a Het einde. De Kleeren maken den man De inbreker en zp werk in Bloemendaal, Zandvoort en Heemstede. Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws> Stadsnieuws, Vrijdag 12 November 1926 50ste Jaargang No. 16403 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechlen, geschieden ulterllfK driemaal vier en twintig uren na tref ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Het verdrag Nederland-Belgiè in de Tweede Kamer aangenomen. Agenda 13 November JA,.MAAR HET DRUKWERK MAAKT DE ZAAK. VAN ONZE RECHTBANK. De inbraak in den molan te Rijpwetering. Tegen verdachten wordt resp. 21/s en 1V2 jaar gevangenisstraf geeischt. NOG EEN INBRAAK. Vermoedt men een complot? in dit nummer. GEMEENTEZAKEN. De vereeniging van Zijpe en Petten. Hinderwet. J. J. YVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. f>t abonnementsprijs bedraagt voes. Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen), Postrekening No. 597C. Bij contract Advert entiën Advert entiën belangrijke korfmjfc 35 cents per regel- tusschen den tekst. als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer; 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oj]n(l Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met f OCfj Ier volgende uitkeeringen ""UU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodeüjken afloop 1 tdW* tegen ongevallen verzekerd voor een der bij verlies van een hand, f lOR - bij verhes van een f Cfi bij 'n breuk van f fl een voet of een oog; duim of wijsvinger1 been of arm; bij verlies v. eer andere vinger Het einde, dal is natuurlijk het slot van Hen strijd om het Nederlandsch-Belgische Iractaat. Gisteren is de beslissing in de Tweede Kamer gevallen; een dubbeltje op zijn kant: 50 tegen 47 stemmen. En hiermee js men kan het veilig aannemen de strijd uit. Want een verwerping in de Eerste Kamer lijkt ons hoogst onwaarschijnlijk. Het is een nobele en verheffende strijd geweest Wanneer heel ons politiek leven altijd op dat hooge niveau stond en gevolgd werd met de belangstelling, waarmee ons volk met het Nederlandsch-Belgisch trac- taat heeft meegeleefd, dan was het gevaar voor parlementair verval heel spoedig ai- gewend. Wij hebben van den aanvang af tot de tegenstanders van het verdrag in dezen vorm of liever nog om den geest en de wijze, waarop het tot stand kwam, behoord. En toch kunnen wij, nu de strijd tegen het verdrag verloren is, zonder eenige bitter heid of wrevel op de gevallen beslissing neerzien. Aan beide partijen stond een hoog doel voor oogen: de tegenstanders zagen vooral het eigen nationale belang en vreesden, dat het" beoogde doel, n.m. het scheppen van vredelievende gezindheid tusschen Neder land en België te duur zou blijken gekocht, omdat het tractaat geboren werd in een sfeer van argwaan en in een landhongerige stemming aan Belgischen, in een geest van al te groote toegevendheid aan Nederland- schen kant; zij vreesden op den duur voor de waarheid van het spreekwoord: al te goed is buurman's gek. De Voorstanders hebben niet nagelaten den nadruk te leggen op de internationale gedachte, op het be vorderen van den vrede en de verzoening van twee volkeren, die op elkander zijn aangewezen. In beide standpunten viel veel te waardeeren. Het zegt iets, dat tijdens de behandeling van het tractaat in de Tweede Kamer vermoedelijk verscheidene leden van tegen- in vóórstanders veranderd zijn. Wij kunnen' ons dat verklaren. Zelden of nooit heeft een wetsontwerp in onze Sta- ten-Generaal zulk een sterken verdediger gehad als dit tractaat in minister van Kar- nebeek. Stond het debat al aanstond op hoog peil, hij heeft het opgevoerd buiten alle kleine overwegingen en persoonlijke opvattingen tot een zuiver zakelijke discus sie, waarin alleen vechten met de beste