m Voornaamste Nieuws Kerkpolitiek uit Litauen. Donderdag 11 Nov. 1926^^ 50ste Jaargang No. 16402 Aangiite moet, op straffe van verlies van alle reelater», geschieden uiierlifk driemaal vier en twintig nren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad BEGRAFENIS EM. PASTOOR J. SAULENN TOONEEL. in dit nummer. V De uitvaart van Mgr. Stoffels. Het stoffelijk overschot wordt de kerk uitgedragen. De officieren der Guides, waartoe ook de Kroonprins van België behoort vormen met hun sabels een haag, waartusschen de Kroonprins met Prinses Astrid schrijden bij het verlaten der St. Gudule na de huwelijksplechtigheid. STADSNIEUWS. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlet^ WEERBERICHT. Aan de gevolgen overleden. DE INBRAAK TE AERDENHOL Dê abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'Advertentiën 35 cents per re$A. Bij contract belangrijke korting» Advertentiën tusschen den tekst» als ingezonden mededeeling 60 c£* per regel. Vraag- en aanbod* advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden T 9f|f!0 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door VRjfl r volgende uitkeeriugen uUuU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f 10S doodelij ken afloop1 luit}, een voet of een ooe bij verhes van een f («O bij 'n breuk van f Jfl <i duim of wijsvingerJU. been of arm; HU. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeriugen 1 JUUU," verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 1 doodelij ken afloop 1 ecn voet of een oog; bij verlies v. een andere vingei) Sinds den tienden Mei had Lithauen een nieuwe Sejm. (Parlement). De verkiezingen van 8 tot 10 Mei vielen voor de Katholieken, die toch vooral in het Memelgebied onge veer 80 pet. der bevolking uitmaken, onge lukkiger uit, dan zelfs erge pessimisten het voorspeld hadden. Terwijl de drie katholieke partijen in den laatsten Sejm de absolute meerderheid be zaten (42 van de 80), brachten zij het in deze verkiezingen slechts tot op ;een goed derde deel (30 van de 85). De eigenlijke winnaars waren de zooge naamde „Volkssocialisten" (liberalen) en sociaaldemocraten, tot wie ook al diegenen behooren, die in hun hart communist zijn; want openlijk communist zijn is in Lithauen verboden. Onmiddel" k na de verkiezingen verklaar den de sociaal-democraten, dat zij niet in de regeering gingen, maar in de oppositie. Dit gaf echter groote beroering in den lande. De aanhangers verlangden van de partij, dat ze de schoone beloften die ze in den verkiezingsstrijd gegeven had nu ook met actieve deelname in de regeeringsvor- ming zou verwerkelijken. Zoo werd dan een tweede partijdag bijeen geroepen en besloten: Er zal aan de regee ring worden deelgenomen! Tegelijkertijd ech ter stelden de sociaaldemocraten voorwaar den, die aan de andere regeeringspartijen zoowat het heele program voorschreven, en eischten de vier voornaamste ministeries, waaronder Binnenland en Onderwijs voor zich op. Uit liefde voior de linksche regeering, die men tot eiken prijs hebben wilde, ging men op alles in. Maar de volkssocialisten en de sociaaldemocraten, maakten nog steeds niet de absolute meerderheid uit. Nu ging men weder onderhandelen en na een maand was het onmogelijke gelukt: een gesloten eenheidsfront van de sociaaldemo craten tot aan de volkssocialisten toe zon der en tegen de drie katholieke partijen, die alleen de toenmalige regeering gevormd hadden. Een volkssocialist werd met alle stemmen tegen die der katholieken tot Sejm-president gekozen; volkssocialist is eveneens de spoe dig daarop gekozen Staatspresident en de met de regeeringsformatie belaste minister president. In de Sejm (het parlement) steunt de nieu we regeering op volks-socialisten, sociaal democraten en de nationale minderheden (Duitsche, Memellandsche, Poolsche en Joodsche fractie). Wat dit bont allegaartje van regeerings partijen bij elkander houdt is slechts