EET KEEEElUESCK-irLCIECH VEECRAC IN BE TWEEDE KAMER 0 i I lil Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. Vergadering ran 9 November. Regeling van werkzaamheden De militaire relleties te Assen en te Ede. H. M. de Koningin-Moeder naar het Congres voor Armenzorg. Het vleeschinvoerüerooa heerscjlti zullen de burgemeesters een lijst in Engelandvan de inwoners en instellingen, d;c steen- Het Britsche mijnconflict. De kolennood in België. Na den aanslag op Mussolini. De actie der Oostcnrijksche Ambtenaren. De strijd tusschen Kerk en Staat in Mexico Tekorten bij de Argentijnsche schatkist. Een Belangrijke opdracht. Een communistische motie van wantrouwen. Spoorwegstaking in Canada. De DuitschPoolsche onderhandelingen niet afgebroken. Het monument 'voor Chopin. Baldwin over Europa. De Fransch-ltaliaansche betrekkingen. Melkoorlog te Leiden. Een moord na drie jaren opgehelderd. De moord te Rotterdam. Smokkelen van steenkool naar Nederland. Autobus van den dijk gereden. Het spoorwegongeluk bij De Vink. Door een schot hagel getroffen. De „Wisla" weer vlot. Is onze taal dan zoo moeilijk? Roodvonk te Moordrecht. Een schilderij in een vuilnishoop Een aardig klompje ijzer. Gevaarlijk speelgoed. Het auto-ongeluk Lij St. Pancras i Een Vulkanische uitbarsting. GEMENGD NIEUWS. Hoog water in ons land- MARKTNIEUWS SOCIAAL-LEVEnT" Rector J. W. van Kampenhout en het St. Franciscus-Liefdewerh I i '1 If „„ui iiliiiiiift'Jiljfc- J De VOORZITTER stelt voor 16 Nov. 1 pur de algemeene beschouwingen over de Statsbegrooting aan de orde te stellen. Aldus wordt besloten. Met een onaangenamen middag voor den Minister van Buitenlandsce Zaaen zijn de replieken ingezet, Niet minder dan zes sprekers bleken, ondanks de schitterende redevoering van den heer van Karnebeek, allerminst overtuigd. De tegenstanders van dit Verdrag mogen hierin geen voorteeken zien voor een a.s. verwerping van het wetsontwerp. Daar kan men tot op dit oogenbiik nog niets met ze kerheid van zeggen. De kansen van het Ver drag zijn, weliswaar sinds verleden week ge stegen, doch niemand kan zeggen ot deze stijging de kansen van het ontwerp boven de 50 pet heeft gebracht. Twee factoren ma ken den uitslag onzeker: le. de na de rede van den Minister bekeerden en 2e. degenen, wier opinie niemandl%fc- en waarschijnlijk ook zij zeiven niet kenden, een catego rie, welke voornamelijk uit Katholieken en anti-revolutionairen bestaat. Daarbij komt nog de vraag, of wel allen, die desnoods het Verdrag willen aanvaarden als het in stem mig zou komen, zich zullen verzetten tegen de schorsingsmotie, welke na afloop van de replieken, zal worden ingediend en welke heropening der besprekingen beoogt. Op den voorgrond stellende, dat veran dering in de stemmenverhouding nog altijd mogelijk is, zal het onze lezers waarschijn lijk interesseeren, hoe men Dinsdag in^ de Kamer over de kansen van het Verdrag dacht en rekende. Welnu, de tegenstanders Tekenen op: 11 (alle) christelijk-historischen 8 Vrijheidsbonders (alle 9, indien ook mr, Dresselhuys mocht kunnen komen, hetgeen Dinsdag ernstig betwijfeld werd), 7 (alle) ,Vrijz.-Democraten, 10 S.D.A-P.'ers (van de 24), de Communist, de Plattelandersbonden, de Hervormd-Gereformeerde en de twee Staatkundig-Gereformeerden. Te zamen 41, ongerekend 4e Anti-rev. en Roomsch-Katho- lieke groepen. Neemt men nu in aanmerking, dat er waarschijnlijk drie of vier zieken zullen zijn, zoodat er dus 97 of 96 stem men kunnen worden uitgebracht, dan zou den er dus 49 of 48 stemmen tegen moeten zijn om het Verdrag te doen ^vallen. Zullen de Anti-revolutionairen en Katholieken de ontbrekende 8 of 7 stemmen opleveren? Wij weten het niet Er gingen daaromtrent ver schillende geruchten, doch wie kan met ze kerheid zeggen, dat niet eenige weifelaars, niet na de ministerieele rede naar pro over helden, naar contra zullen terugvallen, ais zij de aanvallen op het betoog van minister van Karnebeek zullen hebben gehoord. Het beste lijkt onder deze omstandigheden zijn ongeduld nog even te bedwingen! Donderdag sprak de Minister voor