en nobelste wapenen mógelijk was. De Tweede Kamer is hem daarbij gevolgd en het was de laatste week een feest het politieke steekspel aan te zien. De minister heeft zijn tegenstanders niet onderschat. Hij heeft alles gedaan om hun bezwaren weg te ne men en ontegenzeggelijk heeft hij dit be reikt, dat zeer ernstige bedenkingen en op rechte vrees voor ons nationaal welzijn bij velen is verminderd. Voor ons bleef ten slotte de opvatting van den heer Van Vuuren, gisteren nog bij dc replieken geuit, de juiste, dat getracht moest worden een verdrag te krijgen in een anderen geest op gesteld. Dit was een principieele overwe ging, welke van den aanvang af ook de onze is geweest. Het verdrag is begonnen bij de militaire en politieke eischen, welke België oorspronkelijk heeft gesteld. Daarop is ge bouwd en dit fundament is verkeerd. Daar om hadden wij zoo graag aanneming van de motie-Marchant gezien, waarbij het verdrag voor nieuwe onderhandelingen werd terug gewezen. Dit heeft niet mogen zijn en de Kamer heeft na. rijp beraad en met zeer kleine meerderheid het tractaat goedgekeurd. Iedere afgevaardigde zal zijn stem nauw keurig gewogen hebben en zijn verantwoor delijkheid hebben gevoeld. De beslissing is van groote, misschien yan historische beteekenis geweest voor ons land en volk. Dat is thans moeilijk te zeggen. Vooruit zien ligt niet in 's menschen .vermogen. Misschien komt er een tijd, dat wij lachen om de vele bezwaren en de ernsfige bedenkingen, welke de tegenstan ders tegen het tractaat hebben aangevoerd. Spijt behoeven zij er nooit van te hebben in zooverre hun bezorgdheid gold het natio nale belang. Het kan ook zijn, dat later de gisteren gevallen beslissing moet worden betreurd en wij of ons nageslacht verzuch ten: was men in 1926 maar voorzichtiger ge weest en had men het grijpbare nationale belang maar niet opgeofferd aan een in de lucht hangend ideaal. De dag van 11 No vember 1926 was een gewichtige in onze ge schiedenis. Moge het een datum blijken, welke te allen tijde met dankbaarheid in de historieboeken wordt vermeld! .Ook al wat wij oprecht hopen wanneer mocht blijken, dat de bezorgdheid van de tegen standers van thans overbodig is geweest, dan nog zal het verzet, de kamp om het nationaal welzijn, zijn vruchten niet missen: ons volk is daardoor gesterkt in zijn natio naal bewustzijn en aan anderen, buiten onze grenzen, is een waarschuwing gegeven, dat de Nederlander van dezen tijd niet met zijn rechten en vrijheden, zijn welvaart en zijn bezit spelen laat. Dat alleen was reeds de strijd waard! In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer is het tractaat met België AANGENOMEN met 50 tegen 47 stemmen. Wie er voor stemden. De leden Sannes (S. D.), IJzerman (S. D.), Ruttèn (R. K.), Engels (R. K.j, Van der Sluis (S. D.), Hiemstra (S. D,), Loerakker (R. K.), Drop (S. D.), v. d. Bilt (R. K.), Kampschöer (R. K.). Vos (R. K.j, Aalberse (R. K.), Van Dijk (R. K.), Wintermans (R. K.), Cramer (S. D.j, Heemskerk (A. R.), Albarda (S. D.j, Vliegen (S. D.j, De VriesBruins (S. D.j, De Wilde (A. R.), Zijlstra (A. R.), Gerhard (S. D.), Nolens (R. K.j, Van Dijk (A. R.). Van der Heide (S. D.), Kleerekoper (S. DJ, v. d. Bergh (S. D.), Fleskens (R. K.), Hermans (R. K.), v. d. Tempel (S. D.j, Bijleveld (A. R.) Braat (Plattel.), Kortenhorst '(R, K,), Van Riickevorsel (R. K.), v. d. Heuvel (R. K.|, Duymaer van Twist (A. R.), Arts (R. K Volkspartij), Bomans (R. K.), Ament (R. K,), Bulten (R. K.), Kuiper (R. K.), Suring (R. K.), Deckers (R. K.), Beumer (A. R.), Van Sasse van IJsselt (R. K.), Smeenk (A. R.), Van Rijzewijk (R. K.), Leenstra (A. R.) en Ruys (R. IC.). Wie er tegen stemden. De leden mej. Katz (C. H.), Krijger (C. H.J, Weitkamp (C. H.), Staalman (V. B.), Zandt (Staatk. Geref.), Ebels (V. D.), Schaper (S. D.), Duys (S. D.