II HMrproMeem es woningvoorziening. Mgr. G. H. F. Stoffels. Voornaamste Nieuws. Stadsnieuws. „In Memoriam" Maandag 8 November 1926 50ste Jaargang No. 16389 Aangifte moet, op straffe van versies van alle reelaten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. Eerste blad. A da 9 November DL Nlfcov; K.-A. £iV'AARSCHOOL TE BEVERWIJK. Door den HoogFeïw Meer J. M. Lucassen, Deken te Beverwijk, werd de eerste steen geleed voor dé nieuwe R "K. Bewaarschool aldaar. De plechtig heid werd o.a. bijgewoond door het gemeentebestuur. DE FEESTEN TE IJMUIDEN. in dit nummer. Een natuurverschijnsel? Haarlem. WEEREERICHT. Sneeuwwitje." Vereeuigiiig Gelooj en Wetenschap. Van een aanrijding. R.-K. Kring. De zwijntjesjagers. Wees voorzichtig. re abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij •ooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Kdvprtentiën 35 cents per regêt Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 cL, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^fl bij een ongeval met f O^Sfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUUO. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 doodelijken afloop bij verlies van een hand, f I9K bij verhes van een f RH eèn oog; duim of wijsvinger «*U. bij 'n breuk van f A f| bij verlies v. eer i 1 "tU, een voet of ëèn oog; - duim of wijsvingeruu- been of arm; andere vinger F Vrijdag en Zaterdag j.l. zijn twee belang rijke vergaderingen gehouden, waarin het nog altijd brandende vraagstuk van de voor ziening in goede volkswoningen besproken is. De eerste was de algemeene vergade ring van den Nationalen woningraad, waarin het huurprobleem der met overheidsgeld gebouwde woningen besproken werd. Wij hebben op dit belangrijke vraagstuk al herhaalde malen de aandacht gevestigd en gewezen op de noodzakelijkheid, dat in de toekomst iets gedaan wordt ter verminde ring van de enorme kapitalen, drukkend op 'de Woningwetwoningen, gevolgd van de abnormale bouwkosten in de oorlogsjaren, waardoor de huren in dezen tijd van dalende loonschaal ondragelijk worden. Op de bovenbedoelde vergaderng nu van iden Nationalen Woningraad is het rapport behandeld der commissie, ingesteld om een onderzoek in te stellen naar het huurpro bleem voor arbeiders- en middenstands woningen. Tot goed begrip laten we de Conclusies der commissie hieronder volgen: De buren van alle Woningwetwoningen, zonder onderscheid, dienen volgens één alge meen geldenden maatstaf te worden bepaald. Als maatstaf moet worden aangenomen de gematigde marktprijs, welke in het algemeen overeenkomt met den gewijzigden kostprijs der woningen, maar daarvan in bijzondere gevallen (wanneer door bijzondere plaatse lijke omstandigheden een komplex woningen in huurwaarde is toe- of afgenomen) naar boven of naar beneden eenigszins kan afwijken. Bij de huren der bestaande Woningwet woningen is geenerlei uniformiteit te ont dekken. Om aan de moeilijkheden een einde te maken en tevens de huurbepaling voor de Woningwetwoningen weer op een gezonde basis te brengen, is liet noodzake lijk dat het hiervoren beschreven beginsel in praktijk wordt gebracht. Het crisisgedeelte der bouwkosten van de met voorschot, ingevolge de Woningwet gebouwde woningen en van de kosten van grondaankoop en bouwrijp maken, voorzoo- ver dit met rijksvoorschot is geschied, (dient te worden afgeschreven als normaal. Als crisisgedeelte van de bouwkosten beschouwt de commissie alles, wat het thans geldend peil, hetwelk voor het ge heele land op gemdideld 160 pCt. van 1913 kan worden gesteld, te boven gaat. Hier mede is een bedrag gemoeid, hetwelk naar ruwe raming op 206 millioen gulden kan worden gesteld. Het rijk dient hiervan 75 