kaaimannen van niet meer dan goed een meter lengte met de hand gepakt, de wat forschere exemplaren in het vangnet geslagen Met de groote alliga- toren begon de takel zijn diensten te bewijzen. Ze werden met strikken om het lijf opgehe ven en buiten het bassin in een kist neerge-" laten. Ten slotte bleven nog alleen de woeste lingen te overmeesteren. Een groote transport- kist werd in het droge bassin geplaatst een flink touw in de lengte er doorheen gelegd. Met veel inspanning en handigheid slaagde men er in de beide knapen, stuk voor stuk een stevige lijn achter de voorpooten om het lichaam te bevestigen en daarop trok men be- 'hoedzaam de beide prachtdierén, ondanks de hevigste tegenstrubbelingen, in het hok en daarna uit het bassin. Thans zitten de rad draaiers getweeën in de rechter bassinhelft, vreedzaam tot dusverre. Ter linkerzijde heerscht ook rust. Kort verslag van de vergadering van het Bestuur van den L. T, B. De voorzitter herinnert in zijn openings woord het heugelijke feit van de opening van de R. K. Landbouwhuishoudschool te Be-gen. Met groote voldoening mag worden ge tuigd dat het mede een van de beste inrichtingen op dit gebied in Nederland is en hij uit den wensch dat allen in den L.T.B. zullen medewerken om deze mooie inrich- tin<s tot bloei helpen te brengen. De Geestelijk adviseur huldigt den voor zitter me' zijn benoeming als Ridder in de orde van de Oranje-Nassau. De heer Heymeyer doet verslag van de bemoeiingen gezamelijk met de Holl. Mij. van Landbouw om verlaging te verkrijgen van de tarieven van water ten behoeve van het veehoudersbedrijf in Noord-Holland. Een conferentie met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zal worden aangevraagd. Besp-ekingen werden gevoerd over de uitgave van een orgaan per 1 Jan. a.s. De heeren Rector Kok, Jac. Groen en Heymeyer werden benoemd in de Commis sie tot uitvoering van dit plan. Besloten wordt om op nader bekend te maken datum een buitengewone algem. vergadering te houden, waarop het plan tot uitgave orgaan en goedkeuring begrooting 1927 zal worden voorgelegd. Op voorstel van oen voorzitter zal de algemeene vergadering te Bergen worden gehouden, waarna gelegenheid zal bestaan tot bezichtigen van den Landbouwbuishoud- schooi. De heer v. d. Zwaan geelt verslag van de conferentie ten departemente inzake de uitvoer van fijne landbouwzaden, waar werd aargedrongen om alleen die zaden voor uit- voc- te. bestemmen, welke voorzien zijn van certificaat van een keurings-instituut. Eveneens bracht hij verslag uit van de conferentie bietenbouwers van den Ned Boeven- en Tuindersbond. Op een vraag van den heer Verkley of niet meer kan worden gedaan voor ophef fing vleeschvoerve-bod in Engeland, deden voorzitter en de heer Heymeyer mede, dat dit punt bijzondere belangstelling heeft en dal door Ned. Boeren- en Tuindersbond tiu getracht zal worden in overleg met andere Centrale Landbouworganisaties afschaffing van vleeschaccijns te verkrijgen, waardoor de positie van den Binncnland- sclien handel aanmerkelijk zal worden gesteund. DOOR DEN BURGEMEESTER GEOPEND. In de Handelsbeurs te Utrecht werd Dins dagmiddag de chrysanthemum keuring en bloemententoonstelling geopend, uitgaande van de afdeeling Utrecht van de Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Ónder de aanwezigen werden opgemerkt de echtgenoote van den Commissaris der Koningin, mevr. dr. Th. 