een be wonderende Kamer, Vrijdag en Zaterdag d.o.v. kwamen de adressen van de Kamer van Koophandel te Rotterdam en het Ge meentebestuur van die stad in. Daarmee was de indruk, door den Minister met zijn me- dedeelingen omtrent de houding van deze colleges in 1919 gewekt, voor een aeel. weg gevaagd.. Een mijn noemde Mr. KNOTTEN BELT in zijn rede deze mededeehngen, maar een mijn die verkeerd sprong. Ook andere sprekers hebben op deze argumen tatie den vinger gelegd. Had Rotterdam dan naar de meening van den Minister in die jaren moeten vechten tegen wat in de stu die van het Departement zelf als producten van al te levendige fantasie werd afgeschil derd? Waarom heeft aldus de heer BRAUTIGAM in zijn repliek het Depar tement niet adviezen ingewonnen, toen het grootscheepsche kanaal van fantasie wer kelijkheid was geworden? Nooit is het voi gens njr. Knottenbelt de bedoeling geweest over het fameuze kanaal advies te vragen, in ieder geval niet over het kanaal, zooals het nu in het Verdrag is opgenomen. Het is met die adviezen een vreemd gevall Waarom leest de Minister wel een ambte lijk advies voor, dat hem in zijn betoog te pas kwam en waarom moeten de adviezen van den Rijkswaterstaat en van Ged. Sta ten van Zeeland geheim blijven? Waarom werden de stok-oude Rotterdamsche advie zen, onder eenzijdige belichting, pas in het mondeling debat te voorschijn gehaald? Hoe zit het voorts met 's Ministers beroep op prof. Bruins, terwijl een ernstig man als mr. Knottenbelt op goede gronden in twijfel trekt of deze hoogleeraar wel tot de voor standers mag worden gerekend? Waarom een in het vage gehouden mededeeling over de meening van den Generalen Staf in 1919, die volgens den Minister veel verder had willen gaan dan hij? Waarom te zeggen, dat hij „huivert" bij de gedachte aan ver werping van »het Verdrag, zonder ook maar eenigszins de reden voor deze huivering aannemelijk te maken? Het was mr. Knot tenbelt, die deze uiting „nauwelijks geoor loofd" achtte en zonder motiveering aan zulke exclamaties geenerlei waarde toe kende, Moeten wij op de vlucht gaan voor eenig geschimp in een deel van de Belgi sche pers, een uiting-van onwelvoeglijkheid, waarvan een voorproefje reeds ons deel werd? Verlangt de Minister, dat wij op ge- voelsmotieven een sprong zullen doen in het duister? Een voorzichtig man als dr. LOVINK zëi: er is geen enkel redelijk motief aangevoerd, dat ons er toe zou moeten leiden in een kanaal voor België te bewilligen, dat tot in het hart van ons land gaat. Hier wordt het Nederlandsch belang ondergeschikt gemaakt aan het Belgische. Ons volk vraagt een be hoorlijke, gelijktijdige regeling van de we- derzijdsche belangen. Dien weg moet het op en daartoe kan een motie den weg banen. 1) De heeren Dresselhuys, van Voorst tot Voorst, Scheurer en Schouten, welke laatste echter misschien nog komt (tegen) stemmen. In de avondvergadering werden de nog altiid niet afgedane interpellaties van den communist L. de Visser en den socialist K, ter Laan verder behandeld. Van verschillende zijden werd terecht be toogd, dat de ontwapeningsactie van de S.D.A.P. en vooral de wijze waarop deze wordt gevoerd, de mentaliteit van de dienst, püchtigen in ongunstigen zin beïnvloed. En het merkwaardige in de rede van den heer Albarda was dan ook, dat hij de beken- tenis van zijn vriend Stenhuis negeerende „eenig verband" tusschen de relletjes en de ontwapeningsbeweging toegaf, omdat beide van dezelfde overtuiging het gevolg zijn. Precies! En daarom was het zeer verkeerd van de S.D.A.P. om, zóó kort vó«r de herhalings oefeningen, het ontwapeningscongres te houden. H. M. de Koningin-Moeder heeft den wensch te kennen gegeven Donderdagmiddag a.s. de vergadering van het Congres der Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid dat op 11 en 12 dezer in de Ridderzaal te 's-Hage gehouden wordt, bij 'te wonen. H. M. zal de rede van mr. P. Droogleever Fortuyn over het systeem der controle- woningen aanhooren I i In de gemeenten, waar de kolennood Tn hot T atferhuis vragen beantwoordend, kolen noodig