pCt., de gemeente 25 pCt. voor haar reke ning te, nemen. Voor de delging van deze crisisschuld dient een amortisatiefonds te worden ingesteld. Het crisisgedeelte van de grondkosten kan de commissie niet ramen. Het zal van geval op geval uiteenloopen. Daarnaast dient, naar de meening der com missie, de rente van rijksvoorschotten, voor zoover zij 6 pC.t. bedraagt, voorloopig tot 5 pCt. te worden teruggebracht. Tegenover dit. crisisverlies staat een crisisvoordeel, betwek is te veikrijgen door een bijschrijving op de bouwkosten van Woningwetwoningen, die onder het thans geldend peil zijn gebleven. Deze bijschrijving zal, ruw geraamd, 20 a 30 millioen opbren gen, welk bedrag in dezelfde verhouding van 75 pCt. en 25 pCt. aan rijk en ge meenten ten goede komt ter vermindering ,Van de lasten der afschrijving. De crisisbijdragen worden afgeschaft. Indien er dan nog aanleiding is om ten aanzien van enkele woningkomplexen oi ten aanzien van de woningen in enkele gemeenten, van het aldus ontstane nieuwe huurpeil naar beneden of naar boven al te wijken, dienen de hieraan verbonden kosten, respectievelijk baten, door dc betrokken gemeente gedragen te worden, respectieve lijk aan haar ten goede te komen. De door de commissie voorgestelde maa - regelen tot het uit den weg ruimen de. crisis-huurmoeilijkheden zullen van °ijk en gemeenten geen grootere geldelijke offers vergen dan reeds thans door hen worden gedragen. De nieuwe huren zullen overeenkomen met de huur, waarvoor thans nieuwe woningen zonder bijdrage zijn ie bouwen. De totale huuropbrengst zal niet ve£l vcr" schillen van de totale huuropbrengst, van thans. Echter zullen de hoogste huren ver laagd, de laagste huren verhoogd gorden. Deze huurverhooging dient zéér geleidelijk te worden ingevoerd. Geheel los van het vraagstuk der huur bepaling heeft de commissie beschouwd de vraag, op welke wijze voor hen, die niet uit eigen iinancieele kracht, op behoorlijke wijze in hun woningbehoefte kunnen voor zien, het wonen In een goede woning praktisch kan worden mogelijk gemaakt (de commissie wenscht hiervoor niet den term „sociaal-achterlijken" te gebruiken). Aan deze gezinnen dient een bijdrage te worden gegeven. De nieuwe steunregeling zal de oude „sociaal-achterlijkheidsbijdrage" ver vangen. Over deze oplossing kan men van meening verschillen; erkend dient te worden, dat de commissie het probleem der te hooge woninghuur zeer scherp en volledig heeft gesteld. Naast het verschijnsel der hooge huren is daarop Zaterdag het Woningcongres ge houden, door drie organisaties bijeengeroe pen, waarop vier inleiders de heeren mr. van Aalten, Nijkamp, Smeénk en Wibaut praeadviezen uitbrachten over de vraag: Is te verwachten, dat bij het verleenen van voorschotten en bijdragen overeenkom stig de Woningwet op den voet van de circulaire van den minister van arbeid, handel en nijverheid aan de gemeentebe sturen van 17 Maart 1926, op voldoende wijze in de woningbehoefte in de naaste toekomst zal worden voorzien, en zoo neen, welke politiek behoort dan te worden ge volgd? In bedoelde circulaire van den minister van arbeid wordt te kennen gegeven, dat uit 's Rijks geldkist nog wel geld zal worden uilgetrokken voor opruiming van krot woningen, maar dat nieuw geld voor woning bouw alleen beschikbaar zal worden gesteld bij volslagen in gebreke blijven van den particulieren bouw. Die circulaire heeft be grijpelijkerwijze ongerustheid verwekt onder allen, die zich met de voorziening der volkswoningen bezig houden. Eenstemmig heid is op deze vergadering natuurlijk niet bereikt; toch was het debat, vruchtbaar, omdat er een drang naar de regeering van uit kan gaan, om óf wel dp Woningwet