'S Jacobs B. en W. en den gemeente-secretaris. De voorzitter, mr. A. J. Labouchëre, dankte allen, die hadden medegewerkt om deze tentoonstelling tot stand te brengen. Namens het hoofdbestuur van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde sprak de lieer Van Tets een woord van hulde tot de afdee ling Utrecht. Den voorzitter van de vaste keuringscom missie, den heer Kaufman, verheugde het, dat er weer een chrysanten-tentoonstelling gehouden werd. Hier blijkt, dat de kwaliteit weer vooruitgaande is en dat er meer aan dacht geschonken wordt aan het kweeken van meer variëteiten. Hij hoopte dat deze tentoonstelling een groot succes zou hebben. Vervolgens voerde burgemeester Fockema Andreae het woord, die allereerst dank bracht voor de hem gezonden fraaie chrysanten. Spr. wijst er op, dat men hier behalve de schoone kleuren ook de schoone vormen kan bewonderen. Een tentoonstelling als deze toont de beste resultaten van kunde en talent. Ten slotte sprak de burgemeester de beste wenschen uit voor het welslagen der tentoon stelling, waarna hij haar voor geopend ver klaarde. Dinsdagmiddag is de Zesde Nat. Pluimvee tentoonstelling te Barneveld door den eere voorzitter, den heer W. baron van Nagell, met een toepasselijke rede geopend. Spreker wees op de vele prachtexemplaren, die Bar neveld inderdaad eer aandoen. Onder de stands trekt vooral de aandacht een inzending van de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht, bevattende een aantal preparaten van aan infectieziekten bezweken hoenders. Aanschouwelijk zijn hier voorgesteld de verwoestingen door T.B.C. vogelpokken, diphterie en Kleinsche ziek te op en in de lichamen der dieren aange richt. Het vervoer per spoor van landbouwpro ducten, als aardappelen en suikerbieten, in Friesland is thans zóó druk, dat op het sta tion te Leeuwarden extra-goederentreinen moeten worden ingelegd. Bovendien werd een extra locomotief naar Leeuwarden ge zonden, die des nachts de goederenwagens naar de landbouwstreken moet brengen voor het vervoer dezer producten naar het bui tenland en naar de fabrieken in het binnen land. Brandwacht bedwelmd. 25.000 schade. Donderdagavond om ongeveer zeven uur was'mevrouw Rachenberger met haar beide dochters op de tweede verdieping van het perceel Heerengracht 149 bezig met het uitpakken van St. Nicolaas- en Kerstmis artikelen, waarin haar echtgenoot handel drijft. Op deze verdieping was juist een zending gebracht, welke in houtwol geëm- balleerd was. Plotseling hoe kan niemand verklaren klonk een knal en vlak daar op stond het vertrek in lichterlaaie. Door een uitschietende vlam kreeg mevrouw Rachenberger lichte brandwonden aan het voorhoofd en aan den rechterarm, terwijl een harer dochters door een wegspattende glasscherf aan den arm getroffen werd, waardoor een niet gevaarlijke kwetsuur ontstond. Het drietal kon zich door een overhaaste vlucht bijtijds het veege lijf ber gen. Toen de brandweervoertuigen van het station op de Prinsengracht ten tooneele verschenen, sloegen, de vlammen uit de ramen van de tweede er derde verdieping er. even later uit het dak. De brandwachts kregen onmiddellijk bij hun verschijnen de ontstellende boodschap, dat er drie kinde ren in het huis waren, doch spoedig bleek, dat deze de straat waren opgegaan. Daar hèt aanwezige materieel niet vol doende geacht werd, liet de bevelvoerder eenige reserve-voertuigen aanrukken, die spoedig ter plaatse waren. De brand was opmerkelijk fel, wat geen wonder was, want later bleek de brandweer, dat een partij van 2000 luxe-kaarsen en de noodige emballage en St. Nicolaasartikelen, o.a. lucifers, op de derde étage waren opgesla gen. De machinale ladder werd uitgeschoven en van hier had de frontaanval plaats. Ook werden slangen gelegd door het groote kan toorgebouw „De Koophandel" op 145 en door of langs de perceelen 149 en 151. In totaal werd met zes stralen op de motor spuit en op de Vechtkranen gewerkt. Tijdens den eersten aanval had een derde ongeval plaats. Dit overkwam den brand wacht A, de Jonge, die hef gebouw was binnengedrongen. Hij werd door den ver- slikkenden