}, De Visser (C. H.), mej. Groeneweg (S. D.), Van Gijn (V. B.), Möller (R. K.), Droogleever Fortuyn (V. B.), Mar- chant (V. DJ, Van Badelhof (S. D.), Van Aalten (V. D.), Schokking (C. H.), Lovink (C. H.j; BakkerNort (V. D.), Brautigam (S. D.), K, ter Laan (S. D.), mei. Westerman (V B.), J. ter Laan (S. D.), Kersten (Staatk. Geref., Knottenbelt (V. IB.), Stenhuis (S. D-), Tilanus (C. IL), Snoeck Henkemans (C. H.), De Visser (C. P.), Ketelaar (V. D.), Boon (V. B.), Van Boetzelaer (C. H.), Oud (V. D.}, Joekes (V. D.), Visscher (A. R.), Van Rap- pard (V. B.), Langman (C. H.), Lingbeek (Herv. Geref. St.), Van der Waerden (S. D.), mej Meijer (R. K.), Schoutén (A, R.), Bois sevain (V. B.), Van Braambeek (S. D.), Van Wijnbergen (R. K.), Veraart (R. K.), Bakker (C. H.) en Van Vuuren (R. K.}. Dus voor het tractaat: 24 Roomsch-Katholieken 10 Anti-Revolutionairen 14 Soc.-Democraten 1 R. K. Volksparti' 1 Plattelander. En tegen: 5 Roomsch-Katholieken 2 Anti-Revolutionairen 10 Soc.-democraten 8 Vrijheidsbond 7 Vrijzinnig-Democraten 11 Christ.-Historiscben 1 Herv. Geref. Staatspartij 2 Staatk. Geref. 1 Communist. Minister van Karnebeek, de overwinnaar in den strijd voor het tractaat Nederland België. Sociëteit „St. Bavo". „Geel Wit" 5 uur Christelijke Oratoriumvereeniging 8 uur Voetbalvereeniging „"The Haarlem Boys" 8 uur Gewone zit tingen 7 uur Vioolonderwijs 3 uur. SL Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Stadsschouwburg „Leontientje" 8 uur. Voormalig Militair Hospitaal Tentoon stelling „Het spel van het kind" van 25 uur en vaè 8 tot half 10 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onvertorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8954 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en Jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, s avonds van half 8half 9 uur. s Zaterdags alleen van 9H12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vroqwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. «012 uur, des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel 11671 R.K. ^Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvrage» om versterkende miüdclen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 2s3 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorgirg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de gierde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid, Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging. Ft Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND. Centrale Post Telef. i*5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dc* huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). (Zitting van Donderdagmiddag). Donderdagmiddag werd voor de Haarlem, sche Rechtbank voortgezet de zaak tegen J. v. A. én J. W. J. wien ten laste was ge legd diefstal met braak in een molen te Rijpwetering in den nacht van 24 op 25 Augustus. Andermaal werd nu de getuige, juffrouw v. d. W., tante van den eersten beklaagde, gehoord, nadat haar inmiddels in een der cellen den tijd was gelaten om na te den ken over den ernst van het feit en de ge volgen, die niet zouden uitblijven, wanneer ze een meineed zou afleggen. Waar ze zich in de ochtendzitting niets meer scheen te herinneren, was nu haar geheugen geheel opgefrischt en ze vertelde, dqj haar neef Jan op 25 Augustus bij haar in Leiden wes was geweest en verteld thad, dat hij een „krakie" in Rijpwetering had gehajl en dat, als de politie navraag kwam doen, ze maar vertellen moest, dat Jan den vorigen avond bij haar was komen kaarten. De president vraagt haar, waarom ze die verklaringen niet eerder heeft afgelegd. „Als ik," aldus Jhr. Mr. de Marees van Swinderen, „geen geduld met u had ge bruikt, dan