naar behoefte te blijven uitvoeren, óf wel maat regelen te beramen, waardoor aan de oorspronkelijke bedoeling der Woningwet wordt voldaan. Wie beide vergaderingen met elkaar in verband beschouwt, ontkomt niet aan den indruk, dat het huurprobleem het geheele vraagstuk beheerscht Het moge waar zijn, dat de regeling van de huur van de be staande woningen en de voorziening met nieuwe woningen twee verschillende zaken zijn; toch is bij beide de hoogte van de huur bet alles beheerschende element. Immers, de eisch aan de regeering om ook in de naaste toekomst geld voor nieuwe woningen beschikbaar te stellen, heeft alleen zin, wanneer men erkent, dat de particuliere bouwnijverheid ook thans nog niet voorzien kan in de behoefte aan woningen, waarvan een in verhouding tot het loon normale huur de exploitatie kan dekken. Over het huurprobleem in zijn geheel, willen wij daarom in eenvolgend artikei nog het een en ander zeggen. Sociëteit St. Bavo, Meisjespatronaat St. Elisabeth 8 uur. Bestuur F. K. Grafische Bond 8 uur R.K. Kleer makers 8 uur, Rechtskundig Bu reau half 9 uur Debatcursus R.K. Vrouwenbond 8 uur. „Sf. Caecilia" 8 uur. St, Jozelsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie Rederijkers „St, Gcnesius" 8 uur. Repetitie vioolclub 8 uur. Gem- Concertgebouw. Tweede Bach- Conccrt 8 uur. Stadsschouwburg. Vereenigd Rotterd. Hofstad Tooneel „Eenzaam" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbnrean van bet Sin! Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens, Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleeir van 9'412 uur. R.K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 8—-10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag, avond R.K. Leeszaal en üitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen 'van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.ra. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de tjerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in hel gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNjËLVERBAND, Centrale Posi Telef. r'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan del huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). In den ouderdom van 74 jaar is Zaterdag in het St. Bavogesticht te Heemstede zacht én kalm overleden de HoogEerwaarde Heer, Monseigneur G. H. F. Stoffels, laatstelijk Deken en Pastoor der St. Jozafsparochic en kanunnik van het Kathedrale Kapittel te Haarlem. Met hem -gaat uit Haarlem's priesterschaar henen een der schitterende figuren, op welke het Diocees met trots mocht neerzien, een priester in den meest wijden en wijdschen zin des woords, die niet slechts aan het,H. Altaar offerde, doch ook zich zeiven ofierde van den morgen tot den avond. Een man, een heilig priester voorzeker, die van het oogenblik der Heilige priesterwij ding af, zijn priesterlijke roeping waardig heeft bewandeld, ten volle heeft beleefd, als een voorbeeld voor allen, die ooit met hem in aanraking kwamen, in wien schitterend is bewaarheid geworden, wat hij beloofde, zich wijdende aan den dienst des Heeren: „Do- ininus pars hereditatis meae en calcicis meae: Tu es, qui resütues hereditatem meam mihi." Gij, o Heer, ziit het deel mijner erfe nis en van mijn kelk: Gij zijt, het, die mij eens mijn erfdeel zal teruggeven," En de Heer, zijn trouwe Meester, zal hem het erfdeel teruggeven, nu hij komt met volle schoven rijpe,n oogst. Met de talenten, hem in ruime mate door God geschonken, heeft hij gewoekerd dag en nacht en nooit plaatste hij zijn „licht onder dc korenmaat." Hij begreep, dat een priester, wilde hij waarlijk priester zijn, een offerleven lijden moest; en zoo heeft hij geleefd in al de jaren van