hebben, met opgaa. der ver- Ta het Lagerhuis vragen t jJ kngde hoevee]heid en soort aan de directies der mijnen zenden en tevens mededeelen, wie voor de betaling instaat. Verder zullen de burgmeesters ook zorgen voor de ver deeling der kolen tegen een door hen vast te stellen prijs. Overtreding van dit besluit wordt met geldboete gestraft. Wat niet hoopvol luidt, is de bepaling, dat de geldboete wordt verdubbeld bij her haling der overtreding binnen den tijd van zes maanden. Zal de nood dan zoolang duren? zeide de financieelé secretaris van de Schatkist dat hij geen aanzienlijke wijziging of intrekking van het verbod van invoer van versch vleesch van het vaste land in overweging kon nemen. Het was onmogenjk ie waarborgen, dat de beperkingen voor een gespecificeerde periode van kracht zouden blijven. Sedert het verbod was ingesteld, was de toestand op het vaste land veel er ger geworden. Térwijl er in Mei ini frank rijk, België en Nederland 7086 gevallen van mond- en klauwzeer waren geweest, waren er in September 38.548, waartegenover kon worden gesteld de betrekkelijke onvatbaar heid van het vee in Engeland onder het in voerverbod: in de laatste drie weken was slechts één ziektegeval voorgekomen. rn het Lagerhuis, dat gisterenmiddag bij eenkwam, zeide de minister van handel in antwoord op een vraag, dat het verlies aan productie tengevolge van werkstakingen sinds 1 Mei het ontzaglijke cijfer van 250 a 300 millioen pond beliep. Hierbij is natuur lijk niet inbegrepen het verlies aan niet tot «tand gekomen contracten en niet gedane bestellingen ten gevolge van staking. Deze zijn niet te berekenen. Sinds 1 Mei is er in de Engelsche mijnen, volgens mededeeling van den minister van mijnwezen 10.500.000 ton kolen geprodu ceerd en er is ongeveer 1j.400.000 ton steenkool uit het buitenland aangevoerd. Gisteren is in den stand van het geschil in de steenkoolindustrie geen verandering gekomen. Het executief comité der Mijn werkersfederatie kwam bijeen tot het op stellen van een rapport voor de heden te houden conferentie van gedelegeerden der mijnwerkers. Aan de gedelegeerden zal de vraag worden voorgelegd of zij bereid zijn, districtsovereenkomsten te aanvaarden, c.ie voorzien in een arbeidsdag van langer dan ze,ven uur. In het „Staatsblad" is gisteren een door alle ministers onderteekend besluit versche nen, waarbij ter voorziening in kolen nood aan de burgemeesters machtiging wordt leend om alle maatregelen te treffen, die kunnen dienen om de straatverlichting, het gebruik van gas en electriciteit in 1de open bare en particuliere gebouwen, bij de ver lichting van etalages en voor lichtreclames tot een minimum te beperken. De kolenmijnen zijn verplicht tien pro cent van, de productie (volgens een opgave der soorten en der quantiteit door de re geering), tegen door de regeering vast te stellen prijzen, te harer beschikking te Stelle Mussolini heeft aan den Franschen ambas sadeur een nota overhandigd, waarin leven dig leedwezen wordt betuigd over het ge beurde te Ventimiglia en medegedeeld wordt, dat bevel is gegeven de schuldigen aan de justitie over te leveren. Betreffende de incidenten te Benghazi verzekert Musso- linie, dat de verantwoordelijke kolonel der carabinieri een vermaning heeft gehad, strenge bevelen zijn gegeven tot voorkoming van een herhaling der incidenten. Bij de onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers der Technische Unie (P. T.T.-personeel) en den minister van finan ciën werd gisterenmiddag een oplossing van het geschil bereikt. De vergadering van bedrijfsraden en ver trouwenslieden der 1 echnische Unie nam des middags van den uitslag der onderhan delingen ofschoon onder protest nis. De maatregelen in verband met het lij delijk verzet werden ingetrokken, Volgens telegrammen van Durango bren gen de militaiie autoriteiten van dien staat alle katholieke priesters in de stad Duran go bijeen, onder verdenking dat zij de be volking tot opstand hebben aangespoord. Er zijn tekorten ontdekt in de rekenin gen van de rijksschatkist. Men gelooft, dat