had u thans in de „kast" gezeten. JJ weet 't, wanneer u liegt, is u schuldig. Wees voorzichtig in 't vervolg." Getuige: „Ik hoop hier nooit meer ie moeten komen." .De verdediger van verdachten, mr. van Dam, komt op tegen de methode, die door de Rechtbank gevolgd is, om getuige tot deze bekentenis te brengen. Op die wijze is de verklaring niet in volle vrijheid geschied; getuige werd geïntimideerd. De president: „Hadt u dan liever gehad, dat getuige de „kast" in ging?" De verdediger merkt op, dat getuige de zen morgen op last van den Officier van Justitie is aangehouden, zonder dat dit steunde op eenigen wettelijken basis. Dat is voor het in volle vrijheid afleggen van de verklaring volgens spr. niet bevorderlijk. Hierna wordt een drietal getuigen a dé charge gehoord. De 26-arige D. N. vertelt verdachte v. A- op den bewusten avond, ongeveer te half 8 op de Haarlemmerstraat te Leiden te zijn tegengekomen. De 31-arige W, v. A, uit Leiderdorp, neef van verdachte v. A., vertelde op den be wusten avond met z'n maat in de buurt van den molen in 't gras te hebben gezeten. ?e zaten daar, verklaarde hij, omdat z'n maat een glaasje teveel op had en „onder zeil" gegaan was. Dat verklaarde ook de „maat", H. v. d. S. uit Rijpwetering. Dan neemt de Officier van Justitie bet woord. Hij wijst er op, dat, hoewel beide verdachten ontkennen, hun ontkenning toch niet houdbaar is, daar er voldoende bewijs tegen hen is aangevoerd. Vooreerst hebben eenige mannen de verdachten in de buurt van den molen gezien; daar is verder de verklarig van getuige K. die uit eigen be weging op zijn verklaringen is teruggekomen en verklaard heeft, hoe verdachten hem van hun inbraak hadden verteld; dan de verkla ringen van de tante. Dit alles is voldoende bewijs voor diefstal in vereeniging. Wat de straf betreft, het strafregister van v. A. is niet gunstig; hij heeft reeds 7 jaar in de gevangenis doorgebracht. Een en an der in aanmerking nemend, eischt spr. tegen v. A. '2% jaar gevangenisstraf en tegen J- W. J. 1 'A jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. van Dam, begint met enkele opmerkingen te maken van straf rechtelijken aard. Dé zitting is onderbroken geworden en volgens de wet moet, na de onderbteking, de te behandelen zaak hervat worden in denzelfden toestand waarin ze verkeerde, toen de onderbreking ipging. Dat is niet gebeurd, omdat middelerwijl een der getuigen bewerkt is, zoodat ze thans andere verklaringen aflegde. Daarom meent spr., dat het; verhandelde na de onderbreking als nietig zal moeten worden verklaard. Wat de methode betreft van het bewer ken van de getuige, dat herinnert spr. aan een inquisitoir karakter. De getuigen uioe- ten in hun verklaringen geheel vrij zijn. Wanneer ze liegen, moeten ze daar zelf de veratwoordelijkheid van dragen. Wat 't bewijs betreft, meent spr., dat te gen J. W. J. geen enkele aanwijzing is, dan alleen die van get. K. Maar spr. twijfelt aan de waarde, die men aan zijn verklaring moet toekennen. Daarom vraagt spr. voor J. W. J. vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Wat verdachte J. v. A. betreft, aan de waarde van de verklaringen van zijn tante hecht spr. thans geen waarde. Eenige andere getuigen hebben hem in den schemer gemeend te zien, maar dat is toch al een heele vage herkenning. Daarom vraagt spr. ook voor v, A. vrij spraak. De Officier van Justitie antwoordt en zegt, dat alles volkomen terecht in zijn werk gegaan is en hij merkt op, dat juist over wegingen van menschelijken aard en lank moedigheid met de getuige de rechtbank weerhouden heeft om getuige te arrestecren wegens, meineed. Hierna gaat de rechtbank in raadkamer. Na beraadslaging weigert de rechtbank het verzoek om invrijheidstelling van J. W. J. uit vrees voor ontvluchting met het oog op den ernst van het misdrijf. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 18 November a.s. Uitspraken van Donderdag 1! Nov, 1926. B, v. A., varensgezel, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd; „Diefstal door middel van inklimming. Zes maanden gev. straf o.v. met aftr. pr. hecht. A. B„ fabrieksarbeider, wonende te Wij- keroog, thans gedetineerd; „Art. 248bis W. v, S." Eèn jaar gev.straf m. a. pr. hecht. o.v. C. M., fabriekschef, wonende te Wermer- veer; „Art. 247 W. v. S." Vier maanden gev.straf o.v. J, D., koopman, wonende te Noordwijker- hout; „Poging tot oplichting". Zes weken gev.straf o.v. R. de G., chauffeur, wonende te Amster dam; „Appel overtr. Motor- en Rijwielwet". Vonnis Kantonrechter Haarlemmermeer be vestigd. N. P. v. E., verlofhouder, wonende te Haar lemmermeer; „Appèl overtr. Drankwet." Vrijgesproken. N. W., groentenhandelaar, wonende te Wormerveer; „Appèl overtr. Verord. op de Winkelsluiting te Wormerveer". Vonnis Kan tonrechter Zaandam bevestigd, J. H,, slager, wonende te Zaandam; „Ap pèl overtr. Vleeschkeuringswet", 75 boete subs. 20 dagen hecht. o.v. Hoe langer hoe meer komt de politie van Bloemendaal, zoowel als van Heem stede en Zandvoort tot de overtuiging, dat met den Duitscher, die door het ac tieve optreden van twee Bloemendaalsche agenten gearresteerd werd, juist toen hij op het punt stond om te ontvluchten naar Amsterdam, een uitstekende slag is gesla gen en dat de hand is gelegd op een ge routineerde misdadiger, die heel wat op zijn kerfstok heeft. Verschillende malen is hem nu reeds een verhoor afgenomen en niet alleen in Bloe mendaal, maar ook in Zandvoort en Heem stede weet hij zijn ondervragers voor vele onoplosbare gevallen te stellen, doordat hij met handigheid telkens om alle vragen heendraait en steeds een ontwijkend ant woord weet te geven. Als het niet op zijn misdaden betrek king heeft, weet hij lange verhalen op te disschen van de omzwervingen in zijn jeug dig leven en' als men aan al die opsommin gen geloof wil hechten, moet hij reeds een veelbewogen leven achter zich hebben. In Miinchen geboren, is hij daar niet ge bleven, misschien ook al omdat hij het daar te bont gemaakt heeft en 't. er niet langer houden kon. Na Zwitserland, Frankrijk en België be keken te hebben, kreeg ook Nederland de twijfelachtige eer van zijn bezoek. Dat men hier nu niet bijzonder op zijn aanwezigheid gesteld was, bleek wel uit het feit, dal hij eenigen tijd geleden als ongewenschte vreemdeling over de grens werd gezet. Echter is hij na dien tijd en vrij spoedig weer naar de lage landen teruggekeerd. Het leek hem hier dus wellicht een gun stig operalieterrein en zoo heeft hij ook enkele malen zijn slag geslagen. Vrijwel op heeterdaad betrapt door de twee agenten, die hem zijn buit eens Heten uitpakken, kon hij tenslotte de inbraak niet ontkennen, maar zoo voetstoots ging dat natuurlijk niet. Toen hij dan ook op 4iet politiebureau onder handen genomen werd, vertelde hij er te zijn geweest om goud en zilver te halen. Alleen maar om 't af te halen, niet om 't te stelen, meende hij. Want zoo iets is geen stelen. Goud en zilver en dergelijke dingen behooren volgens zijn opinie tot de gemeenschap en behooren evengoed aan hem als aan een ander. Van diefstal is dus in zijn gedachte geen sprake. Men ziet dus, dat de politie hier tegen over een zonderling man staat; o f hij is niet volkomen toerekenbaar o f hij simu leert. En dit laatste wordt meer en meer waarschijnlijkheid, als men zoo eens nagaat 'Vat hij in de laatste dagen zooal verricht had. De wijze, waarop hij te' werk ging, was die van een geraffineerd beroepsinbreker. Sinds kort was hij pas weer in Bloe mendaal en omgeving en heeft dien tijd productief weten te