Binnenlandsch Nieuws. tSij het Huwelijk van den Belgischen Kroonprins. Begrooting voor 1927 P. T. en T. De begrooting van Waterstaat over 1927. Het huwelijk van den Belgischen kroonprins. Nieuwe foto's van de Koningin en den Prins. Belasting op motorrijtuigen. Wering van de Kersenvlieg. Wijziging Tabakswet. Het huwelijk van prinses Astrid. Het Drentsche veenkind. 1EMENGD NIEUWS. Het Kamerlid Vliegen en het Nationaal Comité van Actie tegen het verdrag met België. De botsing tusschen autobus en zandtrein te Baarland. De typhus in ons land. Het hooge water in ons land. Men zij op zijn hoede. Wie had er tafelgoed te veel? Een 103-jarige. Opzienbarende moord te Rotterdam. De „Kindermishandeling" te Steenbergen. Een 126-jarige Ier. Paniek in en brandend huis. Parijsche taxi vernield. Het aftreden van Fëderzoni. Telegrafisch verkeer onder censuur. Geen handelsgebruik. Junker-vliegtuig te pletter gevallen. Groote brand te Hongkong. Waar aanleiding van de geruchten, welke tond het gemengde huwelijk van den Bel gischen Kroonprins loopen, zet de bekende moraal-theoloog pastoor G. van Noort, in ,,De Tijd", het katholieke standpunt in deze zaak dufclelijk en scherp uiteen. Het volgende is er aan ontleend: Blijkens inededeelingen in de dagbladen want nadere gegevens bezit schrijver dezer regelen niet is aan den Belgischen kroonprins dispensatie gegeven om een ge mengd huwelijk aan te gaan met de on katholieke prinses Astrid en zal dit huwe lijk in de St. Gudule gesloten worden voor en ingezegend door den Aartsbisschop van Mechelen (den eigen Bisschop). De Katholieke Kerk verbiedt gemengde huwelijken „overal met groote strengheid (Kerk. Wetb. can. 1060) en ,,de Ordinaris- sen en andere zielenherders moeten le de geloovigen daarvan afschrikken, zooveel zij kunnen en 2e indien zij ze niet kunnen te genhouden, moeten zij met allen ijver be werken, dat ze niet gesloten worden tegen de geboden van God en Kerk." (can. 1064 leder oprecht katholiek betreurt het na tuurlijk, dat Prins Leopold zijn oog liet val len op een on-katholieke prinses en de Bel gische Bisschoppen hebben zich dan ook van alle gelukwenschen onthouden. Welke pogingen er door de daartoe aan gewezen personen bij den prins en bij den koning gedaan zijn, om dit huwelijk te kee- ren, kan natuurlijk niet aan de groote klok worden gehangen. Maar niemand heeft het recht te zeggen: we hebben er niet van ge hoord. dus is er niets, of haast niets ge schied. Men kan gerust zeggen: de kerke lijke overheid 'neefl dit huwelijk niet kun nen keeren. Tenslotte is echter door Z. H. den Paus dispensatie verleend. Door den Paus.: Zonder pauselijke vol macht kunnen de Bisschoppen niet dispen seeren voor een gemengd huwelijk. Of de Belgische Bisschopen zulk een volmacht bezitten is mij niet bekend: maar de aange legenheden van vorstelijke personen zijn in elk geval aan den H. Stoel voorbe houden.: (Can.: 1557.:t Dat die dispensatie „maar zoo gemakke lijk" verkregen is. mag men niet zeggen. Vooreerst zijn uiteraard de voorwaarden vervuld, die de Kerkelijke overheid stel len moet en altijd stelt, is dus de belofte gegeven, dat de onkatholieke partij haar wederhelft niet zal bemoeilijken in de ver vulling zijner katholieke verplichtingen en dat alle eventueele kinderen katholiek zul len worden gedoopt en opgevoed. Vervolgens heeft de geestelijke, die de dispensatie aanvroeg en dat zal in dit geval wel niet de eerste de beste geweest zijn in geweten moeten verklaren, de vaste overtuiging te hebben, dat de gedane beloften ook vervuld zouden worden. En eindelijk is den toekomsligen echtgenoot gewezen op zijn verplichting, om naar best vermogen te werken voor de bekeering zijner a.s. wederhelft. Nadat dit alles geschied was, hebben de Paus en diens raadsleden de vraag te over wegen gehad: waarmee het geestelijk be lang van het Belgische Vorstenhuis en van de Katholieke Kerk in België beter gediend zou zijn: met een strakke weigering cf met een toeschietelijkheid, die gaat,, zoover zij volgens het Kerkelijk recht gaan kan De Paus heeft het laatste gekozen. Wie durft zeggen, dat een tegenovergestelde beslis sing redelijker of nuttiger zou geweest zijn? Waarbij men dan voorel twee dingen riet uit het oog mag verliezen.: Ten eerste, dat hier, wat bij gemengde huwelijken zelden voorkomt, werkelijk aan wezig was een billijke grond voor dispen satie, indien n.l. de essentieele voorwaar den vervuld werden. Immers, de Kerk er kent, dat zeer beperkte keuze een rede lijke grond voor dispensatie uitmaakt (niet speciaal voor een gemengd huwelijk, maar in het algemeen); en welke jonge man is, althans tegenwoordig, in zijn keuze zóó beperkt als een katholieke kroonprins? Men kan over die beperkingen verschil lend