het totale bedrag aanzienlijk is. De politie meent te doen te hebben met speculaties van WARSCHAU, 9 Nov. (V- D.) De onder handelingen met een Fransche scheepbouw Mij. „Compagnie d'Armanients Maritimes" betreffende den aankoop van vijf stoom schepen, metende in totaal 15.000 ton, voor de Poolsche koopvaardijvloot zijn gisteren beëindigd. Het contract zal definitief bin nen een paar dagen worden geteekend op de Poolsche ambassade te Parijs. BERLIJN, 9 November. (V. D.) De com munistische Rijksdagfractie heeft de vol gende motie van wantrouwen tegen de Rijksregeering ingediend: „De Rijksregeering Dr. Marx, bezit niet het vertrouwen van den Rijksdag." De motie werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. LONDEN, 9 November .(V. D.) Volgens berichten uit Canada zijn 15.000 Cana- deesche spoorwegarbeiders in staking ge gaan, daar hunne eischen tot loonsverhoo- ging niet ingewilligd worden. BERLIJN, 9 Nov. (V. D.) Het in verschil lende Duitsche bladen gepubliceerde be richt, volgens hetwelk de Duitsch-Poolsche onderhandelingen zouden zijn afgebroken, wordt van bevoegde zijde niet bevestigd. Wel werd erop gewezen, dat de stand der onderhandelingen over het handelsverdrag niet bepaald gunstig is te noemen, doch van een afbreken is in geen geval sprake. WARSCHAU, 9 Nov. (V. D.) De plech tigheden ter gelegenheid van de onthulling van het monument ter eere van Chopin, de grootste componist van Polen zullen Vrij dag, den twa .lfden November aanvangen, op den dag. dat de buitenlandsche gedele geerden te Warschau arriveeren en zij zul len voortduren tot Zondag, op welken dag op zijn vroegst het monument zal worden onthuld. Eenige van Chopin's meesterwer ken zullen door de grootste artisten ten ge- hoore worden gebracht, en de „Poiskie Radio" zal zorgen voor de draadlooze uit zending hiervan, des Zondags om drie en cm acht uur namiddag op een golflengte van 400 meter. Baldwin zeide in een rede (ter gelegen heid van het ter eere van den nieuwen lord-mayor van Londen aangericht banket) in de Guildhall uitgesproken het volgende: Drie jaar geleden hebben wij de somberste periode sedert den oorlog doorgemaakt. Op het oobenblik is de toestand wat de buitenlandsche aangelegenheden aangaat in wezen sedert den oorlog het meest bevre digend. Europa herstelt zich snel, niet alleen van den oorlog, doch ook van zijn gevolgen, die zich na den oorlog deden gelden. Aanzienlijke vorderingen in de richting van steviger economische, toestan den zijn verkregen. Frankrijk, Duitschland en Groot-Britannië werken samen aan de taak van den wederopbouw en verzoening. (Applaus). Duitschland en Frankrijk trach ten alle oorzaken voor wrijving te verwij deren door het toepassen van een breede politiek van wederzijdsche concessies. Overal in Europa zijn er bewijzen dat men van meening is dat men alleen door samen werking en goeden wil een era van vrede zal kunnen verkrijgen. Baldwin besloot met te zeggen dat er teekenen waren die er op wezen dat er op het oogenbiik een tweede vreedzame indus- triëele revolutie plaats had. Sprekende over Engelands binnenland- sche zaken, zeide Baldwin, dat hij van mee ning was, dat zij Engeland niet met trots vervulden, doch het eerder een gevoel van groote vernedering gaven. (Toejuichingen). Welken troost wij ook putten uit de snelle nederlaag van de algemeene staking, zij zal voor altijd een smet blijven op de anna len van ons land. (Toejuichingen). De stop zetting van de steenkolenindustrie is een ander monument van mensclielijke dwaas heid, dat onze hoop op welvaart te niet doet op een oogenbiik dat er teekenen waren, die er op wezen dat de handel weer herKefde. Niettemin hebben wij in Engeland een of twee dingen, waarop wij altijd kannen bouwen: het karakter en de tradities van ons volk zijn zeer oud en stevig. Wij heb ben vele vreedzame revoluties aanschouwd en wij zullen er nog vele aanschouwen. Er zijn op het oogenbiik teekenen, die tot nog toe niet overtuigend zijn, doch niettemin door de economen worden beschouwd als een aanwijzing, dat thans een tweede