maken, door niet min der dan vier maal in te breken. Bij de vierde maal liep hij in den val. Reeds hebben wij het een en ander medegedeeld van zijn „kraak" in de onbe woonde villa van mevr. Coninck-Westen berg. Dit was zijn laatste slag. Te voren was hij in Heemstede en Zandvoort ge weest. Hoe men tot die ontdekking kwam? Eenigen tijd geleden was ingebroken in een leegstaande villa aan den Boulevard de Favauge te Zandvoort en de inbreker was er tamelijk brutaal te we.k gegaan. Met de tram naar Zandvoort gegaan, had hij op het emplacement der E. S. M. aldaar een wisselstang meegenomen om gemakkelijk de deur te openen. Eenmaal binnen had hij gepakt, wat van zijn gading was en toen hij de buit binnen had, had hij het zich gemakkelijk gèmaakt en was rustig in een bed gaan slapen. Na had zijn vergeetachtigheid hem verraden. Bij zijn vertrek namelijk had hij in t bed achtergelaten het tramkaartje, waarmede hij 's avonds naar Zandvoort was gegaan en dat kaartje werd door de Zandvoort- sche politie gevonden. Bij navraag aan den conducteur, die het kaartje had afgegeven bleek, dat nog en kele inwoners van Zandvoort den man des avonds in den tramwagen hadden gezien. Dc Duitscher werd daarom gisteren naar Zandvoort gebracht en daar een uur lang aan een verhoor onderworpen. Maar hier hield hij zich, als wist hij van niets. Hij draaide om alles heen en bij ziyn confrontatie met den conducteurs en de verdere passagiers hield hij zich van den domme. Den conducteur kende hij niet, vertelde hij. Op zijn vele reizen had hij zooveel con ducteurs ontmoet. Een juffrouw, die in de tram gezeten had herkende hij evenmin. Och, hij kende zoo veel vrouwen. Van den wisselstang wist hij niets. Al leen wist hij te vertellen, dat 't geen goud was, want dat wist hij als handelaar in an tiquiteiten. En zoo ging 't maar voort. Steeds ontwijkende antwoorden. Toch her kenden conducteur en passagiers hem per tinent. Nu zal de politie de verkregen aanwijzin gen grondig omschrijven en onderzoeken en hoopt zoodoeilde genoeg bewijs tegen hem te zullen kunnen aanvoeren, opdat een vervolging ook voor de inbraak te Zand voort kan volgen. En de verhoeren hebben verder daarom zoo grondig en langdurig plaats, omdat men vermoedt, dat de Duitscher niet alleen werkt, maar dat ook nog anderen debet aan de inbraken zijn. Door navraag hoopt men thans achte/ de juistheid van dit ver moeden ie komen. Of 't echter zal gelukken eenige mede plichtigen te ontdekken, is nog een open vraag. Thans is echter nog een inbraak aan het licht gekomen, die gebeurde in denzelfden nacht, waarin Ingebroken werd in de villa van mevr. Coninck-Westerberg. Die andere inbraak gebeurde in de villa „de Zoom" aan de Zandvoortsche laan en als men weet, dat die villa niet ver ver wijderd ligt van de villa ven mevr. Co ninck Westerberg, dan. krijgt de veron derstelling meer en meer waarschijn lijkheid, dat de Duitscher in „de Zoom" zijn strooptocht is begonnen en toen hij daar niets van zijn gading vond, naar ae villa van mevr. Coninck Westerberg is ge wandeld zoodat de Duitscher nu vier in braken op zijn geweten heeft. Want de vierde is gepleegd in Heem stede. Daar werd eenige weken geleden ingebroken in een motorboot te Heemstede. Bij die gelegenheid is een zilveren insigne gestolen en.... dat insigne -droeg de Duif scher, toen hij met de tram naar Zandvoort ging. De passagiers zagen het pertinent. Tc Heemstede gehoord ontkende hij echter alles. Wat zijn persoon aangaat. Op de politie autoriteiten maakt hij een sjofelen indruk maar ook heeft hij den indruk gewekt van er een te zijn die geslepen is in zijn vak. Men zal nu alle bewijsmateriaal vergaren. Hij is aan de Justitie overgeleverd. De vorige week is ook ingebroken in per ceel Iepenstraat 25 te