oordeelen: ze bestaan feitelijk en vor men geen gering beletsel voor een gelukkig huwelijk.; Ten tweede, dat hier aan de eischen van het katholiek beginsel in niet geringe mate tegemoet gekomen wordt. Men berust er blijkbaar, ook van den kant van het Zweedsche hof, in, dat de bur gerlijke overeenkomst niet als geldig hu welijk erkend wordt. Immers, na de bur gerlijke overeenkomst in Zweden zal prin ses Astrid, zonder kroonprins, maar in ge zelschap harer ouders, „als verloofde naar België komen. Men heeft verder afgezien van een pro testantse!» huwelijks-inzegening te Zwe den, die met het katholieke kerkrecht n strijd zou zijn. Immers, terwij! eerst be weerd werd, dat deze zou plaats grijpen, is er later niet meer van vernomen. De schrijver behandelt dan de vraag, of het niet beter geweest ware, dat prinses Astrid vóór haar huwelijk tot het katho liek geloof zou zijn overgegaan, waar men toch algemeen aanneemt, dat deze ver wachting niet ongemotiveerd is.: Het ant woord luidt: Ongetwijfeld! Doch waar de beginselen gehandhaafd blijven, doet hij, die het beste niet krijgen kan. menigmaal verstandig, zich met het minder goede tevreden te stellen.: Een oprecht gemeende overgang tot de Katholieke Kerk vraagt rustige overweging en dus niet al te krappen tijd. Heeft Pien zulk een uitstel van het voorgenomen hu welijk kunnen verkrijgen? Begrijpt niet elk verstandig mensch, dat een serieuze .overgang na het huwelijk verre de voorkeur verdient boven een over haaste of z.g. diplomatieke „bekeering' Vond de prinses aan het Zweedsche hot de geschikte gelegenheid om de l.atho- lieke Kerk, hare leer en hare gebruiken goed te leeren kennen? Zouden hare ouders en hare omgeving zich misschien niet met hand en tand ver zet hebben tegen een overgang vóór het huwelijk? Het komt immers ook ter on zent* meermalen voor, dat on-katholieke ouders zeggen: wat mijn zoon of dochtc: eenmaal gehuwd zijnde, zal doen, moeien ze zelf weten, 'maar zoolang ze in mija huis wonen, duld ik het met. Dat zijn allemaal vragen, waarop de be trokken personen diteraard voor het pu bliek geen antwoord zullen gev en. En toch is het zeer goed mogelijk, dat deze o: der gelijke overwegingen niet zoncl.r invloed zijn geweest op de toegeeflijkheid van het hoogste Kerkelijke Gezag. Elk verstandig mensch begrijpt, dat de Paus zich niet kan uitlaten over de motieven, die hem geleid hebben. En een goed katholiek stelt ver trouwen in de leiding des Pausen, ook zon der diens motieven te kennen. De essentieele voorwaarden om voor een gemengd huwelijk dispensatie te geven, zijn dus vervuld.: Een dergelijk huwelijk is dus ook geen ongeoorloofde daad meer. Daarom mag bij zulk een huwelijk de eigen pastoor of de eigen bisschop zijn me dewerking verleenen. Die medewerking, be staande in het afvragen en het aanhooren van de huwelijks-instemming, is voor een geldige huwelijkssluiting noodzakelijk, can. 1102. Deze noodzakelijke medewerking mag de betrokken Geestelijke, na ver^ leende dispensatie, niet meer weigeren, om dat hij anders de door het hoogere Gezag verleende dispensatie illusoir zou mak en: In gewone omstandigheden moet liet bij die noodzakelijke medewerking olijven; maar om zwaarwichtige redenen kan de Kerkelijke Overheid eenig godsdienstig ce remonieel toestaan. Immers can. 1102 zegt: Bij gemengde huwelijken „worden alle ge wijde kerkgebruiken verboden; indien ech ter uit dit verbod grooter onheil te voorzien is, mag de Ordinaris iets van dp gewone kerkelijke ceremonieën toestaan, echter al tijd met uitsluiting vSn het opdragen der H. Mis. De huwelijks-mis en de daaraan onaf scheidelijk verbonden groote huwelijksze gen, kunnen volgens het Kerkelijk Recht bij een gemengd huwelijk nooit worden toe- geslaan. En de bladen hebben dan ook reeds vermeFd dat zulks bij het huwelijk an den kroonprins niet zal geschieden. In dien prinses Astrid ooit katholiek wordt, zal haar de speciale huwelijkszegen eerst daarna gegeven kunnen worden. De bevoegde Kerkelijke Overheid heeft echter blijkbaar toegestaan, dat liet afvra gen en aanhooren der huwelijkssinsienuning in de kerken geschiedt en vermoedelijk ook dal daarmede de korte inzegening en hel wijden van den trouwring verbond;n wor den. In dien zin kan men zeggen, dat het huwelijk in de St. Gudue zal worden inge zegend. Waarom de bevoegde kerkelijke Over heid in dit bijzonder geval toestaat, wat zij anders ten minste in ons vaderland, waar energieke strijd tegen het gemengde huwelijk in de allerhoogste mate noodzake lijk is nimmer veroorlooft, laat zich ge makkelijk bevroeden, als men weet, dat zij het alléén kan toestaan, wanneer uit deze weigering „grooter onheil te voorzien is.'' Voorloopig verslag. Hieraan is het volgende ontleend: Bedriifsuitkcmsteu en tariefsverlaging. Met voldoening was kennis genomen van hel verslag van het bedrijf over 1025, waaruit blijkt, dat volgens de voorloopige gegevens de zuivere winst der P. T. T. over dat jaar 11.2 millioen en die van den poslchèque- en girodienst ruim 6 ton heeft bderagen. De vraag werd gesteld of de schatting van de winst voor 1927 op 4'A millioen niet veel te laag is. Vele leden hoopten in dit verband, dat met ta riefsverlaging wordt doorgegaan. Waar een verdere tariefsverlaging in de Memorie van Toelichting mede al'» .nkeiijk wordi gesteld van de bedriiisuiikomsten, wees men er op, dat 't niet u:li»\ dolen is. dat de bedrijfsuitkomslen in ongpns'igen zin be ïnvloed worden door h»l niet ten volle er langen van betaling voor alle door het be drijf'bewezen diensten. Vcor groote hantal- len op ongeregelde tijdstippen verzonden dienststukken wordt geen port. betaald, doordat die stukken ter post worden be zorgd builen de tijdvakken der telling. Voorts vestigden eenige leden er de aan dacht op, dat een raming van f 700.000 vcor portvergoeding door de Rijkspost spaarbank niet te hoog is. De raming van dezen Dost bedraagt echter slechts 360.000! Gevraagd werd, of het voor porto ve*- schuld'gde door groote instellingen, als de Departementen, de Rijkspostspaarbank, enz. niet gecenstateerd kan worden door frankeermachines, gelijk zij reeds door groote particuliere instellingen worden ge bruikt. Deze leden wenschten ook te ver nemen, of de kosten, verbonden aan het vervoer van stukken per luchtpost gedekt worden door de entvangsten wegens die stukken. De gurslige geldelijke uitkoihsfen van het bedrijf maken het ook, naar de mec- tjiitg van sommige leden, niet langer nood zakelijk, dat :n nl te straffen vorm op de exploitatie wordt bezuinigd. Deze leden hadden cok nu nog verschillende klachten, gehcord over het feit, dat, behalve in de groote steden .slechts drie keer per dag wordt besteld, terwijl de verzending van dagbladen niet altijd even vlug gaat. Men meende dat de vestiging van kantoren geen gelijken tred houdt met de uitbreiding der bebouwde kommen. Personeelbelangen. Vele leden merkten op, dat de perso- rieelbelangen in de laatste jaren erg in het gedrang zijn gekomen. Het zou,naar algemeen gevoelen, zeer gewenscht zijn, dat de Min'stér thans zou kunnen besluiten tot al of niet doorvoe ring van de in het rapoort-Nolting ver vatte denkbeelden, omdat, worden die 'denkbeelden aanvaard, zeer belangrijke veranderingen in de personeelforma'ie moe ten intreden. Het personeel zou dan weten waaraan het toe is, terwijl thans tenge volge van de hangende voorstellen voor velen de promotie stil staat. Voorts wees men op de voornemens der Regeering om te komen tot een herclassi- facatie van de hulpkantoren met ingang van 1 Januri 1927, die een nieuwe verminde ring van de gezamenlijke salarissen der kantoorhouders van ongeveer 150.000 ten gevolge z*il hebben. Men zou gaarne zien, dat de Minister dezen maatregel niet zou invoeren, alvorens een beslissing te hebben genomen over het rapport-Nolting. Verscheidene leden waren van oordeel, dal het dringend noodig is verbetering te brengen in de salaris-regeling van het per soneel, met name van het lagere.. Andere leden waren van oordeel, dat de Minister met betrekking tot de arbeids voorwaarden van het personeel niet al te toeschietelijk dient te zijn. In de gunstige Geldelijke uilkomsten van een Staatsbedrijf kan nooit een reden zijn gelegen om hel personeel er van te bedenken met gunsti ger arbeidsvoorwaarden dan voor de ove rige ambtenaren in Staatsdienst gelden. Mog eens de veiligheid op de spoorwegen. .Vij onileenen aan het Voorloopig Verslag „r Tweede Kamer over de Waterstaalsbe- voting 1927, de volgende bijzonderheid: VERBINDING TE WATER VAN AMSTERDAM MET DEN RIJN. Verscheidene leden stellen de vraag, hoe het staat met de voorgenomen verbinding an Amsterdam n et' den Rijn. Ernstig be zwaar werd gemaakt tegen de instelling van een nieuwe commissie van onderzoek. Men meende te weten, dal deze commissie tot een andere conclusie zal komen dan waartoe de t noemd te vervangen, vorige, na lang eu breedvoerig onderzoek, is gekon en. Dit herhaald onderzoek zal, zoo vreesde men, lot aanmerkelijk oponthoud leiden, terwijl de toestand toch van dien aard is, dat roet de uitvoering van het werk niet langer mag worden gewacht. daarvoor beroemde Staatscommissie heeft reeds eenige jaren geleden haar rapport uit gebracht. Wederom werd aangedrongen op betere verkeerstoestanden aan het pontveer bij de Hembrug. Gevraagd werd, of de re- geering bereid is, daar een stoompont in ciienst te stellen. Verscheidene leden spraken hun ingeno menheid uit met de tariefsverlaging der spoorwegen. Niettemin