zulk een rijk priesterleven, eiken dag, elk oogenblik, gevend en offerend zich zei ven geheel en onverdeeld, zijn talenten zijn kracht, zijn geld en goed, waarmede God hens gezegend had, in het volle bewustzijn, dat, wat hij van God ontvangen had, aan God ook moest teruggeven, gebruiken moest in Zijn dienst, tol Zijn glorie, tot heil en geluk dergenen, die ooit aan zijn zorgen zijn toe vertrouwd geweest. Dat was zijn levensdoel, dat was zijn ideaal. Waar hij kwam en waar hij was, beminde men hem allereerst om ziin deugd en heilig leven, omdat hij „begon te doen en te leeren," anderen leerde beleven, waarin hij zelf steeds een schitterend voor beeld was. En daardoor ook op de tweede plaats was hij een vader die zijn kinderen beminde met die echte pure liefde welke is uit God, welke liefde steeds warmer werd omdat zij gevoed werd aan de bron der Allerhoogste en aller reinste liefde, Christus in zijn aanbiddelijk Sacrament. Vandaar ook de groot e kracht welke hij kon ontwikkelen bij zijn steeds zoo zwakke gezondheid, dat brandend vuur dat uitstraal de en een licht verspreidde en warmte alom. Zijn devies was: „alles kan ik in Hem, die mij versterkt." Hij heeft gearbeid in den dienst des Hee ren zoolang hij kon arbeiden om ten slotte op zijn levensavond zich alleen voor te be reiden voor zijn heengaan naar zijn Meester daarboven. Wie van Haarlem's Katholieken zal hem niet kennen dien heiligen priester, dien een- voudigen Herder. f Als hij daar henenging langs de straten in zijn parochie in gebogen houding als de een voud zelve; en in de nauwe stegen, waar zooveel goed te doen was en zooveel nood te lenigen, als hij troostte de bedroefden en moed insprak den wankel-moedigen, als hij begroet werd als de helper en redder van zoovclen. Als hij het „brood des levens" brak voor de menigte door zijn weisprekend en gloed vol woord, als hij olie en balsem wist uit te gieten in gewonde zielen. Doch niet slechts Haarlem's Katholiek e* hebben zich mogen stichten aan dat beili; priesterleven, neen, ook Amsterdam zal ge tuigen van dat heerlijk leven, Amsterdam, hetwelk het geluk heeft gehad hem te inoger bezitten als een „Gezellenvader" in de ruimste beteekenis. Beschrijven wat hij daar gewerkt heft en tot stand gebracht in zijn negen-jarig ver blijf in het Kolpingshuis, vermag geen pen naar waarde te benaderen. Het is wellicht niet bekend, van het rustige St. Bernardus-huis naar de Sfads- houderskade ging, alwaar het Gezellenhuis zich bevond, gesticht door Van Nispen, zali ger en roemrijker gedachtenis, wiens waar dige opvolger hij was. Hoe het Gezellen-huis gedurende negen maanden geen „praeses," geen „vader" had. Hoe Monseigneur Stoffels geroepen werd bij zijn Bisschop, Monseigneur Bottemanne, die hem zijn verlangen te kennnen gaf om' Ge zellenvader te worden. En wal was zijn ant woord? „Monseigneur, ik heb eens gezegd op den dag mijner priesterwijding: „promit- to," „ik beloof gehoorzaamheid; hier ben ik, doe met mij wat u behaagt." En dat Monseigneur antwoordde: „ik zou u daar gaarne zien ais praeses." En praeses Stoffels kwam op de hem aan gewezen plaats in een tijd, waarin de toe stand allesbehalve aanlokkelijk was. Aanstonds heeft hij alles in goede banen geleid en door onvermoeiden ijver en tact zorg gedragen dat een eventueele benoeming van een praeses alleen zou berusten in han den van den Bisschop. Dat was een heete strijd, doch met moed heeft hij dien strijd gestreden en zijn werk droeg vrucht. Op één dag heen en terug naar Keulen, al waar de generaal-praeses zijn zetel had, en 's avonds ter vergadering kon mededeelen hel genoemd resultaat. Dat is een offer yoor hem geweest, niét zoozeer om de afmatting van