Schoten. Daarbij is toen ontvreemd 100 en een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen met een, naar later gebleken is, gezamenlijke waarde van omstreeks 300. Zooals bekend, had de aangehoudene bij zijn arrestatie ongeveer 100 in zijn bezit, terwijl hij eenige tijd geleden over de grens gezet is, terwijl,hij slechts één cent op zak had. Nu meende men verband te kunnen brengen tusschen zijn bezit van 100 en het in de Iepenstraat gestolen bedrag. De man is dan ook in Bloemendaal over dezen diefstal gehoord, doch ontkent hier aan schuldig te zijn. Eenig bewijs heeft men nog niet tegen hem kunnen inbrengen, vooral, omdat niets van de ontvreemde voor werpen op hem gevonden is..Het onderzoek tegen den gearresteerde wordt echter ook in deze zaak nog voortgezet. Aanrijding. Donderdagmorgen reed een luxe auto langs den Hoofdweg tusschen den Vijfhui- zerweg en Hoofddorp, toen daar een wiel rijder vooruit reed links van den weg. Deze hoorde den auto blijkbaar aankomen en stak den weg over naar rechts om de auto te laten passeeren, maar werd op het zelfde moment gegrepen door het spatbord van een der voorwielen van den auto. De "fietsrijder, de heer K„ bezeerde zich aan hoofd en handen, maar bleef overigens ongedeerd; zijn rijwiel werd grootendeels vernield. De auto reed in den berm van den weg en kon nog juist bijtijds tot staan ge bracht worden. Tegen een boom. Mej. S. had Woensdagavond op den Kruis weg in de Haarlemmermeer bij het passee ren van een auto het ongeluk haar stuur kwijt te raken en tegen een boom te bot sen. Ze kwam te vallen en werd zoodanig aan een harer beenen verwond.dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Het voorwiel van haar rijwiel werd in elkaar gedrukt. Van den motor gevallen. Door den slechten toestand van den Rijks straatweg te Santpoort brak van een motor rijwiel de duozitting, waardoor de daarop zittende heer tegen den grond werd gesla gen. Wonder boven wonder liep hij geen verwondingen op en kon hij zijn weg ver- Volgen, nadat de duozitting hersteld was. Het verdrag NederlandBelgië is in de Tweede Kamer met 50 tegen 47 stemmen aangenomen. Voorgenomen intercomm. telef. radio-ver- spreiding door het hoofdbestuur der P. T, T. De Radio-distributie per telefoon van den Haagschen dienst blijkt een succes te zijn. De moord op den havenarbeider te Rotte; dam. De vermoedelijke dader thans gear resteerd. Zware brand op een boerderij bij Sneek, 40 Koeien in de vlammen omgekomen. De moties, ingediend door de heeren dc Visser (C. P.) en K. ter Laan (S, D. A. P.) in verband met de militaire ongeregeldheden te Assen en Ede, zijn door de Tweede Kamer verworpen. De spoorwegramp bij de Vink. Voortzetting van het openbaar getuigenverhoor. Herdenking van den wa.penstilstand;v dag in het Britsche Rijk en de V., S, Een rede van president Coolidge. Ernstige beschuldigingen tegen den Ja- panschen premier. Japan verklaart zich bereid tot herzie ning van het Japansch-Cbineesche verdrag. Het executief comité der Britsche mijn- werkersiederatie krijgt algeheele volmacht tot onderhandelen. De Nobelprijs Letterkunde, Chemie en, Physica toegekend. Zie verder Laatste Nieuws Baromeerstand 9 uur v.m.; 758. Vooruit. B. en W. stellen voor, de door den Pensioenraad te 's-Gravenïage verlangde verklaring af te leggen, dat het de be doeling is geweest mej. G. C. la Bastide, die gedurende het tijdvak van 1 September 1902 tot en met 14 Mei 1910 zonder schrif telijke aanstelling van de tot benoemen be voegde autoriteit als Ieerares aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs met 5-jarigen cursus alhier is werkzaam ge weest, gedurende genoemd tijdvak als amb tenaar werkzaam te doen zijn. B. en W. stellen voor tot 31 December a.s. tot tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde aan de H. B. S. B met 5-jarigen cursus te benoemen den heer G. A. van Schaik. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het gemeentebestuur van Petten laten we ten, dat aan het verlangen van Zijpe, die voor de vereeniging met Petten is, als even- 'tueele wachtgelden niet ten laste van de nieuwe gemeente worden gebracht, kan worden voldaan door in de wet te bepalen, dat in de nieuwe gemeente voorloopig voor de bewoners van Petten belasting geheven zal worden naar de thans geldende tarieven, die hooger zijn dan in Zijpe. l Burgemeester en Wethouders Van Haar lem doen te weten, dat bij hunne beschik king van 10 dezer aan M. Zegerius vergun ning is verleend tot oprichting van eene in richting voor het sorteeren en bewaren van lompen (kleinhandel) in het benedengedeel te van het perceel aan de Lange Raam straat no. 5. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.39. ,u» Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorol, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 November. Hoogste Barometerstand 767.9 m.M. te Stockholm, Laagste Barometerstand 741.1 m.M. te Ves'tmanör. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 November: Zwakke, tot matige, O. tot Z. wind, neve lig tot half of zwaar bewolkt, aanvankelijk nog droog, later eenige kans op neerslag, weinig verandering in temperatuur. MEUBEL-ARCHITECTUUR. fn de zaak van den heer Kuiper, Zijlstraat 96a staat reeds eenige dagen een slaapka mer-ameublement geexposeerd naar het ont werp van den architect Ir. de Maaker. Het is den ontwerper gelukt een ameublement te maken van volkomen gaafheid, voornaam en eenvoudig. De groote, in ieder stuk tel kens weerkeerende lijn is frisch, en tegelijk gevoelig. Het sierlijke hout is zóó aangewend dat de vlam een decoratieve functie krijgt. De details, zooals hoeken enz. vallen op door de zuivere vormgeving, zonder nochthans den indruk van het geheel te verkleinen. Twee schemerlampen zijn zeer practisch aangebracht in de zijvleugels van het ledi- katit, die zóó dichtgeklapt kunnen worden, dat lezen in bed mogelijk wordt. Als geheel mag dit ameublement gelden als een staaltje van zuivere en voldrageu moderne binnenhuiskunst. F. M. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER." Dinsdagavond 9 November vergaderde de commissie tot voorbereiding van het St Nicolaasfeest voor de kinderen van de leder, der Speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier." De besprekingen, hierover ge voerd, hadden tot resultaat dat het voorloopm program werd vastgesteld. Het belooft, evenals het vorige jaar, weer iets schitterends te worden. Namen verleden jaar ongeveer 600 kinderen hieraan deel, thans wordt verwacht, dat dit aantal aan merkelijk grooter gal gijn. Vooral de intocht van St. Nicolaas, welke per boot arriveert, zal het glanspunt van het feest beteekenen. Verders zal in optocht, voorafgegaan met muziek, naar het feest gebouw worden gemarcheerd. De commissie twijfelt er niet aan, dat nog heel veel kinderen zich a.s. Zaterdagmiddag van 25 uur in de school aan de Karolingen- straat zullen aanmelden, om aan dit feest deel te nemen. ZILVEREN JUBILEUM. Morgen zal hef 25 jaar geleden zijn, dat de heer W J, Bonke, timmerman en aan nemer, zijn zaak aan den Burgwal open de. Na eenige jaren met een compagnon gewerkt te hebben, heeft hij later dc zaak alleeen gedreven Toen de zaak aan den Burgwal 74 te klein werd, is zij in December 1923 verplaatst naar perceel Burgwal 72, alwaar naast het aannemersbedrijf ook de machinale houtbewerking ter hand werd ge nomen, waartoe hef perceel geheel inge richt werd. Het zal den jubilaris op zijn feestdag zeker, niet aan belangstelling ontbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1