waren zij van oordeel, dat de raming, als zou daarvan voor het tweede halfjaar van 1926 een tekort van 5.500.000 zijn le verwachten, veel te on gunstig is. Dit zou neerkomen op een verlies van plum minus 1.000.000 per maand, maar de voorloopige uitkomsten over Juli en Au gustus wettigen geenszins deze sombere voor uitzichten. Spoorwegvervoer naar Neder- landsche havens. Sommige' leden waren van oordeel, dat sterke pogingen moeten worden gedaan om het spoorwegvervoer naar de Nederlandsche havens tc trekken als tegenweer tegen het geen België deed voor Antwerpen en Duitschland voor zijn Noordzeehavens. Ge klaagd werd over de wijze van bèvrachting in het verkeer met Duitschland. Aangedrongen werd ook op een belang rijke verlaging van het tarief voor de derde klasse. Ook moeten, naar de meening van eenige leden, de prijzen der abonnementen worden verlaagd. Verschillende leden acht ten het in het belang der reizigers meer ge wenscht, de rayon-abonnementen weer in te voeren. Verscheidene leden verklaarden, dat de ongelukken bij Leiden en Delft een gevoel van ongerustheid over de veiligheid op de spoorwegen hebben doen ontstaan. Sommige dezer leden stelden de vraag, of aan dat punt door de directie wel voldoende aandacht wordt gewijd. Zij meenden, dat hetzij aan de wegen, hetzij aan het materieel veel hapert. Eenige leden hadden den indruk gekregen, dat de veiligheid pp de spoorwegen door de vér doorgevoerde bezuinigingsmaatregelen is verminderd. Algemeen drong men er op aan, dot de minister zal toezien, dat naar de oor zaken van de jongste spoorwegongelukken een zoo scherp en zoo volledig mogelijk on derzoek zal worden gedaan, dat de rapporlen daarover openbaar zullen worden gemaakt en dat alle mogelijke maatregelen zullen worden genomen om nieuwe ongevallen te voorkomen, ook al zouden die maatregelen met groote kosten gepaard móeten gaan. Het had de aandacht van eenige leden ge trokken, dat in verband met het spoorweg ongeluk bi) „De Vink" niet minder dan drie commissies werden benoemd, n.l. één door de regeeriug, één door de spoorwegdirectie en één door den rechter van instructie. Met eenig overleg had men wel tot een commissie kunnen komen, zij het dat die wat uitge breider was geweest. Verscheidene leden drongen ook aan op maatregelen ter beperking van het aanial on gelukken op de onbewaakte overwegen. LocaaltreinAutobus. Eenige leden verzochten den minister, een onderzoek' in te stellen naar het vraagstuk van het vervangen van de locaaltrtinen op de locaalspoorwegen door eleclrisch vervoer met geregelden dienst, b.v. om het uur. Zij meenden dat daardoor de concurrentie met de autobussen beter zou zijn vol te houden. Met betrekking tot het spoorwegpersoneel werd betreurd, dat de minister alsnog geen uitvoering heeft gegeven aan de op 2 7 Mei 1926 door de Kamer aangenomen motie-Dres- selhuys, betreffende de z.g. oud-gepension- neerden. Wederom werd aangedrongen op een betere avondtreinverbinding tusschen Antwerpen en Rotterdam. Geklaagd werd over den vervallen en on voldoenden toestand van het station H. IJ. S. M. te 's-Gravenhage. Zij drongen aan op ver betering daarvan. Bij de afdeeling mijnwezen werd o.m. ge vraagd, of de herziening van het mijnregle ment zeer spoedig kan worden verwacht. Bij de afdeeling scheepvaart werd er op gewezen, dat geen enkele bepaling ten aan zien van de veiligheid voor schepen in de binnenvaart bestaat. De toestanden in de binnenvaart maken het dringend noodig, dat door den wetgever maatregelen worden ge troffen. Voorts werd gevraagd, welke de plannen van den minister zijn ten aanzien van de Schipperswet. Er inoet toch eindelijk een be slissing worden genomen. Vooral omdat de genen, die hun studie voor het machinisten- of stuurmansdiploma voltooien, steeds in on zekerheid leven, aan welke bepalingen zij onderworpen zullen zijn. Verscheidene leden waren ontstemd over de scheepvaartinspectie en met name over den hoofdinspecteur van de scheepvaart. Het beleid van dezen hoofdambtenaar in zake het vergaan van den lcodsschoener „Terschel ling II" keurden zij af. De chef van den Marinestaf,/ schout-bij- nacht Sluijs en de ordonnance-officier der Koningin, ie luitenant jhr. Verheyen, die aan den Nederlandschen gezant te Brussel zijn toegevoegd bij diens speciale zending als vertegenwoordiger der Koningin bij het ker kelijk huwelijk te Brussel van den Belgischen kroonprins met de Hertogin van Brabant, hebben zich heden, Maandagochtend, per Hollandsche spoor van 9 u. 35 min. naar de i Belgische hoofdstad begeven. Om kwart over twaalf vertrok hef Zweed sche oorloogsschip met de Zweedsche ko ninklijke familie aan boord, gesleept door een sleepboot en geëscorteerd door Neder landsche torpedobooten naar de reede om naar Antwerpen op te stoomen. De belangstelling was buitengewoon groot Naar het Corr.