indus- triëele revolutie voortschrijdt, waarvoor recente rapporten van het ministerie van Arbeid en de arbeidsinspecteurs bewijs materiaal bijbrachten. De Fransche minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat in een onderhoud, dat gisteren tusschen den minister en den Italiaanschen gezant plaats heeft gehad, zij met vreugde den vriendschappelijken geest van vertrouwen constateerden, waarin dc regeling plaats had van de incidenten te Benghazi en Ventimiglia. Wat de zaak-Garibaldi aangaat, meende Briand de aandacht van den gezant te moe ten vestigen op de gevaren, die kunnen voortvloeien uit de bekende operaties^ van Italiaanscbe politie-ambtenaren. De fran- scbe minister gaf te kennen, dat hij hoopte, dat in de toekomst de openbare meening van Itaiia zich ten opzichte van Frankrijk zou weten te hoeden voor ongemotiveerdc bewegingen, waarvan de uitwerking niet gunstig kon zijn voor de voorwaarden voor een goede samenwerking tusschen de re geeringen. De griïïïge Maas beeft 3e Jaatste nren weer een massa water er bij gekregen. De hevige wind in den afgeloopen nacht heeft de men- schen hier veel schrik doen aanjagen. Tènge. volge daarvan 'zijn er vele gezinnen, die 's nachts niet naar bed gaan. De wilde golven, die angstwekkende momenten bezorgen, slaan met kracht tegen de dijken. Vooral de nieuwe Maasdijk te Overasselt verkeert na dezen stormwind in een zwaar- lijken toestand. De dijk blijft hier aan 't ver zakken. Blijft de Maas dus wassen, dan be staat het gevaar, dat een groot gedeelte van dezen streek door een nieuwe ramp wordt overvallen. Ernstig is de toestand ook te Balgoij en Keent, Het zwakke punt wordt wel goed bewaakt, maar zal het tegen de kracht van den storm bestand zijn? Met man en macht wordt overal aan de dijken gewerkt, met duizenden zakken zand wordt zij eenigszins versterkt, doch indien de Maas blijft wassen zooals thans, vreest men voor de gevolgen, In de Dinsdagmorgen gehouden bijeen komst van melkveehouders te Leiden, die zeer druk bezocht was, en bijeengeroepen door den Bond van Melkveehouders en den Melkveehoudersbond van den L. T. B., werd medegedeeld, dat de met den melkhandel gevoerde onderhandelingen betreffende den melkprijs niet tot een resultaat waren ge komen. Hierna werd besloten den grond prijs van de melk te verhoogen van 10 tot 11 cent. Aan den melkhandel werd een ultimatum gesteld, dat morgen afloopt, om dezen prijs te doen betalen. Wordt hieTmede geen genoegen genomen, dat zal de levering van melk met ingang van Vrijdag a.s. wor den gestaakt. Voor de melk is bij eventueele staking van de levering aan den handel een ander afzetgebied gevonden. De verraderlijke vingerafdrnkkes, Ruim drie jaren geleden, op 6 Juli 1923, des avonds tegen tien uur, werd in een cel van een badhuis te Oeynhausen de 25-jarige badknecht Bicker door een inbreker, die door hem op heeterdaad was betrapt dood geschoten. Aanwijzingen deden verdenking opvatten tegen een 23-jarigen koopman Seineeke en een 26-jarigen schoenmaker, Krüger genaamd. Beiden werden gearres teerd, doch moesten na eenigen tijd wegens gebrek aan bewijs, weer worden vrijgelaten. Eenige dagen geleden kwamen der politie te Bielefeld uitlatingen ter oore, die haar de zaak weer ter hand deden nemen. Zoo werd ook de cel, waarin Bicker het slacht offer van de misdaad werd, en welke ver zegeld was gebleven nog eens aan een minitutieus onderzoek onderworpen. Heel de cel werd nauwkeurig afgezocht en toen kwam men tot de verrassende ontdekking, dat op het kozijn van een raam, hoewel heel flauw, na ruim drie jaren, nog vingerafdruk ken vielen te onderkennen. Het betreffende gedeelte werd nu met de uiterste voorzichtigheid uitgesneden en verder onderzocht waarbij de beambten reeds dadelijk den indruk kregen, dat de afdrukken van de vingers van Seineeke moesten zijn. Om nog zekerder te zijn stuur den ze het stuk op naar Berlijn, waar het verder onderzoek allen twijfel buitensloot. Seinecker werd nu opnieuw gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij wederom alles, doch ten