de „breuk met het verleden", het tegenor'er- gestelde der tot dan toe christelijk-demo- cratische regeering. Buitendien moeten aan de nationale minderheden beduidende rech ten zijn toegestaan. Desalniettemin duurde het nog een groote maand eer de toekomstige regeering met haar eerste schuchtere „ondertrouwaankon- diging" verscheen. En hoe lang zal nu het gesloten huwelijk d uren Reeds in de eerste weken werd de breuk met het verleden bewerkstelligd, de wetten, die het meeste aanstoot gaven, werden on middellijk in drie lezingen afgeschaft. De slaat van beleg in het gansche land werd opgeheven, eveneens de beperking van ver gader- en persvrijheid, en tenslotte werd een algemeene amnestiewet voor politieke en de meeste andere misdaden voorgesteld. Terwijl juist deze wet in beraad werd ge nomen, had er een recht tragi-comische ge beurtenis in de hoofdstad Kaunas plaats. Den 12den Juni eindigde daar een groot com- munistenproces; 92 aangeklaagden, die mee- rendeels drie jaar in voorarrest gezeten hadden, werden vrijgesproken en onmiddel lijk op vrije voeten gesteld. Groote vergaderingen en aanplakbiljetten in de gansche stad en met name op het Raadhuisplein. In den aanvang greep de poli tie in, maar spoedig kreeg deze order die monschen (voor de helft jonge jodenbengels) hun gang te laten gaan. Na machtige rede- voeringen werden alsdan voor de eerste maal sinds de revolutie in Lithauen roiode vanen met Russische en Joodache opschriften on.vouwd. Vervolgens zette zich de stoet in beweging en trok ,door de gansche stad, voorbij het Sejmgebouw en het huis van den Staatpresi- dent, door de beide hoofdstraten naar het gevangenisgebouw. Elke voorbijganger •wegens den Zondag waren de straten zeer bevolkt moest met hoed afnemen de roode vaandels groeten! Wie zich er niet naar schikte; dien werd den hoed met stokslagen en oorvijgen van het hoofd geslagen, dit ook bij meerdere leden der nieuwe regeering en officieren. Nog denzelfden avond werden de Staats:, president en de gevangenis met machinege weren beschermd tegen de nieuwe vrijheid. 's-Nachts rekende men een hoop der vrijge laten gevangenen weer in en bracht ze naar hun vroeger verblijf terug. En in de volgende nachten hoorde men op de pleinen en in de stralen der stad de cavallerie patrouilleeren Desalniettemin werd na verschuiving van veertien dagen de amnestiewet aangenomen. Een der christelijke afgevaardigden meende bij de debatten, dat wanneer men conse quent zijn wilde mep deze wet in de toe komst elke maand diende te hernieuwen, Van de nieuwe regeeringsmannen heeft de Kerk niets goeds te verwachten, wellicht echter veel slechts. De staatspresident, Dr. Grim'us, is uitge sproken vrijdenker, atheist, die voor jaren heftig tegen de kerk en de priesters werkte, voor anderhalf jaar zijn vader demonstratief zonder geestelijke in zijn tuin begraven liet, en.thans ook bij zijn ambtsaanvaarding niet den eed op het kruis, maar slechts een plech tige belofte op het Lithausche vaandel af gelegd heeft, wat alles in zulke zuiver katho lieke landen zeer veel zeggen wil. Anderzijds verklaarde hij bij de ontvangsi der vertegenwoordigers van den Paus, dat zijn wensch voor Kerk en Staat is: „Con cordia en tot den nieuwen Aartsbisschop van Kaunas zeide hij: „Ik hoop, dat de betrek kingen tot het Vaticaan goed worden, of veeleer beter." Gedurende de landbouwtentoonstelling in Schaulen bezocht hij (zeer ostentatief) de stadskerk en evenzoo de kerk van een na bijgelegen plaats. Door de geestelijken werd hi] bij deze gelegenheid met de hoogste eer bejegend; na een plechtige begroeting aan het portaal der kerk, leidde mén hem onder den baldakijn naar het hoofdaltaar, terwh. het volk luide bad en het „Te Deurn" zong Het meeste vreezen de katholieken den mmisterpresident Slezevicius, die steeds in zijn redevoeringen een sterke vijandschap tegen de geestelijken ei^ tegen de