rook bedwelmd en viel daar door bewusteloos achterover. In dien toe stand werd hij door andere brandwachts gevonden. Er werd een autobrancard van den Geneeskundigen Dienst gerequireerd en nadat het bewustzijn was opgewekt, werd hij naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Zijn toestand bleek gunstig te zijn, zoodat ver moedelijk niet voor blijvende gevolgen ge vreesd behoeft te worden. Verwondingen had hij gelukkig niet opge,loopen. De blussc'ning was met het oog op het felle vuur, dat de gracht fantastisch verlicht te, niet gemakkelijk. Van alle kanten werd het vuur aangevallen en betrekkelijk spoe dig was het ergste voorbij. Toch brandden de tweede, derde en zol derverdieping geheel uit. De geheele voor raad werd verbrand. Het kantoorlokaal van Rachenberger kreeg ernstige waterschade, zoomede de daar beneden gelegen lokalen van de firma D. van Wijk, een im- en ex- porthandef. Ook in de aangrenzende per ceelen is eenige waterschade. Het politieonderzoek, dal geleid werd door commissaris Heeroma en inspecteur De Vries Humel, bracht geen licht omtrent de oorzaak van den brand. De waarde van de verbrande goederen bedraagt 25.000; de verzekering gaat daar zeer ver beneden. Het geven van een bepaalde richting aan bewegende lichamen is een vraagstuk, dat reeds in den oertijd tot op zekere ho-ogte tot een oplossing was gebracht. Immers wist de mensch voor de verdediging van zijn leven of voor de jacht pijlen te ver vaardigen, die hij behendig met behulp van zijn boog naar een bepaald doel wist ie sturen. Lang bleef deze kennis op dezen betrekkelijken elementairen trap van ont wikkeling staan, en zelfs de uitvinding van het buskruit en de daarmee gepaard gaande wetenschappelijke bestudeering van het richten op ver verwijderde doelen, de balis- tiek, geeft niet de cploss.ng van het vraag stuk, hoe een zich bewegend voorwerp van zekeren afsiand af kan worden beinvloed. Intusschen is een nieuwe factor in het spel gekomen: de radiotechniek. De radio techniek, die reeds zoo veel nieuwe mo gelijkheden schiep, kan ook op het boven genoemde gebied een ruime toepassing vin den. Sinds lang worden in verschillende landen proeven genomen in het draadloos besturen op afstand van schepen of vlieg tuigen. Deze proeven, die meestal plaats vinden ten behoeve van het leger, worden vaak in het diepste geheim uitgevoerd, zoo dat er betrekkelijk weinig over vermeld wordt. Vast slaat, dat deze nieuwe toepas sing der radio de menschheid groote dien sten kan bewijzen, maar ook ontzettend veel onheilen zou kunnen stichten. Een vliegtuig zonder piloot en zonder passa giers zou zonder bezwaar zeer hoog in de atmosfeer kunnen opstijgen en zich dus ook zeer snel voortbewegen. Zoo zou volgens de berekeningen de afstand ParijsNew- York in 7 uur overvlogen kunnen worden, terwijl de reis van Kaapstad naar Cairo slechts 13 uur zou vergen. Maar ook zou een dergelijk vliegtuig ongekende hoeveel heden springstoffen op een vijandelijke stad kunnenu itstorten. Met een vloot van 300 dergelijke vliegtuigen b.v. zouden p. dag stad kunnen uitstorten. Met een vloot van 3000 ton lading kunnen vervoerd worden. Men bedenke hierbij, dat tijdens den laat sten oorlog slechts een dagelijksch gemid delde van 16 ton springstoffen werd ver schoten. Laten we echter deze weinig verblijdende vooruitzichten verder rusten, dan dient nog vermeld te worden, dat een groote moeilijkheid, die ten slotte echter volkomen overwonnen is, hierin bestond, dat de ontvanginrich'ing van het vliegtuig ongevoelig moest worden gemaakt voor storingen, die het anders van zijn. baan zou den kunnen brengen. Ook de vijand zou bijvoorbeeld een dergelijk vliegtuig kunnen terugsturen, door het uitzenden van ge schikte signalen. Daartoe