slotte viel hij onder den last van het bewijsmateriaal door de mand en legde hij een volledige bekentenis af. Op den avond van den moord was hij met Krüger door een raam in het badhuis ge klommen. In de cel van den moord, werden zij door Bicker verrast. Hij zelf wist door het raampje te ontkomen, maar Krüger werd met Bicker handgemeen, en om zich te redden, schoot hij den badknecht dood. Krüger zit op het oogenbiik in het tucht huis voor een poging tot moord op zijn verloofde, die hij het vorige jaar had willen doodschieten. Zijn straf zal thans met nog wel enkele jaren worden verlengd. Nog steeds een duistere zaak. Het onderzoek in zake den moord in de Asterstraat te Rotterdam heeft Dinsdag wei nig nieuws opgeleverd. Er zijn nog eenige om wonenden gehoord, die echter niet veel licht in deze steeds duister wordende zaak heb ben gebracht. Enkele arrestanten zijn weer op vrije voeten gesteld. De man, die van de misdaad getuige is ge weest en volgens anderen riep, dat hij den dader kende, heeft zich nog steeds niet aan gemeld. De hoop van de politie is thans op hem gevestigd. Rijnschepen in beslag genomen. Naar uit Emmerik wordt gemeld, zijn ge durende de laatste dagen herhaaldelijk Rijn schepen met steenkool op last van den rijkskolencommissaris aangehouden en in beslag genomen, daar de uitvoer-documenten niet in orde bieden te zijn. Naar 3e „Berliner Börsen Conrrler" In verband met deze kwestie verneemt, zijn bij de steenkoolsyndicaten in den loop der laatste maanden herhaaldelijk uitvoerpas- poorten zoek geraakt, die men getracht heeft voor het smokkelen van steenkoolladingen naar Nederland te bezigen. De nummers der betreffende paspoorten waren echter in overleg met de syndicaten geblokkeerd, zoodat de schepen die op deze geblokkeer de bewijzen steenkool vervoerden door de douanebeambten werden aangehouden en in beslag genomen. Met den bona fide steenkooluitvoer heeft deze aangelegenheid niets te maken. Vij'f passagiers gewond. De autobus van den dienst Gorinchem- Zalt Bommel, ondernemer de heer Hel- mich, is Dinsdagochtend tusschen Haaften en Tuil met elf passagiers van den hoogec Waaldijk gevallen. Vijf passagiers, o. w. de burgemeester van Herwynen werden licht verwond. Een der zwaar gewonden hersteld. Thans is ook een der zwaar gewonden bij het spoorwegongeluk bij de Vink op 9 September, de heer Elgström uit Berlijn, vrijwel geheel hersteld uit het academisch Ziekenhuis te Leiden ontslagen. De heer E. had nagenoeg al zijn ribben gebroken. Op de kliniek van prof. Zaayer zijn deze geheeld zonder dat zij behoef den te worden blootgelegd. Maandag heeft te Nieuwveen de tuinder T. J. K„ toen hij met hagel op musschen aan het schieten was, de echfgenoote van A. Slof en haar 5-jarig dochtertje get-of- fen. Beiden werden ernstig gewond. Het meisje is naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het op Terschelling de vorige maand ge strande Poolsche s. s. „Wisla" is Dinsdag door de slcepbooten „Bornrif", „Neptu- nus", „Noo-dsvaarder" en „Texel" afge bracht en de haven binnengesleept. Het schip zal waarschijnlijk te Amster dam gerepareerd worden en dan de op Terschelling! geborgen lading weer in nemen. Door een Engelschen fabrikant is aan verschillende firma's te Rotterdam de vol gende Hollandsche circulaire gezonden: Liebe mijnheeren! Ik genoeg vinden in zenden u in afzon der papier eene afschrift ter derde uit gave „Adresboek van Manufacturen in groot, invoerenen en uitvoerenen, zuur den North Eastern Railway Stelsel", dat is verkondig van agentschap. Manufacturen en Engeland en Gewest ontvangen het ander uitgave der boek en ik hopen, dat de nieuw uitgave bewijzen voordeel de firma ten aanschouwer van ieis nieuw ma>-kt sparen of ontzien. Hoogachtend, (volgt handteekening.) In de gemeente Moordrecht doen zich, hoofdzakelijk onder kinderen, vele geval len van roodvonk voor. De R, K. school der Eerw. Zusters is gesloten. Ondanks de meeét uitgebreide voor zorgsmaatregelen worden dagelijks nieuwe gevallen geconstateerd. De ziekte is niet kwaadaardig. Verschillende