-Bur. verneemt, zullen bin nen een tiental dagen twee nieuwe foto's van de koningin en den prins in den handel ver schijnen. De opname geeft de koningin cn den prins weer ten voeten uit, H. M. in gala- kleeding met diadeem en Z. K. H. in uni form van luitenant-generaal van het Indi sche leger. De foto's zijn ten paleize Het Loo opgeno men en zullen in bromide-uitvoéring in den handel worden gebracht. In haar voorloopig verslag over het wets ontwerp tot wijziging der wet op de Perso- neele belasting acht de Vaste Commissie voor de Belastingen uit de Tweede Kamer dit voorstel niet zonder bezwaar. Naar de meening der commissie Is de voor keur te geven aan een regeling in dien zin. dat motorrijtuigen voor de personeele belas ting worden onderscheiden in drie catego rieën, n.ml.motorrijtuigen, welke uitsluitend in of voor het beroep of bedrijf worden ge bezigd, motorrijtuigen, welke doorga/tns in of voor bedrijf of beroep worden gebezigd, en alle overige motorrijtuigen. Voor elk dezer drie categorieën zou dan een eigen tarief kunnen worden vastgesteld. Gevraagd werd of de minister bereid is, de thans voorgestel de regeling door een slelsel als bovenge- vember, heeft de heer Vliegen de vraag ge steld of de leiding van het Comité van Ac tie op haar egrewoord zou durven verklaren, dat alle gelden uit Nederland zijn gekomen. Het antwoord op deze vraag behoeft aan duidelijkheid niets te wenschen over te la ten: Ondergeteekenden verklaren op hun eerewoord, dat geen cent niet-Nederlandsch geld in de kas van het Comité is gestort noch door het Comité is gebruikt. Het wetsontwerp ingetrokken. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën, hebben aan de Kamer medegedeeld, dat zij heb ben ingetrokken het wetsontwerp tot we ring van de kersenvlieg bij in- en doorvoer van kersen. In het verslag over het ontwerp tot wij ziging van de art. 15, 50 en 51 der Tabaks wet, zegt de commissie, in wier handen dat ontwerp is gesteld, dat ze het geopperde bezwaar, dat de voorgestelde wijzigingen aan den handel weder nieuwe, zij het niet zeer belangrijke uitgaven zullen opleggen, niet tot het bare kan maken- In de eerste plaats toch is de vermeerdering van kosten zóó gering, dat zij nauwelijks voelbaar zal zijn, en verder zijn de wijzigingen voor een groot deel gericht tegen misbruiken, welke in de praclijk voorkomen en welke alleen op deze wijze kunnen worden gekeerd. Het Zweedsche oorlogsschip ..Fygiia" is Zondagmorgen met Prinses Astrid aan boord begeleid door Hollandsche torpedojagers in de haven te Vlissingen aangekomen. Tegen 12 uur kwamen de koning en de koningin van Zweden met den trein aan om aan boord van de „Fygiia" hun intrek te ne men. De vorstelijke personen werden met saluutschoten begroet. H. M. de Koningin-Moeder heeft een gift doen toekomen aan Mr. A. J. M. Leesberg, penningmeester van de propaganda-commis- sie van het Landelijk Comité, fusie van on derwijzers-corporaties en vereenigingen voor gezondhcidskolonies van alle gezindten. De vraag werd gesteld, of de minister kan mededeclen, welke zijn plannen zijn met be irekking tot- de electriciteitsvoorziening. De Het Centraal Bestuur van bovengenoemd comité schrijft ons: In 'de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal van Woensdag, 3 No- Omtrent de botsing tusschen een autobus en een zandtrein onder de gemeente Baar land in Zeeland, vernémen wij nog het vol gende Het ongeluk vond plaats tijdens een hevi- gen regen. De zijruiten van de autobus waren beslagen, zoodat de chauffeur links noch rechts van den weg uitzicht had. Daar de locaaispoorweg door Zuid-Beve land nog niet in gebruik genomen is, en het zoo goed als niet voorkomt, dat er bij Baar land een trein rijdt, is de chauffeur waar schijnlijk niet op mogelijk gevaar bedacht geweest, en heeft hij het niet noodig gevon den uit te zien of de overweg vrij was. Als men de overblijfselen van de autobus ziet, vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat niet alle negen passagiers gewond wer den. Het vehikel is totaal versplinterd. De passagiers waren zoo door den schrik be vangen, dat eenigen het land inliepen. Toen er hulp was komen opdagen, kon met veel moeite het lijk van den chauffeur onder de brokstukken van den auto worden weggehaald. Mej. Mol en enkele anderen werden naar het St. Joanna ziekenhuis te Goes vervoerd. De toestand van de patiënten was Zater dagmorgen vrij goed. In Goes en omgeving was men diep onder den indruk van het gebeurde. Voor het ziekenhuis verzamelde zich een groote me nigte, daar er geruchten liepen, dat er vele dooden zouden zijn. Bij onderhoek is gebleken, dat de locomo tief