worden thans de ontvangtoestellen van filters voorzien, die slechts hoogfrequente golven opvangen van een bepaa'de frequentie en een be paalde modulatie, m.a.w. de radiogolven, waarvoor het toestel gevoelig is, moeten niet alleen een bepaalde lengte hebben, maar ook een bepaald wijsje zingen, dat alleen aan ingewijden bekend is. Toestellen op deze wijze gebouwd, worden zelfs niet door de meest systematisch uitgezonden storingen in de war gebracht. Toch blijven er nog moeilijkheden over. Zoo zal bijvoorbeeld de praktische toepas sing over groote afstanden afhankelijk zijn van 't draadlooze zien, de televisie. Het is n.l. niet goed denkbaar, dat een vliegtuig draad'oos bestuurd kan worden, zonder dat men het voortdurend ziet. De televisie is echter een probleem, dat nog op oplos sing wacht. Het opvliegen en de landing leveren ook nog eenige moeilijkheden op, terwijl voor deze toepassing natuurlijk al leen automatisch ges'abiliseerde vliegtui gen in aanmerking komen. De zes inzittenden gedood. Een Junker-vliegmachine is nabij Santa- Cruz in Bolivia te pletter gevallen. De pi loot, de monteur, vier passagiers, o.w. een vrouw en de consul van Bolivia te Arica, zijn gedood. Onlangs werd gemeld, dat het nieuwe viaduct bij het kruispunt Beugen vermoede lijk eerst in Maart in gebruik zou worden genomen. Naar de Tel. verneemt, zal dit naar alle waarschijnlijkheid reeds in Decem ber het geval zijn. De fundamenten zijn thans geheel uit beton vervaardigd, wat een nieuwe instorting vrijwel onmogelijk maakt. Het Nederlandsche Kolonisatie Bureau te Ottawa, deelt mede, dat het aantal Ne derlandsche landbouwers, die zich in Ca nada nederzetten, steeds grooter wordt. De Nederlandsche bollenkweekers die zich on langs op Vancouver, Island hebben gevestigd, maken het zeer goed en verscheidene groe pen, die zich in de prairie gevestigd hebben, trekken anderen aan. Ook de Nederlanders die het zuivelbedrijf uitoefenen hebben groot succes. Bij een auto-ongeluk om het- leven Uit Batavia wopdt gemeld: De hoofdvertegenwoordiger van de Ba- taafsche Petroleum-Maatschappij in Ned.- Indië, de heer W, Muurling, vertrok Don derdagavond naar Bandoeng in een Bjuick. De heer Murluing zat naast den chauffeur. Vóór Paroengkoeda bij Soekaboemi is de wagen, na het passeeren van een bocht, blijkbaar den berg opgereden, van den weg afgeraakt, drie meters naar beneden ge kanteld, waarna een boom den verderen val stuitte. De chauffeur werd de wagen uitgeworpen, evenals de heer Muurling, die blijkbaar de wagen over zich heen gekregen heeft. De medicus, dr. Olivier, die vlak achter den heer Muurling reed, kon slechts diens dood constateeren. De heer Muurling is blijkbaar op slag gedood. De tweede chaufleur werd onder den gekantelde wagen vandaan gehaald; hij had slechts schrammen evenals de andere chauffeur. Het lijk van den heer Muurling is naar Soekaboemi vervoerd. Mevrouw Muurling vertrok onmiddellijk derwaarts, He! stoffelijk oveschot wordt te Welte vreden ter aarde besteld. Dc 10.000e roode kaart. De Courant meldt Bij het Inlandsch bestuur te Batavia is dc tienduizendste roode kaart door een man uit Karet ingeleverd. Er is natuurlijk geen sprake van dat deze kaart de laatste is. Van bevoegde zijde kregen wij de verze kering, dat veilig mag worden aangenomen, dat ook bijna alle kampongs in en om Batavia door het communisme zijn aangetast. D.w.z. dat het vast staat, dat bijna de geheele be volking in het bestuursgebied van Batavia, omvattende de afdeelingen Batavia, Tange rang en Meester-Cornelis tot de P.K.I. is toegetreden en daarom roode kaarten hebben gekocht en betaald. De' communistische propagandisten heb ben op die wijze al duizenden guldens op gestreken. Er zijn roede kaarten bij van f 0.25 per stuk, maar het blad zag er ook van f 1 en zelfs van f 1.50. Het communisme schijnt nu m de Bata- viasche kampongs te hebben afgedaan, al thans te oordeelen naar het onafgebroken bij het inlandsch bestuur binnenstroomen van roode kaarten en het „ampoen" (ver giffenis) vragen door de bezitters van die- kaarten. 