zijn reis, neen, maar om het trotseeren van eik menschelijk opzicht tegenover zijn beste vrienden. En sindsdien begon zijn zoo vruchtbaar levenswerk voor zijn mannen en voor zijn jongens. Daarvoor had hij alles over, zijn kracht en energie, zijn tijd en zijn fortuin, ja zich zel- ven geheel, want altoos stond hij klaar voor zijn jongens. Wat hij voor hen gedaan heeft in vaak de moeilijkste tijden, kunnen alleen etuigen degenen die het zelf ondervonden hebben naar ziel en lichaam, daar vaak de stoffe lijke belangen te behartigen een groote fac tor was voor veler particulier leven. Hij heeft gestreden voor het erfdeel der vadeten; wat Van Nispen gegrondvest had, onderhield en voedde praeses Stoffels en men mag zonder overdrijving zeggen dat het „eerzame handwerk" in Amsterdam zijn ge luk te danken heeft, geestelijke en stoffe lijke, ook aan praeses Stoffels. In het sociale werken in die dagen had hij het leeuwenaandeel, en bij hem kwam men raadplegen; niet slechts de Katholieke, doe!) mede de Christelijke vereenigingen, welke met praeses Stoffels als grooie stuwkracht in eene nachtelijke vergadering aan een groote algemeene Amsterdamsche staking een einde maakten. Wanneer men clan aan den praeses vroeg, of hij niet afgemat was, antwoordde hij, dat men voor O. L. Heer#alles moest over heb ben, die zich zelf geheel voor ons gegeven had. En toch was de praeses dan 's morgens gelijk altoos, om 6 uur in de kapel, als hij om half 8 de H. Mis ging opdragen, onver moeid schijnbaar, maar 't was offer, zelfver-' loochening en een-zich-geheel-geten aan het werk, wat hem lief was.-Als het ging om het algemeen belang en het welzijn van zijn jon gens, kende hij geen vermoeidheid, was geen OawV hem te. zwaar. üTóó kénden ze hem als „den blijden gever" in allés, wiens gedachtenis steeds een zegening zijn en blijven zal. Zoo is geheel zijn rijk, en vruchtbaar pries terleven geweest, tot. op den dag van zijn ge zegend afsterven. Zoo kwam hij voor het oordeel Gods en zal de Goede Meester zijn trouwen dienaar de kroon des levens ge schonken hebben, als de eindbelooning voor dat heerlijk besteed leven, wat voor allen een voorbeeld moge blijven. Hij ruste in vrede. BOVENKARSPEL. C. BROUWERS, Pastoor. De finale. Tijdens een vieze, miezerige regen, die het- kermisterrein om 12 uur Zaterdagavond gemakkelijk deed leegloopen, is de kermis en daarmede de groote feestweek, waarin IJmuiden haar 50-jarig bestaan en die van het Noordzeekanaal herdacht, geëindigd. Schitterend is het programma geweest en zelfs het weer, dat anders zoo echt ruw kan zijn in November, hield zich goed, rnet uitzondering van de veelgesmade bui op Dinsdagavond, voor het vuurwerk, en de re gen van Zaterdag. Hel: meest zichtbare ge volg daarvan was wel dat de straatversie ringen het heel goed uilgehouden' hebben tot Vrijdag, toen de stevige wind begon met de boel af te breken. Alvorens het feitelijke einde van het feest daar was, hadden nog een paar nummers plaats, die niet in het het feestprogramma, met zoovele woorden, waren aangekondigd. De iubileumfilm. In de middaguren had de directie van hel Thalia-theater de attentie, om de leden van het gemeentebestuur en verdere autoritei ten uit te noodigen. Zij vertoonde toen dc film, onder hare aanwijzing, mei medewer- kipg van het gemeentebestuur, vervaardigd dier de Polygoon-fabriek, over de ontwik keling van IJmuiden, enz,, welke film zij later zal aanbieden voor de historische ver zameling der gemeente, alvorens die film Zaterdag en Zondag voor het publiek draai de, Deze film laar eers! zien de vvording van IJmuiden, in verschillende pilaren en daarna de menschen, autoriteiten en oudste inwoners, die in die