langdurig gefloten heeft. De locaai spoorweg heeft zeer vele onbewaakte over wegen. Deze zijn soms zoo gelegep, dat zij gevaar voor plattelandsbewoners opleveren. Op een bepaalde plaats moet men eerst een overweg der Ned. Spoorwegen pas- seeren en eenige meters verder een overweg van den locaaispoorweg. Voordat in het komende jaarde locaai spoorweg in gebruik genomen wordt, mag aan de kwestie der overwegen zeker terdege aandacht geschonken worden, te' meer, om dat Zuid-Beveland een land is, waar buiten gewoon veel autobussen en auto's rijden en de avonden dikwijls zoo mistig zijn, dat van een behoorlijk uitzicht niet altijd sprake kan zijn. Het aantal typhusgevallen te Breda en Prinsenhage bedraagt nog 32. Uit Grave wordt gemeld: De was van de Maas is ook hier tot staan gekomen. Reeds is 2 c.M. val geconstateerd. De Beersche overlaat die zooals wij reeds melden, in werking is zal niet meer dan één dag overloopen, zoodat weinig of geen last zal worden ondervonden. Rijn en Lek wassen nog. Het water in Rijn en Lek is, volgens be richt uit Wijk-bij-Duurstede,. nog' steeds wassende. Zaterdagmorgen was de water stand 5,75 M. pl. N. A. P„ dat sinds Vrijdag 18 c.M. was. Gehuchten uit hun isolement verlost. Door den verderen val van de Maas en zijrivieren is de verbinding met de gehuch ten Hatenboer en de Weert bij Roermond, thans weer hersteld. De gierpont over de Waal bij Tiel is weder in dienst gesteld. De val bedroeg in den nacht van Zaterdag op Zondag 35 c.M. Een tot heden onbekend persoon deed in een goudsmidswinkel te Zeist den be diende hel verzoek zijn patroon een in lichting te vragen. Van de afwezigheid van den bediende maakte hij gebruik een gouden horloge te ontvreemden ter waarde van 115. Eerst na eenigen tijd werd de dief stal ontdekt. In de omstreken van den Maarsberg- schen weg te Leersuin (U.) werd een koffer gevonden met een zeer groote collectie tafelgoed, een heelf waarde vertegenwoor digende. De goederen zijn gemerkt W. B. De politie stelt een onderzoek in. De heer Timp, de gepensionneerde wach ter van het fort Vossegat, hoopt 22 Novem ber te Utrecht zijn 103en verjaardag te vie ren. Zijn gezicht neemt wat af, overigens gevoelt hij zich vrij goed. café Bos te Odoorn (Drente) een tweetal' marskramers, die zich daar flink te goed deden aan sterke drank. Na nog wat snuiste rijen aan de vrouw des huizes verkocht en hun verteering betaald te hebben, verdwe nen zij. Maar des middags kwam een van hen weer terug en wilde nog iets verkoopen. De vrouw echter, die niets kon gebruiken, weigerde, waarop de bezoeker een revolver te voorschijn haalde en de vrouw, onder bedreiging haar te zullen neerschieten, dwong wat te „koopen". De vrouw doods bang, te meer daar zij alleen thuis was, gaf den koopman wat zilvergeld, die daarop maakte, dat hij wegkwam. Vermoed wordt, dat eene De L„ gedomicilieerd te Werden, te dader is.' Zaterdagmiddag even over half twee is in j de Asterstraat te Rotterdam de 23-jarige havenarbeider K. Reingoud, in genoemde straat wonende, vermoord. De bootwerker kwam van zijn werk en werd voor pand 23 aangesproken, door een tot nu toe onbekend gebleven persoon. Nadat het tweetal eenige minuten met elkaar had staan praten, trok de vreemdeling onverwachts een revolver en schoot op R. Nadat deze in den hals zoowel links al rechts een kogel had gekre gen, stortte hij kermend in elkaar. De moor denaar loste daarop nog drie schoten op zijn slachtoffer, terwijl R. reeds op den grond lag. Daarna stapte de onverlaat rustig de straat uit en verdween zonder dat iemand op de gedachte kwam hem aan te houden. Een voorbijgangster, die het twistgesprek tusschen beide mannen gehoord had, hoorde dat het over geld ging. Nauwelijks was zij voorbij of zij hoorde de schoten en liep een nabijgelegen winkel binnen. Daar deelde zij mede, dat er iemand op straat vermoord was, doch men hechtte aan haar mededeelingen geen geloof, men lachte haar uit. Eenige andere vrouwen, die voor de ramen van haar woningen hadden gezeten, hadden eveneens den moord zien gebeuren. De politie werd nu gewaarschuwd. Men bracht het lijk naar de ouderlijke woning, welke niet veraf gelegen was later op den middag naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Onder leiding van de politie werd daarop een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men was hierbij uitsluitend aangewezen op de getui genissen van de vrouwen, die den moord hadden zien gebeuren. Zij werden aan een nauwgezet verhoor onderworpen. Haar verklaringen waren van dien aard, dat de politie later op den avond een caféhouder, zekere B. de R. aanhield en overbracht naar het bureau Paul Kruger- straat. Daar werd den vermoedelijken dader een uitgebreid verhoor afgenomen. De ouders