1 nm 1 Ter gelegenheid van de plechtige ope ningszitting van de Parijsche universiteit werd Zaterdag in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden het doctoraat honoris causa verleend aan Prof. Chr. Snouck Hurgronje van de Leidsche Univer siteit. Men schrijft ons Wevers en weefsters uit ons land houden van 20 tot 29 November a.s. een tentoonstelling van handweefsels in het gemeente gebouw Raamweg, Den Haag. Door het Rafaëlcomité, Bosscheweg 125 Tilburg, is samengesteld en in den handel gebracht een keurlijst van Roomsche Jeugd lectuur. Deze lijst bevat 93 titels van jeugdboeken voor kinderen van 6 tot 16 jaar. Al deze boeken dragen het stempel van den Keur- read voor Roomsche Jeugdlectuur. Het is algemeen bekend, dat dit een waarborg is voor het beste op bet gebied van lectuur voor de R. K. Jeugd. De copie van deze boeken is vooraf gekeurd volgens de beginselen, opgenoemd in het voorwoord van catalogus „Rafael" en in de brochure: „Wat laat ik m'n kin deren lezen?" van Frater Sigebertus Rom- bouts. Tegen het aanstaande St. Nicolaas- feest kan deze lijst voortreffelijke diensten bewijzen. Zij is verkrijgbaar in den boekhandel, te$en 1 ct. per ex. Niet het minst in de prentjes-industrie (wie herinnert zich niet de kanten kruidje- roer-me-niets die hij met groote oogen van bewondering op de zusterschool in ontvangst nam?) is naspeurbaar, hoezeer de kerke lijke kunst is afgedaald tot een vlakke, fabrieksmatige en wee-sentimenteele pro ductie van smakeloosheden. Pogingen om ook op dit gebied verbetering te brengen verdienen toejuiching. Op de prijsvraag uitgeschreven door het St. Bernuiphus-Gilde voor bidprentjes wa ren slechts een vijftal inzendingen ontvan gen. De jury uitte haar teleurstelling over dit geringe aantal, te meer daar het van groot belang zoude geweest zijn, indien goede ontwerpen tot uitvoering waren geko men, Een eerste prijs kon niet worden toe gekend. De tweede prijs verwierf het ont werp onder motto „Verrijzenis", waarvan de ontwerper bleek te zijn Alex Asperslagh, De jury bestond uit de heeren Rector Th. M. P- Bekkers, Ir. Jos. Th.' Cuipers, Dr. E. J, Haslinghuis, Eug'. Liicker en Ir. H. Thun- nissen. (Nieuwe Eeuw.) Wij ontvingen ter aankondiging: VERBETER UW DUITSCH! Practische Grammaticale wenken voor handelscorres pondenten, door H. Aikes, Privaat-Docent in Handelscorrespondentie en A. van Asselt, leeraar Duitsch M. O. Uitgevers-Mij. ran der Laan Co., 's-Gravenhage. Rekenboek voor de Lagere School door J. Drop en A. Tjepkema, hoofden van christ, scholen te Den Haag. Slotstukje. Antwoorden behoorend bij het slotstukje, Nfjgh v. Ditmar's Uitgeversmaatschap pij te Rotterdam. De overgang van het Lager naar het Mid delbaar Onderwijs en het onderwijsprogram ma der H, B. S. 5-j. c. Een kritiek op de be schouwingen van Dr, Rêvesz door Dr. G, C. Gerrits, Uitg. van H. D: Tjeenk Willink Zoon, Haarlem. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. ONS LITURGISCH TIJDSCHRIFT, 11e jg. no. 6, Dr, J. Teulings. De liturgische Misgebeden op het feest van Christus' Ko ningschap, Dr. W. Lampen O. F. M., St. Franciscus en de Liturgische geest, P, W., Een en ander over de Doodenliturgie II Slot, Dom Gerold O. S. B., Liturgie-Ge dachtenisviering, Van Leuven, met foto, Mededeelingen: Utrecht, 's Bosch. Volks uitgaven, Inhoud. SOBRIëTAS, 20e jg. no, 10, XVIIIe Internationaal Congre tegen het alcoholis me, Ruys de Beerenbrouck. Welke wij zigingen behoeft de drankwet. Wijn ma ken, J. H. Uit Eigen Kamp. Pater Ildefonsus. Varia. St, ANTONIUS, 32ste jg., 11e aflevering, Allerzielen. Schetsen uit het Leven, Van dit en dat voor ieder wat. De Wereld van het Groote, Nieuwe uitga ven. De Franciscaansche Missiebond. Uit onze Missie van Zuid-Chansi. Uit onze Missie .van Brazilië. Missk-Astie, Missie-kroniek. Missie-Giften. Verkregen en gevraagde Gunsten. KRUISTRIOMF, 6e jaarg. 