wording een rol speel den. Hier is de keuze' van personen buiten gewoon interessant en gelukkig. Dan voeil ze ons langs sluisbouw, hoogovens cn vis- scherij, om tenslotte beelden van de feesten fc geven. Rondgang met muziek. Te omstreeks 7 uur gingen 2 muziekkorp sen door de straten, tevens nog een beeld van de vereeniging van Velseroord met IJ muiden. Daarvoor ging „Kunst na Arbeid door oud-I jmuiden en „Wilhelmina" door het vroegere "Velseroord. Natuurlijk bracht dat veel volk op de been. Dc prijsuitreiking. Om 8 uur vond. in het Augusta-hotel, de prijsuitreiking plaats van den optocht, nadat eerst de voorzitter, de heer G. A. Verkade, inet een kort woord allen voor de mede werking had bedankt. Dc prijzen bestonden uit verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. Alleen de le prijs voor de afd. reclame, toegekend aan de vereeniging „Stormvogels", bestond uit een zilveren lau wertak. Bovendien kende cis jury, als extra prijs, nog een boek toe aan de jongste deel nemer aan den optocht, waarbij ze den wensch uitsprak dat, als eens het eerste eeuwfeest van IJmuiden wordt gevierd, deze winnaar nog met trots op dezen prijs zal wijzen De buurtvereeniging Prins Hendrikstraat- Enscbedestraat, die met bet bekerde scheep je Rembrandt, den eersten prijs voor de his- De begrooting van Waterstaat. De veilig heid oo de spoorwegen. Het Radio-onderwijs voor de Binnen vaart. Openiug van den dienst door den Minister van O., K. en W. Opzienbarende moord te Rotterdam. Ha* yenarbeider op straat doodgeschoten. De begrooting voor 1927 van P., T, en T. Het Katholieke standpunt in zake het ge mengde huwelijk van den Belgischen Kroon prins, door pastoor G. van Noort uiteen. gezet. De Chineesche regeering heeft het Chi- neesch-Belgisch verdrag van 1865 opgezegd. Mussolini neemt nog meer fnncties onder eigen beheer. Fascistische terreur in Turijn. Een Junker-vliegtuig neergestort bij Santé Cruz (Bolivia). De zes inzittenden gedood. Groote brand te Kanton. Zie verder laatste nienws. 1 torische afdèeling won, droeg de medaille, in eigendom, weer over aan den ontwerper van het scheepje, den heer B. Slikkerveer. Sluiting der tentoonstelling. Om 9 uur kwamen een aantal autoriteiten cn genoodigden in het lokaal van school C, waar de historische tentoonstelling heeft plaats gevonden, tot sluiting der tentoon stelling, tevens de officieele sluiting der feestelijkheden. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Kostelijk, gemeente-secretaris en voorzitter der tentoonstelling. Deze wees er op, hoe deze expositie, oorspronkelijk als zeer bescheiden feestnummer gedacht, is ge worden een der grootste succesnummers. De ruim 3300 betalende bezoeker, dus zonder de genoodigden, bewijzen dat er belangstel ling leeft voor deze historische verzame ling en spr. hoopt dan ook dat er middelen gevonden zullen worden, om deze tentoon stelling in een permanent museum om te zetten. Tenslotte sprak wethouder Dunnebier, voorzitter der feestcommissie. Deze herin nerde er aan dat men 9 dagen geleden, in ditzelfde lokaal, samenkwam, als eerste opening van het feest. Thans staan we op het punt van scheiden. Deze tentoonstelling had zooveel succes, dat terecht den wensch is geuit naar een permanente verzameling. Doch ook verder heeft de burgerij "van IJmuiden bewezen te kunnen feestvieren. Hij is dankbaar voor de groote orde, die steeds bewaard is gebleven. Nog dezen middag gaf de commissaris van politie een zelfde ge tuigenis van dit Jeest. Met een woord van dank aan allen, die alles zoo goed deden slagen, sluit spr. de tentoonstelling" en de feesten. Een tweede opvoering. Zooals reeds verwacht kon worden na een uitlating van den heer