van den verslagene, die eveneens door de politie ontboden werden, deden nog mede- deeling van enkele feiten, die de politie waar devol toeschenen. Men kwam na nog kennis te hebben gekregen van meerdere bijzonder heden tot de overtuiging, dat de caféhouder B. de R. onmogelijk de dader kon zijn. Tot Zaterdagavond tien uur, is het de politie nog niet mogen gelukken, den dader aan te houden. Op de plaats van de misdaad werden zes hulzen en een platte kogel gevonden, welke uit een automatische revolver kaliber-695 moeten zijn afgevuurd. Een overdreven bericht. Naar de Pers mededeelt is hel door „de Grondwet" uit het „Dagbl. v. Noord-Bra bant" overgenomen bericht omtrent een kindermishandeling te Steenbergen mee- rendeels onjuist en ten zeerste overdreven. In dat bericht van het Bredasc'ne blad werd o.m. vermeld dat de onderwijzeres sen „de polsen en de ellebogen van de kleine aan elkaar snoerden en een touw om de teere beentjes werd gebonden". En verder dat ze „de arme stumperd zoo n klap tegen de kaak gaven, dat ze languit over den grond viel." Waar is, zoo meldt de „Grondwet", dat de onderwijzeressen het" kind een touwtje los om de armen en beenen bonden, maar zoo los, dat het ergeen hinder van kon hebben gehad en zeker geen pijn. Deze tuchtmaatregel lijkt ons intusscben nu niet zeer aanbevelenswaardig. Red.). Het kind is ook niet op de wang geslagen, zoodat het tegen den grond viel. Hoogstens een half uur heeft' het kind de touwtjes om handen en beenen gehad. Het heeft al dien tijid geen traantje gelaten. Zoo als men weet, is door de onderwijize- ressen een aanklacht tegen het „D. v. N.- B." ingediend. Als een soort „gedachtenis" aan den de zer dagen in het dorp Crossgar overleden 126-jarigen Ier, publiceert de „Matin" dc leefregels, die deze merkwaardige man eenige maanden geleden aan een vertegen woordiger van het blad had voorgehouden als 't middel om 's menschen omzwerving in dit dal van tranen zoo lang mogelijk te rekken. De „levenswijsheid" van den eigenaardi- gen ouden heer, die wij roeer om wille der curiositeit dan ter algemeene navolging aan enze lezers voorzetten, valt als volgt samen te vatten: „Trouw nooit, vóórdat ge 60 jaar zijl. Eet er goed van, maar gebruik eenvoudig toe bereide spijzen. Drink eiken dag een wei nig alcohol. Sta niet te vroeg op en.... maak je niet kwaad". De man vond het ook bijtzoTxler gezond om 's nachts geen enkel kleedingstuk aan te hebben. Dat hij overigens van frisschc lucht hield, blijkt hieruit, dat hij al de rui ten van zijn woning had stukgeslagen oni een goede ventilatie te bevorderen. 1 Moeder en haar zoon opgevangen, In den nacht van Zaterdag op Zondag om halfdrie brak, door tot dusver nog niet op gehelderde oorzaak brand uit in de banket bakkerij met lunchroom en winkel van de firma Levitus opde Groote Markt te Nijmegen. In slechts enkele minuten stond het achtergedeelte van het diepe pand, waarin de banketbakkerij met bovenwoning was gelegen in lichtelaaie. De bewoners, de heer Levitus. zijn echtgenoote, het acht jarige zoontje en de dienstbode, werden door den rook in hun slaap verrast. Er ont stond in de brandende woning een paniek stemming, ten gevolge waarvan mevrouw Levitus en haar kind zich in nachtgewaad, langs aan elkaar geknoopte beddelakens uit een der vensiers aan den voorkant van het l'uis naar beneden lieten zakken Zij werden op het Marktplein opgevangen door buren, die eer. zeil hadden gespannen en bereikten ongedeerd de straat. De vrouw was echter geheel overspannen. De dienst bode, de 27-jarige Nellie Arts was door den verstikkenden rook naar beneden gerend, doch kon in haar zenuwachtigheid in den winkel de voordeur niet vinden. Zij liep daarop de trappen weer op en sprong uit de tweede verdieping uit een raam op het zeil, maar had het ongeluk met haar rug in aanraking te komen met een vooruit stekend gedeelte van den gevel. Ernstig gewond kwam zij op het zeil neer. Dit alles had zich binnen tien minuten na het ontdekken van den brand afgespeeld.. Inmiddels had de brandweer, die evenals de politie zeer vlug ter plaatse was, bij de woning verschenen. Haar eerste werk was, den heer Levitus, die zijn kalmte had be houden en voor een der vensters aan de voorzijde van het winkelhuis stond, met een brandladder te redden. Het vuur werd daar na krachtig aangetast en was na een uur bedwongen. Men slaagde er in de belendende percee- len op de groote Markt en in de Groote straat, waaronder het hotel De Pauw en hotel Breuer, te behouden, hoewel deze panden veel waterschade kregen. De brand in de zaak van den heer Levitus bleef beperkt tot het achtergedeelte, te weten de banketbakkerij en de boven vertrekken, die geheel uitbrandden. Het huis en de inboedel waren