4e afl. Be zijden van Leden naar Zoeterwou heen, door Dr. H. van Lieshout. De Sermo Angelicas of Engelsche Sermoen. Java, door Fr, Jan de Rooij O. S. Cr. Uit onze Congo- missie. Naar de Missie, door Hub. Cuy- pers. Uit onze Minnesotamissie, Onder de vacantie, naar Onamia H. IJzer- mans, .O, S. Crusis. HetJodenkind van Krakau. Het zuiverende vuur, door S. Het Beloofde Land. Eenigen tijd geleden heeft een ®in dienst van de N.V. Haagsche Tramweg-Maat schappij te "s-Gr.iveuhage geweest zijnde beambte bij het Kantongerecht te Lei len tégen die Maatschappij eene vordering inge steld, waarin nij ander meer vroeg, veroor deeling van gedaagde gemelde Maat schappij tot afgifte aan hem van een ge tuigschrift. De Tramweg Maatschappij stelde zich op het standpunt, Jat jndieu door haar een getuigschrift moest wordeu afgegeven ver meldende de wijze waarop door eischer aan zijne verplichtingen war, voldaan, dit ge tuigschrift tevens meest vermelden de wijze, waarop de dienstbetrekking een einde had genomen, en verkeerde alzoo in de mce- ning, dat zij niet verplicht was een ge tuigschrift als verlangd af ie geven Bij vonnis van den Kantonrechter te Leiden d.d. 4 Augustus 1926 werd evenwel gedaagde veroordeeld aan eischer af te geven een getuigschrift als door hem ge vraagd, op grond van de bepaling, voorko mende in art. 1638aa B, W. dat bij beëin diging van eene dienstbetrekking de werk gever verplicht is, den arbeider op diens verlangen een getuigschrift uit te reiken, beva'.tende eene juiste opgave omtrent den aard van den verrichten arbeid en den duur der diens betrekking alsmede, doch alleen op hijzonder verzoek van dengene aan wien het getuigschrift moet worden uitgereikt, omtrent de wijze waarop de arbeider aan zijne verplichtingen beeft voldaan. In voldoening aan gemeld vonnis is door de^gedaagde aan den eischer op 19 Augustus 1926 een getuigschrift afgegeven luidende o.m,: „dat hij gedurende dien tijd de» hem opgedragen werkzaamheden naar behooren heeft vervuld met uitzondering van een dag, toen hij, na den vorigen avond dronken te zijn geweest en des nachts in dronken schap thuis te zijn gebracht te zijn onder het voorwendsel, dat hij ziek was, zijn werk heeft verzuimd," Door gcmelden arbeider is thans opnieuw bij het Leiasche kantongerecht eene vorde- ring tegen dc Maatschappij ingesteld. Bi; vonnis van 3 November 1926 veroor deelde de kantonrechter gedaagde om aan den eischer ter vervanging van het door haar aan eischer uitgereikt getuigschrift, gedateerd 19 August is 1926, uit te reiken een getuigschrift, bevattende eene juiste opgave omtrent den aard van dén verrich ten arbeid en den duur der dienstbetrek king, alsmede de wijze waarop eischer aan zijne verplichtingen heeft voldaan, daarbij overwegende, dat van de toevoeging in het getuigschrift van de woorden: „met uitzon dering van een dag, toen hij, na den vori gen avond dronken te zijn geweest en dés nachts in dronkenschap thuisgebracht te zijn, onder het voorwendsel dat hij ziek was, zijn werk heeft verzuimd", niet kan wor den gezegd, betrekking te nebben op de wijze waarop eischer zijn werkzaamheden heeft verricht. Verder werd gedaagde veroordeeld om aan eischer, tegen kwijting te betalen ter vergoeding van de schade, door gedaagde geleden en nog te lijden, doordat gedaagde hem niet heeft