Russische ziekenhuizen hadden vóór de revolutie kapellen. Zulk een kapel bezat ook hei Oboechowskaja- ziekenhuis. De bolsjewiki hebben deze be dehuizen gesloten of voor ander gebruik ingericht. In de kapel van bet Oboechov, s- kaja-ziekenhuis vond men dezer dagen bij hei opruimen van een vuilnishoop een kost bare schilderij van den beroemden Russi- schen schilder Wenetsjanow, voorstellende „Maria Magdalena". Het bleek, dat de bolsjewiki de schilderij als waardeloos had den beschouwd an in den hoop afval en rommel gegooid, dat naar de aschvaal moest vervoerd worden. Bij het maken van de nieuwe haven te Vlissingen is voor den voormaligcn haven- dijk de romp gevonden van een schip, dat daar enkele jaren geleden is gezonken, al. thans een stuk van de romp, een ijzermas sa van 150.000 K.G., die door twee bokken is geli.cht en nu op land is gezet, Te Wierden speelden eenige kinderen met een buks, welke geladen bleek. Een der kinderen schoot daarmee en trof het 11-jarig zoontje van den landbouwer G. T. precies in het oog. In het ziekenhuis te Almelo werd het oog weggenomen; het ko geltje werd niet gevonden. Omtrent het droevig ongeluk onder de gemeente St. Pancres (N. H.), waarbij de 25-jarige heer Klaas Slot, zoon van een der wethouders te Broek op Langendijk, het leven verloor, vernemen wij nader, dat ge noemde heer even voor 't Broekerbruggetje de beheersching over zijn stuurrad moet hebben verloren. Op het gras langs den Twuiverweg zijn over een afstand van 10 meter diepe, scbuinopende sporen gevonden, die op het water uitliepen. De heer Slot is Zondagavond nog laat te Alkmaar gezien, zoodat het ongeluk reeds in den vóóraacht moet gebeurd zijn. In de onmiddellijke na bijheid staat een molen, doch de bewoners hebben niets gemerkt. Reeds vroeg in den morgen hadden voorbijgangers den omgekan- telden auto in het water zien liggen, doch zij waren, zonder een onderzoek in te stellen, verder gegaan. Omstreeks zeven uur kwam een koolboer met een schuitje voorbij; hij en een voorbijgaande fietser hebben gemerkt dat in den auto zich het lijk van den heer Slot bevond, waarna zij oogenblikkelijk de famillie van het ongeval in kennis stelden. Een stroom gesmolten lava ter breedte van bijna vierhonderd meter is van den 'vul kaan Izalco in het district Matazana (San Salvador) gestroomd en heeft zich over een groote uitgestrektheid verspreid. Zeven-en- vijftig personen zijn omgekomen De inwo ners van de naburige dorpen nefflcn de vlucht uit vrees voor een herhaling van de eruptie. Stremming van het verkeer. Grave: overtocht per motorboot annex veerpont naar den Neerasscltschen diik. Te Roermond was de Maas een meter gewassen. De weg naar De Weerd dreigt elk oogenbiik weer onder te loopen. Men meldt uit Venlo: De Maas is hier hedennacht 109 c.M, gewassen. De Haven- kade is weer ondergeloopen, alle verkeer daarlangs is gestremd. Het water stroomt over weilanden en landerijen. Men vreest BODEGRAVEN, 9 Nov. Kaasmark. Aan voer 242 partijen, waaronder 228 Rijkswerk, 8879 stuks, wegende 71032 Kg. Prijs Goud- sche kaas met Rijksmerk le soort f 5458j 2e soort 4752; zwaardere tot 62; zon der Rijksmerk 4756. Handel matig. PURMEREND, 8 Nov. 1926. „Afslagver. Bcemster, Purmerenu en Oms'reken - Tomaten 0.24 per K.G. Bloemkool 4.60 24.80, Roode kool 2.407.40, Witte kool 6.30, per 100. Sprurtkool 1.70 4.70 per 15 KG. Andijvie 0.702.70 per 100 krop. Rapen 4.90 per 100, Bieten 610 er 1090 bos. Wortelen 17.1018 per 100 bos. Uien 0.691.05 per 25 KG. Prei 8.109.60 per 100 bos. Druiven 1.04 per KG. Appels: Westlandsche Bel lefleur 0.100.16, Braban'sche 0.22—- 0.24, Zoete 0.18, Groninger Kroon 0.25, Luntersche Pippeling 0.19, Present van Engeland 0.20—0.39, ReineHe, goud 0.19 Ó.53, per KG. Appels: Beurré Chirgeau 0.150.22, Beurré Superfin 0.140.21, per K.G, Boerengroen 816.20 per 100 K.G. Gieser Wildeman 7.8013.50 per 100 K.G. Kamperveen 7.90—^8.80 per 100 K.G. Nouveau Poiteau 0.150.23 per K.G. Winterlouwtje 10.90 per 100 K.G. In „De Schakel", het gemeenschappelijk orgaan van de instellingen voor maatschap