gezamen lijke katholieke organisaties aan den dag legde. Ja, zelfs als ministerpresident liet hij het zich niet ontnemen om bij een bepaalde wet tegen den klerus van zijn ministerzetel af te stappen om als eenvoudig afgevaardigde te kunnen deelnemen aan de stemming van deze kerk-vijandige wet. De minst gevaarlijke man schijnt de minis ter van Onderwijs te zijn, Prof. Dr. Cepinski, de vroegere rector van de Staatsuniversiteit in Kaunas. Men roemt en schat hem als een rustig, objectief en eerlijk mensch, waarvan men eigenlijk niet recht weet, waarom hij steeds tot de sociaaldemocratische partij behoorde. Het is een openbaar geheim, dat hij bij de aanname van zijn ambt als voor waarde stelde: dat hij in de onderwijsaange- legenheden zijn eigen overtuiging zou volgen en zich niet van zijn voetstuk zou laten af brengen door de meening van de partij. Of hij dat ecliter zal volhouden is de vraag. Zoo zien de katholieken niet zonder groote zorg de naaste toekomst tegemoet. Hun hoop is, dat zich spoedig dit onnatuurlijke regee- ringshuwelijk zal ontbinden. Aan teekenen daarvoor ontbreekt het niet De Sejmpresident werd gekozen met 55 stemmen (allen uitgezonderd de katholieken), de Staatspresident met 50, de regeerings- verklaring werd aangenomen met 47 stem men, dat nadert reeds dicht bij de helft. Bij het vertrouwensvotum voor de regee ring verklaarde de vertegenwoordiger der sociaaldemocraten, dat zijn partij slechts zoolang medegaat als hun eischen steeds in alle punten worden aangenomen en doorge voerd. Kenners van den toestand meenen te weten, dat de groote „krach" reeds bij de indiening van de nieuwe Staatsbegrooting in dezen herfst komen moet. Een eigenlijke nederlaag leden de beide i cgeeringspartijen reeds in de laatste zitting oor het Sejm-reces. Kwasie uit bezuiniging, daadwerkelijk echter om hun antiklericale hartstochten bot te vieren, dienden, de volks socialisten het wetsontwerp in om de tat en met het gansche jaar 1926 vastgestelde sala rissen der geestelijken van 1 Juli af aan te scurappen. Het was een in menig opzicht gedenkwaar dige zitting. Reeds sinds 14 dagen stond het wetsontwerp op de agenda, maar men stelde de behandeling telkens weder uit, in de hoop, dat eenige der katholieke afgevaar digden reeds op vacantie zouden gaan, zoo dat men des te zekerder op een meerderheid voor de wet zou kunnen rekenen. Zoo wacht men. tot de laatste zitting, ze begon, 's-morgens om negen uur en duurde met een korte onderbreking tot den volgen den morgen vijf uur. Toen in de middaguren de fameuse wet in behandeling zou komen, was plotseling de rapporteur „afwezig". Zoo gebeurde het, dat 's-morgens om drie uur na een zitting van 18 uren, waar men aannemen moest, dat allen grondig „murw waren, het wetsontwerp in behandeling werd genomen. Na den rapporteur spraken eerst twee katholieken. En vervolgens kwam voor velen de groiote verrassing, de beste redenaar der nationalen, die vroeger meermalen minister president geweest was, Prof. Woldemaras. ging met de voorstellers van deze anti-kleri kale wet in gevecht. De korte inhoud van zijn machtige rede voering was: Wat Gij hier wilt aanvangen is niets meer en niets minder dan een cul tuurstrijd tegen de katholieke kerk; daar voor is echter eerstens ons land niet geschikt en tweedens zijt Gij daarvoor te dom, waar zulk een ondernemen zelfs een Bismarck en andere grooten niet gelukte, zoo is het reeds waanzin uwerzijds van zulk een onder neming hier in Lithauen iets te verwachten De stemming die in den morgenstond plaat; had, viel aldus uit: 36 tegen en 35 vóór. Het was, een hoewel geringe, dan toch de eerste werkelijke nederlaag der tegenwoor, dige regeering. Van de regeeringscoalitie hadden de na tionalen en de Polen tegen het regeerings- ontwerp gestemd, de Joden en de Duitschers onthielden zich van stemming. Op voordracht van de regeering was de stemming geheim. Of