afgegeven een getuigschrift als voormeld, een bedrag van 12,voor elke week vanaf 19 Augustus 1926 lot aan de afgifte door gedaagde aan eischer van dat getuigschrift. Naar wij vernemen, is de toestand van Mgr. J. A. S. van Schaik, president van het Klein-Seminarie te Culemborg, de laatste dagen iets verbeterd. De rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft heeft aan „De Inge nieur" meegedeeld, dat, hoofdzakelijk door de bemoeiingen van dr. G. A. F. Molen graaf, hoogleeraar te Delft en H. Reinink, hoogleeraar te Petroria, het bevoegde gezag in Zuid-Afrika heeft goedgevonden, dat aan de „University of South Africa" het propae- deutisch examen der Technische Hooge school te Delft vrijstelling zal geven van den eersten cursus voor den graad van „Bache lor of Science", dat het diploma van candi- daat aan deze hoogeschool gelijk zal zijn ge steld met voormeld diploma van „Bachelor of Science" en dat het diploma van inge nieur aan de Technische Hoogeschool te Delft zal gelijkgesteld zijn met het diploma voor den graad van „Master of Science." i«i De voergeoefende dienstplichtigen van de lichting 1926, niet begrepen onder hen, diè bij den Vrijw. Landstorm aan het examen voor reserve-sergeant of sergeant-titulair hebben voldaan, en die aangewezen zijn voor de officiersopleiding, komen bij de in fanterie, de wielrijders en de onbereden artil lerie tusschen 15 en 19 Nov. voor eerste oefening onder de wapenen. De a.s. Legerorders bevatten een mini- sterieele beschikking inzake inlevering van goederen door dienstplichtigen, die naar de aanvullingsreserve overgaan. Daarbij wordt bepaald, dat in December 1926 wor den ingeleverd de rijksgoederen, verstrekt aan de gewone dienstplichtigen der land macht van de lichting 1911, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds eer der heeft plaats gehad. Tot liquidatie besloten. In de dezer dagen gehouden buitengewo ne aandeelhoudersvergadering der Kon. Ned. Glasfabriek J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht, is besloten tot liquidatie van de N. V, De Maatschappij werd in haar huidigen vorm in 1920 opgericht met een kapitaal van Volgens de „N. R. Ct." wordt thans te Delftzijl turf uit de veende.ij«.n aangevoerd» die de volgende week per stoomschip naar Engeland zal worden ve. ,ccra. Aan de glasfabriek van de firma Bakker te Nieuw-Biunen, is een nieuwe vleugel gereed gekomen, die hoofdzakelijk bestemd is voor de fabricatie van matglas. Hierdoor rullen ruim 150 glasblazers weer werk vinden. Dezer dagen is op het Bondskantoor ta 's-Hage, een vergadering gehouden van ver tegenwoordigers der bondsbesturen van de landelijke bonden van schoenmakerspa troons en schoenwinkeliersvereenigingen. De vergadering werd geleid door mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. Besloten werd een vereeniging „Leder-contröle-station" op te richter- Het doel der vereeniging is de fabrikatie en het verwerken van goede kwaliteit leder te bevorderen. Een der middelen daartoe is het vaststellen van normen, waaraan onver- Zwaard zooileder dient te voldoen. Het onderzoek van het onder controle van het station staande leder zal geschieden door het Rijksproefstation voor de Leder industrie te Waalwijk. De vergadering droeg het uitwerken der genomen besluiten in zake de oprichting op aan de heeren mr. Van Hellenberg Hubar en Hessels, bondsadministrateur. De mijnwerkersorganisaties hebben hef voorstel der mijndirecties aangenomen inza ke de datum van ingang van den zesuren dienst op Zaterdag, De meeste-lijke ve-^edigind door min. Valï Karnebeek van het Ned.