Tusenius, tijdens de eerste opvoering, zal het gelegenheidsstuk van den heer G. Voet, waarmede deze Vrij dagavond zooveel succes oogstte, voor den tweeden keer opgevoerd worden. Deze twee de opvoering zal opnieuw plaats vinden door het gezelschap van den heer Parser, thans op Woensdag 10 November, in het Thalia-theater. Voor de velen die Vrijdag teleurgesteld werden zeker een welkome boodschap. Men schrijft ons uit IJmuiden; Gisteravond te circa kwart over zeven werd door de kustwacht en verschillende wachtsldeden van Sleepbootmaatschappijen alhier, een rood flapvuur boven zee in N.W. Barometerstand 9 uur v.m.: 747, Stilstand, richting waargenomen, hetwelk uit de hoogte naar omlaag dwarrelde. Men ton niet ver- J. J. WEBER ZOON moeden, dat dit vuur van; een schip kwam. OPTICIENS - FABRIKANTEN aaar men het met had zien opstijgen. Un-1 middellijk ging men op onderzoek uit met iy - de sleepboot „Glona", welke direct werd j OtlingStraat gevolgd door de sleepboot „Stentor" van het Bureau Wijsmuller^ worden opgestoken om 4.45. De sleepboot „Glona stoomde m Je rich- ting van den Gasboei, terwijl de „Stentor" eerst naar Egmond en vandaar dieper zee instoomde. Daar de zeë kalm was, werd ai en toe de machine-stop gezet of men mis-Modegodeeld- doorhet Ned- Kon. Meteorol. schien iets kon hooren. Zoo stoomden dc Instituut te De Bildt. beide sleepbooten naar elkander toe, doch steeds niets bespeurende. Ook ondervroeg Naar waarnemingen in den morgen van men eenige Engelschc visschers, die naar 8 November 1926. IJmuiden kwamen stoomen, maar deze kon- i Hoogste barometerstand 757.6 m.M. te den hieromtrent niets mededeelen. Toen de., Munchen. - err De lantaarns moeten morgen Laagste barometerstand 732 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avbnd van 8 tot den avond van 9 November: Mc st matige, misschien lijdelijk krach tige Z. O. tot Z. later ruimenden wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, iets zachter. leltanten-gezelschappen. Deze minder sym pathieke eigenschap werd nu helaas ook (in het eerste bedrijf zelfs heel sterk) in de „Suikerfreule" waargenomen, terwijl eenige spelers blijk gaven in zekeren zin de oor zaak van dit euvel te zijn. Naast mevr. de Boervan Rijk stond als de beste Schuit (Ant. Buydcrffer] en de administrateur Van Wiehardl (Joh. Thiroth, terwijl de iabricage-chef Hiltel met zijn verloofde Trudc (Sophie dc Vriesde Boer) als verloofd paartje volkomen zuiver de gekke manieren van een in een dergelijk stadium verkeerend menschenpaar imiteer den. Van der Kooy (L. Poolman Hz.) had evenveel goede als slechte oogenblikken, waarvan hij eerstgenoemd het sterkste speelde. Het aantal malen dat „gehaald' werd, hebben wij niet geteld. Het applaus tvas echter krachtig, langdurig en hartelijk, zoodat dit vee] goeds voorspelt voor de a.s. hulde-avond, Mevrouw N. C. HopmanKwast hand haaft haar reputatie op 't gebied der kinder- I demonstrecren - over den weg. Een auto operette. Wij zagen Zondag op den Jans- bestuurd door den heer G. v. d. R. uit weg „Snecuwwnje en constateerdenhoe n Leiden werd hel slachtoffer cn werd aange- heerlijk kijkspel het voor de kiemen oPle- reden door den eerste, ,„it voorzorg stopte v. d. R. heeft zijn on- de d dc jo[. vasten collega aan de politie overgeleverd j rtm fj,. d,„;. en de veldwachter van Haarlemmeniede zal beide kapiteins der sleepbooten volgens gissing de zee hadden afgezocht, wat betreft de plaats vanwaar het vuur uit de lucht kwam, besloot men terug 'te keeren, steeds zoekende, maar zonder resultaat. Den ge- heelen avond keek men uit, maar .niets i? gezien of gehoord, zoodat men totaal m het onzekere is omtrent dit verschijnsel. Het r- echter te