de cuftuurkampbroeders door deze nederlaag zullen leeren? Voor de Katholieke Kerk en de eenheid en de rust van het land, moge men het wen- schén. Maar er zijn vele teekenen die cis tegenspreken. Gedurende de vacantiemaanden werd in het gansche land een booze agitatie gevoerd Op alle vergaderingen en congressen der linkerpartijen, werden openlijk o! verdekt op kerkelijk politiek gebied immer weei eischen naar voren gebracht als b.v. sluiting der katholieke scholen, schrapping van de salarissen der geestelijkheid, invoering van het civiele huwelijk en de echtscheiding, scheiding van Kerk en Staat.... Laten wij hopen, dat het in den grond eei- lijk katholieke Lithausche volk, dat reeds meer dan een eeuw lang de ergste bloedige en onbloedige vervolging van het Czarenrijk en vti vuxtiiui: va.ii uw T t~i yt i glorierijk overwon, zich nu niet door eigen huizen, J. Ruyter van Hoogwoud, fNuyen van Zwang en J. v. Blar landslieden de liefde voor godsdienst en Iverk ontroioven laat. Vele katholieken, die hun godsdienstplich ten trouw willen vervullen, hebben zich laten bepraten door de leege phrasen der lmkerpartijen en aan hen hun stem gegeven, deels door de troostelooze economische toe stand van het land, en deels ook verbitterd dotfr menige misgreep der tot voor heden toe christelijk-democratische regeering. Zoo hebben velen van hen hun stem ge geven aan menschen, die zonder eenige liefde voor de katholieke Kerk zijn, en zelfs een ware haat tegen de geestelijkheid, de bis- scnoppen en den Paus in het hart dragen en dit bij iedere gelegenheid naar buiten toonen. In een lang artikel, waarin de vroegere katholieke minister van Onderwijs, Dr. Jokantas, den toestand nader verklaart, schrijft hij tot slot zeer terecht: Ik vrees niet voor de katholieke Kerk in Lithauen, want het „portae inferi non prae- valebunt adversus earn", de poorten der hel zullen haar niet overweldigen, geldt ook voor Lithauen. Wel echter vrees ik bij zulk een innerlijke versnippering en onlogischen strijd voor het welzijn van ons land. de betonnen brug is thans voor zooverre ge reed, dat de trambaan weder verlegd is kun nen worden en de tram voor de richting Haar lem weder de gewone route volgt. Ook het gewone verkeer (auto's, enz.) wordt thans over het noordelijk gedeelte geleid. Het ver keer over het fietspad is er echter niet beter op geworden. Daar de straat aan de zuidzijde thans geheel is opgebroken zijn wielrijders ge noodzaakt vroegtijdig af te stappen en met de fiets aan de hand door de zandmassa te wor stelen. Wel is voor eenige verlichting ge zorgd alsmede voor waarschuwingsseinen, doch uitkijken is toch de boodschap. REQUIEMMIS VOOR MGR. G. H. F. STOFFELS. In de St. Josephkerk, waar Mgr. G.H.F. Stoffels 16 jaar. pastoor is geweest, werd gis teren morgen half 8 een plechtige Requiem mis gecelebreerd voor de zielenrust van den overledene. Deze werd opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor H.C.J. Sondaal, ge assisteerd door de WelEerw. Hperen A.J. Boks, diaken en J.A. Voorham, subdiaken. Het 'hoofdaltaar was in diepen rouw ge huld. Zeer vee! geloovigen woonden deze Re quiemmis bij en naderden ook tot de H. Tafel. Aan het zij-altaar werden H.H. Missen voor den overledene oud-deken gelezen door den ZeerEerw. Fleer J.J.J. Noordman, ma joor-aalmoezenier en den ZeerEerw. Heer Th. J. Gielen, pastoor te Lutjebroek, beiden oud kapelaan van den overledene. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). Gisterenmorgen had te Hoorn de plech tige uitvaart en begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den Zeereerw. heer J. H. H. Saulenn, em. pastoor van Spaarn- woude a. d. Lie De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor J. P.A. Saulenn van Egmond a. d. Hoef, met de volgende assistentie: diaken kape laan J. Groen van Spaarnwoude, en sub diaken kapelaan S. Wiilemscn van Amster dam, cantores pastoor Th. Vlek van Vijf huizen en kapelaan H. v, d. Waarden, cere- moniarius kapelaan C. Mol van Rotterdam. Onder de talrijke aanwezigen bevonden 'zich o.m. prof. P. Groenen, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie Warmond, deken M. W. A. Wijtenburg van Hoorn, deken A. Kollenberg van Purmerend, de Z.Eerw. Hee- ren pastoors L. J. Boogmans van Haarlem, F. de Meulder van Ursem, A. Th. Ammer- laan van Westerblokker, B. J. Hermans van Oosterblokker, C. G. A, v, Baaren te Enk- C. B. ,J. ricum van Nuyen Assendelft. De lijkrede werd gehouden door den Zeereerw deken Kollenberg, die wees op de groote verdiensten van den overledene bij de zielzorg op zijn verschillende standplaat sen. In deze dagen, aldus spr., zal nog me nige stille traan worden geschreid in Am sterdam en Rotterdam op zolderkamers en vlieringen, welke hij destijds bezocht. Re'éds vroegtijdig openbaarde zich zijn kwaal, doch de parochianen van de Posthoorn te Am sterdam en „Sint Barbarate Rotterdam kunnen getuigen, dat kapelaan Saulenn heeft gewoekerd met zijn twee talenten, zijn over- grooten ijver en den lust om te werken ter eere Gods. Nadat pastoor J. P. A. Saulenn vervol gens de absoute had verricht, werd het lijk de kerk uitgedragen. Behalve de familie leden gingen in den stoet mede de oud parochianen van den overleden pastoor, voor zoover die in de kerk aanwezig waren. Op het R.K. kerkhof hadden vele geeste lijken en leeken zich verzameld, om het stoffelijk overschot te ontvangen. Nadat het in het priestergraf was neergelaten, werd de beaarding verricht do,or deken M. W. A. JUBILEUM ANNIE VAN EES. Op Zaterdag 13 November zal in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling plaats hebben van Leontientje, tooneelstuk door Felix Timmermans en Eduard Veterman be werkt naar den Vlaamschen roman van den eerste „De Pastoor uit den bloeienden Wijn gaard." Annie van Eeswie heeft haar niet gezien en is verrukt naar huis gegaan over het spel van deze begaafde tooneelspeelster Wie uwer herinnert zich niet Lente, De man die de klappen krijgt, Boefje, Over schotje, Nieuwe Heeren, En als de ster bleef stille staan, en nog zoovele andere mooie rollen Wij hebben haar allen dikwijls toege juicht en wij willen dit ook zonder twijfel doen op Zaterdagavond 13 November, temeer waar zij dan baar 12 'A jarige tooneel- loopbaan herdenkt, wat voor ons een ge- reede aanleiding zal zijn van onze bewon dering op ondubbelzinnige wijze blijk te geven. Aldus een oproep tot de Haarlemsche burgerij door een comité, dat zich gevormd heeft en dat niet alleen wil aansporen dien avond den Stadsschouwburg te bezoeken maar nog tot iets anders. Het comité zou gaarne mede uit naam der vele vereeders van Annie van Ees een stof felijk blijk van erkentelijkheid willen geven. Daartoe verzoekt het bijdragen te zenden aan den penningmeester Mr. A. M. Bos P.Azn. Tuinwijklaan 6 Haarlem, op Giro nummer 56027. Het comité bestaat uit de navolgende heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Voor zitter Dr. Tjebbo Franken, Secretaris Mr. A. M. Bos, Penningmeester Hein j Bakker C. Th. J. v. d. Bergh H. G. Can- negieter Willem Dyserinck M. C. Hoog; A. D. Huijsman C. v. Hees Joh. Kaart B. W. de Kanter C. H. Kloet Vincent Loosjes Prof. Dr. B. H. v. Moerkerken Jacq. v. Maris Dr. L. C. V/. Naessens R. Peereboom M. W. Reinaida Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk Dr. J. F. M. Sterck; J. B. Schuil G. v. Tienhoven Louis M. Weterings. STADSSCHOUWBURG. EIN WALZERTRAUM. Dinsdag 16 Nov. a.s. geeft het vermaarde Operette-Gezelschap Fritz Hirsch (van het Staatstheater te Berlijn) in den Stadsschouw burg een enkele gastvoorstelling met de succesvolste opvoering van zijn repertoire, namelijk de wereldberoemde operette van Oscar Straus „Ein Walzertraum," in de nieuwe bewerking en enscèneering van het Berliner Künstleriheater. In deze operette, die door het