-Belgisch verdrag noopt alle persorganen, die tegenstander van het tractaat zijn tot de erkenning, dat de kansen op aanneming ongetwijfeld gesle gen zijn. Zoo schrijft de parlementaire redac teur van „De Maasbode" in het Kamerover- zicht o.a.: Het is en zal steeds blijven een histo rische dag in onz parlementaire geschie denis: de middag van den 4en November van dit jaar. Heeft- Staal zijn nacht gehad, voortaan zal men ook spreken van den dag van Van Karnebeek! Schitterend heeft hij zijn rede opge bouwd, waarbij eerst de politieke en daarna de economische zaken uit het verdrag behandeld zijn. Een feit is het, dat de minister in het politiek gedeelte van het Verdrag alle dubia, waarteg envele sprekers bezwaren hadden, naar onze meening heeft wegge nomen. We zouden, zoo wordt ten slotte gezegd, nog veel kunnen schrijven over deze magi- sriale rede, zooals er mogelijk in een men- scbenleeftijd niet een in ons parlement wordt gehouden. We weien, dat Kamerleden naar den minister zijn gegaan en verklaard hebben, u hebt mij voorstander gemaakt, en boven dien dat velen aan het twijfelen zijn ge bracht. In parlementaire kringen denkt men dat kunnen we met groote zekerheid verklaren, dan ook heel anders over het tractaat en de kansen van aanneming dan een paar dagen geleden. De „Nieuwe Rott. Courant" zegt: Het is maar goed, dat niet aanstonds na de rede van minister Van Karnebeek een beslissing over liet tractaat behoefde ie worden genomen. Immers, in zijn lang betoog waren zeer suggestieve passage's; in zijn peroratie trof een klank van oprechtheid en moeizaam bedwongen ge voel, die niet naliet indruk te maken. Over het geheel gaf d minister zich met sympathieke openhartigheid en ver weerde hij zich met een slagvaardigheid en welsprekendheid, waardoor verschil lende weifelaars uitermate geïmponeerd moeten zijn geweest. De voorstnaders waren dan ook verukt over deze kranige verdediging; niet slechts de luide bijvals betuigingen aan het eind, ook de vele handdrukken daarna getuigden van hun bewondering. De overzichtschrijver van „Het Handels blad" moet wel noodgedwongen tot de conclusie komen, dat het derde deel van Jhr. v. Karnebeek's rede, dat eigenlijk alles beheerschte, zeker tot hernieuwd ernstig nadenken stemde. En wij vermoeden, zoo wordt verklaard, dat, vooral door dit laatste deel, de minister vrij wat stemmen heeft gewonnen. Ook „Het Vaderland" moet de vraag, of de kansen van het verdrag gestegen zijn; wel bevestigend beantwoorden! Opening door den minister van Onderwijs. Naar men verneemt zal de- Minister van O., K. enW., mr. M. A. M.Waszink op Don derdag II November a.s. den radio-ondes- wijsdienst van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart met een rede voor den zender van den H.D.O. te Hilversum openen. Na de rede van den Minister zal de heer C. C. Nuy, voorzitter van de Radio commis- ie van het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart de beteebenis van het radio-onderwijs voor de Binnenvaart uiteenzetten. Het radio-onderwijs voor de Binnenvaart uitsluitend vakonderwijs zal voorloo pig alleen betrekking hebben op de bepalin gen van het Binnenvaartreglement, het be- tonnings- en bebakeningsstelsel in Neder land, scheeps-motoren, eerste hulp bij onge lukken aan boord van binnenschepen en radio. De lessen, welke zullen worden uitge zonden, zullen niet alleen bestemd zijn voor de varende binnenschippers, die 'n radio- ontvangtoestel aan boord hebben, doch ook voor de leeraren en leerlingen der Binnen- vaartscholen in ons land. Het onderwijsfonds voor de Binnenvaart heeft daarvoor alle Bin- nenvaartscholen in ons land voorzien van een radio-ontvangtoestel, terwijl binnen schippers in de gelegenheid worden gesteld door bemiddeling van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart op gemakkelijke wijze in het bezit te komen van een toestel,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10