pelijk hulpbetoon alhier, wijdt de heer C. H. de Vries het volgend waardeerend arti kel aan Rector van Kampenhout: Op 14 October 1.1. werd Amsterdam ver laten door iemand, die gedurende 17 jaren op het terrein van het katholiek maatschappe lijk werk een zoo niet opvallende, dan toch hoogst verdienstelijke taak verricht heeft» Rector J. W. J. van Kampenhout, Presi dent van de Vereeniging St. Franciscuslief- dewerk der achterlijke en verwaarloosde jeugd. In 1909 door zijn kerkelijke Overheid als Geestelijk Bestuurslid aan gen. Vereeni ging, welke toen reeds ongeveer 13 jaren be tond, verbonden, werd hij in 1917 tot derzeU ver President benoemd. Om zich zoo intens mogelijk aan de verzorging der hem toever- touwdc jeugd te kunnen geven, nam hij kort na de opening der tweede afdeeling van het Liefdewerk, nadat hij op eigen verzoek door zijn kerkelijke Overheid van andere geestelijke bediening ontslagen werd, in dit tehuis, Witteburgergracht 51, zijn in trek, hoewel daartoe allerminst geschikte ge legenheid bestond, en leefde gedurende meerdere jaren daar in de meest primitieve omstandigheden, aldus zich makende tot den vriend der hem toegewijde jeugd, niet slechts met het woord en de daad, maar met opoffering van al zijn persoonlijke be langen. Tegen het einde van zijn bestuurs periode in 1926 mocht de vereeniging de opening van haar derde tehuis, Bloemen pracht 90/92, beleven, waar den algemeen vereerden President een betere huisvesting werd geboden, welke tenminste aan uiterst bescheiden eischen voldeed. Met deze uit breiding der Vereeniging gedureqde zijn bestuur vermeerderde het aantal bescher melingen van nog geen 100, in 1909 tot ruira 500 thans bij zijn heengaan. Er is onder zijn leiderschap in de Vereeniging een groei kracht gevaren, welke nog jaren na zijn ver trek zich tot steeds grooteren uitbloei ont plooien zal. Gedurende al de jaren van zijn bestuur is Rector Van Kampenhout ge weest de dienende vriend zijner medewer kers, de populaire, algemeen geliefde en vaderlijke leidsman zijner jongens, die hem, zoowel óp de Eilanden als in den Jordaan, met geheel hun aanhankelijke ziel waren toegedaan. Hoevele jongens hij niet alleen van hun geestelijken, maar ook van hun maatschappelijken ondergang heelt terug gehouden, vermag slechts uit te tellen Hij, om wiens eer alleen hij zijn weinig aanlok kelijke, bescheiden taak telken dage met dezelfde gelijkmoedige blijheid opnieuw op vatte, God, Die hem daarvoor loonen zal. 42. Generaal Erdal wist zijn gewone doodsverachting onder het zingen van dit lied te be waren, maar adjudant Sikka- bokki, die nog niet zooveel had meegemaakt, kroop stilletjes achter een dikken boom en huilde een halve kokosnoten- hast vol met franen van gevoel. Toen werd afscheid genomen en begonnen de dieren hun eigen rijk te stichten. I Ji /9 43. 't Is een jaar later. Meneer Dooiittie zit op zijn privé-kan- toor, Dooiittie Building, 47ste verdieping, 5th Avenue, New York. Zijn bediende brengt hem een brief. Nummer 42. tal van jaren her. Er zijn een hoofdambte- een hooger waterstand dan met Allerheiligen naar en een aantal ondergeschikte ambtena- UIT HET LAND VAN CUIJK. ren aangehouden. Een persoon, die er bij Men meldt uit het land van Luijk ct.i betrokken moet zijn, pleegde zelfmoord, gisteren: i Nummer 44. 44. Meneer Dooiittie bekijkt het adres. Zijn oogen gaan wijd open en zijn mond gaapt van verbazing. De brief komt^ uü de „Republiek Cocquernica". Kijk maar naar den postzegel, dan zie je 't zelf ook. 45. Meneer Dooiittie opent den brief en leest: „Waarde Heer. Aangezien onze dierenrepubliek overmorgen een jaar bestaat cn zich sindsdien heeft ontwikkeld tot een vreedzamen en be schaafden staat, noodigen wij onze weldoeners, meneer en mevrouw Dooiittie uit tot bij woning van ons eerste jaarfeest waarop hun het eereburger schap van den Cocquernicaan- schen Staat zal worden opge dragen. Namens de Regeering (w.g) Cocquernico, Prcsid (w.g.) Flippie Hanepoot.. Secr, (Wordt vervolgd) ^nramer Nummer 45,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7