hopen, dat het geen gevolgen met zich brengt. In de groote zaal van gebouw „St. Bavo in de Smedestraat, wordt Woensdag 10 No vember a.s. een lezing gehouden door den Z.Eerw. Heer Pastoor L. Acrst, van Heppe 'België) over het werk bijzonder het meesterwerk „Hel Lam Gods van dc Ge broeders van Eyck. De lezing wordt met lichtbeelden geïllustreerd. Aan deze lezing gaat de alg. jaarvergadering vooraf, welke te kwart voor acht uur aanvangt. Het jaar verslag van den secretaris en penningmees ter zal o.m. worden uitgebracht. Verder heeft een bestuursverkiezing plaats wegens aftreden van den penningmeester. In deze vacature is de heer G. F. H. Pastoor gesteld. Op' den Amsterdamschen straatweg reed een auto uit de richting Haarlem, bestuurd door P. A. J„ die onder den invloed van sterken drank bleek te zijn. De auto slingerde alsof hij den phv- steken toestand van zijn bestuurder wilde e"'aihoewêf*v.T'r. jvert. mcl ds- welverzorgde décors en de - 'mooie coshiums, met de koortjes en de den onvoorzichtiger chauffeur ongetwijfeld door een proces-verbaal betere gewoonten trachten te leeren. Donderdag 11 November a.s. houdt de R K. Kring een algemeene vergadering in de kringzalen, Jansstraal 49, des avonds om streeks kwart over 8 uur. Zondag d.a.v. heeft er een algemeene II. Communie plaats B en W. stellen voor: STADSSCHOUWBURG JANSWEG. Gastvoorstelling Mevr. E. dc Boer—van Rijk in „Suiker- freule" van H. van Wcrmeskcr- ken. Gisterenavond speelde het „Vereenigd Haagsch Tooneel" in de schouwburg Jans- weg het hekende Indische blijspel van Henri van Wermeskerken „Suikerfreule" met mevr. E. de. Boervan Rijk als gast in haar rol als Betje, de vrouw van Van der Kooy. De voile schouwburgzaal heelt weer eens up to date kunnen genieten van het meer dan sublieme spel dezer begaafde actrice, wier ouderdom hoegenaamd geen beletsel schijnt te zijn een alleszins volmaakte cea- tie te geven. Haar spel is geen dichtbije bcnadeiieg van de werkelijkheid, doch een "iuve*e weergave daarvan, tot in de kleinste •I: tails, zonder oogenblikken van inzinking af gemaakte overdrevenheden. Hoewel h; l niet altijd noodig is een aan-, merkelijke daling te maken voor de waar- ■Jif 'in;; der mindere toooeelgoden, is het voor de- e gelegenheid, behoudens eenige, speler keel zeker noodzakelijk. Het over hoop oag n met tien souffleur, is eep ken- gevallen der heldin, en schatert om de grol len der kabouters. Een dans (die van den nakomenden, lan gen kabouter) riekte ons wat te veel naar 't variété; en op sommige plaatsen kon de tekst iets kinderlijker zijn. Maar overigens viel de voorstelling slechts te prijzen. Ook vanwege de vlotte en populaire, vaak ka rakteristieke muziek, dit nergens tot bana liteit overslaat. Voor de R.K. kerk aan den Kleverpark weg is Zaterdag een njwiel ontvreemd. Zaterdagavond 6 uur werd bij dc politie aangifte godaan van diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was in een rijwielrek op het Plein. De 86-jarige B. R., wonende te Heem stede, werd Zaterdagmiddag toen hrj de Gr. Houtstraat overstak, zonder op het verkeer le letten, door een wielrijder aangereden. R. bezeerde zich aan zijn hoofd. Hij werd in een winkel verbonden en daarna per auto naar zijn woning vervoerd. INBRAAK TE SCHOTEN. Tijdens afwezigheid der bewoners is gis teren ingebroken in een perceel aan de lepenstraat, bewoond door J. B. te Schoten. Vermist wordt een bedrag va: ngeveer 87 en een aantal goa-le oren voor werpen. Men is.ov-r t. m ,n, heeft .-en ruit wilg 's: V'. - -ï d< sleutel van de deur omgedraaid. Het geheele hu-s was af gezocht. schetsende eigenschap van de mepsle dil-De politie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1