gezelschap Fritz Hirsch in den Haag drie weken achtereen voor stamp volle zalen werd opgevoerd, worden de hoofdrollen vervuld door Fritz Hirsch, i Friedel Dotza, Paul Harden, Grete Vernon, Walter Triebei, Jula Rillo, Eugen Koltai, Grete Carolus, Artur Eugens, en Richard Perlberg. De regie berust bij Paul Harden. Het veertien man sterke orkest, dat het gezelschap zelf meebrengt, staat onder lei ding van Kurt Franke. Ook brengt het ge zelschap zijn eigen costuums en decors mee. De voorstelling staat onder de auspiciën van Hugo Helm. JANSSCHOUWBURG. Dinsdag 16 November a.s. zal in den Schouwburg Jansweg de eere-avond plaats hebben van mevrouw Esther de Boer van Rijk ter gelegenheid van de 1000e opvoering van „Tropenadel." Evenals te 's Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam heeft zich hier ter stede een comité gevormd om haar dien avond de gepaste hulde te brengen) De opzienbarende moord te Rotterdam, Nog altijd de dader niet gevonden. Wat de vader van het slachtoffer vertelt. De voltooiing van het stadion te Amster* dam. Protest van aannemers. Tentwagentje door een sneltrein bij Delft gegrepen. Een der inzittenden gedood. Het openbaar enderzeek inzake de spoor* wegramp bij de Vink is aangevangen. Op* geroepen zijn 65 getuigen. Staatsbegrooting 1927. Binnenl. Zaken es Landbouw. Memorie van Antwoord. r Plannen voor een Vondel-tentoonstelling in Dec. a.s. Het verdrag met België in de Tweede Kamer. De inhoud van de schorsingsmotie. De Onderwijsbegrooting over 1927. Er wordt geklaagd over te veel bezuiniging. Een ministerfeele waarschuwing in zake de opleiding voor commies of rijksklerk. De Italiaansche Kamer besluit de ledett der Avantijnsche oppositie en de comma* r sten van hun zetels vervallen te ver* Tegen bet Britsche Lagerhuislid, Kirkwood, is een vervolging ingesteld. De Zuid-Airikaansche ingetrokken. vlaggenwet niet Kerkelijke trouwplechtigheid van pril», Leopold en prinses Astrid in de St. Gudule te Brussel. Zie verder Laatste Nieuws. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN. De 46ste vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken wordt gehouden Dinsdag, 16 Novem ber 1926, des namiddags te half 8 in het ge bouw der Kamer, Kruisweg 70. De Agenda vermeldt 1. Notulen 2. Ingekomen stukken 3. Me- dedeelingen 4. Goedkeuring verzonden schrijven a. aan den Minisi r van Financiën inzake afschaffing speelkaartenbeiasting b- aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake wetsontwerp wegenbelasting 5. Sub sidies a. Vereeniging „Ymuidens Bloei" te Ymuiden b. Nederlandsche Economisch- Historisch Archief te Amsterdam c. Cen traal Normalisatiebureau te 's-Gravenhage d. Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenha ge e. Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" te 's-Gravenhage f. Nederlandsche Vereeni ging voor Tentoonsteilingsbelangen te 's- Gravenhage g. Nederlandsche Kamer van Koophandel in België te Brussel h. Natio naal Bureau voor Documentatie over Neder land te 's-Gravenhage 6. Voorstel Bureau betreffende de motie-Hooy, inzake handels politiek 7. Rondvraag 8. Besloten Verga dering. DE ZWETBRUG. In verband met de werkzaamheden tot vernieuwing van de Zwetbrug op den Am- sterdamschen straatweg kunnen wij het vol gende mededeelen. De noordelijke helft van Wijtenburg met assistentie van kapelaan J. N. Omtzigt en kapelaan H. W. v. d. Waer- den, resp. diaken en sub-diaken. AANGEREDEN. Een' auto, die gisterenavond hall tien it de Schagchelstraat de Anegang inreed, a*n daarbij zoo ver den bocht naar rechts, lat de linkerwielen over het trottoir gin- gen, waardoor de 30-jarige voegangster S. H. werd aangereden; zij bezeerde zich aan rechterbeen en arm. De chauffeur reed door.' Proces-verbaal werd opgemaakt. TRAMVERTRAGING. Op den Zijlsingel ondervond hel tram verkeer gisterenmiddag om 12 uur ander half uur vertraging door het breken van een