verzekerd. Dr. Noorduyn verleende aan de ernstig gewonde dienstbode de eerste hulp en beval haar overbrenging naar hel R.K. Ziekenhuis, waar een schedelbreuk werd geconstateerd. De toestand van het meisje was Zondag avond zee zorgelijk. Gisteren heeft in de Rue Réaumur een botsing plaats gehad tusschen een taxi en een vrachtauto. De taxi werd bijna ge heel vernield. Een der inzittenden is ge dood, vijf anderen werden gewond. Hel aftreden van F"ederzoni als minister van Binnenlandsche Zaken, na een arbeid van 2'A jaar, die algemeen wordt beschouwd als de meest waardevolle, welke onder het fascistisch regime is verricht, en het reeds gemelde aanvaarden door Mussolini van r.og een portefeuille, n.l. de mijnen, wordt in de pers druk besproken. De bladen ver klaren deze verandering door de nood zakelijkheid, aangetoond door de jongste gebeurtenissen, om de bescherming van het fastistisch regime, dat is de bescherming van den staat, in de hand van een man te plaatsen. Men zou, met andere woorden, kunnen zeggen, dat, zoolang de persoonlijks veilig heid van één man de belangrijkste factor is in de verdediging van den staat, niemand in staat is de verantwoordelijkheid voor die persoonlijke veiligheid op zich te nemen, behalve die eene man zelf. Deze gemak kelijke door de pers gevonden verklaring voor Federzoni's aftreden van een post, waar hij zijn matigenden invloed kon doen gelden, geeft wel allerminst bevrediging aan hen, die zijn naam in de periode van span ning na den moord op Matleolti als een garantie aanvaarden, dat de heethoofden in de partij niet altijd hun zin zouden krijgen. Het mag thans duidelijk zijn, dat de meening van de gematigde aanhangers van het fas cisme, dat de revolutie zich geleidelijk zal ontwikkelen tot een sterke regeering, ge- 'oasseerd op de oude constitutioneeie basis, niet gedeeld wordt door de leiders der fas cistisch partij. In de laatste dagen is in redevoeringen en artikelen alles gedaan om aan te iconen, dat de fascistische revolutie nog steeds op de allereerste plaats staat. Welke norma lisatie op de principes van het fascinie zelf, een normalisatie, waarin noch de ideeën noch de personen van het oude regime eenig aandeel hebben. Uit Zurich wordt gemeld, dat het tele grafische verkeer met Italië scherp wordt i gecensureerd, Telefonische verbindingen worden verbroken, zoodra over een poli tieke kwestie wordt gesproken, In het laatst der vorige week kwamen in De „Baseier Nachrichten" verneemt uit Italië, dat een algemeene vreemdelinge,,- controle wordt uitgeoefend en allen, die verdacht worden van vijandig t/e zijn aan 'fc fascisme gearresteerd worden, onverschil lig tot welke nationaliteit zij behooren. Ook het vertrek uit Italië van buitenlanders word onmogelijk gemaakt. De „Tages-Anzeiger" meldt uit Turijn, dat de fascistische terreur aldaar alles over treft, wat men tol dusverre heeft meege maakt. Socialistische leden van vakvereeni- gingen worden door jeugdige fascistische agi toren op straat overvallen zonder dat de politie tusschenbeide komt. Dertien personen werden gemolesteerd; vijf hunner moesten in een ziekenhuis worden opgeno men. Uit Milaan wordt bericht, dat de eerste krijgsraden Dinsdag te Monza en Verona bijeenkomen. Onder anderen staan vijf ver- koopers van buitenlandsche bladen terecht, omdat zij zich door het te koop aanbieden van buitenlandsche bladen schuldig hebben gemaakt aan een, misdaad legen de fastis* tische regeering." Een Junker-vliegmachine is nabij Santa- Cruz (Bolivia) te pletter gevallen. De piloot, de monteur, vier passagiers, o.w. een Trouw en de consul van Boliva te Arica, zijn gedood. Een groote brand is Zaterdag uitgebroken in de bureaux van de stakingsleiding te Canton, waardoor deze geheel vernield zijn. Zij waren eerst verleden jaar, grooten- deels uit bamboe en palmbladeren, opge trokken. Tot deze gebouwen behoorde ook de gevangenis, waarin zij, die dc blokkade niet nauwgezet- uitvoerden, werden opge sloten. Ofschoon de blokkade is opgeheven, vreest men, dat nog vele gevangenen in het gebouw waren opgesloten, van wie sommige in boeien waren geslagen en men gelooft, dat deze menschen om het leven zijn gekomen. De berichten aangaande Het aantal dooden loopen zeer uiteen. Het munitie-depót van de stakingsleiding vloog in de lucht. Binnen een uur was alles tot den grond toe afgebrand. Volgens latere berichten waren er in de gevangenissen 83 personen opgesloten, van. wie naar men vreest, slechts weinigen aan den dood n ontkomen. Er zouden min stens 50 ir nner bij den brand het leven hebben v<. r!.>-en De schade wordt geraamd op 100.000 pond sterling. Groote hoeveelheden in be slag genomei goederen zijn vernield, -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8