spandraad. De stroomvoerende draad bleef op voldoende hoogte hangen, zoodal cr geen gevaar was DE BRAND IN DE CORNELISSTEEG. De brand in de Cornelissteeg, waarom trent wij gisteren berichten,, is ontstaan op ae tweede verdieping van de Haarlemsche latrassenfabriek der firma B. de Graaf. Door den vloer viel een vonk op de eerste ve 'dieping, waar eenige balen kapok ston- 'en, die onmiddellijk in lichte laaie stonden, het vuur heeft alleen eenige balen kapok verteerd. Van de daken werd water gegeven door de brandweer, waarvan ook de stsf tegen woordig was en spoedig was het gevaar voor de belendende perceeten uitgefloten.. De winkel der firma had groote water schade- „DAS DREIMaDERLHAUS." Woensdag 17 Nov. a.s. geeft het operette gezelschap Fritz Hirsch in den schouwburg Jansweg een enkele opvoering van de be roemde Schubert operette „Das Dreimaderl- haus" waarin Schubert zelf de hoofdpérsoon is, en die ook geheel door Schubert muziek begeleid wordt. In deze operette treedt het geheele gezelschap op. De bijzondere decors worden voor deze gelegenheid meegebracht, evenals de costuums in stijl 1826. De regie berust bij Fritz Hirsch zelf. Het orkest be staande uit veertien personen dat vast aan het gezelschap verbonden is, staat onder leiding van Kurt Franke. De voorstelling wordt gegeven onder de auspeciën van Hugo Helm. HET DOODELIJK MOTOR-ONGELUK TE HILLEGOM. Naar wij vernemen zal de zaak tegen F. K„ uit Hillegom, die door de jJaavlem- sche rechtbank in Juli j.l. lot 5 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het veroorzak/sn van dood door schuld in hooger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam behandeld worden op 16 Novem ber a.s. F. K. had met een auto op den Rijks- Barometerstand 9 uur vm.: 756. Vooruit» Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.40. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 11 November. Hoogste barometerstand 768.7 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 735.5 m.M. te Blacks od. Verwachting: krachtige lot stormachtige, later afnemende, Z. tot Z.-W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken en later opklarend. Mogelijk aanvankelijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. straatweg den student V. uit den Haag, die op een motor reed, aangereden en V. was tengevolge daarvan overleden. De 23-')arige Amerlink, die Dinsdagavond bij het auto-ongeluk nabij de Vinkebrug ernsti gewond werd, is gistermiddag in het St. Elisabeth's Gasthuis aan de bekomen verwondingen overleden. Hierboven geven we een foto van de voorwerpen, welke gisternacht uit de villa van mevr. de wed. Coninck Westerberg ontvreemd zijn. Zooals wij reeds meldden, stond de 21-jarige Duitscher K., afkomstig uit Miinchen, die de inbraak gepleegd bad, gistermorgen 6 uur op de eerste tram naar Amsterdam te wachten. In een groote doos, waarop de naam van mevr. Coninck Westerberg vermeld stond, had hij de gestolen voorwerpen bij zich. De actieve Bloeme'ndaalsche agenten, die juist passeerden, vonden het zaakje verdacht en rekenden den Duitscher in, De foto geeft een goed idéé van de „kraak", welke, ais zij gelukt zou zijn, fameus genoemd zou kunnen worden. Niet de inbreker heeft echter een goeden slag geslagen, neen, de winst was aan de zijde der politie, want naar alle waarschijnlijkheid heeft zij hiermede een goede vangst gedaan. De aangehoudene wordt n.i. ook verdacht van het plegen van inbraken te Zandvoort. Hedenmorgen is hij voor den Commissaris van Politie aldaar geleid, doch bij ont kende schuldig te zijn aan die inbraken. Ook wordt hij verdacht van esn te Heemstede gepleegde inbraak. Volgens het neder cnierzoek is gebleken, ctai ik 12 Q -t, U, door de Amsterdamsche politie over de grenzen werd gebracht en toen in het bezit was van één cent. Bij zijn aanhouding thans had hij aan gcid bij zich.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1